Geestelijke groei en politieke neergang #-*«■ I Z. KOREA EN DE NEUTRALE BESTANDSCOMMISSIE Een economisch Instituut voor katholieke ziekenhuizen NATIONALE VERGADERING NEIGT MEER EN MEER NAAR ONTHOUDING BIJ EINDSTEMMING Onrust in de uitblijven Stichting voor de Landbouw: landbouw over melkprijs OUDE GENEVER Pio Nono's laatste jaren Het ratificatie-debat over de Parijse verdragen Te middernacht ratelde een wekker in de raadzaa1 Liefde en felle haat begeleidden Hem tot het graf (Moeilampjes Geveltoerist sloeg goede slag Uitstel tot Juni? Maatregelen tegen communistische leden? Proteststaking bij Ned. Opera In plaats van f 50.000 slechts krantenknipsels Garantieprijs moet op kostprijs zijn gebaseerd" DONDERDAG 23 DECEMBER 1954 PAGINA 5 WATERKETEL BLEEF MAAR FLUITEN. Vrouw door gasverstikkins; omgekomen Nehroe's reis naar Moskou BESLUIT VAN B. EN W. VAN WOENSDRECHT GESCHORST Melbourne (Australië) Kunstenaars legden werk tijdens repetitie één uur neer UITVOER NAAR DUITSLAND BEJAARDEKWAKZALVER BEBOET De vrouw in het ziekenhuis Premier betaalt voor zijn houding op de llfee* brewapeningtUhdtopradnwInjgkt,toch Brusselse conferentie (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen De tweede dag van het algemeen debat van de Franse Nationale Vergadering over de Parijse accoorden is bijzonder ongunstig geweest De poging van de heer Mendès-France om de Kamer te bezweren de tractaten een krachtige meerderheid te geven, ómdat aanvaarding met een kleine meerderheid nog erger dan een verwerping zou zijn, heeft als een slag in de lucht gewerkt. De sprekers, die na hem op traden, brachten grote bezwaren tegen de verdragen naar voren, en er was niemand, die de verdragen ronduit verdedigde. Er volgen nog wel twee dagen debat en in het Franse parlement zijn soms wondervolle omkeringen te bespeuren, maar zoals het op het ogenblik staat, is het gehele Kamer-midden kennelijk van plan zich van stemming te onthouden. B. en W. en secretaris haastten zich naar huis Onmisbare pijler Wij kunnen ons voorstellen, dat na deze uiteenzetting de vraag rust, of net wel juist is de te bieden garantie op de kostprijs van de desbetreffende bedrijven af te stemmen. Of dit m.a.w. geen conces sie aan tekortkomingen (als bedrijfslei der) van de desbetreffende boeren zou kunnen betekenen. Dit nu is geenszins Kleine bedrijven, kleine veestapels Goedkope melk GENEESKUNDIG ONDERWIJS IN SURINAME ARGENTINIË KRIJGT ECHTSCHEIDINGSWET IV*) (Van onze Romeinse correspondent) ROME, December. Met de terugkeer van Pio Nono naar Rome. 12 April 1850, begon de laatste, ietwat trieste periode van de tijdelijke macht; twintig jaren als sluitstuk van een hoofdstuk, dat 1500 jaren Europese en kerk-geschiedenis omvat. Met als centrale figuur de korte, ietwat gedrongen gestalte van een paus, die voortleeft onder de Romeinen als de beminnelijkste van allen. Het was gedaan met zijn liberale ideeën; zelfs, in zekere zin. met zijn politiek. Hij benoemde Antonelli tot staatssecretaris en liet hem bijna twintig jaar lang de zaken over. Een niet al te gelukkige keuze; een hoogst merkwaardige man. (En tussen haakjes: de kardinaal-secretaris was geen priesterNog geen honderd jaar geleden). Papa Mastai, zoals de Romeinen hem noemen, werd éigenlijk eerst Paus na '50. Op de allereerste plaats Opperpriester en Bestuurder van Gods^Kerk; op de tweede plaats Vader van de gelovigen en van de Romeinen in het bijzonder. En de drie hoogtepunten van zjjn Pontificaat vormen de lichtende keerzijde van het politieke aspect: het Dogma van de Onbevlekte Ontvangenis in 1854 de Syllabus in 1964 het Vaticaans Concilie en de Onfeilbaarheid in 1870. Een lichtende lijn omhoog, tot naar de toppen van het Leergezag en de volheid van het Vicariaat Christi terwijl zijn positie, wereldlijk gesproken en menselijk bezien van jaar tot jaar afbrokkelde. Zoals ook zijn grondgebied deed. Toch zijn het twintig rustige jaren ge weest, voor wie erop terugziet van Rome uit. De nadagen van het Seconda Roma; de avond-uren van een duizendjarige Dag. Het is onmogelijk om in kort bestek zelfs maar een indruk te geven van het leven van de Paus, van het Rome van die dagen, van de tijd, de gewoonten, de sfeer. Het is evenzeer onmogelijk te begrij pen, hoe Pio Nono zulk een leven heeft volgehouden, twintig jaren lang. ledereen had toegang tot hem en hij kwam overal Er waren per jaar een vijftigtal tabel- pb'rhtigbeden met Capella Papale, tot in de meest afgelegen kerken en basilieken. En waar hij ook verscheen, dromden de mensen om hem heen. Om te juichen, om hem iets te verzoeken of hem alleen maar te zien. Wat wij twintigste-eeuwers hier in Ro me beleven, vooral na het H. Jaar 1950, is in het groot (dank zij de moderne ver- voers-middelen), wat er onder Pio Nono in het klein gebeurde: geen Paus vóór hom had zulke aantallen mensen ontmoet en gezegend, was zo bekend over de gehele wereld en werd zo vereerd in bin nen- en buitenlaiyl. Wat hij in achttien, negentien uur per etmaal presteerde, grenst aan het boven menselijke: audiënties, besprekingen, plechtigheden, hofontvangsten, preken, de middagwandeling, het rijden (met groot gevolg) naar de een of andere kerk, inspecteren van troepen, de bezoeken aan ziekenhuizen, inrichtingen, nieuw-gebouw- de instellingen, de tocht naar de catacom ben, het persoonlijke toezicht op het bloot leggen van de fora.. Vereerd als een heilige. Altijd omringd door dichte menigten; altijd vergezeld van groot gevolg. Kardi nalen. prelaten, kamerheren, edel-gardis- ten liifwacht en troepen. En rijen van koetsen. En hijzelf altijd maar groetend en zegenend naar de juichende menigte achter de stofwolken. Eens toen hij Subia- co bezocht en het laatste, ongebaande stuk te paard moest afleggen, wierpen zich twee mensen onder de hoeven van zijn ros. En, hevig geschrokken, verweel hij hur ,dit dwaze bijgeloof Wii zijn g°en heilige: integendeel, bidt liever voor Ons, zoveel ge kunt!" Hij gold als een Heilige, in Rome en ver daarbuiten Zelfs Gregorovius voor spelt zonder blikken of blozen ..HIJ zal zélfs de eeuwenoude fabel ,,Non videbis annos Petri" logenstraffen; Hem lukt alles.. Zijn toekomstige canonisatie staat vast 1" Om hem de H. Mis te zien opdragen, hadden de menigten vele uren, ja ganse nachten van dringen en soms vechten over. Dat waren misschien de enige ogen blikken, dat het stil was om hem heen, doodstil. Om hem te zien bidden, kwamen ze van heinde en verre en vergaten het nooit meer. En zoals ééns. lang geleden. Pi us VII hem van zijn vallende ziekte had genezen, zo genas hij op zijn beurt ontelbaren Door een zegen, een handge baar, een enkel kort gebed. Hij schonk vrijwel zijn gehele inkomen weg, zodat de kardinalen zelfs protesteerden, (hun onderhoud werd immers mede bekostigd van de civiele lijst van Zijne Heiligheid). Hij organiseerde een „geheime dienst" die de ontelbare smeekschrften en nood kreten naging, evenals de besteding van zijn aalmoezen. (Ditzelfde en vele andere dingen zou, jaren later, ook H. Pius X doen. Deze had een biizonder-grote verering voor Pio Nono en koos de naam Pius ter ere van hem Hij was het ook, die het „voor bereidende proces tot Zaligverklaring" opende in 1904. En het merkwaardige is, dat de Heilige zelfs uiterliik op Pius IX leek. Dit zeggen niet alleen de foto's maar da', constateerde ook het volk van Rome: toen Pius X nazilnuitver- van Rome: toen Pius X na zijn uitver kiezing zijn eerste Zegen gaf, riep men als in koor: ,,E' tornato Pio Nono" Pius de Negende is teruggekeerd..). In 1870 ging de tijdelijke macht verlo ren en trok hij zich terug in het Vati caans paleis. Op de ochtend van de val van Rome, 20 September, had hij 78 jaar oud en ondanks een pijnlijk lijden aan de benen knielend de H Trap be klommen, terwijl de kanonnen bij de Por ta Pia schoten. Dat is zijn laatste bezoek in de stad Rome geweest. Strijd om zijn baar. Bijna acht jaar later stierf hij, een maand na zijn grote tegenstander Victor Emmanuel, de eerste koning van het één- gewuiden Italië. (Hij had aan de geëx communiceerde vorst op diens sterfbed de absolutie en zijn Apostolische Zegen gezonden). In zijn testament stond, dat hij begra- ve. wilde worden in de San Lorenzo bui ten de Muren. Gezien de politieke situatie was het overbrengen van zijn lichaam evenwel eerst jaren later mogelijk. Na overleg met de Italiaanse overheden werd besloten, dat dit in de nacht zou gebeu ren. Maar in die nacht van 12 Juli 1881 ontketenden de „anticlericalen" op "de En- aelen-brug een handgemeen, dat ontaard de ln een woeste vechtpartij, waarbij de kist werkelijk bijna in de Tiber terecht is gekomen. Temidden van een onbe schrijflijke verwarring werd het lichaam naar het Vaticaan teruggebracht en enke le dagen later overdag, en beschermd door de organisatie van Katholieke Man nen, die bereid waren desnoods hun leven te offeren naar de oude basiliek ge bracht. Het is zijn laatste triomftocht geworden. Maar de Vrijmetselaars-loge van Ro me liet een médaille slaan ter herinne ringen aan de „overwinning op de Tiber- brug", met de ongelooflijke woorden er op: „In mortale odium et nunquam insanabile vulnus." Haat en verachting naast intense vere ring en liefde. Dit heeft zijn ganse Ponti ficaat gekenmerkt, zoals het hem let terlijk tot in zijn graf heeft begeleid. Thans is dus het voorbereidende proces van zaligverklaring besloten, evenals de verschillende diocesane processen. De laatste en belangriikste fase Is thans ge opend bij de Riten-Congregatie in Rome. En het zal beslist, niet lang gaan duren Indien het althans van gebedsverhoringen en wonderen afhangt! Vermoedelijk door het openstoten van een gaskraan is de 79-jarige mevr. J. M. H„ wonende in de Nicolaas Beetsstraat te Tilburg, door gasverstikking om het le ven gekomen. Haar schoondochter, in het zelfde huis (beneden) wonende, werd ge alarmeerd door het aanhoudend gefluit van een waterketel. Bij onderzoek bleek dat mevr. M. blijkbaar een tweede gas kraan had opengestoten, waardoor het gas vrijelijk de keukenruimte kon vullen. Het slachtoffer werd, reeds overleden, in deze keuken aangetroffen. Dinsdagavond is een geveltoerist langs een regenpijp binnengeklommen in de slaapkamer van de voorzitter van de Franse Kamer van Koophandel de heer Emile Chalas. Terwijl de heer en mevrouw Chalas beneden dineerden nam de dief juwelen ter waarde van 250.000 gulden uit een niet-gesloten kistje in de slaapkamer en vertrok vervolgens door de voordeur. De zoon des huizes hoorde iemand door de voordeur naar buiten gaan. maar sloeg er geen acht op. Het derde artikel werd geplaatst in ons nummer van 22 December. De fabel, die Gregorovius bedoelt, luidde, dat geen paus langer dan Petrus zou regeren. Premier Nehroe van India heeft gis teren in het Indiase parlement meege deeld, dat hij zijn voorgenomen reis naar Moskou niet zal maken onmiddellijk na de conferentie van de premiers van het Britse Gemenebest. Deze conferentie zal in Januari van het volgende jaar worden gehouden. Zoals bekend, verwachtte men dat Nehroe zich na afloop daarvan, tn begin Februari, naar Moskou zou begeven, voor welk be zoek hij door de Sovjet-regering is uit genodigd. Volgens zijn eigen mededelin gen zal Nehroe echter onmiddellijk naar Nieuw Delhi terugkeren. In de hoofdstad van India veronder stelt men thans, dat de premier zijn reis naar de Sovjet-Unie niet voor Juni zal aanvangen. In het Staatsblad van gisteren is op genomen een Kon. Besluit van 14 Decem ber tot schorsing van het besluit van B. en W. van Woensdrecht d.d. 18 Novem ber 1954, houdende intrekking van het besluit van dat college d.d. 1 April 1952, waarbij aan H. J. Stoffers eervol ontslag werd verleend als commies ter secretarie dier gemeente. Het besluit van B. en W. wordt geschorst tot 1 December 1955. ar-"*' Port of Spain Trinidad Neen, kans op 'n witte Kerstmis hpcft Port of Spain, een stad met een tropisch klimaat, in ieder geval wel niet. Maar ze heeft wel kans op een zwarte of zo U wilt. een donkere Kerstmis. Want de arbeiders in de electriciteitscentrales vonden het tijd worden voor een sala risverhoging en om hun wensen kracht bij te zetten, hebben ze meteen maai ge dreigd om, te beginnen met Kerstavond tot na Nieuwjaar, de stad volmaakt m het donker te zetten. De vraag naar kaarsen is inmiddels reeds sterk toege nomen. Yokohama (Japan) Met al die Amerikanen in het land van de Rijzende Zon is natuurlijk ook Father Christmas daar binnengedron gen. De politie van Yokohama meldde namelijk reeds, dat men niet minder dan vier Japanse Kerstmannen tegelijk gearresteerd had, die een soort „Santa Clausgang" hadden geformeerd Maar deze Kerstmannen kwamen mets bren gen aan de door hen bezochte huizen, neen, ze stalen wat maar los te wrikken was. Ze arriveerden echter m de door hen bezochte warenhuizen langs de tra ditionele St Nicolaas-weg: de schoor steen. Benevento (Italië) Tecla Marino, een boerin, bracht een drieling ter wereld. Weet U hoe het trio gaat heten? Kerstmis, Stephanus en Syl vester. De verbaasde medepassagiers zagen op een tussenstation plotseling een man uit een treineoupé stormen, vervolgens naar de vlakbij gelegen rivierkant ren nen, waarna de man een koene duik van vijftien meter nam en kopje onder ging in de stroom. Met veel moeite wisl men hem daarna weer op de wal te krijgen Dit was zijn excuus: „Ik had woorden met mijn vrouw, omdat zij voor het eerst was gaan roken en toen heb ik voor het eerst van mijn leven een glas sterke drank gedronken" Het genees middel ligt voor de hand: zij niet meer roken, hij niet meer drinken. WENNEKER „OUDE PROEVER" f 7.70 „OUDE WENNEKER'>1 7.25 Het hoofd van de Zuidkoreaanse politie generaal Won Jong Doek, heeft gisteren geëist, dat de communistische leden van de neutrale bestandscommissie onmiddel lijk uit Korea worden gezet. In zijn be kendmaking werd gezegd: „De tijd van herhaalde waarschuwingen is ten einde". Hij zeide. dat hij „directe en doeltref fende maatregelen" zou nemen, maar gaf geen nadere verklaring. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger in Zuid-Korea zeide. dat er „pas sende veiligheidsmaatregelen" werden ge- (Van onze Amsterdamse redactie). De koor- en orkestleden van de Neder landse Opera hebben vandaag voor een unicum gezorgd: tijdens een repetitie hebben zij vanochtend van 11 tot 12 uur gestaakt uit protest tegen het feit, dat hun pogingen om salaris verbetering te krijgen tot nu toe zijn gefaald. Wel is al overeenstemming met de directie van de Nederlandse Opera bereikt, maar de uit betaling van de verhoging wacht al maan den op goedkeuring van het departement van O., IC. en W. De Nederlandse Federatie van Beroeps kunstenaars, onder wier leiding de Ver eniging van Geëngageerden met de Ned. Opera heeft overlegd, heeft de verant woordelijkheid voor de staking aanvaard. Van haar is ook het verzoek uitgegaan om de toezegging van een belangrijk voor schot (namelijk 500 per man), die de Nederlandse Opera wilde uitbetalen, in te trekken. Hoewel het bestuur van de Ned. Opera de onderbreking van de repetitie niet goedkeurt, moet worden erkend, zo deelt het bestuur mede, dat een vorm van protest is gekozen, die de stagnatie in het bedrijf tot een minimum beperkt. Het bestuur heeft zich gistermiddag nog beraden over zijn houding die het tegen over deze staking moet innemen. De toe zegging van het voorschot was gedaan onafhankelijk van deze actie en daarom heeft men ook het verzoek van de vak vereniging van het personeel om haar in te trekken, ingewilligd. „Tenslotte kan men de mensen niet tegen hun wil in ge lukkig maken", zo meent het bestuur. De Westduitse invoercommissie heeft toestemming gegeven voor de invoer van verschillende producten voor een totale waarde van 4.855.000 DM u t Nederland. Het gaat hier o.m. om de volgende pro ducten: lampen ter waarde van 1,25 mil- lioen DM, televfsiebuizen tw van 1,1 mtllioen DM, grafische producten t.w van 1 millioen DM, glaswaren t.w. van 750 000 DM, televisietoestellen t.w. van 105 000 DM, sanitair keramiek t.w. van 550.000 DM en tegels en vaatwerk van aardewerk t.w. van 100.000 DM. nomen sedert het hoofd van de politie voor de eerste maal te verstaan gaf, dat hij misschien over zou gaan tot geweld om de Tsjechische en Poolse leden van de commissie het land uit te zetten De woordvoerder zeide dat zijn opperbevel alles zal doen wat nodig is om de neutra le functionarissen te beschermen. Tegen de 71-jarige S. v. d B. te Apel doorn is proces-verbaal opgemaakt we gens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. De man behandelde mensen tegen uitslag en schreef poeders, kruiden en dieet voor. Hij noemde zichzelf na tuurgeneeskundige, doch had als eigen lijk beroep buitenkerkelijk predikant. (Van onze correspondent). Onder algemene instemming heeft de Woensdag te Utrecht gehouden jaarver gadering van de Vereniging van Katholie ke Ziekenhuizen haar sanctie gegeven aan een bestuursvoorstel om over te gaan tot oprichting van een z.g. Economisch Insti tuut voor het Katholieke Ziekenhuiswe zen. Getracht zal worden in de loop van 1955 de nieuwe stichting te realiseren, welke het o.m. mogelijk zal maken de administratieve gegevens van de diverse ziekenhuizen onderlijk vergelijkbaar te maken. Daardoor zullen de respectieve bestu ren -enige achtergrond krijgen voor hun beleid; tevens zal hierdoor de onderhan delingspositie van de ziekenhuizen en van de ziekenhuisorganisatie tegenover derden sterker worden. Aldus deelde de voorzitter van de Ver eniging van Katholieke Ziekenhuizen, ds heer Jos Maenen, mede in zijn openings rede van de openbare middagvergadering Het belangrijk besluit hierboven bedoeld, was nl. genomen in de huishoudelijke ver gadering, welke des ochtends werd gehou den en die een besloten karakter droeg In zijn openingsrede wierp de voorzit ter vervolgens een terugblik op de afge lopen jaren waarbij hij met voldoening constateerde dat de organisatie- mede dank zij het werk van haar op instigatie van het Doorluchtig Episcopaat gesticht bureau vruchtbaar werk heeft geleverd. Wanneer men zich herinnert, dat wij na de oorlog met enigszins primitieve mid delen moesten werken, dan is er alle reden tot grote dankbaarheid als men mag con stateren, dat de outillage van onze orga nisatie op het ogenblik dusdanig is, dat wij in de voorste gelederen staan. Een en ander is overigens wel dringend nodig ge zien de bijne revolutionnaire ontwikke ling. welke het Ziekenhuiswezen de laat ste jaren door verschillende omstandig heden heeft ondergaan en waaraan, ge zien de steeds verder voortschrijdende medische wetenschap voorlopig nog wel geen einde zal komen. Tenslotte wees spreker er op. dat de problemen, welke zich op dit terrein op werpen niet alleen zeer ingewikkeld zijn en de oplossing ervan een grondige voor bereiding in gespecialiseerde commissies of afdelingen nodig maken, maar dat ze ook vaak een levensbeschouwelijke inslag hebben. Waaruit volgt, dat ze in eigen kring moeten bezien en behandeld wor den. wat niet uitsluit dat in kwesties van algemene aard met de andere organisaties kan worden samengewerkt. Hierna gaf de voorzitter het woord aan drs J. J. A. Vollenbergh. eerste assistent van prof. dr Rutten. hoogleraar aan de Universiteit van Nijmegen, voor het hou den van zijn inleiding over „De Vrouw in het Ziekenhuis". Spreker begon met er op te wijzen dat de twee samenwerkende elementen van zijn causerie, vrouw en ziekenhuis, beide evoluerende elementen zijn, niet constant, maar aan verandering onderhevig De psyche van de moderne vrouw en van het moderne meisje is nu eenmaal een andere dan voorheen al blijft een harer voornaamste wezenstrekken: zorg te dra gen voor anderen, gelijk. De vrouw is graag met iets bezig om dat zij in dat bezig zijn in zich genoegen vindt, niet altijd om een gesteld doel te bereiken. In dit opzicht is zij anders dan de man. die meer rechtstreeks op een doel afstevent. Zij is minder zakelijk dan de man maar meer persoonlijk En juist dat persoonlijke, waardoor zij sfeer en huiselijkheid weet te scheppen in het ziekenhuis de patiënt op zijn gemak stelt, alle factoren van psychologisch belang voor de genezing, maken haar de aan gewezen werkkracht in het ziekenhuis. Maar ook het ziekenhuis is in beweging: er heeft een verschuiving plaats van ver zorging naar behandeling. Waar het oude ziekenhuis meer was een oord van ver zorging zonder vast omschreven doel, daar is het moderne ziekenhuis een instelling met vaste doelstelling, welke nagestreefd wordt met vast omschreven middelen. Er dreigt in deze evolutie gevaar te ont staan van verzakelijking en daartegen kan de persoonlijkheid van de verpleegster een goede tegenwicht vormen, zodat zij ook in het moderne ziekenhuis een belang rijke functie kan vervullen. In dit verband wees spreker op de nood zakelijkheid van een goede voorlichting bij de verpleegstersopleiding en op de wenselijkheid de persoonlijkheid van de verpleegster-in-functie te beschermen door haar bij de uitoefening van haar be roep enige vrijheid van initiatief te laten en haar gelegenheid te geven om buiten diensttijd zich zelf te zijn. Toen de heer Reynaud gisteren dan ook zei, dat hij zich van stemming zou ont houden, was dat zo ongeveer de bevesti ging, dat 70 onafhankelijken, boeren en radicalen wei niet zullen teggen stemmen maar zich wel zillen onthouden. Dan neigt de MRP nog meer tot onthouding. Maar welke indruk zal het maken wanneer de zo hoogst belangrijke overeenkomsten - de belangrijkste van de jongste tijd - ten slotte aanvaard zullen worden met een 250 stemmen tegen 220 en een 150 ont houdingen? De heer Mendès-France heeft door zijn houding op de Brusselse conferentie de bijna onmogelijke taak op zich gela den de gevolgen te herstellen en tegen de golven op te varen die hij zelf heeft veroorzaakt. Hij is zich van deze moei lijkheden wel bewust. De hoogst indruk wekkende rede, diede heer Moch, zélf invloedrijk leider en tegenstander van de Duitse herbewapening gisteren hield, zgj hier misschien nog wel iets toe bijge dragen hebben. Moch wil de weg Ingeslagen zien van de utopische algemene ontwapening. Als zovele andere Fransen ziet Moch op het ogenblik het gevaar, dat Duitsland sterk gemaakt wordt, dat het een enorm po- In de nacht van Dinsdag op Woensdag is een goederentrein uit de richting Amersfoort op het rangeerterrein in de Watergraafsmeer bi) Amsterdam, in bot sing gekomen met zes goederenwagons, die door hevige storm in beweging gezet op een verkeerd spoor terecht waren gekomen. De zes goederenwagons, waarvan één geladen met ijzerafval, lie pen uit de rails, waarbij de bovenleiding werd beschtidigd. Een overzicht van de zeer grote ravage, welke door de botsing ontstond. Het gerechtshof te *s-Gravenhage heeft de 34-jarige bankbediende M. P. B. uit Goes, confoim de eis van de procureur- generaal veroordeeld tot een gevangenis straf van due jaar met aftrek van voor arrest ter zake van verduistering van 50.900 ten nadele van oe Amsterdamsche B. was bankbediende bij het bijkantoor van deze bank te Goes. Ob 3 April jl. moest hij een enveloppe met f 50.000 naar het hoofdkantoor in Amsterdam zenden. Toen deze enveloppe in de hoofdstad aan- kwam, beVcfll® zij slechts krantenknip- SeDeerechtbank te Middelburg had B. eveneens tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Daar ratelde deze week, klokslag 12 uur midder nacht, 'n verborgen wek ker af tijdens een verga dering van burgemeester en wethouders in een gemeente ergens in Ne- dc-land „Is die wekker van u, secretaris?", vroeg de burgemeester, nadat het corpus delicti na enig Zo"ken was ontdekt „Nee bu-gemeester" „Van mij is ie ook D'"t", was het antwoord. Do wethouders hadden 0T> hun diverse slaapka- r*TS ook een andere "aar zowel de burge meester. de secretaris, ais de wethouders maakten snel, dat ze thuis kwa men. nadat de voorzitter haastig deze Intussen nachtelijke vergade ring had gesloten De ontknoping van het wekkerraadsel was gauw gevonden. De burgemeesterse had al eens en lang niet mals haar misnoegen te kennen gegeven over nachtelijk vergaderen.... Zij had geprotesteerd na mens alle huisvrouwen van haar mans gemeente en in overmoed zich ge- ruggesteund wetend door de echtgenote van de se cretaris zelfs gedreigd, dat de deur voortaan om 12 uur op slot zou gaan.... Het had weinig gebaat; de belangen van de ge meentehuishouding sche nen te praevaleren boven die der privé-dito's. En zo ontstond de list.... Het was maar goed, dat de vroede vaderen, dezer gemeente aan die (eerste) wekker gehoor hebben gegeven, want er was er nog een opgesteld, afgesteld op half een en als allerlaatst appèl en een dreigende waarschu wing zou er ook om 1 uur nog een afgerateld zijn, Die tweede was uit het huis van de burge meester zelf en de derde van de secretaris, wiens echtgenote ook in het complot zat. Er is sinds Maria van Regiersberg nog niets veranderd.... v (Van een medewerker) Wij schrijven eind December 1954 en nog steeds laat de beslissing van minister Mansholt over de garantieprijs voor de melk op zich wachten. En dit terwijl liet „melkjaar", waarvoor deze garantieprijs zal gelden, bereids op 1 November j.l. is ingegaan. Zeker, de veehouders zijn er wei aan gewend, dat die beslissing pas valt als 1 November al lang en breed voorbij is, maar dit jaar wordt bun geduld toch wel heel erg op de proef gesteld. Het is dan ook begrijpelijk, dat er ten aanzien van deze kwestie een zekere onrust in agrarische kringen merkbaar wordt. Inmiddels is bet nu al weer bijna acht weken geleden, dat de Stichting vcior de Landbouw bet voorstel van de georganiseerde landbouw aan de minister kenbaar heeft gemaakt. Dit voorstel was: 23.6 cent per kg melk met 3,7 pet vet, met dien verstande echter dat voor elk bedrijf afzonderlijk voor de eerste 16.000 kg 1,2 cent meer per kg en voor de resterende melk !,2 cent minder per kg wordt gegarandeerd. Hoe de Stichting van de Landbouw aan dit voorstel is gekomen? Wat die 23 6 cent per kg. betreft deze zijn gebaseerd' op de z.g. „kale" kostprijs van de zandgronden, zoals deze door het Landbouw Econo misch Instituut (L.E.I.) voor het „melk jaar" 1954-'55 is berekend. Op een kost prijs dus waarin wel het arbeidsloon maar geen vergoeding voor de ondernemers- arbeid laat staan voor de onderne merswinst is verdisconteerd. Had de Stichting het nu bij die 23,6 cent (Zonder meer) gelaten, dan was dit voorstel met de werkelijke situatie in de Nederlandse melkveehouderij onvoldoen de in overeenstemming geweest. Deze werkelijke situatie is n.l„ dat er binnen het raam van de totale melkveehouderij aanzienlijke kostprijsverschillen bestaan. Deze verschillen waren er vroeger ook, maar die zijn vooral het laatste jaar nog aanzienlijk groter geworden. Ook in dit opzicht spreken de cijfers Wat nu met deze „interne verrekening" wordt bereikt? Vooreerst omdat er hier te lande vrijwel evenveel melk boven als tot de 16.000 kg.-grens wordt geprodu ceerd dat met deze regeling voor ge heel Nederland de „uitgangsprijs" van 23,6 cent niet zal worden overschreden. En ten tweede dat zowel de bedrijven met de hogere als die met de lagere kost prijs daardoor een garantie ontvangen, die hun kostprijs ten naaste bij „dekt". Wat is immers het geval? De bedrijven met de hogere kostprijs zijn over het ge heel genomen de kleine gemengde be drijven op de zandgronden, die dit ligt voor de hand in de regel de kleinste melkveestapels bezitten. En de bedrijven met de lagere kostprijs zijn in het alge meen de bedrijven met de grotere vee stapels, de specifieke veehouderij-bedrij ven met name, die men overwegend in de z.g, weidegebieden aantreft. Door te bepalen, dat voor de eerste 16.000 kg. melk dat Is zo ongeveer de jaarproductie van 5 koeien 1,2 cent meer (dan 23,6 cent), en voor alles wat er meer wordt gemolken 1,2 cent minder (dan 23,6 cent) wordt gegarandeerd, be reikt men, dat deze garantie, althans ln grote lijnen, zowel op de kleinere als op de grotere bedrijven met de kostprijs in overeenstemming is. Anders gezegdmet deze regeling wordt voorkomen wat bij een garantie prijs van 23,6 cent zonder meer wèl het geval zou zijn dat de bedrijven met de hoogste kostprijs te weinig en de bedrij ven met de laagste kostprijs te veel zou den ontvangen. tengevolge van de gestegen arbeidskos ten) de gemiddelde kostprijs van de melk van alle Nederlandse bedrijven sinds het laatste jaar met 3 cent per kg. omhoog is gegaan, maar ook, dat het verschil tus sen de gemiddelde kostprijs van de wel- dcbedrljven en die van de zandbedrijven (eveneens in hoofdzaak door de gestegen arbeidskosten) met 1 cent is toegenomen. Met het gevolg dat dit kostprljsverschil thans, zegge en schrijve, 5 cent bedraagt. Het laat zich begrijpen, dat bij dit kostprijsverschil van 5 cent een garantie- prijs van 23,6 cent zonder meer geen re- het geval. In de nieuwste kostprijsrappor ten per koe. die aan deze kleine bedrij ven inhaerent zfijn. En daarbij dient men dan tenslotte nog in aanmerking te ne men, dat de melkveehouderij voor deze gemengde bedrijven een onmisbare pijler moet worden geacht. Wat verder de z.g. „verrekenprijs voor de melk betreft: dienaangaande is de Stichting voor de Landbouw van oordeel dat deze ter hoogte van de kale kostprijs 10 m.a.w. op 23,6 cent 10 rond 26 cent, dient te worden Vastgesteld. Deze verrekenprijs houdt ten nauwste verband met de vaste prijs, die de vee houders die melk voor de consumptie af leveren, voor hun product ontvangen en heeft als zodanig een geheel ander karak ter dan de garantieprijs. Hier gaat het immers niet om een „bodem in de markt" zoals bij de garantieprijs maar om een prijs die de boeren in casu: de „consump tiemelkers", „vast" ontvangen. Daarom is de Stichting van mening, dat in deze ver rekenprijs wel degelijk een zekere belo ning van de ondernemersarbeid die zij op 10% van de kale kostprijs heeft gesteld, begrepen moet zijn. delijke oplossing zou zlijn geweest. Van daar dat de Stichting voor de Landbouw aan haar voorstel een „interne verreke ning" per bedrijf van 1,2 cent meer voor de eerste 16.000 kg. melk en van 1,2 cent van liet L. E. I. duidelijke taal. Hieruit i minder voor de overige melk heeft ver blijkt n.l. niet alleen, dat (voornamelijk bonden ten van het L. E. I. wordt immers o.m. en wel met nadruk gesteld, dat de hogere kostprijs van de melk op de zand bedrijven vooreerst een gevolg is van de naar verhouding geringere natuurlijke vruchtbaarheid van de grond en voorts voornamelijk van de hogere arbeidskos- De georganiseerde landbouw staat dus op het standpunt dit moge uit het voorgaande gebleken zijn dat de ga rantieprijs voor de melk op de kost- prijs dient te worden afgestemd. Slechts op deze basis immers wordt het boeren bedrijf de „redelijke bestaanszekerheid" geboden, zonder welke een deugdelijk functlonneren van dit bedrijf het geen om meer dan één reden ook „na tionaal" bekeken van het grootste be lang is niet mogelijk zou zijn. Geen wonder dan ook, dat onze Overheid de boeren die redelijke bestaanszekerheid bü meer dan één gelegenheid heeft ge garandeerd. Het overwegen terdege waard is overi gen in dit verband nog, dat de kostprijzen van de Nederlandse landbouw en veehou derij nog immer tot de allerlaagste van geheel West-Europa behoren. Hetgeen trouwens klopt met het feit. dat het tech nische peil van het agrarische bedrijf hier te lande in doorsnee zodanig is, dat weinig andere landen zich daarmede meten kun nen. Onlangs kwamen ons cijfers onder ogen, die ongetwijfeld interessant genoeg zijn om ze hier tot besluit te vermelden. Uit deze cijfers blijkt immers, dat, terwijl de Nederlandse boer in 1953/54 gemiddeld 21,40 voor zijn melk ontving, de Bel gische boer: 24,09, de Duitse: 22,88, de Engelse: 36,14 de Franse: 27,17 en de Italiaanse: 29,30 incasseerde. Neen, dat de Nederlandse veehouder de melk te duur zou produceren, dit verwijt kan men hem bezwaarlijk maken. De rede van de heer Daladier was in dit opzicht eveneens een zeer duidelijke demonstratie van de Franse vrees voor de geweldige Duitse economische ontwik keling en de daarin verscholen militaire kracht. Scherp hekelde de heer Daladier dan ook, dat het weer mogelijk wordt, dat Duitse economische kartels gevormd worden, terwijl Duitsland verder alle voor delen krijgt door tot de Europese verde diging enkele divisies bij te dragen, die voor een werkelijke weerstand toch to taal onvoldoende zijn. Renaud zowel als Daladier legden de vinger op de meest kwetsbare plek in de Frans-Duitse verhoudingen, door er de nadruk op te leggen, dat Duitsland zich op het mes van de weegschaal gaat be vinden, waarbij er maar zeer weinig no dig is om de balans te doen doorslaan naar de ene of de andere zijde. Rusland kan er alles voor over hebben om Duits land aan te trekken en kan daarvoor ont zaglijk veel aanbieden. Het schrikbeeld van een nieuw Duits- Russisch accoord beïnvloedt de Ka mer zeer en het vertrouwen in Duitsland zit nog niet diep. Buigt W. Duitsland naar het Oosten om dan is het met W. Europa gedaan. Hoezeer men door de verwerping der EDG in verwarring is gebracht blijkt wel bij de gematigde rechterzijde. Zij, die met de onafhankelijken en boeren vol strekt de Duitse herbewapening afwij zen vormen slechts een klein aantal, maar het grootste deel wil desnoods in de tractaten berusten om trouw te blijven aan de NATO. Talrijk zijn echter zij die slechts de Duitse herbewapening zullen toelaten onder deugdelijke Europese con trole. De MRP blijft nog onzeker tussen te genstemmen en onthouden. Z|j, die zich vooral achter Bidault en Teitgen scha ren blijven volstrekt vijandig, daarente gen z|jn Schuman en Phlimlin, die in geen geval willen tegenstemmen, mis schien wel in staat om te bewerken dat de gehele partij zich zal onthouden. Zo bij de socialisten de oude tegenstan ders van de EDG over het algemeen wel voor de ratificatie gewonnen kunnen wor den, zo zullen toch noch Moch, noch Le- jeune, noch Naegelen voorstemmen en waarschijnlijk zullen zij nog wel enkele partijgenoten meetrekken. In de eigen groep heeft de heer Mendès- France met de tegenstand van Dala dier te rekenen, ook al zal hij de ere president van de Kamer, de heer Her- riot, wel naar Parijs laten komen. Bij de Gaullisten blijft Soustelle zijn eisen stellen, en dat bij een Kamer waar in moeilijk een meerderheid zal zijn te vinden voor de toevoegsels die de Gaul listen graag aan de verdragen zouden zien. Ernstig voor de regering is ook de zeer vijandige houding van de heer Pleven, wiens invloed door de heer Mitterrand niet kan worden gebroken. Bij gemeenschappelijke beschikking van de ministers van O., K. en W a.i. en van Overzeese Rijksdelen is op verzoek van de Surinaamse landsregering ingesteld een commissie, welke tot taak heeft de bestudering der problemen, die zich voor doen bij het geneeskundig onderwijs in Suriname. De commissie moet bovendien van advies dienen en voorstellen doen tot verbetering van dat onderwijs, in het bij zonder tot het onderwijs in de basis vakken. In deze commissie zijn benoemd tot voorzitter: dr J. J. Brutel de la Rlvière, adviseur van de minister van O.. K. en W. en tot leden: dr A. B. Drooglever Fortuyn. oud-hoogleraar aan de universi teit van Indonesië; prof. dr J. W Duyff, gewoon hoogleraar in de physiologie aan de rijksuniversiteit te Leiden; dr S. van Praag, oud-medisch-adviseur van de landsregering van Suriname; prof. dr J. W. Wolff, buitengewoon hoogleraar in de tropische hygiëne aan de Landbouw hogeschool te Wageningen. De wet die echtscheiding in Argentinië mogelijk maakt, is gisteren afgekondigd. Krachtens deze wet zal echtscheiding practisch automatisch intreden na schel ding van een jaar. Zoals gemeld, had het Argentijnse episcopaat president Peron onlangs verzocht de wet niet te laten af kondigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5