Enschede nu defensief sterk Van der Wint maakte indrukwekkend debuut Morning Star legde beslag op de Grote Kerstprijs Be Quick behaalde met solide spel zijn eerste zege ïSMf S.V.V. kreeg met fortuintje in laatste minuten nog winst Partizan-Rapid op 1 Januari Tennissers in match of the year Elfde Davis-Cup-eindstrijd Australië-Amerika Zuid-Afrikaanse studenten met hockey-ploegen in ons land Wagtmans in de finale van het Europees stayers-criterium Zó vielen de punten Doelpunt van Moddejonge Jr. betekende voor Eindhoven de eerste nederlaag Meeste inschrijvingen kwamen uit Engeland Zwemwedstrijden tussen Frankrijk en Duitsland Madame B sloot liaar grootse carrière af Xerxes fladderde onberedeneerd rond 1 Sittardia door tegenslag geklopt Schaatskampioenscliap van de stad Oslo Clubs van formaat in Feijenoord Stadion Evenals verleden jaar Iload en Kosewall H.G.C. won Kerst-tournooi van Zwart Wit (van 1-2 op 3-2) tegen Seixas en Trabert Vitesse gaf Hermes gelijk spel cadeau Onze wielrenners in het buitenland MAANDAG 27 DECEMBER 1954 PAGINA ZWEEFVLIEGER VERONGELUKT TIJDENS RECORDPOGING Rallye Monte-Carlo Alleen lierenploeg naar Parijs WEST I WEST II NOORD OOST ZUID I ZUID II 1—1 FORTUNA '54 SPEELDE TEGEN AUSTRIA Digestif Bennies - Om znurbrand te blussen; óók om luurbrand te voorkomen HOCKEY-DAMES IN TRAINING Deining rond Hoad Het elftal van Rapid »a A A.>0 (Van onze sport-correspondent) ENSCHEDE, Zondag. Tweemaal binnen luttele weken heeft de verdediging van Sportclub Enschede een aanzienlijke versterking gekregen, eerst van back Joop Odenthal (ex-Haarlem)thans ook van keeper J an van der \Y int (ex-V.S.V.) en dank zij die verdediging is Enschede nu een ploeg die in deze nieuwe competitie een hartig woordje zal meespreken, hetgeen vandaag al werd gedaan met de 10 overwinning op Eindhoven, een succes dat toch wel voor een groot deel op rekening van de beide nieuwe elementen mag worden geschreven. Vooral doelman Van der Wint debuteerde op indruk wekkende wijze in zijn nieuwe club; hij was eenvoudig niet te passeren en met een opmerkelijke rust beheerste hij de moeilijkste situaties. In technisch opzicht was Eindhoven i vallen tot succes te komen, maar steeds beter en dit kwam nog meer tot uiting strandden zij op de hechte Enschedese de- naarmate de tijd vorderde. Het zware ter- fensie. De wedstrijd was iuist een uur rein stelde aan beide partijen hoge eisen oud, toen de thuisclub onverwacht scoor- men had aan weerszijden even tijd 1 de. Rechtbinnen Voges speelde op het en nodig om zich aan te passen. Vooral de zware Eind- hovense stopper Frans van Tuijl had het in het be gin zeer moeilijk en daarvan tracht te Moddejonge Jr te profiteren door hem in sprint duels te betrekken; éénmaal kwam de Enschedese mid denvoor daarbij ge heel vrij, maar zijn schot ging juist naast. Met goed sluitend positiespel veroverde Eindho ven langzaam-aan een licht overwicht en dat leidde in de 10e minuut tot een vrijwel niet te mis sen kans. toen de snelle linksbuiten Schmidt zowel rechtsback Bus- schers als spil Frö- lich passeerde en daarna aan Feijen de gelegenheid bood om in te schieten. Feijen trapte echter in volle vaart over de bal heen. Zo'n kans deed zich niet meer voor en dat werd dus voor Eindhoven een dure misser. De Brabanders waren in de tweede helft nog iets duidelijker in de meerder heid en trachtten met snelle en open aan- middenveld de bal vrij, plaatste naar de debuterende buitenspeler Schouwink, uit wiens voorzet Moddejonge Jr van korte afstand raak schoot. Even raakte de Eind- hovenverdediging van de kook en direct ontstond een nieuwe kans voor Modde jonge Jr, maar nu was zijn schot ver keerd. De wedstrijd werd van weerskan ten tamelijk fors, maar het liep zonder ongelukken af. Eindhoven kwam steeds sterker in de aanval, maar Odenthal FrölichBusschers - hielden stand en in laatste instantie hield Van der Wint de zege veilig. Het betekende voor Eindhoven de eerste nederlaag in de nieuwe compe titie. De 20-jarige zweefvlieger Bertrand Dau- vin uit Parijs heeft, tijdens een poging om het wereldduurrecord voor één persoons zweefvliegtuigen te verbeteren, het leven verloren, doordat zijn toestel neerstortte op een top van de Alpilles, 'n bergketen ten Zuiden van St. Remy in de Provence. Hij was Vrijdagochtend opgestegen en had bijna 48 uur gevlogen toen het on geluk gebeurde, waarschijnlijk doordat hij als gevolg van uitputting de controle over zijn toestel verloor. Zijn lichaam werd bij het wrak gevonden en is naar Saint Romanin vervoerd. Dauvin had in April van dit jaar, samen met zijn landgenoot Henry Couston uit Avignon, het wereld-duurrecord voor tweepersoons zweefvliegtuigen op 57 uur 10 minuten gebracht- Zij waren toen ook in het centrum van St. RomaninLes Alpilles opgestegen. Het wereldrecord voor eenpersoons zweefvligtuigen, dat Dauvin thans probeerde te verbeteren, staat op naam van de Franse zweefvlieger Charles Atger met 56 uur 15 minuten. Voor de Rallye Monte Carlo, welke van 17 tot 24 Januari 1955 zal worden ge houden, zijn tenslotte definitief 362 in schrijvingen aanvaard, en wel 133 uit Groot-Brittannië, 87 uit Frankrijk 22 uit Duitsland, 17 uit Zweden, 18 uit Neder land, 16 uit Denemarken, 12 uit Grieken land, 11 uit Finland, 10 uit Noorwegen, 8 uit Portugal, 7 uit. Spanje, 6 uit Zwitser land 7 uit Monaco, 3 uit Italië. 3 uit Ierland, 1 uit Brazilië en 1 uit Turkije. Te Monte Carlo zuilen 87 deelnemers starten, te Glasgow 102, te Stockholm 40, te Oslo 15, te Palermo 6, te München 49, te Lissabon 46 en te Athene 17. In de eerste internationale ontmoetin gen van de Russische ijshockeyploeg in dit seizoen met het nationale team van Zwitserland, hebben de Russische We reldkampioenen een dubbele zege be haald. De eerste wedstrijd te Zurich ein digde in een 6-2 (3-1, 1-1. 2-0 - de tweede te Bazel in een 5—1 (2—1, u, 10) overwinning voor de Russen. De landenwedstrijd zwemmen en wa terpolo tussen de herënploegen van Frankrijk en Nederland zal definitief op Zaterdag 16 en Zondag 17 Juli a.s te Parijs worden gehouden. De Franse Zwembond is op het voorstel van de K N Z.B., om evenals vorig jaar te Til- bur® bij de ontmoeting Nederland- Frankrijk damesnummers op het pro gramma te plaatsen, niet ingegaan. Tij dens de tweedaagse wedstrijd komen dus alleen de heren aan bod. In de water- polowedstrijd zullen zowel het Neder lands zevental als de Nationale jeugd- ploeg tegen de Fransen uitko-men. Op zijn tournee door Pakistan leed het Duitse hockey-elftal, na een 22 gelijk spel tegen de Pakistanse leger-ploeg te Rawalpindi, twee nederlagen tegen Paki stan's nationale elftal. Te Peshwara wa ren de cijfers 3—1, in Lahore was de ne derlaag met 30 groter. VAN DER WINT. onpasseerbaar (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, Zondag. Be Quick heeft bij zijn eerste bezoek aan Rotterdam een uitstekende indruk acli- gelaten, niet zo zeer door wonder-voetbal als wel door een gezonde spelopvatting en een keurig en sportief gedrag. En intussen mocht hun voetbal er ook wezen: weliswaar zat er niet veel tempo in en de voorhoede was niet sterk in productivi teit ,maar er werd met veel overleg gespeeld en vooral het combineren viel op door zuiverheid. De oud-internationaal Klaas Lugthart was in den aanval de grote man. die het vooral met middenvoor Henny Rozema goed kon vinden. In het mid denveld vormde trainer Arie de Vroet oud-internationaal en ex-prof, als oud- Feijenoorder tevens ex-Rotterdammer) een dominerende factor. En al Het de ver dediging nogal eens steken vallen, dat kan de zege van de Groningse withemden foch niet ongedaan maken (de eerste zege in de nieuwe competitie, waarin zij tot nu toe nog puntloos rond doolden). Eén schutter in de Xerxes-voorhoede had ech ter de balans naar de andere kant kunnen doen doorslaan, maar de Rotterdam mers bezitten die schutter niet. Xerxes bezattrouwens deze middag in de voorhoede helemaal geen speler van formaat; nu de jonge Moulijn evenals verleden week nog door ziekte ontbrak en nadat Verhoeven in de rust was uitgevallen, viel de Zebra- aanval terug tot een voor de eerste klas volkomen onaanvaardbaar peil- Er zal wel weer eerst een „reus" als V.V.V. naar de Xerxes-weg moeten komen, willen de Zebra's weer tot spel van enige allure rijzen, maar in gwone wedstrijden blijft het voorlopig een herhaling van „slecht, slechter, slechtst". (Van onze sportcorrespondent) gCHIj;DAM, Zondag. Dat kleine oorzaken vaak zeer onaangename gevolgen kunnen hebben, heeft Sit tardia in de laatste minuten van de wedstrijd tegen S.V.V. ondervonden. Eenon schuldig handsballetje ver van doel gaf Cor v. Schijndel gelegenheid uit een fraai genomen vrije schop de bal hoog voor doel te lepelen, waar de bal via t hoofd van Geel in de veilige handen van de goede doelman Mol leek te komen. Daar kwam de bal ook maar de keeper werd daarbij door z'n eigen back Pauvve in combinatie met Köneman zo gehinderd, dat hij de bal liet vallen, waarop Koneman de knikker rap in de touwen prikte. Daarmee had S.V.V. wel iets meer gekregen, dan haar eigenlijk toe kwam, want hoewel de geelblauwen met de rust, waarvoor zij de felle wind mee hadden, slechts met 2—1 voorstonden, bleek de Limburgse ploeg met haar grote vechtlust en fel op de bal zitten na de pauze met wind tégen veel ge vaarlijker dan de S.V.V-ers vóór rust in dezelfde omstandigheden. Wel waren de roodgrenen vaak in de aanval maar de Sittardia-verdediging met back Brull aan 't hoofd gaf maar heel weinig kansen weg en een fortuintje was tenslotte in de laat ste minuten nodig om nog een S.V.V.-zege op het bord te brengen Derde Klasse A HSV-WFC 0-1 Derde Klasse B Alkmaarse Boys- Alcmaria Vivtrix 3-2 DEN-W. aan Zee 6-2 Derde Klasse C Rivalen-Baarn 1-1 Derde Klasse D D W S V-Hercules 2-1 APWC-CDN 2-4 BVC-Maarssen 2-2 Tweede Klasse B HBS-VCS 0-2 Derde Klasse A LFC-Scheveningen 4-3 Archipel-Ripperda 2-1 Vierde Klasse A Teijlingen-THB 3-2 Vierde Klasse B Voorburg- 's-Gravenzande 1-0 Vierde Klasse C UNIO-EDS 4-2 Vierde Klasse G Nieuwenh.-Bolnes 2-0 Tweede Klasse B Stadsk.-Noordster 4-0 Tweede Klasse A Emmen-Eilermark 4-1 Labor-Achilles '12 1-1 Hengelo-ZAC 3-1 Tweede Klasse B Roda-Theole 1-0 Quick N- Robur et Velocit. 0-1 Derde Klasse C WG '25-Doetinch. 0-4 Silvolde-Varsseveld 3-1 Derde Klasse D De Treffers-Uchta 1-2 Hatert-AWC 1-1 SCH-Oosterbeek 3-1 Tweede Klasse A Sarto-Helmondia 1-0 Desk-SET 2-0 Helmond-Wilhelm. 6-2 Tweede Klasse B Rood Wit-Middelb. 1-2 Goes-Roosendaal 2-5 Derde Klasse A GW '12-Boxtel 3-1 Tongelre-Mulo V0 Derde Klasse C ODIO-Baardwijk 3-0 Derde Klasse D RCS-RKFC 2-0 Zeelandia- Terneuzen 1-2 Hontenisse-Meto 1-1 Tweede Klasse A Groene Ster- SV Emma 1-2 Tweede Klasse B Venray-De Stee 2-2 Derde Klasse C EW-Rios '31 1-1 Derde Klasse D IVO-VCH 5-1 JVC '31-Juliana 5-1 Fortuna '54 uit Geleen heeft Vrijdag, ten aanschouwen van 5.000 toeschouwers, een 1-1 gelijk spel weten te behalen tegen de Weensc club Austria; met de rust was de stand 0-0. In de eerste helft van deze zeer aantrekkelijke en in hoos tempo gespeelde match waren de Weners voortdurend in de meerderheid, onop houdelijk kwamen zij met fraaie combinaties voor hét Geleense doel. Meer dan een half uur lang duurde deze constante Weeiïse druk, die echter geen resultaat opleverde, omdat de aan vallers van Austria niet erg gelukkig waren met jfSnw iron dor Hsrf vaners van ausliid u«=t 6viun.w.B - schieten en bovendien omdat Cor van der Hart die voor het eerst weer m de Geleense ploeg stand n kanonskogel te produceren «oir hpirpkpn had en de aan- *,«,1 nnr?pr np lat Mnl totaal OVe Nadat 'n gevaarlijke Sittardia-aanval op offside van v. d. Heuvel gestrand was, pleegde de ijverige v. Pelt twee aardige staaltjes door tot tweemaal toe de nieuwe jeugdige spil Knops op snelheid te klop pen Zijn fraaie voorzetten werden ech ter niet benut. Nadat v. d. Heuvel 'n voor zet van de hard werkende Erkens met de hand in doel getipt had, hetgeen inval ler-scheidsrechter Blok niet ontging en de gevaarlijke Ehlen zijn eerste gevaarlijke kopbal had gelanceerd, maakte deze zelfde in de 15e minuut eveneens een ongeldige offside-goal (protesten van Sit tardia, wijl Corveleijn de bal nog tegen t been kreeg: doch Ehlen stond al in off side positie). Meteen kreeg de Limb, ploeg toch de haver, want Erkens gaf vanaf de zijlijn een voorzet, waarvan de wind een schot maakte dat Kouwen verraste (0—1). Vier minuten later was de stand wederom in evenwicht, doordat J. v. Schijndel na een combinatie tussen Geel en Köneman lis tig in 'n vrije ruimte trapte en fraai uit de pass van Köneman in 't hoekje schoot (1i). Ook S.V.V. kwam door 'n ogen schijnlijk onschuldig incident aan 'n ach terstand. Corveleijn, de bal ver opbren gend, werd onreglementair aangevallen, hetgeen Blok ontging, en bleef gebles seerd liggen. Terwijl er geroepen werd de bal uit te trappen, ging de goed-spelende ex-V V.H.-er Gardier door, passeerde net jes ettelijke S.V.V.-ers en schoot hard in (1—2). Rommelig spel in de thuisclub-defensie gaf Sittardia nog enige kansen, maar tot 'n grotere voorsprong kwamen de Zuide lijken niet, ook al dank zij Kouwen die o.a. fraai 'n kogel van v. d. Heuvel stop- te. Ditzelfde deed ook doelman Mol met schoten van v. Pelt en Maltha. In de tweede helft bleek de gebles seerde Gardier ('t ging soms nog al hard.) vervangen door Wingen. En 't leek S.V.V. al meteen letterlijk en figuurlijk voor de wind te gaan, want reeds in de 4e mi nuut passeerde v. Pelt enige tegenstan ders, werd geheel naar rechts gedron gen, maar zag toch kans van grote af- - - - jdie kwam eveneens bijna tot 'n doelpunt met 'n faaie omhaal. Toen ieder zich reeds met 'n draw verzoende kwam S.V.V. in de laatste mi nuten op de boven omschreven wijze toch nog tot de volle winst (32), het geen sneu was voor de hardwerkende Limburgers. Op de eerste dag van de kampioen schappen in het hardrijden van de stad Oslo stond er een hinderlijke wind over de Jordahlbaan. De temperatuur was ge daald tot 7 graden beneden het vriespunt. Het ijs bevond zich in matige conditie. De resultaten luiden: 500 meter: 1 Hroar Elvenes 44,7 sec., 2 Arne Johansen 45 1 sec. 3 Gunnar Konsmo 45,4 sec. 4 Roald Konsmo 45,5 sec. 5 Odd Soerensen 45,6 sec. 6 Leif Gregersen 45,7 sec. 7 Gun nar Nielsen 45,8 sec. 8 Odd Lundberg 45 9 sec. 3000 meter: 1 Gunnar Nielsen 5 min. 7,3 sec 2 Odd Lundberg 5 min. 9,7 sec. 3 Per Oedegaard 5 min. 11,4 sec. 4 Willy Niel sen 5 min. 17,5 sec. 5 Hroar Elvenes 5 min. 19 sec. 6 Odd Soerensen 5 min. 20,3 sec. Na twee afstanden had Gunnaar Niel sen de leiding met 97.017 punten, gevolgd door Odd Lundberg met 97.51 punten en Hroar Elvenes met 97.767 punten. (Van onze paardensportmedewerker) HILVERSUM, Zondag. Met drie paarden in de finale van de Grote Kerstprijs was stal Geersen wel bijzonder sterk vertegenwoordigd, te meer daar Madame B, die in haar serie reeds alles had moeten geven om deze te winnen 40 m aan de koppaarden en 20 meter aan het tweede peloton moest geven Wel kwam Madame B snel opzetten, doch het kluwen paarden voor haar was zo dient, dat er geen doorkomen aan was. Playsier en Our Volann voerden lange tyd "et veld aan, doch op de laatste halve baan kwam eerst Notekraker S en vervolgens Morning Star opzetten. Dit tweetal leverde een prachtig duel waarbq de toto ten gunste van Morning Star besliste. Niette min voor Madame B, die vierde werd, een waardig besluit van haar grote course- carrière. De middag opende met een grote ver rassing door de zege van Royal Star, die aln de toto 25.40 opleverde Trouwens ook in de gesplitste Kerstboompnjs een verrassing, Quality F won zo;f5 w*lae' maar Reine Neosho bracht .1 16.10 voor de covercall. De tweede afd. was eveneens voor stal Geersen met Ruth Buffington. In de Hulstprijs leverde Rosamunde ook ai een uitspringer, die winnend met J 13- gehonoreerd werd. Buitengewoon goed was het rijden van de jeugdige J. S. van Leeuwen met Pirette, die alle aanvallen, eerst van Padua en in de finish van Retlia Hollandia gedecideerd afsloeg. n In de Kerstklokkenpnjs genoot Oranj- J veel vertrouwen, maar de mooie zoon van Weidlooper kon de afstand van 234J meter toch niet overbrengen. Geerson won hierin met Peterhof „a son aise nut Kondor als beste tweede. Joop v. d. Berg heeft in Quick P een best paard, tenminste als de rum buiteoi fouten blijft, wat nij ditmaal eens deed. Daardoor kon hij Querida Donum het na kijken geven. Twee andere trouwe cour.se- paarden hebben ook vandaag afscheid van de turf genomen en wel Maaike va. IJmuiden met een zeer goede derde plasi.s, ondanks een slechte start, en Miss Zelda, die ongeplaatst bleef. 2Mk C 'r;iorUeï 2U3«n m 9 deelnemers.' 1 Qu^Uty F °™mit)1.31.3; 2 7ol^l.40; 2 Reine Néos- ho 3.30. C 16.10; 3 Rob 1.50. Koppel. 8.80. Grote Kerstprijs I. I960 m. 8 deelnemers 1 p#»arl Socncer iGeerseni 1.26.6. LAu, i.ou. Oud Volann 1.80. C 4.-; 3 Nelson 2.60. Koppel. 4 Grote Kerstprijs H. 1960 m 7 deelnemers 1 Madame B (v. Leeuwen) 1.27.-. 2.20, 1.40, 2 Nellie Gregor 1.80. C 3.60; 3 Notekraker S. Koppel: 6.90. Finale: 1 Morning Star «Vergay) 1.25.9, 6.30; 2 Notekraker S 3.-. C 5.30. 3 Playsier 3.50. Koppel: 16.40. D Hulstprijs. 1980 m. 12 deelnemers. - Rosa- munde -Haarselhorst) 1.30.-. 13.-, 2.60; 2_QualltV Hollandia 2.40. C 8.50; 3 Quinte Hollandia G 2.10. Koppel; 10.- Kcrstkransprijs. 2340 m. 10 deelnemers. 1 Pi rette IV. Leeuwent 1.30.7. 6.10, 1.80; 2 Bctha Hollandia 1.60. C 5.20; 3 Padua 2.60. Koppel; 10.-. Kerstklok ken prijs. 2340 m. 9 deelnemers. Petershof iGeersem 1.27.1; 2.70. 1.60; 2 Kondor 6.80. C 20.10; 3 Maaike van IJmuiden l.oU. Koppel: 23.10. Kerstroosprtjs. 2800 m 7 deelnemers. 1 Quick P (v. d. Bergt 1.30.-, 3.30, 2.40; 2 Querida Donum 2.10. C 4.90; 3 Sunshire. Koppel; 9.30. Kerstboompriis II. 2340 m. 9 deelnemers. 1 Ruth Buffington (Geersen) 1.29.9; 3.-, 1.70; 2 Rotecta 1.80. C 4.10; 3 Speedy Lady 3./0. Koppel: 6.70. Toto-omzet 122.364.50. Xerxes probeerde vanmiddag zijn zoveelste middenvoor: na Reijnen, Brand, Engelman en Klomp was het thans De Boer (ex-C.V.V.)t maar ook nu was het een mislukking. Toen in de rust Verhoeven was uitgevallen en de 17- jarige Visser junior zijn entree maakte, voldeed De Boer als linksbuiten beter. Maar het geheel bleef onder de maat en ook de intelligente Volle- bregt en de terugge haalde Henny van Toorn zagen geen kans om er enige lijn in te brengen. Het was een machteloos vertoon van onberedeneerd voetbal. En zo ver wierf Be Quick zich loor degelijk en be dachtzaam spel al spoedig de beste pa pieren. Na 13 minuten brachten de Gronin gers dat tot uitdruk king door een fraai doelpunt van Lugt hart, die zich op een pass van Rozema goed vrij speelde van Visser en toen zuiver in de hoek schoot. Maar verder kwam alleen Rozema tot enige goe de schoten, die even wel door Vermeel kundig werden ge stopt. Aan de overkant kansen voor Vollebregt en Middeldorp, maar gemist. De Groningers mochten goed combineren herhaaldelijk atge- LUGTHART, de grote man in Be Quick's aanval wisseld door diepe passes in het centrum, maar het kostte meestal iets tè veel tijd en bovendien liepen Rozema en de bedrijvige Lugthart nogal eens in de buitenspelval. Ook in de tweede helft waren er 12 k 13 minuten verstreken, toen Be Quick wederom toesloeg. Dat was bij de eerste uitval in een door fel opdringende Xerxanen voor het Gro ningse doel afgedwongen beleg. Lugthart spurt te over de rechter v/ing alleen weg, veroor zaakte paniek voor het Xerxes-doel, waar hij secuur de vrije ruimte zocht voor zijn trek- bal, die toen door Kwast onberispelijk werd in geschoten. Nog feller werd Xerxes en de strijd speelde zich toen voornamelijk op de Groningse helft af, maar in de dikke en klonterige modder- put kreeg geen van beide ploegen de bal meer behoorlijk vooruit. Het werd een armzalige ver toning, want ook Be Quick bracht er allengs steeds minder van terecht. In de 16e minuut werd een schot van De Boer door de Groningse spil Kuipers met de hand weggeslagen, maar ofschoon de Groningers zélf schuldbewust ston den te kijken, gaf scheidsrechter Krens een corner in plaats van een penalty. Xerxes kreeg nóg een kans bij een goede voorzet van De Boer, maar Bommel schoot hoog over. Voor het overige bleven De Vroet en Kuipers, steunpi laren in de Groninger defensie, de situatie meester, a] moest dan Van Ingen samen met keeper Vuijk een schot van Vollebregt smoren. Pas 2 minuten voor het einde kon Xerxes de nederlaag tot 1-2 terugbrengen, maar daar was dan ook de energieke rechtsback Pim Visser voor nodig Uit een corner van Bommel dreef hij het leer met een prachtige kopstoot in het net, keihard en zelf met de vaart van de bal meevliegend. Maar het was toen voor de be schaamde Xerxes-voorhoede al te laat om dit voorbeeld over te nemen; veeleer mochten de Rotterdammers nog dankbaar zijn. dat een schot van Fabels tegen de onderkant van de lat dreunde, zodat het bij 1-2 bleef. (Advertentie) U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag Met één of twee Kennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennles bij Uw apotheker of drogist. cue voor uet caai vven 'i» i was opgesteld, de zaak bekeken had en de aan vallers van Austria vaak de pas wist af te snij den. Tot tweemaal miste midvoor Malik voor open doel, terwijl ook Huber eenmaal naast schoot. Vlak voor de rust voorkwam de Geleense doelman De Munck een zeker schijnend doel punt toen hij de bal voor de voeten van de aanstormende linksbuiten Schleger weghaalde. In de tweede helft wogen beide partijen meer tegen elkaar op. Fortuna kwam len tot fraaie combinaties en spil Ocwirck die een voortreffelijke Indruk maakte, kreeg han den vol werk. In de 22ste minuut van de twee- de helft opende midvoor Malik voor Austria de score toen hij uit een pass van Baumgartnei de uitgelopen doelman De Munck kansloos sloeg (0-1). Doelman Schweda wist bler^na"J®1 enkele voortreffelijke uitvallen de harde scho ten van Angenent en Dingena te keren^ V«f minuten voor het einde schoot Angenent uit een corner van Dingena de gelijkmaker. 1- Op de Tweede Kerstdag speelde Austria te Reims tegen de Zuid-Slaviese kampioensclub Partizandie op 1 Januari in Itotterdam_tegen Rapid-Wenen zal uitkomen Austria won m 5-3. pal onder de lat Mol totaal overdon derde (22). Maar hoewel de thuisclub nu vaak langdurig in de aanval kwam bleef Sit tardia volkomen staande. Brull brak tal rijke aanvallen, terwijl Mol zich door schoten van J. v. Schijndel en v. Pelt niet meer liet verrassen. Eenmaal liep hij onder een door de laatste genomen vriie schop te ver door. Maar Köneman bleek niet attent en de bal vloog naast. De gevaarlijke voorhoede van Sittardia bleef intussen alle aandacht eisen. Grui- sen en Erkens en de tactische Ehlen kwamen tot menige gevaarlijke aanval. Kouwen bleek echter toch safe o.a. bij n schot v. Erkens. S.V.V. kwam tot vele hoekschoppen, maar verder dan n kogel van v. Pelt, die Brull uit doel kopte, sorteerden ook deze geen effect. Erkens Voor de training voor het Nederlands dames- hockSy-efftalVzowel A als B, die beide in het voorjaar een uitvoerig programma te verwej- ken krijgen, zijn door de da™eVtat1es T''èe" sie na beoordeling van de prestaties m een onlangs gehouden testwekstrijd Wflarin geen enkele „crack" was opgesteid, de merna ge noemde zeven-en-twintig speelsters per half Januari uitgenodigd: J. Jurrissen "BDHC de Greve (Laren), J. Hoogesteyn (Be Fair), Heering (BDHC). F. Brouwer (HHIJC), e.. meekemolen (Be Fair) N vfn Nierop (Ar.r sterdam) N. Diemer Kool (Laren)p. Bi. gersdijk iAmsterdani)T. Boer (Pinoké), L en Tpv (Amsterdam), Z. Smith (RBC), A. rvies- bos (Togo) Th? GLasz (Gooi). L. Nieuwveld iRBCi, E. Duyster (Togo), J. Schola (Straw berries), H. Graper (BDHC), N. Wolterbcek (HHIJC), L. Loomans (Push), R. Rouwenhoi-t (Togoi, H. Vigeleyn (Kieviten), D. ten Barse (Be Fair), L. Mulder (Groningen), B. Terim- gen (Be Fair). T. Nillessen (EMHC) en E. Tie- lenius Kruythof (Togo). Intussen is de komst van de miss VI Chamberlain afgezegd. Miss Chamber lain zou oorspronkelijk twee weken in re bruari-Maart komen, doch later bleek zij slec.ns voor vijf dagen en dan nog rond een voor de Nederlandse dames zeer ongunstig weekend oe beschikbaar, waarna de K.N.H.B. er maar 'an af heeft gezien. De wedstrijd tussen de Zuid-Slavische kampioensclub Partizan (Belgrado) en de Oostenrijkse titelhouder Rapid (Wenen) welke op 1 Januari in het Feijenoord-stadion te Rotterdam wordt gespeeld, belooft om twee redenen bij zonder belangwekkend te worden: op de eerste plaats kan men ervan verzekerd zijn, dat in deze ontmoeting voetbal van hoog gehalte zal worden gedemonstreerd en verder zijn in beide teams verschei dene spelers van extra-klasse opgesteld, met namen, die iedere voetballiefhebber in Europa kent. Partizan is nog maar een jonge club; opgericht in de na-oorlogse jaren uit de leden van het Zuid-Slavische ieger. Te genwoordig kunnen ook burgers lid van deze vereniging worden en zo heeft Par tizan zich ontwikkeld tot een sportclub van grote allure. Partizan heeft reeds verscheidene trips in Europa gemaakt, waarbij in totaal 64 wedstrijden werden gespeeld. Slechts zes van die wedstrijden werden verloren. Op het ogenblik is Partizan wederom in goede vorm. In October werd met 3-2 van Honved, de bekende Hongaarse ploeg, gewonnen en op 29 November werd de eeuwige rivaal. De Rode Ster van Belgrado met 4—1 verslagen, waar mede voor de derde maal de „gouden beker" van maarschalk Tito werd ver overd. Partizan heeft verscheidene spelers aan het Zuid-Slavische elftal geleverd. Keeper Stojanovic. 25 jaar oud, heeft 7 landenwedstrijden gespeeld. Na Beara is hij de beste Zuid-Slavische doelverdedi- ger. Stojanovic is een kalme speler, ris keert niettemin veel, als hij op de meest onverwachte ogenblikken uit zijn doel loopt. De 28-jarige rechtsachterspeler Belin heeft 19 keer de Nationale kleuren van Zuid-Slavië gedragen Technisch is Belin een knappe speler, zijn optreden is beslist, hij is bovendien moeiluk te passeren. In de halflinie staat de kleine, maar beroemde Cajkovski. één van de meest populaire spelers van Europa. Onver moeibaar zwerft Cajkovski over 't veld, hij is als defensief speler bijzonder sterk, maar onmiddellijk nadat een aanval is afgeslagen, trekt hij mee ten aanval. Wie herinnert zich niet deze ambitieuze spe ler uit het Continentale elftal, zijn prachtige spel in de wedstrijd Engeland- Rest van Europa in October 1953 te Lon den (44)? Cajkovski is reeds 58 maal voor 't Zuid-Slavische elftal uitgekomen. Jovanovic. de spil is 29 jaar oud en heeft 23 keer voor het Nationale elftal gespeeld. Zijn kopwerk is elegant, zijn spel altijd correct En in de voorhoede treffen wij enkele zeer bekende spelers aan. De 25-jarige Zebec is evenals Cajkovski een bekende figuur op de Europese voetbalvelden, dribbelaar van extra-klasse, is hij reeds 23 maal in het Zuid-Slavische elftal ge kozen. In het Olympische voetbaltour- nooi van 1952 was hij de ster van het veld in de tweede wedstrijd tussen Rus land en Zuid-Slavië te Tampere, toen na een aanvankelijk gelijk spel, 4—4, in de overgespeelde ontmoeting Zuid-Slavië met 31 zegevierde. Zebec heeft met Cajkovski samen gespeeld in de Rest van Europa tegen Engeland in 1953. Naast Zebec, die als midvoor is opge steld, staat de 30-jarige Bobek, de gerou tineerde voorhoedespeler, met 52 landen wedstrijden op zijn lijstje. Hij is een speler, die opbouwend werkt, zijn tech niek is perfect, zijn spelinzicht bijzon der intelligent. Waarschijnlijk zal de ploeg te Rotter dam als volgt in het veld verschijnen: Doel: Stojanovic; achter: Belin en La- zerevic; midden: Cajcovski, Jovanovic en Borozan; voor: Mihajlovic, Jocic, Zebec, Bobek en Herzeg; reserves: Melina, Colic Mehsaros en Arsenovic. -w-j -if aan de ene, Trabcrt en Scixas aan (Van onze hockey-medewerker) Sedert 21 December toeft onder le'd'd| van de Stellenbossche lector in de lldliameli)lke opvoeding, Jan Kelder, een Zmd-Afrikaanse hockev-üloeg van 15 dames- en 13 heren-stu denten in ons land, waar zij diverse wedst^den spelen en tot 3 Januari blijven, waarnai zll in Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, Belgie en Engeland nog een reeks wedsUijden spelen De gehele toer duurt twee maanden, ul' 'h^s' De inzet In Leiden is wat het sPortieye oP treden betreft, van de zijde der Zuid-Afnkaarse studenten uitstekend geweest. Zil hebben 23 ne cember, ondanks regen en natte velden, tegc een Leids studentenelftal met 2—1 ^"ldre?_ Een dames-elftal van Leiden weid door ae Zuid-Afrikaanse studentjes met 3—1 geklopt. De volgende dag speelden de Zuid-Afnkaanse studenten tegen de Kieviten. Ditrnaal wonnen de heren met 3—1 en verloren de dames tegen de meisjes van De Kieviten met Z—-I. Op Eerste Kerstdag speelde een elftal van de Batavieren (met Kruize, doch ongeveer de helft uit veteranen bestaande) tegen de Zuid-Afri kaanse studs met 2-2 geUjk. Op een extra dras Big veld bleef het 1—1 hij de dames. Onze kennismaking met het spel dezer Zuia Afrikanen heeft ons geleerd dat z«, wat de mannen betreft, flinke vorderingen maken. Ook de meisjes spelen technisch goed hockey, doch deze studentenploeg is met zo ster]5 ah Jet vertegenwoordigend elftal der ^i A^Fnfken dames, dat in het wereldtournooi te Folken stone derde werd en tevoren in Enschede het Nederlands elftal met 4—2 sloeg. Prachtig zijn zowel van de dames als van de heren de physische conditie en bet tempo. De tegenstelling met de Batavieren, en ook met diverse Haagse dames, was markant, zu iel duidelijk zien dat de Zuid-Afrikanen sneller en leniger waren en veel feller speelden \Vat dooi goede lichaamsconditle bereikbaar is, hebbtn zij duidelijk getoond. Zij hebben het surplus hockey-kunde, aan tactische opbouw van het spel door onze landgenoten volkomen kun nen opheffen en met hun souplesse en snelheid elS duidelijke aanwijzing gegeven waar het bij °nNAuurufkgreagerenaaonzcaPtopclubs anders op dU nog n"et volmfakte spel der studenten, doch hun souplesse en conditie mogen we voor onze Nederlandse hockeyers als Jd^Seflms kennen Dat de studenten geen vermoeienis Keniren toonden zij ook op Tweede Kerstdag te Breda toen zij deelnamen aan het jaarlijkse hem tournooi van Zwart-Wit te Breda. Zij sloegen een heel goed figuur al behoorden zij niet tot de aller sterksten De drie Ant werpse ploegen deden het weer best Zu nemen zo'n tournooi héél serieus, juist zoals de Z.A- studenten. De Nederlandse ploegen veel minder De beste ploeg was de overgangsklasse!" HGU (Roggewoning doch deze had de Stichtse internationals Hooghiemstra en Zwier aj? gas ten hetgeen de aanval véél sterker maakte dan normaal. Het was jammer dat Venlo hier ver stek liet gaan. De Z.A.-studenten wonnen even veel als zj verloren en de balsns van de heien is 3 Bc* wonnen, 2 gelijk en 3 verloren en van de dames (die o.a. de Bredase damesploeg met 52 klop ten) 4 gespeeld, 2 verloren en 2 gewonnen. De Z.A.-studenten spelen nu nog 28 December op Klein Zwitserland waar zowel de dames yla de heren tegen een Nederlands studenten-elftal spelen, vervolgens gaan zij naar Leeuwarden, dan oud-nieuw-jaar naar Arnhem, tenslotte 2 Januari tegen de Oostelijke dames- en her en- ploegen, maar de uitgestelde wedstrijd van de dames tegen een Haags elftal gaat niet meer door, want op 3 Januari vertrekken zy naar Wa^nog het tournooi van Zwart-Wit te Breda betreft: om le en 2e plaats HGC—Beerschot België) 2—1 na verlenging, om le en 4e piaais Breda—Zwart Wit 1—0. Hoad en Rosewall tegen Seixas en Trabert: het gigantische tennis-duel, finale om de Davis Cup, waarin voor de elfde achtereenvolgende maal Australië en Amerika elkaar, op 27, 28 en 29 December, zullen bestrijden. Storm en regen striemen de Europese kusten en m ons land denkt men nauwelijks meer aan tennis, maar in het nu zomerse Australië vol blake rende zonnehitte verbeidt men de „match of the year", een evenement dat ook buiten de tennis-kringen een enorme belangstelling van. sport-lielheb- bers trekt. Europa telt niet mee Voor de elfde maal AustraliëAmerika met de Australiërs sedert 1950 in het bezi' van de Cup, het symbool van de hoogsti tennismacht. Sedert 1937, toen Engelanc na een vierjarig bezit de Cup aan Ameriki moest overdragen, is het Europese tennis er niet meer aan te pas gekomen, were de Europese kampioen steeds in de inter zóne-finale, in feite de halve eindstrijd kansloos uitgeschakeld: Duitsland, Zuid Slavië, Tsjechoslowakije tweemaal, Itali' tweemaal, België verleden jaar, Zwedei een week geleden voor de derde maa, Slechts twee keer was er spanning: 23 meestal echter 1—4 of 05, zo ook onlang tegen Zweden, door het Amerikaans' team van de baan geveegd. Daarmee i; de afstand tussen het Europese spel ei het Australische en Amerikaanse tenni wel getekend; een factor is vermoedelijl dat op de Europese gravel-banen het spe nimmer dat dynamische tempo van d. Australische en Amerikaanse gras-banei kan halen. Van de tien maal dat Australië er Amerika eerder reeds in de finale, de challenge round, tegen elkaar speelden, won elk land vijf maal: elk twee maai vlak voor de oorlog, daarna Amerika van 1946 tot 1949 en Australië van 1950 tot nu. En wederom is Amerika als de win naar van de voorronden tussen dertig landen te voorschijn gekomen. Een Ame- •ikaans team dat sterker dan ooit is, terker dan verleden jaar, toen onder 1 opperste spanning de Yankees een 2—1 VIC SEIXAS, Amerika's tennis-favoriet aan de ene, Trabert cn Seixas aan de andere kant. Op de eerste dag won Hoad van Seixas, maar verloor Rosewall kans loos van Trabert; op de tweede dag ging het dubbelspel naar de Yankees, die toen met 1—2 leidden. In een gigantisch ge vecht van twee en half uur bracht Hoad toen de balans in evenwicht door Trabert te verslaan in 1311, 63, 26, 3 6, 75. Waarna Rosewall zich fantastisch her stelde en in vier sets, 62, 26, 63. 64. zich op Seixas revancheerde en aldus de Davis Cup voor zijn land behield: 32. En nu? Deining rond de Australische ploeg. Vooral om Hoad, die drie weken ge leden zijn racket weggooide, beu van het Hopman-regiem en van drie jaren gefor- -ceerd wedstrijd-tennis. De ervaren Hop man liet hem uitrazen, trok hem en Rosewall toen in afzondering terug. Sindsdien zijn zi- en ook Rose en Hart- wig van de buitenwereld afgesloten, maar Hopman heeft verklaard, dat de morele depressie overwonnen zal zijn als de finale zal beginnen. De Amerikanen daarentegen zijn zo vrij als vogeltjes in de lucht. Tennissers zijn geen boksers en daarom zwijgen de spelers over hun eigen kansen- Maar aan voerder Talbert heeft, met radio-reporter Schroeder (in vroegere jaren ook Davis Cup-speler), vrijuit verklaard, dat de Amerikaanse kansen beter staan dan ver leden jaar. In feite zijn de kansen niet te peilen. Daarvoor is dit een te gigantisch gevecht, waarin een toevalligheid kan beslissen... Maar zeker is, dat de toeschouwers op de 23.000 plaatsen in het stadion van Sydney een prachtige wedstrijd zullen zien, met alle kans op sensatie. En daar zien dan ook buiten Sydney millioenen sportlief hebbers naar uit. Er is waarschijnlijk geen enkele club in Europa, die zoveel gezworven heeft in dit oude werelddeel en zelfs daarbui ten. Rapid is veel „gevraagd" en in Juni 1955 gaat men alweer de ocaan over voor het maken van een grote tournee door Zuid-Amerika. Als men het briefpapier van Rapid onder ogen krijgt, dan valt al dadelijk in het oog. dat de club niet minder dan 19 keer het Oostenrijkse Kampioenschap heeft behaald. Tussen de beide Wereldoorlogen is Rapid de club van de beroemde spelers Üridil, Van Kuthank, Van Bauer, Van Wiedser. En na Wereldoorlog II traden Hanappi, Koerner I en Koerner II, Probst. Dienst en Zeman op de voorgrond. Wie herinnert zich niet de grote strijd tussen Gerhart Hanappi. de linksback van de Rest van Europa, en Stanley Mat thews, de rechtbuiten van het Engelse team? Thans is Hanappi 27'jaar oud en heeft reeds 39 keer in het Nationale elftal gespeeld. Hij is intelligent, een voortreffelijke technicus, een groot stra teeg. Rechtshalf Riegler is even oud als Hanappi maar kwam slechts 5 keer voor het Nationale elftal uit. Hij is een on vermoeide werker. Robert Koerner I is 30 jaar oud, kwam 22 keer voor Oosten- rijk uit, heeft evenwel ge ensterke phy- sieke constitutie. Hij is snel en handig, weet zich met enkele bewegingen los te werken van zijn tegenstanders. Hij be schikt over een hard schot in.... beide benen. Probst, ook al 27 jaar, is 19 maal in het Nationale team gekozen. Hij gaat niet voor een speler opzij. Zijn spelopvatting is simpel, hij wil het liefst recht op het doel van de tegenstander afgaan, ook al wordt zijn weg door andere spelers ge blokkeerd. Koerner II. de 29-jarige links buiten kwam reeds 31 maal voor het Oostenrijkse elftal uit. In Mei van het vorig jaar was hij het, die drie fraaie goals scoorde tegen Arsenal (6—1 voor Rapid) tijdens het tournooi te Brugge, dank zij ook een aantal trucks, welke hij op zijn lijstje heeft staan. Doelman Gartner, rechtsachter Kaffka en spil Bilek zijn nog nooit voor het na tionale team uitgekomen, de overige spe lers enkele malen tot zeer vele keren. Rapid treedt in het Feijenoord-stadion waarschijnlijk in de volgende opstel ling aan: Doel: Gartner; achter: Kaffka en Go- lobic; midden: Riegler. Bilek en Hanappi; ■Voor: Halla, Koerner I, Dienst, Probst en Koerner II; reserves: Messarosch en Einoeder. ARNHEM, Zondag. Vitesse en Hermes Dvs hebben op het Arnhemse Monnikenhuize de puntjes broe derlijk gedeeld, al mogen de Schiedammers met dit 2-2 gelijkspel toch wel meer dan tevreden zijn, want de Arnhemse achter- hoede heeft twee blunders gemaakt, dio zoveel doelpunten opleverden. Er waren 17 minuten gespeeld, toen Vi tesse via een vliegend schot van Dick Her berts de leiding nam, zulks nadat de Her mes-spil Burger de bal voor de voetea van Herberts had gekopt. Vijftien minu ten later was het alweer gelijk, toen bij een doodgewone uittrapbal van L' Amie een misverstand oprees tussen eerstge noemde en spil Beekman waarbij Beek man tot grote schrik van zijn keeper de bal in eigen doel trapte: 1-1. Met dezo stand ging de rust in. In de tweede helft gaf Vitesse een en thousiast partijtje voetbal weg, waarbij da Hermes-verdediging voor tal van proble men kwam te staan. Arnhems succes bleef evenwel niet uit, wE*it na een kwartier spelen gaf Heyn de bal op keurige wijze naar middenvoor Huiberts, die geen moeite had om de uitgelopen doelman Van Diest te passeren: 2-1. Vitesse rook de overwinning, maar de Schiedamse ploeg waarin de voorhoede zwak speelde ga£ zich niet gewonnen. Van der Tuyn probeerde herhaaldelijk door de geel-zwarte defensie te glippen, doch linksback Horsten gaf geen kansen weg. Middenvoor Lex Janse kan de juiste richting van het schot niet vinden, zodat de Arnhemse verdediging het uiteindelijk toch wel kon klaren. De verrassing was dan ook wel groot, toen keeper L' Amié een tam schot van rechtshalf Van Oers zonder meer liet glippen, zodat de gas ten op goedkope wijze aan de gelijkma- mer kwamen: 2-2. En hierbij bleef het. iorsprong uit handen moesten geven en Nustralië met 3—2 tenslotte wéér won. Het waren verleden jaar precies dezelf de twecmans-ploegen: Rosewall en Hoad De Russische ijshocyey-ploeg heeft te Stockholm voor 10.000 toeschouwers met 3o van Zweden gewonnen. De tussen standen waren 1—0, 20, 00. In de Westfalen Halle te Dortmund heeft onze landgenoot Wout Wagtmans op Eerste Kerstdag in een uit drie manches (20, 30 en 50 km.) bestaande voorwed strijd voor het Europese stayercriterium gezegevierd. Schiller (Did.) werd tweede. Zowel Wagtmans als Schiller plaatsten zich door deze prestatie in de eindstrijd van het Europees criterium, die in Fe bruari zal worden gereden. Holzman (Did.), Terruzi (It.) en Martino (It.) plaatsen zich in deze stayyerwedstrijd als drie, vier en vijf. De Fransman Bellenger won deze avond de Grote Kerstprijs, een omnium- wedstrijd voor sprinters. Onze landge noot Van Vliet moest met een tweede plaats genoegen nemen maar smaakte daarmee toch het genoegen de Duitser Potzernheim en de Engelsman Harris vóór te blijven. Het klassement luidde: 3 Bellenger 16 pnt., 2 Van Vliet 14 pnt., 3 Potzernheim 12 pnt., 4 Harris 10 pnt., 5 Maspes (It.) 6 pnt. en Gosselin (B.) 5 pnt. Op Eerste Kerstdag werden te Gent wielerwedstrijden gehouden, waaraan ook verschillende Nederlanders deelnamen. In een omnium voor koppels plaatsten onze landgenoten Schulte en Derksen zich met 6V2 pnt op de tweede plaats, achter het koppel Gillen Terruzzi (Lux.- 1 It.) 4 pnt. De derde en vierde plaats werd ingenomen door de Belgen Van Steenbergen-Van Dale en de Australiërs Arnold-Mockridge met TVs, resp. 12 pn.. Een koppelwedstrijd over 50 km. eindig de in een overwinning voor het Luxem burgse-Italiaanse paar Gillen-Terruzzi in 59 min. 56 sec. op twee ronden volgden de Nederlanders Schulte-Van Vliet, derde werd Patterson-Strom (Austr.), eveneens op twee ronden. Het Belgisch-Nederlandse koppel Gosselin- Derksen eindigde met drie ronden ach terstand op de vierde plaats. Tenslotte werden er Zondag nog in ternationale wedstrijden in Antwerpen gehouden, waarbij de Australiër French in het nummer 2-5 km. met demy-gang- making zegevierde. Hij won de eerste manch ln 36 min. 15,6 sec. hetgeen een nieuw baanrecord betekende. Wout Wagtmans werd in deze manche negende met acht ronden achterstand. Onze land genoot legde in de tweede manche ech ter beslag op de eerste plaats, zodat hij in het eindklassement nog als vierde geklasseerd werd. Het eindklassement luidde: 1 French 4 pnt., 2 Severyns 5 pnt., 3 Depaepe 6 pnt., 4 Wagtmans 10 pnt., 5 Depauw 10 pnt. De Belg Dolf Verschueren read 4 uur met derny gangmaking 58,5#B km, waarmee hij de beste wereldprestatie in dit nummer op zijn naam bracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6