De nationale vakorganisaties contra melkprijsverhoging MENDES-FRANCE in ROME Verblinding door welvaart Getemperd optimisme over de toekomst m Teveel glasareaal voor tomatenteelt Bergers werken aan bevrijding van de „Katingo" Tegen Viruly kunnen misschien twee dingen worden ingebracht M3-Militairen Mogen Meerijden Soldaten kunnen liften. Zoekplaat der opneem plaatsen Sneeuwbal van protesten wordt steeds groter Consumentenbond acht stijging twee cent te hoog vS^rfteH Militairen mogen liften Landbouwschap waarschuwt liet bor gstellin gsf onds MINISTER OP ZOEK NAAR PFENNIGE Sean MacBride verklaart WITBROOD GOEDKOPER Dinsdag 11 Januari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN l - Bes [trek in gen o ve r wa/jen industrie-pool Woensdagmorgen audiëntie bij H. Vader Koninklijke Familie weer thuis Er zit al beweging in liet schip „Beoordelingsfout en aanwijzingen van instrumenten niet tijdig gezien" „Zaklantaarns deugen niet" WEERBERICHT De sneeuwbal van protesten tegen de jongste verhoging van de melkprijs wordt steeds groter en heeft al een bedenkelijke omvang aangenomen. In het koor van be zwaarden zingen nu ook de drie nationale vakorganisaties hun partij mee: de KAB, het CNV en het NVV achten de door de regering genomen maatregel eveneens m strijd met het door haar gevoerde beleid met betrekking tot de prijzen en tonen zich ere verontrust over de gang van zaken. De Nederlandse Consumentenbond is van me- Waaroill geen overleg? Helemaal geen genade ning, dat de melkprijs met twee cent te veel is verhoogd. Het Centraal Schoolmelkco- mité deelt mede, dat het nu niet langer mo gelijk is de normale ouderbijdrage voor de schoolmelk te handhaven. Teleurstelling over de regeringsbeslissing ten aanzien van de melkprijs voor de zandboer werd uitgesproken door de Hoofdafdeling Vee houderij van het Landbouwschap, terwijl de Algemene Militaire Pensioenbond even eens de raad van ministers heeft verzocht de verhoging van de melkprijs ongedaan te maken. FW- mÊmmÊ Ongelukkig Niet langer mogelijk Twee cent te veel Een scheiding ri Dualistische prijspolitiek van de regering „Something rotten" Legerleiding wees opneem- plaatsen aan Als resultaat van de door de minister van Oorlog verstrekte opdracht aan de bevelhebbers van land- en luchtstrijd krachten zijn thans in het gehele land plaatsen aangewezen, waar militairen door automobilisten kunnen worden op genomen. Van deze door de garnizoens commandanten vastgestelde plaatsen heeft de Legervooriichtingsdienst een lijst samengesteld. Automobilisten, die bereid zijn militairen mede te nemen kunnen deze lijsten bij de kantoren van de ANWB en de KNAC verkrijgen. In Bogota: TAXICHAUFFEUR GEVAARLIJK BEROEP! Bonbons en caramels als wisselgeld Gezagvoerder Viruly antwoordde gisteren ontkennend op de vraag van Sean MacBride, de vertegenwoordiger van de Ierse procureur- generaal bij de terechtzitting te Dublin, of hij het er mee eens was, dat dc belangrijkste factor, die tot het ongeluk met de „Triton'' leidde, was, dat het vliegtuig niet voldoende hoogte had bereikt. Vervolgens verklaarde MacBride van oordeel te zijn, dat tegen commodore Viruly misschien twee dingen kunnen worden ingebracht. Op de eerste plaats, dat de Nederlandse gezagvoerder een beoordelingsfout heeft gemaakt door er zich niet van te verzekeren, dat het vliegtuig hoogte had ge wonnen of voldoende steeg, vóór hij vermindering van het vermogen en intrekking van de vleugelklappcn overwoog; voorts dat hij de aan wijzingen van de instrumenten niet tijdig genoeg heeft gezien en met elkaar in verband heeft gebracht om hem in staat te stellen te conclu deren, dat het toestel hoogte verloor en maatregelen te nemen om dit te verhelpen. Eén hand om te redden Diepe kloof' Dc weervcrw-ichting van het K.N.M.I., geldig van heden- iot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met opklaringen en vooral in de kustprovincies enkele regen-, sneeuw- or hagelbuien. Overwegend matige Noord-Weste lijke wind. Vannacht en morgenochtend plaat selijk lichte vorst en hier en daar mist, mor genmiddag temperaturen iets boven het vries punt. Woensdag 12 Januari: Zon op 8.47, onder 16.54 uur Maan op 22.21, onder 10.15 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT --.m af .ïaijsvt 1'r*3Ép Gisteravond is premier Mendès-France in Home aangekomen, waar It ij vandaag zijn besprekingen met de Italiaanse regering, o.a. over de door hem voorgestelde Westeuropesc pool voor de wapenindustrie, zal beginnen. De premier kwam per auto uit liet vissersdorp Positano, waar hij met zijn echtgenote enige vaeantie-dagen heeft doorgebracht. Op weg naar Rome. had het echtpaar Mendès-France in Napels een ontmoeting met de Italiaanse president Einaudi, die de Franse premier en zijn echtgenote op hel in vroeger jaren aan Mussolini toebehoord hebbende landgoed „Rosehery" een ir.tieme lunch aanbood. V«* Vè De drie vakverenigingsbonden, de K.A.B. het N V.V. en het C.N.V., hebben zich ieder afzonderlijk tot de ministerraad gewend Alle drie betreuren zij het, dat er maai regelen zijn genomen zonder dat van een voorafgaand overleg sprake is geweest. De honden zijn van oordeel, dat deze Pril8*® hoging in strijd moet worden geacht me het streven van de regering om het prijs peil zoveel mogelijk te handhaven en het beroep, dat de regering tot nu toe op het bedrijfsleven heeft gedaan om hogere loon kosten niet automatisch in de prijzen door te berekenen. Het N.V.V. meent met het C.N.V., dat ceze maatregelen hadden opgeschort kun nen worden tot de eerstkomende huurver hoging, waarbij dan het gehele probleem van lonen en prijzen aan de orde zou ko men, Het N.V.V. behoudt zich het recht voor het vraagstuk van eventuele loons verhogingen in de naaste toekomst op nieuw aan de orde te stellen, indien zou blijken, dat de stijgingen van de kosten voor levensonderhoud, mede als gevolg van deze maatregel, blijven voortgaan. De K.A.B. betreurt het gebrek aan overleg, aangezien zodoende niet gemeen schappelijk kon worden gesproken over compenserende maatregelen in andere sectoren, zoals die in het verleden meer malen zijn getroffen. De K.A.B. ziet voorts de gerechtvaardigdheid van deze drastische prijsverhoging niet in. De ga rantieprijs voor melk blijkt, aldus da It a n slechts met 1 cent pet De verhoging van de slijtersmarge me' 1 cent per liter kan tenslotte helemaal geen genade vinden in de ogen van ds Consumentenbond. Zelfs met doorbereke ning van de laatste loonronde(') bedraagt de kostenstijging slechts 0,5 cent per liter. De georganiseerde handel zegt weliswaar straks de prijs weer met 1 cent te ver lagen, zodat de consument over een heei jaar gerekend niet meer dan een halve cent extra betaalt, maar, aldus de bond waarom dan niet begonnen met het cent- loze tijdperk In die tijd zou dan tevens kunnen worden bekeken of uit een oog punt van inkomenssituatie deze verho ging werkelijk onontkoombaar is. Want dit is een punt, waaraan de bond ernstig twijfelt, gezien de hem ter beschikking staande gegevens. Het Centraal Schoolmelkcomité te 's Gravenhage is van oordeel, dat als ge volg van de prijsverhoging het in het algemeen niet langer mogelijk zal zpn de normale ouderbijdrage voor de school melk, die tot dusverre in vrijwel alle gemeenten 25 cent per liter bedroeg, te bandhaven. Teneinde de door de gemeenten en het centraal comité te verlenen subsidies niet boven redelijke grenzen te doen uitstij gen, moet de thans voor alle consumptie - melk geldende prijsverhoging ook voor de schoolmelk worden doorberekend. per liter melk 7 nrocènt vet te zijn verhoogd. Ook V? houdt men rekening met de vermin- 5 I van de subsidie met 0.6o cent per dering J- a zich ?eU op dit moment als aelukkh?" moet worden gekwalifi "Ongeiukkig verkiaren verschi, ceerd, is er e verhoging van de con- tussen de dri verhoging van de ga- sumentenprijs vermindering van de rantieprijs, r p. voorts het be- Ef-fd„m inesommife geWeden de zg. slij- tersmarge met een cent te verhogen on- voWoende gemot: veer regering door middel van bijvoorbeeld haar «ubiidle- riolitiek de prijsverhoging van de melk geheel of voor het grootste deel had moeten tegenhouden. De K.A.B en het En v dringen alsnog aan op overleg Sen de regering en de Stichting van de Arbeid. De Nederlandse Consumentenbond is van mening, dat de verhoging van de melkprijs met 4 cent per liter zeker 2 cent te hoog kan worden genoemd. Ten aanzien van drie maatregelen de nieu xve waardering van het bjj standaardisatie vrijkomende vet, de verlaging van de subsidie en de verhoging van de slijters jLarge ziet de bond niet in, waaron. deze juist op dit moment moeten worden oerd. De verhoging van de verreken wijs acht de bond onjuist berekend. n toeslag voor de randbedrijven be- ue. L -ün een subsidie met een sociaal ilwer nauw samenhangend met het karaaie b]eem en het pachtvraag- iineün? is het geworden tot een compo- 6 ,,-in de garantieprijs. Iedere prikkel nent van betere aanwending van de om tot e {e komen wordt zo ende weggenomen. Volgens de bond is de' verrekenprüs dan ook minstens 1 cent 'Verifn de prijsstijging uit dezen hoofde hond zich voorts met bevreem- vraagt de bona zit" de voortaan moet worden geJaard®?k: a"„er de werkelijke boterwaarde, welke lager ligt dan de garantieprijs Daar dit v wordt beschouwd als b"Prod"c''dagrd hierdoor de kostprijs van de gestandaarch «eerde melk met ca. 0,45 cent per De hoofdafdeling Veehouderij van hel Landbouwschap is ook teleurgesteld over de regeringsbeslissingen. Als principieel bezwaar geldt de over weging, dat bij het bepalen van de ga rantieprijs in feite een scheiding is ge maakt tussen zand- en andere gebieden Weliswaar is de minister van Landbouw wel meer afgeweken van een voorstel van de Stichting voor de Landbouw nopens de hoogte van de garantieprijs, maar thans is hij volkomen van het voorheen gevolgde systeem afgeweken. Men acni het toeslagsysteem van hoogstens l.< ceni per kilogram voor nader aan te wijzen bedrijven uiterst moeilijk door te voeren. Afgezien van het feit. dat. men de vast stelling van de garantieprijs op 22 cent geheel willekeurig acht. stelt de boofdat- deling als practisch bezwaar, dat de be rekende 23.7 cent voor de zandgebieden beslist te laag is. In verband met de meer waarde van de drinkmelk in tekortgebie- den (speciaal in het Westen) zal de zand boer langs deze weg de 22 cent niet eens halen. De Hoofdafdeling Veehouderij is van oordeel, dat voor de zandgebieden met dn bedrag te weinig rekening is gehouden met de beloning van handenarbeid en met de gemaakte kosten, om nog maar te zwijgen van de beloning, die de boer als bedrijfsleider zou toekomen. De handen arbeid in de zandstreken immers maak! een belangrijk deel van de gezinsinkom sten uit. Dierenvrienden van de Duitse stad Neu- renberg vinden het de laatste drie jaar volkomen normaal om op hun winterse wandelingen in de Wörlher-Wcide on danks de hevige koude een ooievaar- paar aan te treffen. De twee eibers zijn dit jaar reeds voor de derde maal 'in Neurenberg gebleven om daar de koude te trotseren, hoog op hun nest een oude kasteel-ruïne. De spruiten van het dappere paar hebben de vorige twee laar steeds hun ouders verlaten, zodra het eerste vleugje koude in de lucht kwam om de tocht, naar het zonnige Zuiden aan te vangen, maar dit jaar zijn ook de vier jongen „in de wintersport ge bleven. De Franse premier zal twee dagen in Rome verblijven alvorens door te reizen naar de Duitse badplaats Baden-Baden waar hij dr Adenauer zal ontmoeten. Van morgen begon de heer Mendès-France zijn besprekingen met de Italiaanse minister van financiën. Varoni. ontmoette Mendès- France vandaag de Italiaanse premier Scelba en de minister van buitenlandse zaken prof Gaetano Martino. Naar Reuter uit Rome verneemt zou er voor de Franse plannen voor de wapen industrie-pool in Italië geen onverdeelde sympathie bestaan, vooral aangezien o.m. alle Amerikaanse wapensteun via de pool zou moeten gaan lopen. Vrijwel de ge hele Italiaanse bewapening is in de laat ste jaren opgebouwd met directe steun van Washington. Men schijnt er nu in Rome weinig voor te voelen, de goede be- De heer A. Borst Pzn., voorzitter van het verbond van I'<>lcstants Christelijke Werkgevers in Nederland, heeft gisteren op een verbomisraadsvergadering een nieuwjaarsrede gehouden, waarin hij eni ge beschouwingen wijdde aan de huidige sociaal-economische situatie. Hij had de ze rede getiteld: ..getemperd optimisme" dat wil niet zeggen, aldus spreker, dat ik pessimistisch gestemd hen. Integendeel maar toch wel dat veler uitbundig opti misme ten opzichte van het verleden en voor het toekomstige jaar door m|j niet wordt gedeeld. Het is nog niet de tijd om uitbundig te juichen, noch over de verkregen re sultaten. noch over de blijde toekomst verwachtingen. Internationaal is er nog steeds de onrust omtrent de bewape ning, die deze wereld en vooral West- Europa vanaf het sluiten van de vrede in 1945 kenmerkte. Het valt voorts niet te ontkennen, dat al deze bedrij igheid gepaard gaat met een in bijna alle landen aanwezige infla toire werking, die de kosten van levens onderhoud dusdanig doet stijgen en de investeringen via de eigen middelen zo bemoeilijkt, dat menigeen financieel in andere dimenises is gaan denken dan 15 jaar geleden. De heer Borst legde er de nadruk op, dat men niet moet worden verblind door meded.Iingen, alsof 1954 uitmuntte in wel vaart door grote geldwinsten, welke win sten in nog grotere mate van 1355 wor den verwacht. Het valt Immers niet te ontkennen, aldus spreker, dat al deze geld winsten, meestal gernaakt in grotere en kleinere export-industrieën, niet altijd de reële waarde vertegenwoordigen, die men er aan pleegt toe te kennen. De steeds voortschrijdende loonsverho ging en daaraan verbonden noodzakelijke prijsverhogingen, waardoor het Neder landse prijspeil komt te liggen op of bo ven het internationaal prU^niveau, zullen voorts van nadelise invloed blijken te zijn voor onze export en dus voor onze toekomstige welvaart- Vervolgens vestigde spreker aan dacht op het vraagstuk van de econo mische mededinging. De na-oorlogse ja ren brachten mede, dat vooral de prijs afspraken vermeerderden. Er openbaart zich in het beleid der Nederlandse rege ring op het gebied der bestrijding van prijsafspraken echter een zeker dualisme. Het opmerkelijke feit doet zich voor, dat diverse levensmiddelen vrij zijn in nriis en dus voor de orijsconcurrentie vat baar. De regering weigert terecht, aldus spreker, oi- minimum-prijzen te stel' i. maar anderzijds regelt, diezelfde regering de prijzen van land- en tuinbouwproduc ten en garandeert de landbouwer wel een zekere basisprijs, regelt zelfs de grond en pachtprijzen. Wanneer het ene gedeelte van het be drijfsleven blijvend collectief wordt be scliermd en een ander deel onbeschermd de ondernemingsgewijze productie mede door een scherpe prijsconcurrentie iet ontwikkelen, is er toch „something rotten in het beleid dat op de duur noch aan de sociale noch aan de economische ver houdingen goed kan doen. In het ko mende jaar zal hierop de aandacht van ons verbond moeten blijven gevestigd, aldus de heer Borst. trekkingen met Washington die sedert jaren met zoveel moeite maai ook met zoveel succes zijn opgebouwd, zonder meer in de pool „in te brengen" Volgens een bericht van radio-Vati- cana zal Paus Pius XII de Franse pre mier Woensdagmorgen om 11 uur in particuliere audiëntie ontvangen. De audiëntie wordt verleend in de biblio theek van de H. Vader, die op de twee de verdieping van het Apostolisch Paleis gelegen is. De Franse minister-president, Pierre Mendès-France, met zijn vrouu) op va- cantie in het Italiaanse vissersplaatsje Positano, juist ten Zuiden van Napels, ontvangt hier van een visser een smake lijk geschenk, bestaande uit verse vis serijproducten. Na Positano stond voor P.M.FRome op het programma, aan welke stad een officieel bezoek moest worden gebracht. Omstreeks half twee gistermiddag zijn de Koningin en de oudste drie prinsessen uit Sankt Anton aan het station Baarn gearriveerd. Zij begaven zich direct per auto naar het paleis Soestdijk Zij waren Zondagavond om tien uur per trein uit Sankt Anton naar Neder land vertrokken. Ook Prinses Marijke is thans terug in het paleis Soestdijk. Zij arriveerde gister avond in een toestel van de Swiss Air uit Zwitserland op Schiphol en werd meteen per auto naar Soestdijk gebracht. Het bestuur van het Landbouwschap heeft op advies van de hoofdafdeling tuinbouw een brief gezonden aan het be stuur van het Borgstellingsfonds voor de Landbouw, waarin het Landbouwschap wijst op de steeds groeiende bezorgdheid waarmede in tuinbouwkringen de activi teit van het borgstellingsfonds wordt ga degeslagen. Steeds meer aanvragen im mers worden door het fonds behandeld, Zoals Blocmendaal een paar jaar ge leden, zo dreigt nu ook Bergen aan Zee een sensationele attractie op zijn strand te verliezen. Sedert op 22 December de storm daar de „Katingo" vrijwel tegen de duinen wierp, zijn duizenden belang stellenden daarheen getrokken om deze Grieks-Panamese vrachtboot daar prac tisch op het droge te zien liggen. De bergers, die hoopten het schip, hoe hoog het ook zat, toch weer in zee te kun- Bijna 4.000 taxichauffeurs in de stad Bogota in Columbia zijn Maandagavond in staking gegaan. Zij willen bescherming tegen aanvallen door misdadigers. In de afgelopen maand zijn in en nabij de stad nl. reeds vijf taxichauffeurs bij overval len gedood. De Westduitse minister van financiën, dr Fritz Schaeffer, is op soek ge gaan naar pfennig-mun- ten, de onooglijke koper kleurige geldstukjes die het kleinste wisselgeld van de weer harde Duit se Mark vormen, l.S mil liard munten van een Pfennig zijn in de laatste jarengeslagen en het grootste deel daarvan schijnt in een bodemloze put te zijn verzonken. Winkeliers houden er speciale bonbons en ca ramels als Wisselgeld op na, omdat zij een per manent gebrek aan klem °elDehviereVuitse munten slaan in drie veel zij kunnen, maar het gebrek aan Pfennige neemt nog altijd toe. Daarbij neemt de minis ter van financiën een muntverlies op de koop toe, want sedert de laat ste loonsverhogingen ligt de kostprijs van 'n Pfen nig tegenwoordig bo ven zijn nominale waar de. De koperwaarde w heel gering en men kan zich daarom niet inden ken, dat er echte P/e'1" nig-hamsteraars aan het werk zijn. Anders is dat bij het twee-pfennigstuk, dat een zo hoog koper- gehalte heeft, dat men zich kan indenken, dat het wordt bewaard door lieden, die hopen, dat een 'nieuwe Korca-boom nog eens een koper-hausse zal veroorzaken. De twee-pfennigstukken zijn uit de circulatie verdwe nen. Voor zover zij niet in oude sokken zitten heeft de overheid hen wijselijk maar ingeno men. Voor de pfennig- malaise heeft men met dat al nog geen deug delijke verklaring ge vonden. Het lek is nog niet gevonden. Misschien legt de Duitse jeugd een overdreven spaarzin aan de dag en zij is dan ook in dc school al opgeroe pen haar spaarpotten op gezette tijden om te schudden. Ook de grotere wis- selmunten gaat het niet veel beter. De minis ter van financiën heeft nu reèds zoveel laten slaan als hij wettelijk kan, namelijk voor twin tig Mark per hoofd der bevolking. Mij staat nu voor de noodzaak een speciale vergunning te vragen om per man wg tien Mark wisselgeld meer te laten maken. Af- apzien van het sterk ko 'perhoudende twfe'pE^ nigstukje E „erd,vm- slechts voor de verdwy ning van de „Groschen het Duitse dubbeltje, cei redelijke ^klarmp ge vonden. De 0 maten, die rn alle D,,, cafê's zijn opgesteld slikken enorme hoeveel heden „Groschen en zij worden zo zelden leeg gehaald, dat bij voort during een veel te groot aantal dezer viuntcn uit de circulatie is. voor hem is de desbetreffende stukken te aanvaarden, indien ze moeten bewijzen, dat hij niet kon doen, wat hij al duizen den malen had gedaan. „Er is een diepe kloof tussen mijn wereld en deze wereld' zo zeide de commodore. De advocaat van de K.L.M. verklaarde dat niemand ten tijde van het ongeluk de vliegbaan en de tijdsduur van de vluch' van de „Triton" had gemeten en dat de voorwaarden voor het maken van een desbetreffende grafiek niet aanwezig zijn Toen de heer Viruly werd gevraagd, of hij nog iets op te merken had over bo venstaande verklaringen, zeide hij: „Ik geloof niet, dat ik nog iets kan zeggen Indien men ziet, hoeveel men stijgt en dat men op voldoende hoogte <s hoe ka-i men dan weten, dat men er niet is Ik ben er voor mijzelf van overtuigd, dat ik op de juiste hoogte was. Mijn werktuig kundige is het met mij eens en het spijl mij. dat de andere lezingen er niet mee in overeenstemming zijn". Een uur lang had het hof tevoren ge discussieeed met Viruly over grafieken van theoretische vliegbanen van de „Tri ton", die waren ingediend door McBride Na het verhoor, dat was uitgesteld totdat andere grafieken ten behoeve van de K.L.M. waren ingediend, schudde de Ne derlandse gezagvoerder met zijn hoofd en vroeg, of hij commentaar mocht geven. Hij betoogde, dat hij in zijn opvattingen nooit is uitgegaan van zulke grafieken en berekeningen. „Ik kan natuurlijk volko men ongelijk hebben, maar indien het de bedoeling is, dat ze op een of andere wijze moeten bewijzen, dat een normale start met een normale Constellation in nor male omstandigheden niet dooi mij of iemand anders kan worden gemaakt dan sta ik er zeer sceptisch tegenover", aldus de heer Viruly, Hij zeide, dat het moeilijk nen krijgen, hebben intussen niet stil gezeten en eerder dan men had durven hopen, zijn zfl erin geslaagd het zand rond de boot weg te baggeren. Met het gevolg, dat het 7100 brt metende schip gisteravond reeds in een soort bassin lag. En er was beweging in ook Sedert Zaterdag werd met twee grote draglines, gerequireerd uit het rampgebied in Zeeland, getracht dit bassin rondom het schip te graven, voornamelijk aan stuurboordzijde. De weersomstandigheden werkten mee. Er stond voortdurend Oostenwind en daardoor werd de zee teruggejaagd, zodat het schip gemakkelijk te bereiken was en het weggraven van het zand voorspoedig geschiedde. Het resul taat was, dat gisteravond geholpen door de felle Zuidwester stormachtig karak ter de grondzeeën rondom het schip liepen. Bovendien was het omstreeks 6 uur springtij. In het gegraven bassin ontstond aldus een zeegang, die onder de boot doorliep, zodat zij begon te schudden. De slagzij verminderde van 12 tot 8 graden. Inmiddels hebben douane-ambtenaren de „Katingo" geïnventariseerd, zodat er thans geen bezwaren meer zijn om de ber gers, zo vaak zij willen, aan boord te laten. Het onderzoek in de machinekamer wees uit, dat menige leiding een revisie nodig heeft, alvorens het uiterste aan vermogen van de gehele machine zal worden ge vergd. De bergingsmaatschappij heeft nl. het plan met behulp van de machines der „Katingo" een poging te wagen om het schip zich zelf via een gegraven „kanaal" los te laten trekken aan twee kabels. Deze zullen worden bevestigd aan zware ankers, die inmiddels reeds enige honderden me ters ver in zee zijn uitgezet. Bij die poging zal uiteraard ook de scheepspropeller een voorname taak vervullen. Wanneer het zo ver zal zijn, ls nog niet te zeggen. Eerst zal men het bassin nog verder moeten uitdiepen. Wel heeft het schip al olie en zoet water voor de ketels geladen. Viruly zeide gisteren ook, dat meer in zittenden van de „Triton" hadden kun nen worden gered, indien de bemanning de beschikking had gehad over een doel treffender type zaklantaarn. De leden van de bemanning, aldus Vi ruly, hadden na het ongeluk in de duis ternis maar één hand kunnen gébruiken om de passagiers te helpen, omdat zij tn de andere hand hun zaklantaarn moesten vasthouden. Hij stelde voor een andei type lamp in te voeren. Deze zou dan een soort mijnwerkerslamp moeten zijn of een lamp die in noodgevallen om de hals zou kunnen worden gehangen. De commodore stelde verder voor een soort noodverlichting aan te leggen bij d- ingang van de vliegtuigen. Hij zei, dat in de duisternis de inzittenden van de „Tri ton" in hun verwarring de toegangsdeui n'et hadden kunnen vinden. Een der ste wards was gevonden in een positie, die er op wees. dat hij gepoogd had de deut te openen. Viruly zei, dat de „Triton" met draai ende motoren in het water was terecht gekomen met een snelheid van ongeveet 290 km, per uur. Motor nummer drie werd van het toestel afgerukt en nam een van de reddingsvlotten mee, die in de vleugel waren bevestigd. Het was slechte Dit is het „M3"-tevPn Te- toeval, dat de andere motoren ook niet ken van verbondenheio en waren afgerukt, waarmee eveneens red- vriendschap met onze mili- dingsvlotten hadden kunnen verdwijnen, tairen. welke tot doel hebben het glas-areaal in de tuinbouw te vergroten. In dit verband wijst 't Landbouwschap op een publicatie van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, betreffende de uitbreiding van de glascultuur en de invloed daarop van het borgstellingsfonds voor het Zuidhollandse glasdistrict. Ook na het afsluiten van de gegevens, welke voor deze publicatie no dig waren, bleef deze ontwikkeling voort, duren. Een groot deel van de aanvragen, welke van tuinbouwzijde bij het borg stellingsfonds binnenkomen heeft immers betrekking op investeringen in de glas cultuur. Men wil nieuwe kassen bouwen, plat glas omhoog brengen, verwarming aanbrengen, enz. Het doel daarbij is bijna steeds het te len van tomaten. Het tomaten-areaal breidt zich dan ook steeds verder uit ge tuige de volgende cijfers (in ha) van de Mei-inventarisatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. 1951 tomaten verwarmd 445 onverwarmd 815 1952 1953 1954 464 535 633 918 980 1012 Deze steeds verder gaande uitbreiding van het glas-areaal en de medewerking, welke daaraan door 't borgstellingsfonds wordt verleend, kunen tot ernstige moei lijkheden voor de groententeelt-onder- glas leiden. Het is daarbij zeer ernstig de vraag of al deze investeringen op de duur tot een rendabele bedrijfsvoering zullen voeren. Naar het oordeel van het bestuur van het Landbouwschap is dan ook een nade re bezinning op dit vraagstuk ten zeerste gewenst. Als resultaat van een dergelijke bezinning zou in nauwer 'omschreven richtlijnen dan thans het geval is, kunnen worden vastgesteld op welke wijze in de toekomst het borgstellingsfonds zijn dien sten in het belang van de tuinbouw zal kunnen bewijzen. Met het oog hierop, aldus de brief zal het Landbouwschap het zeer op prijs stellen wanneer het borgstellingsfonds zijn activiteit voor zoveel betreft de groententeelt onder staand glas van nu af tot 1 Mei 1955 zal schorsen. Gedurende deze periode zal er dan tijd zijn voor deze nadere bezinning. Naar verluidt zal de Ned. Bakkerijstich ting haar leden binnenkort adviseren, de prijs van het witbrood met 1 cent per brood te verlagen. Deze prijsverlaging zou dan in de tweede helft van deze maand worden doorgevoerd. Een en ander vindt zijn oorzaak in een daling van de bloem- prijzen die met f 1.75 per 100 kg zouden worden verlaagd. MtERIjO EN Hier en daar ziet men ze reeds op de auto-ruiten, de afbeelding van het voorrangsbord waarop de te kens „M3" het teken, waarnaar de voorheen lif tende militairen zullen uitzien wanneer zij hun veertiendaags verlof thuis gaan doorbrengen. Dit gelukkig initiatief van Katholiek Thuisfront, trof direct doel. Duizenden transfers in de kleuren van het voorrangsteken werden reeds aangevraagd en verzonden aan automobilisten. Zo talrijk waren de aanvragen dat reeds na enkele dagen een nieuwe voorraad moest worden aangemaakt. Elke auto mobilist kan deze transfers kosteloos aanvragen aan Postbus 4 Den Haag. Garagehouders en beheer ders van service-stations kunnen grotere aantallen ter kosteloze verspreiding, benevens affiches ontvan. gen. Dat Nederland zijn medeleven met de militair tone door hem te laten meerijden dat is de wens voor 1955 van tienduizenden soldaten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1