Kerstboodschap van de H.Vader m- 1 Noodkreten van opvoeders Oskar Schlitter vraagt ontslag JAAR 1954 WAS TE NAT Hemelsluizen wagen wijd open Koude en sneeuw over Europa Twee schokkers aan de grond sa Eisenhower zal vechten inlossing van Beslissingen, van het grootste belang voor wereldpolitiek zijn voor beloften Pius gaf weer een Boodschap aan de wereld. Leeslees AANZIEN VAN ONDERWIJZER MOET OMHOOG Amerika s 84ste Congres aanstaande Dinsdag 4 Januari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bewegingsvrijheid van Russen in Y. S. wordt beperkt Afgelopen jaar gaf weinig reden tot juichen Schadevergoeding na de jongste storm Na uitlatingen van zijn vrouw Churchill-fonds: clrie millioen Hammarsk j oelcl in China Bidkapel voor leden V.S.'-parlement Willen conmi 11 nisten Berlijn internatio naliseren? Amerikaanse aviatrice verongelukt WEERBERICHT Nota-Rut ten Winstpunt Calastrophaal Somber IJ.s en ijscn's Ook kustvaarder vast Eisenhowers plannen Defensie-bezuiniging Naar grote beslissingen T~ V\ De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overdrijvende' wolkenvelden en droog weer. Krachtige tot matige Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Woensdag 5 Januari: Zon op 8.50 uur; onde* 16.45 uur. Maan op 13.34 uur; onder 5.39 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In Vaticaanstad is de tekst gepu bliceerd van de Kerstboodschap van de H. Vader, die Hij wegens tijn ziekte niet op de gebruikelijke datum, de vigilie van Kerstmis, kon uitspreken. De Kerstboodschap van de Paus bestaat uit een inleiding en 'n drie tal hoofdstukken: „Co-existentie In vrees", „Co-existentie in dwaling" en Co-existentie in waarheid". Vandaag public eren wij van de Kerstboodschap, die een ontroe rende oproep bevat tot beëindiging van de „koude oorlog", de letter lijke tekst van de inleiding en het eerste hoofdstuk. (Zie pagina 3) De Verenigde Staten hebben gisteren nieuwe strenge beperkingen gesteld op het reizen van Sovjet-burgers In de Ver enigde Staten, zulks in verband met de beperkende bepalingen die voor Amerika nen in de Sovjet-Unie gelden. Minister Dulles heeft in een nota de Sovjet-ambassadeur in Washington, Za- roebin, van dit besluit op de hoogte ge bracht. Door de nieuwe beperkingen zal onge veer 27 procent van de Verenigde Stalen voor Sovjet-burgers afgesloten zijn, tegen ongeveer 30 procent van de Sovjet-Unie dat niet door Amerikaanse staatsburgers kan worden bezocht. In zijn nota verklaarde Dulles, dat, als de Sovjet-Unie van mening zou zijn, dat de internationale toestand verlichting van de beperkingen op reizen van Amerikanen in de Sovjet-Unie mogelijk maakt, ook de V. S. bereid zullen zijn hun beperkende maatregelen in gelijke zin te herzien. Ongeveer 367 Sovjet-burgers, o.m. verbonden aan de Russische ambassade on aan de Verenigde Naties, worden door de Amerikaanse restricties getrof fen. De beperkende bepalingen in de Sovjet-Unie gelden voor ongeveer 130 Amerikanen. Naar wij vernemen heeft de vraag of van overheidswege schadevergoeding zal worden gegeven aan degenen, die door de laatste storm waterschade hebben, ge leden, gisteren in de kabinetsvergadering een onderwerp van bespreking uitge maakt. De regcrinj kwam echter nog niet tot een bepaald standpunt. Donderdag a.s. komt de commissie voor de watersnood, een vaste commissie uit de Tweede Kamer, bestaande uit 15 leden, bijeen. Aan de besprekingen zullen deel nemen de ministers Drees, Van de Kieft en Algera. Arbeiders niet speciale handschoenen, helmen en overalls zijn hier bezig met 't afspuiten van een radioactieve B-36 Su- perbommenwerper bij de fabriek van de Consolidated Aircraft. Corporation te Fort Worth in Texas. In een angstvallig voorzichtig opgestelde verklaring heeft Convair een en ander bekend gemaakt over de ontsmettingsproceduremaar er werd niet bij verteld, hoeveel vliegtuigen besmet waren en ivaar deze besmetting zich voltrokken had. Deze exclusieve foto werd. door het ministerie van de Luchtmacht pas vrijgegeven, een dag na dat zij was gemaakt. Een zegsman van de Nationale Omroep Vereniging ver klaarde later, dat het Ministerie van Defensie een film, gemaakt door N.B.C. operateursvan deze schoonmaakbeurt, in beslag heeft genomen. Het Churchill-fonds, dat ingesteld is ter gelegenheid van de 80-ste verjaardag van ce Britse premier zal belastingvrij zijn Slechts als de premier binnen het jaar na de instelling van het fonds te overlijden komt, zullen successierechten geheven kunnen worden, zo hebben de Engelse be lastingautoriteiten meegedeeld. Men neemt aan, dat het fonds de drie millioen gulden begint te naderen. Nog steeds blijven gelden van over de gehele wereld binnenstromen. Het zal nog ten minste tot het einde van de maand open blijven voor stortingen. De premier heeft reeds gelden opgeno men, om zijn huis Chartwell, in Kent, te doen inrichten als een Churchill-museum en voorts voor liefdadige doelen. Oskar Schlitter, de West-Duitse zaak gelastigde in Londen, wiens echtgenote tijdens een kerstviering op de ambassade in Londen van Engeland gewaagde als van „vijandelijk gebied", is gister in Bonn aangekomen en heeft daar aangeboden ontslag te nemen uit de diplomatieke dienst. Dit werd meegedeeld door een officiële woordvoerder in Bonn. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat nog geen beslissing is genomen. „Schlitter is voorlopig met verlof ge gaan", zo zei hij. Ten aanzien van mevrouw Schlitter wordt vernomen, dat zij gister na aan komst in Bonn is ingestort. Haar toe stand zou ernstig zijn. Mevrouw Schlitter is een voormalige filmster. In de officiële verklaring werd voorts gezegd, dat mevrouw Schlitter op het kerstfeest onverwachts had moeten op treden als gastvrouw. Toen zij de leden van de Duitse missies in het buitenland wilde waarschuwen niet te vergeten dat de herinneringen aan de vreselijke ge beurtenissen van de jongste oorlog nog niet waren vervaagd, had zij „de niet te verdedigen uitdrukking vijandelijk ge bied" gebruikt. Bondskanselier Adenauer heeft op dracht gegeven onmiddellijk een onder zoek in te stellen, aldus de verklaring.. Leden van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken verklaarden gisteren, dat mevrouw Schlitter in de oorlog had behoord tot verzetsgroepen, die betrokken waren bij de mislukte bomaanslag op Hitler in Juli 1944. Zij zou bij zuiveringen na de bomaanslag vier familieleden hebben verloren. Op het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft men tot dusver geen commentaar willen leveren op de kwes- tie-Schlitter. Gisteren is in de Domstad de verbonds vergadering van het Katholiek Onderwij zers Verbond gehouden. In zijn openings rede stelde de voorzitter van het K.O.V. de heer J. Derksen, vast. dat hij bij het opmaken van de balans over het afgelopen jaar niet veel reden tot verheugenis had. Hij wees op de talrijke vraagstukken, die om een oplossing schreeuwen, zoals het kleuteronderwijs, de coördinatie in de ver schillende takken van onderwijs de tot standkoming van een glijdende pensioen- schaal, het tekort aan leerkrachten, de verticale organisatie van de leerkrachten bij het katholiek onderwiis. de medezeg genschap van de onderwijzers in het leer plan en de exameneisen van de kweek scholen. De heer Derksen wees er op. dat in elke tak van bedrijf de organisaties der bedrijfsgenoten worden gekend in de vast stelling der leerprogramma's voor de toe komstige collega's. „Bij ons, aldus de heer Derksen, heeft iedere tak van onderwij? zijn eigen leventje, liefst met een eigen gesloten organisatie, zonder zich om de naastliggende takken veel te bekommeren Wat ons onderwijs, ook ons katholieke onderwijs, dringend nodig heeft, is een zo hecht mogelijke verticale samenwerking over het. gehele terrein. Wat de Kleuteronderwijswet betref;, merkte de heer Derksen op, dat het wach. ten daarop een ieder begint te verdrieten Het voortgezet onderwijs vroeg, naar de mening van de voorzitter, dringend om coördinatie. Hierbij dient vooral aandacht te worden besteed aan vraagstukken als aansluiting van het L.O. met het V.H.M.O., de verhoudingen tussen het V.G.L.O. en de voorbereidende klassen, tussen U.L.O. en andere typen van voortgezet onder wijs. „Drie en een half jaar geleden is de nota-Rutten verschenen", merkte de heer Derksen op. „Sindsdien zijn er ontelbare publicaties over verschenen, maar we zijn nog geen stap nader gekomen tot een op lossing, zelfs niet tot de voorbereiding van een oplossing van de in de nota aan de orde gestelde problemen". Als winstpunt van het afgelopen jaar noemde de heer Derksen de twee loon- ronden en de bres die werd geslagen in de gemeenteclassificatie. Dit is niet vol doende, aldus spreker. De gemeenteclas sificatie moet volkomen worden opge ruimd en wel in de kortst mogelijke tijd. Er is verder een kleine verbetering der pensioenen gekomen en ook de vijf en zes procent worden aan onze gepension- neerden toegezegd. De heer Derksen vroeg zich af, of hij dit moest beschou wen als een eerste stap naar een glijdende pensioenschaai. Aangaande het pas verschenen rapport over het onderwijzerstekort van het KAS KI, zeide de heer Derksen, dat hier, in te genstelling tot de mening van de minister dat het tekort een voorbijgaand verschijn sel zou zijn, duidelijk wordt aangetoond, dat ook in de verwijderde toekomst een ernstig tekort dreigt. De heer Derksen wees op de passage in het KASKI-rapport. waarin wordt gezegd, dat de te geringe be langstelling voor het onderwijsberoep nauw samenhangt met de sociale status van de onderwijzer. Hiermede verklaarde hij het volledig eens te zijn. Het aanzien van de onderwij zer dient omhoog te worden gebracht, op elk terrein en in alle opzichten. Wanneer dit niet geschiedt, geraakt ons onderwijs steeds dieper in het moeras. Dit zou voor ons volk catastrophaal zijn. Aan ons is de taak op ons terrein en met alle geschik te en bruikbare middelen er toe mede te werken dit aanzien te verhogen. Dit moet zich ook uiten in de geldelijke beloning. Tenslotte sprak de voorzitter zijn grote waardering uit over de vlotte medewer king, die de ministeries van O. K. en W. en van Oorlog steeds hebben verleend voor wat betreft de vrijstelling van op komst voor militaire dienst, voor onder wijzers, die aan hun school niet kunnen worden gemist. De secretaris kon nog mededelen, dat op 1 October j.l. het K O.V. 19.260 leden telde. Dit is een aanwas van ruim 1000 in een jaar tijds. Momenteel nadert het ledental de 20.000. Radio-Peking heeft hedenmorgen mede gedeeld, dat de secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld. in Kanton is aangekomen. Zoals men weet is Hammarskjoeld in opdracht der V.N. op weg naar Peking om er te spreken over de vrijlating van de elf in communistisch-China „wegens spion- nage" veroordeelde militairen. Op Oudejaarsochtend hebben wij de Bilt opgebeld. En dr ten Kate bleek al even ontevreden over 1954 als wij allen. Het is een merkwaardig jaar geweest wat het weer betreft. Het meest opval lend is wel de tegenstelling in de nat tigheid; de eerste vijf maanden waren over het algemeen te droog, tot en met de zeldzaam schitterende Hemel vaartsdag op 27 Mei zat een groot deel van Nederland te springen om hemel water, maar toen do hemelsluizen prompt daarop wagenwijd open werden gezet was het met de dankbaarheid daarvoor spoedig gedaan. Van Juni af was het weer bijna onafgebroker nat °f zeer nat, zelfs tot in December. De talrijke vacantiegangers, die maar a' te vaak tot op een kledingstuk dat niet zichbaar pleegt te worden gedra gen zijn natgeregend, kunnen daarover meepraten. Het is nog te vroeg om te zc °n hoe veel het hele jaar in totaal aan regen heeft opgeleverd, tenminste wat het lan- felijk gemiddelde betreft. Wel kan nu ■*1 worden gezegd, dat. het boven de 80(1 millimeter zal liggen, terwijl het normaliter 722 bedraagt. Het tekort van het voorjaar en van de winter is dus door de natte tweede helft van het jaar m een overschot omgezet. De laatste jaren was het wel eens natter geweest, vooral 1930 was een nat jaar, toen in ons land gemiddeld 887 millimeter viel Dit hebben wij nu niet gehaald, maar het spreekt dus wel boekdelen, dat wij ditmaal dus boven de 800 millimeter zijn gekomen, ondanks de droogte van de eerste vijf maanden. In de Bilt zelf was tot 30 December 817 millimeter neerslag gevallen tegen 768 millimeter normaal, in Den Helder waren deze ge tallen 765 en 678 millimeter. Het lijkt dus wel zeker, dat het jaar overal te "a ts geweest. De regen is soms ook m 1 veel wind gepaard gegaan. Zowel üioft h.ri aJs ook vlak voor Kerstmis vaarliike 5T'aar gestormd, hetgeen ge- „orhanrl r^ .uaties heeft opgeleverd in verband met de stan(J vanPbhet water. Véél nattigheid en veel zon kunnen niet samengaan, dat iS even duidelijk als dat twee maal twee gelijk is aan vier. Deze duidelijkheid iaat niets te wensen over als wij bet aantal uren zon neschijn in de beschouw ;en betrekken in de Bilt werden tot en met 29 Decem ber 1404 uren zon geregistreerd, terwijl de normale hoeveelheid 1594 uren zon bedraagt. Zonnig waren Januari en April, s°mber Maart co maanden Juni en met October. Neen, verwend zi.in wij in dit opzicht niet. Het was het somberste jaar sedert 1937 toen in de Bilt 1286 uren zon werden geregistreerd En de temperatuur? Daarover mogen wij minder mopperen dan men op het eerste gezicht geneigd zou zijn te den ken. De gemiddelde temperatuur bere kend uit uurli.ikse waarnemingen be draagt te de Bilt in 1954 nog 9.0 ra den tegen 9,2 graden normaal. Dat scheelt dus niet veel. Maar waarover wel reden tot mopperen bestaat is de verdeling van de warmte over de jaar getijden. Als wij het voor het zeggen had den zouden wij December wat kouder hebben gemaakt en in de zomermaan den een schepje op de temperatuur^heb- den gedaan. Maar gelukkig dat wij dat niet kunnen, want wij zijn er eerlijk ge zegd van overtuigd, dat wij dan geen leven meer zouden hebben, wegens al le boze gezichten die wij ook te zien zo"den kriigen. Vorst was er volop in Januari en Fe bruari, warmte van betekenis bracht alleen Mei. Zelfs werd op Hemel vaartsdag, 27 Mei te de Bilt de hoogste temperatuur van het iaar gemeten, na melijk 29 graden. De laagste tempera tuur werd op 1 Februari genoteerd; dat was 13 graden onder nul. Het aan tal warme zomerse dagen was in de Bilt in 1954 sedert 1909 niet meer zo klein °eweest. het bedroeg slechts te gen 23 normaal, het aantal vorstda- gen zal, in de veronderstelling dat het voor Oudejaarsavond niet meer gaat vriezen, 61 bedragen tegen 69 normaal Warmte hebben wij dus te w*einig ge had, vooral het aanlp.l dagen nel zo merwarmte was bijzonder klein. Koude hadden wij ruim voldoende. Ge middeld west de thermometer te de Bilt op drie dagen per jaar meer dan tien graden vorst aan. ditmaal geheurdp dat op tien dagen. Maar sedert December 1950 hadden wij dan ook niet meer zo'n strenge vorst gehad. Er was dus wat goed te maken, hetgeen de ijsliefheb- bers, voor wie het niet gauw te koud kan zijn, kunnen beamen. Maar de ijs- coliefhcbbers en meer nog de verkopers van dit volksproduct hadden het zuur. Tenslotte nog even de feestdagen. Pa sen was koud met zelfs vorst in de rt en op 1 w- Paasdag een nee uw bui in Zuid-Limburg. Overigens viel er niet veel neerslag. De lof op Hemel vaartsdag is reeds bezongen. In het Zuiden steeg de temperatuur op die dag tot dertig graden. De eerste Pink sterdag was slecht, vooral in het Noor den, de tweede Pinksterdag bracht vrij zonnig weer al bleef het fris. Maria Hemelvaart bracht in het Oosten van het land zeldzaam grote hoeveelheden regen, waarvan overstromingen het gevolg waren te meer omdat ook in West-Duitsland veel reren viel. Daar viel plaatselijk zelfs meer dan 100 mil limeter in een etmaal tijds. Hiermee is het wel maar vooral ook het wee van het weer in 1954 in een kort bestek weergegeven. Het behoeft geen betoog, dat een verbetering voor 1955 niet misplaatst zal zijn. Laten wij bij alle goede wensen, die in deze dagen worden geuit, op deze plaats ook de wens niet vergeten -lat 1955 beter v er brengt dan 1954 heeft gedaan, want zonder goed weer vaart nu eenmaal niemand wel. Een kapel die als .Kamer des gebeds" wordt betiteld, zal „oor de eerste maal in de geschiedenis 'er hesehikking worden gesteld van de Amerikaanse parlements leden. die aldus gelegenheid zullen krij gen tot stille overweging er gebed al vorens een beslissing te nemen of hun stem uit te brengen in een belangrijke zaak Deze kapel, die zich boven het bouw complex van het Capitool te Washington bevindt zal a.s. Woensdag dag der opening van het Congres gereed zijn om in gebruik te worden genomen Uit bijna alle delen van Europa wordtbe] brak. Op het station-West in Wenen koude en sneeuw gemeld. Op veelstonden door de kou de klokken stil. plaatsen ondervindt bet verkeer veel hin der. In Zweden is door een sneeuwstorm, waardoor spoor-, weg- en luchtverkeer ernstig werd belemmerd, een einde geko men aan enige dagen van helder vries weer. Bij Grenoble in Frankrijk zijn bijna honderd auto's vastgelopen in de sneeuw, die plaatselijk tot twee meter hoog ligt Op het station van Innsbruck (Oosten rijk) kwam het verkeer gisteren gedu rende twee uur tot staan, doordat als gevolg van de vorst een eleetrische ka Ook in België is het koud. In het Zui den van het land ondervindt het ver keer veel hinder van sneeuw en gladde wegen. Hetzelfde geldt voor West-Duitsland, waar het kwik tot acht graden onder het nulpunt zakte. In Denemarken was het gisteren droog winterweer, doch er werd sneeuw ver wacht. Aan de Italiaanse Rlvièra is Zon dagavond de eerste sneeuw van dit sei zoen gevallen. Ook in vele delen van Noord-Italië heeft het gesneeuwd. Volgens een bericht van het anti-com munistische voorlichtingsbureau „West" houdt het centrale comité van de socia listische eenheidspartij in Oost-Duitsland zich momenteel bezig mat plannen voor een internationalisering van Berlijn. Deze plannen zouden inhouden, dat na het in werking treden van de Parijse verdragen het bestuur van de stad zou moeten worden overgenomen door een „internationale gouverneur" die zou wor den bijgestaan door een „democratische volksvertegenwoordiging". Tegelijkertijd zouden de communisten de Westduitse Bondsrepubliek en de Oostduitse republiek willen samenbren gen in één organisatie. Men concludeert dit laatste uit de omstandigheid, dat, be halve de Westelijke grote drie en de Sovjet-Unie, ook Polen, Tsjecho-Slowa- kije en de beide Duitse deelstaten deze overgang naar een internationale status zouden moeten goedkeuren. Alle acht landen zouden moeten zijn vertegenwoordigd in deze organisatie, waaraan de gouverneur verantwoording verschuldigd zou zijn. Deze plannen zou den uitvoerig zijn behandeld in een me morandum dat op 20 September 1954 zou zijn voorgelegd aan de Oostduitse minis terraad. In West-Duitsland wordt deze kwestie beschouwd als een „proefballon". Op de met knipperlichten beveiligde on bewaakte overweg in de Berkumerstraat bij het dorpje Berkum in de gemeente Zwollerkerspel, dezelfde overweg, waar ook op 25 November l.l. een ernstig on geluk gebeurde, is Maandagochtend vroeg een vrachtauto uit Leeuwarden gegrepen door de sneltrein, icelke uit Zwolle in de richting Groningen reed. De bestuurder van de auto, F. V. uit Leeuwarden werd op slag gedood. De auto werd vrijwel geheel vernield. Tussen de uiteinden van de Scheve- ningse havenhoofden is gistermiddag een schokker, de KW 61, aan de grond ge lopen. Het scheepie kwam even later los, doch strandde toen opnieuw in de mon ding van het verversingskanaal. Vervol gens is een tweede schokker, de SCH 22, aan de grond gelopen, op de plaats waar eerst zijn voorganger zat. De Scheveningse reddingboot „Arthur", die ter assistenie was uitgevaren, slaagde er om ongeveer kwart voor drie in de SCH. 22 vlot te trekken. De KW 61 zat toen nog steeds onwrikbaar. Het bergings vaartuig „Bruinvis" voer gisteravond om ongeveer kwart voor acht uit Hoek van Holland om assistentie te gaan verlenen, doch voor dit schip in Scheveningen was aangekomen, was de schipper van de KW 61 er om kwart over acht in geslaagd. zijn schip op eigen kracht vlot te krijgen. Tegen half negen was de KW 61 in de Scheveningse haven. Na de jongste stormen heeft zich 50 meter buiten de havenhoofden te Sche veningen een bank gevormd, die gevaar oplevert voor de uitgaande en binnen komende schepen. Toen vanmiddag de genoemde kleine kustvissersvaartuigen bij laag water de haven wilden aandoen, liepen zij op de bank vast. De Sch. 22 heeft roer en schroef verspeeld. Het Nederlandse m.s. „Servus" (360 ton), een kustvaarder van W. James te Rotter dam, liep vannacht om 4 uur bij Vlis- singen eveneens aan de grond. Het schip zat vast op de Nolleplaat in het Oostgat. De sleepboot „Witte Zèe" en een ber gingsvaartuig van Van den Tak voeren voor eventuële assistentie uit. De „Ser vus" slaagde er echter in om 7 uur van ochtend op eigen kracht vlot te komen. Het vaartuig keerde naar de rede van Vlissingen terug. De bekende Amerikaanse aviatrice mevrouw Diana Bixby is op een vlucht van Mexico naar de Verenigde Staten verongelukt. Met haar echtgenoot Robert onder hield mevrouw Bixby een luchtlijn voor vrachtvervoer. Beiden vlogen Zondag j.l. in afzonderlijke vrachtvliegtuigen boven een afgelegen gedeelte van ZuidCalifor- nië, toen zij haar man radiografisch me dedeelde gebrek aan brandstof te heb ben. Haar laatste woorden waren, dat zij meende een landingsplaats te hebben gevonden. Leden van de kustwacht zagen later het toestel van mevrouw Bixby ter hoog te van de Californische kust in zee drij ven. Een duiker heeft gisteren het stof felijk overschot uit het wrak geborgen. (Van onze New-Yorkse correspondent) Wanneer men speculeren gaat over de samenwerking van het nieuwe Congres het S4ste, waarin de demoeraten pen geringe meerderheid be zitten en de Ütsenhower-regering, dan blijkt de voornaamste factor bii die overwegingen: de populariteit van Eisenhower. Sinds Eisenhowers ambtsaanvaarding schijnt die, na een inzinking, nog meer te zijn toege nomen, en de uitslag van de verkiezingen bewijzen het tevens. M.a.w. de strategie van republikeinen zowel al? democraten in het Congres zal wel degelijk rekening moeten houden met hel grote vertrouwen van het volk in Eisenhower. En als senator Bricker weer b v. met z ij n amendement a an komt draeen om de uitvoerende machl van de president in zijn betrekkingen met het buitenland te kort wieken of de republikeinen weer een opDoritiefront bouwen tegen dp uitdruk kelijke wens van de president om de we- derziidse handelsvragen voor een fiidsduur van drie jaar niet te verlengen, hoeft men er niet aan te twijfelen, dal de pre sident een goeie stevige ouderwetse slag zal gaan leveren tegen de dwarszitters Er is iets wezenlijks veranderd met pre sident Eisenhower: hij heeft de hoop op gegeven nog bemiddelaar en verzoener te kunnen zijn tusw» de ultra-reactionnaire fractie en de Eisenhower regering Om wille van de eenheid van de partij en deze inlichting komt uil een bron die de president zeer na staat heeft Eisenho wer in de afgelopen jaren zoveel moge lijk vermeden in gevechten te raken met zijn eigen partijgenoten; maar daar al de ze welwillendheid niet de geringste Invloed heeft uitgeoefend op een ..verzoening" van de extremisten met de eematigdp rer dikeinen, is de president nu van plan mildheid en toegeeflijkheden op te geven en vierkant op te komen voor wat hij noodzakelijk acht. Hij staat immers ont zaglijk sterk. Want wie heeft de re publikeinse partij eigenlijk, die in 1956 Eisenhower eventueel zou kunnen vervan gen en tegelijk., de kiezers zou aan staan? Ergo: zelfs de anti-Eisenhower- éepublikeinen zullen wei een deel van het Eisenh.uverprogramma moetei slikken ai was het alleen maar, omdat zij het de democraten toch niet kunnen veroor loven alleen met Eisenhower te regeren Zoals men weet heeft de president in zi.in verkiezingscampagne beloofd, dat hij een politiek zou voeren, Waardoor het be drijfsleven van het ogenblik van 356 mil liard dollar jaarlijks, in tien jaren zou ver anderen in een jaarlijkse productie van 500 milliard dollar. In zijn Jaarboodschap aan het Congres zal de president er daarom op wijzen, dat de voorbije „re cession" is overwonnen en het er nu maar op aankomt om het bedrijfsleven te Inten- sifieren en grotere expansie te geven, daarbij dus de productie te verhogen. maar tevens de koopkracht van het pu bliek. Over het Eisenhcwer-progr am zul len diegenen niet bepaald gelukkig zijn die op een vermindering van corporatie- belastingen hadden gehoopt van 52 op 47 percent. Vermoedelijk zal daar niet meer over gerept worden en ook de beurs heeft deze teleurstelling al min of meer „verdisconteerd." Insgelijks zal ook de boerenbevolking geen jubelkreten aanheffen over de plan nen van de regering. De minister van landbouw, Benson, wil de regerings'ubst- dies voor de voornaamste landbouwpro ducten als mais, katoen, rijst, tarwe en pinda's (met uitzondering van tabak) op 75—90 procent van de pariteit brengen (in tegenstelling tot de huidige 82.5—90 Dercent). Wel zal de president" nieuwe pogingen gaan ondernemen ter herziening van de Taft-Hartley-wet en ten gunste van de vak verenigingen Verder zal hij proberen betere betaling voor regeringsambtenaren te verkrijgen en hij heeft zijn minister van arbeid, Mitchell wie dezer dagen door de vakverenigingen werd verweten dat hij slechts een „kamerschut" was voor een reactionnaire regering opge dragen om voor nieuwe minimum lonen in het Congres te vechten (van 75ct per uur op 8590 ct) en tegelijkertijd de voor deze minimumlonen in aanmerking komende kringen te vergroten. Ook zal de president in zijn boodschap vragen om een in veie miiliarden lopende uitbreiding van het verkeerswegennet; zoiets is prin cipieel altijd een goede politieke manoeu vre. En het is vrijwel zeker, dat de dooi het vorige Congres afgewezen verbete ring van het ziekteverzekprinesorogram ma (waardoor o.m. verzekeringsfirma's voor de verzekering van oude mensen fe derale subsidies zouden ontvanaen) door de president opnieuw aan het 84ste Con gres zal worden voorgelegd. Het nieuwe verdedisingsbudget Intussen met alle implicaties van de aangekon digde plannen voor leger-reductie, zo groot als 25 percent in de eerstvolgende anderhalf jaar en het verdere militaire Eisenhower-Wilson plan, zal ongetwijfeld de lust tot een misschien „new great debate" opwekken. Het is nog niet duide lijk of de democraten zich als partij te gen de nieuwste „look" gaan verzetten, maar senatoren als Estes Kefauver heb ben het plan reeds geattaqueerd op grond van de overweging, dat er geen enkele rechtvaardiging voor dit militaire plan bestaat in de huidige wereldsituatie. Met al de bezuinigingen op de be groting voor de verdediging blijft de droom van een sluitend budget nog steeds ver van verwezenlijking. En een tweede hevig debat kan daarom worden vewacht als de hulp aan het buitenland in behande ling zal worden genomen. Er zal niet alleen bitter worden gevochten over de hoogte „an de uitgaven in miiliarden. welke aan landen in Azië en Latijns Amerika zullen worden besteed maar ook over de keuze van die ontvangende landen zal men het niet dadelijk eens worden. Een dee! van de democratische denatoren is er ook b.v. tegen om in hulpeloze of slecht geregeer de landen millinenen te steken, wanneer voor het doelmatige gebruik ervan ge nerlei garantie bestaat Deze groep wil bij voorbaat een sterke financiële hulp verlenen aan die staten, die als India, Turkije en verschillende Zuid-Amerikaan se republieken zich reeds in een proces van opbouw bevinden Men zou graas, zoals senator Fulbright het uitdrukte, „de sterken nog sterker willen maken", om dan de invloed dier staten op zwakke buren te benutten en daardoor gelijktij dig het gevaar te voorkomen, dat een Amerikaanse financiële hulp tot een „se- mi-protectoraat" wordt. En zo belooft het R4ste Congres voor al in verband met de diepgaande menings verschillen over de z.g. „coëxistentie"; de diverse interpretaties van de zeer ver schillend te interpreteren Russische hou ding; en de eventuele verrassingen, die Peking nog uit een Pandora-doos zal la ten ontsnappen een levendig en Inte ressant verloop te hebben Interessant ook om de verhouding tussen de twee partijen, haar graad van samenwerking met de president en om de vraag hoe de ver houding van de president tot zijn eigen partij zich verder zal ontwikkelen. Het ziet er naar uit, dat het 84e Con gres een van de belangrijkste in de Ame rikaanse historie zal worden: niet alleen omdat het zal coincideren met zekere par tijpolitieke ontwikkelingen, maar omdat het beslissingen zal moeten nemen, die meer .dan enig voorgaand Congres het oolitieke machtsevenwicht in de wereld zullen beïnvloeden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1