Minister Kernkamp huldigde minister Luns en Nederlandse Y.N.-delegatie PLEIDOOI VOOR DUITS MILITIE-LEGER WE DEDEN HET MET VELE MILLIOENEN KILO'S President Robert wilde wereld herstellen de A Bij liet zilveren jubileum van J. A. Middelhuis REGERING WIL EMIGRATIE SCHIP KOPEN Eet meer fruit APOTHEKERS EN TANDARTSEN WENDEN ZICH TOT PARLEMENT „Hier wordt apekool verkocht Bossche Hof vroeg twee en een half jaar tegen fantasierijke kleermakerszoon DUITS TIJDSCHRIFT SCHREEF BELEDIGEND OVER DE PRINS Begrotingen Nieuw Guinea en Overzeese Rijksdelen aanvaard Schiere monnik recht gedaan Auto reed in Weespervaart Strijdrumoer op Ambon Gezellig zo'n cocktail-party!.. Nog naast de NATO-divisies Zes millioen kilo aardappelen verloren Geen verhoging van loongrenzen dan na overleg Auto over de kop Pax Romana 1955 het „Conseil" Zaligverldaringsproces Titus Brandsma Bekwaam en tactvol leider van de K.A.B. Officiële stap der regering in Bonn DINSDAG 14 DECEMBER 1954 PAGINA 3 De subsidieregeling Parlementaire enquête commissie Mr Th. de Vries omgekomen MUNITIE GEVONDEN BIJ ELSPEET Suikerbieten nagenoeg uit de grond Nu de aardappelslag in Groningen is ge- everd en de Stichting voor de Landbouw balans heeft opgemaakt, blijkt dat, zoals gemeld, ongeveer 2000 ha. aardappelen niet .s gerooid. Globaal omgerekend in kilogrammen betekent dit P.n van zes millioen kilo aardappelen, waar van vier millioen fabrieksaardappelen VERBOUWING VAN DE „AMERICAN" KOST 14.800.000 Bestuurder gedood DOUGLAS HYDE SPREEKT TE NIJMEGEN Mgr prof. Van Welie voorzitter bisschoppelijke rechtbank Kaapstad niet Schepter en degen Wel en niet schuldig „Dat nemen ivij niet" Grand seigneur 's-GRAVENHAGE, 13 December 1954. In de aanvang van zijn korte antwoordrede op de replieken bij het Nieuw-Guinea-debat heeft Minister Kernkamp zijn vreugde uitgesproken over de verwerping in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties der Indische resolutie, waarin partijen Nederland en Indonesië werd aan bevolen hun pogingen voor te zetten om tot overeenstemming te komen en daarvan verslag uit te brengen aan de Verenigde Naties. Prof. Kernkamp constateerde, dat er dus een beter begrip was ontstaan voor het Nederlandse standpunt. Hij verklaarde, dat dit te danken was aan de onvermoeide pogingen van Minister Luns en de hele Nederlandse delegatie, aan wie bij hiervoor grote dank bracht. Dit resultaat was mede verkregen door het juiste besluit van Nederland om aan de discussie deel te nemen, ofschoon de Verenigde Naties in deze kwestie eigenlijk onbevoegd zijn. Nu konden echter voor het wereldforum de Indonesische argumenten worden ontzenuwd en staat Nederland in een gunstiger positie, dan wanneer zij een aangenomen resolutie eenvoudig naast zich had neergelegd. Hij vertrouwde, dat nu ook prof. Gerbrandy en ds Zandt hun bezwaren teven de houding der Nederlandse regering zouden hebben overwonnen. Het allerbelangrijkste, dat verder nog uit deze replieken te voorschijn kwam, was wel de verklaring van de heer De Kadt (P.v.d.A.). die betoogde, dat Nieuw Guinea wel een onderdeel was van de nationale politiek, maar dat deze de internationale politiek niet mocht overheersen Begrip voor het Internationale krachtenveld maakt een soepele en genuanceerde poli tiek noodzakelijk. En daarna stelde hij vast, dat de standpunten van de regering en zijn fractie niet gelijk waren en hij zeide zich dan ook de vrijheid voor te be houden in de toekomst de regeringspoli- tiek ten aanzien van Nieuw Guinea cri- tisch te beoordelen, vooral wanneer er te weinig begrip zou bestaan voor de inter nationale aspecten. Uit deze verklaring kan men dus le zen, dat de P.v.d.A., al heeft zij dan een ommezwaai gemaakt ten aanzien van Nieuw Guinea, toch altijd nog coquet teert met een gedeelde verantwoordelijk heid, welke minister Kernkamp namens de regering in eerste instantie nadruk kelijk heeft afgewezen. Minister Kernkamp mocht dan al ln zijn fntwoord een grote mate van overeen stemming constateren tussen het rege ringsstandpunt en dat van de P.v.d.A., wfl' betreft de practische conclusie, hij moest er toch de beperking aan toevoegen, dai deze overeenstemming er was „voor lange tijd". En te zijner tijd zal men dus wel een hernieuwd debat hierover wel tegemoet kunnen zien, wellicht zelfs zal deze kwes tie reeds bij de komende behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken, waar de bespreking van het internationaal as pect meer op haar plaats is, ter sprake komen. Minister Kernkamp zeide nog bezwaar te hebben onderwijs aan autochthonen, in dien dit zou worden gegeven alleen om het onderwijs en zonder dat het een be paalde functie vervult. Er is, zo zeide hij, een interdependentie tussen de sociaal culturele en economische ontwikkeling van het volk. De aanpassing van een primaire geest aan de moderne tijd zou zeker wel drie generaties vorderen. Hij verklaarde zich in dit opzicht vóór het vormen van bruggehoofden, daar hij meer heil zag in het concentreren van de arbeid in enkele gebieden, waar een basis aanwezig is. Dit geschiedde reeds in Hollandia, Merauke en Manokwari en omgeving. Dit verklaarde dan ook de stop van de subsidie op de dorpsscholen, waarover Pa ter Stokman had gesproken. Wat de sub sidieregeling in het algemeen betreft, zou de minister de bezwaren van Pater Stok man voorleggen aan de gouverneur en hij was er zeker van, dat daarmee rekening zou worden gehouden bij de vaststelling van de subsidie-ordonnatie. Een proef met het Nederlands als voer taal werd reeds op enkele volksschooltjes ondernomen en wel op enkele mlssie- (Van onze correspondent) Na vele tientallen jaren te ziin gekleed geweest in een bruine pij met een bruine kap en een rozen krans in de rechterhand te hebben gehad, en er uit te hebben gezien als een Franciscaner monnik, heeft thans de schiere ^et wa- pen van het eiland Schiermonnik oog eindelijk een nieuw ge kregen. Schiermonnikoog was na melijk eens, sinds de Cistercien e monniken van het klooster tuaa - kamp bij Rinsumageest het eilana in bezit namen, het eiland van de sohiere of grijze monniken. Dies had de monnik in het wapen van dit land ook een grijze pij moeten dragen, hetgeen echter niet het ge val was De raad van het eiland, prijs stellend op een historisch ver antwoord wapen, heeft nu wapen wijziging gevraagd en gekregen, met het gevolg, dat het wapen van de gemeente thans een omgewende monnik met tonsuur en korte brui ne baard, gekleed in een grijze pij met kap. dragend om het middel een leren riem, geschoeid van sabel (zwart) vertoont, een monnik, die staat op een grasgrond, met de lin kerhand omhoog geheven. Zo is dus thans Schiermonnikoog's schiere monnik recht gedaan.... schooltjes, de minister voelde zelfs wel iets voor uitbreiding van deze proef. Dat in het ambtenarencorps weinig ka tholieken voorkwamen, gold eD nu word ik ondeugend, zei minister Kern kamp voor de t\jd van mijn beide ka tholieke voorgangers, de huidige situatie is meer evredigend. Hij gaf toe, dat er geen katholieken werden aangetroffen onder de hoofden van dienst en da! achtte hij ook onbevredigend, maar on der de nieuw aangetrokken ambtenaren waren heel wat katholieken. Hierna werden hoofstuk XIII der Rijks begroting, de begrotingen voor Nieuw Guinea '53 en '54, het wetsontwerp Be windsregeling en het wetsontwerp tarief- wet Nieuw Guinea z.h.s. aangenomen. Het verslag van de Parlementaire Missie naar Nieuw Guinea werd voor kennisge ving aangenomen. Bij het begin der vergadering deelde de voorzitter, dr Kortenhorst mede dat de werkzaamheid van de Parlementaire En quêtecommissie was verlengd tot 1 Januar 1956. In 1955 zouden nog twee delen van deze enquête verschijnen namelijk ovei het militaire beleid ten aanzien van het voormalige Nederlandsch Indië er. over de betrekkingen tussen de regering in Londen en de Nederlandse illegaliteit. Het laatste ceel over het Indisch beleid zal dan nog in 1956 kunnen verschijnen. De stemming over de motie van dr Moj betreffende de verhoging van de subsidi* aan de kruisverenigingen zal morgen plaats hebben bij de aanvang der verga dering. De interpellatie van de heer Vermee. fP.v.d.A.) over het liften door militairen werd door de Kamer toegestaan, maar zal eerst op een later te bepalen tijdstip tn de volgende week kunnen plaats hebben we gens verblijf van minister Staf in Parijs. F.S. Gistermorgen omstreeks tien uur is op het Weesper Zandpad onder de gemeente Weesperkarspel, de 60-jarige mr Ph. de Vries, adjunct-regeringscommissaris van het radiowezen in Hilversum, met zjjn auto te water geraakt en verdronken. Volgens de 46-jarige makelaar C. W. U't Bussum, die van Bussum af achter hem gereden had, reed de heer de Vries niel op constante wijze door de bochten. Door het struikgewas kwam de auto midden in de Weespervaart terecht. De 32-jarige rentmeester Th. W. uit Haarlem die vóór de heer de Vries uitreed, werd door voor bijgangers aan de overzijde op het ongeluk opmerkzaam gemaakt. Hij keerde terug en sprong te water, na eerst een lijn om zijn middel te hebben gebonden, aangezien hij vreesde door de koude bevangen te zullen worden Jammer genoeg was deze lijn even te kort en toen er vlug een stuk aan geknoopt was, zonk de auto juist. Eerst na een uur slaagde men er in de auto, dia vier meter onder water lag, boven te brengen. De levensgeesten van het slacht offer waren toen reeds geweken Mr Philip de Vries is in 1894 te Hoorn geboren. Hij studeerde klassieke letteren aan de Amsterdamse gemeente-universiteit en daarna rechten te Leiden. Na als steno graaf bij de Staten-Generaal werkzaam te zijn geweest, was hij van 1925 tot 1949 advocaat en procureur in Den Haag. Ge durende de jaren 1945 en 1946 bekleedde hij de functie van secretaris der stichting Kadio Nederland in overgangstijd. Daarna werd hij adjunct-regeringscommissaris voor het radiowezen en gedelegeerde voor televisiezaken. De Indonesische minister van defensie, Iwa Kusumasumantri, is naar de Moluk- ken vertrokken, aldus verneemt PI Aneta van welingelichte zijde. Hij vertrok Zaterdag, vergezeld van de chef-staf van de landmacht, generaal-ma- jaar Bambang Sugeng, uit Djakarta. Naar verluidt, zou zijn reis naar de Molukkep in verband staan met hernieuwde activi teiten van de R.M.S. Volgens in Djakarta niet te bevestigen berichten uit Makassar zouden ongeveer 900 R.M.S.-ers in Hulailu en Haruku door een Nederlandse onderzeeboot aan land gezet zijn. Volgens andere berichten zouden enige tientallen ambtenaren, die zich vóór de R.M.S. of vóór Nederland hadden getoond, de stad Ambon hebben verlaten. Intussen telegrafeerde de correspondent van PI Aneta uit Ambon, dat de voorlich tingsdienst aldaar Zaterdag pamfletten verspreidde, waarin gezegd wordt, dat het volk zich niet ongerust behoeft te maken en dat het volledige steun dient te geven aan de regering en de gezagsapparaten. Zulks in verband met de door de minis ter van defensie over de R.M.S.-activitei ten, welke parallel lopen met het Neder landse streven ten aanzien van Irian, uit gegeven verklaring. Het commando van het 24ste regiment op Ambon bevestigde P.I. Aneta de be richten, dat de gezagsapparaten de laatste Een Britse parlementaire com missie heeft vorige week.gerappor teerd, dat de regeringsuitgaven in het buitenland „eenvoudig fantas tisch zijn". De Labour-afgevaar- digde Julian Snow vroeg naar aan leiding daarvan gisteren in het Lagerhuis, of de vele cocktail-par ties wel nuttig en nodig waren Sir Antony Eden, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, ant- woorde hem daarop, dat er wel niemand zou zijn. die een interna tionale cocktail-party voor zijn ple zier zou bijwonen „Niemand heeft er een grotere hekel aan dan ik" aldus de minister, „en ik geloof dat bijna al onze ambassadeurs over zee er net zo over denken". (Van onze correspondent) In de buurt van „De Kuil" aan de Apel- doornseweg te Elspeet is een grote hoe veelheid Engelse munitie aangetroffen. De Rijkspolitie heeft, tot nu toe tevergeefs. tijd bewijzen ontvingen van activiteiten op het eiland Ambon. Van de zelfde zijde bevestigde men, dat inmiddels arrestaties I pen onderzoek ingesteld naar de herkom»,, werden verricht. van dit oorlogstuig. Opnieuw is in Bonn de vorming van een Duits militie-leger naast de Duitse NATO-troepen aan de orde gesteld. Deze keer heeft een militaire deskundige van dr Adenauers eigen partij deze gedachte geopperd, namelijk de vroegere vice- admiraal Helmuth Heye, die sedert ver leden jaar afgevaardigde van de christe lijke partij in de Bondsdag is. Enige tijd geleden heeft de liberale oud- genetraal Hasso von Manteuffel, eveneens een der militaire deskundigen in de Bondsdag, de vorming van zulk een militie een noodzakelijke aanvulling van de Duitse divisies genoemd. Zijn voor stel was toen bij een deel der openbare mening zeer critisch opgenomen, o.m. door een der bladen van de christelijke partij, de „Kölnische Rundschau". Des te meer is het in Bonn opgevallen, dat nu ook een militair deskundige der christe lijke partij op een dergelijk stramien borduurt. Heye heeft als zijn mening uitgespro ken, dat naast de twaalf aan de Bonds republiek toegestane divisies de inrich ting van een „Heimatverteidigung" no dig zou zijn. Zulk een weermacht zou volgens Heye o.m. moeten zorgen voor grensbeveiliging bescherming van bepaalde objecten in het binnenland, strijd tegen partisanen. luchtafweer, berichtendienst en afweer van sabotage en propaganda. De offi cieren van deze militie zouden dezelfde uniformen moeten dragen als die der ac tieve troepen. Heye achtte het voorts In het Noordelijke kleigebied zullen verscheidene percelen, die niet zijn gerooid, omdat zulks te duur zou wor- den het komende voorjaar tot moeilijk heden leiden, wanneer de vorst deze winter zal uitblijven.^ De suikerbieten zijn z0 ^rnempn wij, nagenoeg volledig uit de s^ond. De sui kerfabrieken werken op volle kl"acht, en naar verwacht wordt zullen de c ™pag- nes minder lang duren, dan aanvanke- lijk werd gevreesd,, toen de bietenaam voer stagneerde in verband met „aardappelslag". (Van onze correspondent) Op initiatief van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland worden momenteel op een veertig plaatsen in ons land Kerstveilingen van fruit ge houden. De telers zenden hun beste pro ducten in en de kleinhandelaren sluiten daarbij aan door in hun etalages de vruch ten op smaakvolle wijze te etaleren. Het een nationale wedstrijd geworden, wie de mooiste en beste vruchten levert en wie deze op de beste wijze onder de aandacht van het publiek weet te brengen. Eeu jury beoordeelt de prestaties en deelt prijzen uit zowel aan de telers als aan handelaren. Voor elke provincie is een wisselbeker beschikbaar gesteld. Het verbruik van bet zogenaamde harde fruit, peren en appels, is in ons land sterk toegenomen. Ir P. ter Hofstede deelde ons de Nederlandse bevolking in 1953 28.3 kg appels en peren per persoon heeft v°ór de oorlog bedroeg het ge middelde 13.4 kg per hoofd. Verder werd voor de oorlog 100 millioen kg fruit per seizoen geproduceerd, hetgeen thans tot aOO a 600 millioen kg is opgelopen. De ex port is echter ook belangrijk toegenomen: voor de oorlog 10 millioen kg per jaar en thans 150 tot 180 millioen kg p. jaar, waarbij t leeuwendeel naar Duitsland en Engeland gaat. De grootste afnemer van het Neder landse fruit is echter Nederland zelf; we peuzelen gezamenlijk 60 tot 65'/» van de gehele productie op. nodig, dat de Duitse NATO-strijdkrach- ten niet zouden worden gevormd uit dienstplichtigen-in-oude-stijl. Zij zouden veeleer grotendeels uit vrijwilligers met lange dienstijd moeten bestaan, die zou den kunnen worden aangevuld met ge selecteerde mannen, die tot dienst ver plicht zouden worden. Volgens Heye gaan de gedachten van alle militaire deskundigen in de rege ringspartijen de laatste tijd meer en meer uit naar de vorming van een uit gebreide militie naast een in verhou ding klein actief leger. Hij wees er op, dat er steeds meer critiek komt op het bureau-Blank, waar men nog altijd vasthoudt aan opvattingen, die vooral door de resultaten van de jongste NATO-manoeuvres achterhaald zijn. Tegelijk met het voorlopige verslag is van de vaste commissie voor de Scheep vaart uit de Tweede Kamer verschenen de Memorie van Antwoord daarop van minister Algera. De minister deelt daarin o.a. mede. dat de aankoop van het stoomschip „Ameri can" wordt voorgesteld om de emigratie zo doelmatig en efficiënt mogelijk te doen verlopen. Het emigratiebeleid van de re gering berust bjj zijn ambtgenoot van So ciale Zaken en Volksgezondheid Dit be leid voorziet in een omvangrijke emigra tie over een lange periode, zodat de voor gestelde aankoop hierin, naar de mening van de minister, zeer wel nast. Het s-s- ..American", dat in 1946 werd gebouwd bij Kaiser en Co Inc. te Van couver en een draagvermogen van 14.761 ton heeft, kan uitstekend worden inge richt voor massavervoer, waarbij wordt gedacht aan aantallen ter grootte van 1000 tot 1100 passagiers; een zeer goede accom modatie en recreatieruimte kan daarbij worden gegarandeerd. Het ligt, aldus de minister in het voornemen, dat het schip in Nederland zal worden verbouwd Aan de bouw van een nieuw schip is ook zeer ernstig gedacht, doch werfruimte is niet direct beschikbaar. Voorts zullen de te investeren bedragen voor algehele nieuw bouw zeer aanmerkelijk hoger komen te liggen dan de kosten voor aankoop en verbouwing van het s.s. „American" De kosten van verbouwing zijn globaal ge raamd op 14.800.000. In antwoord op een desbetreffende vraag deelt de minister mede, dat een re- Schout-bij-nacht Andrew G. Skepard maakt hier gebruik van een radartoestel bij de besturing van een klein vaartuig, tijdens de demonstratie van een nieuw radar-systeem voor kleine schepen, welke te New York werd gehouden. Het nieu we toestel heeft een minimum-bereik van plm. 35 meter en bestrijkt maximaal een cirkel met een straal van 16 mijl. Het totale gewicht, inclusief antenne, zend-ontvanger en scherm, bedraagt circa 65 kg. geling met Nederlandse rederijen, waarbij deze een passend schip ter beschikking zouden stellen, is overwogen. In deze zin is ook een aanvrage bij de daarvoor in aanmerking komende rederijen gedaan, waarop één globale offerte werd ontvan gen. Bij bestudering bleek, dat de Staat, indien hij op deze offerte zou ingaan, weinig minder risico zou dragen dan bij de thans voorgenomen aankoop wordt ge lopen, waarbij voorts komt, dat de lasten voor het scheepvaartfonds bij het te charteren schip aanmerkelijk hogej zou den liggen dan bij het in eigendom te verwerven schip. De hoofdbesturen ziin dan ook van mening, dat het alleszins aanbeveling verdient niet over te gaan tot een ver- hoging van de loongrens voor de ver- kunde hebben zich tot de Eerste en de plichte ziekenfondsverzekering, voordat Het hoofdbestuur der Kon. Ned. Maat schappij ter bevordering der Pharmacie en het hoofdbestuur van de Ned, Maat schappij tot bevordering der tandheel- Tweede Kamer gewend met een adres inzake de verhoging van de loongrenzen. In dit adres wordt er aan herinnerd, dat volgens de minister het overleg met de organisaties van medewerkers en zie kenfondsen over verhoging der loon grenzen voor. het Ziekenfondsenbesluit. alsmede het overleg tussen de medewer kersorganisaties met de Stichting van de Arbeid over een door de medewerkers organisaties ontworpen plan tot wijziging in het huidige systeem van ziekenfonds- Verzekering, nog niet tot enig resultaat heeft geleid. Op uitnodiging van de minister hebben de organisaties van medewerkers op 13 October j.l. hun standpunt nog eens mon deling kunnen toelichten. Zij hebben daarbij o.m. opgemerkt, ook al zou de voorspelling juist blijken te zijn, dat de onderhavige verhoging der loongrenzen geen aanzienlijke uitbreiding van de kring van ver plicht verzekerden ten gevolge zal hebben de genoemde verhoging toch stellig op grond van bij velen te dien aanzien levende verlangens een prikkel zal vormen voor de verhoging ook van de inkomensgrens voor de vrijwillige verzekering, hetgeen dan in ieder géval tot een omvangrijke uitbreiding van de kring der verzekerden zou leiden. Ten aanzien van de tandheelkundige verzorging der ziekenfondsverzekerden wordt in het adres nog in het bijzonder gewezen op de omstandigheid, dat aan ziekenfondsverzekerden een beperkte tandheelkundige hulp wordt gegeven, waardoor een steeds groeiend deel der bevolking bij het verkrijgen van de status van verplicht verzekerde een an dere, meer beperkte hulp gaat ontvan gen dan het tot dusverre gewend was, terwijl de tandarts een ernstig beletsel ziet ontstaan om een groot deel van het geen de tandheelkunst vermag, in toe passing te brengen. het hierboven genoemde overleg met de medewerkersorganisaties en andere bjj het ziekenfondswezen betrokken groe pen tot overeenstemming heeft geleid. Gisterenavond om kwart over zeven is de 56-jarige heer A. C. S. uit Amsterdam nabjj het gehucht De Hulk onder Hoorn dodelijk verongelukt. De heer S. kwam met z(jn wagen, waarin ook zijn 30-jarige zoon en diens echtgenote zaten, vanaf de Avcnhorner Jaagweg uit de richting Alk maar. Waarschijnlijk door te grote snel heid is dc auto in de bocht aan het einde van deze weg geslipt. Hij sloeg in de berm over de kop en kwam daarna weer op zijn wielen terecht op een stukje moeras. Be heer S. was uit de wagen geslingerd en belandde juist onder de auto, die bijna een meter in het moeras wegzakte. De zoon en schoondochter bleven ongedeerd. Van 17 tot 35 Augustus 1955 zal in het gebouw van de universiteit van Notting ham, in Engeland, het 23ste driejaarlijkse wereldcongres van de „Pax Romana", de internationale beweging van R. K. gegra dueerden èn studenten, worden gehouden. De voormalige hoofdredacteur van de communistische Daily Worker, Douglas Hyde, die zoals men weet. tot het ka tholicisme is bekeerd zal Woensdag a.s. in de aula van de R. K. Universiteit te Nijmegen een lezing houden over,,Het communisme in Azië en Afrika". Gisteren werd voor het hof in Den Bosch nogmaals de fantastische geschie denis van „President Robert" in het ge heugen teruggeroepen. De kleermakers zoon verklaarde zich onschuldig te voe len aan hetgeen hem ten laste was ge legd. L. had zich tegenover zijn familie uitgegeven als president van de „Con- Mgr prof. dr F. A. M. van Welie zal als gedelegeerde van de bisschop van Den Bosch optreden als voorzitter van de bis schoppelijke rechtbank, die een onderzoek moet instellen naar de roep van heilig- heid en de deugden in het algemeen, of j naar het martelaarschap van prof. dr Titus Brandsma O.Carm. Men verwacht dat de bisschoppelijke rechtbank spoedig haar werkzaamheden zal aanvangen. Deze zijn nauwkeurig ln het Kerkelijk Wetboek omschreven en omvatten o.a. het oproepen en boren van getuigen, die omtrent het leven van pater Titus Brandsma, zijn deugden of zijn mar telaarschap verklaringen zullen kunnen afleggen. Zoals men weet, vormt de arbeid van de bisschoppelijke rechtbank slechts het voorbereidende werk voor het te zijner tijd bij de Ritencongregatie te Rome die nende eigenlijke proces. v: (Van onze Utrechtse redacteur) P? voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, was 1 November 1.1. 25 delhuis twijfelen of de K.A.B. van een zijdige belangenbehartiging beschuldigen, dan raakt hij wezenlijk verstoord. Toen »»On X IlUVVUlUgl Md J vv vctotuuiu. lUOlt IJ?r ,n dienst der K.A.B. en het samen-er naar aanleiding van een tweegesprek van zovele voormannen der bewe- 1? n verband met de verbondsverga- van_daa» een welkome ge lairnnU J i 3 CCH W CIKUUIV tegenheid hem hartelijk te huldigen. Middethnu ide twee jaar dal de heer a,s verbondsvoorzitter fun- Wr 'a r a„men d5ïe opvolger van de Br.u,Jn leren kennen als n leider, die zyn eiTen ideeën niet door drift, omdat ze uit zjjn koker komen maar iemand, die als het moet met veel kracht, doch vooral met veel tact voor het wetgevende orgaan van de K.A.B. een zaak verdedigt en door dit college beslist wil zien, omdat hij na eerst goed doorpraten en overleg met zijn naaste medewerkers dit als wenseljjk en nood zakelijk oordeelt. Het geeft niet, dat er afgevaardigden zijn, die er anders over denken. Hij laat hen rustig hun eigen mening naar voren brengen en mocht het eens zijn, dat dit ingenomen stand punt vierkant tegen zijn inzicht, dat het inzicht van het verhondsbestuur is. ingaat, dan volgt daarop een logisch en heel vaak laconiek, niet van humor ge speend, antwoord. Anderen mogen zich, vooral als er gevoelskwesties in het ge ding komen, daarbij opwinden, de heer Middelhuis weet gewoonlijk een wel dadig werkende kalmte te bewaren. Toch kan men niet van hem zeggen, dat hij een ongevoelig mens is. Laat men niet aan de integriteit van de heer Mid- met de voorzitter van de St. Adelbertus vereniging, dat deze oud-textielarbeider bijzonder spits voerde, eens in die zin werd geschreven, was de heer Middelhuis erg boos. Eerlijke critiek kan hij overi gens zeer goed en sportief verdragen. Als een gevoelsmens toonde deze sterke man, die zich als regel zo goed beheersen kan, zich ook, de dag van zijn uitverkiezing tot verbondsvoorzitter twee jaar geleden toen de pastoor van zijn oude parochie uit Haaksbergen met enige makkers uit de vroegere zo moeilijke en bewogen periode hem kwamen feliciteren, waarbij een te kening van zijn woonhuis werd aangebo den. Toen schaamde deze Tukker zich niet om zijn tranen. De voorname post, die de heer Mid delhuis thans bekleedt, getuigend van het grote vertrouwen der katholieke arbei ders in deze man, is hem niet zonder meer op een presenteerblaadje gereikt. De heer Middelhuis is tot deze hoogte geklommen door de strijd, die hij in uiterst moeilijke omstandigheden, voor een menswaardige positie van de arbei der heeft gevoerd, na eerst aan den lijve te hebben ondervonden, hoe pijnlijk rech teloosheid en willekeur diens leven vroe ger troffen. Tekenend voor het ontbreken van so- De advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-Hertogenboseh, mr A Receveur, heeft gisteren tegen de Maastrichtse 31-jarige kleermakers zoon R. T. F. L„ die zich als „President Robert" in het middelpunt der belangstelling wist te plaatsen, bevestiging geëist van het vonnis van de Rechtbank te Maastricht. De Rechtbank veroordeelde L. in Juni j.l. tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek en onvoor waardelijk ter beschikking stelling van de regering wegens meermalen gepleegde oplichting. rolmlnirzlnnl rrl-i£»irl vrvrirl scil Consulair Secret Diplomatique" en Ureneimzimilfflieici lOlllltcvens als president van de handelsmaat- schappij „Steamyacht President Robert Incorporated". Het „conseil" moest een wereldomspannende organisatie voorstel len. die precies op dc hoogte was, wan neer de derde wereldoorlog zou uitbre ken. De Russen waren op komst naar West-Europa en de leden van het „con seil" maakten zich gereed het met de ondergang bedreigde Europa te verlaten. In deze affaire heeft een 75-jarige Maastrichtse notaris, die thans, naar men aanneemt, in een klooster te Dublin in Ierland, verblijft, een grote rol ge speeld. Volgens de leden van het „con seil consulair" zou met de Russen zijn overeengekomen, dat Kaapstad niet zou worden aangevallen en dus zou het ge zelschap zich derwaarts begeven om de oorlog af te wachten. Ook voor het hof zwijgt president Robert over de organisatie, die kort heidshalve met „conseil" wordt aan geduid. De kleermakerszoon zegt, dat hij hierover niets mag loslaten. Hij zou hebben gehandeld volgens de richt lijnen, die hem mondeling waren ver strekt in Brussel. De leden van het „Conseil" waren o.a. Sir Winston Churchill en de heer Black president-directeur van de wereldbank en ook een zekere Lord Nottingham. De Paus zou president Robert in een schrij ven zijn voldoening hebben betuigd over het feit, dat na zoveel jaren weer een katholiek was geroepen tot de hoge post van president van het „conseil consulair".. Een paar familieleden van President Robert, de voormalige Heerlense leraar o.a. in de Engelse taal A. R. en de Haagse manufacturier J. L„ hebben diens fantas tische verhalen zo serieus genomen, dat zij have en goed verkochten. De op brengst stelden zij ter hand aan de Maastrichtse notaris Q„ de financier van dit geval. De kleermakerszoon hulde zich als pre sident in een fantastisch uniform met admiraalsdistinctieven, droeg degen en schepter en promoveerde verschillende leden van het gezelschap tot ambassadeur, gezant of attaché. Eden van geheimhou den en trouw werden afgelegd na een kerkelijke plechtigheid in een Belgisch rusthuis, waar het gzelschap enige maan den, van Februari tot Juni 1951, ver bleef. Men is toen aan boord gegaan van het jacht, dat de naam had gekregen van „President Robert" en men is in Oosten de de reis naar de Afrikaanse kust be- ciale verhoudingen vroeger, was wel het feit, dat de heer Middelhuis 25 jaar ge leden zijn loopbaan als propagandist van de katholieke textielarbeidersbond „Sint Lambertus" op Allerheiligen begon met een vrije dag, die zijn eerste vacantiedag als arbeider was. In 1936 beschouwde men het al als een groot voorrecht, dat anderhalve dag va- cantieop eigen kosten voor de textielarbeiders werd verkregen. De heer Middelhuis was bij heel wat stakingen in Twenthe haantje de voorste, omdat langs de weg van overleg bij de fabrikanten weinig te bereiken viel, terwijl hetgeen de arbeiders vroegen: bij hun armoe een beetje delen in de welvaart, terwijl de fabrikanten hun weelde bijna niet op konden, toch zo gerechtvaardigd was. Bij bet uitbreken van de grote crisis na de beurs-krach in New York volgde de ene loonsverlaging na de andere en waren de conflicten niet van de lucht. De strijd voor een enigszins redelijk bestaan was toen bijzonder hard en op een gegeven ogenblik waren 2300 katholiek georgani seerde textielarbeiders in Twenthe in staking. Men hield vol en het recht heeft tenslotte gezegevierd. Wanneer het op strijd aankomt, is de heer Middelhuis dus „nourri dans le serailen het pleit juist voor zijn rede lijkheid en bezadigdheid, dat hij, nu er in sociaal-economisch opzicht zo veel is veranderd, niets zozeer schuwt als con flicten en als er een verschil, of erger nog, een geschil is, het meest voelt voor een gezond en open gesprek. Moge het de heer Middelhuis gegeven zijn nog vele jaren met dezelfde wijsheid en tact het leger van de katholieke ar beidersbeweging te leiden. Een leger, dat het verbnndsbestuur spoedig tot 490.000 man hoopt uitgebreid te zien. waarvoor gonnen. De kapitein van het jacht was de statenloze Pool N. De kleermakerszoon voerde een groot se staat en aan boord werden verschil lende feesten gearrangeerd. Toen het geld opraakte en de familie eindelijk het was in Casa Blanca de waarheid vernam, is men naar Nederland terug gekeerd. De kleermakerszoon werd bij aankomst in Hoek van Holland gear resteerd. Hij bevindt zich nu zestien maanden in voorarrest. Voor het hof werdefl vier getuigen a charge gehoord: de vader en een broer van verdachte getuigden a dé charge. Robert L. ontkende nagenoeg alles wat de getuigen als belastend voor hem aanvoerden. De president van het hof, mr J. Poerink, wenste op zijn concrete vragen alleen concrete antwoorden en sneed de fanta sierijke verdachte de pas af voor om standige verhalen. „Hier wordt apekool verkocht en dat nemen wij hier niet", aldus mr Poerink tegen verdachte, die erkende geen enkel bewijsstuk voor het bestaan van het geheimzinnige „conseil consulair" te kunnen overleggen. Na de getuigenissen van de familieleden, die bij elkaar ongeveer 150.000 bij deze onderneming hadden verspeeld, verklaar de verdachte's vader desgevraagd, dat hij weliswaar niet alles meer geloofde, wat president Robert had verteld, maar vol gens hem moest er inderdaad iets ach ter zitten, Nadat ook L.'s broer had ge tuigd, kreeg de advocaat-generaal de gelegenheid requisitoir te nemen tegen de verdachte. Mr Receveur is van mening, dat ver dachte al sinds zijn kinderjaren een fantast is geweest. In de oorlog richtte hij een jeugdgroep op, de z.g. „Robertisten" 150 man sterk waarvan hij voor het leven de „chief" was. De jeugdgroep was op militaire leest geschoeid. Na de oor log-stak verdachte zich in het gewaad van een geestelijke en gaf zich uit voor adjunct-secretaris van de pauselijke in ternuntius in Nederland. Hij reed in een auto, voorzien van de kentekenen van het corps diplomatique. Hij heeft een rol gespeeld in de affaire van het „Par ticulier Initiatief", dat tot doel had in West-Indië werken te verrichten voor charitatieve doeleinden. Ook hierin speelde de Maastrichtse notaris Q. een belangrijke rol en werden verschillende goedgelovige lieden van hun geld afge holpen. L. werd destijds vrijgesproken, omdat niet kon worden aangetoond, dat de gelden tot voordeel van L. waren aangewend. Mr Receveur noemde ver dachte een fantast, een bedrieger en een oplichter en een groot gevaar voor de gemeenschap. Zijn schuldgevoelens zijn nihil. Zelfs in het Huis van Be waring wil verdachte nog de grand seigneur uithangen, omdat hij weigert te werken. De advocaat-generaal vroeg tenslotte bevestiging van het Maastrichtse vonnis. De raadsman, mr J. Stroom uit Maas tricht, meende, dat vrijspraak op zijn plaats zou zijn. In het andere geval bepleitte verdediger de uiterste cle mentie. Het hof zal op 22 December a.s. uit spraak doen. Publicaties van een Duits geïllustreerd tijdschrift over Prins Bernhard hebben thans tot een officiële stap der Neder landse regering in Bonn geleid De Neder landse ambassadeur aldaar de heer A. Th. Lamping, heeft zich, naar van be voegde zijde wordt verklaard, gisteren in verbinding gesteld met het ministerie van Buitenlandse Zaken der Bondsrepubliek teneinde het misnoegen over de over Prins Bernhard verschenen „rtikelen ken baar te maken. Daarbij heeft de heer Lamping, naar wij vernemen, de vraag aan de orde gesteld in hoeverre tegen nu- blieatie van deze aard iets kan worden gedaan. Het ln Noord-Duitsland vers-hijnende betrokken weekblad heeft thans twee ar tikelen van een serie over Prins Bern hard gepubliceerd en verdere vervolg artikelen aangekondigd. De bondsregering heeft daarin aanlei ding gevonden om in het algempen de on gepast geachte publicaties ten s-herpste af te keuren. Zij heeft eveneens ver- at te Keuren. z.11 neeit eveneens ver deze winter een campagne wordt gevoerd. 1 klaard, dat zij „zo nodig de wet zal ge bruiken om de buitenlandse -riaatshoofden de hun toekomende bescherming van hun eer te verzekeren". In een officiële verklaring van het „Bundespresseamt" wordt gezegd: „De laatste tijd zijn staatshoofden van landen, waarmee de Bondsrepubliek vriendschap pelijke betrekkingen onderhoudt in be paalde tijdschriften onder misbruik van de persvrijheid beledigd en beklad op een manier, die een ongewoon dieptepunt van de iournaiistiek vormt. In het bijzonder worden leden van het Duitse volk welge zinde buitenlandse vorstenhuizen tot on derwerp van op sensatie beluste klets praat gemaakt, die ln strijd is met ieder gevoel voor fatsoen". „Uitgevers en journalisten, die zich daaraan hebben schuldig gemaakt, heb ben, volgens officiële verklaring, niet slechts de verhouding der Bondsrepubliek tegenover bevriende mogendheden aange tast doch ook het aanzien van de Duitse pers ln het buitenland ln discrediet ge bracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3