- Productie levensverzekerings bedrijf weer hoger dan in enig ander jaar Oostenrijk wordt weer een welvarend land mollen in PAGINA 3 - 1 Meer schepen in Vlissinffse liaven Verslag Verzekeringskamer 195j Belang bij industrie-financiering iets afgenomen HONDERDJARIGE OVERLEDEN Productie iedereen, dat hij luitenant-generaal Chi ang Ching-kuo is. En de oudste zoon van generalissimo Chiang Kai-Shek. Zwarte vlaggen Als het korvet „Taiho" vroeg in de mor gen het anker licht om naar Formosa te rug te varen waaien van de hoogste top van Noord-Tachen twee zwarte vlaggen. Het is het waarschuwingssein voor de aanwezigheid van communistische vlieg tuigen in het gebied. En hef bewijs, dat de Tachen in de frontlinie van deze half- k ;ude. half-warme oorlog liggen De natio nalisten zijn van plan ze ten koste van alles te verdedigen. In de eerste plaats wegens hun strategische betekenis voor de bescherming van Formosa, daar com munistische vliegtuigen en schepen de eilanden moeten passeren op hun weg naar Formosa en derhalve tijdig gesig naleerd en onderschept kunnen worden. En in de tweede plaats omdat zij een ideale springplank vormen voor een in vasie van het vasteland. En dat is ten slotte het uiteindelijke doel van Chiang Kai-Shek en de Kuomtin-tang. Belgisch toeristenverkeer over water liep terug Het scheepvaartverkeer in dc haven van Vlissingcn is in 1954 toegenomen: in dat jaar maakten 2112 schepen tegen 1773 in 1953 gebruik van de haven. Zij hadden in 1954 een totale tonnage van 4.537.112 tegen 3.212.567 in 1953. Behalve deze zeeschepen maakten nog 748 binnenschepen in 1954 (1022 in 1953) van de haven gebruik. Het aantal zeeschepen is het grootste aantal, dat sedert 1934 werd bereikt. Op 1 Juni jl. heeft het motorschip „Himalaya1' van de P. en O. Line de haven aangedaan om 228 emigranten op te nemen. Dit schip meet 28.000 ton en is het grootste, dat ooit in Vlissingen is binnengelopen. Dat het kantal binnenschepen is terug gelopen. wordt gezocht in de omstandig heid, dat een mindere activiteit in het bouwbedrijf was te constateren. Ook het feit, dat de gasfabriek is geliquideerd en de nieuwe centrale van het electriciteits- bedrijf buiten h,et havengebied werd ge vestigd. heeft tot deze teruggang bijge dragen. Het toeristenverkeer tussen België en Vlissingen per schip was in 1954 weer minder dan in 1953. In totaal kwamen 70 schepen met 11.169 passagiers in 1954 in Vlissingen aan tegen 88 schepen met 16.104 passagiers in 1953. In het haventje van Zuid-Tachen is het een komen en gaan van kleine bootjes met burgers en militairen, Het eiland is rotsachtig. Er groeien practisch geen bomen. Kapitaalverz. In dividueel Idem collectief Renteverz. In dividueel (10 x) Id. collectief (10 x) V olksverzekeringen (Van onze correspondent) „Olde Gepke", de oudste inwoonster van Marum en wellicht van de provincie Groningen, is in de leeftijd van ruim 100 jaar overleden. Mevrouw Gepke Rosema- Nijboer werd op 22 Mei 1854 te Zeven huizen (Gr.) geboren. Zij vierde onder grote belangstelling, met haar zoon Tjebbe, die voor dit feest uit Amerika naar Nederland kwam, deze zomer haar honderdste verjaardag. tegen 2,5 milliard in 1952. De netto vooruitgang bedroeg 1,7 milliard, zodat het totaal verzekerd bedrag tot 19,4 milliard steeg. De totale premie-reserve eigen risico bedroeg per ultimo 1953 4,3 milliard. Daarenboven beschikten de ge zamenlijke maatschappijen over een extra zekerheid van 5,3 pet dier premie-reserve. Uit de bedrijfswinst kon in 1953 de extra reserve met 33 millioen worden ver sterkt, aldus het verslag over 1953 van de Verzekeringskamer. Ten aanzien van het Nederlandse bedrijf van de buitenlandse maatschappijen valt op te merken, dat het verzekerde bedrag snel toeneemt. De productie in 1953, die 40 pet van de stand aan het begin van het jaar bedroeg, moge hiervan getuigen, aldus het verslag. Het spaarkasbedrijf kan op een goed jaar terugzien. Het aantal onder toezicht staande bin nenlandse levensverzekeringmaatschap pijen verminderde met 1 tot 61. Het levensverzekeringsbedrijf, aldus gaat het verslag voort, heeft in het verslagjaar opnieuw een productiepeil bereikt, dat hoger was dan in enig voorafgaand jaar, waartoe vooral de collectieve rentever zekeringen hebben bijgedragen. Een meer gedetailleerd beeld van de productie van nieuwe verzekeringen geeft onderstaand staatje (in millioenen gul dens): Ten aanzien van de Nederlandse levens verzekeringsmaatschappijen valt over 1953 wederom een belangrijk bedrag aan pro ductie te vermelden, nl. 2,7 milliard is te betreuren. Burgemeester d'Ailly voelde er veel voor om verdienstelijke burgers in te schakelen in de hiervoor genoemde raden. En hij meende, dat wel licht ook de forenzen bereid waren in zulke colleges zitting te nemen. Verdere medewerking van de burgerij in het be leid van de gemeente was volgens spre ker ook geboden door de noodzaak om de gemeentelijke autonomie te bescher men. Teken aan de wand Burgemeester d'Ailly ziet namelijk een groot gevaar in de tendenz de gemeente bedrijven ook onder de competentie van product- of bedrijfschappen te laten val len. Dit uitgangspunt is naar zijn mening verkeerd en de instelling van het Land bouwschap vond hij in deze een teken aan de wand. Nog sterker wordt dit ge vaar, wanneer de gemeente, indien ver ordeningen ook voor derden bindende regels inhouden, er bij de voorgeschre ven voortgaande tervisielegging op moest letten of haar belangen al dan niet daar bij zijn betrokken. „Voorwaar, ernstige waakzaamheid is geboden bjj deze dreigende inbreuken op deze gemeentelijke overheidstaak" aldus burgemeester D'Ailly, die het nodig vond, dat de overheid en in het bijzonder de ge meentebesturen over de grootste oplet tendheid en de grootste bekwaamheid en besluitvaardigheid beschikken, omdat soortgelijke regelingen voor onze openbare nuts- en andere bedrijven een directe en ernstige bedreiging vormen van de ver zorgende taak, die de overheid voor haar burgers heeft. In Londen dekt een flink pak sneeuw de straten en de geparkeerde auto's. Erg enthousiast zijn de Londenaars niet over de witte wollen deken". P»5 pPWEw js» t»* 1 ben reeds blijk gegeven van hun bereid willigheid om in gezamenlijk overleg naar oplossingen te zoeken. Het is te hopen, dat de beide partijen ook nog een andere conclusie uit de laatste verkiezingen hebben getrokken: dat zij geen moeite meer zullen doen om nog stemmen te winnen van de (com munistische) VdU, die bij de jongste stem busgang zo veel verloren heeft, dat zij niet meer meetelt. Gegegeven het huidige machtseven wicht tussen de OeVP en de SPOe Is het wel zeer te begrijpen, dat belde partijen er alle belang bij hebben nog een groep kiezers binnen hun sfeer te trek ken, doch als deze versterking moet komen van de zijde van hen, die tot nu toe voor de communisten gestemd hebben, zou 'n onbetronwbaar en kleine groep een onevenredige Invloed krijgen De wedloop om de „rechtervleugel" daarentegen wordt hier als onverstan dig en pijnlijk beschouwd. De VdU telt onder haar kiezers n.l. een aantal natio nalistische activisten, die onomwonden uiting geven aan alle mogelijk „deutsch- völkisch" sentiment en ressentiment. De overgrote meerderheid van het Oosten rijkse volk wil van dit alles beslist niets weten en het zou dan ook wenselijk zijn. dat op zijn minst de „eerste" regerings partij een ondubbelzinnig afwijzend stand punt in deze innam. Zulk een afwijzing zou des temeer op haar plaats zijn, omdat genoemde activisten - die door een be kend W. Oostenrijks provtneieblad en de daarvan afhankelijke Weense bladen ge steund worden - er toe bijdragen, dat een bepaald aantal punten betreffende de ver houding tot Duitsland onopgehelderd en bijzonder gevoelig blijven, zulks terwijl de regeringen van beide landen niets lie ver dan klaarheid in deze zaak zouden willen hebben. Zoals bekend werd in W.Duitsland on langs in hoogste instantie beslist, dat de Oostenrijkse ingezetenen van de Bonds republiek kiesrecht hebben, zulks omdat zij door de „Anschluss" in 1938 Duitse onderdanen zouden zijn geworden en deze Duitse nationaliteit niet verloren zouden hebben toen de Oostenrijkse staat weer werd gevormd. Deze beslissing heeft in Oostenrijk nogal wat opzien gebaard. Gelukkig heeft dr. Adenauer echter on middellijk gereageerd en de door Oos tenrijk al tang gewenste en verwachte - loyale verklaring afgelegd, dat de Bonds republiek de „Anschluss" geenzins als titel voor bepaalde pretenties beschouwt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5