Mgr. Tardini: „Ik blijf op mijn vaste weg" Handhaving van betrekkelijke stabiliteit verwacht Stea Situatie in land- en tuinbouw baart zorgen Behandeling kwestie-Marokko in V.N. uitgesteld -VLUCHT-HUWELIJKEN" IN SCHOTLAND Tsjecho-Slowakije wapent zich „Pure propaganda" van Malik Nu mgr Montini het Vaticaart verlaat Maar velen verwachten ook voor hem het kardinalaat iemans 10 Jaar V.N.-Handvest Onassis betaalt boete Straal-helicopter Europese houtmarkt Vraag wordt beperkt door veelal buitensporige prijzen ik. GéIDERS* Na Arabisch-Aziatisch voorstel: Syrië: „ter verbetering van de atmosfeer" Het Goldsmith-Patino werkte aanstekelijk Nauwer contact met Oostenrijk gezocht Duizenden Ierse boerderijen onder water Congresleden bij Eisenhower Stijgende omzetten bij Hoogenbosch Schoenen ê:1mG2s Speciale zitting Alg. Vergadering in San Francisco „De parallel houdt op! Tussen de kinderen van Villa Nazareth VOORSTEL VOOR EEN WERELDVOEDSELRESERVE Drie millioen dollar Zal vijftig personen kunnen vervoeren SCHMIDT-WITTMACK IN OOSTDUITSE FUNCTIE V erkopersmarkt echte Vervangingsmiddelen L.L.T.B.-Bondsvoorzitter Mertens te Roermond: Toenemende onttrekking van cultuurgrond Geruchten over Poolse eit Tsjechische reserves Russische klacht over optreden van nationalistisch-China Dividend van 9 pet (onv.) te verwachten RUIM 26.000 MUNTEN IN HAAGSE TREVI-FONTEIN DINSDAG 14 DECEMBER 1934 PAGINA 5 (Van onze bijzondere medewerker) Het vertrek van mgr Montini de nieuwe aarts bisschop van Milaan uit liet Pauselijk staats secretariaat, heeft het „duo der substituten" Montini- Tardini ontbonden. Deze beide prelaten hebben een zeer vooraanstaande rol gespeeld bij de leiding van de zaken van de H. Stoel gedurende de laatste tien jaren, welke zeker de belangrijkste waren van het pontificaat van Pius XII. De hoogachting voor en het vertrouwen van de H. Vader in deze twee naaste medewerkers zijn algemeen bekend. De mors Montini en Tardini waren zelfs zo vereenzelvigd met de persoon van de Opperherder in het bestuur van de Kerk, dat men hen wel aanzag voor de twee onmisbare en onvervangbare instrumenten van ds Paus. Daarom beschouwde men de organisatie van de staatssecretarie dan ook vrijwel algemeen als definitief voor de duur van het huidige pontificaat. De secretaris-generaal der V. N„ Dag Hammarskjoeld, heeft de Algemene Ver gadering voorgesteld in Juni van het volgende jaar gedurende veertien dagen te San Francisco bijeen te komen ter herdenking van de tiende verjaardag van de ondertekening van het Handvest der V. N. in deze stad. Vóór het grote consistorie van Januari 1953 heeft Paus Pius XII op een even on gewone als plechtige wijze publiekelijk de loftrompet gestoken over de verdien sten, welke de mgrs Tardini en Montmi zich aan Zijn zijde hadden verworven. Hun namen, z'o zeide de H. Vader, ston den bovenaan de lijst der nieuwe kardi nalen. ..iaar, zo vervolgde de H. Vad er,zij hadden hem dringend verzocht af te zien van hun verkiezing tot het H. College. Men zal zich herinneren hoe de H. Vader daarop, na gezegd te hebben dat Hij hun verzoek had ingewilligd. Zijn medewer kers prees voor deze houding en verklaar de hen niettemin een zichtbaar bewijs van Zijn vertrouwen te willen schenken. Hij benoemde hen daarom tot pro-staats secretaris een eretitel die overigens in de aard van hun werkzaamheden niets veranderde. Door zijn benoeming tot aartsbisschop van Milaan is mgr Montini ipso facto mag men wel zeggen op weg naar het kardi naalspurper. En vanzelfsprekend vraagt men zich thans af welke bestemming thans de andere pro-staatssecretaris, mgr Tardini, wacht. De parallel welke de loopbaan van de beide prelaten tot dusver gekenmerkt heeft doet de veronderstelling aan de hand, dat ook mgr Tardini tot kardinaal verheven wordt op het consistorie, dat iedereen heel spoedig verwacht en dat in verband met de ziekte van de H. Vader omgeven is met allerlei uitzonderlijke geruchten. En als mgr Tardini inderdaad daarbij tot het kardinalaat zou worden verheven dan lijkt hij tevens een ernstige candidaat voor de post van staatssecreta ris welke nu reeds sedert de dood van kardinaal Maglione in Augustus van 1944 openstaat. In de loop van de laatste jaren heeft het gerucht van „een aanstaande benoe ming" van een kardinaal op deze post herhaaldelijk de ronde gedaan en telkens opnieuw bleken deze geruchten zonder grond; enerzijds wegens het zeer Persoon- liike karakter van het pontificaat van Pius XII anderzijds t.g.v. het bezwaar, dat de H. Vader had zowel tegen een moeten kiez'en uit zijn beide substituten als tegen het plaatsen van een kardinaal boven hen. Paus Pius XII is Zijn elgen staatssecretaris, zoals eens iemand het ge zegd heeft. En dit laatste ligt misschien ten grond slag aan de overtuiging van mgr Tardini, die nl van mening is, dat alles op de oude voet voort zal gaan. „Indien er in het ver leden al een parallel te trekken viel tussen de functies van mgr Montini en van mij, dan bestaat die parallel thans toch niet meer" zei hij ons. ,,Mgr Montini is aarts bisschop van Milaan. Hij zal kardinaal worden. Hij gaat met grote stappen een nieuwe weg op. Ik blijf op mijn eigen oude wegMensen zijn niet ais rails, die naast elkaar blijven lopen tot aan de horizon van het graf". Mgr Tardini zegt ons dat heel spontaan, Zijn lippen bewegen nauwelijks, terwijl hij snel zijn zinnen formuleert. Soms lich ten zijn beweeglijke jgen even achter e brilleglazen op als het ware om sommige woorden te acentueren: „kardinaal...., railsoude...." Men zou door zijn spontaneïteit haast denken, dat h>J geen diplomaat is. Maar de dipiomatie heeft geen vaste regels. Sommigen, uitgerust met zg. „echte diplomatieke eigen^hap pen", bleken in de loop der delmatige diplomaten. En mgr wekt wellicht niet de schijn heeft zich aan het hoofd van de Pause J diplomatie een zeer solied aanzien ve - worven. De toon waarop hij tot ons spreekt schijnt intussen duidelijk te willen maken, dat mogelijke veranderingen in de hoge sferen van het staatssecretariaat of zijn candidatuur voor het H. College geen perspectieven naar zijn smaak zijn. Het leven van mgr Tardini is sinds jaren geregeld met de precisie van een klok Om negen uur 's morgens, en geen moment later, is hij op het staatssecre tariaat en betreedt hij zijn werkkamer. Op zijn bureau staat een groot kruisbeeld; op de tafel waaromheen hij de ten Vati- cane geaccrediteerde diplomaten ont vangt, staat een beeldje van een middel eeuwse ridder, een kruisvaarder. „Maar de aanwezigheid van deze kruis ridder op de tafel van mgr Tardini is geenszins een symbool voor enig heimwee naar de oude tijd. „Integendeel zegt mgr Tardini, „ik geloof in de veroveringen van de vooruitgang. Vandaag b.v. was ik om half twaalf op Castel Gandolfo. Om 11 uur op het staatssecretariaat. Nu ben ik op de Villa Nazareth. Had ik dat te paard kunnen doen? Geen sprake van! Zoals u ziet ook ik ben vooruitstrevend En hij kijkt ons met een raadselachtig glimlachje aan. Iedere middag tegen vijf uur komt mgr Tardini aan de Villa Nazareth, een wees- huis waarvan hij de beschermheer is. De kinderen, die- vrij zijh, springen dan om De economische commissie der Ver. Naties heeft een resolutie aangenomen, die de vorming van een wereldreserve van voedingsmiddelen tot strekking heeft. Alle leden der commissie stemden voor, behalve de Ver. Staten, die zich van stem ming onthielden. De resolutie is voorgesteld door tien landen, waarbij Nederland, Frankrijk en Australië. Zij heeft ook ten doel te komen tot een grotere productie en consumptie van voedingsmiddelen in de talrijke ge bieden, waar nog honger wordt geleden of de bevolking aan Chronische ondervoe ding lijdt. Aan de voedsel- en landbouworganisa tie der Ver. Naties zal worden verzocht een rapport op te stellen én voorstellen te doen inzake de beoogde vorming van een wereldvoedselreserve. zijn wagen heen om hem te begroeten. Als hij uitgestapt is maakt hij met ieder een een praatje. Dat is voor hem het heerlijkste moment van de hele dag. Hij deelt dan een soort bruidsuikers uit en maakt daarbij geen onderscheid. „Want", zegt hij, „er zijn geen goede en geen slechte er zijn alleen maar beste kerel tjes". Doch hij voegt eraan toe: „Ik deel misschien wel teveel bruidsuikers uit. Op die manier krijgen ze nog eens een afkeer van het huwelijk. Met Kerstmis zal ik ze maar een plaatje, van de H. Familie ge- ven". Als hij de kinderen goede dag heeft gezegd gaat mgr Tardini een klein wan delingetje maken. Hij houdt dan even stil bij een kleine kapel, dat hij zelf ge bouwd heeft, dan gaat hij verder naar de ziekenafdeling, de zangklas en de stu diezaal van de groten. En daar zegt Vit- torio; „Weet u, Excellentie, ik heb van daag niet zo mijn best gedaan met La tijn". „Maak je er niet teveel zorg óver", antwoordt mgr Tardini, „als je eens wist welke kolossale blunders de oude Romei nen tegen hun gramatica maakten". „Maar hoe weet men dat", vraagt Vit- torio ongelovig. „Dat kun je zien aan de inscripties op de monumenten van vroe ger. In Pompei' b.v., wat een fouten! Als mgr Tardini doorloopt, wagen wé op te merken: „Het zal u wel niet ge makkelijk vallen dit huis te verlaten, als u kardinaal wordt". „Ik word geen kardinaal en dat zult u vlug genoeg merken", antwoordt mgr Tardini ons dan beslist. Maar in Vaticaanse kringen blijft men twijfelen of mgr Tardini wel eenvoudig protonotaris apostolicus kan blijven, nu mgr Montini kardinaal wordt. Men weet welke een „salomonische" zorg voor de rechtvaardigheid de H. Vader bezit. En het is bovendien heel wel mogelijk, dat dc Paus liet werk van een eventuele toe komstige staatssecretaris als belangrijker beschouwt dan de noodzakelijkerwijs beperkte opvoedingstaak op Villa Naza reth, zelfs al denkt mgr Tardini daar dan anders over. Roberto Aleman, de advocaat in Lima van de in Griekenland geboren reder Onas sis, heeft aan de Peruviaanse autoritei ten de boete betaald, die Peru eiste we gens schending van de Peruviaanse 200-mijls-zóne door schepen van Onas sis' walvisvloot. Hij overhandigde gis termorgen de cheque van 17 millioen Soles (drie millioen dollar) in tegenwoor digheid van twee agenten van de Britse verzekeringsmaatschappij Lloyds, waar bij de schepen verzekerd zijn. Volgens bepaalde berichten zal het geld door Lloyds worden terugbetaald. De vijf schepen van Onassis, waar mede de drijvende traankokerij „Olym pic Challenger" zijn onmiddellijk vrij gegeven en zijn gisteravond nog uit de haven van Callo vertrokken. Volgens in Buenos Aires ontvangen berichten uit Lima is nu de weg geëffend voor een beroep van Onassis tegen het opleggen van de boete. In Londen zijn gisteren de gegevens ont huld van een in aanbouw zijnde straal- helicopter, de „Rotodyne", die in totaal vijftig personen zal kunnen vervoeren Het toestel zal een kruissnelheid van 250 km. en een maximum snelheid van 320 km. per uur hebben. In de „Rotodyne" zijn twee principes gecombineerd: horizontale voortbeweging, zoals bij normale straalvliegtuigen en loodrechte opstijging door middel van een vier-bladige rotor met aan elk blad uiteinde een kleine reactie-motor. Twee modellen van de „Rotodyne" wor den op het ogenblik gebouwd in opdracht van het Britse ministerie van bevoor rading en zullen tegen het einde van het volgende jaar gereedkomen Karl Franz Schmidt-Wittmack, gewe zen lid voor de C.D.U. van het Westduitse parlement, die indertijd kort na dr John naar Oost-Duitsland is uitgeweken, be kleedt thans de functie van vice-voorzit- ter van de kamer voor buitenlandse handel van Oost-Duitsland, aldus het Oostduitse persbureau A.D.N. Hij heeft aan de Westduitse Bondsdagla den het verzoek gericht, om tegen de ra tificatie van de Saarovereenkomst te stem men. Deze overeenkomst is volgens hem in strijd met de politieke richtlijnen, die de C.D.U. indertijd heeft opgesteld. Indien zich geen onvoorziene gebeurte nissen van buitengewone aard voordoen, zal op de Europese houtmarkt de be trekkelijke stabiliteit van de laatste twee jaar worden gehandhaafd. Dit wordt ver klaard in de algemene studie, die de hout commissie van O.E.E.S. heeft gemaakt van de pos-itie op de Europese houtmarkt. Het verbruik van hout heeft de tendens om het vooroorlogse niveau weer te bereiken, ofschoon de vraag wordt beperkt door prijzen, die veelal buitensporig worden geacht. De cijfers uit het rapport bevestigen volledig de stabiliteit op de houtmarkt. Aangezien de economische situatie van de landen geleidelijk verbetert en het aanbod van hout op de wereldmarkt toe neemt, heeft het verbruik van hout de tendens om toe te nemen. De stabiliteit van de prijzen vormt daarbij een aan wijzing voor een levendige vraag. De langzame, maar duidelijke toeneming van de hoeveelheden, die door de Oost- Europese landen worden afgezet en de geleidelijke terugkeer naar een vrijere handel zullen waarschijnlijk een eind maken aan het tijdperk van beperkingen van allerlei aard. Het is echter in het belang, zowel van de producent als van de verbruiker, dat de factoren, die de houtprijzen bepalen, beter worden toe gepast aan de huidige economische om standigheden, die thans aanzienlijk ver schillen van dje van voor de oorlog. Het is van groot belang, dat de rela tieve prjjzen een zodanige aanpassing niet in de weg staan of belemmeren. Dit be tekent, dat de prijzen van de grondstoffen (hout-in-blokken) zodanig moeten zijn, dat de prijzen van houtfabrikanten op een redelijk niveau kunnen worden gehand haafd. In een overzicht van de belangrijkste kenmerkende verschijnselen op de hout markt sinds de oorlog en thans wordt door de commissie opgemerkt, dat de be perkte marge in de beschikbare hoevee! heden uiteraard een gevoelige daling in het verbruik tot resultaat heeft gehad, ondanks het feit, dat de productie in de West-Europese landen op een zeer hoog niveau werd gehandhaafd Op het ogen blik heeft het totale verbruik van gezaagd zacht hout in de O.E.E.S.-landen een niveau bereikt, dat ongeveer 20 pet lager is dan in de vooroorlogse periode. (Deze daling moet in hoofdzaak worden toege schreven aan het Ver. Koninkrijk en Duitsland en in mindere mate aan Frank rijk en België). In de categorie van indus triehout heeft slechts het verbruik van hout voor pulp een niveau bereikt, dat dicht bij het vooroorlogse niveau ligt. Het verbruik van mijnhout is evenwel ge daald met 25 pet. Het verbruik van ge zaagd hout vertoonde een soortgelijke ont. wikkeling. De daling in het aanbod heeft tot duide lijk resultaat gehad, dat er door de be staande omvangrijke latente vraag, die veelal moeilijk geheel kon worden be vredigd, een verkopersmarkt is ont staan. De indices voor houtprijzen zijn dan ook thans aanzienlijk hoger dan die voor de andere grondstoffen. In Zweden b.v., waar de algemene index voor grool- handelsprijzen thans op 260 staat (1938 100), staan de prijzen voor gezaagd hout op 318 en 531. Deze indices geven een juist idee van het niveau van de hou'- prijzen op de grotere in- en uitvoer, markten Op een markt, waar geen overschotten beschikbaar zijn, hebben de buitengewoon grote wisselingen in het handelsvolumc tussen 1950 en 1953 heftige fluctuaties Li de prjjzen veroorzaakt. Het is van belang om bovendien op te merken, dat de grote verschillen in de hontaankopen en de hiermede gepaard gaande prijsfluctuaties in geen verhouding staan tot de uitge sproken veranderingen in het verbruik van hout. Gedurende de laatste jaren i3 het verbruik van gezaagd zacht hout sta biel geweest met fluctuaties in de orde van grootte van 5 pet. Het verbruik van mijnhout was eveneens stabiel met een tendens tot dalen, het verbruik van hout voor pulp flat vrij stabiel bleef, vertoonde slechts een lichte tendens tot stijgen. Afgezien van deze directe gevolgen voor het verbruik en de prijzenniveau's, heeft de kleine marge van de voorraden een aantal ontwikkelingen tot gevolg gehad: krachtige pogingen tot herbebossing en tot verbetering van de bosstand zijn onder nomen. Een krachtige stimulans werd ook gegeven aan de research-arbeid in 'net kader van een rationeel gebruik 'an hout met het doel de productiviteit in de ver- Ad verten tl« werkende industrie te verhogen. Als ge volg van deze pogingen is hout op weg Ai karakteristieke kenmerken van een mo derne grondstof te verkrijgen. Tenslotte heef' de handel zich de nood zaak tot ontwikkeling van international samenwerking gerealiseerd. Europese ver enigingen op particuliere grondslag zijn in Europa opgericht om op te treden ais centra voor de uitwisseling van waarde volle ideeën. Het punt, dat tenslotte de aandacht van de handelaren trekt, is het gebruik van andere grondstoffen dan hout in die sec toren, waar hout gewoonlijk werd ge bruikt. Dit bl\ikt uit het feit, dat op basis van 1935—1938 100 de index van de industriële productie in 1953 op 142 stond, dat van de bevolking op 114 en dat van het verbruik van gezaagd zacht hout op S0. Bepaalde toepassingen van vervangings grondstoffen kunnen worden gerechtvaar digd op grond van zuiver technische over wegingen, die verband houden met de wetenschappelijke ontwikkeling of nieuwe ontwikkeling in 't moderne leven. Het ge bruik van plastics kan als voorbeeld wor den genoemd. Het gebruik van gewapend beton of staal is eveneens in de bouw van grote moderne gebouwen gerechtvaardigd. De commissie is echter van mening, dat. indien grotere hoeveelheden hout beschik baar komen en de prijzen op een con currerend niveau worden gehandhaafd, het waarschijnlijk is, dat hout wederom zal worden gebruikt in een aantal ge vallen. waar het thans is verdrongen. (Van onze correspondent) Zoals vorige weck de behandeling van de kweslic-1 unesie in de politieke commissie der V. N. een plotseling einde vond, zo vergitig iet oo - „ïstei avond in New-York liet debat ovcf de kwestie-Marokko. Nóg voor de besprekingen over dit onderwérp goed en wel op gang waren gekomen, rlee^ een afgevaardigde van Syrië baniens de Arabisch-Aziatische landen het voorstel de behandeling uit te' stellen tot de volgende zitting van de Algemene Vergadering. Deze afgevaardigde meende dat een uitstel meer ?.ou bijdragen „lot verbetering van de atmosfeer" dan een eventuele aanvaarding van de voorgestelde resolutie over Marokko. De commissie was bijeen voor een de bat over deze resolutie, die door de twaalf Arabisch-Aziatische landen was ingediend. Daarin werd de Algemene er- gadering gevraagd een aanbeveling te doen voor verdere onderhandelingen tus sen Frankrijk en de „ware vertegenwoor digers van het Marokkaanse volk". Frankrijk was bij dez'e bespreking niet aanwezig. Het boycot elk debat over Ma rokko. De afgevaardigden van India Burma, Afghanistan en Saoedi-Arabie hadden reeds het hunne gezegd over de resolutie, waarbij de laatste betoogde, dat het nood zakelijk was. dat de door de Fransen af gezette sultan Sidi Mohammed Ben Yoe- sef in zijn functie werd hersteld. En toen ook Zaroebin, de Sovjet-afgevaardigde, uiteraard op de voet gevolgd door de ge- ripwporden van Polen en Tsjecho-Slowa kije zich achter de oorspronkelijke reso- Op de gisteren te Roermond gehouden jaarvergadering van de Limburgse Land en Tuinbouwbond heeft bondsvoorzitter G. Mertens in zijn jaaroverzicht bezorgde woorden gesproken over de ogenblikkelij ke situatie in de land- en tuinbouw In te genstelling tot handel en industrie toont z.i. de landbouw een neiging tot neergang. Verschillende factoren wijzen in deze richting: nog steeds stijgende bedrijfskos ten, toenemende exportbelemmeringen en een groot overschot van landbouwproduc ten in Amerika. De overheid en de boe- renorganisatles zullen alle maatregelen moeten nemen om een catastrophe, zoals die zich in de jaren dertig heeft voorge daan, te voorkomen. De heer Mertens vroeg in verband hiermede bijzondere be scherming voor de boeren van de zand gronden, waar de opbrengst der lande rijen minder is en bovendien veel kleine bedrijven voorkomen. Hij drong aan op spoedige vervanging van de noodregeling kinderbijslag voor kleine zelfstandigen door een definitieve regeling, die aan de kleine zelfstandigen dezelfde rechten geeft als die welke de loontrekkenden thans reeds bezitten. De heer Mertens vroeg voorts ernstige aandacht voor de toenemende onttrekking van cultuurgrond voor industrievestiging, woningbouw enz. De L.L.T B. streeft in verband hiermede naar volledige schade vergoeding van de gedupeerden Spreker wees op de ontgrinding van het winterbed Mr Th de Vries, adjunct-regerings-com- missaris voor het Radiowezen te Hilver sum die Maandagmorgen met zijn wa gen langs het Weesper zandpad in de ge meente Weesperlcarspel reed, verloor tijdens het nemen van een bocht de macht over het stuur, zoda, de wagen de langs de weg lopende Weespervaart indook. Toen de brandweer de veronge lukte auto op het droge had gebracht, bleken de levensgeesten by de heer ue V., die alleen in de wagen zat, reeas te zijn geweken. lutie had geschaard, kwam Syrië met het voorstel om het debat tot de volgende zit ting uit te stellen. Dit voorstel werd aan vaard met 39 tegen 15 stemmen. De landen, waarvan men tegenstand te gen de oorspronkelijke resolutie had kun nen verwachten, stemden ook thans te gen. Daaronder waren Groot-Brittannië, de V. S., de Scandinavische landen en Ne derland. In de thans aangenomen resolu tie komt n.l. de zinsnede voor, dat „nota wordt genomen van verklaringen van sommige delegaties, dat onderhandelingen tussen Frankrijk en Marokko zullen wor den gevoerd". Cabot Lodge had bovendien namens de V. S. verklaard, dat het aannemen van resoluties over Marokko op dit ogenblik niet raadzaam zou zijn, aangezien de hui dige Franse regering oprecht tracht deze kwestie te regelen. Het Tsjechische nieuwsbureau Ceteka meldde Maandag, dat de dezer dagen ge reorganiseerde Tsjechosiowaakse rege ring het onvermijdelijk acht, dat de re geringen van Tsjecho-Slowakije, Polen en Oost-Duitsland algemene maatregelen nemen voor de beveiliging van hun grenzen en hun grondgebied, indien de verdragen van Londen en Parijs be krachtigd worden. Deze verklaring schijnt de geruchten te bevestigen, dat in 'het bijzonder ge noemde drie satellietstaten zich, onder Moskou s leiding, militair nauwer aan een zullen sluiten. Het nieuwe kabinet spreekt zich in haar regeringsverklaring ook uit ten gun ste van vriendschappelijke betrekkin- ven met alle landen. Zij zegt vooral de betrekkingen met Oostenrijk te willen verbeteren en haalt aan, hoe de be trekkingen met Joego-SlaVie in nor male banen waren geleid en ontwik keld De bevolking van Joego-Slavie had „historische en hechte vriendschaps banden" met de bevolking van Tsje cho-Slowakije. In een speech voor het parlement on derstreepte premier Siroky de noodzaak tot verhoging der wapenproductie en van de opbrengst van de kolen- en erts- mijnen, z.g. tot verbetering van 's lands veiligheid. De regering zou alles doen 1 om de aanvaarding der Panjse ^eze den te verhinderen. Ratificatie accoorden, zo zei Siroky, „beteke log" en maakt een oplossing dei pese problemen onmogelijk. Het Westduitse weekblad „Der Spie gel" beweert te weten, dat de geallieer de inlichtingendienst een magnetofoon- band in handen heeft gekregen, waarop gedeelten voorkomen van een voorbe spreking te Warschau voor de recente Moskouse veiligheidsconferentie. „Dei- Spiegel" beweert te weten, wat daarop stond, n.l. dat Poolse en Tsjechosiowaakse diplomaten hun tegenzin ten aanzien van de door Moskou voorgestelde bewape ning van Oost-Duitsland haddén geuit en voorwaarden gesteld die opgenomen zullen Worden als geheime clausules in het „Oostelijk veiligheidsverdrag". Ook uit andere bron waren reeds geruchten over Tsjechosiowaakse en Poolse bezwaren tegen een Oostduitse herbewapening ge meld, maar de waarde van dergelijke geruchten is niet te controleren. Hoe dat zij „Der Spiegel" preciseert zich nader en noemt de volgende Poolse en Tsje chische eisén: 1 het leger van Oost-Duitsland. 2. Beperking van het Oostduitse leger tot 300.000 man, met inbegrip van de gekazerneerde völkspolitie. 3. Boven elke eenheid van meer dan 5.000 man dient een commissaris te worden gesteld, die geen Duitser mag zijn. 4. Een voorlopig verbod voor Oost- Duitsland om zelf zware wapens te ver vaardigen. Dergelijke wapens zou Oost- Duisland voor oefeningen moeten lenen van zijn communistische buren. 5. Instelling van een bijzondere inlich tingendienst voor toezicht op de leiding van het Oostduitse leger, teneinde con tacten met West-Duitsland te verhinde ren, aldus het artikel in „Der Spiegel". De militairen, die zijn Ingeschakeld bij de reddingswerkzaamheden in het over stroomde gebied van Zuid Ierland heb ben Maandag een radló-verbino'ne tot stand gebracht 'ussen Banaghcr en Athlo- nc, het centrum van het overstroomde ge bied. Naar schatting staan ongeveer 4.500 boerderijen in Ierland onder water. In Dublin zelf drong het water van de rivier de Tolka ongeveer 5.000 huizen binren Maandag konden echter vele inwoners van Dublin, die niet vee) schade aan hun hui- zeh opliepen, naar hun woning terugkeren Het peil van de rivier de Shannon is nog Geen Duitse opperbevelhebber voorweer iets gestegen. (Van onze Londense correspondent) Het was in het begin van dit jaar dat Jimmy Goldsmith en Isabel Patino de wereldpers in beroering brachten, toen zij, de wil van Isabels vader trotse rend, naar Schotland vluchtten om daar te trouwen. Volgens de Schotse wet im mers kan een huwelijk voltrokken wor den indien man en vrouw de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt en één der bei de partijen minstens drie weken in Schotland woonachtig is geweest. De publiciteit die de Britse pers aan dit romantische liefdesverhaal gegeven heeft, was verbluffend: wekenlang werden de lezers vergast op kolommen vol nieuws en beschouwingen over het wel en wee der weggelopen millionnairsdochter en haar doortastende verloofde. De Britse bladen beschouwden deze affaire ais een welkome afwiseling in het dagelijk se menu van politiek nieuws en zagen alleen maar de romantische kant daar van. Geen enkel blad besteedde ook maar de geringste aandacht aan de overweging, dat hier het principe der ouderlijke macht in het geding was, want dergelijke zwaar wichtige beschouwingen hoorden immers niet thuis in dit opwindende vèrhaal van list en liefde? Wat te voorzien was gebeurde: tiental len verliefde paartjes vluchtten, vaak vers van de schoolbanken, de Schotse grens over, om daar drie weken leng een armoedig bestaan te leiden tot zij konden trouwen. Sinds Januari j.l. zijn er thans 50 paartjes in het Schotse hu welijksbootje gestapt. Zij wilden eenvou dig niet wachten tot zij 21 jaar waren en zonder toestemming der ouders mochten trouwen. Wat Isabel en Jimmy gedaan hadden konden zij ook doen. Ze hoef den slechts wat geld te sparen, op een goedé morgen het ouderlijk huis verlaten met een opgewekt: „Nou dag hoor! Ik ga naar school (of naar m'n werk)!" en de trein naar Schotland té nemen. Pas tegen de avond zouden de ouders tot de ontdekking komen, dat zoon- of dochter lief niet thuis kwam. en dan zaten de beide gelieven hoog en droog in Schot land, onbereikbaar voor de ouderlijke macht. Van de 50 paartjes, die deze uitweg r,aar het huwelijk zochten, kwamen er 26 getrouwd terug, 5 kregen van hun ouders een telegram dat zij konden trouwen als ze terugkwamen, en 19 paartjes konden de beproevingen, die zij in dé drie weken wachten meemaakten, niet doorstaan en kwamen, ongetrouwd en teleurgesteld, met hangende pootjes terug. Soms hadden de kinderen want kin deren zijn het als zij 16, 17 jaar zijn niet eens getracht de ouderlijke toestem ming voor hun huwelijk te verkrijgen. Ze hadden eenvoudig aangenomen dat „ze" er tóch tegen zouden zijn, en had den de benen genomen. Maar, al hadden zij er misschien van gedroomd, voor hèn was er geen publiciteit, waarom alle vrienden en vriendinnen hen zouden be nijden.... want ze waren nu eenmaal geen millionnairskinderen. De Raad voor Advies in huwelijksaan gelegenheden heeft als zijn oordeel te kennen gegeven dal „wegloop-huwelij ken" over 't algemeen genomen mindei kans van slagen hebben dan de huwe lijken, die normaal met toestemming der ouders gesloten worden. Door weg te lopen hebben de kindeken gebrek aan achting jegens hun ouders aan de dag ge invloed van de in vele opzichten o - antwoorde krantenpubliciteit, de gema - kelijkste uitweg gekozen. Als zijwerke lijk van oordeel zijn dat de wederzijdse ouders onredelijk zijn in het weigeren van hun toestemming tot een ^"wehjk. dan kunnen zij zich altijd tot de rechterlijke macht wenden. Maar liever dan geduld te oefenen, nemen zij de ogenschijnlijk romantische uitweg van de vlucht. Naar het voorbeeld van Isabel en Jimmy. President E isenhower heeft Maandag vooraanstaande republikeinse congresle den op het Witte Huis ontvangen om te trachten de eensgezinde steun van zijn partij voor het wetgevend programma van 1955 te verkrijgen. Vandaag ontvangt de president de lei ders van de democratische oppositie die het volgend jaar in het Congres de meer derheid heeft. aoiiiuiK ic-oii, uu„ - De republikeinen zijn op het ogenblik leed en ziT zullen daarom waarschijnlijk ernstig verdeeld zowel over de kwestie minder attent jegens elkaar zijn. McCarthy als over de politiek tegenover Zij hebben óver het algemeen, onder het Verre Oosten Jacob Malik heeft gisteren in de speciale politieke commissie, die deze zaak be studeert, de Russische klacht toegelicht over de „schending van de vrijheid van scheepvaart in het gebied van de Chinese zeeën". Hij vroeg de commissie dc aan vallen op buitenlandse koopvaardijschepen door de marine van nationalistisch China „mei beslistheid te veroordelen". Malik zei dat de nationalister sedert de laatste tijd aanvallen hadd'er gedaan op 67 koopvaardijschepen van „een dozijn landen", waaronder Rusland, Polen, De nemarken. Nederland en Groot-Prittannlë Hij nam het zelfs, op voor de bemanningen van Britse schepen, die ruw behandeld en soms zelfs vermoord zouden zijn! Aange zien Amerika de nationalistische regering op Formosa financierde, achtte Malik dit land verantwoordelijk voor de aanvallen Hij diende een resolutie in, waarin Ame rika wordt verzocht de nodige maatrege len te nemen, om het lastig vallen van schepen tn de Chinese zeeën te voorkomen Dr T. F. Tsjang van nationalistisch China noemde Malik's woorden „pure pro paganda" die een deel uitmaakt van de koude oorlog. „Wij voeren een strijd om het bestaan en maker daarbij gebruik van het internationaal erkende recht van zelf verdediging. Wij kunnen niet toestaan, dat er b.v. petroleum naar Sjanghai wordt vervoerd. Daarvan wordt brandstof ge maakt voor de straaljagers, die Formosa zullen bombarderen", aldus Tsjang. Colliard, de Franse afgevaardigde, zeide dat Frankrijk op verzoek van de Sovjet- Unie al zijn bemiddeling verleende om vrijgave van de Russische tankboot „Toeapse" te krijgen, die op Formosa wordt vastgehouden. Hij verklaarde dat zijn delegatie zich bij elke resolutie van stemming zal onthouden teneinde de on derhandelingen die thans worden ge voerd, niet te hinderen. van de Maas, waar gemiddeld 40 ha beste welgrond per jaar verloren gaat. Men heeft de oplossing gezocht door opvulling der aldus ontstane grintgaten met afval- materiaal van de mijnen. Momenteel wordt reeds kolenslik gepompt in aldus ontstane gaten bij Stevensweert. Verdere maatregelen zijn tn dit kader nog niet genomen, dit vooral vanwege de trans portkosten. Spreker was echter van me ning, dat hier een oplossing moet worden gevonden. Een bijkomend nadeel is voorts, dat de pachters van weidegronden, die als slachtoffers van deze ontgrondingen vallen, geen rechten kunnen doen gelden op een redelijke vergoeding voor geleden bedrijfsschade. De heer Mertens begprak voorts het probleem der verdrogende verstuivende gronden in Noord- en Midden-Limburg. Het gaat hier om een gebied van ongeveer 100 000 ha, waarvan 80 000 ha landbouw gronden en waarvan een 50.000 ha van water moet worden voorzien Dit zal kun nen gebeuren door de bouw van een ge maal bij Panheel. Tijdens de middagvergadering heeft geestelijk adviseur, deken ïr H. Bemel- mans van Heerlen, het mandement der bisschoppen behandeld en daarbij ernsti ge critiek geuit aan het adres van „Te Elfder Ure", waar men, naar de mening van deken Bemelmans, ondanks titels en Intellect weinig begrip heeft van katho liek beleid en gezag. Spreker achtte het standpunt van deze groep in z^n conse- kwenties niet aanvaardbaar voor de ka tholieken. Drs Hutschemaekers, adjunct-secretaris van de L.L.T.B.. sprak over de boer en tuinder ln een veranderde wereld Hij be handelde het complex van vraagstukken, welke met alle moderne veranderingen in en rond 't boerenleven verband hebben. De heer Seelen uit Venlo wijdde een be schouwing aan de huidige toestand In de tuinderij, terwij! ir Horsmans uit Echt Maria-Hoop de garantieprijzen voor ak kerbouwproducten onder de lóupe nam. Uit de zakelijke besprekingen kwam voorts naar voren, dat Limburg 11 pro cent van de Nedprland.se plutmveestapel - die tussen de 20 en 22 millioed kippen ligt heeft De gem'ddelde elerprijs be droeg dit jaar 12V2 cent per stuk. Hoogenbosch Schoenen N.V. te Amster dam gaat over tot de uitgifte van f 500.000 gewone aandelen aan toonder (desge wenst op naam) in stukken van 500.— nom., ten volle delende in de resultaten van het boekjaar 1955-'56 en van volgen de boekjaren. De inschrijving tot de koers van 100 pet staat uitsluitend open voor houders van claims van gewone aan delen bij de Twentsche Bank. in de ver houding van een nieuw gewoon aandeel op twee oude gewone aandelen. Op basis van de koers der aandelen van Vrijdag j.l. (189% pet) komt de theoretische waar de van de claim uit op 134,58 per aan deel van 500.en de koers van een nieuw aandeel op ongeveer 154 pet. De gang van zaken in het lopende boek jaar is gunstig. De stijging van de omzet heeft zich ook in 1954 voortgezet, zowel wat betreft de omzet in paren als in geld. De winst voor reservering voor belastin gen en voor dotatie pensioenvoorzienin gen heeft over de eerste acht maanden van dit boekjaar (I Februari tot 30 Sep tember) 264.900 bedragen tegen 296.838 over het dertien maanden tellende boek jaar 1953. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden verwacht de directie dat t.z.t. wederom een dividend van 9 pet. zal kunnen worden voorgesteld. Gelet op de aanzienlijke uitbreiding van de zaken in de na-odrlogse jaren, waardoor belangrijke bedragen nodig zijn voor de financiering van de voorraden, alsmede van de winkelinventaris, acht het bestuur het noodzakelijk de eigen mid delen te versterken. De directie ver trouwt ook over het tot 1.505 000 ver grote kapitaal een redelijk dividend te kunnen uitkeren. De Hagenaars hebben 26.629 munten gestort in de namaak Trevi-fontein die kortgeleden op het Buitenhof stond opge steld ter gelegenheid van de vertoning van de film „Three coins in the foun tain". Bij elkaar geteld leveren de mun ten een bedrag van 1.995.76 op. Dit be drag is inmiddels aan het Prins Bern- hardfonds overgedragen. Degene, die het totaal aantal ontvangen munten juist heeft geschat of heeft benaderd, krijgt een tiendaagse reis naar Rome per vlieg tuig aangeboden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5