Prof. dr M. A. van Bouwdijk Bastiaanse maakte reis door Nieuwe Wereld Er moet een nieuwe woning telling komen De 240 Apeldoornse woningen met geysers en wasmachines H. Vader werkt weer volgens vastgesteld schema Amerikaanse Senaat bespreekt machtiging aan Eisenhower President zal geen verantwoor delijklieid uit handen geven Gesprek met bekende Amsterdamse gynaecoloog Amerika prees door hem ontdekte nieuwe operatiemethode Verdeling bouwvolume deugt niet Christendom als vuurtoren K.A.B. is goed afgestemd De macht der K.A.B. Grote vooruitgang sfiKTn' „t.": Burgemeester Loeff: Zestig meter onder het ijs meegesleurd Vragen aan de minister over „Zijn door ministerie gehanteerde maximum prijzen niet meer houdbaar? Raad keurde voorstel goed Degrelle in Tanger? Rode legerbaret verboden „Hebt U een SUS-lot voor mij: Ouderwetse auto verving Cadillac bij middag-ritten IN- en UITVALLEN Spoorweg-,,kwesties 7 A ens TRIJDAG 28 JANUARI 1955 fftGÏNA 3 Experimenten Niels dan lof Grote steun Nieuwe aansporing tot zijn arrestatie Commando's mogen nog we] groen gemutst zijn Niets vermoedende Utrechtenaar overvallen Ondanks krachtig verzet Niet bukken De Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van Formosa zullen uitsluitend voor defensieve doeleinden bestemd zijn en elk besluit om deze strijdkrachten op andere wijze te gebruiken dan voor onmiddellijke zelfverdediging of voor directe verdediging van Formosa en de Pescadores zal door president Eisenhower persoon lijk worden genomen. Een dergelijke verantwoordelijkheid zal de president nimmer uit handen geven. MINDER HAAST Geen Britse verplichtingen Censuur ingesteld bij Zevende Vloot (Van onze Amsterdamse Redactie) JE MOET WEL OPGETOGEN worden als je ziet welke enorme research-mogelijkheden onze Amerikaanse collega's hebben. In één woord: fan tastisch! Maar dat neemt niet weg. dat naar mijn mening de Verenigde Staten liet kleine Nederland op klinisch gebied niet vóór zijn, op enkele gebieden zelfs iets bij ons ten aebter staan". Prof. dr M. A. van Bouwdijk Bastiaanse, de bekende Amsterdamse hoogleraar in verloskunde en gynaceologie met wie wij in zijn ruime werkkamer in bet hoofdstedelijk Wilhelminagasthuis een gesprek hebben, kan dit weten, want hij is juist teruggekeerd van een zes weken durende reis door de V. S. en Canada, waar liij aan enkele universiteiten voordrachten heeft gehouden en een film heeft vertoond over een door hem voor bet eerst verrichte operatie voor de genezing van grote fistels van de blaas eu endeldarm, ontstaan als gevolg van radiumbestraling. Tot nu toe werden dergelijke fistels als ongeneeslijk be schouwd. Het was naar aanleiding van deze nieuwe operatic methode, die floor de Amsterdamse vrouwen arts H. J. Versteeg op een waarlijk magnifieke wijze, op een kleurenfilm is vastgelegd, en die in de Amerikaanse medische wereld zeer werd geprezen, dat wij prof. Van Bouwdijk Bastiaanse opzochten om ons iets meer over de reis te verhellen. BEGIN 1954 is in Amerika een nieuwe medische wetenschappe lijke vereniging opgericht „The Society of Pelvic Surgeons", waar van ten hoogste 24 Amerikanen en Ca nadezen lid kunnen zijn. Buitenlanders kunnen als „foreign corresponding member" worden uitgenodigd. Deze eer is aan 5 personen ten deel ge- vallen en een van hen is prof. Van Bouwdijk Bastiaanse. De eerste ver gadering van deze society is nu een paar weken geleden in Baltimore ge houden, in de vrouwenkliniek van de wereldberoemde John Hopkins Univer sity, waar de gynaecoloog Te Linde (een Amerikaan wiens voorouders van Nederlandse afkomst zijn) aan 't hoofd staat. Prof. Van Bouwdijk Bastiaanse heeft voor dit selecte en enthousiaste gezelschap de film getoond, Unaniem was men van oordeel dat de methode een grote vooruitgang betekent. Van het bestuur van „Chicago Gynae cological Society" had de professor n \7pr7nek gekregen om na het in Chica go te houden Amerikaanse gynaecolo- derhals. De wijzen van genezen ze kanker maakt thans een,rev0 "1!1 door. Deed men dit tot nu toe veelal alleen door radiumbestraling, thans wordt onder bepaalde omstandigheden meer en meer aan een operatie, eventu eel gecombineerd met een radiumbe- handeling, de voorkeur gegeven. Daar- naast zijn nieuwe methoden gevonden voor het vroeg diagnostiseren van kanker, hetgeen natuurlijk ook niet- mis-te-verstane voordelen met zich meebrengt. ROF Van Bouwdijk Bastiaanse P had nog een tweede reden yqrn- X zijn reis. In overleg met prof. Best te Toronto, een physioloog van wereldvermaardheid, die o.a. samen met prof. Banting het insuline ontdek te zou hij experimenteren op het ge bied van de aetiologie (de oorzaak) van de zwangerschapstoxicose. Mede ter ere van prof Best is twee jaar geleden een voortreffelijk zeer groot instituut gebouwd aan hetwelk zijn naam verbonden is. Prof Van Bouw dijk Bastiaanse had slechts twee we ken voor deze experimenten, zodat de proeven niet voltooid konden worden. Zijn Amerikaanse collega vindt ze echter zo belangrijk dat hij de proeven wil voortzetten. Hij verklaarde zich be reid te willen bijdragen in de kosten van een vele-maanden-durend verblijf in zijn laboratorium van een van Van Bouwdijk Bastiaanse's assistenten. Prof. Van Bouwdijk Bastiaanse hoopt dat onze regering, die door haar me dewerking tot de reis getoond heeft het belang van deze studie in te zien, eveneens geld beschikbaar zal willen stellen. OVER de medewerking van rege ring, het college van B. en W. en de hoofdstad, 't college van curatoren, het presidium en de rector magnificus van de stedelijke Univer siteit T>rof dr Woerdeman. heeft hij overigens niets dan lof. Zij allen zijn hem tcrwille wanneer het gaat om voor de medische wetenschap voorna me studies. Buitengewoon dankbaar is hij, dat hij in 1938 door zijn benoeming tot hoogleraar in de gynaecologie te Amsterdam, meer gelegenheid kreeg tot wetenschappelijk werk. „Ik had in de Maasstad, waar ik hoofd was van de gynaecologische en verloskundige afdeling van het uitstekende St. Fran- ciscusgasthuis niet die mogelijkheden, die de hoofdstad mjj geboden heeft en nog steeds biedt. Ik heb een staf van medewerkers van de allereerste klasse en daarom alle gelegenheid mli even terug te trekken indien mijn studies dit eisen". In New York heeft prof. Van Bouw dijk Bastiaanse in het Memorial Hos pital. het grootste kankerinstituut ter wereld, enkele dagen operaties voor kanker van het genitaalapparaat bijge woond, verricht door het hoofd van de gynaecologische afd. prof. Brunsch- Mr II. Loeff, burgemeester van 's-Her- togenbosch, heeft gisteren in zijn nieuw jaarsrede critiek geoefend op de gang van zaken bij de verdeling van het bouw volume. Er van uitgaande, dat de toewijzingen voor de jaren 1954. 1955 en 1956 van bouwvolume voor de gemeente 's-Her- tosenbosch dermate klein zijn, dat de woningnood, inplaats van langzamerhand ooeeheven te worden, elke maand groter wordt en dat bij een tefdjtagoced». Door de geest van de tijd mag het erop lijken, dat de redding van de wereld afhankelijk is van prijsverlagingen en loonsverhogingen, met dergelijke armzang- van geest worden de problemen van wereldomvang niet opgelost. w l cooLe vraagstuk met velerlei banden aan individu, gezin en bedrijf ver- Het sociale vraagstuk, i dsdie„stig-zedelijk karakter. En om in het maat- bonden, draagt da pn herkerstening te komen, werken naast vele schappelijk vlak to vÖl°-ens de beginselen der katholieke school, het soli- priesters geestdriftige le Tni-ia-ii karakter van de mens beïnvloedt, dus zowel darisme, dat het persoonlijk e s pers0on als gemeenschapswezen. Met de persoon als individu en zowel de peisu n bestaat eerbiediging van eikaars belangen, omdat er saa 1„e7e„d. In een Motu Proprio van Paus Pius X werd zo duidelijk „ezegu. Alle mensen behoren elkaar te helpen om hun einddoel in de hemel en op aarde het stoffelijk en zedelijk welzijn te bereiken. Of gelijk wijlen prof. Veraart het eens in een praeadvies vaststelde voor een b 1 ,Wij moeten streven naar een sociaal-economische orde, die de mens waarborgen geeft voor het bereiken van zijn eeuwig doel en die J in verband daarmee hem de meest volkomen ontplooiing schenkt van j mensenwaarde". Bij dit alles en vóór dit alles is christendom de redding. Maar dan radicaal, be leefd christendom door elke stand. Mgr Poels waarschuwde in het reeds eerder geciteerde „Een tijdig woord" zijn vrienden van de K.A.B. met: Ziet nooit in onze heerlijke katholieke arbeiders-organisatie louter een bond van vakverenigingen. Gij hebt aan uw afgedwaalde broeders meer te brengen dan alleen wat hoger loon, wat meer vlees en betere kleren. Bij al datgene, wat het stoffelijk welzijn, dat de werkman kan verhogen, moet gij hem tevens, dat warp en hogere geiuk ook brengen, dat alleen in christelijke zielen woont. Mannenbroeders! Weest eerst en vooral zelf echte christenen". En op een andere plaats in diezelfde rede. „Bij alle ijveren voor de belangen is en blijft daarom de vuurtoren van de K.A B de aan Christus zelf ontleende wetenschap, dat, ook bij het streven naar'aards geluk alle pogen noodzakelijk falen moet, wanneer de met onstof felijke en onsterfelijke ziel geboren mens zijn geluk in louter stoffelijke dingen zoekt". Het program der K.A.B. is in beginsel en in uitvoering op de katholieke maat schappijleer afgestemd. Doch voor die uitvoering van die enorme taak zijn leken nodig, tienduizenden leken, volbloed katholiek en voor zover mogelijk weten schappelijk geschoold. Het is eigenlijk meer dan vreemd, dat nog vele duizenden in plaats van spontaan mee te werken aan het scheppen van een gelukkige wereld hoe klein de persoonlijke medewerking dan ook mag schijnen telkens opnieuw moeten worden aangezocht en nog vaak te vergeefs. Wat ze willen en wensen, houden de ongeorganiseerden zelf tegen. Zij profiteren slechts van wat anderen op sociaal-economisch terrein bereiken. Afgezien nog van tekort in deelneming in de „zielzorg". Een trouwens meer vergeten onderdeel! Wanneer zullen de ogen dezer'geestelijk blinden eindelijk opengaan voor wat toch zo overduidelijk op het spel staat? We zitten nu weer volop in de KAB-actie voor ledenwerving. Mogen de duizenden want het zijn er steeds duizenden gehoor geven aan oproepen van Pausen, bisschoppen en hun dagelijkse makkers van het bedrijf om ook een stukje reddingstaak te accepteren. De 400.000 moeten er dit jaar zeker komen. En nu nog een slotwoord. In eigen kring wordt gaarne met getallen geschermd. De reeds georganiseerden mogen echter nooit vergeten, dat alleen contributie-afdracht onvoldoende is. Naar aanleg en tijd moet worden meegewerkt. In andere kringen wordt de macht der K.A.B. nog wel eens èn gevreesd, èn onderschat èn.min of meer verfoeid. Deze kringen vergeten, welke wentelingen de geschiedenis sinds 1900 heeft gemaakt. We kunnen stuk voor stuk de feiten van gedegen werk der K.A.B. ook ten aanzien van andere groeperingen en van bedrijfspolitiek der ondernemingen niet opsommen. K.A.B.-arbeid met inzicht en voorzichtigheid. Volbracht vaak onder hoon en miskenning van de rode broeders. Slechts een opmerking nog: Wanneer de K.A.B. er niet was geweest, zou menige eigenaar of directwe sM »eer op zijn plaats van vandaag zetelen! blijven voeren, acht mr Loeff het van het allergrootste belang, dat zo spoedg mo gelijk een nieuwe woningtelling in het gehele land wordt gehouden. Wanneer in 1954 in ons land 65.000 wo ningen werden gebouwd, dan moet dit aantal objectief gezien toch leiden tot een inlopen van de achterstand over het gehele land, aldus de Bossche burge meester. Hij meende zeker één reden te kunnen aangeven, die-tot de huidige onbevredi gende toestand heeft geleid: het feit, dat 4e.verdeling van het bouwvolume nog altijd mede afhankelijk is van de uitslag der woningtelling van Mei 1947. Deze telling, aldus mr Loeff, vertoont grote tekortkomingen, zowel wat de opzet als wat de telling betreft. Bij een nieuwe woningtelling zal men dienen uit te gaan van juiste en nauwkeurig omschreven uitgangspunten. Dat deze moet komen acht mr Loeff daarom noodzakelijk, om dat het niet aanvaardbaar is, dat jaar in jaar uit ernstige_ fouten worden gecon tinueerd. Naar zijn mening zal men bo vendien met de verdeling van het bouw volume meer rekening dienen te houden met gemeenten als s-Hertogenbosch, die een grote structurele verandering hebben ondergaan. wig. Hij toont zich erg verheugd dat hij de werkwijze in dit instituut heeft mogen bestuderen te meer. daar de behandeling van deze kanker steeds zeer zijn belangstelling heeft gehad. Bovendien wilde hij zich gaarne op de hoogte stellen van de inrichting van het instituut en van de inzichten en wijze van werken, omdat hij ook lid is van het bestuur van het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam. Prof. Van Bouwdijk Bastiaanse heeft ook voordrachten gehouden en opera ties bijgewoond in de Mayo Clinics te Rochester, Minnesota een der belang rijkste ziekenhuizen van de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Genereuze ontvangst DAN stappen we van het weten schappelijk terrein af en maakt de professor ons deelgenoot van meer persoonlijke ervaringen tijdens zijn reis. Hij is nu voor de derde maal in Amerika geweest. Opnieuw heeft hij zich haast een beetje gegeneerd over de waarlijk meer dan genereuze wijze, waarop men daar in de Nieuwe We reld zijn gasten weet te ontvangen. Hij werd overladen met invitaties, o.a. voor diners en lunches en hij zag zelfs geen kans aan alle gevolg te geven. Prof. Van Bouwdijk betreurt het wel een beetje, dat het zo moeilijk is om bij een tegenbezoek „even goed voor de dag te komen." Samen met zijn echt genote heeft hij de gehele reis op een klein stukje na per vliegtuig af gelegd, ook de afstanden in Amerika zelf. „Dat heeft mij veel tijd bespaard en daardoor meer mogelijkheden tot contact gegeven" constateert hij te vreden. Mevr. Van Bouwdijk Bastiaan se heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt haar neef dr Koert Baars op te zoeken. Dr. Baars woonde in de eerste jaren van de oorlog ten huize van de hoogleraar. Bij het sluiten van de universiteit werd hij naar het con centratiekamp te Buchenwalde over gebracht waar hij tot de bevrijding bleef. Na zijn terugkeer deed hij het doctoraalexamen in de geneeskunde en vertrok toen naar de V.S. waar hü zijn studies voltooide. Hij is nu in een leidende positie als psychiater verbonden aan het „State Hospital", een groot krankzinnigengesticht in Ro chester. In Canada ontmoette het echtpaar de zoon van hun intieme vriend en befaamd Amsterdams hoog leraar in de physiologische chemie, prof B. Jansen, die een internationale naam heeft op het gebied van de voe dingsleer en de eerste geweest is die het Vitamine B, isoleerde, een vinding die van zeer groot belang is geweest. Zijn zoon staat in Toronto, waar hij practiserend arts is. ook in universi taire kringen in hoog aanzien. PROF. Van Bouwdijk Bastiaanse zegt ons tot slot, dat hij zijn werk op Verloskundig en gynae cologisch terrein nimmer had kunnen verrichten indien niet zijn medewer kers o.w. hij met name noemt zijn hoofdassistent I. s. Sindram die o.a. belast is. met de „follow-up" van de kankerpatiënten en dr Mastboom, die thans hoofd is van de Vroedvrouwen school in Heerlen en die door zfln studies over de zwangerschapstoxico se een internationale naam heeft ge kregen, hem tot zulk een grote steun waren geweest en nog zijn. Hij hoopt dat, samen met de voortreffelijke staf, nog belangrijk werk zal kunnen wor- f.?.n verricht in het welzijn van de pa tiënten en dat z\jn arbeid de goede naam van het klinisch en wetenschap- peluk werk in Nederland zal mogen helpen verhogen. De vijf-jarige Wim Rengelink uit Meppel heeft tot nu toe onge twijfeld de gevaarlijkste tocht van zijn leven gemaakt, namelijk een reisje van 60 meter onder het ijs door. Met een neefje was hij gaan spe len op het ijs van het riviertje de Reest, ondanks waarschuwingen van zijn ouders. Hij zakte door het ijs en werd door het snelstromende water onder het ijs meegevoerd. Twee spoorwegemployé's, die 60 meter verder, nabij de spoorbrug aan het werk waren, werden ge waarschuwd door het geroep van een meisje. Zij konden de jongen opvangen in een wak, dat door het stromende water was gevormd nabij een bocht. Wim werd door hen een seinhuisje binnengedragen en na geneeskundige hulp kon hij naar huis worden gebraoht. Hij scheen van zijn merkwaardige tocht geen nadelige gevolgen te hebben ondervonden. Het Tweede-kamerlid de heer Andrics- sen heeft aan de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting gevraagd, of het waar is, dat B. en W. van Apeldoorn een. nieuw plan voor woningbouw ontwicr moet worden geconcludeerd, dat de door het ministerie gehanteerde maximumprij zen niet meer houdbaar zijn, ten gevolge waarvan zich situaties ontwikkelen, welke j tieme" vriend van de burgemeester van Het Belgische persagentschap „Belga" meldt uit Madrid, dat de gewezen rexis- tische leider Léon Degrelle zich thans te Tanger bevindt. Hij zou daar verblijven met een vals Spaans paspoort, op naam van Martin Sanchez. Volgens de corres pondent zou Degrelle sedert 1945 in Spanje gewoond hebben. Van daaruit maakte hij reizen naar Portugal en Tan ger. Hij was zeer populair in bepaalde Spaanse kringen en men zag hem dikwijls op mondaine recepties en zelfs bij offi ciële plechtigheden. Degrelle was een in de werkelijke bouwprijs volkomen ondoor zichtig maken en het gevaar ontstaat voor minder juiste praktijken. Tenslotte vraagt het kamerlid of de minister, Indien de berichtgeving omtrent de gang van zaken in Apeldoorn op on- pen, omdat het vorige moest worden af- derdelen zou afwijken van het juiste ver- gelast wegens overschrijding van de door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting toegestane maximumprij zen en dat het plan nu zo is gewijzigd, dat de aannemer toch wil bouwen voor het door het ministerie, aanvaarde bedrag maar daarbij heeft bedongen, dat hij voor 400.000 aan extra-voorzieningen zal mo gen aanbrengen, bestaande uit 240 geysers, krachtig verzetten, het voorstel van B. en 240 wasmachines, vloerbedekking in 240f w. tot het bouwen van deze 240 woning woonkamers en 26 ingerichte droogruim- ten. Indien deze feiten juist zijn, wil de mi nister dan mededelen, welk causaal ver band er bestaat tussen de maximumprijs, door het ministerie toegestaan en de aan gebrachte voorzieningen: op grond van welke overwegingen de extra-voorzienin gen aanleiding zijn geweest om de bouw te gunnen en voorts of de leverantie van de bij de extra-voorzieningen betrokken materialen op normale wijze door de han del zal geschieden? Is het verder juist, aldus de heer An- driessen, dat door deze extra-voorzienin gen de huren zullen worden gebracht van 7,63 per week op 9.30 per week en vindt de minister, bij een bevestigende be antwoording van de vorige vraag het juist, dat de huurders worden gedwongen deze extra-voorzieningen te aanvaarden? De heer Andriessen vraagt dan, of uit de gang van zaken in Apeldoorn, aanne mende, dat deze juist is weergegeven, niet B(j ministeriële beschikking is ter be vordering van de eenheid van tenue het dragen van de wijnrode baret verboden Het dragen van de groene baret door militairen, die volledig zijn geoefend in commandodiensten, is> uitsluitend toege staan aan diegenen, die registratief bij het korps Commandotroepen zijn ingedeeld. Militairen, die het brevet voor parachu tist de drager tot nog toe dan van de rode baret hebben behaald of die aan een of meer actiesprongen als parachutist he.bben deelgenomen, blijven gerechtigd tot het dragen van de borstonderschoi- dingstekenen. Bovendien worden deze mi litairen op grond van de door hen genoten opleiding gerekend volledig te zijn ge oefend in commandodiensten. Militairen, die tot het korps Commando troepen hebben behoord, maar niet meer daartoe kunnen worden gerekend, zijn gerechtigd boven de rechterborstzak van de veldblouse en van de jas van het dage lijkse tenue 't borstonderscheidingsteken- KCT te dragen, uitgevoerd in goudkleurig metaal op groene ondergrond. Gistermiddag omstreeks een uur begaf de heer J. Bakkers, te Utrecht zich in de richting van het Lucas Bolwerk, onkun dig van het feit dat er juist was omge roepen, dat daar op de reeds zo bekende manier SUS-Ioten te bemachtigen waren. Nog maar nauwelijks bij het Lucas Bolwerk aangekomen, werd hij aangesproken door een jongedame: „Hebt u een S.U.S.-lot voor mii?" en binnen een seconde was de heer Bakkers door een menigte omringd. Hij moest door twee politie agenten worden ontzet. Het re sultaat was voor de heer Bakkers afge trapte schoenen en een knopenioze jas. De heer Bakkers, die katholiek is en het nut van de S.U.S. beslist inziet, vraagt zich toch echter af of het niet mogelijk is de gulle gevers der loten van een of ander kenteken te voorzien Madrid, de graaf de Mayalde. Inmiddels heeft het Belgische „comité beroep op het land", het overkoepelend orgaan'van de bonden van oudstrijders en gewezen verzetslieden, een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de publieke opinie niet bevredigd is na de briefwisseling tussen de Belgische en Spaanse regeringen over het geval- Degrelle. Het verbond heeft besloten een witboek uit te geven, waarin de misdaden van Degrelle zullen worden vermeld. Dit boek zal in het bijzonder in Spanje worden verspreid. Het comité spreekt de ver wachting uit, dat de Belgische regering wetwoningen met geysers, wasmachines èn alles in het werk zal stellen om de hand parketvloeren in de 240 woonkamers met te leggen op Degrelle en deze door een 21 tegen 15 stemmen aangenomen. I Belgische rechtbank te doen veroordelen. loop, dan nauwkeurig inzicht wil geven, hoe de werkelijke situatie is. Ondertussen is gisteren na een urenlang debat, waarbij vooral de prot. chr. frac ties in Apeldoornse gemeenteraad zich (Van onze correspondent) Rome. Donderdagavond Velen vragen zich af hoe het op het ogenblik met de gezondheidstoestand van de H. Vader is gesteld. In de afgelopen weken heeft men er weinig meer van vernomen. De Paus maakt het dan ook sedert enige tijd weer veel beter. Dit wordt bewezen door het feit, dat Hij thans iedere dag weer volgens vastgesteld schema werkt. Toch is deze arbeid nog uitermate gelimiteerd, omdat de Paus zich ook thans nog zeer moet ontzien. Nog steeds mag Hij b.v. niet persoonlijk de H. Mis opdragen. De lijfarts beschouwt dit als een te grote inspanning. Iedere morgen worden er daarom twee HH. Missen opeedragen in het slaapvertrek van de Paus. Om half tien maakt de Paus zich ge reed voor de dagelijkse arbeid, die vooral bestaat uit de audiënties van de Pro- staatssecretaris, mgr Tardini en van de substituut van het Staatssecretariaat, mgr Dell'Acqua. Deze prelaten worden in de regel om de dag ontvangen. Het komt echter steeds vaker voor. dat zij beiden iedere dag op audiëntie worden ontboden. Deze audiënties betekenen een zeer ingespannen arbeid, omdat allie be langrijke zaken van de Curie (dit bete kent van de Congregaties, de Rechtban ken en van het Staatssecretariaat) aan de Paus worden voorgelegd en me Hem worden besproken, Tegen het einde van de morgen volgt een rust-periode, waarna het middagmaal wordt gebruikt. Voor de Romeinse siësta wordt daarna het studeervertrek verwisseld voor de slaapkamer. Tegen drie uur staat de Paus op en begeeft zich naar de lift en als Hij beneden komt. staat de auto ge reed. Het is niet langer de wereldbekende Cadillac, maar een enorme, ouderwetse, Franse auto, die in de jaren dertig aan Paus Pius XI ten geschenke werd ffege- ven. Deze speciaal gebouwde wagen biedt het voordeel, dat de H. Vader er Minder medische controles Tegen zes soms zeven uur gaat de H. Vader naar de privé-kapel .waar Hij persoonlijk het rozenhoedje voorbidt. 's Avonds ontvangt de H. Vader vaak een van de behandelende geneesheren, die dan een kort onderzoek instelt. De medische controles zijn echter in de laat ste weken aanmerkelijk verminderd. Ten slotte volgen dan de avonduren, die soms in het werkvertrek worden doorgebracht, doch meestal in de zeer ruime slaapka mer, waar een kleine schrijftafel en een gemakkelijke leunstoel aanwezig zijn. Hier worden dan nog de nieuwste documenten bestudeerd. Niet later dan elf uur be geeft de H. Vader zich ter ruste, een veelzeggende beperking voor Iemand, die gewend was tot diep in de nacht door te werken. Alles bij elkaar is de gezondheidstoe stand van de H. Vader op het ogenblik geruststellend, hoewel Hij nog steeds veel te zwak is en veel te gauw vermoeid raakt. Het diëet en de zorgvuldige me dische controle dragen tot een zeer langzame versterking bij. Over ruim een maand wordt de Paus 79. Zijn per soonlijk deelnemen aan de viering van Zijn plechtige zestiende kroningsver jaardag, die dan w£rdt gevierd, is geenszins uitgesloten. Het druist eigenlijk volkomen tegen on ze aard in. De maatschappij, die zich beijvert ons vlug, veilig en voordelig van heinde naar verre te vervoeren had één- Persoons-cabines in haar voitures moe zonder te bukken kan instappen. En dan ten laten aanbrengen. Wij, Hollanders, zijn begint de langzame rondrit, door de Va- tieaanse tuinen, waarbij de lijfarts de Paus vergezelt. Als dc weersomstandigheden het ook maar even toelaten, stapt de Paus er gens uit en maakt een korte wandeling. Vroeger deed Hii dit snel en zonder op te zien en altijd met een boek of het brevier in de hand. Nu gaat het langza mer en rustiger en nifn zegt, dat de Paus zelf heeft erkend, dat Hu er thans eerst goed van geniet. Na terugkeer ontvangt HPr!n zijn werk kamer vaak weer een van Zijn twee naas te medewerkers maar daarna wordt het stil en werkt Hij alleen verder. Men zegt, dat er enkele belangrijke documenten in voorbereiding zijn, waaronder de ope ningsrede van het nieuwe academische jaar van de Pauselijke Academie van Wetenschappen en mogezijk zelfs een en cycliek. Dit standpunt liecft president Eisenhower zelf gisteren op een conferentie met Amerika's hoogste burgerlijke en militaire defensie autoriteiten uiteen gezet. In Washington veronderstelt men dat deze verklaring die door het Witte Huis gisterenmiddag aan de pers werd meegedeeld onder meer bedoelt sommige leden van het Amerikaanse Congres gerust te stellen, die hun bevreesdheid hebben uitgesproken, dat de bevoegdheden uit handen zouden worden gegeven, waardoor men geen controle over de hoogst explosieve situatie rond Formosa zou hebben. Sommige senatoren hebben de kwestie ter sprake gebracht, of de nationalistische leider Tsjang Kai Sjek misschien in staat zou zijn de V. S. in een oorlog met communistisch China en mogelijk de Sovjet-Unie te betrekken. In de Amerikaanse Senaat is gisteren de behandeling begonnen van de resolutie, welke de president machtigt, zo nodig, Amerikaanse strijdkrachten in te zetten ter verdediging van Formosa de Pes cadores en „verwante posities". De be handeling van deze resolutie vergt meer tijd dan in het Huis van Afgevaardigden, dat de machtiging in een record tempo heeft goedgekeurd. Verschillende senatoren hebben de reso lutie gisteren besproken. Walter George, de voorzitter van ds commissie van buitenlandse aangelegen heden meende, dat de resolutie een sterke psychologische uitwerking zou hebben, als ze tenminste onmiddellijk en „niet be knibbeld door bagatel-amendementen' zou worden aanvaard, „De Senaat heeft niet het recht morele steun te onthouden aan het verzoek van de president", zo meende hij. Verschillende partijgenoten, onder wie de republikeinse fractieleider Knowland kwamen hem tijdens zijn rede enthousiast de hand schudden, toen George verklaar de, dat suggesties, volgens welke de reso lutie oorlog zou toelaten, slechts speelden in de kaart van de communistische pro paganda. Hij doelde hier op de uitlatingen van twee republikeinse senatoren, Ralph Flanders en William Langer, die de on afhankelijke Wayne Morse waren otj- gevallen. toen deze zeide, dat de resolutie een dergelijke dreiging impliceerde. ,'De wereld zou lachen' Op een drietal amendementen, die, resp ingediend door de democraten Kefauver. Hubert Humphrey en de republikein Lan ger op de een of andere wijze beogen de Amerikaanse actie absoluut tot Formosa en de Pescadores te beperken en de pre sident dienaangaande met even zovele woorden te binden, reageerde George mei de aankondiging, dat de hele wereld zon lachen, als „we zouden zeggen, dat we niet zullen ingrijpen, voordat de vijand reeds voet op Formosa heeft gezet" Een defens-ielijn met preciese woorden aan te duiden, is alleen maar een uitnodiging aan de communisten om aan de andere kant van de Ijjn rustig van alles te doen. Het debat in de Senaat wordt van daag voortgezet, doch men was er niet zeker van dat tijdens deze zitting de stemming nog zou plaats vinden. Naar aanleiding van' de verklaring, die minister Eden Woensdag in het Lagerhuis over de kwestie-Formosa heeft afgelegd heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken mede gedeeld, dat Groot-Brittannië geen directe verplichtingen heeft tegenover Tsjang Kai Sjek met betrekking tot de handhaving van zijn regime. Er was een vraag gerezen of de rede van Eden zulks niet inhield Eden maakte een scherp onderscheid tus sen Formosa en de Pescadores enerzijds en de eilandjes langs de kust anderzijds Groot-Brittannië heeft zo verduidelijkte de woordvoerder, geen verplichtingen op zich genomen op basis van het Japanse vredes verdrag, waarin Japan zijn rechten op Formosa heeft ingetrokken, maar waarin geen specifieke opvolgers van de Japanse autoriteiten als bestuurders van het eiland worden genoemd In New Delhi heeft premier Nehroe van India, voor zijn vertrek naar de Com- monwealth-conferentie, die Maandag in Londen aanvangt, een onderhoud gehad met de Britse ambassadeur en de diplo matieke vertegenwoordiger van commu nistisch-China. Hoewel er geen commu niqué of verklaring over deze bezoeken is uitgegeven, meent men te weten, dat de Chinese ambassadeur, generaal Tsjung Sien, een schrijven van de Chinese pre miér'Tsjoe en Lai aan Nehroe heeft over handigd. Overigens bewaren regerings kringen in de Indiase hoofdstad het diepste t-tilzwijgc" °ver dc ontwikkeling van de situatie in het Verre Oosten. „Nieuw China", het officiële Chinese persbureau, heeft gisteren de boodschap van Eisenhower aan het Congres, waarin de president de toestand in de Straat van Formosa bespreekt, een „ernstige stap van de oorlogsgroep der V.S. naar een open lijke inmenging in China's binnenlandse aangelegenheden, een onbeschaamde drei ging met agressie en een nieuwe stap in de voorbereiding voor een nieuwe oorlog" genoemd. „In feite heeft Eisenhower het Congres dictatoriale machtiging gevraagd om een oorlog te beginnen, een volmacht, zoais zijn voorgangers nooit hebben ge had". „Eisenhower's boodschap is een oor- logsboodschap", aldus Nieuw China. Intussen zijn zoals wjj gisteren reeds in een gedeeUe van onze editie meldden dc voorbereiding voor een evacuatie van de Tatsjen-eilanden in volle gang. Gister morgen heeft het nationalistische kabine» de laatste plannen goedgekeurd, aldus wordt uit Taipeh vernomen. De bevelhebber van de Amerikaanse Zevende Vloot, vice-admiraal Alfred Pride, heeft op Formosa plannen uitge werkt om zijn schepen in te zetten bjj de evacuatie. Hij heeft deze besproken met generaal John Huil, de opperbevel hebber van de Amerikaanse troepen in het Verre Oosten, die uit Tokio naar Taipeh is gevlogen. Gisteren en vannacht kwamen uit Manilla luchtversterkingen aan. Met de toestellen van de Amerikaanse Zevende Vloot zullen deze straaljagers waarschijn lijk een beschermende „parapluie" over het gebied van de evacuatie leggen. Er is censuur Ingesteld voor de be richten van correspondenten bij de Zevende Vloot, terwijl deze zich binnen gevechtsafstand van de Chinese commu nisten in de Formosaanse wateren be vindt. De berichten zullen via Washington lopen. Er mogen geen inlichtingen worden bekend gemaakt over de operaties, kracht en de doeltreffendheid van de vloot, maar de meeste inlichtingen zullen wol worden vrijgegeven, nadat „het gevaar van een aanval voorbij is", aldus is bekend ge maakt- geneigd het gezamenlijk reizen te be schouwen als een van de hinderlagen, ge legd door de gemeenschap, die geen kans onbenut laat om onze belachelijke ka raktertrekjes uit de veiligheid van de huiselijke kring voor het wereldforum te sleuren. Het resultaat is een even dwaze als onbeholpen pantomime. Zie, hoe een man uit deze contreien de trein binnen komt. Op zijn hoede en vastbesloten zijn aard d.w.z. zijn eigenaardigheden te mas keren. schuifelt hij met zijn pseudoniem gezicht op, naar binnen. Na tevergeefs gezocht te hebben naar een nog lege box vermant hij zich uiteindelijk en met een binnensmondse groet, die klinkt als een verontschuldiging en de heersende stilte nauwelijks aantast, zet hij zich kwasi- onverschillig naast zijn medeslachtoffers. Op het gezicht van de heer. die zijn behagelijke uitgestrekte voeten iets naar de massa moet terugtrekken, staat dui delijk te lezen, dat hij dit gebaar als een onbetamelijke vrijpostigheid be schouwt. De juffrouw tegenover hem staart plotseling met een krampachtige Mona-Lisa smile verwoed naar een zeker plekje, dat zich neven zijn hoofd bevindt. Uit angst het voorwerp harer observa tie aan het gezichtsveld te onttrekken, durft hii het hoofd nauwelijks te bewe gen. In een ontzagwekkend zwijgen rei zen zij heen. Wee. de snaak, die de treinreiziger met een luidruchtige groet bejegent of pro beert met een kappers-conversatie de treinreis te verkorten. Een muur van argwaan zal worden opgeworpen en de passagiers zullen zich ongemerkt zo ver mogelijk van hem verwijderen. Men wordt eerst weer zichzelf, als de felle reclamelichten van een naderende stad zichtbaar worden. Een jachtige agi tatie ontstaat dan in de buik van de blik ken wervelstorm. De heer heeft zich met een arm in een mouw al van een plaatsje bij de uitgang verzekerd en de dame vecht zich moedig in de reeds ge-' vormde queue. Neen. de N.S. hebben het helemaal ver keerd bekeken: een privé coupé voor iedere cliënt met een aparte uitgang. Dan kan die heer tenminste zijn col bertje uittrekken en hardop fluiten en zingen, zoals hij altijd in het bad doet; de juffrouw kan de irriterende jeuk in heur neus te lijf gaan, zonder dat zij bang hoeft te zijn voor onbehoorlijk te worden uitgekreten en die andere mijn heer kan zijn liefhebberij - scheve ge zichten trekken in een spiegeltje - on gestraft beoefenen. Het zal wel nooit zo ver komen, want de spoorwegen worstelen nu al met een tekort (aan winst). De Engelse treintjes gaat het blijkbaar ook niet v°°r de wind. Een spoorweg man, die in een ongebouwd plaatskaar- tenkantoor woonde, wilde wel eens een nieuw verfje op zijn sinds 15 jaar niet meer geschilderde woning. De huisbaas, de spoorwegen, lieten het herhaald ver zoek onbeantwoord. William Rowe kocht toen zelf een kwast en daar hij sinds jaar en dag een voor keur had voor grijs en rood beschilder de hij zijn castle met zijn geliefde kleu ren. Een hoge ambtenaar zag het. Wei nige dagen later kwam er een kwistig van kwasten voorziene schildersschaar. die in de kortst mogelijke tiid het vrolijke rood onder een laag groen en geel. de officiële spoorwegkleuren. lieten verdwij nen. Een week later kwam bovendien een rekening van 56,— en daar stond met sierlijke letters op: voor het ver richte schilderwerk. De Engelse spoorwegen kunnen het „voordelig" wel uit hun devies wegla ten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3