FRANSE REGERING STELT VERTROUWEN SK WESTIE In verband met „begroting Verbonden Staten" H. VADER WENST SLECHTS UITERSTE RUST te HOUDEN U 1 E Tijdelijke vrijstellingen van ondernemingsraden lopen af SLIPGEVAAR BEDREIGT DE AUTOMOBILISTEN Technisch Lucht verdedigings centrum in Den Haag Nederland en Ver. Staten sloten overeenkomst Tsjoe is bereid Hammarskjoeld te ontvangen Opstel- en tekenwedstrijd Parlementenauto's en problemen gaan door dichte mist Misleid door de mist, AUTO VAN ARTS DOOR TWEE TREINEN VERBRIJZELD „Autorail" reed in op troepentrein Ten dienste van de NATO-landen Zaterdag 18 December 1954 WEERBERICHT Baanvak Breda-Tilburg enige tijd gestremd Vijftien doden in Algerije Kerstgratificatie voor spoorwegpersoneel Voor de vluchtelingen Nieuwe Staatslening Ondanks dringend advies van zijn artsen lim iilil Prof. dr Ch. Raaymakers S.J. ernstig ziek M. VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BUDRASE/V Installatie Algemene Bedrijfscommissie Tramrails zijn tic hoofdschuldigen Rails en bladeren Variatie Niet alleen natte wegen Nederland aan rand van hogedruk A flossing Etherwach t Analyst Ook mgr Grosz vrijgelaten? INBRAAK BIJ BURGEMEESTER De in Peking veroordeelde Amerikanen Het Chinese standpunt blijkt echter nog niet gewijzigd Finse regering afgetreden N1E U w E S C HIE O AM S C H E C O U R AHT De weerverwachting van het K.N.M.I.. geldig van hedenavond tot morgenavond, luidt: Overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk mist, vooral in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige Zuid-Weste'lijke wind. Weinig verandering in temperatur. Zondag lli December: Zon op 8.44 uur; onder 16.29 uur Maan od 2.58 uur; onder 12 56 uur. Maandag 20 December: Zon op 8.45 uur; onder 16 30 uur. Maan op 4.07 uur; onder 13.16 uur. Telefonisch van onze Parijse correspondent) De Franse minister-president heeft gewild, dat de begroting voor de met de Franse Unie geassocieerde staten nog deze week werd afgehandeld, dus voordat Maandag het debat aanvangt in de Assemblee betreffende de verdragen van Parijs. De gevaarlijkste klip voor Mendès-France is oe zeer ongunstige beoordeling van zijn beleid ten aanzien van Indo-China, dat bij de behandeling van de begroting voor de geassocieerde staten vanzelf aan de orde komt. Na dikwijls scherpe debatten scheen bet, dat de assemblee gisteren op advies van de commissie van financiën de begroting voor Indo-China ging afwijzen. Intussen beeft de Nationale Vergadering, zich nader beradend, heden morgen om 10 minuten voor vier met 295 tegen 293 stemmen zich uit gesproken voor bet regeringsstandpunt, zodat de begroting voor Indo-China nu hoofdstuk voor hoofdstuk zal worden behandeld. De regering heeft de vertrouwenskwestie verbonden aan de goedkeuring van de begroting der verbonden staten in haar geheel. De stemming ovtn de vertrouwenskwestie zal Maandagmorgen om half tien plaats vinden. grote mislukking kon worden genoemd, maar ook omdat de minister-president vertrouwen stelt in een communistische staat. De oud-minister stelde aan de minister-president de pertinente vraag: Zult gij Vietminh, dat luistert naar Mos kou in plaats van naar Parijs, in de Franse Unie behouden? De Griekse reder Onassis, die enkele weken geleden een gedeelte van zijn wal- visvloot, welke in de wateren ten Westen van Zuid-Amerika op jacht was in be slag zag nemen door de Peruaanse auto riteiten, heeft de boete van 3.000.000 dol lar, hem opgelegd als losgeld voor de ge- confiskeerde schepen, door een vertegen woordiger van Lloyds doen betalen. Foto boven: De Panamese advocaat Robert Aleman rechtsen de vertegenwoordi ger van Uoyds, Charles Dixon, (links) bij het overhandigen van de boete. Foto onder: De Peruaanse regeringsvertegen woordiger Charles Roldan tekent voor ontvangst van het losgeld. B(j een botsing tussen een Franse mili taire trein en een z.g. autorail" nabij het station Oeled Rahmon zijn gisteren vijf tien personen om het leven gekomen. Ver scheidene anderen liepen zware verwon dingen op. Doordat de ..autorail" in felle brand geraakte, kon men niet tijdig meer bjj de inzittenden komen, hoewel soldaten uit de militaire trein alle mogelijke moeite deden. Zowel de wagenvoerder, als de conducteur en de remmer van de „auto rail" kwamen om bet leven. Enkele an dere doden konden nog niet worden ge ïdentificeerd. De troepentrein vervoerde behalve on geveer een bataljon infanteristen ook nog zeventigduizend liter benzine, die wonder boven wonder niet in brand geraakten. De oorzaak van de botsing is waar schijnlijk te wijten aan een verkeerde wis selstand. De chef van het station Oeled Rahmon is aangehouden. De „autorall" had dit station namelijk niet mogen pas seren, voordat de militaire trein zou zQn voorbijgegaan. Het spoorwegpersoneel zal ook dit jaar een Kerstgratificatie ontvangen. De di rectie van de N. S. heeft het personeel medegedeeld, dat de bedrijfsresultaten over 1954, hoewel minder bevredigend dan die over 1953, haar nochtans in staat stel len tot het verlenen van een extra uit kering. De Nederlandse Spoorwegen willen hiermede uiting geven aan haar waar dering voor de inspanning, die haar per soneel ook dit jaar aan den dag heeft ge legd en voor de wijze, waarop het zich heeft weten aan te passen aan de steeds wijzigende omstandigheden, welke een gevolg zijn van de verder gaande moder nisering van het bedrijf. De uitkering bedraagt voor gehuwden en daarmee gelijkgestelden .1 50 en voor ongehuwden 25. De dagopbrengt van gisteren in de actie voor de vluchtelingenhulp is üe grootste die het Comité Vluchtelingen hulp 1954. tot nu toe heeft gehad. Er kwam een bedrag binnen van 147.000. daardoor is de totale opbrengst gestegen tot ƒ2.447.000. Bij de gisteren ontvangen bedragen waren de ƒ133.000, die. zoals is gemeld, door het PTT-bedrijf zijn bij eengebracht. Vol eens geruchten ter beurze zou be- tin jamiiri a s. het prospectus te ver wachten z\jn van een 3/4 pet 40 jar g Staatslening a pari. Wat de grootte be treft meende men. dat er sprake zou z\jn van een onbeperkt bedrag. In een zeer scherp aanvallende rede hekelde de heer Letourneau, oud-minister der geassocieerde staten, streng de poli tiek van de minister-president te Genève en daarna te Parijs inzake Indo-China gevoerd. Niet .alleen omdat deze een Gisterenavond omstreeks half negen kwam de Xilburgse arts P., misleid door de mist, terecht op de spoorbaan bij de door knipperlichten en alarmsignalen beveiligde overweg aan de Deimerweg aldaar. Pogingen om de wagen weg te slepen mislukten en de auto werd achtereenvolgens door twee treinen ge grepen en meegesleurd, zodat ten gevol ge van de tussen beide treinen kiem ge raakte wagen het baanvak Breda-Til burg enige tijd werd gestremd. De arts wilde zich gisterenavond via genoemde overweg naar het Noorde lijke stadsdeel van Tilburg begeven, toen hij, misleid door de dikke mist, te „In de late namiddag bleek de toestand van de H. Vader een verdere lichte verbe tering te hebben ondergaan" aldus luidde een gisteravond uitgegeven officiële me dedeling van de Vaticaanse persdienst. Het was de tweede enigszins geruststel lende verklaring, welke gisteren ten Va- ticane is uitgegeven. Eerder op de dag had een verklaring van de lijfarts van de H. Vader, prof. Ric- cardo Galeazzi Lisi welke door Reuter wereldkundig was gemaakt een ernstige domper gezet op de optimistische ver wachtingen welke door het radiologische onderzoek van Donderdag waren gewekt Prof. Galeazzi Lisi had de toestand van de H. Vader „ernstig" genoemd, „omdat Hij voortdurend zwakker wordt". Een niet officieel bevestigd vericht van Reuter meldde gisteravond voorts, dat de vijf behandelende geneesheren gistermid dag wederom anderhalf uur in consuU bij een zijn geweest om de resul'aten van het radiologische onderzoek nogmaals te bespreken. Reuter meent te weten, da' men daarbij niet tot een eensluidende con clusie is gekomen. Bij het ontbreken van nadere bijzonderheden op dit punt kan men bezwaarlijk de draagwijdte van deze mededeling peilen. Eveneens officieuze berichten meldden verder, dat de twee in consult geroepen chirurgen hebben geadviseerd eerst de gastritis, waaraan de H. Vader lijdende is, te genezen. Men zou besloten hebben de Paus een dieet van bouillon, vruchtensap, koffie en eierdooiers voor te sch 'fven De geneesheren zouden de H. Vader, toen zjj Hem op de hoogte brachten van hun bevindingen, nogmaals met rotr ,m- drang hebben gevraagd nu toch werkelijk volledig rust te nemen, tenminste voor een korte tijd. De H. Vader moet darrop ook nu weer hebben geantwoord, dat Hij slechts zoveel rust wilde nemen, als Zijn verantwoordelijkheid toestond Aldus ver telde, naar Reuter seint, een ooggetuige De H. Vader ontving echter kort daarop weer een medewerker van het staatsse cretariaat voor de afhandeling van lo pende zaken. Uit de verschillende berichten over de toestand van de H. Vader schijnt intus sen deze conclusie te moeten worden getrokken, dat niet zozeer de concrete ziekteverschijnselen, maar de algemene toestand van uitputting van de H. Vader op dit ogenblik de allesoverheersende zorg van de geneesheren uitmaakt en dat alles afhangt van de mate van rust welke de H, Vader Zichzelf wil gunnen Naar het K. N. P. nog meldt neemt men in Vaticaanse kringen thans als zeker aan. dat de Paus Zijn jaailijkse Kerstboodschap niet zal uitspreken. Prof. dr Ch. Raaymakers 8.J., die van 1923 tot 1941 hoogleraar was in de staats huishoudkunde aan de R K. universitiet en dus behoorde tot de eerste hoogleraren van deze universiteit, wordt sinds enige tijd verpleegd in het Berchmanianum der paters Jezuïeten te Nijmegen. Woensdag 1.1. is hij voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden, Van officiële zijde vernamen wij. dat zijn toe stand langzaam achteruitgaande is vroeg afdraaide en met zijn wagen op de rails van de spoorbaan terecht kwam. Pogingen de wagen weer op het goede pad te brengen mislukten. Na de kop lampen op groot licht te hebben ge schakeld, trachtte de arts ijlings in een naburig café het station Tilburg te waarschuwen. Doch tijdens het telefo neren werd de auto reeds door een van Tilburg komende militaire trein gegrepen en- 150 meter meegesleurd. Bij deze bot sing werd de auto ernstig gehavend, terwijl de locomotief dusdanig werd be schadigd, dat deze later naar Tilburg moest worden teruggesleept. De machinist van de militaire trein trachtte onmiddellijk een van de richting Breda naderende goederentrein te doen stoppen door het geven van lichtsigna len. Door de dichte mist bleven deze signalen onopgemerkt, zodat korte tijd later ook deze trein de auto greep en meesleurde, nu in de andere richting, waarop de thans volkomen vernielde wagen klein raakte tussen beide treinen. Als gevolg hiervan werd het baanvak Breda-Tilburg tot 22.21 uur gestremd. Het spoor van Tilburg naar Breda kwam eerst na het opruimen van de wrak stukken en het terugsiepen van de lo comotief om 23.15 uur vrij. Dit is een foto van een in deze maanden door journalisten uit de gehele wereld achtervolgd man, die vrijwel dagelijks, zoals men dat noemt „in het nieuws" is. Het is prof. Riccardo Galeazzi Lisi, de lijfarts van de H. Vader, die de leiding heeft bij de oeliandeling van de huidige ziekte van de Paus. Prof. Galeazzi-Lisi beperkt zich in zijn uitlatingen tot d,e officiële communiqué's, die onder z\jn redactie over het verloop van de ziekte van de H. Vader worden uitgegeven. Met een beroep op zijn ambtsgeheim vermijdt hij zorgvuldig alles wat maar enigszins op een interview zou kunnen lijken. Maar ook zonder dat htj tets zegtweet men wat zijn voornaamste probleem is, n.l.: hoe de H. Vader ertoe te bewegen nu werkelijk volkomen rust te nemen. Op 28 December a.s. om 14 uur zal in het gehouw van de Sociaal-Economische Raad de Algemene Bedrijfscommissie worden geïnstalleerd door Z.È. de Staats secretaris van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rijn. De vergadering zal staan onder leiding van de voorzitter van de Algemene Be drijfscommissie, de heer A. Borst Pzn., die een uiteenzetting zal geven van de taak en de werkwijze van deze Commis sie. Voorts zal 't woord worden gevoerd door de voorzitter van de Commissie On dernemingsraden, prof. dr rj. ti. M. van der Ven. Het optreden van de Algemene Be drijfscommissie houdt verband met de omstandigheid, dat op 31 December a.s. de door de S.E.R. aan de nog in gebreke zijnde bedrijfstakken verleende tijdelijke vrijstelling zal aflopen, zodat de ver plichting tot het instellen van een on dernemingsraad van 1 Januari af in volle omvang zal gelden voor het gehele Ne derlandse bedrijfsleven, voor zover geen vrijstelling voor onbepaalde tijd is ont vangen. Er zijn thans meer dan 50 bednjfscom- missies ingesteld, die tot taak hebben de totstandkoming der ondernemingsraden te bevorderen. Niettemin zijn er nog en kele sectoren in het bedrijfsleven waar. om welke reden dan ook. geen bedrijfs commissie is tot stand gekomen. De des betreffende ondernemingen zullen per 1 Januari 1955 ressorteren onder de Alge mene Bedrijfscommissie. die ten aanzien van deze ondernemingen de wettelijke taken heeft te vervullen. De eerste Januari a.s. zal dus een be langrijke datum zijn in de geschiedenis van de uitvoering van de Wet op de Ondernemingsraden. Aan dit feit zal bij de installatie bijzondere aandacht wor den besteed. (Van onze Utrechtse correspondent) Niet minder dan vier prominente des kundigen op het gebied van wegenbouw en automobilisme, mitsgaders een aantal wellicht niet minder deskundige debaters of vragenstellers- hebben op het gisteren te Utrecht gehouden Wegencongres hun licht laten schijnen over het slipgevaar op onze wegen en in onze steden. Om met dit laatste te beginnen: het gevaar van slipongevallen tengevolge van de gladheid van het wegdek is in de ste den over het algemeen aanmerkelijk ge ringer dan op de buitenwagen. In Amster dam bv. bedraagt het aantal slipongeval len slechts 2 a 3 procent van het totale aantal auto-ongevallen. Het zijn hier voor al de tramrails, de verfstrepen en dt bladerafval in de herfst, die deze catas trofen veroorzaken. De tramrails zijn in tussen echter de hoofdschuldigen: zelfs bij droog weer kunnen zij nadelige gevoi gen veroorzaken, als er op geremd wordt Een geluk is hierbij, dat het oppervlak van de rails zo klein is in vergelijking met het wegdekoppervlak Door de ligging van de rails in het midden van het wegprobe'- bestaat echter steeds de kans tot slip gevaar. te meer als men bij de z.g. groene verkeerszuil op tramvluchtheuvels aan de linkerzijde van deze heuvels rijdt en de gladde rails vele naaien kruist Het is der halve geraden dat de automobilisten :n de stad niet met ai te grote snelheid rij den Verder hebben wij uit de verhandelin gen nog kunnen opmaken dat er nogal variatie is in de kans van slippen naar gelang het soort van wegen. Het geringste is dit op de betonwegen, waar gemiddeld slechts 6 procent van het aantal slipgevai- len zich afspeelt. Daarop volgen de asfalt wegen met 22-4 procent. Dit kwantum .s iets geringer dan dat van de keiwegen, dat 27,6 procent bedraagt. Het grootste gevaar voor de automobilisten t.a.v. het slippen ligt echter op de klinkerwegen, die niet minder dan 47 procent op hun debet heb ben staan. Wanneer men nu betoogt, dat er tot dusverre nog geen afdoende middelen te gen het slipgevaar gevonden zijn. dan volgt uit bovenstaande gegevens gerede de conclusie, dat een der meest afdoende middelen is gelegen in de constructie var: het wegdek met beton of asfalt. Hoewel uiteraard de weersgesteldheid een grote rol speelt bij het slippen, is het niet geheel juist de oorzaak daarvoor uit sluitend aan de natheid van de weg ie wijten. Uit een Engelse statistiek blijk' nl., dat 20 procent van de in Groot-Brit- tannië voorkomende slipgevalien op droge wegen geschiedt, 53 procent op natte en 27 procent op besneeuwde of beijzelde wegen. Prae-adviseurs ter congresse waren ir A. J. P. v. d. Burgh. directeur van het Rijkswegenbouw-laboratorium. ir A. E. Nap, hoofdingenieur van de Rijkswater staat, ir R. A. Bresowsky. ingenieur bij Je Dienst van Publieke Werken te Amster dam en ir J. W. van Wamelen, hoofd redacteur van de Auto-Revue. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedj-ykgebied, waarvan het cen trum ten Westen van de golf van Bis- caye ligt, brengt in Frankrijk. België, Nederland en het Zuiden van Engeland betrekkelijk rustig winterweer. In de lange nachten vormt zich onder de veel al heldere hemel op vele plaatsen mist, bij temperaturen om het vriespunt De vraag of deze mist overdag zal optrek ken, kan in vele gevallen slechts beant woord worden met inachtneming van alle plaatselijke omstandigheden. Ook Zondagmorgen zal een deel van het land weer onder een witte deken schuil gaan. maar de mistkansen zijn dan, althans in het Noorden van het land niet zo groot, doordat een storing uit de omgeving van IJsland de wind in ons land iets zal doen toenemen Deze sto ring blijft echter op zodanige afstand, dat er geen regen van betekenis zal vallen. EEN keer misgrijpen valt een ieder te vergeven, mits deze teruggrijpt Wanneer de K.R.O. na rijp beraad besloten heeft zijn avondprogramma radicaal te wijzigen, eert deze wijze en moedige daad, welke feitelijk inhoudt een bekennen van ongelijk, onze Om roep. Dat er wat veranderd diende te wor den, daarvan waren de meeste luiste raars wel overtuigd. Men was de draad bij de draadlozekwijt en het is zon der twijfel nodig, dat men de draad, speciaal naar de frisse humor, weer opneemt Natuurlijk behoeven de „beste stuur lui" niet achter de microfoon te staan en geldt ook voor de aether het klas sieke gezegde, dat het heel wat gemak kelijker is te zeggen dan te doen. Doch met alle respect voor de goede wil en ijver van de executantenbleken niet alle nummers op de juiste golflengte afgestemd te zijn en zulks kwam de stemming bij de luisteraars niet ten goede. Wij willen over het verleden verder geen tam tam maken, te minder nu „Tam Tam" als ballast over boord is geworpen. De luisteraars krijgen meer muziek, is aangekondigd. Hopelijk zit daar in de goede zin van het woord muziek in. Want als men aan de „draadloze" geen draad aanvindt, kan de K.R.O. daar geen zijde bij spinnen. De nog niet bevestigde berichten over de vrijlating van kardinaal Mindszenty gaan samen met bet gerucht, dat ook mgr Jozef Grosz. aartsbisschop van Kalocza. is vrijgelaten, aldus verneemt K.N.P uit Oostenrijk. Deze werd in 1951 tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Intussen kan met meer zekerheid wor den aangenomen, dat onder de 30 politie ke gedetineerden, die langs uit de gevan genis van Vac ontslagen zijn, zich 8 pries ters bevinden, van wie er 3 mei name worden genoemd: Istvan Farkas, Fereno Horvatb en Joszef Nagy.» Wat de situatie van mgr Grosz betreft, houdt men er hier rekening mede dat hij ook uit de gevangenis van Vac naar el ders overgebracht kan zijn. Terwijl gisteravond de burgemeester van de Noordbrabantse gemeente Dinthcr de raadsvergadering leidde en zijn echtge note een lezing in het dorp volgde, heb ben onbekenden zich toegang tot de ambtswoning van de burgemeester ver schaft. Door het forceren van een' glas-in-lood raam kwamen zij op de overloop van het huis. Van daaruit hebben zij de gehele woning doorzocht, waarbij zij ook de brandkast vonden, die zij op een tevoren gestolen bakfiets meenamen. In de brand- j kast bevinden zich slechts wat papieren, rookartikelen en enige sieraden. Nederland en de Ver. Staten hebben gisteren bij de Noordatlantiscbe Ministerraad mededeling gedaan van bet sluiten van een overeenkomst die de vestiging in Nederland mogelijk zal maken van een technisch lucht verdedigingscentrum, dat ondergeschikt za) zijn aan Shape, het hoofd kwartier van de N.A.T.O.-bevelliebber in Europa, generaal Gruenther Dit werd tijdens de zitting van de Raad bekend gemaakt door generaal Gruenther. De arrangementen voor de oprichting van dit centrum zijn van dien aard, dat het in slaat zal zijn werkzaamheden uit te voeren cp liet gebied van wetenschappelijk onderzoek, wetenschappelijke ontwik keling en ^operational testing" en andere werkzaamheden met betrekking tot de luchtverdediging van de N.A.T.O.-landen. De Nederlandse regering heeft op zich genomen voor de nodige faciliteiten te zorgen, waardoor het centrum in Neder land, en wel in 's Gravenhage, zat kun nen worden gevestigd. De kosten van de vestiging zullen worden gedragen door de Ver. Staten, die zich belast hebben met zo spoedig mogelijke oprich ting van het centrum. Generaal Gruen ther legde er in zijn verklaring tot de Noord Atlantische Raad de nadruk op, dat het succes van het centrum zal af hangen van de mogelijkheid om de beste wetenschappelijke en technische experts uit de verschillende landen van de Nato aan te trekken. Na de verklaring van geraal Gruen ther werd in de raad de opmerking ge maakt, dat het op den duur gewenst zal kunnen zijn het centrum door de N.A.T.O zelf te doen overnemen. Van Nederlandse zijde werd hier bij gevoegd, dat de Nederlands-Amerikaan- se overeenkomst aan de Staten-Gene- raal zai worden voorgelegd met ver wijzing naar artikel 62 van de Grond wet, waardoor het mogelijk zal zijn de oprichting van het centrum voortgang te doen vinden, zonder dat daarbij vertraging behoeft te ontstaan. Uit dezelfde bron werd bevestigd, dat de Nederlandse regering haar mede werking heeft toegezegd op het gebied van belastingvrijheid en vrijheid van nationale rechtspraak voor het perso neel van het centrum, dat daardoor een soort van semi-diplomatieke status zou krijgen. Men veronderstelt, dat de staf van het centrum beperkt zal blij ven tot er.ige tientallen personen. De premier van communistisch China. Tsjoe en Lai, beeft aan de secretaris generaal der V.N., de heer Hammarskioeld medegedeeld, dat hij bereid is hem in Peking te ontvangen, teneinde te spreken over de zaak van de elf Amerikaanse piloten, die onlangs wegens spiennage ver oordeeld werden. De Chinese radio, die dit nieuWF giste ren bekend maakte, citeerde een tele gram van Tsjoe aan de secretaris gene raal. waarin gezegd wordt: „Wij heten u welkom in China, tl gelieve zelf de datum van uw bezoek te bepalen en ons van uw beslissing te verwittigen" In zijn telegram legde Tsloe er "de na druk op. dat hij „in het belang van de vrede en teneinde de internationale span- ningen te verminderen", deze medewer king wil verlenen. Tsloe maakt er Hammarskioeld in zijn telegram op attent, dat het Chinese standpunt in deze vervat is In een eer der aan Hammarskioeld gezonden tele gram. De Chinese radio publiceerde ook dit eerste telegram. De betreffende reso lutie van de V.N. werd daarin .absurd" genoemd, de beschuldiging van spton- nage werd uitvoerig herhaald en ten slotte noemde Tsjoe geheel deze zaak een „binnenlandse Chinese aangelegen heid" Diplomatieke kringen in Londen zowel als in Washington toonden zich verheugd over de houding die de Chinese oremier De redacteur van onze weke lijkse „GRABBELTON" heeft voor onze jeugdige lezers een opstel- en tekenwedstrijd uitge schreven, waarvan de voorwaar den in de betreffende rubriek (in dit nummer) zijn vermeld- De jongens en meisjes zijn in 3 groepen ingedeeld, zodat de ieeftijds-factor bij de beoorde ling van de werkstukken dege lijk meetelt. Er zijn mooie boeken te win nen en bovendien komen de „eerste prijzen" met naam en toenaam in de krant. Zonen en dochteren van onze lezers: aan de slag en uw beste beentje voorgezet! Op 15 Januari sluit de termijn van inzending. Alle proeven van bekwaam heid aan: POSTBUS 8, HIL VERSUM. Dat adres, zonder meer, is voldoende en genoeg. blijkens zijn jongste tele-gram aanneemt. Op korte termijn worden geen spectacu laire resultaten van Hammarsktoeid's be zoek aan Peking verwacht, doch men acht het niet uitgesloten, dat op deze wijze de weg naar verdere onderhandelingen ge opend kan worden. Hammarskioeld vertrok gisteravond laat uit New York naar Zweden, waar hij tot Woensdag zal blijven. In Stockholm zal hij zijn zetel in de Zweedse Academie aanvaarden. Bij zijn vertrek op het vl'egveld Tdle- wild weigerde hij commentaar op zijn missie naar Peking te leveren Tn Stock holm zal Hammerskioeld vermoedelijk de communistische Chinese ambassadeur, King Pao, 4jntmoeten. De twee maanden oude Finse coalitie regering is Vrijdag afgetreden nadat de oppositie geweigerd had mee te werken aan een verlenging van de staatscontrole op het economische leven. Een-en-vijftig stemmen van de rechtse en middenpartijen waren voldoende om te verhinderen, dat de regering Kekkonen de meerderheid van vijfzesden behaalde die nodig was om de wet op economische regeringshevoegdheden tot eind volgend iaar te kunnen verlengen De regering had de vertrouwenskwestie aan de ver lenging verbonden. De agrariërs en de sociaal democraten, die de regering vormden, en de uiterst linkse voiksdemncraten stemden voor het voorstel De wet regelde de regeringscon- tröle op handel en industrie, de voedsel rantsoenering. de vaststelling van tonen en prijzen e.d. Premier Urho Kekkonen heeft met het verzoek van president luho Paasikivi om met zijn ministers aan te olijven tot een nieuwe regering gevormd zal zijn, inge stemd. De conservatieve oppositie tegen de con- trólewet is groter geworden sedert de re gering in October van de wet gebruik maakte om een plan voor verlaging van de kosten van levensonderhoud er door te krijgen. Men verwaehfte hedenmorgen in Hel sinki. dat aan de onafhankelitkr Sakarl Tuomioia. een economisch expert, op dracht zou worden icgeven tot formeren van een nieuw kabinet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1