Uncle Sam wordt zwaarlijvig fï0olhen^\ van 0enor~ Binnen enkele dagen indiening Deltawet? Douwe Egberts tahalc Minister Beel over Koninklijke onderscheidingen Hot huis vol oeluk VOOR DE FEESTDAGEN Meisje straf te jonge dierenbeul af - SR*. 8» WVWSRI»-. ÖS» Huiskoudpraat De Groningse waterstaatkundige werken Argentijnse bisschoppen in Rome Prof. dr J. H. Robbers S.J, zestig jaar Kardinaal S pollman Eindlioveiise psychopaat gegrepen Slechts één ambtenaar tegenover drie particulieren Mieke ZATERDAG 11 DECEMBER 1954 PAGINA 4 door BETTY KOKTEKAAS- DEN HAAN Voordelen PRODUCTSCHAP VOOR BIER Gevestigd in Amsterdam Meer calorieën De Lauwerszee Met Kerstmis bij Amerikaanse strijdkrachten in Korea ZWENDEL BIJ FINAN CIERING VAN AUTO'S Minstens 25 inbraken in Oost-Brabant gepleegd TUSSEN BUFFERS BEKNELD GERAAKT KUNST EN INDUSTRIE Terwijl wij een deel van onze voedings wijsheid uit Amerika halen wordt Uncle Sam zelf te zwaar. We zouden dat niet hoeven te dramatiseren, wanneer daar niet het alarmerende feit was dat de le vensverzekeringsmaatschappijen van zijn land een actie zijn gaan voeren tegen zwaarlijvigheid. De oorzaken voor die zwaarlijvigheid zijn gelukkig bekend en het kan wel eens zijn nut hebben, daar over na te denken. Want zowel voor de werknemer als voor de huisvrouw in de Verenigde Staten mag worden aangeno men dat zij door de zo hoog mogelijk opgevoerde mechanisering van hun ar beid beslist niet meer behoefte aan calorieënrijk voedsel hebben dan wij in Europa. De Amerikaan eet rijker en ook meer gevarieerd dan wij en door zijn grotere welvaart is hij ook minder geneigd zich door overwegingen van zuinigheid beper kingen op te leggen, die voor zijn natio nale lijn noodzakelijk zouden zijn. Naar verhouding van zijn inkomen geeft hij bo- vendien voor voeuing minder uit dan de Nederlander, want terwijl hier in 1948 de geschoolde arbeider 38 a 39 pet van zijn inkomen aan voeding besteedde, lag dit percentage voor de Amerikanen in de inkomstengroep tussen 3 en 5.000 dollar op 32 a 33. Oroot is dit verschil op het eerste gezicht niet, maar wanneer wjj bedenken dat de Amerikaanse landbouw zich zonder ex- portzprgen op een groep verbruikers kan richten die zestien maal zo groot is dan onze bevolking, vinden wij zelf al een verklaring voor het feit dat ta' van voe dingsmiddelen daar goedkot-er zijn. De propagandisten voor goede voeding heb ben er dus betere kansen dan hun Neder landse collega's die voor het opvolgen van hun adviezen herhaaldelijk worden ge remd door de duurte van die artikelen welke zij graag in grotere hoeveelheden op ons menu zouden zien prijken Nu mogen wij ons onder elkaar vrolijk maken over de beginnende corpulentie van Uncle Sam, maar daar staat toch wel weer tegenover dat deze behalve door zijn bedrijfsmaaltijden voornamelijk op het gebied van schoolmelkvoeding (bij ons drinken 200.000 kinderen, dat is on geveer een vijfde van de lagere-scbooi bevolking 's morgens hun flesje melk) en schoolmaaltijden ons ver vooruit is. Op het hoe en het waarom van dit verschil wij ik hier niet al te diep ingaan. Heel in het kort gezegd: de meesten van onze kinderen wonen dichter bij de school dan de Amerikaanse. Voorts zijn meer van onze ouders de opvatting toegedaan, dat de zorg voor de maaltijden niet aan de school mag worden overgedragen. En tenslotte zitten wij nog met een uit 1900 stammend artikel in de Leerplichtwet dat financiële steun van de overheid voor dergelijke maaltijden tot armlastigen be perkt. Gevolg: één op elke 16 kinderen komt in aanmerking voor gratis school- voeding. Toch heeft dit systeem (dat door mid del van het ontbijt ook in Scandinavië aanhang vindt) verscheidene niet te mis kennen voordelen. Terwijl aan een kant de regering in de gelegenheid is om door steunverlening in natura overtollige landbouwproducten een goede bestem ming te geven (het rapport noemt als voorbeelden: boter, kalkoen, eieren en dergelijke!) is een grote groep kinderen op een leeftijd waarop dit van het hoog ste belang is, verzekerd van een zorg vuldig uitgebalanceerde maaltijd. Een maaltijd, die bovendien 'n uitstekend uit gangspunt vormt voor een voorlichtend gesprek over eetgewoonten, die het kind ook in zijn latere leven zullen bijblijven. Intussen is ook io Amerika voor 't on derwijzend personeel de verplichting tot het halen van de bij-acte voor voedings leer nog lang niet algemeen. Maar aan de andere kant weten de samenstellers van het rapport van de studiegroep Voe ding te vertellen over een reeks voedings- lessen op de., kleuterschool. Door het uitknippen van plaatjes van levensmidde len, die onder leiding van de onderwijze res op kaarten tot volledige maaltijden werden geplakt, waarbij de kinderen dan zelf de namen van de verschillende in grediënten leerden schrijven, werden hier voor meteen de vakken knippen, plakken lezen en schrijven productief gemaakt. Met het zelf klaarmaken van een ontbijt leerden de kinderen boodschappen doen en rekenen. Maar deze kinderen hadden dan ook een onderwijzeres, die zich bijzonder voor het voedingsprobleem interesseerde om dat zij zo zegt het rapport „terecht meende, dat goede voeding invloed heeft op het humeur en de prestaties van het kind". Op het ogenblik vertoeven in Rome zes bisschoppen, uit Argentinië. Het zijn de aartsbisschoppen en bisschoppen van Santa Fé, Parana, Mendoza, La Rioja. Salta en Bahia. De aartsbisschop van Santa Fé, mgr Fassolino en de bisschop van La Rioja, mgr Ferreira Reynafe, zijn zoals bekend op 10 November door Peron met. name. aangevallen. Men neemt in Rome aan, dat de bis schoppen uitvoerige besprekingen met de Vaticaanse autoriteiten voeren over de verslechterde verhouding tussen Kerk en Staat in Argentinië. king hebben op het economische verkeer tussen de desbetreffende groepen van on dernemingen, de registratie van de onder nemingen en het verstrekken van gege vens. Het ligt niet op de weg van het productschap regelingen te treffen met betrekking tot prijzenkwesties, de vesti ging en uitbreiding en stillegging van on dernemingen, alsmede de in- en uitvoer. De wet treedt op een nader te bepalen tijdstip in werking. In het Staatsblad van gisteren is opge nomen een wet, waarbij een Productschap voor Bier wordt ingesteld voor de bier brouwerijen, de binnenlandse groothan del en detailhandel in bier en de horeca bedrijven. Het zal gevestigd zijn te Am sterdam. Aan het productschap is overgelaten de regeling van de vraagstukken, die betrek- De gevolgen van deze royalere en on getwijfeld smakelijke leefwijze zijn duide lijk merkbaar. In het rapport van de stu diegroep voeding over „Voeding en Voed selvoorziening in de Verenigde Staten wordt ons bijvoorbeeld voorgerekend, dat tegenover d® 3.128 calorieën welke de Amerikaan per dag verbruikt, de Ne derlander 2.876 stelt. Het verschil zit hem vooral in de aardappelen en graanpro ducten die door de Amerikanen minder en in suiker, vlees, eieren en fruit, die door de Amerikanen meer worden gege ten. Dat de Amerikaan zijn aardappelen ais groente beschouwt en daardoor slechts één aardappel eet tegenover elke drie. die wij consumeren wordt weer rijkelijk vergoed door het hogere gebruik van groenten en fruit (citrusvruchten1) Maar daar tegenover staat dan weer een. af dwaling naar de icecreams, die welis waar niet op de van hogerhand gepropa geerde voedingsschema's voorkomen maar die als algemeen erkende gewoonte eenvoudig onuitroeibaar zijn. Maandag 13 Decembèr viert de bekende Nijmeegse hoogleraar en oud-rector magnificus van de R.K Universiteit prof. dr J H. Robbers S.J. zijn zestigste ver jaardag In den lande geniet prof. Rob bers o.a, bekendheid als voorzitter van het bestuur van het EK Paedagogjsch researchcentrum Prof. Robbers verblijft in het Berchmanianum van de paters Jezuieten te Nijmegen. (Van onze correspondent). Wil men de provincie Groningen tegen een mogeiyke overstromingsramp vol doende beschermen, dan is het noodzake lijk, dat in de toekomst in volgorde van belangrijkheid de volgende grote werken worden uitgevoerd: inpoldering van de Lauwerszee: inpoldering van een deel van de Dollard en verzwaring en verhoging van de Eemdijken aan weerszijden van Delfzijl. De dijken in de zak van de Lauwerszee hebben laaggelegen achterland zonder binnendijken. Doorbraak zou een grote overstroming ten gevolge hebben Ook tn de Dollard-dijken zijn gevaarlijke plekken aanwezig, waarvan bij doorbraak een overstroming van een groot deel van Reiderland en omgeving het gevolg kan zijn. Aldus dr ir F. P. Mesu, oud-directeur van de Cultuur Technische Dienst Vrij dagavond in een rede op een jubileum- vergadering van de afdeling Leens der Groninger Maatschappij van Landbouw. Over de inpoldering van.de Lauwerszee zei ir Mesu, dat volgens oe voorlopige plannen ongeveer 6900 ha z.aï worden in gepolderd Hiervan zal ongeveer 1600 ha water overblijven, om dienst te doen als gemeenschappelijke boezem "oor de af watering van de provincies Groningen en Friesland. Van de overblijvende 5300 ha land zal bijna de helft, uit zandgrond be staan. De kostprijs van ie ingepolderde gronden zal f 10 15 000 .«er ha bedra gen. welke prijs overeenkomi met die van de I Isselmeerinpolderingen. Me' de af sluiting en inpoldering der Lauwerszee zal een bedrag van ongeveer f 69 mill-oen zijn gemoeid. De thans in uitvoering zijnde land- aanwinningswerken langs ae Groninger kust zullen binnen tien iaar zijn voltooid Door inpoldering van 't Oostelijk Wadden gebied kan dan een oppervlakte van ongeveer 25 000 ha cultuurgrond - tn hoofdzaak zand worden gewonnen De kosten daarvan worden geraamd op 375 millioen dus eveneens ongeveer f 15.000 per ha. Ir Mesu verwachtte, dat de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J Algera de Delta-wet zeer spoedig, waarschijnlijk reeds binnen enkele dagen, zal indienen. Na zijn bezoek aan Rome ter gelegen heid van de sluiting van net'Maria-jaar is kardinaal Spellman per vliegtuig terug gekeerd naar New York. waar hij gisteren heeft deelgenomen aan oe iaarlljkse Christmas Party in het Waldorf Astoria- hotel voor de kinderen van het New Yorkse Vondelmgenziekenhuis Binnenkort zal de kardinaal voor ztjn kerstbezoek aan de Amerikaanse strijd krachten over zee uit New York ver trekken Ook dit iaar weer zal de kardi naal het Kerstfeest bij de Amer'kaanse troepen in Korea vieren Hii zal voorts ook de troepen in Japan. Formosa Hono lulu Manilla en Alaska een bezoek brengen. Opliehtinosaffaire bererht Drie jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van Je regering eiste de Officier van Tustitie te Utrecht gisteren tegen een 31-jarige assistent-ac countant W. F de H te Bilthoven Het ging hier om de financiering van auto's, welke verdachte behartigde voor perso nen uit diverse plaatsen in hel land en waarbij van oplichting sprake zou zijn ge weest De Officier van Justitie noemde dit „een grootscheeps opgezette oplichtings- affaire", die hij buitengewoon ernstig achtte. Uit de vele strafbare feiten had hij er slechts drie ten laste gelegd, welkp hij bewezen noemde Verdachte gaf deze ook toe. Uitspraak 24 December aanstaande. Willy de G„ de man. die de laatste tijd Oost-Brabant onveilig heeft gemaakt door een reeks van inbraken, vooral in de omgeving van Eindhoven en o.m. ook in Boxtel, waarbij hjj zelfs een „bezoek" bracht aan de burgemeester, is gisteren avond te Voorschoten op heterdaad be trapt bjj een nieuwe poging tot inbreken en gearresteerd door de rijkspolitie van Voorschoten. De G. in de volksmond „gekke Willy" genaamd de Eindhovense psychopaat, die eigenlijk thuishoort in de psychiatrische inrichting te Avereest. maar daaruit een tijdje geleden ontsnapte, heeft tot nog toe 20 a 25 inbraken bekend, De G. werd in Voorschoten gesnapt, toen hij wilde inbreken bij de heer De L., wonende aan de Haagweg. Met behulp van de heer eD Gr., eigenaar van een autosloperij en buurman van de heer De L„ en van enkele ijlings toegesnelde buurtbewoners werd de inbreker over meesterd. De rijkspolitie kon hem toen inrekenen. Minister Beel heeft de Tweede Kamer een nota gezonden naar aanleiding van het verslag over de begroting van de Hoge Colleges van Staat en het Kabinet der Koningin. Daarin merkt de minister op dat de aantallen ter gelegenheid van d- verjaardag van H M de Koningin toe gekende onderscheidingen, geen juist beeld geven van de werkelijke verhou ding. De verhouding over het gehele decoratiejaar 1953/1954 (d. i. van 1 M»i 1953 tot en met 30 April 1954) is dat tegen over één ambtenaar drie particulieren werden onderscheiden In genoemd deco ratiejaar bedroeg het aantal aan ambte naren en particulieren verleende onder scheidingen onderscheidenlijk 944 en 2857 Dat dit jaar een groter aantal hoofd inspecteurs een onderscheiding heeft ont vangen dan gebruikelijk is, hangt ten nauwste samen met het gewijzigde deco- ratie-beleid ten aanzien van ambtenaren aldus de minister Het feit immers, da1 de daarvoor in aanmerking komende hoofdinspecteurs thans niet meer, ais vroeger, in aanmerking worden gebracht Een keurig geperste plooirok 's morgens En tussen de middag diez'elfde rok besmeurd en opgeluisterd door een knots van een winkelhaak. De draagster van die rok als een verlate Zwarte Piet door dat gezicht en die handen.... Een ka potte knie en een vurige krabbel over haar gezicht, ik behoefde niets meer te vragen, maar het ongezouten standje be stierf mij op de lippen, toen ik de hare beven zag en zij mij met fonkelende ogen het verhaal deed van die lafaard, die een klein poesje met de pootjes gebonden, achter zich aan sleepte.... Een vechtpartijtje dus. Ik zag mij zelf opeens óók weer als schoolmeisje, even smetteloos als mijn jongste nu, maar ook even opvliegend. Een witte plooirok was het toen met een bloesje zonder mouwen in het zonnige Indië. Een kleine Chinese jongen, die ik een tamme kraai zag mar telen door steeds maar spelden in zijn pootjes te steken. De schooltas op de grond en ik er ais een furie op af. Een vechtpartijtje op leven en dood werd het minstens, hoewel wij er geen van beiden dood aan zijn gegaan. Maar toen hij hui lend de benen nam, piepte in mijn school tas de bevrijde kraai en droeg ik die als een kostbare schat mee naar school. Zuster Francesca was een schat. Zij keek niet boos naar mijn kapotte, vuile rok, zij vroeg niet. waar o£ mijn haar- strik gebleven was. maar in haar slanke handen koesterde zij de kraai. Vertelde ons, dat men nooit dieren kwaad moest doen. Ik stond er stralend als een halve landloopster bij, voelde niet de opgezwol len, blauwe lip, nog minder de gehavende knie.Toen de kraai bij de kebon op het. achtererf een veilig onderdak had, werd mi.in gez'icht bij de hoofdzuster on derhanden genomen de knie verbonden en de rok netjes bijgewerkt. Ik heb ook deze plooirok bijgewerkt van mijn jongste voor een benoeming tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw, doch worden beg'f tigd met het officierskruis in de Orde van Oranje-Nassau, welke onderscheiding ook aan hoofdambtenaren van lagere rang wordt toegekend, heeft' de verhoudingen enigermate scheef getrokken en noopte er toe enkele ongewilde en onverdiende achterstellingen weg te nemen. Bij een volgende algemene gelegenheid zal zich deze moeilijkheid niet meer voordoen Wat betreft een eventuele verhoging van de toelage, toegekend aan de ridders der Militaire Willems-Orde beneden de rang van officier, en aan de broeders in de Orde van de Ned. Leeuw merkt de minis ter op, dat hij, nu andermaal voor een verhoging van deze toelagen de aandacht wordt gevraagd, deze aangelegenheid jp nieuw overwogen heeft. Tn aanmerking nemende, dat de salariëring van de lagere functionarissen sedert 1940 tenminste is verdubbeld en dat ook de pensioenen be langrijk zijn verhoogd, is de minister, in overeenstemming met de raad van minis ters, van oordeel, dat, in het licht van alle omstandigheden, tot een verdubbeling van de huidige bedragen, ingaande 1 Ja nuari as. zou kunnen worden overgegaan. Het ligt in zijn voornemen een wijziging van de wet tot insteling van de Orde vai de Ned. Leeuw en van de wet, houdende instelling van de Militaire Willems-Orde in dier voege te bevorderen. (Van onze correspondent) Vrijdagmiddag is de 28-jarige arbeider P. O. toen hij op het rangeerterrein van de Oranje-Nassau I tussen de wagons wilde doorlopen, tussen de buffers be kneld geraakt. Hij werd vrijwel onmiddel lijk gedood Het slachtoffer woonde te Heerlen en was ongehuwd. Ruim twintig Nederlandse kunstschil ders. tekenaars en grafici zullen zich a.s Dinsdag. 14 December, op u'tnodiging van de Twentse en Oost-Brabantse textiel- drukkers. in de fabrieken zelf op de hoogte gaan stellen van de mogelijkheden om voor de eigen mode-industrie dessins voor imprimé's te ontwerpen. Hebt u al gezorgd voor papie ren Kerstser vetjes en tafelloper voor de feestelijke Kersttafel? En denkt u er wel tijdig aan een Kerstboom te kopen? Wacht niet tot op de laatste dag! Zou bij de Kestmaaltijd 'n eenvoudige me nukaart bij elk couvert niet een aardig idee zijn? Zo'n kaart kunt u gemakkelijk maken door b v. in een gewone correspondentie- kaart 2 gleuven te snijden en daarin een takje hulst te steken. En zo zijn er nog tientallen din gen waaraan we moeten denken en die anders nog op het laatste moment moeten gebeuren. Zondag: Groente: oep, stukje rundvlees, Brussels lof, aardap pelen, griesmeelrand met com pote van gedroogde abrikozen. Maandag: Kopje soep, bietjes, haché van rest vlees, aardappelen, fruit. Dinsdag Kaaspannekoekjes, bloemkool of koolraap, aardappel puree. warme gortpap met stroop. Woensdag Gebakken bokking, rode kool, aardappelen, bruine bo tersaus. appelmoes. Donderdag Stamppot van zuur kool met rookworst, half om half vla. (Briine bonen weken). Vrijdag Jachtschotel van bruine bonen, rauwe andijviesla, yoghurt met beschuit. Zaterdag: Kopje bruine-bonen- soep, nasi-goreng met omelette- reepjes. Recept: Kaaspannekoekjes. Benodigde ingrediënten: 100 gr. gemalen kaas. 1 dl. melk, 30 gr. bloem, 1 ei, wat boter en zout. We kloppen de eidooier met wat zout en melk, voegen de bloem toe en roeren die tot een glad beslag. Met de rest van de melk verdun nen. Het eiwit stijfkloppen en sa men met de geraspte kaas door het beslag mengen. Hiervan gaan 'we in een koekepan met wat bo ter klerne koekjes bakken. Het bakken mag niet te vlug gaan, zo dat het beslag goed tijd heeft om gaar te worden. Recept: Jachtschotel van bruine bonen. Benodigd: kg. bruine bonen gekookt en liter bonennat, 1 2 bouillonblokjes. 2 uien, purée van 1 kg aardappelen met wat melk en boter, wat peper, zout en laurierblad. We snipperen de uien en frui ten deze (in wat boter met het lau rierblad. Dit weer verwijderen en de bonen toevoegen met 't bonen- nat, waarin we vooraf de bouil lonblokjes hebben opgelost. De purée leggen we laag om laag met de bonen in een vuurvaste scho tel en verwarmen het geheel goed. Hebben we een oven. dan gaan we de bovenste laag (purée) met paneermeel bestrooien, leggen hierop een paar stukjes boter en laten de schotel in de oven warm en bruin worden. ROMAN VAN L. HAUTESOUROE Geautoriseerde vertaling MARCKI I E SCHUIMER 12. Is nog niet verloren? ik ben geen kind. Het natuurlijk moeten doen, Dus alles Luister Marcel, eerste, wat wij is onze uitgaven beperken. Arme lieve Claire. Dat vind ik het ergste. Toen ik met je trouwde, droomde ik ervan, je een heerlijk leven te kunnen geven, vrij van alle materiele zorgen, die de krachten verzwakken.. Waarvan? Van het reizen? Hebben en nu moeten wij al afstand doen. wij dan geen prachtige reizen gemaakt; Zijn dat geen onvergetelijke herinnerin gen? Wat hindert het, als wij nu eens een poos in de haven moeten blijven liggen? Kijk toch liever naar deze schat hier.. Pleziertjes? Ik heb meer dan ge- mij altijd meeneemt. Ik begrijp niet, noeg van de feesten, waarheen Eliane dat zij het nog kan volhouden Ik heb medelijden met die arme Jacques, "cm 3*3 niet gezien, hoe slecht hij er de laat ste tijd uitziet? Eliane stelt zich met die Zemsky vreselijk aan. Hij heeft haar geschilderd, purperrood met groene ha ren; om zo'n portret zou ik woedend zijn Zij vindt het echter schitterend. Wi.i komen eigenlijk helt maal niet meer overeen. Met haar lectuur is het precies hetzelfde. Neen, ik heb genoeg van dat soort plezier. Kieren? De slechte jaren thuis hebben gebruiken. mij geleerd, mijn handen te |„r----- En nu zi1n weggelopen vr< ken en ik geloof niet, dat ik mij vergis,„[„/«-line aan bloedvergiftiging als ik zeg. "dat. ik smaak heb en handig j zo plotseling aan gen, omdat alles in puin lag. Prinses Ziponjef, die door duizend moejiks werd gehoorzaamd, wast nu de vaten in het hotel, waar wij verleden week met Elia ne hebben gedineerd. Robert Haynault daarentegen, de zoon van een oplichter is nu een grote heer. Fred heeft haar jeugd aan hem geofferd en sedert tien jaar leeft zij nu een dor bestaantje als onderwijzeres. Een positie, wat is in de tegenwoordige tijd een positie? Men loopt, men loopt, men heeft nauwelijks de tijd om even te zitten. De oorlog heeft onze jeugd verontrust, maar hij heeft ons gelukkig, ook de ijdelheid van de dingen geleerd. En Marcel, omdat wij er nu toch over spreken, er is iets, dat ik je al lang had willen vragen.. Mij, Clairp, die jou niets kan wei geren? Gisteren zou het nog een grote opoffering voor je zijn geweest, Je houdt van de stad, van de drukte, van het verkeer, de geur van haar stra- ten en haar kaden. Wat zou je van mij hebben gedacht, als ik je zou hebben gevraagd, dit alles te verlaten. Dicht bij ons ouderlijk huis staat een heel ou de villa. Je hebt haar dikwijls bewon derd, als wij er langs wandelden. Zij ligt half verscholen achter oude bomen, een paradijs voor vogels Fred noemde dat huis altijd u dat huis altijd „Het huis van geluk Het zou niet veel kosten, om 't in orde te laten brengen, om er de zon en het licht bin nen te halen. Achter het huis ligt een grote boomgaard. Wat ben ik daar als kind vaak geweest. Ik heb er bloemen geplukt om thuis de kamers mee te versieren Toen Lucette geboren was, heb ik dikwijls gedacht, dat het heerlijk zou zijn, als het kind daarginds was. Buiten is alles zo gezond en zo goed voor pen kind Marcel, moeder wordt oud.. Fred zal naar spoedig verlaten. De liefde van Laurent Brizard voor haar groot, dat hij haar wel moet weggelopen vrouw is is zo ben. Nog wat meer? Lieve Claire, je bent een schat. Maar luister nu eens, je man zal het erg druk krijgen Ik zal misschien ook wel eens erg down zijn. Lucette zal er voor zorgen, dat je dan weer lacht. Ik geloof, dat zij haar moeders vrolijkheid heeft meegekregen. Marcel lacht. Kindje, je kunt nu nog zo praten, omdat alles nog luxe om je heen is. Maar denk je nu gestorven, staat niets een huwelijk meer in de weg. Marcel, nu wtj arm zijn, zou den wij nu met met ons driezes in het huis vol geluk gaan woncn. Niema d zal het ons benijden, het staat al laDge kleine Lucette is in de armen van haar moeder ingeslapen Claire staat voorzichtig op en legt het kind in het Alles vergetend buigen vader en ëveCnU,gWdj moeder zi'ch beMeVTveU het slapende in, dat ik nët' zcTarm ben als een klei- kind. lieveiinB feitelijk het recht Claire lieveling, wij zullen in het I De jonge vrouw Vlahx "heeft hem zo verwonderd aan- Je°geld gekeken, dat hij„U verstandL Marcel 'maar om jou. Je bent de eerste geweest W'aarom^oudén wij ons onnodig^ bang en er zou'1 nooit een ander in je plaats maken? Ligt de oorlog dan al zo ver komen. achter'ons, dat we er alles van hebben vergeten? Wij zijn het gewoon om ons te schikken, wij alien thuis. Wij hebben de vluchtelingen als kudden zien voor ij- trekken. Herinner jij je dat no„. Men sen, die grote boerderijen kastelen, buitenbezittingen hadden en die weggin- Claire.. mijn vrouw., mijn schat de grote liefde van zijn vrouw zal hem sterken. Een zucht als een snik, bevrijdt hem van een zware last. Hij drukt zijn vrouw tegen zich aan. zij lacht hem door een sluier van tranen toe. En Claire fluis tert plagend, terwijl zij haar hoofd te gen hem aanlegt: En bovendien, Marcel, weet je het nog, nr.131455? Zij is nog steeds tot je dienst. HOOFDSTUK XVTII Claire en Marcel wandelen naast de kinderwagen, waarin de slapende Lucette ligt. Zij spreken over Frédérlque „Ik be grijp haar niet" zegt Marcel. Tenslotte is Brizard niet de eerste, de beste en hij heeft genoeg bewezen, dat hij zielsveel van haar houdt En nu is hii immers vrii Fred heeft haar geluk altijd met on telbare scrupules verstoord Wie weet. hoé tang zij heeft moeten strijden eer zij die Robert Haynault, van wie zij al lang niet meer houdt, uit haar hart kon verdrijven Maar als Laurent Brizard wil winnen, zal hij zich moeten haasten. Eliane ver telde mij, dat de oude peetoom, de eige naar van La Garenne, sedert lang een ridderlijke genegenheid voor Fred koes tert —En juist als in de sprookjes, schenkt hij zijn petekinderen een huwelijksge schenk Stel je voor, onze Fred als eige naresse van La Garenne. Juist als Claire met Marcel over Fred spreekt, is het voor de laatste het be slissend ogenblik van haar leven. U hebt mij nog nooit uw gehele be zitting laten zien, zegt Fred, als zij thee hebben gedronken. Wilt u haar werkelijk zien, ik was bang, dat het u verveelde Laurent is plotseling opgestaan. Zijn stem beeft en hij werpt een smekende blik op zijn moe dei Zij begrijpt. Renée, blijf bij mij, ik heb je nodig. Renée, begint zij. nadat de beide an deren weggegaan zijn, wat zou je ervan zeggen als juffrouw Butté voor goed bij ons bleef? O, grootmoeder, dat zou te mooi zijn, zij, mijn moeder!... Het kind omhelst haar grootmoeder. Maar misschien wil zij niet, grootmoeder? Als zij niet wilde, zou zij vandaag niet hier zijn. Renee hoort, dat haar grootmoeder nog (ets fluistert. „Wat zegt u?" Niets, niets kindje. Met vochtige ogen maar met een blij hart bidt de grootmoeder: Mijn God wij zullen haar gelukkig maken. Dank voor mijn zoon, voor de kleine en voor mij, die oud begint te worden, maar nu nooit meer bang behoeft te zijn, hen al leen achter te (aten. Het geluk sluipt schuchter om hét huis. God geve, dat het door de openstaande deuren binnenkomt. Zij wandelen naast elkaar tussen de bloeiende bomen en over de uitgestrekte weilanden. Wat een prachtig landgoed, tk heb Hij was bang geweest om zijn geluk te verliezen; nu was het groter gewor- ?a? voor hem ^nnen^leTen'Tol nooit/geweten, dat hef zó^grool. was. strijd en moeilijkheden maar het zal niet moeilijk zijn om te dragen, OOll gtWClCH) «aai _i Mijn peetoom heeft het geerfd. maat want'hij heeft alles laten vervallen. Toch hielcUhem waren. hij van deze bezitting en was er trots op. Maai hij had veel verdriet. Hij liet alles aan zijn lot over. Gelukkif mocht ik doen, wat ik dacht, dat nodig was. De gehele wijnberg zou zijn doodgegaan door het mos en wilde slingerplanten Het heeft lang geduurd eer alles weer in orde was. Hier in deze veenbodem. waar het wa ter intrekt als in een spons, werd alles door het riet verdrongen. Er waren tal loze muggen en nesten van ringslangen We hebben moeten draineren en ophogen om deze bouwlanden te krijgen. Dé va rens en struiken waren een dicht oer woud in het bos en verdrongen alle bo men We hebben alles omgekapt en er is veel licht en lucht in het bos gekomen De oedding van de beek moest uitgezand worden en daarna moest de beek ge kanaliseerd en uitgediept worden. De ge- hel» omgeving gebruikte de beek als vuilnisbelt; zij was vol met rommel en afval. Maar misschien interesseert u dit helemaal niet Integendeel, ik weet, hoe la Garenne er vroeger uitzag en ik zie nu hoe alles is veranderd Ik bewonder u, u hebt hier heel alleen de natuurkrachten overwon nen. Ik ben blij, dat u mij i it allemaal hebt uitgelegd, nu begrijp ik het. beter; wilskracht is toch iets prachtigs! Zij staat naast hem en kijkt vol liefdé naar het land van oelofte. Frédérique. Het is dezelfde kreët, die zij hoorde, toen zij die nacht bij Renée waakte. Aar zelend reik! zij hem haar beide handen, zij zoekt een steun Hij legt zijn arm om haar schouders. En evenals in haar droom verdedigt zij zich niet. „Frédérique, mijn geliefde, mijn geluk. Ik kan het t?ijna nog niet geloven, dat ik jouw beide handen in de mijne houd". Zij gaan op de begroeide helling zitten. Hij kust haar, telkens weer opnieuw. Kijk mij. eens goed aan, mi.in lieve ling en wees niet bang om het te zeggen', doe je het om Renée? j Zij zegt zacht: „Neen, niet om Renee' Zijn vreugdekreet heeft iets van een snik. Is het vaar? Is het mogelijk? Houd je heus van mij Frédérique? Ja. Neen, jij jokt niet. nooit, zelfs niet uit mede lijden. Mijn liefste, als je wist, wat het voor mij betekent: je hart helemaal voor mij! Fred glimlacht. Luister eens Laurent.ik ben he laas met helemaal zoals jij denkt, dat ik ben en zoals ik had wilten zijn voor hem met wie ik zal trouwen. Ik heb vroeger van iemand gehouden. Misschien weet je het. ik heb van een man gehouden, die mij nief heeft begrepen. Hij heeft er zich op oeroemd... Laurent legde voorzichtig zijn hand op haar mond. Neen, Laurent, laat mij het vertel len.. hij heeft een onwaarheid gesproken, maai dat neemt niet weg, dat jaren van mijn leven de mooiste jaren mijn geda hten. dromen, mijn hoop, alle voor En nu? Laurent is bleek geworden en kijkt strak in de ogen van het jonge meisje. Nu? Er is in mijn hart niets over gebleven, nauwelijks nog iets in mijn her innering van dat alles, wat mijn dagen vervulde Ik heb hem in Brugge nog eens spelingen op het verleden hadden enige gezien en ik herkende hem nauwelijks Zijn woorden, zijn verwijten, noch zijn toe- indruk op mij Geen wrok, geen boosheid, niets! Een dode. die ik vergeten had. Begrijp je het? Het is afschuwelijk Ik moest het je vertellen. Ik houd van je tk houd genoeg van je om je heel mijn leven te geven, ik weet het zeker. Maar de bloem van een eerste liefde, neen, die kan ik je niet meer geven, die heeft een ander gehad, die ze vertrapte. Ik houd van je. maar mijn liefde Is anders, ernsti ger, meer doordacht en het verstand heeft er hetzelfde aandeel aan als het hart het is een diepe liefde, maar rustig en vertrouwd Het is de enige liefde, Frédérique, die twee mensen nodig hebben om eens gezind te leven, één te zijn in geluk en ongeluk, het is de liefde, die alles kan geven. In het huis dat het jouwe zal zijn, is een afgesloten kamer. Mijn moeder opent nooit de deur als er vreemden iijn, zij gaat ook nooit vlak langs de deur. Toen ik voor het eerst op la Garenne kwam. zag ik in die kamer een boek op de tafel liggen „Als de winter komt" Dit boek heeft mij jou doen begrijpen. Goede oude Hutchinson, wat begrijpt hij de situatie goed. „O, wind. als de win ter komt blijft ook de lente niet lang meer weg". - Frédérique, jij bent deze lente Als alle gedachten en alles wat er in de een zaamheid in je omgaat, een gedaante kon den aannemen dan was deze kamer vol monsters. Maar gelukkig ben jij gekomen, wie weet, wat ik anders zou hebben gedaan, als Renée gestorven was... Ja, men komt, men gaat, men regelt alles, men deelt het werk in, men werkt zelf mee om het lichaam te vermoeien, om alles wat in het hart woelt, te onder drukken. Voor anderen is men een eerlijk man, een geacht mens, een voorbeeld, een meester Maar voor zich zelf is men slechts een eenzame, een bruut, een wild dier, dat wil verscheuren. Een arm schep sel zonder ideaal en zonder vreugde, als er niet een vrouw komt, die je met teder heid boven jezelf uitheft. Frédérique mijn verloofde, mijn vrouw, nu weet ie, wie ik ben, Kun ie zó van mij houden? Laurent, ik houd van je en ik oen niet bang om op ie te steunen. Dan is alles goed. Frédérique, hui niet meer, ik zal ie nooit doen hul]e"_ Lach lieveling, het leven is mooi, nel ts vol van genade. Hij kust haar en Fred kijkt hem glim lachend aan Arm in arm en met stralende ogen ko men ze bij grootmoeder en Renée. Het huis vol geluk, zegt Fred. Het huis vol geluk, herhaalt hij en kijkl in het reine gezicht van de moedige vrouw, die weldra de zijne zal worden. En nog inniger gearmd gaan zij het huis vol geluk binnen. HOOFDSTUK XIX Eliane Butté tigt op de divan, temidden van een stapel kussens. Aan het voeteinde zit een bleke, langbenige pop, een pierrot, en naast de divan staat een rooktafeltje. Eliane is ongeduldig. Zij springt plotse- 1 ling op als de deur wondt geopend. Eindelijk. Dag vrouwtje, Wat is er gebeurd? Het licht brandt, de gordijnen zijn dicht en buiten is het nog lang niet donker. Ben jc ziek? Neen, maar erg nerveus. Er komt onweer Als antwoord op zijn kus zegt zij: „Wat ben je laat, Jacques" Die slaking zal ons nog gek maken. Als zij zich uitbreidt en ook de metse laars in staking gaan. weet ik niet wat er met onze twintig in aanbouw zijnde huizen van Cote Fleurie moet gebeuren. Zij moeten onder dak, als de winter be gint. Die mensen zijn werkelijk onmoge lijk. Zijn er dan geen wetten, die de werk man kunnen dwingen, verstandig te rijn? Die mensen zijn niet anders dan wij, Eliane Zij hebben een maag, verlangens en een huisgezin, Het zijn noch heiligen, noch slaven. Het Is het beste, dat er een overeenkomst wordt getroffen, dat zou in het belang van de beide partijen zijn. Dat is trouwens niet moeilijk met de ernstige en intelligente werkman, maar er zijn belhamels, die het water troebel maken om er goed in te kunnen vissen. Het is of ik Fred hoor redeneren. Fred en ik kunnen er samen over praten. Wij waren beiden nog jong, teen we moesten aanpakken; je brood te'moe ten verdienen is niet altijd een pretje, Eliane. Je lijkt wel een arbeider, die langs de weg werk zoekt, je ruikt naar een pakhuis en naar aarde! Dat kan wel zijn, zegt Jacques en kijkt verlegen naar zijn slordige kleding en zijn stoffige schoenen. Geef mij een half uurtje, vrouwtje en ik kom keurig in de puntjes bij je terug. Ik heb een flinke douche nodig om innerlijk en uiterlijk weer fris te worden. Eliane is milder geworden. Haast je dan, lieveling. Het ts reeds acht uur geweest als Jacques in de eetkamer terugkomt, waar Eliane hem vol ongeduld wacht. Zij ziet tot haar verbazing, dat Jacques niet gekleed is om uit te gaan. Wat is er voor fijns, vrouwtje, ik heb geweldige honger? Vraag dat aan Clara Men heeft van haar gezegd, dat zij een parel was. Maar ik geloof, dat zij dan nog in haar schelp zit. Het is een onuitstaanbaar schepsel Overal heeft ze vrijers. En wat zijn het voor kerels Met de honger van een nog in de groei zijnde schooljongen eet Jacques filoso fisch zijn lauwe, te dikke soep. De dienstbode is slecht gehumeurd en stoot overal tegen aan. Het is vanavond haar vrije avond, je bent te laat thuis gekomen, Jacques. Zij is woedend. Ja dat merk ik ook. Jacques, legt elke pomme-frite, die niet te eten is op de rand van zijn bord, een witte, een zwarte, een witte, een zwarte, een witte Ik kan geen kolen en geen stenen eten voor de rest ben ik niet lastig, zegt hij lachend. Eliane houdt met moeite een aanval van woede in, die zij altijd krijgt, als zij op een fout wordt betrapt. Jacques mei kt het niet, omdal hij bezig is kaas en fruit te eten als schadevergoeding voor de an dere tekoitkomingen. Plotseling kijkt hij naar zijn vrouw. Wat zie ik daar, een nieuwe collier? Aardig staat het. Merk je het nu pas? Ik heb lang genoeg rondgelopen met het verlangen, een collier te bezitten. Een onverwachte occasion. Jacques schrikt. Zijn het echte paarlen? Zou je dan willen, dat ik valse droeg? Kijk maar. Ik ben competenter op het gebied van bouwstenen dan op dat van bijoux, maar. Mevrouw Berschoff heeft geld nodig Zij verkoopt nu geleidelijk haar juwelen om er van te leven, de arme vrouw. Zij wil mij dit collier voor achtduizend francs verkopen; er zijn nog twee dames, die het graag voor die prijs willen kopen. Maar ik neem het, ik wist, dat je het mooi zoudt vinden. Mevrouw Berschoff vertelt je leu gens. Je denkt toch zeker niet, dat deze ordinaire vrouw ooit de juwelen heeft ge dragen, die zij nu verkoopt? Maar wat erger is. Eliane, je hebt een verkeerd ogenblik gekozen. Ik heb tussen twee stormachtige vergaderingen., ik wil je niets verwijten, kindje, en Jacques pro beert ztjn vrouw te omarmen, maar zij onttrekt er zich aan, tussen twee storm achtige vergaderingen in, heb ik een ge sprek gehad met. je vader en je oom. zij deden een directe aanval op mij. Wat is er nu weer aan de hand? Ze verweten mij, dat ik schuldig ben, veel te zwak, veel te gevoelig voor de honderd luimen van mijn verwende vrouw Wij geven ontzettend veel geld uit, wij Saan met dubieus gezelschap om... Nu wo.'dt Jacques stem dieper en hij bloost. W1.l geven de mensen gelegenheid, om over ons te lachen en grappen over ons j_e maken, omdat er hier een schilder Komt, die geen gentleman is. We zouden onze gehele levenswijze moeten verande ren, als wij aan de banbliksems van de familie willen ontkomen. Dat dat is een gemene streek van Fred, ik herken hier haar stijl.. Zij... Eliane, als je wilt, dat wij goede vrienden blijven, dan Iaat je Fred er bui ten. Ik ken haar langer dan jij, zij be moeit zich alleen met haar eigen zaken en nooit met die van anderen. Zij treedt slechts ais bemiddelaarster op, als men hulp nodig heeft of er om vraagt. Het is een feit dat, ook al zou je collier maar duizend francs, ja zelfs vijfhonderd francs Kusten ik niet zou weten, waar ik die vandaan moest halen. De staking heeft mijn financiën voor heel lang uit hun evenwicht gebracht. Eliane, kind, je hebt al zoveel juwelen van je moeder, die zijn op zichzelf reeds een fortuin; alle dames, met wie je omgaat, zijn er jaloers op. Je vader en je oom hebben geen onge lijk. Denk toch eens, Eliane, als wij een kleine Butté zouden krijgen, zo'n kleine schat als Lucette... Daar maak ik geen aanspraak op, dat heb ik je reeds herhaaldelijk gezegd Toe wees nu niet zo onvriendelijk, Eliane Kom hier naast mij zitten, wij zullen eens over alles praten. Je vergeet zeker, dat het negen uur is, om tien uur verwacht men ons bij Nieole, wij zouden samen naar het neger- eoncert gaan. Geen concert vanavond, lieveling, ik ben doodmoe, ik wilde graag een poosje op de divan uitrusten en een sigaret ro ken, voordat ik naar. bed ga. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4