Rusland blijft beducht voor de eenheid van het Westen Dus wordt Franse vrees voor Duits leger aangewakkerd Martinus I, „Vorst van overleden Lundy" De Elbe grenslijn tussen twee Duitse legers bange vraag: Is de Duitse De eenheid van de baan? MONNIKENDAMS „SYMPHONIA SACRA" te Onrustbron: hereniging van German je bij Mannenkoor „Vreewijk" Tentoonstelling „Scheppend Ambacht" DTNSDAG 14 DECEMBER 1934 PACTNA 7 Groot en spectaculair feest, WATERLEIDING MIJ OOST-BRABANT VERRUIMING AMSTERDAM-RIJNKANAAL BOLSWARD'S MARTINI TOREN SLOTPHASE VAN HERBOUW NIJMEGEN INGELUID KONINKLIJKE ONDER SCHEIDINGEN GRENSOVEREENKOMST ZAANDAM—AMSTERDAM In Den Haag NIEUWE DIJK LANGS AMER EN BERGSCHE MAAS VOSSENPLAAG OP DE VELUWE Premie van f 25 voor elk geschoten dier BESMETTELIJKE ZIEKTEN GARDIAAN P. POTVEER VOORDRACHT RAAD GEVEND COMITé K. S. G. Protest van cle N. V. C. Bewogen geschiedenis Ruzie met Washington! LICHTKONINGIN TROK DOOR BEEK Uitbreiding van Sintelecie- jaarmarkt Officieel optimisme Woorden en feiten MEER GESUBSIDIEERD SCHILDERWERK EERSTE INTERIM DIVIDEND „MOEARA-ENIM" ARNHEMS RAAD ZWOEGT MET HET VERKEERS PROBLEEM K.V.P.-fractie wil een stad, ivaar men ook nog wonen kan (Van onze correspondent) is het de vorige week Vrijdag In Moskou geweest. Men herdacht toen, dat op 10 December 1944, dus nog in. zij het tegen het einde van de tweede we reldoorlog het Frans-Russische vriend schapsverdrag werd gesloten. Het was een toen niet onbegrijpelijke geste van de Gaulle en Bidault om met de bond genoot in de strijd, Rur nd, een pact van duurzame strekking aan te gaan en het viel op dat moment ook niet te verwon deren, dat deze nieuwe overeenkomst te gen een toekomstige Duitse agressie was gericht. Men volgde trouwens slechts het - voorbeeld van Engeland, dat reeds In 1943 een soortgelijk pact had gesloten en bleef overigens in de Frans-Russische gevoels sfeer: een halve eeuw lang had er een bondgenootschap tussen Parijs en Moskou bestaan en In twee oorlogen had Rusland aan de kant, waar ook Frankrijk stond, 8 Het heeft, na de wapenstilstand, niet lang geduurd, voor, ook in Fra"li 1 rcj het daar met de uiterste tege" nbare ingezien, dat zeker in een overzienbare toekomst niet Duitsland, ™aar de Sovjet Unie het grote gevaar voor de vniheid van de Westelijke wereld zou zijn. En dit gevaar werd, wederom ook in Frankrijk zo mogelijk met nog groter tegenzin, zelfs zo ernstig geacht, dat men bereid was tot 'n bondgenootschappelijke herbewa pening van West-Duitsland over te gaan. T'aar toch is de angst van Frankrijk voor dat nieuwe Duitse leger nog steeds zo groot, dat door de Franse hoofden voort durend de gedachte speelt om heln°6 eens met het communistische Rusla proberen. Niemand weet wat men precie proberen wil, maar steeds heeft men het over een laatste poging °m tei onderzoe ken. Of ha Kremlin t t een redelijke over eenkomst is over te halen. Voorbijgezien wordt, dat men dit al tien jaar lang heeft beproefd- echter en dit moest voor ieder duidelijk' zijn, zonder het allergeringste succes. H ET KREMLIN, kent de Franse men- taliteit en P°ogt dele nu tegen de Parijse accoorden, waardoor de West- Duitse herbewapening eindelijk mogelijk Wordt, uit te spelen. Gaat het Moskou daarbü om te voorkomen, dat West-Duits land een leger krijgt? Herhaalde malen hebben we al betoogd, dat dit ons zeer onwaarschijnlijk voorkomt. De Russische leiders weten heel goed, dat het Westen nooit een aanvalsoorlog tegen Rusland zal beginnen; zijn hele militaire opzet is louter defensief: het zal zich slechts ver dedigen, ais het aangevallen wordt. Dat West-Duitsland alleen d.w.z. zonder de actieve steun van alle andere partners, een agressie tegen de Soyjet-macht zou aandurven, is volkomen uitgesloten. G°k een herbewapend West-Duitsland is dus geen militair gevaar voor het commu nistische blok. Het enige, wat het Kremlin ducht, is o.i. dan ook niet de militaire macht van het Westen, maar zijn eensgezindheid en eenheid. Daarom heeft het zich met hand en tand tegen de Europese Defensiege meenschap verzet, omdat deze zich auto matisch tot een geïntegreerd West-Euro pa zou hebben ontwikkeld. Die lntregatie wilde het Kremlin niet; en helaas wilde Frankrijk ze ook niet. En omdat Frank- i rijk een onmisbaar element in die intre- gatie is, kreeg Rusland zijn zin: er kwam geen Europees leger. Of Moskou verwacht heeft, dat daarme de de Duitse herbewapening in een. zij hit veel zwakker Europees h voorlopig nog slechts op regeringsniveau met de Parijse accoorden gevonden. ALS ALLE PARLEMENTEN die ac coorden zouden ratificeren, heeft men veel minder bereikt dan met de Europese Defensleeemeenschap net ge val zou zijn geweest. Maar er is Iets, misschien zelfs veel bereikt, vooral omdat nu ook Engeland tot de Westeuropese Unie is toegetreden en nu 'n grotere, hechtere eenheid in de Noord-Atlantische ver dragsgemeenschap mogelijk is. Tegen die grotere, hechtere eenheid gaat nog steeds de Russische propaganda, welke even zeer met betogen als met (overigens steeds vage) dreigementen werkt. Het Kremlin stelt geen oorlogs-, maar een onderhandelings ultimatum: als de Parij se accoorden worden verwezenlijkt, is het met de viermogendheden besprekingen uit; definitief uit. Moskou heeft met zijn propaganda ener zijds de veie Fransen, die nog steeds van een vreedzame co-existentie dromen, an derzijds de Duitse socialisten wie de her eniging van Duitsland boven alles gaat, op het oog. Erkend moet worden, dat de Russische propaganda in beide kampen inslaat, maar of zij in staat zal zijn de ra tificatie van de Parijse accoorden te ver hinderen, zal men moeten afwachten. Er dreigt in dit opzicht zeker enig gevaar uit de Franse Nationale Vergadering, waar men die accoorden wel wil goedkeu maar met een reserve, n.l. een aan- Vorig jaar werd de verwachting uit gesproken, dat 1952 het hoogtepunt zou blijken te zijn in de periode van opbouw en ontwikkeling van het bedrijf. Het blijkt echter, dat 1953 op verschillende punten het voorafgaande boekjaar heeft overtrof fen, aldus het verslag over 1953 van de N.V. Waterleidingmij Oost-Brabant, te 's-Hertogenbosch. Totaal werden gedistribueerd 5 915.527 m3 water tegen vorig jaar 4.710 356 m3, waarvan ingekocht 1.157.442 (1.124 960) m3 en opgepompt 4.758.085 (3.585.3961 m3. De toeneming is grotendeels ontstaan door het gereedkomen van het leidingnet in de Kempen. De opbrengsten beliepen in totaal 1.459.384 (1.139.080) en de exploitatiewinfif komt uit op een bedrag van 5 142 (1 992), terwijl de verlies- en winstrekening sluit met een saldo winst van 1.128 (1.323). In 1953 werden geen lange leningen ge sloten. Wel werden vier nieuwe kasgeld- leningen gesloten tot een bedrag van f 900.000. De vervallen kasgekjieningen werden verlengd. Nadat in September reeds over de ge hele lengte van het Amsterdam-Rijnka naal de vereiste breedte was verkregen zal de verruiming van dit kanaal tegen medio December geheel velotooid zijn. Op 15 December zal het gehele kanaai op een diepte zijn gebracht van 4.60 m. min N.A.P. Slechts de schutslupizen te Zeeburg zullen nog een diepte van 3.70 m. min N.A.P. behouden. Er zijn echter plannen in voorbereiding, ten einde een ruimere doorvaart te verkrijgen met een bodemdiepte van 4.60 m. min N.A.P. De raad van de gemeente Bolsward beeft het besluit genomen tot restauratie van de aan de gemeente behorende Mar tinitoren. De Martinitoren te Bolsward vormt met de Martinikerk één gebouw, terwijl de kerk, die aan drie zijden de toren omsluit, aan de Ned. Herv. Ge meente behoort. De restauratie van het kerkgebouw, die een tiental jaren heeft geduurd, is bijna voltooid. De toren is in slechte staat.. De restauratie van de toren vraagt een som van ruim 170.000. (Van onze correspondent) Nu begonnen is met de bebouwing van de grote oppervlakte tussen Houtstraat Stikke Hezelstraat en Augustijnenstraat tn het centrum van Nijmegen nadert de herbouw van de binnenstad zijn vol tooiing. Niet minder dan 24 winkels en 75 fiatwoningen zullen op dit „eiland" in het hart van de Keizer Karelstad verrijzen. Enkele taren geleden heeft bet gemeen tebestuur als zijn verwachting uitgespro ken, dat de herbouw van de city in 1955 voltooid zou zijn. Nu het NV. Aanne mersbedrijf v.h. B. van Berkel te Nijme gen bet Initiatief heeft genomen dit eiland in zijn geheel te bebouwen (de plannen zijn ontworpen door de architecten ir H. van Vreeswijk te Zeist en door ir H. Brouwer te Arnhem) ziet het er inderdaad naar uit. dat 1955 de bekroning zal vor men tn de herbouw van de Nijmeegse binnenstad. Bij K. B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden de kap lt ter zee J. Focke; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, met de zwaarden de lt ter zee van vakdiensten 2e kl P. v d. Lee lie. De Symphonia Sacra van Marius Mon nikendam, waarvan Feike Asma op bet Zaterdagavond in de Breepleinkerk te Rotterdam drie delen uit de eerste cyclus heeft doen uitvoeren, kunnen ongetwijfeld gerekend worden tot de meest gelukk ge uitingen van deze componist. Allereerst wel om de natuurlijkheid, waarmede de auteur de emoties, die deze psalmteksten in hem hebben opgeroepen, getransfor meerd heeft naar zijn muzikaal gevoels leven en geprojecteerd heeft in een mu ziek, die ook overal van een competent vakmanschap getuigt. Terwijl de muziek enerzijds van de psy chische inhoud vervuld is, die voor ieder een verstaanbaar is, komt rij ook door haar klare structuur en overzichtelijke thematiek de toehoorder voor een groot deel tegemoet; de beheersing van de con- trapuntische technieken en de behande ling van stem en instrumenten, waren dan in hun economische toepassing de feilloze middelen die de dynamiek zo hoog opvoerden. Feike Asma heeft voor het werk een verband, vullende clausule, welke bepaalt, dat ze pas in werkinp mogen treden op een be paalde datum, als dan gebleken zal zijn, dat „de laatste poging" met het Kremlin zai zijn mislukt. Of een hereniging van Duitsland mak kelijker, moeilijker of zelfs onmogelijk zal worden na een ratificatie is een vraag, waarop niemand een afdoend antwoord kan geven. Dat is een zaak van de vier grote mogendheden, waar Duitsland bui ten staat. Het is bovenal een aangele genheid van het Kr mlin en we geloven, dat dit niets ior een Duitse hereniging voelt. Het is een kwestie, welke de on rust in Europa gaande houdt en dat is juist, wat Moskou wil. Tijdens de behandeling van de begro ting in de Zaandamse gemeenteraad heeft burgemeester Thomassen medege deeld. dat de gemeentebesturen van Am sterdam en Zaandam overeen zijn geko men de grens tussen hun gemeenten zo danig te verleggen, dat de Zuidelijke helft van de Achtersluispolder (die di rect aan Amsterdam-Noord grenst) ge bied van de hoofdstad zal worden. Amsterdam heeft die terreinen nodig voor uitbreiding van zijn havens. Zaan dam zal van deze gronden afstand doen, zodra de werkzaamheden zover zijn ge vorderd. dat dit deel van de polder wa tergebied is geworden. Zaandam heeft in deze gebiedsafstand toegestemd, omdat Amsterdam zal afzien van pogingen de voor Zaandag belangrijke Achtersluis polder geheel te annexeren. maar tenslotte in het grotere Nato-kader van de baan zou zijn, kunnen w beoordelen; we geloven echï®t' ar een Kremlin wel heeft begrepen, dat naar een Weg zou worden gezocht om de saamn tigheid van de vrije wereld tot uiting te brengen. Die weg is ook heel spoedig, De Stichting Orgard voor het Schep pend Ambacht" viert haar eerste lustrum met een bijzondere tentoonstelling van werkstukken harer leden in het gebouw van de Sociaal Economische Raad te Den Haae- t-. De Staatssecretaris van Economische Zaken, dr G M j VeWkamP deze expositie gistermiddag ge°Pf?d; bood hij bestuursleden en leden van de stichting, die vijf regionale organisaties in Friesland, Overijssel, Gelderland, Het Gooi en Limburg alsmede een par"?fa.n®"';e voorlichtingstentoonstelling te u® vat, zijn gelukwensen met de daa n" lijke successen van hun arbe1 _~iiQ' r,n. Veldkamp betoogde, dat de sn e p komst van de industrie gedurende a ste eeuw een zeer ingrijpende invl „„„kt op de ontwikkeling van het arnp Zelfs werd betoogd, dat de industrie ambacht tot aan de rand van de gang heeft gebracht. „Ik ben het daa - mede niet eens, aldus spr. Veeleer ik, dat de ontwikkeling van de industriële productie een volkomen nieuwe situatie heeft geschapen, waardoor het ambacht werd gedwongen zich meer te richten op die gebieden, waarvan het nimmer kan worden verdrongen. Dit is, naar ik meen, door uw organisatie begrepen en daarom hecht ik zoveel waarde aan uw werk". Deze tweede landelijke tentoonstelling van de „Cosa". die tot a.s. Zondag open blijft omvat ceramiek, edelsmeedwerk, handgebreide stoffen en weefsels, meu bels, siersmeedwerk, koperdrijfwerk, gra fisch werk, leerwerk houtwerk, naald werk, gebrandschilderd glas en opaline, boekbanden en ivoorsnijwerk. De dienst djikverhogingen va^ de Rijks waterstaat legt thans een nieuwe, ver hoogde dijk langs de zuidkant van de Amer en de Bergsehe Maas in Noord-Bra- hant. Hierdoor zal de oude haven van Lage Zwaluwe waarschijnlijk moeten ver dwijnen. terwijl de Donge en "et oude Maasje zullen worden afgesloten. De plannen voor een nieuwe hpven bij Lage Zwaluwe zijn gereed, doch nei.is nog niet zeker, dat deze zullen w0 uitgevoerd, omdat door het treffen v bepaalde voorzieningen ook de oude na- ven weer bedrijfsklaar kan worden maakt. Over de keuze tussen de oude en een nieuwe haven is nog geen definitieve beslissing genomen. Ten aanzien van de Donge worden door middel van een kunstwerk voorzieningen in de nieuwe diik getroffen, waardoor de verbinding tussen deze rivier en de Bergsehe Maas blijft bestaan. Gisteravond omstreeks kwart over zes is op de onbewaakte overweg de Bune haan nabij de vleeskeuringsdienst te Em- tnen. de hoofdinspecteur van politie D H hiet zijn personenauto in botsing gekomen rnet een spoorwegwagon. De auto werd enige meters meegesleurd en nogal be schadigd De hoofdinspecteur liep slechts kleine verwondingen op. (Van onze correspondent) De Noord-West-Veluwe heeft momenteel sterk te kampen met een vossenplaag. In de omgeving van Harderwijk en Ermelo zijn zoveel vossen ontdekt, dat de lande lijke organisatie van bedrijfseendenhou- ders een premie van 25 heeft uitgeloofd voor elke vos, welke in dit gebied wordt geschoten. Men neemt aan, dat deze plaag een ge volg is van het feit, dat de Duitsers bij hun overhaast vertrek uit Apeldoorn tn 1945 alle dieren van een vossenfarm de vrijheid hebben geschonken. Blijkens een publicatie In de Staats courant van gisteren zijn in de week van 28 November tot en met 4 December aan gegeven 102 gevallen van roodvonk, 2 ge vallen van kinderverlamming (Gulpen sn Alblasserdam), 7 gevallen van paratyphus en 35 gevallen van dtphtherie. In het klooster van de Paters Minder broeders O.F.M. te Nieuwe Niedorp, is Zaterdagavond in de leeftijd van 54 jaar plotseling overleden de Z.E. Pater Gar diaan P. Potveer. Pater Po4veer kwam als verdreven missionaris na een langdu rige gevangenschap in China weer naar Holland. Op 28 December 1951 kwam hij in zijn functie als kapelaan naar Oudewater. Op 28 Augustus 1952 verliet hij Oudewater en werd als Overste (Pater Gardiaan) be noemd van het Patersklooster? te Nieuwe- Niedorp. Het bestuur van de Nederlandse Vak- Centrale heeft de miniver van Economi sche Zaken gisteren een telegram ge zonden, waarin het er zijn teleurstelling over uitspreekt, dat de minister voor de voordracht voor het raadgevend comité van de Europese Kolen en Staalgemeen schap alleen heeft aangezocht het NVV en het CNV. Daardoor wordt de ABWM. de op een na grootste organisatie van mijnwerkers, uitgeschakeld, aldus het te legram. Het bestuur van de NVC protesteert daartegen en verzoekt de minister als nog maatregelen te neen, opdat ook door de NVC een vertegenwoordiging kan wor den voorgedragen. Ik wil koning worden, zei op 25-jarige leeftjjd de bankbediende Martin Harman. Ongeveer 15 jaar later was hij „koning". En als absoluut heerser is hij dezer da gen gestorven, diep betreurd door zijn onderdanen. Geen wonder, want hü zorg de voor hen als een vader enhief van hen nooit een cent belasting! Ruim 150.000 betaalde Martin Har man in 1925 voor een eiland in het Ka naal Bristol tussen Engeland en Ierland. Lundy, aldus de naam van Harman's „eilandgoed" behoort noch tot Engeland noch tot Ierland. Het is een door de mo gendheden vergeten zelfstandig eiland. Derhalve noemde Harman zich „Vorst" n Lundy en liet hij zich aanspreken met het pompeuze woord „Majesteit". De inwoners van Lundy en onderdanen van .Zijne Majesteit Martinus I" hielden ech ter gaarne rekening met deze kleine ijdelheid van hun heerser, want hij was een mild en medelijdend souverein, die vaak in het buitenland vertoefde en geen belastingen hief in zijn rijk. Als rentmeester en eerste minister van de Vorst van Lundy fungeerde de heer W.F. Gade, die ruim 20 jaar de „Eerste Onderdaan" van Martinus I is geweest. Tevreden vervulde hü zijn ambtsplichten. Hij is boer, winkelier en herbergier. Hij verzorgde de staatszaken en legde zijn „Heer" rekening en verantwoording af. Gade's dochter, Mary, werkt des zomers op het land. Zij ontvangt, evenals alle andere onderdanen van wijlen Martinus I, loon uit de staatskas. U kunt ook zeggen: Uit de particuliere kas van de vorst, want verschil tussen beide kassen is er niet. Geen staat ter wereld wordt, zo auto cratisch en tevens zo gemoedelijk gere geerd als Lundy. De kok, de barman, en de schoenmaker hebben paast hun eigenlijke beroepsbezigheden tal van an dere werkzaamheden. Hierdoor is het te verklaren, dat herten, paarden, varkens, schapen en geiten er bij dozijnen in het wild leven. Een enkele maal wordt zo'n dier wel eens verschalkt en belandt op de borden der Lundynezen of toeristen, (die vooral des zomers het eiland bezoe ken). Geen politieman ziet toe op de naleving van de jachtwet-en wel om de eenvoudige reden, dat er geen politie en geen wetten op Lundy bestaan. Ook de vuurtorenbemanningen (de vuur torens w< rden door de Britse regering in stand gehouden) zijn vrij, dat wil zeggen, zij zijn slechts onderworpen aan een be perkende bepaling. Zij mogen zich van de torens naar de herberg (de enige) slechts begeven langs een speciaal afgebakend HET Fit AND LUNDY I50km CARDIGAN ARDIF Kanaal ran BR/STOL Bristol Lundy Engeland PORT. PLYUO HET KANAAL pad. En voor dit „Recht van een herberg bezoek" betaalde de Britse regering jaar lijks. een aardig sommetje aan wijlen Zijne Majesteit Martinus I. Een oud huis, „Milcombe", diende de vorst tot residentie als hij met zijn sport- vliegtuig op' het eiland was neergedaald. Bij die gelegenheden schudde hü al zijn onderdanen de hand. praatte met hen. in formeerde naar hun welstand en gaf vaak mooie geschenken weg. „Milcombe" werd in de 19e eeuw gebouwd door de toenma lige eigenaresse van Lundy, de familie Heaven. Later bouwde Hudson Heaven een grote kerk op Lundy maar dit bete kende zijn faillissement. Hij moest het eiland verkopen en zijn St. Helena Kerk bleef ledig. Dit gebeurde in de eerste wereldoorlog. Tien jaar later werd Marti nus I eigenaar en Vorst van Lundy. Bewogen is de geschiedenis van wülen Koning Martinus' rijkje zeker. Zij'gaat te rug tot ongeveer 1000 jaar n.C. Ridders uit het vermaarde geslacht De Marisco heersten er toen en stoorden zich niet aan de Koning van Engeland. Confliéten met deze heerser bleven niet uit. Bloe dige strafexpedities der Engelsen kostten menige Marisco het leven. Later waren het zeerovers, smokkelaars, slavenhande laars en schipbreukelingen die op Lundy een veilige wijkplaats vonden. Als de grotten en rotsen van Lundy ge schiedenis konden schrijven, zou menige bloedige en zwarte bladzijde aan de histo rie worden toegevoegd. Vooral in de 18e eeuw was Lundy een berucht smokkel- nest! Postzegels heeft Lundy nog. Munten niet meer. De postzegels zijn gezocht en vormden een aardige bron van inkomsten voor Martinus I. De munten, die hij liet slaan, kostten hem echter meer dan ze 'nus hebben zij het "nog nooit gehad! waard waren, want zij verdwenen in on heilspellend tempo naar alle oorden der wereld met uiteindelijke bestemming; Munt- en penningverzamelingen. Ook het toeristenhotel, welks directeur de alom-aanwezige en alles-beherende „minister-presidènt" en „onderkoning' Gade is, betekende een aardige winst bron voor wijlen Martinus I, want de laatste jaren is Lundy nogal in trek bij toeristen. Vooral de Engelsen nemen graag een kijkje in het miniatuür-staatje dat geen leger heeft, geen lid is van het Atlantisch pact, geen contact onder houdt met de Verenigde Naties en waar de Engelse politie, ja, zelfs Scotland Yard slechts mogen komen met speciale toe stemming van de vorst of diens „onder koning". Toch zijn de betrekkingen met Enge land vriendschappelijk, heel wat vriend- schappelijker dan met de Verenigde Sta ten. Washington verstoutte zich namelijk, wijlen Martinus I te dwarsbomen, toen hij Lundy wilde aansluiten bij de Wereld postvereniging. Boze tongen beweren voorts, dat de koelheid der betrekkingen tussen Lundy en U.S.A. mede haar oor sprong vond in een brief, die wijlen Mar tinus I eens ontving van een hoogge plaatst ambtenaar der Verenigde Staten en die begon met de woorden: „Dear mr King" (Geachte Heer Koning). Op het stuk van zijn titel verstond Martinus na melijk geen grapjes! Lundy is, ondanks zijn autocratische regeringsvorm, een paradijs in onze woe lige Westerse wereld. Geen kabinetscri sis en straaljagers, geen belastingen, H- bommen of examens, geen politie en geen misdadigersmen kan zich nauwelijks een idealer gemeenschap denken. Natuur- lük is het er, vooral In de winter, wel eens wat saai, maar de onderdanen van wijlen Koning Martinus I treffen elkaar dan in de Marisco-herberg en de vuur torenwachters zorgen voor nieuws uit de buitenwereld. Zo nu en dan brengt een schip middels een sloep post en levens middelen aan de wal en dan is het feest op Lundy en in de herberg, waar een glaasje bier niet duur is (Martinus I hief geen accijnzen!) en de stemming goed. En als het zomer wordt, doen de Lundy nezen, het hotel het postkantoortje en de herberg allemaal goede zaken. Wat ze verdienen mogen ze 'emaal zelf houden. Belastingen? De schoenmaker en de kok lachen, als ze dit woord horen. „Belastin gen zijn immers helemaal niet nodig", zeggen zij luid en lachend. „Op Lundy hebben we de waarheid van deze woorden zonneklaar bewezen!" Nu is Martinus I ter ziele. Zijn volkje rouwt om hem. Wat zal de toekomst brengen? vragen de Lundynezen zich be zorgd af. Geen wonder, want zo goed als onder de heerschappij van Koning Marti- volledig begrip aan de dag gelegd, de uitvoering was, afgezien van een enkel ongelukje tegen het slot, bewonderens waardig. Het koor, dat in de opening met Wagenaar's Fantasie over een Oud-Neder lands lied zijn geestdrift in een wat ruwe en onbeheerste klankvorming heeft uit gedrukt, boekte in Brahms' Alt-Rhapso- die een beter succes, waar het in de pia nissimo ook nog een volle en warme klank wist te behouden De soliste in dit werk, de alt-zangeres Nina Wind, kon hierbij wel overtuigen van haar fraaie stem, doch zij had te kampen met deto naties. terwijl in haar vertolking de grens tussen gevoeligheid en overgevoeligheid niet altijd scherp getrokken bleef. Na de pauze heeft Feike Asma het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat tevoren ook de koorbegeleidingen had verzorgd, gedirigeerd in Brahm's eerste Symphonie. Zijn reproductie droeg geen uitgesproken persoonlijk stempel, mis schien ook wei omdat hem kennelijk de routine ontbrak. Daarom was zijn leiding nog zeer voorzichtig, wat aan het per soonlijk inzicht van de orkestleden grote vrijheid verschafte. B. G (Van onze correspondent) Voor de derde maal trok gisterenavond, gekleed in een wit-zijden gewaad en omhangen met een wijde purperen staat siemantel, getooid met een fraaie licht kroon, een Nederlandse versie van de Zweedse Lucia-bruiden door het Zuid- Limburgse dorp Beek. In 1952 was men op het idee gekomen om de Sintelecie- jaarmarkt, die daar sinds mensenheuge nis op 13 December gehouden wordt, meer luister bij te zetten door deze markt niet meer te laten uitgaan als een nachtkaars, maar door haar voortaan te bekronen met een lichtstoet, die dan ge formeerd wordt rond een Beekse licht- koningin. Voor wat de kern van dit neo-folkloristisch gebeuren betreft spie gelde men zich vrijmoedig aan de be kende Zweedse traditie. Nieuwe ele menten voegde men er aan toe door en „Baker Sintelecie-koek" te creëren en door de lichtkoningin, behalve de on misbare hofdams een groot gevolg te geven bestaande uit kinderen met lam pions en met uitgeholde met kaarsjes voorziene Sint Maartenskroten. Men breidde dit jaar het gevolg bovendien nog uit met een potige erewacht, de leden van de jaarmarktcommissie, allen in blauwe boerenkielen gestokem En zo vervoegde de lichtWoningin (Paula Hoppers) zich dan op het bordes van het raadhuis, waar de burgemeester P. Minkenberg haar lichtkroon ontstak. Vervolgens werd nog een tocht door de gemeente gemaakt met praalwagens, maar waarbij ook de reclamewagens niet ontbraken. (Van onze correspondent) BONN, December. Enkele dagen geleden was dr Konrad Adenauer in Berlijn bij de buiten landse pers te Sast' sprak er over de Westduitse bewapening, hoe nodig zij is, hoe uitsluitend defensief en hoe nuttig voor het bereiken van bet grote nationale doe der hereniging. Op hetzelfde ogenblik zaten in Oost-Berlijn dr Otto Giotewoh] en de gevreesde puntbaard Walter Ulbricht voor een gehoor van peisheden. Zij spraken over de Oostduitse bewape ning, hoe nodig zij is' uitsluitend defensief en hoe nuttig voor öe nationale hereniging- In L°nn en in Oost-Berlijn zet men zich in deze dagen aan de verwezenlijking van de militaire plannen: de Bondsdag treedt volgende week in zijn rati ïcatiedebat, de Oostelijke Volkskammer heeft al de boodschap gekregen, at e regering ten spoedigste met de nodige wetsvoorstellen voor het invoeien van de dienstplicht zal komen. epnhvnnvf™erensIdnen- Dat betekent: tot het rode knevelrl°°r onbePaaIde W van mMrfL 1 eg,eni in wat men hier Duitsland^ noemT cons®du®p«a (Van onze correspondent) De Duitsers zien met zeer u''eeld®p®" He gevoelens de dag naderen, waaroP beide kanten van de Elbe hun soldaten met het geweer aan de voet zullen st «Ie één met uniform naar Russische, ander met battle-dress naar Amerikaan- se snit. Wat zal er op dat monient res ten van de kansen om nog ooit tot een hereniging van alle Duitse provincies te komen? Die vraag iigt op alle lip.pen van die Duitsers, die zich ondanks de on geremde materiële vlucht der Bondsre publiek nog politieke en nationale zor gen maken. Zij vormt een van de wezen lijke gronden voor de nog altlid weinig „wehrfreudige" stemming onder een groot deel der bevolking. Alle officiële propaganda voor het standpunt der Bondsregering, dat alleen de sterke hand de sleutel zal kunnen draaien, waarmee de deur naar het Ooste lijk deel van het land gesloten is, heeft niet het gevoel kunnen onderdrukken, dat de tweezijdige bewapening noodzakelijker wijs zal leiden tot een consolidatie van Het officiële Bonn gaat deze sombere verwachtingen nu met opgeschroefd opti misme te lijf, dat in een ernstig blad reeds als „lichtvaardig" werd bestem peld. Onderdeel van de propagandistische campagne tegen de dreiging van een Oostduits leger, dat in een Oostelijke ,Nato" zou worden ingepast, vormt het argument, dat er in feite niets zou ver anderen. Oost Duitsland, zo redeneert men, beschikt in feite reeds lange tijd over een gecamoufleerde bewapening in de vorm van het corps der Volkspolitte Er behoeft niet veel meer te veranderen dan de naam om daaruit de zeven divi sies te vormen, die Oost-Duitsland in de frontstellingen van 't Oostelijk blok moet plaatsen Nu telt de Voikspolitie op het ogenblik naar Westelijke schattingen 120.000 man. Het lijkt twijfelachtig of dat voor de ze ven divisies toereikend zal zijn. Bonn zelf maakt voor het vullen van zijn twaalf divisies aanspraak op een half millioen soldaten. Daarbij komt, dat de Voikspolitie in haar huidige vorm nog al tijd geen betrouwbaar apparaat in de han den van Moskou-horigen is gebleken. In de afgelopen jaren zijn zestienduizend Oos telijke politiemannen gedeserteerd. Wan neer de Russen werkelijk een „Volksle ger" op de been wensen te brengen, dan zal er dus nog wei een en ander moeten veranderen. Met een naamsverandering alleen zullen zij moeilijk kunnen volstaan Kernpunt der Russische tegenplannen lijkt dan ook veeleer de opname van hun deel van Duitsland in een hecht militair systeem, dat naar Grotewohl's woorden van de Elbe tot aan de Stille Oceaan zal reiken. Wat zulk een systeem in stalen banden gekneld houdt, komt doorgaans niet ge makkelijk meer los. De voorbeelden van Korea en Indochina werken in dit op zicht voor menige Duitser afschrikwek kend. Met enige verbazing hebben we dan ook dezer dagen te Bonn een nieuwe ar gumentering gelezen. Zodra de Russen eenmaal hun eigen „Nato" op de been hebben gebracht zal er met hen wel be ter te praten vallen, omdat zij dan in mindere mate door hun angstcomplexen beheerst zullen worden, zo luidde dit ar gument. Nog maar een paar bladzijden terug las men tn het Bonner boek, dat de Russen eerst tot praten bereid zou den zijn, wanneer zij voldoende door het Westelijk machtsvertoon geïmponeerd wa ren. Nu twijfelt niemand er in deze hoofd stad nog aan, dat, uit welke motieven dan ook, de Russen binnen afzienbare tijd aan de onderhandelingstafel zullen versehünen. De bange vraag, die de Duit se gemoederen kwelt is of het er bü die gelegenheid om zal gaan de splitsing on gedaan te maken, die het gevolg der geal lieerde tweedracht Is geweest dan wel die splitsing te handhaven als enige mo gelijkheid om ondanks deze tweedracht tot een dragelijke samenleving te komen Alles wat van de Westelijke kant, se dert de Russen uit de Geallieerde Con- troleraad In Berlijn wegliepen, op het Westduitse veid is ondernomen, is onder het motto geplaatst dat het de enige mo gelijkheid was om in een verdere toe komst de Duitsers weer de eenheid te kunnen geven, waarop zij recht hadden. Zelfs een E.D.G. en een politieke fede ratie der Westeuropese staten met hun practisch onverbreekbare banden hebben hier dat devies gedragen, ofschoon een kind kon inzien, dat de Russen nooit zon der militaire dwang een deel van hun invloedsgebied aan deze banden zouden laten klinken. In feite heeft de door de Duitse split sing ingezette ontwikkeling echter haar eigen gewicht gekregen. Wat als middel werd aangeprezen is tot doel geworden en alle plechtige verklaringen van Weste lijke staatslieden over de Ijzeren wil om de Duitsers weer één „Heimat" te geven hebben niet meer voldoende overtuigings kracht voor de zeer talrijke Duitsers, die het sombere voorgevoel koesteren, dat de krachten, die naar een permanente ver deling van Duitsland sturen, gaandeweg aan kracht hebben gewonnen. De rede, waarmee de Franse premier enige weken geleden in New York de nieuwe periode van diplomatieke contac ten met de Sovjetregering heeft ingezet, heeft hier de gemoederen in beweging ge bracht. De rede werd uitsluitend beoor deeld op het ene punt, waarover zij niet sprak: de Duitse eenheid. Sedertdien zijn de stormen van verontrusting niet meer tot bedaren gekomen. Het grote debat, dat de Bondsdag volgende week gaat voeren, zal er vermoedelijk door beheerst worden. In regeringskringen heeft men al laten verluiden, dat men zoiets als een diplo matiek offensief bij de Westelijke bondge noten zal inzetten om te voorkomen, dat het eenheidsvraagstuk bij eventuele be sprekingen te kort zou worden gedaan. De regering zelf zegt weliswaar, dat zij geen reden heeft eraan te twijfelen of de partners zullen hun eenheids-beloften ge stand doen, maar zij moet tenminste trachten de wind uit de zeilen van de propaganda der oppositie te nemen. De ze bazuint het naar alie kanten, dat dr Adenauer mede schuldig zou zijn aan een ontwikkeling, die de eenheid van het land naar een steeds verder verschiet heeft doen verschuiven. Daartegen weert de regering zich met het argument, dat zij er tenminste in geslaagd is drie van de vier bezetters schriftelijk een eenheidsbe lofte te doen afleggen. Ook in deze kwestie beperkt de oppo sitie zich niet tot de socialisten, die van af het begin al te nauwe Westelijke bin dingen der Bondsrepubliek funest hebben geacht. Nog sterl.er roert zich het natio nale front, dat zich meer en meer in de rechtervleugel van de liberale partij concentreert. Daar steekt men zijn arg waan tegen de Franse politiek niet onder stoeien of banken. Het heeft er alle schijn van, dat men er zich daar op voorbe reidt het grote eenheidsoffensief te ont ketenen, zodra eenmaal de Westelijke verdragen op poten staan. Moest de subsidieregeling voor schilder werk in de wintermaanden onlangs wor den stopgezet of beperkt, thans kan wor den medegedeeld, dat voor Amsterdam en 's-Gravenhage wederom een beperkte hoeveelheid subsidietoezeggingen zal wor den verzonden, evenals in zeer beperkte mate voor Rotterdam en Zeeland. De staod der werkgelegenheid te Tilburg maant tot voorzichtigheid, zodat de toezeggingen voor deze gemeente voorlopig voor een week zullen worden opgeschort. Voor Zuid-Limburg blijft de stopzetting ge handhaafd; voor alle andere gemeenten zijn de beperkingen opgeheven. Naar aanleiding van het door de N.V Kon. Ned. Petroleum Mij gedeclareerde Interim dividend, ligt het in de bedoeling van het bestuur der NV. Petroleum Mij „Moera Enim" over te gaan tot uitkering van een eerste interim dividend over het boekjaar 1955 van; 16 pet of f 30.. voor aandeelhouders f 17.- voor houders van winstbewijzen, f 160— voor houders van oprichtersaandelen. Gisteren heeft Arnhems raad een begin gemaakt met de begrotingsbehandeling. De algemene beschouwingen werden, zoals te verwachten was, geopend met een bespreking van het geweldige ver keersprobleem. waarmede Arnhem zit te tobben. Dit probleem is nog eens weer met felle duidelijkheid aan de dag getre den door het voorstel van B. en W. tot demping van de Lauwersgracht. De voorzitter van de K.V.P.-fractie, ir Sassen van Vlierden, sprak er zijn be vreemding over uit, dat de Rijn onvol doende wordt ingeschakeld in het vreem delingenverkeer De gronden aan Onder- langs en Boterdijk zijn nagenoeg alle in handen van de gemeente. Spr. opperde het denkbeeld om op de Rijnoever een wandel-boulevard aan te leggen. Wat de verkeers-situatie in de stad betreft, was spr. van oordeel, dat men een compromis had te zoeken tussen het geven van een grote frequentie aan het verkeer en de toegankelijkheid van het aan het verkeer grenzende stadsdeel. Bovendien moet Arnhem een stad blijven, waar men ook nog wonen kan. Er moet geen stad komen uitsluitend voor vreemdelingen. Spr. wilde de bestaande toestand voor lopig handhaven, dus geen demping van de Lauwersgracht. evenmin afbreken van Musis Sacrum, in afwachting van het resultaat van een gedegen studie. De fractie-voorzitter van de P.v.d.A., de heer Koch, daarentegen was er voor de Lauwersgracht te dempen. Musis Sacrum af te breken en een brede ver- keersbaan aan te leggen, welke dan zou lopen van de Rijn tot aan het station. Ongeveer 35 oud-Zaanse woningen zul len in de toekomst verdwijnen om in de Kalverpolder aan de Zaan opnieuw te verrijzen. Er zal daar n.l. een open luchtmuseum gebouwd ivorden met een specifiek Zaans buurtje. De uit om streeks 1100 daterende Snuifmolen aan het Blauwe Pad is een onderdeel van dit museum, evenals de oude huisjes aan zijn voet. Na een eeuw dienst te hebben gedaan als snuifmolen, kreeg het ge bouw een andere bestemming; er werd n.l. een mosterdfabriek in gevestigd en gedurende die tijd maalde hij mosterd zaad. In het begin van deze eeuw ver anderde de bestemming andermaal: dg molen werd een kistenmakerij. De laat ste 15-16 jaar stond hij leeg en raakte steeds meer in verval. Thans heeft de gemeente Zaandam hem aangekocht voor 8000, y— -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7