„Al het mo prijsstijging elijke doen om te voorkomen'" Weer Nederlandse kustvaarder gezonken Socialistische Farij se Ook Hessen zonder CDU-bewind stormloop verdragen tegen Ill's uitzonderlijke lisseliops wijding K.A.B.-voorzitter over taal van N.V.V. en ondernemers Ondememersinkomen dient jongste loonsverhoging te dragen Voor de vijfde maal in 17 dagen Overstromingen in Engeland en Ierland Adenauer verliest greep op Bondsraad Ontr noren de :egen van de H. Vader voor Zijn trouwe medewerker Scheepsbotsing in Hamburgse haven Maandag 13 December 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het „Triton' -onderzoek Katoenopslagplaats brandde Dagelijks bestuur KVP WEERBERICHT Ondernemersinkomen en loonsverhoging Liever open calculatie-schema De melkprijs De vergeten groepen DE VIER OPVARENDEN I GERED Raadseh Socialistisch manifest Met een nieuwe waarschuwing der Duitse socialisten tegen de militaire bin ding der bondsrepubliek, gericht tot het Duitse volk én tot de socialistische inter nationale, en met een verscherpte afkeer van de liberale partij tegen het Saar- accoord. is te Bonn de week der eerste parlementaire debatten over de verdra gen van Parijs begonnen. Milanezen enthousiast Hof bezocht plaats van ongeluk. „Leuvekerk" en „Van Spilbergen kregen zivare schade groot Schade vrij Twee nieuwe leden gekozen In zijn Zaterdag gehouden vergadering heeft het bestuur der Katholieke Volks partij als leden van het dagelijkse be stuur gekozen mej. Agnes Nolten en burgemeester Ch. Matser. Het dagelijks bestuur bestaat thans uit de volgende personen: mr H. W. van Doorn (voorzit ter), prof. dr Jos J. Gielen (vice-voor- zitter), de heer H. M. van Lieshout (ook vice-voorzitter), de heer P. Alberts (pen ningmeester), de heer C. Cosijn (voorzit ter jongerenorganisatie), mej. Nolten en de heer Matser. algemeen secretaris is dr L. A. H. Albering. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Tot krachtig of hard toenemende Zuidelijke wind, later ruimend naar West. Iets hogere temperaturen. Dinsdag 14 December Zon op 8.40 uur; onder 16.28 uur. Maan op 22.12 uur; onder 11.34 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Middelhuis over breuk met N W (Van onze Utrechtse redactie) Daar het bisschoppelijk mandement verscheen na de Vorige verhondsraads vergadering, moest de voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, in 'de heden te Utrecht gehouden verbondsraadsvergadering wel enige opmerkingen maken over hetgeen zich rondom dit gewichtige document heeft afgespeeld. Met name voelt men in de kringen van de katholieke arbeidersbeweging nog altijd als een zeer, dat het N.V.V. de samenwerking in de Raad van Vakcentralen heeft verbroken. „Over die breuk", aldus de heer Middelhuis, „is vrijwel nergens gejuicht. Ook niet door de werkgevers. Eerder is het 'tegendeel het geval. Hetgeen een nadere aanduiding moge zijn dit conflict niet onnodig op de spits te drijven. Gelukki" is de verhouding in de meer persoonlijke sfeer vriendschappelijk gebleven en heeft de breuk op het overleg in de vele instanties, waar wij elkaar geregeld ontmoeten, tot dusver geen nadelige invloed gehad. Zowel de brochure van drs Roemers, waarin nog eens een uiteenzetting wordt gegeven van de motieven, waarom het N.V.V. de samenwerking heeft verbroken, als de brochure van het C.N.V., deed de lieer Middelhuis denken aan de oude moeilijkheid, dat „terwijl we dezelfde taal gebruiken, wel elkaar toch nog altijd zo slecht begrijpen en verstaan Ontkend moet worden, dat de katho lieke organisatie de grondslag van de samenwerking, de eerbiediging van el- kaars beginselen zou hebben aangetast. Men zou eikaars principes en zelfstandig heid eerbiedigen, en, met het doel zekere eenheid in de Nederlandse arbeidersbe weging tot stand te brengen, permanente, geregelde samenwerking tussen alle or ganen van die Nederlandse arbeidersbe weging scheppen. Welnu, het behoort tot het wezen van haar zelfstandigheid als katholieke organisatie, dat zij vrijwillig de richtlijnen van Pausen en bisschoppen aanvaardt. Vervolgens wijdde de heer Middelhuis enige beschouwingen aan het prijsbeleid daarbij betogend, dat al het mogelijke moet worden gedaan om te voorkomen, dat dc prijzen verder oplopen, wil de 6 procent loonsverhoging inderdaad een loonronde van de welvaart blijven, het geen toch de opzet was. Dit betekent, dat de kostenstijging, die van deze loonsver hoging het gevolg is, indien enigszins mogelijk, ten laste moet worden gebracht van de gestegen onderncmersinkomens. In 1953 is de arbeidsproductiviteit ge stegen met 9 procent ten opzichte van 1952 en in het eerste halfjaar van 1954 met 4,5 procent ten opzichte van de over eenkomende periode in 1953. Daaruit blijkt voldoende, dat er mogelijkheden zijn deze loonsverhoging op te vangen zonder prijsverhoging. De situatie In he eerste halfjaar van 1954, waaruit de heer Middelhuis cijfers gaf, leert volgens hem dat dit niet onmogelijk is. De loonstijging van ongeveer 9 procent had een reële welvaartsvermeerdering van 7,5 procent tot gevolg kunnen hebben, maar als ge volg van prijsstijgingen is ongeveer 3 procent verloren gegaan. Deze 3 procent excessieve prijsstijging mag evenwel niet geheel worden geschoven op rekening van de loonsverhogingen. Het slechte weer in afgelopen zomer en voorjaar was de hoofdschuldige van de prijsstijging -n de groep aardappelen en groenten en daar naast waren er sterke prijsstijgingen van koffie, thee en cacao als gevolg van de prijsontwikkeling op de wereldmarkt Het is niet onmogelijk, dat de 9 procent loons verhoging slechts verantwoordelijk is voor 1 1,5 procent prijsstijging. De heer Middelhuis zei waardering te hebben voor het prijsbeleid van onder- nemerszjjde in het eerste halfjaar 1951, doch zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat thans ondanks de ver dere stijging van de arbeidsproductivi teit met 4,5 procent de neiging om de prjjzen te verhogen groter is dan voor dien, zodat grote waakzaamheid geboden lijkt. Er werken, aldus de heer Middelhuis op dit ogenblik twee tegengestelde ten- denzen, nl. op de eerste plaats het feit van de hoogconjunctuur, welke als ge volg van de grote zuigkracht van de zijde van het buitenland en de daarmee samen hangende vrij geringe concurrentie op de binnenlandse markt de tendens in zich draagt van verhoging der prijzen; ten tweede de ruimte in het ondernemersin komen, die kan worden afgelezen uit de nu reeds verscheidene jaren te constate ren financierings-overschotten in deze sector en welke ruimte het volgens de heer Middelhuis alleszins mogelijk maakt de jongste loonsverhoging, voor zover deze niet wordt gecompenseerd door een stijging van de arbeidsproductiviteit, ten laste te brengen van dit ondernemersin komen. Met betrekking tot dit laatste punt heeft ook de Sociaal Economische Raad zich aldus uitgesproken, maar ondanks deze uitspraak, is de heer Middelhuis met name vanwege het aanwezig zijn van die andere factor de zuigkracht van de zijde van het buitenland met betrek king tot deze prijsontwikkeling niet ge heel gerust. Om het evenwicht tussen lonen en prijzen niet te verbreken moet z.i. tegen deze opwaartse druk op ons prijsniveau de nodige tegenkracht' wor den gegeven. Als zodanig noemde spr.: verhoging van de productiviteit; de zelf beperking van ondernemerszijde, maar met name ook het stimuleren van de concurrentie in al die gevallen, waar deze tot nog toe te sterk aan banden beeft gelegen. In verband hiermede had spreker met instemming kennis genomen van de rede van minister Zijlstra in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting en juichte hij toe de maatregelen, met betrekking tot de wit-wasserijen, de haarden- en kachel branche en de opheffing van de mini mumprijzen voor brood. Ook had het de instemming van de heer Middelhuis, dat de minister de strijd met een be paald soort prijsafspraken heeft aan gebonden. Dit behoeft de mogelijkheid, zo ver volgde de heer Middelhuis, dat ook in deze tijd in een bepaald incidenteel geval een minimumprijs of een advies gewenst kan zijn, niet uit te sluiten. Maar wan neer er bU dergelijke prijsregelingen geen rekening wordt gehouden met productï- viteits- en rentabiliteitsvcrschillen tussen de verschillende ondernemingen, dan be tekent dat in wezen, dat dc werknemers hun gerechtvaardigd aandeel in de ge slegen welvaart niet kunnen verkrijgen. Zijn er in een bepaalde bedrijfstak prijs regelingen noodzakelijk - het laat zich moeilijk voorstellen, dat er in deze tijd vele zijn dan grijpe men in deze tijd niet naar het middel van de uniforme minimumprijzen en de uniforme advies prijzen, maar passe men andere methoden b.v. een open calculatie-schema toe. De heer Middelhuis wenste met deze opmerkingen tevens antwoord te geven op de critiek van sommigen, die menen, dat er te vroeg „pas op" wordt geroepen en die bij al hun bezwaren tegen coöpe raties de K.A.B. wel koffie-, thee- en cacao-plantages zouden willen laten ex ploiteren. Ook ten aanzien van de melkprijs was de heer Middelhuis niet erg gerust en hij vroeg zich o.a. af of het juist is, indien men een garantieprijs per gebied zou wil len gaan vaststellen, deze dan te baseren op de gemiddelde kostprijs van zulk een gebied, gezien de somtijds nog al grote verschillen in rentabiliteit tussen ver schillende bedrijven in eenzelfde melk- gebied. Waar het om een noodoplossing gaat, zou spreker de regering met nadruk wil len verzoeken om in de periode, waarin wordt gezocht naar een meer definitieve vorm van melkprijsbelcid een vorm die met name ook op de consumentenbe langen zal moeten zijn afgestemd al het mogelijke te doen om een prijsverho ging van dit volksvoedsel te voorkomen. De heer Middelhuis kwam voorts te spreken over het huurvraagstuk, waarbij hij opmerkte, dat straks bij een nieuwe huurverhoging een behoorlijke compen satie dringend noodzakelijk is, daar an ders voor zeer vele arbeiders met lage inkomens een ramp ontstaat, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. Vooral In de grote en middelgrote steden, kunnen de ongeschoolde en geoefende arbeieders. maar ook de grote en grotere gezinnen, de huren van de woningwetwoningen niet meer onbrengen. Spreker zei, gezien het tot dusver gevoerd beleid, groot vertrou wen te hebben ia minister Witte. de ziekenfondsen, er op wijzend, dat de fondsen met veel kinderrijke gezinnen veel hogere kosten hebben. Met name de katholieke ziekenfondsen zien hun tekor ten toenemen,, terwijl de fondsen met weinig meeverzekerde kinderen door de subsidieverstrekking hun premie konden verlagen. Bij de toenemende belangstelling voor het Maatschappelijk Werk wees de heer Middelhuis er op, dat het werk niet door over-organisatie mag worden bedreigd en men het niet zó moet voorstellen, alsof alle Nederlanders maatschappelijke ver zorging behoeven. Men krijgt wel eens die indruk. Spreker zag hier een belang rijke taak voor de diocesane bonden. Voor bepaalde delen van het werk zullen zij mogelijk tot provinciale uitvoeringsorga nen moeten komen om zich bij de in gang zijnde ontwikkeling aan te passen. Wat de z.g. vergeten groepen betreft; die zijn ontstaan door het achterwege blijven van bepaalde maatregelen of hel geen gelijke tred houden van de gewenste sociale voorzieningen met de ontwikke ling in het sociaal-economisch leven, stemde de heer Middelhuis van harte in met het voorstel van de K.V.P. betref fende een noodregeling voor weduwen en wezen. Afschaffing van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind moet direct gepaard gaan met een zodanige loonsver hoging, dat deze voor de gezinnen met kinderen een voldoende compensatie biedt voor de vervallen kinderbijslag. Een dergelijke loonsverhoging moet ech ter ook gelden voor gehuwden zonder kinderen en voor de jeugdigen .Eerst dan is er sprake van herstel van de toestand van vóór 1946. Dit vraagstuk is thans in studie. Alle mogelijke theoretische be spiegelingen over het loonvraagstuk daar gelaten, is het een feit, dat in ons land steeds het absolute famiüeloon de basis was van het systeem van loonpolitiek. De heer Middelhuis drong vervolgens aan op een juistfc subsidie-verdeling voor De overstromingen in Zuid-Engeland en midden-Ierland zijn Zondag nog in omvang toegenomen. In het dal van de Theems zijn vele grote wegen versperd. In het gebied van Athione in midden-Ierland stond Zondag een gebied van 155 vierkante kilometer blank. Ook in Noord Italië is gedurende dit weekeinde door aanhoudend noodweer grote schade aangericht. Behalve ern stige overstromingen, zijn er ook talrijke lawines opgetreden. Het dorp Pordenone kwam voor drie kwart onder water te staan. In de Dolo mieten werden de wegen versperd door lawines. Zelfs in de dalen ligt thans een dikke sneeuwlaag. Zaterdag was Venetië wederom gedeel telijk overstroomd. Op het San Marco- pleïn had het water een hoogte van 50 cm. Zaterdagmiddag is in Museum Boymans te Rotterdam de jaarlijkse tentoonstel ling van persfoto's gehouden, bij welke gelegenheid ook aan de maker van de beste persfoto van het jaar de „Zilveren Camera" werd uitgereikt. De winnaar van dit jaar ivas de Rotterdamse foto graaf J. Akkersdijk voor zijn foto van 'de brandende molen op het Oostplein in de Maasstad. Een luchtopname van een overstroomde landstreek in Athione in Ierland. Zij ver toont hetzelfde trieste beeld, dat. wij maar al te goed van ons land kennen: ondergelopen boomgaarden, wegen en huizen, die als kleine eilandjes uit het water oprijzen Niet alleen in Beieren, doch ook in Hessen heeft thans de sociaal democra tisohe partij gezegevierd in de strijd m de regeringsvorming. De Nederlandse kustvaarder Friblo van 167 ton is Zondagmorgen in de Noordzee vergaan. De uit vier koppen bestaande bemanning werd gered door de „Prins Willem Frederik" van de Oranjelijn. De eigenaar van het schip is kapt. J. Blokzijl: liet vaart voor reke ning van de N.V. Muller en Reitsma". Het scheepje was onderweg ,van Umui- den naar Engeland met een lading ijzer. We zien hier de geredde bemanning: v 1 n r de 19-jarige „bestman" G. de Haan uit Assen; de 17-jarige matroos J Kool uit Utrecht: kapt.-machinist J. Blokzijl en dc 20-jarige kok-lichtmatroos G Keizer uit RvAnermold. HOEK VAN HOLLAND Zondag (Van onze verslaggever) Om drie uur Zondagmiddag arri veerden in Hoek van Holland de vier opvarenden van het 167 b.r.t. metende motorschip „Friblo", dat omstreeks elf uur 's morgens op acht mijl ten N.W van de vuurtoren van West Schouwen is gezonken. De „Friblo" die eigendom was van de gezagvoerder J. Blokzijl uit Vlaai-dingen, is de vijfde Nederlandse kustvaarder, die in een tijdsbestek van zeventien dagen is vergaan. Om tien minuten voor tien Zondagmor gen bemerkte een lid van de bemanning, dat het achterschip van de „Friblo". dié met een lading plaatijzer onderweg was van IJmuiden naar Londen, op onheil spellende wijze water maakte. Het schip kwam steeds dieper te liggen, zodat de kapitein om kwart voor elf de drie kop pen tellende bemanning opdracht moest geven in de reddingboot te gaan. Even daarna verdween de „Friblo in de gol ven. Alleen de scheepspapieren konden worden gered. „Gelukkig", zo vertelden de schipbreu kelingen, „hebben we niet lang in de boot behoeven te zitten. Dc „Prins Wil lem Frederik". van dc Oranje-Lijn, die op weg was van Antwerpen naar Bre men, heeft .ons nog geen drie kwartier later aan boord genomen. Daarna zjjn we overgenomen door dc loodsboot „sirius die ons hier aan wal heeft gezet". Het betrof hier. behalve de kapitein, de 19- jarige „best-man" G. de Haan uit Oude Pekela. dc I7-jarige matroos J. Kool uit Zuilen bij Utrecht en de 20-jarige ma troos-kok G. Keizer uit Ruinerwold. Na aankomst in Hoek van Holland had kapitein Blokzijl in het gebouw van het loodswezen een langdurig onderhoud.' waarbij o.m. de loodscommissans aanwe zig was. Na afloop daarvan wilde hp geen mededeling doen van het besprokene evenmin als over de oorzaak van de ramp. Aan het einoe van de afgelopen week, dus nog voordat deze nieuwe ramp had plaats gevonden, heeft, blijkens publica ties in enkele ochtendbladen, de inspec teur-generaal voor de Scheepvaart, de heer C. Moolenaar, cr reeds zijn ontevre denheid over betuigd, dat men geen ver klaring kan vinden voor het feit, dat ;n de afgelopen jaren zoveel Nederlandse kustvaarders zijn vergaan. „Natuurli.ik speelt het noodlot in deze een grote rol zo heeft hij tot een der verslaggevers ge zegd, maar drie Nederlandse schepen, die in één stormperiode vergaan, dat is be slist te veel 1" Een antwoord op de vraag waarom de schepen vergingen, kon de heer Moolenaar niet geven. Wc hebben de bouwtekeningen van de betrokken schepen nagerekend, zo zei hij, maar er zi.in geen fouten aan het richt getreden en het raadsel van de ondergang word; er groter door. Respectievelijk vergingen in de afgelopen zeventien dagen de „Gramsbergen", de „Carpo" de ..West ward Ho", de „Ariel" en nu de „Friblo' De socialisten en de vluchtelingenpartij in Hessen hebben Zondag besloten te zamen een regering te vormen, die op nieuw onder leiding van de socialist dr August Zinn zal komen te staan. Evenals in Beieren wordt ook dit be sluit als een ernstige nederlaag van de cristen-democratische partij en van dr Adenauer persoonlijk beschouwd. In beide deelstaten heeft de bondskanselier n.l getracht deze verkiezing aan te grij pen om er een regering zonder socialis ten te vorm-n Het „anti-clericale" front in Beieren en de keuze der Vluchtelingenpartij voor de socialisten in Hessen worden in Bonn beschouwd als nieuwe symptnnen van de afkeer, die de kleine regeringspartijen van Bonn tegen de aanspraak van de CDU. de onbetwiste leiding groeit. In de Bondsraad de kamer der ..Lan der", heeft dr Adenauet thans zijn meer derheid van tweederde niet meer in de hand De enkelvoudige meerderheid blijft in dit orgaan echter nog in Manden der CDU. Telefonisch van onze correspondent ROME. Zondagavond. Rome is Zondagmorgen getuige geneest van een zeldzame plechtigheid, die zowel om de betekenis als om liet uitgelezen publiek en de diepe ontroering, die de enorme menigte aangreep, tot in lengte van jaren in de herinnering z<d voortleven. De nieuwe aartsbisschop van Milaan, tngr Giovanni Batista Mnntini. werd door de deken van het H. College, kardinaal 'l'isseranl „in nomine l'ontijicis„iri naam van de Paus persoonlijk" r— tot bisschop gewijd. En de H. Vader, die in Zijn slaapvertrek de gehele plechtigheid p i televisie volgde Ilia was de eerste bissrlinpswijding in de St. I'ieler, dn- over de televisie uierd uitgezonden), lieejt persoonlijk de plerhtigh"i'i willen besluiten met. een korte toespraak, die helder en duidelijk door de enorme basiliek klonk en een zeldzame ontroering wekte. De Paus zei letterlijk het volgende: ,Wij zijn in de geest tegenwoordig ge weest in dezt patriarchale basiliek bij de plechtigheid der bisschopswijding, die Wij op grond van Onze diepe genegen heid voor de wijdeling aan Onszelf hadden voorbehouden, en persoonlijk hadden willen verrichten Maar de aan- biddellijke beschikkingen van de Voor zienigheid hebben Ons niet toegestaan dit te doen. Desondanks is het troostend voor de Vader, die niet in staat was de handen op te leggen onder het aanroepen van de H. Crest, Jat Hij die handen op dit moment kan opheffen om Zijn trouwe medewerker te zegenen, die vandaag als bisschop tot Zijn broeder is geworden En zoals Onze zegen overvol is van de herinnering aan een dagelijkse samenwer ken, vol var. de afwisseling van vreugde en verdriet, zo is deze zegen tevens lich tend van geloof en van hoop voor de toekoms; van deze nieuwe herder die ge roepen is om vanaf de cathedra van St Ambrosius een zo groot gedeelte van het beminde volk van Lombardije te bestu ren. En aan dit volk, dat bij deze plech tigheid aanwezig is in de persoon van zijn hoogste vertegenwoordigers, de ker kelijke overheden, de vertegenwoord'gers van seculiere en reguliere geestelijkheid van de katholieke actie en van alle maat schappelijke klassen, willen Wij Onze voldoening uitspreken over de unanieme en liefdevolle gevoelens, waarmede zij allen zich opmaken om de herder van hun zielen te ontvangen en In gehoor zaamheid te volgen. In deze geest voelen Wij van harte hun grote dankbaarheid voor het geschenk, dat Wij in de persoon van de nieuwe aartsbisschop aan de Kerk van Milaan hebben willen geven. En zo wel aan de herder als aan zijn toegewijde kudde verlenen Wij van ganser harte Onze vaderlijke apostolische zegen". In Vaticaanse kringen wordt er op ge wezen dat zelden een Paus op zulk een innige wijze van z:jn genegenheid heeft blijK gegeven voor een vroegere mede werker, die tot een nieuwe en hoogst be langrijke functie werd geroepen door de zelfde Paus. die daarmede inderdaad een grool offer bracht. Wat de persoon van mgr Montinl voor de hoogste autoriteiten van de H. Kerk betekent, is heden meer dan ooit geble ken Niet minder dan twaalf kardinalen waren bij de consecratie aanwezig en honderdvhftjs aartsbisschoppen (o.w. de nuntius en internuntius tn Nederland mgr Paolo Gitbbe). Voorts waren alle Ro meinse congregaties vertegenwoordigd terwijl het staatssecretariaat aanwezic was, evenals het gehele corps diploma tique bij de H. Stoel. Bovendien waren het Italiaanse parlement, de regering en de president van de Republiek eveneens officieel "vertegenwoordigd. De stad Milaan was behalve door de tfficiële persoonlijkheden, die de Paus reeds noemde, aanwezig in een bede- vaartsgroep van méér dan tweeduizend mensen, die hedenmorgen in alle vroegte in extra treinen waren aangekomen, en die de nieuw-gewijde aartsbisschop een ovatie brachten, zoals de St. Pieter tot heden toe slechts bij Paus-plechtigheden gekend heeft. Mgr Montini, die zeer ingetogen de in drukwekkende plechtigheid onderging, werd aldus bekleed met de uiterlijke te kenen van zijn waardigheid; pastorale, mijter, staf en handschoenen. Het bijzon der mooie borstkruis was een persoonlijk geschenk van de H. Vader en de bis schopsring, waarin een zeer gróte robijn is gevat, was het afscheidsgeschenk van de diplomaten, die bij de H, Stoel zijn geaccrediteerd en die gedurende zovele laren met hem zijn omgegaan eerst als substituut van het staatssecretariaat, en sedert November 1952 als pro-staatssecre taris van Z. H. de Paus. De menigte, welke in de stralend-ver- lichte basiliek de plechtigheid bijwoonde, wordt geschat op vijftienduizend mensen die na de geestdriftige hulde aan de aartsbisschop in doodse stilte de korte toespraak van de Paus aanhoorde. Dr Adenauer heeft in 5e toegenomen vrees der oppositie, dat de internationale politiek op een blijvende verdeling van Duitsland aanstuurt, aanleiding gevon den om de socialistische leider Ollen- hauer nog vóór de Woensdag beginnende debatten tof een bespreking uit te nodi gen. Deze vindt vandaag plaats, doch het manifest, dat de socialistische partijlei ding Zondag na een driedaags! beraad heeft uitgegeven toont aan, dat de kan sen op een vergelijk tussen regering en oppositie minimaal zijn. De SPD heeft in dit manifest aange kondigd, dat zij alle middelen te baat zal nemen om het Duitse volk te doen weten, dat ..het gevaar dreigt van een vernietiging van alle grondslagen voor onderhandelingen tussen de vier grote mogendheden voor een vreedzame ver eniging van Duitsland in vrijheid". De iongste Russische nota wordt door de socialisten in dit opzicht als ..de be- denkelijkste sedert 1946" bestempeld. Ollenhauer heeft daaraan toegevoegd, dat de aansluiting van de bondsrepu bliek bij de NATO de kansen voor een hereniging van Duitsland en daarmee voor een politiek van ontspanning in ge vaar zou brengen De kern der moeilijkheden, die dr Adenauer binnen zijn eigen coalitie on dervindt. blijft het Saarverdrag. De libe rale dr Dehler heeft Zondag nog eens aangekondigd, dat zijn partij de afwij zing van dit verdrag in de huidige vorm tof het bittere einde zal handhaven, ook wanneer zij de regering zou moeten ver laten De Bondsdag zal niet vóór het einde van Januari zijn definitieve beslissing over de verdragen behoeven te nemen. Voor dien hoopt de Duitse regering nog tot een nadere precisering van verschillende omstreden punten te komen, ook al zijn de daarvoor tot nog toe ondernomen po gingen in Parijs op afwijzing gestuit. Rechter Teevan en het hof van on derzoek naar de oorzaken en omstan digheden van de ramp met de „Triton" hebben Zaterdag vijf uur vertoefd op het toneel van het noodlottige ongeluk. Bezocht werden de radarpost, de dijk voor startbaan no 14 en de brandweer post van het vliegveld Shannon. De le den van het hof zagen een Super-Con- stellation opstijgen onder soortgelijke omstandigheden als indertijd de „Tri ton". Hét onderzoek werd vandaag voort gezet. In de haven van Hamburg zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag twee Ne derlandse schepen, n.l de „Leuvekerk" en de „Van Spilbergen" met eikaar in aanvaring gekomen, waarbij beide sche pen zware schade hebben opgelopen. De 7216 b.r.t metende „Leuvekerk" van de N.V. Ver. Ned. Scheepvaart Mij te Den Haag, moest terugkeren. Het schip dat evenals de „Van Spilbergen" op de uitvaart was, had aanzienlijke schade baven de waterlijn opgelopen De „Van Spilbergen" groot 4758 b.r.t., die averij kreeg aan stuurboord en de achterplecht heeft gisterenochtend de reis naar Am sterdam kunnen voortzetten. Het schip is eigendom van de Kon. Paketvaart Mij. Zaterdagmiddag heeft in de opslag plaats van ruwe katoen van de stoom spinnerij „Twenthe" te Almelo een vrij ernstige binnenbrand gewoed. Om half drie ongeveer werd de brand ontdekt en tot diep in de nacht is de bedrijfs brandweer, geassisteerd door de Almelose brandweer, bezig geweest om de smeu lende katoen te blussen. Het vuur woedde op de derde etage. De schade is vrij groot. De oorzaak van de brand kon nog niet worden vastgesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1