opnieuw Mendès-F r ance kabinet Oppositie wet haar zwaarden over Noord-Afrika-beleid 21J11 Nicaragua vreest Costaricaanse aanval Geen kleinere aanvoer van Nederlandse anthraciet COMMENTHRR Behandeling van Nederlandse arrestanten in Indonesië Ook voor Italië nieuw richtsnoer S.U.S. biedt laatste lootjes aan Geen „radio-actieve" sneeuw W1]Z1 Vrucht van katholieke leer De rollen niet omdraaien Zorg voor (Je zjel vóór alles Advocaten tot Eerste Kamer over: INTERNATIONALE BIDWEEK T0}0ft verder! SMS.. Koopman verduisterde Zweedse kronen Noodlierstel zeedijk Texel voltooid edereen Wordt een bufferzone tussen beide staten ingesteld Buitenlandse soorten niet goedkoper Henk van der Maze- Reeën namen de benen Weet U een ander woord voor Voorbesprekingen over bestand rond Formosa Eisenhower negeert McCarthy „Verdient scherpe afkeuring Missionering van ont kerstende gebieden Zondagmorgen aan de kerken Pauselijke SUS-prijs afgezonden Nieuwe gevechten in Algerije Maar zeldzaam optisch verschijnsel PAGINA S TRIJDAG 21 JANUARI 1955 'Een debat over V. Afrika Oude en nieuwe figuren Opnieuw twee jaar geëist Geringe schade aan Hondsbossche Ged. Staten van Noord-Holland hebben de Prov. Staten een overzicht gegeven van de werkzaamheden die op het eiland vai 'exel in de maand December zijn vcr- ...jht als gevolg van de stormvloeden. Begin Januari was het noodherstel van de zeedijk vrijwel voltooid en niet te hoge stormvloeden konden met gerustheid te gemoet worden gezien. De kosten van het noodherstel en die van het verdere her stel van de zeedijk van de polder „De Ecndragt" kunnen op f 130.000 worden geraamd. rginta mmrnmammmmmm - - - Een bufferzone? Deventers hertenkamp liep leeg Intentie van Zaterdag 22 Jan. 5 maal 1001 prijzen en. Prins Carnaval werkt mee Ook lotenverkoop in Elten RAT BEET"BABY (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Hedenmorgen. Voor de vijfde maal heeft de lieer Mendès-France nu opnieuw zijn ministerie gewijzigd. Hij had deze kabinetshervorming, die gisteren be em werd gemaakt, niet langer kunnen uitstellen, aangezien de Assem ee heden, Vrijdag, moet uitmaken of een debat over de politiek der rege ring in Tunis, Algiers en Marokko onmiddellijk aan de orde zal worden gesteld, overeenkomstig de eis der oppositie, die daarmee de stormloop legen deze regering wil ondernemen. De onderhandelingen zijn «er moeilijk geweest zodat de heer Mcndes- France tenslotte de knoop heeft moeten doorhakken, door een aantal heslissiucren te nemen overeenkomstig zijn eigen plannen, ten aanzien waarvanhiij niet alle tegenstand, zelfs in de boezem der regerings-meer- derheid, heeft kunnen overwinnen. Zo was het bijv. gesteld met de organi satie <jer nationale verdediging. nieuw ministerie voor de strijdkrachten is gecrëerd en toevertrouwd aan de radi caal Bourges-Manoury. De premier voert reeds sinds geruime tijd besprekingen met maarschalk Juin over een algehele militaire reorganisatie, en naar verluidt beeft de maarschalk nog al wat bezwaren tegen de plannen van de premier. De heer Mendès-France heeft voorts 'n het bijzonder het hoofd moeten bieden aan dé oppositie inzake het beleid t.a.v Tunis en Marokko en tegen de hervor mingen, die zijn minister van binnenlandse zaken, de heer Mitterrand, in de vier departementen van Algerije wil doorvoe ren. Hij meent zich enigszins gedekt te hebben door twee van de voornaamste burgemeesters van Algiers in zijn kabinet op te nemen. De heer Mendès-France heeft de her vorming van zijn ministerie hoofdzakelijk bewerkt door een aantal van zijn minis ters en staatssecretarissen van portefeuille te doen wisselen en ministers terug te roepen, die ter gelegenheid van de EDG- debatten het kabinet hadden verlaten- Als nieuw minister heeft hij de heer Juglas m zijn ministerie gehaald door voor de Portefeuille voor overzeese gebiedsdelen (li® in handen was van het lid der MRP- fvactie, de heer Buron, een andere MRP-er te zoeken die bereid is uit de MRP-frae- tie te worden gezet. Het ts duidelijk, da- de Premier door deze keuze bp de MRP fiets kan winnen, terwijl de MRP nu zo iangzamerhand ontdaan is van de kleine oppositie in de partij zelf. (Delheer Juglas had vóór de tractaten gestemd). France *ich geheel aan de sociaal-econo- mische vraagstukken kan gaan wilden. Het loslaten van buitenlandse zaken was voor de heer Mendès-France de aanleiding voor de reeds maandenlang beloofde ka binetshervorming. De heer Mendès-France meende met hei binnenhalen van de tractaten van Parijs een tijdperk van zijn bewind te kunnen afsluiten om een nieuw in te luiden, waar in niet de internationale politiek. ma<jr het economisch herstel van Frankrijk de alles overheersende taak zou zijn. Van daar dat hij beloofde in midden-Januar met het hervormd ministerie voor de Kamer te verschijnen en a.h.w. een ver nieuwing van de investituur te vragen voor een nieuwe beleidsperiode, waarvan hij de voornaamste doeleinden zou aan geven. men tegen het N. Afrika-beleid der rege ling, terwijl van die kant reeds een vier tal interpellaties zijn ingediend met ver zoek om onmiddellijke behandeling. Neemt de MRP dezelfde houding aan, dan is het lot der regering heden in handen der communisten. In dit verband is het van belang te weten dat de jongste kabinetshervorming in geen enkel opzicht een verbreding van de basis van het kabinet in zich sluit. ondanks het feit, dat de 37 ministers en staatssecretarissen uit alle nationale frac ties, behalve die der socialisten, zijn ge komen. De heer Mendès-France heeft slechts kunnen pogen zijn meerderheid te behouden. De afloop der beslissing, die de Kamer heden over de orde der debatten moet nemen, kan beinvloed worden door het vraagstuk van de ratificatie der Parijse accoorden. nl- voorzover sommigen zouden kunnen vrezen, dat een ministeriële cri sis de tweede lezing in gevaar zou kunnen brengen. De oppositie is daarom niet zeker van alle krachten waarover zij beschikt, maar dit zal haar niet weerhouden de stormloop te ondernemen. De vraag is nu of de heer Mendès- France zelf de onmiddellijke opening van een algemeen politiek debat wenst, of dat hij zal afwachten of de oppositie zal po gen het debat over de N. Afrikaanse vraagstukken te forceren. Teg®n. ste debat kan de premier grot® bezwaren inbrengen, vooral nu de onderhandelingen met Tunis in een zeer verkeren en de rust in Algerije Marokko allerminst is ingetreden. De eerste krachtmeting heef' he<i®n plaats, als in de namiddag de presidenten der Kamerfracties de agenda voor de Ko mende dagen moeten vaststellen, ue ge matigde partijen van de rechter Kamer- helft: onafhankelfjken, boeren en de „republikeinse en sociale actie hebben gisteren in het bijzijn van de oud-pre miers, Reynaud, Pinay en Lamel een scherpe, motie van wantrouwen aangeno- De procureur-generaal bij het Amster dams gerechtshof heeft gisteren, evenals de officier van Justitie bij dc Amster damse rechtbank, tegen de 35-jarige koopman zonder vaste woon- of verblijf plaats J. B. wegens verduistering van een bedrag van ongeveer 113.000 Zweedse kronen, twee jaar gevangenisstraf geëist. Door de rechtbank is de koopman inder tijd veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf. Zowel de verdachte als het O., zijn van dit vonnis in hoger beroep gegaan. De verdachte, omdat hij, zoals hij nu nog eens ter zitting zei, „onschul dig is aan het hem ten laste gelegde". In de tenlastelegging wordt de ver dachte ervan beschuldigd in December 1953 een bedrag van ruim 113.000 Zweedse kronen, die hij ontvangen had van een Zweedse firma voor de leverantie van een grote partij appels door de exporteur P. S. uit Broek op Langendijk, te hebben verduisterd. Het herstel is uitgevoerd onder leiding van de provinciale waterstaat en voors hands op kosten van de provincie. Dit is aldus geregeld, omdat snel gehandeld moest worden en omdat de beide parti culiere eigenaressen van de ongeregle menteerde polder uiteraard niet in staat waren het dijkherstel voldoende krachtig aan te vatten- Het rijk zal het totale her stel van de stormvloedschade aan de zee dijk van „De Eendragt" bekostigen. Wat de Hondsbossche Zeewering bij Petten betreft, delen Ged. Staten mee dat door de stormvloeden het strand be zuiden de zeewering zodanig is verlaagd, dat de palenrij, dienende tot steun van de in 1953 gemaakte duinvoelverdediging over ongeveer honderd meter lengte voor over gekomen is. De aansluitende basalt glooiing is ontgrond en verzakt. Ook aan de Hondsbossche Zeewering zelf is enige schade toegebracht.. De totale schade aan de duinvestverdediging en aan de Honds bossche Zeewering bedraagt naar schat ting echter niet meer dan f 10.000. Aan de provinciale strandhonfden be/.uiden Camperduin is door de stormvloeden in December j.l. geen schade van betekenis toegebracht. W- De Nicaraguaanse president, de heer Somozo, heeft gisteren meegedeeld, dat hjj de mobilisatie van de strijdkrachten in Zuid-Nicaragua heeft gelast, om te ver hinderen. dat de grens door Costa. Riea wordt geschonden. „Dc toestand is ernstig en zij bergt de mogelijkheid in zich van een internationaal conflict", aldus gene raal Somozo. Dc president zeide voorts, dal een oa- trouille-vliegtuig der O.A.S.-commissie als „uitkijk" zou hebben gefungeerd voor Costaricaanse bommenwerpers, die de nabij dNicaraguaanse grens gelegen kleine stad La Cruz zouden hebben weg gevaagd en liet luchtruim van Nicaragu. zouden hebben geschonden. „Een nieuwe schending van Nicaragu- rians gebied zou voldoende kunnen d1r om oorlog tussen Nicaragua en Costa ttb- - te veroorzaken en. wat nog erger is, een dergelijke oorlog zou kunnen uitloper op een Amerkaans continentaal conflict daar Nicaragua, indien het zou worden aanbevallen verschillende Amerikaanse staten aan zijn zijde zou vinden", ver klaarde president Somozo. Hij zeide vervolgens nimmer te zullen instemmen met persoonlijke besprek,nge. met president Figures van Costa Rica, om te pogen de tussen beide landen bestaande spanning op te heffen. „Hoe zou ik kun nen praten met de man, die gepoogd, heef mij te laten vermoorden 7" zo zei Somozo Volgens berichten uit San José heett de interamerikaanse commissie van onder- mek inmiddels de instelling aanbevolen van een gedemilitariseerde zone langs hei Westelijke gedeelte van de grens tussen Costa Rica en Nicaragua, om een botsing tussen de strijdkrachten der beide lan den te helpen voorkomen. De zone zou ongeveer dertig km. lang zijn en lopen van het Nicaragua-meer to' de Stille Oceaan. Zij zou een breedte heb ben van ongeveer tien km. Vliegtuigen zouden aiei boven de zone mogen vliegen Volgens radio-New York heeft prestden' Somozo van Nicaragua ingestemd met dit voorstel. Intussen heeft de Raad van de Organi satie van Amerikaanse Staten gisteren formeel nota genomen van de beschuldi ging van Nicaragua, dat twee gevechts vliegtuigen van Costa Rica zijn grondg-: bied hebben geschonden na eer- aanva, op La Cruz, dat zich in handen van de opstandelingen bevindt. Het Tweede-Kamerlid de heer Reuter had aan de minister van Economische Zaken schriftelijk gevraagd, of de minis ter de oorzaak kon mededelen van het feit, dat er zogoed als geen Hollapdse an thraciet als huisbrand bij de detailhandel te verkrijgen is en of het de minister bekend was, dat ten gevolge daarvan de verbruikers van de z.g. huisbrand genood zaakt worden buitenlandse anthraciet te betrekken tegen belangrijk hogere prijs. Voorts vroeg hij, of de minister bereid was maatregelen te nemen, waardoor óf toevoer voor binnenlands gebruik van Hollandse anthraciet gewaarborgd wordt, óf de verkoopprijs van buitenlandse an thraciet te verlagen tot de prijs van het Het N.V.V. acht zich dus in staat de organisatie te zijn voor alle werknemers. Die mening is het altijd toe gedaan geweest. Al beweren de bestuurders nu gelijk reeds werd weergegeven da,t de houding theoretisch en practisch voor de oorlog niet zo duidelijk was. Doch thans is dat allemaal anders. Het N.V.V. vergeet hierbij zeer belangrijke feiten. Zowel de P.v.d.A. (de voor malige S.D.A.P.) als het N.V.V. hebben zich van revolutionnaire standpunten en van Marx' leer afgewend. Marx' staat reeds jaren op zolder en vele jongeren in de moderne beweging weten van de man weinig meer af. De rode politiek en sociale groeperingen zijn, gelijk men dat noemt, geëvolueerd, tot ontwikkeling gekomen. In w.oord en daad zijn ze ons katholieken en ohristelijken dicht genaderd. Terwijl communisten nog doorhakken op grondslag van Marx' leer hebben N.V.V.-best'uur- ders ingezien, dat die weg toch niet naar een gezonde maatschappelijke ordening kan leiden, dat die weg zou leiden van de liberale dictatuur naar een Marxistische eenzijdige overheersing. Het dienen van de gemeenschap kreeg voorkeur. Men kwam steeds meer tot de erkenning, dat algemeen de belangen van het volk moes ten worden gediend. De katholieke maatschappijleer begon vruchten te dragen mede dank zij de krachtige katholieke arbeidersbeweging ook in rode kringen. Politiek en sociaal zijn de oude S.D.A.P.'ers en N.V.V.-mannen naar ons toegegroeid. Zodat het Vastenmandement van 3 Maart 1946 dan ook terecht kon verklaren „In socialistische kringen, zoals het N.V.V., openbaart zich een streven om deze verenigingen los te maken van de door de Kerk steeds veroordeelde Mar xistische-grondslagen .en louter materialistische doelstellingen. Toch menen wij, dat dc deu"d va'n voorzichtigheid eist, dat Wij onze vroegere bepalingen omtrent het lidmaatschap handhaven, totdat uit de feiten blijkt, dat haar streven niet meer in strijd is met de christelijke beginselen of de christelijke geest. Te zijner tijd zullen Wij daaromtrent een nadere verklaring geven." Die tijd achtte het N.V.V. thans gekomen. En in het Mandement worden de ver boden gehandhaafd. De verontwaardiging is groot. het wegbreken van belangrijke belemmeringen is echter de zaak nog niet in kannen en kruiken Het gaat niet alleen om wat meer loon, gelijk ook vele katho lieke arbeiders nog wel denken, wie de „poespas" van triduum. retraite, cultuur en scholing kan gestolen worden Hoe hoger de socialisten op de maatschappelijke ladder zijn gestegen des te duidelijker is het hun geworden dat regeren en besturen nog wel wat anders is dan meetings beleggen over de acht-uren-dag of stakingen proclameren voor een dubbeltje meer uurloon. De leiders der socialisten zijn ook wetenschapsmensen geworden. Wij lopen zo zachtjes aan veertig jaar mee. Wc volgden met intense belangstel- 'ng en van nabij de ontwikkeling der arbeidersbeweging. Het verschil m „toon krant en redevoering 40 jaar geleden cn nu is enorm. Maar nu de ontwikkeling omrh-= christ®lijke invloed zó is als ze nu is, moeten de heren de rollen niet gaan "ewn,Jqlen en f>aan verklaren: „Nu wc ook zo ongeveer katholiek-christelijk zijn trnuwnü?' bunnen jullie best bij on.s komen". Vele katholieke werknemers zijn zo "ek v'nfui!t gelopen onder het motief: 't Is daar bij het N.V.V. toch niet met m'n "gelooT zo^s> die verklaren: Ik heb bij die N.V.V.'ers helemaal geen last N.V.V. (J). vel'tccld"Seoi*ganiseercle katholieken vergeten nog een tweede belang rijk feit. HU a c gewenste, neen geëiste zorg voor maatschappelijke welvaart gaat toch de zorg voor ae ziel vóór alles. Zorg voor de ziel en de geestelijke groei is bij ons hoofdzaak, bij de socialisten een privé-zaak, waarmee zij als leiders zich niet bemoeien. En daarom hoort een katholiek in het N.V.V. niet thuis. Het vechten voor maat- Schappelijke ordening en algemeen welzijn moet geschieden zonder gevaar voor het geloof en katholieke zeden. Maar dat is nu juist de clou van de zaak, waarvan dan °-a- het N.V.V. niets begrijpt, doch waarover het toch hels is. Tot een volgende maal, Nagenoeg de gehele bevolking van het hertenkamp bij het nieuwe plantsoen ie Deventer is Woensdagmiddag ontsnapt. De reeënfamilies, die er altijd veel be kijks hebben, hadden kans gezien ovir het ijs van de vi-iver te ontkomen. Ze had den ook de afrasteringen weten te ont wijken. De plantsoenendienst en een groot aan tal manschappen van de gemeente-polit.e hielden gisternacht, met behulp van lan taarns. in de wijde omtiek een oogje m het zeil, waardoor de kans op verdere ontsnapping tot een minimum werd be perkt. Gisterochtend is men handelend gaan optreden: pogingen werden gedain alle dieren, liefst onbeschadigd, weer bin nen de intussen verbeterde afrasteringen ie krijgen. De pogingen werden met suc ces beloond, hoewel van de achtervolgers veel strategie werd vereist. peen enkel dier van de vrij omvangrijke kudde heeft bij het vangen letsel opgelopen. De reeën kregen wat extra lekkere hapjes voor de schrik. (Advertentie) een zindelijk roofdier? Dat is een was beer. Nu heeft een wasbeer in de werkelijk heid niets met de was te maken. Maar U wel. En wat ziet U om U heen, als U op wasdag rondkijkt? Overal, overal ziet nu Castella Parels gebruiken, nu de nieuwe prijs (slechts 42 ct per pak) dit modernste aller wasmiddelen letterlijk onder ieders bereik brengt! Wassen met Castella Parelsverschilt hemelsbreed van wassen met gewone was middelen. Millioenen kleine pareltjes, stuk voor stuk geladen met onbeperkte waskracht, geven bij aanraking met het waswater direct een snelreinigend sop. Vlekken vluchten voor uw ogen uit het goed. Eenmaal spoelen is genoeg. Profiteer toch ook van deze enorme stap vooruit, van het beste wasmiddel, dat in Nederland te koop is! Haal nog vandaag Castella Parels in huis! Hollandse product, eventueel door mid del van subsidie. De heer Zijlstra, minister van Econo mische Zaken heeft hierop geantwoord, dat het in de eerste vraag gestelde in zijn algemeenheid niet in overeenstemming is met de werkelijkheid. De aanvoer van de Nederlandse anthraciet bij de detailhandel is volgens de tot dusver bekende gegevens in het lopende stookseizoen niet geringer geweest dan in de overeenkomstige perio de van het voorgaande stookjaar. Aangezien de tweede vraag een gevolg trekking inhoudt, welke gebaseerd is op een niet met de werkelijkheid overeen komend uitgangspunt, bestaat het door de vraagsteller gelegde verband niet. De grote importen, die elk jaar noodzakelijk zijn ter voorziening in de behoefte aan anthraciet en die inderdaad voor de meeste soorten belangrijk hoger in prijs zijn dan de Nederlandse anthraciet, vin den hun oorzaak in de beperkte inheemse productiemogelijkheid, waarbij nog valt op te merken, dat de vraag naar deze huisbrandsoort toenemende is. Afgezien van het feit, dat de minister geen aan leiding ziet voor de bepleite maatregelen vestigt hij er de aandacht op, dat de ver wezenlijking van de grondslagen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal het onmogelijk maakt de in deze vraag genoemde maatregelen in overwe ging te nemen. Een woordvoerder van de Nieuw-Zee- landse ambassade te New-ïork heeft gisteren medegedeeld, dat zijn regering besprekingen voert met de V. S., Groot- Brittannië en andere landen, teneinde len te bemiddelen om een wapenstilstand te bewerkstelligen in de Straat van For mosa. „Generlei beslissing is tot nu toe in deze getroffen", zo voegde de woordvoer der daaraan toe. President Eisenhower heeft deze week met opzet de naam van senator Joseph Mc Carthy weggelaten van de Invitatie- lijst voor twee belangrijke diners op het Witte Huis. Men had zich afgevraagd waarom de se- tzt aan de Veiligheidsraad voor te stel- nat°r en zijn vrouw op beide diners niet aanwezig waren geweest. De secretaresse van mevrouw Eisenhower, Mary Jane Mc Caffree, verklaarde dat de senator en zijn vrouw voor beide diners niet waren uitgenodigd als gevolg van „een beslissing van de president en zijn echtgenote". Zij weigerde te zeggen wat de reden was van deze beslissing. ii De Raad van Toezicht voor de van Advocatenbij de Hoge Raad Nederlanden heeft in een schrijven aan orde der In overleg met het Italiaanse episcopaat heeft de H. Congregatie der Religicusen een plan ontworpen voor nieuwe aposto- laatsmethoden, die duidelijke gelijkenis vertonen met de recente richtlijnen van het Vaticaan voor de „Mission de France", aldus bericht het K.N.P. Het plan stelt de oprichting voor van permanente missie- Terugkeer van alle Amerikaanse Christenen tot de Kerk. Nergens is het christendom in zo veel secten verdeeld als in de Ver enigde Staten van Amerika. De Presbyterianen tellen 12 verschil lende vertakkingen, de Baptisten 18. de Methodisten 16, de Lutheranen 21 en de Quakers 4. De statistieken le ren, dat al deze secten slechts weinig vat hebben op hun leden. De besten, en dat zijn er duizenden ieder jaar, vinden de weg terug naar de Moeder kerk, een aanzienlijk percentage vervalt in ongeloof en zedeloosheid. Mgr Calloug .ondervoorzitter van een statistische organis&tie, verklaarde: „Onze statistieken tonen aan, dat de Protestantse Kerken van Amerika in verval geraken bij gebrek aan be langstelling. De Kerken kunnen al leen nog gered worden door iptense godsdienstbeleving van de leken". Niet een derde van de Protestantse jeugd bezoekt de kerken. „De Vere nigde Staten", schrijft dan ook de bekeerling Delany, „zijn niet meer protestants, maar heidens". Toch zijn de Internationale Bidweek en de ge dachte van de Oecumenische Bewe ging beide in Amerika geboren. La ten wij bidden, dat de christenen van Amerika de ware eenheid terugvin den en met de stichter van de Inter nationale Bidweek, Paul Wattson, in steeds groter getale terugkeren naar de Moederkerk. (Van onze redacteur) Nog ruim een week en u kunt uw slag slaan. Komt de slag dan niet aan, dan kunt u uw krachten op vier andere avonden in spannen. Och neen, u kunt er heel rustig bij blijven en behoeft slechts naar een aardige K.R.O.-uitzending te luisteren, waarin wordt meegedeeld of Vrouw For- tuna al dan niet u welgezind is. Gelukkig wordt ge in ieder geval gemaakt, al zou het alleen maar zijn door de gedachte, dat u met het kopen van een S.U.S.-lot een zeer goed werk hebt gedaan door het steunen van een prachtig sociaal-charita tief werk. Ge kent de zes doelen: Kath. Kinderbescherming, Kath. Gezinszorg. Kath. Nat. Bureau voor geestelijke volks gezondheid, Kath. Vaeantiehuizen- en Jeugdherbergencentrale, Kath. Jeugdzorg cn Kath. Sportbond, die alle stuk voor stuk zegenrijk werk verrichten, waarover wij onlangs een uitvoerige beschouwing gaven. Om de financiële basis van deze instel lingen te versterken door middel van een bliksemloterij met 1001 pryzen op elke vijf avonden, dat er trekking is 30 Januari, 1 Februari. 5 Februari, 6 Februari en 8 Februari zijn reeds van 1 November af honderden dames en heren letterlijk dag en nacht in touw; wordt er op het bureau van de Kath. Bond voor E.H.B.O., die deze stunt met de heer A. M. Bergers als aan voerder weer organiseert, onder hoog spanning gewerkt; fietst een bestuurslid van de Kath. E.H.B.O. in Nijmegen 63 km om de loten uit te zetten en verder de zaak te regelen. Dit zijn slechts enkele voor beelden van het waarlijke liefdewerk, dat door velen wordt verricht, die zich be slist niet inspannen v.oor eigen gewin, zo als boze tongen wel eens beweren. Maar nu is de beurt aan het Nederlandse volk met de katholieken op de eerste plaats om door het kopen van een of meer loten, voor zover zij dit nog niet gedaan hebben, hun aandeel te leveren. Dus moet u toch uw slag slaan en de laatste slag kan Zondagmorgen a.s. aan de kerken onder nomen worden, waar ijverige dames en heren gereed staan om de laatste lootjes te verkopen. Van de preekstoel wordt nog even duidelijk gemaakt, dat men hiermee goed werk doet. Nu moet u vooral niet denken, dat de verkoop tot heden slecht is gegaan. Het personeel van het bureau in Rotterdam heeft alleen reeds een mil- lioen loten verkocht en het tweede mil- lioen is ook reeds voor een groot deel ge slonken. Er zijn immers 2 millioen loten, terwijl er 5006 prijzen zijn, hetgeen dus één kans is op de 400. Er is immers nog een extra- prijs in de vorm van een huis van f 20.000.—. Om te verzekeren, dat er aan iedere kerk nog voldoende loten Zondag a.s. voorradig zijn, rijden er 44 mobilofoon wagens rond, die telefonisch opgeroepen kunnen worden om ter plaatse loten te be zorgen De trekking geschiedt op de verschil lende avonden weer met de nodige vrolijk heid, waartoe Carnaval-prinsen met hun gevolg, respectievelijk uit Bergen op Zoom. Den Bosch, Sittard, Heerlen en Kerkrade zullen bijdragen. Dan gaat het erom, wie een huis van f 15.000.— mag laten bouwen— een prijs, dié niet in geld uitbetaald wordt of een van de andere prijzen krijgt, die variëren van een schaap tot een smoking, een bruidstoilet of een closetborstel met hou der. Men kan zo gek niet een artikel prak- kizeren of het is er bij en van eerste kwa liteit. De prijzen zullen na de laatste trek- kingsavond (8 Febr.) binnen 8 dagen aan de winnaars door de leveranciers van de verschillende artikelen toegezonden wor den. De trekkingslijst ligt evenwel na elke trekking de volgende morgen in alle ste den en dorpen op de verkoopplaatsen ter inzagê, terwijl na afloop van de actie de volledige lijst ook bij het bureau in Rot terdam aangevraagd kan worden. Wij hopen voor onze lezers van harte, dat SUS voor hen heel lief zal zijn. Haar goedheid heeft zij een dezer dagen nog getoond, toen een Belgisch schipper in Nieuw-Namen meerde met een propagan- da-krant, die recht gaf op t 10.—. Men had zich echter vóór 31 December moeten melden Niks hoor. zei SUS. „Uitbetalen". De schipper iiet zich niet in edelmoedig heid overtreffen en kocht voor het tientje tien loten. Wist u overigens, dat 4 prij zen van f 1000 - en 19 prijzen van f 10.— nog niet zijn afgehaald? Dus tot Zondag morgen aan de kerk. Namens de H. Vader heeft mgr dr Jos. Damen, rector van het Pauselijk Neder lands college te Rome, gisteren per K.L.M. het kostbare geschenk afgezonden, dat Z. H. de Paus als prijs ter beschikking heeft gesteld van de SUS-aclie. Het ge schenk bestaat, zoals reeds bekend is. uit een ivoor-gesneden beeldengroep van 60 cm hoog, die de H. Familie voorstelt. Het geschenk, dat de gelukige winnaar we! veel vreugde zal bezorgen, is zeer toe passelijk gekozen, daar het uiteindelijke doel van de SUS-actie de gezondmaking resp. gezondhouding van het gezin in Nederland beoogt. Voorts wordt vernomen, dat Zondag a.s. voor de eerste maal ook SUS-loten zul len worden verkocht aan de parochiekerk in 't voormalige Duitse Elten. De pfarrer heeft daarvoor gaarne zijn toestemming gegeven. De afdeling der R.K. E.H.B.O te 's Heerenberg neemt de verkoop op zich, ondanks het feit, dat het kerkplein thans door het hoge water nog blank staat. centra in gebieden waar de nood het hoogst is. Deze missiecentra die gedreven worden door minstens drie in communau- teit levende religieuzen, hebben vnl. tot taak het christelijke leven te verdiepen cn de godsdienstige onwetendheid te be strijden. Hoe ver de godsdienstige onwetendheid en onverschilligheid zijn doorgedrongen mag genoegzaam bekend worden geacht. Zij blijkt o.m. uit het feit, dat het in het nagenoeg geheel katholieke Ita(ie moge- lijk is geweest, dat in 1953 22,a pet der kiezers communistisch stemde en nog eens 14,7 pet links-socialistisch. De religieuzen zullen hun eigen regel blijven volgen, doch ontvangen bijzon dere faciliteiten i.v.m. hun uitzonderlijke werk, dat op de parochiekerk geconcen treerd wordt. De missiecentra krijgen dus niet de beschikking over een eigen kerk doch richten hun activiteit geheel en al op de intensivering van het godsdienstige leven in de parochie. Zo zal hun werk voor een groot deel bestaan in het geven van godsdienst-cursussen, katechismus- onderricht conferenties, retraites en ver der in hulpverlening aan de parochiële geestelijkheid hij haar geestelijke bedie- nlDe missionnarissen richten zich echter vooral tot de arbeiders en de jeugd De pauselijke hulpcommissie heeft verder de financiële kant van het apostolaatswerk op zich genomen Zij zal verder zorgen voor huizen, waar de priesters onderdak vinden en van waaruit zij gemakkelijk hun actie kunnen voeren,. De commissie voorziet hen eveneens van de nodige transportmiddelen. (Van onze correspondent). Een familie in de Haarlemmerstraat te Leiden heeft de schrik van haar leven gehad. Midden in de nacht werd men gewekt door het aanhoudende schreien van de baby. De vrouw verliet haar bed, om een onderzoek in te stellen. Zij draaide het licht aan en op dat moment zag zij tot haar ontzetting een grote rat uit de wieg van de baby springen. Hét kindje bleek enkele lelijke verwondingen te hebben opgelopen aan gezicht en handjes. De huisarts achtte een behande ling in het Ac ademisch Ziekenhuis nood zakelijk. dc leden van de Eerste Kamer medege deeld, dat de raad met verontrusting heeft kennis genomen van de mededelingen, door de regering gedaan, omtrent de be handeling van Nederlandse arrestanten in Indonesië. .Reeds 't onthouden van rechtsbijstand aan verdachten, die zich gedurende lange tijd in voorlopige hechtenis bevinden, en omtrent wier schuld of onschuld dus nog geen uitspraak is gedaan, strijdt tegen de beginselen, waarop een behoorlijke straf vordering gebaseerd behoort te zijn. Het uitoefenen van druk op gedetineerden, in welke vorm ook en zeker wanneer dit geschiedt door bedreigingen of mishande lingen teneinde hen te bewegen tot het afleggen van verklaringen, welke met de waarheid in strijd zijn, verdient onder alle omstandigheden de scherpste af keuring. Hetgeen hieromtrent bekend is geworden wettigt de conclusie, dat inder daad gehandeld is op een wijze, die met de meest elementaire menselijke rechten ten enen male onverenigbaar is". „De advocaten zijn geroepen aan de verwezenlijking van het recht mede te werken, met name door de verdediging van de verdachten, tegen wie strafver volgingen zijn ingesteld", zo vervolgt het schrijven. „Zij kennen en beseffen dien tengevolge bij uitstek de gevaren, die verbonden zijn aan een handelwijze als door de regering is gesignaleerd. Er dreigt ondermijning van de eerbied voor het recht en voor de menselijke persoon lijkheid, welke de grondslagen der samen leving aantast". Ofschoon overtuigd, dat deze over wegingen ongetwijfeld ook de leden van de Eerste Kamer zullen leiden, meent de Raad van Toezicht goed te doen bij deze onder hun aandacht te moeten brengen, hoe ernstig naar zijn mening de bewuste feiten gewraakt moeten worden, aldus het schrijven. Franse gevechtsbommenwerpers en ar tillerie hebben gisteren schuilplaatsen van de Algerijnse opstandelingen op de onherbergzame berg Omar Kadue, in het hart van het Auresgebergte bestookt In dit gebied bevinden zich op het ogenblik 5000 man Franse roepen, die de opdracht hebben de opstandelingen in hun schuil plaatsen op te zoeken en uit de weg te ruimen Tien opstandelingen werden gis teren gedood en 90 verdachten gearres teerd. De opstandelingen zijn de laatste over geblevenen van een grote groep die ver leden jaar November In het Auresge bergte dorpen bezette en wegverbindin gen verbrak Men verwacht dat de huidige operatie verscheidene dagen in beslag zal nemen. Dezer dagen is uit Bel gië gemeld, dat de Ant werpse arts M. G„ toen hij in dc nacht van Zater dag 8 op Zondag 9 Janua ri huiswaarts keerde uit Brussel, ter hoogte van het Antwerpse voorstadje Boom, een soort sneeuw achtige poeder op zijn motorkap ontdekte. De arts gaf zich nabij Antwerpen plotseling re kenschap van een zeer merkwaardig en veront rustend verschijnsel. Alle lichten, die hij tegen kwam. zowel de straat verlichting, de blauwe, gele en rode lichtsignalen als de auto- en rijwiel- lichten, vormden name lijk van zijn motorkap af brede cn steeds in bewe ging zijnde lichtbundels. Dit verschijnsel hinderde de bestuurder ernstig en omdat hij de oorzaak er van niet kon vinden, reed hij onmiddellijk naar een bureau van de Antwerp se verkeerspolitie. Hier bleek, dat de geneesheer niet aan hallucinaties leed, doch dat zich inder daad een lichteffect voor deed. waarvoor men geen verklaring kon vinden en dat zeer hinderlijk was. De geneesheer zelf meende, dat het sneeuw achtige poeder, dat hij op zijn motorkap zag vallen, wel eens radio-actief zou kunnen zijn. Van dc zijde van het K.N.M.I. verneemt het A.N.P. hierover, dat de atmosferische toestand in de nacht van 8 op 9 Jan. j.l. tussen Brussel en Antwerpen niet zodanig was, dat de val van sneeuw uitgesloten moet worden geacht. De tem peratuur was enkele gra den beneden het vries punt. Het ko-mt het K.N. M.I. evenwel niet waar schijnlijk voor, dat hier van werkelijke sneeuw sprake is. Men acht het' niet onmogelijk, dat zich onder meer een zeer fijn verdeelde neerslag (hetzij van bevroren waterdrup peltjes, hetzij van echte stofdeeltjes) op de voor ruit van de auto heeft af gezet en dat het licht, dat door glimmende metaal- delen van de motorkap naar het oog van de waarnemer wordt terug gekaatst, door die neer slag buigingsverschijnse len vertoont. Ook zou men in dit verband kun nen denken aan zeer fijne groeven, die op de voor ruit zijn ingesleten door de ruitenwisser Deze groeven kunnen eveneens tot lichtbuigingsverschijn- selen aanleiding geven. Dat het waargenomen optische verschijnsel ver oorzaakt zou zijn door de radio-activiteit van de neerslag (aangenomen dat een onderzoek de radio-activiteit van het stof zou bewijzen) komt het K.N.M.I. niet waar schijnlijk voor.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3