steen des aanstoots Liftverbod de kazerne en in de Kamer Lawine van critiek mondde uit m in een motie Schermutseling bij onderzoek van de „Triton' KLM deed alles om oorzaak van ongeluk op te helderen ■ramp Islam wil heel Afrika veroveren Mendès-France krijgt vertrouwens votum van het parlement Ratificatie-debat over Parijse aecoorden in volle gang 111 L U V V L. W WSCHIEDAM EN OMSTREKEN Men moet ons als soldaat of KLM-er met prikkelen I) Telegram Ned Epis copaat aan de Paus HMéoSria Al bezig voor onze opstel- en tekenwedstrijd Dank zij onthouding van de M.R.P.: H.VADER MAAKTE WANDELING Dinsdag 21 December 1954 "N Achttien maal vrij vervoer per jaar voor gesteld door minister Stal' Voor de vluchtelingen Ml Nadere mededelingen over Mohammedaans bekeringsplan WEERBERICHT Ouderwets geluid Onaangename affaire De 21 millioen gulden bereikt W oordenwisseling Op de Elbe Prins Willem van Oranje' had aanvaring De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met enkele buien. Krachtige tot harde en tijdelijk tot storm toe nemende Noord-Westelijke wind. Iets kouder ove'rdag. Woensdag 22 December: Zon op 8.46, onde'r 16.31 uur. Maan op 6.20, onder 14.12 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ,y Min. Staf begreep het volk niet 's-GRAVENHAGE, 20 December 1954. Het liftverbod van minister Staf, waarover twee weken geleden reeds vragen waren gesteld en waarover vandaag door de heer Vermeer (PvdA) een interpellatie werd gehouden, heeft minister Staf een motie bezorgd, die eigenlijk nog, gezien de critiek van de Kamer, vriendelijk genoeg voor de minister is afgelopen. De inhoud van de motie, die de heer Vermeer indiende was namelijk alleen deze, dat de minister verzocht werd rnaal- tegelen te nemen ten einde te bevorderen, dat dienstplichtige militairen hun vrije tijd gedurende het weekeinde zoveel mogelijk in gezinsverband, kunnen doorbrengen. Deze motie werd tenslotte aangenomen met 54 tegen 28 stemmen. Tegen stemden de K.V.P., de A.R. behalve de heren Stapelkamp en Van der Zaal en van de C.H. Kikkert, Schmal en Tilanus. Nu is het wel zo, dat de motie belangrijk minder kans zou hebben ge maakt, als zij zou hebben uitgesproken, dat het liftverbod weer zou moeten worden ingetrokken. De hele interpellatie, die de heer Vermeer indiende was o.i. ongelukkig. Een minister neemt een bepaalde maatregel in het belang van de militaire tucht. Dan moet de Kamer zich daarmee niet inlaten. De heer Fens (KVPl zei bet aldus: de Kamer moet zich eerst dan uilen, als het landsbelang ■wordt geschaad of de tucht wordt ondermijnd. En daar was hier geen sprake van. En al is de KVP dan even sterk als de overige partijen over tuigd, hoe goed het is als de dienstplichtigen het weekeinde thuis door brengen, deze aantasting van het ministeriële beleid haars inziens zon der enige noodzaak was voor de KVP toch aanleiding daarom tegen de motie te stemmen. Wij geloven niet, dat dit nodig was geweest. Dat wil niet zeggen, dat de heer Fens (K.V.P.) het met het liftverbod eens was. Verre van daar. Hij meende met de heren Vermeer en Welter (K.N.P.) en mét freule Wittewael (C.H.), dat de minister dit lift verbod had dienen te voorkomen door andere maatregelen, bijvoorbeeld door op vaste punten deze zaak de coördineren en te regelen. Dat dit noodzakelijk was, zal wel door geen enkele automobilist worden ontkend. Punten waar enkele honderden militairen staan op vaste uren en dagen zijn geen uitzondering en de bestorming van een auto, die op verzoek dan stopt, is evenmin ongewoon. De minister had klaarblijkelijk geen kans gezien deze zaak anders in de hand te krijgen dan door een liftverbod. Maar hiertegen gingen de sentimenten een rol spelen. Er was sprake van een ouderwets ge luid van een ouderwetse minister uit de tijd. toen de verhoudingen tussen mili tairen en burgers eenvoudig geen roi speelden. De opvattingen dienaangaande moesten in overeenstemming worden ge bracht met de eisen van de tegenwoordige tijd. Het lijkt wel of er hier een generaal uit het begin van deze eeuw aan het woord is geweest, vond de heer Oud na de rede van minister Staf. Waarom heef! hij de gemakkelijkste weg gekozen en waarom deze zaak niet geregeld langs opvoedkundige weg? Dat is nu natuurlijk wel gemakkelijk gezegd, maar de i vraag is of in- ,-i: dividualisten als Nederlanders en nóg sterker individualisten als Nederlandse militairen zich op dit stuk wel lóten opvoeden Nu had de mi nister. die zich kortweg zeer slechts had ver dedigd. de stem- MINISTER STAF 5?!™ de ....Duimpje op.... Kamer bemer- ej kend. in arren moede wel gezegd, dat de particuliere organisaties dat maar moesten organise ren als zij dat zo belangrijk vonden en dat hij dan alle steun zou verlenen, maar dat was olie op de golven gebleken. j Een ophaaldienst organiseren noemde dat de heer Scheps (P.v.d.A Autoritjes organiseren voor ouden van dagen f Laat de minister dat liftverbod terug nemen, zei de heer Scheps. Hij die zichzelf overwint, is sterker dan hij. die een stad inneemt. De heer Welter gooide het op de soli dariteit, die langzamerhand was ontstaan tussen burgers en militairen. De auto mobilisten deden het met pleizier, be toogde hij en wij gelpven, dat hij daarin gelijk had. Dit verbod gaat in tegen het sentiment van het Nederlandse volk. En hij was het met de heer Fens eens. dat de krijgstuchtelijke verwikkelingen juist erger zouden worden tengevolge van het liftverbod. Waar ivorden de millioenen gevonden Doe dan wat aan het vrije vervoer, adviseerde de heer Fens de minister, Dat kost mij zeven millioen. had de minister geant woord. Met 'n zui nig beheer kun nen deze zeven millioen wel op de begroting worden gevon den. Jawel repli ceerde hierop de ministerde heer Fens speelt maar gemakke lijk met mil lioenen. Bij de pitm<5 begrotingsbe- r handeling van -Milltoenendans. Oorlog vond hij zo maar 260 millioen Maar zó is het niet. Zoals gezegd, de rede van minister Staf was uitermate zwak Hij zag geen kans het probleem aan de Kamer du.delijk te maken. Hij beriep zich op het verkeers- belang, op het belang van de automobilis ten, op het bederf van de discipline en rekende de Kamer voor, dat jongens met een zakgeld van 30. in de maand die enkele guldens reiskosten wel konden be talen. Hij betoogde voorts, dat het juist degenen waren, de 10 pet, die de reiskos ten willen uitsparen om dit geld aan iets anders te kunnen besteden. En dan maakte hij ook nog ongeluk kige vergelijkingen. Stel U eens voor, zei hij tegen de Kamer, dat in de regen een man voorbij uw huis loopt. Hij kijkt door de ramen om te zien of er een stoel vrij is en hij belt dan aan om te vragen óf hij op die stoel mag zitten. De Kamer brulde bij die vergelijking. Er was ook gesproken over het verlan gen naar huis niet alleen voor de hui selijke sfeer, maar ook voor de meisjes van de militairen. Die jongens zijn amper twintig jaar, zei minister Staf. Er ging 'n geloei op. En de heer Oud, zowel als zelfs freule Wttewael van Stoetwegen, meenden later toch, dat dit wel degelijk een rol speelde. Ik weet nog best hoe het was, toen ik gewoon soldaat was en twintig jaar. zei de heer Oud. De minister herinnert het zich blijkbaar niet. Maar er was nog een andere onaange name zaak in dit debat. Minister Staf had de Inspecteur-Gene raal van de Landmacht, Prins Bernhard, in het geding gebracht bij de uitvaardi ging van dit verbod. Daarover had prof. Oud de grootste verbazing geuit Hij noemde dat terecht volkomen in strijd met de constitutionele verhoudingen. Hij begreep natuurlijk dat het oordeel van de Prins zeei op prijs werd gesteld Maar dat oordeel had nooit buiten de binnenkamer mogen komen al leen al, omdat het dan mogelijk een on derwerp van debat in de Kamer zou wor den. De minister had zich hier practisch achter de Prins verscholen en dat vond hij een onvergeeflijke fout En de heer Oud zou het Kamerlid Oud niet zijn en de schrijver van vijf delen parlementaire geschiedenis, als hij niet met voorbeel den uit de historie was gekomen. Minister Staf kon tenslotte niets an ders doen dan komen met een tegemoet koming. De Kamer was zó zeer tegen hem, dat hij zeide te willen komen tot een vervoer der militairen van 17 maal per jaar plus een maal extra voor Nieuwjaar of Kerst mis. Het mocht niet meer baten. De motie werd aangenomen Minister Staf heeft niet gezegd, dat hij de motie naast zich za) neerleggen Dus zal er iets moeten gebeuren Het liftverbod za! hij wel niet ongedaan maken. Maar hii zal dan toch iets moeten doen om te zorgen, dat de dienstplich tigen het weekeinde thuis kunnen door brengen Het lijkt ons zo, dat de adviseurs van de minister hem niet het beste heb ben geadviseerd. Hoofdstuk '1 en II A werden hiepna zonder discussie en z.h.st aangenomen In de avondvergadering kwamen nog aan de orde de begroting voor het Staats- vissershavenbedrijf te IJmuider. welke eveneens, zonder discussie en z.h.st. werd aanvaard en de begroting van de P.T.T. en Het Zuiderzeefonds. welke na ampele discussie z.h.st. werden aangeno men. In antwoord oo vragen over een derde postbestelling zei minister Algera, dat de consequenties hiervan niet op slag kun nen worden gegeven. Ten aanzien van de tweede bestelling op Zaterdag is een stu die aan de gang. Over een derde bestel ling op de overige werkdagen zullen ge gevens worden verzameld, maar dat be tekent niet. dat er een derde bestelling komt. De zaak is nu ongeveer zo, dat 70 pet van de post kornt in de eerste bestel ling. 25 pet in de tweede, zodat er 5 pet zou overblijven voor een derde bestelling. Naar aanleiding van een vraag van de heer Krol met betrekking tot een giro kantoor in het Oosten zei de minister, dat Groningen daarvoor niet in aanmerking komt, wel Zwolle: maar de zaak is nog in studie. Bij de behandeling van de begroting van bet Zuiderzeefonds besprak de heer Engelbertink o.a. het kolonisatiebeleid in de Noordoostpolder. De percentages: 42 pet voor de protestants-christelijke groe pen, 33 pet voor de niet-kerkelijken en ruim 24 pet voor de katholieken zijn niet volgens de vroeger gedane toezeggingen. Zowel hij als andere sprekers vroegen steun voor de IJsselmeervissers. Minister Algera zei in zijn antwoord o.a. dat de ongu. kige positie der IJssel meervissers zijn bijzondere aandacht had. F. S. Het hoogwaardig Episcopaat dat dezer dagen in Utrecht zjjn driemaandelijkse vergadering houdt, heeft gistermiddag hel volgende telegram aan 2. H. de Paus gezonden: „Hel hoogwaardige Nederlandse Episco paat te Utrecht, bijeen voor een drie maandelijkse samenkomst, biedt U«e Heiligheid zijn beste wensen voor Uw gezondheid, terwijl het. «amen met de gelovigen, voor het welzijn van Uwe Heiligheid blijft bidden". De hoogwaardige bisschoppen blijven alle gelovigen aansporen veel voor de H Vader te blijven bidden. Die in 7-ijn on- I vermoeidheid voor de Kerk Zichzelf niet spaart In alle H.H. Missen waar dit door de rubrieken is toegestaan zal hel gebed voor de Paus worden ingelast (als een oratio imperata tamquam pro re gravi). De opbrengst van de actie voor de vluchtelingen heeft gisteren de 2!v mil lioen gulden bereikt. De afgelopen dagen is 53.000 binnengekomen. Gevoegd bij de 'i.447.000 die al waren ontvangen, levert dit een totaal bedrag op van 2.500.000. Aan het begin van de winter heeft abbé Pierre en zijn 23 organisaties, die samen het ..Onderdakfront'' vormen 500 sand wichmannen en -vrouwen over Parijs laten uitzwermen. De vrijwilligers heb ben zich in groepen gesplitst en droegen op de Parijse hoofd verkeerswegen hun slogans mee zoals: ,.Geef hun vandaag een onderdak" en „Eis voorschot voor de bouw" ens. Jonge meisjes bleven niet achter, met zich enthousiast voor de goede zaak in te zetten. m De advocaat van de K.L.M. te Dublin heeft Maandag verklaard, dat zjjn cliënt méér had gedaan dan iedere andere be langhebbende om de oorzaak van het on geluk van de Superconstellation „Triton" op te sporen. De maatschappij deed dit, aldus de advocaat, McGonical, om het vertrouwen van het publiek volkomen te behouden. Ook zal een verklaring de maatschappij in staaf stellen stappen te nemen ter voorkoming van een soort gelijk ongeluk in de toekomst, zo zeide McGonical, die uiteenzette waarom de KX.M. elke indruk wil wegnemen, dat zjj iets heeft te verbergen. wensen, dat zij voor de hervatting van het onderzoek in het nieuwe jaar, zulks zou doen. Hij antwoordde: „Ik ben niet de direc teur van de K.L.M., maar ik ben er zeker van, dat het gedaan zou worden". Toen de heer Ten Duis vragen werden gestéld over diens eerder gemaakte op merkingen over vliegen volgens de oude en de nieuwe school, zeide hij, dat vlie gers van de eerste categorie niet op lucht lijnen vliegen en zeker niet bij de K.L.M. Vliegers van de oude school zijn degenen, die op hun gevoel vliegen. Krachtens het internationale luchtrecht moeten zowel j u oudere als jongere piloten periodiek een Hij zeide, dat de K-L.M. zich druk bezig yan bekwaamheid a{ieggen. houdt met het vinden van de oorzaak. „Indien iemand zou moeten onderzoeken wie het meest heeft gedaan om de oor zaak van dit ongeluk vast te stellen, is er geen twijfel mogelijk, dat het mijn cliënt is", aldus McGonical. Tot de president van het hof van onder zoek, Teevan, zeide de advocaat: „Indisr U denkt, dat wij trachten iets te ver bergen, kan ik slechts zeggen dat U zich volkomen vergist". Eerder had de president verzocht om gegevens over de apparatuur voor de luchtverversing ten tijde van het ongeluk, waarover tot dusver zeer weinig was ge zegd. Een tot deze apparatuur behorende klep stond geheel open, aldus de bevin dingen van technici van de Britse Lucht vaartmaatschappij B.E.A. Dit zou hebben kunnen bijdragen tot het stoten. Ook toonde het hof belangstelling voor de electriciteitsvoorziening van de moto ren tijdens het opstijgen. De voorzitter verzocht om een deskundig oordeel over deze kwesties. Het hof, zo zeide hij, stelt belang in de mogelijkheid, dat de gene ratoren stoppen als gevolg van de alge meen door de K.L.M. aangenomen ge woonte om elke generator in te schakelen, als de er bijbehorende motor wordt ge start. In de namiddag had er een heftige woordenwisseling plaats tussen de ver tegenwoordiger van de Ierse regering MacBride en William Fitzgerald (K.L.M.) en wel naar aanleiding van het voorlezen „Garbell Research Instl- Amerikaanse tute". MacBride las het gedeelte voor aan de heer Ten Duis van de K.L.M. Hij stond op het punt kapitein Ten Duis een vsaag te stellen, toen Fitzgerald opstond en protesteerde met de woorden: „Dit is vol komen tegen de wet- Het (voorgelezene) is niet bij de bewijsstukken gevoegd. MacBride zei de houdïfig van Fitzgerald niet te begrijpen. Enerzijds had men namens de K.L.M. op de ochtendzitting verklaard het hof in alle opzichten be hulpzaam te willen zijn, doch anderzijds liet Fitzgerald in de namiddag voort durend bezwaren op technische punten horen. Fitzgerald zeide bezwaar-er tegen te hebben, dat MacBride het document las, alsof hij bewijzen had om het te schragen zonder deze echter te hebben. MacBride antwoordde hierop, dat hij van de heer Ten Duis slechts wenste te vernemen of hij het „Garbell Institute" als autoriteit beschouwde. Hij behoefde het daarom in het geheel niet eens te zijn met de bevindingen van het insti tuut. De heer Ten Duis uitte zijn waardering voor het instituut en zeide het eens te zijn met de bevinding dat, als de snelheid na de start te snel opgevoerd werd, dit van een gedeelte van een rapport over de I een hoogteverlies ten gevolge had. Hij gedraging van een vliegtuig bij het ver- zeide echter de mening te zijn toegedaan hogen der snelheid na de start, door Mac dat de „Triton" de snelheid niet te vlug Bride. Het rapport is afkomstig van het I opgevoerd had. Dc Islam is bezig een grootscheepse, godsdienstige aanval op Afrika's negerbe volking uit te voeren. Daarmede worden de plannen, welke in Augustus in Mekka Het plaatsvervangende hoofd van de i zjjn ontworpen door premier Nasser van opleiding voor vliegtuigbemanningen van j Egypte, Mohammed Ali van Pakistan en de K.L.M., de heer C. J. ten Duis, werd gevraagd of de K.L.M- nieuwe proef vluchten zal maken, indien het hof zou van Koning Saoud van Arabië, ten uit voer gelegd. Aldus meldt Kipa. De groei van de Islam in Afrika heeft Gisteren werd nabij Hoofddorp de eerste buis gelegd door de watertransportlei ding Jutphaas—LeimuidenCastricum. De heer A. B. J. Prakken, president- commissaris van de watertransport-mij „Rijn-Kennemerland", laat de buis zak ken. Wedden, dat er al jongens en meisjes bezig zijn voor de opstel en tekenwedstrijd, welke de Maas- bode-pers jl. Zaterdag heeft aan gekondigd? Al was het alleen maar met het zoeken naar een ge schikt idee! Dat idee wij willen het nog eens herhalen moet zo wel voor opstel als tekening be trekking hebben op belevenissen, welke in de donkere dagen vóór en na Kerstmis worden ondervon den, op Kerstmis zelf, of op het vieren van „oud en nieuw", waar bij tevens de Nieuwjaarsdag zelf mag worden betrokken. Belang rijk is, dat het „eigen werk" moet zijn. Daar de beoordeling in drie leeftijdsgroepen zal geschieden: 1. van 9 tot en met 11 jaar, 2. van 12 tot en met 14 jaar, 3. boven 14 tot en met 17 jaar, is het beslist nodig, dat óp elk werkstuk, behalve naam en adres, ook de leeftijd van de jeugdige inzender (ster) is vermeld. Tevens de naam van het blad noemen waarop vader en moeder is ge abonneerd. De termijn van inzending sluit eerst op 15 Januari. Er is dus vol op tijd. Adresseren aan: Postbus 8, Hilversum. Het papier (ten hoogste 4 kan tjes schoolschrift) aan één zijde beschrijven. Tekeningen in zwarte of donkerblauwe inkt. Vee] succes! Prachtige boeken liggen voor de bekroonde inzen dingen gereed! Met zeer grote meerderheid 310 tegen 172 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering gisteren aan premier Mendès-France het vertrouwensvotum gegeven, waarom hij formeel, naar aanleiding van de begroting voor de geassocieerde staten, gevraagd had. Het is te danken aan de MRP, die besloten had zich van stemming te onthouden, dat aldus een kabinetscrisis en daarmede uitstel van het debat over de ratificatie der Parijse aecoorden vermeden is, maar de vijandigheid van de MRP jegens Mendès-France blijft daarom niet minder groot. Ongetwijfeld zullen de Volksrepublikeinen de eerste de beste gelegenheid na de ratificatie der verdragen aangri-pen om de regering ten val te brengen en niemand liever dan Mendès-France zien zij belast met ds verantwoordelijkheid voor de Duitse herbewapening. Van de andere partijen hebben gisteren de socialisten unaniem voor de premier gestemd. Het merendeel van de radicalen de Gaullisten en de conservatieven spra ken eveneens hun vertrouwen uit In de regering. De communisten, het merendeel van de onafhankelijken en een aantal con servatieven stemden tegen de regering. Vóór de stemming hield Mendès-France een grote redevoering waarin hij ant woordde op de aanvallen die zijn vijanden hebben gedaan op zijn Indo-Chin'a-poh- tiek. Bijzonder heftig voer hij uit tegen zijn voorganger op buitenlandse zaken, het M.R.P.-lid de heer Bidault, wiens Indo-Chinese beleid hij „één lange reeks van onenigheden" noemde. Elders sprak de premier in dit verband in bittere be woordingen over „acht jaar van fouten" en verklaarde, dat de militaire situatie in Indo-China hoogst critiek was, toen hij in Juni het bewind overnam. Mendès-France zeide het niet te betreu ren, dat hij de wapenstilstand tot stand had gebracht, en hij herhaalde, dat zijn regering van plan is om de Franse belan gen in Z.O.-Azië te behouden. Hij kondig de aan, dat Frankrijk in het kader van het Colombo-plan daadwerkelijk zal gaan meedoen aan het verlenen van economi sche hulp aan Z.O.-Azië. De positie van Mendès-France werd bij dit alles geducht versterkt door het accoord, dat hfl in het afgelopen week einde met zijn Britse en Amerikaanse col lega's, de heren Eden en Dulles, heeft we ten te bewerkstelligen. Hij deelde de Ver gadering mede, dat minister Dulles hem formeel verzekerd had, dat de V. S. niet zouden pogen de Franse invloed in Indo- China te verzwakken of te vervangen door Amerikaanse invloed. Nadat de uitslag van de stemming over het vertrouwensvotum bekend was, ging de vergadering onverwijld over tot het debat over de Parijse verdragen. Het woord werd gevoerd door de rapporteurs van een aantal commissies, die bijna alle maal concludeerden tot ratificatie- Men mag aannemen, dat het debat nog minstens vier dagen zal duren. De ver wachting is, dat de Nationale Vergadering met een kleine doch stevige meerderheid zal besluiten de verdragen te ratificeren. Gister werd in het Vaticaan medege deeld, dat de H. Vader een tamelijk rus tige nacht heeft gehad. In de ochtend ont ving Hij in gewone audiëntie mgr Tar- dini. Pro-secretaris van het Pauselijk Staatssecretariaat. In de namiddag heeft de H. Vader we derom een autotochtje gemaakt door de Vaticaanse tuinen. Gedurende tien minu ten heeft Hij echter de auto verlaten om een korte wandeling te maken Zijn meest geliefkoosde plek is dan de hoge West kant van de tuin waar hij een prachtig uitzicht heeft over de Romeinse vlakte. „De Osservatore Romano" van gister avond bevestigt dat op 24 December Vi gilie van Kerstmis. Paus Pius XII Zijn vaderlijke gelukwensen tot de Christenen van de gehele wereld zal richten via de radio. De Osservatore Romano meldt verder te hebben vernomen, dat de H Vader tengevolge van zijn tegenwoordige gezondheidstoestand niet in staat is dan Zijn traditionele radioboodschap tot de kardinalen ter gelegenheid van het Hoog feest van Kerstmis uit te spreken. Wat betreft de radioboodschap, die de H. Vader voor Kerstmis zal uitspreken, meldt de Romeinse correspondent van het K.N.P. dat de Paus deze rede nog niet gereed heeft wegens de ziekte die Hem reeds geruime tijd verhindert Zijn werk zaamheden naar eigen wil voort te zetten. Wanneer de H. Vader deze rede gereed heeft, zal de inhoud ervan wereldkundig worden gemaakt. Op de eerste Kerstdag zal de H. Vader des middags om 12 uur indien mogelijk aan het venster van zijn particuliere ver trek verschijnen om de pelgrims, die dan in Rome zijn, te zegenen. reeds begin 1953 tot grote ongerustheid in katholieke kringen aanleiding gegeven. Op 17 Januari 1953 publiceerde Agenzia Fides de statistieken over 1951 betreffen de de groei van de Islam in Afrika en een vergelijking van de groei van het Katho licisme. Uit deze statistieken bleek, dat de groei van het Katholicisme zich ver hield tot die van de Islam als 1:2.35. Wat het „plan de campagne" van de Islam betreft, de volgende bijzonderhe den zijn daarover bekend geworden. Na zijn terugkeer uit Mekka verklaarde pre mier Nasser in een interview, dat „het bekeringswerk" naar zijn mening in ieder geval lang zou duren, dat men een groot scheeps plan moest verwerkelijken en dat men direct aan de slag moest gaan. „De Christelijke godsdienst dient immers slechts de zaak van het Westerse Impe rialisme", zo zei Nasser. Om intensief te kunnen werken en het bekeringswerk te bespoedigen is de hulp van de universiteit „Al Azhar" in Cairo ingeroepen. Deze universiteit is door de tijden, sinds haar stichting in 973, het centrum van de Islam geweest. Haar studenten zijn afkomstig van ruim 30 Mohammedaanse landen. Premier Nasser heeft verklaard: .Ik hoop. dat de verschillende Westerse mo gendheden geen afweer-maatregelen zullen treffen wanneer wij deze missie- veldtocht beginnen, de overheersing van de Islam in Afrika betekent immers een wering vgn het communisme". „j Het 7.328 ton metende Nederlandse mo torschip „Prins Willem van Oranje" van de Oranje-lijn, dat Rotterdam ais thuis haven heeft, is bjj het vertrek uit Ham burg op de Elbe in botsing gekomen met het 7.304 ton metende Italiaanse stoom schip „Olympia" uit Napels. Beide schepen zijn ernstig beschadigd. De scheepswand van de „Prins Willem van Oranje" is, boven de waterlijn ge deeltelijk opengereten. De „Olympia" liep zware schade aan de voorsteven op. De „Prins Willem van Oranje" zou over de ankerketting van de voor anker liggende „Olympia" zijn gevaren en zo doende de botsing hebben veroorzaakt. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1