Geen spectaculaire „In principe" accoord over wapenpool resultaten Nederland zal voor 400.000 goederen aan China leveren GEEN ONTSPANNING IN DE BELGISCHE SCHOOLSTRIJD De Frans-Italiaanse besprekingen Gloeilampjes Agrarische export naar W.-Duitsland ontwikkelde zich gunstig EERSTE LIFTWEEKEND VOOR MILITAIREN Liften per M3-auto Russen nemen socialis tisch blad in beslag Dubbel feest bij St. Raphaël Waar men hen kan vinden Eerste opneemplaats voor Marine Proces tegen Argentijns R.K. dagblad IN- en UITVALLEN Ter inleiding 7 A DONDERDAG 13 JANUARI 1955 PAGMA 9 HAASTIG VOORGELEZEN COMMUNIQUé De audiëntie bij de Paus Baden-Baden In Oostenrijk: NIJMEGEN BOOD NEDERL. SPOORWEGEN RELIEF AAN Onthuld in toren van station ENGELSEN HEBBEN REEDS BELANGRIJKE VOORSPRONG Versterkt verzet tegen instelling van glijdende invoerrechten BREDA GROEIT SNEL Dit voorjaar 100.000 inwoners Chinese diplomatieke vertegen woordiging in ons land BRANDWEERMANNEN DOOR ROOK BEVANGEN Twee militairen gestraft cus Men krijgt de indruk dat het officiële enthousiasme, waarmede het bezoek van de Franse premier aan Rome en zijn besprekingen met de Italiaanse regering werden toegejuicht, thans enigermate is bekoeld. De besprekingen zijn gisteren beëindigd. Weliswaar zou Italië in grote trekken Mendès-France's voorstel voor een Europese wapenindustrie-pool hebben aanvaard, maar op enige punten van het plan zou er allerminst overeen stemming bestaan. Evenmin zou Italië de voorstellen van de F ranse premier voor een zo spoedig mogelijk contact met Moskou een gunstig onthaal hebben bereid. De besprekingen eindigden drie uur la ter dan was verwacht en 't enige exem plaar van het eind-communiqué, dat be schikbaar was, werd zeer haastig en on der enige verwarring aan de wachtende correspondenten voorgelezen. In het communiqué wordt gezegd, dat de Franse en de Italiaanse onderhande laars het raadzaam achten alle maatrege len, welke gericht zijn op een Europese integratie, in overweging te nemen, „met inbegrip van de kwestie van de wapen- fabricage". Een steeds nauwer wordende samenwerking tussen beide landen, zo gaat het communiqué verder, zal Frank rijk en Italië 'in staat stellen hun volle dige medewerking te geven aan een con solidatie van de vrede en een verbete ring van de levensomstandigheden van hun volken. Verwijzend naar mogelijke onderhandelingen met de Sovjet-Unie zegt het communiqué, dat de ministers het er over eens zijn, dat „de vooruit gang, die reeds met de organisatie van het Westen is gemaakt, het uitgangspunt dient te vormen voor een poging van de geallieerde landen om tot een interna tionale ontspanning en een vreedzame samenwerking tussen alle landen te ge raken'. In Franse en Italiaanse bevoegde krin gen werd gisteravond verklaard, dat, hoewel Italië in grote trekken het voor stel voor een Europese wapenindustrie- pool heeft aanvaard, het op belangrijke punten voorbehoud heeft gemaakt. Zo zouden de Italiaanse premier Scelba, en zijn minister van buitenlandse zaken, Gaetano Martino, in feite geweigerd heb ben in te stemmen met het beginsel, dat de Amerikaanse militaire hulp via de door Mendès-France voorgestelde pool en niet rechtstreeks van Washington uit verdeeld zou worden. In het eindcommu- niqué wordt dan ook niet gezegd, dat Italië de wapenindustriepool-voorstel heeft aanvaard. Naar verluidt zou Mendès-France voorgesteld hebben, dat een Italiaan de leiding zou hebben van het voorgestelde bureau ter controle van de bewapening in het kader van het Westeuropese defen siestelsel. Frankrijk heeft Italië ook een aandeel aangeboden in het tot ontwikkeling bren gen van Franse Noordafrikaanse gebie den, zulks tezamen met Duitsland. Italiaanse functionarissen gaven uit drukking aan hun teleurstelling over het feit, dat vele minder belangrijke reeds lang hangende vraagstukken nog niet tot een oplossing zijn gebracht. In het com- muniqné wordt hierover althans niets ge zegd. Naar AFP echter meldt, hebben de premiers vele van deze kwesties overge laten aan andere ambtenaren „opdat zij zich zelf aan de grote lijnen zouden kun nen houden". In sommige bevoegde Italiaanse krin gen, aldus Keuter, is men van mening, dat het bezoek van Mendès-France geen nieuwe periode in de Frans-Italiaanse samenwerking heeft ingeluid. Zij zien er geen historische gebeurtenis in, zoals zij aanvankelijk hadden gehoopt, doch meer een opvatten van vroegere contacten tus sen de leiders van beide landen. Over de audiëntie, die de H. Vader gisteren aan Mendès-France heeft ver leend meldt onze Romeins ecorrespon- dent ons nog, dat deze gebeurtenis op het Vaticaan een grote voldoening heeft gewekt. De audiëntie werd reeds enige weken geleden, toen in Parijs besloten werd tot de reis van de Franse premier naar Rome, aangevraagd. Het bewijst dus, dan Mendès-France stellig hoopte. dat de H. Vader tegen de datum van het bezoek aan Rome, in voldoende mate hersteld zou zijn van zijn ziekte. Tevens valt het schrijnende verschil op tussen de houding van de niet-katho- lieke Franse premier en die van de Argentijnse minister van buitenlandse zaken, die bij zijn bezoek aan Rome, drie weken geleden, weigerde naar het Vaticaan te komen, een overigens ge bruikelijke vorm van hoffelijkheid jegens de H. Vader. Op grond van betrouwbare gegevens, mag men aannemen, dat de Ppus met de premier gesproken heeft over diens plan nen voor een Westeuropese wapenindus- triepool. Evenals mgr Tardini, de pro staatssecretaris, die na afloop van de audiëntie een onderhoud met Mendès- France had. Het Vaticaan heeft tot op dit moment ten aanzien van dit uiterst nete lige en zuiver politieke vraagstuk nog geen uitgesproken standpunt. Wel -hebben enige vooraanstaande Vaticaanse per soonlijkheden hun twijfel aan de levens vatbaarheid en de doeltreffendheid van dit ontwerp geuit. De H. Stoel is evenwel geen politieke mogendheid en kan slechts verwijzen naar de laatste Pauselijke kerstboodschap, waarin niet alleen op vrede en eenheid wordt aangedrongen, maar waarin tevens wordt gewezen op de gevaren zowel van nationalistische neigingen als van het wantrouwen dal hiervan het gevolg is. De H. Stoel zou niets onbeproefd wil len laten om aan het wantrouwen een eind te maken, dat tussen de Franse Re publiek en West-Duitsland bestaat en blijft bestaan. Er valt niet aan te twijfe len, dat de Paus persoonlijk en ook mgr Tardini over deze kwesties gesproken zullen hebben. Er kan geen sprake zijn geweest van alleen maar beleefdheden. Het politieke moment is van te grote be tekenis dan dat men zich zou kunnen verschuilen achter anachronistische standpunten, die de politieke problemen slechts verbloemen. Zo zal ook de H. Stoel deze audiëntie hebbenen aangegrepen om, na de felle oppositie van de vooraanstaande katho lieken in Frankrijk tegen de politiek van de huidige premier, deze er aan te herin neren, dat hij noch binnen zijn eigen land noch binnen het vrije Europa zal kunnen slagen zonder de overtuigde medewer king en daadwerkelijke steun van de katholieken. Na het nuchtere en gezaghebbende oor deel van het Vaticaan. komt het bezoek van Mendès-France aan de Duitse Bonds kanselier Adenauer, wie hij vandaag nog zal spreken, in een nieuw licht te staan. Vanavond nog zullen in Baden-Baden de besprekingen tussen Adenauer en Mendès-France beginnen. Zoals onze cor respondent te Bonn Dinsdag reeds uit voerig schreef, zal daar vooral prof. Erhard, de Westduitse minister voor eco nomische zaken, met de Duitse bezwaren front vormen tegen de Franse wapenin- dustriepool-plannen in hun huidige vorm. De uitbreiding en consolidatie van de economische uitwisseling tussen beide landen, die men thans op een basis van termijnen van drie in plaats van één jaar hoopt te plaatsen, en mogelijk ook de uitvoering van het Saar-accoord zullen hier ter sprake komen. Naar Reuter nog verneemt, zouden beide landen het reeds eens geworden zijn dat een gewezen Brits diplomaat aangezocht zal worden om als eerste neutrale hoge commissaris voor het Saar-gebied op te treden. De naam van deze diplomaat zou in Baden-Baden ter goedkeuring aan de beide staatslieden worden voorgelegd, waarna de benoe ming door de raad van ministers van de voorgestelde Westeuropese Unie zou moe ten geschieden. De Russische bezettingsautoriteiten in Oostenrijk hebben de editie van gisteren van de socialistische „Arbeiter Zeitung" in Beneden-Oostenrijk en Burgenland in beslag genomen. In deze editie was een hoofdartikel opgenomen over rivaliteit tussen Malenkof, de Russische premier en Kroesjtsjef de eerste secretaris van de Sovjet-communistische partij. De woordvoerder van het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken, die dit in Wenen bekend maakte, verklaarde, dat het blad in de Sovjet-sector van Wenen niet in beslag genomen was. In het Koninklijk. Paleis op de Dam te Amsterdam hebben HM. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard Woensdagochtend een Nieuwjaarsrecep tie gehouden, welke door de vertegen woordigers van vreemde mogendheden in Nederland en vertegenwoordigers van de Nederlandse diplomatieke wereld zeer druk werd bezocht. De aankomst van het vorstelijk paar bij het Paleis. De president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, heeft gisteren een relief geschenk van de stad Nijmegenin het halletje van de toren van het nieuwe stationsgebouw van de Keizer-Karelstad onthuld. Op tref fende wijze heeft de Nijmeegse beeld houwer Charles Hammes jr. de dynamiek van de spoorwegen en van Nijmegen in beeld gebracht. Met deze onthulling is het uiterlijk van het station geheel vol tooid. Even later had de officiële opening plaats van een nieuw V.V.V.-gebouw, een geschenk van de gemeente naar aanleiding van het zestigjarige bestaan van „Nijmegen Vooruit". Dit paviljoen bevindt zich recht tegenover bet sta tion. De Nederlandse handelsdelegatie, die van 11 tot 28 December in communis tisch China heeft vertoefd om daar te trachten handelsbetrekkingen aan te knopen, heeft daar voor een bedrag van 650.000 pond aan transacties af gesloten. Hierin is verdisconteerd een bedrag van 400.000 aan goederen die Nederland aan China levert en een be drag van 250.000 dat China naar ons land zal exporteren. Het totaalbedrag kan misschien nog hoger worden, daar een lid van de delegatie is achter ge bleven om te trachten nog verder zaken te doen. De Nederlanders hebben aan de Chi nezen pharmaceutische producten, oliën, chemicaliën en rayongarens verkocht, China zal ons landbouwproducten, dier lijke producten en thee leveren. Elke transactie zal afzonderlijk gefinancierd worden via de Bank of China in Lon don. China zal daar dus een crediet openen van 400.000, Nederland van 250.000. De leider van de missie, de heer C. J. Schaap, heeft gisteren enige bijzonder heden over de reis verteld, waarbij hij uitweidde over het belang van de reis als „visitekaartje voor Nederland", maar er tevens op wees, dat de Engel sen hier reeds een belangrijke voor sprong hebben en reeds drie missies naar China hebben gezonden, terwijl een Chinese missie in Engeland is geweest en in Maart een tweede missie naar Londen komt. De belangstelling in Nederland noemde de heer Schaap in dit verband opvallend gering. Op en kele uitzonderingen na toch hebben de Nederlandse grote bedrijven ver stek laten gaan. Bij herhaling heeft men de missie in China verzekerd, graag zaken met Nederland en andere W.-Europese lan- De Nederlandse export van agrarische producten naar de Bondsrepubliek heeft zich in het jaar 1954 op gunstige wijze ont wikkeld. Hij heeft een totaal van onge. veer f 780 millioen bereikt, tegenover f 650 millioen in het voorafgaande jaar. Voor een van de belangrijkste export producten naar Duitsland, de eieren, heeft sedert het voorjaar de invoering van een glijdende tariefschaal gedreigd, die r.aar de opvatting van de Duitse impor teurs een daling van het eierverbruik ten gevolge zou kunnen hebben. Men wilde door de glijdende tarieven, die zouden stijgen naarmate de prijzen op de bui tenlandse markt daalden, een gelijkmatige eierenprijs in Duitsland verzekeren. De door de Nederlandse en de Deense rege ring tegen een zodanige regeling aange voerde bezwaren worden klaarblijkelijk door de Duitse consumenten ten volle ge deeld- Het verzet tegen de glijdende schaal is in Duitsland versterkt en de kans op een verwezenlijking van de vorig jaar door het ministerie van voedselvoor- Op het grasveld hij Pisa s wereldbe roemde scheve toren, in de schaduw van dc aloude kathedraal, daalde kortgeleden een helicopter, welke was opgestegen van de Amerikaanse basis nm (Van onze Brusselse correspondent! De Partijraad van de C.V.P. heeft in een zojuist gehouden vergadering moeten constateren dat de schoolstrijd, ondanks met de minister-president en de minister van Openbaar Onderwijs gevoerde be sprekingen, door de linkse regering in België even fanatiek wordt voortgezet als hij begonnen is. Zoals men weet is deze schoolstrijd thans ook in de Congo ont brand. Daar is hij meer tegen de katho lieke missies gericht. Op de vergadering van de partijraad der C.V.P, heeft de partijvoorzitter dr Theo Lefèvre onomwonden verklaard dat, on danks enkele kleine concessies, er geen ontspanning in de toestand is ingetreden en dat de schooloorlog in België voort duurt. De regering verbergt zich achter niet te aanvaarden overwegingen, die in feite door niets anders dan haar anti katholiek sectarisme worden ingegeven. En zij drijft haar opzet voor het zoveel mogelijk bestrijden van het katholiek on derwijs op alle gebied, met volle kracht door. In slechts vier maanden tijd, om maar één staaltje van haar fanatisme te geven, heeft de socialistische minister van Open baar Onderwijs 802 benoemingen in het staatsonderwijs gedaan Onder de be noemden bevonden zich slechts 94 leer krachten die hun diploma s in het katho liek onderwijs hebben behaald! Zonder voorafgaande kennisgeving zijn gisteren voorts 84 studiemeesters (sur veillanten met onderwijsbevoegdheid) bij het katholiek kweekschoolonderwijs door minister Collard ontslagen. Dit ontslag was mogelijk door de intrekking van een K.B.. waarbij de toekenning was geregeld van weddetoelagen aan de erkende kweekscholen, voor twee studiemeesters per school met meer dan 100 internen, en één studiemeester per minder bevolkte school. De C.V.P. houdt niet op te streven naar een regeling van het onderwijs op de basis van het pluralisme, naar een recht vaardige verhouding tussen de beide tak ken van onderwijs: het staatsonderwijs en het katholiek onderwijs, dat men hier: het vrij onderwijs noemt. De christelijke par tij zal deze strijd tot het bittere einde voortzetten. Er zijn momenteel geen onderhandelin gen meer. De regering heeft een wets ontwerp over het katholiek onderwijs om advies aan de Raad van State voorge legd Als daar enkele „concessies" voor dit onderwijs in voorkomen wat nog moet afgewacht worden zal dat in hoofdzaak zijn om langs de andere kant de handen vrij te hebben om het staats onderwijs zoveel mogelijk te bevorderen. ziening ingediende plannen wordt thans veel geringer geacht dan een half jaar geleden. Inmiddels zijn namelijk ook voor andere producten glijdende tarieven bepleit, die een verder gaande bescherming van de Duitse producenten zouden inhouden. Kort geleden heeft het bestuur van de Duitse Boerenbond het verzoek aan het ministerie van voedselvoorziening gericht om een soortgelijke regeling ook voor verscheidene soorten van groenten en fruit in te voeren. Ook voor aardappel meel en cacaobonen zijn voorstellen han gende. Deze ontwikkeling heeft het zgn. eco- nSmische kabinet er toe gebracht het ge hele probleem van de uitwerking der glij dende tarieven 'in studie te nemen- In regeringskringen vreest men, dat deze wijze van ondersteuning van de binnen landse productie tot een verstarring zal leiden en de Duitse boeren er van zal weerhouden de nodige aandacht aan de rationalisatie van hun productie te beste den. Men overweegt daar zelfs, dat op deze wijze op de duur de buitenlandse producenten een nog grotere voorsprong op de Duitse zouden kunnen behalen, aangezien zij gedwongen zouden worden nog grotere rationalisatie door te voeren. De Bondsdagcommissie voor voedsel voorziening heeft thans onder de indruk van de argumenten van importeurs en verbruikers moeten besluiten haar beslis sing over de voorgestelde nieuwe eierta- rieven uit te stellen, totdat het economi sche kabinet zijn onderzoek zal hebben beëindigd. Uit de Nieuwjaarsrede van de burge meester van Breda blijkt, dat de Baronie- stad een snel groeiende stad is. In 1954 groeide de bevolking met 1734 personen, zodat de gemeente volgens voorlopige ge gevens in Maart-April de 100.000ste in woner zal kunnen begroeten. Hieruit blijkt, dat het feitelijke verloop van de bevolking enige jaren vooruit is op het verwachte verloop Indien de be volking jaarlijks met 1550 personen blijft toenemen en de woningproductie in de raming van 900 woningen blijft, kan te gen het einde van 1957 een gemiddelde woningbezetting worden bereikt, welke voor Breda gerekend naar de situatie van 1941 en voorafgaande jaren als normaal kan gelden. Er is gebleken dat er een dringende behoefte bestaat aan woonruimte voor gezinnen met twee kinderen, welke in hun normale uitgroei belemmerd worden, doordat geen voldoende ruime woning aanwezig is den te willen doen, een tendenz, die, zoals bekend, speciaal na de confe rentie te Genève naar voren is geko men. „Men wil zich misschien", zo was de indruk van de heer Schaap, „graag iets vrijer maken van de banden met Rusland, waarvan men nog zeer afhan kelijk is". Deze indruk had hij ook ge vonden bij de leden van de Britse han delsmissie. Overigens wordt het zaken doen tus sen Europa en China thans nog be perkt door een complex van moeilijkhe den, waarvan wel de voornaaste zijn: 1) het Chinese vijfjarenplan waardoor het land zich slechts kan veroorloven z.g. essentiële goederen te kopen en goederen die men er zelf fabriceert ge weerd worden; 2) de essentiële goederen komen echter veelal voor op de embar- golijst van de N.A.T.O. voor export naar China; 3) China heeft door zijn han delsverdrag met het Sovjetbloc grote leverantieplichten op zich genomen. Zo is bijv. van de theeproductie slechts een klein quotum beschikbaar voor export, de rest gaat vrijwel geheel naar de Sovjet-Unie; 4) China zit waarschijnlijk niet zo ruim in de vreemde valuta en zal daardoor de aankopen moeten re guleren naar. de afzet in het buitenland. De leden van de missie hebben in China onderhandeld met de „China Na tional Import and Export Corp." (C. N. I. E. C.)), die de importhandei controleert en contracten met het buitenland af sluit of daaraan sanctie verleent. De heer Schaap heeft met het hoofd van de C. N. I. E. C. algemene onderwer pen besproken n.l. de betalingscondi ties en verbeteringen van de contract bepalingen. die töt dusverre nog al eenzijdig waren. De Chinezen bleken in dezen bereid wel enige concessie te doen. Binnenkort, zal naar de heer Schaap zeide, in Nederland een Chinese diplo matieke vertegenwoordiging worden ge vestigd. De Nederlandse chargé d'affai res heeft in Peking zijn geloofsbrieven reeds aangeboden. Tot dusverre loopt het politieke contact tussen communis tisch China en Nederland via de Chi nese legatie in Bern. Van Chinese zijde heeft men voorts tegenover de leden van de missie de wenselijkheid van rechtstreekse connecties tussen Chinese en Nederlandse banken bepleit, waar door men het contact via de „Bank of China" in Londen zou kunnen uitscha kelen. Voor de theemensen is het tenslotte misschien nuttig te weten, dat men in China weer terug gekeerd is tot de oude theemerken. <-«« ae Amerikaanse oasis v.,, met de aartsbisschop van Pisa een tocht je over de hoofdstad van zijn diocees te maken. De moderne stalen vogel idtnia- den van de waardige ouderdom. Op de voorgrond de wit-marmeren doopkapel, daarachter de kathedraal en de beroem de scheve toren. Opole (Polen) Een vierling werd geboren in dit plaatsje in Opper-Silezië. Het was een boerin, die dit viertal ter wereld bracht. Een ervan overleed echter korte tijd later. De andere drie en moeder maken het goed. Dorking Engeland Hier overleed, in de leeftijd van bijna negentig jaren, miss Gertrude Charlotte. Ze was een eenzame vrouw, haar hele leven lang, en bij haar dood liet ze ongeveer vijftien millioen gulden na.' Ze was de dochter van een handelsman, die goede zaken gedaan had. Bij zijn overlijden liet hij zijn dochter toen ruim zestig duizend pond sterling na. In 1933 stierf haar broer, een oude vrijgezel. Al diens geld kwam weer bij haar te recht, zijnde 250.000 pond sterling. Ze had haar geld altijd voorzichtig maar toch zeer oordeelkundig belegd. Haar olie-aandelen deden haar fortuin wel enkele malen verdubbelen. Maar ze deed ook goed met haar rijkdom; ze stichtte een groot tehuis voor verlaten kinderen en daar bracht ze veel van haar tijd door. Een groot deel van haar nalatenschap gaat thans ook naar die stichting- Moskou Het is zelfs met <je jonge communisten niet meer z'o als llet geweest is. Het nrcaan van de Russische jeugd, de Kom. somolskaya Pravda, geeft een sneer aan het adres van de Russische jonge ka meraden die in leren jassen rondlopen Tn die hét blad Teddy-boys" noemt Ze dragen kleding met schrecuwenc e kleu- ren, steunt het blad, zijn zeJs trots dat ze niets van klassieke ml!z'4'ui,p maar fluiten en zingen de gehele dag populaire hits. Vecht tegen deze m de - klas-mentaliteit, schreeuwt de veront waardigde redactie uit. Gistermorgen om tien uur had te Utrecht de plechtige inzegening plaats van het nieuws bondskantoor van de R K. Vereniging van Vervoerpersoneel St. Raphaël aan de Drift 1012 waar voor heen de zetel van de Coöp. Levens verzekering Mij Concordia was gevestigd. De liturgische plechtigheid werd in tegen woordigheid van het hoofdbestuur en een kleine kring van genodigden verricht door de geestelijk-adviseur van de organi satie, de zeereerw. pater L. van den Borgh O.E.S.A. 's Middags had, eveneens in tegenwoor digheid van een beperkte kring van ge nodigden de onthulling plaats van een gedenkraam in glas en lood geschonken door de directie van de N. S aan de or ganisatie ter gelegenheid van haar vijftig jarig bestaan, vorig jaar gevleid. liet raam, dat is aangebracht in de bestuurs kamer, werd vervaardigd d°orc^e.^°efst?^ kunstschilder-glazenier A. P. Stokhof de Jong. Het stelt de beschermheilige van de Bond, de aartsengel St. Raphael voor bevat voorts voorstellingen van da derne middelen van vervoer. De onthul- ling geschiedde om drie uur door president-directeur van de N.b., ir r. den Hollander. Gisterenavond is brand uitgebroken in de aanbouw van een school in de Noord- zeestraat te Utrecht. In het gebouwtje staat de stookgelegenheid voor de cen- traie verwarming. Door de grote rook ontwikkeling werden drie brandweerman nen bevangen. Zij moesten naar het zie kenhuis worden overgebracht. Eén van hen kon spoedig weer naar huis terug keken. Het brandje, dat zich in het begin ernstig liet aanzien, was'vlug geblust De school kan gewoon doorgaan. W "eeko"<J mèt een van kracht zijnd liftverbod en zónder vrij vervoer Vhin«f„, '1 ®2 zic,lt hemt hebben wij de opneemplaatsen, waar gastvrije auto- m" „iV.l'v.,et et-betalend, dan toch wel zeer dankbaar „vrachtje" kunnen oppiKRcn, alfabetisch onder elkaar gezet, opdat de autorijders in ons land, die het goed met onze jongens voorhebben in een oogopslag kunnen zien, waar zü liftende militairen kunnen vinden en tevens op welke tijdstippen. De M-S-actle gaat dus van start; «11 K ™et ons zijn ten zeerste benieuwd naar de resultaten van dit eerste weekend, dat zal gelden als de proef op de som. Het za) moeten blijken of de opneemplaatsen, door de Legerleiding op verzoek van de ANWB, de KNAC en het Kath. Thuisfront aanwezen, goede diensten zuilen bewijzen. Er zijn er veie die een automobilist niet ongemerkt voorbijrijden kan. doch van de andere kant zijn er ook bij, die huiten de grote wegen zijn geprojecteerd en die niet in het oog vallen. De welwillend© automobilist cal, willen ook dezo militairen gratis naar huis komen, om moeten rijden en daar automobilisten vrijwel altijd mensen fcün, die haast hebben (zeker op ^terdagenijkt ons de keuze van deze opneemplaatsen niet zeer gelukkig. Doch waarschOnUlb zullen de autobestuurders, die symphatiek tegenover de actie staan, ook dit kleine ongemak met laten wegen. Alkmaar: Canadaplein. wkd. en Zat. 17—18, Zond. 1&—18. Hnofding Jul v. St.»Oergkaz. leusderweg wkd. 18-20. Zat uV-14.30. O.: Maurttskade (tussen brug Buitensingelgr en H.B.S.), wkd. 18 19 Zat. 1315, Zond. 1613. vnnrm Amsterdam N.Papaverweg (voor voorm Fokkerfabr.i, zelfde tijden n-iensi». Arnhem: A Vierspr Koningbn»i~ tvkd weg (achter café-rest. Vlie§vlfiPio. n Ach- 17 30-19.30, Zat. 12—15. Zond. 16—18. B Ach ter het Bosweg, ter hoogte Seenentafel, tijden Apeldoorn: Postweg, wkd. 1819, Za u Zond. 16—18. ,,H Appingedam: Plantsoen naast Milvakaz., wk 18—20. Zat. 13—15, Zond. 16—18. Assen: A. Parkeerpl voor garniz.cant. a a. Vaart, wkd. 18—20. Zat 1315. Zond. 16—Tö, B. Groningerstr voor gar. V. d. Ziel, zeitoe tijden. Bergen op Zoom: Voorplein Cort Heiligers- kaz., wkd. 17 15—19. Zat 13—15. Zond 1618 Den Bosch: Willem v. Oranjelaan. wkd 18 la —19.15. Zat. 13 1514.15. Znnd 16—18. Breda: Kloosterplein, wkd 18—18 30. Zat. 13—14 30. Zon. 16—18 Busstiin. Weg n Kol. Palmkaz Mild—Vrt,1d 18—19. Vrijd 13—20. Zat. 13—14. Zond 16—18 Deventer: Plern ,an Kazernestr bit Boreel- kaz.. wkd 18—19. Zat. 13—15, Zond 16—18. Doem: Voorzijde Mil. Herst Oord. wkn. 18— 20, Zat. 12.3014 30. Zond 16—18 Dordrecht: Benthlenkaz aar Bultonwalestr Vrijd 17—19. Zat 12.30-14.30. Zond 16 -18. Ede: Achtbaan achter Frisokaz., Vriid. 17-19. Zat. 12 30—14.30 Zond 16—18. Eefde: B.O.S -pomp Dethmerkaz Boedelhof- weg. wkd 18—19. Zat. 13—15. Zond 16—13 Eindhoven: Welschap: Ingang vliegveld Slif- fertstoan, wkd 17—19. Zat 12-14 Zond 16-18 Legerplaats: InganE etnde Oirsehotsediik ze'fde, tijden Enschede: A HeneeYeosU bit V Loohrms park, wkd. 17.30—19.30, Zat. 13.30-15.30, Zond. De commandant van het marine-oplei dingskamp Hollandsclie Rading heeft in overleg met de politie de opneemplaat sen voor het personeel van dit kamp vastgesteld. Deze zijn voor de richting Utrecht: de Utrechtseweg voor ho tel „De Rading" en voor de richting Hilversum: de Utrechtseweg voor hotel „De Karseboom". 1 De tijdstippen, waarop zich hier mili- 1 tairen zullen verzamelen, teneinde te kunnen worden meegenomen zijn: Vrij dag van 16.30 tot 17.30 uur. Zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur en Zondag van 10.30 tot 11.30 uur. 16—18; B, Haaksbergenstr bij school v Chr. Onderw'., zelfde tijden. Frmelo' tn- en uitgangswegen tussen Leuve- numsewee en mg legerpl. wkd. 18—19. Zat. tin14.30. Zond 1618. Oeerlrnidenherg: Markt tegenover wacht, wkd 18-18 30. Zat. 13-14.30. Zond. 16-18 Gilze-K«en: Hoofdweg vliegbasis. wkd 17.15 18 15 Zat 13.1514.15, Zond. 16—18 Gorinchem: Grote Markt, wkd. 18—20. Zat 1314. Zond 16—18. Grave- B O S-pomp bij Gen de Bonskaz.. wkn 17 -19. Zat 13-15. Zond 16-18 Groningen- Terrein v.m Rabenhauptkaz wkri 18—20. Zat 13-15. Zond 1618 Oen Haag: Wassenaflrseweg nii Julianaka? ,vkd 18- 20. Zat 13—15; Zond 16-18 Haarlem: A: Hotel Dreefzieht a. d. Dreef, wkd. 18—201 Zat 13—15, Zond 16—18; B: Delft- laan voor gemeentezwembad, zelfde tijden; C. Nagtzoomplem, zelfde tijden. Harderwijk: Nassaulaan bij Deventerweg, wkd. 18—19, Zat. 13.30—14 30, Zond. 16—18. De Harskamp: Kruisp. v. weg Harskamp— Otterloo, m. weg EdeApeld., wkd. 1820. Zat. 13—15, Zond 16—18 Ilavelte: HoteJ Buter. Rijksweg, wkd. 18.15 20 15 Zat 13—15, Zond. 16^-18 Den Helder: Nieuweweg tegenover. Deibel- kamp, alle dagen 17—18. Hellevoetsluis: Weg naar Brielle, wkd. 1819. Zat 13—14. Zond. 16—18. Hooghalen: Kampement S.M.L.O., alleen Zat 13—15, Huis ter Heide: A. Amersfoortsestr.weg bij rest. De Taverne, wkd. 18—20, Zat. 13—15, Zond 1618. B Arnersfoortsestr.weg bij hotel Huis ter Heide, zelfde tijden. Kampen: A. Buitenwacht Stationsplein, wkd. 17.30—19.30, Zat 13—15, Zond. 1618; B plein op snijpunt I.Isseldijk—Apeldoornsestr /.elfde tijden. Keizersveer (bij Geertruidenberg)Weg naar Pontonnierskaz., wkd. 1818.30, Zat. 13—14 30. Vrijd 18—20, Zat. 13—14, Zond. 16—18 Zond. 16—18 Laren: Ingang Legerpl., Mnd. Vrijd. 1819. Leeuwarden: Zaailand, wkd 1820, Zat. 13—15 Zond 16—18. Leiden: A. Noordeinde bij Witte Poortbrug. wkd. 18—19. Zat. 13—15, Zond. 16—18. B. Wil- helminabrug, alleen Zat. 13—15. C Rijnsburger- weg boek Houtlaan, alleen Zat. 13-15. De Lier: Voorplein Schefferkamp Hoefweg. wkd. 13—19. Zat. 13—14, Zond 16—18. Maastricht: St Hubertuslaan-West, wkd 17—10, Zat. 13—14, Zond. 16—18. Middelburg: West. v schoolgeb. COAK, tus sen Molenwater en Zuidsingel, wkd 18.3020 30. Zat 13—14. Zon 16—18 Mill: Noord uitgang kamp Mill. wkd. 17—19. Zat. 13—15. Zond. 16—18. Nw Milligcn: Oprijlaan ing. kamp, wkd 18—19, Zat 13—14. Zond. 16—18. Naaiden: Adr Dordtmanpl. voor Promerskaz Mnd.-Vrijd. 18—19, Vrijd. 18—20. Zat. 13—14. Zond 16—18. Nijmegen: A. Kruisp. Groesbeekseweg— Arhcipelsjr..—K Beijnenstr.. wkd. 17—19. Zat 1315, Zond 16—18. B Gelderselaan hoek Groesbeekseweg, zelfde tijden. C. Gelderselaan bij Stormbaan, zelfde tijden. Nunspcet: In- en uitgangswegen tussen weg NunspeetElspeet en ingang legerpl., wkd. 18—19. Zat 4.3.3014.30. Zond 16—18. Oirschot: Mispelhoef bij driesprong Oir- schotsedijk. wkd. 17—19, Zat. 13—15." Zond. 16—18 Oldebroek: 't Harde, var hoofdingang legerpl in richting Epe n pim 150 m Unks, wkd 18—20. Zat. 13—15, Zond. 16—18. Ossendrecht: Uitwijkpl voor ingang legerpl., Wkd 17 15—19. Zat. 13—15. Zond. 16—18. Roermond: Wilhelminasingel bij plein, wkd 18—19. Zat. 13—15, Zond. 16—18. Roosendaal: Parallelweg lang? rondweg, bij kazerne, wkd 17 15—19. Zat. 1315, Zond. 16—18. Rotterdam: Dorpsweg hoek Roerdomplaan wkd 1819 Zat 1314 Zond 16—18. Ruephen: Ingang kamp, wkd 17.1519. Zat. 13—15, Zond 16—18 Schalkhaar: Kazerneplein VVestenbergkaz wkd 1819 Zat 13—15, Zond 1618 Steenwijk: Café Beker a r! Meppelerweg wkt 18 15 20 15 Zat 13- 15. Znnd 16 -13 Soesterberg: A Plein voor Dumnu; ,17 wkd. 18—20, Zat 13—15, Zond. 16—18. B. par- Aan twee uit Amsterdam afkomstige en in Den Haag gelegerde militairen is door hun regimentscommandan' wegens overtreding van het liftverbod zes da gen verzwaard arrest opgelegd. De motivering van deze straf luidde dat de beide militairen „met het ken nelijk doel om het door de minister van Oorlog uitjevaardigde liftverbod voor militairen te ontduiken zich op 3 Ja nuari te plm. 7.30 uur naar de Sloter- weg begaven in de hoop aldaar een auto te ontmoeten, voorzien van de letters M M M of soortgelijk teken, waarbij, naar hun door een bericht in de dagbladpers bekend was, tot uiting wordt gebracht dat militairen gratis mogen meerijden, en na aldaar inderdaad een dergelijke auto ontmoet te hebben in deze auto mee zijn gereden naar hun standplaats 's-Gravenhage". keerpi. tegenover R K. Mil. Teh zelfde tijden Schoonhoven: Op weg richt. Gouda bij gar Schakel, wkd 1820, Zat. 12.30—14.30. Zond. 16—18 Tilburg: Willem II-kaz., wkd 18—20. Zat. 12.30—14 30. Zond. 16—18. Utrecht: A. StadionpJein bij Kromhoutka2,, wkd 17—19. Zat. 1315. Zond. 16—18 B Munt- kade tussen Leidseweg en Gr. v. Roggenweg. zelfde tijden. Velsen: Stratingplantsoen bij Wijkerstr.weg wkd. 18—20, Zat 16—15, Zond. 16is. Venlo: Kazernestr achter Fr H.-kaz., wkd. 17—19. Zat. 13—15, Zond. 16—18 Vlisslngen: Gasthuisstr.. wkd 18.30—20.30, Zat 12 30—14 30, Zond. 16—18. Volkel: Markt Teuden, wkd. 1719. Zat. 13—15, Zond. 16—18. Vught: A Vierspr. A. HeijnlaanLoonse Daan, wkd. 18.15—19.15. Zat, 13.15—14.15. Zond. 1618 B. Vughterheide, tegenover hotel De Hut. zelfde tijden Wecsp: Plantsoen Aertveldselaan, wkd. 1819. Zat. 13—15, Zond. 16—18. Weert: Kazernelaan bij ingang Hornekazerne. wkd. 17 30—19.30. Zat. 13—15. Zond. 16—18 Wezep: A. Betonplateau bij station, wkd 18— 20, Zat. 13—15. Zond. 16—18 B. B.OS- station Willem de Zwijgerlaan, zelfde tilden; parkeerterrein gar. Van Ommen, Zuiderzeestr.- weg zelfde tijden. De Wittenberg (bij Apeldoorn i: Wol weg te genover Prot Mil. Teh., wkd. 1819, Zat. 13—14. Zond. 16—18. Woensdrecht: Garage bij driesprong Antwer pen—Zeeland, wkd. 17.15189, Zat 1315, Zond. 16—18. Zeist: A bij politiebureau aan Utrechtseweg, wkd 1820, Zat. 1315, Zond. 1618. B. aan Utrechtseweg bij hoofdkant. N.B M., zelfde tij den Zuidl*ren: Brink, wkd. 1718, Zat. 17—19, Zond. 16—18. Volgens een officieel communiqué, Rat gisteren werd 'gepubliceerd, wordt te Buenos Aires, een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar de „onregelmatige toe stand" bij het R.K. dagblad „El Pueblo" en de maatschappij ..Editorial Diffusion", die de redactie van dit blad in handen heeft. De verantwoordelijke personen van deze twee ondernemingen zijn voor het gerecht gedaagd. Zij worden er in de eerste plaats van beschuldigd nalatig te zijn gebleven in het storten van het aan deel van het bedrijf in het pensioenfonds van het personeel. Verder zouden zij op onregelmatige manier een lening van de hypotheekbank hebben gebruikt. Tevens is een gerechtelijk onderzoek geopend tegen de maatschappij „Sinca Films", die bindingen heeft met de maatschappij die de redactie van „Ei Pueblo" in handen had. „El Pueblo" is sinds 30 December 1954 al niet meer verschenen na een protest van het personeel tegen 't niet betalen van de salarissen over December. De algemene federatie van vakvereni gingen heeft president Peron verzocht tussenbeide te komen om de belangen van het personeel van de verschillende maatschappijen te beschermen. SEDERT de Hunnen met mes en vork eten, met een slaapmuts op naar bed gaan en zich Europeanen noemen, is het o.a, een gewoonte, dat een persoon, die hoopt te ontaarden in een geregelde bezoeker, de gastheer van zijn intenties op de hoogte stelt. Destemeer is dit ge wenst, wanneer deze persoon op slinkse wijze, tussen drempel en voordeur of bij enkele patriciërs via de brievenbus bin nensluipend, een aanval op Uw aandacht beoogt te plegen. Niet bij machte ook maar één van de gewoonten, waarmee onze rijke Europese cultuur gezegend is, met voeten te treden, zal ik me slaafs aan deze gang van zaken onderwerpen. Mijn bedoelingen zijn minder snood, dan U van een krantenvuller veronder stelt. Géén onthutsende analyses van 's werelds loop, géén benauwende prog noses over de ondergang van ons aard rijk. Neen, de latere geschiedvorser zal voor de karakterisering van „De eeuw, waarin de wereld zelfmoord pleegde" te vergeefs deze regels raadplegen. De man nen van wereldbekendheid, die dikwijls niet verder kunnen kijken dan de drem pel van hun werkkabmet, zullen dit ru briekje nooit uitknippen om het op te plakken in hun poëzie-abum, voor later als ze gepensionneerd zijn. Hier wordt gepoogd de mannen van wereldformaat een ogenblik in de glans van de publici teit te zetten. Die zijn er gelukkig nog genoeg. Dat forenserende mannetje bij voorbeeld, dat iedere dag maar weer met een ontgoocheld maar voorkomend glim lachje op het gelaat, zijn plaats een dame aanbiedt. Ondanks zijn vermoeidheid, ver geet hij nooit galant te zijn. (Misschien kan hij zitten als in 1960 de hoognodige uitbreiding van het wagenpark bij da N. S. voltooid is). En al die automobilisten, die ondanks het feit, dat de ophaalplaatsen acht km. van de route verwijderd zijn, een lands verdediger in de schoot van een liefheb bende familie terugbrengen. Ook al heb ben de overheden een o.i. bij voorbaat mislukte, poging gedaan om het vuur uit de actie te halen door de militaire:!' tij dens het eerste weekeinde van een vrij vervoer te voorzien. Zij (de automobilis ten) laten zich niet bij het reukorgaan nemen. Deze en dergelijke mannen zijn het die, als de wereld het touw al om de hals knoopt, het gedeprimeerde slachtoffer in zijn wanhoopsdaad stuiten, de mannen die niet de geschiedenis maken, maar wel de wereld bewoonbaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5