Na afdamming afsluiten van der zeegaten Waddenzee Eerst dan voldoende zoetwater reserves V Oplossing voor terugwerpen van zouttong in Nieuwe Waterweg Deltaplan opent grote perspec tieven voor de tuinbouw Hoe Polen kardinaal Wyszynski elimineerde Minister Mansholt Oplossing is thans politiek onmogelijk ontsteld Vakbonden roepen Adenauer's bemiddeling in Brulboei -bemanning in Grenoble Weg met zeegaten 'n Waterstaatsleus voor zeker 17 jaar J Territoriale bevelhebbers herzagen opneemplaatsen voor militairen PPPBg|g| -Bi DOOI over V.S.-politiek met agrarische overschotten Stakingsdreiging in W.-Duitsland K ,7, .«J;™ Vrijdag 21 Januari 1955 weerbericht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kering van zoutwater tongen belangrijke taak Loon geschil bij Britse spoorwegen opgelost Niet meer tem 2 in colonne Zeesluis te Cadzand in gebruik Prof. Thijsse: „Deltaplan in 17 jaar verwezenlijkt" ::;dz TSSSV Jaarlijkse productieverhoging van veertig millioen gulden S w5-, «Tat "-St" jSaSï™ Relaas van gevluchte commandant der geheime politie Nederland verlangt multilateraal overleg Amerikaanse spionnen door Peking ter dood veroordeeld Nieuwe besprekingen over melkprijs Het eenheidsgesprek Onwillige knie en pijnlijke ribben en voor de restslaap Afblijven BULGOMME Blesbosch en Rijnwater Het Zeeuwse meer Zandprobleem Eenzijdige actie Met regen en wind Nog geen Nederlands protest Vraagstuk van lange termijn Kath. Werkgemeenschap antwoordt KVP Nog enkele weken wachten r,. .„„prverwachting van het K.N.M.X., geldig van heddn- tot morgenavond, luidt: zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige ,.f trachtige en langs de kust mogelijk harde naar Zuid-West ruimende wind. Flinke stijging van temperatuur. 33 .Januari: Zon op 8.38, onder 17.10 uS? Maan op 7.36, onder 15.40 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DELTAPLAN in 17 jaar gereed Een taak van de afsluiting der zeegaten is ook het reserveren van zoet water in het zg- Zeeuwse meer. Dit bassin kan worden gevormd met een dam in het Volkerak. Deze hoeveelheid zoet water zal echter te klein zijn. Nederland zal eerst over voldoende zoetwaterreserves kunnen be schikken, indien ook de thans mogelijke afsluiting van de gaten tussen de Waddeneilanden tot stand komen. Wij krijgen daarbij dan weliswaar ook landaanwinst en voorts een woestijn cadeau, maar de onverbiddelijke noodzakelijkheid is aanwezig. Aldus prof. ir J. T. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium, toen hij, ingeleid door de voorzitter van de Nederlandse Tuinbouwraad, gisteren in het Haagse Dierentuin gebouw over het Deltaplan sprak. standen op de rivieren te kunnen bewerk stelligen. Technisch acht spreker een en ander volkomen uitvoerbaar. Het brengen van water naar de toekom stige bassins za) tegen een betrekkelijk zacht prijsje kunnen geschieden Moeilij ker en kostbaarder zal het worden de te vormen zoetwaterreserve? in tiiden van Na de overstroming van Waterland in Noord-Holland in 1916, werden de dijken, evenals na de ernstige calamiteiten tien jaar tevoren in Zeeland, verhoogd en kon men overgaan tot het offensief, n.l het afsluiten van de Zuiderzee, aldus prof. Thijsse. Door gebrek aan technische hulpmidde len, kpn men, zo vervolgde spreker toen nog niet overgaan tot het maken van dijken tussen de Waddeneilanden, hetgeen door oud-minister ir Lely, die alleen het mogelijke nastreefde, dadelijk ls gezien Na de afsluiting van de Zuiderzee hebben we ln 1936 en in 1944 stormvloeden ge kend. die als twee druppels water leken 0p die van 1916 zonder dat ze ook maar in de krant kwamen. De superstorm in Februari 1953. aldus spreker heeft, zoals die in 1916, de stoot gegeven tot een verder offensief tegen de zee.„en spreker hoopte, dat men over 30 S 40 jaar na de uitvoering van het Deltaplan met dezelfde voldoening terug Icon zien op dit werk als thans op de af sluitdijk. Bij het ontwerp van i..t DeitapLu is de eis thans om van de Nieuwe Waterweg en Westerschelde als scheepvaartver bindingen ai te blijven. De afsluiting van de rest is technisch uitvoerbaar Men moet daarbij rekening houden, zo zeide spreker niet de zoetwatervoorziening, een geringe landaanwinning van ongeveer 10 000 ha met het verkeer en bovendien mogen we niet te grote moeilijkheden aan de scheep vaart in de weg leggen, ook voor wat be treft de verbinding Antwerpen-Rijn Een belangrijke taak hij de uitvoering van het Deltaplan zal de kering yan de zoetwater tongen worden, die bij de afsluiting voor het „Lek" via de Nieuwe Waterweg zul len steken. Met de uitvoering van de Deltawerken zal men, naar de mening van prol. Thijsse voldoende hebben aan kanalisatie van de Nederrijn en de Lek Voert men ook de dük van de Waddeneilanden uit dan zal dp Waal eveneens moeten worden geka naliseerd om een gunstige verdeling voor de zoetwaterbassins tijdens hoge water droogte te brengen naar die gebieden, waar ze werkelijk nodig zullen zijn Voor een deel kan men daarbij gebruik maken van de thans bestaande waterlopen, doch vee nieuwe kunstwerken zullen moeten worden aangelegd en deze zuilen zonder twijfel veel van de bruto-revenuen in die streken opeisen. Toch. aldus prof Thijsse komt het er van ook al zullen eventuele oplossingen door hen die na ons komen moeten gevonden worden. De directie der genationaliseerde Brit se spoorwegen, de z.g. „Vervoerscommis- sie" en de werknemers in dit staatsbedrijf hebben overeenstemming bereikt over de lonen, die 'n het vervolg voor ongeveer honderdduizend spoorwegarbeiders zullen gelden. Het huidige aantal van acht loonklassen wordt tot zes ingekrompen. Talrijke cate gorieën spoorwegarbt ders krijgen loons verhoging, die wissel tussen twintig en zestig pond sterling per jaar en die in bepaalde gevallen zelfs nog hoger komt te liggen. O De Nederlandse territoriale bevelheb ber heeft gisteren met de vijf territoriale bevelhebbers de kwestie van de opneem plaatsen besproken. De gehele lijst van opneemplaatsen werd zorgvuldig nage gaan, waarbij bleek, dat meer dan ,de helft der opneemplaatsen aan de grote wegen is gelegen. Waar mogelijk werden (Advertentie) TOCHTBAND van SCHUIMRUBBER 'n Doeltreffende afsluiting van deuren en vensters tegen koude en tocht Gistermiddag om drie uur is de nieuwa zeesluis te Cadzand officieel in gebruik gesteld. De hoofdingenieur-directeur va» Rijkswaterstaat, ir J. H van der Burg en Dijkgraaf C. van den Broecke stelden de windwerken in beweging, waarna het binnenwater kon spuien. Dijkgraaf Van den Broecke bracht namens het water schap „Het vrije van Sluis" dank uit aan de Rijkswaterstaat voor de prettige samen werking en de spoedige uitvoering van dit grote werk. De heer Van der Burg sprak waardering uit namens Rijkswaterstaat en zeide te hopen, dat de sluis voorlopig jaren dienst kon doen, zonder tegenslagen. De zand- drempel in de spuikom, welke het spuien bemoeilijkte, is thans verwijderd, zodat, het binnenwater volop kan werden af gevoerd. De' Delta-commissie heeft haar vijfde interim-rapport voor de minister van Ver keer en Waterstaat Woensdag vastgesteld. Prof. ir J. T. Thijsse deelde dit mede tij dens een bespreking over het Delta-plan in de Nederlandse Tuinbouwraad. Volgens prof. Thjjsse is in dit rapport o.m. de oplossing vervat om de .zouttong' die door de Nieuwe Waterweg land inwaarts dringt, terug te werpen tot voor bij de Rotterdamse Parksiuizcn. Het zoel waterbootje van Maassluis zou zelfs wel eens overbodig kifwnen worden, behalve bij zeer lage waterstanden, wanneer het zoute water wel eens opnieuw tol voorbij de Parksluizen zou kunnen opdringen. Over het al of niet wenselijk zijn van het met sluizen of een stormstuw afsluiter, van de Nieuwe Waterweg wenste pri, veilig bij de bestaande °™ta"d'gd®et(,n Grotere veiligheid is mogelijk. We moet n er echter mee rekenen, aldus prof. j J-_- dat Nederland nimmer absoluut veilig z i worden tegen overstromingen, evenmin als het veilig is tegen aardbevingen en windhozen. Prof, Thijsse bleek een tegenstander van het plan om de gehele Bïesbosch 'n- eens te bedijken. Eerstens is een deel van Na de uiteenzetting van prof. ir Thijsse het Deltaplan gisteren in de Neder- i Tlw U(%n«v p - fandse Tuinbouwraad te Den Haag, sprak dr ir F. R. Mesu oud-directeur van de Cultuurtechnische Dienst. de bij project behorende tuinbouwkundige as peiCn°"ijn uitvoerige rede zeide ir Mesu zoutwatertong tot vo 1 n voort- de Hollandsche Usscl zm drpge tpen dringen, hetgeen kunnen opleveren grote moeilijkheden zou kunnen op Met behulp van de*tüAm eenVeTere zullen echter mogelijkheden tot een bete bestrijding van de verzilting kunnien P treden. Bovendien zou door het m puleren bij een te bouwen stuw bij Oos terbeek meer water via de IJssel naar het IJsselmeer kunnen worden geleid ten einde de verzilting van de Hollandse en Friese boezem, en polderwateren tegen te gaan en de tuinbouw aldaar veilig te stellen. Dit naar het Noorden afleiden van meer Rijnwater zal dus alleen dan kunnen worden gedaan, wanneer het Ha ringvliet en het Volkerak worden af gesloten. Sprekende over het komende Zeeuwse meer met een boezem van ongeveer 40.000 ha, zeide ir Mesu dat dit voor land. en tuinbouw in het' Zuid-Westen van ons land van bijzondere betekenis zal blijken. Bij de bestaande oppervlakte tuinbouw- grond. met inbegrip van het Westland. zou een productieverhoging van rond 5,2 millioen gulden kunnen worden verkregen indien de totale zoutschade wordt opge heven. Voor het grasland wordt dit be drag geraamd op 2,8 millioen gulden. Een verhoging van landbouwproductie door een betere zoetwatervoorziening geldt ook voor Brabant, in bet bijzonder voor West- en Midden Brabant. n Jaarlijkse bruto-productieverhoging ■z West-Nederland, samen met de »°r u if» gebieden, zal door opheffing Brabantse g huidige verdroging en schade door u „vnloitatie intensievere exploitatie ge toepassing van inie< middeld nen kome bate van 05 """JjJJÜrd-HolIand, b.v. bij „„a 40 millioen gulden kun- middeld op r van rond 4 millioen ten lien komen. tuinbouw in deze bate van de J1 Noord-Holland, b.v bij Be'verwflk en Castricum. die zeer droogte- gevoelig zijn, zullen verbeteringen kunnen optreden. Door al deze werken, aldus spreker, zal een grotere keuze van geschikte tuin- bouwgronden kunnen ontstaan, omdat ge bieden, die thans nog ongeschikt maar qua grondsoort wel geschikt zijn door een beter geregelde waterhuishouding een radicaal gewijzigde exploitatievorm zullen kunnen krijgen. Iets dergelijks geldt ook voor diverse streken in Zuid-Holland er. Zeeland. Voor de aanleg van bouwterreinen zijn grote hoeveelheden zan<j nodig. Het zand. probleem wordt in het Westen van ons land hoe langer hoe dringender, aldus ir Mesu. Wanneer echter het Deltaplan wordt uitgevoerd, komt er binnen de af- sluitdammen volop gelegenheid tot het baggeren of zuigen van grote hoeveel heden zand. Dit kan dus meehelpen de tuinbouwgronden of daarvoor geschikte oronden in de nabijheid der grote steden blijvend te beveiligen. dit gebied voorshands nog noodzakelijk voor waterberging en vervolgens zou dit het slachten van de kip met de gnudrn eieren betekenen, omdat een doel der gronden nog nicl rijp is voor bedijking. Over de kwaliteit' van het Rijnwater zeide prof Thijsse. dat dit in hoge mate afhankelijk is van de industriële bedrij vigheid in de Elzas en het Ruhrgebied. Men kon het verloop van de oorlog aan de zuiverheid van het Rijnwater bij Rh en en aflezen De kwaliteit van-het Rijnwater is een punt van internationaal overleg. Evenzo zal het gaan met het gebruik van Rijn- water voor bevloeiing in West-Duitsland, dat nu reeds lage waterstanden veroor zaakt. Uiteindelijk komt dit water, 70 tot 75 milliard kubieke meter, wel in ons land, maar het hangt er van af. wanneer en daarvan zal hef vullen van de toekom stige Nederlandse zoetwaterreservoirs in het Zeeuwse meer en wellicht in een Waddenmeer, afhankelijk zijn. Ten aanzien van de vaak strijdige water- belangen, die samenhangen met de vast stelling van het Delta-plan, waarschuwde PT- 7 tegen te sterke eenzijdige actie. De wereldhaven Rotterdam zal b.v. zijn standpunt moeten bepalen, zonder dat psychologisch onjuiste reacties door het te krachtig ventileren van andere be langen worden ontketend. Tenslotte zei prof. Thijsse, dat het Delta, plan in ongeveer 17 jaar kan worden ver- wczenlijki. Hij kan^dit zeggen als vrjj man De Delta-commissie en de minister van Waterstaat zullen bp de behandeling van de Deltawet de veilige kant nemen en de termijn op 20 a 25 jaar stellen. Het ligt aan de belanghebbenden om zoveel druk te oefenen, dat het project versneld cal worden uitgevoerd. verbeteringen aangebracht. In verschei dene garnizoenen kon de opneemplaats dichter bij de grote wegen of langs een grote weg worden geprojecteerd. Dit was het geval in Alkmaar, Den Helder. Eind hoven, Maastricht, Venlo en Weert. In Assen zal een derde opneemplaats worden ingesteld, nl. in de Beilerstraat nabij de H.B.S. Voor de vliegbasis Ypen- burg zal eveneens een opneemplaats wor den ingesteld en wel nabij de Rijksweg De mogelijkheid van verdere verbetering in de ligging der opneemplaatsen zal worden onderzocht in overleg met ge meentebesturen en rijkspolitie. Voorts heeft de NTB bepaald, dat niet meer in colonne zal worden terug gemarcheerd naar de kazerne. Zij, die niet langer op <je opneemplaats willen blijven wachten, kunnen, na zich afge meld te hebben, heengaan. In overweging is voor enkele zeer speciale gevallen, bijv de legerplaats bij Oirschot, vervoer var rijkswegen mogelijk te maken van kazerne of legerplaats naar de opneem plaats. De nieuwe opneemplaatsen zijn: Alk maar: Geestersingel; Den Helder: Sta tionsplein: Eindhoven-Noord: Bosdijk splitsing rijkswegen naar Nijmegen en 's-Hertogenbosch; Eindhoven-Zuid: Flora- plein; Maastricht: Meersenseweg bij ver keersplein Noord; Venlo: Oostelijke uit gang van de Maasbrug; Weert: plein nabij brug over de Zuid-Willemsvaart. STRIJD IN COSTA RICA. Een foto uit Santa Rosa in Costa Rica: een yan de plaatsen, die door de rebellen sijn ge bombardeerd. Een soldaat toont de foto graaf een niet ontplofte bom, welke door een vliegtuig van de rebellen op de stad is geworpen. Het K.N.M.I. deelt mede: De periode met vriezend weer, die Zon dag onderbroken werd door een tijdelij ke flinke dooi komt nu tot een einde. Gis ternacht, toen door de sterke afkoeling boven het sneeuwdek op vele plaatsen mist ontstond, daalde de temperatuur plaatselijk nog tot 11 graden onder nul. De afgelopen nacht vroor het op de mees te plaatsen 3 tot 6 graden. De lucht, die vandaag met een matige wind tussen Zuid en Oost werd aangevoerd,, was van con tinentale oorsprong. Intussen is de laat ste dagen de depressieactiviteit boven de oceaan sterk toegenomen. Een van de de pressies beweegt in de richting van de Britse eilanden. Aan de Zuidflank wordt warme en vochtige oceaanlucht via de Golf van Biscaye naar Frankrijk, België en naar Engeland gestuwd. Dit heeft tot gevolg, dat de koude continentale lucht wordt verdreven en de komende 24 uur een flinke dooi zal intreden. Dit zal ge paard gaan met regen en vrij veel wind. De Libre Belgique" maakt melding van belangwekkende onthullingen, door Joseph Swiatlo, ex-luitenant-kolonel der geheime politie in Polen (die te Berlijn om asyl gevraagd heeft) gedaan omtrent de arrestatie enkele jaren geleden van de kardinaal-primaat van Polen, Wys zynski. Volgens Swiatlo zou deze arrestatie geschied zijn op instignatie van wijlen Joseph Stalin zelf, teneinde de tegenstand der Kerk tegens Polens ontoelaatbare regeringsmaatregelen te breken. De arrestatie had plaats in ^et aarts bisschoppelijk paleis te Warschau zelf en werd door twee hogere officieren van de geheime politie uitgevoerd met behu'p van een groot aantal agenten. Zij werd voorafgegaan door een lang durige en uitgebreide huiszoeking, waar bij verscheidene personen uit de om geving van de primaat vele uren lang mei het gezicht tegen de muur moesten blij ven staan de armen omhoog geheven. Al die tijd gedroeg kardinaal Wyszynski zich met een waardigheid, waardoor zelfs In een toespraak welke de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, de heer S. L. Mansholt, heeft ge houden tijdens een lunch met de Ameri kaanse Vereniging te 's-Graveqhage, zeide hij te geloven, dat het op het ogen blik politiek onmogelijk is een oplossing te vinden, die beide partijen zou bevredi gen voor het vraagstuk van de agrarische overschotten. Dit werd reeds tijdens de F.A.O.-confe- rentie te Rome in 1953 vastgesteld. Een v X I Dun Bekker uit Kekerdom en Willy Ley- 'draaf uit Millitigen hebben zich niets van de hoge waterstand in de Waal aange trokken en zijn gisteren in letterlijke en figuurlijke zin in het huwelijksbootje gestapt. Willy helpt hier juist, zijn Dini over de loopplank. De leiders van de twee duitse vak^®"d®£anse^ieT Adenauer ver- het stakingsconfliet tussen de werkne mers en 580 000 mijnwerkers nit t «oe gebied, die de steun hebben gekregen 280 000 metaalbewerkers. Dc rejrering in Bonn zei gisteren n een verklaring, die werd uitgegeven speciale kabinetsvergadering, «at y Staking alleen de communisten zou De- voordelen. In de verklaring wordt verder gezegd. „De regering beschouwt het als naar plicht te waarschuwen tegen een staking, welke siechs een protest is tegen de ver klaringen van een enkeling De gevolgen zouden door het gehele Duitse volk moe ten worden gedragen". De voorzitter van de Federatie van Duitse industrieën, Fritz Berg. heeft kanseher Adenauer, mede namens de voorzitter van het werkgeversverbond ar Hans Paulssen, schriftelijk ver zocht onmiddellijk onder zijn voorzit terschap een bijeenkomst te beieggen met de leiders van de twee vakvereni gingen. De leider van de sociaal-democraten Ollenhauer. heeft aan de vakbond van arbeiders in de metaalindustrie een tele- gram gezonden waarin hij de steun van zijn partij toezegt voor de verdediging door de arbeiders van de rechten op me dezeggenschap. Intussen wordt uit Berlijn vernomen dat de vakbond van mijnwerkers in Oost- Duitsland een telegram heeft gezonden aan de Westduitse vakhond van mijn werkers, waarin hij zich solidair ver klaart ter gelegenheid van de protest staking van aanstaande Zaterdag. Het provinciale gerechtshof van Kwan- toeng. in communistisch China heefl elf .spionnen" die met valschermen waren geland, ter dood veroordeeld, abius heeft radio Peking gisteren gemeld Volgens het bericht hadden de veroor deelden deel uitgemaakt van vier groepen, bestaande uit in totaal 60 personen die met valschermen boven China uit Ameri kaanse vliegtuigen zijn gesprongen. Bij hun gevangenneming zouden zij in het bezit zijn gevonden van materiaal van Amerikaanse herkomst. Zij zouden de op dracht hebben gehad guerilla-actles te or ganiseren. een anti-communistisch korps op te richten, militaire en polltteke inlich tingen te verzamelen en wanordelijkheden te veroorzaken „ter voorbereiding van een oorlog tussen Amerika en China". minder goede doch alternatieve conclusie was toen, ciat.de exporterende en impor terende landen onder auspiciën van de F.A.O. geregeld contact zouden houden in een speciale consultatieve commissie te Washington. Verleden jaar Juni was de houding van de Ver. Staten nog geheel positief en constructief, toen werd ge sproken over de vraag, of men de rege ringen zou vragen de opgestelde regels over de afzet van overschotten als regel te willen aanvaarden. Jammer genoeg is hierin in de laatste maand van 1954 verandering gekomen. Bij mijn bezoek aan Washington, aldus minister Mansholt, vond ik daar nog steeds een grote bereidheid om overleg te plegen over de afzet van overschotten, maar ik was ontsteld over de tendens, om daarbij niet de commissie van de F.A.O. in te schakelen. Ik heb een open oog voor de moeilijkheden in de Ver. Sta ten en ik zou de laatste zijn om te bewe ren dat onder alle omstandigheden over leg over de afzet van overschotten kan worden gepleegd. Wat mjj echter in het bijzonder als vraagstuk bezig houdt, is de kwestie of wij in de toekomst aan het multilaterale principe zullen vasthouden, of dat wij te rug zullen keren tot een desastreus bila- teralisme. Voor wat het overschotten- vraagstuk betreft, zal de regering van de Ver. Staten worden overstelpt met protes ten, of de regering zou duidelijk moeten maken, dat zij bereid is de zaken in F.A.O.-kring te blijven behandelen. In dit opzicht noemde minister Mans holt de kwestie van de verkoop van sur plus boter aan Engeland en de storm van protest, die daartegen is opgegaan uit Australië en Nieuw-Zeeland. hlederland heeft, ofschoon ik zeer verontrust ben door deze gang van zaken, zich niet bij die protesten in Washington aangesloten. De enige reden daarvoor is, aldus minis ter Mansholt, dat wij het in gezamenlijk overleg gevormde instrument, de F.A.O.- commissie te Washington, willen gebrui ken en versterken. Wanneer echter de Amerikaanse rege ring deze weg niet zou gaan, dan zal ook de Nederlandse regering van haar tot dus ver gevolgde politiek moeten terugkomen. De consequentie daarvan zou zijn, dat de Nederlandse ambassadeur ook zijn stem bij het koor van diplomatieke protesten zou moeten voegen. Ernstiger zou echter zijn, dat daarmede het principe van multi lateraal overleg opnieuw een ernstige slag zou hebben ontvangen, zo zeide minister Mansholt. Het vraagstuk der overschotten is er een op lange termijn. Wij kunnen het met enige manipulaties op de wereldmarkt niet oplossen. Ook in productieverminde ring ligt geen oplossing. Het kan na ver loop van tijd slechts worden teniet gedaan door een verhoging van verbruik in de minder ontwikkelde gebieden van de we reld. Daar dient de levensstandaard van onder-consumptie naar een hoger niveau te worden gebracht, maar ook daar sluit het vraagstuk der iandbouw-overschotten aan bij de politieke vraagstukken dezer minder ontwikkelde gebieden. Daar vele van deze gebieden, met name ook in het Verre Oosten, nog nauwelijks het kolonialisme zijn ontgroeid, acht mi nister Mansholt bilaterale hulpprogram ma's niet wenselijk, omdat deze de ver denking op zich kunnen laden neo- kolonialistisch of neo-imperialistisch te zijn. De Westerse wereld echter moet deze landen in hun economische en politieke ontwikkeling helpen (zonder politieke in grepen evenwel), indien het de strijd met Rusiand en zijn satellieten niet wil ver liezen. Daarom zullen deze landen slechts kunnen worden geholpen door een hulp programma onder auspiciën van de Ver. Naties. Minister Mansholt drukte er zijn spijt over uit, dat de Ver. Staten zich met dit multilaterale principe tijdens de laatste algemene vergadering van de V. N. niet konden verenigen. Toch hoopt hij, dat een dergelijk plan binnen drie of vier maan den het licht zal zien en dat de boodschap van president Eisenhower en zijn econo mische programma door het Congres zo danig zuilen worden uitgelegd, dat de Ver Staten het initiatief op dit gebied zullen nemen. De Nederlandse regering zou zo'n initiatief verwelkomen en zou bereid zijn om er toe bij te dragen en er aan deel te nemen. De reeds aangekondigde nieuwe bespre kingen tussen het bestuur van de Stich ting van de Arbeid en een brede ver tegenwoordiging van de ministerraad over het prijsbeleid in verband met de ver hoogde melkprijs zal Dinsdagochtend a.s. plaats hebben. de mannen van de geheime poïitie gs- imponeerd werden. Vóór de arrestatie was reeds besloten, dat men de kardinaal na zijn gevangen neming dikwijls van verblijfplaats zou laten verwisselen, daar deze vooral omdat de primaat ziek was andtrs licht tot een soort bedevaartplaats zou worden gemaakt, zo vreesde men. Op het ogenblik, waarop Swiatlo de vrijheid koos werd kardinaal Wyszynski in een dorpje bij «Lidzbark, in Oost-Prui sen, vastgehouden. In dit plaatsje bevindt zich een klein mannenklooster, waaruit d= monniken werden verdreven en dat in een gevangenis voor de kardinaal werd herschapen De dorpspastoor werd ge sommeerd om binnen 24 uur zijn stand plaats te verlaten. Enige huizen rondom het klooster gebouw gelegen, werden door de politie met de grond gelijk gemaakt. Na de arrestatie van de kardinaal ont ving de geheime politie bevel, een maand lang nauwkeurig acht te slaan op hetgeen er in de Kerken in de voornaamste cen tra des lands gepreekt werd en de even tuele reacties van geestelijken en gelovi gen op de arrestatie te noteren. Uit de rap porten der betrokken politie-spionn"n. alsook uit een (root aantal brieven en telefoongesprekken, welke ejoor de pol5' e onderschept werden, bleek overduideTk, welk een opwinding en verontwaardiging er door de aanhouding van Polens prime-at gewekt waren 7.0 zelfs, dat de Pooise autoriteiten ervoor terugdeinsden, het tot een strafproces tegen de kardinaal te 'aten komen Hetgeen tot nu toe dan ook niet is geschied. De delegatie van de Katholieke Werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid voor het gesprek tussen vertegenwoordi gers van K.V.P., K.N.P. en K.W.G. heeft de K.V.P. geantwoord op haar uitnodiging het gesprek te hervatten en hiervan mede deling gedaan aan de delegatie van de K.N.P. De K.W.G. herinnert er aan, dat het ge sprek indertijd geheel eenzijdig door da K.V.P. werd afgebroken, zonder dat daar omtrent enig overleg met haar werd ge pleegd. Uit de ontvangen uitnodiging ba- grijpt de K.W.G.. dat dit thans wordt betreurd en men hierop wenst terug <e komen. Wanneer het afgebroken gesprek zal worden voortgezet op de basis waarop het indertijd door de K.W.G. werd aan gegaan, ontmoet dit bij haar geen enkel bezwaar. Wel meent zij in overweging t« moeten geven, of het niet de voorkeur zou verdienen om. nu het interne beraad 'n de K.W.G. in verband met het Mandement ■n een vergevorderd stadium is gekomen het gesprek, dat reeds meer dan een half iaar werd onderbroken, nog enige weken uit te stellen tot dit beraad zijn afsluiting heeft gevonden. In Hotel „Suisse et Bordeaux" in Grenoble stond Martin Duyzings gisteravond Iaat nog aan de tele foon. We zeggen „stond"; we kunnen gerust aannemen, dat hjj zo'n beetje ran de telefoon „hing". „Blij. dat we er zo afgekomen zjjn" zei onze reporter, wiens Athene-start in de Monte Carlo Rallye zo spijtig onfortuinlijk eindigde via een gladde weg, een onverwachte steen een ziekenhuis en een gekraakte „Prul- boei". De Equipe No. 7 Hulsker-Duy- zings vindt het maar een naar geval, want ze lagen prachtig in de koers, zoals dat heet en Monte Carlo wenkte al vriendelijk in de nabije verte. „Nu zit ik hier", zei Duyzings, tóch een klein beetje somber, „en mijn knie doet leljjk pijn, met mijn ribben gaat het wel en mjjn hoofd gonst De behandelende arts stond er echter op Martin Duyzings met een paar spuitjes de pijnlijkheid wat te besparen en vond gisteravond om een uur of tien. dat bet boog tijd was, dat de „patiënt" nu eindelijk eens naar bed zou trekken, hetgeen bepaald geen overbodige weelde ge noemd kan worden na een onafgebro ken autorit van Maandagmiddag af en al de wederwaardigheden op de Col Bayard. „Maar ik ga toch eerst mijn ver haal maken", hoorden we een verre telefoonstem. En toen zijn we een barse pappa geworden, die de onwillige jeugd ein delijk met verheffing van stem naar bed dirigeert: we hebben Martin Duyzings helemaal van Rotterdam uit in zijn mandje gewerkt. En dat verhaal, gelooft U ons, houdt U beslist te goed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1