Opnieuw uitstel van beslissing over Duitse herbewapening Mendès-France geagiteerd; obstructie in de Nationale Vergadering K Goede voorwaarden scheppen voor effectieve arbeid Productiviteits bevordering primair een kwestie van mentaliteit" Stavenisse wil nieuwe haven aanleggen 20.000e schip in Nieuwe Don Juan Carlos naar Madrid Waterweg Nieuwe Rechtsorde voor het Koninkrijk m 't Gaat zeer goed in de wereld met de economie J Weerspannig tot het laatste ogenblik Spanning geprolongeerd Late Kerstgeschenken voor kapitein Gerassimos Aravandinos Donderdag 30 December 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hedennamiddag stemming Dit jaar meer onderwijzersakten Productiviteitsraad voor de Grafische Industrie geïnstalleerd Oude wordt gedempt "dupont verlaagt prijs synthetische rubber Voor de vluchtelingen V'ulkaanuitbarstingen en aardschokken Uitbetaling slacht- varkens naar kwaliteit Etentje voor de Opvolger van Franco? bemanning Statuut iu de drie rijksdelen afgekondigd WEERBERICHT SABENA-HELICOPTERVLOOT WORDT UITGEBREID X Uitglijden over strohalm PRIJSVERHOGING WALSDRAAD W. DUITSLAND 2.653.000 Zware schade op Salina I De wecrverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt, overwegend droog weer met op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Kouder, vooral in het Oosten van het land. Vrijdag 31 December: Zon op 8.49 uur, onder 16.38 uur. Maan op 11.17 uur, onder 00.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Sabena heeft in dc V. S. twee heli copters van het type Sikorsky S—55 be steld, die in de loop van 1955 zullen worden afgeleverd. Dan zal het aantal toe stellen van dit soort zes bedragen. In verband met de Wereldtentoonstel ling, die in 1958 te Brussel zal worden gehouden, is voorts besloten de heliha ven te Brussel belangrijk uit te breiden. Ook zou worden overwogen in de voor naamste centra van het land dergelijke heiihavens in te lichten. (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Premier Mendès-France had gedacht gistermiddag van de Nationale Vergadering eindelijk na zoveel dagen behandeling van de Panjse Ver dra een een definitieve beslissing te krijgen over de kwestie van de Duitse herbewapening. Dat dachten ook de honderden demonstranten, die voor het 1 aleis Bourbon tegen die bewapening wilden betogen, maar door de politie in toom werden gehouden en zich dus maar bepaalden tot het luidruchtig zingen van de „Marseillaise" en de „Internationale Het is evenwel anders gelopen. Obstructie in het parlement, waarbij men de Kamer-voorzitter, André de Troquer, en de regering lastig viel over procedure-kwesties, leidde er toe dat de beslissing opnieuw werd uitgesteld. Tegen middernacht werd bepaald, dat de stemming thans heden- namiddag" om"vijf uur zou plaats hebben. Wel heeft de Kamer ingevolge een eis van een zeer geagiteerde Mendès-France, door het geven van haar vertrouwen op een ander onderdeel der Parijse verdragen, opnieuw een bewijs gegeven, dat de premier voor zijn voorstel betreffende de Duit«e herbewapening in tweede lezing hedennamiddag op een, zij het geringe, meerderheid kan rekenen. was en eerst hedenmiddag om vijf uur zou plaats vinden. De tekst van de door de Nationale Ver gadering aanvaarde motie van de heer Paiewski, die alle verdragen onscheid baar verbindt, maakt, dat als vanmiddag de Duitse herbewapening géén meerder heid vindt, a 11 r onderdelen van de Parijse verdragen zonder meer als ver worpen moeten worden beschouwd De stemming van vanmiddag bepaalt dus het ganse lot der Parijse verdragen. Men acht hier aanvaarding der Duitse herbewapening met een uiterst kleine meerderheid het meest waarschijnlijk. Het is bekend, dat sommige tegenstem mende onafliankelijken en MRP-ers van middag uiterst scherp op de stem-controte zullen ietten en, voor het geval dat de heer Mendès-France enkele stemmen te kort zou komen, haastig hur eigen tegen stemmen in onthoudingen zullen veran deren om zodoende de Parijse verdragen nèt niet te doen stranden. Met afgrijzen zullen de Zwitsers zich blijvend de vooravond van Kerstmis 19JH herinneren. Toen tti. stortten ontzaglijke massa's natte sneeuw zich met donde rend geraas m de dalen van 1 Vallis, het Zivilserse doden-otfer aan de lawines met vier vermeert!erend In Zermatt, Esserto, Croir de C -eur en andere plaat sen iverd onbesclit jfelijke schade aan gericht. De vier slachtoffers vielen in Fionnay Versplinterde resten van landhuizen worden in Lourtier opge ruimd. jto* a--'-. De nieuwe behandeling van de Duitse herbewapening, die j.l. Vrijdagmorgen vroeg in eerste lezing door de Vergadering met 280 tegen 259 stem werd verworpen, gaf aanleiding tot voeringen van een twaalftal parle:m leden. Ze konden slechts bewijzen aati onderwerp nu langzamerhand vo èg_ is uitgeput. En ook de heer France kon in zijn antwoord niets nm en. meer toevoegen aan de reek. s ten, die hij nu al zo vele keren heelt moe ten herhalen. u-merin? in de Het enige ogenblik van beroenng in de Nationale Vergadering kwam tfldens ae rede van de ^groepsleven, die' wegens de "houding van de heer Mendès-France ten aanzien van de verworpen E.D.G. uit diens kabinet is getreden, doch die niette min tot dusverre met de regeringsmeer derheid bleef meestemmen._ In een ontzaggelijk heftige aanval op de heer Mendès-France, waarbij laatstge- noemde enige malen hevig protesterend onsnrong, stelde de heer Claudius Petit de premier de vraag, welke nu eigenlijk ue preuii pie van de kamer stukken en de officiële redevoeringen in het parlement? Of die, welke hem door sommigen wordt toeresc hjen MU welke vermoedens hi) dan m - vert,an<j wel aanleiding is geweest. In hiermede vroeg hij ook naar «oustellc nomen opneming van de heer Soustes de Gaullistische leider, in het kabinet, wat hem een herleving van sommige na tionalistische sentimenten deed vrezen. Na schorsing der vergadering begon bij het begin van de avondzitting de obstruc tie. Eèrst werd de juistheid van t verslag van de vorige vergadering door n rechtse tegenstander der Parijse verdragen, in twijfel getrokken. Dat betekende een cfprnming en kostte weer ongeveer een half uur Daarna wachtte de oppositie, communisten inbegrepen de minister- nresident op met een strijd methode, die tiidens de Derde Republiek verschillende malen succes had: men trachtte de heer Mendès-France nog voor de stemming over een strohalm te doen uitglijden. Deze zaak lag aldus. De heer Mendès- Fnance had des middags om half vijf de eaulistische heer Noël weten te bewegen een door hem ingediend amendement in te trekken. Dit amendement was oven gens al in de tekst van het me ringsvoorstel over de herbewape S P genomen. De heer Mendes-France de nu de stemming te kunnen doe"X,iik; vinden over de in zijn oorspnonkeWse vorm herstelde tekst, zonder de vertr wenskwestie opnieuw te stellen. Keeas het begin van de middagzitting was u twijfel getrokken, of dit constitutioneel z maar ging en of niet opnieuw de vertrou wenskwestie moest worden gesteld. Kamer-voorzitter had toen beslist, dal cm niet nodig was. In het thans volgende debat werd, met die ongelooflijke spits vondigheden en listige zetten waarin het Franse parlement zich zo gaarne vermeit de mogelijkheid van het houden van de stemming betwist op grond van het feit. dat no" "geen vier en twintig uui waren verlopen sedert de heer Mendès-France na de intrekking van het amendement- Noël de tekst van het regeringsontwerp had gewijzigd. Constitutioneel had de premier op dat moment een nieuwe ver trouwenskwestie moeten stellen waarna de vereiste bedenktijd voor het parlement van één etmaal, opnieuw zou moeten be ginnen te lopen. Na een langdurig beraad met het Bureau van de Kamer stelde voorzitter Le Troquer de protesterenden uit de rijen der rechterzijde er uit de commu nisten in het gelijv en tegen midder nacht werd bekend gemaakt dat de stemming op dat moment onmogelijk van „goede wil Hevig verrast en verontrust door deze gang van zaken, eiste de minister-presi dent toen, dat de Nationale Vergadering na ai de beroering die haar houding reeds in binnen- en buitenland had verwekt, in elk geval een uitspraak zou geven, waar uit zou blijken, dat de tractaten uiteinde lijk toch zouden worden aanvaard. Hij vroeg stemming over de kwestie, die als tweede punt op de agenda stond: de vol gens de procedure vereiste tweede stem ming over de toelating van Duitsland tot de NATO en over de gelijktijdige uitwis seling der ratificatie-oorkonden van alle Parijse verdragen. Deze punten waren Maandag reeds door de Nationale Verga dering aanvaard en er moest thans als één geheel opnieuw over worden gestemd. De heer Mendès-France kreeg zijn zin en deze stemming - waaraan eveneens de vertrouwenskwestie was verhonden leverde de volgende uitslag op: 287 voor 256 tegen. De meerderheid van 38, die Maandag voor deze punten was te vinden was geslonken tot 31 Sommigen schreven dat hier toe aan de botsing tussen de heer Claudius Petit en de premier Hiermede is men er evenwel nog niet In de grootste spanning heeft de gehele wereld gisteravond vergeefs de uitslag van de stemming afgewacht, die de be slissing over de Duitse herbewapening en de toekomst van de Westerse defensie zou brengen. De Belgische ochtendbladen, die het ai- drukken van hun edities tot het laatste toe, desnoods meer dan vier uur zouden ophouden, hadden met medewerking van de Belgische radio een speciale waar schuwingsdienst ingesteld. die ogen blikkelijk de uitslag zou doorgeven. De Brusselse zenders bleven in de lucht met lichte muziek, welke zo nodig elk ogen blik onderbroken zou kunnen worden voor het grote nieuws. Op het voor Brus sel zeer ongebruikelijke tijdstip van half twee moesten de zenders vannacht sluiten met de mededeling, dat de stemming was uitgesteld In zijn vaeantie-verblijf in Augusta (Georgië) wachtte president Eisenhower, gereed om hij een verwerping onmiddel lijk naar Washington terug te vliegen, de stemming af. In de loop van de avpnd had hij een telefoongesprek van meer dan een half uur met zijn minister van buiten landse zaken Foster Dulles. Dp telefoonlijnen naar het kuis van de Duitse bondskanselier dr Adenauer in Rhoendorf werden vrijgehouden om de be slissing onmiddellijk door te bellen. Men had reeds voorbereidingen getroffen om ingeval van een verwerping het Duitse kabinet voor hedenmorgen bijeen te roepen De spanning is nu geprolongeerd tot hedennamiddag. Kweekscholen telden ook meer leerlingen Uit de zojuist verschenen publicatie van het C.B.S., getiteld „statistiek van de on derwijzersopleiding in het jaar 1954/'55". bljjkt o.m., dat onderwijzersopleiding in het jaar 1954-'55: 12.774 leerlingen telde te gen 12.011 in het jaar 1953/'54 (toeneming 6.4 procent). In 1954 werden bijna 1.600 leerlingen meer voor het eerste tot de kweekscholen toegelaten dan in 1953 (4.338 tegen 3.361). Voorts werden aan de kweekscholen dit jaar 3.208 onderwijzersakten uitgereikt' dat is 343 meer dan in 1953. Het aantal ge slaagden bij de staatsexamens voor onder wijzers steeg van 319 in 1953 tot 360 in 1954, zodat in totaal dit jaar 3.568 onder wijzersakten werden uitgereikt, d.i. bijna 400 meer dan in 1953. De examenklasse, leerjaar IV, welke in 1954 is begonnen, telt 346 leerlingen minder dan de examenklasse, welke in 1953 begon (3.129 tegen 3.475). Hierdoor zal bet aantal geslaagden in 1955 vermoedelijk ongeveer 300 lager zijn dan in 1954, tenzij 'n belang rijke toeneming van het aantal geslaagden bij de staatsexamens zou optreden. De gemeenteraad van Stavenissr is gis termiddag in een spoedeisende vergade ring bijeen gekomen. Burgemeester L. Verburg bracht hulde en dank aan allen die tijdens de storm van 23 December hulp hebben verleend, in het biizonder aan de officieren en mansvhannen van het 432ste Bataillon Limburgse Jagers De voorzitter heeft daarna ter tafe' gebracht een voorstel van B. en W om minister Algera te verzoeken, op de kortste termijn van Rijkswege tot uitvoering van een door de burgemeester van Stavenisse voor deze gemeente ontworpen beveiligings plan (havenplan) te laten overgaan Het voorstel werd met algemene stemmen door de raad aanvaard. Dit plan beoogt de demping van de be staande haven en het aanleggen van een nieuwe in de Noordwestelijke hoek van de Margarethapolder. Hierdoor zal hel thans aanwezige gevaar voor overstro ming van de havenwijken *.iin weggeno men, De gedempte haven zal kunnen wor den gebruikt voor de aanleg van een speelveld, volkstuinen parkeerterrein e.d De nieuwe haven za! gunstig gelegen zijn voor de scheepvaart en uitstekende dien sten kunnen bewijzen als vluchthaven. gelegen tussen die in Bruimsse er Wemel- dinge. Zij zal ook na uitvoering van het Deltaplan gehandhaafd kunnen blijven; dit in tegenstelling tut de beslaande De nieuwe haven zal voorts gunstig zijn gelegen ten opzk-hte van net voor Stavenisse geproierteprde industrieter rein Aangezien door demping van de be staande haven met vrij lange havengeul ePn flinke oppervlakte aan bouw 'and zal Dupont de Nemours heeft een prijsver- la°in« aangekondigd voor de twee be langrijkste soorten neoprene synthetische rubber van 41 tot 39 dollarcent per pound. Westduitse producenten van walsdraad zunen de binnenlandse prijzen DM 4 pet ton verhogen met ingang van 1 Januari. vrijkomen, zou de uitvoering van het havenplan eerder een aanwinst betekenen van landbouwgronden, dan een verlies. De nieuwe haven zal ook gunstig zijn ge legen om te kunnen dienen als jacht haven. gelegen tussen Zierlkz.ee. Bruinisse er Wemeldinge. Het college van Ged. Staten van Zee land zal worden verzocht het plan te steu- (Van onze Amsterdamse redactie) „Een daad van wijs beleid", zo noemde minister A. C. de Bruijn voor de P.B.O. de oprichting van het Productivitettscen- trum voor de Grafische Industrie, waar van gisterenmiddag in het Paviljoen Vondelpark in Amsterdam de Produc tiviteitsraad waarin zowel werkgevers als werknemers N zitting heb- J ben, werd ge ïnstalleerd. De bewinds man bewon derde de gelukkige vormgeving van deze be- drjjfstakge- wijze centra ter bevorde ring van de productiviteit centra. die reeds zijn op gericht in de baksteen industrie, de bouwnijverheid de sector van het kleinmetaal, in de schoen-, confectie-, meubel-, vlasin dustrie en in het schildersbedrijf, terwijl andere industrieën met de voorbereidin gen bezig zijn. Het grote voordeel van deze centra „uniek in de wereld en voor ons land de enig juiste weg" zag de minister vooral in het feit. dat de be- drijfsgenoten zelf voor de „planning voorbereiding en uitvoering van de pro- ductiviteitsbevordering zorgen en er ook de verantwoordelijkheid voor hebben. De taak van de overheid kan in deze slechts van stimulerende aard zijn. Speciaal middelgrote en kleine bedrij ven zullen door het centrum van advies worden gediend. MINISTER DE BRUIJN .„daad van wijs beleid'*.. De heer De Bruijn roemde de grafische Industrie, die een van de belangrijkste takken van het vaderlandse bedrijfsleven is, baanbrekend werk heeft verricht en ten voorbeeld aan de andere industrieën wordt gesteld. Nadat hij er aan had her innerd. dat de verleende overheidssteun van initiële aard. is geweest, daar de fi nanciering nu door de grafische bedrij ven zelf zal moeten geschieden en ook zal geschieden want er is reeds 80 mille gevoteerd wees de minister er ten slotte met nadruk op. dat de producti viteit en de productiviteitsbevorderin*' primair een kwestie is van mentaliteit en geestelijke instelling, waarna hij de raad installeerde. Bedrijfsblindheidgenezen De heer C. Hoogewerf. voorzitter van de raad. maakte de oprichting van vijf werkcommissies bekend welke zich o.m. met het vraagstuk van de bedrijfsverge- lijking ën de interne organisatie, met de beloningtechniek en de scholing zullen bezig houden. De heer J. W. Rommerts voorzitter van het overkoepelende or gaan van de vier werkgeversorganisaties -'"•drukkers, steen- en offset-drukkers binders en chemigrafen) had het deugd gedaan, dat men buiten de wereld van de grafische industrie naar aanleiding van het Kerstnummer van het Drukkers weekblad had gesproken van de „vakde votie" van de werkers in deze tak van het bedrijfsleven Hij sprak de hoop uit dat de raad de patroons zou genezen van de nog maar al te vaak voorkomende bedriifsblindheid". Arbeiders hunnen t niet alleen I De heer A. M. van den Boogaart die namens de drie werknemersorganisa ties (N.W.. C.N.V. en K.A.B.) sprak, meende, dat de arbeiders nog niet de overtuiging hadden, dat zij hun ge rechtvaardigd aandeel in de maat schappelijke welvaart in alle opzichten al hadden verkregen. De heer Van den Boogaart begreep, dat de Nederlandse verhoudingen niet te reflecteren waren op de Amerikaanse, doch hij veronder stelde dat ook de werkgevers zullen begrijpen, dat het niet alleen van de werknemers kan komen. Het gaat ten slotte niet om zo hard mogelijk, maar om zo effectief mogelijk te werken en daarvoor moeten de patroons de voor waarden scheppen. Op het stuk van de menselijke verhoudingen is al veel ver beterd. er wordt gelukkig meer begrip getoond voor de mens in de arbeider, in wie men geen verlengstuk van de machine meer ziet. De heer Van den Booogaart ze^de de raad van werkne merszijde alle medewerking toe. Het Productiviteitscentrurn coördineert de verschillende activiteiten in de gra fische industrie, zoals de leerlingenoplei ding, het Instituut voor de grafische technieken TNO. de stichting Grafisch Exportcentrum, de Netherlands Photo- Engravers Export Association en de Tijd- normendienst. De oprichting van dit centrum werd mogelijk gemaakt door studiereizen naar Amerika van twee teams, waarvoor de overheid een sub sidie gaf De Rijkssteun voor het centrum bedroeg vijf ton Het grafische bedrijf wordt uitgeoefend in ongeveer 3000 on dernemers met ca 50.000 werknemers. Zij is een van de best georganiseerde be- drijfsgemeenschappen in ons land. De vruchten van de nauwe samenwerking tussen werkgevers- en werknemersorga nisaties zijn o.a. de reeds meer dan 40 iaar bestaande C.A O., een bedrijfspen sioenfonds dat de kwart eeuw al gepas seerd is het Algemeen Sociaal Fonds enz. De geschatte'omzet beliep in 1951 435.5 millioen guldens. Bij het Comité Vluchtelingenhulp 1954 is cpnieuw 58.000 binnengekomen De stand van de actie is daardoor geworden: 2.653 000 Vier nieuwe aardschokken op het eiland Salina. ten Noorden van Sicilië, hebben het totaal van de aardschokken, die 23 December begonnen, op 75 ge bracht. De schokken staan in verband met de nieuwe uitbarsting van de niet veraf gelegen vulkaan Stromboli, langs de helling waarvan thans met een snel heid van zestien kilometer per uur een lava-stroom omlaag vloeit. Hoewel de lava het dorpje bij de vulkaan niet be dreigt, houden de bewoners hun boten gereed om eventueel ogenblikkelijk te kunnen evacueren. Op het eiland Salina zijn op het ogen blik nog maar 400 van de 1672 bewoners achtergebleven. Bijna alle gebouwen zijn beschadigd en vele woningen zijn totaal ingestort. Verschil tussen prijsklassen verhoogd Voortdurend moet worden gewerkt aan de kwaliteitsverbetering van de slachtvar- kens. Dit klemt te meer, nu de concurren tie op de wereldmarkt steeds toeneemt, waarbij de kansen van het goede vleesvar ken verreweg de beste zijn, aldus deelt men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw mede. De uitbetaling naar kwaliteit is een belangrijke stimulans om de productie te verbeteren. Bij het sinds begin 1952 toegepaste systeem, dat drie prijsklassen onderscheidt, bedraagt het verschil tussen deze klassen 3 cent per kg koud geslacht gewicht. Met ingang van 3 Januari a.s. zullen deze verschillen tot 5 cent worden ver hoogd, zodat het prijsverschil tussen een eerste klasse en een derde klasse varken 10 cent per kg zal gaan bedragen Het Bedrijfschap voor Vee en Vlees en het Vee- en Vleesaankoopbureau verplich ten de baconfabrikanten dit uitbetalings- systeem toe te passen. Verscheidene grote vleeswarenbedrijven en slachterijen heb ben zich verbonden ook de vleeswarenvar- kens op overeenkomstige wijze aan te ko pen. In Generaal Franco en de Spaanse kroon pretendent Don Juan. zijn gisteren over cengekomen, dat de 16 jarige oudste zoon van Don Juan, Don Juan Carlos, na 6 Januari naar Madrid zal komen om daar te beginnen met de zes jaar durende op leiding, die Franco voor de jeugdige prins heeft uitgestippeld. Zoals bekend zou het Spaanse staats hoofd Prins Juan Carlos als zijn opvolger wensen. De generaal en Don Juan ontmoetten elkaar gisteren in het landhuis van een Spaans edelman, het ..Palacio de las Ca- bezas" te Casatejada nabij de Spaans— Portugese rens. De bespreking was strikt gehei De wegen, die naar het landgoed leiden, waren afgezet. Naar men aanneemt zijn de troonpre tendent en de generaal het eens gewor den over de opvoeding van prins Juan Carlos, die zou bestaan uit twee jaar mi litaire opleiding, twee jaar universiteit en twee jaar technische hogeschool. Na Januari zal de prins zijn huidige studies in Madrid dat dan zijn officiële verblijfplaats zal worden, voortzetten tot April. Dan moet hij toelatingsexamen doen voor de school voor cadetten der nfanterie in Saragossa Vermoedelijk zal !e prins ook een cursus volgen op de larine-schoo! in Gallega en op de lucht- f-hoo) nabij Carthagena. Don Juan heeft Franco een ljjst over handigd van degenen die hjj wenst te zien als de leden van het militaire en civiele huis van zijn zoon. Daaruit blijkt, dat de prins in Madrid een offi ciële staat zal voeren. VLAARDINGEN Woensdag (Van onze verslaggever) de propvolle -alon van het Griekse vrachtschip .Roriiis heelt kapitein Gerassimos Aravandinos vanmiddag, diieel nadal Min sehip omstreeks drie uur de naven van Vlaardingen was hïnneiiteini en een serie late kerstgeschenken In ont" vangst mogen nemen waarvan hij enkele uren daarvoor aiel dad kun" nen dromen Op de hno'cn tafel prijkten, naast elkaar een enorme doos sigaren, een stole tuil bloemen, een zilveren miniatuur tanker een gouden sigarettenaansteker, n fraaie tegel van de «>ad Vlaardingen en twee enveloppen waarvan de inhonn mor lil worden aangewend om tong en keel van kanilein en bemanning te strelen ,Zo'n ontvrngst" zei de grij ze Griekse kapitein verbouwereerd, „is mij nog nergens te beurt geva - len hoewel ik toch al heel wat heb gereisd Kapitein Gerassimos Aravandinos was de gezagvoerder van bel 20 000© schip dat dit laar de Nieuwe Water weg opvoer en zulke dingen zo heeft de Griek vandaag ervaren weet men In Nederland wel te v'eren. Reeds voordat het schip was gemeerd vond men op de kade bij de Nieuwe Ma- tex burgemeester J Heusdens van Vlaardingen. de rijkshavencommissa- ris Zuid. vice-adm raal b.d J Wtl- linge de heeT J Dirkzwager en dc directeur van de Nieuwe Matex. de heer P. Kuyper. Toen de loopplank eenmaal was uitgelegd, gonsde het in de kleine salon van „hoog bezoek" Kapitein Gerassimos Aravandinos was kenne lijk een beetje onthuts' toen prac- tisch-.al deze afgevaardigden hem on omwonden in het zonnetje zPtten. Homerus was Spaans Hoewel de kapitein goed Engels sprak, trachtte de burgemeester ook in het Grieks contact mei hem te krijgen door enkele regels van Ho merus ten beste te geven, doch dit was voor de brave kapitein Spaans. Vee) beter leek het hem om de enor me doos sigaren, die hij had gekre gen maar meteen open te breken en er met een glunder gezicht mee rond te gaan.. Zo iets overkwam hem toch ook niet iedere dag. Ongekend record Dit 20n00ste schip is onder nor male omstandigheden een onge- kend record. We] beleefde men in 1926 hetzelfde maar toen werd er in Engeland gestaakt, met alf gevolg, dat vele schepen uit noodzaak naar Nederland kwamen Bovendien is de „Rodos" biina het 20 000ste schip, dat Vlaardingen aandoet, zo kon burgemeester Heusdens niet zonder enige trots hier nog aan toevoegen. Vergelijkenderwijs kan worden op gemerkt, dat het aantal schepen dat in 1953 de Nieuwe Waterweg passeer de, 18.436 bedroeg. In 1952 bedroeg dit aantal 17 702 en in 1951: 15.494. Met de kapitein werd ook de loods, de heer P. C. de Jong uit Maassluis, in de huldiging betrokken Hij ont ving eveneens een sigarettenaanste ker en speciaal de heer Dirkzwager zwaaide hem vele waarderende woorden toe, bestemd voor het ge hele loodspersoneel. Wat betreft de bemanning van de „Rodos". ook die zal net te klagen hebben. De inhoud van de beide en veloppen, zo werd ons verzekerd. Is ruimschoots voldoende om allen een goede en een rijkelijk besprenkelde maaltijd aan te bieden. Het regende geschenken toen kapitein Gerassimos Aravandinos van alle kanten in het zonnetje werd gezet. Ook burgemeester Heusdens bood, namens de Gemeente Vlaardingen, de Griekse zeeman een souvenir aan. Nadat H. M. de Koningin op 15 Decem ber j.l. in een plechtige zitting in de Ridderzaal het Statuut voor de nieuwe rechtsorde voor het Koninkrijk der Neder landen had bevestigd, heeft gisteren in de drie rijksdelen de afkondiging daarvan plaats gehad. In Nederland bepaalde deze zich tot een proclamatie in een gisteren verschenen buitengewoon nummer van de Neder landse Staatscourant, „houdende plechtige afkondiging van de nieuwe rechtsorde voor het Koninkrijk, zoals deze is vervat in het statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden en van de acte van bevesti ging van het statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden". Bovendien is in deze buitengewone Staatscourant de tekst opgenomen van de acte van bevestiging en het statuut in zijn definitieve vorm. Tegelijk is verschenen nummer 596 van het Staatsblad, dat dezelfde inhoud heeft als het buitengewone nummer van de Staatscourant. Voldoening in Willemstad In de Ned. Antillen heeft, door de be sluiten die de regeringsraad Dinsdag had genomen, de afkondiging van het Statuut een aanzienlijk plechtiger karakter gedra gen dan aanvankelijk werd verondersteld. Na voorlezing van de acte van bevesti ging in de vergadering der Staten, heeft de gouverneur, mr A. A. M. Struycken. 'n korte toespraak gehouden, waarin hij d© Ned. Antillen gelukwenste dat thans dat gene is bereikt, waarnaar zo vele jaren is gestreefd. Moge zeide de gouverneur dit statuut ten voordele strekken van de Ned. Antillen, ook in dier voege, dat het zal bijdragen tot het persoonlijke ge luk van ieder zijner bewoners en vooral tot nut van het algemeen. Na de gouverneur sprak de voorzitter der Staten, de heer J. E. Yrausquin. Hij noemde de afkondiging van het Statuut de laatste stap op de weg naar het zelf standig maken van dit rijksdeel. Deze weg was niet altijd effen, al is er een intensief en vreedzaam overleg gepleegd, waarbij zoveel mogelijk rekening is gehouden met de belangen der deelnemende landen. Door het hanteren in de volle omvang van zijn grondwettelijke bevoegdheden, heeft het Huis van Oranje hierbij leiding ge geven. De methodiek van de dwang is het Nederlandse volk zozeer vreemd, dat er nooit aan zou kunnen worden gedacht deze weg te volgen. Dc dag van heden stemt ons ernstig, omdat hjj ons bewust maakt van onze verantwoordelijkheid: maar wij weten, dat wij iets goeds zullen bouwen, aldus de heer Yrausquin, die de gouverneur tenslotte verzocht, het getuigenis van aan hankelijkheid en dankbaarheid van de be volking der Ned. Antillen te wiUen over brengen aan de Koningin. Hij besloot zijn rede met een driewerf „Tioezee" op de Koningin, dat door alle aanwezigen uit volle borst werd overge nomen. In de vergaderzaal der Staten waren bij de afkondiging vertegenwoordigers van handel en nijverheid, van de geestelijk heid, de rechterlijke en de militaire macht, Statenleden, de voltallige rege ringsraad en vertegenwoordigers van de eilandgebieden aanwezig. In Suriname In Suriname vond de afkondiging even eens plaats in een plechtige Statenverga dering. Gouverneur Klaasesz de waarnemend voorzitter der Stalen, Kolader en minister Juglali spraken daarbij redevoeringen uit. Vervolgens was er een militaire parade, een receptie bij de gouverneur en een défilé van versierde voertuigen. Des avonds werd o.m. een gondelvaart gehouden. Tien samenwerkende organisa ties gaven echter een verklaring uit, waarin zij zeiden zich afzijdig te houden van het feest naar aanleiding van ds door de Staten aanvaarde amendementen op het kiesreglement. In de redevoeringen kwam o.a. de dank tot uiting ten opzichte van H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina terwij] ook minister Kernkamp hierin betrokken werd. De prefect van Frans Guyana, de heer Robert Bignon, was per vliegtuig uit Cayenne naar Paramaribo gekomen om de Surinaamse landsregering zijn geluk wensen aan te bieden. Bloemen voor Prinses Wilhelmina De bevolking van Suriname had aan deze dag een fijngevoelde attentie verbon den voor H. K. H. Prinses Wilhelmina In de vorm van een bloemenhulde. Deza hulde was bedoeld als uiting van dank baarheid jegens de prinses, omdat zij in haar historische rede van 7 December 1942 als koningin de autonomie van de rijks delen in het vooruitzicht had gesteld. De bloemen waren door bet Surinaam se „Wilhelminacomité" per vliegtuig ge zonden aan een bloemenmagazijn in Am sterdam met de opdracht er een fraais mand mede samen te stellen Qe enorms mand werd speciaal vervaardigd en ge vuld met vuurrode ixora's, in Suriname bekend als „vurige liefde", zachtrose Pha- comeria's en een veelkleurige tak van Crottonbladeren. Linten in de nationale driekleur, afgezet met een gouden rand en voorzien van opschriften, waarin da dankbaarheid tot uiting kwam, comple teerden het geheel. Een lid van de Amsterdamse firma heeft de mand persoonlijk op Het Loo afgelevwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1