Atoomgeleerde van eerste rang Carrière met meteoor-vaart Plan voor R'damse Bijenkorf thans definitief Maquette toont grote kolos met weinig glas Zonder Hemingway NOBELPRIJZEN UITGEREIKT ECONOMISCHE HULP voor AZIE Na maandenlange geheimzinnigheid Opening op 15 September 1956 Vijf lichte vliegtuigen... '•"De Italiaanse navigator is in de Nieuwe Wereld aangekomen". De boodschap, in deze vooraf overeengekomen frase vervat be tekende, dat het te langen leste gelukt was, de eerste controleerbare kettingreactie van het atoom op te wekken. En dit was gelukt vooral dank zij het onvermoeide speuren van een in zijn eigen land vrijwel onbekend geleerde, Enrico Fermi. Hij maakte deel uit van de kleine groep atoomgeleerden, door wie sinds enkele jaren naarstig gezocht x En zopas is er een andere, ook door ons gepubliceerde, boodschap door de wereld gegaan. Ditmaal geen afgesproken frase'maar een ontstellende mededeling: Enrico Fermi, nog steeds een der grootste atoomgeleerden van deze tijd, is 53 jaar oud aan maagkanker overleden. De wetenschap lijdt door zijn dood een verlies, dat nog niet te overzien valt. Wat Marconi voor de electriciteit deed, is door Enrico Fermi voor de atoomenergie gedaan. werd naar een middel, om atoomenergie op te wekken en daartoe, eveneens in samen werking met Fermi, de eerste atoomzuil bouwden. De boodschap werd in 1942 draadloos o.a. naar de president van de Verenigde Staten overgebracht en betekende het begin van een nieuwe periode in de enorme expansie der techniek, welke hier door de experimentele wetenschap een eweldige stap vooruit geholpen werd. Observator STASSEN VRAAGT DEEL NEMING VAN W.-EUROPA Stalen kolommen Ruimtelijk effect door ornament ZATERDAG 11 DECEMBER 1954 RAGINA 5 •.sv: ENRICO FERMI, de Columbus van het atoomtij dperk is dood 1 eerste De dood van Enrico Fermi sluit een hoogst interessant leven af en tevens een belangwekkende periode in de historie van het atoomonderzoek. In artikelen, welke we bij voorkomende gelegenheden aan de ontwikkeling van het onderzoek naar de atoomenergie wijdden, alsmede aan de geleerden, die er bij betrokken zijn, *nerkten we op, dat het begin van het atoomtijdperk een bijzondere romantiek bezit en er vermoedelijk eens een belang rijke literatuur over zal ontstaan, waarin de pioniers als Sir William Penney, Ro bert Oppenheimer, Enrico Fermi e. a. naar voren zullen worden gebracht als Wensen, door wie de mensheid met nieuwe middelen werd uitgerust, om zich te hand haven. Reeds een summier overzicht van het leven van Enrico Fermi levert stof voor een hoogst lezenswaardig hoofdstuk van het geschiedboek der atoomenergie. Het begin is al fascinerend: de geheimzinnige •boodschap van 2 December 1942. Ze be rustte op experimenten door Enrico Fermi en zijn medewerkers in het grootste ge- heim in een niet meer gebruikt wordend stadion in Chicago uitgevoerd. Deze experimenten hadden geleid tot de grote proefneming van de genoemde datum. De physicus George Weil verwijderde om 15,25 locale tijd de laatste mechanische hindernis, welke een kettingreactie nog in de weg stond. Voor het eerst werd met voorbedachten rqde atoom energie opgewekt en.wat nog veel belangrijker was, onder controle gehouden. De mens had zich een ongelofelijk machtig wapen veroverd. In liet voormalige stadium bleven de geleerden en technici kalm. Ze wis selden gelukwensen uit en de be scheiden Fermi stond daar, alle hulde afwijzend. Hij voelde zich slechts een schakel in het grote geheel. Dat de Amerikanen de eersten waren en zijn om te erkenen, wat ze aan Enrico Fermi te danken hebben, bewees het hoofdartikel, hetwelk ,,The New York Times" aan de gestorven atoomgeleerde wijdde Het plaatste er geen sensationele kop bóven, als „De dood van een atoom geleerde", zoals vele andere bladen de den. Slechts „Enrico Fermi Maar de woorden, aan hem gewijd, waren veelzeg- gender dan welke sensationele koppen en zinnen ook: „De man, die met recht de Columbus van het atoomtijdperk kan worden g noemd, is uit ons midden heengegaan. Enrico Fermi is een vroegtijdige dood gestorven. Zijn schitterend werk bij het onthullen van de geheimen van de atoomkern verzekert zijn naam onsterfe lijkheid in de historie van heel het mens dom en van die der wetenschap. In de gemeenschap der geleerden, die het grote verlies diep betreurt, zullen aller ge dachten ongetwijfeld uitgaan naar zijn fundamentele prestaties. In 1938 ontving Dr Fermi de Nobelprijs voor het ver wekken van kunstmatige radioactiviteit door het bombarderen van bepaalde stoffen met langzame neutronen. Deze prijs verdiende hij ten volle. Omstreeks het jaar 1940 was hij een der leidende persoonlijkheden bij het onderzoek naar de eigenschappen van het uranium. Dit onderzoek culmineerde in hetgeen op 2 December 1942 bereikt werd. Er kan veel over Dr Fermi gezegd worden als een groot wetenschappelijk docent en als een bron voor generaties van physici, die na hem zullen ko men, maar laten we, aldus het New- Yorkse blad, hem vooral eren als een man, die de geestelijke vrijheid liefhad en daarom uit het land van dicatator Mussolini naar dit land vluchtte, dat hij onschatbare diensten heeft bewezen. „Architect van het Atoomtijdperk", zo noemde een ander blad hem. Het gaf daar bij een overzicht van de feiten, waaronder Enrico Fermi in de jaren kort voor zijn dood de aandacht op zich vestigde. Hij was pro fessor in de studie der atoomsplitsing aan de universiteit van Chicago. Op 16 Novem ber ontving hij nog een speciale prijs van 25.000 dollar, hem geschonken door de Atomic Energy Commission, het instituut, dat heel het atoomonderzoek in de Ver enigde Staten van regeringswege onder zijn controle heeft. De prijs werd met spe ciale instemming van president Eisenhower toegekend. Enrico Fermi gaf advies bij de bouw van de synchocyclotron, een der grootste en machtigste apparaten ter we reld voor atoomkernsplitsing. Enrico Fermi was eredoctor van de uni versiteiten van Utrecht, Heidelberg, de Co lumbia Universiteit te New York, de Yale Universiteit, de universiteit van Washing ton en het Rochester College. Hij won in en in 1950 kreeg hij de z.g. Barnard Me daille van de ColumbiaUniversiteit, even eens een bijzonder eervolle onderscheiding. Voorts was hij lid van verschillende be kende buitenlandse instituten op weten schappelijk gebied. Toen Enrico Fermi nog aan de univer siteit van Rome verbonden was, wekten zijn experimenten aangaande de eigen schappen van het uranium de verbazing van heel de wetenschappelijke wereld. Dat was in 1934. Deze experimenten waren de directe aanleiding tot het grootse onder zoek, dat tenslotte de eerste atoombom tot resultaat had, alsmede en dit is uiteraard van veel groter belang, van de mogelijk heid tot het gebruik van atoomenergie voor vredelievende doeleinden. Zijn eerste onderzoekingen deed Hij in samenwerking met andere ge leerden, maar reeds in het begin van zijn wetenschappelijke loopbaan toonde hij zich een geleerde van de eerste rang. Hij verliet in 1922 -„radeerd de universiteit van Pisa, pas een en twintig jaar oud en werd in 1924, nadat hij in Duitsland en ons land verder gestudeerd had, tot professor in de theoretische physica aan de universiteit van Florence be noemd, vanwaar hij spoedig naar de universiteit van Rome geroepen werd. Een carrière met de snelheid van een meteoor! Er waren niet veel mensen, die hem in zijn theorieën hij konden houden. In dit opzicht had hij iets met Albert Einstein ge meen. Maar hij ging zich spoedig op practisch terrein bewegen en werd aldus de „architect van het Atoom tij dperk". Aan Enrico Fermi overkwam inmiddels, wat zovele onderzoekers op technisch en wetenschappelijk gebied overkomen is: ze deden, overigens dank zij hen grote be kwaamheid en vérgaand inzicht, een ont dekking, waarvan ze aanvankelijk de porteé niet begrepen. Toen hij in 1934 zich in de problemen van het element uranium verdiepte, wist hij niet, dat hij feitelijk de grondslag legde voor het splitsen van het uranium-atoom en voor de mogelijkheid tot het verwekken van een kettingreactie. Reeds in 1935 had Einstein aangetoond, dat alle materie in energie omgezet kon worden, maar deze stelling proefondervin delijk te bewijzen ten aanzien van het ura nium, de grondstof voor de atoombom, het kwam niet direct in Fermi op. Spoedig echter nam een nieuw hoofd- 1947 de Franklin Medaille van het be roemde Franklin Institute te Philadelphia stuk in de historie van het Atoomtijdperk een aanvang. En wel het hoofdstuk, dat we zouden kunnen betitelen met „De Tocht der Vluchtelingen voor de Dictaturen". Enrico Fermi was in Stockholm zijn Nobelprijs in ontvangst gaan nemen en vandaar naar Engeland getogen, vervol- Een, foto, kort geleden van Enrico Fermi in zijn laboratorium aan de universiteit van Chicago gemaakt. Het tragische van zijn te vroege dood is, dat de atoomgeleerden hopen, binnen enkele jaren kanker door middel van met atoomenergie ver kregen geneesmiddelen te genezen. massa uranium de grondslag er voor zou vanaaar naar migejauu moeten vormen en werkte toen het idee gens naar de Verenigde Staten. Daar bleef van Fermi, tot het bouwen van een for- hij omdat hij vreesde, (zijn vrouw was een nuis of oven nader uit. De oven kreeg Joodse) dat Mussolini dezelfde maatrege- van Fermi de thans algemeen gebruikte Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft Vrijdag in het Concertgebouw in Stockholm de Nobelprijs voor letterkunde die dit jaar is toegekend aan de Ameri kaanse schrijver Ernest Hemingway, uit gereikt. Hemingway was door ziekte ver hinderd de plechtigheid bij te wonen Zijn prijs, ten bedrage van 125.000 gld., werd voor hem in ontvangst genomen door de Amerikaanse ambassadeur in Zweden, Cabot. Voorts overhandigde de koning de Nobelprijs voor natuurkunde aan de Duitse professor Max Bom, de prijs voor scheikunde aan de Amerikaanse professor Linus Pauling en de prijs voor genees kunde aan de Amerikaanse professoren John Enders, Frederick Robbins en Tho mas Weller Over de toekenning van de Nobelprijs voor letterkunde aan Hemingway heeft meningsverschil bestaan. De voorzitter van de academie, dr Anders Oesterling, verklaarde Vrijdag, dat Hemingway, behalve de in vroegere werken getoonde „brute, cynische en on gevoelige kant", ook „heroische pathos heeft getoond en een manlijke liefde voor gevaar en avontuur met een natuurlijke bewondering voor elk individu, dat de goede strijd voert in een wereld van rea liteit, overschaduwd door geweld en dood". In een door de Amerikaanse ambassa deur voorgelezen boodschap dankte Hemingway voor de prijs. „Wie de grote schrijvers, dié de prijs niet ontvingen kent, kan de prijs slechts met nederig heid aanvaarden. Het is niet nodig, deze schrijvers op te sommen. Ieder kan over eenkomstig zijn kennis en geweten zijn eigen lijst opstellen". Prof. Sven Gard, een vooraanstaand Zweeds virusdeskundige, prees de win naars van de prüs voor geneeskunde, die naar hjj zeidc. de genezing van kinder verlamming „een stap naderbü" hebben gebracht. De oorzaak van de gewone ver koudheid zal ook wel spoedig worden ge vonden, aldus prof. Gard. „De strijd, welke sinds 15 jaar tegen door bacteriën veroorzaakte ziekten wordt gevoerd, is succesvol geweest. De pest, cholera, typhus, diphterie en bloedvergiftiging zijn niet meer een bedreiging voor de mensheid. Tuberculose schijnen wij onder controle te hebben. Wanneer wij evenwel ons met de virusziekten bezighouden, zien wij een geheel ander beeld. Met uitzon dering van de gele koorts en de epidemi sche typhus schiet in al deze gevallen onze wetenschap te kort. Het ergste van alles is, dat vele virusziekten zich uit breiden, een neiging die vooral evident is bij kinderverlamming", aldus prof. Gard. Frof. Enrico Fermi, „de architect van het atoomtijdperk'', op vacantia in zijn geboorteland Italië. Hij bracht, er nog de afgelopen zomer door, zich er van bewust, dat kanker spoedig een operatief ingrijpen nodig zou maken. Hij is aan de gevolgen van de operatie bezweken, de man, die 21 jaar oud doctor in de natuur wetenschappen werd, op 25-jarige leeftijd professor te Rome en slechts 37 jaar oud de Nobelprijs voor de natuurwetenschappen ontving. len tegen de Joden zou gaan nemen als Hitier toen reeds begon uit te voeren. En in de Verenigde Staten hoorde hij het een en ander over de onderzoekingen van twee Duitse geleerden van het Kaiser Wilhelm Instituut te Berlijn, Otto Hahn en Fritz Strassman, die op het gebied van de ra dioactiviteit merkwaardige ontdekkingen hadden gedaan. Alvorens hun bevindingen in het tijdschrijft „Die Naturwis-senschaft" te publiceren, zochten ze contact met Lise Meitner, een bekende vrouwelijke geleer de, die het Derde Rijk reeds verlaten had en' in Kopenhagen samenwerkte met de physicus Niels Bohr. Lise Meitner, een zeer bekwaam wiskundige, zette zich aan de taak, de nodige berekeningen ten behoeve van de atoomsplitsing te maken. Ze kwam tot de ontdekking, hierbij geholpen door haar neef, O. R. Fritsch, dat bij de split sing van het uranium een gedeelte ervan verdween en in warmte, dus energie werd omgezet.. Bohr ging naar de Verenigde Staten, om daar met Einstein de in de practijk ver kregen resultaten te bespreken. Einstein werkte aan het Instituut voor Hogere Stu dies van de universiteit van Princeton. Fermi was inmiddels aan de Columbia Universiteit te New York verbonden. Hij ontmoette de Deen Niels Bohr bij een le zing, die deze aan de universiteit van Washington hield en het resultaat van de ontmoeting was, dat het Carnegie Insti tuut van de universiteit van Washington, de Columbia Universiteit, de John Hop kins Universiteit en de universiteit van Californië de beste krachten van hun la boratoria in een commissie verenigden, welke tot taak kreeg, de van alle kanten verzamelde gegevens, steunend op Lise Meitners calculaties nader uit te werken en door experimenten te komen tot de atoomsplitsing volgens de kettingreactie. Men kwam tot de conclusie, dat een grote benaming „zuil". Deze ingewikkelde en niet ongevaarlijke studie werd in 1941 aan de Columbia Uni versiteit begonnen, maar de zuil en de andere apparatuur werden spoedig naar Chicago verplaatst, waar beter en onder grotere geheimhouding gewerkt kon wor den. Twee groepen geleerden en technici werkten aan het project, onder leiding van de Canadees Zinn en de Amerikaan An derson, maar onder supervisie van Enrico Fermi. Het resultaat weet men. We mo gen intussen niet vergeten te vermelden, dat de Amerikaanse Nobelprijswinnaar Compton, de Hongaren Szilard en Wigner, de Amerikanen Conant en Hilberry even eens een belangrijk aandeel in het succes hadden. Maar nu stonden de vluchtelingen voor een brandend probleem. Ze wisten, wat ze bereikt hadden: ze hadden de mogelijkheid geschapen, vernietigende atoombommen te ma ken. Maar het was bun tevens be kend, juist door de mededelingen van Hahn en Strassman, dat in Hitler-Duitsland een groep geleerden eveneens naarstig bezig was met het onderzoek naar de kernsplitsing, net- geen dus de mogelijkheid inhield, dat ook Hitier binnen afzienbare tijd over een atoombom zou beschikken. Behoorde deze reeds tot de ge heime wapenen, waarop de dictator telkens zinspeelde? Fermi en zijn medewerkers stelden zich in verbinding met president Roosevelt. Ze wisten deze van de ernst van de toestand te overtuigen en het resultaat was, dat de nodige millioenen beschikbaar werden ge steld, om de atoom proeven op grote schaal aan te pakken. Hierdoor ont stond het thans befaamde „Man- battan Project", de schuilnaam voor het onderzoek naar de atoombom. De Verenigde Staten kwamen het eerst met de atoombom De ironie der geschie denis wilde, dat de dictators in belangrijke mate verslagen werden door mannen, die ze uit hun land gejaagd hadden. Welis waar heeft president Truman de atoom bom niet tegen Duitsland en Italië behoe ven te gebruiken en werd Japan het eerste en laten we hopen het enige slachtoffer, maar een feit blijft toch, dat juist door het heen gaan van mannen als Fermi, Hahn, Strassman en ook Einstein Hitler zich met een V 2 tevreden heeft moeten stellen. Zijn geleerden hebben de atoom ten slotte voor.Stalin gemaakt. En ook hier speelde de ironie de geschie denis weer haar rol. Het was een vluch teling voor de Nazis, de vermaarde Fuchs, die aan de Sovjet-Russen gegevens uit leverde, waardoor Sovjet-Rusland die van de uit het verslagen Hitler-Duitsland weg gevoerde atoomgeleerden kon aanvullen.. De directeur van de Amerikaanse pro gramma's voor hulpverlening aan het buitenland, H. Stassen, heeft bekend ge maakt, dat hjj voornemens is de volgende (Van onze verslaggever) Na maandenlange geheimzinniglieid beeft de directie van de Bijenkorf gistermiddag in het Bouwcentrum te Roterdam niet zonder enig vertoon de maquette doen onthullen, die een beeld geeft van het nieuwe, monu mentale pand dat in de toekomst aan de Coolsingel te Rotterdam zal verrijzen. De eerste aanblik die de maquette biedt is die van een enorme, vierkante kolos, waarvan de wanden slechts spaarzaam van glas zijn voor zien. Naast enkele brede ramen die licht zullen moeten geven in bet grote restaurant en in de kantoren tellen de in gefrijnde Italiaanse tra vertin uitgevoerde gevels een aantal kleine spleetvensters, die bet geheel een speciaal cachet verlenen. Het ligt in de bedoeling om, wanneer bet gebouw zal zijn voltooid, 's avonds al deze venstertjes te verlichten, het geen ongetwijfeld een bijzondere indruk maken zal. -en jeugdfoto van Enrico Fermi (links), zeven jaar oud, met zijn broertje Ciulio, dat 15 jaar oud stierf en zijn zusje Maria, Alhoewel men nog niet met de bouw is begonnen dat zal zeer binnenkort geschieden, zo werd gisteren meegedeeld hoopt me,n het nieuwe pand op 15 September i956 officieel te kunnen openen. De voorgevel van het gebouw zal komen te liggen aan de Coolsingel; de totale hoogte zal 26.50 meter bedra gen. Op het dak zullen tuinen worden aangelegd. In feite zal het gebouw wor den samengesteld uit drie aparte eenhe den: het enorme vierkante hoofdgebouw een cineac die de afscheiding zal vor men tussen hotel Atlanta en die eveneens een ingang zal vinden aan de Coolsingel en een glazen tentoonstellingsgebouw, dat achter de nieuwe Bijenkorf komt te liggen. Het hoofdgebouw bestaat uit zes bouwlagen, met een totale oppervlakte van 36.000 vierkante meter. De inhoud van het gehele complex bedraagt 185.000 kubieke meter. Het etalagefront zal een lengte van 80 meter beslaan. Voordat de maquêtte werd onthuld, lichtte architect A. Elzas, die samen met zijn bekende Amerikaanse collega Mar cel Breuer dit pand heeft ontworpen, de toekomstige bouw nader toe. De tendens, om de warenhuizen in tegenstelling tot andere gebouwen niet .glazig" te maken, zo stelde hij vast, hebben we hier in praktijk gebracht. Weliswaar kan de noodzaak bestaan in de verkoopruimte daglicht te hebben bijvoorbeeld wan neer een klant de koopwaar in dit licht wil zien maar dan laat de wand van dit nieuwe gebouw de mogelijkheid daartoe ruimschoots open, gezien de kleine spleetramen die op eenvoudige wijze kunnen worden ontsloten. Kolom men zijn in een warenhuis altijd een handicap. In het nieuwe gebouw is er daarom naar gestreefd deze zoveel mo gelijk te vermijden. Men zal ze slechts om de twaalf meter aantreffen en om dc omvang zoveel mo gelijk te reduceren zullen stalen kolom men worden gebruikt, die slechts een dikte behoeven te hebben van circa 75 centimeter. Betonnen constructies zou den minstens een omvang van 1.10 meter nodig hebben. In het midden van het gebouw zullen op- en neergaande roltrappen worden aangebracht. De hoofdingang zal komon te liggen aan de Coolsingel. terwijl men aan de Olden- barneveldstraat ook nog twee grote in gangen zal kunnen vinden. De wand aan de Coolsingel zal, door zeshoekige tra vertin-platen in de vorm van reusachtige honinggraten de idee geven van 'n enorme bijenkorf; met het oog op de levendig heid zullen de zijwanden een rechtlijnig beeld vertonen. Na de onthulling van de maquêtte, die op een grote roterende plaat stond opge steld, gaf ook ir Van Traa, hoofd van de Dienst Stadsontwikkeling van Rot terdam, zijn mening over dit nieuwe project. Er was geen sprake geweest van enig conflict tussen Stadsontwikkeling en de directie van de Bijenkorf, zo stelde hij nadrukkelijk vast. Natuurlijk waren er verschillende gezichtspunten, maar in vriendschap heeft men naar de oplossing daarvan gestreefd. Ook thans koesterde hij nog enige wensen. De overdekte fiet senstalling, die aan de achterzijde van het gebouw zal worden opgetrokken, mag het stadsbeeld van Rotterdam niet bederven. Op de een of andere manier moet daarvoor nog een ingenieuze op lossing worden gevonden. En dan moet aan de rhythmische in deling van de nieuwe Coolsingel worden voldaan. Verreweg het grootste gedeelte van de Coolsingel is nu onder dak, zo stelde hij vast en we behoefden ons er geen zorgen meer over te maken, ware daar niet de nieuwe Bijenkorf. Door een vlakke voorgevel, zo was hij van mening, zou de levendige rooilijn van de Cool singel worden verbroken en zou het er de schijn van hebben als zou deze singel eerst bij de Bijenkorf beginnen. Ook de directie van de Bijenkorf heeft dit probleem begrepen en men is dan ook in contact getreden met de Ameri kaanse kunstenaar Naun Gabo, om een groot smeedijzeren ornament te laten ontwerpen dat kan worden geplaatst te gen de voorgevel van het nieuwe pand. Op deze wijze zou toch een ruimtelijk effect worden bereikt, dat tegemoet komt aan de wensen van de Dienst Stadsontwikkeling. De kunstenaar heeft reeds een ontwerp vervaardigd. Hoe het ornament er in werkelijkheid uit zal zien is thans nog niet bekend. Wel is reeds besloten dat de breedte zal va riëren van 12 tot 24 meter en dat de hoogte 26 meter zal bedragen. In verband met de opdracht aan deze kunstenaar werd nog meegedeeld, dat in het museum Boymans binnenkort een tentoonstelling zal worden ingericht van Gabo's werken. Vergelijkenderwijs kan nog worden opgemerkt dat de nieuwe Bijenkorf iets kleiner zal worden dan het gebouw van vóór 1940 en dat. na de voltooiing, on geveer 300 man nieuw personeel zal moeten worden aangetrokken. De bouwkosten van dit imposante pand, dat zeker een aanwinst voor de opbouw van de Maasstad zal betekenen, zullen, zo werd door de directeur van de Bijenkorf, de heer Van der Wal, nog meegedeeld, rond vijftien millioen gul den bedragen. week te Parijs met economische autori teiten van Europese landen besprekingen te voeren over de deelneming van West- Europa aan het voorgenomen nieuwe pro gramma voor uitgebreide economische hulpverlening aan Azië. Stassen deelde mede, dat de inwerking treding van een veelomvattend hulppro gramma nog slechts een kwestie van maanden is. Er zullen met de hulpverle ning aan Azië kleinere bedragen gemoeid zijn dan die, welke besteed werden onder het plan Marshall, maar het programma wordt voor een langere periode ontwor pen. Een definitieve beslissing aangaande de omvang en de wijze van uitvoering van het hulpprogramma zal eerst over onge veer een half jaar worden genomen, daar de goedkeuring van het Congres vereist is. Waarschijnlijk zal het plan omstreeks Maart a.s. gereed zijn voor indiening in het Congres. Er zijn nog geen aanwijzingen over de omvang van de deelneming der West- europese landen. De omvang van de Ame rikaanse bijdrage zal echter afhangen van de omvang der Europese deelneming, die onontbeerlijk is voor het welslagen van het plan. Stassen verklaarde te vertrou wen, dat de Westeuropese landen hun deelneming niet zullen onthouden. Stassen was niet in staat mede te delen voor welke duur het programma zal wor den ontworpen. Hij kon alleen zeggen, dat de hulpverlening van lange duur zal zijn. De hulp zal enige schenkingen omvatten, maar grotendeels bestaan uit leningen. Er zal ook een beroep worden gedaan op het particuliere kapitaal. De Sovjet-afgevaardigde in de geallieer de viermogendhedenraad in Wenen heeft Vrijdag zijn veto uitgesproken over een voorstel om toe te staan, dat Oostenrijk vijf lichte vliegtuigen en vijf hefschroef- vliegtuigen mag hebben voor het redden van slachtoffers van lawines. Naar de opvatting der Sovjet-Unie wenst de Oostenrijkse regering slechts een excuus voor militaire activiteit, welke ln 1945 door de geallieerden is verboden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3