Mgr Montini doet zijn intrede in Milaan In geen jaren kende de stad zulk een feestdag Op zoek naar overwinterende vleermuizen TAPUT 23.»° I België bereidt zich voor op de W ereldtentoonstelling er zijn nog koopjes genoeg bij Indrukwekkend eerbetoon voor nieuwe aartsbisschop Speling onzer concurrentiepositie tegen over buitenland niet overschatten DE KLERKeZH FRIESLAND STRIJDT WEER OP DE SCHAATS Het rumoer om de ETI-benoemmg KVP-f ractie stemde tegen ETI-subsidie Gloeilampjes II Officiële uitleg in Djakarta Kogelronde atoom- schuilkelder In Limburgse grotten twaalf soorten geteld W.-Duitse socialisten gaan ageren tegen Parijse verdragen Geen autobusdienst over Afsluitdijk Twee Amerikanen gearresteerd Mendès-France in Italië Gunstige vooruitzichten voor het vreemdelingen- ver In Winsuni stond de vlag op de toren VAGINA 5 VRIJDAG 7 JANUARI 1955 De staat van oorlog in de Molukken SCHEEPSWERF VAN DER GIESSEN Opdrachten tot midden 1957 Degrelle in Spanje? Belgische ambassadeur niet terug naar Madrid Prijsver starring blokkeert iedere beweging naar beneden DUIK OVER DE „GRENS" AANTAL WEER STABIEL Benelux in rustiger vaarwater ENIGE DER GROOTSTE NEDERLANDSE FABRIEKEN BALANS-OPRUIMING als nooit tevoren! Alles bij elkaar een MOQUETTE BINNENWEG BEIJERLANDSELAAN Zeldzame vondsten Van Groningen naar Amsterdam Na de moord op Panama's president: in costuums jongenskleding lassen overhemden dassen enz. Kijk toch im Negen miilioen overnachtingen Uitrustingsplanvoor de Ardennen DIRECT AL VERRASSINGEN Magisch woord PATER A. v. DIEREN O.P. (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) MILAAN, Donderdagavond. Heden heeft de 140ste aartsbisschop van Milaan bezit genomen van zijn diocees, dj. mgr Montini, opvolger van kardinaal Schuster, die op de laatste dag van Augustus j.l. overleed. Wel zelden werd een bisschop met zulk een indrukwekkend eerbetoon ingehaald als mgr Montini, die sinds 1937 de naaste medewerker is geweest eerst van kardinaal-staatssecretaris Pacelli en later van Paus Pius XII, Die dan ook vandaag een bijzondere boodschap richtte tot de katholieken van Italië's grootste bisdom, waaraan Hij Zijn trouwe medewerker als herder heeft afgestaan. heid een preek gehouden van de majes tueuze preekstoel van de Oom. Met grote nadruk en zeer uitvoerig sprak hij over het arbeidersvraagstuk in zjjn diocees, dat dc grootste industrieën van Italië omvat (en ruim drie miilioen gelovigen!). Hu wees er op, dat onze tijd een christendom nodig heeft, dat zich niet laat beïnvloeden door de materialistische stromingen en dat zich weet aan te passen aan ie eisen van vandaag- De oer-christel«ke traditie en het ingewortelde katholicisme van Mi laan staan hiervoor borg. aldus mgr Mon tini die niet alleen zijn directe voorgan ger' herdacht (de Benedictijn, kardinaal Schuster) maar vooral ook kardinaal Ratti die in 1932 Paus Pius XI werd, de Paus van de arbeiders, van „Quadragesimo Anno". Deze eerste preek van de nieuwe aarts bisschop werd via de luidsprekersinstalla tie door de onafzienbare menigte, die bui ten op het Domplein bijeen stond, gevolgd en het was ook hier, dat mgr Montini, na afloop van de plechtigheid, naar bulten trad en in de grandioze hoofdingang van de Dom verscheen.- Op dat moment werden in de vallende avond tienduizenden fakkels ontstoken en in een indrukwekkende stilte verleende de aartsbisschop van de drempel van Milaan's dom de plechtige zegen aan zijn diocees. In geen jaren heeft Milaan zulk een De plechtige intrede ging geheel vol gens het eeuwenoude protocol. Eergisteren verliet mgr Montini Rome om zich naar een kleine stad te begeven in de nabijheid van Milaan, waar hij twee dagen in retraite doorbracht. Hedenmiddag om pre cies twee uur arriveerde een lange en plechtige stoet auto's met de burgemeester van Milaan aan het hoofd. De nieuwe aartsbisschop nam plaats in de prachtige Alfa-Romeo, die hem gisteren ten ge schenke werd gegeven door de Milanese organisatie van de Katholieke Actie voor mannen, en in gezelschap van de burge meester reed de prelaat naar Milaan, waar de stoet aan de stadspoorten werd verwelkomd door de hoogste autoriteiten van stad, provincie en republiek. Onder militair escorte begaf de indrukwekkende stoet zich naar de oudste kerk van het bisdom, de Sant'Eustorgio, die nog dateert lilt de dagen der eerste martelaars- Hier kuste hij zijn eigen processlekruts en nam de huldiging van gelovigen en gemeente bestuur in ontvangst. Onder de aanwezigen bevonden zich: het voltallige staatssecretariaat van Zijne Hei ligheid, dat zoveel jaren onder zijn leiding heeft gewerkt, voorts de nuntius in Italië, de voorzitter van de Senaat, vele minis ters en alle bisschoppen van de Lombar dijse kerkprovincie. De burgemeester verwelkomde hier de nieuwe aartsbisschop op de traditionele wijze, n.l. met de woor den: „In nomine Domini". Hierna werd de aartsbisschop gekleed met de kerkelijke gewaden, waarbij hij eveneens volgens eeuwenoude traditie zijn rochet ten geschenke gaf aan de pastoor van deze oudste parochie van zijn bisdom. Wat hierna volgde hoort thuis In oude verhalen. Een ontzaglijke menigte ina zich verzameld langs de straten waar o de stoet passeerde op weg naardI gelijkelijke dom, die de kath®? „aaT. Milaan. Ondanks de regen stonden daa tienduizenden, die de aartsbisschop - in vol ornaat, gezeten naast de burgemeester een onvergelijkelijke hulde brachten. De vele auto's werden voorafgegaan en ge volgd door carabinieri te paard, terwijl overal langs de route militairen eerbewij zen brachten. Terwijl het orgel speelde en een dichte menigte gelovigen op echt Italiaanse wijze applaudisseerde, betrad de aartsbisschop zijn kathedraal, waarbij hu de kostbare mijter droeg, die hem als afscheidsgeschenk door het staatssecreta riaat ten geschenke was gegeven ter gele genheid van zijn bisschopswijding. Mgr Montini heeft tijdens de pleehtig- feestdag beleefd en vanavond is de hele stad verlicht ter ere van de aartsbis schop. De plechtigheid van heden is niet alleen door alle Italiaanse zenders uitgezonden, maar werd bovendien van avond over de televisie verbreid, terwijl in de Italiaanse radio-nieuwsberichten grote gedeelten van de preek van mgr Montini werden weergegeven. Ook de avondbladen (zelfs de communistische) hebben aan de plechtighied in Milaan vele kolommen gewijd. Het plotselinge besluit van de Indo nesische regering om de staat van oor log in de Zuid-Molukken uit te breiden tot een aantal eilanden in de omgeving van Ambon, is bedoeld om de „Zuive ringsacties" tegen „resterende groepen van de R. M. S„ welke door de machts apparaten worden uitgevoerd, efficiënter te kunnen doen geschieden", aldus heeft P. I. A. het Indonesische persbureau in kringen van de Indonesische regering vernomen. Tot nu toe geldt alleen nog op de eilanden Ambon en Ceram de staat van oorlog. De officiële uitleg van het plotselinge besluit om van een groot deel van de Molukken de staat van oorlog af te kondigen luidt, dat indien de klei nere eilanden rondom Ambon en Ceram niet onder de staat van oorlog zouden worden gebracht, „groepen van R. M. S. die van Ambon of Ceram naar die eilanden zouden vluchten" daar^„meer bewegingsvrijheid kunnen hebben", aan gezien de militaire instanties er niet volledige zeggingschap zouden hebben. C van der Giessen en Zonen's Scheeps werven N.V. te Krimpen aan den IJssei heeft thans opdrachten voor nieuw te bouwen schepen tot midden 1957. Er zijn op het ogenblik dertien schepen in op dracht te weten vijf tankschepen en acht vrachtschepen. In aanbouw zijn daarvan reeds drie tankschepen en twee vracht schepen. Het zijn hoofdzakelijk Nederland se opdrachten. Slechts één opdracht hier van kwam uit het buitenland. De Belgische ambassadeur in Madrid, prins Eugène de Ligne, die op het ogen blik in Brussel verblijft, zal niet naar zijn post in de Spaanse hoofdstad te rugkeren voordat de Spaanse regering zal hebben geantwoord op een recente nota, waarin België de uitlevering vraagt van de oorlogsmisdadiger en rexisten-leider Léon Degrelle, die volgens bepaalde berichten in Spanje zou ver toeven. Dit werd gisteren in Brussel mee gedeeld na een onderhoud van bijna een uur, dat de Belgische minister van bui tenlandse zaken Spaak had met de prins de Ligne. Degrelle werd enige tijd geleden in Madrid gesignaleerd op een grote poli tieke bijeenkomst. In 1945 kwam Degrel le bij zijn vlucht uit Duitsland in Spanje terecht. Hij werd daar echter uitgewezen en de Spaanse regering beloofde hem uit te leveren, indien hij er ooit terug zou keren. Op de nota, waarin België thans de uitlevering van de rexisten- leider heeft geëist, is nog geen antwoord binnengekomen. De Belgische ambassa deur in Madrid is begin deze week naar Brussel teruggeroepen om de zaak te be spreken. Een Westduitse uitvinder, Ostermann, heeft te Frankfort patent genomen op „een rollende schuilkelder", die volgens hem bestand zal zijn tegen een voltreffer ,_n een atoombom. Het apparaat zal kogelrond zijn en een doorsnede hebben van vijf meter. Het zou volgens de ont werper „als een tennisbal" kunnen weg rollen. In de bol zal een tweede zijn, die steeds in dezelfde stand blijft en plaats zal bieden aan tien personen. Tegen de grote hitte die bij een atoomontploffing vrijkomt, worden in_de bol beschermende lagen aangebracht. Het ontwerpen van deze lagen is nog met voltooid. Bij massaproductie zouden de kosten van een dergelijke bol 12.000 mark bedragen. (Van onze correspondent) De teruggang van het aantal in de ivinterverblijven der Zuid-Limburgse grot ten aangetroffen vleermuizen blijkt gelukkig gestuit te zijn, zo verklaarde ons dr J. W. Sluiter van het Zoölogisch Museum te Utrecht die met zijn collega dr P. F. van Heerdt deze week de gangenstelsels der Zuid-Limburgse heuvelge- bieden doorzoekt naar de aanwezigheid van vleermuizen. De Zuid-Limburgse grotten vormen een rijk vindgebied van vleermuizen. De onderzoekingen sedert 1938 toen dr L. Bels zijn eerste regelmatige nasporingen naar de winterver blijven van vleermuizen instelde, hebben uitgewezen, dat in deze Limburgse mergelgrotten niet minder dan twaalf soorten zijn aangetroffen, een verscheiden heid, welke uniek is ter wereld. Wel zijn er in Amerika b.v. de Karlsbad-caverns aan de oostgrens van Mexico veel rijkere vindplaatsen bekend met zelfs naar schatting miïlioenen exemplarenmaar daar heeft men het toch niet verder kunnen brengen dan acht soorten. Limburg bezit een winterverblijven-complex van naar schatting een tienduizend vleermuizen. (Van onze correspondent) De 24-jarige mejuffrouw H H S. uit Brunssum (L.) dicht bij de Duitse grens, die sinds kort in Apeldoorn woonachtig is, was Woensdagavond blijkbaar nogai i de war geraakt, toen zi.l door on bekendheid met de Apeldoornse buitenwegen was verdwaald. Zij kwam 's avonds terecht bij de Koning Willem III-kazerne, waar zij een stoere marechaussee op wacht zag staan en talrijke jon gens in Nederlandse uniformen op het kazerneplein zag rondlopen. Bij deze aanblik meende zij blijk- baar zich od Duits grondgebied in de buurt van Brunssum te bevin den want zij nam plotseling een flinke duik en schoot, tot stomme verbazing van de dienstdoende marechaussee, onder de afsluitbo men door De marechaussee was snel van zijn verbazing bekomen, zoals dat een goede wachter betaamt Hij snelde op de jongedame af en haar in de kraag, haar een v^'k ring vragend voor haar vre .m daad. De jongedame keek hem aan en slaakte slechts de verzuchting. ..Het kan me niets meer scheien. Ik ben fijn weer op Hollands grondgebied" „Zij die telkenjare zorgvuldig de cij- fers rangschikken voor het opmaken van de balans van ons land over het verstre ken jaar, hebben met tevredenheid ge constateerd. dat 1954 voor Nederland in economisch opzicht goed en voorspoedig is geweest", aldus schrijft professor G. Brouwer, secretaris-generaal van het mi nisterie van Economische Zaken in het jongste nummer van „Economisch sta tistische Berichten". „De toeneming van de industriële pro ductie bedroeg in vergelijking met 1988 8 pet. In vergelijking met 1948 met min der dan 54 pet. De arbeidsproductiviteit, die ons lange tijd zorgen baarde ontwik kelde zich niettegenstaande de krappe ar beidsmarkt bevredigend. De productie per arbeider nam in de eerste helft van 1954 vergeleken met de overeenkomstige periode van 1953 met 4% pet toe, verge leken met 1948 zelfs met 30 pet. Daarbij bleven de industriële investeringen zich Het jaarlijks onderzoek in Zuid-Lim burg naar de vleermuizen (chirootera, de enige zoogdieren, die het luchtruim heb ben veroverd en die vaak ten onrechte voor vogels worden gehouden) is dan ook voor de biologische wetenschap van emi nent belang. Het was verontrustend, dat in de laatste jaren het aantal In Zuid- Limburg aangetroffen vleermuizen in de bekende winterverblijven beduidend was teruggelopen. De oorzaak kon niet met zekerheid worden vastgesteld, al hebben wellicht de vleermuizen voor een deel elders in de enorm uitgestrekte onder aardse gangenstelsels van de Zuid-Lim burgse heuvels een winterverblijf gezocht. Nu waren er de laatste jaren gemiddeld niet meer dan 750 exemplaren aangetrof fen. De tot nu toe behaalde resultaten van het onderzoek zijn geruststellend: Donderdag moest nog de, naar verwach ting rijkste vindplaats, de St Pietersberg, onderzocht worden. Deze resultaten doen verwachten, dat de leden van de weten schappelijke staf van het Zoölogisch Museum te Utrecht dit jaar rond duizend vleermuizen zullen aantreffen en ringen. Dit ringen vormt een belangrijk deel van het vleermuizen onderzoek, omdat men daarmede weer nadere gegevens aan Our o~STUNl N* De Westduitse sociaal-democratische oppositiepartij heeft gisteren bekend ge maakt, dat zij in de gehele Bondsrepubliek een grootscheepse actie zal beginnen tegen de Parijse verdragen. Volgens een woordvoerder der partij zullen demonstraties worden georgani seerd, die samenvallen met de voorberei dingen te Bonn voor de laatste phase der behandeling van de overeenkomsten door de Bondsdag. Tegelijk zal 'n grootscheepse actie met aanplakbiljetten worden ge voerd. De socialisten zijn evenwel niet voor nemens te Baden-Baden te demonstreren, wanneer bondskanselier Adenauer en Pre" mier Mèndes-France daar volgende week een onderhoud hebben. op een hoog peil bewegen. f „Anderzijds treffen wij - fid"* Pr°f- Brouwers onder het hn0.ftls lt V^. tenland" op onze balans enige dubieuze posten aan, die gezien onze afhanKeiuK" heid van het buitenland aandacht ver dienen. Het pleidooi vOor een vrijere in ternationale handel wordt nog steeds niet weersproken, maar wordt anderzijds te weinig gevolgd door concrete maatrege len. Bovendien is er een stagnatie opgetre den bij de integratie van West-Europa. Deze stagnatie was aanleiding tot pessi mistische beschouwingen over dit onder werp. Dit pessimisme gaat te ver. Het is waar, dat er een respectabel aantal mis lukte integratieplannen bestaat. Men moet er zich echter voor hoeden hieruit voorbarige conclusies te trekken Het is een onomstotelijk feit. dat de verdediging van de Westeuropese positie in de wereld slechts langs de weg van een nauwe en economische aaneensluiting tot. een op lossing kan worden gebracht en het is aan geen twijfel onderhevig, dat deze weg de volledige instemming heeft van brede lagen der Europese bevolking. Men zal zich echter op de methode moeten bezin nen. De grootse blauwdrukken zuilen plaats dienen te maken voor zakelijk wel overwogen plannen, waarbij men ..zich naast bepaalde principiële richtlijnen moet laten leiden door 'n practisch oppor tunisme. dat van de feitelijke zich voor doende mogelijkheden een zo goea mo gelijk gebruik maakt. Dit is niet steeds 'n spectaculair, doch we) een in velerlei op zicht vruchtbaar werk. Dit wil niet zeg gen, dat het politieke vuur daarbij niet V ii- i- vlv'-'i-Vb'-ty A'.- v- voor een voortdurende stimulans zou moeten en kunnen zorgen. De Benelux-landen zijn het afgelopen jaar in rustiger vaarwater terecht geko men, dat intussen weer enigszins woeli ger begint te worden, nu de verstarring op het agrarisch gebied om verschillend - redenen dwingender om een oplossing gaat vragen. Achter deze nieuwe bran ding schemeren echter de omtrekken van een veiliger ree en zelfs het beeld van een haven. De betrekkelijke rust in de industriële sector is o.a. te danken aan het feit, dat de Nederlandse uitvoer naar België zich min of meer on hetzelfde niveau^ blijft bewegen, terwijl de Belgische uitvoer naar Nederland stijgt. Aangezien hier van kunstmatige hindernissen niet we zenlijk meer kan worden gesproken be tekent dit o.a. dat men de speling van onze concurrentiepositie t.o.v het bui tenland niet moet overschatten! In dit verband wordt van toenemende betekenis het feit, dat zich binnen onze grenzen een nrjjsverstarring voordoet, die practisch iedere beweging naar heneden blokkeert. Deze situatie ts volgens de schrijver niet zonder gevaren. Wanneer een verdere stijging van de prijzen zou optreden en daarmede een nieuwe loonsverhoging onvermijdelijk zou worden, met alle repercussies daar van op het orijspeil. zou stellig moeten worden gevreesd, dat het Nederlandse bedrijfsleven een onvoldoende concurren- tiemarge zou verkrijgen. Daarmede zou hetgeen in de loop der jaren zorgvuldig werd opgebouwd in snel tempo kunnen afbrokkelen. De gunstige gang van za ken maakt dus om al deze redenen een waakzaam beleid niet Overbodig Naast de opruiming van vele restanten uit onze eigen zaak helpen wij dit jaar weer, evenals verleden jaar bi) hun opruiming. j! van de Kon. Ver. Tapljtlabrieken Een partij zuiver wollen In 6 verschillende kleuren. Nog nooit kocht U K.V.T.-tapijt voor deze lage prijs. 1 00 cm. breed, per meter NU de beschikbare kan toevoegen, voor het overzicht van de gemiddelde vliegafstan- den der in de zomer uitzwermende vleer muizen, Over de richting van deze zomer- trek, over de vliegmogelijkheden der diverse soorten en over de overleverings kansen en gemiddelde leeftijden der vleer muis-soorten in ons lar.d. Reeds hebben waardevolle gegevens uit de opgemaakte „bevolkingsstatistieken" kunnen vaststel len, dat de z.g. meervleermuis een gemid delde afstand aflegt van 187 km. Dr Sluiter noemde met trots de vondst van een exemplaar, dat in een z.g kraamkamer van vleermuizen op de zolder van een Fries kerkje werd aangetroffen, welk exemplaar wel vrijwel zeker in de Zuid Limburgse grotten overwinterde en dus een afstand van vele honderden kilo meters aflegde. De grote of vale vleermuis (Myotis myotis Borkh.) legt. volgens be kende gegevens, een gemiddelde afstand van 56 km af, terwijl de trekafstanden van de overige soorten een gemiddelde van 30 km niet overschrijdt. Hoewel in oude vestinggangen van Utrecht en in Berllcum enkele kleine kraamkamers voor vleermuizen zijn aan getroffen, blijven toch de Zuid-Limburgse grotten voor de a.s. moeder-vleermuizen het meest in trek. Het is buitengewoon jammer dat bij de voortgang van de af gravingen van de St Pietersberg door de ENCI een deel der onderaardse gangen is ingestort of onbereikbaar geworden, zodat ook de vermaarde grote kraamkamer der vleermuizen in deze berg verloren is gegaan. Ook dit jaar weer leverde het vleer- muizenonderzoek enige belangrpkp vond sten op. Reeds Zondag j.l., de eerste dag van het onderzoek, troffen dr Sluiter en dr Van Heerdt in de Cannerberg een exemplaar aan van de zeer zeldzame mopsvleermuis (Barbastella) en in de Flu welen Grot te Valkenburg werd enkele dagen later een eveneens zeer zeldzame langoor-vleermuis (Myotis Bechsteinii) ge vonden. Donderdag werd de St Pietersberg afge zocht, mede onder leiding van de speciale grottenkenner, de heer D. .1 van Schalk. In deze van oudsher rijke vindplaats hoopt men evenzeer succes te hebben Vrijdag, de laatste dag van dit laarlijkse vleer muizen-onderzoek, zal men ook nog „De Hel" bezoeken, een grot in het Grons- veldse grottenstelsel. dat eveneens een linteressante vindplaats belooft te wor den. Woensdag, bleek „de weg naar deze hei zodanig met ijs geplaveid te zijn" aldus dr Sluiter, „dat men de vindplaats onmogelijk kon bereiken". Dr Sluiter beeft nog eens benadrukt van hoeveel waarde de medewerking van het publiek kan zijn bij dit vleermuizen-onderzoek. He* Zoölo gisch Museum te Utrecht zal het buiten gewoon op prijs stellen, mededelingen te ontvangen van verblijfplaatsen van vleer muizen in stallen, schuren, op zolders van woningen en gebouwen, tn bomen e.d. Verder is er het vriendelijk verznek om rincen, welke men on vleermuizen aan treft. aan het Zoölogisch Museum te Utrecht op te zenden onder vermelding van omstandigheden der vondst, datum en de juiste plaats. Bij Kon. Besluit is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door de heer D. van der P., eigenaar van een garage- en tou- ringcarbedrpf te Groningen, tegen de be schikking van de Commissie Vergunnin gen Personenvervoer van 5 April j.l„ waarbij afwijzend is beschikt op de aan vraag van de appellant om vergunning voor de uiloefening van een autobusdienst over het traject GroningenLeeuwarden HarlingenEdamAmsterdam zonder halteplaatsen tussen begin- en eindpunt. Overwogen wordt o.m.. dat genoemde commissie haar beschikking heeft doen steunen op de overwegingen, dat aanvra ger de autobusdienst viermaal daags, zon der tussenhalten over de kortste route en met een korte reisduur wil uitvoeren, uitsluitend ter verzorging van vervoer in de relatie „AmsterdamGroningen". Zulk een autobusdienst kan niet als een dienst met toeristisch karakter worden aange merkt, doch zou een ennodige doublure vormen van de door de Ned Spoorwegen met haar reizigerstreindienst tussen Gro ningen en Amsterdam op genoegzame wijze geboden vérvoervoorziening. De aanvraag komt op grond van het voren staande niet voor inwilliging in aanmer king en naar aanleiding daarvan kan aan het met betrekking daartoe ingebrachte bezwaar worden voorbij gegaan. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bevestigd, dat de Panamese politie in haar naspeuringen naar de daders van de moordaanslag op president Remon de Amerikaan Lipstein heeft ge arresteerd. Hij voegde hieraan toe te menen dat de Panamese politie nog een tweede Ameri kaan, zekere Roy Attis, heeft aange houden. Volgens officiële kringen zijn er nog geen aanwijzingen, dat de Amerikaanse autoriteiten in Panama gepoogd hebben met de gearresteerde Lipstein in contact te komen. De Amerikaanse regering heeft ook nog niet bij de Panamese regering tegen deze arrestatie geprotesteerd. Premier Mendès-France is gisteravond met zijn echtgenote voor een particulier bezoek van enige dagen te Positano, een schilderachtig dorp aan de golf van Naoels. aangekomen. Het echtpaar arriveerde per auto uit Nappls. waar het eerder op de dag per vliegtuig uit Parijs was aangekomen. Over enkele dagen zal de Franse pre mier te Rome met de Italiaanse regering besprekingen voeren, o.m. over de z.g. „wapenpool". II u DEN HAAG Groenmarkt UTRECHT Vlestraat ROTTERDAM Hoogstraat Het Belgische toerisme is in volle ont wikkeling en onze Zuiderburen hebben al hun streven er op gericht om de vreemdelingen steeds beter le kunnen ontvangen en hen ook ieder jaat meer te kunnen bieden. Het spreekt vanzelf, dat hun acties momenteel in het teken van de Wereldtentoonstelling staan; niet voor niets verwacht men dat in 1958 wan neer deze unieke expositie eenmaal tot stand gekomen zal zijn miïlioenen buiten landers toch zeker een deel van hun vacantie in Brussel zullen doorbrengen. De Belgische regering, die in de afgelopen zes jaren al 110 miilioen franes heeft ge ïnvesteerd in uitbreiding van «ie .vacantie- accommodatie". gaat tot 1958 nog enorme bedragen uitgeven aan verbetering van dc wegen, intensivering van de spoorweg en vliegtuigverbindingen (met name zal veel aandacht aan de helicopter-Hjncn worden besteed) en aan de oplossing van vrrkeers- en parkeervraagstukken in de grote steden. „Het is een „hataille" die W(j zullen winnen zo verklaarde giste ren vol overtuiging in Amsterdam de heer Arthur Haulot. commissaris-generaal voor Toerisme te Brussel. België verheugt zich in de omvangrijk heid van de internationale toeristische uitwisseling. Het heeft steeds de politiek der vrijheid gehuldigd door het reizen der Belgen naar het buitenland niet in het minst te verhinderen en het acht zich dan ook gelukkig te mogen vaststellen dat deze politiek meer en meer algemeen wordt, zo zeide de heer Haulot. die zijn erkentelijkheid betuigde, dat ook tn Ne derland maatregelen z(1n genomen om het toerisme meer vrij te laten ln het kader van de Benelux past zoiets ook al is een nog ruimere ontplooiing van de uitwisse ling tussen belde landen een hartewens van het Belgisch gouvernement. De heer Haulot twijfelde er echter niet aan of de nog bestaande problemen, zoals ten aan zien van het collectief toerisme zullen ook worden Opgelost, zodat de vriend- schannctöke samenwerking !n de toekomst tot steeds gunstiger resultaten zal leiden. Dat die resultaten er overigens nu ook al mogen zijn, bewees de heer Haulot met enige cijfers, waaruit bleek dat het aantal overnachtingen van Nederlanders in België van 185.594 in 1948 bijna dubbeld is tot 835 819 tn 1953 in de eerste negen maanden van 1954 311.027 overnachtingen werden geboekt een accrès van 13 pet ten opzichte van dezelfde periode in 1953. Wat betreft het totale aantal overnachtingen in België dit steeg van bijna 4 miilioen ln 1948 tot ruim 9,1 milli°en in 1953. Het aan deel van de buitenlanders bedroeg ruim 25 pet. Ook voor 1955 zal België alles in het werk stellen om meer vreemdelingen te trekken. De regering is zich ten volle bewust van de importantie van het sociaal toerisme en daarom heeft zij grote vacantiecentra ingericht in de Ardennen (Bohan, Pont Lesse) en aan de kust, (Koksijde, Oostduinkmke, Westende). De prachtige Ardennenstreek komt steeds meer in trek, nu het gouvernement, de provincies en de gemeenten al drie jaar lang gezamenlijk een „uitrustingsplan" voor accommodatie van de toeristen heb ben gefinancierd, die buitengewoon be moedigende resultaten heeft afgeworpen, werd voor dit iaar maar liefst verdubbeld, terwijl de regering daarnaast ook de vacantiesprelding stimuleert door deel te nemen tn de financiering van de verleng de vacanties aan de kust en in de Vlaamse historisch belangrijke steden. Ook de toeristische industrie zelf doet haai uiter ste best om haar cltëntèle het oeste te bieden: gestabiliseerde prijzen in de hotels, aanpassing aan de eisen van de vreemde lingen en het streven om op gastrono misch gebied een naam te Krijgen. De typisch Belgische feesten zoals de ommegangen, de poppenspelen, de Flora- liën te Gent, de viering van het carnaval, zijn in Nederland al overbekend Belgte gaat er nu toe over haar sluimerende rijke tradities te doen herleven, niet ge wild doch spontaan, zodat aan de folklore alle recht wordt gedaan De heer Haulot - en met hem <le_ heer F. A. Lnyten. mid-direeteur van het Hee- giseh Verkeersbureau in Amsterdam vonden dat het toeristenverkeer meer moet worden erkend als een aetor tan overwegend belang in het internationale en nationale leven. (Van onze correspondent) Gisteren hebben de Provinciale Staten van Gelderland zich een groot deel van de dagzitting bezig gehouden met de be faamde directeursbenoemmg van het EPI Het was het lid van Ged. Staten de hetr Holthaus (P.v.d.A.).,die het de heer Mat ter (KVP) kwalijk nam dat hij dez.e kwes tie in openbare behandeling heeft ge bracht. De heer Matser moet maar eens bewijzen, dat er hier van achterstelling van katholieken sprake is", aldus dez.e spreker. „Hoogstens kan men spreken van een achterstand, maar dat ligt aan de om standigheden". De voorzitter, de Commis saris van de Koningin in Gelderland, ini dr G. C. C. Quarles van Ufford, wees er op. dat het niet gebruikelijk is dat bil zich mengt in de politieke discussies Maar nu een benoemingskwestie ter sprake is gebracht waarbij spreker betrokken is g=- weest, had hij behoefte om enige opmer kingen te maken naar aanleiding van de uitlatingen van de heer Matser. Met de heer Matser kan ik. aldus spre ker, mij het gevoel van onbehagen begrij pen' Laat ik zeggen, dat ik die situatie betreur. Maar als de heer Matser zegt, dat dit niet toevallig is, dan moet ik zeggen dat deze uitlating, welke ook in de pers tot uiting is gekomen, mij sterk heeft ge griefd. Die niet-toevalligheid houdt in, dat er van opzettelijkheid en discriminatie sprake is geweest Ik gooi dit van mij al als zijnde ongefundeerd. Als men ln dr geschiedenis nagaat hoe die situatie ont staan is. dan is er geen enkele grond dit te beweren" Tenslotte werd het voorste] tot sub sidiëring van het ET1 in stemming ge bracht en aangenomen met 30 tegen 15 stemmen Het was de KVP-fractie, die in haar geheel tegen stemde. Een voorstel- Kleijwegt (P v.d.A.) om ter vervanging van het door sommige gemeenten onthou den subsidie aan het ETI een extra sub sidie uit de provinciale middelen te ge ven werd eveneens met dezelfde stem verhouding aangenomen. Dt - e 'Otirtg 1955 werd vervolgens vastgesteld. (Van onze correspondent) In Friesland is de win terstilte van het platteland doorbroken door de vorst. Slo ten en ondergelopen land liggen niet meer verlaten tussen de landertlen en de riet pluimen langs de waterkant staan niet meer louter voor eigen plezier te wuiven de felle Oostenwind diezelfde die de Friezen gisteren alweer trotseerden om te bewijzen, dat Friesland vanouds ge wend is om te schaatsen zodra dat moge lijk is en ondank» een bijna Siberische kou. Friesland heeft d® schaatsen van de zo!- ders en uit het vet gehaald of is daar druk mee bezig en in Winsum. dat maar wat stilltetjes in het Friese weidegebied lag weggedoken, hebben enkele honderden be langstellenden gisteren een paar uur in de snerpende wind gestaan, om de eerste wedstrijd in dit seizoen te aanschouwen Winsum had gisteren de vlag op de toren, want dit dorp had de primeur van de rijderijen tn dit gewest. Er was een hardrijderij voor vrouwen georganiseerd om prijzen van zestig, veertig en twintig gulden. Er waren dertien deelneemsters onder wie de bekende Marta Wieringa uit Baard, die in 't vorige seizoen allerwegen successen boekte en Akke de Boer uit Leeuwarden, die vooral aan het slot van dat seizoen is opgevallen. Ook de gezus ters Bootsma uit Oppenhuizen verschenen aan de start. Andere sterke rijdsters ais Saakje de Jong uit Heerenveen en Tine de Vries uit Kortezwaag ontbraken bij deze wedstrijd, maar een verrassing is toch niet uitgebleven. Frieda Miedema- Wieringa, de zuster van Marta, die des tijds tot de sterkste rijdsters behoorde en die vorig jaar nog goede prestaties leverde, kon niet meekomen en werd in de eerste ronde al uitgeschakeld. De gezusters Bootsma wonnen in de eerste ronde, maar konden het niet verder brengen en Martha Wieringa die overigens goed reed, maar eenmaal viel en later nog een ongelukje had, werd onttroond door de opkomende ster Akke de Boer, het 22-jarige onder wijzeresje uit Leeuwarden, die met de eerste prijs naar huis ging, terwijl Martha zich met de tweede tevreden moest stellen ?,o is in Friesland het schaatsseizoen be gonnen. In de kleine herberg van Winsum vormde deze uitslag gisteravond al een onderwerp van gesprek en in Friesland is zelfs het woord „elfstedentocht" alweer gevallen. Dat is geen wonder, want zelfs op de kanalen kunnen de schepen nog maar met moeite vooruit komen. Voor lopig zal het echter we] blijven bij da gewone hardrijderijen, waarnaar schaats- spnrtminnend Friesland met grote belang stelling uitziet. Vandaag strijden de man. nen in Broek onder Joure om in totaal f 220, en de vrouwen in Drachten om f 250 plus medailles. Grouw organiseert ook eën hardrijderij voor vrouwen, zulks om in totaal f 200, Nieuw Amsterdam een rijderij voor mannen om f 200. en Luxwoude een wedstrijd voor jongens. In Makkum wordt ook nog een hardrijderij voor vrouwen gehouden en voor Zaterdag zijn nu reeds enkele wedstrijden uitgeschreven, ijs en weder dienende natuurlijk. En, van dit Ijs en dat (goede) weer hoopt Friesland dan maar het beste. Tot geestelijk adviseur van de Federatie van de Diocesane Katholieke Bonden van Bejaarden en Gepensionneerden in Neder land is benoemd pater A. van Dieren O.P., kapelaan aan de parochie van St. Domi- nieus (Steiger) te Rotterdam. Tacoma (V.S.) Overval op een bank: de bandiet houdt met geladen revolver bankbedienden en cliëntèle in bedwang en weet intussen een som van niet minder dan 60.000 dollar te bemachtigen. Nadat de man het geld bij zich had gestoken en een ieder nog eens had meegedeeld, dat de minste beweging hun het leven zou kosten, maakte hij aanstalten om te ver trekken. Bij de deur draaide hij zich plotseling om en zei: O, ja, ik wens U allen natuurlijk een gelukkig en voor spoedig 1955. Kopenhagen „Het spijt ons zeer U dit te moeten mee delen, maar U kunt Uw telefoon alleen gebruiken wanneer U niet lacht; want wanneer U wei lacht, dan valt de ver binding onherroepelijk weg." Dit was de inhoud van een korte zakelijke me dedeling, die de Deense P.T.T. aan een cliënte moest doen. Verscheidene malen had men reeds in het huis van deze dame een ander toestel geplaatst, maar steeds als zij lachte, viel de verbinding uit. Na uitgebreide proeven is gebleken, dat dit echter niet ligt aan de toestellen, maar aan het geiuidsvolume van de daverende lach van deze dame. De tech nici van de Deense P.T.T. hebben een ingewikkelde verklaring voor dit ver schijnsel gegeven, doch zij moesten toe geven, dat zij nog nooit een dergelijke bulderende lach als van deze mevrouw hebben gehoord. Shinyanga Afrika Deze week luidde ergens in Tanganyika midden in de nacht het Angeiusklokje. Toen de uit zijn slaap opgeschrikte pater McGurkin ging kijken wat er aan de hand was, vond hij leeuwenharen op de grond, bloed aan het klokkentouw en buiten de deur een half verorberd bui deldier. Zoals in Afrika gebruikelijk is. verspreidde de mare van de Angelus- Iuidende leeuw zich wijd en zijd. Sinds dien gaat het verhaal, dat de leeuw met wilde beginnen met eten, alvorens het Angelus te hebben geluid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5