Nieuws uit STAD en OMTREK Verlenen kredieten riolering Noordvest Extra bon vooreen gratis Kampioentje Huur Donderdagavonden van Passage Theater verhoogd Conflict tussen „stenen en „glazen" stad OUDE TIJD Geheugen-hulp Vondels Gysbreght in R'damse Schouwburg L. JURGENS De Spaarbank Anno 1820 in 1954 Subsidie nazorg oud-leerlingen B.L.O. Uit die Qoede Oevervoorziening Overscliiesestraat Vernieuwen riool gemaal Buiten- havenweg Straataanleg in Nieuwland etc. EXTRA BON voor de kosteloze plaatsing van een KAMPIOEN-ADVERTENTIE Westlands tuinbouwgrond door de steden bedreigd DAN LLOYD BERIJDEN! Garage „Auburn" STOFZUIGERS NIEUWE SCHIEDAMSCHE C0USAN1 Grond voor liet industrieterrein Monopole Theater VLAARDINGEN ROTTERDAM De B. B. heeft ook haarE55 Pater Deodatus Vergeer O.F.M. t Tussen stylering en realisme DINSDAG 11 JANUARI 1955 NSC PAGINA 2 Crediet van f 59.000 Crediet van 137.000 gevraagd SCHOORSTEENBRANDJES TOT 350.— PER AVOND SCHAKEN Van de gelegenheid om een gratis KAMPIOEN TJE te plaatsen, hebben reeds velen gebruikgemaakt. Zoals wij op 29 December jl. hebben aangekondigd, is door ons besloten elke maand één maal zulk een KAMPIOENTJE ter beschikking van onze lezers te stellen. Kosten Nihil Slechts als men een bewijs nummer wenst, of indien brieven opgestuurd moeten worden, wordt betaling hier van verlangd, doch de eigen lijke KAMPIOEN-ADVER TENTIE is helemaal gratis. Voor de inlevering dient tege lijk met de tekst de bon te worden verstrekt, welke in de voorlaatste week van elke maand in ons blad wordt afge drukt. In de week van 23-29 Januari komt zo'n bon dus weer aan de beurt. Hij geeft recht op de plaatsing van een KAMPIOEN-ADVERTENTIE ter grootte van het minimum- formaat (20 woorden). Meer dere woorden worden volgens tarief berekend. Als bijzondere attractie druk ken wij hierbij nog een extra bon af, welke uitsluitend in de maand Januari voor de plaat sing van een gratis Kampioen tje kan worden gebezigd. Wij vertrouwen, dat het door onze lezers zal worden gewaar deerd en dat veel van deze extra bonnen zullen worden ingeleverd. Ook de normale bon blijft gedurende de gehele maand Januari nog geldig. DE DIRECTIE. V) Wateringen moet zorgen voor Haagse recreatie BURGERLIJKE STAND Goedkope Kilometers Inlichtingen bij de Lloyd Dealer Automobielbedrijf VERLENGING OVEREEN KOMST MET „GEKRO" JUBILE IN ROTTERDAM Tarzans Avonturen' HISTORISCH GENOOT SCHAP „ROTERODAMUM" JAZZ-CONCERT IN GROOTE SCHOUWBURG POPULAIRE FLITSSHOW BURGERLI JKE STAND VAN ROTTERDAM NED. VRACHTENMARKT VEEMARKT TE ROTTERDAM In de memorie van toelichting, beho rende bij de begroting der inkomsten en uitgaven van de Gemeente Schiedam voor de dienst 1955, staat als toelichting op post 1536, riolering Noordvest, van de kapitaaldienst het volgende vermeld: „Door de in 1952 en 1953 uitgevoerde dempings- en rioleringswerkzaamheden zijn de Schie en de Noordvestgracht ont last van de huiswater- en faecaliënafvoer van een belangrijk gedeelte van het stadsdeel tussen Schie en Noordvest, Ter verdere verbetering van de toe stand moet de riolering in dit gebied nog worden, uitgebreid. Hiervoor komt aller eerst in aanmerking de aanleg van een riool in de Noordvest vanaf de Kethel- straat tot de hoek benoorden het ont moetingspunt met het G-roenweegje. Hier door zal, naar te verwachten is, de ver vuiling van de Noordvestgracht belang rijk verminderen." Aanvankelijk meende de directeur van Gemeentewerken, dat voor deze werken in 1945 nog een bedrag van 50.000 bij afzonderlijk besluit aan de begroting 1954 zou moeten worden toegevoegd In tegenstelling tot de oorspronkelijke verwachting zal de uitvoering van het werk in 1955 plaats vinden. Als gevolg van de sedert het opmaken van de begroting doorgevoerde loonron- den en de daarmede verband houdende prijsverhogingen, en mede doordat het bij de nadere uitvoering van het project gunstiger bleek een iets langere riolering te projecteren, zal het bedrag van 50.000 ontoereikend zijn. De kosten van de langere riolering bedragen ƒ2.500 en die van de loonron- den 5.000. Op grond van het voorgaande geeft de directeur van Gemeentewerken in over weging te bevorderen, dat ten behoeve van de riolering van de Noordvest een crediet van 57.500 ten laste van de ka pitaaldienst van de gemeente-begroting voor het dienstjaar 1955 wordt verleend. Volgens van de directeur der Technische Bedrijven ontvangen mededeling zullen als gevolg van de uitvoering der werk- zaamhdeen de hoog- en laagspannings- kabels moeten worden omgelegd naar het trottoir, daar het niet raadzaam is deze over een grote lengte op te hangen. De kosten hiervan worden begroot op 4.000 De kosten van wijzigingen in de ligging van de gas- en waterleiding worden ge schat op ca ƒ3.000. B. en W. stellen nu de raad voor te be sluiten tot voormelde crediet verleningen ten bedrage van resp. 57.500 en 7 000, alsmede tot de in verband met deze uit gave nodige begrotingswijziging. Reeds in 1948 moest op korte termijn worden overgegaan tot vernieuwing van een gedeelte van de oevervoorziening van de Overschiesestraat, ter lengte van 36m. Thans eist het overig deel daarvan, over een lengte van 105 m., blijkens de in de bestrating optredende verzakkin gen, dringend voorziening. De directeur van Gemeentewerken komt het 't beste voor, daartoe een ge lijke constructie toe te passen als voor het in 1948 vernieuwde gedeelte. De kosten daarvan zullen op basis van de thans geldende lonen en prijzen ƒ.59.000,- bedragen. Het benodigde damwandmateriaal is in de voorraad van de dienst van Gemeen tewerken aanwezig. Voor de gordingen kan, evenals de vorige keer, gebruik wor den gemaakt van afgekeurde spoorstaven welke tegen een redelijke prijs van de Nederlandse Spoorwegen kunnen worden betrokken. B. en W. voegen aan het voorgaande toe, dat het niet uitgesloten is, dat i.v.m. In de toelichting op de gemeente-be groting voor het dienstjaar 1955 wordt aangekondigd, dat een bedrag van circa 120.000,nodig zal zijn voor het ver nieuwen van het gemaal op het terrein van de Gemeente-Reiniging en het ver beteren van de afwatering van het ge bied langs de Buitenhaven ten Noorden van de in de toekomst door te trekken Van Deventerstraat. Zoals in de toelichting staat vermeld, was het ontwerp tijdens het opmaken van de begroing nog niet geheel uitge werkt, terwijl eveneens nog geen reke ning kon worden gehouden met de ge volgen van de laatste loonronde. Bij het opmaken van de definitieve, voor de Raad ter inzage gelegde begroting voor de uit te voeren werken, sluit deze op een bedrag van 137.000, De Directeur van Gemeentewerken geeft B. en W thans in overweging te bevorderen, dat ten behoeve van het bouwen van een nieuw gemaal aan de Buitenhavenweg en het maken van een riolering voor het hierboven aangeduide gebied ten laste van de kapitaaldienst voor de gemeente-begroting voor het dienstjaar 1955 een crediet van 137.000,- wordt verleend, af te schrijven in 40 jaren. Voor 1955 zal zijn te rekenen op de verwerking van 115.000.en voor 1956 op verwerking van het restant ad f 22.000—, B. en W. stellen de Raad voor te be sluiten tot het verlenen van het voor het beoogde doel benodigde crediet. de bouw van de geprojecteerde brug voor de Prof. Kamerlingh Onneslaan de oevervoorziening zal moeten worden op geruimd. Dit is ook de aanleiding ertoe geweest, dat de vernieuwing van deze oevervoorziening niet in de begroting van de afgelopen jaren is opgenomen. Indien tot opruiming zal worden overgegaan, zullen het damwandmateriaal, de spoor staven etc. practisch hun gebruikswaarde hebben behouden, zodat dan het voor de aanschaffing benodigde deel van het crediet, geschat op ƒ.24.000,- terugkomt. B. en W. stellen de Raad voor boven- aangegeven crediet ter beschikking te stellen. In verband met de ten Noordwesten van de Burgemeester van Haarenlaan ter weerszijden van het verlengde van de P. J. Troelstralaan ontworpen 2 toren flats, zal weder een crediet voor straat- aanleg in Nieuwland nodig zijn. Mitsdien stellen B. en W. de raad voor ten laste van de kapitaaldienst van de begroting van het Grondbedrijf een cre diet te verlenen van ƒ.649.000,-. Vervolgens zal blijkens de door de Di recteur van de Technische Bedrijven ver strekte gegevens een crediet van ƒ.212.470 nodig zijn, t.w. ƒ.76.470,- ten laste van het Gasbedrijf, ƒ.18.800,- ten laste van de Drinkwaterleiding en ƒ.117.200,- ten las te van het Electriciteitsbedrijf. In totaal zal derhalve ƒ.861.470,- nodig zijn. Bij de familie C. B. in de Boylestraat moest de brandweer gistermorgen al op bezoek om een schoorsteenbrandje te blussen. Om half elf gisteravond moest men met de ramoneur naar een schoor steenbrandje in de Ampèrestraat bij de wed. K. de H.-De R. Brandmeester De Jager had de leiding bij de blussing. In verband met de overschakeling op Cinemascope, waarvoor omwille van de Donderdagavonden van de Schiedamse verenigingen bijzondere voorzieningen moeten worden getroffen, ziet de directie van het Tuschinski-Concern zich genood zaakt de huurprijs van de Donderdag avonden te verhogen tot 350 per avond, exclusief de bekende bijkomende kosten. Deze verhoging geldt voorlopig voor de seizoenen 1955/56 en 1956/57. Verenigingen, die belangstelling hebben voor de Donderdagavonden van het sei- zien 1955/56 wordt verzocht zo spoedig mo gelijk, doch uiterlijk op 24 Januari a.s., daarvan opgave te doen aan ons secreta riaat, met vermelding van eventuele voor- keursdatum(-data), waarmede bij de in deling zoveel mogelijk rekening gehouden Aan de wedstrijd om het jeugdkampi oenschap van Schiedam, welke gespeeld wordt in het clublokaal van de Schaak club Schiedam, zaal Beatrix, Lange Kerk straat, werd slechts door acht spelers in geschreven Het is jammer, dat de jeugd haar schroom zo moeilijk kan overwinnen om voor deze wedstrijd, waaraan geen kos ten verbonden zijn. in te schrijven, waar door op een eenvoudige manier het grote aantal z.g. huisschakers met het vereni gingsleven kan kennis maken. De uitslagen van de le ronde zijn: W H Bakker—G Groen 1—0, J HollebrandH Zoomermeijer IéIé, C BloklandA Marks 01, F de Vlieger—P Roozenbeek uitge steld, omdat laatstgenoemde aan het Hoog- oventournooi deelneemt. zal worden. Deze indeling zal geschieden tijdens een daarvoor te houden bijeen komst van gegadigden op Zaterdag 29 Ja nuari a.s. te 14.30 uur in de bovenzaal van het bureau Huisvesting, ingang Westmo lenstraat 26, waar een vertegenwoordiging van uw vereniging wordt verwacht. De moeilijkheden ten aanzien van de Donderdagavond in het Passage-Theater, waarvan we de vorige week melding maakten, worden dus opgelost door een verhoging van de zaalhuur. van het minimum-formaat (20 woorden), geldig uitsluitend in de maand Januari 1955. Naam en adres: itMlmniHM De burgemeester van Wateringen, dr M. P. A. Meissen, ziet de Westlandse tuin bouw bedreigd nu Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hun goedkeuring heb ben onthouden aan het grootste deel van het uitbreidingsplan in hoofdzaak van de gemeente Wateringen. „Niet de belan gen van het Westlandse tuinbouwgebied, maar wei die van de stedelijke agglo meraties, vooral Den Haag, maar ook Schiedam en Rotterdam-Vlaardingen, overheersen in de overwegingen van dit besluit", zo stelde de burgemeester het in zijn gisteravond in de gemeenteraad uitgesproken Nieuwjaarsrede. ""I.Een zuiver Westlands tuinbouwgebied met ongeveer 40 prachtige bedrijven, onmiddellijk grenzend aan de gemeen te 's-Gravenhage moet op verzoek van het bestuur van die gemeente in een nieuw plan worden aangewezen voor stedelijk recreatie van de zuidelijke Haagse wijken. In Den Haag zou daar voor geen gelegenheid zijn, terwijl bo vendien dit gebied behouden dient te blijven als groene scheiding tussen de „stenen" en de „Klazen" stad", zo ver volgde de burgemeester. „Zonder enigerlei overeenstemming met Wateringen, zelfs zonder enig over leg tussen de betrokken gemeentebestu ren, wordt de bestemming van een groot deel van Wateringen in feite ten behoeve van Den Haag getroffen. Geen wetgever wordt, overeenkomstig grond wettelijke voorwaarde, voor deze feite lijke opschuiving van de gemeentegren zen ingeschakeld. De regelen van de woningwet worden gebruikt voor een doel, waarvoor zij niet geschreven kun nen zijn. De gemeente 's-Gravenhage toont slechts behoefte aan een dergelijke groe ne strook als haar eigen belangen in geen enkel opzicht worden geschaad. Het structuurplan, Dudok bouwde haar vol tot de onmiddellijke aangrenzende „glazen" stad. Wij appreciëren het Haag se verlangen naar groene/ stroken, maar dan op eigen gebied, adus de heer Meis sen, Ook verschillende gronden in Wate ringen mogen niet voor tuinbouw wor den bestemd, omdat de mogelijkheid daar moet worden gelaten van een aaneenge sloten open ruimte van een zo groot mogelijke omvang tussen de stedelijke agglomoraties in het Zuidwesten van Randstad Holland, terwijl ook wordt vooruit gelopen op een nog niet vast gesteld rijwielpadenplan Schiedam—Kijk duin. Ondanks de meer intense karterin? van het betrokken gebied, waarbij de mogelijkheid van belangrijke Westland se teelten blijkt, wordt slechts re- creatiemogelijkheid op de voorgrond ge steld. Dit kost weer meer dan 100 ha uitstekende tuinbouwgrond. Deze ingreep in de bestemming van Wateringse grond, van het Westlandse tuinbouwgebied, Is volgens de heer Meis sen te ingrijpend om daarbij te berusten en te zwijgen. „Voor Wateringen geldt thans: Let op uw zaak en voor het West- land: Heden wy, morgen gy". geabonneerd op: Nieuwe Schiedamsche Courant GEBOREN: Dorothea C G, d v M H Gotink en G H Enderink; Hermanu? C, z v L Rijsdijk en C de Bok; Franciscus C M, z v J van Kan en M J Groothoff; Maria A L, d v C A H Ruiter en C G Wagema- ker; Louise M, d v J Boogaard en L A op de Dijk; Esther, d v T A Groenendaal en P W van Vliet; Anthonia W. d v A L Rietveld en W Roseleur; Trijntje, d v N Klein en M v d Eijk. OVERLEDEN: H v d Hulst, 59 j. (Advertentie) Nieuwe Haven 233 Tel. 69503 67298 Tegen het einde van het jaar wordt bij de Spaarbank steeds onder hoge druk ge werkt. Op meer dan 40.000 rekeningen wordt dan de over het jaar gekweekte rente bij het tegoed gevoegd. Op de eer ste werkdag van het nieuwe jaar zouden bij wijze van spreken alle 40.000 spaar ders kunnen komen, want voor elk van hen heeft de Spaarbank de rente bere kend. Van deze jaarlijkse afsluitingscampagne merkt het publiek tegenwoordig al heel weinig; alleen op oudejaarsmiddag is de Spaarbank gesloten om alle rekeningen in feite af te sluiten. Ondanks het steeds groeiend aantal spaarrekeningen was men ook dit jaar weder op tijd gereed, Terstond nadat de jaarwisseling achter de rug was, heeft de Spaarbank verschil lende jaarcijfers bekend gemaakt. Het aantal spaarbankboekjes in omloop nam toe met 955 tot 40.206 eind 1954. In deze stijging waren begrepen 526 baby boekjes en 352 jeugdspaarbankboekjes. Het totaal tegoed bij de Spaarbank be droeg op 1 Januari 1954 14.891.860,6. In Bij besluit van de Provinciale Staten van Zuid-Holland van 20 Januari 1954 is een algemene regeling vastgesteld voor het toekennen van provinsiale bijdragen in de kosten van nazorg voor oud-leer lingen van inrichtingen voor buitenge woon lager onderwijs. Deze nazorg dient uit te gaan van rechtspersoonlijkheid bezittende vereni gingen of instellingen die zich bezig hou den met de nazorg van oud-leerlingen van bovengenoemde inrichtingen. De Provinciale bijdrage bedraagt ƒ.7.- per jaar voor elke oud-leerling, die in de aan het gehele terrein waarop het buiten gewoon onderwijs werkzaam is. De resultaten van het buitengewoon on derwijs zullen eerst effect sorteren, als door een verantwoorde nazorg contact wordt onderhouden met de oud-leerlin gen van voormelde scholen. Voorkomen moet worden, dat zij zon der hulp en bescherming hun meestal zeer moeilijke weg in het maatschappe lijk leven moeten vinden. Contact tussen de door het nazorg-in stituut daarvoor aangewezen maatschap pelijk werkster en de oud-leerlingen kan de loop van 1954 werd 243.377.47 aan spaargeld méér ingelegd dan teruggehaald. Vergeleken met vele andere spaarbanken is deze aanwas niet groot. Hierbij zal de verlaging van het rentegevend tegoed tot f 5000 per boekje, door welke maatregel men grote inlagen van depositogeld wilde weren, van grote invloed zijn geweest. Op 31 December werd voor een bedrag van 350.481,67 aan rente bijgeschreven. Aldus opende het nieuwe jaar met een totaal spaartegoed van 15.485.819,80. De spaaromzet over de spaarbankloket ten bedroeg 12.3 millioen gulden tegen 11.1 millioen gulden in 1953. Een totaal van 225.954 aan posten van inleg en terugbeta ling werd bij de omzet in 1954 behandeld. Bij alle bijzondere spaarvormen is spra ke van een verdere groei, zoals uit een vergelijking met de cijfers van 1953 blijkt: Afgehaald door de afhaaldienst 530.681,50 (v. j. 477,378,50), spaarinhou- dingen in de bedrijven 88.406,70 (77.282,06) inhoud van geledigde spaarbusje f 104.448.96 (94.789.63). Opmerkelijk is de grootte van het jeugdsparen, indien de cij fers van 1953 er naast worden geplaatst: jeugdspaarbankboekjes in omloop einde aar 6011 (5659). groei van het jeugdtegoed f 10.730.29 (4.814,70), spaarzegelverkoop naar de waarde 50.200.37 (41.242.46). De beleggingen zijn eind 1954 in ronde cijfers als volgt verdeeld: liquide middelen in kas bij banken en Rijk 2.508.538,39, effecten f 7.608.622.51, onderhandse lenin gen 5.818.004,56, hypotheken 2.161.697 50. De directeur, drs Van Houten, gaat de Spaarbank anno 1820 verlaten. Hii heeft een functie bij de Overzee Bank te Rotter dam aanvaard. De oorspronkelijk in 1938 tussen de Gemeente Schiedam en de N.V. „Gekro", Destructiebedrijf, gevestigd te Rotterdam aangegane overeenkomst betrekking hebbende op het destrueren van cada vers, afvaldelen van slachtdieren enz., is nadien verschillende malen verlengd, laatstelijk voor het jaar 1951. Ten tijde van de eindiging van de over eenkomst was door het Ministerie van Binnenlandse Zaken een model-overeen komst in het vooruitzicht gesteld, doch de uitvoering daarvan laat nog steeds op zich wachten. Aanvankelijk is daartegenover een af wachtende houding aangenomen, doch partijen menen, dat een verlenging van de overeenkomst thans niet langer moet worden uitgesteld, aangezien ongewenste consequenties daarvan het gevolg kun nen zijn. B. en W. stelden derhalve de Raad voor te besluiten tot verlenging van voormel de overeenkomst. provincie Zuid-Holland woonpiaats heeft j voor laatstgenoemden zowel een persoon- en wordt gegeven onder voorwaarde dat lijke als een maatschappelijke steun bete de gemeente, waar de oud-leerling woon- kenen De heer Q. Heinsbroek, te Kethel, her dacht Zondag 1.1. 5 Mei 1895) den dag, waarop hij vóór 25 jaren tot lid en secre taris van het Roomsch-Katiholiek Paro chiaal Armbestuur werd benoemd. Werd dien dag dit jubilee alleen kerkelijk her dacht, 1.1. Woensdag 8 Mei) werd het meer openlijk gevierd. In eene gezellige bijeenkomst in de pastorie werd den ju bilaris door zijne medeleden van het Armbestuur als erkenning zijner veelja rige diensten een blijvend aandenken aan zijn jubilee vereerd. De jubilaris deed ook de armen, die hij zoovele jaren heeft ver zorgd, op milde wijze in de feestvreugde deelen. (Nwe Schiedamsche Courant, van 12 Mei 1895). plaats heeft, een subsidie beschikbaar stelt tot ten minste het dubbele van de provinciale bijdrage. Aangezien het, uit sociaal oogpunt be zien van belang kan zijn de nazorg van oud-leerlingen van buitengewone scholen te stimuleren, geven B.en W. de raad in overweging in principe te besluiten, daar toe over te gaan. Thans is reeds een verzoek ontvangen van de directeur van het Doofstommen- instituut te St.Michielsgestel om gemeen telijke subsidie te verlenen voor de na zorg van oud-leerlingen van zijn instituut. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook andere verenigingen worden opge richt diq zich zullen belasten met de na zorg van oud-leerlingen van bovenge noemde inrichtingen. B. en W. denken hier b.v. aan oud-leerlingen van scholen voor blinden, slechthorenden, lichamelijk gebrekkigen, zwakzinnigen enz., kortom B. en W. stellen daarom voor: a. in principe te besluiten tot het verle nen van een subsidie in de kosten van nazorg voor oud-leerlingen van inrichtin gen voor buitengewoon lager onderwijs; b. deze subsidie te bepalen op ƒ.14,- per leerling, woonachtig in deze gemeente; een en ander op door B. en W. nader te stellen voorwaarden. ■■^"Alle bekende merken vanaf f 2.per week Hoofdstraat 189 Passage 13 Telefoon 68387 Passage Theater; Het grote spel Str. volw. (herkeurd). Monopole Theater: Tarzans avonturen (volw.). K K Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend iedere middag van 2—5 uur, behalve Maandag, en Iedere avond van 7830 behalve Donderdag en Zaterdag Stedelijk Museum Dagelijks van 2 tol 5 uur Tot en met 28 Januari tentoonstel ling Precieuse tafereeltjes. Filiaal Gorzen (H Hartkerk): Dinsdag, avond van 8 30—8 uur; Vrijdagavond van 78 uui uitlenen van boeken. Filiaal Kethel (R K Ver Gebouw) elke Zondag van half twaalf tol ball één. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Evers, Lange Haven 81. TONEL EN MUZIEK Woensdag; 12 Januari: Schouwburg 8 uur: „Verdriet cjoor verstand" (Haagsche Comedie) Groote Schouwburg 8 uur: R.Ph.O. o.l.v. Ed. Flipse, solist Willem Noske, viool. BIOSCOPEN Programma's van 1 t/m 13 Januari: Arena: White Christmas (a.i.l, Capitnl: Mannen zonder mededogen (18 Jaar). Cenr traal: Zij was 17 jaar (ontoelaatbaar). Cinear: Zeven broers roeken zeven meisjes a.l. Colosseum: De zoon van niemand (14 j.). Harmonie: River of no return (18 J.). Lu- tusca: Moord in de Rue Morgue (18 J.). - Luxor: Fernandel als Ali Baba (a.l.), Pas sage (Schiedam): Het grote spel (strikt volw.) Prinses: Misdadige hersens (18 j.). Rex: Vuurgevecht in de bergpas (18 J.). 't Venster: The Maggie (a.l.). Victoria: Knock on wood (14 J.). OAOÊtAO VOOSCHHOAM fH OMSTtfKfK 77ste Jaargang No. 22659 De kantoren der Redactie en Admint- nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, tel. 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal, 2,15 per maand, 0.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract geiden lagere tarieven welke bij de administratie of bij de erkende advertentiebureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Eik woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uit sluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden .afgesloten en geplaatst overeenkomstig <ie Regelen voor het Advertentiewezen. Op 26 Augustus 1948 is door de gemeen te verkocht aan de heer J. H. van Kem pen een perceel gelegen aan de Over- schieseweg. Enige maanden later is met toestemming van B. en W. deze grond ingebracht in de N.V. J. J. Meder en Zn. De plannen van deze N.V. om op deze grond een distilleerderij te bouwen, heb ben evenwel geen doorgang gevonden, zo dat het perceel onbenut bleef. Hierop heeft de N.V. getracht de grond over te doen en onlangs vernamen B. en W. dat zij de grond te koop aanbood voor een prijs van ƒ.21.- per m2. Onder deze om- standigheden komt het hun voor, dat het geen bezwaar ontmoet, de grond terug te kopen. Indertijd is op nadrukkelijk ver zoek de grond niet in erfpacht uitgege ven maar verkocht; nu de firma zelve niet van de grond gebruik maakt is er geen genoegzame reden om deze uitzon deringspositie te handhaven; alle indu- striegrond in de omgeving is nl. in erf pacht uitgegeven. Bovendien ontstaat dan de mogelijkheid voor de „kop" van het industrieterrein aan de Overschieseweg een passende bestemming te verzekeren. De onderhandelingen met de N.V. heb ben er toegeleid, dat deze zich bereid heeft verklaard de grond aan de Gemeen te over te dragen tegen een prijs van .ƒ21,- Per m2 komende de kosten van de overdracht voor rekening van de Gemeen- te. Op grond van het vorenstaande stel len B. en W. nu de raad voor stellen de onderhavige grond onder de genoemde voorwaarden te kopen. Het Monopole Theater draait tot en met Donderdagavond een Tarzan-film met het volgende verhaal: Harry Holt heeft met zijn vriend Mar tin Arlington een expeditie op touw ge zet om ivoor te halen van een in de bin nenlanden liggend olifantenkerkhof, dat hij op een vorige tocht in gezelschap van een zekere James Parker en diens doch ter Jane heeft ontdekt. Jane verblijft nu reeds een. jaar in de oerwouden met Tarzan, nadat haar vader op genoemde expeditie het leven liet en begraven werd op het olifantenkerkhof. Het is Harry's bedoeling om, behalve het ivoor, ook Jane, van wie hij houdt' weer naar de bewoonde wereld mee te nemen Wanneer zij door het oerwoud trekken worden zij aangevallen door een vijandige stam, de Gaboni's en zij ver liezen vele dragers. Eindelijk vinden zij Tarzan en Jane. Harry heeft de laatste snufjes op mode-gebied voor Jane mee genomen in de hoop haar hierdoor naar de gecivilseerde wereld te lokken. Toch hebben de kleren niet die uitwerking, welke Harry verwacht had. Hij begrijpt, dat Tarzan meer voor haar betekent dan hij. Jane belooft Harry en Martin ervoor te zorgen, dat Tarzan hun de weg wijst naar het olifantenkerkhof, doch als Tar zan de ware bedoelingen van beiden ontdekt, weigert hij zijn medewerking. Dit wordt de oorzaak, dat Martin een wrok opvat tegen Tarzan. Door een oli fant dodelijk te verwonden bereiken zij toch het kerkhof, waar een fabelachtige schat aan ivoor ligt. Bij het opladen van het ivoor worden de dragers genoodzaakt hun wapens achter te laten, om zoveel mogelijk ivoor mee te kunnen nemen. Juist als zij van plan zijn het kerkhof te verlaten, verschijnt er een groot aantal olifanten, aangevuurd door Tarzan. die de reizigers in korte tijd zullen vermor zelen. Door tussenkomst van Jane wordt echter bereikt dat Martin en Harry er van afzien om het ivoor mee te nemen. Wanneer Tarzan de volgende morgen alleen op voedsel uit is, valt. Martin hem vanuit een hinderlaag aan en schiet hem neer. Aan Jane vertelt hij dan, dat hij gezien heeft, hoe een krokodil Tarzan aanviel en dat Tarzan hierbij het leven liet. Jane kan het nauwelijks geloven, doch wordt door Harry en Martin over gehaald met hem terug te keren. De on bewapende dragers, beladen met ivoor volgen. Op een bepaald punt wordt Jane begroet door Chita, de aap. die altijd bij haar en Tarzan was en die haar doet be grijpen, dat Tarzan leeft. Op dit moment worden zij aangevallen door een onbe kende stam wilden. De onbewapende dragers kunnen geen weerstand bieden, doch de blanken slagen er, dank zij hun geweren, toch in de dichtbijgelegen rotsen te bereiken, waar zij betrekkelijk veilig zijn. Helaas hebben zij een kist met munitie in hun ren naar de rotsen verloren en wanneer hun trouwe be diende Saidi een poging doet om de kist te bemaohtigen, wordt hij door de wil den gevangen genomen. Zij binden hem vast om als lokaas voor de leeuwen te dienen, die dan ook weldra komen. Harry tracht zijn bediende te redden, doch wordt eveneens door een leeuw aangevallen, waarbij hij het onderspit delft. De positie van Jane en Martin wordt met de minuut hachelijker. Hun hoop is echter op Tarzan gevestigd, want Chita is hem gaan halen. De leeuwen zijn er in geslaagd op de rotsen te springen en Martin is hun eerste prooi. Jane blijft geheel alleen achter, zich met de moed der wanhoop verdedigend. Zij weet een vuur aan te leggen om zo doende nog even veilig te zijn voor de woedende beesten. Dan klinkt de roep van Tarzan door het oerwoud. Hij brengt een leger van apen en olifanten met zich mee. De wilden en de leeuwen worden verslagen en voor Tarzan en Jane breekt een betere tijd aan. K.F.C-keuring volwassenen. BEVOLKINGSLOOP Aantal inwoners op 1 Jan. 1954: 54.994. Vermeerdering door geboorten 1444 en door vestiging 2830, m totaal 4.274. Vermindering door overlijden 307 en door vertrek 2099 in totaal 2.406. Aantal inwoners op 1 Januari 1955: 56.862 De totale vermeerdering in 1954 bedroeg derhalve 1868 of 3.40%. Hierbij wordt op gemerkt, dat de cijfers over December zijn geraamd. De B.B. zal dit jaar in het Rotterdam van de E. 55 niet achterblijven met een nationale manifestatie. Op Zaterdag 25 Juni zal er een Nationale B.B. manifes tatie worden gehouden waarop B.B.-for- maties uit alle delen van het land naar de Maasstad zullen komen om er hun vaardigheid te tonen in landelijke wed strijden. In alle provincies en in de drie grootste steden zullen voor-wedstrijden worden ge houden en de winnende ploegen zullen naar Rotterdam worden afgevaardigd. Verder staat er een sterrit door Rotter dam op het programma. Dit laatste om de mobiliteit te demonstreren. Hieraan zullen deelnemen een volledig bemande B.B.-motorspuit, een reddingsploeg en een mobiel geneeskundig team, uit elke pro vincie een Uit de gewesten N.-Holland, Z.-Holland en Utrecht zal de grootste opkomst wor den verwacht, ongeveer 60 B.B. brand weereenheden. Deze zullen een massale ■blus-demonstratie laten zien. Aan het eind van deze geweldige B.B.- dag zal er een grote wandelmars worden gehouden. Men verwacht dat die dag in totaal een kleine 10.000 B.B.-ers in Rot terdam bijeen zullen komen. Het programma moet nog nader worden uitgewerkt, doch zonder twijfel zal het een duidelijke demonstratie worden van de grote betekenis van de B.B, in ons land een manifestatie die de geoefendheid en de binding der noodwachters ten goede zal komen. In de aula van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart aan het Burg. sJacobsplein 10 zal de heer dr ir J. van Veen, secretaris van de Delta-commissie, op Vrijdag 21 Januari a.s. des avonds om 8 uur voor de leden van het Historisch Genootschap „Roterodamum" een inlei ding houden met als onderwerp „De ge schiedenis van watervloeden en bedijkin gen in Nederland". De voordracht zal worden toegelicht met film- en lantaarnplaatjes. Op Woensdagavond 19 Januari a.s. zal voor het eerst de „Groote Schouwburg" van Rotterdam-Zuid vervult zijn van jazz- klanken. Een concert van Dixieland- en New Orleans-Jazz zal dan worden ver zorgd door de befaamde „Dutch Swing College Band", waarbij de aankondigingen en explicaties als vanouds verzorgd zul- ien worden door de leider Peter Schilper- oort. Binnenkort gaat dit Hollandse gezel schap met Engelse naam, welke men eens per 14 dagen via de radio kan beluisteren, weer naar het buitenland om te concer teren in München en enkele steden in Zwitserland. Voor de tweede maal was gisteravond de zaal van gebouw „Emporium" aan de Kipstraat gevuld met beginnelingen en wat meer gevorderden in de fotografeer kunst om onder het motto: „Kun je flit sen, flits <3an mee'' en onder leiding van Wim Jansen een avondje zich te ver diepen in de mogelijkheden van het flits- lampje en de gewone box. Op een zeer populaire wijze maakte de heer Jansen, praatvaardig en slagvaardig de verschillende zogenaamde geheimen van de fotografie tot heel doodgewone vanzelfsprekende dingen. Deze avond, die werd georganiseerd door de Bond van Nederlandse Foto-detailhandelaren, werd besloten met een korte film. In de leeftijd van 62 jaar is te Oudewa ter in het St. Jacobsziekenhuis overle den pater Deodatus Vergeer O.F.M., die assistent was aan de kerk van de H. Fran ciscus van Assisië te Oudewater. Voordien was de overledene pastoor -van de H. Sacramentskerk te Gouda en kapelaan te Delft (H. Jozef). De uitvaart zal Donderdag plaats vinden in de parochiekerk Oudewater, waarna de begrafenis op het katholieke kerkhof aldaar zal geschieden. Aangiften van 7 Januari BEVALLEN: Ch. Ketting geb. Pronk d. C. M. Koenraadt geb. v. Bregt z. G. T. van Tuijl geb. v. Bergen Bravenboer z. W. M. de Ruijter geb. de Bruin z. C. Pors geb. van Reeuwijk d. M. J. A. Lukassen geb. Holland d. S. Rapmund geb. Weesie z. N. M. van Hunnik geb. Teunissen z. L. M. Leer geb. Hoefsloot d. P. v. Drongelen geb. Roobol z. C P. v. d. Bosch geb. Moerer d. W. A. Hengstmengel geb. v. Wtjlc z. HR.A. »»n Echteld geb Nagelmakers z. - J. vos geb Tuk z. L. timer geb. Stehouwer d. J. J. M. NUenhuis geb. Bruüns z. T. G. Schravesande geb Hoek d. L. J. Chrlspijn geb. KleiJ d. - J Jordens geb. Kraan d. N. Th. Fokkens geb. Tromp d. H. van Ooijen geb. van Son z. - A. M. Hoogland geb. Batenburg d. B Th. van Ardenne geb. van Gennep d. J. Lh Streef land geb. Muusz d. N. M. Andrea pep Maasbach d. L. P. van der WaJ geb. Delj d. C. van den Berg geb. Brandie z. J. «oo geb. Plantinga z. P. F. de Fre) geb. Jongste z. J. M. van Bergen v. d. Grijp geb. Savenije z. E. H. Leijdekker geb. Beekman d. C. Chr. Melieste geb. Janssen z. J. W. Pols geo. Korteland d. OVERLEDEN J. P. v. d. Lecq, vr., geh. gew. met T. Verdoold 86 J. J. Kremers. vr. L. van Hanswijk 54 J. A. J. Masson. dochter 12 J. J. H. Zwaneveld, vr., geh. gew. nel G. van Lambaart 72 j. L. Baartman. a. ld J. G. Brouwer m. van H. W. Bruring 84 P. C. Jozziasse, vr. van W. J. Ree 3) 3. Chr. J. M. v. d. Cammen ongeh. vr. 44 3. G. M A. Tuijnker, vr. van A. J. Groeneweegen 70 i. G. Schroder, vr., geh. gew. met M. Crass- nlck 57 3. A. Merison, m. van A. Snoodijk 80 j. A. H. Barendse, z. 4 dagen P. A. tf. d. Berg m. van S. de Jong 56 1. W. J. Schou ten, vr. van H. J. de Wit 68 j. G. Sparre- boom, m. van W. v. leien 77 3. J. C. Boek hoven, vr. van C. Kerpeis 75 i. P. N. «an Zwieten vr., geh. gew. met A. Beker 87 3- -7 F. B. Wehle, vr. van H. de Haas 76 3- Hartog. vr. van R. G. van Wichen 78 3- -7 F. v. d. Akker, vr., geh. gew. met H. _v- 90 j. N. C. Rijsterborgb, vr. van J- W. ter Hoeve 83 3. Aangiften van 8 Januari J. A. Martijn geb. v. d. Hoek z. M. Weg man geb. Kooij d. G. van Bellen geb. Stoker z. S. Balke geb. Porsius d. J, Clemen ff Sparreboom geb. v. Rij N. E. M. (Jh. Handgraaf geb. de Leye d. M. A. v. Bueren geb. v. d Wedden z. M. v. Dalen geb. van Dijk d. Chr. C. Jansen geb. Vogel z. M. M. van Neck geb. Vermeulen z. - A. Strie- der geb. van Wijgerden z. - m. M. de Wit geb. Morel z. B H°efman geb. v. d. Kroon z. - M van Rossen geb. Vermaat z. A. v. Geenen geb. Brinkman z. - A. J. Jeuken geb. Brunc- man d. W. Grevel geb. Merkel d. G. Ko- reneef geb. v. d. Lei d. D- J- H- Woldhuis geb. Schoeman z. W. M. Tonissen geb. Damen z. W. Kokje geb. Noordijk d. C. J. Dun heid geb. de Muijster d. 7- M. J. de Groot geo. Dulvestein z. C. J- Kunst geb. Baert z. S. M. van Rooij geb. 7' A. Somerwil geb. baronesse Collot d Escury d. C. M. R. de Groot geb. Sitarih°ran d. M. de Smeth geb. Pols z. J- 7* B. Hoedemakers geb. Bernard d. J v* d- Ent geb. Vermaas d. C. Derendorp ge^. v- Duure z. G. Wolters geb. Flink z. A. Govers geb. van Dongen d. OVERLEDEN: A. C. Lucardie, ongeh. vr. 70 J. A. F. van Steenderen m. var S. F. Steen metser 78 J. A. C. Sassenburg. m. van N. K. Stok 56 1. P. A. Klein Woud, vr. van D. van Male 60 j. A. Korvink, vr., geh. gew. fn«it B. C. Both 70 j. k. Boere, m., geh. gew. M. M. van Melie 87 j J. Hollaar, m, van W. Jansen 55 i. M. van Baliegoie. d. 5 j. j. Collens, m., geh. gew. mei A. J. van Leeuwen 56 j. D. Roode. m. van J. M. C. Hesterm-ui 84 j. F- Damsteeg m- van ^clderblom 64 j. Voorts als levenloos aangegeven: J H. Heij- koop, z. M. J. A. Lukassen geb. Holland o. De traditionele Gysbreght-opvoering opvoering van de Nederlandse Comedie kwam gisteravond voor het voetlicht van de Rotterdamsche Schouwburg. Evenals bij de oudejaarswisseling in de hoofdstad was Han Benz van den Berg wegen? ziekte vervangen door Johan Schmitz, die Gys breght opnieuw martiaal en met een stevige rolbeheersing voor het forum bracht. Ondanks hoogtepunten maakte de voor stelling opnieuw geen homogene indruk. De - gothische Gysbreght van Johan de Meester was in zekere zin minder gothisch dan een jaar geleden. De regie bleek weliswaar sober, maar niet strak genoeg, met het gevolg, dat het voor zich heen spreken der rollen niet dat stijj-verband kreeg, dat een zqiver gothische trant tot motivering van deze regie-vorm zou kun nen bijdragen. Het bleef een wankelen tussen stylering en realisme, waarbij vooral Ank van der Moer als Badeloch op gevaarlijke manier in intonatie en houding naar het realisme devieërde. Alleen in de slot-scène lever- Arend van Aemstel werd ditmaal niet door Henk Rigters, maar gelukkig vrijwel even sterk vertolkt door Fons Rade makers, terwij] opnieuw een zelfbewuste Vosmeer de Spie door Guus Hernius ten tonele werd gevoerd. Ton Lutz, die als Bode het hoogtepunt van het ondergangsverhaal te zeggen had, bracht naast deze voortreffelijke prestatie nog een onberispelijk invallen voor de zieke Louis van Gasteren als Diedrik van Haerlem voor het voetlicht, hoewel de regie van de scène voor het klooster, waarin Onno Molenkamp de nortier voor zijn rekening nam, nog eens tot een onbedoeld lachsuccesje leidde. Bisschop Gozewijn bleek bij Paul Huf in beheerste handen, evenals de Heer van Vooren bij Ko van Dijk. Dé Reven van Amsterdamsche Maeghden en van Klae- rissen werden respectievelijk gezegd door Ellen Vogel en Ina van Faassen, hetgeen een vooruitgang betekent op de oudejaars- voorstelling, waarin Louis Hensen als Klaeris van Velsen figureerde. Wat onge nuanceerd in zijn veelzijdig optreden was de haar dit een winstpunt op, waar haar i Bob Goedhart, die de rol van Broer passie een schakel naar de ontknoping Peter en de Reyen van Edelinghers en van het drama vormt. ROTTERDAM, 10 Januari 1955 8 Januari v.m.: 335 ton haver Wagemgnen; 440 ton cellulose Arnhem: 300 ton cellulose Maastricht; 900 en 410 ton Kolen Gecrtruidexi- bergï 500 en 300 ton kolen Leiden; 500 en 318 ton lijnzaad Wormerveer- 2 x lo° en l?0 ton tarwe Utrecht, 250 ton mais Deventer; 144 ton mais Doetinchem; 1350 en 1022 ton gem lig. gen/varen; 140 ton kali Dordrecht; 91 ton kaii Leidschendam 180 ton kali Borsselen; 263 ton kali Numansdorp; 250 ton oud ijzer Alblasser- dam; 540 ton veevoer liggen/varen. Totaal 42 reizen, 9 vletreizen 10 Januari v m.- sla"°- hout Leerdam; 267 ton super Amsterdam; 2o0 ton veevoer Den Bosch- 265 ton mais Zaanstreek; 159 ton petr.- cokes Doornenberg"; 511 ton granen Lochem; 163 ton granen Deventer; 203 ton gerst Venlo: 178 ton gerst Deventer; 500 ton gerst liggen/ varen. ROTTERDAM, IJ Januari. Veemarkt. Aan voer in totaal 3658 dieren, als 850 vette koeien en ossen, 828 stuks gebruiksvee w.o. 386 t.b.c.- vrij, 60 vette kalveren, H8 graskalveren w.o. 102 t.b.c -vrij, 928 nuchtere kalveren, 161 var kens. 87 biggen, 152 paarden, 12 veulens, 38 bokken of geiten. Weekaanvoer 6131 dieren. Prijzen: vette koeien le kwal. 2.54-2.70. 2e kwal. 2.34—2.48, 3e kwal. 1.902.10: vette kalveren 2.90-8', I2-6,0-2'70' 2-20-2.32; slachtpaarden 2. l-81.15, alles per kg.; graskalveren Ta* L- nuchtere kalve- ren 53. 4?. 4 ^Men 55. 45. ...pnpiPBPil HI I 38; scha pen 120, 11,°; Smeren 110 100. ƒ90; kalf- en nieJkkoeien 1025, 900, ƒ750; vare- oeienk f *>50, 600, 475. vaarzen 675, f 600, 475; pinken 425. 325, 280, alles per stuk. SVette koeien aanvoer ruim. handel sT-mend, teruglopende prijzen, enige prima's bo\ no tering Vette kalveren aanvoer matig, nandel vlug- prijzen ongewiizigd Graskalveren aan voer als vorige week. handel stroef, prijzen vooral niet hoger. Nuchtere kalveren aanvoer iets minder, handel goed. prijzen vooral niet lager. Biggen aanvoer kort, handel redelijk, prijzen iets stijver. Slachtpaarden aanvoer even groter, handel lui, prijzen le kwal. jonge paar den prijshoudend, 2e en 3e kwal. iets minder. Schapen en lammeren aanvoer kleiner, handel stroef, prijzen wat lager. Kalf- en melkkoeien aanvoer gewoon, handel redelijke prijzen 3a kwala iets lager, verder prijshoudend. Vare koeien aanvoer iets meer. handel kalm. prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel flauw, prijzen prijshou dend. T b c.-vrii vee aanvoer iets meer, han- van Burghzaten voor zijn rekening nam. dei tamelijk, pi-Uzen prijshoudend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2