W.-Duitsland is eensgezind om O.-Duitsland niet te erkennen Guizado verhuist van presidents paleis naar gevangenis Vandaag start de „Brulboei" uit Athene I W Wrakkenwet toegepast op de ..Galt"" Weer storm aan de kusten Drie schepen aan de grond, andere in nood Prof. dr J. A. VERAART na autobotsing overleden „DEPRESSIE TROK OVER NEDERLAND" Nieuwe aanval van winterstormen op schip en land J Socialisten beginnen campagne tegen Parijse verdragen M Frankrijk door over stromingen bedreigd Hoog water op de rivieren In tien minuten vijf graden kouder Maandag 17 Januari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ^CSm •tfrniWii P II iM-tm Hilversiunse zenders gisteravond door sneeuwbuien gestoord Moord op Panama s president opgehelderd Staat van beleg is opgeheven De gezondheid van de H. Vader Paasviering in nacht van Zaterdag op Zondag zelf Rallye Monte Carlo 19öo Gasolie en Huisbrand olie duurder Schip wordt stevig verankerd Man met warm liart en strijdlust Treinenloop in wanorde Weer scheepvaart in Friesland WEERBERICHT (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 16 Januari. De Russische regering biedt de Bondsrepubliek, nog voor deze de souvereine status heeft verkregen, diplomatieke betrekkingen aan! In Bonn juicht niemand bij dit vooruitzicht. Ook niet diegenen, die reeds sinds vele maanden betogen, dat een contact met Moskou gelegd zou moeten worden. De Duitsers zijn eensgezind in hun overtuiging, dat menig addertje onder dit Russische gras schuilt. Zij vrezen, dat onder dit grootmoedige aanbod de toeleg van Moskou schuil gaat om tegelijk een Westelijke erkenning van hun „Duitse Democratische Republiek te verkrijgen en op die wijze de verdeling van het land een meer bestendig karakter te geven. MOSKOU BESPEELT DE VIOOL DER DUITSE EENHEID BULGOMME Hf Jacht in nood Spanjaard klaarde liet .,Ebr0» uit VlissiBgen, doch later meldde Het weer in Europa Binnenvaart De Colleen IP oensdag topstand in ons land Vertragingen in de nacht De weerverwachting van he't K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met enkele sneeuw buien. Aanvankelijk zwakke tot matige ver anderlijke wind, later mogelijk tijdelijk krach tige naar Noord-West. draaiende wind. van nacht en morgenochtend in het binnenland over het algemeen matige vorst, morgenmiddag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Dinsdag 18 Januari: Zon op 8.42 uur onder 16 04 uur Maan op 4.09 uur, onder 12.14 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Een hele serie van verlokkende voor spiegelingen hebben de Russen in hun ver klaring uitgestald. Zij willen doen geloven, dat zij nu bereid zijn te praten over inter nationaal gecontroleerde verkiezingen voor geheel Duitsland. Zij willen een ver enigd Duitsland nationale strijdkrachten geven, groot genoeg om de zelfstandigheid van het land naar alle kanten te verdedi gen. Wij schilderen niet de grote kansen af, die voor de Duitse industrie zouden dagen wanneer de markten van het Oosten zou den opengaanWanneer bij 't gros der Duit sers niet reeds lang het geloof in de rode lokroep was uitgeblust, dan zou dit jongste voorstel daarom misschien toch wel enige indruk kunnen maken. De wisseling der Russische spreekwijze is echter te opval lend om enig vertrouwen in te boezemen Men heeft in Bonn dan ook niet lang gewacht met een officiële repliek om aan te tonen dat ook deze jongste Russische manoeuvre op een splitsing in het Weste- hike kamp gericht is. De Bondsregering i. J H meer dan ooit volgens haar over- ?and^ ?»t metde Russen niet gesproken tuiging. dat met ae nu geratiticeerd ls, d wzWvoornmen het voldongen feit gesteld T'fc vanen hetgeen voor de Russen het efnde van de ^Jespntkken over de Duitse eenheid zou betekenen. De Bondsregering heeft uit de nieuwste Russische aanbieding de conclusie getrok ken, dat het Moskou met deze dreiging helemaal geen ernst zou zijn. „Als hier gehandeld zal worden in plaats van ge praat zullen de Russen echt over de brug komen", heeft minister Kaiser vandaag nog verklaard. De koelbloedigheid, waarmee de Bonds regering de rode dreiging van het afbre ken van een gesprek over de eenheid ook nu heeft opgenomen, staat in lijnrechte tot de bewogen politieke at mosfeer waarin in deze dagen in de orga nen der publieke mening de nog restende kansen op Duitse eenheid worden bespro ken. De Russische verklarng kan er toe bijdragen, de verontrusting over een weg ebben der eenheidsgedachte nog te ver groten. Men maakt er zich in Bonn helemaal reen illusies over, dat de voorgestelde di plomatieke banden met de Sovjet-Unie om niet gegeven zouden worden. De prys daarvoor zou een erkenning der Oost Duitse republiek zijn. Daartegen keerl zich vriend en vijand van de Bondsrege' ring. De verontwaardiging waarmee de door de Russen toegestoken diplomatieke hand wordt teruggewezen vormt overigens wel een opvallend contrast met de ijver, waar mee vele politici uit het regeringskamp de publieke opinie al hebben voorbereid op de opening van diplomatieke kanalen naar Moskou waar de verkrijging van d» souvereiniteit berust. De Russen hebben kennelijk nog eens opnieuw onrust willen zaaien in het Duit- se-eenheidsgeweten, dat in deze dagen toch reeds zozeer geplaagd wordt door me nig Westelijk bondgenoot, die vindt, dat de Duitsers hun eenheidsverlangens niet zo luidkeels moeten kenbaar maken, nu zij eenmaal officieel als rechtmatig zijn gere gistreerd. De nieuwe Russische actie tegen de Duitse herbewapening valt ook samen met een versterkte socialistische campagne tegen de Parijse verdragen, die vandaag in een aantal steden der Bondsrepubliek met grote meetings begonnen is. De Russische machthebbers en de Duitse socialisten appeleren terzelfder tijd aan het Duitse nationale gevoel. Zij steunen goeddeels op dezelfde argumenten. „De bewapening der Bondsrepubliek zal het oorlogsgevaar nader bijbrengen", zo sprak de socialist Wehner vandaag een vergadering te Hannover toe. „De Parijse verdragen dreigen de splitsing van Duits land te vereeuwigen", zo praatte de tweede man der socialisten, Mellies. Hun uitingen De jongste Russische manoeuvre tegen de Parijse accoorden is meer in het bijzonder gericht tot Duits land. Het Sovjetrussische ministerie van buitenlandse zaken gaf Zater dagavond op een persconferentie een lange verklaring uit, waarin aan West-Duitsland normale be trekkingen met de Sovjet-Unie worden aangeboden. De Sovjet-Unie biedt de Bonds republiek dezelfde vriendschappe lijke betrekkingen aan. die zij met de Democratische Duitse Reou- bliek (Oost-Duitsland) onder houdt", zo zegt de verklaring, en geeft voorts uiting aan die me ning, dat het herstel der Duitse eenheid „een van de belangrijkste vraagstukken" is, voor de oplos sing waarvan een viermogendhe- denconferentie bijeengeroepen zou dienen te worden. Mochten echter de accoorden van Parijs geratificeerd worden, dan zou een dergelijke conferentie on mogelijk en zinloos worden, en in dat geval zou de Sovjet-Unie „het nodige doen", en niet slechts de „vriendschappelijke banden met de Duitse Democratische Repu bliek aanhalen, doch tevens haar aandeel aan de versterking van vrede en veiligheid van Europa" leveren. De vereniging van de beide de len van Duitsland dient te geschie den op basis van vrije verkiezin gen in geheel Duitsland, zo zegt de verklaring. Voor commentaar uit Bonn ver wijzen wij naar nevenstaand arti kel van onze correspondent. (Advertentie) tiAND van SCHULMif» uiemakkelijk te bevestigen CiemakU«,lijU ir n iinei hi-uo Luisterend Nederland heeft Zondag avond, voor zover het had afgestemd op de Hiiversumse zenders, enkele uren een zeer gestoorde ontvangst gehad. Omstreeks kwart over negen begon het geluid met snelle onderbrekingen, door te komen, hetgeen een borrelend effect had en het luisteren hinderlijk maakte. De oor zaak van het onaangename en wonderlijke verschijnsel moet in Lopik worden gezocht. Daar trok over het zenderpark een laag hangend, zeer geladen wolkendek, dat z.ch op de besneeuwde tuien van de masfen ontlaadde. Het gevolg hiervan was dat de electrische energie niet regelmatig de aether inging, doch via de tuien naar de aarde terugkeerde. De masten waren „ver sierd" met tallo'ze blauwe vlammetjes. „Het lijkt wel Kerstmis hier" rapporteerde een der technici uit Lopik, naar de studio's in Hilversum. Een dergelijk samenspel van de natuur krachten is voorzover men zich in Hilver sum kan herinneren, nog nimmer voor gekomen. Met. (te voorden „ik doop V Vasum en wens U behouden vaart." heeft H.K.H. Prinses Beatrix Zaterdagmiddag om drie uur het tankschip '„Vasum" te- watergelaten, hiermede haar eerste offi ciële daad verrichtend, buiten de aan wezigheid van enig ander lid van het Koninklijk Huis, De „Vasum" werd 'op de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam gebouwd voor rekening van de N.V. Petroleum Maatschappij „Ba Corona" te 's-Gravenhage. Geestdriftig steekt Prin ses Beatrix haar bouquet omhoog bij het aflopen van het schip. konden ontleend zijn aan de verklaringen waarmede de Russen zich tot het Duitse volk hebben gewend. De socialisten staan dan ook op het standpunt, dat deze Russische dreiging niet zonder meer terzijde zal mogen wor den gelegd. Zij vrezen, dat de Russen in derdaad na de ratificatie der verdragen nog wel bereid zullen zijn met de Weste lijke landen te spreken, doch dan niet meer over de Duitse eenheid, doch over een legalisatie naar de bestaande verde ling van het land. Prof. Gasbarrlni. hoogleraar voor de interne geneeskunde aan de «niversiteit van Bologna, heeft de H. Vader Zaterd g opnieuw onderzocht. Het resultaat van het onderzoek was vrii goed" zo wordt vernomen, doen ae specialist ried dc H. Vader aan uiters voorzichtig te z$n en Zijn krachten niet te overschatten. De Nationale Vergadering van Panama heeft Zaterdagmorgen in een buiten gewone vergadering de heer José Ramon Guizado afgezet als president d.er Pana mese republiek en een arrestatiebevel tegen hem doen uitvaardigen. Korte tijd daarna werd Guizado overgebracht naar de gevangenis. Sinds een dag was hij in zjjn door de nationale garde omsingelde huis opgesloten geweest. Guizado wordt ervan beschuldigd de hand te hebben gehad in de moordaanslag, op 2 Januari, waarbij zjjn voorganger, kolonel Remon, om het leven kwam. De staat van beleg, die sinds 2 Januari in Panama van kracht was. is opgeheven. De tweede vice-president van Panama, De H. Congregatie van de Riten heeft in een Zaterdag Vaticaanstad gepubli ceerd decreet bcpaaia, dat de viering van de verrijzenis van Christus ook dit jaar weer zal geschieden in de nacht van Paas zaterdag op Paas-Zondag. in plaats van op Zaterdagochtend. Dit gebruik werd bij wijze van proef in 1951 voor de tijd van drie jaar door de Paus toegestaan. Het is 700 jaar lsrr, gebruik geweest de plechtigheid op Zaterdagochtend te vieren, maar in vroegere tijden was het gewoonte haar tegen middernacht te doen plaats vinden Hef decreet is een poging om terug te keren tot deze oorspronkelijke gewoonte. Ricardo Arias Espinosa, die gekozen is als opvolger van Guizado, reeft reeds een nieuwe regering samengesteld. Het nieuwe kabinet is bijna geheel ge lijk aan het vorige. Er werden slechts twee nieuwe ministers benoemd: de am bassadeur in de Verenigde Staten, Octa- vio Fabrega, werd minister van buiten landse zaken, n een broer van wijlen president Remon, Alexandro Remon, werd minister van justitie en binnenlandse zaken. Mèt Guizado werden tevens een van zijn zoons en twee van zijn associé's gearresteerd, alsmede een vooraan staand Panamees advocaat, Ruben Miro. Laatstgenoemde heeft bekend president José Antonio Remon te hebben ver moord. De bekentenis is voorgelezen in de Nationale Vergadering. Miro verklaarde, dat de aanslag was ge pleegd met medeweten van Guizado. Miro zeide, dat hem de portefeuille van justitie was beloofd in het kabinet dat na Remon's dood zou worden gevormd. Alle andere gearresteerden zijn inmid- dels in vrijheid gesteld. Onder hen bevin- f den zich de voormalige president Arnulf I Arias, alsmede de gearresteerde Ameri- f i kaan Lipstein. Naar wij vernemen worden wegens de stijgingen van de wereldmarktnoterin gen de prijzen van gasoliën en huis brandoliën, ingaande heden, met 0,6 ct per liter verhoogd. Voor de soort autogasolie, geleverd uit pompen en in vaten, wordt de verhoging 1 ct per liter. Het Liberiaanse tankschip .World Har mony" metende 20.350 ton en eigendom van de „World Tanker Corporation Mon rovia" raakte gistermiddag ten Westen van Hoek van Holland in moeilijkheden en vroeg om assistentie van een sleepboot. De sleepboot „Maas" voer daarop uit. Later werd bekend, dat de „World Har mony" bjj laag water aan de grond was gelopen op ongeveer 800 meter van het Noorder hoofd. Ook de sleepboot „Blan kenburg" voer toen ter assistentie uit De beide sleepboten slaagden erin om onge veer kwart over vijf de tanker vlot te trekken, die daarop veilig de Waterweg werd binnengesleept. Het Japanse schip „Asa Kasamaru", 6057 brt en eigendom van de Mitsui-lijn, liep in de nacht van Zaterdag op Zondag in de Westersehclde nabii Biezelinge Ham (Hoe- dekenskerke) aan de grond. Het schip was op weg van New York naar Antwerpen. Gisteravond bij hoog water, om ca. tien uur. deed men met tien sleepboten een poging om het schip vlot te trekken. Deze poging werd met succes bekroond. Voor de Belgische kust, op zes mijl ten Westen van Zeebrugge, raakte 't Spaanse schip „Cobetas" gisteravond in nood. Het schip vroeg dringend om sleepboothulp, daar het stuurloos was geworden - in d=> r' 'ing van de kust afdreef. Op dit men van de - ,,m. dat een sterkere sleper, de .Witte Zee op komst was. Ongeveer een kwartier na dien verliet de Belgische sleepboot Zae- hond" de n va" Oostende en ook reddingboten van Oostende en Zeebrugge voeren uit. Terwijl al deze „- hepen o weg waren naar de „Cobetas' seinde het schip, dat het geen assistentie meer nodig had. Alles was wel aan boord. Men zette koers naar Dover. De vierhonderd ton metende Neder landse vrachtvaarder „Prn.s Bernhard die deelneemt aan hel vlecsveryoer tussen Ierse en Britse havens, heeft Kisteren drie Amerikaanse opvarem i van het 50 to„ metende jacht Colleen" opgep.k t. De ..Colleen" was op weg naar de Ver. Staten doch geraakte in moeilijkheden. Britse vliegtuigen stegen op om de positie van het jacht, dat gevaar opleverde voor de scheepvaart, vast te stellen Een andere Nederlandse kustvaarder de „Bieruro' seinde gistermiddag, dat het op ongeveer 45 miil ten Noorden van de Oostkust van Ameland een onbemande witte redding boot die aan de achterzijde de naam Golfbreker" droeg en op de voo-steven de tekens Z-504 voerde, uit zee had op- gepifct- De Nederlandse kustvaarder „Joost" is Zaterdag bij de Tieno-boei, twee mijl ten Zuidoosten van het kruisschans in de Schelde, aan de grond gelopen. Een sleep, boot voer ter assistentie uit en men zou trachten de „Joost" Zondagmorgen bij hoog water vlot te krijgen. Nader bericht werd niet vernomen. Het 1985 ton metende Finse schip „Rails" seinde Zaterdagmiddag, dat een van de opvarenden over boord was geslagen. Het De Wrakkenwet is toegepast op het Noorse s.s. „Gatt", dat zoals bekend enkele dagen geleden voor het Zuiderhoofd van de Nieuwe Waterweg vastliep. De Neder landse Staat is daardoor bevoegd alle maatregelen te nemen, welke nodig zijn om te voorkomen, dat het schip, dat als verloren wordt beschouwd, gevaar zal gaan opleveren voor de scheepvaart. Als gevolg hiervan heeft de havenmees ter van de Rijkswaterstaat C. H. Del- ünga opdracht gegeven aan W. A. van de Tak's bergingsbedrijf te Maassluis om twee stokankers uit te brengen. Deze ankers worden met acht duims (armdikte) stalentus-drama. schip bevond zich op ongeveer 20 mijl ten Noorden van Hoek van Holland. CS lil 11* I alarm vertrok de Nederlandse sleerboo» I J men van de ..Ebro" aan de Spanjaard kabels verbonden met het schip. Men hoopt hierdoor te voorkomen, dat bij een eventuele harde Zuid-Westenwind ot storm het wrak van de „Gatt" in de rn0™ van de Nieuwe Waterweg terecht kom Een van de beide drie ton wegende anjer is Zaterdag reeds uitgebracht. Dit anK 1 met het schip verbonden door middel van totaal 400 meter staalkabel en drie lengtes zware ketting, totaal 45 vadem waar de verbinding over de dam heengaa heeft men de staalkabel verva^?aee ketting, om verschuiving^e^n ■t,- nwan<i „Hind is aan het stokanker vijftien vadem ketting ïs aan^ de damwand tegen te Saa"' vijftien vadem ketting is ran bevestigd waardoor het^ zi 8 grijpt in de bodem. Men m f maatregelen voldoende zijn ter voor- maairegeien herhaling van het Faus- koming van een hei nanus E KUNNEN HET nü wel zeg gen: sinds Donderdag zaten we zonder bericht van Martin Duyzings, op weg naar het Rallye- avontuur, dat dit jaar voor U en voor hem in Athene dient te begin nen. Hij had daar Donderdag mo'eten zijn en Donderdagavond hadden we hem daar telefonisch willen verwel komen. Maar het beloofde telegram bleef uit, Donderdag, Vrijdag, Za terdagochtenden juist, toen we Zaterdagavond alle voorradige kaar ten van Joegoslavië en Griekenland uitgespreid op ta'el hadden liggen om te zien, wat er allemaal in die verre landen wel mogelijk was aan opwindende dwaalwegen, kwam er een telegram. Uit Saloniki Nu ligt Saloniki nog altijd een kleine dag rijden van Athene en toen we ontdekten, dat het daar pas die middag om vier uur was afgegeven, begrepen we, dat Martin Duyzings en Jan Hulsker, de bemanning van de „Brulboei", niet een stukje aan het «ightseeën waren. Het stond er zo vriendelijk in dat telegram: „Bel Zondagochtend Palace Hotel tn Athene", zodat we ons na het Zondagse zachte eitje met een vriendelijk gebaar aan de telefoon nestelden en Athene aanvroegen. En fin, dat was om negen uur en rond een uur ln de middag hadden we dan eindelijk onze Rallye-reporter aan een verre, verre lijn. Wat daar tussen allemaal gebeurd was zullen we U besparen: we kunnen ons ech ter vrediger Zondagochtenden voor stellen dan met pogingen °m tot een telefoongesprek met de Griekse hoofdstad te komen. En laten we er onmiddellijk b« de paraatheid 1. v„„ er verder aan doen Maar wat kan die er veiuc. wanneer Athene op Zondag dorps uren voor het openstellen van het telefoonbedrijf heeft, dat er storingen op de lijn zijn ergens tussen Nisj en Ljubljana en meer van dat gezelligs. AAR GOED: we hadden hem tenslotte ergens in het Hotel Grande Bretagne (dus ook dat Palace klopte niet) voor de micro foon van een telefoontoestel en daar goot Martin Duyzings dan een relaas in van een onbehoorlijke voorraad aan avonturen alles tussen een arrestatie en een duik in een moeras: zijn eigen woorden dat U het maar snel zelf moet gaan lezen op pag 4. Het was nog heet van de naald toen en de modder droop er als het ware (en zeker van hèm) nog af en we haastten ons bovenmense lijk om nog Juist voor sluiting van het Griekse hoofdstedelijke dorps kantoor ons gesprek tot een zegevie rend, zij het wat krakend einde te h'waT'we verder tegemoet zullen gaan, lezeres of lezer, dat ligt meer San ooit in het verborgene. Vandaag wagen we nog een poging om zo n kleine 3600 kilometer te ovei bruggen zodat we onze redacteur nog-Ju» voor de start, die vanmiddag om vi uur plaats vindt, even zijn laatste bevindingen kunnen laten melden. En dan: tot Evzoni ergens aan de Grieks-Bulgaarse grens, miss<*nen m Skoplje, Nis, Belgrado of Zagreb Eerlijk gezegd: we denken dat we dan zullen moeten wachten to Triest, alvorens we Duyzings weer ordentelijk aan de draad kunnen krijgen. En éls we hem daar te pak ken krijgen zullen we een gat tn de lucht springen: want dat betekent, dat hij er doorheen gekomen is. door een Balkanparcours, dat aan avon turen werkelijk niets meer te wensen overlaat. Maar ja, daar hadden ze toch zo hardnekkig om gevraagd Zaterdagavond is in zijn woning te Was- j senaar overleden prof. dr J. A. Veraart, j hoogleraar aan de Technische Hogeschool j te Delft. Hij bereikte de leeftijd van bijna i 69 j'aar. De Delftse hoogleraar had zich 's mor- gens, in gezelschap van mr Jonker uit Den Haag, per auto uit Den Haag naar Eindhoven begeven, teneinde daar een re ceptie bij te wonen. Kort voor Eindhoven slipte de wagen, waarna een botsing ont stond. Door die schok die volgde werd prof. Veraart uit de wagen geslingerd en bleef enige tijd. verdoofd in de sneeuw liggen. Door een passerende automobilist werd hij vervolgens naar Eindhoven ge bracht. Na een poliklinisch onderzoek al daar had men geen bezwaar tegen ver voer naar Wassenaar. Nadat prof. Veraart echter aldaar per trein was gearriveerd, is hij te middernacht aan de gevolgen van inwendige bloedingen overleden. Op tragische wijze is een man overle den, wiens levensloop in vele opzichten iets tragisch heeft gehad. Veraart was geboren in 1886 en vol bracht zijn universitaire studies aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam. Zijn interesse ging van meet af aan uit naar vraagstukken van arbeidsrecht. Hierover heeft hij baanbrekende werken geschre ven, allereerst zijn promotie (Arbeidsloon 1910). Vervolgens schreef hij een drietal boeken (telkens een verzameling van ar tikelen of opstellen) over de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Voorts schreef hij een grote hoeveelheid artikelen prae- adviezen en oraties. In 1919, na een aantal jaren werkzaam te zijn geweest voor de 1 organisatie van het boekdrukkersbedrijf, werd hij te Delft hoogleraar in economie, arbeidsrecht, mijnrecht en handelsrecht. Hij was de leider van de pogingen om in 1919 te geraken tot een samenbundeling van het bedrijfsleven en van hem ging het bekende Paas-manifest in dat jaar uit. In 1923 richtte hij de St. Michaelsbewe- ging op, een denkrichting in de toenma lige R.K. Staatspartij, welke ten doel had deze partij te „democratiseren". Op grond slag van een tussen deze beweging en de stag van accoord kwam hij in 192o in de Tweede K^mer, doch in 1929 kreeg bil S verkiesbare plaats meer. Zijn ïïlitieke carrière was met pijn begonnen pn is toen met pijn geëindigd. Sedertdien heeft hij in vele organisaties (het Thijm- genootschap worde met name genoemd) een rol gespeeld. Zijn betekenis werd in een veraart-nummer" van Roeping in 1935 uitstekend belicht. Tijdens de bezet ting verbleef hij in Londen. Hier toonde hii zich een onvermoeibaar strijder voor het herstel der parlementaire democratie, Na de bevrijding zag hij zijn lievelings denkbeeld, de P.B.O., tot nadere verwer kelijking komen en het moet een grote voldoening voor hem zijn geweest in de gelegenheid te zijn gesteld in de opbouw van deze orde een zeer actief aandeel te kunnen hebben. Veraart had als mens vele goede eigen schappen. Hij was een man met een warm hart en vol strijdlust voor een zaak, waar in hij zich in dienst van zijn zwakkere medemensen wist. Zijn wetenschappelijke prestaties hebben inderdaad een realisti scher methode bevorderd, zowel in de economie als in het staatsrecht. Hij is de grote grondlegger van de P.B.O. geweest in onze literatuur. De strijd welke hij heeft gestreden was eervol en eerlijk en hij heeft dat gedaan met zwier en élan. Dit maakt, dat zijn heengaan voor de katholieke samenleving en voor ons land een groot verlies is. De moed. waamede hij de Katholieke Eenheidspartij enerzijds aanvaardde, maar anderzijds in de door hem juist ge achte denkrichting poogde om te vormen, verdient ook thans nog onze bewondering al zijn inmiddels de accenten verlegd, zelfs naar de mening van Veraart zelf in de laatste jaren. Zijn enthousiasme en zijn doorzettingsvermogen mogen ons ten voorbeeld blijven, evenals de gloed van zijn overtuiging. De diensten, welke Veraart zo over vloedig bewees, mogen in onze herinne ring al het andere overschaduwen en in onze gebeden worde hij herdacht als een van onze grote voormannen. In Frankrijk worden tal van gebieden, nu de rivieren door zware regen en sneeuwval sterk gezwollen zijn, met over stroming bedreigd. De Franse oever van de Rijn is over een achthonderd meter overstroomd en er dreigt gevaar voor Straatsburg. Honderden dorpen in Oost- Frankrijk zijn reeds ondergelopen Ook in het dal van de Seine, nabij Parijs, is de toestand kritiek, en een 40-tal dorpen ten Oosten van Parijs zjjn overstroomd Honderden militairen en vrijwilligers werken aan versterking der dijken van de rivier de Doubs, in Oost-Frankrijk, die het dreigen te zullen begeven. In Zuid-Engeland deden zich gisteren ook overstromingen voor, doordat rivieren buiten haar oevers treden. Door de krach tige dooi is het peil van veel rivieren sterk gestegen. In het Noorden van Groot-Brittannië bleef gisteren de vorst nog oppermachtig. Dit leidde tot het onbruikbaar maken van ruim veertig hoofdwegen in Noord-Schot land en het van de buitenwereld afsnijden van een aantal dorpen, die thans door middel van hefschroefvliegtuigen worden bevoorraad. Ook in Noord-West-Engeland zijn ver scheidene dorpen geïsoleerd. De sleepboot „Tina" heeft Zaterdag middag met assistentie van de sleepboot „Roca" vier schepen uit Huizen en twee Belgische spitsen van de Eem in de Oranjesluizen te Schelhngwoude binnen gebracht. Zaterdagmorgen sleepte de ..Tina" twee Shellboten door het ijs naar Huizen. Het opgeschoven ijs op de Eem, waar de spitsen lagen, was zeer moe'lijk te breken geweest. Naar de Rijkswaterstaat meedeelde is de grote schutsluis in het Noord'iollands Kanaal te Purmeren<j in de nacht van Vrijdag op Zaterdag defect geraakt. Deze sluis was daarom voor alle scheepvaart verkeer tijdelijk gestremd Nader wordt gemeld, dat zich vier op varenden aan boord van het jacht de Colleen" bevonden, namelijk de Ameri kaanse eigenaar Fred Wickmann. een voormalig sergeant van de Amerikaanse luchtmacht, diens Engelse echtgenote en twee Britse vrienden. De,,Colleen" had via de Spaanse haven Vigo, de Kanarische Eilanden en de An tillen naar de Amerikaanse staat Zuid- Carolina, waar Wickmann woont, moeten varen. Het wrak is nog niet waargenomen. Naar de Rijkswaterstaat meedeelt, heeft het slechte weer het water in het stroom gebied van de Rijn snei doen wassen. De Bovenrijn is in 4 dagen 4 meter gestegen, de Moezel 5V> meter. Deze vergrote afvoe ren zullen binnen enkele dagen ook in ons land flinke was geven. Gistermorgen was die in Lobith reeds ruim anderhalve meter. Voor Keulen werd voor hedenochtend een stand van plus 7.20 meter verwacht. Dit houdt in. dat in de loop van Dinsdag m Nederland de uiterwaarden onder wa ter komen te staan, een verschijnsel dat elke winter voorkomt. Volgens de weer- verwachtingen zijn de verdere vooruit zichten, dat de regens, die wel hevig zijn, doch die ook thans reeds niet meer over het gehele stroomgebied verspreid zijn, vandaag zullen ophouden. In het gebergte wordt lichte vorst verwacht. Verdere was blijft dan uit. In dit geval zal de topstand in de loop van Woensdag Lobith bereiken en zullen de waterstanden overeenkomen met die van een flink winter-hoogwater. (Van onze Utrechtse redacteur) Gisteravond heeft het treinverkeer tot ongeveer elf uur nog normaal ge- functionneerd. De laatste treinen hebben echter veel vertraging ondervonden als gevolg van vaste wissels, hetgeen veroor zaakt werd door natte paksneeuw. Voor namelijk de treinen, die via Utrecht re den, hebben daarbij grote hinder onder vonden, waardoor vertragingen zijn ont staan met een duur, die varieerde van tien minuten tot een uur. Vele mensen, die het weekend elders hadden doorge bracht zijn daardoor te laat op hun be stemming gearriveerd. Het verbod tot het bevaren van de kanalen in onderhoud en beheer bij de provincie Friesland is met ingang van hedenmorgen negen uur opgeheven. Het K. N. M. I. deelt mede: In drie uur tijds was het arctische front Een oude opvullende depressie, die Zon- het grootste deel van ons land gepasseerd, dag via het Kanaal op ons land aankoer- Tijdens de frontpassage daalde de tempe- ste, bereikte 's middags het Zuidelijk deel ratuur in de Bilt in 10 minuten ongeveer van de Noordzee en begon daar plotseling 5 graden. Zware sneeuwbuien vergezellen weer in diepte toe te nemen. Zondagavond j de Poollucht op haar weg naar het Zui- trok zij snel over Nederland en nu ver- den. plaatst zij zich in de richting van de I Vooral op zee heeft het flink gestormd. Randstaten. Het lichtschip Goeree meldde gisteravond Aan de voorzijde van de depressie voer- een gemiddelde windsnelheid van 90 km den Zuidelijke winden warme en vochtige per uur! De zwaarste windstoot werd te Oceaanlucht over onze omgeving, die een Hoek van Holland waargenomen: 114 km snelle dooi veroorzaakte, maar aan de per uur. achterzijde van de depressie had zich een Intussen is bij Ierland een nieuwe sto- grote hoeveelheid koude Poollucht opge- ring aangekomen, die weliswaar veel min- zameld, welke begrensd werd door een ,der activiteit vertoont dan haar voorgang- z.g. arctisch front. Met Noorderstorm ster maar die toch het komende etmaal stortte deze Poollucht zich achter de de- j het weer in West-Europa al weer zal pressie om over ons land uit. Igaan beïnvloeden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1