Propaganda speelt grote rol in Nationalistisch China Schoolkinderen leren reeds het communisme te haten Nieuw proces tegen nazi-burge meester van Straatsburg Uitverkoop bij de Spoorwegen Hammarskjoeld uit Peking vertrokken Gissingen over resultaat der besprekingen Kibbelpartij tussen Costa Rica en Nicaragua aas, OPERATIE CICERO" WORDT VOORTGEZET Gloeilampjes Leven gaat overigens ongestoord voort fS&SEZ «ïf SekMn. SS Stel tijdstip voor aanval vast I 4,- - i Maria-dagen in Abdij van Tongerlo Bedrogen spion eist 100.000 van de ?s„rwp..eft°bW, Westduitse regering Mr D. A. Delprat com mandeur Oranje Nassau Aly Khan regelt alvast de opvolging Zwakke geslacht vergeet het meest Weinig-zeggend communiqué toch bemoedigend? Overstromingen in Griekenland en Finland Klopjacht op waanzinnige dader Tegen „onmenselijk optreden" Raad van Amerikaanse Staten vraagt wat zelfbeheersing PAGINA 3 dinsdag 11 januari 1955 m Propaganda ÏTeh"l' ÏÏSnfT«"WSchGSTfS. vïïSe UW pisten tot zinken ge0Ver- Tsjang Kai Sjek: Van de andere kant tetéfc I Ss m - allirs Amerikanen Vrij China Let-centrum SNOEPJE VOOR 24.000 SCHOOLKINDEREN Tot ivoede van Aga Khan Niet slechts prullen Eenmaal, andermaal Londen: enig optimisme In Londense kringen toonde men zich, ASPIRIN De bioscoop-aanslag in Ancona Zuidmolukse volk wendt zich tot V.N. De Costaricaanse ambassadeur in .V/ash- enkele wijken in de stad. waar de Ame rikanen huis aan huis wonen. Het re sultaat van die samenwerking is een grote hoeveelheid Amerikaans oorlogs materiaal. Er rijden duizenden jeeps rond. En de Chinese militairen dragen uni formen van Amerikaans materiaal en Amerikaanse schoenen. Er zijn echter ook tekenen van andere (en meer vreed zame) Amerikaanse invloed. De boekwin kels hebben grote voorraden Ameri kaanse boeken, inclusief de veelbesproken comics. De gespannen toestand heeft overi gens weinig invloed op het dagelijkse le ven hier. Nu en dan is er een luchtalarm, maar niemand trekt zich daar iets van aan. Behalve 's avonds want dan draait mén eenvoudig de hoofdschakelaar in de clectrjsche centrale om'en zet de hele stad in het donker. Intussen heeft men van overheidswege wel de nodige voor zorgsmaatregelen tegen luchtaanvallen genomen. Er bestaat een luchtbescher mingsdienst. Er zijn een aantal openbare schuilkelders. Het publiek kan gratis Het portret van Tsjang Kai Sjek prijkt overal. Er ivordt veel aandacht besteed aan het aankweken van vaderlandsliefde onder de bevolking. (Van onze correspondent ALFRED VAN SPRANG) TAIPEI (Formosa)Januari 1955 Vijf minuten over vijf. Voor het monumentale regeringsgebouw in het centrum van laipei staan feu militair muziekcorps en een erewacht met glimmend-groene helmen op. Een officier raadpleegt zijn horloge. vGeeft acht. De militairen nemen dc houding aan. De muzikanten brengen de instru menten aan dc mond. „Presenteert geweer. Als écn man voert de erewacht het bevel uit Dan zet 't muziekcorps het Chinese volkslied in. Het verkeer komt tot stilstand. De mensen op straat luisteren cerbiedi". Onmiddellijk Ua het volkslied klinkt 'n militaire mars. En op de tonen daarvan zakt de Chinese vlag op de toren van het gebouw langzaam en plechtig omlaag. De klaroenen schallen opnieuw. En het ver keer zet zich weer in beweging. Deze ceremonie speelt zich tweemaal per dag af. Vroeg in de morgen, als de zón opkomt, en laat in de middag, als zij onder gaat.. Het is één van de vele manie ren, waarop de overheid de bevolking wat nationaal bewustzijn tracht bij te brengen. Hetzelfde nationale bewustzijn, dat destijds op het vasteland volkomen ontbroken heeft, en één van de oorzaken was van de dèbacle van Tsjang Kai Sjek en de Kuomintang. Dat is het wat het leven op Formosa beheerst. Op de scholen, in de fabrieken, op de kantoren, in de verenigingen en in het leger. Het hele eiland hangt vo, met nationalistische vlaggen, portretten van Soen Yat-Sen en Tsjang Kai Sjek, poli tieke leuzen en propaganda. Elke samenkomst heeft het karakter van een politieke vergadering. De zaal is versierd met slogans. Men maakt drie buigingen naar het alom aanwezige portret van dr Soen Yat-Sen (de stichter van dg Chi nese Republiek), dreunt in koor de beginselen van die republiek op en zingt dan het volkslied. Iedereen is ook lid van een of andere politiek getinte vereniging, zoals het Jeugd Corps, de Vrouwenbond tegen Agressie, de Anti-Communistische Liga en vele andere. Er is practisch geen overheidsgebouw, hetzij school, vergaderlokaal of kazerne, dat niet schuil gaat onder de propaganda. Dwars over dc straten hangen spandoe ken met leuzen. Op de stations, op mu ren en schuttingen, op sportvelden en openbare vervoermiddelen wordt pro paganda gemaakt. De boekwinkels en kiosken puilen uit van het propaganda materiaal. De kranten (ook die in het Engels verschijnen) geven elk bericht een propagandistisch tintje. In versla gen over wat men hier de vestzak-oorlog ïls komma's en punten Generalissimus Tsjang Kai Sjek heeft er gisteren bij zijn collegae van de nationalis tische partij op aangedrongen een tijds limiet vast te stellen voor een tegenaan val op het Chinese vasteland. De genera lissimus sprak te Taipeh, de hoofdstad van Formosa, tijdens een herdenkingsplechtig heid voor wijlen dr Soen Jat Sen, de „vader van de Chinese republiek". 'In een communiqué van het Chinees- nationalistische ministerie van defensie wordt gezegd, dat communistische vlieg tuigen meer dan 100 bommen hadden laten vallen gedurende vier aanvallen op eilan den in de Tatsjengroep. De meeste bom men vielen in zee, doch enkele sloegen in en veroorzaakten brand in huizen van de burgerbevolking. Een communistisch vliegtuig werd door het luchtafweergeschut neergeschoten. De aanval was de eerste van het jaar. ■-X- a'"- De muren zitten vol met anti-communistische en pro-nationalistische propngandttHekcninge.il, dikwijls door schoolkinderen gemaakt. tekeningen krijgen om zelf een schuil kelder te bouwen. En op verschillende hoge gebouwen (in het bijzonder die, welke in de buurt van de regeringsge bouwen gelegen zijn) staat luchtafweer geschut. Maar tot nu toe hebben de communisten geen poging gedaan om de hoofdstad van Formosa te bombar deren en niemand gelooft, dat er voor- topig veel kans op is. Zo gaat men hier het zesde jaar van ballingschap in. Er is weinig hoop, dat men spoedig naar het vasteland zal kun nen terugkeren. Men blijft er echter naar streven. De propaganda is daarbij een sterk wapen. Wat die propaganda betreft, is er eigenlijk heel weinig verschil met de methoden in landen als Rusland en Rood- China. In plaats van Lcnin prijkt hier het portret van Soen Yat-Sen. En Tsjang Kai Sjek speelt de rol van Mao Tse Toeng. Hier bestrijdt men het communis me en ginds het imperialisme en het kapitalisme. En men heeft één ding ge meen: er is aan beide zijden weinig sprake van democratie. Op de voorbereidende vergadering van het Comité der Mariale Dagen in de Abdij van Tongerlo (prov. Antwerpen), is als algemeen onderwerp voor de Mariale Da gen van dit jaar vastgesteld: Maria's Koningschap in het licht der encycliek „Ad caeli Reginam". Kardinaal Van Roey heeft zijn volledige goedkeuring gehecht aan het voorgelegde plan der lezingen. Bekende godgeleerden hebben reeds een spreekbeurt aanvaard. De Mariale Dagen worden in de Abdij van Tongerlo gehouden van Maandag avond 29 Augustus af tot Woensdagavond 31 Augustus en zijn uitsluitend bestemd voor priesters, kloosterlingen en semina risten. De geschiedenis van Cicero, dc huis knecht van Sir Knatchbull Huguessen, de Britse ambassadeur tn Ankara tijdens de laatste wereldoorlog, die de geheime stukken uit de brandkast van zyn mees ter fotografeerde en aan de Duitsers ver kocht, krijgt een even onverwacht ais sensationeel vervolg. Het grootste bedrog in deze ongelo felijke historie van verraad kwam, zoals degenen, die de film „Operatie Cicero" hebben gezien, waarin de Britse acteur James Mason de titelrol speelde, zich Met gespannen aandacht blikt dc Duitse openbare mening thans naar Metz, waar gisteren een nieuw proces begonnen is te gen do door Hitler tot burgemeester van Straatsburg benoemde dr Robert Ernst. Reeds vóór het begin van de behandeling leest men in de Duitse commentaren, dat aan Ernst in elk geval gratie zal dienen te worden verleend. Ernst vertoeft sedert het einde yan de oorlog in Franse gevangenissen. Hij werd lange tijd in verscheidene processen ver- vertegenwoordigd. Het ene restaurant specialiseert in een -a la Peking. Een an der onderscheidt zich met haaienvinnen a la Shanghai. Een derde staat bekend om zijn hond a ia Canton. En er is zelfs een gelegenheid, welke niets anders dan slangengerechten bereidt. Het leven is overigens duur. En spe ciaal als men de uiterst lage salarissen In aanmerking neemt. Een ambtenaar verdient meestal niet meer dan hon derd gulden in de maand (plus enkele emolumenten als vrije maaltijden op kantoor, vrij vervoer en korting op ver schillende artikelen). Maar ook buiten landers (die meestal op de zwarte markt wisselen) leven hier verre van goedkoop. Een goede hotelkamer doet twintig gulden per dag, een eenvoudige maaltijd vijf gulden en een taxi minimaal drie gulden. rit met een Amerika drukt een krachtig stempel op het stadsbeeld. In de eerste plaats door de aanwezigheid van meer dan achthon derd militaire adviseurs, toegevoegd aan de Chinese strijdkrachten en de hon derden burger-deskundigen, die de Chi nezen op allerlei gebied helpen. Velen leven hier met hun gezinnen en er zijn Straat van Formosa heeft men fevenden tot helden verheven eh de be- V°Sg voofeZhet aanschaffen van etn gelden voor m„n heeft duizenden d. marine op t._g«ven; En sommigen waren zelfsz0 ~eidhig voering gebracht, dat zij hun aan"^9"Jf met hun eigen bloed geschreven De propaganda ontstaat meestal in Taipei. Tenslotte is dat de hoofdstad van Formosa (wat men nu Vrij China noemt). Generalissimo Tsjang Kei Sjek heeft er zijn residentie. Het kolossale overheids apparaat is er gevestigd. En de militaire staven hebben er hun hoofdkwartieren. Dat alles maakt Taipei tot een grote stad. Er wonen bijna zevenhonderddui zend mensen en met ver over de hon derdduizend fietsen kan het verkeer er dezelfde problemen opleveren als in an dere wereldsteden. De binnen stad heeft echte karakter van een Chinese stad diet haar overdekte trottoirs, haar vele fleurige uithangborden en haar herrie j, schreeuwende mensen, blerrende ra- win'kpJ1 overdreven-toeterende auto's. De „,pinic,S;.VerkoPen van alles, maar er zijn Hie Pr yji^Tl-artikelen. En de weinige. ao Vnrmnc Z1^n schreeuwend duur, omdat ™JktEE£a2w hollar op de wereld- P waard uf -^elft van dc officiële strrnJ ^Pvendien voert de rege- het kader Waa^fzuiniSingsregiem door, in het kadei waar-van chocolade, alcohol, schouwd worden. »e- De regering heeft ook beperkende re gels uitgevaardigd voor officiële diners. Èr mogen maar zoveel gerechten geser veerd worden en de pi ijs yan het dinei* tnag een zeker maximum met overschrij den. Maar dat neemt niet weg, dat Tai pei een dorado voor smufSJL? Zljn meer dan duizend eetgelegenhcden van luxieuze restaurants als het Grand Hotel en de Friends of China Club tot eetstal letjes in de openlucht, waar men voor een paar dubbeltjes een 'tie bami kan krijgen (en een goede 'cans op dysente- Slke stijl van Chinees eten is er De 24.000 Nederlandse schoolkin deren die geregeld naar de uitzen dingen van de stichting Neder landse Schoolradio luisteren, krij gen binnenkort een zakje met ver snaperingen. De vereniging Neder- lands Fabrikaat en de Ned. Ver van suikerwerk- en chocoladefa brikanten zijn de vriendelijke sui kerooms. Het geschenk wordt in April a.s. uitgereikt ter gelegenheid van de uitzending van de les „Ver snaperingen van Nederlands fabri kaat". Ter gelegenheid van allerlei gebeurtenissen tvorden optochten gehouden, die altijd grote belangstelling trekken. volgd als landverrader, totdat 't hof van be roep in Nancy vorig jaar besliste, dat hij als Duitser dient te worden beschouwd en dus niet wegens landverraad kon worden aan geklaagd. Ernst werd daarna op transport naar Duitsland gesteld, doch hij werd, nog voor hij de grens bereikt had, opnieuw gearresteerd, thans om als oorlogsmisda diger terecht te staan. De gehele Duitse pers heeft tegen deze gang van zaken een heftig protest aangetekend en, naar Duitse opvatting althans, is de berechting van de 58-jarige Elzasser zo iets als een proefzaak geworden voor de wens der Fransen om weer tot een vriendschappelijke samenle ving met de Duitsers te komen. Dr Robert Ernst is de zoon van een El zasser dominéé. Hij is na de eerste wereld oorlog naar Duitsland uitgeweken en heeft daar onafgebroken voor de culturele onaf hankelijkheid van de Elzas gewerkt. On der Hitler's bewind werd hij een leidende figuur onder de uitgeweken Elzassers, die een terugkeer van hun geboorteland naar het Duitse Rijk wensten. Ernst werd dan ook in 1940 uitverkoren om als burgemees ter van Straatsburg het Duitse bewind in deze stad te vestigen. Hij is vier jaren in deze functie gebleven en werd daardoor een der medewerkers aan het schrikbe wind, dat de inmiddels terechtgestelde gouwleider Robert Wagner in de Elzas heeft gevoerd. Hij wordt er daarom thans van beschuldigd Franse staatsburgers in de Elzas tot landverraad te hebben ver leid, Franse staatsburgers te hebben ge dwongen in Hitler's legers dienst te nemen en aan de plundering der stad te hebben medegewerkt. Volgens het Westduitse dag blad „Die Weit" zou Ernst zich bij dat alles „correct en fatsoenlijk" hebben ge dragen en hij zou in feite het toonbeeld zijn van de lijdensweg, die talrijke Duitsers onder Hitier's bewind zijn gegaan. Ernst is namelijk, nadat zijn spel in Straatsburg in 1944 verloren was, zelf sol daat in de Wehrmacht geworden. Hij ver loor zijn zeventien-jarige zoon bij Breslau. Zijn vrouw en dochter pleegden zelfmoord bij de intocht der Russen in Berlijn. Voor de krijgsraad te Metz verklaarde Ernst gisteren, dat hij „alleen maar het vijfde wiel aan de wagen" was geweest gedurende de oorlog. Hij zeide, dat hij geen instructies kon geven aan Wagner „Ik ben het slachtoffer van een mooie titel, in feite had ik geen invloed", aldus Ernst. zullen herinneren, toen de Duitsers aan Cicero een bedrag van meer dan 100.000 in bankbiljetten betaalden. De echte Cicero stapte aan boord van een schip en ging van Turkije naar Zuid-Amerika om daar een nieuw leven van rijkdom en overvloed te beginnen, ver van de mannen, die hij bedrogen had. Maar de sluwe Cicero zelf was even eens bedrogen. De biljetten waren vals en zijn uitstapje naar Zuid-Amerika ein digde in de gevangenis, na een veroorde ling wegens het uitgeven van vals geld. Thans echter, na zqn straf te hebben uitgezeten, is Cicero naar Turkije terug gekeerd omtegen de regering van West-Duitsland een eis tot schadevergoe ding in te dienen van 100.000, plus nog een extra-vergoeding wegens de maan den, die hij in de gevangenis heeft door gebracht. Naar een verslaggever van de „Daily Mail" uit Bonn meldt, maakt hij een re delijke kans, dat zijn eis wordt ingewil ligd. Een woordvoerder van het mini sterie van buitenlandse zaken te Bonn heeft namelijk verklaard: „Als de zaak voor het gerecht komt, gebeurt dat krachtens een thans in behandeling zijnde wet over de vaststelling van de aanspraken op het voormalige Duitse rijk. Voor degenen, die de film „Operatie Cicero" waarin een enigszins geromanti seerd, maar overigens getrouw verslag van deze opzienbarende spionnagege- schiedenis wordt gegeven, niet heb ben gezien, zij vermeld, dat „Ope ratie Cicero" begon op de -Britse ambassade in Ankara tijdens de laatste wereldoorlog. Cicero was een 50-jarige Albanees, wiens ware naam Elyesa Han- sa luidde. Zijn meester, Sir Knatchbull Huguessx, kende hem als Dieilo Als huisknecht had hij toegang tot de parti culiere vertrekken van de ambassadeur en de brandkast met vertrouwelijke stukken. Geregeld nam Cicero deze stuk ken uit de safe, fotografeerde ze en legde ze weer op hun oude plaats terug. Franz von Papen, die toen Duits am bassadeur was in Turkije, heeft in zijn memoires melding gemaakt van Cicero s laatste slag: het fotograferen van de co des en documenten, die betrekking had den op D-dag, de Normandische invasie. De Duitse geheime dienst zond de microfilms naar Berlijn, doch daar wer den ze tengevolge van de tussen de ver schillende departementen bestaande ri valiteit terzijde gelegd. Mr D. A. Delprat. directeur der N.V. Stoomvaartmaatschappij „Nederland" en voorzitter van de hoofdstedelijke Kamer van Koophandel, is gisteren 65 jaar ge worden. „T De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J Algera, was een der eersten die hem 's morgens feliciteerden. In besloten kring in het Scheepvaarthuis deelde de bewindsman mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd mr Delprat te be vorderen tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Prins Aly Khan heeft Maandag te Cairo zonder veel omhaal bekend gemaakt, dat h« z\jn vader, de Aga Khan, zal opvolgen als geestelijk leider van dc twintig mil- lioen Mohammedanen van de Islailieteu- secte. De Aga Khan, voor wiens leven enige dagen geleden gevreesd werd, doch die nu te Assoean in het Zuiden van Egypte herstellende is, brak in woede uit, toen hij kennis nam van de bekendmaking van zijn zoon. Hij zeide, dat hij zelf z>jn op volger bekend wil maken en dat alleen hij gerechtigd is zulks te doen. In deze tijd van balans- opruiming ruimen ook dc N S tal van goederen op, namelijk tienduizen den gevonden voorwerpen en voorts honderden ba gagestukken, die werden geweigerd of niet werden afgehaald. In Utrecnt heeft men al deze spul len bijeengebracht en voor de openbare ver koop bestaat altqd grote belangstelling. Hoeden en jassen zijn dit jaar bijzonder favo riet. Er zijn oude. inge deukte en verfomfaaide hoeden, die per kist van enige tientallen tegelijk worden verkocht, maar er zijn ook degelijke he renhoeden van goede kwaliteit, die per stuk van de hand worden ge daan. Als men zich een beeid wil vormen over wie nu wel het meest vergeet achtig is, de man of de vrouw, dan komt onbe twist het zwakke geslacht als meest „vergeetachtige" groep uit de bus, getuige een verbluffende ver scheidenheid aan shawls, hoedjes, dopjes hand schoenen, mantels, bood schappentassen, nagclgar. nituren, handtasjes en parapluies. Wandelstok ken waren er evenwel ook in alle soorten, stevige stokken met soms een zil veren knop, verder brii- lendozen en portemon- naies, honderden glacé handschoenen en sokken, maar ook stevige dijklaar- zen en jachtgarnituren. Het zijn stellig niet al lemaal prullen, die wor den vergeten in de trein. Daar getuigt niet alleen een enorme tafel met ca mera's, horloges, aanste kers en vulpennen van, doch dit bewijzen ook de vitrines met gouden en zilveren voorwerpen: fraaie broches, trouwrin gen, zilveren vulpennen en zelfs een gouden en diverse zilveren sigaret tenkokers. zilveren rozen kransen en bijzonder fraaie medaillons. Wat is de geschiedenis van al deze kleinoden? Niemand weet het, niemand kent de eigenaar of eigenares se van deze misschien zo kostbare famlliekelflodart, die in vreemde handen overgaan. Het popje en de beer en al dat andere speelgoed, dat kinderen onder de bank van de coupé hebben laten lig gen zal teloor gaan in de enorme massa andere spullen, die opkopers op grote karren meenemen. Het vergeten visgerai wordt verkocht aan een geïnteresseerde, die mis schien gaat vissen hon derden kilometers van de plaats waar de eigenlijke eigenaar woont. Er gaat een bepaalde bekoring uit van al dez.e vergeten spullen, omdat ze alle een eigen geschie denis hebben, zoals dat beursje van zwarte gitjes, dat misschien tientallen jaren in de tas van een oude dame heeft gelegen of die strooien zonnehoe den, die de hoofden van opgewekte vacantie-gan- gers hebben getooid. De niet afgehaalde of geweigerde goederen zijn meer onpersoonlijk Ze staan daar in kisten of dozen met verminkte adressen er nog op. Drink glazen en spijkers, turf molm en lederwaren drijfriemen en zelfs ka chels. Artikelen. die rechtstreeks van de fa briek zijn verzonden naar de geadresseerde, die niet op kwam dagen. Vandaag gaan al de ie artikelen onder de deur waardershamer door en worden de N.S.-depots weer opgeruimd, om plaats te maken voor nieuwe hoeden, dassan. shawls en ander kinder speelgoed, want de ver geetachtigheid blijft groot; zij neemt zelfs iedere dag nog toe. De secretaris-generaal der V. N., Dag Hammarskjoeld, en de premier van communistisch-Cliina5 Tsjoe En Lai, hebben gisteren bun vierde en laatste onderhoud gehad over de kwestie van de vrijlating van de militairen der V. N., die nog in China worden vastgehouden. In een gemeenschappelijk communiqué, waarvan de inhoud zowel te Peking als in het hoofdkwartier der V. N. te New-York werd bekend gemaakt, wordt gezegd dat het overleg betrekking heeft gehad op „kwesties, verband houdende met de vermindering van de wereld spanning". „Wij zijn van oordeel" zo zeggen de twee staatslieden 'n het communiqué, „dat deze besprekingen van nut zijn ge weest en wij hopen het contact, dat bij deze bijeenkomst 's Se'egd, te kunnen onderhouden". Er wordt niets gezegd over de elf Amerikaanse vliegers, die door de Chinezen op beschuldiging van spionnage tot gevangenisstraf zUn. veroordeeld, noch over de andere militairen der V.N., die sinds de Koreaanse oorlog worden vast gehouden. Zoals bekend was Hammarskjoeld op verzoek van de Algemene Vergadering der V.N. naar Peking gegaan om de vrij lating van deze mannen te bewerken. De secretaris-generaal en zijn mede werkers zijn hedenmorgen zeven uur plaatselijke tijd reeds per vliegtuig uit Peking vertrokken De terugreis gaat via Kanton, Hongkong_ Tokio, Honoloe- loe en San Francisco. Hammarskjoeld wordt tegen het einde van de week in New York verwacht. Na afloop van het laatste onderhoud dat één uur en twintig minuten duurde, bood Tsjoe En Lai z'ijn gasten een af scheidsdiner aan. Tevoren had de Zweed se ambassadeur te Peking, Hugo Wistraud een receptie aangeboden, waarbij ook de delegatie onder Tsjoe En Lai, die de be sprekingen met Hammarskjoe'ld heeft ge voerd, aanwezig was. In totaal hebben de besprekingen dertien en een half uur geduurd. Diplomaten, die aan dc V.N. zijn ver bonden, verklaarden gisterenavond niet te weten, of het communiqué betekent, dat de pogingen van de secretaris-generaal enig succes hebben gehad of dat de reis tevergeefs is geweest. Volgens hen dient men 't verslag van Hammarskjoeld af te wachten. Geconstateerd wordt evenwel, dat de secretaris-generaal overeenkomstig de Chinese wens heeft afgezien van het openlijk noemen van het doel zijner reis In het communiqué wordt slechts gezegd, dat de besprekingen gevoerd zijn „als re sultaat van de suggestie voor persoonlijk overleg, welke de secretaris-generaal in zijn telegram van 10 December heeft ge daan, en 't telegram, waarin de premier en minister van buitenlandse zaken van de Chinese volksrepubliek zijn instem ming hiermee betuigde". In Amerikaanse kringen bij de V.N. heeft men de indruk, dat Tsjoe en Lai aan Hammarskjoeld een aantal voorstellen met betrekking tot de Amerikaanse ge vangenen in China heeft voorgelegd. Deze voorstellen, die volgens Peking tot ver mindering van de internationale spanning zouden kunnen bijdragen, zouden voor namelijk gaan over de houding van de V.S. ten aanzien, van communistisch China. Minister Foster Dulles zou vandaag nog hierover besprekingen voeren met Cabot Lodge, de Amerikaanse afgevaar digde bij de V.S. In niet-Amerikaanse Westelijke krin gen bij de V N. achtte men het commu niqué over de besprekingen In Peking „bemoedigend", alleen al om het feit, dat men het eens kon worden over een ge zamenlijk communiqué. ook enigszins optimistisch over het resul taat van Hammarskjoelds missie. Het feit, dat reeds de vierde bespreking de laatste kon zijn, wordt door sommige waarnemers ais een aanwijzing beschouwd, dat er vorderingen zijn gemaakt. Zij menen, dat men mag hopen, dat Peking een „clement gebaar" zal maken ten aanzien van de veroordeelde vliegers. Anderen zijn deze mening niet geheel toegedaan. Zij verwachten, dat in het ge val Hammarskjoeld toch geslaagd zou zijn, Peking toch nog enige tijd zal wach ten met de publicatie van een besluit, om „redenen van prestige". Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen dat de Britse zaakgelastigde in Peking, Humphrey Trevelyan, aan zijn regering een uitgebreid rapport over de besprekingen zou hebben gezonden. Men bewaart er op het „Foreign Office" even wel het diepste stilzwijgen over. Andrew Cordier een medewerker van Hammarskjoeld op het secretariaat-gene raal, las het communiqué gisteravond tij dens een Amerikaans televise-program ma voor. Hij zeide: „Het is de moeite waard op te merken, dat alle besprekingen in een vriendschappelijke sfeer zijn ge voerd en dat beide partijen de redenen van Hammarskjoelds missie op de meest grondige wijze hebben besproken Dit kan een soliede basis vormen voor een voort zetting van 't contact dat in Peking werd gelegd. nemen! Het Bayer-krui» is Uw beste waarborg! Gisteren zijn militairen ingeschakeld om tweeduizend mensen in veiligheid te brengen, die door overstromingen in Noord-Griekenland zjjn geïsoleerd. Reeds zeven personen zijn daar verdronken. De geïsoleerden bevinden zich te Port Lago, aldus het Griekse ministerie van binnen landse zaken. Thracië en Macedonië zijn de twee zwaarst getroffen gebieden. In een Thracisch dorp stortten zeventig hui zen tengevolge van de overstromingen in. De overstromingen zijn het gevolg van zware regenval en dooi. Ook in Finland zijn overstromingen. De rivier de Kumo overschreed haar oevers door dooi en nieuwe sneeuwbuien, het geen tot gevolg had, dat te Pori Port in West-Finland 300 huizen in het water kwamen te staan. West-Zweden is Maandag getroffen door een zware sneeuwstorm met wind snelheden van negentig kilometer per uur. Alle luchtverbindingen werden ver broken en het verkeer te land onder vond ernstige hinder. De Italiaanse politie zou er in geslaagd zijn de identiteit vast te stellen van de man die Zondag vier handgranaten gooide in een bioscoop te Ancona. waardoor twee personen werden gedood en 48 gewond. Het betreft hier, volgens de eerste be richten, een douane-beambte, die in een vlaag van verstandsverbijstering zou hebben gehandeld. Het is de 40-jarige Michele Cannarozzo. Hij is nog voortvluchtig en men vreest, dat hij mogelijk nog meer aanslagen zal plegen. Bij huiszoeking heeft de politie ft.l. een dagboek gevonden waaruit blijkt, dat hij van plan is aanslagen te plegen in ker ken en theaters. De gehele politiemacht is op de been pm de man op te sporen. De vertegenwoordiging van de Zuid- Molukken in Nederland deelt mede een afschrift van een resolutie te hebben ontvangen, die het Zuidmolukse volk op Ambon einde December heeft ingezonden aan de Veiligheidsraad, aan Amerika, En geland en enkele, andere landen. In deze resolutie wordt „op de Verenig de Naties en de Veiligheidsraad een drin gend beroep gedaan een einde te maken aan het onmenselijke optreden der Indo nesische troepen op Ambon en aan de koloniale onderdrukking van Indonesischs zijde". Hanau Duitsland Men heeft zich hier al grote zorgen ge maakt over het a.s. carnaval. De prin ses van de feestdagen is namelijk een 17-jarige jongedame. Ze zal al de carna valsdagen een wekker bij zich dragen, die precies om twaalf uur 's avonds zal aflopen. Ze moet zich dan namelijk met de grootste spoed naar huis begeven. Verder zal ze, gelijk monsieur Mendès- France, niets anders dan melk drinken. Dat hebben de inrichters van het car naval aan de ouders van de prinses moeten beloven. Moskou Een Sovjet-staatsfabriek zal zich in 1955 gaan bezig houden met het ver vaardigen van 200 millioen ansichtkaar ten. Het zullen artistiek zeer verant woorde kaarten worden, verzekert de Moskouse radio en ze zullen onderwer pen behandelen als het gezinsleven, vriendschap, liefde, werk en rust. De beste Sovjet-schilders zullen hun vaar digste penselen er aan wagen. Neiv York Sinds enkele dagen zijn een vierhonderd niet bepaald van de armste Noord- en Zuid-Amerikanen vertrokken voor de „reis van Uw leven" rond de wereld in 97 dagen. De prijzen voor dit droom- tochtje met het Zweedse, in Nederland gebouwde passagiersschip, de „Kungs- holm", bedragen ongeveer van 12.000 tot 36.000. Dat verschil zit dan vooral in de nog grotere luxe van de apparte menten. Enkele havens, die aangedaan worden: Madeira, Gibraltar, Napels, Suez, Bombay, Singapore, Bali, Manilla, Hongkong, Kobe, Honoloeloe, San Pedro (Californië) en dan door het Panama kanaal weer naar het prozaïsche New York. De raad van Amerikaanse staten heeft ington heeft op de bijeenkomst verklaard, Maandag op Nicaragua en Costa Rica een beroep gedaan om vijandelijkheden te ver mijden, terwijl de organisatie de menings verschillen tussen deze twee landen be spreekt. De raad, die gisteren op verzoek van Costa Rica in Washington in spoedverga dering was bijeengekomen omdat dit land zich bedreigd voelde door Nicaragua, nam een resolutie aan, waarin nota werd geno men van de klacht van Costa Rica, dat Ni caragua een Inval op Costaricaans gebied voorbereidt. De raad besloot op 12 Januari opnieuw bijeen te komen om de meningen van de leden der organisatie over de kwes tie te horen. dat Nicaragua reeds maandenlang „groe pen avonturiers" opleidt voor een inval in Costa Rica en dat alleen de raad be schikt over middelen om de inval te ver hinderen. De ambassadeur van Nicaragua, die overhaast naar Washington kwam gevlo gen, verklaarde dat de beschuldigingen van Costa Rica „leugens en laster" waren. Hij zei dat de tien buitenlandse transport vliegtuigen in Nicaragua, die volgens Cos ta Rica een aanwijzing waren dat een in val aanstaande was. behoorden tot de Ve nezolaanse luchtmacht en dat deze toe steilen, die slechts een vriendschapsbezoek hadden gebracht, inmiddels Nicaragua weer hadden verlaten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3