De Verenigde Naties vervuld van nieuwe lioop Voor het eerst bleken de Russen handelbaar De laatste lootjes Blijven slapen als de douanier komt Ev/ew ARMOE IN DE LETTEREN. Uit trein gevallen man overleden Weduwen en wezen Na „de verrassingder Negende Assemblee Staatssecretaris mr dr v. Rhijn instal leerde Algemene Bedrijfscommissie Beleefdheid ingevolge dienstbevel Een jaar Kunst Goed toneel jaar Nederland mag voldaan De gemeenten en het Deltaplan Sla Uw Slag voor 1955 „Een kind van de nood Provincie roert zich in de bee Idende kunst Vrouw door trein gegrepen ,Even afblazen! Geschiedenis bij het V.H.M.O. WOENSDAG 29 DECEMBER 1954 PAGINA T Bezwaren tegen het K. V. P.-rapport bij een zijn Sympathie verworven Unanimiteit Voor de andere ledenlanden zal deze Negende Assemblée onvergetelijk blijven, omdat ze een keerpunt zou kunnen be tekenen In de ontwikkeling van dit vol keninstituut. Voor het eerst zijn er in zul ke „Kerst nrecaire en complexe kwesties afs ontwapening en gebzulk van .pUjtbaar materiaal voor vze*dza™ doeleinden unanieme resoluties door de Alge mene Vergadering aangenomen. De mening van Von Balluseck Werkwijze Met zeldzaam fraaie auto-reproducties voor de liefhebbers Op onbewaakte Bandrecorder voor bedrijf®' klachten PAUL JOURDAIN t I\ed. Comedie voorop Cultuurspreiding Zij keerden teruo, Voorstel tot verlaging exameneisen Samenwerking LICHT-IN S TALLATEURS HAAGSE STADHUIS VRIJGESPROKEN COMPLEX VAN ABUIZEN LEIDDE TOT TRAGISCH ONGELUK NADAT in het jongste verleden politici van diverse pluimage woorden heb ben gewijd aan het bekende K.V.P.- voorstel om op korte termijn een noodwet in het leven te roepen afgestemd of) de Noodwet Ouderdomsvoorziening ten behoeve van de weduwen en wezen, en van verschillende zijden in algemene be woordingen is uitgesproken, dat een der gelijke wettelijke maatregel dringend nodig is, brengt het Tijdschrift voor Maat schappelijk Werk van 20 December een Uitvoerige, kritische beschouwing van drs J. K. A. van Nooy, adj. seer. Ned. Ver. v. Maatschappelijk Werk, welke beschou wing in lengte het door de K.V.P uitge brachte rapport overtreft, en waarin zo wel de totale opzet, als diverse details onder de loupe worden genomen. In vergelijking met de uitlatingen in de Tweede Kamer en met de schermutselin gen tussen diverse dagbladen, waarbij een stukje politiek telkens om de hoek kwam, wijst dit artikel wel op enige ge heel andere facetten, welke aan het vraagstuk verbonden zijn. Het distancieert zich in alle opzichten van elke politieke achtergrond, hanteert niet de gegevens der statistiek, maar steunt blijkbaar op ervaring betreffende de verzorging van weduwen en wezen in verschillende stre ken van ons land en zoekt een weg om tot de beste oplossing te geraken. Er spreekt een vrees uit, dat met deze noodvoorziening de verzorging van deze groep in haar geheel eerder slechter dan beter zal worden. Een vrees, waarvoor de gronden op verschillende wijzen worden geadstrueerd. Zo wordt er op gewezen, dat momenteel de verzorging van deze groep (voor zover het de financiën be treft) vooral behartigd wordt door de ge meentebesturen, waarbij de uitkeringen practisch overal aanzienlijk hoger liggen dan de noodregeling voorstelt. Dat bete kent derhalve dat van gemeentewege een aanvullende uitkering zal moeten worden verstrekt, zoals dat ook in de regel het geval is bij hen, die een uitkering ontvan gen krachtens de Noodwet-Ouderdoms- Voorziening. Voor al dezen zou er dus in feite slechts deze verandering optreden, dat zij hun wekelijks of maandelijks in komen in plaats van aan één adres (de gemeente) aan twee adressen (de gemeen te en het postkantoor) moeten gaan af halen. Daarbij is te voorzien, dat de ge meenten minder dan op heden bereid zullen zijn in de daarvoor in aanmerking komende gevallen grotere bedragen be schikbaar te stellen, teneinde de weduwe en haar gezin de gelegenheid te geven economisch weer zelfstandig te word«i Thans betekent immers een der®e^k hulp door de gemeente a.h.w een afk p om in de toekomst geen uitkeringen meer te moeten verstrekken. Wanneer het ge meentelijk aandeel in het inkomen tot 20 of 30 pet wordt teruggebracht en het overige gedeelte voor rekening van het Rijk wordt genomen, zal dit simpele af koop-rekensommetje ongetwijfeld veel minder sterk spreken. En juist de more e waarde van het zelfstandig-zijn. wor met name met het oog op ae paedagogi- sche betekenis voor de kinderen, in bet artikel hoog aangeslagen. Ook een der uitgangspunten van het rapport, dat een weduwe, wanneer zij een of meer kinderen heeft, steeds geheel en al beschikbaar moet zijn voor de opvoe ding en daarnaast niet in de gelegenheid ou zijn door arbeid, althans een gedeelte van het inkomen zelf te verwerven, wordt in zijn algemeenheid als niet juist betiteld Er wordt op gewezen, dat elk geval weer anders ligt en in verband daarmede wordt „epleit voor een individuele beoordeling, tuist om met de werkelijke belangen van de weduwen en de kinderen zoveel mo gelijk rekening te houden. Het artikel verwacht dan ook eerder een goede belangenbehartiging oor mid del van de nieuwe wet op de „Sociale lore", welke de huidige Armenwet ho- penlijk spoedig zal vervangen dan van waarvoor <*e en welke in „etekenen, be zeer klein aantal gevallen Van onze correspondent) De Negende Assemblee is niet meer en niet minder een verrassing geweest voor de meerderheid van de gedelegeerden der zestig landen. Niet alleen om enkele bereikte zeer positieve resultaten, ook niet alleen om de verandering van atmosfeer en de ontspanning, maar om een fundamentele wijziging in de houding van de Russen. En tenslotte om een groeiend begrip onder de representanten van de zestig naties, dat men allemaal met elkaar communistische- en vrije-wereldbewoners toch maar in hetzelfde kapseisbare schuitje zit, met de schaduw van de waterstofbom er boven. Tijdens de debatten over ontwapening en over het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doeleinden is een veel dieper besef ontstaan over de afschuwelijkheid van de atoom als wapen. De hele toon van de „debating-club" waarmee men de Verenigde Naties spottenderwijs zo graag en zo vaak heeft willen vergelijken is veranderd; in debatten en getheoretiseer was een echte klank van zorg verneembaar. Het is mede die zorg geweest waardoor anders dan gedurende andere Assemblee s kwesties van bestaande geschillen niet op de spits werden gedreven en matiging werd betracht bij de behandeling ervan. In diverse gevallen, als b.v. van Tunis, Marokko, Cyprus, werd besloten, de zaak te laten rusten en er niet verder op in te gaan. van de V.N. volgt, de eindeloze debatten aanhoort, dan begin je toch te merken, dat er heel langzaam maar wezenlijk beweging en vooruitgang in internatio nale samenwerking via de V.N. komt. Er zijn dagen, dat je hopeloos gestemd bent en moedeloos naar huis gaat. Misschien staat de tijd verkwisting niet in verhou ding tot de bereikte resultaten. Maar toch., ongemerkt veranderen zich be paalde situaties, door het telkens weer troosteloze hameren op een kwestie en door de druk van de wereldopinie, geuit in dit forum. Doch de veranderingen zijn meestal te subtiel voor krantenberichten, de debatten verliezen zich in noodwendige details en de kwesties zijn dikwerf niet sappig genoeg. En het gevolg is, dat wat hier bereikt wordt en bereikt is, te weinig geadverteerd en grof onderschat wordt. Wanneer men intussen de tastbare re sultaten van de Negende Algemene Ver gadering ziet, en vooral de ontspannen at mosfeer bemerkt, waarin niet meer spits vondige theoretici politiceren, maar waar in mensen met elkaar praten, omdat ze ontdekt hebben, dat hen een gemeenzaam gevaar dreigt, dat slechts door het hel pen opheffen van conflicten geweerd kan worden, dan zou men zonder aarzeling durven zeggen: de Verenigde Naties zijn door de crisistijd heen. Dit internationale volkeninstituut kan met recht de hoop van de wereld worden genoemd. Intussen vernemen wij. dat binnenkort het aftreden van de heer D. J. van Balluseck als permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties te verwachten is. Als zijn opvolger wordt genoemd mr C. W. A. Schürmann, directeur-generaal directie Indo nesië op het ministerie van Buitenlandse Za ken. (Red.). De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft tot de minister van Ver keer en Waterstaat een uivoerig adres gericht, waarin er met klem op wordt aangedrongen, dat in de wettelijke rege ling met betrekking tot het Delaplan re kening word gehouden met de taak. die volgens onze staatsinrichting aan de ge meentebesturen toekomt met betrekking tot behariging van de algemene belangen van plaaselijke en regionale betekenis. De vereniging zou het in overeenstem ming achten met de ten onzent geldende taakverdeling tussen rijk, provincie en gemeente, indien de gemeentebesturen een wettelijk geregelde gelegenheid werd geboden om de betekenis der in het geding zijnde of komende plaatselijke of streekbelangen naar voren te brengen. Zou dit geschieden in een vroegtijdig stadium, dan behoeft daarvan geen ver traging te worden geducht; wel kan door zulke inschakeling van lagere overheden voorkomen worden, dat bepaalde belan- genover het hoofd worden gezien of te licht worden geteld. een noodregeling, «ënd moeilijk te creëren is en feite geen verbetering zou betekenen vlll^neen zeer klein aantal gevallen. Ook de administratieve verwikkeling®" tussen het Rijk en de gemeenten zullen weer toenemen, ook al omdat volgens d I 1 i„a pnlge bijverdiensten, door de noodregeling enig® v de «kering ot een ander dee, zullen rijks, ering, d„n v00r het gedeelte, worden verrekend dan 1]ende itk dat de gemeente als aanv ring nog verstrekt. Voor vele betrokkenen zal der aWe 6l6Cden in verband hiermede gewaagt het worden. In veru „ontrflle op de eigen artikel niet vand de noo<Jvoorzie- inkomsten, welke vog kunnen bujven. ning niet achterwege y onwtUekeu- De gedachten komen h ^aantastbaar rig op een uitkering, w dan ,s de is voor eigen inkomsten. t_0uderdonis- vergelijking met de Noodwet u voorziening volkomen zo enjker een de categorie bejaarden gemakken n aan strikt recht op een uitkertnR garing te nemen, wanneer men mei alk staat van een premievrij staatspensi V De Itrschmen met andere groepen^® evenmin door eigen toedoen m dezeljde Voor Nederland is deze Negende Alge mene Vergadering geen geringe winst in prestige geworden. Om verschillende re denen. Allereerst omdat WÜ (Nederland) in mr Eelco N. van Kleffens als Presi dent van de Assemblée een superbe, uiterst handige maar even tactvolle re presentant hebben gehad, waar letterlijk iedere delegatie vol lof over is. Secreta irs-generaal Hammerskjoeld merkte onlangs in een kleine kring van toehoorders op, dat mr van Kleffens „een voorzitter uit duizenden" was. Maar voor al Van Kleffens' werk achter de scher men was zo bijzonder; zijn leiding, zijn suggesties aan commissie-voorzitters om werk te bespoedigen. Wanneer nu de Algemene Vergadering in San Francisco het volgend jaar niet officieel zal bijeenkomen om eens de resultaten van de eerste tien jaren van het bestaan der Verenigde Naties te bekijken, zal mr van Kleffens natuurlijk weer voorzitten, het geen Nederland in de persoon van mr Van Kleffens nog eens opnieuw voor het voetlicht brengt. Het informele con tact verder, dat de heer Van Kleffens met de buitenlandse pers heeft gehouden, door in kleine groepen met persvertegen woordigers van alle landen te lunchen om daarbij hun vragen en kritiek uit te lok ken, heeft zeer grote „goodwill' bij de buitenlandse pers aangekweekt. Kortom: Nederland had zich geen groter succes met een Nederlandse president voor de Assemblée kunnen wensen. Maar dan zijn er nog andere meeval lers en succesjes speciaal voor Neder land geweest. Allereerst natuurlijk, dat met alle zeilen bijzetten van de Nederland se delegatie voorkomen is, dat enigerlei resolutie inzake West-Guinea werd aan vaard. En het scheelde maar een haar, want de politieke commissie had immers een compromis-resolutie voor hervatting van onderhandelingen aanvaard Vervol- gens zijn we er ook in geslaagd om de zaak van de West door de Vierde Com- missie te slepen: zijn verder tot lid ge kozen van de ECOSOC (Economische en Sociale Raad). En tenslotte heeft de rol, welke Nederland bij de ontwikkeling van de SUNFED-gedachte (dus van een spe ciaal Fonds der V.N. voor Economische Ontwikkeling van onderontwikkelde ge bieden) heeft gespeeld, zeer veel waar dering gewekt; Nederland heeft a.h.w. een bemiddelende positie ingenomen waarover door beide „partijen" van on der- en ontwikkelde landen grote voldoe ning is uitgesproken. Hier komt nog bij, dat het in het Hoofdkwartier een diepe indruk heeft gemaakt, dat Nederland zulk een krachtige steun voor vluchtelingen hulp heeft gegeven en met een particu liere inzameling 4 millioen gulden voor de vluchtelingen bijeen heeft kunnen bren gen. Kort en goed: dank zij het excel lente en harde werk van zijn delegatie kan klein Nederland zich vanwege de suc cessen in deze Negende Assemblée een grote veer op de hoed steken. Dat wil wat zeggen: n.l. een stap van de Russen naar óns toe zelfs al betreft deze toenadering i"zake ontwaP<ming, slechts overeenstemming over een proce dure. Niettemin was voor zulk een over eenstemming een verandering 'n <3e hou ding van de Russen nodiB:( J, zonder blikken of blozen Plotseling die basis voor een discussie over ontwapening aan\ aard den, welke ze nog enkele maanden eer der onaanvaardbaar hadden genoemd. Uiteraard leidt het mysterie van de verandering in de Russische houding tot alle mogelijke speculaties, maar niemand gelooft in wonderen. Wezenlijk is echter, dat uit de Russische houding blijkt, dat ook de Sovjet Unie paal en perk zou willen stellen aan de macht tot zelfver nietiging, die de mens heeft gekregen Dit is het punt, dat ook de Russen dwingt realistisch te handelen en het is mede een van de redenen waardoor deze al gemene vergadering nu met Kerstmis in een atmosfeer van veel groter ontspan ning is uiteengegaan dan bijeengekomen, Wanneer nu nog secretaris-generaal Hammerskjoeld erin zou slagen de Ame rikaanse vliegeniers uit Peking's ge vangenissen te krijgen, zal het prestige van de V.N. en niet het minst in Amerika: waar dat erg nodig is, enorm stijgen Hetgeen voor de V.N. van vitaal belang is, ook omdat de organisatie een druk ondervindt van de Amerikaanse publieke opinie. Onze permanente vertegenwoordiger bij de V.N., Ambassadeur D.J. von Bailu- seek zei eens kort voor het begin van deze Algemene Vergadering: Als je hier lang bent en week in week uit het werk (EN DE PRIJZEN?) Heemraadssingel 30S Rotterdam In het gebouw van de S.E.R. is giste ren op plechtige wijze geïnstalleerd de Algemene Bedrjjfseoinmissie, waarvan de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhijn, de betekenis in een in stallatierede heeft uiteengezet. De staatssecretaris zeide. dat wat de Algemene Bedrijfscommissie betreft, van een kind van de nood kan worden gespro ken. De Algemene Bedrijfscommissie zal immers in het algemeen gesproken de taak van „bedrijfscommissie". als bedoeld in de Wet op de Ondernemingsraden, ver vullen in die sectoren van het Nederland se bedrijfsleven, waar een eigen zelfstan dige bedrijfscommissie mocht worden verwacht. Daar zullen bedrijfstakken onder zijn. waar zij wellicht nooit tot stand zal ko men. waar een eigen bedrijfscommissie geen zin zou hebben, doch daarnaast zal de tlgemene bedrijfscommissie zich voors hands ook bezig moeten houden met de uitvoering van de Wet _op de Onderne mingsraden in die bedrijfstakken, waar van werd verwacht, dat er een eigen bedrijfscommissie zou komen en ten aan zien waarvan deze verwachting ook nu nog wordt gekoesterd. Voor die be drijfstakken is de Algemene Bedrijfscom missie een noodoplossing van tijdelpke aard. Door de instelling van de Algemene Bedrijfscommissie is het mogelijk gewor den de wettelijke verplichting om onder nemingsraden in te stellen, van 1 Januari a s. af van toepassing te verklaren, ook voor al de zoëven bedoelde bedrijfstak ken waar de instelling van onderne- v „Nee af- laar 1954 Me productie op- De Westduitse minister van binnenlandse zaken, dr Gerhard Schroeder, heeft verordend, dat de Duitse grensbeambten buitenlandse bezoekers voortaan met op gewekt gemoed en zonder kleine fitterijen moeten ver welkomen. Hij heeft in een dienstbevel aan alle grens posten opdracht gegeven liet nieuwe jaar in te zetten met het goede voornemen alle bezoekers der Bondsre publiek snel, hoffelijk en tactvol te ontvangen en bij de nu eenmaal nodige for maliteiten geen onnodige strengheid te tonen. Onder meer zullen de grensposten de controle voortaan zó moeten inrich ten, dat het voor automobi listen niet meer nodig zal zijn hun wagen te verlaten. Tot dusverre werd het aan de grens der bondsrepubliek nodig geacht, dat alle pas santen zich in het douane kantoor begaven om daar een stempeltje in hun pas poort te ontvangen, mitsga ders een soort entreekaartje voor het land achter de slagboom. Ook op de spoor wegstations aan de grens moeten de beambten er voortaan op letten, dat zij de reizigers zo weinig mo gelijk overlast bezorgen. Zij moeten de behandeling zo snel doen geschieden, zodat men niet het risico loopt de eerste aansluiting op een Duits station te missen. Wie in een slaapwagen over de grens rolt. behoeft er in de toekomst niet meer voor te vrezen, dat hij door luid ruchtige douaniers uit zijn slaap gewekt zal worden. Zij moeten voortaan alles af werken met de slaapwagen conducteurs én mogen al leen in dringende gevallen confrontatie met de reizigers zelf verlangen. In het bijzonder moeten de Duitse grensbeambten in het vervolg buitenlandse diplomaten, zieken en ouden van dagen ontzien. Dat al les wil niet zeggen, dat mi nister Schroeder de „gewo ne man" een minder goed hart zou toedragen. Hoezeer hij deze waardeert, heeft hij zojuist bewezen, door „de man in de straat" tot de be langrijkste man van het jaar 1954 te proclameren. Zonder zijn vlijt en discipli ne zouden alle plannen van de regering lapwerk zijn gebleven, zo vindt de mi nister. „Wanneer b.v. in het jaar 1954 Me productie op nieuw een verbazende stij ging heeft vertoond en voor het eerst 17 millioen man nen en vrouwen in het pro ductieproces werden inge schakeld, wanneer opnieuw meer dan een half millioen woningen konden worden gebouwd, en de inleggingen bij de spaarbanken tot 15 milliard mark konden wor den verhoogd, dan verdient niet het laatst de spaar zame en vlijtige bevolking dank en waardering voor deze imponerende balans, aldus minister Schroeder. Hij prijst het voorts in „de gewone man", dat deze een nuchtere blik heeft bewaard voor de mogelijkheden der Duitse politiek en houw en trouw is gebleven tegenover alle radicale parolen. mingsraden nog geen voortgang kon vin den. De staatssecretaris sprak de hoop uit. dat Ret werkgebied van de commissie zo spoedig mogelijk zal ineenschrompelen door de instelling van afzonderlijke be- drijfscommissies in daarvoor in aanmer king komende sectoren. Spreker ging hierna nog uitvoerig in op de betekenis van de ondernemingsraad. Na zich nog tot de beide voorzitters, de heren Borst en Lelieveld persoonlijk te hebben gericht, verklaarde de staats secretaris de Algemene Bedrijfscommissie voor geïnstalleerd. De voorzitter van de Algemene Be drijfscommissie. de heer A. Borst Pzn, maakte in zijn rede enige opmerkingen over de werkwijze der A.B.C Hij noemde haar taak dezelfde als die cle wetgever in het algemeen aan de bedrijfscommissie heeft toevertrouwd. Men zou deze taak kort kunnen samenvatten in de uit spraak. dat de bedrijfscommissie een sti mulerende en controlerende taak heeft. Het ligt voor de hand, dat met name de vervulling van de stimulerende taak hier met meer moeilijkheden gepaard zal gaan dan over het algemeen het geval is. aldus spr- Het betreft hier immers sectoren van het bedrijfsleven, waar in mindere mate dan bij de andere bedrijfscommissies op de actieve medewerking en de daadwerke lijke steun van het georganiseerde be drijfsleven mag worden gerekend. De heer Borst wees er vervolgens op, dat de „opsporing" der voor een onder nemingsraad in aanmerking komende ondernemingen bijzondere moeilijkheden meebrengt. Meer dan gewoonlijk het ge val is zal een beroep moeten worden ge daan op de individuele werkgever en de individuele werknemer. T.a.v. het werk van de Commissie Ondernemingsraden memoreerde spr., dat de totstandkoming van meer dan 50 bedrijfscommissies een respectabele ar beid vertegenwoordigt. Veel zorg vereist het immers bedrijfscommissies in te stel len, waarvan mag worden verwacht, dat zij levensvatbaar zullen blijven en in staat om de haar opgedragen taak naar behoren te vervullen. De A.B C. zal zich, aldus de heer Borst, beijveren de Com missie Onder-nomingsraden hierin te vol gen. CIGARETTES financiële moeilijkheden verkeren, zouden financie r worden geaccen- er nog te sterker gedachte blijft tueerd. Bil de voorge^heden. met alle de controle op Worden verzwe- narigheid, wanneer deze gen, onverminderd bestaan. HET komt ons voor, dat het voor allen die bij de studie van hef ontwerp betrokken zijn, zijn nut kan hebben van dit artikel kennis te nemen, terwijl hierin tevens wel een aanwijzing ligt, dat de zaak niet zo eenvoudig i« als somtijds wordt gesuggereerd. Bij deze studie kan het tevens wellicht nuttig zijn ook dege nen te betrekken, die met de zorg voor de weduwen en wezen feitelijk bemoeienis hebben. Het is immers niet in de eerste plaats een zaak van de financiën en de bron, waaruit de gelden moeten komen, maar veeleer het zoeken naar wegen om de beste vprm van hulpverlening te vin den, ongeacht de wet waarop deze hulp verlening steunt. Op de onbewaakte overweg bij het z.g. Wijde Gat in de gemeente Staphorst is Dinsdagmiddag een inwoonster door een trein gegrepen en gedood De vrouw, de 57-jarige J. P. B., zou de overweg per rijwiel oversteken. Daar een trein uit de richting Zwolle naderde liet zii deze eerst passeren. Klaarblijkelijk heeft zij daarna niet de trein gezien, die uit de tegenovergestelde richting, uit Meppel, naderde. De vrouw werd door deze trein gegrepen en meegesleurd. Zij werd vrijwel op slag gedood. Een jaaroverzicht van de kunsten is in zoverre weinig opwindend, dat men van te voren weet: er zullen ongetwijfeld belangrijke tentoon stellingen, goede boeken, aangrij pende toneelvoorstellingen te mel den zijn, zoals ieder jaar liet geval is. De verrassing van zo'n overzicht ligt dan ook niet in de opsomming der feiten, maar in de conclusies die men mogelijk uit de feiten kan trekken. Welnu, de conclusies liggen in de sectoren letteren, - toneel en beeldende kunst voor het grijpen. In Chicago hebben 17 bedrijven naar rii zeggen met behulp van een zog - naamde „afblaascel" (steam room) goede resultaten geboek wat betreft de perso- neelsverhoudingen. Omtrent de werking van dit instrument lezen we in de December-aflevering van Productiviteitsnieuws" het volgende: In de betrokken bedrijven heeft men een soort telefooncel geïnstalleerd, waar- In een telefoon is gemonteerd, welke is doorverbonden met een bandrecorder Wanneer nu een van de personeelsleden iets heeft wat hem niet bevalt of waar hij boos over is, stapt hij resoluut naar de afblaascel" Pakt de hoorn van de haak ë'n blaast af", om daarna opgelucht en wel weer verder te gaan met zijn werk. De bandrecorder heeft intussen het ge sprek geregistreerd en het gehele ver haal kan dan op een bepaald moment rustig door de personeelchef worden aan- gehoord. Naar wordt beweerd, is door die ,,ai~ blaascel" de stemming in de genoemde bedrijven aanzienlijk verbeterd. Boven dien zouden in vele gevallen ook aperte onrechtvaardigheden aan het licht zijn gekomen, terwijl een en ander eveneens heeft geleid tot verbetering van werk methoden e.d." Te Brussel stierf gisteravond, in de leef tijd van 77 jaar, de heer Paul Jourdain, directeur van het katholieke dagblad „La libre Belgique". Zijn vader had de ..Libre Belgique ti.j- dens de eerste wereldoorlog als 'n onder gronds blad gesticht. In de letteren heerste armoe. Terwijl de populariteit der pocketbooks zich ook in ons land in verheugende mate uit breidt en -de kwaliteit dezer goedkope herdrukken een stijgende lijn vertoont, moet gezegd dat door Nederlandse auteurs in 1954 zeer weinig scheppend werk van betekenis is geleverd. De dit jaar voltooide autobiografie van Ray mond Brulez „Mijn woningen" behoort, wat het proza betreft, tot de lichtpunten. Verblijdend is dat kort voor het einde van het jaar enkele katholieke schrij vers van zich deden spreken. Henri Bru- ning publiceerde een meesterlijk boek over Gezelle (we komen hieron nader terug), Jos. Panhuysen schreef een ro man „Leven alleen ts niet genoeg" en een jeugdige auteur Noud v. d. Eeren- beemt debuteerde gelukkig met de ro man ..September". In de dichtkunst zijn enkele bundels van belang te melden. De herdruk van de gedichten van Herman v. d. Bergh bilvoorbeeld en het eerste deel van M. Nijhoff's verzameld werk. Interessant voor een inzicht in de moderne Neder landse dichtkunst was de bundel in zakformaat „Nieuwe griffels schone leien". Vermelding verdienen tenslotte het Pen-concres waarbij o.a. Victor van Vriesland eredoctor van Leiden werd. de Wolff en Dekenherdenking het over lijden van prof. P. N. van Evck. en de toekenning van de P. C. Hooftprijs aan mr F Bordewijk. rtchte Madonna-tentoonstelling drie hoogtepunten betekenden. Voorts in Vlissingen waar de kostelij ke penseelschetsen van Constantin Guys te zien waren, in Arnhem dat in het ge meentemuseum een aanzienlijke collec tie nieuw werk van Zadkme heeft on dergebracht en in Eindhoven waar thans het werk van drie Vlaamse expressio nisten is te zien. Van de grote steden kwam Rotterdam het best voor de dag met de Mostra 54, wellicht de mooiste tentoonstelling van het hele jaar en verder nog met een fijn geselecteerde BreitneT expositie. Delft handhaafde de traditie middels de Antiekbeurs en de tentoonstelling „Contour". Nieuwe bevrijdingsmonu- menten in Eindhoven en Nijmegen van resp. Paul Gregoire en Marius van Beek vroegen de aandacht. De beeldhouwer Charles Vos en de edelsmid Jan Eloy Brom ontvielen ons dit iaar. In Frank rijk stierf met Henri Matisse 4 Nov.) een der toonaangevende kunstenaars van de moderne tijd. die, zelf niet ka tholiek, ook voor de religieuze kunst betekenis had door zijn werk in de Do- minicanessenkapel te Vence. Tenslotte het toneel. Hier doet zich het tegengestelde verschijnsel voor van wat we zojuist in de beeldende kunsten heb ben opgemerkt. Veeleer kan In de to neelsector van toenemende centralisatie Gerard Philippe in „Le Cid" van Cor- neille dat het Thédtre National Populaire tijdens het Holland-Festival in de Ko ninklijke Schouwburg ten tonele bracht. zelfs niet in Ostrowsky's „On- Theater waagde het met „Peer In de beeldende kunsten, zoals ge woonlijk zich vooral manifesterend in tentoonstellingen, komt een duidelijke tendens tot decentralisatie aan de dag. De grote tentoonstellingen vond men dit jaar niet in Amsterdam of Den Haag, maar in Utrecht, waar Sao Paulo, de Peruaanse kunst en de thans daar inge- worden gesproken in zoverre dat de grote voorstellingen in 1954 alle door het Amsterdamse of Haagse gesubsidieerde gezelschap werden ten tonele gebracht. De Ned. Comedie plaatste zich aan da spits der vaderlandse toneelgezelschap pen met „Saint Joan'' van Shaw, met „Muiterij op de Caine" met Eliot's „Particuliere secretaris" maar vooral met de beklemmende „Electra"-voor- stelling, uitgevoerd tijdens het Holland Festival, en met de hernieuwde verto ning van Tsjechow's „De drie zusters" waarin regisseur Scharoff jubileerde. Een goede tweede was de Haagsche Co medie die Anoulh's „De leeuwerik", Shaw's „Caesar en Cleopatra" (tijdens het Holland-Festival), Shakespeare's „Midzomernachtsdroom" en twee stuk ken van Cristopher Fry op de planken bracht. Rotterdams Toneel, geheel gere organiseerd onder leiding van Anton Ruys, startte in September maar heeft tot dusver nog geen grote dingen laten zien, weer' Gynt' Onvergetelijke voorstellingen gaf het Theatre National Populaire van Jean Vilar tijdens het Holland Festival. De Don Juan van Vilar en de Cid van Ge rard Philippe waren evenzuveel hoogte punten in het toneeljaar. Zij stelden het Wiener Burgtheater, uok op Festi- valbezoek, en het Shakespeare Memorial Theatre dat in Januari Anthony and Cleopatra" kwam spelen, In de schaduw. Else Mauhs kwam weer (even) op het toneel bij de viering van het 60-jarig bestaan van de A'damse Stadsschouw burg. Jacques Reule, die enkele weken geleden is overleden, stond in April weer op de planken van de Koninklijke in Den Haag, die het 150-jarig bestaan vierde met een spectacle-coupé van oud gedienden en een expositie ..Theater" tn het Haags Gemeentemuseum. Een an dere „come-back" was die van Nel Stants. optredend in Eliot's „Particuliere secretaris". Nieuwe schouwburgen kwamen tot stand in Deventer, waar een unieke ver- licbtingsinstallatie werd aangebracht en In Rotterdam-Zuid waar de naam van de Groote Schouwburg herleefde zij het voorlopig zonder de aan die naam ver bonden glorie. In de balletwereld was de centralisa tie volkomen. Het Nederlands Ballet on der Sonja Gaskell's leiding kreeg einde lijk zijn beslag en debuteerde niet on verdienstelijk in het Gebouw voor K en W. te Den Haag. Bezoeken van Sadler's Wells Vicente Escudero en, opnieuw, de Joegoslavische dansers behoorden tot de evenementen van het jaar. Wanneer de geschiedenisleraren aan christelijke scholen voor V.H.M.O., die dezer dagen deelnamen aan een con ferentie van het christelijk paedagO' gisch studiecentrum, hun wensen ver vuld krijgen, dan zullen de eisen, wel- ke op het ogenblik met betrekking tot de geschiedenis worden gesteld bij de eindexamens aanzienlijk worden vermin- derd- j Nadat de leraren in verschillende sec ties uitvoerig hadden gediscussieerd over deze eindexameneisen werd in een ple naire zitting een algemene conclusie getrokken. Hierbij kwam de wens tot uitdruk king dat de volgende eindexameneisen voor het vak geschiedenis worden ge steld: j j Voor het gymnasium A de vaderlandse geschiedenis van 1813 tot heden; voor de algemene geschiedenis wordt ge vraagd enig begrip van de denkbeelden van de achttiende en begin negentiende eeuw en de politieke geschiedenis van 1848 af. Voor de H.B.S. B omvat het examen de kennis van de vaderlandse en van de algemene geschiedenis van 1848 tot heden. Voor de H.B.S. A wordt als examen stof gevraagd de kennis van enige bij zondere onderwerpen uit de economi sche en culturele geschiedenis alsmede de vaderlandse en de algemene geschie denis van 1848 af. Voor de M.M.S. omvat he* examen enige kennis van de hoofdtrekken der beschavingsgeschiedenis van de tweede helft der zeventiende eeuw af alsmede de politieke geschiedenis, wat de vader- landsche geschiedenis betreft vanaf 1848, wat de algemene geschiedenis aan gaat vanaf 1871. Tenslotte wenst men voor wat het gymnasium A betreft het examen in 2 x 20 minuten af te nemen. Deze wensen zullen de staatssecretaris van O. K. en W. worden voorgelegd. De voorzitter van de Commissie Onder nemingsraden, prof. dr F. J. H. M. van der Ven, wenste als laatste spreker de staats secretaris geluk met de installatie van de A.B.C. en bracht dank aan de voorzitters en leden der commissie, namens de Com missie Ondernemingsraden van de S.E.R. Spreker stelde er prijs op te onderstrepen, dat het werk van verschillende bedrijfs commissies veel verdienstelijker is dan uit op dit moment reeds in getallen uitgedruk te resultaten zou kunnen blijken. Er zijn er bij, die moeizaam zijn tot stand geko men, maar eenmaal ingesteld hun arbeid met zoveel ijver en toewijding zijn begon nen, dat men er nauwelijks genoeg waar dering voor kan uitspreken. Zij scheppen de voorwaarden voor een solide bevesti ging van de ondernemingsraden in ons maatschappelijk leven. Door het gesprokene in deze bijeen komst, aldus prof. v. d. Ven, is weer eens een helder licht gevallen op het feit, dat de grote gedachten van samenwerking tus sen ondernemer en werknemers en per soonlijke medeverantwoordelijkheid van sde werkers in de onderneming ten grond" slag liggen aan het institTiut der onderne mingsraden. Indien straks, naar spreker hoopte, in een groot getal deze ondernemingsraden zullen functionneren, dan mogen zij een kweekplaats zijn van samenwerking en ver antwoordelijkheid. Maar de bereidheid tot die samenwerking en tot het dragen van die verantwoordelijkheid moet van de aan vang af reeds aanwezig zijn. Het wil hem voorkomen, dat die bereidheid niet uitslui tend bij de afzonderlijke werkgevers en werknemers behoort te worden aangetrof fen, maar evenzeer bij hun organisaties, zeker nu deze een plaats hebben toebe deeld gekregen In het stelsel der wet. Spreker zeide tenslotte, dat hjj geen be wonderaar is van een systeem, waarin ver antwoordelijkheden zoveel mogelijk cen traal worden gedragen. Er is dan ook geen reden tot enige bezorgheid, aldus prof. v. d. Ven, dat door de Algemene Bedrijfs commissie een weg wordt gewezen, die leidt tot het onthouden van verantwoorde lijkheid aan onderdelen van het georgani seerde groepsleven. De economische strafkamer van de rechtbank te 's-Gravenhage heeft de twee firmanten van 'n Haagse aannemings firma voor electro-technische installaties vrijgesproken van het hun ten lastegeleg- de, dat inhield dat zij bij het berekenen van een opzetsom ver boven het bedrag van gecalculeerde kosten waren gegaan. Samen met dertien andere bureaux had den deze firmanten ingeschreven op de onderhandse inschrijving voor de aanleg van de electrische installatie in het nieuwe stadhuis te 's-Gravenhage. In een vergadering had men besloten ieder 60.000 hoger in te schrijven. Dit bedrag diende als vergoeding voor de veertien door de firma's gemaakte project-calcu laties en ter compensatie van het feit, dat de gemeente Den Haag zelf voor een deel van het materiaal zou zorgen, waarvan de aannemer 5 procent van de kostende prijs zou krijgen. De officier van Justitie had tegen de firmanten ieder 3.000 boete, subsidiair 30 dagen hechtenis gerequireerd. Zeepost Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Oranje". (4 Jan.); m.s. „Ta- binta", (6 Jan.); Ned. Nw. Guinea; m.s. „Oran je", (4 Jan.j; s.s. „Peleus", (11 Jan.). Ned An tillen; s.s. „Waterman", (31 Dec.); m.s. „Norin- da", (II Jan.). Suriname; m.s. „Schie" (3 Jan.); m.s. ..Bonaire". 112 Jan.). Unie van Z Afrika en Z.W. Afrika: m.s. ..Arundel Castle", (31 Dec.); m.s. „Jagersfontein", (11 Jan.). Canada: m.s. „Westerdam", (6 Jan.); s.s. „Rijndam", (12 Jan.). Argentinië: s.s Cordoba" (31 Dec.l; m.s. ..Paraguay" (3 Jan.); s.s. „Presidente Peron", (8 Jan.). Brazilië: m.s. „Paraguay Star", (3 Jan.): s.s. „Presidente Peron", (3 Jan.); m.s. ..Aldabi", (12 Jan). Australië: s.s. „Waterman", (31 Dec.); via Engeland. (8 Jan.) Nieuw Zee land: s.s. „Waterman", (31 Dec.); 'via Engeland, (8 Jan.). (Van onze correspondent). De treinreiziger, die Maandag j.I. tussen Oss en Den Bosch uit de trein viel, is aan zijn verwondingen bezweken. Het slacht offer bleek niet afkomstig te zijn uit Den Bosch zoals gisteren werd gemeld, maar uit Nieuw Ginneken. Over de toedracht van de zaak verne men wij het volgende De heer H. was met zijn verloofde van Arnhem op weg naar huis. Zij waren in Oss per abuis uitgestapt, daar zij in de mening verkeerden in Den Bosch te zijn. Nog juist op tijd konden zij In de al rij dende trein verder reizen. Toen bleken zij in een tweede klascoupé terecht ge komen te zijn, maar omdat zij derde klas moesten reizen, hebben ze later de lege bestuurderscabine achter het tweede klas treinstel opgezocht. Hierin bevindt zich geen noodrem. Toen de Dieseltrein het stadion „De Vliert'' naderde, meende v. H.. misleid door de vele lichten en het stadion, dat de trein spoedig op het sta tion zou binnenlopen en opende reeds het portier. Door de sterke zuiging viel hij naar buiten en een poging om zich nog vast te grijpen, mislukte. Omdat de donkere bestuurscabine aan de binnenkant niet voorzien is van een gewone deurknop, meende het ont hutste meisje, dat zij opgesloten was en het duurde tot de aankomst in Den Bosch, voordat zij alarm kon maken. Achteraf is de politie gebleken, dat zij z'onder moeite de cabine wel had kun nen verlaten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7