Definitief ontwerp ziekenfonds wet dit jaar in Tweede Kamer Gevangen Amerikanen mogen familiebezoek ontvangen Nederlands stamboekvee op reis CONJUNCTUURPOLITIEK IN DE EERSTE KAMER Wateroverlast in Zutphen en Deventer Ouderdomsvoorziening in de vrije beroepen baart zorgen 6\oe\e«të Spijker m Wat draagt de Parisiennef Tsjoe bood Hammarskjoeld aan: PHILIPS Kinderbij slagregeling zelfstandigen ook aan de orde Inkomensgrens en vrijwillige verzekering Washington moedigt reizen naar China niét aan Afremmen hoogconjunctuur noodzakelijk Rijn en Waal hebben hoogste stand gehad Karrevracht goederen uit auto's gestolen Sooi weer op het oorlogspad Advocaten wenden zich tot ministerraad Dames! Vooral nu LAMPEN Nu veel hogere straffen voor roofoverval Vestigingswet Bedrijven ZATERDAG 22 JANUARI 1955 PAGINA 9 Artsen ruimschoots tegemoetgekomen Nbvember mQtie geeft tg kennen Geen heilig getal De grote gezinnen Premieverhoging vrijwillig verzekerden Sluis kon het niet aan Opwindende achtervolging in Amsterdam Nieuwe actie te Baarle- Nasi?.au-Hertog Uamea-Gelei voor Uw handen - v m mÊmgÈèmms m In hoger beroep: Installatie commissie van de SER De wenselijkheid van het al of niet indienen van een nota met betrekking tot punten van sociale verzekering is onlangs in een vergadering van de vaste com missie voor Sociale Zaken en Volksge zondheid uit de Tweede Kamer met mi nister Suurhoff onder het oog gezien. Deze punten waren aan de orde gekomen bij de voorbereiding van de zo pas aan genomen zeven wetsontwerpen betref fende verhoging van de loongrenzen, van uitkeringsbedragen en de inkomsten- grenzen volgens de Noodwet Ouderdoms- voorfziening en verhoging van andere so ciale uitkeringen. De commissie bleek van oordeel ,dat aan het op korte termijn indienen van een dergelijke nota geen behoefte be stond. daar verscheidene problemen mo menteel bij diverse instanties nog m studie zijn of zich niet lenen voor een onmiddellijk ingrijpen door de regering. Jden gaf er de voorkeur aan eerst de ge vraagde adviezen af te wachten, in de mening, dat zulks de gedegenheid van nota en Kamerdebat beide ten goede zou komen. De minister verklaarde echter weinig heil te zien in een nota, welke door hem 0p langere termijn, doch vóór de indie ning van het definitieve ontwerp-Zieken- fondswet, aan de Kamer zou moeten wor den voorgelegd. Vrijwel alle aangesneden vraagstukken, welke in deze nota zou den zijn vervat, zullen uiteindelijk hun oplossing vinden in de nieuwe wet. pe heer Suurhoff sprak de stellige ver- M-achtinS' uit, dat nog dit jaar het ont- erp-Ziekenfondswet hü de Kamer aan hangig zal worden gemaakt. Een aan e indiening voorafgaande nota zou, leens de bewindsman, slechts de voor- l.reidin? van het wetsontwerp doorkrui- »n aanzienlijk vertragen. sen De commissie stelt daarom aan de Ka mer voor thans niet op een nota nopens de vraaïstukken' naar aanle'ding van de oonnemde wetsontwerpen naar voren ge komen, aan te dringen. On een vrBB wlt d.e c°mmissie of de I Ui» van 1 bntwerp-Ziekenfonds wefleverwachten wasvóó? de te* afloopt die l.n d de Kon- Ned. Mii t >t Rpvordering geneeskunst op 27 tot Bevoi j aangenomen motie is ver meld. Dez voortgezette medewerkin» len, dat de zijnerzijds tot dusver onder nomen stappen er duidelijk blijk van hebben gegeven, dat deze voorwaarde grotendeels reeds is vervuld en dat, voor zover dit naar het oordeel van de KNMBG nog niet het geval mocht zijn, zulks ongetwijfeld in de loop van de nog te voeren besprekingen aan de dag zal treden. Uit de commissie werd ook op verdui delijking aangedrongen van 's ministers mededeling, dat hij de loongrens van ƒ6.000 niet als een heilig getal aanmerkt en van zijn oordeel, dat in de toekomst niet iedere loonsverhoging gepaard dient te gaan met het optrekken van de loon grens der sociale verzekering, doch dat periodiek op langere termijn een wijzi ging van de loongrens onder het oog ware te zien, tenzij vóórdien de wijzigin gen in de indexcijfers een belangrijke marge overschrijden. Deze passage meende men aldus te mo gen verstaan, dat, indien eerst enige op zich zelf onaanzienlijke loonsverhogingen, gevolgd door een belangrijke loonverho- ging, zouden plaats hebben Cb.v. 2, 3 en 6 procent, op een daartoe geschikt tijd stip de loongrens met een correspon derend percentage (in dit geval 11) zou worden verhoogd en niet slechts de be langrijke loonsverhoging van 6 procent in de loonsverhoging der sociale verzeke ringswetten zou worden verdisconteerd. De minister bevestigde de juistheid van de eerste lezing. Enige andere leden der commissie ver zochten een nadere uiteenzetting van de minister over de positie van de grote gezinnen met nietverdienende kinderen in vergelijking met de kleine gezinnen na de artsen '*:;--foncisen hiervan afhankelhv aan de dat vóór x Juni a s&H hebben ges met hun wensen en verlan blijken, dat j ernstig rekening worrli gens mdern minister bleek van gevoe gehouden. UL de verschillende loonsverhogingen, mei f het oog op een huns inziens wenselijke verdere verhoging der kinderbijslagen. De minister deelde mede te verwach ten nog in de loop van dit jaar een wets ontwerp nopens een kindcrbijslagrege- ling voor zelfstandigen bij de Kamer te kunnen indienen. Het kwam hem voor. dat desgewenst het probleem van de hoogte der kinderbijslagen in het alge meen daarbij zeer wel aan de orde ge steld zou kunnen worden. Vrijwel algemeen bleek men in de commissie ernstig verontrust over de re cente berichten betreffende verhogingen van de premies voor de vrijwillig ver zekerden, hetgeen voral voor de zelf standigen moeilijkheden dreigt mede te brengen. Uit de commissie werd voort de sug- gestie geopperd de subsidie ten bedrage - - van 8.500.000 voor 1955 uitgetrokken ten 'f behoeve van de vrijwillige ziekenfonds verzekering ten einde premiereductie mogelijk te maken, te verhogen en voorts door verhoging van de nog immer 3750 bedragende inkomengrens voor de vrijwillige verzekering het aantal der- genen. die in de vrijwillige verzekering kunnen worden opgenomen te vergroten. De minister weer er op, dat nog afgezien van het feit, dat de meest re cente noodzakelijk bevonden premiever hogingen voor de vrijwillige ziekenfonds verzekering onmiddellijk voortvloeiden, niet in de eerste plaats uit de uitbreiding der verstrekkingen, doch vooral uit de verhoogde verpleegtarieven de vast stelling van de inkomengrens voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering niet dan zijdelings een zaak van de regering is. De regering kan de ontwikkeling ten deze immers slechts beïnvloeden door middel van haar vertegenwoordigers in de Ziekenfondsraad. De minister was van oordeel, dat een eventueel voorstel zijnerzijds aan de mi nisterraad tot aanzienlijke verhoging van de subsidiëring der vrijwillige zieken fondsverzekering, hetzij ter verdere pre miereductie, hetzij voor andere doelein- den, zou dienen vergezeld te gaan van concrete inlichtingen omtrent het toe komstige ziekenfondsenbestel ten onzent. liet hoofdkwartier der V.N. maakte gis- begeven naar „een gebied waar de nor ieren bekend, dal communistisch China .male bescherming van een Amerikaans bereid is om aan familieleden van de 13 paspoort ontbreekt". De woordvoerder De „Sinu\ het speciaal voor veevervoer gebouwde scliip dat dezer dagen uit Amsterdam vertrok en zich thans met een lading kostbaar Nederlands stamboekvee op de Oceaan bevindt naar Columbia, tvaar men de veestapel hoopt te verrijken mei deze levende producten van Nederlandse bodem. Alvorens het schip vertrok, is te Amsterdam een lichte kinderziekte van het schip verholpen. Amerikanen, die onlangs in Peking zijn veroordeeld, toestemming te geven de ge vangenen te gaan bezoeken. Dit aanbod zou Tsjoe en Lai hebben gedaan aan de secretaris-generaal der V.N. bij gelegen heid van diens recente bezoek aan China. De secretaris generaal heeft van Tsjoe en Lai garanties ontvangen betreffende de veiligheid van familieleden, die even tueel naar China zonden willen reizen. Het Chinese rode kruis zou zich belasten met hun verzorging, voeding en huisves ting. Radio Peking maakte tezelfder tijd ais het V.N.-hoofdkwartier dit bericht be kend. In commentaar op dit nieuws, dat, naar men meent te weten, dezer dagen reeds door Hammarskjoeld aan minister Dulles was medegedeeld, verklaarde een woord voerder van 't ministerie van bujtenl. za ken, dat de Amerikaanse regering de fa milieleden ,,niet kan aanraden" zich te Verschillende leden van de Eerste Ka mer wezen er in bet Voorlopig Verslag op de begroting van Econ. Zaken op, dat de globale economische toestand van onze volkshuishouding bevredigend wordt ge noemd en typeert als een uitzonderlijke hoogconjunctuur. Bij alle dankbaarheid, die ook deze le den vervult ten aanzien van de algemene economische toestand, meenden zij toch, dat een minder bevredigend aspect bij de toeneming van onze arbeidsproduc tiviteit is. dat deze hoofdzakelijk verkre gen wordt door inschakeling van meer arbeiders. Gigteren bereikte het water in de mees te rivI^lnKinI,ons land de hoogste stand. Te Lobith bedroeg de topstand 16 meter, te Nümegen ruim 13 meter ej, Arnhem bijna 13 meter. Te Deventer wordt de hoogste stand van dc IJssel morgen ver wacht met 6'3® meter. Het water steeg hier gistermorgen met grote snelheid en gisteravond duurde de stijging nog steeds voort. In Zutphen was het peil van de IJssel gistermorgen 7.88 meter plus NAP. Op verscheidene plaatsen stroomde het IJsselwater naar de Berkcl, de omgekeer de toestand, daar de Berkel eigenlijk op de IJssel behoort te lozen. Het gelukte echter, door het treffen van maatregelen, hét IJsselwater te keren, zodat gistermid dag laat het peil van dc Berkel een halve nieter lager was dan dat van de IJssel. Het stijgen van de IJssel bij Deventer tengevolge, dat de verbinding tussen d stad en een woonwijk op de linker j0ever moest worden verbroken, daar de voormalige rijksweg op deze oever overspoeld werd. De veerdienst naar de woonwijk viel eveneens uit. Het verkeer is uitsluitend nog mogelijk over de ver- keersbrug, hetgeen een grote omweg be tekent. De verbindingen van Deventer jnet Epe en Terwolde kwamen eveneens :n het nauw, omdat de wegen naar deze plaatsen ook overstroomden. Van ge meentewege werden met grote spoed maatregelen getroffen om de Deventer woonwijk op de linker IJsseloever tegen het water te beschermen door het sluiten van de coupures in de dijk, die de wijk voor hoge watervloeden moet vrijwaren. Tot hedenavond verwacht men te Deven ter verdere stijging van het water. In Zutphen zijn de lage delen van de IJsselkade overstroomd, ®^€"^|tertr^e toegangswegen naar het m 7 Door de sluis aan de Houtwal te Zutphen stuwde de IJssel Donderdag _nJL nit water in de Berkel. Genietroep Apeldoorn en arbeiders van de ggmeeni' hebben toen schutbalken voor de sluis ge plaatst. Aan de Emmerikseweg dreigde bet water Donderdagmorgen over de weg te vloeien, waardoor de verbinding Zutphen- Baak zou worden verbroken. Arbeiders en landbouwers hebben toen een nooddijk aangelegd. Gistermorgen stroomde het water echter op drie plaatsen over de weg, waarop men in allerijl aan het werk toog om de nooddijk te verstevigen Door dc ANWB is gisteren medfgedeeld dat de weg s Ileerenberg-Emmerik door het hoge water onberijdbaar was gewor den. net verkeer naar Duitsland VoeT nu rijden via Gendringen of Beek bii Nij megen. De productiviteit per arbeider is, on danks de hoge investeringen die toch mede een verhoogde rationalisatie ten gevolge hebben, sedert 1938 volgens de cijfers van het C. B. S. slechts gestegen van 100 tot 107 in 1953 en juist deze stijl Ting is zo belangrijk voor een reele toeneming van het inkomen. Verscheidene leden onderschreven, dat er aanleiding is de economische situatie van ons land op dit ogenblik als gunstig te kwalificeren. Het hoge niveau van werkgelegenheid, productie en consump tie wijst er op, dat de conjunctuur zich inderdaad in een phase bevindt, die de minister in de M. van T. als „een uit zonderlijke hoogconjunctuur" aanduidde. Het kwam deze leden voor, dat het be leid van de minister geen kenmerken vertoont, die in een „uitzonderlijke hoog conjunctuur" noodzakelijk moeten wor- jflen geacht. Gaarne zouden zij vernemen, of de minister niet met hen van mening is, dat in een uitzonderlijke hoogconjunc tuur afremmende maatregelen noodza kelijk zijn, te meer nu de regeringspoli- tiek, gericht op belastingverlaging, uit conjunctureel oogpunt bezien, onjuist moet worden genoemd. Voorts vroegen deze leden, of de mi nister de mening van prof. Tinbergen deelt, dat de oppotting op belangrijke schaal (f 1 milliard) plaats heeft. Indien dit het geval is, welke maatregelen acht de bewindsman dan gewenst om dit ver schijnsel van oppotting te doen verdwij nen en daarmede diepte-investeringen te bevorderen? De hoofdstedelijke recherche heeft van nacht een goede slag geslagen door de ar restatie van een 35-jarige vertegenwoordi ger uit Amsterdam-Oost, die er zijn werk van maakte uit geparkeerde auto's te ste len. Mannen van de radiodienst betrapten de dief vannacht op het hoofdstedelijke Beursplein, toen hij bezig was uit enkele auto's een lading textielgóederen in zijn eigen wagentje over te brengen. Hij nam onmiddellijk de vlucht, nadat hij in de gaten had gekregen, dat de politie hem had gezien. De man rende de Zoutsteeg in en aan een sommatie van de agenten te blijven staan, gaf hij geen gevolg. De politie vuurde in totaal vijf schoten af, doch de man bleek verdwenen. Eerst na grondig zoeken vond men hem liggende in een winkelportiek op de Nieuwendijk, waar hij zich trachtte te verbergen. Bij huiszoeking in zijn woning ontdekte de politie een karrevracht goederen, die de man in de loop der maanden uit auto's moet hebben gestolen, o.m. minstens twin tig plaids, voorts fototoestellen, filmcame ra's, textiel en nog veel meer. Uit de talrijke aangiften van diefstallen uit auto's blijkt, aldus de politie, dat de automobilisten zeer nonchalant zijn bij het achterlaten van waardevolle artikelen in hun wagen. Zo werden gisteren zeven aangiften gedaan van dergelijke diefstal len; uit een auto was zelfs een porte feuille verdwenen, waarin zich vijf bank biljetten van 1000 bevonden. Te Turnhout- heeft Sooi v. d. Eynde gisteren meegedeeld, dat hij vandaag met een nieuwe actie voor het verkrijgen van zijn beweerde rechten op het betwiste grondgebied in Baarle-Nassau-Hertog van wal zal steken. Sooi heeft namelijk be sloten de speelzaal in zijn huis opnieuw te openen en zelf als bankhouder op te treden. Zijn zoon Desiré zal als voorzit ter van de speelclub optreden die de naam zal dragen van „De Negen Huizen". Er wordt met belangstelling uitgezien naar de reactie, zowel van Belgische als van Nederlandse zijde op deze nieuwe stunt van Sooi op het betwiste gebied. De Nederlandse Orde van Advocaten heeft een brief gezonden aan de minister raad betreffende de ouderdoms-voorzie- ning in de vrije beroepen. „De Nederlandse orde van advocaten, de Mij. tot Bevordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandse Architecten, de Kon. Ne.j Mij. tot Bevordering der Geneeskunst en de Ned. Mij. tot Bevordering der Tand heelkunde hebben zich op 1 Juni 1953 tot de ministerraad gewend met een adres, aldus het schrijven, waarin wordt aange drongen op wijziging van het besluit op de inkomstenbelasting in dier voege, dat liet inkomensdeel, dat wordt besteed tot beta ling van oremie voor oudedagsvoorzie ning (waaronder destijds uiteraard mede is begrepen de voorziening in het onder houd van weduwen en wezen), niet wordt gerekend tot het belastbaar inkomen, al thans dat die premie zonder de thans be staande beperking van het belastbare in komen kan worden afgetrokken. Nadat dit adres was ingediend, heeft prof. W. J. de Langen een opstel gepubli ceerd dat later is aangevuld en tot strek king heeft te betogen, dat de beperking van de mogelijkheid van aftrek voor lijf- rentepremiën in art. 16, lid 2, van het be sluit op de inkomstenbelasting 1941 in be ginsel onjuist en dat bet motief, waarop die beperking berust, ondeugdelijk is. Het heeft ons getroffen, zo vervolgen de avocaten, dat nimmer een overtuigend ar gument is aangevoerd voor het onder scheid, dat in genoemd besluit wordt ge maakt tussen de werknemer, voor wie de stortingen ten behoeve van zijn pensioen practisch gesproken zonder enige beper king belastingvrij zijn en andere personen, die evenzeer van de opbrengst v.an hun arbeid moeien leven, doch voor wie een dergelijke vrijdom niet bestaat. Naar ons oordeel dient dan ook de ver laging van de belastingdruk, waarover bij de behandeling van de Rijksbegroting is gesproken, o.m. in te houden en zulks stel lig niet in de laatste plaats, dat voor de beoefenaren van de intellectuele vrije be roepen de mogelijkheid geopend wordt om voor hun oude dag te zorgen Als gevolg van het feit, dat het inkomen van de beoefenaren der intellectuele vrije beroepen zich kenmerkt door zjjn wisse lend karakter enerzijds en door de hoge progressie der tarieven en de beperkte aftrek van art. 16 anderzijds, verkeren de beoefenaren der intellectuele vrije beroe pen thans in de feitelijke onmogelijkheid op genoegzame wijze voor hun oude dag te zorgen. De orde verzoekt de ministerraad dan ook wel te willen besluiten in de aange kondigde maatregelen tot belastingverla ging een wijziging te betrekken van art. 16 van het besluit op de inkomstenbelas ting, in dier voege, dat premiën voor lijf renteverzekeringen voor zover deze moe ten dienen voor de oudedagsvoorziening van de lijfrentesluiter resp. diens weduwe en wezen zonder beperking van het be lastbaar inkomen kunnen worden afge trokken. Een afschrift van dit schrijven werd door de advocaten ook aan de Staten-Ge- neraal gezonden. liet zich evenwel niet uit over de vraag, of aan familieleden al dan njet toestem ming gegeven zou worden voor de reis. „Slechts door de mannen vrij te laten kan de regering in Peking tonen, dat zij werkelijk begrip heeft voor het menselij ke leed. dat zij heeft veroorzaakt", zo zei de woordvoerder. De ouders van kapitein Fischer, die sinds April 1953 in Chinese handen is, ver klaarden gisteravond, dat zij van plan zjjn hun zoon zo snel mogelijk te gaan bezoeken. Mevrouw Fischer zei, dat zij al enkele malen een brief geschreven had aan Tsjoe en Lai, waarin zij toestemming vroeg om haar zoon te mogen bezoeken, doch zij had geen antwoord ontvangen. Zij zei, dat brieven, die zij kort geleden van haar zoon had ontvangen, de hoop hadden gewekt, dat hü spoedig vrijgelaten zou worden. De vader van een der andere piloten, luitenant Parks, zei, dat hij en zijn vrouw nadere gegevens afwachten alvorens een beslissing te nemen. „Ik geloof overigens dat de piloten vrij zullen zijn vóór wij goed en wel onze reisplannen kunnen hebben opgemaakt" zo zei hij. In kringen van de V.N. werd er gisteren op gewezen, dat het aanbod van Tsjoe en Lai het voorspel op een vrijlating der piloten zou kunnen zijn. „Het zou best kunnen, dat, wanneer de familieleden zich opmaken om naar China te reizen de communisten het ogenblik gekomen ach ten om een groot gebaar te maken en ten aanhore van de gehele wereld verklaren, dat zij de Amerikanen vrij laten", zo werd in deze kringen geredeneerd. Voorts wordt vernomen, dat Hammars kjoeld van Tsjoe betreffende ieder der Amerikaanse gevangenen een compleet dossier heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat de mannen inderdaad in goede ge zondheid verkeren. (Advertentie) RNHEM, Zaterdag. Een jA ingezetene van onze stad was gisteravond bezig met het opruimen "van zijn zolder. Misleid door het halfduister (er brandde op de zolder slechts een zgn. „gloeiende spijker") stap- t e hij door het openstaande zolderluik en maakte een lelijke val. Met een been breuk werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Dit is het gipsverband.dat er over 4 weken al weer af mag. En dit is de les: Op keldertrappen, overlopen en zuiders, in gangen, trappen huizen, schuren e.d. goed licht van Philips lampen. Om de kosten hoeft niemand het te laten. Op deze punten worden lampen immers maar weinig gebruikt. Bovendien zyn de Philips lampen uiterst zuinig en laag in prijs. Méér LICHT voor WEINIG QELDI De zeesluis te Cadzand is thans gereed. De laatste hand wordt nog gelegd aan de nieuwe zeedijk, welke aansluit aan het sluisencomplex cn die tot een hoogte van 7 m boven N.A.P. is opgevoerd. pflgppll Zelfs de grootste opti mist moet inzien dat er iets hapert tussen de mo dellen die de couturiers ontwerpen en de manier waarop de Parisiennes zich kleden. De „Fran chise moyenne" om met Edouard Herriot te spre- in'jWas no® n'ct 7-° 'an§ geleden gewend een ver eenvoudigde editie te dra gen van de modellen die de Haute Couture lan ceerde. Deze toiletten werden min of meer goed door de petite couturière of door de draagster zelf nagemaakt, maar ze wa ren er altijd op geïnspi reerd. De talloze mode bladen gaven tientallen afbeeldingen van de meest extravagante be denksels van de Haute Couture. Hoe ingewikkel der en hoe moeilijker na te maken, hoe mooier ze gevonden werden. De robe chemisier bracht daar al veiande- ring in, het slaafs nama ken van moeilijk te copie- ren toiletten verminder de. Maar het waren de puli's die er radicaal een eind aan maakten, ten minste in Parijs. In de arovincie heeft men al tijd nog een zwak voor de z.g. geklede japon, waar de Parisienne niet veel meer voor voelt. 's Morgens, 's middags 's avonds, op kantoor, :n haar huishouden wor- ien puli's gedragen. Het !s haast een uniform ge worden. :ok van Jacques Fath 'niversitó en Pull van KorriganLesur. Min of meer gedecolle teerd zijn ze haast allen van fijn jersey gemaakt en zonder enige versie ring. Pailletten en kra- lenmotieven zijn uit de mode, de chic moet door de coupe worden aange bracht. Voor avondpull's hebben bateau-halzen of een ook op de rug wat geaccentueerde v-vorm 't meeste succes. Maar hoe fijn de jersey ook gewe ven is en welke mooie wol er ook voor geno men wordt de pull's blij ven erg op elkaar lijken. Een byou moet er beslist iets persoonlijks aan ge ven. Een bijou en de rok Draagt de vrouw van boven de dertig overdag haast uitsluitend een mantelpak, 's avonds geeft ze de voorkeur aan pull en fantasierok. Die heeft veel weg van het fleuri ge, vrolijke rokje wat een algemene jongemeisjes- dracht is geworden. Der gelijke rokken zijn meest al heel eenvoudig van snit doordat de ruimte ge lijkmatig verdeeld wordt. De „Jacques Fath Uni- versité"-rokken hebben bij de dames een welver diend succes. Het was Jacques Fath zelf nog die ze ontwierp. Onder bo vengenoemde naam lan ceert het huis Fath een zeer goede prêt-a-porter voor Frankrijk. Het be gon in het najaar uitslui tend met een aantal rok ken. Dit was zeer goed gezien want bij een een voudige pull wordt van zelf meer aandacht aan de rok gegeven. Op het eind van deze maand worejt de tweede coileclie in de handel ge bracht. Een groot aantal Een rok naar ontwerp van Jacques Bivoy en Pull van Korrigan Lesur. japonnen vormen er de clou van en maken het, tot een werkelijke luxe prêt-a-portcr. Alle modellen zijn in „ï'athstijl" en verschillen ogenschijnlijk uiterst wei nig van de toiletten dit' we gewoon waren var. hem te zien en ze zijn van een klasse die de con fectie heel moeilijk be reikt. Ofschoon de nadruk op de japonnen is gelegd zijn toch enkele rokken toegevoegd. Hiermee heeft Fath, die zich nog met deze confec- tie-collectie heeft be moeid, blijk gegeven heel goed te weten dat pull en rok op het ogenblik hei meeste succes hebben bi. de clientèle die „Jacque: Fath Université" hoopt tl vormen. In Frankrijk wordt bi. een dergelijke pombinath van pull en rok altijd een uitstaande onderrok ge dragen, want niets star- ongelukkiger dan een wij de rok die om de benei- zwabbert. De mannequin; droegen dan ook een on derrak van nylonpaarden haar en de rokken vielei daardoor elegant zonde, massief te worden. De meeste rokken van J. F. U. hebben een ge plooid voor- of achter pand wat hen bijzonde gekleed maakt. Vroeger had men ve> schillende blouses bij rok. maar de tegenwoo; dige vrouw bezit eerd- één puil en drie rokke DINY K.—W. tv* j' V Uil „A- 1 ~6.J' .-i De twee daders van de op 6 April van verleden jaar in de Beemster gepleegde roofoverval op de 67-jarige mevr. Sch. de H. zijn in hoger beroep door het Amster damse gerechtshof tot veel zwaardere straffen veroordeeld dan die, welke hun in eerste aanleg door de Alkmaarse recht" bank waren opgelegd. I Beiden waren aanvankelijk met ander half jaar gestraft, waarbij enkele inbra ken waren inbegrepen. De uitspraak van het hof, die gisteren bekend is gemaakt, was ruim driemaal zo hoog: De oudste der twee verdachten, de 42-jarige Alkmaarse chauffeur Tb. van V„ werd in totaal vijf jaar met aftrek opgelegd, t.w. vier jaar voor de overval en één jaar met aftrek voor twee inbraken; de jongste, de 24-ja- rige metaalbewerker P. J. S. uit Alkmaar, werd veroordeeld tot vier en een half, waarvan o.m. drie jaar voor de overval en één jaar voor de inbraken. Beide verdachten hadden zich bij de boerenhoeve als ambtenaren van de wa terleiding voorgedaan en stelden quasi een onderzoek in. Daarna diende een van hen de vrouw met een breekijzer een klap op het hoofd toe, waarna zij haastig een ka mer doorzochten, terwijl de vrouw bewus- loos in de gang lag. Hun buit was miniem: een portemonnaie met nauwelijks vijf gul den. De vrouw werd naar een ziekenhuis vervoerd met een hersenschudding. Gistermiddag is de vaste commissie van de S.E.R. die de regering van advies zal dienen omtrent de vaststelling, wijziging of intrekking van vestigingsregelingen ter uitvoering van de nieuwe Vestigingswet Bedrijven 1954. in eerste vergadering bij een geweest. Bij de aanvang van haar werkzaamheden heeft de voorzitter van de S.E.R. prof. dr mr F. de Vries, de com missie toegesproken. Prof. De Vries zeide, dat de arbeid van deze commissie zonder twijfel omvangrijk zal zijn. Hij dacht in de eerste plaats aan de tientallen vestigingsregelingen, die reeds bestaan op grond van de oude Ves tigingswet Kleinbedrijf van 1937 en van het uit de bezettingstijd stammende Or- ganisatiebesluit Voedselvoorziening, rege lingen. waarvan op grond van de daar mede in de practijk opgedane ervaringen in het algemeen kan worden gezegd, dat zij in het licht van de nieuwe wetgeving herziening zullen behoeven. Behalve over deze restauratie van het bestaande zal de commissie haar oordeel hebben te geven omtrent de geheel nieu we verzoeken van het georganiseerde be drijfsleven tot toepassing van de nieuwe wet. die een breder terrein kan gaan be strijken dan haar voorgangster van 1937 kon doen. De voorzitter der commissie, prof. H. W ambers, heeft de toespraak van prof. De Vries beantwoord in een korte rede.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9