Wonderbaarlijke expansie Gunstige vooruitzichten voor de wereld-economie Lofwaardig initiatief omgezet in de daad „Het beste toneel nog niet genoeg EEN TOEGEVING, MAAR Veertig jaar „Juliaantjes" In Nieuw-Guinea verdwenen duizenden Japanners OUDE GENEVER m „Heel ons volk is één met De Schoolkwestie in België Besprekingen in Bogor geëindigd Communistisch China en SEATO- landen aan conferentie-tafel? Internationale Kath. Organisaties congresseren in Den Haag Zekere druk op dollarreserves en betalings balansen verwacht Dedijer kocht een kerstboom' Belgrado Subsidies ingetrokken Koningin en Prinsessen in Sankt Anton De Duitse liberalen en de Saar-kwestie Jubileumcongres „Ons Lekenspelbesloten Samenwerking en verantwoordelijkheid der Katholieken Historische gebouwen aan de Maaskant Pamfletten uit vliegtuigen verkondigen oorlogseinde Kosten van levens onderhoud in België Kouder weer op komst DONDERDAG 30 DECEMBER 1954 TAGINA 3 Wonderbaarlijke ont wikkeling in 1954 111 Staat communistische leider onder arrest? Protest wegens passeren van katholieke candidaat ELM. maakte eerste afdalingen Bezwaren aan het wankelen gebracht? FRIESE ROMANPRIJSVRAAG SECRETARIS K.O.V. GAAT HEEN GEORGETTE HAGEDOORN TERUG De sigaret, die van fijne smaak getuigt' cent natuurlij in cellofaan AZIATISCHE PREMIER OVER NIEUW-GUINEA Op voorlopige lijst van Mon urnen tenzorg w-py Modern liefdewerk FRANSE DOUANE-BEAMBTEN BLIJVEN 'T LANGZAAM-AAN DOEN zijn en is deze ontwikkeling- eerder re den tot voorzichtigheid dan tot ongerust heid. Over het algemeen is de betalings balanspositie der Europese landen nog steeds sterk. Als resultaat van de in 1954 bereikte vooruitgang zijn de vooruitzichten voor de wereldeconomie in het komende jaar gunstig en sommige economische des kundigen beweren zelfs, dat de tekenen, die een goed jaar doen verwachten, in ongeveer een halve eeuw niet zo gunstig zijn geweest, zo schrijft Reuters' finan ciële redacteur Gampell. Het beste voorteken is vermoedelijk ■wel de omstandigheid, dat Amerika be zig is de economische teruggang van dit jaar te overwinnen. Deze teruggang was veel minder ingrijpend dan men had ge vreesd en hij heeft betrekkelijk weinig schade veroorzaakt. Engeland en het Europese vasteland hebben er geen hin der van ondervonden, hoewel ernstige gevolgen werden gevreesd. Aan het begin van het nieuwe jaar zal in de voornaamste Europese landen een hoogconjunctuur heersen.' In de meeste landen gaan de autoriteiten er zelfs toe over het geld wat duurder te maken om speculatieve excessen te yoork°I"ei1„ Deze maatregelen beogen niet een e te maken aan de hoogconjunctuur maar vormen een erkenning van de gunstige conjunctuur en een waarschuwing om de ontwikkeling in de hand te houden. Zelfs in de Ver. Staten, waar nog st°eds grote werkloosheid heerst, hebben de monetaire autoriteiten enige reden te vrezen, dat er speculatie zal ontstaan, die inflatoire gevolgen heeft. Zij berei den zich er op voor, zo nodig specula tieve neigingen in de kiem te smoren. Tot dusverre bestaat de verandering slechts uit een verlegging van het accent, maar dit wijst op een verandering v de economische stemming en verwacn tingen. Nog slechts enkele weken geleden zag het er naar uit, dat de economische be drijvigheid in de Ver. Staten zich zou herstellen van de inz.nking die zich jif fa ar heeft voorgedaan. In een zeer Wfi neriode werd echter ruim de helft van de teruggang ingehaald De historici zullen later wellicht vaststellen, dat 1954 op het gebied van het economische leven een jaar is geweest van een aan het won derbaarlijke grenzende ontwikkeling. De zakenwereld is dit jaar van een nacht merrie verlost door de standvastigheid der Amerikaanse economie. De Amerikanen hebben aangetoond, dat het inderdaad mogelijk is door fis cale en monetaire maatregelen een eco nomische depressie te voorkomen. Daar voor werd wel de hoop gekoesterd, dat deze mogelijkheid zou bestaan, maar er bestond geen zekerheid, daar zich nog geen gelegenheid had voorgedaan om de maatregelen op hun doelmatigheid te be proeven. Het indrukwekkende van dit resultaat wordt nog verhoogd door het feit, dat het bereikt is onder een repu blikeinse regering. Terwijl de industriële productie in de Ver. Staten daalde en 't ordervolume der industrie slonk, gaven de inkomens der verbruikers een stijging te zien, die ook gepaard ging met een stijging der con sumptieve bestedingen. Het vertrouwen en de bestedingen werden op peil ge houden door een combinatie van belas tingverlagingen en andere maatregelen op een wijze, die geen weerga heeft in de economische geschiedenis. Een paradoxaal verschijnsel is. dat de dollarpositie van Europa, die tijdens de teruggang in de Ver. Staten niet de moeilijkheden heeft gebracht, welke men gemeend had te kunnen verwachten, waarschijnlijk meer moeilijkheden zal gaan opleveren tijdens de economische opleving, die zich in de Ver. Staten ont wikkelt. Een zekere druk op de dollarreserves, de betalingsbalansen en de geldmarkten schijnt de prijs te zijn, die men heeft te betalen voor het aanhouden van de hoog conjunctuur. Voor zover thans kan wor den nagegaan schijnt de prijs matig te 55 55 Volgens berichten uit Belgrado is de in ongenade gevallen Joego-Slav.sche com munistisch! leider Dedijer, wiens parle mentaire onschendbaarheid Dinsdag werd opgeheven om een berechting mogelijk te maken na zijn aanval op de communis tische partij, gistermiddag in een drukke winkelstraa van Belgrado gezien. Hu kocht daar met zijn vrouw volgens oogge- tuigen voor zyn vyf kinderen de „kerst- hoorn', waarmee volgens het communis tische gebruik in Joego Slavië het Nieuwjaarsfeest" wordt opgeluisterd. Men vraagt zich af, of Dedijer onder pnige vorm van arrest staat. Een woord voerder van de regering deelde op des betreffende vragen mede, dat hij geen in lichtingen over hem kon geyen. Dcdijer is nog altijd lid van het pariement. Wel is gisteren door sommige instanties geeist. dat zijn parlementair mandaat zou wor den ontnomen. Inmiddels heeft de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken in het Joego-Slavische parlement bij de behan deling van de defensie-begroting een dankbaar gebaar gemaakt naar de Wes telijke bondgenoten. Groot-Brittannié had, zo zei Bebler, diep begrip getoond door uitstel van betalingen van de Joego slavische schulden cn Amerika gaf we derom hulp zonder verplichtingen voor Joego-Slavië. De minister van binnenlandse zaken, Svetislaf Stefanovik zei bij het indienen van zijn begroting, dat in 1954 173 agen ten van bannelingen in het buitenland en van „bepaalde Westelijke geheime dien sten" ontmaskerd waren. De ondermij nende activiteit van de Kominform-lan- den was verminderd, maar het aantal spionnen uit Oost-Europa was bijna even groot als in 1953, aldus de minister. XJit protest tegen de benoeming van een niet-katholiek als directeur van het Econ. Techn. Instituut voor Gelderland zulks nadat 't bestuur een katholiek als nr 1 op de voordracht was geplaatst hebben de gemeentebesturen van Ma lingen en Dreumel het subsidie aan het E.T.I. ingetrokken. De raad van 's-Hee- renberg besloot het subsidie voorlopig in te houden. H.M. de Koningin en de Prinsessen Bea trix, Irene en Margriet hebben Dinsdag morgen haar intrek genomen in hotel „Post" te Sankt Anton. Zoals gemeld, was de extra-trein, die H.M. naar Sankt An ton bracht, in de nacht van Maandag op Dinsdag daar aangekomen. De nacht ver bleef men in de trein. De Koningin en haar dochters genieten er thans van het prachtige weer. De sneeuw is weliswaar wat hard, maar er is reeds intensief op ski's geoefend. Ook heeft H.M. verscheidene afdalingen ge maakt o.a. van Galzig en van St Christof uit. De Koningin en de Prinsessen hebben dezelfde gidsen, die zij twee jaar geleden hadden; zij vergezellen haar op de ski tochten. De verklaringen van premier Mendès- France in de Franse Nationale Vergade ring over „het Saarstatuut "schijnen de be zwaren. die de Duitse liberale partij te gen dit deel der Parijse verdragen koes terde .aan het wankelen te brengen. De persdienst van de liberale partij heeft nogal wat aandacht geschonken aan de verklaring van de Franse premier, dat een tweede volksstemming in het Saar- gebied wel onvermijdelijk zal zijn. Vol gens de persdienst zien de Duitse libera len daarin een erkenning van de door de Bondsrepubliek in het Saarprobleem gehuldigde volkenrechtelijke these. Gistermiddag is te Leeuwarden in de jaarvergadering van de christelijke Friese volksbibliotheek de uitslag bekend ge maakt van een door deze vereniging uit geschreven romanprijsvraag. Gevraagd was een Friese roman van ongeveer 350.000 letters. De eerste prijs werd toe gekend aan het manuscript „Brekkene branning' (brekende branding), dat ge schreven bleek te zijn door de heer P. Feddema uit Groningen. De tweede prijs werd toegekend aan het manuscript „Frijdom wie de heechtste wet" (Vrijdom was de hoogste wet), een historische roman uit de Friese stelleng- werven. Dit verhaal dat speelt tijdens de Schieringer en Vetkooper twisten in de tijd van Grote Pier, zal onder pseudoniem worden uitgegeven. De prijzen bestonden resp. uit 1000 en 700. De secretaris van het Katholieke On- derwijzersverbond in Nederland, de heer H. Wijnen, heeft, in verband met zijn leeftijd, ontslag gevraagd uit zijn functie. In de Verbondsbestuursvergadering van 3 Januari a.s. zal een nieuwe secretaris worden benoemd. (Advertentie) Met bet K.L.M.-toestel uit Djakarta, dat ruim een uur te laat op Schiphol arri veerde, is gisterenavond in haar vader land teruggekeerd de chansonnière en voordrachtskunstenares Georgette Hage- doorn. Zij heeft gedurende enige tijd een tournée door Indonesië gemaakt. Voor het Eekenspelforum, dat op het werkcongres van ,,Ons Lekenspel" te Bussum werd gehouden, bestond grote be langstelling; het experiment was tevens zeer interessant door de levendige behan deling van tal van actuele kwesties. Een van de belangrijke vragen was wel, die naar de wenselijkheid van „zware stuk ken" bijvoorbeeld in cultureel minder ontwikkelde dorpen. Altijd goed toneel, was het antwoord, maar nimmer te moei lijk, waarbij de Forum-voorzitter, dr H. Fortmann. nog opmerkte ook voor cul tureel laagstaande dorpen is het beste toneel eigenlijk nog niet goed genoeg. Het forum werd gevormd doordr H. Fortmann, mej. Irma Meijer, lerares mid delbare meisjesschool, dr N. Perquin S.J., directeur van het Mgr Hoogveld-insti tuut, frater M. Willibrordus, directeur van een bisschoppelijke kweekschool de dich ter Gabriël Smit, Herman Zondervan, re gisseur van de Leidse Oecumenische Spelgroep en Joop Biekmann, leidér van ,,Ons Lekenspel" in Oost-Nederland. De demonstratieles van dr N. J. Per quin S.J. met vijf leerlingen van het Ca- nisius-College uit Nijmegen, leverde veel stof tot bespreking op en pater Perquin kreeg nogal wat critiek te horen, waarbij de vraag in hoeverre het gebaar een on misbaar element is bij het voordragen, ook van gedichten, niet tot een eenstem mig aanvaarde beantwoording kwam. Overigens waren er vele vragen als die van de wenselijkheid van leesrepetities, en rolkennis voor met de enscenering wordt begonnen en van de belangstelling voor het religieus toneel, die volgens sommigen dalende zou zijn. In de middagzitting van de tweede dag belichtte Kees Spierings met enkele spe lers en speelsters de waarde van 't goede amateur-toneel, waarbij uit verschillende stukken fragmenten werden gespeeld. De inleiding werd besloten met een studio voorstelling van „Elcerlyc", in de mo derne bewerking van Jan Engelman door de Souvereine Rederijkerskamer „Moyses Bosch". Tenslotte sprak Harrie Mommers nog over het onderwerp „Naar een specifiek amateur-repertoire". De tweede dag werd besloten met een prachtige opvoering van „De ster van Bethlehem" van M. Nijhoff, door de Leidse Oecumenische Spelgroep, onder regie van Herman Zondervan. In dit stuk heeft de dichter zo nauw mogelijk de gebeurtenissen rond de geboorte van Christus uit de Evangeliën gevolgd. Zijn religieuze spel grondt de schrijver op de middeleeuwse mysteriespelen met ge bruikmaking van een simultaantoneel (BethlehemJerusalem) en de dichterlij ke bouw ontleent hij aan de Griekse toneelspelen. Vooral het slot van het spel was zeer indrukwekkend als Maria, met Joseph en hetxGoddelijk Kind. gevolgd door schuts engelen, in opdracht van de Engel naar Egypte gaat en de gehele groep het toneel verlaat via de zaal en alle aanwezigen het ,,Ere zij God" zingen. De slotdag werd gisteren eveneens een geanimeerde dag met o.a. Gabriël Smit als spreker. Tot besluit liet het gezelschap „Magna Pete", uit Rotterdam, zien hoe ver een amateurgroep het brengen kan in harmonieus ensemble-spel in „De moord in het klooster", van Eric Shepherd. In oprichting is een nationale stich ting tot hulp aan „onze mensen" voor zover zij in Indonesië in nood verke ren. Op korte termijn zal deze stich ting voor het voetlicht treden en de samenstelling en doelstelling bekend worden gemaakt. Zij zal staan onder leiding van dr L. G. Kortenhorst, voor zitter van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. De stichters gaan uit van de volgende overwegingen: „De groeiende bezorgdheid over de om standigheden, waaronder tal van „onze mensen" in Indonesië zijn komen te ver keren, leeft niet alleen bij de" regering en de leden der volksvertegenwoordiging. Ook uit het Nederlandse volk zelf gaan steeds meer stemmen op, die bij de toe nemende sociale nood blijk geven van medeleven met de onzen over zee Er ontstaat allerwegen een drang - niet het minst onder de gerepatrieerden zelf om iets te doen. Uit deze drang ontstaat de stichting tot hulp aan „onze mensen" in Indonesië. Zij zal geestelijke en psychische steun moeten verlenen. „Onze mensen" zullen het moeten ondervinden, dat het Neder landse volk zich een met hen voelt. Zij moeten weten, dat zij niet alleen staan, dat ze bij voortgezet verblijf in Indonesië op hulp kunnen rekenen en dat diegenen, die naar Nederland komen, hier als vol komen gelijken in ons midden zullen worden opgenomen. Ook materieel is veel hulp nodig. Ze ker, de overheid zorgt voor sociale uit keringen, medische verzorging en anders zins. maar overheidsvoorzieningen schep pen alleen beperkte bestaansvoorwaarden. Er kan en moet meer worden gedaan. Vooral na alles wat men sinds 1942 al heeft meegemaakt, vraagt oprechte naas tenliefde. de barmhartigheid, de charitas daarnaast een daad van het Nederlandse volk. Van het Nederlandse volk in z tl n geheel, dat zich altüd weer groot toont, wanneer het gaat om leniging van nood van de medemens in het algemeen Hoe veel te meer wanneer het gaat om de nood van kinderen van ons eigen volk". In het bestuur zullen zitting nemen vertegenwoordigers van kerkelijke en le vensbeschouwelijke organen, benevens maatschappelijke organisaties en groepe ringen van werkgevers en werknemers, terwijl pers en radio eveneens vertegen woordigd zullen zijn. Enige deskundigen zullen het bestuur completeren. Het voorlopig adres der st;chtLng is: Koninginnegracht 47. 's-Gravenhage. De vjjf Aziatische premiers, die in de afgelopen twee dagen te Bogor hebben geconfereerd, besloten vijf-en-twintig landen uit te nodigen voor het bijwo nen van de Afrikaans-Aziatische con ferentie, die volgend jaar in April in Bandung zal worden gehouden. Tot die landen behoren o.m. communistisch- China, Noord- en Zuid-Vietnam cn Japan. Onderwerpen van deze conferen tie zullen o.m. zijn: economische sa menwerking, algemene stappen om de wereldspanning te verminderen en de atoombom. Aldus het communiqué, dat de vijf pre miers gisteravond hebben uitgegeven. Hierin is voorts ook een paragraaf ge wijd aan YVestelük-Nieuw-Guinea, waar in wordt gezegd, dat de eerste minis ters van Birma, Ceylon, India en Paki stan zich hebben gesteld op het stand punt, door Indonesië in deze aangele genheid ingenomen. Zij hebben de ern stige hoop uitgesproken, dat de Ne derlandse regering bereid zal zijn, de onderhandelingen te heropenen. In politieke en diplomatieke kringen in Djakarta toonde men zich niet ver rast dat in het slotcommuniqué deze aparte paragraaf was opgenomen. Men wees er daarbij op, dat het tenslotte India was, dat de resolutie betreffen de Nieuw-Guinea bij de V. N. indien de Bovendien werd ook voortgezette steun toegezegd aan de Tunesische en Marokkaanse eisen ten aanzien van na tionale onafhankelijkheid en „legitie me rechten op zelfbeschikking". Men heeft tegen de bezwaren van o.a. Pakistan in overeenstemming kunnen bereiken ten aanzien van de uitnodiging aan Japan en vooral communistisch Chi na. Door nadrukkelijk te stellen, dat het eerste doel van .de Afrikaans- Aziatische conferentie is, dat de be trokken landen beter bekend worden met het standpunt van de anderen, hoopten de vijf premiers, dat de soms aan elkaar tegengestelde opvattingen ten aanzien van de wereldproblemen der uit te nodigen landen geen bezwaren tot deelneming zouden vormen. In de Philippijnen zijn b.v. reeds stemmen opgegaan, die zeiden, dat deel neming aan een dergelijke conferen tie niet verenigbaar is met het lid maatschap van de Seato. Intussen zijn nog andere landen van de Seato uit genodigd: Pakistan en Thailand, en daarnevens een Nato-land, Turkije. De correspondent van Reuter ver nam nog, dat na langdurige beraadsla gingen was besloten, Israël niet uit te nodigen, daar dit, naar sommiger me ning, de Islamietische staten van deel neming zou kunnen weerhouden. (Van onze Brusselse correspondent) Het Nationaal Comité van de C.V.P zal op 4 Januari a.s. vergaderen om te be raadslagen over de resultaten van het bekende onderhoud van C.V.P.-leiders met de socialistische ministerpresident Van Acker en de socialistische minister van Openbaar Onderwijs, Collard. Zoals wij reeds hebben gemeld, heeft de linkse regering, onder de drang der katholieke oppositie in het land, een zekere toezegging gedaan op het gebied der salarissen van de katholieke leer krachten Zij had aanvankelijk zó drasti sche en sectaire maatregelen getroffen te gen het katholiek onderwijs dat een lo gisch gevolg daarvan was dat de salaris sen der leerkrachten van het katholiek middelbaar, normaal en het katholiek technisch onderwijs met 20 pet moesten worden verminderd. Deze maatregelen werden, tijdens bedoeld onderhoud, in getrokken. Op dat aspect van het school probleem krijgt de katholieke opinie dus voldoening. Het gehele schoolprobleem Is daarmede echter nog verre van opgelost. De toe geving van regeringszijde was meer een zwichten voor de door de katholieke vak organisaties tegen de regering ontketen de actie. De ouders van kinderen die naar de katholieke scholen gaan. kregen echter geen concessies. Door de sectaire ver mindering, met ruim een half milliard, van de staatssubsidies aan de katholie ke scholen, zal aan die instellingen het schoolgeld moeten verhoogd worden, iets wat dus ten laste komt van de ouders. De C.V.P. zet daarom haar actie voor gelijke rechten aan de beide takken van onderwijs voort. Dat werd overigens bevestigd door de voorzitter van de C.V.P., de heer Lefèvre, waar deze verklaarde, dat, met uitzon dering van hoger vermelde wijziging, alle andere schoolproblemen in hun geheel gesteld blijven, vooral dat van de alge mene levensvatbaarheid van de katho lieke scholen en dat van het schoolgeld aldaar. Anderzijds heeft ook het Algemeen Werkersverbond, dat duizenden katho lieke leerkrachten onder zijn leden telt, er de aandacht van de minister-president op gevestigd, dat nog verschillende pro blemen betreffende de schoolkwestie on opgelost blijven en dat aan de door dit Verbond gegeven ordewoorden (o.a. de mars op Brussel) niets wordt gewijzigd. Van 18 tot 21 Maart 1955 zal In het Kur- haus te Scheveningen de algemene verga dering van de „Conférence des Organisa tions Internationales Catholiques" worden gehouden. Hieraan zullen ongeveer 150 personen, die leiding geven aan de 31 of ficieel door het Vaticaan erkende Interna tionale Katholieke organisaties, deelne men. Deze organisaties zijn werkzaam op alle terreinen van het maatschappelijk le ven. Zo zjjn er, die de gehele mensheid omvatten in de organisaties voor mannen, vrouwen en jeugd; andere daarentegen houden zich bezig met een speciaal be roep (b.v. de verenigingen voor journalis ten, voor verpleegsters), of zjjn gewijd aan een speciaal vraagstuk of aan een tak van cultuur, zoals de O.C.I.C. (filmbureau), de UNDA (Radio en Televisie) en Pax Roma- na (intellectuelen en studenten). Sociale werkzaamheid wordt b.v. verricht door de meisjes-bescherming, de arbeidersbewe ging en de migratiecommissie, terwijl de Internationale Vincentiusvereniging een van de liefdadigheidsorganisaties is. Tijdens de officiële opening op Vrijdag morgen 18 Maart, waarbij vele genodigden aanwezig zullen zijn, zal het Nederlandse Tweede-Kamerlid mej. dr M. A. M. Klom- pé spreken over „La Coöpération Inter nationale et Responsabilité des Catholi ques" („de internationale samenwerking en de verantwoordelijkheid van de katholie ken"), terwijl ook door verschillende an dere persoonlijkheden het woord zal wor den gevoerd. Het congres, dat onder leiding zal staan van de heer B. Jousset uit Parijs, voorzit ter van het „Centre francais du Patronat chrétien" (Franse Katholieke Werkgevers organisatie), heeft ditmaal als hoofdthema de bijdrage, die de Internationale Katho lieke Organisaties hebben te leveren spe ciaal in haar activiteit in de internationale en supranationale organen als de UNO, UNESCO WHO, FAO, ECOSOC enz. Naast de gemeenschappelijks vergaderingen, zai een aantal werkgroepen zich bezig houden met de problematiek van arbeids- en so ciale kwesties. De congressisten zullen worden ontvan gen door B. en W. van Den Haag en door de Internuntius, mgr Paolo Giobbe; daar enboven geeft het Residentieorkest op 19 Maart een uitvoering, waarbij deelnemers tegenwoordig zullen zijn. De organisatie van het congres is in han den van de UNIAPAC, de Internationale Unie van Katholieke Werkgeversvereni gingen, aan welke dit jaar het presidium is toevertrouwd. (Van onze correspondent) Het middeleeuwse kerkje te Velp (bij Grave), de ruïne van de Romaanse kerk te Dennenburg, de resten van het kasteel in Oyen en de gevangentoren te Megen zijn door de Rijksdienst voor Monumen tenzorg op de voorlopige lijst voor res tauratie geplaatst. In het a.s. voorjaar zal met de restau ratie-werkzaamheden van beide kerkjes worden aangevangen en tevens zal dan ter plaatse een oudheidkundig bodemon derzoek worden ingesteld. Het herstel geschiedt volgens ontwerpen van archi tect J. Strik uit Mill. Daarnaast worden pogingen in 't werk gesteld om te komen tot herstel van de kerk- en torenruïne in Dieden. welke eigendom is van de N.H. gemeente. WENNEKER „OUDE PROEVER'' 17.70 „OUDE WENNEKER" 17.25 Wat voeren die drie in hun schildDe was gaat door, maar zuster houdt toch oogje in het zeil. In 1914 begon pater J. Jorna S.J., die als astoor van de grote Haagse parochie van L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, de reesteljjke en lichamelijke nood van de irme gezinnen maar al te goed kende, act de voorbereiding tot oprichting van :en vereniging, welke tot doel had hulp n de huishouding te bieden, waar de moe- Ier ziek is, bjj bevalling en andere ziekte- tevallen, in klein-burgerlijke en arme ge- tinnen. De vereniging zou aan het H. Iart worden toegewijd en onder bescher- ning staan van de H. Juliana van Falco- lerie- Op 2 Januari 1915 namen vijf dames aar intrek in een bovenhuis aan de Hel- lerstraat, hoek Elandstraat te Den Haag m met haar liefdewerk te beginnen. De ereniging kreeg de zegen van wijlen mgr .ug. Callier en op 15 Januari 1917 werd ij met pauselijke goedkeuring tot con- regatie verheven. In 1927 verhuisden de usters van de Helmerstraat naar de Coningin Emmakade, hoek Sweelinck- lein. Maar ook hier werd het huis te :lein van de steeds groeiende congrega te en in 1933 werd een nieuw moeder- uis te Heiloo betrokken, waar ontwik- elde meisjes, die Juliaantje willen wor- sn, zoals deze zusters in de volksmond 'orden genoemd, haar postulaat en novi- aat maken. Het liefdewerk der Juliaantjes vraagt ok kraamverpleging. De congregatie, die ïomenteel acht huizen heeft in de steden Jen Haag, Haarlem, Maastricht, Tilburg, Tilversum, Eindhoven en Amsterdam, be schikt dan ook over een door de Staat :rkend kraamcentrum aan de Koningin Emmakade te Den Haag, waar opleiding vordt gegeven door eigen religieuze do- •enten. Al vieren de Juliaantjes, die wel bijzon der modern apostolaatswerk verrichten, op 2 Januari het 40-jarige bestaan van haar congregatie dan niet, geheel onopge merkt mag dit jubilé toch ook weer niet voorbijgaan. In Tokio zjjn plannen in voorbereiding om pamfletten uit te werpen boven de ontoegankelijke gebieden van Nieuw- Guinea om aan de honderden Japanse militairen, die, naar men aanneemt, zich daar nog steeds verbergen, mede te delen, dat de oorlog tien jaar geleden is geëin digd en eeD beroep op hen te doen zich over te geven. Een aantal Japanse ambte naren en vrijwilligers zal naar woedt ver wacht op 12 Januari hiertoe uit Tokio vertrekken. Een van hen, Koichl Obata. heeft mede gedeeld, dat naar schatting tussen een en twee duizend „achteebUlvers" zich nog in de binnenlanden van Nieuw Guinea be vinden. Van de 14 000 Japanners, die des tijds in het gebied tussen HoUandia en Aitape lin Australisch Nieuw Gninea) wa ren gelegerd, zfln er slechts 2000 terug gekeerd aldus Obata. De rest is „spoor loos" verdwenen. Zoals men weet hebben zich kortgele den vier Japanners overgegeven, die dachten, dat de oorlog nog steeds aan de gang was. Zij hadden in tien jaar niemand anders ontmoet en de eenzaamheid deed hen besluiten hun schuilplaats te verla ten. Vele militairen, die in de bergen zijn gaan zwerven of zijn gedeserteerd, heb ben mogelijk besloten in Nieuw-Guinea te blijven en een nieuw leven te beginnen Gedurende de oorlog heeft Obata vele brieven en gedichten van militairen ont vangen. waarin werd gezegd dat zij „in vrede in de bergen wilden leven". Obata. die tijdens de oorlog in Nieuw- Guinea kapitein was bij het Japanse 18e leger, zeide. dat in de oorlog de m'litairen op goede voet stonden met de Papoea's Een aantal heeft zich nu waarschijnlijk Volgens opgave van het Belgische mi nisterie van economische zaken bedraagt het indexcijfer voor de kleinhandelsprij zen voor December 422.9, hetgeen een punt hoger is dan in November. Het katholieke vakverband heeft intus sen verklaard, dit Indexcijfer niet te kun nen accepteren, daar het nog steeds be ïnvloed zou zijn door de subsidies, die de regering verleend heeft voor rijst en zalm, om het indexcijfer laag te houden. Volgens het katholieke vakverbond be draagt 't indexcijfer voor December 423.7. Dit conflict over de juistheid van het in dexcijfer zal echter pas actueel worden wanneer het cijfer 425 wordt bereikt, aan gezien dan in enkele industrieën de Ionen, die aan het indexcijfer gekoppeld zijn in België, verhoogd moeten worden. volkomen geassimileerd met de bevolking en neemt wellicht een leidende positie in, doordat de militairen aan de bevolking, die nog nooit mensen van buiten haar gebied had ontmoet, veel konden leren. Hij verklaarde, dat het plan om pam fletten uit te werpen nog op financiële moeilijkheden stuit. De regering van Ja pan financiert de expeditie, maar zegt de ongeveer 3000 gulden niet te kunnen ge ven. die nodig zijn voor het huren van een vliegtuig. Hij zeide te hopen bet be nodigde geld in Australië te kunnen krij gen. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de laatste twee dagen tra den belangrijke wijzigingen in de alge mene luchtdrukverdeling op. Boven Scandinavië en het Oostzeegebied steeg de luchtdruk aanzienlijk na het wegtrek ken van de laatste van een serie Oceaan depressies naar West-Rusland. De lucht druk is nu in midden-Zweden en Noor wegen reeds hoger geworden dan in onze omgeving, hetgeen tot gevolg zal heb ben, dat koudere, over Duitsland aan wezige lucht bij zwakke, later matige Oostelijke tot Zuidoostelijke winden langzaam over ons land zal uitvloeien. Momenteel komt langs de Oostzee, Duitsland en in Polen echter nog ner gens meer dan lichte vorst voor. Door deze ontwikkeling zal aan het zeer zachte weer in ons land een einde komen en is later ook lichte vorst moge lijk. waarbij de temperatuur in het Oos ten van het land enkele graden lager zullen zijn dan in het Westen. Op de Oceaan neemt de depressie activiteit weer toedoch deze nieuwe depressies zullen hun invloed de eerste paar dagen niet tot over het vasteland van West-Europa kunnen uitbreiden. De Franse douane-beambten, die reeds veertien dagen volgens de reglementen v erken, hebben Woensdagavond bekend eemaakt. dat zij met hun actie zullen voortgaan en deze zullen intensiveren. De ceambten, die tot socialistische en com munistische vakbonden behoren maakten cit bekend nadat zij de regeringsvoorstel- en om aan hun grieven tegemoet te komen, van de hand hadden gewezen. De langzaam-aan-actie heeft het grens- - erkeer naar en van Zwitserland via Mulhouse Woensdagavond zelfs geheel stil gelegd.'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3