Grote gang verontwaardig van zaken in mg over Indonesië Methodes van Japanse militaire politie uit bezettingstijd herleven 1954 was gunstig jaar voor Nederlandse tuinbouw de Uitgifte van 3 V& pet. Staats lening a pari Is Mendès-France vóór uitge stelde werking der geratificeerde verdragen Zitting van het hof verdaagd tot 4 Januari „KANDELFELS" HAD PECH OP EERSTE REIS De dokter zei: zalf gebruiken, maar Onderzoek „Tritoni-ramp Wat moet er gebeuren om de crisis der Europ. integratiegedachte te boven te komen? Heeft het nog zin met Indonesië tot accoord te komen? Speelgoed voor Sylvia liïwe'te «ssffi»»™ - I 20.000 Liter water per minuut op brandende kapoklading Spanje bluste niet Het ratificatie-debat in het Franse parlement Alle aandacht richt zich op rede van premier Britten verwerpen Sovjet-nota Opvallende eer voor Stalin WOENSDAG 22 DECEMBER 1954 PAGINA 5 's-GRAVENHAGE, 21 December 1954 Over enige dagen is het vijf jaren geleden, dat de souvereiniteits- overdracht aan Indonesië een feit werd Een lustrum, dat bepaald geen aanleiding is om in een feestelijke stemming over het resultaat hiervan te geraken. Integendeel! Bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer hebben reeds vele afgevaar digden uiting gegeven aan hun ergernis en grote verontwaardiging over de huidige gang van zaken in Indonesië. Vooral de heer de Graaf (K.V.P.) deed dit op een indrukwekkende wijze. De ongunstige en teleurstellende verhouding tussen Nederland en Indonesië, aldus de K.V.P.-spreker, staat niet op zichzelf. Zij is slechts een symptoom van het algehele interne en externe verval van Indonesië. En juist dit algehele verval baart de eigenlijke en grootste zorg op het wereldpolitieke vlak, omdat men ten enemale niet weet, wat men aan Indonesië heeft en wat men er in de naaste toekomst van mag verwachten. De diepste oorzaak van de gehele toestand van Indonesië is, zo meende hij, grotendeels gelegen in het feit, dat de internationale wereld uit wanbegrip voor wat het belang van Indo nesië en de wereld feitelijk vroeg, Indonesië in de steek heeft gelaten zowel vóór als na de souvereiniteitsoverdracht met als gevolg, dat Nederlands poging om het goed te doen zowel vóór als na de souve reiniteitsoverdracht schipbreuk moest lijden. Uiteraard zijn met dit alles niet alleen Indonesië's belangen ernstig geschaad, doch ook de belangen van Nederland en vele Nederlanders aldaar. PTT-anibtenaren in R'dam en Londen spelen voor St. Nicolaas-Santa Claus Het Haagse Protocol ISieuw-Guinea De crisis der Europeso integratiegedachte Veilingwezen BEDRAG DER LENING ZAL NOG V ASTGESTELD WORDEN N.A.V O Criliek op rede van Koningin Kanalenkwestie SLAVENBURG'S BANK (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen De Franse Kamer heeft gisteren het Maandag begonnen debat over de Parijse verdragen voortgezet. Nadat de rapporteurs'van de ver schillende commissies aan het woord waren geweest, kon gisteravond het algemeen debat aanvangen. De redevoeringen die tot nu het meest de aandacht trokken waren die van drie Gaullisten, die eigenlijk niets liever zouden willen dan dat de Parijse accoorden het lot van de EDG deelden. Doch de vrees voor het diplomatieke vacuum, dat dan zou ontstaan, weerhoudt hen van onvoorzichtigheden. Afgezien van enige volstrekt onverzoenlijken, die onvoorwaardelijk tegen de Duitse herbewapening zijn, ontwikkelt het streven van de Gaullisten zich dan ook op het verkrijgen van een suspensieve" of „opschortende verklaring", waardoor de onderte kening der Parijse'verdragen eerst zou mogen geschieden, nadat een modus vivendi tussen Oost en West onmogelijk zou zijn gebleken. Na een jaar stilzwijgen MEER APPELEN NAAR WEST-DUITSLAND Y ANISETTE SUPER FINE I 9.20 PER FLES sche rechtsorde. Het wereldgeweten moet wakker geschud worden. Door de houding der Nederlandse re gering in dezen, had de communistische heer P de Groot zo zijn eigen mening Hieruit bleek voor hem zonneklaar, dat Nederland Indonesië nog steeds als een ondergeschikt koloniaal gebied be schouwt.' In de eerste plaats doelde de heer De Graaf op de kwade trouw, de ongemoti veerde verdachtmakingen en het ontbre ken van de meest elementaire beginselen van recht en menselijkheid, waaronder speciaal Nederlanders in Indonesië to lij den hebben. Deze kwade trouw en ongemotiveerde verdachtmakingen blijken o.a. uit de vele arrestaties van Nederlanders in Indonesië. In verband hiermede constateerde de heer De Graaf, dat thans in Indonesië de methoden van de Japanse militaire politie uit de bezettingstijd wederom worden toegepast en dat het vrije en souvereine Indonesië daartegen zijn stem niet ver heft. De Nederlandse regering heeft bjj herhaling, doch zonder succes, tegen dit onwaardige gebeuren geprotesteerd en hoopt thans, dat wellicht van publi catie van bewezen feiten iets te ver wachten is. De K.V.P.-spreker vroeg zich echter af, of er nog niet andere wegen in dezen openslaan. Hu dacht hierbij aan de mogelijkheid andere mogendheden hiervoor te interesseren om gezamenlijk opnieuw stappen te doen bij de Indonesische regering. En in uiterste instantie kan ook nog gepro cedeerd worden op basis van de nog steeds geldende R.T.C.-overeenkom- sten. Ook de heer Weiter vestigde hie^ op de aandacht.. Tevens vroeg deze de regering, of het geen aanbeveling ver dient de Hoge Commissaris terug ie roepen en de behartiging onzer belan gen in Indonesië over te laten aan een zaakgelastigde. De infiltraties in N-Guinea. de oplei ding van infiltranten, welke doet denken aan de methoden van Hitler en Mussolini en de arrestaties van Nederlanders wer pen een uiterst onaangenaam licht op de ontwikkeling in Indonesië, aldus de heer Goedhart (P.v.d.A.) Dit land krijgt steeds minder het karakter van een democrati- Sylvia Griffiths, een achtjarig Engels meisje, dat een brief stuur- de aan „Sint Nicolaas in Holland", waarin zij de goedheilige man vroeg, haar met Kerstmis een grote speelgoedaap te geven, Krijgt haar cadeautjeen nog heel wat meer heerlijkheden dank zij de vrijgevigheid van Nederlandse en Engelse P.T.T.-ambtenaren. De kleine Sylvia schreef aldus: „Lieve Sint, Mijn pappie is on gelukkig en wilt u me daarom een grote speelgoedaap sturen. Hij heeft in 19jl, geholpen uiv land te bevrijden. Nu is hij ongeneeslijk verlamd. Syvia". Postambtenaren in Rotterdam, uiaar de brief binnenkwam, hiel den een inzameling om aan Syl via's wens te voldoen en al spoe dig bleek, dat er meer dan genoeg geld was om haar ook nog andere 'Kerstgeschenken te sturen. Ze maakten een prachtig pakket, waarin behalve de aap °°k nog zeep, eau de cologne, een boek, een handtasje, suikergoed en cho cola werd gedaan. En om te zor gen, dat de kleine Sylvia niets te maken kreeg met zo iets on-kerst- achtigs ais de betaling van douanerechten, stuurden ze een briefje aan de ambtenaren op het centrale postkantoor in Londen met het versoek om de invoerrech ten op de geschenken te betalen. Wat het Haagse Protocol van 10 Augus tus 1954 betreft, dat het einde betekent van de Nederlands-Indonesische Unie, vroeg de heer de Gtaaf zich af wat voor zin het in het licht van de huidige situa tie eigenlijk r.og heeft met Indonesië tot een accoord te komen. Hij wees hierbij o.a. op de Me morie v. Toe lichting der Indonesische MR TH DE GRAAF regeling op Andere wegen? Haagse Proto col Deze M. v. T. bevat n.l, talloze pas sages, die z.i. een interpretatie inhouden, welke volkomen in strijd is met de dui delijke tekst van Protocol en briefwis seling. O.a. wordt hierin bij herhaling gesteld, dat de financieel-economische overeenkomsten zullen worden gewijzigd en dat Nederland daarbij verplicht is met de nationale wetgeving van Indonesië re kening te houden. Moeten we nu een Protocol wettelijk goedkeuren, als nu reeds de zekerheid bestaat dat Indonesië dit op wezenlijke punten volkomen anders interpreteert dan Nederland, een Protocol, dat naar de mening van de Indonesische regering een psychologisch voordeel oplevert voor haar strijd om Westelijk Nieuw Guinea? Wat de behandeling over de kwestie Nieuw-Guinea in de Ver. Naties betreft, gaven vele afgevaardigden blijk van hun waardering voor het optreden van de Ne derlandse delegatie en haar leider, mi nister Luns. Tevens spraken zij hun te leurstelling uit over de houding van de Verenigde Staten in dezen, die zich, zoals bekend, van stemming onthielden bij de stemming over de Indiase resolutie. De heer Weiter vond het beangstigend, dat de grootste macht op aarde nog steeds in de ban is van de leuze van het z.g. kolo nialisme. De Amerikaanse politiek m.b.t. N.-Guinea getuigt van een ontoelaatbare dubbelzinnigheid. betoogde de heer Goedhart. Na de zakelijk juiste verdediging van ons standpunt in de organen der V N is het zaak, aldus de heer De Graaf, dit standpunt verder naar buiten te dragen langs andere wegen dan via het officiële internationale forum. Wjj mogen geen en kele kans ongebruikt laten om in een rus tiger sfeer dan die van het internationale steekspel aan de wereld duidelijk te ma ken, dat Nederland primair het belang der Papoea-bevolking nastreeft en dat met 'n onbetwiste positie van Nederland in N.-Guinea ook het wereldbelang gediend is. Indien wij er in slagen om in ons actief buitenlands beleid het doel van ons stre ven algemeen erkend te krijgen dan moet het tevens mogelijk zijn technisch econo mische en andere bijstand voor dit gebied te verkrijgen. Door de verwerping van de E.D.G. is het Europese integratiestieven in een crisis geraakt. Wat moet er gebeuren om de supra-nationale wagen weer op gang te brengen? Verschillende sprekers lieten hierover hun licht schijnen. Men was het er over eens. dat de West- europese Unie, in de piaats komend van de E.D.G. voor het supra-nationale stre ven niets bevat, dat aanknopingspunten biedt. De heer Bruins Slot (AR) zag op dit ogenblik niet, hoe de supra-nationale wagen weer in beweging kan worden gebracht. Laten we momenteel ervoor zorgen, dat de bekende europese orga nen, m. n. de K.S.G., zo goed mogelijk functioneren, .aldus de AR-spreker. De heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) daarentegen ontdekte reeds nieuwe integratie-mogelijkheden. nl. binnen de op te richten Westeuropese Unie. Hij dacht hierbij aan het sluiten van multilaterale accoorden tussen de zes „Schuman'Manden binnen de West europese Unie. accoorden. waarbij En-' geland dan dadelijk zou moeten worden geassocieerd, zoals dat bij de Kolen- en Staalgemeenschap is geschied. Mej. dr M. Klompè (KVP) moest van deze suggesties echter niets hebben Zij vond de weg, die de heer Van der Goes uitstippelde om tot verdere politieke en economische integratie te komen gevaar lijk, ja heilloos. N.A.V.O. en Westeurope se Unie zouden hierdoor uit elkaar ge dreven kunnen worden. Bovendien zou deze weg een frustrerende invloed op En geland uitoefenen. Een andere mogelijkheid om de su pra-nationale wagen weeï op gang te brengen Is de Kolen- en Staalgemeen schap ervoor te spannen. Suggesties in deze richting kwamen van de heer Wei ter, die zich uitsprak voor een uitbrei ding van de taak der K.S.G. tol andere energie-bronnen, zo mogelijk tot het vervoer. De heer Van der Goes zag In het bewandelen van deze weg een do delijke bedreiging voor de K.S.G Ook mej. Klompé was hiertegen, al zag zij in tegenstelling met de heer Bruins Slot wel degelijk mogelijkheden om het K.S.G.-verdrag beter dan tot dusverre uit te buiten. „Was het jaar 1953 over het algemeen zeer matig voor de Nederlandse tuin bouw; het jaar 1954 mag zonder meer goed worden genoemd. Vooral in de groenteteelt werden goede prijzen ge maakt. Ook de fruitoogst was zeer groot Volgens voorlopige schattingen bedroeg de gemiddelde productie dit jaar rond 10 000 kg per ha. Ondanks het feit dat het binnenlands verbruik van 20 kg fruit per inwoner vóór de oorlog, is gestegen tot rond 30 kg op dit moment, overtreft de productie de binnenlandse behoefte toch nog in belangrijke mate. zodat de fruittelers voor hun afzet (evenals voor de groenten) voor een groot deel op de buitenlandse markt zijn aangewezen. Dit brengt onherroepelijk met zich mee aat alleen de betere rassen geëxporteerd kunnen worden, aangezien minderwaar dige producten ver beneden de kostprijs worden betaald", aldus de heer H. Huis man. voorzitter van de Tuinbouwvak- organisatie van de A.B.T.B. op de alge mene jaarvergadering van deze instelling in Arnhem. Ook over de „Bloemisterij'' kon spr. een gunstig geluid laten horen. Dank zij een grote export van geraniums, boekte het centrum Lent gunstige resultaten. Sprekende over de ontwikkeling van ,1e PBO. zeide de heer Huisman, dat de hnnfdafd. Tuinbouw thans geïnstalleerd is en dat binnenkort de afdelingen Groen- w, en Fruit zullen volgen, terwijl ook Uitvoerig stond de voorzitter stil bij de situaUe in het veilingwezen en hij vroeg z ch met nadruk af of de veihngen inder daad Pw onze afzetorganisaties zijn en of men nief een gevaarlijke weg bewandelt, wanneer steeds maar voor gezamenlijke rekening in kapitale gebouwen wordt ge- inveTee'rd zonder dat men verzekerd van samenwerking in tijden, dat het min der goed gaat in de tuinbouw. de product- Zoals wij in ons blad van Maandag reeds uitvoerig konden berichten, zal in derdaad tot de uitgifte van een 3% pet Staatslening 1955 worden overgegaan. De koers van uitgifte zal 100 pet bedragen, terwijl het bedrag der lening vastgesteld zal worden na sluiting der inschrijving. De schuldbewijzen aan toonder zullen oom. 1.000 groot zijn terwijl de schuld register inschrijvingen tenminste t 100.000 ■■llen moeten bedragen. De looptijd van lening zal ten hoogste 40 jaren zijn. Jaar lijks wordt 2)4 pet op de lening afgelost. Algehele of versterkte aflossing zal ech ter moeilijk zijn. De coupons vervallen per 1 Februari en 1 Augustus. De inschrijving op de nieuwe Staats lening zal openstaan op 11 Januari a.s. bij het Agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam, uitsluitend door bemiddeling van banken of commission- nairs in effecten. De storting op de toege wezen stukken zal op 1 Februari moeten geschieden bij de Nederlandsche Bank Het doel der lening is consolidatie der vlottende schuld en de financiering van de aflossing der buitenlandse schuld. MEJ. Naai dé me ning van de K.V.P.-spreek ster is er nog 'n andere, derde weg, nl. de for mering van een studiegroep uit de parlements leden der zes „Sehuman"-lan- den welke de ipdracht zou moeten krijgen na te gaan. op welke wijze de verdere europe se integratie in de hu'dige si- het best kan worden nagestreefd DR M. KLOMPé Derde weg tuatie Een weg. welke zij graag bewandeld zou zien. In verband met de Westeuropese Unie gaven verschillende afgevaardigden uiting aan hun bezorgdheid t,a v. een economi sche toenadering tussen Frankrijk en Duitsland, welke gevaren nhoudt voor kleine Europese staten als Nederland Wat de Benelux betreft, nu de periode der moeilijkheden achter de rug is wordt het tijd. dat we haar vervolmaken, aldus de heer Korthals (VVD) Hij dacht hierbij ■•m.n. aan de. uitbouw der economische unie en de interparlementaire Benelux- Raad, die er nog steeds niet is Vele af gevaardigden spraken over het uitblijven van deze Raad hun teleurstelling uit. Vele sprekers drongen ook aan op de instelling van een parlemenlaii contact orgaan in het kader van de N.A.V O. om hierdoor de democratie op het niveau der Atlantische samenwerking beter tot haar recht te doen komen. De heer Ruygers (PvdA) wilde, dat de regering hiertoe het initiatief neemt. De heer Korthals vroeg van de regering nog iets anders, nl. de uitwerking der economische samenwerking binnen Atlan tisch kader te bevorderen. Met de heer Ruygers zag hij de hulp aan de minder ontwikkelde gebieden in de wereld als een eis van zelfbehoud. De heer Ruygers vroeg ook nog speciale aan dacht voor de minder ontwikkelde gebie den in Europa, zoals Z.-Italië Grieken land, Turkije e.a., die het vergeten deel van de wereld dreigen te worden. De heer Weiter verheugde zich over de meer critisch geworden instelling der re gering tegenover de Ver. Naties. Hij be pleitte een principiële herziening van de structuur der V. N. in deze zin, dat zij een overkoepelende organisatie van re gionale organisaties moet worden.- De ont wikkeling gaat steeds meer in de rich ting van regionale organisaties. De heren Schma] (CH), Bruins Slot en Zandt (St.Ger.) hadden critiek op de rede, welke H. M. de Koningin op 21 Juli 1954 ter gelegenheid van het bezoek van pre sident Coty aan ons land heeft gehouden en wel op de passage, waarin sprake was van vrijheid, gelijkheid en broederschap, zoals deze door Frankrijk zijn geprocla meerd. Deze passage heeft in brede lagen grote ontstemming gewekt, aldus ds Zandt, omdat ze een verheerlijking ^as van de leuze der Franse Revolutie. Wat de kanalenkwestie betreft, het wordt langzamerhand onbetamelijk, aldus mej. Klompé. zoals W.-Brabant in dezen behandeld wordt. Op korte termijn moet een oplossing voor dit gewest worden ge vonden. De heer Schmal was van mening, dat W.-Brabant ook buiten het Moerdijk kanaal geholpen kan worden. Hij dacht hierbij aan de mogelijkheid van een her opening van het Kreekrak. Om kwart over twaalf werd de vergadering gesloten. Morgen komen de beide bewindslieden aan het woord. AD INT. In verband met de aanvraag tot op neming in de officiële notering van de Amsterdamse beurs deelt de directie van de N.V. Slavenburg's Bank te Rotterdam mede, dat geplaatst zijn 700 aandelen, elk groot 1000 nom.. nrs 6301 t/r.i 7000. i - Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. Huisman met 58 tegen 1 stem in het hoofdbestuur van de A.B.T.B gekozen In het bestuur van de tuinbouwvakorgani- satie werden gekozen de heren J. Meys (Lent), G. Heeres (Sappemeer) en N. Jongerius (Vleuten). De heer G. Reme- rink (Denekamp) die zich niet meer herkiesbaar stelde, zal voorlopig zijn functie blijven waarnemen, omdat de heer J. Scholten (Denekamp) zijn candidatuur introk. Tot besluit van deze vergadering hield ir C, A. M. A. van Gils een inleiding over de financiering in het tuinbouwbedrijf, waarna pastoor Th, G. Hendriksen een kort slotwoord sprak. In Londen is de kerstboomeen geschenk van Noorwegen, reeds enige dagen geleden aangekomen en tussen twee feeëriek verlichte fonteinen in, geplaatst op Trafalgar Square. Maandagavond werden de lichtjes in deze boom voor het eerst ontstoken; tezamen met de glans van de hoog-opspuitende waterstralen wekken de kleurige kaarsjes de stille bewondering van de vele Londenaren. (Van onze verslaggever Diep in het water van de Merwehaven te Rotterdam lag gisteravond om half 1] het splinternieuwe Duitse vrachtschip „Kandelfels" terwijl 21 slangen een rare wirwar van cascades neerstortten in het middenruim, waar kletsnatte halen kapok werkten als gulzige sponsen. Het bovendek toonde een beeld van een enorme schotel macaroni van brandslangen en tot de hoorden van het onderdek stond een waterbassin van vuilgeel bluswater. De lichtbundels toonden een fantastisch en luguber schouwspel in de scheepsbuik. Hoewel het Duitse vrachtschip „Kan delfels" met een reeds 12 dagen lang bran dende lading de Rotterdamse haven bin nenkwam en men reeds vanuit zee ge waarschuwd had paraat te zijn, meende men in de Maasstad uit de symptomen Het schip kreeg ligplaats in de Merwe haven langs de kade van de Radiostraat. De Rotterdamse brandweer bleef attent en toen men gisterenmiddag een onder zoek had ingesteld bleek het nodig, meer materiaal te laten aanrukken. Om half 8 's avonds gaf men met 7 stralen water. Bij het vorderen van de avond begaven niet te mogen afleiden, dat het een ern- i brandweerlieden zich met zuurstofappa- echter op het voorschip bezig, met de scheepskranen de niet aangetaste lading op de kade te brengen. Te middernacht achtte men het gevaar wel geweken. De hoofdlieden aanwezig waren toen hoofdman Boone en hoofdman J. Hamel gaven de kapitein het advies, de zich uitzettende balen katcen zo snel mogelijk te doen lossen. De „Kandelfels" is een 4100 ton metend schip van de Deutsche Dampf Schiffahrt Geselischaft Hansa in Bremen. Of dit schip thans met de kiel op de havenbo dem ligt is niet bekend doch waarschijn lijk is dit het geval. Het zal zaak zijn, om grote schade te voorkomen, het ruim zo snel mogelijk leeg te pompen. „Pech op de eerste reis", zeide de ka pitein en laconiek voegde hij er aan toe: „Het had evengoed ook de laatste kunnen zijn". stig geval was. Zoals wij echter in de latere edities van ons blad van gisteren konden melden, liet de brand zich in de loop van gisteren ernstiger aanzien en gis terenavond gaf men met 21 stralen water. Het schip maakte toen lichte slagzij naar stuurboord. Reeds in Spanje bemerkte men, dat er iets smeulde in de kapoklading, maar de havenautoriteiten achtten het onnodig iets meer te doen dan het schip te voorzien van schuimblusmiddelen voor zijn verdere reis. Onderweg naar Hamburg achtte de gezagvoerder het echter veiliger, niet door te varen, maar in Rotterdam binnen te lopen. (Advertentie) FAnze baby van drie weken kreeg zalf voor een infectie. De dokter zei: „Met deze zalf zullen de luiers wel bederven. Er komen vlekken in, die er niet meer uitgaan". En het resultaat? Ik ben heel gewoon doorgegaan met de luiers in Castella Parels te wassen en er bleef geen vlek in! Drie werf hoera voor Castella Parels! U vliegt nu door de was heen! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in 't water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100% veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct p. pak) in huis! raten in het ruim en het onderzoek be wees, dat veel materiaal moest uitrukken Blusboot 1, de nieuwste aanwinst in Rot terdam, nam alleen reeds 12.000 liter wa ter per minuut voor zijn rekening. De overige 8000 liter werden gespoten door de havendiensten 1 en 5 en de Arend Fox motorspuiten 2, 6 en 7. De bluseenheden 44, 45, 48 en 50 waren mede uitgerukt en omstreeks middernacht verschenen de een heden 27 en 17 om de eenheden 44 en 45 af te lossen. Het was precies kwart over 11 toen het water in het ruim gestegen was tot om streeks het middendek en hoofdman A. I. Boone bevel gaf, op te houden met spuiten. Slechts een lichte walm uit de hoeken van het ruim toonde aan, dat er nog iets smeulde. Maar het werd nu tijd te over wegen, hoe de kapok snel te lossen. „De gemeente wil ons geen kraan ge venzeide de Duitse kapitein. „Men wei gert een brandende lading te lossen", zei een der hoofdlieden. Inmiddels was men Men zegt dat de heer Mendès-France wel voelt voor deze door de Gaullisten voorgestane procedure doch hij is een te handig opportunist om niet af te wachten hoe het met de debatten zal lopen De MRP is echter door de plannen van de Gauillisten tot grote waakzaamheid gebracht. De verhoudingen zijn zeer toe- gescherpt. Het is niet te verwachten dat de MRP tenslotte tegen de ratificatie zal stemmen als de voorstemmen blijven zo als ze zijn Eerder zal. een groot deel zich van stemming onthouden, maar er wordt op gerekend dat. zo de Gaullisten te veel stemmen aan de meerderheid zouden doen ontbreken, de MRP toch wel voor de nodige invallers zal zorgen. Men heeft dan ook de stemming over de vertrouwenskwestie van Maandagmiddag als een beeld willen beschouwen van wat bij de eindstemming over de ratificatie kan geschieden. Hoe dit zij, bij een debat, dat over veie dagen loopt, kunnen de verhoudingen zich nog zeer wijzigen vooral daar alle partijen inwendig zeer verdeeld zijn maar toch zoveel 'mogelijk homogeen willen op treden bij de stemming. De eis. dat er een commissie uit Senaat en Kamer zal worden samengesteld om als permanente commissie de uitvoering der verdragen te beoordelen, is intussen geen punt van strijd. En voor wat de vraag betreft of de premier niet met de ratificatie zal talmen werd gisteravond verzekerd dat de heer Mendès-Franc in zijn grote rede tot verdediging der overeenkomsten zal meedelen, dat hij bereid is de verdragen te tekenen zodra de beide Kamers ze zullen hebben ge ratificeerd, óf. bijaldien de Raad van de Republiek de ratificatie zou afwijzen, de Kamer bij tweede lezing de goedkeu ring heeft bevestigd. Intussen is alle aandacht gevestigd op de grote redevoering die de heer Mendès- France weldra zal hotsen om wat lijn te brengen in het debat, dat wat de argu menten betreft, reeds als nagenoeg uit geput kan worden beschouwd. Het debat is georganiseerd, d.w.z. elke partij heeft een beperkte tijd doch aan de premier is in totaal zes uur toegeme ten. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard, dat de Britse regering de argumenten van de jongste Sovjet nota verwerpt en dat zij de accoorden van Parijs niet onverenigbaar acht met het Brits-Russische verdrag van 1942. De woordvoerder zeide, dat de regering het niettemin zeer zou betreuren als de Sovjet-Unie het verdrag van 1942, waar aan Engeland steeds een grote betekenis heeft toegekend, zou opzeggen. De Britse regering zal haar politiek van consolidatie van de eenheid van West- Europa blijven voortzetten, zo zei de woordvoerder. Minstens de helft van één van hun schaarse 4 pagina's wijdden de Russische kranten van gisteren aan de herdenking van het feit, dat Stalin 75 jaar geleden werd geboren. Verscheidene bladen publi ceren op de voorpagina een foto van de di-tator. Daarnaast schenken alle week bladen en andere periodieken bijzonder veel aandacht aan de maarschalk, waar mee hem de grootste publiciteit wordt geschonken sedert zijn overlijden in Maart van het vorige jaar. Alle dagbladen haasten zich te verklaren dat Stalin altijd „een vredelie vende politiek van de Sovjet-Unie heeft verdedigd" en altijd „nadrukkelijk heeft gewezen op het belang van de vreedzame co-existentie van het socialistische en ka pitalistische systeem". Na goed een jaar schijnt de herinnering aan de aartsdictator dusdanig vervaagd te zijn, dat men hem durft te rankschikken in de rij van de sovjet-patriarchen, die het „grote leninis tische principe" van „collectief leider schap" uitwerkten. Stalin was immers „de grote voortzetter van het werk van Lenin" zo schrijft men. Ook thans volgen ce communistische partij cn het centrale comité „vol overtuiging" dit principe, al dus de „Prawda". „Lenin heeft altijd ten sterkste ook maar de geringste poging veroordeeld om de individuele beslissing in de plaats te stellen van de collectieve mening. Slechts <-p basis van collectief leiderschap in alle rangen van de partij zijn nieuwe grote successen van het Sovjet-volk mogelijk", meent de „Prawda". Een der vele watervallen neerstortend in het ruim van de Kandelfels. Met ingang van vandaag is de uitvoer van Nederlandse appelen naar West- Duitsland verruimd als gevolg van na der overleg in de gemengde Neder- lands-Duitse-commissie, die Maandag j.l. in Venlo bijeen geweest is. Behalve zes soorten appelen, die sinds 3 December j.l. naar Duitsland mochten wqj'den uitgevoerd, is thans ook de ex port toegestaan van de volgende soor ten: Allington Pippin, Glorie van Holland, Present van Engeland, Winston, Klump- kes en Lombarts Calville. Uitvoer is al leen toegestaan in de kwaliteitsklassen Extra Standaard, Standaard en Huis houd I. Voor ét handel: N.V. Levert Co. Amsterdam-C Nadat drie weken achtereen het Ierse Hof van onderzoek, dat in Dublin bijeen is, om te trachten de oorzaak vast te stel len van de vliegramp, waarbij de K.L.M.- Constellation vlak bjj het vliegveld Shannon ten onder ging, aan het onder zoek heeft gewijd, werden de zittingen gisteren geschorst. Op 4 Januari wordt het onderzoek opnieuw geopend. Gezagvoerder F Peetoom van de K.L. M.. die al 21 üaar vliegt, is gisteren bij het onderzoek naar de „Triton"-ramp te Dublin als getuige gehoord. Hij heeft ver klaard, dat hij, toen hij in September jl met een „Superconstellation" vloog in de buurt van New York, doordat de zon op het instrumentenbord scheen, niet kon zien of het rode lampje, dat uit moet zijn als het landingsgestel is opgetrokken, uit of aan was. Gezien deze ervaring had hij na de ramp met de „Triton" naar de toe stand van het rode lampje in de „Triton" gevraagd. Het bleek dat het was doorge brand. Peetoom verklaarde, dat bij proeven die hij heeft gedaan om vast te stellen wat er gebeurt wanneer het landingsge stel uit gaat nadat de vleugelklappen te sne] naar binnen getrokken zijn, zijn toe stel hoogte verloor. „De proeven vertellen mij, dat we zeer voorzichtig moeten zijn met het intrekken van het landingsgestel. We moeten zekerheid hebben dat het in getrokken is, voordat wij iets anders doen", zei hij. Daarom zou het z.i. mis schien aanbeveling verdienen een betere verklikkerinstallatie aan te brengen voor het aangeven van het ingetrokken zijn van het landingsgestel..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3