Adenauer en P.M.F. zeer voldaan Volledige overeenstemming over uitvoering Saar-accoord Adenauer en Mendès-France zeer voldaan I Sovjet-Unie cloet aanbod aan intern, atoom-conferentie Overstromingen in Europa Practisch overal: géén militairen en géén automobilisten Gesprek in Baden bracht 11 goede dag voor Europas vrede Wat in Rome werd bereikt Depressie trekt langs ons land Eerste officiële liftdag werd een „sof" Zaterdag 15 Januari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ROOFOVERVAL TE ZOETERMEER Hogere garantieprijzen suiker en tarwe Publicatie van gegevens over Russische kraehtstations Na zware sneeuiv- en regenval Engelse arts zwom naar zijn patiënt Diplomasitis Dienstdoend kader, journalisten en foto grafen kregen koude voeten Flesje vergif op straat Belgische rivierloodse ?en staking S aar-referendum Met sandwiches in de hand VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUDRA6EN Ni!#-:'--' In Engeland Meer succes Kader stond uit te kijken WESTDUITSE WELVAART SCHADELIJK VOOR OOST-DUITSERS? Geen duime?i meer! JIJ EN KAN nu niet bepaald zeggen, dat de reacties rond het liftverbod voor militairen uit gesproken vriendelijk zijn. Vooral de aanwijzing van de verzamel plaatsen voor liftenden heeft wei nig enthousiasme verwekt. Wordt de liftregeling een wassen neus? werd gisteren terecht in ons blad gevraagd Wij geloven, dat de adviseurs van de minister na het liftverbod voortgegaan zijn met weinig ge lukkige adviezen te geven. En de zware straffen voor overtreders van dit liftverbod, waarvan dezer dagen melding is gemaakt en de strenge instructies aan de M.P. en officieren, die zelfs patrouilles moeten vormen, hebben een storm van verontwaardiging ontketend. Het gevaar is op die manier heel groot, dat het leger niet de sol daten impopulair wordt bij ons volk. Alle reclame met „duimpje op voor het leger" zal daaraan bij dit liftverbod niets kunnen ver anderen. De jongens zullen zeggen: „als het zo is bij het leger" dan maar niet duimen! De „waardigheid" van onze ge wapende macht, welke door liften de militairen in gevaar zou worden gebracht, zou o.i. daarmede te duur gekocht zijn. Bovendien, de militairen gaan nu in groepsverband met een com mandant naar de liftplaatsen. Is deze „georganiseerde klaploperij onder commando" niet veel meer in strijd met het prestige van ons leger dan de liftduim? Analyst Dwaas denkbeeld Peuter wilde broertje lekkers laten proeven m De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met vrijwel overal langdurige sneeuwval, plaatselijk overgaand in regen. Later in het Noord-Westen enkele opklaringen. Overwegend krachtige wind, aanvankelijk tus sen Zuid en Oost, tijdelijk wellicht weinig wind, maar later draaiend naar richtingen tussen West en Noord. Temperatuur om het vriespunt, maar tijdelijk dooi. Zondag 16 Januari: Zon op 8.44, onder 17.00 u. Maan op 1.56, onder 11.22 uur. Maandag 17 Januari. Zon op 8.43, onder 17.02 uur. Maan op 3.03, onder 11.45 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Om tien minuten voor één vannacht verliet (le Franse premier, Pierre Mendès-France, per trein het Duitse Baden-Baden op weg naar Parijs, naar huis. Achter hem lag een ongelofelijk drukke dag van bijna onafgebroken Frans-Duitse besprekingen: persoon lijke gesprekken met de Westduitse bondskanselier dr Konrad Adenauer en plenaire vergaderingen van de Franse en Duitse delegaties. Tegen middernacht werd in Baden-Baden het eind- communiqué gepubliceerd met de resultaten van het eendaagse bliksem-bezoek van de Franse premier. Er werd door de beide staatslieden een volledige overeenstemming bereikt over de uitvoering van liet netelige Saar-accoord, dat op 23 October j.l. te 1 aiijs werd gesloten. De economische betrekkingen tussen beide landen worden aanzienlijk geïntensiveerd. Er zal een bilate rale handelsovereenkomst voor een termijn van drie Het eind-communiqué zegt letterlijk: De premier en de Bondskanselier zijn hun gedachtenwisseling begonnen met 'n over zicht van de algemene politieke situatie. Zij verklaarden namens hun regeringen besloten te zijn volledig hun verplichtin gen voor de handhaving en de consolida tie van de vrede na te komen en in overeenstemming met de andere vrije na ties hun pogingen voort te zetten ten einde een ontspanning tussen Oost en West te bewerken. jaar worden gesloten. Voor liet lopende verdrag zal de Franse landbouw-export naar West-Duitsland aan zienlijk worden vergroot. De beide staatsliedeu zijti liet eens geworden ovei de noodzaak van een wapenindustrie-pool voor de West- Europese Unie. De nationale productie en buiten landse handel op dit terrein zullen door de pool niet in gevaar worden gebracht. „Tezamen met de vrije naties" zullen Frankrijk cn West-Duitsland hun pogingen voortzetten om een ontspanning tussen Oost en West te bewerken. Terwijl de redactie-commissie werkte aan de tekst van bet eind-communiqué zeide dr Adenauer tot de wachtende verslaggevers: „Ik denk zo, dat we uit stekend hebben gewerkt. Het was een buitengewone dag". Mendès-France gaf als commentaar: „Wij heb ben geloof ik goed werk gedaan voor Europa de vrede''. cn Wat betreft de kwestie van de bewa pening aldus het communiqué heeft prof. Erhard. minister van econo mische zaken van de Bondsrepubliek, de Franse premier verscheidene suggesties gedaan, die tegelijkertijd eveneens ter kennis zullen worden gebracht van de andere landen, die deel zullen nemen aan de besprekingen over dit onderwerp. De ministers zijn het eens over de noodzake- uikheid van het standaardiseren van ma teriaal in overleg met de NATO. Ook vin den rij het nodig, dat zij hun bewape ningsprogramma's aan elkaar mededelen, opdat zij in onderlinge harmonie kunnen worden gebracht en aldus het beste ge bruik van de hulpbronnen en een beper king van de kosten verzekeren, een en ander met inachtneming van de nationa le belangen en met uitsluiting van kartels en beperkende afspraken. De ministers verwerpen elk idee van autarkie in dit opzicht Zij beschouwen het noodzakelijk er op toe te zien, dat de productie en de buitenlandse handel op dit terrein de economische en sociale toestand van de betrokken landen niet in gevaar brengen. Wat betreft het Saar-accoord. bespra ken de ministers in het bijzonder de kwesties die samenhangen met de voor bereiding en uitvoering van het referen dum Aangezien het Saar-statuut is inge- nast'in het kader van de Westeuropese Unie kwamen zij overeen het referendum onder toezicht van een internationale commissie te stellen, waarvan omtrent de samenstelling door de beide landen ge zamenlijk een voorstel zal worden gedaan aan de andere landen die deel uitmaken van de Westeuropese Unie. In détail werden de kwesties besproken die betrekking hebben op de functie van hoge commissaris voor het Saargebied, die door de raad van de Westeuropese Unie zal moeten worden benoemd. (Genoemd wordt de gewezen Britse gezant in Tehe- ran en Warschau, Sir Francis Shepherd). Tenslotte besloten zij zich tot de regerin gen van de V.S. en Groot-Brittannië te wenden om hen te vragen het Saar-sta tuut te garanderen overeenkomstig arti kel 8 van de overeenkomst. De ministers hebben voorts aldus het communiqué in een positieve sfeer gesproken over het samenstel van proble men, dat verband houdt met de binnen scheepvaart in de grensgebieden van bei de landen. Inzake de bilaterale economische be trekkingen hebben de ministers de laat ste hand gelegd aan het handelsverdrag, geldig voor het lopende halfjaar. Het voorziet thans in een aanzienlijke stijging van de export van landbouwproducten van Frankrijk naar de Bondsrepubliek en in het bijzonder in een verdubbeling van de tarwe-leveranties. De Bondskanselier en de premier keurden de voorwaarden goed voor het handelsverdrag-op-lange- termijn. Zij besloten dat dit verdrag, dat thans voor drie jaar zal gelden, stilzwij gend zal kunnen worden vernieuwd. Er zal een FransDuitse kamer van koophandel worden ingesteld. Binnenkort zullen de besprekingen hierover begin nen. Tenslotte bespraken aldus het com muniqué de ministers de uitvoering van het culturele verdrag, dat op 23 Oc tober j.l. te Parijs werd gesloten. De conferentie duurde langer dan ver wacht werd. Dacht men aanvankelijk, dat, Mendès-France gisterenavond om negen uur reeds uit Baden-Baden zou vertrek ken. het bleek, dat men nog de gehele avond nodig had voor de besprekingen. Er werd Zelfs geconfereerd met sand wiches in de hand. Tegen middernacht verschenen de beide staatslieden voor de televisie- en filmoperateurs, de totogralen en de verslaggevers. Mendès-France zag er vermoeid uit maar de woorden zowel van de Franse premier als van de Bonds kanselier getuigden van een energiek op timisme. Adenauer zei: „AI onze moeilijkheden zijn overwonnen in een geest van sa menwerking. Wij hebben vrijelijk met elkaar gesproken als twee landen, waar van de essentiële belangen gelijk zijn. Wat de Saar betreft, is vandaag een belangrijke voortgang gemaakt en wij zijn thans gekomen aan de periode van uitvoering van de overeenkomst van 23 October. Ik eindig deze dag met groot optimisme. De laatste maanden zijn tal. loze moeilijkheden overwonnen. Wij kunnen thans met vertrouwen de op bouw van een Verenigd Europa, waarin Duitsland en Frankrijk een belangrijke rol zullen spelen, tegemoet zien". De Italiaanse regering is voorstandster van de door Mendès-France voorgestelde wapenindustrie-pool en zal het voorstel op de bespreking van 17 Januari steunen, aldus heeft de Italiaanse minister van bui tenlandse zaken, Martino, Vrijdag op een persconferentie te P.ome medegedeeld. De Italianen hadden enige bezwaren tegen Mendès-France's voorstellen gemaakt wat betreft de Amerikaanse en Canadese leve- r,"®en aan de pool. De Franse premier wilde, dat de wapens aan de pool zouden worden geleverd, die dan voor de ver deling onder de aangesloten landen zou zorgen. Mendès-France gaf de Italianen, die liever directe leveranties zien, echter de verzekering, dat hij bereid is zijn voor stellen zodanig te wijzigen, dat aan de Italiaanse bezwaren ten aanzien van de wapcnlcverantics tegemoet wordt geko men, aldus Martino. Italic is zelfs tot toetreding tot de pool bereid, indien een aantal leden-staten van de Westeuropese Unie niet wil toetreden Drie onbekenden stalen tienduizend gulden Drie gewapende mannen hebben gis teravond een roofoverval gepleegd op de kassier van Brinkers' Roomboter- en mac ;arincfabrick N.V. te Zoetermeer. Zij roofden een bedrag van 9 a 10.000 cn verdwenen daarna met een gereedstaan de auto. Zoals meestal op werkdagen liet ge val is, was de 42-jarige kassier, de heer N. ook gisteravond na sluitingstijd van de fabriek nog op het kantoor aan wezig om de door de chauffeurs geïnde gelden in ontvangst te nemen. Omstreeks kwart voor acht was hij bezig met de chauffeur L. af te rekenen, toen plot seling drie mannen het kantoor binnen stormden. Een hunner was gemaskerd. Twee mannen hielden de kassier en de chauffeur met een revolver in bedwang, terwijl de derde zich meester maakte van negen a tienduizend gulden. De kassier kreeit nog niet een revolver een klap op het hoofd, terwijl de chauffeur in een hoek van het kantoor werd gedrongen. Toen do indringers onraad bespeur den namen zij opeens de vlucht. Even later bleek, qat een andere chauffeur van de firma Brinkers in aantocht was en dat de heren dit blijkbaar hadden bemerkt De overval heeft zich in zeer korte tijd afgespeeld. Van de daders ont breekt nog ieder sooor. ff-. *-> X j 'A -L <v"'* In verband met de in October toegeken de loonsverhoging van 6 procent en de daaruit voortvloeiende kostenstijgingen voor de telers van suikerbieten, heeft de minister van Landbouw de garantieprijs voqr de suiker voor de oogst 1955 ver hoogd van 47.85 op f 48-20 Per 1(10 kg- Deze verhoging van de suikerprijs schept voor de bietenverwerkende indus trie de mogelijkheid de kostenstijgingen, Uitvloeiende u.,(. de/ie loonsverhoging, in .„„vorm van een hogere bietenprijs aan de telers ten goede te doen komen. Als gevolg van de genoemde loonsverho ging is eveneens de garantieprijs van de tarwe voor de oogst 1955 verhoogd van 25 op 25.60 per 100 kg. franco pakhuis handelaar. Op een persconferentie in Moskou is gisteren bekend geruaak., dat de Sovjet-Unie bereid is haar kennis op het gebied van de atomiscie -iacit- slations, die sedert Juli verieden jaar in Rusland in werking zijn, ie enj le maken aan de internationale conferentie over het \reedzaam ge rut van de atoomenergie. Zoals bekend, wordt deze conferentie gehouden in verband met president Eisenhower's plannen voor een internationale „atoom-bank", die unaniem in de Algemene Vergadering der V. N. werden aanvaard. De Franse Premier, Mendès-Franceis Vrijdagochtend in Baden-Baden aange komen. Een beeld van een geanimeerde groep na de verwelkoming. V.l.n.r.: Men dès-France, Adenauer, Francois Poncet, de Franse Hoge Commissaris in West- Duitsland en de Duitse Minister van Economische Zaken Erhard. Het hoofd van de afdeling voorlichting van het ministerie van buitenlandse za ken in Moskou, Iljoetsjef. verklaarde tegenover de correspondenten, dat de Sovjet-Unie dit wil doen in het belang van het vreedzame gebruik van atoom energie en ais bijdrage aan internatio nale samenwerking op dit gebied Op 30 Juni van het vorige jaar meldde radio-Moskou, dat sedert drie dagen de Slechts kleumende journalisten en een dienstdoend officier, geen militair, cn geen auto om te liften. In Harderwijk had het departe ment Noordwest Veluwe van de Mij voor Nijverheid en Handel oisteren een ontmoetingsbijeen komst belegd tussen onderwijs en bedrijfsleven. Drie hoogleraren de professoren Kruyt, Van Esveld en Thierry, hadden er prae-adviezen voor uitgebracht. Hun °!ld®r^1" pen betroffen resp. het bevol kingsprobleem en zijn oplossing, de dienende taak van de mens en de vraag of de mens in het bedrijf tot zijn recht komt. De Commissa ris der Koningin opende de ver gadering. Prof. Kruyt heeft op de bijeen komst een nieuwe ziekte geïn troduceerd, waaraan Nederland z.i. nogal lijdt en welke hij „di plomasitis" noemde. Het is de zucht om direct maar diploma's te eisen zonder dat men eerst naar het individu kijkt. „Di ploma's zijn best", zo meende prof. Kruyt, „maar het mag niet zo zijn, dat mensen, die flink zijn en door toevallige omstandigheden geen diploma's bezitten er altijd naast staan. Men dient evengoed naar de prestaties van de mens te kijken". De overstromingen in Oost-Frankrijk nemen tengevolge van voortdurende re genval en het smelten van sneeuw toe De waterstand van de Rijn, de Rhone en de Seine is gevaarlijk hoog gertegen. Vrijdag avond laat nog moesten Franse milita'rcn worden gezonden naar zeven dorpen aan de Garonne, die toen buiten haar oevers was getreden. Ook elders werden troepen en brandweerlieden paraat gehouden om in geval van nood in te grijpen. In Oost-Frankrijk zijn vrachtauto'» met levensmiddelen over overstroomde wegen naar het geïsoleerde dorp Ungersheim ge reden. De twee grote wegen tussen Nancy en Metz zijn als gevolg van de overstromin gen voor het verkeer gesloten en in de len van Nancy hebben vrouwen en kinde ren hun huizen verlaten. In Parijs, waar de temperatuur d' in druk wekte dat het voorjaar zijn intrede reeds had gedaan, werden automobilisten gewaarschuwd hun auto's niet te parke ren aan de oevers van de Seine. Op ver schillende plaatsen is de Seine in Parijs al buiten haar oevers getreden. In Zwitserland heeft de Rhone de spoor lijn van de Simplon-lijn onder v ater gezet. Als gevolg hiervan ondervinden interna tionale expres-treinen meer dan drie uur vertraging. In andere delen van Zuid-"witserland blokkeerden lawines en aardverschuivin gen verscheidene wegen. Tot dusverre zijn geen persoonlijke ongevallen gemeld. In Engeland, waar op sommige plaat sen bijna 25 cm. sneeuw is gevallen, worden overstromingen uit Cornwall en Devoi- gemeld. Rondom het dorp Weare Gifford in Noord-Devcn konden de boeren een deel van hun vee niet redden cn vele dode schapen en varkens dreven in de rivier de Torridge naar zee. Tc Bude in Cornwall stond het water in enkele huizen ruim één meter hoog. Fen arts moest hier van zijn auto tot de woning van een ernstige patiënt zwem men. In andere delen van Groot-Brittannië nm land zal trekkf Het K.N.M.I. deelt, mede In de afgelopen nacht stond het weer in ons land onder invloed van een gebied van hoge luchtdruk, dat snel in betekenis toenemend over Noord Frankrijk naar het Alpengebied trok. De wind nam daar door sterk af en vooral in het Zuiden van het land waar op sommige plaatsen bijna twee decimeter sneeuw ligt, daalde de temperatuur bij heldere hemel tot lage waarden. De laagste temperatuur is op het vliegveld Deelen op de Veluwe waar genomen: tien graden onder nul. Intussen is het weer onder invloed ge komen van een nieuwe oceaan-depressie, die vanmorgen ten Westen van Ierland lag en die gedurende het weekeinde dicht lanes of over ons land zal trekken. Ze zal opnieuw sneeuw brengen. Hier en daar voo-1 in het 7i iden van het land zal de sneeuw tijdeljk in regen overgaan. Aan de Zuidzijde van de depressie voe ren zuidwestelijke winden opnieuw z ch- te en vochtige lucht n»»r West Europa. Het is wa«r vt ijnl'Jk, d«t deze zacht, lucht tijdeli k in ons land r*. doordringen; Na het passeren vun de kern zal de kouae lucht echter opnieuw naar het zuiden stromen. Over het algemeen kan gezegd worden dat het weerbeeld door depressies wordt beheerst. Dat brengt met zich mee dat het weer onbestendig i». had men overlast van gladde wegen waar van een deel onder verse sneeuw lag Op de weg van Londen naar Coventry stond een rij gestrande auto's van vijf kilome ter. In het gehele gebied ten Noord-Westen van Debreczen (Hongarije) is de alarmtoe stand afgekondigd wegens overstromings gevaar door was van de rivier de Theiss aldus meldde radio-Boedapest gisteravond V nrnatip met if Wanneer men de toekomst van het georganiseerde liften beoordeelt naar de animo, die er, zowel van de zijde van de militairen als van de automobilisten, gisteren de eerste dag voor bestond, dan staat de zaak er we] heel slecht voor. Van beide kanten heeft men n.l. gisteren avond vrijwel geen interesse getoond en er waren belangrijk meer officieren en onderofficieren bij de liftplaatsen op de been oni de zaak te regelen dan potentiële lifters. Nu gebiedt de waarheid te zeggen, dat bet merendeel der militairen die gisteren met verlof gingen, over vrij vervoer beschikte en Vrijdag over bet algemeen geen drukke „liftdag" is. Maar als de tekenen niet bedriegen, voelen soldaten en burgers er toch weinig voor, aan het compromis, dat de militaire autoriteiten hebben getroffen, ook maar enigszins mee te werken. Van de zijde der autobezittende burgers bleek dit, doordat er vrijwel geen automobilist de moeite heeft genomen langs de liftplaatsen te rijden; van de kant der militairen, die zich bij hun onderdelen van te voren konden opgeven voor een kans op een lift, doordat practisch niemand daarop beeft gereageerd. De berichten uit het gehele land luid den vrijwel unaniem: „geen lifters geen automobilisten, veel journalisten en foto grafen en een aantal officieren en onder officieren, die, geplaagd door koude voe ten, plichtmatig de twee dicnst-Iifturen hebben gewacht zonder ook maar een kans te hebben gekregen iet» te doen". Hij nam maar de trein Toen de garnizoenscommandant van Bergen op Zoom In Roosendaal de lift- plaats opreed bij <je Engelbrecht van Nas- saukazerne, trof hij daar de enige lifter van heel West-Brabant aan: commando M. van Dijk, die naar zijn woonplaats. Havelte in Drente, wilde Bij hem ston den twee marechaussée.5, een luitenant en twee sergeanten om hem bij te staan en hulp te verlenen bij dit avontuur. Toen er na een half uur nog geen auto was ver schenen, geloofde commando Van Dijk het wel. Hij ging naar het station, waar net de trein voor zijn neus weg ging. Hij heeft toen de volgende moeten nemen, wat hem minstens een uur heeft gescheeld. Aan de Mauritskade in Amsterdam werd een automobilist gesignaleerd, die blijk baar genegen was een militair een gratis thuisreis te bezorgen: bij de wagen stond een bordje met het opschrift: „Utrecht, Den Haag en Haarlem", maar tot zijn grote teleurstelling kon de goedwillende bestuurder geen klant vinden. Ook in Utrecht zijn enkele welwillende automobilisten geweest, die echter na een vriendelijk praatje met journalisten, foto grafen. dienstdoende officieren en onder officieren. maar naar een nabijgelegen restaurant zijn afgezakt om van hun ont goocheling te bekomen. In Assen had er zowaar wèl een ont moeting plaats tussen een lifter en een automobilist. En met succes! Spoedig wa ren bestuurder en soldaat verdwenen in de richting Groningen. In laatstgenoemde stad klonk ook weer het liedje: géén liefhebbers voor een lift en géén automobilisten Nu is deze uiterst geringe interesse in Groningen niet zo heel vreemd, want hier zit hoofdzakelijk stafpersoneel, dat ln de stad zelf woont De bewakingstroepen wonen voor een derde gedeelte eveneens in de stad Gro ningen en gaan op geregelde tijden met verlof. Wat het Noorden betreft, ook ln Fries land was de belangstelling maar slapjes. Wel geteld vijf militairen van het garni zoen Leeuwarden hebben van het geor ganiseerde liften gebruik gemaakt. Ove rigens bleek de opneemplaats „Het Zaailand" volkomen ongeschikt voor een lift naar Groningen, waar de vijf jongens heen wilden, of naar het Zuiden van het land. Voor de soldaat Antoon Scheerder uit Steenderen bij Zutphen de enige van de 500 verlofgangers van het garnizoen Enschede, die zich had opgegeven voor een liftpartijtje kwamen, geheel vol gens voorschrift, twee officieren en twep onderofficieren „in het geweer": twee brachten deze enige lifter van de vlieg basis Twenthe naar de opneemplaats bij het Van Lochemspark aan de Hengelose- straat, waar het andere kadertweetal stond uit te kijken naar een automobilist Maar die kwam pas opdagen na heel lang wachten: een Enschedese journalist ont fermde zich namelijk tenslotte over sol daat Scheerder. eerste electrische centrale in de Sovjet- Unie die werkt met atoomenergie, in werking was. De Centrale zou een capa citeit van 5.000 jüiqwa ttbezi De Sovjet-academicus D. V. Skobeltsyn is benoemd tot Russisch vertegenwoor diger in de V N.-comnussie. die op Januari bijeen zal komen ter voorberei ding van bovengenoemde internationale conferentie. In Westelijke k£ing^n NJ! Moskou ziet men. aldus Reuter, in het Sovjet-aanbod een poging om het initia tief op het gebied van de internationale atoompolitiek te herwinnen. De meeste waarnemers juichen het Russische aanbod toe Tot op heden zijn de Russen op het gebied van atoomenergie nog terughoudender ge weest dan het Westen. Hoewel men ge looft dat de Russische inlichtingen waarschijnlijk niet veel belangrijke nieuwigheden zullen bevatten die het Westen niet reeds bezit, geloven de waarnemers, dat de Sovjet-stap moge lijk kan leiden tot uitwisseling van ge gevens tussen Oost en West, hetgeen op de duur zou kunnen bijdragen tot vermindering van het wederzijdse wan trouwen en de spanning in de wereld. De Oostduitse autoriteiten hebben Vrij dag bepaald, dat Oost-Duitsers in het ver volg per maand slechts één geschenken pakket uit West-Duitsland mogen ontvan gen en ook slechts één pakket naar het Westen mogen versturen. Men ziet hierin een nieuwe maatregel voor het aan ban den leggen van het particuliere goederen- en geldverkeer tussen Oost- en West- Duitsland. Ook de liftplaatsen op de Veluwe ble ken slecht te zijn uitgekozen. Noch langs de officiële voor het kamp „De Witten berg" aan de Wolweg te Miiligen noch bij die van de legerplaats ,,'t Harde" tus sen de weg Nunspeet-Elspeet, passeerde één auto tussen de vastgestelde tijdstip pen, waarop militairen mochten liften. Trouwens, er had zich ook geen enkeit manschap opgegeven voor een eventueel reisje in de zachte kussens van een wa gen. Hetzelfde beeld vas ook te zien bij de legerplaats Nunspeet en het oude barak kenkamp te Nieuw Miiligen. ,Door woord of gebaar' Patrouilles van de Kon. Marechaussee, die op deze eerste officiële liftdag angst wekkend scherp speurden naar eventuele overtreders van het liftverbod. consta teerden verscheidene malen, dat auto's zonder dat de langs de rijbaan aan de Amersfoortseweg wandelde militairen daartoe „door woord of gebaar" de wens te kennen gaven, stopten om de jongens een lift te bezorgen. Op de geheel buiten de verkeersroule- ring gelegen Dorpsweg In Rotterdam-Zuid kregen enkele dienstdoende officieren en journalisten wel koude voeten maar van een lifter of automobilist ook daar geen spoor Bij de M O K te Hilversum waren wèl twee liefhebbers en zü kregen een lift. In „hun" auto stapte wat later in Laren nog een collega zij het dan van andere snit maar dat was dan ook de gehele oogst in beide plaatsen. In Oost-Brabant was het van hetzelfde laken een pak: weinig animo. Slechts enkele verslaggevers en andere nieuws gierigen waren de enigen, die in Den Bosch en Vught de koude Januariavond hun wachtje klopten, geduldig maar ver geefs uitziende naar de broederlijke ont moeting van militairen en automobilisten Het dwaze denkbeeld, dat onze jongens in de rjj zouden moeten gaan staan om op commando een voor een zich in de keurig voorrijdende auto's te nestelen, is reeds gisteravond een hersenschim ge bleken. Het doek over het eerste bedrijf van de iift-comedie, want daar is het gisteren al sterk op gaan lijken, is thans gevallen. En de hoop, dat er ook maar iets ammusants aan viel te beleven, is in de koude vrieslucht van gisteravond als damp verdwenen, hoogstens was het ie*wat lach wekkend. Iedereen kijkt nu met spanning uit. hoe de volgende bedrijven van dit spel zich zullen gaan ontwikkelen. Een vijfjarig meisje in Meppel is bijna het slachtoffer geworden van het feit, dat iemand achteloos een flesje met een Ver giftig vliegen verdelgingsmiddel had weg gegooid. Het kind vond het flesje op een hoopje afval op straat, peuterde het open en proefde van de inhoud. Zij vond het zo lekker, dat zij er mee naar huis liep om het ook haar broertje te laten proeven. Gelukkig was haar moeder in de buurt, die tot haar dodelijke schrik een doods-' kop op het etiket zag met de woorden „zwaar vergif". Het meisje werd dadelijk naar het ziekenhuis gebracht. Daar heeft men haar behandeld en thans is de kleine buiten levensgevaar. Gebleken is, dat het verdelgingsmiddel arsenicum bevatte. Een betrekkelijk klei ne dosis van het vocht had reeds dodelijk kunnen zijn. Onderzocht wordt thans, hoe het flesje op straat terecht is gekomen. De Belgische rivierloodsen zijn van nacht een proteststaking begonnen die 24 of 48 uur zal duren. Zq willen op deze wijze uiting geven aan hun ontevredenheid over het feit, dat de hun toegezegde loons verhoging nog niet is toegekend. Bij de staking zijn ongeveer 100 rivierloodsen be trokken. De loodsen in Antwerpen legden van nacht om 12 uur het werk neer, die in Vlissingen vanmorgen om 06 00 uur. Dit betekent dat van het middernachtelijke uur af uit Antwerpen geen schip meer met Belgische loodsen kon vertrekken en uit Vlissingen van zes uur af geen schip meei naar Antwerpen. De schepen, die de Wie lingen binnenvaren, moeten wel op da rede van Vlissingen voor anker gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1