Allereerst spoedige afsluiting van Veeregat en Zand kreek Opgedane ervaring basis voor ontwerp dammen in Brouwershavensche Gat en Oosterschelde AFSLUITING HARINGVLIET URGENTER Het wintert in ons werelddeel Conflict tussen min. Mansholt en Consumentenbond Opklaringen en flinke vorst Delta-plannen in de strijd tegen de elementen Vaste wegverbinding tussen Noord en Zuid-Beveland en Walcheren Kerk. autoriteiten dreigen missiescholen te sluiten OVERSTROMINGEN EN SNEEUW STORMEN IN EUROPA Herhalings oefeningen in 1955 Vrijdag 14 Januari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bestelauto reed tegen personenwagen Dit jaar 14.000 emigranten naar Accountant verschafte onjuiste gegevens Bouw sluis werken in dam van Zandkreek op zo kort mogelijke termijn Australië Ministerieel verzoek tot ontslag van lid dagelijks bestuur Brand in Arubaanse oliehaven Eisenhower vraagt verlenging dienstplicht wet Lawines in Oostenrijk Dertig graden vorst in Zweden Abnormaal lioog water in Harlingen Uitgebreide sneeuwval in ons land Belgische liberale minister afgetreden Rede groot-industrieel lokte staking uit WEERBERICHT Di ie punten Een dode; arts zwaar gewond Minister Suurhoff: Twee vliegen in een klap Voor- en nadelen KONINGIN VERLOOR HORLOGE De Belgische schoolstrijd Noors tankschip beschadigd Uitermate urgent Eerst de sluiswerken Hoge vloed MOKUMPOLDER ONDEIi MADE EN DRIMMELEN ONDERGELOPEN Een meter boven verwachte stand •'«PM ■■■ui Het schandaal-Van Glabbeke Over recht van medezeggenschap De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk weinig wind en opklarend maar plaatselijk vorming van mist. Later zwakke tot matige naar Zuid-Oost krimpende wind en toenemende bewolking met kans op sneeuw. Vannacht matige, hier en daar mogelijk strenge vorst. Morgenmiddag over het algemeen lichte vorst. Vrijdag 14 Januari: Zon op S.45, onder 16.57 uur. Maan op 00.00, onder 10.46 uru. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Adviezen van Delta-Commissie In haar nu verschenen vierde interimrapport adviseert de Deltacommissie de regering zo spoedig mogelijk over te gaan tot de uitvoering van het z.g. dric- eilandenplan, dat voorziet in de afdamming van het Veeregat en de Zandkreek. Dit spoedige begin i3 volgens de commissie nodig, omdat de bouw van de dam in het Veeregat meer ervaring zal kunnen leveren inzake constructiewijzen, materialen en materieel, welke zullen worden toegepast bij de grote afsluitdammen van Brouwershavensche Gat en Oosterschelde, zo hiertoe wordt besloten. Ilct is van De Delta-commissie meent, dat het niet nodig is de afdamming van het Veeregat en de Zandkreek afhankelijk te stellen van de beslissing over de Deltawerken, zoals zij deze in het derde intcrimrapport heeft voorgesteld en waarin uiteraard het drie-eilandenplan past. Immers, wanneer in afwijking van het gegeven advies in het algemeen aan versterking van het be staande dijkstelsel de voorkeur zou wor den gegeven, zou toch plaatselijk voor versterking der zeeweringen langs Veere gat en Zandkreek afdamming van deze wateren zijn aangewezen. Evenals vrijwel alle buitenwaterkerin gen in Zeeland zijn ook de dijken langs het Veeregat en de Zandkreek te laag en te zwak. In plaats van door versterking van deze dijken kan men door afsluiting voor verscheidene millioenen guldens minder .een veel grotere veiligheid ver krijgen, omdat in dat geval de korte af sluitdammen een betrouwbare zeewering zullen vormen, waarachter de andere dij ken als een tweede verdedigingslinie zul len blijven liggen. Dat zowel de afsluiting van het Veeregat als die van de Zandkreek een onderdeel vormen van elk plan tot verbetering van de veiligheid door middel van de afsluiting van de zee-armen kan als volgt worden v 6 rkla a rd 1. In het 'kader van de afsluiting der zee armen wordt een enkele dam in de mond van de Oosterschelde, lopende van Walcheren naar Schouwen, om wa terbouwkundige en financiële redenen niet aanbevelenswaardig geacht, zodat de Oosterschelde en het Veeregat af zonderlijk zullen moeten worden afge sloten. 2. De afsluiting van het Veeregat alleen (Van onze correspondent) Op de Rijksweg Gramsbergen-Har- denberg is Woensdagavond om ongeveer half zes een bestelauto, welke werd be stuurd door de 42-jarige heer M. A. van B. uit Den Haag, met grote snelheid recht tegen een personenauto gereden. De heer Van B. werd bij deze botsing zwaar ge wond en moest naar het ziekenhuis te Hardenberg worden vervoerd, waar hij Jater aan zijn verwondingen is overleden. De bestuurder van de personenwagen, de arts P. H. G. uit Coevorden, werd in zorgwekkende toestand naar het zieken huis van zijn woonplaats overgebracht. zou, met open Oosterschelde, ontoelaat bare getijstromen in de Zandkreek ver oorzaken. 3. De afdamming van de Zandkreek al leen zou de stormvloedstanden in het Veeregat en de Zandkreek, zij het in geringe mate, verhogen. In de afsluitdam in de 'Zandkreek is een schutsluis geprojecteerd ten behoeve van de scheepvaart door het kanaal door Wal cheren. Uiteraard zal deze sluis gereed moeten zijn, voordat tot de afdamming kan worden overgegaan. De sluisbouw komt dus bij de uitvoering op de eerste plaats. De dam in de Zandkreek voorziet in de vaste verbinding tussen Noord- Zuid-Be veland, terwijl die in het Veeregat de ver binding vormt tussen Walcheren en Noord- Beveland. Zoals bekend leeft in Zeeland reeds lang de wens Noord-Beveland een vaste verbinding met Zuid-Beveland en' of Walcheren te geven. Oorspronkelijk werd aan een brugverbinding bij Kortgene gedacht, later aan afdammingen, die te vens stormvloedbeveiliging beoogden. De afsluiting van Veeregat en Zandkreek zal bijzondere voorzieningen eisen voor de groot belang de periode van proefnemingen over enige jaren te kunnen uitstrekken 0111 in ruime mate er varing te kunnen opdoen tijdens ongunstige om standigheden van "wind, stroom en golven. De voorbereiding van bet drie-eilandenplan, dat sinds ta! van jaren bij de Rijkswaterstaat in studie is, is thans zover gevorderd, dat het plan binnen afzienbare tijd in behandeling zou kunnen worden genomen. De kostenraming bedraagt 40 millioen gulden, ver kavelingen e.d. inbegrepen. Voorts zullen in 't tussen liggende water ongeveer 2000 ha land kunnen worden gewonnen tegen een redelijke prijs, aldus bet rapport. afwatering der aanliggende polders, voor de doorgaande scheepvaart, voor de vaart naar de havens langs het te vormen boe- zemmeer en voor de zuivering van het op de boezem te lozen afvalwater. Bovendien zal enige schade voor de visserij en de schelpdierkwekerij optreden, doch door een juiste keuze van de plaats van de af sluitdam in de Zandkreek zal deze schade kunnen worden beperkt. De bovengenoemde bezwaren, die ook zullen gelden, wanneer de Deltawerken zijn voltooid, wegen naar het oordeel van de commissie niet op legen de reeds ge noemde voordelen, met, name: Dal men tijdig ervaring kan opdoen vóór dc bouw van de zeer kapitale afsluitdam men een aanvang neemt, zo hiertoe wordt besloten; Dal men plaatselijk een grote veiligheid verkrijgt en dat dc drie eilanden onderling vaste wegverbindingen zullen krijgen. De stromen op de Oosterschelde zullen door de werken van het drie-eilandenplan nauwelijks worden beïnvloed. De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage heeft Woensdag middag na een langdurig onderzoek, een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van ■een maand gerequireerd tegen de 55- .ïarige accountant J. V. uit Slikkerveer. V. was ten laste gelegd dat hij in 1943 aan de belastingen onjuiste gegevens zou hebben verstrekt voor een van zijn cliënten. V. was door de rechtbank te Rotterdam hiervoor veroordeeld tot een geldboete van 1000 subsidiair 'n maand hechtenis. Britse soldaten zoeken op het ogenblik met mijn-opsporingsap paraten het Engelse koninklijke landgoed Sandringham af naar een van de kleinste horloges ter we reld. Het horloge werd drie dagen geleden verloren door koningin moeder Elizabeth van Engelan'd tijdens een wandeling met haar honden. Het kleinood is een ge schenk van de vroegere president van Frankrijk, Lebrun, die het haar in 1933 aanbood. Dc apostolisch-vicarissen en prefecten van Belgisch Congo en van Ruanda Urundi hebben Woensdag verklaard, dat zij weigeren aceoord te gaan met de nieuwste onderwijsmaatregelen van Btiis- seret. de Belgische minister van koloniën. Zij beschuldigde hem van schending en missie t.a.v. het missie-onderwijs in de Congo. Het protest richt zich tegen de voor schriften van Buisserel, die bii brief van de G.G. van 8 December 1954 het salaris op de missiescholen resp. voor tien tot twintig percent ten laste van de missie heeft gebracht. In een uitvoerige verklaring zeggen de kerkelijke autoriteiten van de Congo dat de missie niet bij machte is de verplette rende lasten te dragen, die de regering in strijd met de officieel gesloten overeen komsten wil opleggen en die zich komen voegen bij de zware uitgaven, waartoe zij krachtens haar schoolconventie reeds ver plicht is. De missie, zo wordt er aan toegevoegd, wordt zodanig in het nauw gedreven, dat zjj zich genoodzaakt zal zien haar scholen te sluiten, zolang de regering zich aan haar verplichtingen onttrekt. De verklaring tekent bovendien ten scherpste protest aan tegen „het warnet van administratieve beperkingen" waarin de missie in de Congo dreigt te verstikken. Gistermiddag is de bisschoppelijke recht bank voor de zalig- en heiligverklaring van pater Titus Brandsma O. Carm, ge ïnstalleerd in het bisschoppelijk paleis te 's Hertogenbosch, V.l.n.r. ZITTEND: prof. dr Willibrord Lampen O.F.M. uit Utrecht gedelegeerd rechter), Z.H.Exc. mgr W. Mutsaerts. Bisschop van Den Bosch, mgr prof. dr F. van Welie uit Nijmegen, toegevoegd secretaris. V.l.n.r. STAAND: Pater dr Adr. Staring O. Carm,, uit Nijmegenvice postulator Pater dr Can. Lambermond O.P. uit Nij megen, waarn. voorstander des geloofs, Pater dr Anacletus O.M. Cap. 'uit Én- schede, voorstander des geloofs. Pater M. Gemmeke, O. Carm, 'uit Nijmegen, deurwaarder, prof. drs J. Hettema uit Haaren waarn. toegevoegd rechter. Pa ter dr M. Smits van Waesberghe S.J. uit Nijmegen toegevoegd rechter, P. W. H. Coolen, Den Bosch, kanselier van de Bisschoppelijke Curie, Pater dr Raphael Kuiters, O.E.S.A. uit Nijmegen, secre taris. Al is spoedige uitvoering van het plan gewenst, zo is de Delta-commissie zich er van bewust, dat in het kader van de maatregelen, die tot verhoging van de veiligheid in l£.W.-Nederland kunnen lei den, aan de afsluiting van het Haringvliet een grotere urgentie moet worden toege kend dan aan de uitvoering van het drie- eilandenplan. Eerstgenoemd werk vraagt echter nog enige tijd van voorbereiding, Nederland is van plan dit jaar bjjna 14.000 landverhuizers naar Australië te zenden, aldus heeft minister J. G. Suur hoff gisteren in Melbourne verklaard De minister brengt, zoals bekend, op uitnodiging van de Australische regering een bezoek aan Australië om zich per soonlijk op de hoogte te stellen van de vestiging der Nederlandse immigranten in dat land. Sedert de oorlog zijn meer dan 50.000 Nederlanders naar Australië ge- emigreerd. Nu in enige dagbladen een bericht is verschenen over het gedwongen aftreden van een bestuurslid van de Nederlandse Consumentenbond, stelt het bestuur van deze bond er prijs op het volgende mede te delen: „Naar aanleiding van de in de loop van de vorige week afgekondigde maatregel van het ministerie van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening, weike geleid heeft tot verhoging van de consumptiemelkprijs, hebben verschillende dagbladen ook bij de Nederlandse Consumentenbond geïnfor meerd naar zijn standpunt dienaangaande. O.a. werd deze vraag voorgelegd aan het lid van het dagelijks bestuur, de heer B. Buitendijk, werkzaam op genoemd minis terie. Deze heeft hierop geantwoord, dat het bestuur zich nog moest beraden over een definitief standpunt, doch dat de maatregelen bepaald teleurstellend wer den geacht. Minister Mansholt heeft hierin aanleiding gevonden aan de heer Buiten dijk de eis te stellen op staande voet ont slag te nemen als bestuurslid van de Ne derlandse Consumentenbond. Reeds eer der, nl. in April 1954, had de minister de heer Buitendijk verboden het voorzitter schap van deze bond te bekleden Het bestuur van de Nederlandse Consu mentenbond tekent hierbij aan dat de heer Buitendijk, werkzaam aan de afd. Tuinbouw van het ministerie van Land bouw, ambtshalve geen enkele bemoeienis heeft met de zuivel, zodat van het geven van inside-informations geen sprake was en zelfs kon zijn. Het bestuur betreurt het zeer, dat critiek vanwege de Consumen tenbond op zijn beleid de minister heeft gebracht tot deze stap, daar de Neder landse Consumentenbond er nl. grote prijs op stelt goede betrekkingen met de rege ring te onderhouden. De Franse premier, Pierre Mendès- France, (links) drukt hier in Rome de hand van de Italiaanse eerste minister Mario Scelba, na zijn aankomst bij villa „Madamma" voor de aanvang van een van de besprekingen met zijn Italiaanse ambtsgenoot in de eeuwige stad. Zoals bekend heeft de Franse minister-presi dent met zijn vrouw een korte vacantie doorgebracht in het Italiaanse vissers plaats Positano, alvorens zich te Rome in nieuwe politieke verwikkelingen te storten, Op het terrein van de oliemaatschappij Lago op Aruba is gisterenmiddag om streeks een uur een ernstige brand uitgebroken, die pas na twee uur kon worden bedwongen. Bij'deze brand werd het Noorse tankschip „Hammersborg" beschadigd. Voor zover bekend brak de brand uit op de benzinepier, waaraan het tankschip dat 10.172 b.r.t. meet, lag te laden. Men hoopt deze pier, die zwaar werd beschadigd, spoedig weer in ge bruik te kunnen nemen Een man van hei Lago-personee is met brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. aleer met de bouw van de daarbij beho rende grote uitwateringssluizen kan wor den begonnen. De uitvoering van het drie- eilandenplan kan dus in deze periode ter hand worden genomen zonder het tot stand komen van de dam in het Haring vliet te vertragen. De studie omtrent de constructie van de in de Oosterschelde en het Brouwers havensche Gat te bouwen dammen is nog niet zover gevorderd, dat thans reeds een zodanige constructie voor de dammen van het drie-eilandenplan kan worden vastge- teld. dat. met zekerheid de met hun bouw beoogde ervaring z'al worden verkregen. Er zal dus nog enige "tijd verlopen, eer met de opbouw van die dammen kan wor den aangevangen, terwijl dit ook eerst zal kunnen geschieden, wanneer de sluiswer- ken in de dam door de zandkreek gereed zijn. Toch is het nodig de periode van proef nemingen en gesynchroniseerde waarne mingen bij de dambouw zo spoedig moge lijk te laten beginnen, omdat de hier op gedane ervaringen de basis moeten leve ren voor de nadere ontwerpen voor de dammen in Oosterschelde en Brouwers havensche Gat. De proeven met de dam men van het drie-eilandenplan zijn dus uitermate belangrijk en urgent. Ten einde enigszins vergelijkbare om standigheden te ontmoeten in Veeregat, Oosterschelde en Brouwershavensche Gat is het gewenst de dam in het Veeregat, die bij Westelijke winden de beschuttende in vloed ondervindt van het eiland Walche ren, zo ver mogelijk zeewaarts te projec teren. Ook met het oog op een zo groot mogelijke verkorting van de kustlijn is dit gewenst. Ten einde nu vertraging in het verkrij gen van de nodige ervaring te vermeden, geeft de commissie de minister van Ver keer en Waterstaat in overweging thans in beginsel te besluiten tot uitvoering van het drie-eilandenplan en op zo kort mo gelijke termijn over te gaan tot de bouw van sluiswerken in de dam van de Zand kreek. De Delta-commissie meent er voorts op te moeten wijzen, dat de kostbare erva ring, opgedaan bij de bouw van de dam in het Veeregat te zijner tijd volledig ter beschikking z'al moeten zijn zowel van de ontwerpende en bij de uitvoering lei ding gevende instantie als van de met de uitvoering zelf belaste instantie uit het bedrijfsleven, die gezamenlijk het tot stand brengen van de grote afdammingen in het Brouwershavensche Gat en de Oos terschelde tot hun taak zullen hebben. Een bepaalde continuïteit is hier vereist. Zoals hij reeds in zjjn „State of the Union" vorige week heeft aangekondigd, heeft president Eisenhower gisteren het Congres gevraagd de wet op dc militaire dienstplicht voor de tïj<j van vier jaar te verlengen. Ook vroeg hij salarisverhoging voor beroepsmilitairen en het scheppen van een machtige militaire reserve, die in staat moet zijn af te rekenen met elke „aanvaller die de misdadige domheid be gaat om een atoomaanval te ondernemen". Gistermorgen om acht uur bij hoge vloed is de noodkade van Mokum'poldei onder Made en Drimmelen doorgebroken en is de polder weer onder water gelo pen. Verschillende delen van West-Europa worden op het ogenblik geteisterd door overstromingen als gevolg van zware re genval en smeltende sneeuw. In de Oostenrijkse Alpen is, als gevolg van de plotselinge dooi, een waarschu wing van kracht voor lawines. Verschei dene belangrijke wegen zijn reeds door lawines versperd, waaronder ook de Arl- hergpas. Andere wegen zijn door aard verschuivingen geblokkeerd. In de Al pen-valleien worden vers'cheidene dorpen door overstromingen bedreigd. Als gevolg van zware regenval en door het smelten van sneeuw worden steden en dorpen aan de voet van de Jura door overstromingen geteisterd. In Oost-Frankrijk zijn als gevolg der overstromingen vele verbindingen ver broken. De weg tussen Nancy en Epinal is geblokkeerd door vele tonnen aarde die door het water zijn aangevoerd. Het spoorwegverkeer tussen Dij on en Rijssel is stopgezet, doordat de Marne buiten haar overs is getreden. In de Vogezen zijn het leger en de brandweer de bevolking te hulp geko men. De bewoners van Ramberviliers zijn geëvacueerd. Tussen Bazel en Straatsburg ligt het scheepvaartverkeer stil in verband met de gevaarlijke hoge waterstand van de rivier. In de buurt van Genève in Zwitserland, hebben zware regens en smeltende sneeuw overstromingen veroorzaakt. Uit het kanton Valais worden lawines ge meld, terwijl vele bergwegen door aard verschuivingen zijn geblokkeerd. In Duitsland is de koude Donderdag weer teruggekeerd. In Frankfort vroor het vijf graden Celsius en ijzel bemoei lijkte het verkeer op vele wegen in het midden en Zuiden van West Duitsland. In Zweden was het Donderdagochtend wel zeer koud. De temperatuur daalde er op sommige plaatsen tot 31 graden onder nul. zijn Woensdagavond het leven gekomen door een lawine, toen zij huiswaarts keerden met medicijnen voor het tien maanden oude dochtertje van een van hen. dat ernstig ziek lag met longont steking. Zware sneeuwstormen bemoeilijken 't verkeer in Schotland. Ook in Londen is in de afgelopen nacht sneeuw gevallen. Moskou daarentegen meldt, dat het op de Krim zo warm en zonnig is, dat men in sommige districten reeds met de len- tezaai van granen is begonnen. De warm- tegordel breidde zich Donderdag uit tot Zuid-Oekraine. de Kaukasus en de Cen- traal-Aziatische republieken. In twee Noorwegen mannen om Gisternacht geraakte het A oorse s.s. „Gatt" in moeilijkheden, liep op de Zui- derpier bij Hoek van Holland en sloeg lek Zeven mannen van de „Gatt' wer den door de reddingboot „Directeur A J M Goudriaan", die 4 Janari j.l. in dienst werd gesteld, van boord gehaald. De overigebemanningsleden loerden door een helicopter van de Marine Luchtvaart Dienst aan land gezet. Onze fotograaf maakte aan boord van deze helicopter een foto van het. schip in zijn benarde positie. Luchtopname ANP-Foto". (Van onze correspondent). Harlingen heeft gistermorgen om onge veer half elf, enkele uren voor officieel hoogwater, een waterstand gemeten, dia abnormaal hoog was ten opzichte van de verwachtingen. Het water stond toen nl. reeds 2.67 meter boven N.A.P. Volgens de getijtafel was slechts een verhoging van 65 plus verwacht met een extra verhoging van een meter, zodat de gemeten stand nog ruim een meter boven de verwachting was. Wanneer da windkracht niet was afgenomen, zou de waterstand nog aan merkelijk aanzienlijker zijn geweest. Har lingen heeft hiermee ervarfen. dat men In Wercho.iansk in Siberië werd echter i bij harde wind. in weerwil van de ver een temperatuur van min 54 graden Cel- wachtingen, altijd op zijn hoede dient sius gemeten. 1 te zijn. Het K.N.M.I, deelt mede: De afgelopen nacht trok een kleine de pressie door het Engelse Kanaal en Bel- gie naar het Oosten. De depressie voerde aan zijn Zuidflank warme lucht met tem peraturen van 12 tot 14 graden naar Frankrijk. Meer naar het Noorden gieed deze warme lucht op tegen de daar aan wezige koude lucht. Dit veroorzaakte in ons land op uitgebreide schaal sneeuwval. In 1955 zullen de volgende dienstplich tigen van de Kon. Landmacht voor her halingsoefeningen in werkelijke dienst worden geroepen: Onderdelen van de 5e divisie voor 31 dagen, een aantal legerkorps- en territo riale onderdelen voor 31 dagen, een aan tal territoriale afdelingen luclitdoelartïl- lerie voor 17 dagen, een aantal afdelin gen lichte luchtdoelartillerie voor 31 da gen, een aantal onderofficieren en specia listen van de Nationale Reserve voor 10 dagen, een aantal onderdelen van 102 verbïndings-bedieningsbataljon voor 14 dagen, onderofficieren en nader aan te wijzen categorieën korporaals en solda ten van een aantal Legerkorpsonderdelen voor 59 dagen, de soldaten en korporaals ervan voor 45 dagen en tenslotte radar- groepen en radarpelotons van een aantal divisie- en legerkorpsonderdelen voor de tijd van 59 dagen. -iwr De meeste sneeuw lag vanmorgen in het Zuiden. Woensdrecht meldde om 7 uur 14. Vlissingen 12 cm. De warme lucht slaagde er in de loop van de nacht in tot het uiterste Zuid- Oosten van ons land door te dringen. De sneeuw ging daar over in regen en de temperatuur steeg er even tot 4 graden. In verband hiermede lag er op het vlieg veld in Zuid-Limburg maar 2 cm sneeuw. Achter de wegtrekkende depressie om be gon vanochtend in Engeland de luchtdruk snel te stijgen. Dit had tot gevolg, dat bij ons de wind geleidelijk naar Noordoosten tot Noord ging draaien en de koude lucht weer naar het Zuiden terug begon te vloeien. De komende nacht zal het weer In ons land onder invloed staan van een rug van hoge druk. Er zal daarom weinig wind zijn. Mede als gevolg van het aanwezige sneeuwdek kan dan plaatselijk matige, of zelfs strenge vorst voorkomen. Een nieu we storing is echter van de oceaan onder weg, zodat er geen vorstperiode voor de deur staat. „Het schandaal-Van Glabbeke", waar over wij gisteren uit Brussel reeds be richtten, heeft geleid tot het aftreden van dc Belgische minister van openbare wer ken. de liberaal Van Glabbeke. Zoals be kend zou de heer Van Glabbeke bij een aanbesteding een kort geleden opgerichte schijn-maatschappij hebben bevoordeeld, waarvan zijn zwager directeur is Het gaat hierbij om een bedrag van 13i mil lioen Belgische francs. Het ontslag van de heer Van Glabbeke kwam na twee langdurige kabinetszittin gen. Door het aftreden werd een inter pellatie over <jeze kwestie voorkomen, die een tweetal CVP-senatoren voor gister middag hadden aangevraagd. Naar verluidt zou de Lberale partij reeds een opvolger voor de heer Van Glabbeke hebben aangewezen, en wel het liberale kamer-lid Hillaire-Lahaye Een rede van een der groot-industriëlen van het Ruhrgebied heeft vandaag een proteststaking van twaalfduizend arbei ders ten gevolge gehad. Op een gisteren gehouden bedrijfsvergadering van de staalfabriek „Oberhausen" besloten de ar beiders tot deze staking, omdat dr Her mann Reusch, de algemene directeur van de onderneming „Gutehoffnungshütte", het door de vakbonden bevochten recht van medezeggenschap in <je leiding der bedrijven, een „gevolg van een brutale pressie" had genoemd. Het personeel van de fabriek Oberhausen zond ook aan de Bondsdag een protest tegen de verklaring van Reusch, dat het recht van medezeg genschap zou zijn doorgezet in een tijd, waarin het staatsgezag nog niet hecht ge grondvest was. Het personeel ziet daarin een krasse belediging van de Bondsdag, die in 1951 de wet op de medezeggenschap heeft aanvaard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1