Mendès-France en Bonn naar Rome Het liftverbod m. Melk drie, mogelijk vier cent per liter duurder SNEEUW EN VORST OVER WEST-EUROPA EEN BRUG „DES VREDES Naast elkaar leven in vrees is een ongezonde basis v m KERSTPRIJSVRAAG Onbe voegde draai de aan knoppen. Komt wel meer voor AMERIKAANSE DETECTIVES NAAR PANAMA i I Ja-, AANHOUDENDE VORST Winstgevend zaakje I Jswegen in Vlissingen ONZE Woensdag 5 Januari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Frankrijk zoekt steun tegen Benelux-bez w aren Britse en Aclil millioen aan H-bom-slachtoffers De 'moordaanslag op president Remon Opneemplaatsen" voor militairen H. Vader had weer hikaanval Nieuw onderzoek in zaak-Dominici Met ingang van 9 Januari „Friso" liep op rif Druk strandleven in Sovjet-Unie Pauselijke Kerstbootlsehap met bijzondere opdracht voor katholieken Uitbreiding van de vogelpest WEERBERICHT Over ongeveer tien dagen opgave aan de A.N.W.B. immrT In verblindende sneeuwjaclit. Veilig haven van Porthleven binnengeloodst ttIT de stilte Ook en vorst in Zuid-Limburg De' weerverwachting vap het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met plaatselijk enige sneeuw of ijzel. Overwegend lichte vorst. Matige tot krachtige Oostelijke wind. Donderdag 6 Januari Zon op 8.50 uur; onder 16.46 uur. Maan op 14.30 uur; onder 6.53 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Europese wapenpool afgewezen (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Londen verwerpt liet lievelingsdenkbeeld van Mendès-France: de pool voor de wapenindustrie! In haar politieke berichten heeft de Franse radio-omroep wel gezegd, dat de afwijzing een voorlopige is, maar het zeer op dc Franse premier gestelde blad „Combat" geeft een heel andere lezing. „Combatweet !e melden, dat Londen in termen, zo precies als de diplomatieke taal maar toelaat, aan de Quay d'Orsay heeft doen weten, dat de Britse regering niet alleen niet wil deelnemen aan de pool, maar dat zij bovendien een conferentie over dit onderwerp, welke de franse premier op 1/ Januaii had willen doen beginnen, weinig opportuun acht. Een mogelijk échec zou immers een nadelige invloed kunnen hebben op de ratificatie-procedure der Parijsè verdragen, die, zoals men weet, in verschillende landen nog niet voltooid is. den? Zal Washington te Parijs aandringen op een verdaging van de conferentie van 17 Januari om de eensgezindheid in het optreden van Londen en Washington te behouden? Men moet zich niet verhelen" zo besluit Combat, „dat, ondanks alle te genspraak, een combinatie Washington- Londen-Bonn in voorbereiding is in de boezem van de NATO. Alle perscommen taren bewijzen, dat men zich oneindig voor Frankrijk hoedt". Het blad ziet dan ook in de Londense afwijzing opnieuw een bewijs, dat men de rol van Frankrijk tot een minimum wn beperken. Japan heeft een Amerikaans aanbod tot schadevergoeding ten bedrage van acht millioen gulden aan Japanse vissers en de visserij voor verwondingen en ver liezen. veroorzaakt door een Amer kaanse waterstofbomproef op Bikini aanvaard De desbetreffende stukken zouden Dins dagmiddag op het Japanse ministèr e van buitenlandse zaken door minister Sjige- mitsoe en ambassadeur Aliison worden uitgewisseld. De onderhandelingen over schadevergoeding waren begonnen, nadat in Maart van het vorige jaar een Japanse vissersboot overdekt met radio-actieve as een .Japanse haven was binnengelopen. Het blad herinnert aan de bezwaren die, naast het Britse votum, in de Beneluxlan- den bestaan en spreekt van „de gepassio neerde tegenstand van de heer Spaak" en de „koppige terughoudendheid van de heer Beyen", om dan de bedreiging te noemen, die de heer Mendès-France zou willen uitvoeren: zo een pool van de lan den van de West-Europese Unie niet slaagt, dan maar een van Duitsland, Ita lië en Frankrijk. Daartoe zouden dan ook de reizen moe ten dienen, die de heer Mendès-France binnenkort gaat ondernemen. Wat de reis naar Rome betreft, deze moet voorname lijk dienen om de Frans-Italiaanse econo mische samenwerking, die tot dusver vrij wel een dode letter is gebleven, nieuw leven in te blazen. Op de terugreis zou de Franse premier dan. naar verluidt, een bezoek gaan brengen aan Adenauer. De heer Soutou, die voor de economische po litiek de eerste medewerker van Mendès- France is, is reeds naar Bonn vertrokken om met de heer Blankenhorn de ontmoe ting tussen beide staatslieden voor te berei den. Ook deze ontmoeting kan slechts eco nomische vraagstukken betreffen, aange zien de overeenstemming over de Saar door de Franse premier als een afgedane zaak wordt beschouwd, nu het Saartrac- taat door de Franse Kamer is aanvaard Zoals is gemeld heeft de A.N.W.B. naar aanleiding van de mededeling van minis ter Staf in de Kamer bij het debat over het liftverbod voor militairen, dat hij particulieren en verkeersorganisaties uit nodigde met voorstellen te komen, aan de Legervoorlichtingsdienst zijn bereid heid te kennen gegeven, om medewer king te verlenen aan het arrangeren van „opneemplaatsen" in of nabij garnizoe nen. Wij vernemen thans, dat de territoriaal bevelhebber de plaatselijke commandan ten verzocht heeft, hieraan op korte ter mijn aandacht te schenken. 'Nadat de voorgestelde „opvangplaatsen" op hun ge schiktheid zullen zijn onderzocht, hoopt de territoriaal bevelhebber de A.N.W.B. over circa tien dagen een opgave van deze plaatsen te kunnen verstrekken. Nu is het reeds lang duidelijk geworden dat de heer Mendès-France wel de weg van een (economische) integratie op wil, zelfs als deze integratie een supranatio naal karakter zou hebben, maar mits iij zich beperkt tot een pool, waarbinnen geen recht van veto kan worden uitge oefend en die dienen moet om de Ameri kaanse leveringen aan de W.E.U. te verde len en de programma's te maken voor de bewapeningsaanmaak en de opdrachten toe te wijzen. Niet zonder enige naïvetei wordt er nu van Franse zijde de nadruk op gelegd, dat die pooi een belangrijke stao zou zijn naar een Europese Economische Gemeenschap, temeer waar haar taak zou neerkomen op bet beheren van alle sleu telindustrieën van Europa. Door dc Frans-Duitse economische over eenkomst lieeft de heer Mendès-France ge meend Bonn voor zijn plan te winnen, doch is hij er vooral in geslaagd dc overige deelnemers der W.F..U. bevreesd te ma ken voor een onmatig Frans-Duits over leg. Naar uit Italiaanse persstemmen blijkt, is een dergelijke reis van Italië niet minder dan die van de Beneluxlanden. Volgens Combat zou de bezorgdheid die de heer Mendès-France wegens het Britse veto heeft, hem ertoe kunnen ieiden, da heren SceJba en Adenauer voorsteilen in te geven, dc steun geven aan zijn denk beeld, zoals dat in de kiem aanwezig is in j het plan voor de wapenpool. Ronduit j wordt gezegd, dat de premier naar Italië I en Wcst-Duitsland reist om een tegenzet te doen tegen een as Washington-Londen- Bonn en om het Europese front te conso lideren tegenover het Angelsaksische. En het blad erkent: „Het onbekende punt blijft de houding van bondskanselier Adenauer. Zal hij zwichten voor de Angel saksische druk, die, voordat de premier de bondskanselier ontmoet, niet zal ophou- De president van Panama, José Remon Guizado, heeft gisteren besloten de hulp in te roepen van twee deskundigen van het Amerikaanse Federale Bureau van Onderzoek (F.B.I.) in Washington, ten einde de moordenaars op te sporen, die Zondag j.l. zijn voorganger wijlen presi dent Remon van het leven beroofden. Hij besloot tevens gebruik te maken van de diensten van een Cubaanse recher cheur, die ervaring heeft opgedaan in enkele soortgelijke gevallen. In het algemeen wordt in Panama aan genomen dat „buitenlandse beroepsmoor denaars" verantwoordelijk zijn voor de aanslag op president Remon. Op het ogenblik zijn ongeveer veertig verdachten aangehouden, onder wie de vroegere president, dr Arnulfo Arias, en een vroegere chef van de geheime politie, Jorge Luis Poveda. In de stad Panama blijft het rustig De H. Vader heeft wederom een hikaan val gehad, doch, naar vernomen wordt, be staat er geen enkele reden lot ongerust heid. In kringen van het Vaticaan is men van oordeel, dat de Paus zich zo veel mogelijk moet ontzien en alle vermoeidheid dient te vermijden. De Franse minister van justitie, Guerin de Beaumont, heeft besloten een nieuw onderzoek te gelasten in de zaak van Gas ton Dominici, die veroordeeld is wegens moord op het Britse gezin Drummond, al dus werd van gewoonlijk welingelichte zijde te Parijs vernomen. Een geldinzameling is begonnen voor het stichten van een fonds voor het uit keren van een geldelijke beloning aan hen die inlichtingen kunnen geven welke leiden tot arrestatie der moordenaars. In twee uur tijds, en nog voordat radio en pers mededeling hadden gedaan van de stichting, was reed3 vijf duizend dollar door het publiek bijgedragen. Boven: Een' spannend tafereeltje, dat overal in het land, ieder jaar weer te zien is, zodra Koning Winter goed in actie is gekomen. Deze twee waaghalzen werden gesnapt op de Boezemwetering te Amsterdam. Onder: Niet in het Noorden, maar in het Zuiden heeft de Wintervorst het eerst zijn strenge regiem doen gelden. In Oss deed dc' ijzige heerser met zijn kille adem een laagje water in het Sport, park zo hard stollen, dat men zich daar op de schaatsen voortrepte, eer men goed en wel besefte, dat het nu werke lijk winter is geworden. Het K.N.M.I. deelt mede: Een over Frankrijk naar het Noorden trekkende storing veroorzaakte gis terenmiddag en avond ijzel in geheel België en het Zuiden van ons land. De ijzel hing samen met een laagje warmere lucht, dat op ongeveer 1000 meter hoogte binnenstroomde. Van een reeële aanval op het vorstgebied kan hierbij niet worden gespro ken, want aan de achterzijde van de storing viel in Frankrijk weer sneeuw en vroor het vannacht hier en daar zelfs 11 graden. In ons land werd de Oostelijke wind iets zwakker en vroor het vannacht 3 tot 5 graden. Uit Duitsland en Polen werd vorst van 6 tot 10 graden gemeld. In Midden en Noord-Scandinavië komt strenge vorst voor, onder invloed van een krach tige Noordelijke stroming, die zich langzaam naar Zuid-Scandinavië uit breidt. Het hogedrukgebied boven Zuid-Noorwegen neemt daardoor lang zaam verder in betekenis af en vormt nu nog slechts een uitloper van een nieuw hogedrukgebied bij IJsland. Aangezien een nieuwe storing vanmorgen de Westkust van Frankrijk naderde, blijft de wind in ons land nog steeds Oostelijk, zodat de vorst ongeveer in dezelfde mate blijft aanhouden. Als zeldzaam brutaal staaltje van de wijze waarop tegenwoordig met 's lands wetten en c.q. de slachtoffers der samen woning wordt omgesprongen, zij hier een annonce overgelegd die wij in een der Haagse bladen aantroffen: WONING VOOR ECHTPAAR Ik bewoon herenhuis, huur 40.- p. mnd doch heb gedeeltelijk onderver huurd voor 95- p. mnd. Met over name inboedel 2500. Dus gratis wo nen en 55- winst p. mnd. Goede stand. Het is een der vele symptomen van een mentaliteit die de onbeschaamdheid in haar banier geschreven houdt. Men kan zich slechts er over verwon deren dat er nog een te goeder naam bekende dagbladonderneming bestaat die zich voor het wereldkundig maken van dergelijke duffe praktijken blijkbaar niet geneert Nu de kostprijs van de melk is gestegen j heeft de regering, naar bet ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- ning mededeelt, zich beraden over de ge volgen voor de prijs die de consument voor de melk heeft te betalen. Het vorige jaar heeft de regering de al gemene subsidie op de consumptiemelk prijs van de melk voor de consument een meJkprysverhoging noodzakelijk van 3 et per liter. Deze verhoging gaat in op 9 Januari 1955. Naast deze verhoging, als gevolg van de kostprijsstjjging van de melk, is het niet uitgesloten, dat in enkele gebieden van ons land de melkhandel zal besluiten tot een marge-verboging voor vastgesteld op 3 cent per liter. Hiervan is dc slijter, die aanleiding kan geven tot afgeweken door het verlenen van een extra subsidie van 0,95 cent per liter als gevolg van een loonsverhoging in de landbouw. Hoewel deze maatregel slechts tijdelijk was bedoeld, acht de regering het gewenst de extra subsidie alsnog voor een deel te handhaven, waardoor de totale subsidie 3,3 cent per liter zal bedragen. Niettemin maakt de stijging van de kost- In Parijs treft men meer dan in ons land op straal allerlei karretjes <tan waarop smakelijke lekkernijen als slak ken, kastanjes en nootjes (al dan niet gebakken of gepoft)- te koop worden aangeboden. De verkopers van deze lek kernijen hebben in het koude weer een reclamemiddel bij uitnemendheid gevon den: immers bij de stekende wind van de laatste dagen komt men er gauw toe, éven de handen te warmen bij het knap pende vuurtje; en als men eenmaal bij het karretje staat en de geur van bij voorbeeld geroosterde pinda's in de neus krijgt, is men o zo gauw bezweken voor een portie een gang van zaken, waar de koopman alleen maar mee accoord kan gaan een tjjdcljjke extra verhoging van de prijs voor de consument in die gebieden met één cent per liter. In een verblindende sneeuwstorm, raakte gisteren het 250 b.r.t. metende kustvaartuig „Friso" een rif, bij liet pas seren van Kaap Uzzard. Het schip liep verscheidene gaten op in de boeg. De kapitein wilde trachten zo snel mogelijk zijn schip op de kust aan de grond te zetten. Doch een loods, die door de open loodsboot van Porthleven door de sneeuwjacht naar de „Friso" was ge bracht, wist de kustvaarder tot in de ha ven van Porthleven te brengen. Aanvankelijk waren het Britse kabel- sohip „Recorder" en de reddingboot van Penlee de „Friso" te hulp gesneld, doch op weg naar Porthleven werd de coaster geëscorteerd door twee vissersschepen. Het schip was toen door het binnen stromende water zo diep komen te liggen, dat het strandde bij de ingang van de binnenhaven. Met behulp van brandweerpompen slaagde men er echter in de „Friso" lich ter te maken en bij hoog tij werd het schip vlot getrokken, waarna de kust vaarder middernacht in de haven van Porthleven aankwam. Na voorlopig her stel zal de „Friso" de reis voortzetten. Uit verscheidene delen van Europa werd gisteren melding gemaakt van sneeuwstormen en gladde wegen als ge volg van ijzel. In bijna geheel Frankrijk woedden sneeuwstormen en vooral het treinver keer en de posterijen ondervonden last van de sneeuwval. Ook uit Noord-Italië wordt sneeuw en ijs gemeld. In het gebied van Alto Adige en in de Dolomieten daalde de tempera tuur tot 25 graden onder het vriespunt, de laagste temperatuur die deze winter tot dusverre is genoteeerd. In België ondervindt het weg-, trein en luchtverkeer veel last van ijzel. De luchthaven van Brussel werd Dinsdag middag voor alle luchtverkeer gesloten als gevolg van ijsvorming op de landings banen. Oostenrijk meldde gisteren verse van het Pauselijk studeervertrek klinkt een harts tochtelijk beroep op de mensheid om in ware vrede samen te leven. Ook de H. Vader neemt het tegenwoordig overal ge bruikte en misbruikte woord coëxis tentie als uitgangspunt om aan te geven wat de wereld thans nog dringender dan brood behoeft, maar Hij geeft er een zin aan welke het begrip van tal van volks leiders en volkeren te boven gaat. Er is een passage in deze Kerstbood schap wij hebben die gisteren reeds afgedrukt waarin de Paus herinnert aan Zijn vergeefse waarschuwingen in 1939, toen de tweede wereldoorlog reeds ontbrand was. maar nog niet verder dan naar Polen was uitgeslagen. Juist deze herinnering zal mogelijk z.g- „practische mensen" de opmerking'in de mond geven: ,,Maar hoe zou dan ook tegen de barbaarse machtspolitiek een uiteenzetting van al gemeen gestelde en verheven heschonwin- gen van invloed zijn? In 1939 is dit niet gelukt en nu helpt dit evenmin" En misschien zullen er mensen zijn, die zul len zeggen: „Deze vermaningen helpen 'hans nog minder, want zo zij al aan deze ■i.ide van het IJzeren Gordijo enige weer klank vinden, aan -Je overzijde begrijpt oen ze eenvoudig niet". En het moet gezegd worden: de feiten .-hijnen deze lieden in het gelijk te stel en. Ook de afschuwelijke wonden, door le laatste wereldoorlog aan de menselijke amenleving toegebracht, hebben het licht an Gods wijsheid en liefde nie' zicht- aar nader gebracht De principes van de .nachtspolitiek hebben gemakkelijk ge triomfeerd o vei- alle goede voornemens, waaraan men in 1945 nog zo rijk was en zij hebben menig veelbelovend initiatief, zoals het aansprakelijk stellen van oor logsmisdadigers, het zoeken naar criteria voor een rechtvaardige oorlog, de opzet van de V.N., etc. in feite ofwel uitgehold, of zelfs ongedaan gemaakt. „Macht" is het enige wat geldt en machteloosheid betekent onze ondergang. Deze alles over heersende behoefte aan macht leidt schier onvermijdelijk en zelfs ongewild tot bot singen met de gerechtigheid, in wier dienst de macht eigenlijk zcu moeten staan. TEGENOVER deze feiten schijnt het woord van de H. Vader inderdaad te klinken als van een roepende in de woestijn. Zijn oproep- tot een samen leving in de goddelijke waarheid In de vreze Gods, zal voor velen in het geraas der bewapeningswedloop verloren gaan De H. Vader Zelf wijst hierop, wan neer Hij de dwalingen signaleert welke aan beide kamen van het IJzeren Gordijn een samenleving in de „Rust der orde" in de weg staan. Wat Hij vraagt is niets meer of minder dan een fundamentele wijziging der samenleving, welke zich haar banden met de morele orde bewust moet worden, m.a.w., die zich op de een of andere wijze moet bekeren. Daarbij wijst Hij ook thans weer heel speciaal het vrije West-Europa op zijn plicht om werkelijk een te zijn en om af te rekenen met de heilloze theorieën van het nationalisme, dat trieste denkproduct van Europese verblindheid, dat thans een tweede oogst van bittere vruchten op levert in <ie voormalige koloniale ge bieden, welke op dit punt niet slechter zijn dan hun voormalige meesters. Deze aandacht voor Europa's eenheid, in een boodschap aan de gehele wereld, beoogt niet, zoals zo vaak wordt beweerd, de vorming van een machtsfactor, maar is de oproep aan een beschaving om voor alles de behoeder te zijn van het Christen dom en de christelijke gedachte, iets waartoe het krachtens zijn geschiedenis is geroepen. DOCH TEGENOVER de „sceptici en cynici", die twijfelen aan de waarde van de meest verheven waarheden en ideologieën (maar die merkwaardigerwijs vaak met onredelijk gemak hulp verwach ten van ontoereikende „samenwerkings vormen" van economische aard), toont de H. Vader eens te meer een heilig optimisme. Hij constateert enerzfids, dat de „koude vrede" uit zichzelf schijnt te tenderen naar „de enig echte morele orde" en dat het aantal Is toegenomen van diegenen, die zich verzetten tegen de huidige wijze van coëxistentie in vrees Doch aan het einde onthult Hij eerst de ware aard van Zijn voorzichtig ver trouwen. „Het schijnt gerechtvaardigd, zo schrijft de Paus. er op te vertrouwen, dat in de Naam van Jesus Christus nog een brug des vredes kan worden geslagen tus sen de twee tegenover eikaar gelegen oevers en dat de zo smartelijk verbroken band kan worden hersteld" Deze woorden zijn te geheimzinniger, omdat er eigenlijk geen feiten zijn aan te wijzen, welke een dergelijke conclusie zouden rechtvaardigen. De wortels van dit optimisme onttrekken zich aan de profane waarnemer en het zijn de christe nen. die iets mogen vermoeden van deze „geestelijke brug". Zij worden dan ook in het bijzonder door de H Vader aan gespoord om alles in het werk te stellen, teneinde het ogenblik te verhaasten waar op deze „brug" geconsolideerd zal worden. Dat is de bijzondere opdracht van de Kerstboodschap voor ons, katholieken, die helaas maar al te weinig blijk geven te beseffen hoe nauw ook de internationale samenleving samenhangt met. de innerlijke goedheid en heiligheid van ieder af zonderlijk. sneeuwval in vrijwel het gehele land, maar gisteravond voorspelde de Oosten rijkse meteorologische dienst dooi voor het Alpengebied. Na de zware sneeuwval van omstreeks Kerstmis en de strenge vorst van de afgelopen dagen zou een plotseling invallende dooi in dit gebied een ernstig gevaar voor lawines met zich mee brengen. In Engeland was vandaag als gevolg van de eerste sneeuwstorm van dit jaar op verscheidene plaatsen het weg- en treinverkeer in de war. Kleine schepen buitengaats zochten beschutting in nabije havens. Uit Devon worden opeenhopingen van sneeuw gemeld tot een hoogte van vier meter. In Londen en de vallei van de Theems was de sneeuwval de zwaarste sinds 1947 en bereikte de sneeuwlaag een dikte van 15 cm. De Britse luchtvaarmaatschappij BEA heeft haar diensten naar Amsterdam en Parijs gestaakt. De veerdiensten over het Kanaal en de Ierse zee ondervinden door stormen ernstige stagnatie. In Zwitserland scheen de gehele dag bijna overal de zon en steeg het kwik. In Zuid-West Duitsland zijn nu al sinds drie dagen de wegen spiegelglad als ge volg van ijzel. In Midden-Zweden daalden de tempe raturen tot onder het vriespunt, maar in Lapland regende het en werden tem peraturen boven he vriespunt genoteerd. Volgens radio Moskou stelde heldere zonneschijn vacantiegangers aan de kust van de Zwarte Zee in staat te zonne baden. De stranden werden druk bezocht en als gevolg van het aanhoudende mooie weer staan verscheidene planten vroe ger in bloei dan normaal het geval is. In Vlissingen is het gisteren kort na de middag gaan regenen, terwijl er bij de grond een temperatuur onder het vries punt heerste. De gevolgen bleven niet uit: er zette zich een ijslaag op alle straten cn wegen af, waardoor het verkeer ern stig stagneerde. Busdiensten naar en van de stad vielen uit. Gemeentelijke diensten rukten in allerijl met wagens en auto's uit om de gladde straten met zand te bestrooien. Ook in andere plaat sen langs de Zeeuwse kust kwamen zeer gladde wegen voor. In Heerlen en omgeving vroor het giste renavond vier graden en het regende te gelijkertijd, het gevolg dat de wegen daar eveneens in spiegelgladde ijsbanen ver anderden; er waagde zich bijna niemand buiten. Taxi's konden niet meer rijden en autobussen kon men op vele onverwachte plaatsen zien staan. Het verkeer kwam la ter weer enigszins op gang, toen er zand werd gestrooid. Een autobus, die gewoon lijk niet meer dan een half uur nodig heef: voor het afleggen van de afstand Kerk- rade—Heerlen heeft er gisterenavond twee uur over gedaan, na nog een uur te heb ben gewacht op het strooien van zand. In de Limburgse Peelstreek, waar de kinppenhouderij op de gemengde bedrij ven een der hoofdbronnen van bestaan is, neemt de pscudo-vogelpest in omvang toe. Aanvankelijk beperkte de ziekte zich tot Helden, waar in December enkele duizenden dieren moesten worden afge maakt, maar in de laatste week is de ziekte ook doorgedrongen tot Maasbree en het dorp IJsselsteyn (gemeente Venray). In beide plaatsen zijn enige honderden dieren aan de ziekte ten otfer gevallen. De burgemeester van Venray heeft een ophokgebod voorpluimvee uitgevaardigd. Over onze Kerstprijsvraag wordt in onze lezerskring, naar gebleken is, druk overlegd en beraadslaagd. Over en weer, tusspn vrienden en bekenden, familieieaen en geburen, worden de gegevens, welke tot de juiste beantwoording van de gestelde vragen kunnen leiden, uitgewisseld en van commentaar voorzien. Amu sant! In de (wijde) omgeving van de Utrechtse Dom en meer speciaal in de polders, welke ten Westen van deze stad langs binnenwegen naar een bekend plassengebied voeren, zijn vooral op de afgelopen feest dagen meer auto's en bromfietsen ge signaleerd dan ooit in deze streken werden aangetroffen. En druk ge praat met de plattelandsbevolking. Warenhuizen, magazijnen en win kels, waarin wandbordjes ten verkoop aanwezig zijn. worden gepolst, bad en vissersplaatsen op de aanwezig heid van monumenten gecontroleerd. Telefonades met leeszalen en biblio theken: „Wie schreef specifiek Am sterdamse romans?" Twistgesprekken over de steden, welke geacht worden tot de „villes mortes" te behoren. En zo gaat dat maar door. Als men alle 17 punten heeft op gehelderd, en zeker is van zijn zaak, maakt men op de uitgeloofde belo ningen natuurlijk de beste kans, maar omdat er over de honderd prij zen liggen te wachten is het lang niet gezegd, dat zij, die minder dan honderd punten verzamelden, kans loos zullen zijn. Men dinge dus mede óók al zouden enige problemen te veel van het speurvermogen eisen. Vóór 15 Januari behoren alle in zendingen binnen te zijn, hetgeen niet zeggen wil, dat tot dit uiterste moment behoeft gewacht. Voor wie niet meer over het prijs vraagnummer van 24 December jl. beschikken, is nog een beperkt aan tal exemplaren aan onze bureaux verkrijgbaar. Prijsvraag-redactie MAASBODE-PERS.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1