Zilveren Middelhuis kreeg merkwaardige liuklebewijzen Respect van werkgevers, oude vrienden en arbeiders HET STEEKSPEL OVER DE PARIJSE ACCOORDEN TAS MET 16.000 VERDWEEN UIT BESTELAUTO Bestrijding van ve DEBAT over de BROODPRIJS Tot aankoop van „American nog niet beslist s naar Brussel Opnieuw onderzoek in proces-Dominici Dr Schouten: geen Pandertje Droog iveer Woensdag 15 December 1954 —a wam 0* w% A AIT" I Dr Schouten nam DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKtN - I De Shannon bedreigt Athlone V.N. veroordelen „apartheid" Vandaag begint in Bonn De grote vraag is: Hoe de kans op de Duitse eenheid te redden? Duitse vliegtuigindu strie houwt in Spanje :M Mm* :v:. Amsterdamse, politie weer voor een j-aadsel Chauffeur was even bij eliënt Minister Zijlstra antwoordt vandaag Minister Algera versprak zich Het a.s. Roentgen- nderzoek van de Paus tholieken zetten door Echtpaar promoveerde WEERBERICHT Fles melk en een brood als geschenk Echte Tukker De Ierse overstromingen Nieuwe luchtvaartmij opgericht ÉÈIè88$èêIè Dc weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot, morgenavond, luidt: Vrij koude nacht met weinig bewolking en plaatselijk vorming van mist. Morgen geleide lijk toenemende bewolking, minder zacht dan vandaag en overwegend droog. Matige, tijdelijk zwakke wind, krimpend naar Zuid-West tot Zuid. Donderdag 16 December: Zon op 8.42 uen mder 16.29 uur. Maan op 00.00 uur; onder 12.08 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHECOURANT (Van onze Utrechtse redacteur) Op ondubbelzinnige wijze, getuigend van grote sympathie voor de persoon lijkheid van de jubilaris, is Sist<;"?! dag deheerJ.A. Middelhuis, voor»t er van dc K.A.B. bij gelegenheid van zijn 25-jarige dienst bij deze orga 6 huldigd. Niet alleen door naaste meae werkers uit eigen kring, m< werkgeverszijde. De heer Middelhuis, omringd door echt genote en kinderen, heeft heel wat lof uitingen moeten horen, die echter geens zins gemeenplaatsen waren, doch waarin de typische trekjes van zijn aard goed tot hun recht kwamen. De eerste, die hiermee van wal stak, was de vice-voorzitter van de K.A.B., de heer J. v. d. Akker, die getuigde, dat de heer Middelhuis in de twee moeilijke jaren, waarin hij voorzitter is geweest, 'het bewijs leverde, dat de ^euze van het'Verbond, toen <je heer A. c- de Bruijn aftrad, een gelukkige is geweest. Als stoffelijk huldeblijk werd een enveloppe met inhoud namens bet Verbondsbestuur aangeboden, terwijl de medebestuursle den persoonlijk een huiskamerlamp ten geschenke gaven. T De geestelijke adviseur, mgr J. G. van Schaik prees de scherpzinnigheid van geen een wees. geschenk ten overvloede be- Zo dachten er trouwens ook de heer C. J. v. d. Ploeg van de Pu K. Land arbeiders en de heer J. J. Nierman van de R. K. Bakkersgezellen over toen zij, gedachtig hetgeen de heer Middelhuis over de melkprijs en de broodprijs had gezegd, met een fles magere melk en een brood, verkocht tegen minimumprijs kwamen aandragen. Madr er was ook nog een ander cadeau! De heer Huismans, voorzitter van de R. K. Textielarbei- dersbond overhandigde de vroegere lei der van deze vakorganisatie een enve loppe met inhoud en de heer Aug. van Istendael van de Inter. Chr. Vakorga nisatie offreerde een kunstig versierde schrijfmap. Origineel en ongetwijfeld zeer wel kom was het geschenk namens enige stille werkers aangeboden door de heer Louis Beumer, leider van de Propa- gandadienst, bestaande'uit 3515 nieuwe, leden, onder wie 356 uit de grootste afdeling Amsterdam en 1 lid uit Groote broek, waar nu alle katholieke arbei ders georganiseerd zijn. Zeer velen kwamen verder nog per soonlijk hun gelukwensen aanbieden, o.a. de Commissaris van de Koningin in Utrecht, Graaf van Lynden van Sanden- burgh, mgr. J. A. Geerdinck, officiaai van het Aartsbisdom, deken A. Wiegerink van Utrecht, mr H. W. van Doorn en vele anderen. Van Kardinaal De Jong was een per soonlijk schrijven binnengekomen, ter wijl er o.a. een telegram was van de heer Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V. prees de heer Middelhuis en noemde hem de juiste man op de juiste plaats. Het moet het hart van de heer Middel huis verknocht als hij aan zijn geboor testreek is, goed gedaan hebben, dat de burgemeester, van Haaksbergen, mr J. Eenhuis hem kwam feliciteren en daarbij een schilderstuk van het Twentse land schap aanbood. Met de burgemeester waren twee pioniers van de plaatselijke K.A.B. meegekomen en toen de heer Middelhuis zijn dankwoord sprak, herin nerde hij zich met ontroering die vriend schap toen reeds ondervonden. Humoris tisch was hetgeen de heer Middelhuis vertelde over gebeurtenissen kort na ae bevrijding in Losser, toen de omstandig heden zo waren, dat de heer Middelhuis een afdeling van het N.V.V. heropricht te en een voorman van het N.V.V. de K A.B. afdeling nieuw leven inblies. De heer Klatte, secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken bracht de gelukwensen van minister Suurhoff en staatssecretaris mr dr van Rijn over, die wegens Kamerzitting ver hinderd waren, doch bovendien een tele- gram zonden. De heer L. van Heyst, voorzitter van de Kath. Werkgeversvereniging, die met de heer Terwindt ter receptie verscheen, weidde uit over de prettige samenwer king met de voorzitter van de K.A.B. en b°Geestig ewasaIde speech van de heer t Rimoert, voorzitter van het C.N.V., die de woorden van de heer Middelhuis uit diens openingsrede op de Verbonds vergadering paraphraseerde, waar deze critiek uitoefende op de brochure van de heer Ruppert over het Mandement. Een speech, die sans rancune was, net- Be sterk gezwollen Ierse rivier de Shan non, die reeds 130 vierkante kilometer bouwland langs zjjn oevers heeft over- stroomd; bleef Dinsdag, als gevolg van de hevige regenval, wassen. De acht duizend inwoners tellende plaats Athlone, in het Westel«ke gedeelte van midden-Ierland, wordt thans door de rivier bedreigd, daar haar peil nog slechts vijf centimeter staat onder de rand van de dijken, die langs de door de stad stromende Shannon liggen. De Ierse autoriteiten hebben '"middels opdracht gegeven voor de ontruiming van geheel Athlone. De Algemene Vergadering der V. N- heeft Dinsdag met veertig tegen uei stemmen een resolutie goedgekeurd, waa ln Zuid-Afrika wordt verzocht zijn P°" eitie ten aanzien van de „apartheid" te herzien in het licht van de beginselen van het Handvest der V. N. Tegen stemden o.m. Frankrijk en Groot-Brittannië. De V S. onthielden zich van stemming. De resolutie verzoekt Zuid-Afrika o m. de voorstellen van de V. N.-commissie voor vreedzame regeling van de rassen kwestie in overweging te nemen. De Zuidafrikaanse afgevaardigde her haalde tijdens het debat het standpunt van zijn regering, dat deze kwes ie een binnenlandse aangelegenheid is, die bui ten de bevoegdheden van de V. N. valt. De resolutie zal dan ook voor Zuid- Afrika een dode letter blijven, zo zei hij. Telefonisch van onze correspondent) BONN, Woensdagmorgen. Het grote parlementaire steekspel om de Parijse verdragen is vanochtend vroeg in de Bondsdag begonnen. Het zal twee dagen duren en, zoals gebruikelijk, zal het Duitse publiek, van Flensburg tot Miinchen het mee kunnen beleven. Radio en televisie zenden het gehele debat uit. Door de volgepakte zaal van de Bondsdag spelen de stralenbundels der schijn werpers, die zich richten op de volbezette regeringsbank en op de eveneens dicht bezette galerij der diplomaten. Er hangt een van spanning geladen atmosfeer in de zaal, meer omdat men rekent op een nieuwe felle strijd tussen regering en oppositie over het oude thema der hereniging dan De Duitse maatschappij „Dornier" heeft een filiaal in dc Spaanse hoofdstad Madrid gevestigd, waar een nieuw type Dornier- vlicgtuig wordt gebouwd, ter omzeiling van het na-ooriogse verbod voor Duits land om vliegtuigen te vervaardigen, al dus de nieuwe editie van Jane's „AU the Worlds Aircraft", een gezaghebbend Brits naslagwerk op luchtvaartgebied. Jane's brengt in herinnering, dat, toen na de eerste wereldoorlog Duitsland eveneens een verbod om vliegtuigen te bouwen was opgelegd, de „Dornier" in Alternheim aan de Zwitserse oever van het meer van' Constanz een fabriek stichtte. Onder de naam „Aero-Express, Bayeri- scher Flugdicnst" is te Miinchen een nieuwe Duitse luchtvaartmaatschappij op gericht. Er zijn thans in de bondsrepu bliek drie luchtvaartmaatschappijen van enige omvang. De nieuwe maatschappij is zuiver par ticulier en' zal zich vooral bezig houden met chartervluchten met passagiers en Vracht naar alle delen der wereld, reclamevluchten en het repareren van vliegtuigen. Ook stelt de maatschappij zich het geven van vlieglessen ten doel, terwijl zij zich verder bezig zal houden met het bewaken van bossen tegen brand gevaar en het organiseren van Iucht- reddingsdiensten. De maatschappij beschikt thans over twee toestellen van het type Vickers- Viking, die elk 34 passagiers kunnen ver voeren en 'over 9 kleinere toestellen. In Engeland en Zwitserland zullen Duitse piloten voor de maatschappij worden op geleid. t v* wel om het lol der verdragen zelf. Wat deze laatste betreft is dr Adenauer het debat vanmorgen begonnen met de zekerheid, dat hij een grote meerderheid voor de militaire verdragen achter zich heeft en in het veilige gevoel, dat bij deze ronde over het veel meer omstreden Saar- verdrag nog niets beslist behoeft te wor den. De Bondsdag ratificeert namelijk in drie étappes en vóór hij het beslissende woord zal spreken, zal het wel Februari worden. Voordien zullen de heftig tegen het Saaraccoord opponerende liberalen, nog wel eens duchtig overleggen of zij het ge hele militaire verdragssysteem, dat hun zo na aan het hart ligt, omwille van de Saar zullen laten vallen. Voorshands re kent in Bonn niemand met zulk een dra matische ontwikkeling, temeer niet omdat het Saarverdrag desnoods ook zonder de liberale stemmen nog kansen te over heeft. De beide kleinste regeringspartijen hebben namelijk ai véél teruggenomen van hun vroegere strijdbare leuzen. Dr Adenauer wenst echter wel een prin cipiële uitspraak over de militaire ver dragen te krijgen. Daartoe hebben de so cialisten hem een handje geholpen. Zij dienen namelijk een voorstel in om de beslissing over de verdragen uit te stel len tot, na een overleg met de Sovjet- Unie. Het staat vast, dat dit voorstel zal worden verworpen, waarmee de Bonds dag zich achter dr Adenauer's politiek geschaard zou hebben. Btaat dus dé uitslag van dit debat bij voorbaat vast, de belangstelling is er niet P-1!i 5 °fn- aansezien het 'n gelegenheid wedt de in de laatste weken steeds meer gespannen politieke gemoederen te ont laden. Veel meer dan het dispuut over de Saar is de toegenomen vrees voor een permanent uitblijven van de Duitse een heid daar oorzaak van. Dat de verdragspolitiek tenslotte weer zal uitmonden in nieuwe onderhande lingen met de Russen, staat voor vrij wel alle Duitse politici als een paal bo ven water. De hier omstreden vraag is alleen wat de inzet van zuike onder handelingen zal zijn een veiligheids verdrag tussen een Westelijke en een Oostelijke Nato dan wel. een hereni ging van Duitsland. Op deze vraag is gehele tegenstelling van de regering de oppositie thans geconcentreerd. De socialisten menen bij de Russen en ook bij veel Westelijke politici een heime lijke voldoening te constateren over een ontwikkeling, die voor onbepaalde tijd, de beide Duitse republieken hecht zal binden aan verschillende machtsblokken. Zij achten daarom reeds nu de tijd geko men om de Duitse eenheidswil in de grote politiek ten volle tot gelding te brengen. Daarvoor willen zij de verdragen kelde ren. De regeringsploeg acht dit echter de slechtste weg, aangezien zij de Russische dreigingen niet ernstig neemt en gelooft, dat er niets te bereiken zal vallen, wan neer men opnieuw voor de Russische druk zou capituleren. (Telefonisch van onze correspondent). PARIJS, Woensdagmorgen. Als gevolg van het bezoek, dat de ver dedigers van de voor de drievoudige moord van Lurs ter dood veroordeelde Gaston Dominici aan de minister van justitie te Parijs hebben gebracht, heeft minister Guérin de Béaumont aan het parket van Marseille opdracht gegeven om te trachten een bevestiging te krijgen van de verklaringen, welke Dominici drie dagen na zijn veroordeling aan zijn advo caten heeft gedaan. De substituut van het parket van Mar seille, de heer Oddou. heeft zich Maandag naar de gevangenis Les Baumetles te Marseille begeven om daar 'n onderhoud met de terdood veroordeelde te hebben. Zijn rapport heeft hij nog des avonds naar het ministerie verzonden. Hoewel de in houd daarvan niet openbaar werd ge maakt, ging te Parijs gisteravond het ge rucht, dat het ministerie van justitie be sloten heeft, het parket van Marseille op dracht te géven een onderzoek in'te stel len naar de gegrondheid der door ons reeds gepubliceerde beweringen van Gas ton Dominici. Een heropening van het onderzoek wordt verwacht. Dit zou dan aan het parket van Marseille worden op gedragen. De Amsterdamse politie is opnieuw ge confronteerd met een vooralsnog raadsel achtige diefstal, nadat 47 dagen geleden Toen waren de deuren van de PTT-aulo gelijk ook gisteren het geval was, even min gesloten, doch alleen met een routinegebaar in het slot gegooid. De chauffeur Th. brengt elke week een bezoek aan Amsterdam en levert dan de bestellingen sigaretten af bij verschei dene grossiers en grote winkeliers en ln de ambtgwoning van de Franse am bassadeur werd gisteren aan vijf Neder landers het Legioen van Eer uitgereikt. Na de uitreiking v.l.n.r, o. M. C. Lou- part (lid van het presidium van de Baad van Bestuur van de Philips fabrieken J. A. H. Steinweg (oud-burg van Nij megen de ambassadeur J. p Gamier, mr G. C. Polvliet, jhr ir W. c. Q. v. d. Brandeler en W. Ch. van Lanschot voorsBond van Militaire oorlogslacht offers). 's-GRAVENHAGE, 14 December 1954: Om tien uur gisteravond begon de Kamer nog onder voorzitterschap van prof. Gerbrandy aan de behandeling van de nota inzake de vernietiging van de verordening broodprijzen 1942, waarbij de maximum- en minimumprijzen zijn komen te vervallen. Enige weken gele den, bij de behandeling van de begro ting van Economische zaken, heeft mi nister Zijlstra, toen deze vernietiging ter sprake kwam, hierop summier gereageerd met het argument, dat het handhaven van een minimumprijs, waartoe het be- drijfsscliap voor granen, zaden en peul vruchten weer was overgegaan, in strijd was met het algemeen regeringsbeleid. In de nota, waarom de Kamer toen de regering vroeg en die enkele dagen geleden kwam, heeft de regering nu uiteengezet, dat de huidige economische situatie in het algemeen een ingrijpen in de prijsvorming door middel van mi nimumprijzen niet vereist. De regering is juist van oordeel, dat het gewenst is de verstarring, welke bestaande mini mumprijsregelingen met zich meebren gen, te doorbreken. Hirop nu was de heer Janssen (K.V.P). van oordeel, dat de regeringsnota deze zaken niet adstrueert, zij adstrueert met name niet, dat de opheffing van de mi nimumprijsregeling zou moeten geschie. den ter bestrijding van een. verstarrende tendens. Hij had verwacht, dat de rege ring ook zou aantonen, dal er geen broodoorlog was te verwachten binnen de adviesprijs en de minimumprijs. Waar om, zo vroeg hij, werkt de uitschake lingstendens niet binnen deze marge? Van welke zijde zou de broodoorlog zijn te verwachten? Indien het nodig is het probleem der verstarring te bestrijden, dan kan men dit beter bezien, wanneer het wenselijk is en dan is begrijpen van avond of morgenochtend niet nodig. Ingrijpen in een bedrijfstak kan ook schade betekenen aan het algemeen be lang, waartoe hij verwees naar art. 93 van de P.B.O. inzake de gezonde mededinging. Hij betoogde, dat de be wijslast op de overheid rust en dat deze het bewijs niet had geleverd. Er is ook geen voldoende overleg geweest tussen de Overheid en het Bakkersbedrijf. Hij vroeg daarom nader beraad over de werking van deze minimumprijsrege ling, zo nodig een andere regeling, die de gezonde mededinging zou bevorderen. De conclusie hieruit was, dat de mi nister werd aanbevolen de beschikking op te schorten in afwachting van een nadere oordeelsvorming. Ook de heer Cornelissen (V.V..DJ drong aan op nader beraad, terwijl de heer van Eysden meer in de richting van de regering ging. maar daarbij de toezegging vroeg, dat de regering steun zou verlenen, wanneer er door een broodoorlog desastreuze concurrentie zou ontstaan. De heer Van de Wetering (C.H.) kant te zich sterk tegen de vernietiging van de minimumprijs, daar deze volgens hem niet prijsverstarrend werkt, vol doende ruimte biedt voor concurrentie en een der fundamenten is voor de sane ring van het bakkersbedrijf. Hij raadde de minister aan liever te wachten op een publiekrechtelijke regeling, dus via de P.B.O. Nog enkele afgavaardigden voerden daarna het woord. De heren Korthals (VVD) en Welter (K.N.P.) gingen uit 's-GRAVÉNHAGE, 14 Dec. 1954. Voordat de zaak van de broodprijs in de Tweede Kamer aan de orde kwam, was eerst de behandeling nodig van een wijziging van de begroting van het Scheeppaartfonds inzake de aankoop dooi de regering van het stoomschip „Ameri can", te gebruiken voor de emigratie. Bij de schriftelijke voorbereiding in de kamer waren daar nog al wal bezwaren tegen gerezen, ook al omdat het hier een spoedbehandcling betrof, waarin verschil, 'lende leden zich maar niet zo ineens wil den begeven. Minister Algera zette de spoed, welke hiermee werd betracht, uit een. De regering beschikt over vijf sche pen, waarvan twee charterschepen. Eén van deze eharterschepcn zal in 1958 komen uit te vallen De regering besloot nu tot aankoop van de „American" over te gaan, ook op advies van een grote scheepvaart maatschappij, waarvan de minister de naam eerst verzweeg, maar toen hij het advies van deze maatschappij aan de rcgc- ging voorlas, vergiste hij zich aan het einde en noemde de naam van de Holland Amerika Lijn. Bij de aankoop van dit schip nu was de regering gebondenaan een termijn, aan een bepaalde datum, die eerst op een vroeger tijdstip was gesteld. Op verzoek echter was deze termijn verlengd, totdat één week geleden de eis kwam, dat de touw gezet om openlijk de betoging was hiermee Cornelissen toch aan het liberale ginsel recht gedaan. Met de heer Korthals betoogde de heer Peschar (P.v.d.A.), dat de minimumprijs- regeling in feite geen rol speelt,-maar hij kwam tot een enigszins andere con clusie dan de heer Korthals, al stond ook zijn standpunt dicht bij dat van minis ter Zijlstra. De gehele avond hadden zich voor dit debat drie bewindslieden achter de re geringstafel bevonden, te weten de mi nisters Zijlstra en Mansholt en staatsse cretaris dr Veldkamp en men verwachtte algemeen, dat minister Zijlstra nog zou antwoorden, al was het ook na midder nacht. Hij vroeg de voorzitter echter verlof morgen te mogen antwoorden. F. S. regering vóór 16 December over de aan koop zou moeten beslissen. Er was toen uitstel gevraagd tot 15 Januari, maar daar op was afwijzend beschikt. Dat was^ de reden, dat het wetsontwerp hals over kop bij de kamer was ingediend. Minister Algera deelde dit mede in ant woord op de vragen van de heer Schou ten, die gezegd had. dat hij niets voelde voor een Pandertje <het indertijd gekochte, gebouw van Pander, vóórdat de Staten- Generaal dit hadden goedgekeurd, zodat volgens hem de minister eerst óók de goedkeuring van de Eerste Kamer zou moeten hebben. De minister zette voorts uiteen, dat de aankoop van dit schip voor 6millioen met een verbouw tot erm- grantenschip voor de som van 14,8 mil lioen, goedkoper was dan het varen in charter Bij het kopen van dit schip zou het in tien jaar een verlies opleveren van 9.855.000 en bi.i een huur voor 12.000 per dag in tien jaar een exploitatieverlies van 18 ',4 millioen. De beide charter schepen, de „Sibajak" en de „Johan van Oldenbarneveit", leverden volgens de mi nister gemiddeld een verlies op van f 27 millioen in 10 jaar. De minister verklaarde tenslotte, dat nij in verband met de bezwaren, door de heer Schouten ontwikkeld, morgen zal beslissen of- de aankoop zal doorgaan of niet. Wat waarschijnlijk betekent, dat nij zich morgen nog met de betreffende com missie uit de Eerste Kamer hierover zal verstaan. Morgenmiddag, bij <je aanvang der ver gadering. zal over dit wetsontwerp wor den gestemd. F. S. Hoorn, het rustige stadje aan de Hoorn- se Hop ren vroegere inham van de voormalige Zuiderzee dat vroeger, in de tijd van de machtige Oost-Indische Compagnie, zo'n belangrijk handelscen trum was, doet op het ogenblik -zijn uiterste best opnieuw in de algemene belangstelling te komen, echter niet door de handel, al is het daarvan zeker niet geheel gespeend, maar door zijn aloude cultuurwaarvan in het West-Friese Museum vele voorbeelden zijn te vinden. Het museum zal zeker, zowel bij Neder landers alsook bij vreemdelingen zeer sterk de aandacht gaan trekken, wan neer men uitvoering gaat geven aan de plannen om in 1955 in de grote oude Raadskamer van het Museum concerten te houden. Gezicht in de 16e eeuwse Raadskamer, ivaar de gecommitteerde aden van West-Friesland plachten te ergaderen. Links ziet men schilderstuk ken van Rotius (1621f1666In deze aal zullen de muziekuitvoeringen wor- den gegeven. Volgens Reuter wordt thans in de ka mer, waar de H. Vader verpleegd wordt, pen Roentgen-toestel geplaatst, dat moet ienen voor het X-stralen onderzoek van Pausen maag, hetwelk binnen 3 a 4 da gen zal geschieden. Reeds vroeger zijn Roentgenopnamen jgemaakt met behulp van een klein draag baar Roentgen-apparaat. Maar de ontwik kelde foto's verschaften de dokters geen Ibetrouwbaar materiaal voor een defini tieve diagnose. De Paus was tot nu toe niet in staat, het barium in te slikken, dat nodig is voor het maken van een duide lijke Roentgenfoto. Men hoopt, dat dit ditmaal wel het geval zal zijn. De H. Vader heeft de afgelopen nacht een goede slaap genoten, meldt Reuter. Gisteravond werd door radio-Vaticana over de toestan<j van de Paus het vol gende omgeroepen: -Er is geen reden voor bezorgdheid en geen nieuwe factor is ia het ziekteproces ingetreden". Voorts wordt nader gemeld, dat het voorgenomen Röntgen-onderzoek Donder- dag zal plaats vinden. se correspondent) iciën van het Algemeen Katholiek mvat)op 13 Januari a.s. een mars vóór 31 December a.s. de linkse k niet zal hebben opgegeven. te protesteren tegen het sectaire optreden der regering tegen katholieke leerkrach ten en het katholiek onderwijs, thans wil men er tegelijkertijd een manifestatie der katholieke arbeiders van maken. Vier punten zullen als hoofdmotieven dienen: 1. het regeringsgeknoei met het indexcijfer; 2. de bedreiging tegen de toelage genaamd „voor de moeder aan de haard"; 3. de aanslag op het paritair beheer; 4. het schoolvraagstuk. Het A.K.W. interesseert zich voor het schoolvraagstuk, tn de eerste plaats omdat de beroepsbelangen van 40.000 leraren, leden van de vier bij het A.K.W. aan gesloten onderwijscentrales er mede ge moeid zijn. Dan is er verder in dit ver band ook nog de vermindering der sala rissen van de onderwijzers en de leraren uit het katholiek middelbaar, technisch en normaal onderwijs. Het Katholiek Werkers verbond moet en zal de belangen van deze personen verdedigen, verklaarde voorzitter Cool. Twee wel zeer bijzondere promoties ge schiedden gistermiddag aan de rijks universiteit te Utrecht. Een Utrechts echt paar: de heer en mevrouw Voorhorst, promoveerden beiden tot doctor in de ge neeskunde. Op het hygiënisch laboratorium te Utrecht hebben de heer en mevrouw Voorhorst gezamenlijk het onderzoek op de tuberkelbacil ontwikkeld. Mevrouw Voorhorst zag kans haar ^onderzoek zo in te stellen, dat haar man voor zijn onderzoekingen* in de door haar samen gesteld voedingsbodem voor de tuberkel bacil grote perspectieven zag, die aan leiding werden voor het proefschrift van de heer Voorhorst. Het proefschrift waar op mevr Voorhorst promoveerde is ge titeld: „Een kweekbodem voor snellere Isolatie van tuberkelbacillen", terwijl de heer R. Voorhorst de „werkingskarak- terisp'ek van enkele cbemotherapeutica en desinfectantia op de tuberkelbacterie" verdedigde. Prof. dr H. W. Julius was promotor. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht is de temperatuur in Nederland sterk, gestegen. Kwam gisteren het kwik niet boven 5 tot 8 graden, van morgen wezen de thermometers bijna overal 10 of 11 graden aan. De oorzaak van dit voor de tijd van het jaar zeer zachte weer is een depressie, die Zondagochtend voor het eerst bij de Ame rikaanse Oostkust, werd opgemerkt en nu ten Noorden van Schotland is gepasseerd, om haar weg langs de Noorse kust te ver volgen. De depressie stuurde warme lucht van subtropische oorsprong voor zich uit, welke lucht Dinsdagavond, vergezeld van wat regen en motregen, Nederland binnen drong. Boven Ierland en Schotland zijn de baro meters intussen al weer sterk gestegen. Er komt daar n krachige rug van hoge druk tot ontwikkeling, die naar het Oosten komt. In verband hiermede naderde van ochtend al minder zachte, maar tevens minder vochtige lucht ons land. Morgen zullen we ons de hele dag in deze nieuwe luchtsoort bevinden, zodat de tempera turen dan lager blijven dan vandaag. Waarschijnlijk zal de wind zwakker wer den, vooral in de Zuidelijke provincies. In verband hiermede nemen de mistkansen toe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1