NIEUWE TOVERFORMULE VOOR MONACO-RALLYE de strafpuntlozen Oorlogsverklaring aan Russen verbeterden nog twee schaats-records MCBS!!! De Nederlandse deelnemers WYBERT Het Wespennest De XXVe Rallye naar Monte Carlo (1) /•VONDST in 'T ZOEKLICHT^ Vassili Stalin overleden RIJDEN ONDER DRANKINVLOED RADIO PROGRAMMA On ze dagelijkse PUZZLE „geheime" moyennes Vier klassementsproeven ei Kruitdamp en crisis Veertigers ver-uit liet meeste scliuldig Maagbezwaren Twintig equipes, vier startplaatsen luist nu! Bouwmeester leidt in Hoogoven-tournooi David Duncan DINSDAG 11 JANUARI 1955 PAGINA 4 Nieuwe formule Door MARTIN W. DUYZINGS Alleen maar lawines Winter pauze Cadeau voor Chiron Straf puntenregen En wat het met deze Rallye wel worden moet als het, naar de weer- geleerden hardnekkig voorspellen, gedurende de eerstvolgende veer tien dagen wérkelijk winter wordt en hoeveel rekenmachines men in de Monagese permanence van de International Sporting Club dan wel nodig zal hebben om onze strafpuntenverzamelingen min of meer te ontwarren, dêêraan durft nu nu de karavaan zich links en rechts in Europa naar de start plaatsen begeeft geen mens nog te denken! B. M. R. S. mimi ZWARE BOERDERIJBRAND IN HOOFDDORP BRAND MAAKTE MUZIEK INSTRUMENTEN WAARDELOOS DOOR DRAAIENDE AS GEGREPEN Arbeider op slag gedood HONDERDMAAL INGEBROKEN Sittardse politie arresteerde Nijmegenaar (The bramble bush) (Wordt vervolgd). Oplossing van gisteren JJëT „DINER DE GALA'' had zeven gangen. Wij zaten daar in gezelschap van twee roestrode Royal Air Force-snorren, die respectievelijk William Humphries en John Biggin heetten en wij luisterden tussen de potage en de pudding geboeid naar een hall dozijn tafelredenaars, die alleen maar vriendelijke dingen aangaande het Vorstendom Monaco in het algemeen en de, van oudsher zo befaamde Rallye naar Monte Carlo in het bijzonder te verkondigen hadden. Doch toen zowel de gala-pudding als de redevoerin- gij voorbij waren en men niet zonder plechtigheid de Rallye naar Monte Carlo 954 in het graf legde, heerste er niet alleen onder de H.H. deelnemers doch zélfs onder de H.H. organisatoren een sfeer, die voornamelijk naar diepvries smaakte en liet mister William Humphries, die met zijn bescheiden deviezen- toewijzing en zijn Sumbeam-Talbot helemaal van Glasgow naar de Rivièra was gereden teneinde te ontdekken, dat er in één rondje Piccadilly Circus Men corrigeerde dat. in allerijl, in een slot-klassementsproef: een onversneden scheur- en boenderpartij rond het beruch te Grand Prix-circuit door de straten en de stegen van Monaco. Het hielp inder daad. Toen de kruitdamp was opgetrok ken, leidde een befaamd coureur als Louis Chiron, wiens wieg overigens pal naast het onderhavige circuit had ge staan, het algemeen klassement, vond men de argelozen opnieuw in de laagste regionen en waren wij de fraaie K.N.A.C.- beker voor de beste Nederlandse presta tie alweer kwijt nog voor wij hem te be zichtigen hadden gekregen. Goed!, maar vervolgens holde de Franse Alfa Romeo- rijder Houel, wiens bloeddruk al vele jaren lang stijgt zo gauw hij zijn aarts vijand Louis Chiron bij zijn naam hoort noemen, met een protest tegen de zege vierende Monegask naar de wedstrijd jury, wist men diensvolgens aan het slot- diner nog altijd niet precies, wie de 24ste Rallye naar Monte Carlo nu eigenlijk wel gewonnen had, viel daardoor de altijd zo schilderachtige parade der deelne mers op het pleintje van de Vorst zowel figuurlijk als letterlijk in de modder en verlieten wij tenslotte het Vorstendom in de overtuiging, dat de lieden van de In ternational Sporting Club, die het feest organiseren, aan een geduchte crisis be gonnen waren. Nu had het dat is waar de organi satoren verleden jaar niet bepaald mee gezeten. Toen wij, nauwelijks een week voor de start van de Rallye, in de omge ving van Digne in gezelschap van Jan Flinterman en Klaas Barendrecht het pa norama wat verkenden, kon men er zijn eigen woorden niet verstaan temidden van het gerinkel der sneeuwkettingen en stonden er in een kleine garage van Castellane, waar het vroor alsof het nooit wilde ophouden, al drie zorgvul dig aan flarden gereden automobielwrak ken, die de start in Monte Carlo wel nooit meer zouden halen. Doch precies een etmaal vóór men in Monte Carlo, Lissabon, Athene, Palermo, München, Stockholm, Oslo en Glasgow het start schot zou gaan lossen, begon het links en rechts in Europa op oorverdovende wijze te dooien en aangezien ons daar door als enige vermeldenswaardige at tractie uitsluitend een verhoogd lawine gevaar overbleef, wist vriend en vijand toen al, dat het met de Rallye naar Mon te Carlo anno 1954 een ongemeen saaie en onbedaarlijk taaie geschiedenis zou gaan worden. Dat wérd het dan ook. Alleen het handjevol moedigen dat (voor het eerst na de jongste krijgsbe drijven) uit Athene gestart was, had drie op een mistige najaarsdag tegenwoordig méér auto- mobilistiscli avontuur steekt dan in sommige moderne automobiel-Rallyes, zijn snor afkeurend in zijn Courvoisier hangenen zei hij, alsof hij het méénde: „never again!" Gij herinnert U wellicht, dat het met die Rallye naar Monte Carlo van verleden jaar inderdaad geen opgewonden geschiedenis was geweest. Toen men, bezuiden Digne, de Rallye-karavaan, die toen al meer dan drieduizend kilometers verslonden had, op de Col des Lecques door de mangel van een klassementsproef haalde, waren er nog altijd meer dan driehonderd zonder één enkel strafpunt en hoewel men vervolgens op de Col des Lecques wel wat strafpunten en wat misverstanden produceerde, bleek ook deze, min of meer beslissende klassements proef van het kinderachtige genre, hetgeen onder meer mocht blijken uit het feit, dat een volslagen argeloze equipe als die waartoe ondergetekende de eer had te behoren, op een onbewaakt ogenblik zowaar als de best geplaatste Nederlandse ploeg ten toon werd gesteld! weken later nog altijd blaren in zijn handen van het gewroet met sneeuw schoppen, doch de rest van de karavaan holde ongehinderd met vorsteijke moyen nes over het VVest-Europese wegennet en als de organisatoren toevallig dat klassementsproefje op de Col des Lecques niet hadden uitgevonden, zouden we vermoedelijk met z'n allen strafpuntloos in Monte Carlo zijn gearriveerd. De nijvere lieden van de Internationa] Sporting Cub staken, bij onze aankomst op de Quai Albert Premier, oudergewoon te jammerend hun handen in de lucht en verzekerden ons, dat het een ongemeen fijne Rallye geworden zou zijn als de winter niet juist gedurende de Rallye- dagen een korte doch catastrophale pauze gehouden had. Zij vertelden de habitués onder de deelnemers daarmee uiteraard niets nieuws. Het is waar: de automobieltechniek heeft, sedert men in 1911 de eerste Mo- naco-Rallye verreed, zulke barre vorde ringen gemaakt dat men tegenwoordig bij goed weer zelfs i: de Alpen met een normale automobiel voor huis-, tuin- en boodschappengebruik, moyennes van zestig k.m.u. kan draaien zonder dat men per se in een ravijn of een zieken huis terecht behoeft te komen maar als het in Januari inderdaad voor-oor- logs winteren wil, zoals drie jaar ge leden byvoorbeeld, dan heeft men ook in het jaar 1955 aan zo'n Rallye naar Monte Carlo zijn handen meer dan vol, verandert de Rallye-karavaan binnen de kortste keren in een rijdend auto-kerk hof en telt gij de lieden, die dat alles zonder strafpunten en zonder brokken weten te overleven, na afloop in het parc-fermé te Monaco zonder moeite op de vingers van één enkele kinderhand. Het had dus ook verleden jaar inder daad wel een volop boeiende Monaco- Rallye kunnen worden, doch nu werd het een toonloze affaire: zonder brok ken, maar ook zonder veel avontuur. Mét mister Humphries uit Glasgow gin gen nog enige honderden Rallye-deelne- mers, die waarachtig hun inschrijfgeld niet storten, omdat zij alleen maar op comfortabele wijze ongehinderd naar Monaco willen jakkeren, opnieuw te leurgesteld naar huis. Geen week later werd men in Monte Carlo overstroomd met weinig lovende krantenknipsels uit alle windstreken. Het regende critiek op het evenement, dat eens als het abso lute summum van de automobielsport gegolden had, en zoals dat dan wel gaat: er werd met deze critiek ook wel wat overdreven. Men bleek het niet alleen niet eens met de weersomstandigheden, waaraan de International Sporting Club uiteraard niet bar veel kon verande ren, doch men kraakte bovendien de twee klassementsproeven. Louis Chiron, zei men, had zijn over winning practisch cadeau gekregen, Twee maanden lang had hij de gelegen heid gehad om, royaal graaiend in de geldbuidel, hem voor dat doel door de Italiaanse Lancia-fahriek ter beschik king gesteld, zowel de Col des Lecques als het Monagese circuit zo dikwijls op en af te trainen, dat iedere amateur, die het zonder fahriekssteun, een fabrieks- automobiel en mét slechts drie dagen training stellen moest, practisch al kans loos was nog voor hij zijn wagen naar de startstreep reed. En wat men, in feite van de Monagese organisatoren wilde, was een Rallye die ook onder „ongunstige" (dat wil zeggen: weinig winterse) weersomstandig heden zo zwaar zou zijn, dat men de be slissing niet meer zou behoeven te for ceren dank zij enig vrijwel onbegrijpe lijk gegoochel met even duistere als in gewikkelde toverformules. De International Sporting Club aar zelde nog. Maakte men de Rallye in derdaad zo zwaar, dat men in ieder ge val een beslissing forceerde alvorens de karavaan de Rivièra bereikte, dan liep men het gevaar, dat het feest, té zwaar zou worden voor het geval het bij wijze van uitzondering, eens niet tijdens Uw zomervacantie doch hartje- Januari winteren wilde. Men hééft de Rallye naar Monte Carlo niet uitgevonden teneinde de deelnemers te verhinderen het Vorstendom en deszelfs roulette-tafels te bereiken. Integendeel: men heet U in het Casino na afloop van zo'n Rallye gaar ne welkomen zo de Internationa] Sporting Club inderdaad de Ideale Wed strijdformule bedacht met als gevolg: dat slechts de winnaar, verkleumd en dizzy en niets dan onbegrijpelijke klan ken mummelend, de finish zou kunnen bereiken, dan zou de International Spor ting Club het bij de Casino-directie voor goed bedorven hebben Doch de International Sporting Club moest wel anders, graag of niet. Zelfs de Franse pers meldde openlijk, dat de Rallye naar Monte Carlo aan twee nieu we slappe winters royaal voldoende zou hebben om definitief te overlijden en daarom braken de organisatoren het wedstrijdreglement ten einde raad dan grondig af en bouwden zij een nieu we wedstrijdformule: men wijzigde de routes: de Monaco- starters, die vroeger helemaal naar Amsterdam gezonden werden, worden nu op zéér moeilijk terrein in Frank rijk zelf bezig gehouden: de routes van Lissabon en (zélfs) van Athene zijn opnieuw zwaarder dan die van verleden jaar: alle routes komen tezamen in Gap; zowel de route tussen Gap en Monte Carlo als het moyenne, dat de deel nemers daar permanent moeten draai en (met kans op geheime controle posten onderweg) zijn tot nu toe on bekend, zodat geen der deelnemers ditmaal gelegenheid heeft gehad, dit traject te oefenen. Dit traject is niettemin zo zwaar, dat men verwacht, dat geen der deelne mers zonder strafpunten in Monaco zal arriveren. Voor de 100 deelnemers „met de min ste strafpunten" heeft men dan nog drie kleinigheden in petto: een rem-, zwaai-slinger-en-acceleratieproef van het gewone, onzalige recept (op Vrij dag 21 Januari, één dag na aankomst der overlevenden); een race over een 325 K.M. lang bergcircuit, volge- strooid met Cols van het genre-Braus, Turini en Saint Jean, met een tot het laatste ogenblik geheim gehouden verplicht moyenne (op Zaterdag 22 Januari); en tenslotte: tien dolle rondjes om het hardst op het Monaco- circuit, (Zondag 23 Januari). Nu zal er na afloop van de Rallye naar Monte Carlo 1955 (de 25ste!) ongetwij feld wel niemand meer gevonden wor den, die hardop beweert, dat de over winnaar de beker van de Vorst en de daaraan verbonden 1.200.000 francs vol maakt cadeau gekregen heeft en deze wetenschap alleen al heeft de Rallye naar Monte Carlo van de ondergang ge red. Opnieuw verzamelt men Maandag 17 Januari a.s. meer dan 360 deelne mers aan de start. Onder hen vindt men een aantal cracks, die het verleden jaar lieten afweten als zijnde de Rallye niet meer sensationeel genoeg: Ian Appleyard bijvoorbeeld, de Engelse Jaguar-virtuoos en Ken Wharton, de man, die in onze eigen Tulpen-Rallye al een kast vol edel metaal verdiende en die nu, met onze landgenoot Jan Langelaan als co-equi- pier, aan boord van een speciaal gepre pareerde fabrieks-Daimler een gooi doet naar de overwinning. Zo groot bleek, dank zij de nieuwe wedstrijdformule, die van deze Rallye een volmaakt on overzichtelijk slagveld belooft te ma ken, de aantrekkingskracht van het Mo nagese evenement, dat onder meer van Engelse zijde alle bestaande deelne mersrecords royaal gebroken wérden en dat ook het Nederlandse Rallye-gezel- schap weer groeiende bleek. In het Sportpaleis te Antwerpen heb ben Van Vliet en Derksen Zaterdagavond een koppelwedstrijd over 100 km. gewon nen in 2 uur 1 min. 30 sec.. De uitslag luidde verder: 2 Schulte—Peters; 3 Hoer- mannPreiskeit (Did); 4. Arnold Mockbridge (Austr.); 5. gebr. Von Bueren (Zwits.); 6. De Paepe—Severijns (B.); 7 ForliniSenfftleben (Fr.); 8. De Beuc- kelaereAcou (B.); 9/10. RyckaertVan de Velde (B.) en PlantazHarm Smits (Ned.) Een te Braine l'Alleud gehouden in ternationale cross country over 12 km. is in een zege voor de Belg Frans Her man geëindigd. Hij noteerde 35 min. 50 sec. Tweede werd Peter Driver (GB) in 36 min. 18 sec.; derde Lucien Thys in 36 min. 46 sec.; vierde Smeets in 37 min. 18 sec. en vijfde Van der Hoeven (allen Belg.) in 37 min. 34 sec. Onze landge noten Verbaan. Janus van der Zande. Van den Veerdonk en Huygens bezetten respectievelijk de 14. 18e, 23ste en 26ste plaats. te Moskou hebben gewend, teneinde na- EENS VLOOG Vassili Stalin aan de dere inlichtingen te krijgen, echter tever- kop van een machtig eskader bom- geefs. Dat was in 1954. Sinds geruime bardementsvliegtuigen. Dat was bij tijd werd ze daarna niet meer te Moskou de 1 Mei parade op het Rode Plein in gezien en men vermoedt, dat men haar 1952. Beneden stond zijn vader, op de een verblijfplaats in een kleine stad in muur van het Kremlin. De machtige een afgelegen provincie heeft aangewezen, wuifde zijn zoon, de commandant toe. Beoordelaars van de toestand in Sovjet- Vassili Stalin behoorde tot de kopstukken Rusland te Wenen wijzen er in verband van het Rode Leger. Hij had om zo te met de geruchten rond Vassili Stalin op, zeggen de maarschalkstaf al in zijn ran- dat reeds bij Stalins „uitvaart" bleek, sei. Maar sinds Stalins dood heeft men hoe weinig diens opvolgers met hem op niets meer van hem gehoord. Dit is des hadden. Hij en z'n zuster behoorden niet te vreemder, omdat hij vaak genoeg tot de officiële genodigden en werden over de tong ging. Want Vassili was een vrijwel genegeerd. Er was geen sprake hardhandig optredend heerschap, dat zich van officieel rouwbeklag. En Vassili be veel op zijn relaties in het Kremlin liet hoorde niet tot de slippendragers. Hem voorstaan. werd niet toegestaan, de kist te helpen En nu komt van achter het IJzeren Gor- dragen De kostbare geschenken welke dijn het bericht, dat Vassili Stalin in een Stalin bij zijn zeventigste verjaardag uit concentratiekamp gestorven zou zijn. Hem SS bmtenland ontving en wa r p moet het lot getroffen hebben van Be- Vassili een oogje had. werden tot nat o- ria's medewerkers en vrienden, die stuk naa' bezit verklaard en buiten Stalins voor stuk geëlimineerd zijn. Het bericht erfenis gehouden. van de dood van Vassili Stalin is tijdens vassili en Svetlana zijn kinderen uit de Kerstdagen in Wenen begonnen te cir- stalins tweede huwelijk, dat hij in 1921 culeren. Daar arriveerde een diplo- met zyn secretaresse Nadesda Aleloejewa maat van een kleine mogendheid uit Mos- sj00(; Vassili werd reeds op zijn negen en kou, om er zijn vacantie door te brengen twintigste jaar tot generaal van de Sov- Volgens hem zou in de stad aan de jet-iuchtmacht bevorderd. Moskwa hardnekkig beweerd worden, dat Vassili Stalin reeds in de herfst van indien Vassili in een concentratiekamp het vorig jaar het. tijdelijke met het eeu- gestorven is. heeft hij het lot gedeeld van wige heeft verwisseld. Joseph Stalin, een zoon van de dictator, „i„ een nencenniiike "it diens eerste huwelijk geboren en die grote, door Malenkof ondernomen zuive- der artillerie in 1942 door de Duitsers Wil „n„ in" 1953B*èarre«têérH gevangen genomen. Hij stierf eveneens in z m naar een concentratiekamp in Sibe- een concentratiekamp. Onder welke om zijn, tiaar ecu lumeuuoi hpcmoiilui standigheden is intussen nog steeds met rie overgebracht en aan een besmettelij- si z|kerheid vastgesteld. Naar 't schijnt ke ziekte overleden zijn. hebben de Nazis vergeefs geprobeerd, hem Z'n zuster Svetlana zou zich herhaal- over te halen in het door hen gevormde delijk tot Malenkof en het algemeen se- Russische bevrijdingsleger dienst te ne- cretariaat van de communistische partij men. Uit een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek „Toepassing der Wegenverkeerswet 1953" blijkt, dat in 1953 wegens misdrijven, vermeld in de Wegenverkeerswet, minder onherroe pelijke veroordelingen werden uitge sproken, dan het jaar tevoren: 5.771 te gen 6.109 in 1952. Het overgrote deel dezer uitspraken betrof rijden onder invloed van alco holhoudende drank, n.l. 4.492 (5.002 in 1952). Per 100.000 inwoners werden 43 (48) veroordelingen wegens dit misdrijf onherroepelijk. Naar de aard van het voertuig, dat werd bestuurd, kunnen de vonnissen als volgt worden verdeeld. Op de tweede dag van de internationale wedstrijden in 't hardrijden op de schaats op de „wonderhaan" bij Alma Ata zijn nog twee Wereldrecords verbeterd. Evgeny Grishin, de 1500 meter-specialist, slaagde erin het Wereldrecord op deze afstand, staande op naam van Valentin Tsjaikin, met een tijd van 2 min. 12,9 sec., gemaakt op 20 Januari 1952 te Alma Ata, met niet minder dan 3.1 sec. te verbeteren en te brengen op 2 min. 9,8 sec. Winnaar van de tweedaagse wedstrijd over de vier klassieke afstanden werd Dmitri Sakunenko met een totaal aantal punten van 184.638, hetgeen eveneens een nieuw Wereldrecord betekende. Dit record was in het bezit van Sverre Farstad WOENSDAG 12 JANUARI HILVERSUM I. (402 M) 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym 7.33 Gram. 7.45 ..Even opkrikken", 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d vrouw. 9 10 Gram. 10.00 Schoolradio. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accord.ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb.med. 12.33 V. h. platteland, 12.38 Amus.muz. 13.00 Nws 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Orgel en zang. 13.45 Gram. 14.00 Medische kron. 14.10 Gram. 14.30 V. d. jeugd. 16.00 V. d. zieken. 16 30 V. d. Jeugd. 16.50 Gram. 17.15 Gitaarens. 17.30 Orgel. 17.50 Regeringsuitz. 18.00 Nws. 18.15 Comm. 18.20 Act. 18.30 Dansmuz. 19.00 Liedjes v. d. jeugd. 19.10 Caus. 19.25 VARA-Varia. 19.30 V. d. jeugd 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 V. d. mil. 20.50 Hoorsp. 21.50 Promenade ork. en sol. 22.35 Caus. 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Social, nws in Esperanto. 23.20 Romantische muz. 23.4024.00 Gram. HILVERSUM II (298 M) 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 „Een vaste burcht". 7.13 Gewij de muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9 35 Gram 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Hoorsp. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinb.med. 12.33 Zigeunerkwint. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13 15 Strijktrio. 13.40 Opera. 16.00 V. d. jeugd 17.20 Gram. 17.30 Orgel. 18.00 Viool, cla- vecimbel en cello. 18.30 Gram. 18.45 Spectrum van het Chr. Org. en Verheven. 19.00 Nws. 19.10 Blaasmuz. 19.30 Buitenl. overz 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerork. 21.00 Caus. 21.20 Viool en piano. 21.35 Geestelijke liederen. 22.00 Kerkelijk nws. 22.10 Lichte muz. 22.30 Vocaal ens. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram, Engeland, B.B.C Home service, 330 m, 12.20 V. d. scholen. 12.40 Voordr. 13.00 Gram. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Ooggetuigeversiag. 14.30 Lichte muz. 15.00 Gram. 16.00 Hoorspel. 17.00 Vespers. 17.45 Caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Caus. 19.25 Sport. 19.30 Engelse dansen. 20.09 Hoorspel m. muz. 20.30 Caus. 21.00 Symph. ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Symph. ork. 23.05 Caus. 23.30 Lichte muz. 24.000.08 Nws en weerber. Engeland, B.B.C. Light progr., 1500 cn 247 m. 12.00 „Mrs. Dale's DagDoek". 12.15 Voordr. 12.30 Lichte muz. 13.00 Dansmuz. 13.45 Ork.conc. 14.45 V. d. Kind. 15.00 X. d. Vrouw. 16.00 Ork. conc. 16.45 Lichte muz. 17.15 „Mrs. Dale's Dag boek". 17 30 Ork.conc. 18.30 Lichte muz. 19.15 V. d. jeugd. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. 20.25 Sport. 20.30 Gevar.progT. 21.30 Hoorsp. 23.00 Nws. 23.15 Act. caus. 23.20 Brievenbeantw. 23.50 Gram. 0.05 Voordr. 0.20 Lichte muz. 0.501.00 Nws. N.W.D.R., 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.10 Operette- muz. 16.00 Rhythm.muz. 17.00 Nws. 17.45 Ork. conc. 19.00 Nws. 19.15 Orgelconc. 21.45 Nws. 22 10 Ork.conc 23.00 Lichte muz. 23.30 Omr.ork., en sol. 24 00 Nws. 0.251.00 Lichte muz. Frankrijk, Nationaal programma, 347 m. 12.00 Symp.ork. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.05 Nws. 18.30 Am.uitz. 19.00 Gram. 20.00 Vocaal ens. en sol. 20.55 Hoorsp. 22.45 Viool en cello 23.15 Pianorecital. 23.45—24.00 Nw s. Brussel, 324 en 484 m. 124OomGram. 12.15 Idem. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.4a Gram. 16.00 Koersen. 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Ork.conc. 17.35 Idem. 17.50 Boekbespr. Gevar.muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20 00 Operettemuz. 22.00 Nws. 22.15 Muzikale caus. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. lIoomGram. 13.00 Nws. 13.15 en 14.10 Gram. 14 15 Ork.conc. 15.15 Gram. 16.05 Lichte muz. 17 00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Blaastrio. 17.50 Gram. 19.15 en 19.23 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. B.B.C European serv. Uitz. voor Nederland. 22.00—22.30 Nws., feiten v. d. dag, en: Vraag- gespr. (op 224 m.). Uitzending vanuit Eng. Transit Camp. te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter DINSDAG 11 JANUARI 22.00 uur Bij invitation. 22.80 uur Tijd voor Bernhard. 23.00 uur Sportpraatje. 23.45 uur Verzoekplaten. 00.30 uur Sluiting. jjj 11 U I M Oveivrtn Uw Wat*"VARPAN en U vergeet ÏÏÏJ dot U een maag hebt foos, t eke r J nTWR M AA® J smaaklnns. I snel. zeker Startplaats Athene. (Route: Athene—Larissa—Evzoni—Skoplje—Nis- BelgradoZagrebLjubljianaTriëst PaduaMilaanTurijn Briancon GapChambéryGapMonte Carlo). No.. 7: J. Hulzker—Martin Duyzings, Fiat. 1100 T.V. No. 18: D. v Voorden—Prof. Van Lammeren, Porsche. Startplaats München. Route: MünchenFreiburgFrankfurt Hagen HannoverHamburgHengeloAmsterdamDen HaagBrussel Reims ParijsVesou)ChambéryGapMonte Carlo). No. 206. W. Tak Alfa Romeo. R. Sevenstern—Ch. Polis, Jaguar. W van Zij 11Bleeker, Opel. W. Dassen—K. Hertzdahl. Volkswagen. H. Verkamman van Keulen. Vauxhall. J. HeidendahlJ. de Rooy, Peugeot. Dr E. v d. Bergh—F. Schieck, Opel. J. Flinterman, D.K.W. R. Slotemaker—H. Maasland, D.K.W. No. 240. A. BlansjaarSellius, D.K.W. No. 247. H. Arnd-t—Karei Ton, Dyna Panhard. No. 249. J. Beekman, Simca No. 253. les. Langestraat—Klaas Barendregt, Dyna Panhard. Startplaats Monte Carlo. (Route: Monte Carlo—Digne—Gap—Valence— Le Puy Pengueux Pau Perigueux Bourges —Reims—Parijs—Vesoul— Chambéry—Gap—Monte Carlo). No. 258. Chr. Harlaar—K. Pijper, Dyna Panhard. Na. 268. Ken Wharton (Eng.) en Jan Langelaan (Ned.), Daimler. No. 277. Mrs. Mitchell (Eng.) en mevr. Van Strien (Ned.), Daimler No. 296. T. Dik—A. Moggre, Fiat 1100. Startplaats Lissabon. (Route: Lissabon—Elvas—Madrid—Burgos—S. Se bastian—Pau—Perigueux—Bourges—Reims—Parijs—VesoulChambéry— GapMonte Carlo). No. 389. M. Gatsonides—M. Becquart (Frankrijk), Aston Martin. No. 219. No. 224. No. 228. No. 229. No. 233. No. 234. No. 237. No. 238. (Noorwegen) met 188,958 punten, gemaakt tijdens de Europese kampioenschappen te Davos op 5 en 6 Februari 1949. Vlak na de Olympische Winterspelen te St Moritz in 1948 werd dit Wereldrecord door de Internationale Schaatsenrijders Federatie ingesteld en Farstad was de eerste en tot nu toe de enige houder van dit record Ook Jury Golovtsjenko, Jury Ivashkin, Anatoly Pavlov, Gennady Vorobjev en Jury Kislov bleven met hun puntentotaal in het algemeen klassement beneden de 188,958 van de Noor. De ranglijst van alle tijden op de 1500 meter heeft door deze prestaties belang rijke wijzigingen ondergaan. Voor wat de eerste zes betreft ziet de lijst er thans als volgt uit: 1. Grishin 2 min. 9.8 sec. (was 7); 2. Mikhailov 2 min. 11.2 sec; 3. Shll- kov 2 min. 11.4 (was 2); 4. Tsjaikin 2 min. 12.9 (was 1); 5. Engenestangen 2 min. 13.8 (was 3); 6. Farstad 2 min. 13.9 (was 4). Uit de uitslagenlijst van de eerste dag blijkt, dat niet minder dan 5 Russische rijders binnen de officiële Wereldrecord tijd van Kees Broekman zijn gekomen. De laatste is dus van de eerste plaats op de Wereldranglijst van de 5.000 meter ge tuimeld naar de zesde. De uitslag van de 5 000 meter was nl.: 1. Shilkov 7 min. 45,6 sec; 2. Sakunenko 7 min. 54,9 sec.; 3. Kis lov 8 min. 1,3 sec.; 4. Merkulov 8 min. 3,3 sec 3. Ivasjkin 8 min. 5,5 sec. De 10.000 meter werd gewonnen door Sakunenko in de tijd vvan 16 min. 44,3 sec. Hjalmar Andersen blijft nummer één staan op de Wereldranglijst van de 10 km met 16 min. 32,6 sec. te Hamar gemaakt. Sakunenko komt thans op de tweede plaats en Gontsjarenko derde met 16 min 50,5 sec., Mamonov vierde met 16 min 52,2 sec en Kees Broekman vijfde met 16 min. 56.3 sec. De 500 meter werd door de Wereldre cordhouder Sergeyev gewonnen in 41. sec. met Grishin op de tweede plaats met 41,6 sec. en Golovsjenko als derde 861 motorrijtuigen, 3.608 rijwielen (incl. met hulpmotor), 23 paarden en wagens. Betreffende doorrijden na ongeval werden meer uitspraken onherroepelijk dan in 1952: resp. 514 en 368; veroorza ken van dood of zwaar lichamelijk let sel door schuld leidde tot 353 (268) veroordelingen, joy-riding tot 328 (364). De cijfers lopen voor sommige res sorten der rechtbanken sterk uiteen: bij het rijden onder invloed van sterke drank in 's-Gravenhage 15 onherroepe lijke veroordelingen per 100.000 inwo ners tegen 118 in Roermond; bij het doorrijden na ongeval 21 in Groningen tegen 1 in Almelo. Voor de veroordeelden wegens rijden onder drankinvloed lag het zwaartepunt bij de 40—49 jarigen: 186 per 100.000 van genoemde leeftijdsgroep, tegen 44 voor de 1820 jarigen. Joy-riding daarentegen kwam het meest voor bij de jongeren: 36 per 100.000* bij de 15—20 jarigen, 1 bij de 4049 jarigen. Hoewel enige misdrijven der wet uit sluitend met vrijheidsstraf worden be dreigd, legt de rechter dikwijls krachtens art 24 wetboek van strafrecht geldboete op, voor rijden onder in vloed van sterke drank bijv. bij 78 pet der veroordelingen. In 16 pet der geval len, waarin geldboete werd opgelegd, was deze straf gecombineerd met voorwaarde lijke vrijheidsstraf. Van de 861 bestuurders van motorrijtui gen, veroordeeld wegens het rijden onder invloed van drank werd in vele gevallen voor een bepaalde tijd de rijbevoegdheid ontzegd, n.l. aan 611 of 71%. Bij veroor deling wegens het doorrijden na ongeval of veroorzaken van dood of zwaar licha melijk letsel werd deze bijkomende straf minder vaak opgelegd (resp. 8 en 40%). In 12% der gevallen van ontzegging in verband met rijden onder invloed van sterke drank werd de duur bepaald op langer dan 1 jaar, in 31% op 1 jaar. Het aantal gevallen van schuldverkla ring transacties wegens „overtredin gen" bedroeg 514.634 (in 1952: 548.091). Het begaan van overtredingen komt de „bekeurden" vrijwel steeds te staan op betaling van een geldbedrag. Aan ruim 97% der schuldigverklaarden werd geld boete opgelegd. Nu zoveel mensen om U heen ver kouden zijn, mag U vooral Uw keel niet verwaarlozen. Geef de bacillen geen kans, gebruik In de hoofdgroep van het Hoogoven- schaaktournooi zijn enkele afgebroken partijen uit de eerste en tweede ronde uitgespeeld. De uitslagen luiden: Eerste ronde: Milik (Zuid-Slavië)— Czerniak (Israël) }^ova^f (Oosten rijk)—-dr Bergsma (Nederland VS—Vs. Tweede ronde: Perez (Spanje)—Pilnik (Arg.) 0—1. Deze partij had een drama tisch verloop. De Spanjaard verloor de partij doordat hij, ondanks dat zijn stel ling beter was. de tijd overschreed. De uitslagen van de partijen in de derde ronde: Ko vacs—Kramer VS—VS (na 23 zet ten; BouwmeesterPerez VSVS (na 40 zetten); PilnikMilik afgebroken; Prins Czerniak afgebroken; dr Bergsma- Donner 01 (na 27 z'etten). Na de derde ronde is de stand als volgt: 1. Bouwmeester 2VS pnt; 2./3. Pilnik en Milik ieder 1VS punt cti 1 afgebroken par tij; 4./5. Kovacs en Donner ieder 1 punt en 1 afgebroken partij; 6./7. Kramer en Perez ieder 1 punt; 8. Czerniak (Israël) 1 Va punt en 2 afgebroken partijen; 9./10. Prins en dr Bergsma VS punt en 1 afge broken partij. De gehele oogst, voorzover nog aanwe zig, alsmede een aantal vrij kostbare landbouwmachines zijn verloren gegaan bij een felle brand, die gisteravond te gen vijf uur werd ontdekt en die on danks snel optreden van drie brand weerspuiten met 10 stralen binnen an- derhalf uur de grote opslagschuur van de boerderij van de heer Verdegaal langs de Hoofdvaart te Hoofddorp in do as ls^ds. De onmiddellijk gewaarschuwde brand weer van Hoofddorp riep de assistentie in van de spuiten uit Zwanenburg en Nieuw-Vennep. Gezamenlijk wisten zij te voorkomen, dat ook het woonhuis afbrandde. Van de schuur zelf stonden tenslotte echter alleen nog de muren overeind. De oorzaak van de brand is onbekend. Dc boerderij was verzekerd. Bij een brand in het Zaanse filiaal var. de Amsterdamse instrumentenhandel De Waal, gevestigd in de Westzijde te Zaan dam, zijn gistermiddag deels door ver branding, deels door de hitte, rookont wikkeling en blussingswerk muziekin strumenten tot een geschat totaal van 10.000 onverkoopbaar geworden. De beheerder van het filiaal, de heei J. E. was de deur uitgegaan, maar had een electrische kacheltje niet uitge schakeld! omdat hij slechts even zou wegblijven. Vermoed wordt, dat door de hitte van dit straalkacheltje enig Pa" pier vlam heeft gevat. De brand bleef, doordat de brandweer het vuur met een mistblusser spoedig kon bedwingen, tot de winkel beperkt. Een en ander was verzekerd. (Van onze correspondent) In de coöperatieve strocartonfabriek „Ons Belang" te Stadskanaal is gisteren middag een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven kostte aan de 49-jarige timmer man J. K., wonende aldaar. De man raakte met zijn kleren in een draaiende as; hij werd rondgeslingerd en op slag gedood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van vier kinderen. De politie te Sittard heeft een zekere T. uit Nijmegen gearresteerd. Hij bekende in Augustus 1952 te hebben ingebroken tn de woning van de heer Van der H te Sittard, waarbij hij zich 4.000 en wat sieraden toeëigende. In dezelfde periode, aldus T., heeft hij nog een drietal andere inbraken gepleegd in deze plaats, alsook nog 28 inbraken elders in Zuid-Limburg. Teruggekeerd in Nijmegen zette T. zijn bedrijf voort en ook in de Keizer Karei- stad brak hij meermalen in. In totaal moet de man niet minder dan honderd inbraken op zijn geweten hebben. 45. Het géwicht van Niles klaarde op. „Ja, ja, zei hij, dat zou de oplossing kunnen zijn. En u hebt dat vergif ingenomen voor dat de politie kwam? Daarna heb ik de kans niet meer gehad. Waar blijf je nu met je zelfmoord? vroeg Wickersham. Je hebt gelijk, zei Niles. Dit heldert alles op. Een eerste-jaars student in de medicijnen zou hem wel anders verteld hebben, maar er was hier geen student in de medicijnen aanwezig. Dat is dan voor lopig alles, mijnheer Tremaine. We zullen u nog wel meer nodig hebben, maar aan gezien er voor u geen enkele reden meer bestaat om u schuil te houden, veronder stel ik, dat we u ten allen tijde kunnen be reiken. Ik stond op. Mag ik hieruit opma ken, dat de aanklacht tegen mij is inge trokken? Absoluut, zei Niles. U bent vrij man. Bevalt het u? Uitstekend, zei ik. Dan zou ik nu graag verder mijn moeder en mijn zuster gezelschap houden. Ik keek naar mevrouw Tremaine en naar Catherine. Catherine rees moeizaam op en kwam naar mij toe. Toen ze nog een meter bij mij vandaan was, knikten haar knieën en ik kon nog net bijtijds toeschieten om haar op te van gen. Terwijl ik haar vasthield, goot Wic kersham een glas water tussen haar lip pen. Het is niets, mompelde zij. Mogen we weggaan, alstublieft? Wickersham meesmuilde. Teveel goed nieuws tegelijk. Ja, fluisterde zij, terwijl ze zich uit mijn armen losmaakte. Kunnen we nu gaan? Natuurlijk. Niles was een en al jo viale hartelijkheid. Ga maar gauw frisse lucht happen. U hebt zo lang in scanning gezeten. Catherine nam mijn arm en we gingen naar de deur. Wickersham hielp Reba Tremaine opstaan en volgde. De deur was maar een meter of vijf van ons af, maar het scheen een eeuwigheid te du ren eer wij zo ver waren. Op het laatste ogenblik hield Niles me opnieuw staande Nog éen vraag, voor u weggaat, mijn heer Tremaine. Gelooft u dat Mike Fin ney nog in San Francisco is? Ik ben ervan overtuigd. Kunt u ons geen. aanwijzingen geven aangaande zijn verblijfplaats? Ik zou erg dwaas doen door daarop te antwoorden. Dat begrijp ik. Maar dit kan ik u wel zeggen. Zodra hij hoort dat ik op vrije voeten ben, zal hij onmiddellijk trachten de stad te ver laten. U bedoelt dat hij dan weet, dat de politie hem zoekt? Die gevolgtrekking zal hij maken. Goed. We zullen alle autoriteiten Hij zal ons niet ontglippen. Tot ziens, m'n heer Tremaine. Hij drukte mij de hand. Over zijn schouder heen kon ik zien, dat de agent van de Federale, mijnheer Fer rari een helder ogenblik kreeg. Hij boog zich over de tafel op de plaats waar ik ge zeten had hij zocht naar vingerafdruk ken. Maar daar zou hij weinig van zi.in gading vinden. Misschien ergens anders, maar het zou hem nog wel enige tijd kos ten. Tot ziens, mijnheer Niles, zei ik. Met ons vieren gingen we het vertrek uit en de gang door. Even later viel de buiten deur achter ons toe. Wickersham hield een taxi aan en we stapten alle vier in. Ik trok een neer klapbaar bankje utt, zodat ik tegenover de anderen zat. Wickersham straalde, maar de twee vrouwen deelden niet in zün geestdrift. Catherine had zich van haar inzinking hersteld en wel zo snel, dat ik geneigd was te denken dat haar flauwte een voorwendsel was geweest. Doch in elk geval had ze Grover Niles verhinderd nog meer toespraken af te steken, zodat ik haar dankbaar mocht wezen. Ze zweeg en wachtte af, welk adres ik aan de chauf feur zou opgeven. Reba Tremaine sprak evenmin een woord. Ze zat met opeenge klemde kaken. De taxi zwenkte van het trottoir af. Nu, zei Wickersham, waar naar toe? Ik zou zeggen, dat dit gevierd moet wor den. Catherine, jij moet iets drinken. En u, mevrouw Tremaine, u zal een glaasje ook geen kwaad doen. Wat zijn jullie alle maal neerslachtig. Philip is vrij! Dat komt van de spanning, zei ik waarschuwen dat er op hem gelet moetl Kom, een beetje vrolijker, moedigde hij aan. Alle zorgen, zijn verdwenen. Hij boog zich naar voren en gaf de chauf feur het adres van een café op. —Hoor eens, zei ik, op het ogenblik heb ik geen behoefte aan een borrel. Nu, stel dan iets anders voor. En neem me niet kwalijk. Ik vergeet wat je allemaal doorgemaakt hebt. Ik wil wed den dat je niet meer op je voeten kunt staan. Dat schikt nogal, zei ik. Maar binnen een half uur komen de krantenjongens op straat. Niles heeft de geschiedenis natuur lijk niet geheim kunnen houden. Mijn foto zal weer op alle voorpagina s staan en de verslaggevers zullen me overal achter na lopen. Daar is wat op te vinden, zei hij. Ik zal mijn secretaresse opdracht geven ergens in een hotel een rustige kamer voor je te bespreken. Daar kun je dan een paar dagen op adem komen. Dat is niet voldoende. Ik moet de stad uit. Daar kan ook voor gezorgd worden. Hij keek me een ogenblik onderzoekend aan. -Te bent, geloof ik, nog boos op me, is het niet? Ik heb je een paar lelijke woorden naar je hoold gesmeten. Neem me niet kwalijk. Ik heb voor je gedaan wat ik kon. Ik weet wel dat je er zonder mijn hulp net zo goed gekomen was: die affaire met Finney zou toch aan de orde gekomen zijn. Maar vergeet het en ver geet ook die tik op je kaak, die ik je ge geven heb. Dat was 11 zei ik. Alles oké, hoor. Maar ik moet de stad uit en ik heb geen rooie duit meer. Geengeld? Hij maakte een weidg handgebaar. M'n hemel, kerel, ben je ver geten dat je een fortuin bezit? Je naam is van blaam gezuiverd en volgens je va- der's testament vervalt al zijn geld aan jou. Ja, zei ik. De twee vrouwen sla?J" den voor zich uit. Is er al iets van - schikbaar? Ik bedoel, nu, op het ogen- blik? Nou, eh, zei hij, er zitten wel een paar formaliteiten aan vast dr moe ten verschillende paperassen getekend en door de notaris behandeld worden. En je zal je bij de bank moeten legitimeren. Dat 'kan allemaal in de eerste helft van de week plaats hebben. Zo lang wil ik niet wachten, zei ik. Kan ik niet dadelijk wat krijgen? Ik ben platzak en ik weet zeker, dat mijn moe der niets te missen heeft. Ze heeft t,och al heel wat kosten voor mij gemaakt. Hm, ja, ik kan je wel een niet al te groot bedrag lenen. Hij knipte eeIVjr klaps met de vingers. Ik heb het! HU boog zich naar voren en gaf de cha4P™r een adres in Montgomery Street op' lopig kan ik je aan voldoende geld hel pen. Volgens het testament is er twintig duizend dollar bestemd voor je verdedi ging. Het bedrag mag alleen aan een ad vocaat betaald worden, maar waarom zou je mij niet tot je advocaat benoemen? Ik vorder dat bedrag op en betaal het ver volgens aan jou. Doodeenvoudig. Hoe laat is het? Hij trok een horloge uit zijn zak. Even over twee. Over een uur sluiten de ban ken pas. We zullen eerst dit afhandelen en dan gaan we wat eten. Ik ben uitge hongerd. Horizontaal: 1 gereed, 2 vernis, 5 on verstandig, 6 boom, 7 goud (fr.), 8 ge droogde halmen, 11 bits verwijt, 14 soort mier, 17 dierengeluid, 18 voegwoord (fr.), 19 werkelijk (eng.). 21 voegwoord (fr.), 22 ondei het nodige voorbehoud (lat. afk.), 23 selenium (afk.), 24 zangnoot, 25 kindergroet, 26 enkele, 29 nota. 32 fraai, 34 mteaal, 35 zangnoot, 36 eng. voorzetsel, 37 water in Brabant, 38 rivier in Neder land. 39 boom, 40 soort schip (af.). Verticaal: 1 pi jn Nederland, 2 vad sig, 3 reeds, 4 afstandsmaat, 5 spoedig, 9 vluchtige stof, 10 onder het nodige voor behoud (lat. afk.), 11 bevel, 12 melkklier. 13 kiezelzure potas, 15 meisjesnaam, 16 water in Friesland. 20 vorm van lenen, 23 reeks, 27 pers. vnw., 28 gebaar, 30 die rengeluid, 31 benaming, 33 zwaardvis, 36 de somma van. Horizontaal: 1 glad, 5 aard, 8 egoisme, 10 kever, 12 eikel. 14 ede, 15 pim, 17 eli, 18 nerf, 20 alle, 21 as, 22 Sr, 23 smet. 26 tong, 29 aan, 30 sas. 32 ede, 33 knikt. 35 toren, 37 granada, 38 neon, 39 melk. Verticaal: 2 lever, 3 age, 4 dorp, 5 asem, 6 ami, 7 rekel, 9 alie, 11 edelman, 13 ellende, 16 ik, 19 fat, 20 art, 23 saks, 21 enige. 25 la, 27 oeral, 28 gent, 30 stan, 34 kro. 36 ode.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4