AMERICAN W<eest op uw hoede Bouwbedrijf tussen tang van overheid en arbeidsmarkt Prinses Beatrix treedt voor het eerst alleen op in 't openbaar BIC ARP AN Ontwerp-politiewet kreeg veel critiek en weinig lof Les Paul en Mary Ford „sightseeën" in ons land Rebellen-actie in Costa Rica breidt zich uit _/V*w: ster dankt h> 85 ct Maagklachten? Beperkte dijkbewaking in district Zuid De staat van oorlog in de Molukken Vliegramp ten Z.W. van Ierland? Vluchteling reisde per trein onder de trein „Vrije loonvorming zal grotere productiviteit brengen" Ruim 20.000 genodigden wonen historische doopplechtigheid bij Twee spoorwegwagons op drift De prijs van de scliool- melk 3V4 pet Staatslening 1955 Hogere politie-ambtenaren debatteerden Meer dan 120 corpsen werken naast elkaar Eenheid bepleit Telegraaf meldt breuk CNV-KAB Meer dan 100.000 maal Vaya Con Dios Beroemd Amerikaans artistenechtpaar liet op zich wachten Verschillende plaatsen door opstandelingen veroverd Advocaten door het ijs DONDERDAG 13 JANUARI 1955 Verklaring van Indonesische zijde PAGINA Joegoslaaf beweert uit cencentratiekamp ontsnapt te zijn f(l' 20 stuks ccllopbaan) Departementale prijscurve Rondwandeling over de iverf Presentjes voor de Prinses Loonvorming ;1 e zeker Tot stilstand op overweg; vrachtauto vernield Grote steden nemen nog geen maatregelen Leningbedrag vastgesteld op 600 millioen Verbonden zelf weten van niets Onvrijwillig bad in Arnhemse vijver ïn de afgelopen nacht werd omstreeks een uur voor het district Zuid het tele- Brain voor beperkte bewaking uitge geven. Dit telegram wordt, zoals bekend Js, uitgezonden wanneer naar verwach ting voor een bepaald district, in dit ge- Val dus voor district Zuid, een hogere Waterstand optreedt dan die, welke ge middeld twaalf keer in de tien jaar wordt overschreden. In de komende nacht is het in district Zuid hoog water om 5 uur; de verwachte hogere waterstand is voor Vüssingen 3.30 meter en voor Hoek van Holland 2.30 meter. Het district Zuid omvat de bewakingsdiensten van Zeeland, Noord- Brabant en Zuid-Holland, benevens het Zuidelijke gedeelte van de Noord hollandse kust tot ten Noorden van IJmuiden. In een radio-uitzending van het Indo nesische ministerie van Voorlichting, han delend over de Donderdag beginnende veiligheidsconferentie, wordt ten aanzien van de Molukken onder andere gezegd: „In de laatste maanden van 1954 ontstonden ordeverstoringen door resten van R.M.S.- benden in de Molukken, doch de laatste dagen slaagde men erin de veiligheid in dit gebied te herstellen. Om het herstel van de veiligheid in dit gebied te intensieve- ren achtte de regering het nodig op enige eilanden in de Molukken de staat van oor log en beleg af te kondigen. Geheel onge grond is de veronderstelling, dat dit ver band zou houden met toenemende orde verstoringen in dit gebied", aldus deze radio-uitzending. Landsend radio heeft de scheepvaart ten Zuiden van Ierland gisteren ver zocht uit te zien naar wrakstukken en mogelijke overlevenden van twee vlieg tuigen. Het betreft twee viermotorige vliegtuigen van de Britse luchtmacht, die vermist worden. De toestellen, van het type Shackle- ton, hadden elk een bemanning van ne gen man aan boord. Zij waren van hun basis in Cornwall opgestegen voor een oefenvlucht boven de Atlantische Oceaan. Vliegtuigen zijn met het aanbreken van de dag opgestegen voor nasporingen, welke zich concentreren op een honderd mijl ten Zuidwesten van Fastnet Rock, op de Zuidwestkust van Ierland. De mogelijkheid, dat de toestellen tegen elkaar zijn gevlogen, acht men niet uitgesloten Drie Franse treilers hebben gemeld, dat zij in de vroege ochtend in het ge bied. waar de twee vliegtuigen moeten zijn verdwenen, vuurpijlen hebben waar genomen. Dinsdagavond hebben beambten op het Centraal Station te Amsterdam een be wusteloze man aangetroffen, liggend naast de rails. Na onderzoek bleek, dat de man met een laatste krachtsinspanning van onder de D-trein, komende uit Parijs, te voorschijn was gekropen en naast de rail in elkaar was gezakt. In volslagen uit geputte toestand is de man overgebracht naar het Binnengasthuis, waar de vreem delingenpolitie hem gisteren een verhoor heeft afgenomen. Het is de 29-jarige uit Joego-Slavië af komstige A. C., die de politie meedeelde, na de oorlog wegens politieke vergrijpen tot 20 jaar dwangarbeid te zijn veroor deeld. Nadat hij enkele jaren ini een con centratiekamp nabij Belgrado heeft door gebracht, wist hij een dag of vier geleden te ontvluchten. Hij verborg zich onder een trein, waarmee hij via Milaan en Parijs in Amsterdam aankwam. Hij deelde mee, gedurende vier dagen niet te hebben ge geten of gedronken. De man is ongehuwd. De Amsterdamse politie stelt thans een onderzoek in naar de juistheid van dit verhaal. Ze acht het onwaarschijnlijk, dat de man vier dagen onder dezelfde trein heeft doorgebracht. In verband met even tuele represaillemaatregelen acht de politie het beter de naam van de man in dit stadium niet te noemen. De Joego slaaf blijft voorlopig in het Binnengast huis om op verhaal te komen. Na een periode van laagconjunctuur in de jaren dertig en een volkomen stil stand in de oorlogsjaren, zou het een normale en gezonde ontwikkeling zijn, wanneer het bouwbedrijf in deze tijd van hoogconjunctuur in de gelegenheid werd gesteld de ernstig geslonken reser ves enigermate aan te vullen. Met leed wezen moet men echter constateren, dat ondanks de hoge bezetting der bouw bedrijven, de resultaten ook in verge lijking met andere bedrijfstakken aan de bescheiden kant blijven, waaraan ook de gevoerde belastingpolitiek niet vreemd is. Aldus ving gisteren in de verga dering van Ijfc Raad van bestuur Bouw bedrijf, de voorzitter, de heer J. Dura Dzn, een beschouwing aan over de si tuatie in het bouwbedrijf. De bedoelde slechte resultaten weet spr. intussen voornamelijk aan interne factoren in de bedrijfstak. Enerzijds beschikken de bedrijven nog over een reserve aan bouwcapaciteit. Deze zou in de sector, van de burger lijke en utiliteitsbouw een hogere pro ductie mogelijk maken, indien het te kort aan vakbekwame arbeiders en aan enige materialen niet als rem optrad en in de sector van dé grond-, water en wegenbouw, indien hier niet een te kort aan werk bestond. De drang, om de reserve aan bouw capaciteit te benutten, heeft ertoe ge leid, dat zich over de gehele linie een dermate felle concurrentie voordoet, dat de prijzen een voor een behoorlijke be drijfsvoering veelal niet meer te ver antwoorden druk ondergaan. Anderzijds heeft, in het bijzonder in de sector van de burgerlijke en utili teitsbouw, de niet te verzadigen vraag naar arbeidskrachten de loonfactor sterk doen stijgen, zonder een daarmede in overeenstemming zijnde arbeidsprestatie. Daarenboven wordt voor de woning bouw de situatie nog in hoge mate be moeilijkt door de prijscurve,,welke het ministerie van wederopbouw heeft ge creëerd en welke naar sprekers mening te weinig rekening houdt met de feite- lijke verhoudingen op de aibeidsmarkt in het bouwbedrijf. Spr. wilde tegen deze laatste prijspoli tiek ernstig waarschuwen, omdat zu afgezien nog van de ernstige moeilijk heden welke zij voor de aannemers ver- (Van onze Amsterdamse redactie) Zaterdag a.s. zal het voor H. K. II. Frin- ses Beatrix èn voor de N.D.S.M- te Am sterdam een grote en gedenkwaardige dag zijn. Onze Kroonprinses zal dan namelijk voor het eerst alleen officieel in het open baar optreden, wanneer zij des middags om drie uur van helling V op de werf Oost van de Ned. Dok- en Scheepsbouwmaat schappij de grootste onder Nederlandse vlag varende supertanker, de „Vasum", met een draagvermogen van 31.000 en een waterverplaatsing van 40.600 ton, in aan bouw voor de N.V. Petroleum Mi) „La Corona", van de Koninklijke/Shellgroep te Den Haag, van stapel zal laten lopen in het water van het IJ. Prinses Beatrix volgt daarmee het Illustere voorbeeld van Koningin Juliana, Prinses Wilhelmina en Koningin Emma, die eveneens in Amsterdam, resp. in de jaren 1929, 1892 en 1883 voor het eerst een dergelijke historische plechtigheid ver richtten. Meer dan 20.000 personen, o.w. verschei dene ministers en vele duizenden school kinderen, leerlingen van alle Muloscholen en van de hoogste twee klassen der lagere scholen uit Amsterdam-Noord en Water land zullen het ogenblik meemaken, waarop de bijna 17-jarige Prinses de „Va- c„m" (genoemd naar ,n schelp) zal dopen met de gebruikelijke fles champagne. Met de motorboot „Dilecta zal H. H. met haar gevolg om half twee des middags van het Shell-laboratorium naar de werf varen, waar zij na aankomst een rond wandeling zal maken, twee 18.000 ton tan kers op de helling zal zien en vervolgens een bezoek zal brengen aan de scheeps- bouwloods, de lashal en de timmerwinkei. Men zal de Prinses in deze gebouwen enige machines in bedrijf tonen, machines, die voor een scheepsbouwmij markante en spectaculaire bezigheden verrichten. Langs een wacht van padvindsters en een ere haag van leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart bereikt H. K. H. de koninklijke tribune. Onmiddellijk na de tewaterlating, die wordt opgeluisterd door twee muziekkorp sen zal op dezelfde helling de kiel worden gelegd voor een andere supertanker, een 37.000 tonner voor de Afran Transport Company in Liberia. Leerlingen van de N.D.S M.-bedrijfs- school laten de Prinses vervolgens enkele van hun werkstukjes zien, waarna een receptie wordt gehouden, tijdens welke de heren P. Goedkoop Dzn, directielid van de N.D.S.M., en jhr mr J. H. Loudon, di recteur van de Bataafse Petroleum Mij, het woord zullen voeren. Prinses Beatrix krijgt als aandenken aan haar eerste offi ciële daad twee presentjes aangeboden. De „Vasum" maakt deel uit van een grote bestelling, die de Koninklijke/Shell groep bij de Nederlandse industrie heeft geplaatst. De mij „La Corona", die de schepen voor deze oliegroep exploiteert binnenkort wordt deze mij ondergebracht in de Shell Tankers N.V. heeft de N.D.S.M. opdracht verstrekt voor de bouw van vier tankers van 18.000 ton en twee van 31.000 ton, waarvan de „Vasum" de eerste is. De helling, waarvan de „Vasum" in haar element zal glijden, is Zaterdag voor de tweede maal het toneel van vorstelijke be langstelling. Op 2 April 1949 werd n.l. van dezelfde plaats het Noorse vlaggeschip „Oslofjord" te water gelaten door kroon prinses Martha van Noorwegen. oorzaakt z.i. onvermijdelijk moet lei den naar een nog verder gaande ver mindering van het woongerief. Spr. zei voorts, dat de door de werk gevers voorgestane betere beloning van de individuele werknemer niet behoeft te leiden tot een ongunstiger verhouding van de loonfactor, omdat een juiste re latie tussen prestatie en beloning wordt beoogd. Deze relatie ontbreekt in het huidige beloningssysteem, waardoor de loonfactor een onverantwoord niveau heeft bereikt in vergelijking met de andere kostenfactoren van de bouw. Een vrijere loonvorming in het bouwbedrijf is de enige weg om tot een hogere pres tatie te komen, waardoor de zo noodza kelijke opvoering van de productiviteit wordt bevorderd. In plaats van de reeds te lang durende loon-nivellering zal dif ferentiatie naar bedrijfstak, maar ook in de bedrijfstak, noodzakelijk zijn. De onderbezetting op het gebied van de wegenbouw, noemde spr., in het licht van de huidige en toekomstige omstan digheden niet verantwoord. De in dustrialisatie van Nederland eist voor haar ontwikkeling een adequate uitbouw van ons wegenverkeersnet. Deze uitbouw blijft ten achter doordat niet voldoende wegenbouwwerken op de markt worden gebracht. Spr achtte het daarom noodza kelijk, dat nu reeds het wegenbouw- apparaat maximaal wordt belast. Ten stadhuize te Arnhem is besloten tot oprichting van een Stichting „Film- week Arnhem 1955" ter voorbereiding van de manifestatie op filmgebied, die zoals aangekondigd, te Arnhem van 27 Juni tot en met g Juli zal plaatsvinden (Advertentie) Tob toch niet langer. NeemrTZZi akioOS snaa Te Lonneker zijn gisteren twee spoor wagons op drift geraakt. Na een rit in de mist van ongeveer twee en een halve kilometer trof de voorste wagon, die geladen was met briketten, een vracht- auo met aanhangwagen op de overgang in de Hengelosestraat te Enschede in de flank. Hier kwamen de wagons tot stil stand. De vrachtauto werd in elkaar ge drukt en het verkeer werd vier uren gestremd. De schade bedraagt naar schat ting 10.000. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Vermoedelijk heb ben de remmen van de wagons niet ge werkt. De wagens waren aan een olie wagon gekoppeld, die door een range rende locomotief eerst naar elders zou worden gebracht. Op hun route passeer den de wagons 7 drukke overwegen. Over de prijs van de schoolmelk tn de grote gemeenten Amsterdam, Den Haag en Rotterdam is Dinsdag tussen deze drie gemeenten een bespreking gehouden. Daarbij is besloten geen maatregelen te nemen inzake de me'kprijs op de scholen alvorens overleg is gepleegd met de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Aangezien de minis ter op het ogenblik in het buitenland ver toeft, zal deze bespreking eerst kunnen worden gehouden na zijn terugkeer Tot het moment dat de resultaten van deze bespreking bekend zijn, zal dus de prijs van de schoolmelk ongewijzigd blijven. Het ministerie van financiën deelt mede, dat op 11 Jannari 1955 op de 3*A pet. Ne derlandse Staatslening 1955 is ingeschre ven tot een bedrag van 410 millioen. welk bedrag ten volle wordt toegewezen. Voorts beloopt de deelneming van de rijksfondsen en -instellingen in deze lening 190 millioen. Het bedrag der lening zal derhalve wor den vastgesteld op 600 millioen. Veel critiek en weinig lof hebben resp. de heer J. Vermeyden, commissaris van Rijkspolitic A te 's-Gravenhage en bur gemeester W. Thomassen van Zaandam gisterenavond op een debatavond van de afdelingen Amsterdam, Haarlem en Utrecht van de Bond van Hogere Politie- De Telegraaf van hedenochtend geeft op de voorpagina een bericht onder de kop: „C.N.V. breekt met K.A.B.", volgens welk bericht de verbondsraad van het C.N.V. in principe zou hebben besloten de samen werking met de K.A.B. te beëindigen, „nu het N.V.V. de samenwerking met K.A.B. en C.N.V. heeft verbroken". „Wel zal", aldus het bericht van De Telegraaf, „een geregeld overleg tussen C.N.V. en K.A.B. blijven bestaan, maar het z.g. gereglementeerd overleg komt te ver vallen". Zowel bij het bestuur van het C.N.V. als van de K.A.B. weet men echter van een dergelijk besluit niets af. De verbondsraad van het C.N.V. is de laatste tijd niet bijeen geweest, zodat hij geen besluiten van welke aard ook heeft kunnen nemen. Overigens valt er geen gereglementeerde samenwerking te verbreken aangezien deze in het geheel niet bestaat. Na het uittreden van het N.V.V.uit het geregle menteerde overleg is dit laatste opge heven. K.A.B. en C.N.V. onderhielden daarna wel contact, zij het informeel Van een verdere stap van het C.N.V. is dus geen sprake, nog minder van een breuk. Uiteraard hangt tussen beide verbonden nog wel de kwestie van de vertegen woordiging In de K.S.G., maar naar wij vernemen wordt thans toch gemeen schappelijk getracht een oplossing voor deze moeilijkheid te vinden, zodat d:t nog allerminst reden tot verbreking van de vriendschappelijke betrekkingen kan opleveren. Ambtenaren, belegd in de trouwzaal van het Amsterdamse stadhuis, geuit op het door de ministers van Binnenlandse Za ken en van Justitie uitgebrachte nieuwe ontwerp-politiewet. Commissaris Vermeyden meende, dat er dezelfde fouten aan kleefden, die het politie-apparaat van thans niet voldoende competent maakten en drong met klem op eenheid aan: alle politie-ambtenaren in één corps onder één minister, dus geen Rijkspolitie en aparte gemeentepolitie meer. ressorterende onder twee ministers zoals nu. Burgemeester Thomassen sprak zich echter tegen deze eenheid uit. omdat „een rechtsstaat decentralisatie eist" en omdat „het gaat om rech en vrijheid" Wel1- was hij er voor het ontwerp in zoverre aan te vullen, dat kleinere gemeenten kringsge wijze samen een gemeentepolitie vormen. Fel trok commissaris Vermeyden' van leer tegen .animositeit en wrijvingen tus sen verschillende corpsen" en tegen ande re omstandigheden, die z.i. misstanden waren. Zo hekelde hij het feit, dat b.v. Amsterdamse rechercheurs hun bekende leden uit de onderwereld niet konden volgen, als dezen buiten Amsterdam gin gen opereren en oefende critiek uit op de Memorie van Toelichting op het ontwerp, waarin staat, „dat de bestaande toestand in het algemeen beantwoordt aan de eisen, die men met het oog op een goede organi satie mag stellen". Enkele zijner grieven waren, dat er in ons land meer dan 120 politiecorpsen naast elkaar werken zonder één algemene leiding, zodat o.a. de nodige samenhang in het recherchewerk ontbreekt en het toezicht op het verkeer wordt versnip perd. Voorts achtte spreker het een te kortkoming, dat de kleine gemeentelijke corpsen niet goed zijn geoutilleerd. Zij missen uiteraard allerlei deskundigen, zo als speurhondgeleiders, vingerafdruk- en voetafdrukspecialisten en politiefotogra- fen. „En zeker moet meer aandacht aan de persoonlijke belangen van de ambtenaren worden besteed", zo besloot hij. .met na me de promotie. Niets is zo pijnlijk als onverdiend hij promotie achter te blijven, zoals in de kleinere corpsen eerder ge schiedt dan bij de grote. Het gebeurt nog honderden malen en ik durf te zeggen, dat er daardoor duizenden ambtenaren we gens het uitblijven van hun verdiende promotie verbitterd zijn geworden". Na de pauze volgde een geanimeerde discussie tussen de commissaris en de bur gemeester. (Van onze Amsterdamse redactie) „Oh goodness, were you all here? Very sorry!" Stom ver baasd, maar toch ook wel een beetje geamuseerd kijkt 't charmante wereldberoem de Amerikaanse artisten echtpaar, Les Paul („De man met de duizend gitaren") en de zangeres Mary Ford, het gezelschap rond, dat hen gis teravond op Schiphol ver welkomde, nadat het twee tal uit de K.L.M.-machine, Komend van Stockholm, was g stapt. Reeds eerder, name- °P Maandagavond, had men Les Paul en Mary ver wacht en wel uit Hamburg, maar men was vergeefs ge komen. Wie er toen al kwam opdagen, deze twee favorie ten van de lichte muze, die momenteel een vacantietnp door Europa maken, waren er niet bij en de vertegen woordigers van de Bovema, de Ned verkoopmij. van de overal ter wereld zo ge vraagde gramofoonplaten van Les Paul en Mary Ford, kon zijn met bloemen en lin ten omkranste gitaar, die hij het Amerikaanse paar had willen aanbieden, gevoeglijk weer inpakken. Maar gister avond had hij meer geluk, want dankbaar en verrast aanvaardden de gitarist en zijn innemende echtgenote de huldeblijk. Les Paul zijn eigenlijke naam is Lester William Polstuss („ik heb misschien nog wel Duits bloed; in Berlijn ontmoette ik eens 'n taxichauffeur met dezelfde naam") veront schuldigde zich berouwvol. Hij was met Mary van Ham burg naar Stockholm gegaan en toen hij daar vernam, dat men in Nederland op hen zat te wachten, had hij ijlings een vliegtuig naar Schiphol genomen. Het enorme succes schijnt het echtpaar niet naar het hoofd te zijn gestegen. Heel gemoedelijk vertelde Les Paul, terwijl Mary Ford, ge kleed in een grijs gestreept mantelpakje met geel shawl- in acht maanden meer dan 100.000 platen werden ver kocht, een aantal dat Bing Crosby in geen 20 jaar hier heeft bereikt. De aanleiding was een ongeluk. Bij Les Paul, die op 13-jarige leeftijd al als gitarist optrad bij schoolvoorstellingen, en tje en daarover een kostbare bontmantel genoeglijk zat te luisteren, meelachte en af en toe iets aanvulde, hoe hij op de idee was gekomen zulke speciale platen met die typi sche echo-effectcn te maken, die er zo vlot bij het pub'iek ingaan, dat alleen in Neder land al van „Vaya Con Dios" daarna in orkesten, kwam tijdens zijn ziekte het plan op iets nieuws te verzinnen. Een garage was zijn eerste studio, waar hij arrangeerde en waar hij diverse arrange menten op één band opnam Het lukte, het lukte zo goed. dat Les Paul in zijn huis in Hollywood een eigen studio van 60.000 dollar kon laten bouwen. Eigenlijk kun je het gehele huis een studio noe men, waar Les Paul de pla ten opneemt en waar zijn vrouw de liedjes zingt, die haar en haar man, met wie ze nu vijf jaar is getrouwd, zo beroemd hebben gemaakt. In een berg heeft hij een echokelder laten inrichtinen, waar de echo-plaatjes ge maakt worden. „Lover" was het eerste suc ces „dat was een plaat voor Mary", vertrouwt Les Paul ons lachend toe en „Brasil', „Mr Sandman", „How high the moon", „Ti- gerrag" en vele andere volgden. Hoeveel platen van het echtpaar in omloop zijn, weet het tweetal zelf niet, maar het kijkt toch wel even op, als wordt verteld, dat er in Nederland ruim een kwart millioen zijn verkocht. Het nieuwste lied heet „Song tn blue", dat in Amerika ook erg goed gaat. Op hun vacantietrip door Europa, waarvan nu Spanje, Duitsland, Zwitserland en Zweden al zijn bezocht, deden Les Paul en Mary Ford veel nieuwe songs op. „I am anscious to record them!" (Zoveel, dat ik bang ben ze op te nemen), zegt de „man met de duizend gitaren" die nieuwsgierig blijkt te zijn de Nederlandse guitarist Eddy Christian! te ontmoeten. Mary Ford, wier ware naam Irene Collien is, nipt intussen met een tuitmondje aan een glas degelijk Hol lands bier. Of ze dit gedu rende de twee dagen „sight seeing" in ons land nog meer zal doen, daaraan twijfelen wij wel een beetje. De strijd, die langs de grens tussen Costa Rica en Nicaragua is los gebrand, nadat Dinsdag rebellen van Nicaragua uit Costa Rica waren binnengevallen en er een stadje hadden bezet, heeft zich gisteren en vannacht verder uitgebreid. Volgens berichten uit San Jose, de hoofdstad van Costa Ixica, hebben de invallers gistermorgen een tweede plaats, fuorto Soley, 64 kilometer van de grens, bezet. Latere berichten meldden dat Villa Quesada door regeringstroepen zou zijn heroverd. Een woordvoerder van de ambassade van Costa Rica in Washington verklaarde gisteravond, dat verscheidene andere plaatsen in liet Noorden van het land eveneens in handen van de invallers zouden zijn gevallen. De rebellen rukten nu op in de richting van San Jose. Volgens berichten uil Washington was de verbinding tussen San Jose en de Costaricaanse strijd krachten, die in het Noorden een tegenaanval inzetten, verbroken. Volgens deze berichten zou de oorspronkelijke kern van opstandelingen, naar schatting zeventig man, uitgegroeid zijn tot meer dan duizend. Boven verschillende Costaricaanse plaat sen zijn vliegtuigen verschenen, die bom men afwierpen of met mitrailleurs scho ten. O.a. boven San Jose. waar het palels van president Figueres en het voornaam ste winkelcentrum van de stad met mitrailleurvuur werd bestookt Uit Tur- rialba en Carrago kwamen eveneens be richten van luchtaanvallen. Tenminste twee van de vijandelijke vliegtuigen wer den geïdentificeerd. Zij zouden Venezo laanse kentekenen dragen. Volgens een officiële bekendmaking, die door de Costaricaanse omroep werd ut»,gezonden, werd een Venezolaanse jager neerge schoten. A.F.P. meldt amphlbische operaties bij de Stille Oceaanhavens Murcielago en Puerto Soley. De regering maakt gebruik van burger vliegtuigen om versterkingen naar het Noorden te brengen. Reeds meer dan 1500 vrijwilligers zouden zich hebben gemeld Samen met de 1500 man burgerwacht en de 2000 reservisten, waarover de Costari caanse regering reeds kon beschikken, zou men dus een leger van ongeveer 5000 man on de been kunnen orengen. Er beslaat echter gebrek aan bewapening en er zijn geen militaire vliegtuigen. De raad van de organisatie van Ameri kaanse landen heeft besloten zich via de radio in verbinding te stellen met de commissie van onderzoek, die gisteren nog naar Costa Rica is vertrokken Men wilde een inleidend rapport verkrijgen alvorens een besluit te nemen over 't Costaricaanse verzoek om militaire en materiële hulp. De raad deed nog eens een beroep op alle Amerikaanse regeringen om het inter nationale recht in acht te nemen en inci denten van militaire aard te voorkomen De Costaricaanse delegatie bil de V N. heeft de secretaris-generaal der V N. officieel op de hoogte gesteld van de gebeurtenissen In de mededeling werd niet verzocht om enige onmiddellijke actie van de Veiligheidsraad. Het Westindische bedrijf van de K LM heeft In het Caraïbisehe gebied voorlopig twee diensten gestaakt wegens de poli tieke toestand. Het riin de Hinen Panama ■San Jose v.v., welke driemaal per week wordt gevlogen en San Jose- Managua (de hoofdstad van Nicaragua) die twee maal per week gevlogen wordt. N. a. v. de herovering van Villa Quesada door de Costaricaanse troepen, spreekt de Costaricaanse generale stal in een vanmorgen bekend geworden com muniqué van „het begÏD van een omme keer". Het communiqué zegt, dat de re gering „op het punt staat de opstandige beweging geheel te onderdrukken". Men was thans bezig met de achtervolging van de rebellen, die In Noordelijke rich ting vluchtten. In een te Bogota opgevangen radio uitzending zegt de president von Costa Rica, dat president Somosa van Nicara gua verantwoordelijk is voor de invasie. Hij had aanhangers van de vroegere Costaricaanse president Rafael Colderon Guardia, die naar Nicaragua waren uit geweken, van wapens voorzien. (Van onze correspondent) Twee advocaten, die op weg waren naar de zitting van het Arn. hems gerechtshof zijn gisteren door de bevroren gracht gezakt, welke het gebouw van het Arnhems Hof omgeeft en kregen zo een onvrij willig bad in het ijskoude water. De heren een van hen was oud-mi nister mr Witteman waren in druk gesprek, toen zij het gerechts gebouw naderden Teneinde iets sneller bij de ingang te komen staken zij een grasperk over, dat door een kleine ophoging van de vijver gescheiden is Geen van beide advocaten had erg in de vijver, totdat zij met een hevig ge kraak tot de werkelijkheid werden geroepen Toen was het echter al te laat. Het ijs brak en beide slacht offers stonden enkele seconden later tot hun middel in het water. Ijlings toegeschoten parketwach ters hielpen beide heren uit de vijver, waarna een Arnhemse advo caat de drenkelingen onder zijn- hoede nam en hen van droge kle ren voorzag De rechtszaak waarin zij als pleiters zouden optreden, werd begrijpelijkerwijs aange houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3