Wetsontwerp financiële verhouding en gemeenten aanvaard rijk Sovjet-ambassadeur bezocht minister Beyen Overzicht Eerste Kamer Overgang naar duurzame regeling Hammarskjoeld in Peking Petersen veroordeeld tot 7 jaar gevangenis DE SUNLIGHTFABRIEKEN ANNONCEREN BELANGRIJKE Welk een nieuws in deze dagen van constant stijgende kosten. SUNIL, het nieuwste product van de Sunlight- fabrieken, gaat in prijs omlaag! Hoe dit mogelijk werd? Door Uzélf, Nederlandse Huisvrouw. Door U en Uw honderdduizenden mede-huisvrouwen. Want SUNIL, het wonderbaarlijke blauwe wasmiddel, wordt in steeds meer gezinnen gebruikt. Het gevolg is: grotere, steeds grotere productie in de fabriek. Het gevolg daarvan is: voordéliger productie. Voordeliger productie. Geld besparende productie, geldbesparing krijgt U. Vijf cent gaat er af elk pak SUNIL dat U voortaan koopt. De prijs wordt dus 42 cent in plaats van 47 cent. En de kwali teit, dat is logisch, blijft even subliem als tot nog toe. Die van „Aantal diplomatieke medewerkers Sovjet- ambassade niet veranderd" Ex-president van Guatemala in Parijs geinterviewd WOENSDAG 5 JANUARI 1953 PAGINA 4 Geen continuering CHRISTELIJK GEBRUIK UIT DE 13e EEUW Dodenlantaarn op Apeldoorns kerkhof Na de zaak-Petrof MEVROUW OLLIER ONSCHULDIG? W. DUITSE BUITENLANDSE SCHULDEN DUIZENDEN TONNEN AARDE UITGEZIFT CHARTER-LUCHTLIJN aangevraagd van Southend Ypenburg/Rotterdam „DOLLE STIER" STAL f 4000.— Geert reisplannen voor Oost-Europa Tuiee punten uit tenlastelegging geschrapt MGR MONTINI NEEMT AFSCHEID VAN HET VATICAAN STICHTING PIUS XII OPGERICHT DR PETER VAN ANROOY BEGRAVEN gOT, *,983.280 V 's-GRAVENHAGE, 4 Januari 1955. Het waren alleen burgemeesters en wethouders, een gemeenteraadslid en een oud-commissaris der Koningin, die het woord voerden bij de behande ling der beide wetsontwerpen betrekking hebbende op de financiële ver houding tussen het Rijk en de gemeenten, waarmee weer eens al te duide lijk werd gedemonstreerd, dat de Eerste Kamer njet alleen zich zelf tot een doublure van de Tweede Kamer maakt, maar tevens haar taak in zoverre overtrekt, dat zij er niet tegen waakt andere belangen, waarbij een senator in een andere functie is betrokken, van zijn taak als Eerste- Kamerlid gescheiden te houden. Het gaat hier om een vervanging van de noodregeling 1947, die in 1952 afliep. De commissie-Oud, die zich nog steeds met dit probleem bezig houdt en blijkbaar ook nog steeds geen kans ziet een redelijke oplossing te vinden voor de gemeentelijke zelfstandigheid en in verband daarmee een eigen gemeentelijk belastinggebied, maakte toen een nieuwe regeling. Het duurde echter anderhalf jaar, voordat de regering de Memorie van Antwoord op het betrokken wetsontwerp inzond, zodat er een aparte regeling moest worden getroffen voor de jaren 1952'53. Ook de nieuwe regeling, die nu tot 195? zal gelden, is dus geen definitieve rege ling. Zij vertoont enige verbeteringen van de oude noodregeling. Wij hebben dat enkele maanden geleden, toen deze wets ontwerpen in de Tweede Kamer werden behandeld, reeds uitvoerig uiteengezet. Zo is er nu in deze regeling een uitkerings- vloer uitgelegd van 35 per inwoner, waardoor de positie der kleine gemeenten iets is verbeterd. Er zijn nu wat algemene regelen gesteld, maar voor het overige herhaalde de Eerste Kamer de in de Tweede Kamer geuite klachten- namelijk, dat deze regeling eigenlijk een continue ring is van de oude noodregeling. Alle gemeenten worden bezien als één groot heid met dezelfde behoeften en dat acht men onjuist (Van Tilburg P.v.d.A. en Van Lieshout K.V.P.). Het voorzieningspeil van een gemeente, aldus de laatste, moet een fonds. De gemeenten zijn er niet aan tekort gekomen. Het Rijk is alleen garant geweest voor uitbetaling van dezelfde compensaties over 1951 en 1952 als over 1950. Dat er na terugbetaling van het te- veel aan voorschot nog een tekort bleek te zijn, daarvoor kan men, aldus minister Van de Kieft, het Rijk niet verantwoorde lijk stellen. Hij deelde tenslotte nog mede, dat over de verhoging van het percentage als uit vloeisel van de jongste loonronde de be staande commissie (of de Raad van Advies voor de Gemeentefinanciën. zodra deze is ingesteld) advies zal uitbrengen. Na replieken werden beide wetsontwer pen z. h. s. aangenomen. F. S. De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld, is op het vliegveld van Peking aangekomen. Hij kwam met een Chinees vliegtuig uit Hankow, waar hjj de nacht had doorgebracht. In Peking zal Hammarskjoeld zo als bekend in opdracht van de Alge mene Vergadering der V.N- met de pre mier van communistisch China, Tsjoe en Lai, besprekingen voeren om de vrij lating van elf Amerikaanse vliegers, krijgsgevangenen uit de Korea-oorlog, die er „wegens spionnage" zijn veroordeeld. De weerspiege ling zijn van de welstand en de bedrij vigheid ter plaatse en daaraan vol deed de vroe gere onderne mingsbelas ting. De heer Van Lieshout bepleitte voorts 'n eigen grond- en per- h. van lieshout sonele belas- doelbewuste reserverings- ting voor de UUek gemeenten en een doelbewuste reserveringspolltiek btj het Gemeentefonds in verband met een eventuele terugslag. Men vond overigens nog altijd, dat het beslissend criterium voor de uitkeringen uit het gemeentefonds het behoeftecrite rium is, waardoor de regeling van de financiële rechtspositie der gemeenten eigenlijk afhankelijk wordt gesteld van een behoefte-beoordeling door het depar tement. Er zijn enkele verbeteringen aan gebracht, maar er is geen sprake van gemeentelijke zelfstandigheid (Branden burg C.P.N.). De verplichtingen van het Rijk worden afgewenteld op de gemeenten (Tjalma A.R.). Als noodregeling aanvaard baar, maar de gemeenten worden her vormd tot plaatselijke distributiekantoren (Reijers C.H.). De heer Van Tilburg koerste nu reeds in de richting van een doelbijdrage in de definitieve regeling die in 1957 zal moeten komen, maar op twee voorwaarden, n.l. dat deze bijdrage onmiddellijk het prijs niveau zou volgen en niet zou lelden tot departementale bemoeiingen met de in terne aangelegenheden der gemeenten. Ook hij drong weer aan en dat doet men in beide Kamers al sinds jaren - op een eigen gemeentelijk belastinggebied, maar hij zeide niets te voelen voor een woonplaatsbelasting, waarop in de M. v. A. was gedoeld, namelijk een belasting met als maatstaf het inkomen na aftrek van de verschuldigde inkomsten- en ver mogensbelasting. De regering het wetsontwerp werd verdedigd door de ministers van Finan ciën en van Binnenlandse Zaken noem den dit wetsontwerp een overgang naar een duurzame regeling. Minister Beel bestreed, dat deze rege ling een continuering zou zijn van de oude noodregeling. In bepaalde opzichten, zo betoogde hij, is men actief bezig aan de verwerkelijking van een definitieve rege ling, zoals met het voorstel, dat de com missie-Oud heeft gedaan inzake de woon plaatsbelasting, waarop hij nu nog niet wilde ingaan, omdat dit nog geen rege ringsvoorstel is. Voorts zal over de objec tieve verdeling van het gemeentefonds nog dit jaar het advies van de commissie- Oud verschijnen en vervolgens noemde de minister nog het rapport over de wegen financiering en het kleuteronderwijs. Het doel is om de financiële verhouding in de juiste richting te sturen. Maar men kan slechts een oplossing kiezen, die past in deze tijd, waarbij men aan subjectieve uitkeringen niet zal ontkomen. De regeling van de kosten der politie zou volgens minister Beel binnenkort in een Algemene Maatregel van Bestuur in het Staatsblad komen- Minister Van de Kieft sprak hoofdzake lijk over de kwestie van de compensatie der ondernemingsbelasting. Hij zeide. dat de vergoeding voor de gederfde onderne- mingsbeiasting 32 millioen meer had ge kost dan de geraamde 56 millioen, maar de Tweede Kamer heeft dit al geweten en zich erbij neergelegd. Het gaat nu niet aan het Gemeentefonds, waaruit dit be drag is betaald, sohadeloos te stellen uit 's Rijks kas. Hij adstrueerde dit kenne lijk op het betoog van de heer Tjalma aldus, dat de gemeenten over 1951 en 1952 voorschotten hebben ontvangen op grond van garanties van Rijkswege. De verre kening van deze voorschotten nu heeft helemaal niet tot gevolg, dat de schatkist zich verrijkt ten koste van het gemeente- (Van onze correspondent). De parochieherder van de Teresia- parochie in Apldoorn heeft op het kerk hof een dodenlantaarn ontstoken, die ge plaatst is op de toegangspoort. Met deze daad werd een oud christelijk gebruik, daterend uit de 13e eeuw en in Frankrijk nog voortlevend, in ere hersteld. Het doei van deze lantaarn is -niet al leen de herinnering aan de doden levend te houden, doch de gelovigen er tevens aan te herinneren, dat zij moeten blijven bidden voor de zielerust van de afge- sto-rvenen, dat zij zelf ook sterfelijk zijn. De vlam in de lantaarn symboliseert ten slotte de onsterfelijkheid van de mense- lijke ziel. Het ontsteken van de lantaarn geschied de tevens ter gelegenheid van het derde lustrum van de Teresia-parochie. Architect J. van Dongen ontwierp de lantaarn. Franse militaire rechter van in structie heeft mevrouw Rose-Marie Oilier uit de Parijse gevangenis, waar zij twee en een halve maand had doorgebracht, op vrije voeten gesteld. Mevrouw Oilier was indertijd verbonden aan de Franse ambassade in Canberra Zij was van verraad beschuldigd naar aan leiding van de zaak-Petrof, de Sovjet- Russische functionaris, die in Australië asyl vroeg. Zij moet nu afwachten of zij voor het gerecht gedaagd zal worden op beschuldiging van spionnage en het niet- aangeven van spionnage-activiteit. Men meent evenwel in Parijs uit de voorlopige invrijheidstelling te mogen concluderen, dat zij niet schuldig is aan staatsgevaar lijke activiteit. Uit Bonn wordt gemeld, dat de West- Duitse Bondsrepubliek sinds het inwer kingtreden van de Londense schulden regeling tot eind December 1954 ongeveer D.M. 1.4 milliard tot delging van de Duitse buitenlandse schulden heeft betaald. Tot genoemde datum waren DM 925 millioen in het kader van de Londensche overeen komst getransfereerd. Een gedeelte van de Duitse verplichtin gen werd afgewikkeld door betalingen in Deutsche Mark of door overschrijving op bijzondere afwikkelingsrekeningen. Hier bij ging het voor een belangrijk deel om terugbetalingen van „Stillhalteschulden". De ambassadeur van de Sovjet-Unie, de heer S. P. Krisanow, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen. Tijdens dit bezoek heeft de heer Krisanow een mondelinge verklaring afgelegd over het aantal personeelsleden van de ambassade en van de handelsver tegenwoordiging van de U.S.S.R. in Ne derland, naar aanleiding van ministeriële opmerkingen hierover in de memorie van antwoord op de begroting van Buiten landse Zaken van de Tweede Kamer. Na afloop van het bezoek van de heer Kirsanow aan de heer Beyen werd op de Sovjet-ambassade een persconferentie be legd, waar een communiqué over dit be zoek en het door de heer Kirsanow ge sprokene werd voorgelezen door de eer ste secretaris, de heer A. M. Chamine. Toen na voorlezing van dit commu niqué werd geopperd of vragen gesteld konden worden, werd geantwoord, dat zulks op een persconferentie van de am bassade van de U.S.S.R. niet gebruike lijk is. Van het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt vernomen, dat minister Beyen de mondelinge verklaring van de heer Kirsanow aanhoorde, de afnbassa- deur dank bracht en dat de minister een zo spoedig mogelijk antwoord heeft toe gezegd. Aan de tekst van het door de am bassade van de U.S.S.R. verstrekte com muniqué ontlenen wij, dat „in zijn ver klaring aan de minister van Buitenlandse Zaken de ambassadeur van de U.S.S.R. er op heeft gewezen, dat de in de me morie bevatte bewering van de ministers van Buitenlandse Zaken, dat in de laatste anderhalf jaar het personeel van de Sov jet-ambassade „bij de politieke afdeling is verdubbeld", niet met de werkelijkheid overeenstemt". „Het aantal diplomatieke medewerkers van de ambassade is, aldus de nota, ge durende deze tijd niet verdubbeld, maar is onveranderd gebleven, hetgeen overi gens ook wordt bevestigd door de officiële lijsten van de leden van het diplomatieke corps, die door het ministerie van Bui tenlandse Zaken van Nederland worden uitgegeven. Het totale aantal personeels leden van de ambassade is gedurende deze tijd van 21 tot 25 personen uitge breid, d.w.z. in het geheel met 4 per sonen dienstpersoneel, n.l.: 1 boekhouder, 1 huishouder en 2 onderwijzeressen." „Wat de handelsvertegenwoordiging van de U.S.S.R. in Nederland betreft, is de hier gedurende de genoemde periode plaatsgevonden uitbreiding van het aan tal personeelsleden van 15 tot 31 per sonen het gevolg van de aanzienlijke uit breiding van de handel tussen de U.S.S.R. en Nederland. Zoals bekend, is de totale omzet van de handel tussen de U.S.S.R en Nederland gedurende de laatste 2 tot 3 jaar tientallen malen groter geworden „Voorts zegt de nota dat het, gezien het boven uiteengezette volkomen duidelijk is, dat de verklaring van de ministers van Buitenlandse Zaken van Nederland ongegrond is en slechts kan voeren tot misleiding van de openbare mening in Nederland. Deze verklaring kan de ont wikkeling van de handelsbetrekkingen tussen de U.S.S.R. en Nederland niet be vorderen. De Sovjet-ambassade, zo ver klaarde de heer Kirsanow aan de heer Beyen, verwacht, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken van Nederland de noodzakelijke maatregelen zal nemen, op dat in de toekomst geen belemmeringen in de weg worden gelegd voor de nor male completering en de normale werk zaamheid van de ambassade der U.S.S.R. en van de handelsvertegenwoordiging van de U.S.S.R. in Nederland." Aldus het door de ambassade van de Sovjet-Unie uitgegeven communiqué. Van de zending diamanten die zich aan boord bevond van het op le Kerstdag op het vliegveld Prestwick verongelukte toe stel van de BOAC, zijn er totdusverr» ruim 300 teruggevonden, aldus werd gis teren in Londen meegedeeld. De teruggevonden diamanten vertegen woordigen slechts een kiein deel van da totale zending die een waarde had van ruim tien millioen gulden en de meests hebben zwaar geleden van de hitte van de brand. Naar verluidt, zullen de bergingswerk zaamheden nog verscheidene weken ver gen. Men is druk bezig met het losgraven en Uitziften van duizenden tonnen aarde, De Britse luchtvaartmaatschappij „Air Charter Ltd", gevestigd te Londen, heeft bij de daartoe aangewezen Britse instan tie een aanvraag ingediend om tussen Southend en Ypenburg en/of Rotterdam een luchtlijn te mogen onderhouden, ten einde auto's, passagiers en vracht te kunnen vervoeren. „Air Charter I^d" is van plan met één dienst per dag te be ginnen en de frequentie op te voeren naar gelang van het vervoersaanbod. De voornaamste vliegbasis van „Air Charter Ltd", is Southend; in 1953 ver voerde de maatschappij bijna 13 millioen kg. vracht en post en 12.515 passagiers. Het is de bedoeling dat de diensten op Ypenburg en/of Rotterdam zullen worden onderhouden met Bristol „Freighters". De 23-jarige B. F. P. uit Arnhem heeft in wielrennerskringen de bijnaam van „Dolle Stier". Hij was het, die zich voor de Arnhemse rechtbank had te verant woorden voor een veertigtal inbraken, waarbij hij in totaal 4000 had weten te bemachtigen. Zo bracht hij ook een be zoek aan de woning van de griffier van de rechtbank, waar hij uit een busje 500 wegnam. Verdachte had een, bepaalde tactiek bij de ongewenste bezoeken aan de woningen. Steevast klom hij door het keukenraam en ging dan in de woning op onderzoek uit. De officier eiste tegen hem een gevangenisstraf van 1 jaar en zes maanden. Jacobo Arbenz Guzman, oud-president van Guatemala, die op het ogenblik in Europa vertoeft, heeft gisteravond na drukkelijk ontkend, dat hij van plan is zich achter het ijzeren gordijn te bege ven, om zich in verbinding te stellen met Sovjet-leiders. De oud-president verklaarde tegenover verslaggevers te Parijs, dat hij alleen maar voor een vacantie van twee maan den naar Zwitserland zal gaan en dat hij niet van plan is gedurende zijn verblijf in dat land enig contact te maken met vertegenwoordigers van landen achter het ijzeren gordijn. Hij lachte om vragen met betrekking tot een bericht, dat hij van plan zou zijn zich in het geheim vanuit Zwitserland naar gene zijde van het ijzeren gordijn te begeven Hij verklaarde zich momenteel niet be zig te houden met enige politieke activi teit. Op een vraag, of hij van plan was zich later weer in de politiek te bege ven, antwoordde hij echter: „In de po litiek komen alleen de doden niet terug". De ambtenaar van de Amerikaanse staatsveiligheidsdienst Petersen is giste ren tot zeven jaar gevangenisstraf veroor deeld, „wegens het meenemen en In zijn flat verbergen van geheime documenten De openbare aanklager had een tweetal punten uit de oorspronkelijke tenlaste legging laten vervallen, nl. dat Petersen vertrouwelijke gegevens ten nadele van de V.S. en ten voordele van een buiten landse regering (Nederland, red.) had aangewend en dat hij opzettelijk en we derrechtelijk stukken van zijn afdeling had meegenomen. De stukken die Petersen in zijn flat verborgen had gehouden werden door de rechter, die het vonnis velde, ,zeer be langrijk" genoemd. De daarin vermelde gegevens konden, indien in onbevoegde handen geraakt ..zeer ernstige gevolgen hebben voor de veiligheid van de V.S. De rechter zeide. dat Petersen het in hem gestelde vertrouwen „hogelijk be schaamd" had. Petersen, die op 9 October jl werd ge arresteerd, doch daarna tegen borgstel ling op vrije voeten werd gesteld, is on middellijk in hechtenis genomen. Indertijd is gemeld, dat Petersen be paalde gegevens ter kennis had ge bracht van een ambtenaar der Neder landse regering. Van regeringszijde is hieromtrent medegedeeld, dat inder daad bepaalde gegevens van de heer Petersen waren ontvangen, doch dat men meende dat het hier een voortzet ting betrof van de samenwerking in de afgelopen oorlog tussen de Amerikaanse en Nederlandse inlichtingendiensten. De gegevens betroffen onder meer het ontcijferen van een Nederlandse code door de afdeling, waar Petersen werkzaam was. Gisteren heeft mgr Montini. de nieuwe aartsbisschop van Milaan, officieel af scheid genomen van het Vaticaan. Vele kardinalen, bisschoppen en prelaten van de Pauselijke staatssecretaris deden mgr Montini uitgeleide. Onder hen bevonden zich de kardinalen Constantini, Canali en Pizzardo en de monseigneurs Tardini en Dell' Acque, die jarenlang de medewer kers van mgr Montini zijn geweest. Van de wereldlijke autoriteiten, die bij de afschetdsplechtigheid aanwezig waren bevonden rich vele diplomatieke vertegen woordigers bij de H. Stoel, o.a. de gezant van Nederland bij het Vaticaan, jhr Mark van Weede. Ook was aanwezig de neef van de Paus, prins Pacelli. Op 31 December is te Den Haag opge richt de Pius XII stichting, die de natio nale organisatie vormt van de Vaticaanse Stichting, welke dezelfde doelstelling heeft. In de Acta Apostolicae Sedis van 16 December 1953 wordt deze omschreven als: het bevorderen en ondersteunen van de internationale katholieke werken van het leken-apostolaat. Dc Vaticaanse Stichting staat onder toezicht van de Pauselijke Staatssecreta- rie. Voor Nederland zal binnenkort een actie worden gelanceerd, waarvoor de steun der kerkelijke autoriteiten ver kregen is. Gistermiddag is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage het stof felijk overschot van de componist en oud- dirigent van het Residentieorkest dr Peter van Anrooy ter ruste gelegd. In de aula van het kerkhof brachten Adolphe Poth en Sam Swaap. begeleid door orgel, het Adagio uit het dubbel vioolconcert van J. S. Bach ten gehore. Daarna sprak ds F. Kleyn. die zeide, dat het een zware taak was om de eenvoud van de overledene te benaderen. Van An rooy, zo vervolgde hij, trachtte in een wereld vol schijn en klatergoud door ta dringen tot de volle oprechtheid in de eenvoud Hij stond eenzaam in hei leven en heeft daaronder ook geleden. Toch heeft hij aan zeer velen de rijkdom van zijn grote kennis en speciaal van de mu ziek gegeven. Van Anrooy werd gedreven door de drang naar heit absolute en tn dit opzicht is hij een perfectionist geweest. Voor degenen, die in moeilijkheden ver keerden, had hij bekommenis en mede leven. Hierna werd de baar. die bedekt was met vele bloemstukken, grafwaarts gedra gen Aan de groeve werd niet meer ge sproken. El SS O O ES O es u u ES O ES ES u n PRIJSVERLAGING O O O ES ES ES ES ES ES ES ES U O ES £3 CS ES ES ES ES ES ES ES ES ES O ES ES O O ES ES ES ES ES ES ES ES ES ES O ES ES ES ES ES ES ES ES ES ES O O ES ES ES O ES ES ES ES

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4