Belangrijk besluit van Neder landse orde van advocaten Strijd tegen de werkloosheid in Italië Arnhem en Den Bosch kochten Zadkines ^KRD/NIft JCNKII MEISJES VERTKL Welke vrouw MMPI0E Gelderse worst Voldoende veestalling in Rotterdam "darwrraflB BIM en de ontvoering van Moneypump Junior m JIB Verplichte stage voor aankomende advocaten Groots plan tot industrialisatie van 't Zuiden Het voorbeeld van Rotterdam Zoon van kinderarts verongelukt Britse bezwaren ADVERTENTIEN INBOEDEL VEILING r .J L. v. d. ASSEM m. m De glorie van Cuyk!" DINSDAG 11 JANUARI 1955 NSC fAGINA C De duur van de stage De Columbiaanse koeien NIEUW TEHUIS VOOR LICHT- DEBIELE JONGENS Morgen opening van „W armonderhek" BUITENLANDSE HULP NOODZAKELIJK LIGPLAATS-ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN Twee klassen te Maastricht geopend INBRAAK MET BELANG RIJKE BUIT TE UTRECHT SCHIERMONNIKOOG IN IJZIGE PERIKELEN IJsgevaar in Stavoren HERMAN v. tl. HORST JURY LID TE CANNES Plotseling opengeworpen portier de oorzaak De wapenindustrie-pool ZUSTERS FRANCISCANESSEN VAN HEYTHUYSEN Terugblik op 1953 TONEELHUWELIJKEN ONVERANTWOORDE HANDEL Edese koopman wilde hypophysen uitvoeren VEILINGGEBOUW PLEIN EENDRAGT11JUINLAAN CHIEDAM-C. Nederlandsche Klinknagelfabriek DE WAARHEID IN UW RECLAME maar doe het goed I LEERLING-VERKOOPSTER en AANKOMEND VERKOOPSTER H^RENLAARS Plaatst 'n Kampioen 5? Mfc m w* - MM A '<-:r Hliliiiiii iSHHMtti HOMBURG's verrukkelijke Gelderse maakt van elke schaal, waar ze op wordt geserveerd, een naar de smullers toe- vliegende schotel! Zó gewild, zó geliefd is deze puike worst nit het Land van Cuyk! Ruik die fijne geur, proef die heerlijke pittige smaak ze gaan inderdaad elke fantasie te boven! Neem HOMBURG bij de stamppot, bij de erwtensoep, HOMBURG op de boterham.... en vergeet ook HOMBURG's dikke Gelderse worst niet - die is extra lekker! Op de vergadering van het college van afgevaardigden van de Nederlandse orde van advocaten te Utrecht is een door de algemene raad voorgestelde verordening met Dijna algemene stemmen aangenomen, waarbü aankomende advocaten verplicht worden een stage te doorlopen. De verplichte stage, waartoe thans is besloten, houdt in. dat de jonge advocaat de praktijk moet uitoefenen zo enigszins mogelijk on het kantoor van zijn patroon (een advocaat, die reeds ten minste 7 jaren is ingeschreven) en in ieder geval onder diens toezicht. Aan het geopperde bezwaar, dat aan de advocaten, doordat zij worden verplicht tot een kantoorstage, de vrijheid zou wor den ontnomen zich te vestigen en dat daardoor het beroep zou worden een in zekere mate gesloten beroep is tegemoet gekomen, doordat aan de Raad van Toe zicht in het arrondissement de bevoegd heid is toegekend aan de stagiaire des noods vrijstelling te verlenen van de ver plichting ten kantore van zijn patroon de praktijk uit te oefenen, terwijl buitendien de Raad van Toezicht een patroon kan aanwijzen, indien geen advocaat bereid is het patronaat over een bepaalde stagiaire op zich te nemen. Deze aangewezen pa troon is dan niet verplicht om de stagiaire op zijn kantoor te laten werken maar wel om hem passende werkzaamheden te ver schaffen. die deze laatste moet verrichten, terwijl de stagiaire voorts regelmatig met zijn patroon zijn werk moet doornemen, door de Raad van Toezicht georganiseerde opleidingscursussen moet volgen, pleit- oefeningen moet bijwonen enz. De duur van de stage Is niet in alle ge vallen gelijk. In beginsel duurt de stage ten minste drie jaar. De grote waarde die moet worden gehecht aan een opleiding op het kantoor van de patroon boven een stage, weliswaar onder toezicht, maar niet op het kantoor van de patroon, heeft er echter toe geleid een bepaling op te ne men, dat de ten kantore van de patroon doorgebrachte tijd voor de berekening van deze drie laar met anderhalf wordt ver menigvuldigd. Dit komt er dus op neer, dat de stagiaire, die gedurende twee laar op het kantoor van zijn patroon heeft ge werkt. even ver is als de stagiaire, die drie jaar onder toezicht, maar niet op het kan toor van zijn patroon de practijk heeft uitgeoefend. Na afloop van die termijn dient de ad vocaat een examen af te leggen dat op de praktijk is gericht. Dit examen wordt af genomen door een examencommissie, be staande uit vijf advocaten of oud-advoca ten Het praktijkexamen omvat niet een verdiepte theoretische kennis van het wet boek van burgerlijke rechtsvordering, maar juist de toepassing in de praktijk van dit wetboek dus allerlei practische bijzonderheden, die voor de dagelijkse uit oefening van het beroep van belang zijn en die aan de universiteit niet kunnen worden gedoceerd. Voorts omvat het examen kennis van de regels van beroepsethiek, en kennis van het belastingrecht en boekhouden voorzover van belang voor een juiste praktijkuitoefening. Het is dus niet de bedoeling, dat van de aankomende ad vocaat een zodanige kennis wordt ver langd van beide laatstgenoemde vakken, dat hij daardoor deze terreinen volledig beheerst. Bovendien kan van de ver plichting om tn deze beide vakken examen af te leggen vrijstelling door de algemene Raad worden verleend op grond van aan de universiteit of elders verkregen kennis. De advocaat die dit examen heeft afgelegd, en die ook overigens heeft voldaan aan de reeds ge releveerde verplichtingen, hem in of krachtens' de verordening opgelegd, krijgt vap de Raad van Toezicht een for mele verklaring, dat hij zijn stage hepft voltooid. Voorkomen dient te worden, dat de aandacht van de ..stagiaire" (een slechts voor intern gebruik bestemde term dus niet een titel waarmee de jonge advocaat zich tegenover de buiten wereld moet tooien) te zeer wordt ver- In een mededeling, afkomstig van de Kon. Ned Stoomvaart Mij. te Amsterdam werd bericht, dat de voor Columbia be stemde koeien die te Rotterdam aan wal werden gebracht omdat de speciale koeien- boot met 50 60 ton water aan boord slagzvl begon te maken na het vertrek uit Amsterdam, in Rotterdam geen voldoende stalling konden krijgen. Uit de kringen van de Rotterdamse vee- en expeditiebedrijven komt men sterk In het geweer tegen deze uitlatirg. die men even onjuist als onaangenaam voor Rot terdam als een der grote Nederlandse vee markt-plaatsen acht. Het is n.l bekend, dat er contact was ge zocht met de veestallings- en expeditiebe drijven fa D de Koning en fa Bierman en Co die in de gelegenheid waren, voor 500 stuks vee een uitstekende stalling te bieden Men zou hun nader berichten, wan neer beslist was, waar het vee zou worden uitgeladen, (n Hoek van Holland of in Rot terdam. of dat men besloten had tot een retourzending naar Amsterdam. Nu dit laatste werd gekozen acht men het in Rotterdam onluist aan het motief daartoe een lezing te verbinden, die een verkeerde indruk vestigt ten aanzien van de stallingsmogelijkheden in Rotterdam. snipperd. Daarom behoeft de. stagiaire toestemming voor het verrichten van betaalde nevenwerkzaamheden. De algemene Raad van de Nederlandse Orde van Advocaten zal het tijdstip van de inwerkingtreding van deze verorde- bepalen. Morgen zal in Warmond een modern open internaat voor werkende jongens, ..Warmonderhek" genaamd, worden ge opend. Het ligt buiten de kom van het dorp. juist even voorbij het oude tolhek en bedoelt een „thuis" te zijn voor een aantal licht-debiele jongens, die. naar ge lang hun aanleg en capaciteiten, te werk zullen worden gesteld en na gedane ar beid in een huiselijke omgeving rust en ontspanning kunnen vinden. Het tehuis zal officieel door dr L. Ber ger inspecteur van het Ministerie van Justitie, worden geopend. De leiding is in handen van de broeders van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, die ook het initiatief tot oprichting namen. De Italiaanse regering heeft een plan bekendgemaakt, dat voorziet in investerin gen ten bedrage van 35 billioen lire 200 milliard) in de komende 10 jaar om werkgelegenheid voor 4 millioen arbeiders te scheppen en de industrie van het land op het peil van die van Frankrijk of West-Duitsland te brengen. Een gedeelte van het kapitaal zal door de Staat worden verschaft, maar de rest zal door particu lieren beschikbaar moeten worden gesteld. Italië hoopt, dat het buitenlandse kapi taal een gedeelte van het plan zal finan cieren door middel van leningen en deel nemingen in industriële ondernemingen. Alleen bij aanzienlijke hulp van het bui tenland en omvangrijke buitenlandse in vesteringen in Italië kunnen de doeleinden van het plan worden verwezenlijkt, zon der dat het monetaire evenwicht wordt verstoord. Het plan houdt o.m. de ontwikkeling In van Zuid-Italië, thans een der armste stre ken van Europa Dit gebied zal een betrek kelijk hoog ontwikkelde industrie krijgen en de werkloosheid zal vrijwel geheel ver dwijnen. De regering verwacht, dat er na de uitvoering van het plan nog slechts 700 000 werklozen In Italië zullen zijn, een normaal cijfer voor een land met het be volkingsaantal van Italië. Het woningbouwprogramma, dat een on derdeel ls van het plan, voorziet in de bouw van 13 millioen vertrekken, waar door het woningtekort in Italië zal worden opgeheven. Het plan is echter nog in het stadium der besprekingen en zal in gedeelten aan het parlement ter goedkeuring worden voorgelegd. Tijdens het officiële bezoek, dat de Fran se premier P. Mendès-France, aan Rome zal brengen, zal de Italiaanse regering trachten Frankrijk voor het plan te in teresseren. Italië zal verder voorstellen, tdat de Franse regering de investering van particulier kapitaal in Italië aanmoedigt en de Franse invoer van Italiaanse vruch ten en groenten en industrieproducten verruimt. (Van onze correspondent) In een oud schoolgebouw te Maastrichi- St Pieter vlak bij de E.N.C.I. en bij de sluis tussen de Maas en het Kanaal Maas tricht-Luik, zijn gistermiddag door de raadadviseur in algemene dienst bij he' Departement van O., K. en W., dr J. H. Wesselings, twee klassen voor z.g. lig- plaatsonderwijs aan schipperskinderen of ficiéél geopend. De klassen gaan uit van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, dat hiermee voor Limburg dit soort onderwijs althans voorlopig afgerond acht. Men heeft thans scholen in de voornaamste Limburgse scheepvaart centra, n.l. Maasbracht, Born-Grevenbicht, Stein en thans ook Maastricht. Voor Maas tricht betekent het een proefneming. Mocht vóór 1 September van dit jaar zijn gebleken, dat de school niet aan de ver wachtingen voldoet de omstandigheden wijzen echter op het tegendeel dan zal voor het binnenvaart- en schipperscen trum Maastricht deze zaak opnieuw wor den bekeken. Zondagavond is in een woning aan de Croeselaan te Utrecht ingebroken waarbij men over het terrein van de Groenten- markt de woning is binnengekomen. Er is voor 3700 aan contanten ui' geldkistjes ontvreemd. In de slaapkamer zijn boven dien een gouden horloge met ketting, een gouden schakelarmband en gouden man chetknopen buitgemaakt. (Van onze correspondent) Schiermonnikoog is Maandag door het ijs op de Waddenzee bijna geïsoleerd. De veerboot Brakzand. die Maandagochtend normaal uit Oostmahorn was vertrokken, kon de aanlegsteiger van het eiland niet bereiken door de enorme massa's drijfijs, die daar door de Westenwind waren op- eengestuwd. De veerboot raakte vast in het ijs en pas na twee uur slaagde men er in los te komen. De passagiers werden daarop aan land gebracht bij de zg. Hoge Wal. waarop de passagiers voor de terug reis weer aan boord gingen. Men moest daarbij voor een gedeelte door het wad waden. Verwacht wordt, dat ook vandaag de overtocht door ijs zal worden bemoei lijkt. In Stavoren vreest men. dat de ijsvloer langs de IJsselmeerdijk in beweging zal komen door de felle Zuid-Westenwind. In de vorige winter werd over een grote op pervlakte het ijs over de dijk gestuwd, waarbij hekken, schuren en hokken wer den vernield. Maatregelen om de ac.hter de dijk gelegen huizen en schuren tegen het kruien van het ijs te beveiligen, ble ven tot nu toe uit. Gisteren was de „vloer" nog niet in beweging. De Nederlandse filmer Herman van det Horst is uitgenodigd zitting te nemen in de jury van het Internationale Filmfesti val te Cannes, dat dit jaar gehouden zal worden van 26 April tot 10 Mei. Van de Russisch-Parijse beeldhouwer Ossip Zadkine, die thans exposeert in het Arnhems Gemeentemuseum, heeft de ge meente Arnhem de monumentale vogel Phoenix aangekocht. Zadkine boetseerde deze Phoenix midden in de oorlog, toen hij als uitgewekene in New-York woonde. Het monument (bijna 2 meter hoog en 1.20 meter breed) is door de Parijse gie ter Susse in brons gegoten. De bronshuid, de zgn. patina, is in bruine, gouden en roestkleurige tinten gehouden. Waar het beeld in de stad zal komen, is nog niet be kend. Een gipsmodel van deze Phoenix is indertijd reeds op de beeldententoonstel ling in park Sonsbeek te Arnhem geëx poseerd. Ook het gemeentebestuur van Den Bosch heeft op de tentoonstelling, die thans in Arnhem gehouden wordt, een plastiek aangekocht van Zadkine. Het betreft de plastiek „Meisje met Vogel", die ongeveer een meter hoog is en uit steen is gehouwen. Het beeld is bestemd voor het voorplein van de Koninklijke School voor Kunst en Kunstnijverheid. De aankoop geschiedde op advies van de directeur der school, drs. J. v. Haaren. Het fonteinbeeld, voorstellend een harpspeelster, van de Amsterdamse beeld houwer Jacq. van Rhijn, dat destijds aan de stad is geschonken door de vrienden van Herman van den Eerenbeemt, zal thans zijn definitieve plaats krijgen op een der grote gazons in de nieuwe woon wijk „Zuid". In de Vierambachtstraat te Rotterdam is gisteren de 12-jarige A. Schaaf, zoon van een bekend kinderarts door een vrachtauto aangereden en gedood. Het ventje was rond het middaguur met zijn fiets op weg van school naar zijn woonhuis aan de Heemraadssingel, toen hij in de Vierambachtstraat een aan de rechterkant geparkeerde bestelauto passeerde. Juist op het moment, dat hij deze auto voorbijreed, wierp de bestuur der onverhoeds het portier open. De knaap kwam daardoor te vallen en werd door een andere vrachtauto gegrepen en overreden. Bij aankomst in het Coolsingelzieken- huis bleek het ventje reeds te zijn over leden. Het is onwaarschijnlijk, dat Groot- BrittanniëNzijn grote militaire industrie door middel van de door Frankrijk voor gestelde wapenindustrie-pool zal binden aan die van de landen op bet Europese vasteland, aldus is Maandag in gezagheb bende kringen te Londen verklaard Men acht het van groter belang, dat de Britse wapenindustrie gelijke tred blijft houden met die van Canada en de V. S.. Vooral echter het supra-nationale karakter van de pool zou de Britse bezwaren hebben doen rijzen. Groot-Brittannië heeft nog niet besloten of het op de bespreking van deskundigen over het Franse plan. die op 17 Januari te Parijs zal beginnen, tegen voorstellen zal doen. De Zusters Franciscanessen van Heyt- huysen gaven een lijvig jaarboek 1953 uit, dat in levendig woord en beeld een uit gebreid overzicht geeft van de activitei ten van deze zusters in ons land. in Indo nesië, Duitsland, Brazilië en de Ver. Sta ten van Amerika. Jaarboeken vervallen dikwijls in een opeenstapeling van droge feiten en ver slagen, doch de Heythuysense congregatie verzorgde een terugblik op het wel en wee der zusters en haar werk in 1953, dat vlot en Interessant is verteld en waarin tege lijk een massa cijfers, data en andere wetenswaardigheden prettig is verweven. Een overvloed van foto's en tekeningen maakt het jaarboek nog aantrekkelijker Ank van der Moer (van de Ned. Co- medie) en Gerard Rekers zijn te Am sterdam in het huwelijk getreden. De sinds hun tezamen afgelegd eind examen van de toneelschool aan het en semble „Puck" verbonden acteurs Karin Haage en Wim van den Heuvel traden vandaag in Amsterdam in het huwelijk te 9.30 uur op het stadhuis, waarna de ker kelijke inzegening om 10.45 uur in O.L. Heer op Solder. Na de avondvoorstelling van heden (van „Cycloon drie antwoordt niet" in het nieuwe de la Mar theater) zal het jonge bruidspaar door het gezelschap worden gehuldigd. Hypophysen (bersenklieren) van varkens zijn zeer belangrijk voor de vervaardiging van bepaalde preparaten tegen rheuma en asthma. De Nederlandse industrie zit er zeer verlegen om, want voor het fabrice ren van 500 gram van een bepaald prepa raat heeft men reeds de hypophysen van tienduizenden varkens nodig. Om die re den zijn zij dan ook geplaatst op de lijst van goederen, welke vallen onder het Mo- nopoliebesluit. De» ondanks had de 29-jarige koopman F. W. uit Ede een hoeveelheid van deze hypophysen naar Denemarken willen uit voeren. Het werd echter ontdekt en giste ren moest de man zich voor de economische rechter te Arnhem wegens verboden uit voer verantwoorden. Hij weid veroordeeld tot 100 boete en verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen hypophysen ter waarde van onge veer 500 De Officier van Justitie had f 1500. waarvan 1000 voorwaardelijk geëist. Op Dinsdag 18 en Woensdag 19 Januari aanvang voorm. 10 uur, t.o.v. Notaris A. S. H. A. Blaisse: waarbij: fraaie, moderne bankgarnituren en an dere salonmeube'len, zit- en slaapkamers, losse meubelen, 8 goede schrijfbureaux, Pianu: VV. Hoff mann, in prima conditie, Accordeon: Paolo Soprani (5 registers, 120 bassen), antiek kabinet Kristal len Lichtkroon platte buiskachel, schilderijen, enige kunstvoorwerpen, luxe- en huish. art., Per zische- en andere tapijten, textiel enz. Slfiilrrinnan- Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Jan. ÏUjKaayen. 10.4 u. Maand. 17 Jan. 10-2 u. N.B. Dagelijks kunnen goederen worden ingezon den of op verzoek aan huis worden afgehaald. te Schiedam, vraagt voor het verrichten van lichte fabrieks- werkzaamheden. Hoog' loon, prettige werkkring. Aanmelden: Noordvestsingel 121 Schiedam van 3040 jaar voelt zich geroepen om een huishouding te voeren met 4 kinderen. Leeftijden 11, 8 en 2 van 1>£ Jaar. Brieven onder no. S 783 Nieuwe Schied. Courant, Dam 18, Schiedam. GEVRAAGD WOL- EX HANDWERK HUIS MONDAIN, R'damsedijk 439 Een WARME met ORIGINELE SCHAPENVACHT en ZWAAR LEDEREN ZOLEN, in ZWART en BRUIN LEDER vindt U bij NIEUWE BINNENWEG 201 R'DAM, TEL. 52232 (geen filialen) 21 woorden ob ets. eik woord meer 8 ets extra, co* een maximum van du woorden DO vooruitbetaling Goederen gevraagd Te koop gevraagd '2e hands naaimachine met weerstand. Br. SK 1 Nwe Schied. Crt., Dam 18, Schiedam. Goederen aangeboden Te koop: Grijze- herenjas, bl kamgaren costuum, beide m 56. Wijnrode kindermantel, lft 12 jaar en kinderjurk. Boer- havelaan 53 b. 39. Moneypump gooide de deur van Wicked's kamer wjjd open, alleen om te zien dat het vertrek volkomen leeg was.'Een ogenblik stond het drietal versufd. Bim verbrak het eerste de stilte. „Daar ligt water op de grond", zei hjj. „Hier moet iemand hebben gezeten, die van buiten is gekomen en zo vermoeid was, dat hjj geen tjjd heeft gehad zijn goed af te doen". Moneypump ging in de stoel zitten, zweeg een ogen blik en begon toen te toornen op de wjjze, die wjj nu al van hem kennen. Hij raakte zo opgewonden, dat hij al- ieen nog schorre klanken uit kon stoten. Op dat ogen blik kwam Mugli Basli binnen, rustig en waardig. „Dat is water", zei hij, „iemand moet hier hebben gezeten, die te moe was „Om zijn goed af te doen", zei Krjjn Rebel bedremmeld Handel en bedrijf Dames, bij ons een eerste klasse Oliepermanent f 4.50. Watergolven f 2.00. Nieuwste Amerikaanse methode. Noord- molendwarsstraat 9 Rotter dam. Telef. 80984. 26 Jaar ge vestigd. Wasmachines. De bekende Er- res en Miele, Wringers Erres en Acme, manden en borstel werk. Elshof, Dam 40-44, Tei. 68598. Het Radiohuis, Hoogstraat 92, Philips radiotoestellen 98. 162.210.—, 298.—, 348.398.— enz. Platenwisselaars 165. 185.Gramofoons 89.—, 99. 124.Philips hoogtezon, Utra- phil tijdelijk 61.50. Ook op ge makkelijke betalingsvoorwaar den. Het Radiohuis, Hoogstraat 92, Aroh radio en versterker on derdelen. Voedingstrafo 10.50, Smoorspoelen 3.-. Alle soorten radiobuizen en germanium dio des. Spanningzoekers 2.65. Sol deerbouten 5.15, 6,25, 11.40 enz. Boeken van de Muiderkring. Filmstroken, grote sortering, f l.Projectors v.a. f 6.40. Foto K. van Vuuren, Hoog straat 106. Tel 66720. Onverwoestbare trapleren, strijkplanken, kuipen, keuken en keukencomb. tafels, wrin- gerbokken. De grootste sort. Bijna 100 Jaren Elshof voor solide houtwaren. Dam 40-44 Tel. 68598, Inlijsten van platen en foto's en aquarellen, schilderijen, scherpe prijzen en toch 2 Jaar garantie. C. van Loenen. Dam 41-43. Tel. 66192. Showroom: Vlaardingerstraat 6. MMMIIII JËwxjï,-: - - y HOMBURG

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6