Koude oorlog kenmerkend facet van algemeen wereldbeeld Een goed begin Suez-kanaalbrug omlaag gestort op olietanker Zes personen verloren t leven rond de jaarwisseling Trieste serie ongelukken Malenkof suggereert conferentie over het Verre Oosten Koele reactie in Londen Rusland wil twee Amerikanen vrijlaten Uit Rome kwam iveer een richtlijn voor het jaar 1955 Panamese president op renbaan vermoord Maandag 3 Januari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Speurtocht naar diamanten bij vliegtuigwrak Sneeuw in Limburg „Zo nodig met atoom wapens terugslaan Eisenhower wil minimum-uurloon verhogen Schouwen en Duiveland was tóch geisoleerd Explosie-gevaar bedreigde honderden arbeiders Nieuwjaarswensen voor Amerikaanse volk Vermist: drie en een halve ton WEERBERICHT V Eenheid nooit zo groot Op handen en voeten Verkeersmoeilijkheden rond Maastricht De Amerikaanse divisies in Zuid-Korea Geen mist, geen storm, geen ijsgang Pechdag voor veerboten A In modder gestif t Boerderij afgebrand Slecht begin voor Surinaamse Bank in TSicherie De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk wat lichte neerslag. Matige tot krachtige Oostelijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Dinsdag 4 Januari: Zon op 8.50, onder 16.44. Maan op 12.51, onder 4.17 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Geen vrede zonder ware Oost-West! Communisme Vrije wereld! In één opzicht stemmen de boodschappen, die staasheden en anderen tot de wereld hebben gesproken overeen: het thema van hun verklaringen, de tegenstelling tussen het communisme en de vrije wereld, de koude oor log, de mogelijkheden van een co-existentie, het adembenemende belan- seren van de wereld op het zo dun lijkende draadje van de internationale samemverking boven een piste, die de wereld zelf vol beangstigende atoom- en waterstof apparaten heeft gezetBij de eerstejaarwisseling, waarbij e aarde, op papier althans, sedert decennia geen oorlog zou kennen, b ij .t de vraag „vrede of oorlog" niet minder beklemmend te zijn dan voorheen. Geruststellende woorden zijn er gesproken, niets-zeggende, lege verklarin gen, dringende beden om een christelijke vrede en sombere voorspellingen. De Duitse Evangelische bisschop Dibe- lius van Berlijn meende voor de televisie, dat de toekomst „somberder en dreigen der" is. „Er kan zelfs geen greintje vrede zijn, voordat onder de mensen een einde komt aan het spel van intrigues, aan de verdachtmakingen, de zucht naar macht en invloed en het gebrek aan verantwoor delijkheid. En Tsjang Kai Sjek. verklaar de in Taipeh, dat op elk ogenblik een oorlog kan uitbreken op Formosa door een communistische aanval op dit eiland. Over dit Formosa en de communistische „grote opdracht" met betrekking tot dit eiland spraken, ook enigszins dreigend, de nieuwjaarswensen" uit Peking. Ho Tsji Minh kondigde bij een grote parade in Hanoi, ter gelegenheid van de vestiging van zijn regering in deze stad, aan da* „hij zich zou verzetten tegen de pogingen van de V.S. om zich steeds meer te mengen in de binnenlandse aan gelegenheden van Vietnam en dat hj zijn landgenoten in het Zuiden van Ind0 China zou steunen „in hun strijd voor de democratische vrijheden". Voor economi sche en culturele samenwerking met Frankrijk op basis van „gelijkheid en wederzijds voordeel" was hij voor het nieuwe jaar echter zonder meer te vin den. Ulbricht, Pieck en Grotewohl. de Oostduitse zetbazen van het Kremlin, kondigden in hun „gelukkig nieuwjaar een grootscheepse agitatie aan tegen het besluit van de Westduitse herbewape ning: zij eisten stakingen en betogingen tegen het „nationaal verraad van Bonn. De Parijse verdragen zaten ook de officiële schrijvers van de „Prawda" hoog. In het Nieuwjaars-artikel werpt het blad de schuld van de „bedreiging van de vrede en het groeiende oorlogsgevaar" op deze verdragen en speciaal op de West duitse herbewapening. In Berlijn werd in een van de officiële nieuwjaarsbood schappen aangekondigd, dat de regering van Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowakije en Polen maatregelen zullen nemen om hun burgers te beschermen. Men sprak van een „Oostduitse nationale strijdmacht Finland, in de knel tussen de machten, poogt bij dit alles buiten schot te blijven. President Paasikivi zeide, dat Finlands betrekkingen met de Sovjet-Unie zich in 1954 in „positieve richting" hebben ont wikkeld. „Ons land heeft zich Ingespan nen om buiten de geschillen der grote mogendheden te blijven. Dit moet ook in de toekomst ons richtsnoer zijn". Een andere stem uit de benauwende atmosfeer van de randgebieden van het IJzeren Gordijn klonk in Wenen, waar de Oosten rijkse kanselier Raab, zeide ook in 1955 niet op te houden om de volledige vrij heid en onafhankelijkheid te vragen voor zijn land, dat na tien jaar nog buitenland se troepen als bezettingsmachten moet verdragen. Nehroe, de leider van het grote India dat tussen de machten zijn eigen rol tracht te spelen, verklaarde in Singapore dat de spanning tussen Oost en West on getwijfeld in het komende jaar „verder zal verminderen". Churchill, de grijze leider van het Wes ten, zeide in een nieuwjaarsboodschap aan de conservatieve partij, dat er voor het eerst sedert jaren geen grote oorlog woedde. „De eenheid van het Westen is thans groter dan ooit te voren. Zij waar borgt de kracht van het bondgenootschap der vrfje volken". De eenheid, waarover Churchill sprak, wordt voor een groot deel geschraagd door de Parijse verdragen, waarvan dr Eugen Gerstenmaier, de voorzitter van de Westduitse Bonsdag zeide, dat hij ver wachtte, dat de Bondsrepubliek deze ver dragen inderdaad zou bekrachtigen En voorts zeide hij: „Hoe paradoxaal het ook moge klinken, het Duitse nationale leger, is ons opgedrongen door de Franse Na tionale Vergadering, toen deze het plan voor de EDG verwierp", want „wij heb ben het niet gewild"! Men heeft het aan vaard, omdat er geen andere oplossing overbleef. Nü was de grote taak voor de Bondsrepubliek in het komende jaar: de hereniging van het verscheurde Duits land Ook Bondspresident Heuss vroeg in zijn nieuwjaarsboodschap de aandacht voor deze zo belangrijke kwestie. Mendès-France sprak zelfbewust van een „werkelijke verandering in ons na tionale leven in 1954". „Te lang had Frankrijk afgewacht, besluiteloos aar zelend en buiten adem blijven staan voor de moeilijkheden die de weg sche nen te blokkeren". „Wij hebben beslui ten genomen en hindernissen opge ruimd. Thans zijn wij op weg gegaan." Hij sprak over zijn moderniseringspo gingen van de Franse landbouw en de strijd tegen het alcoholisme en van de economische verbeteringen in zijn land. Guy Mollet, de voorzitter van de Euro pese Consultatieve Raad in Straatsburg en Van Acker de Belgische premier, spraken van 1955 als van het „jaar van ^Franco, het Spaanse staatshoofd had het in zijn Nieuwjaarsrede ook al over het communistische gevaar. „Als het binnen onze grenzen bleef, zouden we er weinig over behoeven te zeggen, maar het bedreigt alle volkeren en de beste poli tiek is die van onafgebroken waakzaam heid en van het niet-aannemen van rege lingen, waarin toch niemand kon gelo ven". Zó spraken 's werelds staatslieden over de vrede, die aldus constateert de „Os- servatore Romano" nergens ter wereld waarachtig heerst, omdat de wereld zich niet wil laven aan de Bron des Vredes, die God is. Men kan slechts van vrede spreken, waar waarachtige vrede is. Vrede zonder rechtvaardigheid is een val, waarin zowel de vrede als de rechtvaar digheid ten onder gaat. God heeft vrede en rechtvaardigheid als een eenheid ge schapen, de mens heeft haar gescheiden. Hij wil slechts vrede en deze is hem vol doende, daarom wordt de vrede nu kou de oorlog genoemd. Deze koude oorlog bezit, op het gebruik der wapens na, alle kenmerken van de oorlog. Hij kent haat en drang tot verovering. De hartstochten van de christelijke vrede: vredelievend heid en broederliefde, ontbreken volko men. Moge er zo wenst de „Osserva- tore" voor 1955 een waarachtige vrede komen. Tenslotte spreekt het blad over de kerstboodschap van de Paus, die dezer dagen gepubliceerd zal worden. Het ge hele Pontificaat van de Paus is geken merkt door een onvermoeide vredes- arbeid, doch nimmer zal Zijn vredesbood schap zo doorklinkend klinken als deze maal, omdat hij» nu gewijd is door het lijden en geheiligd door het offer. Dit weekend zijn bij hef wrak van de op Eerste Kerstdag on Prestwick veron gelukte strato-cruiser verscheidene dia manten van de grootste waarde gevon den. Onder politiebewaking is namelijk een zeer scherp onderzoek hij het toestel ingesteld, nadat Vrijdag een drietal dia manten te voorschijn was gekomen. Volgens de mededelingen van een New Yorkse diamant-handelaar vervoerde het toestel de maandelijkse zending diaman ten voor Amerikaanse handelaars. Hij wilde geen. raming doen van de waarde van de' zending, doch zeide wel dat de ruwe stenen, dié voor bewerking en ver koop naar de V.S. waren gestuurd, bij een Londense firma volledig verzekerd waren. Het onderzoek, dat door de verzeke raars werd ingesteld geschiedde op han den en voeten. Experts uit Londen heb ben in wijde kring rond het wrak elk pol letje gra's en elk hoopje aarde met de hand doorzocht. Door de gladheid van de wegen in Zuid- Limburg was het autobusverkeer op de lijn Maastricht—Noorbeek—Sienaken""gis teren ongeveer 15 minuten vertraagd. Op andere lijnen in Zuid-Limburg ondervond het verkeer geen ernstige moeilijkheden, dank zij het feit, dal de Rijkswaterstaat reeds om half twaalf "s ochtends op de grote wegen zand had Jlaten strooien De gemeente-autobus van Maastricht kon Zondagavond van zeven uur af niet meer rijden. Enkele slachtoffers van de glad heid werden door de G.G.D. behandeld. 11 Admiraal Arthur Radford. voorzitter der Amerikaanse commissie van staf chefs, is na een bezoek van drie dagen aan Formosa. Zondag in de Zuid-Kore- aanse hoofdstad Seoel aangekomen. De admiraal verklaarde in antwoord op vragen van verslaggevers, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid- Korea „gereed staan om een eventuele nieuwe communistische aanval met atoomwapens het hoofd te bieden". Een woordvoerder van de Zuidkoreaan- se stafchefs deelde Zondagavond mede, dat de admiraal Zuid-Korea de verzeke ring had gegeven, dat Amerika „voor on bepaalde tijd" de twee divisies grond strijdkrachten, die het in Zuid-Korea heeft, zou handhaven. De admiraal en de Zuidkoreaanse voor zitter van de commissie van stafchefs, generaal Lee Hyon Koen, hadden elkaar wederzijds de verzekering gegeven, dat Zuid-Korea de belangrijkste positie in de defensie van het Verre Oosten van de Westelijke wereld innam De stafchef van de Zuidkoreaanse luchtmacht, luitenant-generaal Kim Tsjon Yol. deelde mede. dat de eerste straaljager van het type Sabre in Maart aan de Koreaanse luchtmacht zou worden afgeleverd en dat Zuid-Korea voor het eind van het jaar een ..Wing" van onge- veer 75 Sabre-straaljagers zou hebben. Den Haag heeft tijdens de jaarwisseling iveer rumoerige jongelui aan het werk gezien. Vooral de Koningstraat vormde het middelpunt. Midden op de straat werd een aantal Kerstbomen en auto banden in brand gestoken. Lijn 10, die door deze straat, rijdt, werd uren opge houden. De brandweer moest verschil lende malen blussen. Een enorme rook- massa en vooral rubberstank bemoeilijk te het werk van de brandweermannen. President Eisenhower zal in zijn „State of the Union" de boodschap, die hij op 6 Januari a.s. tot het Congres zal richten, een sterke verhoging van het nationale minimum-loon aanbevelen, zo deelde ae pers-secretaris van het Witte Huis Hij zei niet, welke verhoging de Pre®'d(j"| zou aanbevelen, maar verwacht wordt, dat hij het Congres zal verzoeken het bestaan de minimumloon van 75 dollarcent per uur tot 90 dollarcent te verhogen. De minimumlonen vallen onder de wet betreffende een behoorlijke arbeidsstan- daard, welke voor ongeveer 24 millioen Amerikaanse arbeiders geldt. De twee grote Amerikaanse vakvereni gingen, de American Federation of La bour (A.F.L.) en het Congress of Indus trial Organisations 'C.I.O.) hebben een minimumloon van 125 dollarcent per uur gevraagd. Het eiland Schouwen en Duiveland was een deel van de dag van 2 Januari ge isoleerd, doordat er geen veerboot be schikbaar was. De „Krammer" van de dienst ZijpeNumansdorp is Vrijdagmid dag bij laag water vastgevaren. Bij het vlot brengen van de boot brak het roer. zodat de „Krammer" werd uitgeschakeld Zij werd vervangen door de „Willems- dorp" van de provinciale stoombootdienst. die eveneens pech ha<j en uitgeschakeld werd doordat de hoofdcylinder brak. De reizigers, die vanochtend in Zijpe kwamen om raar het vasteland te -.V'.rc.rr, overgezet, moesten weer naar Zierikzee terug. De Rott. Tramwegmaatschappij heeft 's middags de „Grevelingen" inge zet, die normaal dienst doet op het veer HellevoetsluisMiddelharnis, zodat toen de verbinding hersteld was. Van Vrijdagmiddag tot hedenmorgen is de vaart door het Suezkanaal versperd geweest. Vrijdag is n.l. de 10.892 brt metende Liberiaanse tanker „World Peace", die volgeladen op weg was van Koeweit naar Gibraltar, tegen een pijler van de spoorbrug bij El Ferdan, 15 km ten Noorden van Isrnalia, gevaren. De brug stortte in. Een deel is daarbij op het schip terecht gekomen. Achter de tanker voeren achttien schepen, voor welke de weg werd versperd. Het ongeluk was het ergste, dat in het kanaal is voorgevallen sedert 85 jaar. Vooral daarom was er zo groot gevaar, omdat, om het schip vrij te maken en te kunnen wegslepen, het omlaag gestorte brugdeel met acyteleen-branders moest worden weggesneden. Daar de tanker volgeladen was met olie, was het gevaar voor explosies zeer acuut. Na tweemaal vier-en-twintig uur onder hoogspanning gewerkt te hebben slaag den honderden arbeiders en ingenieurs van de Suezkanaat-maatschappij ei ech ter in, het brugdee! zonder ongelukken af te branden Tijdens de werkzaamheden stonden brandweer-eenheden uit de ge hele Kanaal-zóne en van het Britse leger, gereed om in te grijpen. Zondagavond kon de „World Peace" naar een dok worden gesleept. De stremming in het Suezkanaal, waarvoor toen tien tallen schepen lagen t* wachten, was daarmee nog niet opgeheven, omdat de rest van de omlaaggestorte brug nog dwars óver het kanaal iag. Hedenmorgen kon echter het eerste schip het kanaal weer passeren. Eerst was de vaart naar het Noorden vrij. na enige uren kon men het kanaal ook weer naar het Zuiden passeren. Met verkeer, dat in het afgelopen jaar een 15-,jarig meisje Vrijdagmiddag onder waarschijnlijk wel een triest record aan 'een autobus, waardoor zij op slag werd ongevallen met dodelijke afloop vestig de, heeft ook op de dagen rond de jaar wisseling op diverse plaatsen in het land slachtoffers geëist Tragisch waren hier bij die ongevallen, die zich voordeden op de Oudejaarsavond en in de Nieuwjaars nacht en die aan drie mensen het leven kostten. Eerder, op de morgen van de laatste dag van het jaar, kwam een vrachtauto, waarin een aantal arbeiders naar hun werk werd gebracht, in bot sing; hierbjj vielen twee doden te be treuren. Tenslotte raakte in de hoofdstad Dag Hamniarskjoeld (L.) de secretaris generaal van de Verenigde Naties en Huang Hsiang. dn Chinese zaakgelastig de in Londen, lopen hier samen over een van de landingsbanen van Lomlon Air- port waar Hammarskjocid op Oudejaars dag uit New York arriveerde. jje secre taris-generaal had een bespreking met Anthony Eden voor hit verdeer vloog naar Peking, waar hij de kwestie van de 11 Amerikaanse vliegers, die door de Chi nese communisten op beschuldiging van spionnage ivorden vastgehouden zou be spreken. Naar verluidt Z0J', Hamniars kjoeld de Chinezen mededelen, dat het vriilaten van de vliegeniers met moet. worden beschouwd al- een onderwerp voor onderhandelingen, noch als een be- langryJie diplomatieke stap. Bij El Ferdan in Egypte is een spoor brug over het Suez-kanaal op een tank- boot gestort, waardoor het kanaal voor de scheepvaart volkomen werd afgeslo ten Het oponthoud kan wel acht dagen duren. Men zegt, dat het ongeluk het ernstigste is in de geschiedenis van de*e scheepvaartroute. Het betreft hier de Liberiaanse tanker „World Peage (10.000 ton), welke geladen was met ruwe olie en zeer zwaar werd bescha digd, Toen de brug neerstortte werd meteen aan 18 volgende schepen de pas afgesneden. Wonderlijk genoeg werd bij hel. ongeluk niemand, gewond. Kolonel José Antonio Remon, de popu laire president van Panama, is gisteravond vermoord, toen hij de overwinning vierde van een van zijn renpaarden op een ren baan in de stad Panama. Een aantal vermoedelijk drie onbe kend gebleven mannen opende het vuur met lichte machinegeweren vanuit de schaduw. De 46-jarige president stierf twee uur later in een ziekenhuis. Zes van dc gasten van de president wer den gewond en een lid van zijn lijfwacht werd dodelijk getroffen. President Remon is vroeger hoofd van de politie geweest. De laatste tien jaa: was hij de „sterke man" van Panama, tn Mei 1952 werd hij met grote meerderheid tot president gekozen. De politie is dadelijk begonnen met de jacht op de moordenaars van haar voor malige chef. fn de stad Panama zijn ver scheidene mensen aangehouden, naar het heet allen aanhangers van de vorige pre sident, dr Arias, die zich op het ogenblik in Europa bevindt. José Remon Guizado, vice-president en minister van buitenlandse zaken, is inmid dels als president geïnstalleerd. Roberto Heurtematte, thesaurier-gene raal van Panama, heeft te Washington verklaard, dat president Remon zes we ken geleden van een complot tegen zijn leven had gehoord. De weduwe van de president bevond zich op het ogenblik van de aanslag in Miami als leidster van een Panamese de legatie naar de inauguratieplechtigheden van de gouverneur, Lerov Collins. Er werden onmiddellijk maatregelen voor een thuisvlucht getroffen. „lk zend het Amer ikaanse volk mijn hartelijke groeten en beste wensen voor het nieuwe jaar", aldus verklaarde Malenkof, de Sovjet-Russische premier, enige dagen voor de jaarwisseling tegenover Charles Edward Schott, de leider van het Washingtonse bureau van „lelenews", die in Moskou dc premier mocht interviewen. De op Nieuwjaarsdag door vrijwel de gehele Russische pers gepubliceerde antwoorden op de verschillende vragen, betroffen o.a. de mogelijkheden voor een eventuele vier-mogend- hedenconferentie op het hoogste niveau. Daar Malenkof bij dit interview niet, zoals voordien alle andere Sovjet-leiders heeft gezegd, dat een vier- mo<rendhedenconferentie „zinloos" zou zijn na de bekrachtiging der Parijse verdra»en. worden zijn woorden in Westerse kringen in Moskou uitgelegd als een zekere ontspanning in de Russische houding, die in de laaiste weken raar aanleidin" van de ratificatie-behandeling der Parijse Verdragen, in de verschillende landen, veel scherper leek te zijn geworden. Malenkof stelde, dat de Sovjet-Unie al het mogelijke blijft doen om de vJ'e®," zame betrekkingen met de V.S te hana- haven en te versterken. Naar aanleiding van de vraag ol nij voorstander was van besprekingen tussen de regeringsleiders der vier grote mo gendheden wees de Russische premier er op. dat de Westerse landen op hun eigen houtje een oplossing trachten te vinden voor internationale kwesties. „Een bij eenkomst van de leiders der vier regerin gen zou zich niet gesteld moeten zien tegenover beslissingen, die reeds afzon derlijk genomen zijn, doch eigenlijk op een vier-mogendheden conferentie had den dienen besproken te worden," aldus Malenkof. Malenkof zeide voor een conferentie over het Verre Oosten te zijn. De confe rentie van Genêve aanhalend zeide de premier, dat hij dacht dat besprekingen over het Verre Oosten over een groot aantal vraagstukken zeker succes zou den hebben De enige reactie op deze suggestie kwam tot nog toe uit Londen. In een officiële verklaring van het Britse minis terie van buitenlandse zaken wordt ver klaard, dat een verdere conferentie over het Verre Oosten nuttig zou kunnen zi.in, „zodra alle betrokkenen het er over eens zijn. dat een bepaalde kwestie rijp is voor verdere bespreking''. „Het is onwaarschijnlijk dat een con ferentie om kwesties van het Verre Oosten in het algemeen te hespreken, in dit stadium vorderingen zou ma ken" Over Maienkof's antwoord aangaan de een mogelijke conferentie der Grote Vier zegt de verklaring, dat de Sovjet premier niet had gezegd, dat hij BE REID is tot een viermogendheden-con- ferentie op het hoogste of de enig an der niveau. In de Britse yerklaring worden vervolgens vroegere officiële verklaringen over de Britse houding ten aanzien van deze kwestie aange haald, waarin duidelijk wordt gemaakt, dat er geen sprake van een conferentie kan zijn vóór ratificatie van de l arijse overeenkomsten. gedood. Op de weg van Nistelrode naar Uden moest Vrijdagmorgen om omstreeks half acht de bestuurder van een vrachtauto, waarmee twaalf arbeiders naar hun werk werden gebracht, uitwijken voor een fietser. De vrachtauto begon als gevolg hiervan te slippen en botste vervolgens met de achterkant tegen 'n veetransport- auto. De vrachtauto had een open laad- bak, waarop een schuilkeet was geplaatst. Door de schok kantelde de wagen ondersteboven, waarbij de houten keet geheel werd versplinterd. De gevolgen waren zeer ernstig, want zowel de chauf feur van de vrachtauto, de 31-jarige H. van E. uit Rosmalen, vader van twee kinderen, als een der arbeiders, de 39- jarige A. H. uit Geffen, vader van zes kinderen, kwamen om het leven. De overige arbeiders liepen voor het meren deel slechts lichte verwondingen op. D? auto was eigendom van een transport maatschappij uit Nuland Het ongeluk in de hoofdstad gebeurde om ongeveer één uur Vrijdagmiddag in de De Clercqstraat. op de brug over de Da Costakade. Het 15-jarig meisie W v d V. maakte al fietsende een onverwachte zwenking naar links, waardoor zij door een haar achteropkomende autobus van In een nota van de Sovjet-Unie, die de Amerikaanse regering op Oudejaarsdag bereikte en waarvan Dulles de ontvangst nog tijdens zijn wekelijkse persconferen tie Vrijdag j.l. bevestigde, heeft de Rus sische regering aangeboden twee Ameri kanen. die sedert lang iii Russische krijgsgevangenschap verkeren, vrij te laten. In een tweede punt in de nota, vraagt Rusland de „repatriëring" van elf Russische kinderen, die zich op het ogen blik in West Duitsland of in Amerika be vinden. De twee Amerikanen, wie vrijlating di plomatieke kringen in Washington spoe dig verwachten, zijn de 33-jarige William T Marchuk en de 31-jarige John H. Noble Voor hun vrijlating werd met de terugkeer van de elf kinderen als voorwaarde gesteld. Marchuk die thuishoorde in een leger onderdeel van de Amerikaanse bezet tingstroepen in Duitsland, werd in Fe bruari 1949 gearresteerd door de Rus sische militaire politie in Dresden. Met hem werd een andere Amerikaan. Wil liam A. Verdine gearresteerd, over wiens vrijlating evenwel niet wordt gesproken. Noble bevindt zich sedert 1945 in Russi sche gevangenschap. Hij kwam vóór de tweede wereldoorlog als kind van Amerika naar Duitsland. Naar verwachting zou de Russische eis betreffende de terugkeer der kinde ren, verworpen worden. Diplomatieke functionarissen zeiden echter dat Ameri ka bij het overwegen van dit deel van de nota gaarne nota zou nemen van nieuwe argumenten ter ondersteuning van de Russische eis. Acht kinderen zijn in West-Duitsland. De drie andere, de kinderen van een Russische Armeniër die in 1947 naar zijn geboorteland terugkeerde, bevinden zich in katholieke verzorgingshuizen te New York. Het Hooggerechtshof van New York besliste dat zij in Amerika, waar zij geboren werden, moesten blijven. 'Volgens Amerikaanse functionarissen hadden bezettingshoven in West-Duits- land onlangs de zaak der kinderen op nieuw in behandeling genomen en be slist dat zij niet naar de Sovjet-Unie. die hen op „humanitaire gronden" opeist, moesten worden gezonden. Een ander kind het negende Russische kind in West-Duitsland kreeg vorige zomer toestemming naar de Sovjet-Unie terug te keren, nadat Russische autori teiten hadden kunnen bewijzen, dat de moeder nog leefde en voor het kind kon zorgen. lijn 14 werd gegrepen. Zij kwam onder een der achterwielen en was up slag dood. Een wel zeer triest ongeval heeft zich voorgedaan te Zaandam. Op de middag van Nieuwjaarsdag zag een bewoner van de Acaciastraat in een droogiiggende sloot nabii zijn woning de kruin van een mensenhoofd boven de modder uitsteken. Hij haalde snel hulp en enige omwonen den trokken met heel veel moeite een levenloos lichaam uit de modder Nadat dit was gereinigd, bleek, dar men hier te doen had met het stoffelijk overschot van een 20-jarige employé van een Zaan- dainse essencefabriek. genaamd W S. Een onderzoek bracht aan het licht, dat hij kort na de jaarwisseling op de fiets was gestapt om een Nieuwjaarsbezoek af te gaan leggen. Door nog niet opgehelderde oorzaak is hij in een buurt terecht ge komen. die gehee! niet )p zijn route lag. Hij is waarschijnlijk bij het zoeken naar de iuiste weg door de duisternis misleid tn de drooggelopen sloot gelopen en in de modder weggezakt. Op het station te Weesp Is Vrijdag avond de 56-iartge heer v d. A., af komstig uit Amsterdam, die met zi.in vrouw de jaarwisseling zou gaan door brengen bij hun getrouwde dochter, te vlug uit de nog met vrij grote snelheid rijdende trein gestapt en daarbij tussen de trein en het perron gevallen. Zijn vrouw trachtte nog hem tegen te houden, doch dit mocht niet baten. De beer v d. A. moet door verscheidene waeens over reden zijn. De trein had een half uur vertraging. Te ongeveer half één in de Nieuw jaarsnacht is de 20-iarige A. van E uit Uden op de weg Boekei - Gemert door een personenauto aangereden en gedood; de auto reed doordoch kon later worden opgespoord tn een garage te Mierlo-Hout. Degene, die de auto be stuurde.. zekere G. uit Mierlo-Hout, is voortvluchtig. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is de kapitale boerderij van de land bouwer G. J. te St Annaparochie tot de grond toe afgebrand. Vier paarden, zeventien koeien en een aantal stuks jong vee kwamen in de vlammen om. Ook een dorsmachine ging verloren. De vijf kinderen van de landbouwer konden ternauwernood worden gered. Toen de vrouw van de landbouwer te midder nacht wakker werd, bemerkte zij de brand; de boerderij stond toen echter reeds in lichter laaie. De brandweer van St Annaparochie kon tegen het vuur niets uitrichten. De boerderij was half verzekerd, het vee geheel. Kortsluiting is de vermoedelijke oorzaak. De Surinaamse politie is het nieuwe jaar begonnen met een onderzoek naar wat de grootste diefstal in de geschiede nis van Suriname schijnt te zijn. Uit de kluis van de Surinaamse Bank in Necke- rie wordt nl. een bedrag van 3V4 ton ver mist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1