Het feestgejuich eindigde bloedige revolutie De Paus ging in ballingschap m VS gaan atoomwapens gebruiken voor tactische doeleinden Aanspraken van Volkswagen spaarders niet erkend Gouden penning voor Concert gebouworkest Felle brand legde twee woningen in de as m Pleidooi meer controle voor op overheidsbedrijven Eerste Kamer keurde vier PTT- wetsontwerpen goed Vrachttarieven voor tankers sterk gestegen KliööS De liberale periode" van Pio Nono Persconferentie van Dulles Gloeilampjes m In het Verre Oosten vervullen vloot en luchtmacht de belangrijkste taak Vonkenregen over Poortugaal Liefhebbende echtgenoot Besprekingen over nieuwe melkprijs Minister Van de Kieft: Afschrijvingen bedrijfseconomisch reëel Zeven personen dakloos Jan Musch 80 jaar WOENSDAG 22 DECEMBER 1954 PAGINA 5 in* In Ballingschap BRITSE SPOORWEG ARBEIDERS DREIGEN TE STAKEN Hü wees er in dit verband op, dat er een FEDERALE GERECHT STELT ONDERNEMING IN 'T GELIJK NA BESPREKING TÓCH KERSTGRATIFICATIE HULDIGING ZONDER v. BEINUM EN KUBELIK Zette vrouw moedwillig in de tocht Bittere bijsmaak AARDBEVING IN CALIFORNIE Dosis goedgelovigheid VLIEGTUIGEN VOOR NIEUW-GUINEA In April a.s. opening luchtlij nnet HOOGSTE NIVEAU SEDERT TWEE JAAR BEREIKT ROME, December. (Van onze Romeinse correspondent) De uitverkiezing van kardinaal Mastai Ferretti op 16 Juni 1848 was een grote verrassing. Ofschoon hij binnen Italië en vooral in Curie-kringen grobe bekendheid genoot, bevonden er zicli in bet H. College figuren, die heel wat groter „kans" maakten dan de Aartsbisschop van Imola: de voor malige Staatssecretarissen Bernetti en Lambruschini, (elkaar zeer vijandig gezind overigens)of de wereldberoemde Angelo Mai of de Aartsbisschop van Napels, kardinaal Riario Sforza, (wiens Zaligverklaringscausa al een eind op dreef is) Het werd evenwel Mastai Ferretti, Paus Pius IX. De Romeinen juichten: eindelijk een „liberale" Paus! Hij was nog jong, 54.De menigte heeft twee dagen en twee nachten rond liet oude Quirinaal gestaan, in spanning om de uitslag van bet Conclaaf. En voor ons is het een vreemd idee: dit was bet laatste Conclaaf, dat in het Quirinaal is gehouden. Op 17 Juli '46 ondertekende hij het be-(van de^ dag faamde amnestie-decreet inzake politieke 1-J delinquenten. Het werkte als een blik seminslag. Het was al avond, toen het hekend werd. Maar letterlijk heel Rome stroomde naar het Quirinaal, waar hem een onvergetelijke huidebetoging werd ge bracht. De eerste van een eindeloze se rieZo ging hij voort: in Maart '47 kondigde hij een „vrijheid van drukpers" af, zoals in geen enkel ander land bestond. Op 1 October installeerde hij een „ge meenteraad" voor de stad Rome; op 14 October stelde hij de Consulta in, (een Raad van State); eind December reorga niseerde hij de ministerraad, die hij ove rigens al op 12 Juni had gecreëerd. In tussen dacht en sprak hij over een fede ratie van Italiaanse Staten en dat het hem ernst was, bleek op 2 November '47 toen hij een soort Tol-unie (Lega Doga- nale) sioot met het koninkrijk Sardinië, met Toscane en met Lucca. En ten slot te ondertekende hij op 14 Maart '48 het statuut en daarmede de eerste grondwet van de Kerkelijke Staat. Hiermede was ongeveer de maat wel vol. Het volk van Rome en zijn onderda nen mochten dan gejuicht hebben van het eerste moment af, in de hoofdsteden en op de kanselarijen had men sceptisch zijn uitverkiezing begroet. Deze stemming groeide allengs tot stomme verbazing en tenslotte tot felle vijandigheid. In We nen was men er binnen twee jaar van overtuigd, dat de nieuwe Paus „stapel gek" wasOverigens stond heel Euro pa aan de vooravond van de revolutie. In Frankrijk waren de dagen van Louis Philippe geteld; Spanje werd verscheurd door de dynastieke strijd; in België re geerde Leopold I. de grote vrijmetselaar: in Duitsland broeide het; in Zwitserland vochten de katholieke kantons tegen de protestantse Ook in Rome gistte het onder het uiter lijk gejuich. Ja. men moet zeggen, dat de eindeloze huidebetogingen, de eeuwig- zingende massa voor het Quirinaal, de nimmer aflatende feeststemming in de stad het (zeer originele) strijdmiddel vormden van de subversieve krachten. Het staat te bezien of de Paus dit tijdig heeft ingezien. Toen hij het inzag, was het te laat. De moord op Pellegrino Rossi Op 15 November ontving hij 's mor gens zijn minister-president, graaf Pel legrino Rossi. Deze legde hem zijn rede voor, waarmede hij het Parlement zou openen. De Paus waarschuwde hem en drong aan op uitstel. Rossi nam afscheid En de prins van Canino, lid van het Parlement, riep uit: „Mijn hemel, wat een herrie om niks.. Het lijkt wel of de Koning van Rome dood is!". (Over deze louche figuur, lid van de Bonaparte-familie en internationaal intrigant is tot heden toe nog niet veel gepubliceerd. Zijn activiteit in Italië en Frankrijk in de jaren '46 tot na "70 ver dient evenwel een diepgaande studie.) Deze moord op Pellegrino Rossi bete kende het einde van de „liberale" perio de van Pio Nono. Het betekende tevens het begin van de revolutie in Rome. De volgende ochtend stonden met kalk deze woorden op vele kerken geschreven: „Dood aan Christus; leve Barabbas". En twee dagen later: „Dood aan de Kardinalen; trap de priesters er uit". De regering bleek waardeloos na de dood van de minister-president; de burger wacht heulde met. de revolutionnairen. In het Quirinaal ontstond een paniekstem ming. Alleen de Paus bleef rustig. Zpn bewonderaars zeggen: uit heldhaftigheid. Maar het is niet waar. Hij begreep de situatie niet. En kón deze niet begrijpen. Omdat hij inderdaad te eerlijk en te no bel was om het ziekmakende farizeïsme en de ongehoorde huichelarij te doorzien. Ten slotte volgde de aanval op het Pauspaleis. Daar kwamen zelfs kanon nen aan te pas! Men schoot-met-alles op een door iedereen-verlaten stel pries ters. Een paar trouwgebleven Zwitsers werden het slachtoffer, een handvol bur gers viel. En op een kwaad ogenblik werden de vensters van het pauselijk ver trek aan scherven geschoten. Paus Pius stond bij zijn schrijftafel en zag zijn secretaris, Mgr Palma, in elkaar zakken. Zwijgend knielde hij en verleende de ster vende zijn egen. Toen hij weer recht stond de hand aan het borstkruis en het hoofd gebogen klonk het van de piazza: „Leve de revolutie!". Die avond ging hij zwijgend nog steeds zwijgend; hij had de gehele dag geen woord meer gezegd naar de ka pel en nam een H. Hostie en sloot deze in een kleinood, dat hij op diezelfde dag ontvangen had van de Bisschop van Va lence. Hij borg het weg in de borstzak van zijn toog en stapte in de koets. Als gewoon priester, door niemand herkend, verliet hij Rome. Als balling.. Hij keerde pas op 12 April 1850 naar Rome terug. De ontvangst overtrof alles, wat hij ooit had beleefd. Maar voor hem betekenden gejuich, tranen, aubades en massa's niets meer. Na twee en een half jaar als banneling in het „buitenland" te hebben geleefd, keerde hij terug als een ander mens. Wijzer en ouder. Rusti ger en stiller. Maar zonder wrok of des illusie. Maar mèt een onwrikbaar Gods vertrouwen.. Alleen nog maar God, de enig-betrouwbare. Het tweede artikel over Pius IX verscheen in, ons nummer van 21 De cember. De leiders van de Britse „Nationale Unie van Spoorwegarbeiders", waarbij 400.000 van de 650.000 werknemers bij de Britse spoorwegen zijn aangesloten, heb ben besloten de arbeiders op te roepen voor een staking, die negen Januari a.s. te middernacht moet beginnen en die be doeld is om kracht bij te zetten aan niet ingewilligde eisen tot loonsverhoging. De „Britse vervoerscommissie", die het beheer voert over de genationaliseerde spoorwegen in Groot-Brittannië, heeft in het afgelopen jaar tweemaal een loons verhoging toegestaan. Zij verklaart, dat het bedrijf de kosten van een derde loon- ronde niet kan dragen. De Amerikaanse minister van buiten- j bij de ZOAVO-besprekingen, die in Sep- landse zaken John Foster Dulles, heeft tember j.l. te Manila zijn gevoerd, even gisteren op zijn wekelijkse persconferen tie verklaard, dat het Amerikaanse leger geleidelijk aan atoomwapens zal gaan ge bruiken voor tactische doeleinden. c :r - tl.' vtx-ij Het aloude kasteel Limbricht met bijbe horende boerderij wordt aangekocht door het bisschoppelijk college te Sittard. Het ligt in de bedoeling een stichting in het leven te roepen, die sal trachten de mo numentale gebouwen voor verder verval te behoeden, terwijl enkele hectaren tot sportterreinen voor de leerlingen worden ingericht. groot verschil bestaat tussen tactische strategische doeleinden. Een der verslaggevers vroeg de minis ter, of hij dacht, dat de Sovjet-Unie naar campagne voor de vreedzame co-existentie had opgegeven. Dulles antwoordde: „De Russische leiders leggen thans een zeer grote mate van zenuwachtigheid en een eens is gesproken over de vraag, of er in Z.O.-Azië geen defensie-strijdkracht moest worden opgebrouwd. „De Verenigde Staten hebben er toen op gewezen, dat noch zij, noch hun bond- t nadien geworden. In de periode van het genoten dit konden doen, zonder hun po- Britse beheer over de fabriek, toen Honderddertigduizend Duitse adspirant automobilisten moeten hun hoop opgeven nog eens voor een goede duizend mark in het bezit van een Volkswagen te ko men. Het sedert meer dan vijf jaren lo pende geding van de zogenaamde Volks wagenspaarders tegen de grootste Duitse automobielfabriek is Dinsdag beëindigd met een uitspraak van het federale ge recht in Karlsruhe, dat de aanspraken der spaarders niet heeft erkend. Daar mee is een vroegere uitspraak van de rechtbank in Celle, die voor de spaarders gunstige perspectieven bood, vervallen. Zij was volgens het hoogste gerecht on voldoende gemotiveerd. De Volkswagenspaarders roerden zich reeds sedert kort na de oorlog. Zodra de door Hitiers „Arbeidsfront" gestichte Volkswagenfabriek weer door de Britse bezetting op gang was gebracht, hebben zij zich herinnerd, dat de fabriek ten slotte mede door hun spaargeld gebouwd kon worden, Het Arbeidsfront had namelijk het be drijfskapitaal bijeengebracht door bij wijze van spreken Volkswagens op ter mijn te verkopen. Wie een kleine duizend rijksmarken bijeen spaarde, kreeg recht op een automobiel. Honderdduizenden kleine lieden zijn op deze nationaal- socialistische verlokking ingegaan, in goed vertrouwen op de stabiliteit van het duizendjarige rijk. Het Arbeidsfront heeft zijn schone belofte evenwel nooit ingelost, want niet zodra was de fabriek in Wolfs burg bij Brunswijk gebouwd of zij werd ingeschakeld in de militaire productie. Zolang het Nazi-bewind duurde, heb ben de spaarders uiteraard niet de moed opgebracht zich over deze gang van za ken te beklagen. Des te roeriger zijn zij en reed naar de Kanselarij, waar het Par- j zekere neiging tot geweld aan de dag en lement bijeen was. Hij werd als een hond i zowel ten aanzien van Europa als ten neergestoken op de trap naar boven; en aanzjen van Azië. Het is dan ook zeer goed als een hond liet men hem liggen. De Voorzitter van de vergadering, de radi caal Sturbinetti, opende de vergadering met de woorden: „Het Parlement neemt goede nota van de dood van de minis ter-president en gaat over tot de orde Kampala Oeganda mogelijk, dat het accent der Russische bui tenlandse politiek is of wordt verlegd van het gekir van de vredesduif naar de be dreiging". Sprekend over de recente Russische nota's aan Frankrijk en Groot-Brittannië waarin gedreigd wordt met opzegging van de vriendschapsverdragen, trok Dulles een vergclqking met de breuk die destqds tus sen Joego-Slavië en de Kominform was ontstaan. Hij wees er op, dat de Sovjet- Unie thans alles in het werk stelt om weer goede betrekkingen met Joego-Slavië te vestigen. ,,Ik wil niet zeggen, dat het met Engeland en Frankrijk ook zo zou gaan, doch dit is het meest voor de hand liggen de voorbeeld van een overeenkomstige situatie", zo verklaarde hü- Dulles sprak ook over de inkrimping van het personeel der Amerikaanse strijd- Mogelijk zal een wat aangeschoten feest vierder hier na thuiskomst wel eens een ietwat opgewonden verhaal hebben ge daan over de kudde witte olifanten, die op zijn weg naar huis ontmoette. Het ontmoeten van olifanten behoort namelijk in Oeganda zeker niet tot de krachten, zoals deze Maandag j.l. werd onmogelijkheden, hoewel de witte niet aangekondigd. Hij verklaarde, dat hiertoe erg courant zijn. Maar weinigen, zelfs j besloten was, niet omdat het Russische in Oeganda, zullen het verhaal kunnen gevaar was afgenomen, doch omdat thans sitie op andere punten in ernstig gevaar te brengen en dat het daarom de voorkeur verdiende het verdragsgebied te doen be schermen door snel verplaatsbare vloot- en luchtmachteenheden, die in staat wa ren buitengemeen krachtige aanvallen op vijandelijk gebied uit te voeren", ver klaarde de minister. Tenslotte deelde Dulles mede, dat er eind Februari in Bangkok (Thailand) een ZOAVO-vergadering zal worden gehou den. Dezer dagen zal hieromtrent een officieel communiqué uitgegeven worden. De directie van de N.V, Gerh. Hannink en Zoon te Enschede heeft besloten tóch een Kerstgratificatie uit te keren aan het personeel. Ongeveer 700 arbeiders van deze fabriek staakten een halve dag, omdat hun was meegedeeld dat er geen Kerstgratifi catie zou worden gegeven. Naar aanleiding ran deze wilde staking is een bespreking gehouden tussen directie en ondernemings. Het resultaat' hiervan was dat als raad. Kerstgratificatie ^en worden gegeven. half weekloon zal hoofdzaak wagens voor de bezettingstroe pen werden vervaardigd, hadden hun klachten uiteraard geen effect. Zij zagen hun kansen pas weer stijgen toen de Brit ten het als Nazi-eigendom in beslag ge nomen bedrijf aan het land Neder-Saksen overdroegen. Rudolf Meichsner en Karl Stolz stichtten toen een vereniging van Volkswagenspaarders en begonnen te procederen. In 1950 werd hun eerste klacht door de rechtbank van Hildesbeim afgewezen en wel omdat volgens het recht van het bedrijf niet kon worden verlangd, dat het Hitiers belofte zou in lossen. Meichsner en Stolz eisten thans, dat de Volkswagenfabriek verplicht zou worden aan de spaarders een Volkswagen te leve ren tegen kostprijs minus het reeds ge spaarde bedrag. De spaarders voerden aan dat de kostprijs van het goedkoopste model Volkswagen thans 2.237 mark was, tegenover een verkoopprijs van 3.900 mark. Dit werd van de zijde der on derneming echter betwist. Door het Hof werd verklaard, dat de Volkswagen-spaarrekening een bedrag werd niet genoemd nog onaangetast was en dat de Berljjnse bankcommissie de aanspraken van spaarders erop erkend hadden. Het verweer van de onderne ming, dat het Arbeidsfront de leningen waarmede de fabriek werd gebouwd, uit andere bronnen verstrekte dan het spaar fonds werd door het Hof aanvaard. De onderneming heeft hierdoor geen ver plichtingen t.o.v. de spaarders. De spaarders hadden hun beloften recht streeks van het Arbeidsfront gekregen en zij konden volgens de rechters alleen bij dit orgaan aankloppen. Van kikkers plukt men echter geen veren en zo zullen de 130.000 strijdbare spaarders hun illusie moeten begraven. De eerste reactie van de bedrogen spaar ders op het vonnis klinkt nogal verbitterd. Het vonnis zou wel voor niemand begrij pelijk zijn, zei Stolz namens de spaarders en hij voegde er strijdlustig aan toe: „Het laatste woord is nog niet gesproken". Of de spaarders nog een verrassende zet in reserve hebben, zal moeten blijken. Er zijn echter geen mogelijkheden om het vonnis te herzien. De fabriek, welke ongeveer 1.000 wa gens per dag produceert, heeft geen wet telijke eigenaar. De overheid controleert de onderneming in trusteeship. (Van onze Amsterdamse redactie) „Wij zijn zeer verheugd dat we onze eigen huurders van het Concertgebouw weer in ons midden hebben. Om u te dan ken voor de schitterende wpze, waarop gü in Amerika onze Westerse Kunst hebt ver tegenwoordigd en gebracht, heeft het ge meentebestuur besloten u allen collectief de hoogste onderscheiding van de stad toe te kennen: de gouden penning van Am sterdam",, aldus sprak burgemeester A. J d.Ailly tot de leden van het concertge bouworkest op de officiële en feestelüko ontvangst, welke hun gisterenavond door de stedelijke overheid in het Carltonhotel werd bereid. Onder luid applaus stelde de burgemees ter de voorzitter van de stichting „Hei Concertgebouworkest", de heer M. A. Rei nalda, het ereteken ter hand. De gouden penning draagt als inscriptie: „Het Con certgebouworkest. Ter herinnering aan zijn Amerikaanse tournee". Vervolgens deelds mr d'Ailly mede, dat het stadsbestuur bo vendien ieder orkestlid afzonderlijk heeft onderscheiden met de bronzen penning van Amsterdam „als dank voor hetgeen u iedei individueel hebt bijgedragen tot het grots succes". Persoonlijk reikte de burgervader aan de musici instrumentsgewijs het ere teken, waarin telkens de naam van de on derscheidene stond gegrift, uit. Eduard van Beinum was door ziekte verhinderd de huldiging bij te wonen en ook Rafael Kubelik had verstek moeten laten gaan Hij had telegrafisch blijk van zijn belang stelling gegeven. Beide dirigenten was reeds de bronzen penning, vergezeld van een bloemenhulde overhandigd. Alle musici brachten een spontane hulde aan de inspecteur van het orkest, de heer H. van Leeuwen, toen dezs zijn onderscheiding in ontvangst kwam ne men. Na de prijsuitreiking De heer Reinalda dankte het gemeente bestuur voor het overweldigende eer betoon. „Tot in lengte van dagen zullen wij de gouden medaille in ons hart mee dragen". Ook de orkestleden betrok hij in zijn dankwoord. „Gij hebt u schitterend gekweten van de enorme, schier onuit voerbare opdracht om in een korte spanne tijds liefst 45 concerten te geven". De wethouder van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr A. de Roos, schet ste vervolgens de geweldige moeilijk heden, waarmee het orkest na de oorlog te kampen heeft gehad. „Des te grotere waardering koesteren wij allen voor uw prestaties". De voorzitter van de orkest vereniging, de heer Mesman, vertolkte voorts de gevoelens van zijn collega's. „Musicus zijn is een roeping. Ondanks de lof, die men ons toezwaait, zijn wij ons allen bewust, dat het spel niet volmaakt kan zijn. Altijd kan en moet het beter". Toen mevrouw Van Beinum, die haai man vertegenwoordigde, het podium be- Een felle brand, die nog werd aangewakkerd door de harde Noordwester- 8lorm, heeft gisteravond in Poortugaal twee woonhuizen aan de Zandsl- weg in de as gelegd. Het vuur ontstond omstreeks kwart voor negen eu vond gretig voedsel in het rieten dak, dat de beide woningen bedekte. jL_UA trad, moest zij eerst een ware ovatie in ontvangst nemen. Zij richtte zich speciaal tot de echtgenoten der musici, die zolang hun man hadden moeten missen- „Mijn man heeft mij hierheen gedirigeerd om juist u te bedanken. Namens hem mag ik u een klein aandenken aan de tournee schenken, een kandelaar uit Amerika". Na dit officiële gedeelte kreeg de recep tie meer het karakter van een feest. Tot laat in de avond dansten de orkestleden en hun gastheren op de muziek van een strijkje, dat, naar het verzekerde, slechts met schroom voor zijn „klassieke" colle ga's durfde te spelen. Om zijn vrouw te beletten he; huis te bewonen, had de 43-jarige garagehouder K. uit Rotterdam, een dag voordat zij er haar intrek in zou nemen, vijf ramen en drie deuren uit de woning gebroken en opgeborgen. Er was beslag gelegd op het huis en daarom had de garagehouder zich gisteren voor de Rotterdamse rechtbank te verantwoorden, omdat hij goederen aan het beslag had onttrokken. Verdachte gaf deze feiten toe. De Offi cier van Justitie eiste een geldboete van 100,of 40 dagen en drie maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Mr S. Ivens pleitte, dat het goed door de handeling van zijn cliënt niet geleden heeft, zo-dat zijns inziens niet gesproken kan worden van onbruikbaar maken. Uitspraak over veertien dagen. Duren te lang, meent voorzitter Kon. Ned. Zuivelbond „Het voeren van een positief beleid door de Kon. Nederlandse Zuivelbond is niet meer mogelijk wanneer men bij het overleg met de regering steeds maar be reid moet zijn tot een compromis. We zijn een heel eind afgedwaald van de afspraken, die destijds met de regering ten aanzien van de melkprijs werden ge maakt. En er schuilt een groot positief gevaar in het steeds-maar-bereid-zijn, dat symptomatisch optreedt". Dit ver klaarde de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond, de heer S. H. van Waes in zijn openingswoord op de algemene vergadering van de bond die gisteren te Utrecht is gehouden. Hij drong aan op een wat ruimer stand punt van de zijde der regering en con stateerde, dat het voorstel van de Stich ting voor de Landbouw over de nieuwe melkprijs, dat ook het voorstel van de K.N.Z. is, thans weer een dermate lang durige behandeling krijgt dat het ook ditmaal wel weer niet zal zijn wat het moest zijn, maar dat ook nu wel weer de besprekingen zullen resulteren in een compromis. Slechts enkele verkoolde muren vormden de resten van de woningen, gisteravond tijdens een felle stormwind in Poortu gaal verwoest. op andere wijze aan dit gevaar het hoofd kon worden geboden. Hij verzekerde echter, dat de sterkte der Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa niet zal worden verminderd, en sprak de hoop uit, dat de Europese staten hun strijdkrachten niet zouden beperken. „West-Europa zou een prijs van uiterst grote waarde voor een aanvaller zijn, e" dl? is de reden, waarom het Europese vasteland zowel door het in opbouw Z1reJlgeLa]s door snel verplaatsbare zee- en Rjchtstrijdkrachten moet worden beschermd zo 2ei de minister. Een verslaggever vroeg of er geen te genstelling bestond tussen de inkrimping van de Amerikaanse strijdkrachten, het geen onde.r *?et. .terugtrekken van vissersboot overvallen werd door de zfch "brengt, en de AmerikaUïe^olnTek radio-actieve asregen bij gelegenheid ~5—.w» w ns? politiek vertellen van de uiterst nuchtere jacht opziener, die een kudde dronken olifan ten zag. De dieren hadden zich namelijk te goed gedaan aan overrijpe vruchten van de Borassuspalmbomen en deze vruchten bevatten in overrijpe toestand een behoorlijk kwantum alcohol. De dikhuiden waggelden van de ene kant naar de andere, liepen recht met een dreunende slag tegen bomen op eI) waren kennelijk in kennelijke staat. Of een van de jumbo's soms nog van een muis een olifant gemaakt heeft, hebben we niet kunnen achterhalen. T okio Een jonge Japanse visser heeft bet aan de radio-actieve as, die hem zwaar ver wondde, toen hij aan boord van een om dit gedeelte van het Verre Oosten te- gen een ssnvsl te verdedigen. antwoordde Dulles. „De presl- van het ontploffen van de waterstofbom bij Bikini, te danken, dat hij zijn grote liefde heeft gevonden. Het is namelijk „Neen", meSi de verpleegster, die hem vooral in de dent heeft reeds een jaar geleden meege- eerste weken in het ziekenhuis geen deeld dat er troepen uit Japan zullen wor- ogenblik alleen heeft gelaten, die nu den teruggetrokken en dat voor het af- met hem in het huwelijk treedt. Sanjiro schrikken van een aanvaller in hoofdzaak Masuda, 29 jaar oud, wiens handen en zal worden vertrouwd op de slagkraeht van snel verplaatsbare eenheden van vloot In gezicht nog lelijke sporen dragen van de gevaarlijke stralingen, zal met Mariko Sato, 24 jaar, nu verder door het leven gaan. Dutban (Z.-Afrika) Personen, die nog terecht moeten staan wegens ordeverstoring en verkeers overtredingen. zullen allen vrij uitgaan. Want een hapdige advocaat heeft ont dekt. dat de gemeentelijke verordenin gen. die een en ander regelden, slechts in één officiële taal van het land zijn gepubliceerd, namelijk in het Engels. Er is echter nog een andere officiële taal in Zuid-Afrika. namelijk het Afrikaans, maar dat hadden de stedelijke autori teiten bij de uitvaardiging van de ver ordeningen vergeten. Intussen zullen de betreffende verordeningen onverwijld Ook in bet Afrikaans worden gepubli ceerd. zodat de vrijheid, die wel tot chaos zou leiden, niet te lang zal duren. konden Wat moet ik dan doen?, zei wanhopig de taxi-cbr-iffeur tegen de rechter. „Stil wesriiden". was het antwoord van deze magistraat. Het was William Stroman, die dat te horen kreeg olus een boete van een pond sterling. Toen een nassa- bem nameüik geen fooi gaf. bad h!i beledigende taal gebruikt. En dat ma" niet. zelfs als een taxi-chauffeur 3 boot en luchtmacht. Het is nu eenmaal niet mogclqk overal ter wereld voldoende troepen paraat te houden, om elke aanval, die de commu nisten zouden kunnen inzetten ter plaat se tegen te houden. Dit zou verspilling van krachten zijn". Dulles deelde in dit verband mee, dat Een krachtige aardbeving 30 seconden heeft gisteren de Califor- nische stad Eureka geteisterd. Volgens de bewoners was de schok de hevig ste in 25 jaar tijds. In de afgelopen maanden werden verscheidene lichte schokken in het gebied van Eureka gevoeld. In de woonwijken van de 25.000 in woners tellende stad begaven bijna alle schoorstenen het. De huizen, voor het merendeel van hout, bleken in het algemeen niet ernstig beschadigd te zijn. Wel sprongen veel ruiten en vie len stenen uit muren. Er is geen mel ding gemaakt van doden. Te San Francisco, verder naar het Zuiden, werd de schok ook gevoeld. Wegens de hevigheid van de schok kon de seismograaf van de universiteit de aardbeving niet registreren. de middagzitting van de Eerste Kamer van gisteren was aan de orde een serie van vier wetsontwerpen, alle lig gend op het terrein der P.T.T., nl. de Aanwijzingswet P.T.T.-I954. waarbij tak ken van de rqksdienst der P.T.T. voor een beheer als bedoeld in art. 88 der Comp tabiliteitswet kunnen worden aangewezen; de Postwet 1954, die de postdienst en de Postcheque- en girodienst regelt; de Post- spaarbankwet 1954 en een wetsontwerp tot instelling van een P.T.T.-raad. ;„Dif 'ij61" ,Hellema (A.R.) bepaalde zich hoofdzaak tot critiek op het ontwerp- PT'T- H« w*s van me- wtt de bedrijvenwet en de comptabiliteitswet zou uithollen, doordat tal van bepalingen van de comptabili teitswet buiten werking worden gesteld De heer baron De Vos van Steenwijk (V.V.D.) sloot zich in grote trekken bij bet uitvoerig betoog van de heer Hellema aan en wees er nog eens op, dat hier het budgetrecht van de Siaten-Generaal dreigt te worden „open gehakt". De heer Kramer (P.v.d.A.) achtte de aanwijzingswet een niet geheel bevredi gend compromis. Hij vond het meer dan tijd worden, dat de regering een eind maakt aan een toestand die enerzijds te weinig controle-mogelijkheden aan het parlement geeft en anderzijds het P.T.T.- bedrijf te weinig mogelijkheden biedt. Na een korte schorsing van de zitting kreeg minister Algera het woord. Hij ant woordde de heer Kramer, dat de aan- wijzingswet-1954 aangepast is aan de prak tijk: aan het adres van de heer De Vos van Steenwijk zeide hij o.m., dat hij er voor zal waken dat de P.T.T.-raad niet te zwaar zal worden. De minister van Financiën, de heer Van de Kieft, die daarop het woord nam, was van mening, dat de critiek hier en daar 'n wat bittere bijsmaak had gehad. Hij was in tegenstelling met de sprekers van mening, dat binnen het raam van de comptabiliteitswet en de bedrijvenwet een goede vorm kan worden geschapen waar bij de bedrijfssoepelheid van het P.T.T.- bedrijf kan worden gewaarborgd. Dat de bedrijvenwet en de comptabiliteitswet door de aanwijzingswet worden „uitge hold", achtte hij overdreven. De P.T.T. leeft in een glazen huisje en daarom moet zij financieel zeer voorzichtig mani puleren. De afschrijvingspolitiek der P.T.T. ver dedigde hij door te betogen, dat de af schrijvingen bedrijfs-economisch reëel zijn. Wat betreft reserveringen door staats bedrijven en in dit geval van de P.T.T. zeide spr. nog eens, dat de reserves in de staatskas worden gestort. Zij worden ech ter op de kapitaaldienst geboekt en vor men een schuld aan de P.T.T. Zodoende behoeven in tijden van laagconjunctuur de verliezen van de P.T.T. niet uit de gewone dienst te worden aangezuiverd. Een vol komen normale situatie dus, die alle grote bedrijven kennen. Wanneer qit de reserves wordt geput, zal dit uit de balans blijken en controle door het parlement is zeer zeker mogelijk, een feit waaraan de heer Hellema twijfelde. Een bewijs daarvoor was juist het betoog van de heer Hellema die uit de verslagen precies heeft kunnen nagaan hoe de afschrijvingen zijn geweest aldus de minister. De heer Hellema inter- rumpee-de hier: „Vraag niet hoeveel tijd dit gekost heeft". De heer Hellema (A.R.) toonde zich in geen enkel opzicht bevredigd door het antwoord van de minister, speciaal t.a.v. enkele technisch-financiële punten. Hij was van mening, dat de P.T.T. voorschot ten verstrekte en voorts dat de bedrijven wet het nagaan van de kosten van de dien sten belemmert. Met het afschrijvingssys teem van de P.T.T. was hij het evenmin eens. Hij betoogde voorts, dat er in Nederland overheidsbedrijven zijn, waarin meer dan 4. milliard is geïnvesteerd, terwijl voldoen de controle van het parlement ontbreekt. „Je kunt geen Kamerlid zijn zonder een zekere dosis goedgelovigheid", aldus pr., „omdat je soms moet beslissen over mil- licenen, waarvan je practisch geen weet hebt". Daarom toonde hij zich een voor stander van een controlerende staatscom missie, niet alleen voor P.T.T., maar voor alle staatsbedrijven. Ook de heer Molenaar (V.V.D.) was ge porteerd voor een dergelijk controle- lichaam naast de Rekenkamer. Minister v. d. Kieft zeide, dat behalve de controle van de Rekenkamer er ook nog een accountantscontrole bij de P.T.T is. Hij noemde de P.T.T. zeer' correct in haar handelingen, gevend wat Iedereen toekomt en daardoor is een zekere armslag bij de bedrijfsleiding zeker gewettigd. Dit is een verschil van instelling tussen de heer Hellema en spr. Voor een controlerende staatscommissie Was hij niet, wel echter voor een instel ling die er voor kan zorgen, dat de Kamer beter geoutilleerd is over diverse ingewik kelde problemen die zij moet behandelen De 4 P.T.T.-wetsontwerpen werden hierna z.h.s. aangenomen en het wetsont werp „vaststelling van het slot der alge mene rekening van rijksontvangsten enz." met de stemmen van de V.V.D. tegen. In de avondvergadering werd nog een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot verlenging van de duur der wet Toezicht Credietwezen. De heer Molenaar (V.V.D.) zeide zijn stem te willen voorbehouden en de heer Tollema (C.H.) kon aan het wetsontwerp zijn stem wel geven. Vandaag zal de stemming hierover plaats hebben. De bewoners van de getroffen huizen konden ternauwernood het vege lijf red den. Door de snelheid waarmee de brand om zich heen greep was het onmogelijk de inboedel in veiligheid te brengen. On middellijk nadat het vuur was ontdekt rukten de brandweercorpsen van Rhoon en Poortugaal uit, terwijl tevens de assis tentie werd ingeroepen van de Rotter damse brandweer. Er bleek echter niet veel meer te red den. Het pand stond in lichter laaie en de harde wind deed in de omgeving een enorme vonkenregen neerdalen, tot grote verontrusting van de bewoners van de in de nabüheid gelegen woningen die er zelfs toe overgingen de gordijnen voor de ramen weg te halen. Omstreeks tien uur in de avond kon de brandweer meedelen het vuur meester te zijn. Van het pand, dat onder meer werd bewoond door een familie, die zeer on langs uit Duitsland is „geimmigreerd" was intussen weinig meer overgebleven dan een troosteloze ruïne. Wat betreft de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De bewoners van de beide huizen, die door deze brand dakloos zijn geworden, werden bij buren ondergebracht. Vandaag wordt de acteur Jan Musch 80 jaar. Op initiatief van een zijner oudste vrienden heeft zich nu een comité ge vormd met het doel een door Jan Musch in klei vervaardigd zelfportret in brons te doen uitvoeren en dit aan te bieden aan het gemeentebestuur van* Amster dam ter plaatsing in de stadsschouwburg. Zoals velen mogelijk niet bekend zal zijn hanteert Jan Musch in vrije uren gaarne palet en penseel en boetseert in klei. Zo voltooide hij onlangs bovenge noemd zelfportret. Met medewerking van de heer J. M. Bendien, directeur van de stadsschouwburg, is door 'n aantal voor aanstaande personen uit het culturele leven een comité van aanbeveling ge vormd, waarvan erevoorzitter is de Am sterdamse wethouder voor onderwijs en kunstzaken mr A. de Roos. Voorzitter is mr. B. A. van Schaik. Het is nauwelijks nog nodig na de vele huldigingen die Musch, laatstelijk bij zijn heroptreden in Bredero's „Spaanse Bra bander", ten deel zijn gevallen, nog eens uitvoerig de plaats van deze acteur in het vooroorlogse Nederlandse toneelbeeld te bepalen en zijn uitermate lange en vruchtbare carrière te schetsen. Jan Musch is een onzer grote karakterspelers, die als „dr Knock", als „De wijze kater" of als Vosmeer de Spie, triomfen vierde, maar die ook als declamator belangrijk werk heeft geleverd. Dezer dagen zijn in Biak twee vlieg tuigen van het type „Beaver" aangeko men, die zullen worden gebruikt voor de intensivering van de bestuursvoering in Nieuw-Guinea. Vóór de „Beavers" zijn tot dusverre 14 kleine vliegvelden aangelegd, terwijl binnenkort 17 waterlandingsplaat sen beschikbaar zullen komen. Deze 31 landingsplaatsen zijn zo geprojecteerd, dat ze niet meer dan een uur vliegen van elkaar liggen. Het is de bedoeling in April a.s. met het onderhouden van een dienst op dit net te beginnen. De eenmotorige, in Canada bij de Ha- villand-fabrieken gebouwde „Beavers" zijn geen amphibie-vliegtuigen in de ware betekenis van het woord, maar zij kunnen met een landingsgestel of met drijvers worden uitgerust. De machines kunnen behalve de vlieger zeven passa giers vervoeren. Als gevolg van de de goede vraag naar tonnage voor het vervoer van olie in de Amerikaanse kustvaart om aan de sei- zoensvraag naar stookolie te kunnen vol doen, hebben de vrachttarieven voor tan kers de laatste twee weken een sterke stijging ondergaan, waardoor een hoogte punt voor bijna twee jaar kon worden bereikt. Voor de verscheping van ruwe olie van Curagao naar het Ver. Koninkrijk wordt thans ongeveer 42 sh. 6 d per ton betaald, vergeleken met slechts 26 sh. aan het be gin van deze maand. De notering voor het vervoer van af de Perzische Golf steeg in deze periode van ongeveer 46 sh. tot 68 sh. In Juli jl. bevonden de tarieven zich op het laagste niveau sedert de oorlog. Reders moésten toen genoegen nemen met tarieven, welke zelfs voor moderne schepen neerkwamen op een verlies van ongeveer 500 bij een reis van 30 dagen. Bij het huidige prijspeil kan een modernp dieseltanker van 15.000 ton in dezelfde periode een winst behalen van omstreeks 20.000, na aftrek van reiskosten. Ondanks de hogere tarieven zijn enkele reders in Londen nog niet genegen hun schepen in de vaart te brengen. Zij ver wachten namelijk dat de noteringen nog verder zullen stijgen. De stijging van thans gaat de meest optimistische voor spellingen van ongeveer een maand gele den echter al te boven. Sommige reders menen dan ook, dat de markt haar top niveau voor de winter heeft benaderd. De verbetering in de vrachten heeft een sterke daling in het aantal opgelegde tan kers tengevolge gehad. In Juli bereikte de opgelegde tonnage met biina 4 mill, ton d.w. of ongeveer 10 pet van de wereld- tankervloot een recordhoogte. Aan het begin van de maand was de hoeveelheid opgelegde tonnage echter bijna gehal veerd. Deze vermindering was slechts voor een zeer klein gedeelte een gevolg van het verbouwen tot vrachtschepen of verschro ting van de oude schepen. Bovendien kan opgemerkt worden, dat de laatste zes maanden nog ongeveer 3 millioen ton aan nieuwe tanktonnage in de vaart is ge bracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5