l Eisenhower om vraagt Formosa c.a. te Cong ver geeft toestemming machtig! n dedig res-commissie en unaniem 1 Voorwaardelijke straffen van Djilas en Dedijer MIKOJAN AFGETREDEN Ergste (water-) leed geleden Boeren en tuinders gaan beraadslagen over richliinen Amerikaanse vloot in Straat van Formosa „Neen!" Tsjoe: SPECIALE BUNGALOWS VOOR MILITAIRE INVALIDEN In Frankrijk: Ollenhauer vraagt onderhandelingen met Moskou Dinsdag 25 Januari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Willem Ruys" arriveert eerst Donderdag „Ultimatum" van „Poujade-beweging" Pakistan is missie dankbaar Opruiende E.V.C.-taal in Djakarta Twaalfduizend hand granaten in alleen staande villa Eéndaags proces in Belgrado Russische minister van handel Tass: „eigen verzoek" WEERBERICHT V. N.-■bemiddeling? Premier Tsjoc en Lai van com- munistisch-China heeft Maandag verklaard, dat China „absoluut niet kan instemmen met een sta ken van het vuren" in het huidige conflict met generaal Tsjang Kai Sjek. Vestzak - Oorlog rond Formosa Abbé Pierre Gunstige wending in toestand Voorlopig geen belasting meer Waarderende ivoorden van ambassadrice „Nederland in Nieuiv Guinea om derde wereldoorlog voor te bereiden. Arrestaties in Perzië TERREIN VAN 17 H.A. IN DOORN AANGEKOCHT W erkgemeenschap Geschenk uit Indonesië HET GEZAG MINISTER STAF heeft een goede lift genomen om uit het rumoer rond het liftverbod te komen. De ongehuwde militairen mogen eens per veertien dagen met vrij vervoer naar huis. En aangezien de parate troepen slechts eenmaal in de twee weken vrijheid van beweging hebben, komt het practisch hierop neer, dat zijzelf geen spoorkaartje meer hoeven te kopen. Bij de „recruten" ligt de zaak anders, maar in elk geval werd er veel gewonnen, 1 mede nu de militaire autoriteiten voor het liften nog naar een op lossing zoeken. Dit besluit van Minister St<tf heeft uiteraard grote voldoening gewekt. Zijn houding verdient dan ook aller waardering, vooral na de vele weinig vriendelijke woorden, i wélke de laatste dagen gevallen j waren. En die critiek is de minis ter blijkbaar niet onverschillig gebleven In Holten heeft hij o.m. gezegd: „Men moet echter wel bedenken, dat het veel gemakke lijker is te pleiten voor die arme soldaat dan voor die harde minis ter." Maar wie, zo vroeg hij zich j af, neemt het op voor het gezag? Wij geloven, dat de Minister zelf toch wel oorzaak is geweest, door te weinig psychologisch begrip bij het uitvaardigen van het lift verbod, van de ontstemming jegens zijn persoon. En wat het „gezag" betreft, het was moeilijk om na de capriolen van het gezag rond het liftverbod, het voor dat gezag op te nemen! Analyst De socialistische actie tegen de Parijse verdragen De weervcrwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Ove'rwegend zwaar bewolkt en nevelig weer, met hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Woensdag 26 Januari: Zon op 8.32 uur, onder 16.17 uur; Maan op 9.10 uur, onder 20.41 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT y China heeft, zo zeide Tsjoe in een rede, die door radio-Peking werd uitgezonden, herhaaldelijk tot de wereld gezegd, dat de Chinezen vastbesloten zijn Formosa te „bevrijden". Formosa was volgens Tsjoe een onvervreemdbaar deel van China. De „bevrijding" van het eiland is een kwestie van Chinese souvereiniteit en een binnenlandse aangelegenheid. Tsjoe zeide. dat de Amerikanen sedert de val van Jikjangsjnn enerzijds hun mi litaire activiteit hebben vergroot om pro vocerend op te treden en anderzijds een samenwerking op touw te zetten voor „een staken van het vuren" door middel van de V-N. teneinde zich te mengen in de „bevrijding van Formosa door de Chi nese volksrepubliek". DE CHINEES-NATIO. NALE EILANDEN 1000 km QjSj JAPAN Oost Chin*s* Zte H A^-' HA' CHiNSSt Cnofcun Okinawa m 5:&!TAlTSJO VOLKSREPUBLtE. I loeagio Grote Oceaani iïCLXsnc Ngnk icj«n Formosa Jinsian Milwt *PaisiM«n F0KTOTÖ m KttLOENG PATROUILLES VAN DEE EVEN Of AU EP VLOOT EN DE NAT CHINESE VLOOT LUCHT reptrtNN/NCEN A MEP JAGERS Qurma> PHIL iPPIJNtN Pffcador»»" Chin*at Zf FORMOSA KAOSJIOENG 300 km (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen In de laatste dagen zijn verschillende verontrustende berichten gepubliceerd over de gezondheidstoestand van Abbé Pierre. Zoals men weet, is hij omstreeks Kerstmis om gezondheidsredenen naar een klooster in de Provence gegaan, aangezien hij volslagen overwerkt was. Naar aan leiding van bovengenoemde berichten, heeft de bisschop van Nice meegedeeld dat de toestand van Abbé Pierre zeer vooruitgaande is en dat hij reeds dagelijks in de omgeving van het klooster, dat in een bergachtige streek is gelegen, flinke wan delingen kan maken. Zijn geneesheer meent echter, dat de rustkuur in het Zui den nog geruime tijd moet worden voort gezet om een algeheel herstel te verzeke ren. 11 Het m.s. „Willem Ruys", dat bjj de doorvaart door het Suez-kanaal door slechte weersomstandigheden aanzienlijke vertraging ondervond, wordt eerst in de loop van Donderdag 27 Januari a.s. uit Indonesië, Malakka en Ceylon in Rotter dam terugverwacht. Op deze 42e thuisreis vervoert het schip in totaal 832 passagiers, onder wie 48 rei zigers voor tussentrajecten en 210 kinderen beneden 12 jaar. Onder deze laatsten zijn twee tweelingen van resp. 1 en 5 jaar. De ontscheping der passagiers zal, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, Don derdagmiddag tegen 1 uur aan de kade van de Kon. Rotterdamsche Dloyd een aanvang nemen. Onder de 32 passagiers, die het schip reeds in Napels verlieten, bevond zich de Provinciaal Overste van de Congregatie der Broeders van Liefde, de eerw. br. J. F, Barben. De schrijver-journalist Max Dender- monde te Hilversum, en de Amsterdamse kunstfotograaf Carel Blazer, die met de „Willem Ruys" een reis heen en weer naar Indonesië maakten, om hierover in op dracht van de Kon. Rotterdamsche Lloyd een boekje te schrijven, keren thans terug. Dit laatste geldt ook voor de eerw. zr. H. A. Klerx, algemeen overste van de Zusters Franciscanessen (St Elisabeth-Stichting, te Breda), die enkele maanden geleden voor een inspectiereis naar Indonesië vertrok. Onder de overige voor Rotterdam be vinden zich ook drie uit de R.K. Missie terugkerende eerw. broeders. -^?öet^ï'?i>ujade"beweSing" voor de be- de kleine middenstanders in Frankrijk heeft haar aanhangers aan geraden geen belasting meer te betalen en de belastinginspecteurs geen inzage van de boeken te geven. Dit advies is door Pierre Poujade, een 34-jarige gewezen boekverkoper, gegeven aan ongeveer 100.000 zeer enthousiaste aanhangers, die gisteren op een terrein in een der buitenwijken van Parijs een grote bijeenkomst hielden. De „Poujade- beweging" zou 300.000 leden en nog veel meer sympathiserenden tellen. Men gaf de regering nog tot hedenna- middag tijd om aan de voornaamste eis van de middenstanders te voldoen. De beweging wil nl. bereiken, dat voor klei ne handelaren dezelfde belastmgbepalm- gen gelden als voor loontrekkenden, coöperaties en grote zaken. In een speciale boodschap aan het Amerikaanse Congres heeft president Eisenhower gisteren verzocht hein bevoegdheid te verlenen om, indien nodig, gewapende strijdkrachten te gebruiken om de veiligheid van Formosa en de Pescadores te verzekeren. Tevens kondigde de president aan, dat de Amerikaanse vloot hulp zou verlenen bij de evacuatie en hergroepering van de nationalistisch-Chinese troepen op de verspreid liggende kleinere eilanden buiten de kust van het Chinese vasteland, indien het nationalistische bewind dit zou wensen. De president sprak niet met name van de twee strategisch zo belangrijke eilandjes Qttemoy en Malsoe. Zondag verwachtte men in Washington, dat de president wel zou vragen de Amerikaanse Zevende Vloot ook bij de verdediging van deze eilandjes, die op schootsafstand van het Chinese continent liggen, in te mogen schakelen. In het Atnetikaanse Congres is inmiddels een resolutie ingediend, waarin Eisenhower de gevraagde machtiging wordt verleend en het Huis van Afgevaardigden zou vandaag nog over deze resolutie stemmen.. tiek geworden om mij er toe aan te zetten nu, zonder maatregelen van de V. N. af te wachten, het Congres te verzoeken, door middel van een bijzonder besluit deel te nemen aan maatregelen ter verbetering van de vooruitzichten op vrede. Deze maatregelen beogen het gebruik van Ame rikaanse strijdkrachten, indien zulks no dig zou zijn om de veiligheid van Formosa en de Pescadores te verzekeren". De terugtrekking en het opnieuw inde len van de nationalistisch-Chinese troe pen, die zich bevinden op de verspreid liggende kleinere eilanden buiten de kust van communistisch China (de Taisjen- eilanden) zou „onuitvoerbaar" zijn zonder gewapende Amerikaanse hulp. De V. S. moeten gereed zijn de opnieuw ingedeeldf nationalistische troepen te hel pen bij het consolideren van hun posities, indien zij dat zouden wensen. Eisenhower zei dat sommige van deze eilanden door de nationalisten worden bezet gehouden meer uit historische dan uit militaire over wegingen. De president zeide, dat de maatregel waarom hij verzocht geen vervanging zou zijn van het onderlinge veiligheidsverdrag tussen de V. S. en nationalistisch-China. Hij drong erop aan het verdrag zo snel mogelijk te bekrachtigen. Gisteren nog werd in het Congres een gezamenlijke resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld president Eisenhower de gevraagde bevoegdheid te verlenen. De commissie voor buitenlandse zaken van het Huis kwam gisteravond nog in spoedzitting bijeen en aanvaardde de reso lutie met algemene stemmen. Du,1es zou, naar verluidt, op en™™? ver«adéring van de Senaats- «reiir» S^'e vo?r |>n'tenlandse betrekkingen, nlaaf* eveneens gisteravond de echel» hebben gewaarschuwd, dat ?oslt,e van de Verenigde Staten spel stalt. VaD dB Sli,IC °Ceaa" °p he' Een Senator In zjjn boodschap aan het Congres, zei Eisenhower: „Het gevaar van een gewa pende aanval op het gebied van Formosa dwingt ons strategisch nanw verbonden gebieden en onderling nauw met elkaar in verband staande acties in bcscbonwing te nemen, die onder de huidige omstandig heden bepalend kunnen zijn voor het falen of slagen van zulk een aanval. Van de bevoegdheid, die het Congres zal geven, zal alleen gebruik worden gemaakt in situaties, die duid lijk deel uitmaken van of kennelijk voorbereidingen zijn tot een aanval op de sleutelposities van For mosa en de Pescadores. Ik stel niet voor dat de V. S. hun defen sieve verplichtingen zullen uitbreiden tot andere gebieden dan Formosa en de Pes cadores, zoals is vastgelegd in het verdrag dat nog moet worden bekrachtigd. In het belang van de vrede moeten de V. S. echter alle twijfel wegnemen met betrekking tot onze bereidheid om, zo no dig te vechten om het vitale aandeel van de vrije wereld in een vrij Formosa te behouden en met betrekking tot onze be reidheid om, hoe dan ook, actief op te treden als dat nodig zou zijn om dat doel ten uitvoer te brengen. „De situatie die zich rondom Formosa ontwikkelt, betekent een ernstig gevaar voor de veiligheid van ons land en van het gehele gebied van de Grote Oceaan en zelfs voor de wereldvrede. Wij me nen dat de toestand een ingrijpen wet tigt van de V. N., op grond van het Handvest, met het doel de huidige vijan delijkheden in dat gebied te deen beëin digen. Intussen is de toestand voldoende kri- ming van nationalistisch-China schijnt te willen beperken tot Formosa en de Pes cadores. Uitbrei<jjng van de garantie tot Quemoy en Matsoe zou alle hoop op beëin diging van de vijandelijkheden de bodem hebben ingeslagen, zo meende men daar. Nog steeds schijnt men overleg te ple gen over een eventueel optreden van de V. N. om te komen tot een „staakt het vuren". Premier Holland van Nieuw-Zee- land, het land, waarvan men het initiatief voor het vragen van een V. N.-bemidde ling verwacht, voerde gisteren in New- York een bespreking van veertig minuten met Dag Harnrnarskjoeld, de secretaris generaal van de wereldorganisatie. Een hoge officiële woordvoerder heeft gisteravond te Washington verklaard, dal de machtiging die Eisenhower van het Congres wenst, hem eventueel ook be voegdheid zal geven Amerikaanse strijd krachten te gebruiken om de eilanden Matsoe en Quetnoy te verdedigen. Volgens de woordvoerder vallen deze eilanden onder Eisenhower's verklaring, dat het gevaar van een aanval op For mosa „ons dwingt om rekening te houden met omstandigheden die het welslagen of mislukken van zo'n aanval kunnen bepa len". De president zou mogelijk zelfs be voegd zijn als zijn verzoek door het Congres wordt ingewilligd om aanval len op die havens op het vasteland te sanctionneren, die als bases voor een aan val op Formosa worden gebruikt, aldus deze woordvoerder. Voor de ontwikkeling van Pakistan is het werk van de katholieke missionaris sen van het grootste belang. Ditantw'oord- de de ambassadrice van Pakistan, Begum Liaquat Ali Khan, op een desbetreffende vraag tijdens een bij haar jongste bezoek aan Twenthe in Enschede belegde pers conferentie. De missionarissen doen veel goed werk in dit uitgestrekte land. „Wij zijn dank baar". aldus de Begum, „dat zoveel mis sionarissen hun land verlaten om in den vreemde vele ontberingen te trotseren. Zowel in de steden als in afgelegen gebie den verzorgen de missionarissen het on derwijs. In de districten, waar de malaria heerst zetten zij meermalen hun gezon^- heid op het spel Hun werk is voor ons land uiterst belangrijk, vooral m de hos pitalen. De bisschop van Karachi, mgr Miltenburg, is een Nederlander. Hij in- tersseert zich zeer bijzonder voor het so ciale werk. Wij zijn de missie dankbaar voor alles, wat zij voor ons land doet" aldus de Begum, -die voorts uitvoerig uit weidde over de vele moeilijkheden, waar mede het onderwijs in Pakistan te kam pen heeft. De secretaris van de communistische Eenheidsvakcentrale in Nederland B. Brandsen, die in Djakarta het congres van het verbond van vakverenigingen, de Sobsi, bijwoont, heeft verklaard, dat er „slechts een kleine groep in Nederland is die West-Irian voor Nederland wil hou den." Ten aanzien van de Nederlandse verklaringen, dat Nederland streeft naar de bevordering van de welvaart van het volk van Nieuw-Guinea, zei hij, dat Nederland zulks „350 jaar heeft verwaar loosd." Brandsen zeide te menen, dat het Nederlandse belang in West-Irian niet is het verhogen van de welvaart, „maar om de mijnen daar te beheersen om zich te kunnen voorbereiden op de derde wereldoorlog. Ook wordt West-Irian be schouwd als strategisch punt en zolang Nederland dit gebied nog beheerst, zal Indonesië steeds bedreigd blijven." Brandsen sprak zijn rede uit op een massabijeenkomst van de Sobsi op het Bantengplein te Djakarta. Perzische veiligheidstroepen hebben gisteren een dertigtal personen gearres teerd. na de ontdekking van een voorraad van 12.000 handgranaten achter dubbele muren in een kelder van een alleenstaan de villa ongeveer vijf kilometer ten Noorden van Teheran. De voorraad zou. naar wordt gezegd, zijn aangelegd door de ondergrondse beweging van de pro- communistische Toedehpartij. De nieuw ste handgranaten in de voorraad droegen het datumstempel „Juli 1954". In Juli van het vorige jaar vond de arrestatie plaats van 500 Perzische offi cieren op beschuldiging van deelneming aan een pro-communistisch complot te gen de staat. Van deze officieren werden er later 21 doodgeschoten. Veiligheids officieren verklaarden gisteren dat de resultaten van de verhoren van enkele van deze 500 officieren hadden geleid tot de ontdekking van de voorraad handgra naten. Het presidium van de Opperste Sovjet heeft gisteren (je Russische minister van handel, Mikojan, ingevolge diens eigen verzoek, ontheven van zijn functie, aldus meldt het Sovjet-persbureau Tass. Het presidium heeft Dimitri Pariof tot zijn opvolger benoemd. Mikojan, een 59-jarige Armeniër, werd zowel onder Stalin bij wie hij in groot aanzien stond, als onder Malenkof be schouwd als een van de acht topleiders van de Sovjet-Unie, Hij heeft gedurende 29 jaar een belangrijke rol gespeeld bij het bepalen van de politiek ten aanzien van de voedselvoorziening en de buiten landse handel. Voor de tweede wereldoorlog moderni seerde hij het ministerie van voedsel voorziening. Hij was ook degene, die het consumptie-ijs in de Sovjet-Unie in voerde. In 1938 werd hij tot commissaris voor de buitenlandse handel benoemd. In 1943 werd hij onderscheiden met de orde van Lenin wegens bijzondere verdiensten op het gebied van de productie van vlieg tuigen en motorvoertuigen. In 1946 be hoorde hij tot de Stalin-prijswinnaars van dat jaar. In 1949 werd hij van zijn functies als minister van buitenlandse handel ontheven, maar bleef vice-pre mier. In 1953 werd hij minister voor bin nen- en buitenlandse handel. In datzelfde jaar werd het ministerie gesplitst en Mi kojan bleef toen minister van binnen landse handel. Hij was belast met de ver groting van de voedselproductie. In de bekendmaking van Tass wordt niets gezegd omtrent het vice-premier- schap van Mikojan. Milovan Djilas en Vladimir Dedijer, de uit de partij gestoten Joegoslavische com munistische leiders, zijn tot resp. ander half jaar en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld op beschul diging van het verspreiden van vijandige propaganda. Zij kregen een proeftijd van resp. twee en drie jaar. Het proces duurde in totaal zestien uur. Het werd voor het merendeel achter ge sloten deuren gevoerd. Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze editie meld den, werd de buitenlandse pers niet tot de zitting toegelaten. Na afloop werden de beide mannen door hun verwanten opgewacht en om armd. Zij weigerden commentaar. Dedijer zei slechts in het Engels: „Ik ben dood moe", zijn vrouw voegde er aan toe: „Ik ben erg gelukkig!" Bij het proces mochten de Joegoslavi sche verslaggevers slechts liet begin de voorlezing van de tenlastelegging bijwonen doch daarna moesten ook zij de rechtszaal verlaten. Alleen enkele familie leden van de beklaagden en de communis tische schrijver Dobrica Cosic mochten blijven. Waarom Cosic dit werd toege staan is niet bekend. De verdedigers van Djilas en Dedijer hadden tegen de behan deling met gesloten deuren geprotesteerd. Volgens het semi-officiële Joegoslavi sche persbureau „Joegopress" werd in de tenlastelegging gezegd, dat Djilas en De dijer een grootscheepse campagne van zekere" buitenlandse kringen teweeg wil den brengen om de reputatie van Joego slavië zijn staatsrechtelijke instituten en zijn hoogste vertegenwoordigers te scha- den." Ook wenstte het tweetal, aldus de tenlastelegging „Joego Slavië's internatio nale positie moeilijker te maken en aldus de bedoelde buitenlandse kringen te bren gen tot inmenging in binnenlandse aange legenheden van het land." Verscheidene Westduilse socialisten hadden maarschalk Tito voor het proces schriftelijk verzocht een Duitse advo caat toe te staan Djilas en Dedijer te verdedigen. Toen Djilas het gerechtsgebouw verliet, wilde hij geen verklaring tegenover de pers afleggen. Hij zei slechts, in het En gels, „no comment" (geen commentaar).^ Tegen zijn 70-jarige moeder, die gedul dig de gehele middag voor het gerechts gebouw op haar zoon had gewacht, rei hij in het Servisch: „Idemo Kuci" (laten wij naar huis gaan). De oude vrouw, die in de afgelopen oorlog haar echtgenoot en drie van haar kinderen verloor, toonde zich zeer getroffen toen zij vernam, tot welke gematigde straf haar zoon was ver oordeeld. Dedijer, die jftimlachend aan de arm van zijn vrouw de zaal verliet, wilde even. eens geen verklaring tegenover de pers afleggen. die uiet met name ge noemd wilde worden, verklaarde, dat Dul- les in antwoord op een vraag had gezegd.' dat de resolutie voldoende machtiging bevatte om de Verenigde Staten, zonder het Congres om toestemming te vragen. ten ""floe te laten trekken. Een tweede I Senator, die eveneens niet met name ge noemd wilde worden, noemde de resolutie een „oorlogsverklaring vooruit". Senator Wayne Morse zei, dat de mach- tiging die president Eisenhower vraagt, „zeer wel oorlog zou kunnen betekenen". Zowel de democratische als de repu blikeinse leiders in Huis en Senaat ga ven gisteren als hun mening te kennen, dat het verzoek van Eisenhower met grote meerderheid door het Congres zal worden ingewilligd. In Londen toonde men zich verheugd over het feit, dat Eisenhower de bescher- (Van onze Utrechtse redacteur) Naar wij vernemen, heeft de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers in Doorn thans definitief een terrein van 17 ha aangekocht om daar 14 speciale bun galows voor half verlamden, in medische kringen aangeduid met de naam „dwars- Iacssies", te doen bouwen. Over de plan nen daarvoor hebben wij reeds eerder be richt. De woningen voor de gehuwden (telkens twee onder één dak) zijn ontwor pen door de Leidse architect Gathier, met allerlei voorzieningen, die het de invalide bewoner mogelijk maakt, zich goed door het huis te bewegen en zelf de nodige ver richtingen te doen. Zo komen alle vertrekken gelijkvloers, de schuifdeuren worden bijzonder breed, ten einde een gemakkelijke doorgang voor de rolstoel te hebben, de knopjes van het licht laag aangebracht, douches en toiletten volgens een apart systeem gebouwd. De ruime woonkamer krijgt een glazen har- monicawand, zodat men bij warm weer gemakkelijk het terras in de open lucht kan bereiken en de keuken wordt dusdanig geïnstalleerd, dat de invalide alles onder zijn bereikt krijg en zelf kan kokkerelen. Kortom de nieuwste snufjes voor dit soort woningen, zoals vooral prof. dr L. Gutman een vóór de oorlog uitgeweken Duitser die in Engeland heeft uitge dacht en eveneens in Amerika te vinden zijn, zullen worden toegepast, in sommige opzichten zelfs verbeterd. Onder hetzelfde dak wordt tevens een garage gebouwd, waartoe men rechtstreeks van het huis uit toegang heeft. Behalve deze gezinswoningen wordt op hetzelfde terrein een huis gebouwd voor alleenstaande invaliden. Belangrijk is vooral de werkplaats, die tot het project behoort en waar de verlamden volwaardig vakwerk kunnen verrichten, waarvoor na tuurlijk weer speciale voorzieningen wor den getroffen. Zo komt er een draaibank, waaraan men zittende kan werken. De be doeling is, dat er een werkgemeenschap wordt gevormd, die de bewoners van dit complex in staat stelt zelf hun kost te ver dienen. Verder Ls aan de nodige recreatie gedacht, waarvóór eveneens een afzonder lijk gebouwtje wordt bestemd en een sportveld aangelegd. Men verzekerde ons, dat met de uitvoei'ing van dit plan de laat ste stap is gezet op het gebied van de revalidatie dezer mensen. Er is hiervoor een bedrag van een mil- lioen gulden nodig, waarbij een bungalow op 24.000 komt. Als aanloop beschikt de bond over 50 000, die Audrey Hepburn onlangs bij haar bezoek aan ons land heeft weten bij een te brengen. De rest hoopt men bijeen te krijgen door het organiseren van verschillende acties. De Bond van Indonesische oorlogsinva liden heeft het hout, voor één bungalow geschonken als tegenprestatie voor de mooie geste van de Nederlandse bond, die verleden jaar bij gelegenheid van het con gres der Wereldfederatie van oorlogsinva liden in Den Haag de Indonesische kapi tein Mohammed Saleh een modern kunst been aanbood. Door deze hulp, ook al heeft men vroeger als vijand tegenover elkaar gestaan, wordt de vredesgedachte onge twijfeld bevorderd. Als plaats voor de bouw van deze bun galows is Doorn uitgezocht in verband met het daar gevestigde revalidatie-oord „Aar denburg". Wanneer de financiën het toe laten, zullen zulke woningen echter ook op enkele andere punten in ons land ver rijzen. De grond in Doorn wordt bouwrijp ge maakt door de Genie, die tevens de nodige wegen aanlegt- Met deze werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt, 2odat men spoedig aan het bouwen hoopt te gaan, opdat de bungalows nog dit jaar gereed komen. i- (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Twintig centimeter val van het water van de Seine doet de Parjizcnaars hopen, dat voor de hoofdstad cn omgeving liet ergste van de watersnood voorbij is. Vol gens een officiële schatting ligt het aan tal getroffenen, die hun woning hebben moeten verlaten, voor Parijs en naast- omgeving tussen de vijf- en zesduizend Op de bovenloop van de Marne is 35 cm val waargenomen. De haastig opgeworpen dijkjes hebben het hier over het algemeen gehouden. In vele fabrieken van de Parijse banlien kon hedenochtend het werk worden her vat. Te Lyon is het peil van Rhóne en Saöne bijna een halve meter gedaald. Bij Tou louse is er een dergelijke verbetering, doch de Garonne, waarvan de bijzonder hoge stand over de middenloop nu ont zaggelijke overstromingen verwekt, heeft grote verwoestingen aangericht m de tuin bouwstreek van Marmande en Réole. De overlast op de Seine beneden Parijs verplaatst zich nu naar Rouaan, waar langzamerhand het hoogste punt van de waterstand wordt bereikt, terwijl ook bij Pontoise de overstromingen zich nog steeds uitbreiden. Het weer is over het gehele land beter geworden. Men heeft de indruk, dat de omvang van de ramp die van 1924 niet zal overschrijden en in elk geval verre zal blijven beneden die van 1910. Een van de eerste grote giften voor de getroffenen, die uit het buitenland 'zijn gekomen, was een schenking van een mil- üoen francs van Z.H. de Paus aan kardi naal Fel.tin. Dit bedrag zal door de Secours Catholique worden verdeeld. Opgestuwd, tot ongehoorde hoogte heeft de Fianse rivier de Garonne in de streek van Marmande door overstromingen niet minder dan 2.000 daklozen gemaakt. De rivier trad over een lengte van tien kilometer huiten haar oevers en zal ver moedelijk een peil van 10.30 m boven normaal bereiken. Wel waren voldoende veiligheidsmaatregelen getroffenmaar niet kon worden voorkomen, dat twee dijken het begaven. Een luchtopname van het geteisterde gebied. I "A westduitse sociaal-democratischeZwarte Woud ontvangen, waar hij dezer partij heeft haar actie tegen de verdragen dagen nog het vaste voornemen aankon- van Parijs een nieuwe climax gegeven digde, ondanks de Russische verklaring, door zich rechtstreeks tot bondskanselier voort te gaan met een politiek, Adenauer te richten met het concrete ver- die de Westelijke landen met in- zoek de Westelijke mogendheden er toe te begrip van West-Duitsland zal vereni- bewegen nog vóór de ratificatie van de j gen. De Bondskanselier zal Donderdag in verdragen onderhandelingen met de Sov jet-linie te beginnen. Doel dezer onder handelingen moet, zo heeft de socialistische leider Ollenhauer in een brief aan dr Bonn terugkeren, doch het wordt niet on mogelijk geacht, dat hij nog voordien aan antwoord aan Ollenhauer wil geven. In Bonn heeft de Bondsdag-fractie van Adenauer geschreven, zjjn „eindelijk een j Adenauer's partjj, de C.D.U. de socialis ernstige poging te ondernemen om door ten tersfond van repliek gedierd. zonder middel van onderhandelingen tussen de i daarmee op Audenauer's antwoord te wil- Grole Vier de eenheid van Duitsland in len vooruitlopen. Volgens de fractie moet vrijheid te herstellen". men op grond van de ervaringen verwach- Dr Adenauer heeft het socialistische ten dat de bereidheid van de Sovjet-Unie verzoek op zijn vacantieverblijf in het i om te onderhandelen zou verdwijnen op het ogenblik, waarop het Westen aarze lend zou worden. „De door de socialisten gewezen weg brengt het risico mee. dat w(j het vertrouwen en de ondersteuning der drie Westelijke mogendheden voor ons nationale verlangen naar hereniging zouden verspelen", aldus de christelijke fractie. Ollenhauer meent in zijn brief aan da Bondskanselier dat de verklaring der Sovjet-Unie van 15 Januari de indruk geeft, dat onderhandelingen thans meer kans op succes zouden hebben dan tij dens de Beriijnse conferentie, een jaar geleden. In elk geval kan men, aldus Ol lenhauer, alleen door zulke onderhande lingen uitvinden of de Russen hun aanbod van internationaal gecontroleerde verkie zingen ernstig hebben gemeend. Ander- rpaal verklaart Ollenhauer, dat de onrust in het volk over een bewapening, die mo gelijk de verdeling van het land zou be stendigen, stijgende zou zijn. Ook in de Westduitse liberale party zijn in de laatste dagen stemmen opge gaan, die voor onmiddellijke onderhan deling met de Sovjet-Unie opkomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1