Scheepvaart in zeer grote last Dijkleger was waakzaam BELGISCH SCHIP ZINKENDE m Samenbundeling van alle krachten tegen huidige regering Linkse politiek prikkelde tot grote strijdbaarheid Rotterdams verzetsmonument Veerboot Calais-Folkestone steeds niet vlot nog mmi Stormgetij op onze kust en in de Tweede Kamer STORMDEPRESSIE TREKT IN OOSTELIJKE RICHTING WEG De toestand van de H. Vader Woensdag 22 December 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J GOEDERENTREIN BOTSTE Oostenrijkers verliezen Duitse nationaliteit lp C.V.P.-congres te Brussel Stoer ontwerp van Mari Andriessen 0 Nieuwe storing bij IJsland Apothekers en zieken fondsen WEERBERICHT Een actieve depressie, die zich Maandag ter hoogte van Groenland begon te ontwikkelen en die in de loop van Dinsdag met een flink vaartje via IJsland en Zuid-Scandinavië naar onze contreien kwam afzakken, alsmede een hoge drukgebied boven het Noordelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan, dat niet van wijken wist, waren de oor zaken van de Westerstorm, die gisteren boven de Noordzee, de Britse Eilanden en Westelijk Europa kwam opzetten. Door de nadering namelijk van de Groenlandse depressie en het standhouden in eerste instantie van het meer Zuidelijk gelegen gebied van hoge druk werden de luchtdrukverschillen boven geheel West-Europa snel groter en groter, waarmede de steeds maar dalende barometers in onze streken correspondeerden Later ruimde de aldus ontstane Westerstorm naar Noordwest, nadat een koufront van de depressie, dat met grote snel heid uit het Noordwesten was komen opzetten, gisteravond met zeer zware windstoten, regen en hagel over ons land trok. Uiteraard bracht de Noordwesterstorm, die achter dit koufront met grote snelheid over de Noordzee kwam aanrazen, de nodige beroering aan onze kusten teweeg. Dijklegers werden, zij het beperkt, opgeroepen toen het duister was gevallen en de storm nog steeds in kracht bleef toenemen, doch daar het hoogwater eerst omstreeks twee uur in de afgelopen nacht verwacht werd, behoefden zij nog niet in actie te komen en voor het overige bestond er ook geen reden tot grote on- gerustheid. Doch men wilde waakzaam zijn. Hoog water in Groningen Storm zette wagons op ander spoor Bliksem, stoorde telefoon verkeer „Petra' lek De Vlielanddreef weg Op de kust gelopen In Zandkreek aan de grond Onversaagdivacht het af Gevaar voor Texelse polder Gevolg van Anschluss teniet gedaan 101-JARIGE TE WARMOND V Op een driedaags congres te Brussel heeft de Belgische C. V. P. zich beraden over haar gedragslijn voor de toekomst. De verfoeilijke daden van de socialistisch-liberale regering maakten, dat er 'n strijdbaar enthousiasme heerste, dat men op voorgaande christelijke partijcongressen wel eens moest missen. Het was een indrukwekkend requisitoir over de socialistische schoolpolitiek, de bevoordeling der socialistische verzekeringskassen, het fanatieke anti-clericalisme, de verontrustende Congo-politiek en de vele andere uitermate onverkwikkelijke maatregelen, die deze regering tot een bedreiging van de democratische vrijheden hebben gemaakt. Daartegen werd verzamelen geblazen door de leidende partij-figuren der C. V. P. die nog altijd de grootste partij van liet land is. Hoe het groeide Grotere Benelux van dit monument tentoongesteld werd. vauenen monument. De zaak thans volledig beklonken De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krach tige Westelijke wind. Donde'rdag 23 December: Zon op 8.47, onder 16.31 uur. Maan op 7.21, onder 14.53 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Noordwesterstorm loeit over ons land en Noordzee Boven Groningen ontlaadde zich reeds gistermiddag, als een voorbode van de *torm, een bijzonder zwaar onweer, dat vergezeld ging van hevige hagel- en ►egenbuien en gisteravond omstreeks half iicht mat men op het vliegveld Leeuwar den reeds windstoten van 40 meter per •econde, hetgeen neerkomt op een snel- fceid van maar liefst 140 kilometer per Uur. Het dijkleger in Groningen was op dit moment nog niet gealarmeerd- doch de dijkwachters in West Zeeuwsch Vlaande- Mn werden gisteravond om tegen acht uur •pgeroepen. Zij waren, althans de meesten V*n hen, op dat moment juist bijeen in Mn zaal te Oostburg voor het bijwonen van een feestavond, doch werden onmid dellijk met auto's naar de verschillende punten langs de West Zeeuwsch Vlaamse kust gedirigeerd. Omstreeks 9 uur waren alle posten bezet; het hoge water ver wachtte men om ongeveer half elf doch er ontstonden geen moeilijkheden. Ook de dijkwachters van het district Zuid, om vattende Zeeland en de Zuidhollandse eilanden, werden beperkt opgeroepen. Bij de Afsluitdijk verwachtte men omstreeks middernacht een verhoging van de water stand niet 2 meter, doch dit is de normale verhoging bij storm, zodat men zich niet ongerust maakte. Onheilspellende berich ten bleven dan ook uit. Leek het er dus aanvankeliik oo eezien de verwachte hoogwaterstand, welke vooi Delfzijl 3.30 boven NAP zou zijn, dat het dijkbeschermingsleger in het Noorden niet gemobiliseerd behoefde te worden, in de loop van de nacht nam de storm in hevig heid toe en steeg het water zodanig, dat het sein ruimere bewaking werd gegeven Onmiddellijk werden de districten gewaar schuwd, als ook verscheidene gemeenten in de kuststreek en het garnizoen te Zuid-La- j*en. Militairen stonden gereed om bij het eerste alarm uit te kunnen rukken. Dit maal werden alle coupures in de slaperdij ken afgesloten, zowel in het gebied rond de Dollard als in de Noordelijke kust streek. De mannen van het dijkbescher mingsleger namen hun posten op de dij ken weer in en patrouilleerden in de hevi ge storm. Vanmorgen om 7 uur werd in Zoutkamp de hoogste waterstand gemeten en wel 4.07 boven HAP, een waterstand die zelden voorkomt. Het water in Delfzijl had toen reeds #e vier meter boven NAP bereikt, Vannacht om kwart over drie is een goederentrein uit de richting Amersfoort op het rangeerterrein in de Watergraafs meer bij Amsterdam in botsing gekomen 'itf Kïoed®rel»wagons. die door de ns waren geraakt en op een verkeerd spoor terecht waren ge komen. De zes goederenwagons zijn ont spoord en de bovenleiding werd bescha- digfa. Het reizigersverkeer ondervindt van dit ongeluk echter geen hinder. Met eer" kraanwagen was men vanmorgen bezi - de ontspoorde wagons weer op het goede «poor te zetten en reeds was men doende 4e bovenleiding te herstellen. Het goede- ^nverkeer heeft wel vertraging. dit was zeventig centimeter hoger dan de verwachting omtrent de hoogste stand. Het water steeg echter nog steeds. Ook in Nieuw Statenzijl steeg het water vanmor gen nog geregeld. De hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat, ir C. Winkler, de man, die op de ccntraalpost in Gronin gen heel het dijkbeschermingsapparaat re geit, was tevreden over de snelle wijze, waarop het Groningse dijkleger gemobili seerd kon worden. Men ondervond geen last van telefoonstoringen ondanks de felle storm. Omtrent eventuele schade aan de dijken was vanmorgen nog niets bekend. Tijdens een kort doch hevig onweer, da. zich gisteravond omstreeks 9 uur boven Ei-bergen ontlastte, werd aan de Needse- weg dicht bij de grens EibergenNeede een telefoonkabel getroffen. De telefoon netten Eibergen en Rekken waren hier door geruime tijd buiten werking. Door de bliksem werd voorts 'n op stal staande koe van de landbouwer J. A. te Eibergen gedood. Van zijn huis sprongen alle ruiten kapot. Een grote schuur van een boerderij ie Borger Compagnie in Groningen, bewoond door het gezin V. moest het gisteravond tegen de storm afleggen. Hij werd vrijwel geheel weggeslagen. Het woongedeelte van de boerderij bleef gelukkig staan, hoewei de muren scheurden. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor en ook het vee kwam er goed af. Een ander huis in dit dorp. bewoond door de familie K.. verloor een gedeelte van het dak en tevens een stuk van de achtergevel. Verscheidene eikenbomen werden voorts ontworteld er, ook sneuvelde een groot aantal lantaarn palen, waardoor een groot gedeelte van de streek in het donker kwam te zitten. Omstreeks kwart voor een seinde het 1353 b.r.t. metende Belgische schip „Henri Deweert". dat het zich op ongeveer 100 mijl ten N.N.O. van Texel in zinkende toestand bevond, en wel nabil de Pit- boei, die de vaargeul scheidt van het mij- nengebied. De rederij Doeksen op Ter schelling heeft het schip nog sleepboot hulp aangeboden, doch de kapitein van de Belg antwoordde, dat de sleepboot toch niet tijdig genoeg zou arriveren, daar zijn schip zeer snel zonk. Om 0.44 uur bad *nen het laatste radiocontact met de „Henri Deweert", toen deze het S.O.S.- sein uitzond. Nadien heeft men het schip nog enkele malen opgeroepen, doch de pogingen bleven vruchteloos. Er zijn wel schepen in de buurt van de „Henri De weert". maar het noodweer belet ernstig naar het schip te zoeken. Bovendien is er practisch geen zicht. Het schip, dat eigendom is van de rede rij ,,Ancienne Maison Henri Deweert et Fils S.A." te Oostende, was geladen met hout en erts, op weg naar Velsen, waar het vandaag werd verwacht. Uit hoeveel koppen de bemanning bestaat, is nog niet bekend. Vanochtend kwamen ook noodseinen van het Zweedse schip „Petra", groot 1.371 b.r.t., toen t zich op ongeveer tach tig mijl ten Noordwesten van Terschel ling bevond. De Zweed had een lek. Bo vendien meldde het vaartuig, dat de' ma chines waren gestopt en dat de deklading verloren was gegaan. In de buurt van Terschelling heeft het blijkbaar danig gespookt, want op onge veer honderd mijl ten Westen van het eiland dreef vanmorgen het Deense schip ••Cl.Ibbria" met een gebroken schroefas in Zuidelijke richting af. Het 2.764 b.r.t. me tende vaartuig had om assistentie ge vraagd, warop de sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen is uitgevaren. De Terschelling zelf bereikte het water vanochtend om zeven uur een stand van 3.10 boven N.A.P. Dit is slechts 15 cm. lager dan in de rampnacht in Februari 1953. Om vier uur vannacht werden de dijkwachten gealarmeerd. Nog steeds zijn zij met toortsen aan het patrouilleren. Terschelling had echter het voordeel dat de wind niet op de dijk stond. We] stonden op de Willem Barendskade in Westter- sclielling de vloeren en kelders van de huizen blank tengevolge van het hoge water. Vannacht is de „Vlieland", de boot, die de passagiers naar Vlieland brengt, van rijn ligplaats in Westterschelling losgesla gen en weggedreven. Het schip is spoor loos verdwenen. Het eiland Vlieland zit dus voorlopig zonder verbinding. Geluk kig bevond zich niemand aan boord van het weggedreven schip. Vijf mijl voor de kust van IJmuiden raakte vannacht het 7281 b.r.t. metende Panamese schip „Katingo" in moeilijkhe den. Het schip, dat het stuurboordanker had verloren en moeilijk bestuurbaar was, dreef snel af in de richting van de kust. Om ongeveer vier uur meldde het schip, dat het op twee kilometer ten Noorden In de Zandkreek tussen Noord- en Zuid Beveland is gisteravond het binnenschip „Koopvaart II", welk schip op het ogen blik in gebruik is bij de Kon. Marine voor de demontage van mijnen, op een zand plaat gelopen. Het marinevaartuig H. M. „Bulgia"- een der onlangs op de Rijks werf te Den Helder afgebouwde patroud- levaartuigen, begaf zich naar het vast geraakte schip om eventueel assistent.e te kunnen verlenen. Ook de reddingboot van Veere, de „Cornelia Maria Blanken- heym", voer uit Er bestond echter geen onmiddellijk gevaar voor schip of beman ning en om even over half elf kwam de reddingboot met de „Koopvaart II" op sleeptouw in de haven van Veere binnen. Het Costaricaanse s.s. „Mariannina", groot 4949 brt, dat Maandagavond na bun kering te Vlissingen op de rede voor anker was gegaan, verspeelde gisteravond zijn beide ankers met ketting. Sleepboten voeren ter assistentie uit, om het op drift geraakte schip weer de Vlissingse haven binnen te brengen. De „Mariannina" was op weg van Antwerpen naar Gdynia in Polen. H. M. Oceaanmijnenveger „Onversaagd" de tweede van de door de V. S. geschon ken serie die in ons land is aangekomen, meerde gisteravond om 9 uur te Rotter dam. Wegens de storm achtte men het raadzamer niet door te stomen naar de rede van Texel. Het schip zal de reis voortzetten zodra de weersomstandigheden gunstiger worden. Drie schepen, die gisteravond uit de Rotterdamse haven waren vertrokken, zijn later weer naar de Maasstad teruggekeerd Het 493 brt metende Engelse kustvaart'T.g „Stork" keerde, evenals de Nederlandss kustvaarder „Hoop" van 499 brt' terug wegens het slechte weer op zee. Het 10.240 brt metende Britse tankschip „Southern Atlantic" kwam weer naar Rotterdam te rug wegens lichte machineschade. De boe: op de Maasvlakte sloeg gisteravond los en dreef 2% mijl af in de richting van de kust van Oostvoorne, waar hij aanvanke lijk op het zand vastraakte. Het knipper licht knipperde onversaagd door. Later werd de boei gesignaleerd in het Brielse Gat. De polder „Eendracht" in de Noordoost hoek van Texel bij Cocksdorp is vannacht bijna weer doorgebroken. Op drie plaat sen is de dijk emèüg beschadigd. Men is Het West-Duitse kabinet heeft gisteren een wet goedgekeurd, die bepaalt, dat de Oostenrijkers, die in gevolge de „An schluss" van 1938 de Duitse nationali teit verkregen hadden, met ingang van 27 April 1945 weer hun vroegere na tionaliteit teruggekregen hebben. Oostenrijkers, die sinds de oorlog voortdurend in Duitsland gewoond heb ben, krijgen echter de mogelijkheid om de Duitse nationaliteit te behouden. Door deze wet goed te keuren komt de Bondsrepubliek tegemoet aan een ver zoek van de Oostenrijkse regering, die deze kwestie opgehelderd wenste te zien. Enige tijd geleden had het Berlijnse hof verklaard, dat t.a.v. de nationaliteit de „Anschluss" nog steeds gevolg had. De weduwe J. M. StadhouderHoffman, wonende in Huize „St Liduina" te War mond, zal op 25 December a.s. 101 jaar worden. Mevr. StadhouderHoffman is enkele maanden geleden ernstig ziek ge weest, maar zij geniet thans weer een vrij goede gezondheid. Mr B. Krijger, directeur, chef der directie Nieuw-Guinea van het Ministerie van Overzeese Rijksdelen, ontving uit handen van Minister Kernkamp de Verzetsster Oost-Asië 191/2191/5 voor daden van moed, getoond tijdens zijn verblijf in Japanse gevangenkampen. De Minister speldt de onderscheiding op de borst van de heer Krijger. van Egmond tegen de duinen aanzat. De I thans bezig de gaten met zandzakken te Panamees had verscheidene malen om I j, slcepboothulp gevraagd, waarop ook de i diehten- Voorlopig is het gevaar geweken „Cycloop" van de firma Wijsmuller te IJmuiden onmiddellijk was uitgevaren. De bemanning van het reddingstation Egmond is vanmorgen met een wippertoestel naar het Panamese schip vertrokken, dat vlak voor de wal ligt. Er bestond geen gevaar voor de opvarenden. Het Water zakt. De reddingboot „Dorus Rijkers" is van ochtend vroeg de haven van Den Helder uitgevaren om te zoeken naar een scheepje dat uit Oude Schild, op Texel, de Wad denzee is opgedreven. (Van onze Brusselse correspondent) Voorzitter dr Theo Lefèvre vertolkte onomwonden het C.V..P-standpunt, toen hij zeide: „Wij waarschuwen de schuldi ge ministers, dat hun kortzichtige partij digheid bij een wisseling van de politieke kansen onvermijdelijk tot vergeldings maatregelen zal leiden." De meest dringende taak van de C.V.P. blijft het democratisch verzet tegen de linkse willekeur en de verdere uitbouw van een eigen programma, dat reeds ter Het is een vierkant-fors ontwerp dat de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen maakte voor het verzetsmonument, dat waarschijnlijk in de tweede helft van 1955 zfln plaats zal krijgen in Rotterdams binnenstad, recht tegenover het stadhuis, op het Stadhuisplein. Vierkant niet alleen in de afmetingen van drie bjj drie meter, maar ook vierkant in de robuustheid der hoofd figuren. Op een sokkel met een voetstuk van ongeveer 1.40 meter zal het gehele monument een hoogte bereiken van 4.40 meter. Het was ook Mari Andriessen die de Dokwerker ais symbool van het Amster damse verzet schiep, een monument dat men thans op het Jonas Daniël Meyerplein in de hoofdstad vindt. Het Rotterdamse monument met zijn vier figuren symboliseert, het verleden, het heden en de toekomst. De middelste figuur is eigenlijk de verbinding tussen de linker- en rechter-figuren. Toen An driessen ongeveer een jaar geleden zijn eerste ontwerp maakte er was een prijsvraag aan voorafgegaan, die niet het gewenste project bracht ging hij uit van drie figuren: de vrouw, die haar leed in de oorlog had gedragen, de man die haar bemoedigend de hand op de schouder legde en het contact tot stand bracht met de werker, die klaar staat voor de toekomst. Andriessen was er niet tevreden °,ve.r- Het werd te symmetrisch en te stijf. Het kind bracht de oplossing en zo kon V, Juev,cndigcr compositie ontstaan, die nppr m.„ ielt .zelfs nog versterkte. Wan- 7inn»t,»ow?ekfifiuur' die toekomst ver- rig de gedachteh°UWt' gaan onwillekeu" lg,„„l,£,dacht?nnaa>' de Amsterdamse dokwerker en het is ook waarschijnlijk, (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Parijs, hedenmorgen De „Cöte d'Azur", de boot van de Fran- ïe spoorwegen, die de dienst tussen Ca lais en Folkestone onderhoudt, is Maan dagavond door ongunstig weer op de kop "/an de buitenpier van de haven van Ca- Sais gelopen. Hierbij heeft het schip een scheur in de voorsteven van tien twaalf meter opgelopen, terwijl ook de motoren beschadigd zijn en het schip onbestuur baar is geworden. De schok was zo hevig, dat het hoofd van de pier ontzet werd. Zowel de reddingboot „Maréchal Foch" als een havensleepboot voeren on middellijk uit, maar de zware zeegang maakte het onmogelijk de 31 passagiers. Engelsen en Amerikanen, van boord te halen. Besloten werd daarop de volgende ochtend af te wachten, in de hoop. dat de zee wat kalmer zou worden. Dit was Dinsdagochtend ook mdr.rdaad Jiet geval, maar nu speelde de sterk» stroom weer parten en bovendien bleek dat de „Cöte d'Azur" de schroef had ver loren. Men wist het schip wel los te wrikken, maar door de sterke stroom dreef het af en liep het vast op een on diepte evenwijdig met de kust. De gehele dag, gisteren, bleef men in de weer, terwijl de passagiers al die tyd aan boord moesten blijven. Tegen de avond was men zo ver, dat men de boot aan de haveningang had gebracht. Toen werd zij echter opnieuw losgeslagen en dreef af in de richting van hef badstrand van Calais. Men wist het schip ongeveer 200 meter buiten de kust aan de ankers te leggen, maar het was duidelijk, dat de onfortuinlijke passagiers opnieuw een nacht op zee zouden moeten doorbrengen. Deze nacht is geen pretje geworden, want een zware storm woedde ook langs de Noord-Franse kust. Vanochtend is mén opnieuw aan het ,werk gegaan om te po gen de „Cöte d'Azur" in veilige haven te brengen. df' Nnd7reHpnVeZVigUur niet Nan zich af on zetten toen hij het ontwerp voor Rotterdam maakte. Doch al werkende heeft de Rotterdamse bevrijdings-groép geheel bezit van zijn geest genomen en brengt zij in de vergrote uitvoering der beelden in klei een ietwat andere propor tie in de man-met-de-schop, de bouw vakarbeider. Deze figuur zal iets slanker worden in zijn uiteindelijke vorm. Andriessen werkt thans in zijn atelier aan de kleigroep, die een hoogte heeft van 1.80 meter, ongeveer natuurlijke grootte Dit maakt voor hem het werk wat over zichtelijker. Het hiervan te maken gips afgietsel gaat naar Parijs, waar de volgens een mechanisch proces vergrote gietvorm wordt gemaakt. Het beeld tenslotte, dat een gewicht zal krijgen van naar schatting 2500 kg., zal in Nederland in brons worden gegoten. Om het op zijn plaats te houden zal het moeten worden onderheid. De vrouw komt met het gezicht naar het stadhuis gekeerd, de mannen naar de zijde van de Korte Lijnbaan. Het model slaat thans geëxposeerd in Museum Boymans. studie is en voortdurend wordt bijgehou den om gereed te zijn voor hef mo ment dat de partjj weer regeringsverant- woordelijkheden zal moeten nemen. „De gehele christelijke gemeenschap van het land staat thans in het verzet", zeide nog de heer Lefèvre. „Op het ogen blik worden alle tactische manoeuvres samengeordend in één groot strategisch plan, om de noodlottige linkse regering omver te werpen." De linksen hebben het bewijs geleverd, dat niets als een verworvenheid mag worden beschouwd: de objectiviteit van de Staat, het ideologisch en sociaal plu ralisme, de vrijheid van gedachten en van geweten. „Alles is met die regering onzeker geworden." Wat stelt de C.V.P. daar tegenover? „Zij zal vrijzinnige onverdraagzaam heid niet beantwoorden met godsdiensti ge onverdraagzaamheid. Zij zal er in vol harden, een maatschappij voor te stellen waar ieder staatsburger zich een vrij man kan gevoelen; waar de Kerk de kerken haar zending onbelemmerd kunnen vervullen; waar de christenen evengoed als de anderen kunnen leven volgens hun overtuiging." Het congres bleef intussen niet bij de binnenlandse politiek staan, maar schonk ook in ruime mate aandacht aan de in ternationale problemen. Na er op gewezen te hebben, dat de val van de E.D.G. België ernstig heeft teleurge steld, waarschuwde oud-premier prof. di Gaston Eyskens voor de moeilijkheden die thans ook de Parijse accoor- den bedreigen, met name het dispuut rond de Saar. Ook bestaat er in België ongerustheid over de tendensen, die zU& binnen de Europese kolen en staalaé» meenschap aftekenen, waarbij het supra nationaal beginsel, dat in feite een waar borg is van gelijkberechtiging voor klei ne landen, zou worden aangetast. Er moet meer samenwerking zijn, be toogde prof. Eyskens en hij wees in dtt verband op het nut van een doelmatige samenwerking zoals men die in Benelux- verband vindt. Met uitzondering van de landbouwsector en van sommige bescher mingsmaatregelen voor enkele takken van bedrijf, mag men zeggen dat hier een eenheidsmarkt werkelijkheid is ge worden. De gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven. Prof. Eyskens toonde dit aan de hand van cijfers aan, zo wees hij er o.m. op, dat, terwijl het volume van het handels verkeer onder de O.E.E.S. landen, in ver gelijking met vóór de oorlog, is toegeno men met ongeveer 50 fct., het ruilver keer in het kader van de Benelux Unie verdubbeld is. De drie Beneluxlanden zijn voor elkaar onderling het belangrijk ste afzetgebied geworden. Het aandeel van het intra-Beneluxverkeer in de totale buitenlandse handel is met 50 pet. toege nomen in vergelijking met de basisjaren 19361938. Als men rekening houdt met de grote moeilijkheden die gerezen zijn n.a.v. d- spariteiten in prijzen- en loon peilen, mogen de binnen de Benelux Unie behaalde resultaten destemeer worden onderlijnd. Het lijkt prof. Eyskens dan ook nood zakelijk dat. nu zovele onzekerheden en twijfels zijn gerezen in Europa, door Bel gië, in het kader van Benelux, een initia tief zou worden genomen, teneinde een nieuwe doorbraak te verwekken, daar de gebeurtenissen der jongste maanden bij velen ontmoediging hebben gebracht. Spreker acht het mogelijk, dat een voor stel zou worden gericht tot een aantal landen in Europa, om zich bij Benelux aan te sluiten met het oog op een gelei delijk invoeren van een douane-unie, die eventueel zou kunnen worden uitgebouwd tot een ware economische unie, langs een weg van geleidelijkheid eu door middel van overgansperioden. Men zou zich daarbij kunnen inspire ren aan Benelux, en aan de ondervin ding in dit verband opgedaan, teneinde de moeilijkheden te overbruggen. Tot zo- V?.F ^r. Eyskens over dit aspect van Bel- gië's internationale politiek. Voegen wij hier tenslotte nog aan toe, dat dit congres van de C.V.P. werd bij gewoond door afgevaardigden van zuster partijen uit Nederland, Frankrijk, Duits land en Italië, die de groeten en wansen van hun respectieve partijen over brachten. Voor de Nederlandse K.V.P. werd dit gedaan door haar voorzitter, de heer Van Doorn. Het K.N.M.I. deelt mede Een kleine storing, die in de nacht van Maandag op Dinsdag nabij IJsland was gelegen, trok snel naar het Noorden van de Noordzee en ontwikkelde zich tot een diepe depressie, die over een uitgestrekt gebied zware stormen veroorzaakte. Het eerst stak de wind op boven Schot land, daarna volgde het Noordzeegebied. Reeds gisteren tegen de avond meldde het lichtschip Terschellingerbank een zware Noordwesterstorm met stoten van orkaankracht. Later in de avond meld den ook de overige stations een zware storm. In de kustprovincies werden wind stoten waargenomen van 120 tot 140 km. per uur. De storm ging vergezeld van talrijke hagel- en onweersbuien. Het centrum van de stormdepressie lag vanmorgen boven Zuid-Zweden. De sto ring trekt nu langzaam in Oostelijke rich ting weg. Daarmede samenhangend zal de wind in ons land vandaag geleidelijk afnemen. Nabij IJsland is intussen een nieuwe storing verschenen, die langzaam in de richting van Schotland beweegt. Jr' ozcnlijking van de plannen om Het ontwerp voor dit monument is van tot T 0P"chtmg van een de beeldhouwer Mari Andriessen. Foto monwrnent uoor de gevallenen uit de oor- boven: Het nieuwe Stadhuisplein zoals teapnnverhit ItnriïiZi I' j dlt er in de toekomst uit zal zien. In het tegenover liet stadhuis te Rotterdam is midden ziet men duidelijk de plaats, rijend Rotterdam" "Hcr~ v'.elke het monument zal innemen. Foto rjzend Rotterdam onder welker auspi- onder: Het bronzen-model van het ge- oen Dinsdagochtend een bronzen-model vallenen-monument De Algemene vergadering van de Ko- mnklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie heeft giste ren haar goedkeuring gehecht aan de voorstellen, die met betrekking tot de ziekenfondshonorering tussen de verte- genwoordigers van de maatschappij en van de ziekenfondsorganisaties waren uitgewerkt. Op deze wijze is het conflict, dat per 1 Januari dreigde te ontstaan, vermeden. Partijen kwamen overeen, een voorlopige regeling te treffen. Inmiddels wordt naar 1de spoedige totstandkoming van een de finitieve regeling met kracht gestreefd. Gisteren hebben zich in de gezondheids toestand van Z. H. de Pads geen verdere moeilijkheden voorgedaan. De H. Vader had een zeer rustige nacht. In de loop van de morgen ontving hij, zoals gewoonlijk, Mgr Dell' Aqua in audiëntie en in de namiddag hield Hij zich gedurende twintig minuten in de tuin op. Niettegenstaande al te optimistische meningen is men het er wel over eens, dat het niet mogelijk zal zijn de storin gen op te heffen en volledig herstel van krachten te bewerken tenzij na opera tief ingrijpen. De kuur, die de H. Vader thans doormaakt, is slechts verzachtend maar niet genezend. De bedoeling der artsen is dan ook met hun behandeling alleen maar de lichaamskracht van Z.H. de Paus op te voeren. Definitieve resul taten verwacht men van de behande ling niet. De specialisten, die de H. Vader behan delen, hebben zich eenstemmig tegen opereren verzet, niet omdat zij zoveel re sultaat van hun kuur verwachten, maar omdat zij chirurgisch ingrijpen op dit ogenblik met het oog op de zwakte van de Paus buitengewoon gevaarlijk achten. Herhaaldelijk heeft men kunnen consta teren, dat de ziekteverschijnselen in meerdere of mindere mate terugkeren wanneer de Paus zijn krachten overschat' Naar in Vaticaanse kringen verluidt zal de H. Vader dit jaar het by de H. Stoel geaccrediteerde corps diplomatique niet persoonlijk kunnen ontvangen om de Kerst- en Nieuwjaarswensen in ontvangst t» neme». s

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1