Herdenking der Geboorte èn zo-maar-feest! PHILIPS „SUS-krant" maakte velen gelukkig Dubbel feest bij Staalwerken De Maas Petra" en „Peter" niet vergaan wereld Toen er nergens ter oorlog was Lectuur-repertorium voltooid Kerstmis over de wereld Er zijn velendie maar slecht kunnen luisteren Bespiegelingen over de vrede Bij de boffers kon Kraak de bal niet bonden Vliegende Kerstgroet op Karei Doorman Honderdste eigen woning en Kerstviering Middenstand op het platteland Bedevaarten in 1955 Voor 25 mille aan juwelen gestolen 50.000 witgloeiend Gehavend, maar behouden in havens De ziekenhuistarieven teruggekeerd Kerstrede van H.M. de Koningin ROOFOVERVAL OPGEHELDERD Verenigde Nederlandse Kleermakerijen Dienstplicht van academici en technici Gasmaskers voor de bevolking Militaire orders voor f 17,5 millioen MAANDAG 27 DECEMBER 1954 YAGINA N lampen Veel lichi, zuinig en laag in prijs PRESIDENT-DIRECTEUR Heronderzoek na 5 jaar in Friese gemeenten ONDERSCHEIDEN Dieven bezochten villa in Aerdenliout Papoea's zijn dankbaar Vandaag feest in Hollandia Dokterstelefoon „Die bal is los F' Bom komt nog Verhoogd wegens salarisverbete ring verplegend personeel WEER ANDER SCHIP IN MOEILIJKHEDEN Deklading verspeeld Veilig in Cuxhaven „Cimbria" de honderdste Hoewel H.M. de Koningin men kon het reeds Woensdag horen, toen zij tijdens de Kerstviering op Soestdijk het Kerstevangelie voorlas zwaar ver kouden was, heeft zij in de middag van de eerste Kerstdag traditiegetrouw toch voor de radio een Kerstrede willen uitspreken. Ditmaal nu er voor het eerst sedert vele jaren nergens ter wereld meer oorlog is was deze rede gewijd aan een bespiege ling over vrede. De tekst laten wij hier volgen. Kerstviering ten paleize „Wandelen om de „Diet Twee achttien jarigen de daders De overval, die Zaterdag 18 December jl- op een bejaarde winkelier in de Vin- kenburgstraat te Utrecht is gepleegd, is opgelost. Twee jongens van achttien jaar zijn gearresteerd. De ene had op de uit kijk gestaan de andere die in de naaste omgeving van de plek van het misdrijf woonde, heeft de overval gepleegd- De jongens hebben een volledige bekentenis afgelegd. BELANGRIJK VOORLICHTEND DOCUMENT Dividend van 6 (v.j. 4.8 pet) Voorziening nog op lange termijn Kerstmis 1954. In een tvereld, waarin geen oorlog, maar ook geen vrede heerst, hebben millioenen en millioenen deze dag gevierd: ChristusGeboorte op aarde het uiterlijk armzalige begin ban de Verlossing opnieuw beleefd oj alleen-maar-eenrgezellige-dag-gehad. De avond van de tweede kerstdag bracht een bonte doorsnee van berichten uk wintersport-centra, uit ae politieke hoofdsteden der wereld, van de grote vliegvelden, uit revolutionaire centra, vluchtelingen-kampen en uit het II. Land. Slechts heel weinig berichten waren er over de christelijke kerstviering met een Nachtmis, zo doodgewoon immers. Onder een stralende sterrenhemel bege leidden de zware klokken van Bethlehem's geboortekerk de duizenden pelgrims, die te middernacht naar de Nachtmis kwa men: diplomaten van de Verenigde Naties, ministers van Jordanië, een Italiaanse filmster en velen uit het door Israël ge controleerde gebied rond Nazareth en Je ruzalem. Voor enige uren was de eeuwig bij incidenten betrokken grens tussen Israël en Jordanië op sommige plaatsen opengesteld voor ieder die naar Bethle hem wilde. Er was een officiële Kerst boodschap van de Jordaanse regering en gedurende de beide dagen werden de Hei lige Plaatsen, ook elders in het H. Land. druk door pelgrims en toeristen bezocht. In Jeruzalem vierden de orthodoxe Joden op normale wijze hun Sabbath. De BBC richtte een Kerstuitzending op het gebied van de Zuidpool, waar Britse vissers werken. De Engelsen hadden hun landgenoten niet vergeten: een gehele scheepslading kalkoenen en plumpudding was reeds weken tevoren verzonden. De Australiërs brachten hun Kerstmis hoofdzakelijk buitenshuis door. Daarbin nen was het niet uit te houden. In vier provincies heerste een hittegolf, waarbij ergens een temperatuur van 113 graden Fahrenheit werd gemeten. De vrouwelijke sheriff van de gevange nis in het Amerikaanse Livingston bereid de persoonlijk de Kerstmaaltijd voor de gevangenen. President Tito, die naar wij menen toch geen Kerstvierder is, vond toch reden voor een feest: op een op 8000 voet gele gen luxueus verblijf in het gebied van de Himalaya woonde hij een groot bal bij, dat te zijner ere was georganiseerd. Vijf Japanse vissers, die maanden ge leden bij een experimentele explosie van de H-bom werden besmet met levensgevaarlijk radio-actieve as en nog steeds onder medische behandeling zijn, mochten het ziekenhuis voor een paar dagen verlaten om thuis het feest mee te kunnen maken. De Duitsers hadden tijdens deze dagen alle gelegenheid om de beslissing van de Franse Nationale Vergadering over de herbewapening van commentaar te voor zien, al onthield Adenauer, in zijn Kerst boodschap zich zorgvuldig elke zinspeling hierop. Honderden soldaten van het Britse en Canadese bezettingsleger waren uit genodigd om in de Duitse gezinnen het feest mee te vieren. In Marokko werd de Eerste Kerstdag gebruikt voor een drietal aanslagen, waar bij o.a. in Casablanca een Marokkaanse vrouw om het leven kwam- President Einaudi van Italië en diens echtgenote waren gastheer en gastvrouw bij de traditionele maaltijd, die aan 350 arme Romeinen vyerd aangeboden in het paleis van de president. Honderden mensen trachtten bij de parochiekerk in Sandringham een glimp op te vangen van de Engelse koninklijke familie, die bijna in zijn geheel was ver enigd op het nabijgelegen beroemde kas teel en buitenverblijf van de Britse vor sten. Koningin Elizabeth richtte zich op de Eerste Kerstdag in een radiotoespraak tot de „onbekende millioenen van het Britse Rijk, de gewone man en vrouw, wier namen nooit bekend zullen worden". „Van de gezondheid van hart" van al die gewone mensen hangt op den duur de geschiedenis van de natie af, „zelfs al lijkt hun leven oninteressant en monotoon", aldus de koningin. In Westminster Cathedral woonden tweeduizend Engelse katholieken de Nachtmis bij, die er werd opgedragen door kardinaal Griffin. In Argentinië trachtte men de publieke kerstviering zo veel mogelijk a-religieus te houden. Geen kerstliederen over de radio en geen kerstsymbolen in de etalages van de winkels. De wintersport-centra troffen prachtige sneeuw, doch op veel plaatsen werd ge waarschuwd voor lawines. Wenen kreeg een witte Kerst. In de communistische landen mocht, geheel in de lijn van „verdraagzaamheid" die de anti-religieuze propaganda sedert kort volgt, het woord „kerstmis" sedert jaren voor het eerst vrijelijk worden ge bruikt. „Tas", het officiële Russische persbureau, publiceerde een verzameling kerstboodschappen van de patriarch van Moskou, waarin o.a. ook de niet gepubli ceerde kerstboodschap van het vorige jaar was opgenomen! Was het in Rusland een normale werk dag, in Hongarije, Praag en Oost-Duit.s- land vierde men feest. De Oostduitse radio herinnerde veel en druk aan „Heiligen Abend": geschenken, kerstbomen en zor geloze uren. Een Britse luchtvaartmaatschappij orga niseerde speciale vluchten waarbij men zijn kerstdiner „boven de wolken" kon genieten. In de vluchtelingenkampen in West- Duitsland vierden duizenden ontheemden hun kerstmis met Nachtmissen en Kerst diensten en speciale geschenkzendingen. In een stad in Nederland, in Leiden kwam iemand op het idee voor de Kerst dagen zijn televisie-toestel uit te lenen aan een zieke. De zaak werd met andere tv-toestelbezitters over de gehele parochie georganiseerd. Een meisje, dat sedert 12 jaar ziek lag en in die tijd geen enkele Mis meer had bijgewoond, was in de Kerstnacht getuige van de Nachtmis, die kardinaal Feltin opdroeg in de Notre Dame. Het gezin, "dat U hier in het halfduister om de tafel ziet geschaard, koestert een schone wens. Deze mensen willen de vol gende zomer een vaca»- tiereisje naar Zwitserland gaan maken. Daar sparen zij nu voor op allerlei manieren. Maar helaas. op één post sparen zij averechts. Zij menen na melijk zuinig te zijn door onvoldoende licht te branden. Het tegendeel is waar, want slecht licht is duur! Aan een reisje naar Zwit serland moet U maar niet meer denken, als het van deze averechtse „bespa ring" moet komen ten minste. Alleen goede lampen zijn zuinige lampenMet goede lampen bent U altijd beter en voorde liger uit. Dat bewijzen de Philips lampen over duidelijk. Ten eerste ge ven ze méér licht, ten tweede zijn ze laag in prijs en ten derde uiterst zuinig in 't gebruik. In alle lichtpunten horen daarom Philips lampen. De lampen die U wér kelijk geld besparen! De sfeer in Uw zit- en woonkamer wordt nog gezelliger door het zachte licht van de Philips „Argenta" lampen. In 1949 heeft het Economisch Instituut voor de Middenstand een onderzoek inge steld naar de Middenstand in de Friese gemeenten Baarderadeel, Hennaarderadeel en Rauwerderhem. De resultaten hiervan werden samengevat in de sociaal-econo misch publicatie nr. 1 „Een onderzoek naar de Middenstand in een plattelands gebied van Friesland". Was dit onderzoek in eerste instantie een inventarisatie, een momentopname van de structuur van de aldaar gevestigde Middenstand, aan de andere kant werd hierdoor de mogelijkheid geopend om na een aantal jaren een inzicht te verkrijgen in het verloop van de aldaar gevestigde Middenstand. Bij wijze van proef heeft het instituut thans op beperkte schaal een heronderzoek ingesteld, hetwelk voornamelijk gericht was op de vraag, welke veranderingen er in de loop van vijf jaren waren opgetre den in het aantal vestigingen in de secto ren ambacht, detailhandel en verkeer. De voornaamste conclusies, die uit dit heronderzoek kunnen worden getrokken zfjn, dat door het verdwijnen van tal van zeer kleine bedrijven zich in dit gebied een selectie-proces heeft voltrokken. Een proces, dat naar het zich laat aanzien, nog niet is beëindigd en dat als gunstig kan worden aangemerkt. Hoewel hier uiteraard sprake is van een beperkt onderzoek, zijn de resultaten hiervan zonder twijfel van die aard, dat zij mogelijk een belangrijke aanwijzing kunnen inhouden van de richting, waarin de Middenstand op het platteland zich zal ontwikkelen. Het bestuur van de Vereniging, tot sa menstelling van Nederlandse bedevaarten heeft voor 1955 het volgende programma opgesteld: 58ste bedevaart naar Lourdes. 10 Mei tot en met 17 Mei; 59ste bedevaart naar Lourdes: 1 Augus tus tot en met 9 Augustus; 4e bedevaart naar Echternach: datum staat nog niet vast; 4e bedevaart naar Fatima en Lourdes. begin October vliegtochtbedevaarten naar Lourdes: bij voldoende deelnemin0 iedere maand, van April af. In tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin in Limburg, mr dr F. Hou- ben, burgemeester mr W. baron Michiels van Kessenich, deken mgr P. Jenncskcns en de voorzitter van de Ned. Kath Metaal- bewerkersbond, de heer J. v. d. Brink, ont hulde Vrijdagmorgen minister A. C. de Brujjn te Maastricht een gedenksteen aan de honderdste woning van het bouwfonds „Mijn eigen Huis" van de N.V. Staalwer ken Dc Maas. Mgr Jenneskens verrichtte de inzegening van de nieuwe woning, wel ke gelegen is aan de Vaubanstraat en het gezin J. Speetjes dezer dagen zal betrek ken. De president-directeur van Staalwerken De Maas, de heer Emile van Oppen, zeide in zijn toespraak, dat hij er op vertrouwde, dat binnen drie jaar alle personeelsleden ir> het bezit zullen zijn van een eigen huis. Dan zal wellicht een volgende phase in de sociaal-economische ontwikkeling van het bedrijf beginnen: de overdracht van 't be drijf aan de werknemers, die dan elk een aandeel op naam ontvangen en daarmede stemrecht in de vergadering van aandeel houders. 's Middags had in de voormalige Domi- nicanerkerk het jaarlijkse Kerstfeest plaats voor het personeel van Staalwerken De Maas, dat met echtgenoten en kinderen in groten getale aanwezig was. Tijdens deze viering deelde minister De Bruijn mede dat de heer Van Oppen was benoemd tot Officier in de orde van Oranje Nassau we gens zijn verdiensten ter verwezenlijking van de sociale liefde in zijn bedrijf, door aan het streven naar bezitsvorming van zijn personeel concrete gestalte te geven. Over het streven naar bezitsvorming voor de arbeiders had de minister in een rede gezegd, dat de waarde van het wo- r.ingbezit de persoonlijke verantwoorde lijkheid verhoogt, goede woonzeden stimu leert en gelegenheid geeft tot persoonlijke initiatieven. Het wekt verder interesse voor de dagelijkse en meer onmiddellijke omgeving en heeft een gunstige invloed op de spaarzaamheid en het benutten van eigen inkomen. De minister zeide vervol gens, dat hij bezig is beletselen, die de be zitsvorming in de weg staan te verwijde ren. Op het moment immers ondervinden de ondernemers, die bijdragen voor de be zitsvorming verstrekken, bepaalde moei lijkheden tengevolge van de Coördinatie- wet Sociale Verzekering. Deze wet heeft het loonbegrip voor de verschillende so ciale verzekeringswetten gelijk gemaakt Daaruit resulteerde een verzwaring van lasten voor de ondernemers, die bouw- en spaarfondsen voor werknemers mede-fi nancieren. Een interdepartementale com missie is thans doende langs de weg van overleg deze obstakels weg te nemen, het geen de goedkeuring van de ministerraad wegdraagt. De heer en mevrouw P. Tli. J. van Schaik in de Sonoystraat 34a te Rotterdam hebben hun hele leven nog nooit zulk een rumoerig kaartavondje met hun ouders gehad als dat op Tweede Kerstdag. Om half 9 luisterden ze even naar de radio, ze vergeleken hun SUS-krant die in anderhalf millioen over heel Nederland was uitgezaaid met wat de heer Speet van de KRO vertelde en zagen, dat ze duizend gulden rüker waren geworden. Ze belden met, Hilversum, hun naam kwam over de zender en toen begon het lieve leven. Familie en vrienden helden de heer Van Schaik om hun geluk te wensen en tenslotte voerde een taxi het echtpaar naar de Kath. E.H.BO. aan de Heemraadssingel, waar het een cheque san 1000 in de handen gedrukt kreeg lem maakte was dat van De Voogd die de bal naast de grijpende hand van Kraak het doei inschoot. In twee SUS- kranten ontdekte moeder Kerklaan Kraaks hand die de bal tegenhield maar op de derde foto zweefde die bal links het doel in. „Kijk, hier is die bal los!" riep ze en prompt daar op kwam de stem van de heer Speet door de radio Men was plots Toen de familie H. S. Donderdagavond laat in haar villa aan de Asterlaan te Aerdenhout terugkeerde, bleek, dat er tussen acht en elf uur ongewenst bezoek was geweest. Kasten waren opengebroken en de inhoud was geheel overhoop ge haald. Gestolen zijn sieraden, waarbij een groot aantal gouden en platina juwelen, voor een waarde van 25.000. Voorts hebben de inbrekers, die door het inslaan van een ruit aan de achterzijde der villa zijn binnengedrongen, een bedrag van 1200 in contanten meegenomen. Een recente opname van Hare Majesteit Koningin Elizabeth, Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Charles en Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Anne van Engeland, Om uiting te geven aan haar vreugde over de beslissing der Verenigde Naties met betrekking tot Nieuw Guinea (het verwerpen der resolutie inzake overleg tussen Nederland en Indonesië) en voorts om uiting te geven aan haar gevoelens van trouw en aanhankelijkheid aan en ver bondenheid met Nederland, heeft de Pa poea-bevolking te Hollandia het verzoek ingediend, op 27 December, de datum van de souvereiniteits-overdracht, behalve over Nieuw-Guinea, aan Indonesië, een grootse demonstratie te mogen houden- De gouverneur van Nieuw-Guinea heeft dit verzoek ingewilligd. Teneinde een ieder in de gelegenheid te stellen, aan de demonstratie deel te nemen, dan wel haar bij te wonen, bepaalde de gouverneur, dat vandaag een vrije dag zal zijn. Het programma vermeldt o.a. het houden van kerkdiensten, optochten, volksfeesten en adat-dansen. Een comité, beslaande uit Papoea's deed aan de ge hele bevolking het verzoek de vlag uit te steken- Maar wat de familie Van Schaick over kwam was nog maar kinderspel vergele ken b(j wat zich afspeelde in het hoofd kantoor van de EHBO. Daar stonden de vijf lijnen van het nummer 50.000 wit gloeiend, dank zjj een groot aantal men sen dat niet goed had geluisterd en nu even per telefoon wilde weten, of ze prijs hadden of niet. We hebben de voor zitter de heer E. H. J. M. baron van Voorst tot Voorst nog nooit zoveel betui gingen van medegevoel en leedwezen horen uiten als op deze ene avond. „Zit de bal aan de hand van de keeper? Dan heeft u geen prijs. Het spijt me zeer" hoorn op de haak rrrrring en dan volgde een herhaling van het vorige. Dat ging zo vijfvoudig. Af en toe ech ter kwam er een gelukkige, die voor een tientje in aanmerking kwam. Hoe slecht er geluisterd werd, bleek bovendien uit het feit, dat de telefoon van de Hilversumse artsen, nummer 5000, de hele avond geblokkeerd was. Men ver warde het met 50.000 Rotterdam. In Hilversum hadden zich inmiddels enkele gelukkigen gemeld. Dat waren be halve de heer Van Schaik de heer M. Kerklaan uit Den Hoorn bij Delft, de heer J. Smal uit Hamersveld bij Amersfoort, mevrouw v. Ginderen, een moeder van vier kinderen uit Zevenbergen. In.Rot terdam noteerde men bovendien mej. R. Pijnacker, een naaister uit Barwouts- waarder bij Woerden, die dolgelukkig was, omdat ze als verloofde op een huis wacht te en zodra dit beschikbaar kwam in het huwelijksbootje wilde stappen. Tenslotte bleek er nog een hoofdprijswinnaar te wonen in Nibbinxwoud ln de persoon van de heer Op de Kelder. Dat waren er dus zes van de elf. Gezellig thuis ln haar woning aan de Woudseweg t>0 in Den Hoorn bij Delft zat moeder Kerklaan met drie SUS-kran- ten voor zich, toen ze op een der sport- foto's een merkwaardige ontdekking deed. Het was de befaamde foto van de wed strijd die op 9 Mei 1954 werd gespeeld tussen Haarlem en Stormvogels en die met 1—2 in het voordeel van Stormvogels eindigde. Het enige doelpunt dat Haar- duizend gulden rijker. Een meevaller voor papa Kerklaan. die als gepension- neerde van Calvé zijn dagen rustig in Den Hoorn slijt. Aldra .kwam de plaat selijke EHBO-voorzitter de heer P G. Sosef met een taxi voor en toen men toch eenmaal naar Rotterdam zou gaan rijden stapten de zonen Tinus en Jan en dochter Coby maar meteen mee in. In Rotterdam overhandigde de heer A. M. Bergers, die als steeds met zijn staf de hele loterij-actie verwerkte, de verheugde heer Kerklaan zijn cheque van duizend. En dit al was nog maar een voorspel voor de grote bom die eerst op 30 Januari a.s. zal gaan barsten. Hoe goed het daarmee ging bleek wel uit de nood kreten die tussen al die krant-bedrij vigheden doorklonken vanuit V'eendam en Groningen, waar men dringend om nieuwe loten-zendingen belde, omdat de voorraad daar al was uitverkocht. De minister van Economische Zaken heeft een prijzenbeschikking afgekondigd, welke een calculatievoorsehrift bevat, dat de ziekenhuizen en sanatoria dienen toe te passen voor de doorberekening in de verpleegprijzen van de kostenstijging, welke het gevolg is van de op 1 Januari a.s ingaande bindend voorgeschreven her ziening van de salarissen van het verple gende personeel. Aangezien het personeel der overheidsverpleeginrichtingen reeds hoger werd gesalarieerd dan dat in dienst van particuliere inrichtingen, zullen de verpleegprijzen van laatstgenoemde in het algemeen met een groter bedrag stijgen. De pessimistische verwachting, dat het 1371 b.r.t. metende Zweedse schip „Petra" zou zijn vergaan, is gelukkig niet bewaar heid. Nadat de vrachtboot vier dagen en nachten lang met beschadigde machi nes en roer ten Noorden van Terschelling had rondgedreven, is het gisteren met twee gebroken masten de haven van Cux- haven binnengesleept. Ook omtrent het vermiste 500 b.r.t. grote Nederlandse m.s. „Peter" wordt gemeld, dat dit schip op Eerste Kerstdag veilig te Boston in Oost- Engeland is aangekomen. Met de „Peter", welke eigendom is van J. Vermaas' Scheepvaartbedrijf te Rotter dam. had men op 21 December des mid dags het laatste radiotelefonische contact gehad. Daarbij werd medegedeeld dat het kustvaartuig Woensdagavond in Boston zou arriveren, maar de Rotterdamse rede rij wachtte vergeefs op een aankomsttele gram. Vrijdagmiddag echter heeft de heer Vermaas gesproken met de kapitein van de „Peter", die zeide. dat hij op nog on geveer 70 mijl van Boston was en 's avonds daar hoopte aan te komen De reden, waarom men geen contact meer met het schip had kunnen krijgen, was gelegen in het feit, dat door het overslaan van de golven de telefonie-installatie in het ongerede was geraakt. Alles was wel aan boord, deelde de kapitein nog mede. Zonder deklading, want die was door de storm verloren gegaan, is het motorschip Zaterdag zij het dus later dan werd verwacht behouden de haven van Bos ton binnengelopen. Van de „Petra", welke ten Noord-Oos ten van Terschelling in moeilijkheden raakte, doch waarmee men. nadat het schip enige tijd was geëscorteerd, plotse ling elk contact verloor, werden Vrijdag middag om 15.20 uur door de sleepboot „Holland", die met het Deense schip „Cimbria" dat ook al met de storm te kampen had gehad, op de rede van Den Helder op gunstig weer lag te wachten om dit Deense schip dan naar Rotterdam te kunnen slepen, zeer zwakke noodseinen opgevangen. Twee Duitse sleepboten voe ren uit op zoek naar het Zweedse schip, dat men al verloren waande. Het peil- station te St Peter, ongeveer 30 mill ten Noorden van Cuxhaven, ving op Eerste Kerstdag 's morgens om 7.48 uur wederom noodseinen op, die eveneens van de „Pe tra" afkomstig bleken te zijn. Dank zij de twee Duitse slepers „Wotan" en „Danzig" is de „Petra" daarop gisteren veilig Cux haven binnengebracht met aan boord de kapitein en 14 leden van de bemanning. De overige zes leden van de equipage die het schip Zaterdag hadden verlaten, kwa men gisteren met een reddingboot even eens in deze haven aan. In de „Petra", waarvan de twee masten waren gesneuveld, stond de machineka mer anderhalf voet onder water. De 52-jarige kapitein Sven Nielssen die sinds Woensdag niet meer had geslapen, ver telde, dat het een wonder was. dat het schip, dat vóór de eerste wereldoorlog was gebouwd, de twee ergste stormen, die hij in zijn leven had meegemaakt, had overleefd. kan pas tot groei en uiteindelijk tot wasdom komen en ons tot zegen worden, als wij voortdurend vechten voor zijn recht van bestaan. Vrede is de allerhoogste strijd. Die gaat om een leven op een steeds hoger peil: niet meer om gelijk te krijgen en een ander ongelijk te geven, maar om een actie om tot overeenstem ming te komen in iedere tijd, in iedere verhouding, en in iedere ont moeting. Waar leven is, is groei en actie. Vrede is geen toevluchtsoord voor welke onvruchtbare instelling dan ook. Vrede is geen asyi voor gemak- zuchtigen, noch een rusthuis voor hen, die hun twist later willen gaan hervatten. Vrede is geen vlucht in het onbekende ideaal. Men kan zich ook niet op de vrede verlaten, zoals men op zijn lauweren rust omdat men de strijd niet onder ogen durft te zien. Men kan niet op de vrede teren, wanneer men werkelijke vrede kent en weet, hoe hem te ver werven. Vrede betekent de posi tieve gerechtigheid voor mens en mensheid. De vrede te naderen is: eigen strijd gestreden te hebben, in overwinning Als wij, in deze jaren, met Kerstmis „Vrede op aarde" horen verkondi gen, worden onze gedachten steeds weer vervuld van hoop en vrees, 't Is ons daarbij vreemd te moede, dat er met Kerstmis van dit jaar 1954, hoe het ook in de natuur gestormd heeft, nergens ter wereld oorlog is. Wij kunnen ons de aarde zonder strijd niet denken, strijd tegen de natuur en helaas strijd van mensen onderling, omdat wij nooit anders gezien hebben, daar deze steeds weer ging om eigenbelang en kortzichtig machtsbegeren. Het hele leven is een strijd en die in onszelf is de aller zwaarste. Door die innerlijke strijd groeien wij, en worden wij sterker. Daardoor zijn de mensen gerijpt tot wat ze op dit moment zijn en alle strijd heeft de mensheid gestempeld tot wat ze thans is met haar verlan gen naar vrede. Vrede is niet een toestand zonder strijd. Vanoudsher zijn de woorden vrede, vrijheid en vriendschap, en misschien ook vreugde, verwant, en beduiden dus een aangeboren verlangen naar een toestand van goedwillendheid, van welbehagen. 1 Vrede in de ziel èn vrede op aarde op onszelf, terwille van onze naaste. En terwille van onze naaste en o»s zal de vredesvorst zich buigen naar elk onvermogen, dat wil, en niet kan dat wil, omdat het zichzelf wil geven, en dat niet kan, omdat het nog te zeer in zijn eigen strijd ver wikkeld is. Men vergeet zo licht in eigen leven en ook in de wereld, dat de genade aan te roepen is en komt, wanneer men zijn onmacht voelt in de nood. Omdat wij dat vergeten, zien wij vrede als vreemd, soms zelfs hinderlijk, iets dat niet past in deze tijd, waarin de zelfhandhaving van mens en mensheid wordt ge grond op strijd tegen elkander. De Vredesvorst heeft daarm bewe zen Wie hij is, dat hij het wederstaan van de boze niet heeft gewild, en dat Hij desondanks volbracht heeft, omdat het de wil des Vaders was en hiermee heeft Hij de grondslag onder de mensen gelegd, waarop eenmaal vrede op aarde tot stand ko men kan en zal. Zijn volstrektheid hierin maakte hem tot de Zoon des Mensen en tot de weg, de waarheid en het leven. Als zoon des vaders opende hij de weg der genade, zonder weerga en bevestigde dit door Zijn komen en gaan als overwinnaar van dood en leven. Laten wij niet vergeten, dat de Vredesvorst Heer van dood en leven is en dat in Zijn hand de bevesti ging ligt van opstanding in de Vader. Vrede op aarde betekent dus Zijn aanwezigheid zonder enig compromis of bevestiging, of ontkenning, maar onoverwinnelijk als overwinnaar van de dood zodat alle strijd tonelen 't zij klein, of afzichte lijk groot moeten doodlopen op Zijn overwinning. Samen met H.K.H. Prinses Wilhel- mina heeft het Koninklijk gezin op Soestdijk het Kerstfeest gevierd. Vrijdagavond waren de Koningin en Prinses Wilhelmina aanwezig bij een groot Kerstvuur op het Koninklijke domein in het Baarnse Bos. Konin gin, Prins en de oudste drie prinses sen woonden op Kerstmorgen in de Bergkerk te Amersfoort de dienst bij- Om twintig minuten over reven op de avond van Eerste Kerstdag «vas het Deen se s.s. de „Cimbria" groot 2764 b.r.t. het honderdsle schip, dat die dag de haven van Rotterdam binnenliep. Het schip, dat een gebroken schroefas in de orkaan had opgelopen, werd binnengebracht door de sleepboot „Holland" van de firma Ooek- sen op Terschelling. Dal er Zaterdag zo veel schepen ineens te Rotterdam arri veerden Is toe te schrijven aan het feit, dat veel boten de storm hebben afge wacht, vooraleer verder te varen en bin nen te lopen. De kustvaarder „Diet", die, zoals be kend, Donderdagavond om half elf bij Buren op Ameland is gestrand ligt bij laag water geheel droog, zodat men om het schip heen kan wandelen. Het vaar tuig meet 260 b.r.t. en ls eigendom van kapitein E. Oldenburger uit Delfzijl. Hij was van plan de lading te lossen en daar na zijn schip weer in zee te laten slepen. Tweede Kerstdag, omstreeks kwart voor twaalf, landde een helicopter op Hr Ms „Karei Doorman" in de Koningshaven :e Rotterdam ditmaal geen helicopter van de Koninklijke Marine, maar een privé-ma- chine die een kerstpakket kwam afgeven. Het was een geschenk van een Neder landse onderneming, die daarmede sym bolisch de leden van de Nederlandse krijgsmacht wilde bedenken die de Kerst dagen wegens dienst niet thuis konden zijn. Driehonderd sachets van een koffie product, benevens een groot bloemstuk werden aan de commandant van de „Ka rei Doorman" overhandigd die deze at tentie namens de bemanning dankbaar aanvaardde. De Koninklijke Marine en speciaal de „Karei Doorman" waren voor dit symbo lisch gebaar uitgekozen, omdat de marine mannen degenen zijn van de leden van de Nederlandse defensie die door de dienst het meest van huis zijn. De foto werd genomen op het ogenblik, dat de commandant van het vliegdekschip (rechts) het bloemstuk in ontvangst nam. De jongens dachten, dat de 75-jarige G. Wellema, die een schildersbedrijfje heeft, wel aardig wat geld in huis zou hebben- Het. plan om zich van het geld meester te maken, is echter door de dilettanterige op zet mislukt In tegenstelling met de eerste veralaringen van het slachtoffer is er van een schietwapen geen gebruik gemaakt, wel is er geslagen met een stuk hout dat in de winkel lag. De jeugdige rover nam overhaast de vlucht, toen de winkelier weerstand bood. De jongen, die op de uit kijk had gestaan, kon spoedig na het mis drijf worden gearresteerd, doch wist toen een vrij goed alibi op te geven- Juist voor het einde van het jaar is het derde en laatste deel van het Lectuur- repertorium gereed gekomen. Zoals be kend is het Lectuur-repertorium een uit gave van het Algemeen Secretariaat voor Katholieke Boekerijen te Antwerpen, voor Nederland bezorgd door het Neder lands Boekhuis te Tilburg. Met dit derde deel is een reusachtig werk voltooid, dat van groot nut is voor de katholieke voor lichting omtrent lectuur. De opzet van deze uitgave, die staat onder redactie van Joris Baers, pr. en Paul Hardy, is onze lezers voldoende be kend. Men vindt in deze drie delen vrij wel alle boeken vermeld die in de Ne derlandse taal zijn verschenen. De titels zijn gerangschikt onder in totaal 23.000 auteursnamen, die in alfabetische volg orde staan afgedrukt en die elk met een korte biografie en karakteristiek zijn ver rijkt. Het belangrijkste aspect van deze enorme titellijst is dat achter iedere titel volgens het practische letter- en cijfer- cysteem, dat ook bij IDIL in gebruik is de morele waardering van het boek staaf uitgedrukt naar het oordeel van de ka tholieke medewerkers, die de redactie ten dienste staan. Vooral om deze morele waardering van vrijwel alle Nederlandse boeken die tot in 1954 het licht zagen, is dit werk een onmisbare vraagbaak voor allen die op een of andere wijze bij de voorlichting van katholiek Nederland omtrent lectuur In het verslag over I953/'54 van de N.V. Verenigde Nederlandse Kleermakerijen Gebr. Ibellngs te 's-Gravenhage wordt ge meld, dat de geleidelijke vooruitgang van de omzetten, welke reeds in het vorig boekjaar viel waar te nemen, zich in het afgelopen jaar heeft voortgezet, en dat dank zij dit feit de netto winst over 1953/'54 ongeveer het dubbele bedroeg van die over I952/'53. Gezien de gunstige gang van zaken ook in het eerste semester van het nieuwe boekjaar en de belangrijke opdrachten, welke nog zijn uit te voeren, wordt een dividend van 6 (4.8) pet op de gewone en op de cum. pref. winstdelende aandelen voorgesteld. De exploitatierekening wijst een voor delig saldo aan van 151.977 (102.428), terwijl de opbrengst van verkocht perceel boven de boekwaarde 5.418 (-) en divi denduitkering op deelname in andere on derneming 3.000 (-) beliep. Na een stor ting van 24.101 (onv.) in het personeels- fonds en afschrijvingen voor 35.347 (27.481) resteert een winst van t 100.947 (50.846). Voor belastingen wordt 50.207 (14.075) gereserveerd Aan het fonds voor inkoop van winstbewijzen wordt 2.500 (-) gedoteerd. Hierna kan het eerder ge noemde dividend worden uitgekeerd. Op de balans staan o.m. debet: maga zijn voorraden met 1.183 384 (1 124 137) en kasmiddelen ad 32 787 (62 643) Cre dit staan o.m. crediteuren ad 269.795 (318.931) en kassier ad 240.687 (317.260). (f 613 978,40), betrokken zijn. Het laatste deel, evenals de vorige, is weer zeer goed verzorgd en met een duizendtal auteursportretjes ge ïllustreerd .neemt speciaal in zoverre een grote lacune weg, dat alle namen die met ,.van" of „van der" beginnen, en die hier alphabetisch onder de V zijn ge rangschikt (in tegenstelling met het ge bruik in Nederland), nu ook, zij het dan op een voor ons onwennige plaats, pre sent zijn. Het boek, welks uitgave nu de finitief heet (een herdruk zal niet meer volgen) besluit met een respectabele lijst anonieme werken. De minister van Oorlog en Marine beeft op grond van het feit, dat het gewenst is ten aanzien van de dienstplicht van academici en technici regelmatig van ad vies te worden gediend ter zake van de belangen van de strijdmacht, de weten schap, de industrie en de research, inge steld de commissie inzake de dienstplicht van academici en technici. Deze commis sie heeft tot taak een studie te maken van en regelmatig van advies te dienen omtrent de beschikbaarheid van en de behoefte aan academici en technici, zo wel in als buiten de strijdmacht. Tot voorzitter is benoemd prof. dr G. 3, Sizoo, voorzitter van de Rijksverdedigings organisatie, toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek. Met betrekking tot de vraag, hoe lang het nog zal duren, voordat voldoende gas maskers voor de bevolking aanwezig zul len zijn, deelt minister Beel aan de Eer ste Kamer mede, dat een termijn ter zake nog niet kan worden genoemd. Daartoe zullen eerst de bestaande plannen verder moeten worden ontwikkeld Deze voorzien in het plaatsen van een aanlooporder (waarvoor 1.000.000 op de begroting van 1954 bestemd is) om de Nederlandse in dustrie de gelegenheid te meden ervarin gen op te doen en zich zodanig voor te bereiden, dat, wanneer nodig, onmiddel lijk op grote schaal gasmaskers voor de bevolking kunnen worden geproduceerd De ministeries van Oorlog en van Ma rine hebben met Nederlandse en buiten landse ondernemingen opnieuw contrac ten voor de levering van goederen en diensten gesloten ter waarde van f 17 408-540,36. Het zijn 55 contracten, waarvan er zes het bedrag van 1 millioen gulden te boven gaan- Dit zijn orders voor het ontgraven van veen op het vliegveld de Peel (1 000 000). voor het leveren van eamouflagenetten (driemaal f 1.442.104,26 en eenmaal f 1 384 563,08) en voor levering an benzine electrische aggregaten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3