Eisenhower vraagt voor Quemoy en Peking wijst VN-interventie af vlootbescherming Matsoe Adenauer over de Russische v ogelaars-tactiek Franco zinspeelt op herstel van monarchie Om medezeggenschap in leiding Protest-staking in Roergebied verliep rustig Overs trom ingen in Seine-bekken Kapitein van de „Casino" bood te weinig hulp Het spant toch danig in het Verre Oosten om Formosa J Formosa-conflict „Operatie-Hamer" in Kenia ié bijeengeroepen Zó moeten de Oostenrijkers na tien jaar nog spreken Parijs kreeg een natte voet Zee gerechtshof te Hamburg Maandag 24 Januari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Sovjet (luidt toch geen vrije verkiezingen Aanvaring voor Vlissingen OPPERSTE- SOVJET Geen politieke demonstraties Driehonderd Franse steden en dorpen hebben last van het water Met een vossestaart in top Doch niet aansprakelijk voor dood van „Carpo '-bemanning Standbeeld voor het Bossche Zoete Lieve Gerritje' WEERBERICHT me0ent mPen "dat prudent £5 reeds het récht hee trpffpn welke kij nooazaKeiijK zou acn L aan nieuwe ontwikkelingen in het gebied van Formosa het hoofd te bieden doch dat hij het wenselijk acht zich in dit speciale geval van de toe stemming van het Congres te verzekeren. Spaanse prins in Madrid „kwestie van voorzorg,, Passagiersaccommodatie werd van dek geveegd Sportief en correct gedrag op de teeg De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat motregen en vooral aanvankelijk op vele plaatsen mist. Matige, langs de Waddenkust later krachtige Zuid-Westelijke wind. Langzame stijging van temperatuur, maar in het Zuid-Oosten van het land aanvankelijk nog lichte vorst. Dinsdag 25 Januari: Zon op 8.34 uur, onder 16.45 uur; Maan op 8.52 uur, onder 19.24 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Naar uit betrouwbare bron te Washington wordt vernomen, zou president Eisenhower vandaag nog bet congres verzoeken hem te mach tigen de Amerikaanse strijdkrachten op te dragen niet slechts Formosa en de Pescadores te verdedigen, wanneer deze door strijdkrachten van communistisch China zouden worden aangevallen, doch deze beseherimn ook uit te strekken tot de onmiddellijk onder de Chinese kust gelegen eilanden Quemoy en Matsoe. Deze eilanden zijn van vitaal belang voor de verdediging van Formosa. Het verzoek zou in een speciale bood schap aan het Congres worden vervat. Daarin zou worden gevraagd goed te keuren, dat een bepaald, nauwkeurig omschreven gebied door Ameri kaanse vloot- en luchtstrijdkrachten zal worden beschermd tegen communistisch-Chinese aanvallen. Formosa en de Pescadores genieten reeds de bescherming der Amerikaanse Zevende Vloot. De Tatsjen-eilanden, die na de val van het eiland Jikjang-Sjan recht streeks door de communisten worden bedreigd, zullen niet onder de bescherming der Amerikaanse strijdkrachten vallen. Dit feit zal, aldus neemt men te Washington aan, leiden tot evacuatie van de zich op deze eilanden bevindende nationalistische verdedigers. Men verwachtte in gezaghebbende Washingtonse kringen dat de president het Congres ook zou verzoeken machti ging te verlenen tot het gebruik van een heden van de Amerikaanse vloot en luchtmacht om een eventuele evacuatie van de Tatsjen-groep te dekken. Het bezit van de eilanden Quemoy en Matsoe is voor Chinese nationalisten van belang, omdat zü hierdoor in staat zijn de communisten te beletten de in de na bijheid liggende grote Chinese havens Amoy en Soetsjow te gebruiken als bases voor een inval in Formosa. Wanneer de Zevende Vloot de bescherming van Que moy en Matsoe zou worden opgedragen, dan betekent dit, dat Amerikaanse een heden binnen enkele mijlen onder de kust van bet communistische vaste land zouden opereren. Matsoe ligt 15 mijl van het vaste land. Quemoy, waaravanaf de nationalisten sedert maanden een onaf gebroken artillerie-duel met dc commu nisten voeren, ligt juist buiten de haven 1'^Congres-kringen, die Eisenhower's Men verwacht in deze kringen, dat het Congres elk plan van de president krach tig zal steunen doch dat het zal wensen duidelijk te worden ingelicht, over zijn voornemens. Het eerste en tot nog toe eniee gezaghebbende Chinese commentaar op voorstellen in deze geest, kon men 8>s«e- ren vernemen uit bet Pekinese „Volks dagblad". Dit blad schreef, dat spreken over gebruikmaking van de goede dien sten van de V.N., om tot een staken van het vuren in het' gebied van Formosa te komen, „een poging tot inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van China en tot uitbreiding van agressie onder de vlag van dc V.N." is: „Indien de V. S. werkelijk bezorgd zijn over de vrede in het Verre Oosten, moeten zij onmiddel lijk hun strijdkrachten uit het gebied van Formosa terugtrekken, daar de spanning in het Verre Oosten is veroorzaakt door hun agressieve daad, bestaande uit be zetting van Formosa", aldus het blad. Dit Dit weekeinde markeerden enkele gebeurtenissen de ont wikkeling van de strijd om Formosa, die volgens de Britse minister Eden ,»een ernstiger bedreiging van de wereldvrede betekent dan enig ander feil''. Peking verwerpt de gedachte aan een „bestand''. Eisenhower wenst Ameri kaanse bescherming voor Quemoy en Matsoe. Amerikaanse vlootverster- kingen naar Straat van Formosa. Evacuatie van Tatsjen-eilan den begonnen. Communistische aanmoedi gingen voor winningen". commentaar werd Zondagmiddag dooi radio-Peking omgeroepen In diplomatieke kringen te Londen werd Zaterdag reedt gezegd, dat het zwaartepunt van het „voortdurende en zeer nauwe overleg tussen de V S. en Groot-Brittannië met betrekking tot de kwestie-Formosa was verschoven van plannen voor een staking der vijandelijk heden, onder auspiciën van de V. N., naar een mogelijke evacuatie van de Tatsjen- eilanden. De Britse minister van buitenlandse zaken, sir Anthony Eden, acht de huidige strijd in de Straat van Formosa een ern stiger bedreiging van de wereldvrede dan enige andere gebeurtenis op dit ogenblik. Daarom is er in diplomatieke kringen in Londen zo'n grote belangstelling voor een mogelijke ontruiming van de Tatsjen- eilanden. Bij het overleg is ook Nieuw-Zeeland betrokken, terwijl Parijs voortdurend op de hoogte wordt gehouden. Zoals bekend, achtte men enige dagen geleden de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat Nieuw- Zeeland het initiatief zou nemen in deze kwestie de bemiddeling der V. N. te ver zoeken. Zaterdagmorgen zjjn plotseling de Ame rikaanse vliegdekschepen „Yorktown", „Kearsarge" en „Essex", die alle drie 30.000 ton meten, uit de Baai van Manilla vertrokken met hun volledige uitrusting, bestaande uit Grumman Panther-gevechts- v"®Stuigen en FJ I-furies met straalaan drijving. Ongeveer tegelijkertijd is de 13.000 ton nietende Amerikaanse kruiser „He lena", met een escorte van twee onderzee bootjagers, de „O'Brien" en de „Hubbard". plotseling uit dc haven van Hongkong ver trokken. Deze schepen zouden oorspron kelijk nog drie dagen in Hongkong blij ven. Aan boord van de „Helena" bevond zich vice-admiraal Pride, de commandant van de Amerikaanse Zevende Vloot, die Zondagochtend in Taipeh, de hoofdstad van Formosa arriveerde, Waar hij een onderhoud van Tsjang Kai Sjek had. In Washington verklaarden officiële woordvoerders van het ministerie* van de fensie gisteravond, dat het ,,hee) waar schijnlijk" was, dat de Zevende Vloot op stoomde naar de Tats.ien-eilanden. Een marinewoordvoerder zei slechts: „de ma noeuvres der schepen in dit gebied zijn geheim" Volgens waarnemers in Hongkong zou den de vliegtuigen van de vliegdeksche pen, met hun gemiddelde snelheid van ongeveer 600 mij) per uur, uitstekend ge schikt zij ij om de Chinese troepen op de Taisien eilanden Dij een eventuele ecavua tie afd iende ie oeschermen. Deze waar nemers verwezen naar berichten uit Tai peh, de hoofdstad van Formosa, dat reeds een aantal schepen naar de Tatsjen- eilanden is vertrokken, in Taipeh werd medegedeeld dat deze schepen zijn be stemd voor de evacuatie van burgers op deze eilanden Maar in Hongkong be schouwt' men het als onwaarschijnlijk dat Tsjang Kai Sjek zich kan veroorloven zijn schepen in zulk een onderneming te ris keren. Volgens deze waarnemers is het waar schijnlijker dat deze schepen reeds bezig zjjn de eerste troepen,'mogelijk het per soneel van de hoofdkwartieren, te eva cueren. De rest van ie troepen zou dan kunnen worden geëvacueerd in de ko mende nachten. Voor het eerst sinds de val van Jik- jangsjan, zijn Zaterdag een twintigtal communistische vliegtuigen, Russische Migs en vliegtuigen van het type LA 11, over de Tatsjen-eilanden gevlogen. Volgens een nationalistisch communi qué hebben de communisten Zondagmid dag met een tiental jonken een proef- landingspoging gedaan op het eiland Kwateng, dat tot de eilandgroep van Mat soe behoort. De aanval werd, volgens dit communiqué, afgeslagen en de kustbat- terijen beschadigden vijf jonken. De communisten hebben iedere nationa list, die zich bij hen wenst te voegen, toe gezegd dat bij, met behoud van zijn rang, in bet communistisch-Chinese „volks leger" zal worden ingelijfd. w«. i J..Üz.a 1innrlL')inr.Al*AM .1.. Zaterdag is mr W. F. L. Graaf van By- landt, Hoge Commissaris in Indonesië, die sinds November in ons land is ge weest, per vliegtuig naar zijn post terug gekeerd. We zien hem hier met zijn echt genote op de trap van het vliegtuig, dat hem naar Indonesië zal brengen. Dc Westduitsc bondkanselier dr Adc naucr heeft dc jongste Russische verkla ringen over de mogelijkheid van verkie zingen in Duitsland en het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen Mos kou en Bonn Zaterdagavond in een radio rede gekenschetst als een duidelijke po ging der Sovjet-Unie. om de verdeling van Duitsland te bestendigen. Adenauer zeide, dat de Bondsi egering daarom des te sterker zal vasthouden aan de politiek van het bondgenootschap met de Westelijke landen, omdat zij „niet z° dwaas kan zijn de hulp der Atlantische landen bij de hereniging prijs te geven door afwijzing of verdaging der Parijse verdragen op grond van de Russische uitingen". De bondskanselier sprak de mening uit, dat de door de Russen aangeboden vrije verkiezingen niet als „vrij" konden wor den aangemerkt, aangezien de Sovjet regering de in de Sovjet-zóne bestaande kieswet daarvoor als een der grondslagen beschouwt. Dit toonde volgens Adenauer „geheel onverbloemd en duidelijk" aan, dat de Sovjet-Unie geen vrije verkiezin gen zou toestaan Het feit, dat de Russen voor het eerst de gedachte van een internationaal toe zicht op de verkiezingen hadden aanvaard, noemde Adenauer belangrijk, belangrijker echter was volgens hem op welke soort van verkiezingen toezicht zou worden ge houden. De mening, dat de Bondsrepubliek in het tegenwoordige stadium met succes met de Sovjet-Unie over hereniging in vrede en vrijheid zou kunnen onderhan delen, noemde Adenauer „volslagen on werkelijk". Hij verzekerde dat het uitstel van de definitieve bekrachtiging der Pa rijse verdragen door de Bondsdag niets Het Spaanse staatshoofd, generaal Fran co, heeft verklaard, dat hij zich nog niet definitief gebonden heeft inzake de keuze van zijn opvolger ais staatshoofd. Hij zeide dit in een vraaggesprek met het falangistisehe blad „Arriba". Zoals bekend kwam kortgeleden de oudste zoon van de Paanse troonpretendent, prins Juan Car- 't Madrid aan, waar hij een begin nvnedfiTlaa£t met de voltooiing van zijn en ar|der geschiedt in °Vg«.i- dnrT'T1"1" met de wensen van zijn Vad ii„ l„DI"j die over de opleiding van zij^on „et raal Franco oyer5 eenstemming: heeft bereikt. Generaal Franco zeide, dat dit geen kwestie was van erkenning van rechten van prins Juan Carlos, doch dat hij han delde in overeenstemming met „de wet op de opvolging, die enige jaren geleden door de gehele natie werd goedgekeurd" „De monarchie", zo vervolgde hij ech ter, „die mogelijk eens ingesteld zal wor den. dient niet verward te worden met de liberale en parlementaire monarchie waaronder wij te lijden hebben gehad". Generaal Franco meende, op historische gronden, dat de monarchieën, waaronder Spanje groot was geweest, in feite vaak een sociaal volksregiem waren geweest Daarentegen het Spanje tweemaal slechte ervaringen met een republiek gehad. Indien de monarchie ingesteld zou wor den zouden de beginselen van de revolu tie gehandhaafd worden, want „de opvol ger van de nationale beweging is de na tionale beweging zelf. Hierover kan geen twijfel bestaan". Franco z.eide het met de vragensteller eens te zijn „dat alle open lijke en heimelijke vijanden van het land op een verandering wachten, die Spanje zou kunnen verzwakken". „Daarom willen wij geen verande ring. Wij wensen de beginselen van de revolutie te verzekeren". De opleiding van prins Juan Carlos, zo zeide Franco, is een maatregel van voorzorg. „Het is natuurlijk, dat wij inzien, dat het in ons eigen belang is, dat de prinsen van de Spaanse dynastie gereed zijn". Franco's vraaggesprek wordt te Ma drid opgevat als een maatregel tot ver mindering van de vrees van de Falan gistisehe partij, dat haar positie zal wor den aacetast door een herstel van de monarchie. De z.g. „operatie-Hamer", de grootste, welke tot nu toe door de Britse veilig heidsstrijdkrachten in Kenia tegen de op standige Mau-Mau is ondernomen, heeft er tot dusverre toe geleid, dat bijna honderd Mau-Mau-leden op de een of andere wijze zijn uitgeschakeld. Tot nu toe hebben zich dertien Mau-Mau-leden aangemeld,, na de Dinsdag jl. bekendgemaakte nieuwe am- nestievoorwaarden. Een woordvoerder van het bestuur van Kenia heeft medegedeeld, dat alle gebie den, waarin Kikoejoe's wonen een over wegend gedeelte der Mau-Mau-leden be hoort tot de stam van de Kikoejoe's zich, met één uitzondering, hebben uitge sproken ten gunste van de nieuwe am- nestie-voorwaa rden. De uitzondering is het gebied van Lari, waar bijna twee jaar geleden een hon derdtal Kikoejoe's, onder wie vele vrou wen en kinderen, op gruwelijke wijze door stamgenoten-Mau-Mau-leden werden af geslacht. De Kikoejoe-burgerwachten in dit gebied verklaarden zich „ongelukkig" te gevoelen bij de gedachte, dat „Mau- Mau-slagers" niet voor hun misdrijven zouden boeten. Minder enthousiast over de in uit zicht gestelde amnestie zijn de Europese boeren en kolonisten in Kenia. Op ver schillende protest-bijeenkomsten werden in de afgelopen eek de maatregelen van de regering van ui- kolonie „beschamend en dwaas" genoemd. De amnestie, die door gouverneur Sir Evelyn Baring werd afgekondigd, schijnt ook onenigheid binnen de regering ver oorzaakt, te hebben. De afkondiging was al tweemaal uitgesteld om interne moei lijkheden te voorkomen. Een deel der mi nisters is echter ook thans nog van me ning, dat de amnestie tot een later tijd stip in dit jaar uitgesteld had moeten worden. Eén minister schijnt zelfs vol komen afwijzend ten opzichte van de maatregel te staan. Op de rede van Vlissingen heeft Zondag, middag een hevige aanvaring plaats ge had tussen het Duitse motorschip „Lud- wigshafen", dat daar voor anker lag en de Zweedse ertsboot „Tarfala". De „Lud- wigshafen" werd midscheeps aan stuur boord twee meter boven de waterlijn zwaar beschadigd, tervyjjl bovendien de machines onklaar raakten. Het schip vroeg daarom sleepboothulp en is gisteravond door vier sleepboten de haven van Vlis singen binnengesleept. De machinist, de 51-jarige G. E. uit Hamburg, was zwaar gewond en is in het St Jozefziekenhuis in Vlissingen opgenomen. Ook de Zweedse boot werd zwaar be schadigd. De passagiers-accommodatie (er waren negen passagiers aan boord, allen mensen op leeftijd) werd geheel wegge vaagd-, van persoonlijke ongevallen is hier echter geen melding gemaakt. Wei ver loor de Zweed zjjn stuurboordanker en 108 vadem ketting. De „Tarfala" was via Antwerpen op reis naar Australië. Opname van het Chinese Nationalisti sche steunpunt Tatsjen waar alles wordt gereed gemaakt om een eventuele aanval van de Chinees-communistische troepen af te slaan. Op de achtergrond wazig zichtbaar en aangeduid door een pijl een door de communistische troepen bezet eiland. staalproductie wordt op 60.000 ton ge schat. De Bondsregering in Bonn heeft, zoals bekend getracht de stormvloed te keren, door zicb van de gewraakte opmerkin gen van de industrieel Reusch te distan- ciëren en te verklaren dat het recht van medezeggenschap geenszins een gevaar kan worden geacht Dr Adenauer heeft Zaterdagavond in een rede, die hij in zijn vacantieverblijf in het Zwarte Woud uit sprak, deze regeringsverklaring nog eens heeft veranderd aan de wil der Bondsrege ring om de verdragen te voltooien. De Bondsdag za], naar. hei zich laat aanzien eerst in Maart a.s. de verdragen in laatste lezing kunnen behandelen Radio-Moskou hepff medegedeeld dat de opperste Sovjet der Soviet-Unie voor 3 Februari bijeengeroepen is. De Opperste Sovjet komt dit jaar ver- sr ".r.ne weken eerder bijeen dan ge woon u ormaa! wordt de iaarlijkse zit ting in Maart of April gehouder ter goed keuring van de begroting en de in het voorafgaande laar door haar presidium uitgevaardigde decreten Radio-Moskou deelde niet mede, waar over gesproken zal worden. Een aanlal Wesleliike waarnemers geloofde, dat de Opperste Sovjet een nieuwe poging tot voorkoming of uitstel van bekrachtiging van de Parijse aceoorden zal doen. De Oostenrijkse kanselier, dr Julius Raab. heeft gisteravond in een radio-toe spraak alle Oostenrijkers gewaarschuwd voor handelingen, die door een van de be zettende mogendheden als spionnage uit gelegd zouden, kunnen worden. Hij haalde het voorbeeld aan van Sokoiovski, de hoofd-vertaler van de Weense gemeente raad, die 15 Januari door de Sovjet-auto- riteiten werd gearresteerd op grond van de beschuldiging van oorlogsmisdaden en desertie. Op een persoonlijk protest van dr Raab had de Russische Hoge Commissaris ge antwoord, dat Sokoiovski indertijd uit bet Sovjetleger gedeserteerd was en voor de Nazi's gewerkt had. Hij werd als Sovjet onderdaan beschouwd en als zodanig be handeld. Rond 800.000 mijnwerkers en staalarbeiders hebben Zaterdag in bet Roergebied deel genomen aan een zonder ernstige incidenten verlopen proteststaking, waartoe de Duitse vakbonden hadden opgeroepen om de wil der arbeiders voor een volledig behoud der sedert vier jaren bestaande medezeggenschap in de bedrijfsleidingen te demonstreren. Dr Adenauer heeft zijn bemiddeling aangeboden in de om de medezeggen schap ontbrande strijd. Zondag is men overal weer aan bet werk gegaan. De leiding der vakbonden Deschouwt de ééndaagse staking als een volledig succes aangezien het stakingsparoo! door verre weg het grootste gedeelte der S60XK) daarvoor in aanmerking komende arbei ders is opgevolgd Ook berichten van de zijde der ondernemers maken slechts melding van incidentele gevallen van werkwilligheid Slechts de werkzaamhe den. die noodzakelijk waren om schade aan de bedriifsir.stallaties te voorkomen werden uitgevoerd door noodploeger: die op initiatief van de vakbonden waren in gesteld In Aken. waar de ondernemers zich zeer nadrukkelijk hadden gedistan- cieerd van de verklaring van de indus- bekrachtigd Noch van de zijde der re gering noch van die van de Bondsdag was, volgens Adenauer, de medezeggen schap in gevaar Overigens is vooral de Duitse economie naar Adenauers mening nog niet op zo sterke benen dat zij zich dergelijke proteststakingen kon veroor loven De Bondskanselier verklaarde zicb bereid een bemiddelende rot tussen vak honden en ondernemers te vervullen Hij was daartoe uitgenodigd door de nresident van het verbond van de Duitse industrie. Fritz Berg. De vakbonden hadden voor de staking aangekondigd, dat zij zich zouden ver weren tegen m-gineen van communisten om dp staking die ingegeven werd door de vrees dat het recht van medezeggen schap een wassen neus zal worden, niette min voor politieke doeleinden te gebrui ken. In de Oostberlijnse pers wei d de sta king op sensationele wijze aangediend als een demonstratie tegen de herbewape ning van de Bondsrepubliek. Het commu nistische dagblad „Freies Volk" in Düssel- dorf verscheen met een extra-oplage, waarin een oproep aan de sociaal-demo cratische en katholieke arbeiders van de hand van de Oostduitse communistische leider Ulbricht was opgenomen. Wel werd in West-Duitsland door velen gesproken van een proefmobili- satie, waarmede de vakbonden zouden willen nagaan in hoeverre zjj op de medewerking der arbeiders aan een al gemene actie tegen de herbewapening zouden kunnen rekenen. Uit geen van de stakingscentra zijn evenwel berich ten gekomen die er op duiden, dat de demonstratie in politieke richting om gebogen zou zijn. trieel Reusch die aanleiding tot de- sta king is geweest heeft ongeveer een vier de gedeelte der mijnwerkers niet aan de oproep der vakbonden gehoor gegeven Het productieverlies wordt voor de mij nen geschat op ongeveer 400.000 ton In de staalfabrieken bleef in het gehele land het werk beperkt tot het aanhouden der vuren der hoogovens. Het verlies aan Dr Raab zeide te twijfelen aan de echt heid van de documenten die hem getoond waren en die dit zouden bewijzen. Soko iovski is geboortig uit Krakau, in Polen De getoonde documenten dateerden uit de jaren '44 en '45. Dr Raab sprak er zijn verwondering over uit, dat de Sovjet-auto riteiten tien jaar nodig hadden gehad om tot de arrestatie van Sokoiovski te beslui ten. Dat incident, zo vervolgde kanselier, toont eens meer het gebrek aan garanties voor Oostenrijkse burgers. Zij, die de Sovjet-autoriteiten bezoeken, dienen door garanties beschermd te worden. Voorts vestigt het weer eens de aandacht op de dringende noodzaak van vrij- heid en onafhankelijkheid voor Oostenrijk (telefonisch van onze correspondent) PARUS hedenmorgen Volgens de mededelingen van de Franse waterstaat werd vannacht verwacht, dat de Seine in Parijs vandaag de stand van 7.30 M zou bereiken In 1924 was de ri vierstand 7.34 M Overigens werd gisteren te Parijs een stand van 7 09 M gemeten terwijl de waterstaat 7.35 M gevreesd had Op 150 km buiten de hoofstad was dp was van de Seine vannaeht nog beangstigend snel in In Les Andyles werd het peil van 1910 bereikt Voor Parijs blijft het dus nog altijd de grote vraag of de haastige voorzieningen op de meesl bedreigde punten van de dij ken en de kaden het (egtn het opdringen de water zullen uithouden Ook is het ge vaar van ondermijning door het water niet denkbeeldig De sterkste was vertoont evenwel de Oise. en dit is voor de Franse hoofdstad een lichtpunt want deze rivier mondt ten Westen van Parijs bij Pontoise in de Seine uit en vertraagt hoogstens de afvoer van de stad. Zij veroorzaakt echter nu reeds, evenals de andere zjj-rivieren. helangrijke over stromingen in de oevergemeenten die aan de voet van de heuvels gelegen zijn- Zo staat het lager gelegen deel van Auvers nu heel in het water en de haven van Pontoise is onbruikbaar geworden Op de meeste Seine-eilanden die vrijwel alle geheel bebouwd zijn. staan de huizen in het water Enkele opgehoogde eilanden zoals die met de Renault-fabrieken te Biancourt. zijn nog droog, maar de meeste fabrieken hebben de arbeiders opgeroe pen voor de strijd tegen het water. AI deze bedrijven moesten sluiten. In het geheel zijn er reeds tweehonderd stilgelegd waardoor vijftigduizend man voorlopig zonder werk kwam. De regering heeft op dracht gegeven onmiddellijk werkloos- heidsgelden te doen uitkeren. Boven Parijs volgen de inwoners van Brie en St Maur in angstige spanning het wassen van net water Ongeveer twee duizend bewoners in St Maur zijn naar de bovenverdiepingen van hun huizen ver dreven Dertienhonderd man moesten overhaast geëvacueerd worden. In Parjjs is op grote schaal hotelruimte opgeëist. Langs de benedenloop van de Seine heeft de lage streek ten Noorden en ten WestPn van Parijs zeer te Ijiden Rueil Rougivat Le Pecq Surennes en hoven Parijs Vïlle- neuve Ie Roy en Villeneuve St Georges liggen gedeeltelijk in het water In al die plaatsen hebben op grote schaal evacua ties plaats gehad In Parijs zelf vreesde men Zondagochtend dat de Pont des In valides, een van de grote oude bruggen in het hart van de stad. zou instorten Ze wa« reeds Zaterdag voor het verkeer afge sloten. De regering beeft Zaterdag genie-troe pen met platte vaartuigen laten aanruk ken, terwij! bovendien de troepen in d? drie departementen Seine Seine et Oise en Seine et Marne voor de dienst langs 'de rivieren zijn gemobiliseerd. Vier helicop ters en enige vliegtuigen zijn bij de con trole van de waterstand ingeschakeld De Parijzenaars schenen de Seine giste ren tot het doei van hun Zondagswande ling te hebben gemaakt Aan beide zijden van de rivier verdrongen zich duizenden en duizenden om iets van het gore water of van de helicopters te zien. Het publiek vraagt zich af waarom Parijs niet tegen de bijna periodieke grote overstromingen wordt beschermd. Men vertrouwdp er op dat de ontzaglijke waterwerken, die na de grote overstromingen van 1924 ten koste van fabelachtige sommen werden uitgevoerd de watersnoodrampen wel tot het verleden zouden doen behoren Men spreekt nu ook weer over het plan om een groot deel van het Seine-water om Parijs heen af te leiden. Men wil dan de boven loop met de rivierbochten NW van Parijs verbinden, bv. door een stelsel van kanaal verbindingen Voor Parijs zou dit natuur lijk een aanmerkelijke verlichting zijn. De vraag is echter of dergelijke plannen uit voerbaar zouden zijn Het zou in ieder ge- va] fantastische sommen kosten. Het ge bied van Parijs ligt nu eenmaal in een lage kom en de natuur heeft het de taak van de afwatering van de ontzaglijke ge bieden opgelegd Men moet niet vergeten dat het Seine-bekken de afwatering toe laat van de gehele Oostelijke streek van Parijs. Champagne, de hoogvlakte van Langres tot de Maas-hoogte toe en een groot deel van Bourgogne. Het gedeelte lijk afleiden van de Seine rondom het N.O van Parijs ligt zeker niet in een nabije toekomst. De uitgevoerde werken, o.m. grote overlaat-gebieden zijn wei vol doende om een normale jaarlijkse hoog waterstand en zelfs iets meer te verwer ken maar tegen een noodtoestand zo als die thans ontstaan is na de lange regen periode van deze winter, zijn kunstwerken met afdoende Niet alleen in Parijs is liet zeer moei lijk. Ook elders bezorgt het water veel last. In het Z W van het land ziet men angstig dc Garonne wassen terwijl bil de Dnrdngne in het gebied van de Gi- ronde ernstige overstromingen worden gevreesd. Ook de Rhöne en zijrivieren stijgen en in Avignon kan men spreken van een ware ramp. Het huis van Dala- dier staat daar bv 2 meter in het water.' Lvon heeft zowel van de Rhone als van de Saone te lijden Grote fabriekswjjken liggen er stil. Bij Straatsburg is hel water echter gezakt. Driehonderd Franse steden en dorpen hebben op de een of andere wijze van de watersnood te lijden. 0- Eert uit Scandinavië afkomstige gedachte heeft, naar wij vernemen, ook in ons land ingang gevonden. Bij onze Noorderburen voeren steeds meer automobilisten een vossestaart in top, ten teken van het feit, dat zij lid zijn van de „broederschap van sportieve en correcte automobilisten". Zij bevestigen de staart aan antenne of vlag- gestandaard. Ook in ons land zijn reeds ne gen wagens met dit wuivend symbool in top gesignaleerd. De eigenaars geven daar mee te kennen, dat zij altijd bereid zijn een andere vössestaartdrager met raad en daad te helpen. De automobilist, die dus een vossestaart voert aan zijn antenne neemt daarmee de morele verplichting op zich in derdaad een sportief en correct automo bilist te zijn. Het is echter moeilijk in ons vossenarme land aan een mooie staart te komen. De „Vossen-Ciüb-Nederland", waarvan het secretariaat gevestigd is te Amsterdam, heeft echter op zich genomen dergelijke staarten voor een kleine groep automobi listen tegen vergoeding beschikbaar te stellen. De ramp van de Nederlandse kustvaar der „Carpo", die in de nacht van 26 op 27 November onder d>> kust van Cornwall is vergaan en waarbjj elf mensen het leven verloren, is Zaterdag behandeld door het zeegcrechtshof van Hamburg. Zoals men zich herinnert, is in die nood lottige stormnacht de onder Liberiaanse vlag varende tankboot „Casino" twee uur lang in de nabijheid van het in nood ver kerende schip geweest, maar de gezag voerder, de 63-jarige Duitser Kar] Heinz Kramer, een bevaren zeerob (hij is al sinds 1908 bij de koopvaardij) heeft on- danks het aandringen van de bemanning geen pogingen gedaan om de opvarenden van het Nederlandse schip te hulp te komen. Tot op 200 meter is de „Casino" de „Carpo" genaderd, maar in de kolken de zee achtte kapitein Kramer het - naar hij te Hamburg verklaarde niet verantwoord een sloep uit te zetten. Op het moment van de hoogste nood hebben de Nederlanders getracht in een reddingboot de „Casino" te bereiken, maar toen men daar aanstalten maakte om de mensen^ aan boord te nemen, sloeg de „Carpo om en de reddingboot werd in de daardoor nog hoger gaande golven meegesleurd. Terwijl reusachtige golven zich ovet zijn vaartuig uitstortten, heeft kapitein Kramer, naar hij zeide, het zeegebied, waar de „Carpo" en haar reddingboot ten onder gingen, samen met zijn stuurman afgetuurd, zonder overlevenden waar te nemen. Hij besloot toen, dat er geen hoop meer bestond om nog drenkelingen te kunnen redden, waarna hij opdracht gaf de vaart naar Rotterdam voort te zetten, aldus het relaas van de gezagvoerder van de „Casino". Bij aankomst aldaar op 3 December jl„ verliet, zoals bekend, het grootste gedeel te van de in hoofdzaak uit Duitsers be staande bemanning de tankboot, als pro test tegen de h.i. onvoldoende hulp, die hun gezagvoerder aan de Nederlandse schipbreukelingen had doen verlenen. De volgende dag verlieten in Antwerpen weer drie opvarenden, als destijds gemeld, de tankboot om dezelfde reden. Het Hamhurg.sc zeegerechtshof, dat een klacht had onderzocht, volgens welke ge zagvoerder Kramer te weinig had gedaan om de in nood verkerende Nederlandse zeelieden te redden, kwam tot de slotsom, dat de Duitse kapitein in strjjd heeft ge handeld met de internationaal aanvaarde beginselen, waarop de hulpverlening ter zee is gegrondvest. Het meent, dat hij lan ger met zjjn schip in het betrokken zee gebied had moeten blijven, ook al stetl het hem niet aansprakelijk voor het om het leven komen der Nederlandse zee lieden. Gezagvoerder Kramer kon van deze uit spraak in hoger beroep gaan bij het West- duitse opperste maritieme gerechtshof, dat eveneens te Hamburg zitting houdt. Nu een deel der Bossche burgerij zich weldra zal kunnen verzadigen aan een „Zadkine" het door de gemeente aan gekochte zandstenen beeld „Meisje met vogel" krijgt een plaats op het gazon van de Koninklijke School voor Beel dende Kunsten zijn er anderzijds ook stemmen opgegaan om een ander ..Meisje" (met Meierijse glepkorf en Brabants mutske) een ereplaats te ge ven in het centrum van de Hertogstad. Het betreft hier een reeds lang ge koesterde wens om voor 't Bossche Zoe te Lieve Gerritje een standbeeldje op te richten. De V.V.V. heeft haar schou ders bereidwillig onder deze actie ge zet: de ontketening daarvan op originele wijze kan spoedig worden verwacht. De medewerking ran de zoete lieve meid" in hoogst eigen persoon is daarbij verzekerd. De productie van een .utomatisch wer kende fabriek te Wilton in Yorkshire za. spoedig de Engelse export van syntheti sche vezels met 3 millioen 3 lbs (1.360 000 kg.) per jaar vergroten. De fabriek is de eerste op grote schaal producerende fabriek van teryline, welke vermoedelijk met veie andere vezels kan concurreren. Teryline wordt beschreven als het product, dat het dichtst wol be nadert. In de filamentvorm is het gelijk aan zijde en nylon.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1