Nieuwe Noordwesterstorm jaagt water op B.B. en Rode Kruis ook paraat Groningse en Friese dijken hielden DE KERKVERVOLGING IN CHINA Katholiek Thuisfront lanceert actie M 3 Treffend Kerstfeest op Soestdijk hoog water I YIETMINH-SOLDAAT VUURDE OP TABERNAKEL Nederland staat voor nieuwe strijd tegen het water En viel dood tegen de grond Donderdag 23 December 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voor Start-leden Terschelling in angst MARINE PARAAT te Radio Vaticana geeft feiten Cöte d'Azur" in behouden haven Mgr Giobbe terug uit Rome Niet liften - Wel meerijden Etiket op voorruit invitatie voor soldaat m Marijke als Stientje uit Spakenburg WEERBERICHT De Noordwesterstonn, die gisterennacht zee en land danig teisterde, doch in de loop van gisterenmiddag enigszins luwde, is vannacht weer in hevigheid toegenomen en wel zo, dat de ene lóodsdienst na de andere moest worden gestaakt, opnieuw schepen in nood kwamen te verkeren en vanmorgen om acht uur zelfs de beperkte bewaking, die tot nog toe bestond voor de dijken in district Zuid, dat de Zeeuwse- en Zuidhollandse eilanden omvat, moest worden vervangen door een uitgebreide bewaking. Deze treedt pas in werking wanneer de waterstand hoger komt dan eens op de tien jaar het geval is. Dit is voor Vlissingen 3.50 en voor Hoek van Holland 2.80 meter boven N.A.P. Deze stand werd voor hedenmiddag op 1 uur verwacht. Terwijl dus de gevolgen van de storm van gisteren op vele schepen en op onze eilanden vooral in het Waddengebied nog lang niet ongedaan waren gemaakt, begon vannacht het noodweer opnieuw te woeden. Op zie De Ge zinnen geëvacueerd Texelse polder in gevaar De duinenrij op West-Ameland is Dins dagnacht over een lengte van ruim twee kilometer 4 a 5 meter in breedte afgeno men. Met elke storm neemt de bezorgd heid van de bevolking toe. De zeeweren- de dijken hadden, hoewel het water er overheen was gelopen, geen schade opge lopen. Op Vlieland werd Dinsdagnacht 'n Woodcock" in nood. Schade valt mee Hoog water in de Lek Berging van de Katingo" „Henri Deweertvergaan? Kinderen rond de Kribbe De boodschap van het licht De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk nog Noord-Westerstorm, later langzaam afnemende Noord-Westelijke wind. Regen-, sneeuw- of hagelbuien. Guur. Vrijdag 24 De'cember: Zon op 8 47 uur, onder 16.32 uur. Maan op 8 14 uur, onder 15.44 uur NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Dijkleger op Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden gealarmeerd In een op het strand van Texel bloot- gespoelde bunker is een hoeveelheid mu nitie aangetroffen. Hierbij bevinden zich zware granaten voor luchtafweergeschut. De mijnopruimingsdienst zou de gevaar lijke projectielen verwijderen. Niet alleen op het vasteland en onze eilanden heerst angst en spanning, op zee verkeren ook veel schepelingen weer in gevaar. Het commando Rode-Kruis-korps heeft onmiddellijk na ontvangst van het tele gram van Rijkswaterstaat, dat de instel ling van de uitgebreide dijkbcwakings- dienst meldde, contact 'gezocht met de ge westelijke commandanten Rode-Kruis- korps in Zeeland, Noord-Brabant, Zuid- Holland en Noord-Holland. Allen zullen voortdurend ter beschikking blijven en hebben ieder voor zich die maatregelen genomen, die nodig zijn om bij een even tueel alarm zo snel mogelijk te kunnen optreden. Het personeel van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis te 's-Gravenhagc is eveneens opgeroepen en het gehele ap paraat van het hoofdbestuur is paraat om ln zijn geheel te kunnen optreden. De noodcolonne was vanmorgen reeds vroeg bedrijfsklaar en ook de intendance is ge reed om de voorraden, die bij een even tuele hulpverlening gebruikt moeten wor den, in te zetten. Voor een eventuele al armering van dc colonnes zal het Rode Kruis gebruik kunen maken van de beide zenders van de Nederlandse radio. Om acht uur vanmorgen is ook voor het B.B.-district Zuid, dat bestaat uit Zee land, Zuidhollandse eilanden en West- Brabant, het telegram voor uitgebreide bewaking uitgegeven, na overleg tussen Rijkswaterstaat en de metereologische dienst van De Bilt. Alle provinciale en kringposten van de B.B., die zoals bekend ook is ingeschakeld in het waarschu wingssysteem voor verhoogde waterstand, werden betrokken. Het B.B.-telegram van vanmorgen be tekende dat alle centra van berichtge ving met eigen personeel werden bezet. Er werd van de gewone telefoonver bindingen overgeschakeld op het eigen B.B.-inductortelefoonnet met radiover bindingen. Voor dit overschakelen en be zetten der posten staat een tijdschema van ongeveer vier uur aangegeven. Naar wij vernemen, had men in Zeeland van morgen de zaak binnen twee uur na het telegram van 8 uur, dus om tien uur reeds, de zaak vlot voor elkaar. In het district van Harlingen geldt nog steeds de toestand van beperkte bewa king. Men beraadde zich echter van morgen over de maatregelen, die even tueel moesten worden genomen tegen de middag. Om ongeveer 6 uur vanmid dag werd daar namelijk een verhoogde waterstand verwacht. Het hoge water geeft in Dordrecht geen enkele reden tot ongerustheid. Weliswaar kwam gisteren enig water door het ge deelte van de Noordcndijk, dat tijdens de Watersnood was weggeslagen en grondig is hersteld, maar dit zg. „kwellen" is, naar men ons verzekerde, geen veront rustend verschijnsel. Een aantal straten dat in de winter vaker onderloopt - kwam onder water te staan. Voor van daag is op last van de Rijkswaterstaat de Blgehejp dijkbewaking ingesteld, daar t water vanmiddag tien a twintig cm hoger zal komen dan gisteren. - Op Terschelling vreest men, dat ne toestand vanavond kritiek zal worden. Om acht uur wordt daar de hoogste waterstand verwacht. Het gemeentebe stuur heef voorbereidingen getroffen, om, zodra dit nodig wordt, het gehele Oostelijke deel van het eiland te eva cueren. Hieronder vallen de dorpen Midsland, Hoorn en Oosterend. Te Stellendam zijn vrijwilligers opge roepen voor het verzwaren en ophogen van de dijk langs de polder Molengors. Gevreesd wordt, dat deze dijk het bij het hoge water van hedenmiddag zal bege ven. De 96 gezinnen, die in deze polder wonen resp op de Molenkade en het Spuigat, hebben van gemeentewege de aanzegging gekregen, dat zij naar een veiliger plaats in het dorp moeten eva cueren. Geen gevaar voor „retro Gistermiddag om een uur of drie sein de het Engelse schip „Ardglen" dat het zich bij het sinds gisternacht in nood ver kerende Zweedse s.s. „Petra" bevond. Twee Duitse schepen waren ook in de na bijheid. Een der Duitse schepen zette later de reis voort, omdat er geen gevaar bestond, dat de „Petra" zou zink®1!:, P® andere schepen bleven in de nabijheid. De sleepboot „Holland" heeft gistermid dag tegen zes uur het Deense s.s. „fim bria" dat om sleepboothulp had gevraagd, op sleeptouw genomen op 60 mijl N.O. van Terschelling. Wegens de voorspelde nieuwe storm zette de sleep koers naar Den Helder; de bestemming van de „Cim- bria" was Rotterdam. De Vlielander veer boot die gisternacht van haar ligplaats op Terschelling werd losgeslagen, is gis termiddag door de sleepboot „Alcyon bij Harlingen opgepikt en later overgeno men door de sleepboot „Stortemelk'De boot, die geen schade had opgelopen, werd naar Terschelling teruggesleept, nam daar passagiers en post aan boord en vertrok later naar Friesland. De verbin ding is dus weer hersteld. De tjalk „Quo Vadis", die in de haven van Oudeschild was losgeslagen en daarop de haven was uitgedreven, is de hele Waddenzee over gedreven met alleen de scheepshond aan boord. Het schip strandde tegen de Af sluitdijk. stuk duin ter lengte van twintig meter geheel weggeslagen. In de dijk van de Texelse polder „De Eendracht" werden grote gaten geslagen. De bewoners van een boerderij en twee landarbeiderswoningen werden geëva cueerd. Voor een tweede boerderij, gele gen aan de binnenzijde van de dijk, be stond geen gevaar. en snel zinkende was op 100 mijl N.N.W. van Texel, is nog niets gevonden. Zeer waarschijnlijk is het vaartuig vergaan. Het Deense schip „Meonia" heeft gister middag. toen het aangekomen was op de plaats, die in de noodseinen van de Belg was opgegeven, de zee over een afstand van twintig mijl met radar afgezocht. Er werd niets gevonden. Er waren ook veel treilers op dc plek en in de omgeving aanwezig, doch ook zij zochten zonder resultaat. Gisteravond seinde de treiler „Mathias Foecher", dat men een grote nieuwe sloep van de „Ilcnri Deweert' liad waargenomen. De treiler deed de waarneming op 54.23 Noorderbreedte en 06.00 Oosterlengte; dit is NNO van Texel. Omstreeks kwart voor twaalf heden morgen heeft de gehele Kon. Marine bevel gekregen „stand by" te zijn voor eventueel optreden bij mogelijke waters nood. Dit betekent dat het personeel van dc Marine, dat niet met veriof is, zich gereed moet houden voor een even tueel optreden bij een mogelijke waters- I nood. Het mag dus niet meer met verlof gaan. Het personeel, dat thans met verlof f is, is nog niet teruggeroepen Vijftig myl ten Noord-Westen van Den Helder bevond zich vanmorgen om vijf uur het 959 b.r.t. metende Engelse schip „Woodcock", dat ook in nood was komen te verkeren. Het vaartuig, waarnaar de sleepboot „Zuidzee" van de firma Doek- sen op Terschelling, was uitgevaren, toen het om assistentie vroeg, verkeerde aan vankelijk niet in gevaar, maar vroeg later toch om onmiddellijke hulp Radio-Vaticaan heeft gisteren na de Omstreeks tien uur bevond de Wood- uitzending van de teUst van de nieuwe cock zich op de positie 53 graden 27 m liek over de toestand van de Kerk nuten Noorderbreedte en 4 graden 15 cyommunisüsCh China, een aantal mede- De zeer zware Noordwesterstorm, die in de vorige nacht de Noordzee en onze kus ten heeft geteisterd, was er een van zeld zaam groot formaat. Schepen raakten in nood en het water steeg, vooral in het Noorden van ons land, tot bijzondere hoogten. Zo b.v te Zoutkamp tot 4.07, te Delfzijl tot 3.97 en te Nieuwstatenzijl zelfs tot 4.61 meter boven N.A.P. Voor beide laatste plaatsen bedroegen deze water standen in de beruchte Februarinacht van 1953 resp, 3.27 en 3.70 meter boven N.A.P.! Daar de maximale stormkracht ditmaal bij dood tij en laag water kwam. steeg het water gelukkig niet hoger. Was de storm het hevigst geweest enkele uren vroeger of later, dan was het gevaar voor dc Gro ningse dijken, die toch al aan dc lage kant zijn, veel groter geweest. Ook in Harlingen steeg het water hoger dan in die Februari-stormnacht, cn wel met acht centimeter. De waterstand bedroeg er nl. gisterennacht 3.71 m. boven N.A.P. Gebleken is, dat de schade, zowel in Groningen alsook in Friesland, meevalt. Hier en daar sloeg wat water over dë dijken en op sommige plaatsen lekte het water er doorheen, doch deze zwakke plekken werden dra met zandzakken „ge heeld". In Friesland liep de Zomerpolder onder, wat tot gevolg had, dat een dert g- tal schapen verdronk, in Harlingen, waai de bewoners van de havenwijken ondanks de hoogwaterschotten moesten worden gewaarschuwd maar het water kwam niet hoger dan de drempel werd de toestand bij de beide Sassen Kleine Slui zen critiek, gedeelten van de buitenhaven liepen geheel onder water Bij Wierum steeg het water een halve meter hoger dan in Februari 1953. In de omgeving van dit dorp werd schade aan het buitenbeloop van de dijken aange bracht en sloeg water over de dijk heen. Toen een kwelder bij Paerens onderliep, kwamen 120 schapen om het leven Van de Veerdam bij Holwerd werd on geveer 3500 asfaltbeton weggeslagen. De schade wordt ruw geschat op ongeveer een half millioen gulden. De werkzaam heden voor de verlenging van de dam waren bijna voltooid, doch zullen nu weer met enkele maanden worden vertraagd. De beide Friese eilanden Schiermonnik oog en Ameland hadden hét ook zwaar te verduren. Op Schiermonnikoog kwam het water zo hoog, dat op sommige plaatsen de zee stenen en afval over de kruin van de dijk wierp. De aanlegsteiger van de boot naar Oostmahorn stond gisterenmor gen ruim anderhalve meter onder water. De Doot vertrok daardoor twee uur te laat BiLde„Z-uid~ Westpunt van Ameland is van de duinenrij zes meter weggeslagen. Meer naar net Oosten, bij Nes, verdween vijf meter dijk, terwijl daar bovendien een dee ,v,a" e®n, dadpaviljoen, dat in de stormnacht van -1953 behouden bleef, to taal werd vernield. Bij Hollum werd de vloedlijn op de kruin van de dijk gevon den en bij Nes te0en de dijk. Ook elders in het land werd schade toe gebracht door de jongste Noordwester storm. Zo is de hoge waterstand in de Lek funest geweest voor de aanleg van een haven, die een aannemingsmaatschap pij uit 's-GravenJtage bezig is voor haar eigen bedrijf onder de gemeente Ammer- stol te graven. Het is een werk waarvoor aanvankelijk een crediet van twee mil lioen beschikbaar is gesteld en waaraan reeds maandenlang is gearbeid. Er waren twee dijkjes aangelegd ter begrenzing van de haven en men was bezig met draglines déze havens uit te baggeren Het hoge water heeft een kade vernield en het hele terrein is thans overstroomd. De draglines staan onder water en de directiekeet is weggespoeld. nuten Noorderbreedte en 4 graden minuten Oosterlengte. Het schip dreef met een snelheid van drie knopen in Z.O.-rich- ting af. Het is eigendom van de „General Steam Navigation Company" te Londen. Het Zweedse schip „Tankland", dat op weg was naar de Engelsman, seinde even na tien uur, dat het toen in de nabijheid van een mijnenveld kwam en bij ondiep water zodat het niet verder kon gaan, maar om zeven minuten voor half tien berichtte de Zweed, dat hij toch doorging naar de „Woodcock". De „Tankland" was op dat ogenblik twaalf mijl van de „Wood cock" af. Ondertussen zit de „Katingo" nog stevig vast aan onze kust. Het over leg tussen de rederij van het onder Panamese vlag varende s.s. „Katingo", dat Dinsdagnacht vlak vooi Bergen aan Zee op het Noordhollands* strand werd gezet, heeft tengevolge ge had dat getracht zal worden het schip op basis van „no cure no pay" van het strand ie verwijderen. Deskundigen schatten dat deze pogingen een half laar zullen duren. Het schip heeft water gemaakt in twee ruimen. De bemanning weigerde gisteravond nog ste.-.ds van boord te gaan, alhoewel een nieuwe storm voor het schip, dat dan zal gaan werken gevaar opleveren zal. Van het Belgische schip „Henri De weert", dat gisterennacht in nood raakte delingen gedaan omtrent de vervolging, waarvan leden van de Katholieke Kerk in dit land slachtoffer zijn geworden. De apostolische internuntius Riveri werd verbannen, evenals 49 aartsbisschoppen, bisschoppen en apostolische prefecten Ze ventien bisschoppen en apostolische pre fecten zitten gevangen. Zes aartsbisschop pen en bisschoppen zijn in de gevangenis gestorven. 2.645 Priesters en missionaris- ">1 De beschadigde veerboot „Cöte d'Azur" is gisteren de haven van Calais binnen gesleept, twee dagen nadat zij op een mijl afstand van de Franse kust was gestrand. Het schip had Maandagavond reeds ge tracht de haven van Calais binnen te lopen, maar liep toen met zijn achterste ven tegen een havenhoofd. Aan boord bevonden zich 23 Amerikaan se cn 8 Britse passagiers. Z. H. Exc. mgr Paolo Giobbe, aposto lisch internuntius te Den Haag, is na een verblijf van enige weken te Rome in ons land teruggekeerd. sen werden verbannen en negentig andere buitenlandse priesters gevangen genomen Ruim tweehonderd priesters en gelovigen zijn door vervolging om het leven geko men. v De drie katholieke universiteiten in communistisch China zijn verbeurd ver klaard en de katholieke pers is verboden aldus radio-Vaticana. Het Panamese schip „Katingo" ver loor in de nacht Van Dinsdag op Woens dag het stuurboordanker, werd moeilijk bestuurbaar en raakte hierdoor op onge veer vijf mijl voor dc kust van IJmuiden in moeilijkheden. Pogingen van de kapi tein om met het schip voor de wind te gaan liggen, mislukten: het gevolg hier van was, dat dc Katingoin de hevige storm, waarin ter plaatse windsnelheden voorkwamen van 130 kilometer per uur, snel afdreef naar de kust. Omstreeks vier uur meldde het schip, dat het aan de grond was gelopen. De Katingo", aan de grond op ongeveer twee kilo meter ten noorden van Egmond. Nu de minister van Oorlog wel het lif ten, maar niet het meerijden heeft ver boden, gaat Nationaal Katholiek Thuis front tot een plan over om het de mili tairen toch mogelijk te maken van de goedwillendheid van de duizenden auto rijders gebruik te maken Katholiek Thuisfront meent, dat door het helpen van de militairen een aezins- en een landsbelang van de eerste orde wordt gediend; immers, de militairen zijn nergens veiliger beschermd dan thuis Om het de militairen duidelijk te ma ken welke automobilisten bereid zijn om hen bij het weekeinde een eind op weg naar huis te helpen, en weer terug naar de kazerne, zal Kath. Thuisfront onder de automobilisten een kleurig etiket ver spreiden, dat als een erecode op de voor ruit kan worden geplakt. Het etiket geeft het rechthoekig- oranje voorrangsteken met daarop de letters M 3 (Militairen Mogen Meerijden). Door deze erecode zal het vervoerspro bleem voor de militairen onder de aan dacht van het publiek blijven en het zal de militairen tevens duidelijk zijn bij over wegen en kruispunten, bij stoplichten en andere gelegenheden op welke automobi listen zij een beroep kunnen doen. Het etiket kan aangevraagd worden aan Postbus 4 Den Haag. (Van onze weerkundige medewerker) Voor dc tweede keer in 36 uur beweegt zich een zware Noord- westerstorm langs onze kust. Het Noordzeewater, dat m het Noor den van ons land gisteren al een peil bereikte, dat hoger was dan in Februari 1953 zal vandaag langs de Noordzee en de VVad- denkust opnieuw tot een zeer boog peil worden opgejaagd. Het is niet uitgesloten, dat vanavond gevaarlijk hoogwater zal voor komen. De gehele dag zal de storm aanhouden, waarbij langs de kust vanmorgen al gemiddel de windsnelheden van honderd kilometer per uur voorkwamen. Morgen neemt de wind in kracht af, maar het blijft nog zeer on bestendig met hagel- en on weersbuien. Tijdens deze buien kunnen nog zware windstoten voorkomen. De temperatuur, die vandaag en ook gisteren al niet hoog was, zal nog verder dalen. Behalve hagel zijn ook sneeuwbuien mogelijk. Toch blijft de kans op een witte Kerst, zoals dat er vanmorgen naar uit zag, klein. Overzicht tijdens hrt Kerstspel. In het midden achter dc kribbe herkent men prinses M.arijke in de rol van het Hol landse meisje Sticnljc. Mevrouw W. A. Repelaer van DrielVan der Willigen speelde op de viool een Sonate van Corelli met begeleiding aan de piano van mr J. C. baron Baud, die het programma ook met pianospel een paraphra' van Willem Andriessen over „Nu zijt wellecome" geopend had en eveneens de pianomuziek verzorgde in het Ker., el „Van overal naar Bethlehems stal". Prins Beatrix leidde .iet spel, waarin 35 jongens en meisjes optraden, terwijl 24 andere kinderen een koor vormden, met een korte verklaring in. Het middelpunt was de kribbe, waarom zich telkens kin deren schaarden. Kinderen van de herders en de wijzen, die van hun vaders over het Kind in de stal gehoord hadden, kinderen van de waard, die stilletjes waren weg geslopen cn ook de kinderen van de vol ken uit onze eigen tijd, die op één of andere wijze van Christus gehoord hebben: kinderen van Indianen, Chinezen, Eski mo's, Negers, ja ook kinderen van vluchte lingen en tenslotte kinderen, uit ons eigen land, want dit Kind kwam voor alle eeuwen en voor alle landen. Tot de laatste groep behoorde Prinses Marijke als Stientje, een meiske in Spa- kenburgs costuum. Haar stemmetje klonk heel fijn en helder en toen zij haar vriendjes en vriendinnetjes aanspoorde voor het Christuskind een héél mooi liedje te zingen, was de zaal beslist ontroerd. De aanwezigen zongen met de kinderen nu en dan bekende Kerstliederen mee, zodat het wezenlijk een gemeenschappelijke Kerst viering was. Staande zongen allen ten slotte het „Ere zij God", waarna men naar de eetzaal van de kazerne ging tot het gebruiken van chocolade en krentenbrood. Met de dames van het Hof beijverde de Koningin zich achter de lange tafel om allen een tractatie te geven. In dc grote garage van de Kazerne van de Koninklijke Marechaussee naast het paleis te Soestdijk heeft de Nederlandse Koninklijke Familie Woensdag met het personeel van het paleis Kerstfeest ge vierd, In het programma, dat. o.m. Kerst zangen, Kerstmnziek, Bijbellezing door H.M. de Koningin en een Kerstrede door Z.K.H. Prins Bernhard omvatte, was ook opgenomen het Kerstspel „Van overal naar Bethlehems stal", waarin Prinses Marijke een van de rollen vertolkte. H.K.H. Prinses Beatrix houdt een inlei ding over het op te voeren Kerstspel. (Van onze Utrechtse redacteur) Treffend door zjjn eenvoud, vooral door het optreden van kinderen, onder wie Prinses Marijke, die ongekunsteld een zin vol Kerstspel opvoerden, was het Kerst feest, dat gistermiddag de Koninklijke familie met het hofpersoneel vierde. Als plaats was hiervoor thans gekozen de garage van de Kon. Marechaussée naast het paleis in Soestdijk. dat weelderig met sparregroen, waartussen witte kaarsen brandden, was versierd, terwijl op het podium een grote kerstboom stond. In de kerstboom werden de kaarsjes eerst ontstoken na het welkomstwoord van Prins Bernhard en wel door kinde ren, tijdens een korte Advents, cn Kerst plechtigheid. Ook enige genodigden waren aanwezig onder wie de moeder van Prins Bernhard, Prinses Armgard en zijn broer, Prins Aschwin met diens echtgenote. De vorste lijke personen, onder wie Prinses Beatrix en Prinses Margriet, kwamen bijna onge merkt binnen en namen plaats op de eer ste rij. Indrukwekkend was het oude en altijd nieuwe Kerstverhaal uit het Evangelie- van Lucas, zoals het met ingetogen stem door H. M. de Koningin werd voorgele zen. Het koor uit personeelsleden zong daarna de Kerstsuite uit het Weihnachts- oratorium van Bach Kerstmis is een feest van het grote licht, dat ons door de geboorte van Christus gebracht is, maar over het geboortever haal van het Christuskindje valt de scha duw van het kruis en er is rondom Kerst mis ook duisternis, zo liet Prins Bern- hard in zijn rede uitkomen. „Wij weten allen", aldus Z. K. H„ „dat er ook de duis ternis is, in ons en om ons. en als we aan de uitingen hiervan denken, aan de onvrede, de verscheurdheid, de machts wellust, het egoïsme en gebrek aan ver draagzaamheid, dan valt het ons moeilijk de vrede, de blijdschap, de verlossing en de zaligheid van het Kerstgebeuren te aanvaarden. Voor ons allen zal echter dit ieder jaar terugkerende feest, waarop wij de geboorte van het Kerstkindje herden ken, een aanleiding zijn om bij onszelve de balans op te maken van wat wij met het Kerstlichtje, dat wij van het vorige feest medegenomen hebben, deden. Wij zullen nagaan in hoeverre wij dit licht tot uiting hebben laten komen in onze daden. Hebben wij ons opengezet voor de pro blemen en gevoelens van anderen en ge tracht hen werkelijk te helpen, zonder ons eigen belang in geding te brerrgen? Hebben wij ons licht laten uitstralen door vriendelijke woorden tot anderen te rich ten, onze gevoelens van dank, medeleven, vriendschap en werkelijke naastenliefde te uiten? Onnoemelijk vele zijn de kansen, die wij allen, als we eerlijk zijn, moeten bekennen gemist te hebben om op deze wijze Gods licht uit te dragen" Prins Bernhard zei van velen hier uit ervaring te weten, dat door hen het Kerst- licht het warme gevoel van naasten liefde waarlijk is uitgedragen en spoor de all aan onze werkelijke Christelijke gevoelens nog beter, nog inniger, in prak tijk te brengen. Daarop wees men hem het tabernakel, waarop een ciborie met enkele hosties was uitgesteld. De ogen van de onge lovige verstarden, en midden in dc cen trale gang staande, bracht hij zijn ge weer in aanslag. Lang zocht hij zijn mikpunt, en toen, weerklonk een schot. Dc aanwezige Carmelietessen Icon- den een kreet niet weerhouden; de ci borie was uitren gesprongen, de hosties lagen verspreid. Zes Carmelietessen. onder wie de Zecr- eerwaarde Moeder Marie du Rosaire, af komstig uit Canada, keerden naar Ultra- mare meldt, deze maand in haar land terug, na een zeer lang verblijf respec tievelijk van 20 tot 40 jaren in de Car- mel van Bui-Chu (Tonkin). Sinds 1946 leefden deze zusters midden in het oorlogsgeweld tussen twee vuren. In verband met de steeds dreigender toe stand verlieten op aandringen van Z.E. mgr Doaley, Apostolisch afgevaardigde, dc vijf zusters Bui-Chu. De Moeder bleef echter tot het allerlaatste ogenblik om de terugkeer der andere Vietnamese Car melietessen mogelijk te maken. „Op een zekere dag", zo verklaarde Moeder Marie du Rosaire aan een repor ter van het weekblad „La Patrie" van Montréal, „kwam een communistische soldaat aan de poort van de Carmel. Hij wou het klooster bezichtigen. Deze vraag werd zeer brutaal geformuleerd, en de man stelde zich zeer hatelijk aan. Zijn stappen weergalmden in de kloostergan gen, braken de diepe stilte. Tenslotte kwam de kapel aan de beurt. Een Carmelietes wees hem er op, dat dit „het Huis van God was" en dat er „eer bied nodig was". „God? Waar is uw Gocl?" riep de soldaat. Een heiligschennis was bedreven in de kapel van de Carmel van Bui-Chu. Maar, in de centrale gang stond de ongelovige nog steeds met het geweer in aanslag, de vinger aan de trekker, krampachtig ge kneld. Geen enkele spier vertrok. Zijn stijfheid had iets angstaanjagends. Toen begrepen de Carmelietessen: de man stond daar totaal verlamd. Totaal verstijfd inel de man als ren blok om, bonzend op de vloer. De Car melietessen kwamen naderbij, bekeken hem en konden slechts zijn dood vast stellen, De ongelovige soldaat van de Vietminh was dood! De volgende dag werd hij begraven op een terrein in de nabijheid van de Car mel gelegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1