Bobet wint geen derde Tour Lauredi leidt Franse wieler-opstand P.S.V. bij Rapid op schuttersfeest VVV's concurrenten rijden elkaar in de wielen Kees Broekman vrijwel alleen, tenzij Maarse nog meer groeit ENGELANDS OUDSTE SPORT I F Lauredi jaagt op Bobets knechten I 1 m Zuid-Oost-ploeg op papier al gereed - Nationale equipe gehalveerd Van der Mast-schild voor Geertje Wielema Pools tegenbezoek voor de „Gele Tulpen' De heer Joosten ontkent „roman" Van der Hart Record van Flamingo's nu tegen Emma in groter gevaar dan ooit tevoren Van 't Oever en De Graaf hebben kansen ZATERDAG 8 JANUARI 1955 PAGÏNA bij de te volgen tactiek die hij zijn makkers oplegt, al eens eerder stof tot rumoer hebben gegeven. (Van onze Parijse sport-correspondent) PARIJS Januari 1955 Nauwelijks is het klok gebeier verstomd en spre ken de Franse wielersport liefhebbers niet meer over de „Tour" van vólgend maar' van dit jaar, of de eerste oorlogsverklaring in het rennerskamp is rond die Tour de France 1955 in zee gegaan. Het gaat tegen Louison Bobet, de winnaar van 1953 en '54 en wiens dictatoriale neigingen zo wel bij het samenstellen van „zijn" ploeg als wel LOUIS BOBET, ploeg gehalveerd.... „Bobet krijgt Italiaanse allures", zegt men in de Franse renners-kwartieren; „hij wil zijn knechten maken zoals een Coppi dat doet". En ofschoon men erkent dat Louison een groot kampioen is, voelt men het keurslijf van het aan hem verplichte knechtschap nu toch te eng worden. Ook tegen Coppi is de rebellie opgestaan; jongeren als Petrucci en Monti hebben hun eigen kans ge nomen. De oorlogsverklaring aan Bobet is af gestoken door de temperamentvolle Nello Lauredi, die daarvoor zijn wittebroodsweken heeft uit gezocht, Op vacantie in het Maritieme Alpenland rond Menton en Cagnes heeft de talentrijke Lau redi zijn campagne voor 1955 opgezet. Slagen voor Bobet Voor Lauredi zei t Flamingo's op Houtrust BELGISCH VOETBALELFTAL TEGEN ITALIË Sprint een zwakke basis Of er naast Broekman nog andere Ne derlanders van internationaal formaat naar voren zullen komen? Men moet vre- zen van niet.De basis voor het inter- nationale klassement is nog altijd de sprint en daarin zijn onze landgenoten niet sterk. Dat is wel bewezen tijdens de eerste onderlinge wedstrijden op Oude jaarsdag, toen de hele K.N.S.B.-ploeg, uitgezonderd Maarse en Olsthoorn (die Misschien vindt Tour-baas Jacques I nog onderweg waren), op het ijs kwam. Goddet het zakelijk ook wel interessant. Broekman is nooit een_ snelle sprinter als na twee Bobet-jaren nu eens een geweest. Nochtans was zijn tijd van 46,9 ander met de gele trui het Pare des Prin- sec. over de 500 meter beduidend beter oes binnenrijdt. Als het maar een Frans- dan van de meerderheid zijner makkers: man is. I Paping 47,2, Bant 47,3, De Brain 47,4, Twee eandidaten Internationale 1500 meter Kentering bij D.O.S. Amsterdam moeilijk Willem II's voorsprong S.V.V. komt er wel Ook Fortuna faalt DRAVERIJEN HILVERSUM Prijzen van opera-componisten ttalie-denemarken om de KONING-GUSTaaf beker Emotionele ontspanning Wat gaat er om in een vóssenbrein? A.D.O. niet de oude Schuttersfeest Limburgia op 't touiv V.V.V. zit op rozen „Nooit meer met Bobet in een ploegen d ito ^er- dus in de Tour niet meer in de Franse nationale ploeg", aldus Lauredi, die het dus vanzelfsprekend vindt dat Bobet weer kopman en mede-samensteller van de Franse nationale ploeg zal worden. „Niet alleen achtervolgt Bobet ons tij dens de Tour met zijn dwang, maar bo vendien krijgen wij na afloop altijd mets dan verwijten voor dank. Ik heb Bobet goed geholpen, maar een enkele keer mocht ik toch mijn eigen étap pe-kans wel eens wagen. En dan past het niet, dat hij mij dan daar voor tracht te boycotten". Lauredi heeft met Bobet gebro- ken. Definitief. In de Tour de France 1955 wil hij in de Franse regionale Zuid- Oost-ploeg star ten. Maar dan zal hij bovendien 'n paar sterke renners, die evenals hij in de Franse nationale equipe reden, meene men Op de eerste plaats zijn streekge noot Raoul Remy en dan de oude maar geroutineerde Lucien Teisseire, bij wie zich ook Bernard Gouthier zal voegen. LAUREDI. oorlogsverklaring. De Kon. Néd. Zwem Bond heeft het Van der Mast-schild voor 1954 toegewezen aan de Hilversumse zwemster Geertje Wielema op grond van haar prestaties in het afgelopen jaar. Geertje Wielema werd in dit jaar kampioene van Neder land op de 100 meter vrije slag en op de 100 meter rugslag, maakte deel uit van de ploeg die het Wereldrecord op de 4x 100 meter wisselslag estafette vestigde, werd Europees kampioene op de 100 me ter rugslag en veroverde de derde plaats in de strijd om de Europese titel 100 me ter vrije slag. Zoals bekend wordt het Van der Mast-schild telkens voor een jaar toe gekend. Tsjechische ijshockey-successen: 2—2 en 7_3 tegen Zweden en 81 tegen Zwitserland. Hat Nationale Duitse hockey-elftal heeft de vierde en laatste interlandwedstrijd van zijn tournee tegen het nationale elf tal van Pakistan met, 22 gelijk gespeeld, de drie eerste wedstrijden had Duitsland verloren. liest dan op slag vier sterke helpers Maar daar blijft het niet bij. Lauredi heeft met zijn streekgenoten onder het Franse wegrennerskorps de zaken al veelvuldig doorgepraat En de kans is groot, dat ook de ijzersterke Raphael Ge- miniani twee jaar .n successie Bobets beste en meest toegewqde assistent, naar de Zuid-Oost-ploeg zal overstappen. Maar er is méér Want ook de jeugdige en ver bluffend snel omhoog gestoten Jean Anas- t-si die verleden jaar nog te jong voor de Tour was maar wiens talent buitendien reeds had' geflonkerd, heeft een bondge nootschap met Lauredi gesloten. Slag op slag voor Bobet; en intussen zijn er nog maar vier renners nodig om de tien man van de Zuid-Oost-ploeg 1955, te completeren. Die vier noemt Lauredi óók: het zijn de Grieks-Franse klipgeiten La- zarides, broer Apo en broer Lucien, en tenslotte Vitetta en Dotto. Lauredi houdt niet van halve maatre gelen. Hij heeft Antoine Cellini, eveneens uit „de streek" (Nice), reeds als zijn per soonlijke soigneur en als die voor de toe komstige Zuid-Oost-ploeg gecontracteerd Cellini masseerde in de jongste Tour de Luxemburgse ploeg en heeft een goede naam. En in afwachting van de benoe ming der ploegleiders heeft Lauredi ten slotte contact opgenomen met Marras Guiramand, die verleden jaar de Zuid- Oost-ploeg leidde. Wat blijft er voor Bobet over? Van zijn eisen' nationale ploeg Forestier en Dar- rigade als renners van betekenis, v®rd^ Molineris en Deledda, van wie hij met te veei heeft te verwachten. In de regionale pioenen heeft Louison slechts „vijanden zijn vroegere boezemvriend Barbotin, de altijd voor zichzelf rijdende Bauvin, zijn aartsvijand Robic, de opscheppei ïge Has- senforder, de jaloerse Caput en meer van dat slag. En uit wat er aan renners van naam overblijft; Meunier. Stabhnski Bouvet, Mallejac, Mahé, Vernajo, Blus- son Foriiini Marinelli, Quentin, Ber- gau'd, Dussault, Redolfi, etc., zal er voor de grote Louison toch niet veel te balen zijn om er een sterke helpersploeg van te formeren. „Bobet zal zjjn drde Tour niet winnen", zegt Lauredi; het lykt er veel op, alsof hij er zélf naar solliciteert. Zijn oorlogs verklaring aan Bobet en zijn aanwerving van krijgsmakkers wijzen in ieder geval op een goed voorbereide campagne. Na de wereldkampioenschappen ijsho ckey zal een Poolse ploeg van het dis trict Silezië, waartegen de Nederlandse combinatie „Gele Tulpen" (gevormd door H.H.IJ.C. met enige Amsterdammers) in de laatste wedtsrijd van haar Poolse tournee met 5—5 te Stalingrad gelijk speelde, een tegenbezoek aan de H.O.K.IJ te Den Haag brengen en dan tegen H.H.IJ.C. spelen. De 55 tegen Silezië was het enige gelijke spel van de „Gele Tulpen" in de Poolse tournee; tegen War schau werd met 82 verloren, doch van twee andere districtselftallen gewonnen, zoals gemeld. Direct na de terugkeer uit Polen speelde H.H.IJ.C. te Den Haag een wedstrijd tegen de Schotse ploeg The Mohawks; de Hagenaars wonnen met 5—2. In reactie op een dezer dagen gepu bliceerd artikel, dat eerder reeds was samengesteld aan de hand van gegevens, welke onze Parijse sport-correspondent ons had gestuurd met betrekking tot de vele berichten en geruchten rond de kwestie Van der Hart, die thans door de transfer van Lille naar Fortuna'54 tot een oplossing is gekomen, deelt de heer Joosten, voorzitter van Fortuna'54 ons mede, dat deze in Franse pers- en voet balkringen lopende verhalen deels schro melijk overdreven deels pertinent onjuist zijn. Ofschoon een met name genoemd be stuurslid van Lille aan een verslaggever van „L'Equipe" het bedrag van de trans fer-som ad circa 80.000 gulden heeft mee gedeeld, is het volgens de verklaring van de heer Joosten onmogelijk, dat ook maar iemand daaromtrent een juiste uitspraak kan doen. Het transfer-bedrag is geheim en alle confidenties daarover moeten als onjuist worden bestempeld, aldus de heer Joosten, die er verder prijs op stelt te verklaren, dat er van een „ontvoering" van en „slagwisseling'" om Van der Hart nooit sprake is geweest en dat Van der Hart destijds uit eigen beweging van Lil le naar Geleen is teruggekeerd. V/at het, bij geruchte vernomen, ver haal omtrent de loto-copie betreft (die als bewijsstuk zou moeten dienen voor financiële onregelmtaigheden door Lille). dit noemde de heer Joosten hoogst ver bazingwekkend en ongehoord. Hij ontkent ooit een dergelijke copie'in bezit te heb ben gehad en verwijst elk gerucht daar over naar het rijk der fabelen. En zelfs al zou hij ooit een dergelijke copie in zijn bezit hebben gehad, dan zou hij daarmee nimmer enige chantage hebben willen plegen. „Wij hebben er naar gestreefd", aldus de heer Joosten, „om de zaak met Lil le op een voor beide partijen bevredigen de wijze op te lossen. En daarin zijn wij geslaagd. De kwestie Van der Hart is daarmee voor ons en voor alle andere betrokkenen op een eervolle wijze afge daan." Het wordt voor de Eerste-klassers nu: kiezen of delen! De velden zullen morgen hard bevroren en moeilijk te bespelen zijn, er liggen voetangels van blessure-risico's en klemmen van weinig publiek onder de versteende graspollen te wachten. En ofschoon wij begrip hebben voor de bezwaren, onder dergelijke omstandigheden te spelen, tenslotte hebben de Eerste klassers zèïf om grote competities gevraagd en daarvan moeten zij nu de consequenties dragen, of zij willen of niet. Daarmee doet dus morgen het ,.winter-voetbal" in Nederland zijn intrede; en het enige voordeel dat daarvan, op den duur, te verwachten is, ligt op internationaal niveau. Meu mag ook morgen weer verscheidene top-wedstrijden op het rooster aantekenen: naar onze smaak zijn dat Flamingo'sEmma in afd. A, Willem IISVV in aid. B, Rapid j. C.PSV in afd. C, VVVHVC wi AjaxEnschedé in afd. D; en daarbij zijn wellicht wel enkele opmerkelijke uitslagen te verwachten. Zal het unieke maximum-record van de Flamingo's ook morgen overeind blijven? Er wacht de Haags-Rotterdamse profs een zwaardere taak dan zij tot dusver ooit in deze competitie te verrichten hadden; en een record-breuk is stellig zeer wel mogelijk,. Emma is typisch een ploeg om als record-breker op te treden; weliswaar zijn de Dordtenaren mentaal te onbe trouwbaar en defensief te kwetsbaar om als favorieten te kunnen doorgaan, maar wel hebben zij in de strijd om de eerste plaats altijd een hartig woordje mee gesproken en dat zullen zij stellig ook nu doen. Eik record, althans :n de voetballerij, moet ééns sneuvelen eenieder zit er op te wachten, wanneer dat van de Flamingo's aan scher ven zal gaan. Voor ons gevoel is de kans daar op morgen groter dan ooit, zelfs al spelen de Flamingo's dan voor het eerst op Houtrust, waar zij van het Haagse pu bliek meer belangstel- CLAVAN «Mprt twpp van onZe drie sehaats-musketiers: Wim van der Voort en Anton Huiskcs de internationale wedstrijdsport hebben afgeschreven, is het duidelijk, dat Kees Broekman in het huidige seizoen geheel alleen staat voor de taak om de enkele jaren geleden zo voortreffelijk gevestigde reputatie van de na-oorlogse Nederlandse schaatssport te verdedigen. Over de vorm, waarin Broekman verkeert, staan minder gegevens ten dienste dan ooit. Voor het eerst sinds jaren heeft hij in de afgelopen zomer geen werk-training in de Noorse bossen gehouden; integendeel, hij is in Hamar waar hij nu vast woont, tot zijn oude vak van verwarmings-instal- lateur teruggekeerd, en het is vrijwel zeker dat hij in dat vak èn in het Noorse land zal blijven, waar hij in dubbel opzicht zijn levensbestemming schijnt te hebben gevonden. Broekman had voorheen de handicap, dat hij te vroèg j„ het seizoen zijn beste vorm had; op de belangrijkste data was hij dan al weer in neergang. Dat wil hij dit jaar voorkomen en daarop is zijn training gebaseerd, zoals trouwens heel het schema, dat coach Klaas Schenk, weer alléén baas in de ploeg, voor de in Hamar oefenende Nederlanders heeft opgesteld, op een geleidelijk „groeien" is afgestemd. Het Belgische voetbal-elftal voor de ,.,„Hs(-riiH tegen Italië op Zondag 16 Ja nuari as. te Bari. is als volgt samenge- 8tn«i- Meert (Anderleeht); achter: DHes (Berchem Sport) en Van Brandt (Lierse S. K.); midden: Huysmans (Beer schot), Carré (F. C. Luik) en Mees (Ant^ werp F.C.); voor: Lemberechts chelen), Givard (Standard C L J-op pens (Beerschot). Houf (Standard C L.) en Mermans (Anderleeht); reserves: Ger- naye (Oostende), Dirickx (Un. St. Gilloi- se). Van Kerkhoven (Daring Brussel) en H. van den Bosch (Anderleeht). De B-ploeg, die op dezelfde dag te Namen tegen Luxemburg speelt, komt als volgt in het veld: Doel: Geerts (Beerschot)achter: Wijns (F C. Mechelen) en Van der Linden (Antwerp F. C.); midden: Dodet (F. C. Luik), Oversteijns (Un. St. Gilloise) en Mathonet (Standard C. L.); voor: Vliers (Racing Brussel), Longftls (Daring Brus sel) Dechamps (F. C. Luik). Bollen (Waterschei Thor) en Pieters (Standard C L.); reserves: Dresen (Lierse S. K.), Meiiers (Waterschei Thor), Verbueken (Lierse S. K.) en Platteau (Charleroi S. C.). Wervers 48,0, Van den Berg 49.0, Doets 49,0 en Bestebreurtje 49,4 sec. Alleen de internationale „nieuweling", de Rotter damse sprinter Kok van der Eist, reed in 45,2 sec. een tijd van internationale allure. Helaas echter is het een feit, dat Van der Eist voorbij de 1.000 meter ai heel ver af zakt, zodat hij voor de lange afstanden geen figuur van betekenis kan zijn. Wel is misschien meer te verwachten van Egbert van 't Oever en Wim de Graaf, die eveneens sneller dan Broek man sprintten: 46,4 resp. 46,8 sec. Beiden zijn ook sterk op de lange afstand, vooral Van 't Oever, die dit jaar internationaal debuteert. En waarschijnlijk zijn wij er niet ver naast, als wü denken dat Van 't Oever en De Graaf de beste kans ma ken om straks naast Broekman en Maarse het officiële Nederlandse viertal voor Europese- en Wereldkampioenschap pen zullen completeren. Maarse; hij vormt naast Broekman onze sterkste troef. Snel naar voren gekomen op de korte afstanden heeft hij zich ver- leden jaar ook op de 5 en 10 kilorneter zeer goed ontwikkeld. En als een rijper wordende all-round-rijder_ heeft Gerard Maarse inderdaad de capaciteiten om naar het niveau van een Broekman te grijpen Oorspronkelijk had het in de bedoeling gelegen, dat Maarse. die L.S.K.-sport- instructeur van beroep is, tegelijkertijd de physieke training van de ploeg in Ha mar zou hebben geleid. Hij bedankte daar echter voor, menend dat dit zijn eigen vorm zou schaden. Nasleep hiervan is, dat hij nu twee weken na de anderen naar Hamar is vertrokken. Onze rijders hebben nog geen langere afstanden gereden. Wel een 1500 meter, waarop Broekman de enige was, die tot een internationale tijd in staat bleek. Een beste tijd: 8 min. 35,6 sec., gelijkwaardig aan die van de Noorse favoriet Roald Aas, die tot 8.35.8 kwam. Aas is op het ogenblik voor de Noren hun grote man, zo lang Hjalmar Andersen zich in strikte afzondering traint en nog niet in wedstrij den is uitgekomen. Men is er benieuwd naar, of Gerard Maarse na zijn acclimatisering snel naar Broekman „toegroeit". Dan staat onze enig overgebleven „musketier" niet meer hele- móói alleen. Maar afgezien daarvan ge loven wij niet, dat er dit jaar voor onze landgenoten in de felle strijd tegen Noren en Russen en misschien ook weer Zweden veel succes zal zijn te behalen. ling zullen krijgen dan op Duinhorst he! geval was. Overigens zou de eerste plaats in afd. A in ieder geval toch in handen van de groen-zwarten blijven: de voorsprong van 3 punten is voorlopig ruim genoeg. Bo vendien is het nog de vraag, wat NAC thuis tegen DOS zal presteren, want DOS is over het dieptepunt heen. Zoals onze speciale verslaggever in zijn beschouwing bij de wedstrijd Excelsior— DOS schreef: de Utrechtenaren mogen dan wéér een (kleine) nederlaag hebben geleden, op het gebrek aan zelfvertrou wen, dat hen na de Phyrrus-overwinning op Amsterdam enkele weken geleden knock-out sloeg, hebben zij hun eerste kleine zege geboekt. De kentering is ge komen. Een volledig hersteld DOS zou in staat zijn om NAC de eerste nederlaag toe te brengen, maarzó ver is het nog niet! Amsterdam gaat bij Longa weer een heel moeilijk karwei tegemoet en ook MVV heeft in weerwil van betere papie ren nog lang niet bij Zwolse Boys gewon nen. Excelsior redt zich tot nu toe heel aardig, maar toch lopen de Rotterdammers bij Veendam wel enige risico's. Leeuwar den moet thuis kunnen winnen van Roda Sport, dat in uitwedstrijden niet op zijn best is (daarentegen hebben de Friezen met hun volkomen onverwachte uit-zege op MVV de naam van het Noordelijke voetbal wel op kranige wijze in het Zui den verdedigd), terwijl Stormvogels en Go Ahead beide op de wip tussen goede en zwakke prestaties zitten en elkaar ver moedelijk in evenwicht zullen houden, al speelt de „negende plaats" in dit duel wel een heel grote rol. De voorsprong van Willem II van 2 vol le punten aan de kop van afd. B bestaat in feite nog slechts in theorie. Zoals in het kort reeds gemeld, heeft Sittardia tegen één van de in de wedstrijd Sittardia— Willem II van jl. Zondag door de Tilbur- gers gescoorde doelpunten protest aan getekend; en men mag zo goed als zeker aannemen, dat Sittardia dit protest zal winnen, waarmee Willem II een punt ver liest. Zoals gemeld, gaat het protest tegen het tweede doelpunt van Willem II, dat ge scoord werd in de.... 47e minuut van de eerste helft. In dat tijdstip zit de on geldigheid van het doelpunt. Zoals ver wacht was, ging de strijd tussen Sittardia (op eigen veld extra sterk en tegen een ploeg als Willem II dubbel) en de Tilburg- I se lijstaanvoerders (die op de slotdag van de vóór-competitie reeds met fortuin en op het nippertje een 24 zege als een Phyrrus-affaire uit het vuur hadden moe ten slepen) vinnig en fel, zó zelfs, dat de spelers het in de striemende sneeuwbui nog warm hielden! Niet echter het klok je van de IJmuidense'scheidsrechter For- manoy, dat door de koude werd bevangen en stil bleef staan. Daardoor had de heer Formanoy geen juist begrip meer van de tijd en liet hij de eerste helft van de wed strijd 7 minuten te lang duren. In de <-e van die 7 minuten scoorde Toon Becx voor Willem II het tweede doelpunt, dat der halve niet als geldig kan worden be schouwd. De tweede helft duurde gewoon 45 minuten, de uitslag werd 3—4 in het voordeel van Willem II, maar zoals ge meld heeft Sittardia protest aangetekend. Vermoedelijk zal de Protest-commissie de uitslag dus veranderen in 3—3 en het :s de moeite waard om hierop nog eens uit voerig in te gaan, omdat het hier vermoe delijk een uniek voorval in de Eerte-klas- competitie is. Willem II moet dan morgen zijn voor sprong van theoretisch nog 2 punten maar practisch 1 punt verdedigen tegen SVV; en dat is géén gemakkelijke aak. De Schie dammers, koplopers in de vóór-competitie, hebben in deze nieuwe competitie niet zo best op dreef kunnen komen. Maar het merkwaardige is, dat zij wél een prima partij spelen: wij zagen hen deze week tegen Sparta en het frappeerde ons 'e zien, hoe deze rood-groenen een technisch voortreffelijke en ook doelmatige partij voetbal demonstreerden. Toch werd het ook ditmaal slechts 11 en het komt ons voor, dat SVV een paar maal eerder reeds te weinig loon naar werken heeft gekre gen. Worden de Schiedammers een tikje fortuinlijker, dan zullen zij spoedig ook in deze competitie weer tot de kanspaar den behoren. Hun huidige zevende plaats, precies middenin, opent daarop voorlopig nog genoeg perspectieven. En in ieder ge val krijgt Willem II morgen aan dit SVV een heel zware tegenstander; en de kan» dat de tricolores hier hun eerste neder laag zullen te slikken krijgen, lijkt ons lang niet denkbeeldig. DE VOSSENJACHT (Van onze paardensportmedewerker) 7even courses biedt het drafprogramma Hat vnldaa in Hilversum wordt gehouden, dat Zonoag BPrie-draverij met fi- o.a. wederom - ,g te beschouwen nale. Als hoofdnu paarden, welke de v. Flotowpr .1 gewonnen. Stal 15.000 of meer hebben g Kjnley No,e_ Geersen is hierin met- gterk ver_ kraker S en Morning Sta overlgen zijn tegenwoordigd. Van de vier o de Qnge. de betrouwbare Nellie ^reg<u enten. wisse Olivier B de naaste concurrentrai- We zien echter de winnaar j nement. Voor de serie-draven] kan enig vertrouwen worden gesteio M en Quita Scott. «„„«rieten Het programma met onze favoriete: luidt als volgt: „„ineen Wagnerprijs 1980 m. 15 Raffles, Sherly Hollandia en Siera Ha V'Pucciniprijs 1980 m. 8 inschrijvingen. Rose Bond. Rose Axworthy G en «uil* Maire. Verdiprijs: (series) 1900 m. 14 inschrij vingen. René M, Quita Scott en Rosamun- de. Straussprijs 2340 m, 15 inschrijvingen. Rita du Maire, Queen 9 en Rotecta. Schubertprijs (leerlingpikeurs) 1980 m 11 inschrijvingen. Oviedo A, Prinses Zora en Qui est ce qui. Vé Flotowprijs 1980 m. 7 inschrijvingen. Stal Geersen, Nellie Gregor en Olivier B. v Weberprijs 2340 ru„ 11 inschrijvingen, peterhof, Oranje J, Nora Spencer. r een onbedreigde 5-0 - Italië, (Van een bijzondere medewerker) Tweede Kerstdag was, zoals ieder jaar, bij uitstek in Engeland de dag voor de sport; de paardenrennen, motorraces, non- denrennen, etc. maar ook vooral voor die oudste en meest karakteristieke En gelse sport: de vossenjacht. De verwachtingen van vele sportent- housiasten ten spijt, heeft de vossenjacht niet alleen de oorlog overleefd, maar zij heeft sedertdien met elk nieuw sei zoen weer gewonnen aan frisse kracht en populariteit. Ware dit niet zo geweest, dan zou het jagen de enorme moeilijk heden, welke zich na de oorlog voorde den, niet te boven gekomen zijn; en even min zou het onder heel wat gelach de aanvallen der „anti's" hebben kunnen af slaan. Want het is merkwaardig, dat onze tijd niet alleen wordt gekenmerkt door het verkeerde gebruik van zulke gewone dingen als een atoom en wat waterstof maar ook door het opschieten van een menigte organisaties, die zich verbonden nebben om ieder ander mens te beletten datgene te doen wat met de smaak van laar leden toevallig niet strookt. fo„=i.Vil'landen der vossenjacht zijn bijna natiek in hun vastberadenheid om !?,ort uit te moeien. Zij missen boven- zonder onderscheid iedere ken- fn ÏLÏi Spoi!'t' die zii aanvallen. En tof u verbaasd af, waarom Jit iS, 1 schieten op vogels, dat zonder twijfel van alie sporten de wreed- ste 1 S ?d Jlk «H \k geen dool kan ne men, omdat:ik sedert mijn vroegste jeugd een liefhebber van vogels ben ageren Kan het motief voor hen zijn, da't eaegnerge_ braden hoen met broodkruimels en brood saus een onweerstaanbare delicatps-e voor hen ^.terwijl de vos helemaal geen deel uitmaakt van het menu? de Wat is vossenjacht, sport Engelsen voor niorhpid der Engelsen en vervloeiri T—J 1 verontwaardigde minderheid' veroniweiaiui6«c «"naerhei'd T°«pn een woord van de onsterfelijk, „Jagen ee d0 rt van mr Jorrocks is ae spui i van vorsten .nrt Hp oorlog zonder de schol dfgheid ervan en met slechts 25 pct van zege heeft ,?r,-tegenwoordigd door Sirola en J-Jdi Noren Hessen en Sjoewail Merlo, die de lopteBi zich geplaatst in in alle Paruj het janden-tournooi over- de finale van n ,eker van koning Gus- dekt tennis om o jke finale in Stock- taaf van Zweden, ^en en waarin De- holm gespeeld za' „i-naar van Zweden nemarken als oveiw de W£e&#su'Ui is- het gevaar ,en van ons het er Terwijl de me^ dat mr jorrocks we over eens zul1!" t Z""sico van oorlogvoe schatting van "eL ,age kant is, bestaa ren wel wat aan a het jagen de aantrekkelijkheid t Je daad in het gevaarmem Van het jagen inder het gevaa'p'Cvan de hinderni, kan de bovenste pai van de hin- paard aan de ande?e_.fi'Caeweldige flan- I W: dern?s vTlïen'en met djn ^jfde adem ken op je borst liggen> ,".tprl drijft" om door je neus naar bu» citeren. Maar mr Jorrocks 'nog eens te ke(. Sprin- het is nu juist dat risico, ket soe_ gen over die bovenste balk Pnm nperkomen aan de andere zijde zijn ■leeft Zijn triomfantelijke voldoening Werkelijk men moet ver zoeken, wil andere ontspanning vinden met men een a j van rhythmische verruk- zulk een g^ van meesterschap over df wereld, zoals een man die kent, die een volbloed berijdt over een grazig land schap, waar de gang licht is, waar de greppels schoon zijn en er geen draad zit in de heggen. Zo op je eigen houtje op stap, de honden in bonte stoet voor je uit rennend, terwijl die van je rivaal nog ver achter je staan te sukkelen, dat is een zaligheid. Er is niets wat je op enigerlei wijze hiermee kunt vergelijken, tenzij misschien het ontdekken van een goudmijn in je achtertuintje, of een Koh- i-noor in je suikerpot. Waar loopt de vos ondertussen aan te denken? Laten we zeggen, dat er een der tig honden achter hem aan zitten, als mede drijvers en een aantal ln het rood of zwart gestoken mannen, op allerlei ver schillende paarden, en allen erop belust om hem te vangen. Hij is opgejaagd uit de schuilhoek waar hij vredig op een zon nige oever lag te slapen en nu moet hij rennen, want zijn leven hangt er van af, dwars over het land, overal heen waar hij veiligheid meent te kunnen vinden. Wat gaat er om in zo'n vossenkop? De vos is zelfs een jager, en ik mag wel tussen haakjes vaststellen, dat hij niet alleen doodt om te kunnen eten, maar ook om het genoegen van het doden zelf, zoals iedereen weet, die wel eens een vos in zijn kippenhok heeft gehad; en de vos is een jager met zijn neus; en zijn neus vertelt hem of het een'dag is waar op je goed kunt ruiken of niet. Is het een dag met een slechte „reuk" dan behoeft hij zich geen zorgen te ma ken om de stoet, die achter hem aan komt. Zo gauw hij immers uit het zicht is, zullen de honden hem ook kwijt raken. Ik heb eens een vos, die achter na gejaagd werd, met een konijn in de bek uit een schuilplaats zien sluipen. Het was een slechte reukdag en de vos besefte, dat hij zijn middagmaal niet be hoefde te laten vallen. Dat was ook zo, de honden konden geen meter het spoor houden. Maar als de reuk eens een dag erg goed is, weet de vos, dat het ernst wordt en dat hij al zijn slimmigheid, al ztjn snelheid en uithoudingsvermogen nodig heeft om het leven te behouden. Mis schien weet hij, als er al eens op hem gejaagd is, dat het voordeel aan zijn kant is, ook al is de „reuk" goed. Zijn beste plan, als hij moe wordt en de honden niet van zich af heeft kunnen schudden, zal zijn, een tweede vos opjagen, als hij er een vinden kan, in de hoop dat de hon- len, die ook moe worden, op het nieuwe spoor zullen overgaan. Maar als het zijn lot is om gevangen te worden, dan zal zijn einde snel zijn; een tiende deel van een seconde en alles is voorbij en dan zal er op zijn. Toch blijft Willem II dan aan de kop van afd. B, zo lang Sittardia's protest niet of ficieel is toegewezen. En zelfs moeten wij eerst nog zien, dat EDO er bij Brabantia zonder kleerscheuren af zal komen; een gelijkspel zit hier voor de Eindhovense gastheren wel in. Van de overige top- ploegen stelt Fortuna '54 nu óók teleur; het blijkt zelfs, dat de Geleense profs ook mét hun stopper Cor van der Hart (einde lijk heeft de Franse voetbalbond zijn over schrijving van Lille naar Fortuna officieel bekrachtigd) aanzienlijk kwetsbaarder zijn dan men had gedacht. En de nederlaag van Fortuna (mèt Van der Hart....) met de duidelijke cijfers 31 tegen Eünkwijk/ Utrecht was dan ook wel de grote sen satie van het dubbele profs-duel tot inzet van het nieuwe jaar (AmsterdamFlamin go's 34, na een zeer geroemde partij „vóór-vredes"-prof-voetbal, was dan da „normale" uitslag). Hoe nu met Fortuna '54 verder? er staat een thuiswedstrijd te gen DWS op 't programma (zal het Mau- rits-stadion nu wèl bespeelbaar worden verklaard?maar daar zouden wij nu echt geen prognose meer voor durven ge ven. En de andere prof-club? Elinkwijk 'U heeft een thuiswedstrijd tegen het matig voor de dag komende Sparta, maar ook dat is voor ons een vraagteken. Moeilijk tot herstel komend staat ADO, dat nu toch wel uit de staartgroep is weg- gekrabbeld, weder om voor een riskante reis naar Heracles; pas als de Hagenaars dat winnen, gaan zij serieus in de lift. maar voorlopig zien wij de kansen nog als j fifty-fifty. Rigters- i bleek is in staat om j tegen Heerenveen j een puntje thuis te I houden en ook vooi Wageningen kan op eigen veld een gelijk spelletje tegen Sit tardia weggelegd zijn. TIMMERMANS en het is daarom niet te verbazen, dat zij een heel eigen taal heeft gekregen. Elke schending van dit vocabulaire is voor de jager net zo pijnlijk als het voor een zeeman zou zijn, wanneer hij de boeg van zijn schip de „punt van de boot" hoorde noemen. Een Engelse jacht hond wordt nooit „dog" genoemd, tenzij om het sexeverschil aan te geven. Men spreekt over een „pak" honden en die „blaffen" niet maar „spreken". En hun gezamenlijk geluid heet „roep", of nog poëtischer „muziek'. Het beste jachtterrein kan men vinden in Leicestershire en Northamptonshire en de beste „pakken' honden in Belvoir, Quorn, Cottesmore, Pytcheley en Fernie. En ook daarbuiten zijn voortreffelijke jachthonden, waaronder vooral die van de hertog van Beaufort, die van Warwick shire, Bicester en Heythorp vermeld kun nen worden, voor jachten in het open veld. Delen van Heythorp en in mindere mate de terreinen van de hertog worden gekenmerkt door stenen muurtjes, die ge vreesde obstakels zijn voor mensen, die er niet aan gewend zijn. Het jachtseizoen begint met de maand November en duurt tot April, wanneer ieder jachtterrein het seizoen besluit met een bijeenkomst gedurende een volle dag voor de jachtraces, bekend als de „point-to-point" bijeenkomst, een naam. die nog stamt uit de dagen, dat de routes nog niet met vlaggen waren afge zet. De races staan alleen open voor paarden, die geregeld met de honden heb ben gejaagd en iedere inschrijving moet vergezeld zijn van een verklaring dien aangaande, door de eigenaar ondertekend. Iedereen in de streek, of hij nu een jachtliefhebber is of niet, verschijnt op de plaatselijke „point-to-point"-race, waar het als altijd heerlijk, zorgeloos, blij en informeel toegaat. De genoegens en opwinding der vossen jacht, de meest Britse van alle sporten in Engeland, zijn niet alleen voorbehou den aan de bewoners van het land. Er zijn vele stallen waar je een goed paard kunt huren en bezoekers van Engeland kunnen vrij jagen met het „pak" hon den dat zij willen hebben. Alles wat van hen gevraagd wordt is, dat zij kunnen rijden, dat zij het inleggeld betalen, dat zij de honden niet zullen afjakkeren en de boerderijen een dief minder de jachtleider gehoorzamen. En als de toerist werkelijk aan De oudste Engelse sport onwrikbare wetten voldoet, i kom aan no kon van ïpdPre deze is hij wel kom aan de kop van Iedere jachtstoet, Vossenjacht is de oudste Engelse sport zolang hij zich daar kan handhaven. De big match in afd. C is zonder twqfe! die tussen Rapid J.C. en P.S.V., de twee enige ongeslagen ploegen van hun afde ling. PSV heeft 1 punt voorsprong, maar de Eindhovennaren hebben als zwaarste tegenstanders EBOH en Haarlem gehad (verder Feijenoord, Blauw Wit, GVAV en Vitesse). Daarentegen heeft de Heerlens- Kerkraadse combinatie tegen mede-prof club Alkmaar en eveneens tegen Haarlem opgetornd (verder tegen GVAV, Fejjen- oord, Vitesse en Hermes), een programma dat een fractie zwaarder lijkt. Het belooft in Kaalheide wel een waar schuttersfeest te worden en de man aan het scorebord mag zich wel op een zware doelpunten- regen voorbereiden. Want in zjjn 3 thuis wedstrijden scoorde Rapid elke keer af- gemikt 5 voltreffers (totaal-score 203 in 6 matches) en ook de PSV-kanonniers we ten van wanten! (totaal 196 in 6). Wie hier als winnaar uit dit titanen-duel to voorschijn zal komen? Ja, wie zou deze vraag durven beantwoorden? Zeker is, dat déze winnaar de grote favoriet van deze afd. C is. Limburgia zit intussen op het vinketouw maar is toch bij GVAV nog niet zeker van de volle winst. Alkmaar moet het bij Her mes wei kunnen klaren, terwijl ook Haar lem thuis tegen NOAD betere papieren heett F.BOH leed tegen Alkmaar zijn eer ste nederlaag, maar kan zich bij Blauw Wit gemakkelijk herstellen, terwijl Vitesse en Enschedese Boys elkaar in Oostelijke sfeer met gelijke kansen bestrijden Feijen oord stelt danig teleur en zal nog moeten oppassen dat het zich niet ook door NEC laat verrassen. VVV zit in afd. D op rozen. Terwijl de Venloërs alles winnen (slechts struikelden op „reuzen-doder" Xerxes, volkomen nor maal), rijden de concurrenten elkaar voortdurend in de wielen. Terwijl VVV met duidelijke cijfers (3—0) één dier con currenten (RBC) voor zijn rekening nam, speelden Eindhoven en Ajax gelijk en viel cok de 11 tussen HVC en Enschede vol ledig in deze lijn. De geschiedenis kan zich morgen herhalen. VVV speelt muis tegen HVC en kan ook dat duel winnen, of schoon de Amersfoortse debutanten tot nu toe nog geen nederlaag leden (wel was de draw tegen Enschede hun vierde in suc cessie, volkomen in de lijn van de draws tegen DFC, Eindhoven van RBC!) Wij tip pen dus op VVV, zij het met enig voor behoud. En dan zijn er de concurrenten duels: Ajax—Enschede en in mindere mate BW—Eindhoven, die wéér volop gelegen heid tot een gelijkspel bieden! RBC zal zich thuis tegen De Volewijc- kers moeten herstellen, wat wel mogelijk is, terwijl ook DFC iets betere papieren dan Be Quick kan aanvoeren. VSV heeft zojuist, op Xerxes, de eerste zege behaald, wat ook AGOVV, tegen Be Quick, pres teerde; onderling hebben Apeldoorners en Velsenaren gelijke kansen. En wat Xerxea op eigen veld tegen de Graafschap-profs zal doen, is altijd, zo lang het Xerxes be- treft, een raadsel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9