De rol, welke vervuil en in Goddelijke Yoorzieni het plan kan der Coëxistentie in dwaling WYBERT Zijn „thuisfront" deugde niet Schuurpapierfabrikant de fiscus op lichtte COMMENTAAR Vorming van leraren voor beroeps- kath. instituut onderivijs in eigen Kerstboodschap van de H. Vader Onbevoegde" draaide aan knoppen van ontvanger in verkeerstoren BÉNÉDICTINE Weer aan het front der meningen 7 955 worcll een belangrijk jaar Ondersoek „Trito Sergeant deserteerde plotseling in Korea „Hulp aan onze mensen in Indonesië" :yrr. mm Henk van der Maze. STUDIE-CONGRES K.V.P. Arbeidsverbod voor jonge mensen in liet bedrijfsleven en volledig dagonderwijs tot en met 16 jaar WOENSDAG 5 JANUARI 1955 PAGINA 3 ii De Europese eenheid Fatale inmenging Valse cn ware idealen Alleen deze en soortgelijke ideeën, reeds in vele eeuwen van christelijke tra ditie van Europa aangeworven, kunnen Overal dreigt besmetting 1 Punten voor een program Kloof tussen school en leven Meisje mist steun in werk milieu Ook technisch onderwijs alge meen vormend Ofschoon de koude oorlog en dit geldt ook voor de koude vrede de wereld in een toestand van schadelijke verdeeldheid houdt, belet hij toch op dit ogenblik niet, dat hij een intens levend rhythme bezit. Dit leven beperkt zich echter bijna uitsluitend tot het economisch terrein. Men kan niet ontkennen, dat de economie, gebruik makend van de voort durende vooruitgang van de moderne techniek, verrassende resultaten be reikt heeft, zo groot, dat deze een volkomen verandering van het leven van de volkeren, ook van de achtergebleven gebieden, te zien geven. Men kan zijn verbazing niet verbergen voor hetgeen zij tot stand heeft gebracht en voor hetgeen zij nog belooft. Doch met haar schijnbaar onbegrensde productie-mogelijk lieden en met haar veelzijdigheid oefent de economie op vele tijdgenoten een bekoring uit, die veel groter is dan baar mogelijkheden, en begeeft zich bovendien op terreinen, welke niet de hare zijn. In deze dwaling, die uit het bedoelde vertrouwen in de moderne economie voortspruit, vinden elkaar de beide partijen, waarin de hedendaagse wereld verdeeld is. Bij een van deze partijen wordt geleerd, dat wanneer de mens inderdaad zoveel macht blijkt te bezitten, dar hij in staat is dat machtige en in technisch opzicht wonderbaarlijke economisch apparaat te scheppen, waarop men heden zo prat gaat, dat hij dan ook het vermogen zal bezitten de aan de mensheid eigene ontberingen en kwalen te beheersen en aldus een soort van zelfverlossing te bewerken Aan de andere zijde echter wint weer de mening veld. dat van de economie en vooral van een harer bijzondere vormen, nl. de vrije uitwisseling van goederen, de oplossing van het vraagstuk van de vrede moet worden verwacht. Wij hebben reeds eerder de gelegenheid gehad de onge grondheid van deze leer uiteen te zetten. Honderd jaren geleden verwachtten de aanhangers van het systeem van de vrije handel, waaraan zij een bijna magische kracht toeschreven, wonderbare dingen. Haar toegewijde aanhangers twijfelden er niet aan. Een van haar vurigste aan hangers aarzelde zelfs niet om aan het toeginse] van de vrije uitwisseling van goederen voor zover het de omvang van haar gevolgen op de morele wereld betreft te vergelijken met het beginsel van de zwaartekracht, welke de wereld der physica beheerst. Hij schrijft aan het beginsel van het vrije goederenverkeer zelfs eigen uitvloeisels toe: toenadering der mensen, verdwijning der tegenstellin gen van ras, godsdienst en taal, ie eenheid van alle menselijke wezens in een onver gankelijke vrede. (Verg. Richard Cobden: Speeches on Questions of Public Policy, uitgegeven te Londen in 1870, pag. 362 363. Deel I). Het verloop van de gebeurtenissen heeft bewezen, hoe bedrieglijk het is de vrede alleen te bouwen op het vrije goederen verkeer. Niet anders zal het in de toe komst vergaan, wanneer men zou volhar den in het blinde geloof, dat eer. denk beeldige en mystieke kracht aan de economie toekent. Inderdaad ontbreken behalve de feitelijke fundamenten, waar op de volgelingen van deze leer hun al te rooskleurige verwachtingen hebben ge bouwd, deze mystieke krachten. Terwijl inderdaad bij een van beide in de koude vrede te samen bestaande Paf" tijen de zo hoog geprezen economische vrijheid feitelijk nog niet eens bestaat, ■wordt zU door de andere partij recht streeks als een onredelijk principe ver worpen. In feite bestaat er dus een diametrale tegenstelling in de opvatting over de grondbeginselen van het leven zelf. een tegenstelling, welke niet door de zuiver economische krachten kan wor den opgelost. Want wanneer er tussen de morele wereld en de economische wereld betrekkingen bestaan van oorzaak en ge volg dan moeten deze zo worden ge ordend. dat de morele wereld het primaat wordt toegekend, d.w.z. dat deze tot taak heeft met haar geest en met ha3r Sezag de totale economie te doordringen. Na deze hiërarchische orde t.e hebben vastge- BENÊDICTINE BÉNÉDICTINE CACHET OR d* un goöt plu» I steld en haar gelegenheid gevend verder te worden verwezenlijkt, zal de economie zelf naar haar mogelijkheden de morele wereld consolideren door de geestelijke beginselen en de krachten van de vrede te versterken. Aan de andere kant zal de economische factor een ernsligc belemmering voor de vrede kunnen betekenen, vooral voor de koude vrede bedoeld als het evenwicht van de groepen, Indien de economie door een foutief systeem een van de partijen zou verzwakken. Dit zou o.m. plaats heb ben, wanneer de verschillende volkeren van een groep zonder onderscheid of zon der op de andere volkeren te letten, zou overgaan tot een eindeloze productiever hoging en tot een voortdurende verhoging van de eigen levensstandaard. In dit ge val zou het onvermijdelijk zijn, dat er wrok en rivaliteit bij de nabuurlanden ontstaan, waarvan een verzwakking van de hele groep het gevolg is. Maar deze bijzondere beschouwing ter zijde latend, is het noodzakelijk zich ervan te overtuigen, dat de economische betrek kingen tussen de volkeren factoren van vrede kunnen zijn in zover zij aan de nor men van het natuurrecht beantwoorden, op de liefde geïnspireerd zijn, rekening houden met andere volkeren en hulpbron nen zijn. Men houde het voor vaststaand, dat in de betrekkingen tussen de mensen, ook in het economische vlak, niets uit zichzelf voortkomt, zoals ook de natuur onder worpen is aan de vastgestelde normen, en alles in wezen van de geest afhangt. Alleen de geest, evenbeeld van God en uitvoerder van Zijn plannen kan op de wereld orde en harmonie scheppen Hij zal daarin slagen naarmate hij zich trouwe vertolker en gewillig instrument maakt van de enige Zaligmaker, Jesus Christus, Die zelf de vrede is. Op een ander terrein van de economie begaan de beide in de koude vrede samen levende partijen dezelfde fout. Het betreft hier het principiële terrein dat een eigen eenheid vormt. Terwijl de ene par tij de inwendige samenhang van de econo- mische beginselen op een valse opvatting baseert welke zelfs zover gaat dat zij de primair menselijke en goddelijke beginse len ontkent, ofschoon deze zich als doel- trefefnd openbaren, schijnt ae andere par tij, vergetend, dat zij reeds een ware op vatting bezit, dia in het verleden met succes beproefd is, naar politieke begin selen te neigen, welke duidelijk haar een heid vernietigen. Gedurende de tien jaren na de oorlog brak een groot verlangen door naar gees telijke vernieuwing, bezieling en beroe ring nl. de krachtige vereniging van Europa, waarbij als uitgangspunt werden genomen de natuurlijke levensomstandig heden van de Europese volkeren met net doel een einde te maken aan hun Traditio nele onderlinge rivaliteit en de gemeen schappelijke verdediging van hun onaf hankelijkheid en hun vredelievende ont wikkeling te verzekeren. Deze verl^en gedachte gaf geen aanleiding tot klachten of wantrouwen bij de nlet-Etjropes reld, daar deze Europa met wel willende ogen bezag. Men had daarenboven de overtuiging, dat Europa gemakkelijk ,n zichzelf de bezielende idee van de een. heid zou vinden, maar de daarop gevolg. LA GRANDE .LIÖUEUR FR.ANQAISE Voor da Handel: N.V. Levert 8. Co. Amsterdam C. Het onderzoek naar het verongelukken van de K.L.M.-Superconstcllation „Triton" op het vliegveld Shannon, waarhjj 28 inzit tenden om het leven kwamen, is gisteren in Dublin hervat. Kort voor Kerstmis was het onderzoek verdaagd. Het had toen reeds achttien dagen geduurd. De president van het hof,, Teevan, vroeg Dinsdag om een verder onderzoek van de onderhoudsstaat van het verongelukte toestel. De vertegenwoordiger van de K.L.M. bij het onderzoek, McGonigal, verklaarde, dat tijdens het reces van het hof in Nederland tien proeven zijn genomen met Supercon- stellations om na te gaan, hoeveel tijd nodig is voor het intrekken van de vleu- gelklappen en het landingsgestel. (De mo gelijkheid dat de klappen en het landings- gesteld haperden is tijdens het onderzoek geopperd als oorzaak van de ramp). McGonical zei, dat de tijd voor het intrek ken van het landingsgestel varieerde van 9 tot 25 seconden. In de meeste gevallen bedroeg de tijdsduur ongeveer 20 seconden. Het intrekken van de klappen duurde meestal ongeveer 15 seconden. De president van het hof vroeg toen, of McGonical zou willen nagaan om de hoe veel tijd K.L.M.-vliegtuigen worden ge controleerd om afwijkingen bij het intrek bar. van de klappen en het landingsgestel te ontdekken. Wanneer werd de laatste controle uitgevoerd op de „Triton"., zo vroeg de rechter Teevan. Een ingenieur van de Ierse PTT deelde Dinsdag mede, dat een „onbevoegde" in de nacht van de ramp aan de knoppen van dc kortegolfontvanger op de verkeersto ren van het vliegveld Shannon had ge draaid, waardoor de berichten van de red dingboot, die was uitgevaren naar het wrak van de „Triton", niet werden ont vangen. Aan deze inmenging van de „on bevoegde" is het waarschijnlijk te wijten, dat een der passagiers van de .Triton" op het laatste ogenblik nog om het leven kwam. De reddingboot was nl., toen haai seinen niet door de toren werden beanf woord, teruggevaren om de oren telefo nisch te waarschuwen. Daardoor kwam de boot later aan bij het wrak van de „Triton" juist op het ogenblik dat een van de passagiers, die zich aan de staart van het toestel vastklemde in het water viel en niet meer gered kon worden.. Nadat nog enige tijd gediscussieerd was over het hoogteverlies van het toestel en hoeveel tijd het zou nemen, voordat dit uit de instrumenten zou blijken, werd de zit ting vervolgens tot morgen verdaagd. de gebeurtenissen en de jongstleden ge sloten accoorden welke, naar men meende, de weg naar een koude vrede geopend hebben, hebben niet meer als basis en ideaal een bredere Europese eenwording. Velen menen inderdaad, dat de hoge politiek op het punt staat terug te vallen tot het type van nationalistische staat, besloten in zich zelf centralisator van macht, onrustig in de keuze van zijn bondgenoten en dus niet minder verder felijk dan die in de vorige eeuw in ere was. Men vergeet zo snel het ontzaglijk aantal offers van mensenlevens en goe deren door dat type van staat afgeperst en de verpletterende economische en geestelijke last door dit soort van staten opgelegd. Maar het wezen van de dwaling bestaat in de begripsverwarring omtrent het na tionale leven in de eigenlijke zin en de nationalistische politiek. Het eerste is het recht en de verdienste van een volk, het tweede kan als kiem van oneindig veel kwaad niet genoeg van de hand worden gewezen Het nationale leven is op zich zelf beschouwd het actieve complex van al die waarden van beschaving, welke aan een volk eigen zijn en karakteristiek ervoor; zij vormen de geestelijke eenheid als een band. Terzelfder tijd verrijkt deze eenheid als eigen aandeel de beschaving van geheel de mensheid. In wezen is het nationale leven dus iets niet-politieks. Dit Is zo waar, dat het (zoals de geschiede nis en de practijk bewijzen) zich kan ont wikkelen naast andere waarden in de boezem van dezelfde staat, zoals het zich ook tot buiten de politieke grenzen van de staat kan uitbreiden. Het nationale leven is eerst een begin sel van ontbinding der volkerengemeen schap geworden, toen het werd uitgebuit als middel tot politieke doeleinden, toen n.l, de overheersende en centraliserende staat de nationaliteit omzette in expan sie-energie. Toen verkreeg men de natio nalistische staat, kiem van rivaliteit en voedingsbodem voor tweedracht. Het is duidelijk, dat wanneer de Euro pese gemeenschap deze weg opgaat haar constellatie zeer broos zal zijn in verge lijking met die van de groep, welke zij tegenover zich vindt. Haar zwakheid zóu zich zeker openbaren op de dag van de toekomstige vrede, welke zal moeten dienen om met gezond oordeel en recht vaardigheid de uitgestelde problemen te regelen. Men zegge nu niet, dat onder de nieu we omstandigheden het nieuwe dynamis me van de nationalistische staat geen ge vaar voor andere volkeren met zich medebrengt, omdat dit in de meeste ge vallen effectieve economische en militai re macht mist Want ook de dynamiek van een denkbeeldige nationalistische macht, juist al wordt zij meer uitgedrukt door gevoelens dan uitgeoefend door da den. boezemt geleidelijk de geesten af keer in, geeft voedsel aan wantrouwen en achterdocht tussen bondgenoten en is een beletsel om elkaar te begrijpen, is dus beletsel voor loyale samenwerking en on derlinge hulp. Dit is niet meer en niet minder het geval dan wanneer deze dy namiek van effectieve macht voorzien was Wat zou er vervolgens onder deze voorwaarden van de gemeenschappelijke band, die de onderscheiden staten in een heid zouden moeten verbinden, terecht komen? Hoe zou een grote en daad krachtige idee kunnen ontstaan, welke in staat is krachtig in de verdediging en actief voor een gemeenschappelijk pro gram van dc beschaving te fungeren? 'Sommigen willen deze idee zien in een eensgezinde afwijzing van een soort le ven,'dat de vrijheid aanrandt cn de an dere groep eigen is. De afkeer van de slavernij is r oor zeker iets belangrijks, maar slechts van negatieve ivarde, die geen kracht bezit om de geesten tot actie aan te sporen met deselfde vaart als die van een positief en absoluut idee. Deze laatste zou kunnen bestaan in de liefde voor de vrijheid, in overeenstem ming met dc eisen van het natuurrecht door God gewild als basis van de organi satie der staten. de vergelijking met de valse idee door staan en kunnen deze juist overtreffen, naar mate zij levendiger worden ge maakt Het valse maar concrete en en krachtige ideaal dat ogenschijnlijk, en niet zonder hulp van geweld, de gesloten heid van de andere groep bewerkt, het ideaal n.l. van een aards paradijs, ver wezenlijkbaar. zodra men erin slaagt een bepaalde vorm van sociale organisatie in te zetten! Hoewel dit ideaal fictief is. slaagt het er toch in, minstens naar buiten een hecht aaneengesloten eenheid te vormen en door onwetende massa's gretig aan vaard te worden. Het slaagt erin zijn aanhangers tot actie te bezielen en zich op te offeren. Hetzelfde ideaal vormt in de boezem van het politieke conglomeraat, dat het tot uitdrukking brengt, de durf om als pioniers door te dringen tot de gelederen van de andere groepering. Europa daarentegen wacht nog op de ontwaking van zijn eigen bewustzijn. Ondertussen is het bezig zijn invloed ten aanzien van al hetgeen het aan wijsheid en organisatie van maatschappelijk leven en aan invloed van beschaving vertegen woordigt. in vele landen der wereld te verliezen. In feite treft deze achteruit gang de aanhangers van een nationalis tische politiek, die verplicht zijn terug te trekken voor tegenstanders, die hun eigen methoden gebruiken. In het bijzonder geldt dit voor sommige volkeren, die tot nu toe als koloniale werden beschouwd- Het proces van orga nische rijpheid tot politieke autonomie, hetwelk Europa met vooruitziende blik en oplettendheid had moeten leiden, is snel omgeslagen tot nationalistische uit barstingen en begeerte naar macht. Men moet erkennen, dat 09k deze on verwachte explosies nadelig zijn voor het prestige en voor de belangen van Europa, maar van de andere kant ook weer ge deeltelijk de vrucht van zijn slechte voor beeld zijn Hebben wij nier slechts met een kortstondige verwarring van Euro pa te doen? Hetgeen in ieder geval moet blijven bestaan en zonder twijfel zal blijven be staan is een onvervalst Europa, d.w.z. het complex van alle geestelijke en bur gerlijke waarden, die het Westen verza meld heeft door te putten uit de rijkdom men van de gezamenlijke volkeren, om deze aan de gehele wereld uit te delen Overeenkomstig de beschikking van de de Goddelijke Voorzienigheid kan Europa nog het forum en de uitdeler zyn van dié waarden, indien het zich zijn eigen geestelijke karakter opnieuw bewust wordt en de vergoddelijking van de macht afzweert. Zoals in het verleden de bronnen van rijn kracht bij uitnemendheid christelijk waren, zo zal het bij zijn terugkeer tot God de christelijke idealen moeten aan nemen, wil het de basis en de band van zijn eenheid en van zijn ware grootheid terugvinden. En wanneer deze bronnen nu gedeelte lijk opgedroogd schijnen, wanneer nu die band reeds verbroken en het fundament van die eenheid reeds verbrokkeld dreigt te worden, valt de historische en huidige verantwoordelijkheid hiervoor terug op beide partijen, die nu in wederzijds^ en angstvallige vrees tegenover elkander «taan. Deze motieven zouden voor de mensen van goede wil in het ene zowel als in het andere kamp voldoende moeten zijn om te verlangen te bidden en te handelen, opdat de mensheid van haar machtsroes en zucht naar heerschappij bevrijd worde en opdat de Geest van God de souvereine heerser wordt over de wereld, waarm eens de Almachtige zelf voor de redding van hen, die Hij bemint, geen ander mid del koos dan Zich tot een zwak kind in een arme kribbe te maken. „Een Kind is ons geboren. Een zoon is ons geschonken." De heerschappij wordt op zijn schouders gelegd. (Is. 9, 6). In volle treinen, trams of bussen, loert de verkoud- heidsbacil. Be scherm Uw keel en voorkom ver koudheid met ÏVKSDU* Een voortreffelijk militair, sergeant bij het Ned. Detachement der Verenigde Na ties op Korea, raakte plotseling de kluts kwijt. Tijdens zijn tweede dienstperiode verliet hij als commandant een vooruit geschoven post en weigerde terug te gaan, omdat hij die stelling niet verantwoord achtte. Daarna ging hij naar Foesan om te trachten enige persoonlijke zaken te regelen. „U was toch niet bang?", zo werd hem voor het hoog militair gerechtshof ge vraagd. Iedereen kent angst", antwoordde de sergeant, die door de krijgsraad tot zes maanden voorwaardelijk was veroordeeld. Natuurlijk had ik toen ook angst, maar niet meer dan anders. Nee, er was iets met mij, dat ik zelf niet kan verklaren. Het kwam door de narigheid thuis." Gedurende de zitting kwam alle narig heid die deze man heeft meegemaakt, ter sprake. Hij trouwde eertijds met een vrouw, die reeds weduwe was en een kind had. Na dit huwelijk leefde zij naast haar oppassende man maar raak. Schul den stapelden zich op. Om die te kunnen voldoen en zijn gezin in nieuwe banen te leiden, nam de man dienst voor Korea. De vrouw bleef echter zeer lichtzinnig leven en smeet met het geld van de toe lage De sergeant, die in de strijd werd gewond, tekende voor een tweede jaar om uit de misère van zijn ondeugdelijke „thuisfront" te komen. De vrouw liep ten slotte weg. Haar kind, verwaarloosd en verhongerd, werd door de kinderpolitie van de straat opgepakt en naar zijn moe der gebracht. En dat schreef moeder naar haar zoon aan het front. Van die klap raakte hij de kluts kwijt. Hij liep weg naar Poesan, „Dit is een van de ergste feiten, welke we op dit gebied hier in Almelo hebben meegemaakt. Men ziet het niet altijd zo, maar dit soort misdrijven staat niet ver af van de gewone vermogensdelicten", zo zei de officier van Justitie bij de Alme lose rechtbank, mr Rosingh, gistermiddag in z'ijn requisitoir tegen de 43-jarige Al melose schuurpapierfabrikant N. H. Deze zou de fiscus voor enige tienduizenden hebben benadeeld en zich bovendien schuldig hebben gemaakt aan valsheid in geschrifte. De officier eiste een gevange nisstraf van 6 maanden, onvoorwaarde lijk, en een boete van f 20.000 of 6 maan den hechtenis. In November 1949 werd f 9800 te wei nig opgegeven voor de inkomstenbelas ting. Om dit bedrag te kunnen dekken, zou H. een valse kwitantie hebben opge maakt, waaruit moest blijken dat een zekere meneer Simon uit Londen hem voor f 9800 schuurlinnen en schuurschij- ven had geleverd. Een in 1951 voor f 10.000 gekochte machine zou voor f 4500 op de balans zijn geplaatst, het jaar daarop zou voor f 73.959 niet bij de voorraden zijn vermeld en aan een controleur van de Kijksaccountantsdienst zou H. hebben verteld dat 2 op de balans voorkomende posten van in totaal f 20.000 geleend geld van zijn broer zou zijn. Op dit laatste punt na, gaf H. zijn schuld toe. Alleen bestreed hij het bedrag, dat hij als een te lage post voor de machine op de balans zou hebben gezet. Uitspraak over 14 dagen. trachtte gedaan te krijgen, dan zijn dele gatie van zijn vrouw op zijn moeder zou worden overgeschreven, niet wetende, dat de kinderpolitie zich reeds in verbinding had gesteld met de sociale dienst van het ministerie van Oorlog om dit te bewerk stelligen. De commandant van de sergeant legde geen strafmaatregelen op. „Waarom zou ik dan wel straf eisen", zo zeide de ad vocaat-fiscaal bij het hoog militair ge rechtshof. „Deze desertie is een raadsel, hoewel wij de omstandigheden kennen. Het heeft niet de minste zin om in dit geval van verlate Korea-zaken in het be lang van de krijgstucht straf op te leggen. Ik vraag bevestiging van .de voorwaarde lijke straf", aldus de advocaat-fiscaal. Het hof doet op 18 Januari a.s. uit spraak. Gisteren is te Den Haag opgericht de stichting „Hulp aan onze mensen in Indonesië". Het doel is morele en mate riële steun te verlenen aan mensen van Nederlandse stam in Indonesië, die daar voor op sociale gronden in aanmerking komen, maar die niet door de Nederland se regering kunnen worden geholpen. Hoewel de stichting zal werken in nauw overleg met de regering, is zij een Parti culiere instelling, welke onafhankelijk is van de regering. Dr L. G. Kortenhorst, president van de Tweede Kamer, heeft het voorzitterschap van het hoofdbestuur aanvaard om het nationale karakter van de stichting te accentueren. Het stichtingscomité is opgebouwd uit particulieren en vertegenwoordigers van organisaties Het hoofdbestuur telt 29 le den Het dagelijks bestuur, tevens Werk comité. bestaat uit voorzitter dr H A Colijn, tevens vice-voorzitter van bet hoofdbestuur. J- Moora. vice-voorzitter. prof. L. van der Pijl. secretaris, mr D. P C. de Hoop Scheffer, penningmeester en mr N. Hoekstra en mr P. Blaauw, leden. Dit werkcomité zal ook de repa- triëringsgevallen behandelen, want men stelt zich nl ook ten doel. indien dit ge wenst wordt geacht, repatriëring moge lijk te maken van gezinnen en personen, met wie de Nederlandse regering zich niet kan bemoeien, b.v. omdat zij inder tijd het Indonesische staatsburgerschap hebben aanvaard of statenloos zijn ge worden. Het repatriëringsfonds is dan ook opgegaan in het nieuwe nationale comité. Het optreden van het comité, aldus verklaarde dr Kortenhorst, moet worden gezien als een aanvulling en niet als een critiek op het regeringsbeleid- Om de Stichting 19401945 niet in de wielen te rijden, zal in de eerste zes maanden van dit jaar geen grootscheepse geldinzame ling worden gehouden. n-M,. a»»»»»»»»* Vele honderden „Gongslagen" deden we sedert 1945 klinken.-op- den was het stil. Maar van nu af hopen we - zij het onder andere naam op nieuw tot U te komen. We keren met vreugde terug naar het front, waar nog altijd voor waarheid en recht wordt gevochten. vaak doen Woorden, daden en leiten in de afgelopen maanden hebben heel vaak doen vaststellen dat op vele terreinen, d.w.z. zowel op politiek als sociaal g a> voorts op 'de grond van de Kerk stellingen zijn ingenomen, die we onmogenjx kunnen goedkeuren of onaangevochten laten. Naast open strijd viel ook üeu- werking van het verwoestend zuur der verdoken mieren waar te nemen. Dok dit ruïneus „gemier" zal zonder pardon in het licht worden gezet. Nieuwe lezers zullen zich afvragen op welke manier de strijd kan en zal wor den aangebonden. Nieuwe steun voor vroegere strijdvaardigheid hebben we ge- gekregen in het,Mandement, der Bisschoppen, de grote catechismus voor het vol wassen kal holieke volk in Nederland. Wie dit Mandement nu nog niet heeft ge- lezen en zijn leven daarnaar niet inricht, kan zich beter nu ineens pantoffels aan schaffen en achter de kachel plaats nemen. Volbloed katholieke strijders dienen er rekening mee te houden, dat dit jaar een gewichtige p.crj0de wordt èn om de resultaten, die er te behalen zullen zijn èn om de voorbereidingen voor 1956, wanneer de Tweede Kamer moet worden ver nieuwd. Wetsontwerpen, uitgroei van de K.A.B., P.v.d.A.-houding, de breuk tussen de vakverenigingen zijn allemaal onderwerpen, die directe belangstelling vragen. Daarnaast zal de katholieke g-oepering ook op zuiver katholieke aangelegen heden het oog gericht, moeten houden- Gewerkt worde aan intenser geloofsleven, aan gedegen apostolaat, aan nog veel meer vorming van persoonlijkheid. Met grote schreeuwen immers maakt men do .Vijand" niet bang. Daden stellen! Overal, Thuis ten behoeve van de reparatie aan een gezond en evenwichtig gezinsleven, in de bedrijven moeten de katholieken uitmunten in deugden. Werknemers en wei kgevers zullen in begrip voor elkaar dienen te tonen, dat zij aan dezelfde communiebank licht, kracht en richtsnoer krijgen en dus allereerst exemnek moeten zijn van liefde en rechtvaardigheid. Hoeveel situaties zouden al anders kunnen zijn, wanneer alleen reeds de katholieken in zelfbeheersing en offervaardigheid de Christus-gestalte, die ze eigenlijk moesten bezitten aan de wereld konden tonen. (Van onze verslaggever) Er zijn verschillende onderwijsproblemen, waaraan de K.V.P. een studie- congres zou kunnen wijden, maar de onderwijsvoorzieningen voor de jeugd van 12 tot 16 jaar, voorzover zij niet IJLO en VHMO bezoekt het onder werp van het gisteren in 's-Hertogeubosch gehouden congres, waaraan wij in enkele onzer edities reeds melding maakten is, aldus dc voorzitter, prof. dr Jos Gielen, wel bijzonder urgent en ingewikkeld. Bovendien wilde liet Partijbestuur hierover stemmen horen uit de practijk en do weten schap, opdat de partij daardoor een fundament gelegd zou zien onder de beslissingen, die zij zal dienen te nemen. Ongeacht de persoonlijke of „or ganisatorische" opvattingen hieromtrent, is het niet moeilijk vast te stel len, dat de fundamentele vraag hierbij gelegen is in de verhouding van de z.g. algemene vorming tot het beroepsonderwijs. Als andere actuele onderwijsproblemen noemde prof. Gielen het dreigende onder wijzerstekort; het feit. dat helaas een stij gend aantal lesuren bij het VHMO door onbevoegden wordt gegeven: het steeg tussen 1953-54 en 1954-55 (15 September jl.) van 16000 tot 21000 en van 11 tot 14%; in het ULO bestaat te dien aanzien zelfs ronduit een noodtoestand, die het in %ijn wezenlijke waarde bedreigt: van de on derwijzers beneden 30 jaar bezit waar schijnlijk slechts ruim 5% een ULO-actie, terwijl dit voor de onderwijzers boven 45 jaar 41% bedraagt. Dan is er nog steeds geen kleuteronderwijs-wet; vragen van gelijkstelling en uitbreiding van BLO, VHMO en NO, alsmede de vraag In hoe verre de overheid kan en moet meewer ken aan een fundamentele onderwijsver nieuwing, vorderen de belangstelling van de politieke partij op. Voorts dacht prof. Gielen aan de reorganisatie van het scho lenstelsel de dringend nodige verlaging van leerlingenschaal hier bestaat een zo grote gelijkheid van denken, dat slechts gewacht wordt op het moment, waarop deze noodzakelijke maatregel een feit zal ziin splitsingsnormen, de opleiding en financiële waardering van onderwijzers en leraren. Na en ten dele gelijktijdig met de op lossing van al deze genoemde onderwer pen en problemen, z'al de KVP dit was de conclusie van het congres na een drie tal inleidingen en een gedachtenwisseling aan het navolgende nadrukkelijk aan dacht moeten schenken. Jong Nederland heeft recht op die ont wikkeling, waartoe aanleg en karakter in staat stellen. Arbeidsverbod voor jonge mensen In het bedrijfsleven en volledig dagonderwijs tot en met 16 jaar. Part-time stelsel tot cn met 18 jaar. Bijzonder onderwijs ook in de beroeps opleiding en het part-time stelsel. Vorming van leraren voor bet beroeps onderwijs in eigen katholiek instituut. De maatschappelijke waardering van alle leerkrachten in overeenstemming met de huidige betekenis van hun arbeid voor het persoonlijk welzijn van hun leerlingen en voor het algemeen belang. Groter mate van vrijheid in het be roepsonderwijs om het begrip en erva ring van „Human relations" tot zijn recht te laten komen. Aanmerkelijke, zil het geleidelijke, uit breiding van het katholiek technisch on derwijs. Planning voor de oprichting van scho len voor technisch onderwijs door de ka tholieken zelf, al is samenwerking en vergelijking der onderscheidene plannen gewenst. Wettelijke regelingen dienen zoveel mogelijk vrijheid te laten aan de scholen, opdat deze, voor wat hun eigen taak be treft. de totale mens in hun werk kun nen betrekken. Pater dr H. van Waesberghe S.J. uit Amsterdam, die een inleiding hield over „De verhouding tussen algemene vorming en beroepsvorming voor de jeugd van 12 tot 16 jaar" constateerde een kloof tussen school en leven, waarbij hij wees op de onverbrekelijke samenhang tussen het menselijke en beroepsmatige. Dezelfde verhouding, die er is tussen leven en be roep in de maatschappij, moet ook aan wezig zijn in beroepsvorming en alge mene vorming op school. Algemene vor ming is een anticipatie van de volwassen levensvorm en -als drie bijzondere facto ren noemde pater Van Waesberghe de zeer vergaande differentiatie van het le ven in de beroepen en door het sexever- schil; het rekening houden niet alleen met het verleden, maar ook met de toe komst, willen de verschillende scholen een vorming geven, die aansluit op de toekomstige levenssituatie; de verschei denheid door de levensbeschouwing. De katholiek z'al een algemene vorming eisen die op het beroepsleven van de katholiek in zijn totaliteit is afgestemd. Vervolgens ging pater Van Waesberghe in op de plaats van het beroep tussen Kerk en gezin. Voor de christen is de taak die hij dient, een levensbehoefte en voor waarde voor de ontplooiing van zijn per soonlijkheid. Hierna ging de inleider de verhouding na tussen beroep en vak- en standsorganisatie en de politiek, daarbij opmerkend, dat politieke belangstelling onontbeerlijk is voor een vol menswaar dig bestaan. Voorts is het een opgave van liet alge meen vormende onderwijs der beroeps scholing om de jongens en meisjes voor te bereiden op de integratie, zoals spr. die geschetst had en waarbij hij het licht op enige bijzondere aspecten liet vallen. Er moet contact met de ouders zijn, sociale politieke en culturele vorming. Voor wat het laatste betreft achtte spr. het van belang, dat eens in de week les werd ge geven in het lezen van de krant. Ook op de vrije tijdsbesteding moet acht gegeven worden. Van belang zijn voorts een goede verhouding tot de leraren en het aankwe ken van liefde voor het gereedschap. De voornaamste conclusie van pater Van Waesberghe was, dat er over de ge hele lijn en in volle sterkte katholieke op leidingsscholen komen voor leerkrachten, "oor meisjes is deze opleiding onvol doende, terwijl ze met uitzondering in de landbouw, voor jongens geheel ontbreekt. Mejuffrouw M. Willemse, leidster van de Jongerencursus van de Mater Amabi- lisscholen te 's-Hertogenbosch, sprak over „Wenselijkheden en mogelijkheden voor de verwezenlijking van een goede ver houding tussen algemene en beroepsvor ming voor de meisjes", waarbij zij wees op de onvoldoende steun, die het wer kende meisjes, dat in haar werkmilieu als volwassene wordt behandeld, in haar omgeving ondervindt. Zij heeft daar te weinig kansen om haar persoonlijkheid te ontplooien. De vormende waarde van de arbeid gaat vaak verloren, omdat de arbeidsprestatie als het voornaamste wordt beschouwd, Het onderwijs moet het meisje meer klaar maken voor de taak, die haar wacht. Daarom is er behoefte aan verlenging van de leerplicht. Het part-time onder 'ijs, dat in een grote behoefte blijkt te voorzien, evenals de Mater Amabilisscholen, waar van het program een verdere ontplooiing en aanpassing vraagt, zou meer resultaten geven, als een betere beroepsvorming en algemene vorming op de scholen was voorafgegaan. Het leerlingenstelrel moet ook een algemeen vormend karakter krij gen. Mej. Willemse was In haar betoog uitgegaan van de stelling, dat de vorming van het meisje pas totaal is, als het ge richt is op haar staat als gehuwde vrouw, moeder of ongehuwde werkende vrouw. Dr L. H. A. Bremmers, directeur van de M. T. S. „St. Virgilius" te Breda behan delde hetzelfde onderwerp met betrek king tot de jongens en benadrukte de verhouding van de positief handelende mens tot God, de evenmens en de stof, de natuur, waarin hij leeft. Voor het toekom stige geluk van de betrokkene is het noodzakelijk, dat een jongen geestelijk gereedschap verwerft en leert dit goed ta gebruiken. De puberteit is vaak bepalend voor latere levensfuncties en het is dus niet verantwoord in deze period de jon gen los te laten. Tijdens de adolescentie moet hem geleerd worden het verworven gereedschap te hanteren, hetgeen met grote zorg door ervaring geschieden kan. Spr. kwam dan tot enige desiderata, zo als het congres die in bovenvermelde conclusies neerlegde. Hij wees erop, dat van de jongens, die de school verlaten, 40 pet. geen dagonderwijs meer volgt en 18 pet geen enkel onderwijs. Tijdens het ondcrwijscongres van do K.V.P., gisteren in Brabant's hoofdstad. Prof. mr C. P. M. Romme in gesprek met pater Stokman. Het is moeilijk vol te houden, zo ver volgde de heer Bremmers, dat technisch onderwijs niet algemeen vormend kan zijn, omdat het gaat om de totale onver brekelijke mensvorming van de jonge man. In plaats van leraar-uurloners moeten er paedagogen komen. Teamwork onder de leraren is van het hoogste belang en hun aantal van één klas moet noodzakelijk be perkt worden. Verder is correlatie met ds jeugdbeweging gewenst. Evenais het be drijf moet de technische school cantines en sportvelden hebben. Verder pleitte spr. voor een schoolpsycholoog, een so ciale dienst en discuisie-bijeenkomsten met de leraren. Het technisch onderwijs heeft een soepel subsidiebeleid nodig, waarbij het particulier initiatief kan sa menwerken met het bedrijfsleven. Zo kan ook het part-time onderwijs ontspruiten aan het bedrijfsleven, maar ook en daarop heeft dr Bremmers zijn hoop ge vestigd aan de katholieke organisatie wereld. De drie inleiders hebben tenslotte als forum naar aanleiding van verschillende vragen hun bedoelingen verduidelijkt, waarbij o.a. gestipuleerd werd, dat op voeding voornamelijk met liefde te maken heeft en de verantwoording bij de ouders blijft berusten. Pater Stokman O.F.M. was het eens met co-educatie buiten schoolverband, maar achtte voor de alge mene vorming co-instructie niet gewenst. Het congres werd bijgewoond door de Staatssecretarissen, mej. dr A. de Waai en dr G. Veldkamp; mgr dr W. Koenraedt, voorzitter van de Kath. Schoolraad; mgr A. Op de Coul, directeur van bet Kath. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding; mr H. W. van Doorn, voorzitter van de K.V.P.; prof. mr C. P. M. Romme en vele andere Tweede Kamerleden; leden van het Rtjks- schooltoezicht, van het Paedagogisch Cen trum en vele figuren uit de onderwijswe reld. ImmM i iMiNÉimi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3