514 millioen Nederlanders zijn nu verplicht verzekerd Loongrens van 6000.- geen heilig getal Grote drie" plegen overle over wereldproblemen Parijs Nederlandse export van eieren bereikte een hoogtepunt Mendès-France vecht vandaag om liet leven van zijn kabinet Het lot der regering is in handen van de M.R.P. ziekenhuizen Verpleegprijzen omhoog Gans van zaken in bloembollen- bedrijf reden tot verheugenis H. Vader maal autoritten Ministers van „Groot Europ a in vergaderen V.S. en Groot-Brittannië willen Saar- statuut garanderen Z. Vietnam wordt versterkt Italiaans vliegtuig op Idlewild verongelukt Grenzen omhoog voor zieken en gezonden Maandag 20 December 1954 Geen streven naar gehele volk omvattende ziekenfondsverzekering Zonne-oven in Algiers voltooid Op Cijfer van 2 milliard stuks Export in 1954: ruim f 30 millioen Verhoging premie „vrijwillige verzekering" Algemene vergadering Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur Finse regering blijft in functie Getrapte verzekering Ontevredenheid in bepaalde artsen-kringen Hitte van ongeveer 4000 graden Waarschijnlijk geen pauselijke Kerstboodschap Zeg het met bloemen 1,5 Stormachtige ontwikkeling Wij zelf ook WEERBERICHT De minister van Sociale Zaken en de staatssecretaris van dit departement hebben in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de wetsontwerpen aangaande de aanpassing van de sociale verzekerings wetten aan de loonsverhoging van 6 pet meegedeeld, dat zij liet zeer wen selijk achten dat deze wetsontwerpen nog door de Tweede Kamer behan deld worden vóór bet aanstaande Kerstreces, terwijl zij verder als bun mening te kennen geven, dat zij de loongrens van f 6000 niet beschouwen als een heilig getal, dat als topgrens zou dienen te worden aangemeld. Bij de thans ingediende voorstellen, aldus de bewindslieden, is reeds re e ning gehouden met een mogelijk medio 1955 te effectueren loonsverhoging, welke, zo zeggen zij, vermoedelijk van bescheiden omvang zal kunnen zijn. De minister verzekert verder, dat hij noch de Stichting van de Arbeid streven naar een het gehele volk omvat tende ziekenfondsverzekering en het is niet de bedoeling door de loongrensver hogingen steeds nieuwe groepen onder de sociale verzekering te brengen, maar te zorgen, dat zij die verzekerd zijn dit blijven, ondanks de stijging van lonen en de kosten van het levensonderhoud. Tegen een verschillende loongrens voor Ziektewet en Ziekenfondsbesluit heeft de minister ernstig bezwaar, terwijl hij mee deelt dat de kwestie van de open en ge sloten ziekenhuizen in studie is bij de Commissie Ziekenhuisvraagstukken. De voorstellen van de Kon. Ned. Mij tot Bevordering der Geneeskunst en de andere medewerkersorganisaties voor een getrapte verzekering zijn gebaseerd op de op zichzelf aantrekkelijke ge dachte dat bij toenemende draagkracht wellicht een verzekering, die alle risico s in volle omvang dekt, niet nodig is. Dit plan zal uitvoerig worden besproken, ue minister heeft er op aangedrongen dat daarnaast het overleg ter zake met de hierbij betrokken groepen zal worden voortgezet. Hij is bereid elk op voren bedoelde wijze tot stand gekomen en voor uitvoering in aanmerking komend plan in ernstige overweging te nemen. De bezwaren, welke de minister tegen voornoemd plan uitte, waren van drieer lei aard. Vooreerst was het plan met, zoals door hem was verzocht, opgesteld in overeenstemming met de fondsen en het bedrijfsleven. Ten tweede vereiste de uitvoering daarvan een ingrijpende wets wijziging, zodat het doel, de voorkoming van de noodzaak de loongrens tot 600U op te trekken, niet op korte termijn kon worden bereikt. Ten derde bestond er bij de minister een aantal bezwaren van praktische en technische aard. Het particuliere verzekeringsbedrijf zal bij de bespreking van een verzekering voor degenen, wier loon of inkomen de gestelde grenzen overschrijdt, worden in geschakeld, evenals zulks het geval was in de commissie, die zich hierover tot dusver beraadde en welker rapport bin nenkort verwacht wordt. De minister acht het niet in het be lang van de volksgezondheid, dat blijk baar in artsenkringen een gevoel van onbehagen en ontevredenheid heerst. Het is hem niet bekend, of in deze kringen voldoende beseft wordt, welke voordelen de ziekenfondsverzekering zowel voor de patiënten als voor de artsen en voor de volksgezondheid in het algemeen heeft gehad en nog heeft. Hij zou het zeker toejuichen, als door het tegen elkander afwegen van de voor- en nadelen de on tevredenheid in bepaalde artsenkringen zou afnemen. Hieraan zal zijnerzijds door overleg en eventueel door andere pas sende maatregelen worden medegewerkt. Door optrekking van de loongrens van ƒ5300 tot ƒ6000 wordt een betrekkelijk kleine groep van loontrekkenden onder de verplichte verzekering (Ziektewet en Ziekenfondsènbesluit) gebracht, die daar niet onder gebracht zou zijn, indien de verhoging van de grens exact gelijke tred zou hebben gehouden met de stij ging der lonen sedert 1 Januari 1954. Het betreft hier de groep werknemers, wier lonen door de verhoging met 6 pet tus sen 5850 en 6000 zijn komen te liggen. De grootte van deze groep wordt, vrou wen, kinderen en inwonende behoeftige grootouders en kleinkinderen medegere- kend, op ongeveer 100.000 zielen geschat, hetgeen op de rond 5.5 millioen verplicht verzekerden geen wijziging van beteke nis genoemd mag worden, aldus de minister. De zonne-oven van de Bouzarea, dicht bij Algiers, is klaargekomen. Het bouwen van de oven, die veertig ton weegt, heeft ongeveer-twee jaar geduurd. Het richten van de spiegel geschiedt door middel van twee kleine 3 P.K. electrische motoren. Dank zij de uurwerkbeweging, die van een souterrain uit wordt geleid, blijft de spiegel constant naar de zon gericht. Sa mengesteld uit 144 aluminium-elementen, electronisch gepolijst, waarvan de totale bruikbare oppervlakte 50 vierkante meter bedraagt, produceert de spiegel door de convergentie van de zonnestralen in het brandpunt van het toestel een vlek zo groot als een bord, waarvan de tem peratuur ongeveer 4000 graden bedraagt Deze hitte doet in luttele seconden een stalen plaat van een dikte van 25 mm smelten. Voor het eerst sedert drie weken heeft; Paus Pius XII Zaterdagmiddag zijn pri- vé-vertrekken verlaten. Begeleid door de professoren Galleazzi-Lisi en Niehands maakte Hij per auto een rit door de Va ticaanse tuinen. De rijtoer duurde 20 mi nuten. Gisteren herhaalde de Paus deze kleine tocht. In Vaticaanse kringen beschouwt men deze uitstapjes van de Paus als een ge ruststellend teken voor Zijn langzame ge nezing, aldus meldt het K.N.P. Nu een dieet is vastgesteld voor de H. Vader, bestaat de hoop, dat Zijn lichame lijke gezondheidstoestand binnen korte tijd zo zeer verbetert, dat eventueel aan een operatie van de breuk aan de spijs verteringsorganen han worden gedacht. Tot nu toe heeft echter iedere opneming van voedsel nieuwe hikaanvallen en som tijds ook braakneigingen veroorzaakt. Voor de medici blijft dan ook de voeding van de H. Vader het moeilijkste pro bleem. zo voegt het K.N.P. hieiaan toe. Hoewel het vrijwel uitgesloten is. dat de H, Vader met Kerstmis een bood schap tot de wereld zal richten, bestaat in het Vaticaan het vermoeden, dat de Paus op Eerste Kerstdag voor de ramen van zijn appartementen zai verschijnen en enkele woorden spreken. fe Wi .*>"3 G» U«feolrl/ïnfron mof 1 Na afloop van de zitting van de NAT O-raad zijn de ministers laii de „Grote Drie" Zaterdag te Parijs afzonderlijk bijeen gekomen en hebben gedurende een conferentie van vier en een hall uur „de algemene wereld problemen", zoals een diplomaal mededeelde, besproken. Bij die gelegenheid hebben de ministers van buitenlandse zaken van de V. S. en van Groot-Brittannië, de beren Dulles en Eden, aan hun Franse ambtgenoot, de hteer Mendès-France. toegezegd, dat inin landen bereid zijn de Saar-overeesikomst te gaianderen, zodra die zal zijn goedgekeurd en mits in overeenstemming met artikel acht van het verdrag om deze garanties wordt verzocht. Dé Westelijke mogendheden zijn even eens bezorgd over Laos. waar, naar zij vermoeden, de Vietminh-strijdkrachten hun verplichting om zich terug te trekken uit de bergachtige oerwoudgebieden in het Noorden, niet nakomen. De ministers spraken ook over de kwes- De ministers van buitenlandse zaken van de vijftien landen van de Raad van Euro pa zjjn gisterenmorgen te Parijs bijeenge komen ter ondertekening van een verdrag over patenten en voor het regelen van enkele routinekwesties. Vóór het begin van de vergadering had den de Franse premier, de heer Mendès- France, en de Britse minister van buiten landse zaken Sir Anthony Eden, 'n gehei me bespreking in het Chateau de la Muet- te. De vijftien ministers tekenden, behalve de conventie betreffende de patenten ook een overeenkomst die ten doel heeft de culturele banden in Europa nauwer aan te halen". .Na de ondertekening bespraken de rni- nisters de toekomstige activiteit van de Raad van Europa en in het bijzonder de betrekkingen van de Raad van de West- europese Unie. Zij besloten in April opnieuw bijeen te komen om te overwegen, welke speci fieke onderwerpen de Raadgevende ver gadering zou kunnen bespreken met een redelijke kans, dat het advies van de vergadering zal worden opgevolgd door de aangesloten landen De plaatsvervangers van de ministers zullen een lijst van dergelijke onderwer pen opstellen. Deze onderwerpen zullen, naar men verwacht vooral van econo mische. sociale en culturele aard zijn Het belangrijkste deel van de conferen tie was evenwel gewijd aan Indo-China. De ministers bereikten volledige over eenstemming over maatregelen om Zuid- Vietnam te versterken, vóórdat in 1956 verkiezingen in geheel Vietnam worden gehouden. Een woordvoerder verklaarde namens de Franse premier, dat hij zeiden zulk een volmaakte overeenstemming over een internationaal probleem" had gezien als het geval was bij dit overleg van de „grote drie". De ministers waren van mening, dat Zuid-Vietnam grote economische en mili taire hulp moet krijgen, om de anti-com munistische krachten een kans te geven om de verkiezingen voor een centrale regering te winnen. Volgens een welingelichte zegs man werden de meeste vorderingen ge maakt met betrekking tot de economi sche aspecten van het Indochinese vraag stuk. tie der betrekkingen met de Sovjet-Unie en over het tijdstip van de eerste bijeen komst van de ZOAVO-Raad. Wat betreft dit laatste delen gezagheb bende kringen mee, dat de ministers het eens waren over de noodzaak om binnen drie maanden een bijeenkomst van de mi nisters van buitenlandse zaken van de ZOAVO te houden, zelfs indien de ratifi catieprocedures dan nog niet in alle acht leden-staten voltooid zouden zijn. Toen de Sovjet-nota aan Frankrijk ter sprake kwam, waarin met opzegging van het Frans-Sovjetrussische verdrag wordt gedreigd, indien de Parijse overeenkom sten door het Franse parlement worden geratificeerd, deelde de Franse premier zijn ambtgenoten mede, dat er geen sprake van is, dat zijn regering voor de Russische druk zal bezwijken. Kort daarop zei de premier in zijn we kelijkse radiopraatje, dat de Russen niets van zich hadden laten horen in antwoord op zijn uitnodiging om te streven naar overeenstemming over Oostenrijk, Duits land en andere kwesties. Hij herhaalde zijn uitnodiging aan de Russen om in Mei a.r te Parijs een vier- mogendhedenconferentie bij te wonen. Op de Rijksleeg DelftRotterdam, onder de gemeente De Zweth ge raakte een truck met oplegger van een expediteur te Wassenaar in brand. De brandweer uit Delft met schuimblusser aan het ucrk, kon niet voorkomen dat de lading uitbrandde. Zes en twintig personen zijn omgekomen toen een viermotorige DC63 van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij b\j een poging om op het vliegveld Idlewild van New York te landen, neerstortte en ont plofte. Drie maal te voren had de piloot reeds vergeefs gepoogd om, bij zware regen en mist, zpn toestel aan de grond te zetten. Bij de vierde, noodlottige, landingspoging raakte de machine een-pier. die uitsteekt in de Jamaïca-baai, nabij een van de lan dingsbanen van het vliegveld. De reddingspogingen werden bemoei lijkt doordat de ene helft van het toestel tot een zee van vuur werd, terwijl de an dere helft in de Jamaïca-baai verdween. Slechts zes personen konden worden ge red en 9 lijken werden geborgen. Duikers deden gisteren vergeefse pogingen om de in de Jamaica verdwenen helft van het vliegtuig naar boven te brengen. Men neemt aan, dat zich de stoffelijke over schotten van 17 slachtoffers in dat gedeel te bevinden. De 20ste December 1954 zal in de ana len van de Nederlandse pluimveehouderij als een vreugdevolle dag geboekt staan, want de export van eieren bereikte van daag het respectabele aantal van 2 mil liard stuks. Verleden jaar reeds nam Nederland de eerste plaats in de rij van eieren-exporterende landen in, doch het resultaat van 1954 zal een nieuwe mijl paal betekenen. Zaterdagochtend in alle vroegte is bij het station van de Duitse stad Dort mund, een gewone reizigerstrein op een D-trein gebotst. De expressetrein kwam met kinderen uit Kiel en trof de andere trein, welke juist uit het centraal station van Dortmund was vertrokken met bestemming Hamm. Twee wagens hangen, volkomen ver nield, over elkaar heen in een chaos van verwrongen staal. In het afgelopen jaar is de bloemen export toegenomen tot een bedrag dat aan het eind van het jaar zal liggen tus sen 30 en 32 millioen gulden. Voor het volgende jaar zijn de f""" stig, zo wordt in het Weekblad Bloembollencultuur medegedeeld. Naar WÜ vernemen zullen de verplecg- prpzen der ziekenhuizen met ingang van Zondag 2 Januari a.s. worden verhoogd. Deze verhoging is het gcvolg van de stij ging van allerlei kostenfactoren, w.o. die van de verhoging van het honorarium van de verpleegsters. De verhoging van de verpleegprijzen zal niet voor elk ziekenfonds gelijk zijn, zoals ook deze prijzen zelf tot nu toe nooit uniform geweest zijn. Een en ander hangt samen met de kostenstructuur van de af- zonderlijke ziekenhuizen. In verband hier mede zal de verhoging der prijzen variëren van 85 cent per dag tot misschien 1,50 a 2 per dag. Deze verhoging betekent voor de zieken fondsen eveneens een stijging van de kos ten. Vooral voor de z.g. •vrijwillige ver zekering" levert dit grote moeilijkheden op, aangezien deze niet als de „verplichte" een groot fonds achter zich heeft staan en ook niet zo gemakkelijk een beroep op verhoging van subsidie kan doen. Wat de verplichte ziekenfondsverzeke ring betreft staat thans wel vast, dat er geen premieverhoging voor 1954 zal plaats vinden, ook al hebben tal van kosten factoren een stijging ondergaan. Het te kort zal uit het vereveningsfonds worden gedekt De vrijwillige verzekering ziet zich echter wel genoodzaakt met ingang van 2 Januari de premie te verhogen. Ook deze verhoging zal niet uniform zijn, want deze is uiteraard ook afhankelijk van de gemiddelde stijging van de verpleegprijs der ziekenhuizen in het gebied van de af zonderlijke fondsen en voorts van de structuur van de fondsen zelf, nl. of er veel of weinig niet betalende (echtgenoten en kinderen) leden zijn. De premie zal voor bepaalde fondsen verhoogd worden van 1.35 tot 1-60 per week maar lang niet alle fondsen zullen hiermee kunnen volstaan, zodat er ook fondsen zullen zijn 1 die tot 1.75 per week moeten gaan. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Hedenmorgen. De stemming over de vertrouwenskwestie welke heden plaats heeft steil de Franse Assemblee voor de keuze om ofwel het ministerie ten val te hrengen ofwel het debat over de ratificatie der Parijse verdragen te enta meren. Het feit dat dit alternatief gesteld is wijst op zichzelf reeds op tie ongezonde situatie waarin het Franse parlement verkeert. Gezien de stem mingen van Vrijdagnacht behoeft de premier zich geen illusies meer te maken, dat zijn regering nog met zekerheid op een meerderheid in de Kamer kan rekenen. Ten gunste van de ratificatie is deze meerderheid overigens wel aanwezig, des te meer omdat de heer Mendès-France de mogelijkheid heeft om een aantal zeer aarzelende kamerleden alsnog als voorstemmers te winnen en wel op grond van de omstandigheid dat zij bereid zijn hem persoonlijk tot elke prijs te steunen. Als er een andere regering was zouden deze wei- felmoedigen makkelijk tot tegenstemmen overgehaald kunnen worden. Zolang er politieke stemmingen plaats hebben geschieden die dus met het rati ficatiedebat als achtergrond. Aldus is te verklaren dat de heer Mendès-France niet heeft willen weten van uitstel van de stemming over de begroting voor de ge associeerde staten, hoewel aanneming hiervan niet de minste haast had. In we zen is de kwestie immers geen andere dan deze. dat de oppositie bij de behandeling van deze begroting de meest geschikte aanleiding hoopte te vinden om de rege ring te doen vallen. Tot dusver heeft de heer Mendès-France het pleit nog gewonnen, voor zover htj heeft weten te voorkomen dat de behan deling van de begroting uitgesteld zou worden. Doch wat schamel is deze over winning wel: met slechts twee stemmen Het behoeft dan ook niet te verwonderon dat toen de Kamer in de nacht van Vrij dag op Zaterdag met de behandeling der begroting zodanig voortgang maakte, dat de eindstemming vóór vier uur kon plaats hebben, de premier het niet aandrutde de eindstemming af te wachten. Hij stel de de vertrouwenskwestie en zodoende is de stemming tot vandaag. Maandag, uit gesteld. Mendès-France heeft aldus de gelegen heid gehad zich één dag lang voor te be reiden op de vuurproef Aangezien de fractieleiders het recht hebben om vóór de stemming een redevoering uit te spre ken en de premier het recht heeft daarop te antwoorden, heeft de heer Mendês France besloten om die gelegenheid te benutten om een grote politieke rede rit te spreken. Wat echter van meer betekenis moet worden geacht zijn de onderhandelingen die de premier intussen met een aants, partijen, inzonderheid met de Gaullisten heeft gevoerd. Acht Gaullistische stem men heeft hij bij de laatste stemming moe ten missen, acht radicale stemmen even eens- terwijl hij slechts de steun had van een twintigtal stemmen uit de rechter- kamerhelft, d.w.z. van leden die tevens deel uitmaken van de regering. Bij een ►uitslag van 295 tegen 293 stemmen bete kent dat voor de premier een hachelijke situatie. De heer MendèsrFrance zou de aanva, van de oppositie makkelijk weten af te slaan als hij de gelegenheid wist open te houden om na het debat over de ver dragen een uitspraak van de Kamer over zijn Indo-China-beleid mogelijk te ma ken, doch juist dit heeft hij willen voor komen. Acht leden van de M.R.P. hebben niet aan de stormloop deel genomen. Twee M.R.P.-ers gaven hun stem aan de rege- ging, twee onthielden zich en vier namen niet aan de stemming deel. De uitslag van de stemming van deze ochtend is in handen van de M.R.P., want de boerenpartijen hebben gisteren ver gaderd en besloten zich nog nauwer b)j de onafhankelijker! aan te sluiten, dus van die kant heeft de premier dan ook geen enkele stem te verwachten. De grote vraag is dan ook: hoe denkt de gehele M.R.P. over een uitstel van het debat over de verdragen. Het kleine aantal M.R.P - ers dat in elk geval de prioriteit wil ge ven aan een debat over de verdragen is doordat de heer Schuman zijn houding heeft gewijzigd nog geslonken. De uitslag van de stemming zal onge twijfeld zeer beïnvloed worden door de verklaringen die Mendès-France zal af leggen om de indruk weg te nemen dat hij, na de machtiging tot ratificatie ie hebben verkregen, de ondertekening zelf op de lange baan zal schuiven. De vrees voor dit laatste heeft het vertrouwen van de M.R.P. in de premier nog zeer ver minderd. De houding van de oppositie is des te meer toegescherpt. daar voor het geva' de premier heden zijn meerderheid blijf* behouden hij voor geruime tijd van hei bewind is verzekerd. Voor een homogeen optreden der oppositie is het ogenblik thans het gunstigst. Immers zodra het ratificatiedebat achter de rug is, zai de inwendige verdeeldheid in de fract: sterk verminderen, omdat dan de hervo' ming van het kabinet, die tegen half Ja nuari aangekondigd is, bepaalde fracties tot een afwachtende houding zal brengen. Van de totale uitvoer van kippeneieren ging 80 naar West-Duitsland, naar Italië 6%, Frankrijk 5,5 het Ameri kaanse leger in West-Duitsland 3 En geland, 2,75 Zwitserland 1,25 Spanje 1 Voor eendeneieren zijn deze percentages: Italië 66 West-Duitsland 18 Engeland 12 België 2.25 U.S.A. 1 en voor broedeieren België 95 West-Duitsland 2 en Frankrijk Gesproken kan worden van een storm achtige ontwikkeling van de Nederlandse pluimveehouderij in de na-oorlogse jaren. Gedurende de tweede wereldoorlog was de kippenstapel dusdanig afgeslacht, dat in 1945 nog slechts ca. 2.500.000 dieren over waren. Kon aanvankelijk, in verband met het bestaande tekort aan kippenvoer, slechts in langzaam tempo aan de op bouw worden begonnen, toch werden aan het eind van 1946 reeds weer zij het een gering aantal eieren geëxporteerd. Met het bereiken van een uitvoer van ca. 1400 millioen eieren in 1952 werd het hoogste vóór-oorlogse niveau van 1939 met enkele 10-tallen millioenen over schreden. Nadie'n zette de uitbreiding zich nog sterk voort, mede als gevolg van de opheffing van de beperkende bepalingen, die tot die tijd de kuikenbroederij aan banden hadden gelegd. Evenwel is het grootste succes in de pluimveehouderij, behalve aan de uit breiding, ook in het bijzonder te danken aan de opvoering van de productie per dier. Een gereglementeerde fokkerij heeft grote vruchten afgeworpen. Was de ge middelde productie per kip per jaar in 1934 slechts 116 eieren, in 1947 was dit ca. 140, in 1950 165, in 1953 190 eieren, terwijl thans wordt gerekend met circa 200 eieren per kip. Behalve dat het jaar 1954 zich ken merkt door de grote export van eieren, heeft ook het binnenlands verbruik zich daarbij nog gunstig ontwikkeld. Werden in 1953 per hoofd der bevolking nog slechts 135 eieren geconsumeerd, in 1954 steeg dit aantal tot circa 160 stuks. Naast de eieren, speelt het slachtpluimvee een belangrijke rol. Dit jaar zal voor een waarde van rond 65 millioen aan slacht pluimvee geëxporteerd worden. De waar dering voor dit artikel in het buitenland steekt scherp af bij de consumptie hier te lande, welke zeer gering is. De pluimveehouderij loopt voor de pro ductie van export-artikelen mede in het voorste gelid; dit blijkt uit de totale uit voerwaarde van deze sector, welke dit jaar rond 375 millioen zal bedragen; van de totale Nederlandse agrarische uit voer zal dit ca. 14 zijn. Over de reorganisatieplannen van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft de voorzitter, jhr dr O. van Nispen tot Pannerden Za terdag ter algemene vergadering te Haar lem verklaard, dat zij van overwegende betekenis zijn voor de verdere ontwikke ling van de vereniging. De nagestreefde decentralisatie, die zowel de vaktechni sche voorlichting als de zuiverheid der beslissingen op economisch terrein door beraadslaging en besluitvorming in naar artikelen gespecificeerde groepen der vereniging wil bevorderen, zal aan het oordeel der vergadering worden onder worpen- De voorzitter heeft een beschouwing gegeven over de gang van zaken in hel bloembollenbedrijf in 1954- Er is onge twijfeld veel reden tot verheugenis, al zijn uiteraard ook teleurstellingen niet uitge bleven. Dat de afzet voor het eerst een aan zienlijke kwantitatieve vermeerdering te zien geeft lijkt spreker wel een van de belangrijkste elementen, waarover het gehele vak zich mag verheugen. Dat de financ: .le voordelen daarvan wellicht wel wat eenzijdig aan de kwekers zijn toege vallen, terwijl de export met vele moei lijkheden te kampen heeft gehad, doet in principe aan het verheugende van de ken mogelijkheid de export op te voeren, niet af. De oogst der drie hoofdartikelen bleek. gunstL-r dan veelal in het begin van het seizoen werd verwacht, hetgeen niet kan worden gezegd van de gladiolen, lang zamerhand ons vierde hoofdartikel, en van de irissen, terwijl de slechte weers omstandigheden veel uitval veroorzaak ten. Dat de tegenvallende oogsten van sommige artikelen bepaalde spanningen opriepen moet ernstig worden betreurd en zal de export daarvan over het algemeen niet ten goede komen. Een zeer belangrijke ontwikkeling voor het bedrijf is ongetwijfeld ook de aanvang van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie door het inwerkingtreden van het landbouwschap en de spoedig te verwach ten oprichting van het productschap voor sierteeltproducten. Niet zoveel mogelijk regelen, maar zo weinig mogelijk „goed" regelen, moet het doel zijn van deze organen, aldus de voorzitter. De Finse regering, die Vrijdag aftrad, heeft haar ontslagaanvrage op verzoek van president Paasikivi ingetrokken, nadat een onafhankelijke econoom ge weigerd had zich met de vorming van een nieuwe regering te beiasten. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Flinke opklaringen, maar ook enkele buien vooral in het Noorden van het land. Matige tot krachtige en aan de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen West en Noord-West. Kouder. Dinsdag 21 Deceïnber: Zon op 8.46 uur. onder 16.30 uur. Maan op 5.14 uur, onder 13.41 uur. NE U W E JC Ht E DAM S C HECO U R ANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1