Nachtmerrie-tocht langs een Joego- Sa-mXohte-Ouho slavische aardverschuivingsroute Rallye-roes in Monte Carlo Joke de Korte nam revanche WYBERT VAN DER VOORT WON IN MIDWOLDA zowel Noorse schaatsers Pdopten Zweden als Nederland cle Zweed Ericsson was de individuele TINE DE VRIES WON „GOUDEN SCHAATS" DE winnaar DE XXV RALLYE NAAR MONTE CARLO Eindelijk werd Geertje Wielema's rugslag-suprematie gebroken LOTIO-DERM Robert Cohen gewond Ondanks pakhuis met verschrikkingen vastberaden vertrekt de „Brulboei" vandaag uit Athene Sneeuw in (1e bergen rond Gap verwacht Het helpt! Andersen en Aas verslagen. En Broekman als beste Nederlander:tiende 2979 m MAANDAG 17 JANUARI 1953 Nachtelijk alarm Vijf uur rijden: tachtig meter Joke's grote revanche Titels voor Grietje Dieterman en Jantje Tienkamp Noord-Holland Noorivegen-Nederland N oorwegen-Zweden Ned. ranglijsten Van der Voort winnaar op de lange baan Bakker s zesde zege Verrassingen bij de dames Mary op record jacht Nog een record? Kievit op wankelen De uitslagen STOCKHOLM •Oorpbor. ■Koppnhqgpn': DjP HdrfqZfc Bourgp: «web Florence MIDOfLLANDSt III Ze kr vroegen avontuur: ze Kregen 1 het volop, al vóór de start Door MARTIN W. DVYZINGS ATHENE, Zondagmiddag. In Belgrado vroegen we om het weerbericht.... Dat was Woensdagavond laat en we wilden die nacht, vierhonderd kilometer verderop, naar Nisj. En we moesten toen nog ervaren, dat ze in Belgrado bij benadering niet weten of bet op een bepaalde dag in Januari ginds in het Zuiden van Joego-Slavië twintig opgewonden graden vriest, of dat er toevallig een paar hondsdagen heersen en dat werd ons ongeluk. We konden in Belgrado, de hoofdstad van Joego- Slavië, nog alle kanten uit: we hadden onze, toen al ietwat gekreukte „Brulbokei'' en de Porsche van onze tochtgenoten Van Voorden en Van Lammeren op de trein kunnen zetten richting-Griekenland, teneinde zowel onze wagens als onze botten wat te sparen voor de XXV Rallye naar Monte Carlo, die nog komen moest; of wc hadden onverrichterzake, op onze schreden kunnen terugkeren teneinde u naar waar heid te melden, dat een Athene-start, ook in het jaar 1955, nog altijd nét iets te veel voor een stel argeloze amateurs is, dat inderdaad het avontuur zocht, doch dat niet bereid is terwille van dat avontuur iedere tien minuten zijn nek te riskeren. Maar het weerbericht stelde ons gerust. Geen sneeuw!, zei het weerbericht en alléén maar wat regen! En toen reden we dan Woensdagnacht dwars door een verschrikkelijke wolkbreuk naar Nisj; en dat werd liet begin van een mateloze marteltocht, waarin we alles tegen kwamen, wat u tussen een arres tatie en een duik in een moeras slechts bedenken kan. Zaterdagochtend pas passeerden we, vier onder de modder bedolven nomaden, die niet meer wisten of bet 24 dan wel 36 uur geleden was, dat ze voor het laatst een maaltijd nuttigden de Joegoslavisch- Griekse grens ten overstaan van enige stomverbaasde douaniers, die schreven. Onze „Brulboei" reed toen al niet meer op eigen kracht. We hingen met een vol slagen uitgeputte accu en een chronisch asthmatische dynamo met een kabel ach ter Van Voorden's Porsche, welks uitlaat geluiden produceerde, die allesbehalve in overeenstemming waren met wat daarom trent in de catalogus werd bericht. Er restten ons toen nog zevenhonderd kilometers Grieks bergland van het rauwe genre en we maakten ons toen geen en kele illusie meer. Doch ziet: Zondagmor gen om vijf uur knalden we niettemin Athene binnen. We hadden toen nog slechts anderhalf etmaal voor de start van wat stellig onze allerzwaarste Rallye worden gaat. Ge zult aangaande wat ons tussen Triest en de Grieks-Joegoslavische grens aan nooit vermoede avonturen allemaal overkwam, straks uitvoerig gaan verne menstraks, als we Monte Carlo inder daad nog zouden halen of als we de wrak stukken van onze automobielen en ons zelf niet zonder gedreun in de Oriënt- expres hebben moet laden. Voorlopig zij U slechts gemeld, dat we over welge teld tien kilometers van de Joegoslavische Rallye-route Donderdag en Vrijdag j. 1. het oorverdovende gemiddelde hebben ge maakt van respectievelijk 0.000 kilometer en 5 kilometer per etmaal Precies 22 uur nadat we Donderdagmorgen in het hart van Macedonië, de stad Titov bereikten en dat we uitrekenden, dat we op dat ogenblik nog slechts tachtig onnozele ki lometers te doorworstelen hadden tenein de althans de Griekse grens te bereiken, keerden we met hol in de leegte starende ogen en luidkeels rammelende beenderen onverrichterzake weer in Titov terug. We hadden toen meer dan 400 kilometer ge reden door moerassen, over met rots blokken volgestrooide bergpaden, dwars door verraderlijke rivierbeddingen zon der de grens te bereiken. Viër, vijf maal lag het grensdorpje Gevgelya, dat nog ja renlang in onze herinnering zal blijven voortleven, practisch voor het grijpen, waren we er slechts enkele kilometers vandaan en konden we de dorpslichtjes vriendelijk nodend zien wenken in de nacht. En dan stonden we opnieuw voor een verwoeste brug of staarden we ge boeid naar een kersverse aardverschui ving, waaronder het pad, dat we te be gaan hadden, zorgvuldig bedolven was. En één raad kunnen we U nu al aan de hand van onze jongste ervaringen met de hand op het hart geven: zo ge ooit slechts bij geruchte vernemen mocht, dat er in Macedonië een soort van natte moesson heerst en dat diens volgens de zo schilderachtige rivier de Vardar buiten haar oevers is gegaan, neem dan voor Uw jaarlijkse uitstapje naar de Zuidelijke punt van Zuidslavië maar liever de trein De Joegoslavische Automobielclub, die het Rallye-parcours in Macedonië uitzette beschikt slechts over een uiterst kleine sortering mogelijkheden. Er leiden slechts twee min of meer begaanbare paden naar de Griekse grens en als men bereid is hardhandig met zijn gaspedaal om te springen en om voorts niet te kijken op een gebroken veerblad, moet het onder normale omstandigheden en zonder sneeuw zelf3 op dit traject mogelijk zijn een moyenne te draaien van 50 kilometer per uur, vooropgesteld dan natuurlijk een behoorlijke portie geluk en verder kunst en vliegwerk. Doeh helaas: de omstandigheden waren niet normaal Slagregens, die een week aanhielden, joegen zowel de rivieren de Morava als de Vardar ver buiten haar oevers. Bergstroompjes veranderden in woeste, alles vernielende bandjirs en ze sleepten alles met zich mee, wat ze maar grijpen konden: stenen, bruggen, wegen, enorme brokken aarde. De wereld rondom werd één enorm moeras, waarin men onmiddellijk wegzakte tot over de assen; en vermoedelijk zouden we op het ogen blik nog altijd in één van die moerassen nabije het U ongetwijfeld welbekende oord Bogdanci zitten overwinteren, als we er niet in geslaagd waren het vijf kilo meter verderop gelegen dorp in een nach telijke voettocht, die ons nog lang heugen zal, te bereiken. Daar maakten we alarm. Voor duizend dinars en een kruik mastica engageerden we enige dozijnen plaatselijke muzelman ons gemakshalve al hadden afge- nen, die we gewoon maar uit hun gore ledikanten haalden en onder het zingen van inheemse liederen trokken we ver volgens opnieuw naar het moeras, hin gen we daarna uren achtereen aan een touw te sjorren wat we maar konden en slaagden er tenslotte inderdaad in onze wagens weer op het droge te sleuren. We hadden het net zo goed kunnen laten. Slechts twee kilometer verderop verraste ons een brede kloof in de Ma cedonische aarde, die er volgens onze kaarten niet behoorde te zijn en die, naar we later vernamen, dan ook slechts enkele uren te voren was ont staan; en nadat we, na een omweg van 40 kilometer over smalle, verraderlijke, volkomen doorweekte modderpaden, de welke ge evenmin op een landkaart zult vinden, ook die moeilijkheden overwon nen hadden, moesten we, weer twee ki lometer verderop, eigenhandig met rots blokken een dam leggen in een berg riviertje ,dat er volgens onze topografi sche gegevens evenmin behoorde te zijn. Zo worstelden we ons voort, van hin- Robert Cohen, de Wereldkampioen ban- tamgewicht is bij een auto-ongeluk bij St Germain gewond geraakt. Met een kaak- fractuur, beschadigingen van borstbeen, knie-kneuzingen en snijwonden werd hij naar een nabij gelegen ziekenhuis gebracht voor de eerste medische hulp. Daarna is Cohen naar een ziekenhuis dichter bij Parijs vervoerd, waar de bles sure rontgenologisch onderzocht zal wor den. Zoals bekend zou Cohen op 5 Maart in een titelgevecht uitkomen tegen Willie To weel (Z.-Afrika) in Johannesburg. Het zal enige maanden duren alvorens hij weer kan boksen. De consternatie in Franse boks-kringen is groot. Z949 KM Afzonderlijke roul-f GP2amelijkeri>urp pAJ Sfarfptaars t Emdpunf Moots Carlo) Start uit de verschillende plaat sen 17 Januari Aankomst m Monte -Carlo 20Januari -lagen ank-ort 30-L2 KM. grado MONTE CARLO, Zondagavond Het regende pijpenstelen in Monte Carlo; een schuier van grote druppels zette de Rivièra in een ondoorzichtbare nevel en de organisatoren van de jubileum-Rallye voor de 25ste maal wordt de sterrit naar Monte Carlo georganiseerd keken de gehele dag met een sombere blik naar de natte straten in het Vorstendom, maar als zij het gezicht naar de bergen wend den kon er een interessant glimlachje op over schieten: In de bergen zou het nu wel sneeuwen En dat betekende dat degenen, die Monte Carlo als startplaats hadden gekozen, Maandag wel eens voor onverwachte moeilijkheden zouden komen te staan, en dat voorts degenen die Donderdag het tot Gap hadden kunnen brengen, na misschien een zeer zware rit vanuit alle hoeken van Europa, voor zware problemen zouden worden geplaatst, want van Gap tot Monte Carlo, op de laatste paar 100 km, is de eerste klassementsproef vastgesteld. Opmerkelijk is dit jaar het feit, dat het aantal inschrijvingen, het vorig jaar boven de 400 uitkomend, is teruggelopen. Theo retisch hadden er 362 equipes ingeschre ven, maar Zondagavond wist men te Monte Carlo reeds dat 30 van deze equipes Maandag ergens in Europa niet aan de start zouden komen. En over 24 uur zal het wel duidelijk blijken, dat misschien maar 300 teams Maandag zijn begonnen aan <je zware parcoursen over de Balkan, over de lange Scandinavische wegen, waarvan Zondagavond nog werd gezegd dat zij spiegelglad waren, over de wegen van Groot Brittannië, waar men met mist vreest te kampen, door de bergen en dalen van de Pyreneeën, waaromtrent de weer berichten nog het meest gunstig hebben geluid. De twee Nederlandse equipes, die Monte Carlo als startplaats hebben gekozen en in de nacht van Maandag op Dinsdag zullen vertrekken, DikMoggre met Fiat 1100 TV en Harlaar—Pijper met Panhard 54, -zijn in goede orde aangekomen. Ook Jan Langelaan, die met Ken Wharton rijdt ontdekten wij in het Vorstendom, kalm en sloicijns als altijd, zoals een gerouti neerde Rallyerijder behoort te zijn. In de garage van Auto-Riviéra worden de deel nemende wagens nagekeken en ondet- delen geplombeerd. De permanence in de hal van de International Sporting Club is reeds open, maar veel inlichtingen zijn hier, oudergewoonte niet te verkrijgen. Maandag start de eerste ploeg uit Glas gow om 1 uur 's middags, in hoofdzaak Engelsen. Om half drie is het vertrek te Athene vastgesteld. Om 6 uur Maandag avond vertrekt een groep uit Stockholm en een half uur daarna zal het start signaal klinken voor hen die Palermo en Oslo als punt van vertrek hebben ge kozen. Daarna is Muenchen aan de beurt, om tien minuten over half elf; en in deze Zuid-Duitse stad vertrekken niet minder dan 12 Nederlandse teams. Enkele minu ten later zal een official te Lissabon zijn vlag opheffen en onder de deelnemers be vindt zich ook de Frans-Nederlandse combinatie van Becquart en Gatsonides. En tenslotte is Monte Carlo zelf aan de beurt, op het wel zeer ongelukkige uur van half drie in de nacht van Maandag op Dinsdag. dernis naar hindernis. Eenmaal bedroeg onze winst tachtig meters in vijf volle uren En als men tussen nu en Dinsdag ochtend, als we opnieuw de moerassen van Macedonië binnen moeten duiken, althans niet in allerijl wat noodbruggen heeft geslagen, dan is het best mogelijk dat U opnieuw enige etmalen achtereen geen nieuws van de „Brulboei" en het „Strijkijzer" zult vernemen. Wc zullen, zegt men hier in Athene in alle mogelijke toonaarden, Monte Carlo ditmaal wel niet halen en nog vóór we ergens tussen Evzoni en Nis j tenslotte bukken voor het onvermij delijke, zullen we, zo beweert men, onze strafpunten tóch al niet meer zonder een, van alle gemakken voor ziene rekenmachine, kunnen tellen. Doch het avontuur is er niet min der om. Zoals gezegd: omtrent dit avontuur zult ge later nog uitvoerig worden geïnformeerd (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, Zaterdagavond. Geertje Wielcma driemaal verslagen. Kennelijk had de Hilversum se zwemkampioene, die een week geleden in Berlijn nog de sterkste van haar Westeuropese concurrenten haar wil oplegde, een slechte dag. Maar de sensatie van haar nederlaag was er niet minder om. Tweemaal werd zij verslagen door haar grote Rotterdamse rivale Joke de Korte op de 100 m rugslag; de eerste maal in een normale individuele race, later nog toen heiden als eersten waren gestart in de estafette-wedstrijd. En tenslotte moest Geertje ook nog de meerderheid van liet jonge Rotterdamse sterretje Jopie van Alplren op de 100 m. vrije slag erkennen. Jarenlang heeft Joke de Korte hierop gevlast: Geertje te kunnen verslaan. Hon derden keren reeds hebben die twee tegen elkaar gezwommen, samen de twee snel ste Europese rugslag-cracks. Even zo vele honderden keren had Geertje Wielema ge wonnen, nu eens niet ruim verschil, dan weer op het nippertje. Dit was dan Joke's revanche. Zij deed hét in een goede, hoe wel niet bijzondere tijd: 1 min. 13,- sec. ■ai.verieMit EXCELLENT VOOR DE HUID Een proefflaconnelje GRATIS bij een grole lube HAMEA-GELEI G«ef Uw keel het beste. Gebruik da gelijks Wybertjes ter voorkoming van heesheid, hoest en keelpijn (Van onze sport-correspondent te Groningen). Het is Zaterdag buitengewoon druk ge weest op de banen in Groningen en Drenthe. Wel steeg de temperatuur tot boven het vriespunt, maar sneeuwval is in het Noorden uitgebleven, waardoor er onder vrij gunstige omstandigheden ge reden kon worden. In Leens, waar de dorpsomrocper Braaksma, in vol ornaat met gcciomrandc pet en tressen de be volking van dit grote gebeuren kond had gedaan, hebben de beste Groninger rijd sters om de titel bij de vrouwen ge reden. Grietje Dicterman-Schuur uit Fin- sterwolde welk dorp dus twee kampioe nen telt, want ook de jongste Bakker woont daar heeft de titel veroverd. Heroverd eigenlijk, want twee jaar ge leden mocht zij zich ook reeds kampioene noemen. De vorige winter is zij echter onttroond door Lucic Koops uit Uithuizen, maar dit fijne rljdstertje heeft hard ijs nodig en kon hij de lichte dooi niet zo snel uit de schaats als haar struise tegen standster. Beiden hebben intussen in de beslissende halve competitie een tijd van 15,3 seconde genoteerd over de 140 meter. Grietje Dieterman-Schuur kwam tot een totaaltijd van 46,1 sec. (over drie ritten), Lucie Koops als tweede tot 46,2; Riekje Ruben, de blozende schone uit Borgweg, tot 46,5 en Teupke Brouwer uit Scheemda tot 46,6 sec. Hoe spannend het was blijkt wel uit het feit, dat zowel de kampioene als Riekie Ruben en Teupke Brouwer in hun tweede rit tot 15,4 sec. kwam. Het geen op het zachte ijs op tal van plaatsen kwam het water er in grote hoeveelheid op zeker goed te noemen is. Jantje Tienkamp uit het kleine Donde- (Van onze sport-correspondent te Leeuwarden) Hoogtepunt van de korte-baan-wedstrij- den voor de Friezinnen was de wedstrijd om de „Gouden Schaats" te Leeuwarden, op overtuigende wijze gewonnen door Tine de Vries uit Kortezwaag, die haar titel van kampioene van Friesland niet ten on rechte draagt. Een duizendkoppige menigte zag 17 rijd sters van formaat aantreden en meteen was er al de verrassing dat de Leeuwar dense favoriete Akke de Boer verloor van haar naamgenote Sietske de Boer uit Snik- zwaag, die daarmee haar vorige zege op Akke bevestigde. Met Sietske en de latere winnares Tine de Vries kwam ook Sjouk- je Sinnema uit Warga en Afke Stoker in de finale, waarin zij resp. derde en vierde werden. Met tranen van emotie nam Tine ae Vries de fraaie gouden schaats in ont vangst; tranen schreide ook Martha Wie- ringa uit Baard, de Nederlandse kam pioene, die verleden jaar de trophee won doch door een val in de eerste-dags-wed- strijd te Winssum zo ernstig is gebles seerd, dat zij deze winter niet meer zal kunnen rijden. Tine de Vries is nu oppermachtig, het geen zij ook eens bewees door in Sint Ni colaasga niet alleen een rij Groningse en reputeerde Annie van der Meer te klop- Op de Nova Zembla baan te Wormer is het provinciaal kortebaan kampioenschap van Noord-Holland voor dames verreden De uitslag werd: 1 Sita Wagemakers (Den Oever), 2 Rie Meyer (Wormer), 3 Rina Kooy (Hippolytushoef), 4 Nellie Lont (Den Oever). Op de ijsbaan van „T.O.G." te Kampen is het kampioenschap van Overijsel op de korte baan over 160 meter voor Juniores gehouden; 26 deelnemers verschenen aan de start, er werd op tijd gereden; de 12 snelsten kwamen in de demi-finale, waar van er vier naar de finale overgingen. De einduitslag luidt: 1. H. Wildeboer (Giet hoorn) 50,50 sec, 2 E. Smit (Kampen) 50,65, 3 J. van Marle (Kampen) 50.70, 4 N. van der Wetering (IJsselmuiden) 51.50. Te St. Pancras zijn lange-baan wedstrij den gehouden, waarvoor liefst 98 deelne mers zich hadden aangemeld. Jammer was het dat de favoriet Verhoeven uit Dussen kwam te vallen op de 500 mtr waardoor hij werd uitgeschakeld. Het algemeen klassement na 500, 1500 en 3.000 meter luidde: 1 Westera 166.400 pun ten, 2 Vermeulen 167.166 pnt, 3 Koorn 168.667 pnt, 4 Biesheuvel 168.763 pnt, 5 v. OSLO, Zaterdag-Zondag Noorwegen heeft de tweedaagse schaats-landenwedstrijd tegen Zweden niet slechts twee punten verschil (73 tegen 71 punten) gewonnen, een bewijs, hoe sterk de Zweedse rijders dit seizoen naar voren zijn gekomen, terwijl de Noorse B-ploeg met niet minder dan 50 punten verschil over het Nederlandse vijftal zegevierde. De held van de dag was de Zweed Siggc Ericsson, die niet alleen de 10.000 meter binnen de 17 minuten aflegde, maar ook de eerste plaats bezette in het algemeen klassement, opgemaakt over dc 20 rijders van deze drielan den wedstrijd. Hij veroverde 190,007 punten, met Knut Johannesen op de tweede plaats met 192,655 punten, een opmerkelijk resultaat van deze jeugdige Noor, want hij was immers in de Noorse B-ploeg opgesteld. De beste Nederlander was Kees Broekman met een totaal van 196,580 punten, waarmee hij de tiende plaats in het klassement innam. Sigge Ericsson noteerde een tijd van i 500 meter: 1 Elvenes (Noorw.) 43.6; 2 16 min 53,5 sec. Over de 10.000 meter en Maarse (Ned.) 44.0; 3 Kristiansen (Noorw.) nestelde zich met deze prestatie op de 44.8; 5 en 6 Pedersen en Johannesen wereldranglijst op de vijfde plaats, nog voor Kees Broekman. Op uitstekend ijs, met een winterzonnetje, dat reeds lang zaam achter de huizenblokken rondom het Bislet-stadion verdween, gleed de Zweed rustig en soepel over de baan, misschien niet zo fraai als Zaterdag, toen hij ieders bewondering afdwong met zijn prachtige stijl op de 5.000 meter, maar niettemin zeer effectief. Ericsson heeft met zijn prachtige tijden op de 5.000 en 10.000 meter zijn totaal over de vier afstanden met sprongen om laag gebracht. Stond hij nog op de 20e plaats van de wereldranglijst, Zondag avond was hij tot de 9e plaats geklommen met een totaal van 188,368 punten (44 3 sec. over 500 meter, 2 min. 14,2 sec. over 1500 meter, 8 min. 06,6 sec. over 5.000 me ter en 16 min. 53,5 sec. over 10.000 meter), achter Vorobyev, die dezer dagen te Alma Ata 188,355 punten heeft getotaliseerd. Zoals aangestipt heeft de Zweed Sigge Ericsson op de 5.000 meter het officieel nog op naam van onze landgenoot Kees Broekman staande record voor deze af stand geëvenaard. Ericsson noteerde in zijn rit tegen de Noor Tangen 8 min. 6.6 sec. Kees Broekman brak op 25 Januari 1953 te Davos met de zelfde tijd het Wereldrecord. Dit is echter inmiddels op 9 Januari j.l. weer zoals gemeld ver beterd te Aima Ata door de Rus Shilkov en gebracht op 7 min. 45.6 sec. Shilkov's record is nog niet officieel erkend. De uitslagen van de wedstrijd Noor- Drentse dames, maar ook de nog altijd ge- put. d. Hoorn 168.966 pnt, 6 v d Knaap 170.0401 wegen BNederland op de vier afstanden I luiden; (Noorw.) 45.7; 7 en 8 Van 't Oever en Broekman (Ned.) 46.1; 9 De Graaf (Ned.) 46.3; 10 Paping (Ned.) 46.7. Noorwegen 23 punten, Nederland 13 punten. 5.000 meter: 1 Johannesen 8.22.5; 2 Sejer- sten 8.31.7: 3 Pedersen 8.32.8; 4 Kristiansen 3.36.0; 5 Broekman 8.36.7; 6 Elvenes 8.38.0; 7 Van 't Oever 8.39.1; 8 De Graaff 8.43.7; 9 Maarse 8.45.5; 10 Paping 8.50.4. Noor wegen 26 punten, Nederland 10 punten. 1500 meter: 1 Jan Kristiansen 2 min. 17.2 sec.; 2 Knut Johannesen 2.17.4: 3 Torstein Seiersten 2.18.3; 4 Hroar, Elvenes 2.18.7: 5 Gerard Maarse 2.20.7; 6 Kees Brotkma; 2.21.3; 7 Wim de Graaf 2.22.2; 8 Egbert van 't Oever 2.22.7; 9 Odd Pedersen 2.23 1; 10 Reinier Paping 2.25.5. Noorwegen 26 punten, Nederland 10 punten. 10.000 meter: 1 Knut Johannesen 16.59.1; 2 Thorstein Seiersten 17.7.2; 3 Kees Broek man 17.14.1; 4 Odd Pedersen 17.28.7; 5 Eg- bert van 't Oever 17.44.6: 6 Wim de Graaff 17.46.6; 7 Hroar Elvenes 17.47.6: 8 Reinier Paping 17.59.5. Noorwegen 22 punten, Ne- dêrand 14 punten. Noorwegen won de tweedaagse wed strijd met een totaal van 97 punten tegen Nederland 47 punten. 500 meter: 1 Malmsten (Zw.) 43.1 sec.; 2 Hodt (N.) 43.44,3; Stroem (Zw.) 44.4; 4 Aas (N.) 44.5; 5, 6 en 7 Dahlberg (Zw.), Sjoelin (Zw.) en Andersen (N.) 45,1; 8 Ericsson (Zw.) 45.2; 9 Tangen (N.) 45.5: 10 Hauglli (N.) 46.1. Noorwegen 16 punten, Zweden 200 punten 5,000 meter: 1 Ericsson 8.06.6; 2 Haugli 8.17.2; 3 Aas 8.19.5; 4 Tangen 8.24.6; 5 I Sjoelin 8.24.9; 6 Andersen 8.26.3; 7 Dalh- berg 8.27.3; 8 Stroem 8.30.1: 9 Hodt 8.36.3; 10 Malmsten 9.20.9. Noorwegen 21 punten, Zweden 15 punten. 1500 meter: 1 Roald Aas 2.15.8; 2 Sigge Ericsson 2.16.4; 3 Knut Tangen 2.17.1; 4 Finn Hodt 2.18.7; 5 Malmsten 2.18.9; 6 Olie Dahiberg 2.19; 7 Gunnar Stroem 2.21 1; 8 Sverre Haugli 2.21.9: y Sjoelin 2.22.7; 10 Hjalmar Andersen 2.22.9. Noorwegen 20 punten, Zweden 16 punten. 10.000 meter: 1 Sigge Ericsson 16.53.5; 2 Hjalmar Andersen 17.10.3; 3 Knut Tan gen 17.20; 4 Olie Dahlberg 17.21.8; 5 Gun nar Stroem 17.29; 6 Sjoelin 17.54.5; 7 Finn Hodt 17.57.4; 8 Sverre Haugli 18.9.2. Zwe den 20 punten, Noorwegen 16 punten. Noorwegen won de tweedaagse wed strijd met een totaal van 73 punten tegen Zweden 71 punten Egbert van 't Oever heeft tijdens de drielandenwedstrijd te Oslo weer bewezen dat hij dit seizoen in uitstekende con ditie is. Niet minder dan drie persoon lijke records verbeterde hij dit weekeinde waardoor hij op de Nederlandse ranglijst van de beste 15 rijders naar de 9e plaats is gesprongen. Voor het vertrek naar Noorwegen stond hij 13e geklasseerd met 201,913 punten, doch bij de verschillende wedstrijden heeft hij op alle afstanden zijn tijden verbeterd, zodat hij nu met 198,507 punten achter Simon Heiden op deze lijst staat. Zijn beste tijden zijn thans 45,8 sec, op de 500 meter, 2 min. 22,7 op de 1500 meter, 8 min. 39,1 sec. op de 5.000 meter en 17 min. 44,6 sec. op de 10.000 m. Ook op de Nederlandse ranglijsten over de diverse afstanden neemt de man uit Lisse nu een plaats in. Op de 1500 meter staat Van 't Oever, die tevoren niet bij de eerste 15 voorkwam, op de 11e plaats achter Kokkie van der Eist. op de 5.000 meter bezet hij eveneens de 11e plaats achter Koops, terwijl hij op de 10.000 m. van de 6e naar de 5e plaats is geschoven en direct achter Kees Broekman. Anton Huiskes, Jan Langedijk en Wim van der Voort staat genoteerd. Achter Van 't Oever volgt Wim de Graaff, die met zijn prestatie van vandaag, 17 min. 46,6 sec. zijn persoonlijk record met niet minder dan 9,1 seconden verbeterde. Deze ver betering was belangrijk genoeg om De Graaff ook op de Nederlandse ranglijst over de vier afstanden te doen opschui ven, zodat hij nu met 196,037 punten (45,6, 2.18,5, 8.29,4, 17.46,6) als zesde achter Gerard Maarse en vóór Dolf van der Scheer op deze lijst voorkomt. Tenslotte komt nu Ook de naam van Reinier Paping voor op een van de Ne derlandse ranglijsten. Met. 17 min. 59,5 sec, op de 10.000 meter heeft hij zich gedrongen tussen Koops en Dolf van der Scheer op de 10e plaats. Te Turnhout werd een internationale cross over 12 km gewonnen door de Belg Saenen in 42 min. 30 sec. Kunen van Sprint uit Breda legde beslag op de twee de plaat* in 42 min, 52 sec. ren heeft te Peize de Drentse titel ver overd, Zij had daar tegenstand van de andere cracks, maar Arina Struik, die de laatste tijd zo succesvol is en favoriete was, won wel de eerste rit van Jantje, maar kwam over de eindstreep zodanig te vallen, dat zij van verdere deelneming moest afzien. Jantje Tienkamp werd dus winnares. Haar dorpsgenote Jantje Bathoorn werd tweede, de vroegere ster lekje Voorma- Nienhuis uit Roden die zo veel lauwe ren heeft geoogst en ook nationaal kam pioene is geweest derde. Dan was in Farmsum bij Delfzijl de jeugdt.itel van Groningen voor de 15-jarige Arie Westerhuis uit Termunten. De jongste Bakker uit Finsterwolde schijnt zich toch te hebben geforceerd, want Zaterdag kon hij in Jipsinghuizen niet van de party zijn en daar heeft nu zijn oudere neef, Bakker Sr, de honderd gulden gewonnen. Wim Houwen uit Vee- ierveen werd tweede, Kramer uit Noord- broeksterhamrik had het in Appingedam gezocht en daar klopte hij de Groninger wielrennerschaatser Eppie Warta, zodat Kramer de honderd gulden kreeg en Warta zestig. Jan Scheper uit Veendam kan het dit seizoen nog niet best vinden en werd nu weer derde. Intussen krijgt ook de lange baan weer wat meer vaste voet in Groningen en Drenthe. De banen, welke daarvoor ge schikt zijn, organiseren steeds meer van dergelijke rijdcrijcn cn in Midwolda (bij Winschoten) was de belangstelling er zelfs zeer groot voor. Hier heeft Wim v. d. Voort zieh de snelste getoond. Zowel de 500 meter (17,1 sec.) als de 3000 meter (5.23,6) won hij en in het totaal-klasse ment werd hij eerste met 101.033 punten. Nico Olsthoorn uit Maasdijk werd op beide afstanden tweede (resp. 49 sec. en 5.24,4) en dus ook in het totaal-klassement (103.067 pnt.). De Ossenaar H. Schueler noteerde op de 500 meter 51,8 sec. en werd na loting met Jan Pronk uit Warmen- huizen vierde. Op de 3000 meter liet hij echter 5.37,4 afdrukken en Pronk 5.39,4, zodat Schueler derde en Pronk vierde werden in het totaal-klassement met resp. 108.033 en 108.367 punten. Anton Huiskes, die in Groningen aan het instituut voor Lichamelijke Opvoeding studeert, werd vijfde met 110.417 punten. Zijn tijd op de 500 meter was 52,6 en op de 3000 meter 5.46,9. De Groninger kampioen Jan Ritse- ma uit de stad Groningen kwam niet ver der dan de achtste plaats. Over de 500 meter liet hij 53,9 afdrukken en over de 3000 meter 6 min. 1 sec. Zijn totaal bedroeg 114.167 punten. Ook in Beilen zijn langêbaanwedstrijden gehouden. Om het Drentse kampioenschap won Lammert Bleuming uit Dalen zowel de 500 meter (56,3) ais de 1500 meter (2.59,8) en werd op de 5000 meter tweede in 10.41,8. Zijn totaal werd 180.423 punten. Zijn voornaamste concurrent was zijn plaatsgenoot R. Eidens, 181.067 pnt.; 3. titelhouder Habing, 182.180 punten. Dat de jonge Bakker, ter onderscheiding van zijn oudere neef „Lutje Hennie" ge heten, zich geforceerd heeft, is niet zo vreemd als men weet dat hij dag-aan-dag gereden éngewonnen heeft. In Sloch- terbos klopte hij Kramer en Boelens als mede Bakker Sr, terwijl de Friese nieuw komer Heitstra en ook Warta er niet aan te pas kwamen. Volgde het provinciaal kampioenschap van Groningen, zoals reeds gemeld (hij reed daar de 160 meter in 15.- sec., gemiddeld 38,4 km. per uur); en daarna klopte hij de sterke Friese crack Harsma (in één week een crack ge worden) zowel als de andere Bakker en de concurrenten Kramer en Scheper met groot vertoon in Midwolda, wat dus zijn zesde zege in successie was. Bij de dames heeft Geertje Brouwer uit Langweer, een Friezinnetje dus, in net Groninger Midwolda de sterkste Gronin ger rijdsters geklopt. Zij kreeg 7 100 en Lucie Koops uit Uithuizen 60. Coba Eng- berts-Hoejstra uit Amsterdam werd der de en terwijl de Groninger kampioene, Grietje Dieterman—Schuur die in de tweede omloop reeds door Geertje Brou wer werd uitgeschakeld, als vierde ein digde. Dat was dus een verrassende uitslag, maar in het Drentse Veenoord is het niet anders gegaan. Daar heeft namelijk Arina Struik uit Borger de Friezinnetjes op hun beurt geklopt en de eerste prijs van 80 weggesnoept voor rijdsters als Tine Hu- bers en Tine de Vries, een prestatie, wel ke zij Donderdag in Friesland zelf her haalde. Bij jeugdwedstrijden heeft een dertien jarig rijdstertje, Anneke velthuis uit Stadskanaal, de aandacht op zich geves tigd door uit een veld van ouderen eerste te worden te Jipsinghuizen, waar zij 40 won. Maar evenzeer heeft de jeugdige Geert Dijkstra uit Kloosterveen bij Assen van zich doen spreken door kampioen te worden in de categorie tot 16 jaar. Te Eleen in Drenthe won hij deze titel waar bij hij over de 140 meter de voorge schreven baanlengte voor de jeugd 15.5 seconde heeft gedaan. En uit de 1.15,. van Geertje blijkt wel, dat de Hilversumse inderdaad een „off-day" had; zij zwom zonder soepelheid, haar keerpunten misten de vloeiende beweging en vooral had zij geen zelfvertrouwen. Na het eerste keerpunt op 25 meter lag Joke haar een halve meter voor en er kwam ditmaal géén spurt van de Hilver sumse, die halverwege reeds een volle meter achter lag en tenslotte met bijna twee meter en twee volle seconden werd verslagen. De Europese kampioene had eerder ook reeds op de 100 meter vrije slag, waarop zij Europa's derde s, een nederlaag ge leden Kwam zij enkele maanden geleden in 1 min. 5,4 sec. dichter in de buurt van Willy den Ouden's legendarische en reeds 18 .laar oude record van 1 min. 4,6.- nu had Zij 1 min. 9,2 sec. nodig om de 100 m. vol te krijgen. En in deze vorm was zij dan ook een gemakkelijke prooi voor de jonge Rotterdamse crack-in-de-dop Jopie van Alphen, die voor het eerst beneden de 1 min. 7,- sec. kwam en volgens haar trainster Ma Braun nu oprukt naar de 1 min. 6,. sec. grens (waar zij nu nog 0,9 sec. boven bleef). Niet alleen door Jopie van Alphen werd Geertje Wielema ver slagen, maar ook door Greetje Kraan, die in 1 min 8,6 sec. goede tweede werd. De roffelende beenslag van Jopie van Alphen bezorgde haar een onweerstaanbare eind spurt en haar zege was zeer indruk wekkend. En dan was er die andere 14-jarlge, het sterke Robben-meisje Mary Kok, die verleden week als eerste beneden de door de K.N.Z.B. gestelde limiet van 2.59,0 voor de 200 meter vlinderslag bleef in 2 min. 52,5 sec. een nieuw Nederlands record vestigde cn die nu ook het 100 meter record binnen haar bereik heeft. Limiet is 1.18,4; in een felle race met de nóg jongere Aty Voorbij, die in 1.20,8 een nieuw persoonlijk record vestigde, kwam Mary Kok thans tot 1 min. 18,8 sec,, slechts 0.4 sec. boven de limiet-tijd; en volgens haar trainer Jan Stender lijdt het geen twijfel of Mary zal na de 200 nu ook spoedig de 100 meter vlinderslag in recordtijd op haar naam hebben staan. Janny Rubens werd hier derde en alle drie deze meisjes zwommen de Tumpek- dolfijnslag; „orthodox" vlinderend kwam Nel Garritsen slechts tot de vierde plaats... Het derde dames-nummer tenslotte was voor Rika Bruins, die de 200 meter school slag zonder concurrentie royaal binnen de 3 minuten aflegde. Bij de heren was Herman Willemse de grote man. Deze pittige Hilversumer is bezig, Wim de Vreng te onttronen. Ont nam hij hem verleden week, evenals Mary Kok bij de opening van het Kolpa-bad te Vlaardingen, het Ned. record 200 meter vrüe slag (van 2.10,5 voor De Vreng op 2 min. 8.7 sec. voor Willemse), thans over. troefde hij zijn rivaal ook op de 100 meter vrije slag: Willemse 58,8 sec.. De Vreng 58,9 sec. en twéé zwemmers zo royaal binnen de minuut is meer dan wij hier lang geleden nog hadden kunnen dromen. Het was een fel gevecht, waarin Willemse direct de leiding nam en de harde eind spurt van De Vreng goed weerstond. Wil lemse verbeterde zijn eigen beste tijd met 0,3 sec. en is in staat om het 100 meter record eveneens te grijpen. En ook de AZC-er Gerrit Kortcweg kan eerstdaags een record onthalzen, hetgeen zelfs spoedig te verwachten is. Korteweg zwom nu de 100 meter rugelag in 1 min. 7,6 sec. wéér 0,1 sec. sneller dan hij ooit heeft gedaan: en nóg eens die 0,1 sec. scheidt hem slechts van Kees Kievit's 1.7,5 record Korteweg won onbedreigd, maar de Heerlenaar Schuyer van ZON diende zich hier als een onbekende maar ineens veel belovende crack aan: 1 min. 9,4 sec. Bek kering had op de 200 meter schoolslag geen concurrentie en op de 100 meter vlinderslag bevestigde Van Rooy zijn meerderheid over Wiering (het uitkomen van De Vreng was hier toch nog goed genoeg voor een derde plaats). Tenslotte stond bij deze wedstrijden in het Sportfondsenbad te Rotterdam ten bate van het Bierenbroodsporttrainingsfonds (de eerste grote nationale wedstrijden na dc „overwinte ring" en door veel publick bijgewoond) de 4 X 100 meter wisselslag estafette dames in het brandpunt der belangstelling. Uiteraard door de prestatie van het RDZ-viertal. dat verleden week met 5 min. 7,2 sec. (Joke dc Kort rug 1.14,0. Corrie Homs school 1.25,4, Jopie van Alphen vlinder 1.19.2, Eis Steehouwer vri.i 1-8,0; limiet-tijd van de KNZB voor record-erkenmng 5.10.0) in het Vlaardingse Kolpa-bad een nieuw Nederlands club-record bad gevestigd (het in November verbeterde Wereldrecord door de dames Joke de Korte.. Rika Bruins, Mary Kok, Geertje Wielema: 5 min. 2.1 sec., is record van een nationale ploeg hiermee met te vergelijken) De RDZ-ploeg kwam in dezelfde formatie in het water, doch bleef nu in 5.10.9 niet alleen ver boven haar record doch zelfs boven de limiet en werd boyendien door een foutief Wisselpunt gediskwalificeerd. In deze estafette leed Geertje Wielema haar tweede rugslag- nederlaag tegen Joke de Korte, maar des- ondanks werd HZC, bil diskwalificatie van R|DZJ £"££2 £f5;2?;0; ^aarna eT gemengde S-7r< vinniï e Won- De organiserende 2? nia Gen demor>stratie-waterpolowed- We h°OfdklaS3Cr AZ dl PC v^n de et 4~~3' een knaPPe prestatie h?m JLRPtterdaiPse eerste-klassers, die daarmee maf nationale wedstrijden, afgewisseld Saai beslote atieS springcn en kunstzwemmen, De belangrijkste uitslagen waren: 100 meter vrije slag dames: 1 Jopie van Alphen iRDZ) l 06.9: 2 Greetje Kraan iHZC) 1.08.6; 3 Geertje Wielema iHZC) 1.09,2. 100 meter vrije slag beren: 1 Willemse (Rob ben) 58,8; 2 De Vreng iAZ 70) 58,9; 3 Hoogveld (Neptunus, Amersfoort) 1.01,2. 200 meter schoolslag dames: 1 Rika Bruins (GZ en PC) 2.58,-; 2 Jenny Welling iHZC) 3.01,4; 3 Nel van Opstal (Surae) 3.01,9. 200 meter schoolslag heren: 1 Bekkering (Sleutelstad) 2.42,2; 2 Koetsc (Bubble) 2.46.-; 3 en 4 Van Zijl (Sleutelstad) en Jaspers (NZC) 2,48,4. 100 meter vlinderslag dames: 1 Mary Kok (Robben) 1.18,8; 2 At.y Voorbii (Robben) 1.20,3; 3 Janny Rubens iPSVi 1.22.8. 100 meter vlinderslag heren: 1 Van Rooy (Acglr) 1.11.4; 2 Wiering ft IJ) 1.11,8; 3 De Vreng (AZ '70) 1.15,4. 100 meter rugslag dames: 1 Joke de Korte (RDZ) 1.13,-; 2 Geertje WieJema iHZC) 1.13,-; 3 Beppy van Ooyen lODZ) 1.18.9. 100 meter rugslag heren: 1 Korteweg (AZC) 1.07.6; 2 Schuyer (ZON) 1.09,4; 3 Keyzer (Rot- terdam) 1.11,3. 4 x 100 meter wisselslag estafette dames: 1 HZC 5.23,-; 2 ODZ 5.47,3. De ploeg van de R» die een tijd noteerde van 5.10,9 werd gediskvi^ lil'iceerd. 4x100 meter wisselslag estafette heren: 1 G^a mengde ploeg (Korteweg. Bekkering, Van Rooy en Clignetj 4.46,1; 2 RZC 5.01,6; 3 Rotterdam 5.06,4. H gele Spai zijn Spai 'i m vleu van; cara maa gec< af 1 spel waa doe dus U: neli. hooi de hart Gev ong oms eerl nog zo mat klai om: titii veil tee! ket óók sen me kei vat bel vóc de get du gel ovi én ke: ve: ge: sta je tei bi: de du w< m vc dc ne bl hc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4