van Afgevaardigden unaniem achter Eisenhower Huis Ook in Adenauer s coalitie stemmen voor nieuw contact met Moskou Opneemplaatsen voor parate troepen opgeheven Rusland beëindigt staat van oorlog met Duitsland De KATINGO" vandaag vlot Roden proberen nu spankracht uit van de Westelijke veer J Zuidelijke wind Alles rustic: Voorschotten op pensioenverhoging Fireflies naar Nieuw-Guinea Liberalen wensen geen haast bij ratificatie Parij se accoorden STïis Als het springtij meewerkt Woensdag 26 Januari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN i De moord te Oud- Beijerland Rookloze zones Voor overige militairen blijft liftregeling van kraclit Accoord tussen K.A.B. en C.N.V. r8'=t.chap Veroordeelde leden der Vichy-regering melden zich Russisch officier wandelde door verboden stad Propaganda-stunt ter versterking van ratificatie-tegenstanders w- Einde bezienswaardigheid van Bergen aan Zee WEERBERICHT Niemv-Zeeland zal naar alle waarschijnlijkheid binnenkort voorstellen de kwestie Formosa voor de Veiligheidsraad te brengen, aldus werd gisteren uit gezaghebbende bron te Washington en Londen vernomen. Amerika, Groot Brittannië en Nieuw Zeeland staan op het ogenblik in voortdurend contact over deze aangelegenheid. Men overweegt o.m. de mogelijkheid een vertegenwoordiger van communistisch-China uit te nodigen om met de Veiligheidsraad te spreken over een staken van het vuren. Het is reeds eenmaal eerder gebeurd dat communistisch-China, dat geen lid van de wereldorganisatie is, zijn stem heelt laten horen Dat was, toen het zich met het conflict in Korea ging bemoeien. Inmiddels heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gisteren vrijwel unaniem presi dent Eisenhower de gevraagde machtiging ver leend tot gebruikmaking van Amerikaanse strijdkrachten voor de verdediging van Formosa de Pescadores en „verwante posities" in dat gebied. Omzwaai in Verre Oosten- politiek? Canada wenst internationale conferentie Tijdens een debat in het Canadese La gerhuis. is het Canadese standpunt in de kwestie-Formosa omlijnd. Canada is van Rond Formosa In afwachting van wettelijke voorziening SB Ter verdediging tegen infiltratie pogingen SF Bij Hoge Raad tot verwerping van beroep geconcludeerd BRITSE REGERING AANVAARDT ANTI-SMOG VOORSTELLEN Over K.S.G.-vertegen woordiging De weerverwaehting van het KNM, geldig van he'den- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met enkele verspreide opkla ringen, overwegend droog weer. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Temperatuur om het vriespunt. Donderdag 27 Januari: Zon op S.31 u„ onder 17.19 uur; Maan op 9.27 uur, onder 20.41 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT l KWESTIE FORMOSA VOOR VEILIGHEIDSRAAD? Het initiatief van Nieuw Zeeland om de kwestie voor de Veiligheidsraad te bren gen, is gebaseerd op artikel 34 van het Handvest der V. N. Volgens dit artikel heeft de Veiligheidsraad het recht een on derzoek in te stellen in een geschil of een toestand, die tot internatonale wrijving kan leiden teneinde vast te stellen, of voortduring van de toestand een gevaar voor vrede en veiligheid kan inhouden. Gebruikmaking van dit artikel voorkomt, dat de Chinese nationalisten of commu nisten met name als „partijen in het ge schil" worden genoemd. Men tracht zorgvuldig te vermijden, dat pogingen om een staken van het vuren te bereiken bij voorbaat krachteloos worden gemaakt door disputen over dt jurisdictie en souvereiniteit over Formosa en de an dere eilanden voor de kust van het Chi nese vasteland. In record-tempo (het debat mocht niet meer dan drie uur duren) heeft het Huis van Afgevaardigden gisteren nog aan het verzoek van Eisenhower voldaan. Een re solutie, waarin hem de machtiging werd De laatste dagen stond het weer in Ne derland onder invloed van een gebied met hoge barometerstanden waarvan het een- trum Woensdagmorgen boven Hongarije was aangekomen. Zuidelijke winden transporteerden voortdurend vrij koude lucht uit Frankrijk naar het Noorden. De afgelopen nacht daalde daarbij in het ge hele land de temperatuur weer tot onder het vriespunt. De laagste temperatuur werd waargenomen om en op het vlieg veld Zd.-Limburg en bedroeg mm 4 gra den De koude door uitstraling gevormde luchtlaag is slechts enige honderden me ters dik. Te De Bilt was de temperatuur vanmorgen om 4 uur aan de grond min een graad, op 400 mter hoogte bedroeg deze min 5 graden. Vervolgens liep de temperatuur scherp op en op 600 meter werd plus 5 graden gemeten, waarbij de vochtigheid van de lucht snel afnam. Op 3 kilometer hoogte tenslotte was de tem peratuur weer dezelfde als aan het aard oppervlak. Op de oceaan heerst een tamelijk grote depressieactiviteit. Een front dringt, ver gezeld van regen zeer langzaam over de Britsche eilanden en de Golf van Biscaye naar het Oosten op. Een nieuwe storing trekt met grote snelheid in de richting van de Golf van Biscaye, hetgeen de wind j boven West Europa ook komende 24 uur i in het Zuiden houdt. Er komt dan ookl nog slechts weinig verandering in het weer. verleend, werd met 409 tegen 3 stemmen aangenomen. De resolutie werd onmiddel lijk doorgestuurd naar de Senaat die er uiterlijk morgen over zal stemmen. De resolutie geeft Eisenhower de be voegdheid de strijdkrachten te gebruiken ter verdediging van Formosa en de Pesca dores tegen een communistische aanval. Ook machtigt de resolutie hem „tot het nemen van zodanige andere maatregelen als hij vereist of geschikt oordeelt ter ver zekering van de verdediging van Formosa en de Pescadores". Hoge Amerikaanse regeringsambtena ren, maken intussen het Congres en de pers duidelijk, dat zij de mogelijkheid van een herstel van de nationalistisch-Chinese regering op het Chinese vasteland door de gewapende macht hebben afgeschre ven, aldus meldt Reuter uit Washington. Deze opvatting, die ook blijkt uit ge zaghebbende uitleggingen van Eisenho wer's boodschap van Maandag, is mis schien de voorbode van een grote om zwaai in de politiek van de V.S. ten op zichte van Oost-Azië in de richting van een voorlopg aanvaarden van van een „vreedzaam naast elkaar bestaan" van de communistische en de nationalistische re geringen van China. De V.S- kunnen de bevoegdheden, die zij ontlenen aan hun wederzijds verdedi gingsverdrag met nationalistisch China, gebruiken om een gewapende invasie op het vasteland te verbieden Het zou echter overdreven zijn, aldus Reuter, te zeggen, dat de Amerikaanse regering het voorstel om Formosa en continentaal China als twee onafhan kelijke landen te beschouwen, reeds heeft aangenomen. Maar wel is het veelbetekenend, dat men een verdeling van China vergelijkt met de verdeling van Duitsland en Korea. 99 99 Zowel volgens nationalistische als com munistische rapporten was de toestand in het gebied van Formosa en de Tatsjen- eilandcn gisteren „rustig". De nationalis ten maakten slechts melding van pa trouille-vluchten bij de kust «an het vas teland. Radio-Peking meldde: „alles nor maal" uit de havenstad Foetsjoe. een mo gelijke basis voor een aanval op Formosa. Foetsjoe had gisteren een nationalistische luchtaanval te verduren. In alle winkels en bedrjjven in de stad was het werk echter gewoon aan de gang, aldus radio- Peking. Voorts werd melding gemaakt van het neerschieten van een nationalis tische gevechtstoestel, een F-47. die bij de haven van Amoy in zee stortte. mening, dat Formosa moet worden ge neutraliseerd in afwachting van een op lossing van de moeilijkheden in dat ge bied door een internationale conferentie, aldus de Canadese minister van huiten- landse zaken Lester Pearson. De rege ring, zo zei hij, is zeer bezorgd over de gevaarlijke toestand daar. In Londen werd gisteren bekend ge maakt, dat minister Eden op het ogen blik niet van plan is een verklaring in zake Formosa af te leggen na de bood schap van president Eisenhower die XSl?en,? een woordvoerder van „Foreign ottice voor z;cj1 zejf Spree^t Deze indruk^001" Zeide weI- dat hi' niet de deelde ^deelte der Britse pers helderheid verk)anns van Eisenhower neiderheid en preciesheid miste. op de hnèal nanval van radio-Moskou sterkte vele w V*an Elsenhnwer ver- Moskou gisteren^i tf diplomaten in het Westerse initiatief dat de Veiligheidsraad A brénlVah"k V°°r baat zonder succes (lreiirt v®orr omdat de Sovjet Unie elk* «^1°°^ door een veto kan vërhi^eaploss,ng Van de zijde van de Pensioenraad wordt medegedeeld, dat op de met ingang van 1 October jl. in te voeren verhoging der pensioenen zoveel mogelijk bij de eerst volgende uitbetaling voorschotten betaal baar zullen worden gesteld. Deze voorschotten worden dus verleend ln afwachting van een wettelijke voorzie ning dienaangaande. In een beperkt aantal gevallen zal echter om pensioen-technische redenen deze voorschot-uitkering nog niet kun- nen geschieden. Voor deze laatste zal een spoedige betaling worden bevorderd. Een aantal Firefljes van de Marine Luchtvaartdienst zal binnenkort naar Nieuw-Guinea vertrekken om daar te worden ingeschakeld in de verdediging tegen infiltratiepogingen, De Fireflies z'jn_ zoais bekend, eigenlijk bestemd om te opereren van vliegkamp- sc epen. Naar wij vernemen, zal de Ka- rel Doorman echter niet naar Nieuw- Guinea gaan, zodat de toestellen zullen zijn aangewezen 0p de vliegvelden Hol- landia, Biak en eventueel Sorong. De Fireflies zullen daar worden gestation- neerd, totdat de Martm Mariner-vlieg- boten, die de Kon. Marine in de V.S. heeft besteld, naar dit gebiedsdeel zullen kun nen worden gezonden. Op het ogenblik opereren Catalina-vlieg- boten van de M.L.D. in Nieuw-Guinea, maar haar aantal en mogelijkheden zijn niet voldoende ging- r de afdoende beveili- SS; Voor de bouw van een nieuw ambassade gebouw voor Canada aan de Sopliialaan te Den Haag werd door de beide minis ters van Buitenlandse Zaken, mr J. Af. A. Luns en mr J. W. Beyen de eerste spade in de grond gestoken. Onder het toeziend oog van de Canadese ambassadeur. Tho mas A. Stone (midden) en mr J. Af. A. Luns (links) steekt mr J. W. Beyen de eerste spade in de grond. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad mr s' Jacob, heeft geconcludeerd tot ver werping van het beroep van A. L. L., die door het gerechtshof te 's Gravenhage was veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf wegens moord op zijn echtgeno'e te Oud-Beijerland in April 1952 door het haar doen innemen van vergif. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 22 Februari. De Britse regering heeft besloten, de anti-smogvoorstellen van een door haar benoemde commissie in beginsel te aan vaarden. Minister Duncan Sandys heeft dit gisteren in het Lagerhuis medegedeeld. De voorstellen beogen, in tien a vijftien jaar de hoeveelheid rook, die in dichtbe volkte gebieden in de lucht voorkomt, met ongeveer tachtig procent te verminderen „Smog" is een mengsel van mist en rook. Twee jaar geleden zijn bij een hevige smog in Londen ongeveer vier duizend mensen in vier dagen tijd om het leven gekomen. De aanbevelingen voorzien onder meer tn „rookloze zones", die door plaatselijke autoriteiten kunnen worden ingesteld. Uit fabrieksschoorstenen mag, behalve in be paalde gevallen, geen zwarte rook meer opstijgen. Duitse kanselier weer voor zware stormdagen De in de Westduitse Bondsrepubliek opgeleefde strijd over de vraag, of nog voor de ratificatie van de Parijse verdragen getracht moet worden tot een overeenkomst met de Sovjet-Unie over een Duitse hereniging te komen, gaat nu snel naar een hoogtepunt. Dr Adenauer heeft er aanleiding in gevonden zijn winterverblijf in het Zwarte Woud enkele dagen vroeger te verlaten dan hij oorspronkelijk van plan was. De hondskanselier heeft voor Vrijdag het federale kabinet in Bonn latën bijeenroepen on) de situatie opnieuw in overweging te nemen. Onderwijl blijft de aandrang van de oppositie en van niet onbelangrijke delen van de regeringspartijen op een nieuwe conferentie met de Sovjet-Unie sterker worden. In een gisteren Behouden conferentie tussen de minister an 'i' Marine, de staatssecretaris van Oorlog, vertegenwoordigers n K.N.A.C. en het R.K. Thuisfront en de Nederlandse territoriale bevelheb is de kwestie van het vervoer van militairen nogmaals onder t oog gezien i met het toekennen van vervoer van Rijkswege eenmaal per veertien dagen w het handhaven van opneemplaatsen ten behoeve van de parate eenheden 4 hands niet meer noodzakelijk geacht, daar de militairen van deze eenheden ten gevolge van de paraatheidsregeling toch maar om de veertien dagen verlof hebben. Wat betreft de andere dan parate troepen n.l. voor het merendeel die troepen, welke worden opgeleid bij de diverse scholen en depóts en waarvan de militairen elke week met bewegingsvrijheid kunnen gaan, zullen de drie genoemde organi saties zich nog beraden, op welke wijze aan de vervoersbehoefte van deze mili tairen nog zou kunnen worden tegemoetgekomen. Men bleek van oordeel, dat de lift regeling zich voorshands zou kunnen beperken tot de weekeinden. Of uit breiding tot de overige werkdagen is gewenst, zal te zijner tijd nader worden bezien Met'het oog hierop heeft de Nederlandse territoriale bevelhebber hepaald, dat de aangewezen opneemplaatsen voor de parate eenheden zijn opgegeven, terwijl plaatsen voor de parate eenheden zijn opgeheven, terwijl voor de overige een voor de overige eenheden de opneemplaatsen blijven gehandhaafd voor de Vrijdag, Zaterdag en de Zondag. Ten aanzien van de Kon. Marine z«n overeenkomstige maatregelen uitgevaar- Een helicopter van de Britse Marine fianc/t vrijwel geluidloos boven het South Bank terrein,'vlak bij de Royal Festival Hall in Londen. In plaats van het luid ruchtige lawaai, dat de motor van een Helicopter pleegt te maken, hoort men nu slechts een gedempt gesnor. Met be- p van een nieuwe vinding een Knaldemper in de vorm van een pijpbe vestigd aan de uitlaat is men in staat net latvaai van de motor in sterke mate te verminderen. kcrvhnerf|de K AB- (Katholieke Mjjnwer- kersbond) enerzijds en het C.N.V. (Pro- derzHdrS ,S4el^ke ^Un werkers bond) an- Op grond van deze overeenstemming heeft de minister van Economische Zaken aan het secretariaat van de ministerraad van de Kolen- en Staalgemeenschap als representatieve organisaties het C.N.V en de K.A.B. gezamenlijk opgegeven. De bij deze opgave behorende voordracht luidt als volgt: 1 Dohmen, 2. Feenstra. Terzake van het zitting nemen van de genoemde twee personen is tussen C.N V. en K.A.B. (in overeenstemming met de katholieke mijnwerkers en protestants-christelijke mijnwerkers) eeri regeling getroffen. De socialistische leider Ollenhauer is gisteravond opnieuw voor de microfoon getreden om dr Adenauer van antwoord te dienen en de door de socialisten ge stelde eis kracht bij te zetten, dat de bondsregering van de Westelijke mo gendheden zal verlangen, dat deze on verwijld in contact met de Sovjet-Unie zullen treden om te zien of de jongste Russische verklaringen een vereniging van Duitsland mogelijk zouden maken. Dit socialistische standpunt heeft nu de steun gekregen van de liberale frac tie in de Bondsdag, die meer dan vijftig stemmen van de regeringscoalitie con troleert. De liberale fractie, waarin en kelingen reeds openlijk voor eer. ingaan °P de Russische verklaring hadden ge- P'eit, heeft Dinsdag groot beraad ge houden en daarbij de eis gesteld, dat „met medewerking der Bondsrepubliek" onverwijld langs diplomatieke weg zal worden gevorst naar de ernst van het rtussische aanbod van verkiezingen in geheel Duitsland. Het verschil in. de socialistische en ciG erale opvatting schijnt thans nog slechts te liggen in de vraag of hangen de dit onderzoek de ratificatie van de verdragen van Parijs zal moeten wor- n opgeschort. De socialisten wensen zulks uiteraard, daar zij de verdragen als zodanig afwijzen. De liberalen daar entegen blijven in zoverre aan dr Ade nauer trouw, dat zij vinden, dat het pro ces der ratificatie voortgang zal moeten vinden. Zij zeggen daarbij echter niets over het tempo, waarin zij deze ratificatie voltooid wensen te zien. Doch in de af gelopen dagen is reeds gebleken, dat zij daarmede zeker geen haast willen maken. Het is voornamelijk aan het verzet van de liberale fractie te wijten, dat dr Adenauer geen kans heeft ge zien zijn plannen voor het volvoeren van de ratificatie in de eerste helft van Februari door te zetten. Ook bij de beide kleinste regerings partners, de vluchtelingenpartij en de Duitse Partij, worden heftige bewe gingen geregistreerd, die er op wijzen dat ook tiaar de stroming, die op di recte eenheidsonderhandelingen met de Sovjet-Unie uit is, aanzienlijk veld heeft gewonnen. De vluchtelingenpartij is daardoor reeds in interne moeilijkheden geraakt, aangezien het grootste deel der frac tie niet meer van plan schijnt de on voorwaardelijke ratificatiepoiitiek van dr Adenauer te volgen. Bij de kleinste en meest volgzame der regeringspar tijen. de Duitse partij, bemerkt men nu ook een sterke invloed van de jongste Moskouse verklaring. Dat een soortgelijke wankeling zich ook in een vleugel van de CDU. Adenauer's eigen partij, zou voordoen, leiden politieke kringen af uit het feit, dat he* Rooms- Katholieke Centrum zich geheel en ai achter de socialistische opvatting heeft gesteld. Deze kleine partij fungeert in de Bondsdag als aanhangsel der CDU Politieke waarnemers in Bonn ne men intussen aan, dat dr Adenauer om de situatie meester te blijven meer ar gumenten zal moeten aanvoeren dan een herhaling van zijn pleidooi voor de noodzaak van ratificatie, op grond van het feit, dat deze door de Westelijke landen geëist wordt en dat dit slechts de Bondsrepubliek kan verzekeren van de voorgezette toewijding der Westerse bondgenoten aan de Duitse eenheid. In René Bonnefoy, secretaris-generaal voor de voorlichting in de regering-Vichy (ka- binet-Laval), die bij verstek ter dood ver oordeeld was wegens oorlogsmisdaden, heaft zich in Parijs bij de politie gemeld. Voorts hebben zich gemeld: Antoine Ro- chat, gewezen secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken van de regering-Vichy hij was bij verstek even eens ter dood veroordeeld Paul Auphan en Blehaut, die beiden staatsecretarissen van marine in genoemde regering zijn ge weest. Auphan en Blehaut, gewezen admiraals waren veroordeeld respectie velijk tot levenslang en tien jaar dwangar beid. Heden is het proces tegen Georges Hi- laire, secretaris-generaal van binnenlandse zaken in de regering-Vichy, begonnen. Hij Bonn duikt dan ook reeds de gedachte op bij voorbaat vast te stellen, wan neer na de ratificatie de voorbereiding van een nieuw diplomatiek offensief van dc Westelijke landen zal beginnen. Men spreekt over een concreet Westelijk program voor het hervatten van de ver leden jaar afgebroken onderhandelingen over de Duitse eenheid. Daarbij stelt men voorop, dat grondslag voor zulke onderhandelingen zou moeten worden: het medio 1953 door de Bondsdag aan vaarde program, dat met vrije verkie zingen in geheel Duitsland zou moeten beginnen en dat verder de vrijheid van handelen voor een toekomstige Duitse reiering zou inhouden. Een journalist, die de ondoeltreffend heid wilde bewijzen van een kort gele den genomen beslissing van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken betreffende een beperkte bewe gingsvrijheid voor Russische staatsbur gers die in de V. S. wonen, heeft Maan dag in het uniform van Russisch offi cier een hele dag door het 20.000 inwo ners tellende stadje Pottstown in Penn sylvania gelopen. Niemand in dit mijn werkersstadje, dat in een gebied ligt dat voor Russische staatsburgers is ver boden, heeft ook maar enige aandacht besteed aan de „Russische officier", die o.m. een groot aantal foto's maakte en in een bar wodka bestelde. Slechts één persoon herkende het uniform als Russisch. een Het presidium van de Opperste Sovjet heeft gisteren een decreet afgekondigd, waarin de staat van oorlog met Duitsland wordt beëindig De Sovjet-Ume was met Duitsland in oorlog sedert de inval van de iNazi-troepen op 22 Juni 1941. Engeland, Frankrijk en de V. S. beëindigden officieel de staat van oorlog met Duitsland m een gemeenschappelijke verklaring van 9 Juli .951. Veertig andere landen volgden dit voorbeeld spoedig, doch Rusland en de Oosteuropese staten bleven technisch met Duitsland in een toestand van oorlog. Tien dagen geleden maakte de Sovjet-Unie bekend, dat zij de West- Duitse Boudsrepuhhek wilde erkennen, mits deze plannen tot bewapening binnen de Westelijke alliantie zou laten vallen. „Met het oog op de versterking van de vreedzame en vriendschappelijke betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en de Duitse Democratische Republiek (Oust-Duitsland) en rekening houdend met de mening van de regering van de Duitse Democratische Republiek en met de belangen van de be volking van zowel Oost- als West-Duits- land" heeft het presidium van de Opper was tot vijf jaar veroordeeld. Hij had zich ste Sovjet besloten de staat van oorlog enige tijd geleden reeds gemeld. tussen de landen te beëindigen en de we- De bergers zijn van oordeel dat de on der Griekse vlag varende Panamese vrachtboot „Katïngo", welke tijdens de storm in December jl. op het strand van Bergen aan Zee terecht kwam, vanmiddag omstreeks zes uur een flinke kans maakt weer het ruime sop te kun nen kiezen. De bergingmaatschappij Wijsmuller is er in geslaagd rond het schip een brede geul te graven, waardoor de slagzij tot een minimum is beperkt en het mogelijk zal zijn om bij hoog water en vanmiddag omstreeks zes uur wordt springtij verwacht het Liberty-schip zover achteruit te trekken, dat de kiel vrij komt te liggen. Dan zal 't nog slechts zaak zijn het schip over de eerste bank heen te trekken, hoewel het ook mogelijk wordt geacht, dat de „Katingo" zich zelf met haar schroef over deze laatste hin dernis heen zal kunnen werken. De gaten in de romp, ontstaan door de stranding, zijn inmiddels gedicht en de machines, die op het ogenblik in werking zijn en geen gebreken vertonen, worden n.l krachtig genoeg bevonden om het schip over de zandbank heen te helpen. Voortdurend is er gewerkt om de geul waarin de „Katingo" ligt breder te ma ken.. Dit met behulp van grote draglines en een drijvende zandzuiger. Het strand heeft inmiddels het aanzien gekregen van een heuvellandschap door de enorme bergen zand, die hier door de op volle toeren werkende draglines zijn neerge legd. Met medewerking van de elementen zal het dus misschien mogelijk zijn, dat de grote bezienswaardigheid van Bergen aan Zee, die voor de zakenmensen in de badplaats het slechte zomerseizoen weer enigszins heeft goedgemaakt, vanavond uit het gezicht verdwijnt derzijdse vreedzame betrekkingen te her stellen. Daarnaast worden alle juridische beperkingen voor Duitse burgers die nog als burgers van een vijandelijke staat werden beschouwd opgeheven, aldus de verklaring. Met nadruk wordt er od se- wezen, dat dit evenwel niets verandert aan de rechten en verplichtingen van Rus land ten aanzien van Duitsland als geheel. Dit nieuwe besluit van Moskou heeft vooral in Bonn onmiddellijk diverse com mentaren uitgelokt. Een woordvoerder van de Westduitse regering verklaarde gisteravond, dat het besluit ,zeer laat" s gekomen. Hij wees erop, dat de Westelijke mogendheden dit in 1951 reed.? hadden ge daan. De sociaal-democratische leider, Erich Ollenhauer zeide, dat de verklaring vol gens hem een belangrijke verandering in de toestand betekende, maar dat uit een nadere bestudering van de tekst nog moest blijken, wat de volledige implicaties van het besluit waren. Mogelijk zou de vrijla ting van Duitse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie er het gevolg van zijn. Ollen hauer zag de verklaring als een nieuwe poging om besprekingen tussen Oost en West over Duitsland tot stand te brengen en ratificatie van de Parijse verdragen uit te stellen. Thomas Dehler, de leider der liberale regeringspartij zei, dat de Sovjet-verkla ring niet vee] practische betekenis zou hebben maar de vrijlating van de laatste Duitse krijgsgevangenen een „indrukwek kend gebaar" zou zijn. In Parjjs waren Franse functionarissen van mening, dat het decreet tot nog toe de doeltreffendste manoeuvre der Russen te gen de Parijse verdragen was Mer zag het als de eerste serieuze poging welke de meerderheid van het parlement te Rnnn zoo kunnen beïnvloeden ten nadele van de ratificatie van de Parijse overeenkom- aten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1