MADE IN U.S.A. Verdreven uit het ontheemd m Oosten, het W esten Accountantsonderzoek bij advocaten voorgesteld Madame de...." zwierige recon structie der jaren negentig Films Orkestleden brachten Amerika- tournee in beeld Oost-vluchtelingen Gloeilampjes NIEUW FRANS PROTEST BIJ BESTANDS COMMISSIE .„St. Nicolaasin eigen modern huis Amsterdam heeft eerste specifieke katholieke banketbakkersvakschool DEZE WEEK VERSE AMERIKAANSE IMPORT F.1.- PER 20 STUKS VERSE AMERIKAANSE IMPORT U ruikt't - U proeft 't! VRIJDAG 28 JANUARI 1955 PAGINA 3 Troosteloos kampleven in overbevolkte kamers De grote ontgoocheling Vluchtelingen-tragedies in N.-Vietnam Communisten trachten elke ontsnapping te voorkomen Moskou Sint Remo BLANK heeft het moei Toekomst van Westduitse soldaat blijft rooskleurig In Communistisch China: Weer vier priesters omgekomen Naar verwezenlijking van de „vijfde vrijheid Oprichting van faillissementsfonds Naast uitstekende opleiding practijk- werk bij patroon SPECIALE ANTI-HANG- STOELEN Scherpe milieu- en zedentekening van Max Ophuls A T AX Ophuls regisseur Vrachtauto verloor wiel Chauffeur bij zoeken gegrepen en gedood Danielle Darrieux en Vittorio de Sica in „Madame deeen zwierige reconstructie van de jaren negentig van de Franse regisseur Max Ophuls. In Parijs"' Prachtig lesprogramma Voor Zuidafrikaanse missiescholen BIJNA HOPELOZE SITUATIE In Roosendaal: Spoorwegtunnel en atoombom schuilkelder tegelijk Raad besloot tot bouw van nieuw slachthuis „Moederklok-systeem" Het bestuur van de school wordt terzijde gestaan door een adviescommissie bestaan de uit werkgevers en werknemers, en de besturen der oudercommissie en der leer lingen- en oudleerlingenvereniging. De St Nicolaasschooi heeft 7 klassen met in to taal 112 leerlingen van wie een groot deel niet-kathoiiek is en een deel ook niet- Amsterdammer. Deze laatsten krijgen zelfs een reisvergoeding van de congregatie. De school is een centrale school volgens het zgn. „moederkloksysteem" en daarom worden er van de Elandsstraat uit 10k cursussen gegeven in andere plaatsen, zo als in Utrecht drie, in Voorhout een en in Maastricht een, welke half Februari aan vangt. In voorbereiding zijn cursussen te Tilburg, Zwolle en in Noord Limburg. Het is de bedoeling in de eerstkomende jaren een net van cursusplaatsen over het ge hele land uit te zetten, omdat zoveel moge lijk jonge mensen van dit volledig gesub sidieerde onderwijs profijt moeten kun nen trekken. Frappante expositie in Concertgebouw Lachende bassist" Nog maar nauwelijks waren, in 1945, dwars door Duitsland de grenzen van liet verdrag van Potsdam getrokken, of reeds begon duidelijk re worden, dat liet land niet zo zeer in vier, docli feitelijk in twee zones verdeeld was. De grenzen tussen de door de Fransen, Amerikanen en Britten bezette Westelijke sectoren vervaagden geleidelijk, maar streng gehandhaafd bleef de grens van het door de Sovjets bezette gebied Zo begon reeds in die dagen de strijd om liet machtsevenwicht tussen Oost en West en toen in 1949 dan ook kort na elkaar de (Oost-) „Duitse Democratische Republiek" en de (West) „Duitse Bondsrepubliek" werden gesticht, betekende dit de consolidatie van een vierjarige ontwikkeling. Öost-Duitsland zou voortaan bij het rode imperium boren, bij het land aan gene zijde van liet IJzeren Gordijn, dat achter Lübeck dicht gaat. En langzaam maar zeker wordt het leven in dit deel van Duitsland gebolsjewiseerd en omgevormd naar het model van de Sovjet-Unie. De eersten, die op pijnlijke wijze de gevolgen van deze verdeling aan den lij ve ervoeren waren - hoe kan het an ders? de mensen in Oost-Duitsland. En het duurde dan ook niet lang of in steeds groter aantallen vluchtten zij naar de Westelijke helft van het land. Een zo massaal karakter begon deze vlucht van af 1947 aan te nemen, dat men over Oost- Duitsland heeft kunnen zeggen dat het ..langzaam leegloopt". Niet minder dan bijna 2 millioen - let wel: bijna 2 mil- lioen - mensen zijn in de laatste acht jaar uit de Sovjet-zone naar het Westen gekomen en nog steeds houdt de stroom onverminderd aan: op één dag komen soms 800 vluchtelingen tegelijk in de West-sector van Berlijn aan. Het in het hart van de Sovjet-zone ge legen Berlijn biedt immers de veiligste weg om te vluchten: vanuit de Oostsec tor van deze stad kan men zonder veel moeite met tram of ondergrondse de West-sector bereiken en daar is in de loop der jaren een perfecte organisatie gegroeid, -die voor het opvangen def vluch- telingen zorgt. Er zijn een hele reeks kam pen waar ze voorlopig ondergebracht worden, totdat alle noodzakelijke forma liteiten vervuld zijn. Een uitvoerig me disch en politiek onderzoek vormen hier van een belangrijk deel. Ongeveer twee a drie weken zijn met dit alles gemoeid. En dan komt de dag, dat de vluchteling per vliegtuig naar de Bundesrepublik ge bracht wordt. De reis per trein of auto door het Sovjetgebied, dat West-Berlijn van het overige West-Duitsland scheidt, zou voor velen te gevaarlijk zijn. Alleen zij die de absolute noodzaak van hun vlucht kunnen aantonen - die mit Ge- fahr an Leib und Leben" gevlucht zijn worden als „politieke vluchtelingen" er kend, wat bijzondere voorrechten met zich meebrengt. In de Bundesrepublik komen de vluch telingen nu voorlopig in een doorgangs kamp. In totaal zijn er 53 zulke kampen, die samen een bevolking van 76.000 men sen hebben. Tien daarvan hebben meer dan 2.000 inwoners En daar, in een van deze kampen, is het .dat voor velen de grote ontgooche ling begint. Zeker, er is niemand die hon ger of koude lijdt, en zelfs ontvangen de vluchtelingen werklozensteun of minstens een zakgeld van 50 pfennig per dag. Maar het troosteloze kampleven, de overbevolk- te kamers en het nietsdoen werken psy chisch zo op de mensen in. dat men zelfs spreekt van een „Lagerpsychose". De vluchteling krijgt het gevoel niet meer dan een nummer te zijn. juist zoals dat in de Sovjet-zone het géval was. Velen zijn gekomen zo niet met te hoog gespannen verwachtingen, dan toch in elk geval .met de vaste wil om het door hard werken zo snel mo gelijk tot een goed bestaan te brengen. Maar in het kamp zijn ze niet in staat, om ook maar iets voor hun toekomst te doen. Ze moeten afwachten, tot ze aan de beurt zijn om „ausgeschleust" te worden. Hun moed en hun zelfver trouwen gaan daarbij langzamerhand dalen. Ze worden onverschillig en apa thisch. Velen komen na enige tijd zo ver. dat ze hele dagen op bed liggen en de tijd doorbrengen met het lezen van heel goed kope romannetjes. Velen ook kan men Vrijdagsavonds, als er uitbetaling van steungeld geweest is. dronken in de can- tine aantreffen. Anderen trachten zich een beetje levensvreugde te verschaffen door een radio, een fiets of zelfs een mo tor op afbetaling te kopen. De winkeliers in de omgeving van het kamp zijn vol komen op een dergelijke manier van za kendoen ingesteld. Dat deze leefwijze van een aantal lang niet alle! - vluchtelingen door de ingezetenen meedogenloos gecritiseerd en gegeneraliseerd wordt spreekt vanzelf. De vluchtelingen van hun kant voelen zich geminacht en teruggestoten, wat natuurlijk weer een terugslag geeft op hun stemming en gedrag. Vooral degenen, die sinds jarenlang in een tuchthuis of concentratiekamp geze ten hebben en na hun vrijlating naar het Westen zijn gevlucht, klagen over het weinige begrip, dat zij in de Bondsrepu bliek vinden. Ongeveer vijfduizend van deze gevangenen zijn in Januari van dit jaar plotseling vrijgelaten, naar men zegt met het oog op de conferentie der Grote Vier in Berlijn, waar de Sovjets een goede indruk willen maken. Deze ex-politieke gevangenen vormen een probleem op zich. Hier zij alleen kort vermeld, hoe krenkend het voor deze mensen is. die na hun jarenlange gevan genschap toch al uit hun evenwicht en overgevoelig zijn. om in het Westen soms te moeten horen: „Nu ja, voor niets krijg je toch geen vijfentwintig jaar!" Jawel: je krijgt onder het Sovjetregiem onschul dig dergelijke straffen. Alleen de veron derstelling, dat iemand de staat wel eens zou kunnen schaden, is voldoende. Het spreekt echter vanzelf, dat de mees te vluchtelingen een zeer concrete reden hadden om de weg naar het Westen te kiezen. Voor sommigen bestond die re den hierin, dat zjj weigerden spionnage- diensten te verrichten of omdat zil zich actief tegen het systeem te weer stelden. Bii anderen weer lag de dwang meer op economisch terrein, zoals bij vele boe ren en zakenlieden, die door onmogelijk hoge eisen van belasting en inievcrings- plicht aan de rand van dc afgrond ge bracht worden, en die vervolgens hun bedrijf onteigend en „volkseigen" gemaakt zien. Anderen, die om de een of andere reden ongewenst geacht werden, zijn van sabotage, spionnage of een ander derge lijk misdrijf beschuldigd en zijn er nog maar net in geslaagd te ontsnappen. (wordt vervolgd) De tijd van Iwan de Verschrikkelijke herleefde, gelukkig alleen maar in een aantal munten uil de regeringstijd van deze hardhandige Russische vorst. In het dorp Saryevo in de landstreek Wladimir heeft men 576 van deze geldstukktn op gegraven, die thans alle in het plaatse lijk museum zijn opgenomen in de ver zameling. Londen l Waar wetenschapsmensen al niet over keuvelen in hun vrije tijd. Uit een rap port van deskundigen diepten we op, dat ongeveer één persoon van de twintig, wanneer hij iemand kust, tijdens deze bezigheid blauwe vonken veroor zaakt. Electrische vonken inderdaad en dat komt het meest voor. indien zowel b.v. de kusgever als de ontvanger beiden droge lippen hebben. Wist u ver der, dat het kammen van haar 390 volt- .vonken kan opleveren en de hoeveelheid voor een stevige kus geschat wordt op 500 volt (door de geringe ampèrage vol maakt ongevaarlijk, dit voor hen die dit heel graag willen weten)? Dus er is gegarandeerd bij een welkomst- of af scheidskus geen kans op schokken, ten minste electrische. Londen II Begin Januari werd er al eens bericht, dat koningin Elizabeth van Engeland een horloge had verloren in de om geving van het koninklijk kasteel te Sandringham. De koningin was hieraan zeer gehecht, want dat kleinood had ze als klein kroonprinsesje gekregen van de toenmalige Franse president, Albert Lebrun. Hoe men ook zocht, het was niet meer te vinden en de koningin is ontroostbaar over dit verlies. Nu zijn genietroepen van het leger, uitgerust met mijnenzoekers, aan het speuren naar een van de kleinste en kostbaarste horloges ter wereld. „Drie avonden achter elkaar laat ik een dozijn uitgehongerde katten los in de zaal' waar het festival zal plaats vin den" Deze vreemde bedreiging kregen de organisatoren van een liederen- festival in deze schone plaats aan de Italiaanse Rivièra. De schrijver tekende heel bloederig als „De eenzame wreker' Wat wil hij wreken, vroegen do verslag gevers? Deze knaap Is natuurlijk een componist wiens liederen op het niet worden uitseyoerd, was woord van de politie, die toch een in het zeil gaat houden naar de even tuele verschijning van een aantal opge wonden hongerige poesjes. Op grond van nadere inlichtingen, die in Haiphong zijn ontvangen over de jongste incidenten tussen de katholieke bevolking en het communistische volksleger in het dorpje Lundi, ongeveer 80 kilometer ten Noord-Oosten van Vinh in Noord-Viet- nam, heeft het Franse opperbevel gisteren opnieuw een protest ingediend bjj de in ternationale bestandscommissie en drin gend verzocht een mobiele missie van on derzoek naar het gebied te zenden. Volgens één van de laatste vluchtelin gen uit dit gebied, die in Haiphong zijn aangekomen, zijn zestig katholieken om het leven gekomen van wie er twee levend werden begraven en werd een groot aantal gewond. In totaal zouden 130 katholieken zijn gearresteerd. Op 9 Jan. zouden de eerste katholieken in Lundi zijn gearresteerd. Twee katholieken, die aan de autoriteiten de wens van ongeveer 3000 inwoners van Lundi, om naar het Zuiden te evacueren, kwamen overbren gen werden plotseling gearresteerd. Te gelijkertijd werd, evenals te Balang is „e- beurd, het dorpje door troepen omsingeld. In de nacht van 12 op 13 Januari ginge de soldaten tol de aanval over. Met ytun"" stoten uit mitrailleurs doodden ril de dorpswachten en na een kort gevecht, waarbij de boeren streden met stokken, lansen en messen, werden ongeveer 300 arrestaties verricht. Zestien boeren wer den in het gevecht gedood, terwijl twee boeren, die gewond waren, levend wer den begraven. Uit andere kringen is vernomen, dat zich ook in het dorpje Tho Ninh, in de provin cie Ha Tinh, ongeveer 50 kilometer ten Zuiden van Vinh, een ernstig incident tussen katholieken en communistische sol daten heeft voorgedaan. Ook naar aanleiding van dit incident is ccn Frans protest ingediend. Gisteren nog is een mobiele groep van de internationale bcstandscommissie per hefschroefvliegtuig naar de provincie Ha Tinh gevlogen. Dinsdag jl. zouden in dc buurt van het dorpje Lun Mjj nabij Vinh, voorts vijf tien katholieken zijn gedood en vele anderen gewond bij een mislukte poging om naar het Zuiden te ontsnappen. Volgens de vluchtelingen, die de Franse posten bereiken trachten de communis ten thans elke ontsnapping naar het Zui den te voorkomen. De controle is voor al zeer verscherpt na het grote treffen tussen katholieken en Viet Minh-soldaten op 2 Januari jl. te Balang. In Hanoi be studeren leden van de internationale be standscommissie nog steeds de rapporten, die een mobiele missie naar Balang hier over heeft uitgebracht. De Poolse en Ca nadese leden van de commissie hebben over deze rapporten al enige dagen be sprekingen gevoerd. Theodor Blank, de Westduitse gemachtigde voor de veiligheid, heeft zich gisteren in de Bondsdag moeten beklagen over een stroom van berichten in de pers over de militaire dienst, die volgens hem „zuivere speculaties en combina ties" zijn. De jongste mededeling, waartegen Blank te velde heeft moeten trekken, was echter niet van de pers afkomstig, doch van een van zijn naaste medewerkers. Nadat het bureau-Blank al een paar weken lang de komende mili taire dienst zo rooskleurig moge lijk heeft geschilderd, was deze medewerker plotseling voor een gezelschap van oud-strijders getre den met de mededeling, dat men zich over de hardheid van de sol- datenopleiding geen illusies moest maken. Dat was volgens Blank's medewerker alleen al nodig, omdat de Duitse soldaten tegen natuur en ontbering evenzeer gehard moe ten. zijn als de Russische. Deze uiting was wel hoogst ontactisch op 'n ogenblik, waarop de campagne tegen de bewapening op volle toe ren loopt. Blank verklaarde, dat z'n medewerker alleen maar bedoeld had af te rekenen met de spot, die veelal gedreven wordt met zijn plannen om de oude drilgeest niet meer in de kazernes toe te laten. Caricaturisten hadden de toe komstige soldaten al in uitzicht ge steld. dat onderofficieren hun het ontbijt op bed zouden brengen. In Rome zijn de namen bekend gewor den van twaalf personen, onder wie twee vrouwen en vier priesters, die in de maand December 1954 in communistisch China ter dood zijn gebracht. De vier priesters zijn: pater Joh.. Shih Hsien Chang. OFIVI;, vicaris-generaal van het bisdom Wuchang; pater Leonardus Chien Liang-tso, OFM. rector van het klein-seminarie van Wuchang; Antonius Yang Shao-Huai, pastoor van de kathe draal van Hankow en Petrus Ly, kape laan in het bisdom Wuchang. De voor naamste tegen hen ingebrachte beschuldi gingen luidden; activiteiten ten voordele van Tsjang Kai Sjek; het verlenen van militaire informaties in 1944; de oprich ting van het Legioen van Maria; het luisteren naar de Amerikaanse zender en het verspreiden van de berichten daarvan; het aansporen van de gelovigen zich tegen de regering te verzetten door in een Zondagspredicatie te verklaren „wij leven in een moeilijke tijd" en het aan de gelovigen opgelegde verbod de communistische krant „Het Blauwe Ri vierblad" te lezen. (Van onze Haagse redactie) Dezer dagen is in Den Haag bijeen de algemene vergadering van de „Union in ternationale des organismes officiels de tourisme". Deze unie is acht jaar geleden opgericht. Per land kan slechts één toe ristische organisatie namelijk de of ficiële of de semi-officiële lid zijn. Ne derland is in de unie vertegenwoordigd door het A.N.V.V. De Unie is een raad gevend orgaan van de Verenigde Naties. De vergadering te Den Haag, die Don derdag is begonnen en zal duren tot Zon- dag, wordt gepresideerd door jhr W. Bo- reel, directeur van de A.N.V.V. Op een persconferentie zei de heer Boreel, de agenda niet publiek te kunnen maken. In het algemeen kan men zeggen, dat de os- sprekingen zullen gaan over de ontwikke ling van het toerisme en de opheffing van belemmeringen, die het toerisme in dU weg staan. Het grote doel van de Unie is, zo betoogde de directeur van de A.N. V.V., de verwezenlijking van de „vijfde vrijheid", de vrijheid van beweging. Jhr Boreel toonde zich optimistisch ten aanzien van het toerisme van de toekoms1 Vele factoren zullen het toerisme hand over hand doen toenemen Als zodanig noemde hij de groei van de wereldbevol king, de verhoogde gemiddelde ouderdom, de stijging van de levensstandaarden en de inkomens, de toenemende populariteit van bedrijfsreizen, de steeds snellere ver- bindigen, de groeiende behoefte aan va- cantie als gevolg van de steeds verder gaande mechanisatie van de arbeid en de algemene verhoging van het ontwik kelingspeil der volkeren, welke de aan drang om te zien, te weten en te beleven stimuleert. Als bijlage bij de zojuist verschenen Januari-aflevering van het advocatenblad zijn gevoegd ontwerpen van de algemene raad van de Nederlandse Orde van Ad vocaten van verordeningen met bijbe horende memoriën van toelichting, waarin aan het college van afgevaardig den van de Nederlandse Orde van Ad vocaten maatregelen worden voorgesteld ter bevordering van ordelijke administra tie en ter dekking van desalniettemin in faillissementen door schuld van ad vocaten ontstane tekorten. Aanleiding tot het ontwerpen van deze verordeningen is volgens mededeling van de Nederlandse Orde van Advocaten ge weest het feit. dat zich in de afgelopen anderhalf jaar onder advocaten, die be noemd waren tot curator in een faillis sement. enige déconfitures hebben voor gedaan. In de eerste ontwerp-verordening wordt voorgesteld de advocaten te ver plichten zich te onderwerpen aan een geregeld accountantsonderzoek van be perkte omvang, zoals dit reeds sinds 1933 bij notarissen bestaat. Hoewel dit beperkte accountantson derzoek, naar verwacht wordt, een sterke preventieve werking zal uitoefenen, moet rekening worden gehouden met de moge lijkheid, dat daardoor niet ieder tekort wordt voorkomen. De algemene raad stelt nu in een tweede ontwerpverorde ning voor. de advocaten, die tot curator in een faillissement worden benoemd, te verplichten contractant te worden van een in het leven te roepen stichting, ge naamd „faillissemensfonds". Volgens de tegelijk opgestelde ontwerp-statuten is de contractant verplicht aan de stichting een bescheiden inleggeld te voldoen en even tueel later beperkte omslagen te betalen. Het aldus gevormde fonds zal dienen om tekorten, ontstaan bij het beheer van faillissementsgelden, daar waar een advo caat een blaam treft, voorzover mogelijk aan te zuiveren. De ontwerpen zullen op 19 Maart a.s. in de vergadering van -het college van afgevaardigden van de Ned. Orde van Advocaten te Utrecht in behandeling ko men. (Van onze Amsterdamse redactie) Vanmorgen heeft pastoor mgr W. Nolet, oud-regent van het St Aloysiusgesticht in Amsterdam, de eerste specifieke katholie ke banketbakkersvakschool in ons land ingezegend, die is gevestigd in een totaal verbouwde katholieke lagere school in de Elandstraat in de hoofdstad. Deze school. „St Nicolaas" geheten, is de enige banket bakkersvakschool, die is geschoeid op de leest van het zg. „part-time"-onderwijs, het leerlingenstelsel dat in ons land een rjjke toekomst tegemoet schijnt te gaan. Do Broeders van de Congregatie van O.L Vrouw van Zeven Smarten, onder wier lei ding deze school staat, hebben met dit on derwijs van 1 Januari 1948 tot 1 Septem ber 1953 op particuliere basis geëxperi menteerd met behulp van de Vereniging tot Bevordering van Vakopleiding in het Banketbakkersbedrijf V.B.O.B-, dus zonder subsidie van het rijk. Van laatstgenoemde datum af werd echter rijkssubsidie ont vangen en toen konden de broeders het on derwijs de juiste vormen laten aannemen Tot Augustus van verleden jaar was de school ietwat gebrekkig gehuisvest in het St Jozefgczellengebouw aan de Stadhou derskade. Daarna moest men uitzien naar Gistermorgen is op de nieuwe Rijksweg Amsterdam—Utrecht een auto-ongeluk ge beurd, dat aan een persoon het leven heeft gekost. Om ongeveer 7 uur kwam uit de ricn- ting Amsterdam een vrachtauto met aan hangwagen. Door onbekende oorzaak is het rechter voorwiel hiervan afgebroken. De bestuurder kon spoedig stoppen en kwam op de parkeerstrook aan de rechter kant van de weg te staan. Daarna is hi; uitgestapt en is, zo meent de politie, naar het wiel gaan zoeken. Even later kwam een tweede auto uit dezelfde richting, die tegen het wiel. dat op de weg was blijven liggen, aanreed. De chauffeur verloor de macht over zijn stuur en kwam in de berm rechts van de weg terecht. Daarbij werd de bestuurder van de eerste vrachtwagen gegrepen en vrijwel op slag gedood. is „de van dc jaren negentig". Zijn beste films Duitse Franse en Amerikaanse spelen rond de eeuwwisseling en met een bijna fanatieke zucht naar perfectie tracht hij keer op keer „la belle époque" met baar legendarische glans te doen herleven in afgeronde reconstructies die geen detail over het hoofd zien. «Fa Ronde", „Letter from an unknown wo man" en „Le plaisir" zijn literaire films,' die het leven en dc ge woonten van het 19e ecuwse Wenen en Parijs vatten in exquise vig netten, die uitmunten door de zorg en liefde, waarmee ze werden gemaakt. Ook in zijn nieuwe film „Madame de....", is Ophuls teruggegaan naar de jaren negentig, inct hun charme, hun weemoed en verval. Ditmaal nam hij een roman van Louise de Vilmorin als uitgangs punt van zijn tocht in liet verleden, een onbelangrijk hoek, dat in de verfilming ver hoven het oorspronkelijke werk werd uitgedragen. Want liet is vooral de sfepr, die Ophuls' films zo boeiend en aantrekkelijk doet zijn. verkocht om aan de speelbank te kunnen gokken. Een Italiaanse diplomaat, Ba ron Donati, koopt ze en neemt ze mee naar zijn nieuwe post Parijs, waar hij in contact komt., met zijn oude vriend de generaal. Het gebeurt zoals het noodlot wil: de baron, gecharmeerd van Mada me de.., geeft haar de oorbellen als bewijs van zijn genegenheid, zonder te weten dat zij de bellen reeds eerder heeft bezeten. Zoals te begrijpen valt, behandelt Max Ophuls dit deel van de film met alle ironie en lichtvoetigheid, gretig gebruik makend van de gelegenheid de entourage van een tijdperk te schilderen in een ver scheidenheid van details. De eerste op namen van „Madame de..' bestaan uit een schijnbaar doelloos rondkijken in de kleerkasten en bijouteriekistjes van Ma dame de.., van een al even schijnbaar doelloos rondrennen van Generaal de., in de gangen en de loges van de Opéra. Later zijn het de episodes in de balza- „Madame de..' handelt over een paar oorbellen, die een „Ronde'-achtige gang maken en steeds bij de rechtmatige eige naar terugkeren- Madame (je (haar naam wordt discreet verzwegen) verkoopt een voor, dat zij ze verloren heeft. De juwe lier echter, die bemerkt, dat er veel rucht baarheid aan de zaak wordt gegeven, vertelt de ware toedracht aan Generaal de.... die de kleinoden terugkoopt en paar oorbellen, die ze op de dag na haar schenkt aan een vertrekkende vriendin, huwelijk van haar echtgenoot kreeg en Ver weg van Frankrijk, in Constanti- om schandaal te voorkomen geeft ze nopel, worden de oorbellen door haar len, waar alleen door het beeld de gene genheid, de liefde van Madame de., en Donati wordt gesuggereerd. Vervolgens neemt het verhaal een tra gische draai als Madame de., en Baron Donati verliefd op elkaar worden, met als enig openstaande mogelijkheid van die tijd, de genoegdoening van Graaf de., door een duel. HET ZIJN deze twee delen, waarin de film uiteenvalt: het een schil dert het milieu, het ander de ze den van die dagen. Met trefzekere hand regisseerde Max Ophuls dit verhaal, dat in handen van een minder verfijnd man zeker tot een melodramatische draak zou zijn gewor den. In de drie hoofdrollen staan Danielle Darrieux en Charles Boyer, voor het eerst sinds „Mayerling' weer samen als Graaf en Madame de.., en Vittorio de Sica als Baron Donati. Boyer is een cor recte graaf, die door zijn stramme, on plooibare houding zijn vrouw van zich heeft vervreemd. De Sica speelt de ba ron met charme en is ook diplomaat in het dagelijkse leven, waardoor hij Ma dame de., tot zich trekt. De eer voor de gehele film gaat na tuurlijk naar Max Ophuls, de stylist, die met groot raffinement het tijdperk van het fin de siècle opbouwt. Men krijgt vaak het idee. dat hij meer een filmi sche stijloefening maakt dan een verhaal vertelt, met zoveel liefde laat hij zijn ca mera trappen, spiegels en een suppoost observeren. Wat als herinnering aan „Ma dame de.." de toeschouwer bijblijft, is een fijnzinnige nilieutekening, een door snee van een tijdperk en een klasse (waar toe Generaal en Madame de ..behoren) en waaraan we alleen met weemoed kun nen denken, wanneer een meester als Ophuls het weer voor ons oproept. andere huisvesting, hetgeen men in de Elandsstraat vond. Op 6 September jl. werd aangevangen met de verbouwing van het pand en nu kan de school, die is ver anderd in een uitstekend geoutilleerd en modern opleidingscentrum de verbou- wingskosten ad bijna één ton nam het Rijk helemaal voor zijn rekening Maandag a.s. officieel worden geopend. Dat wil niet zeggen, dat er al die tijd geen onderwijs gegeven is. Integendeel; men is tijdens de bouwwerkzaamheden in het „uitgewoonde pand" met het lesgeven gewoon doorgegaan. Wij hebben gisteren de school bezocht en zijn onder de indruk gekomen van de wijze, waarop de adspi- rant-banketbakkers hier hun opleiding krijgen. Goed verlichte en in frisse tinten geschilderde lokalen met lesattributen, die er zijn mogen. De tafeltjes in het theorie lokaal met speciale anti-hangstoelen er bijkunnen in één handomdraai worden veranderd in tekentafels. We waanden ons eigenlijk in „La ville lumière", want alle lokalen hebben Pa- rijse namen gekregen. Dat vinden de jon gens erg leuk- Het teken-theorielokaal heet bv. Panthéon, de gang Rue de Ri- voli, de administratiekamer Louvre, de leraarskamer het Elysée, de directeurs kamer Place de La Concorde. Place du Tertre is het siervakkenlokaal, Place de I'étoile het magazijn en Place Saint-Ho- noré de eigenlijke bakkerij, die is voor zien van electrische ovens en koelkas ten. Het moet inderdaad een pretje zijn daar te worden bekwaamd in het maken van taarten. Het leerlingenstelsel voor banketbak kers is 5-jarig, nl. een stelsel A, dat drie jaar duurt en een stelsel B, dat twee jaar in beslag neemt. A Is bestemd voor die jongens, die direct in het bedrijf komen, zonder eerst op een dagcursus te zijn ge gaan en B wordt gevolgd door die leer lingen, die een tweejarige cursus aan een dagschool achter de rug hebben of in het bezit zijn van een bewijs, dat ze derde be diende zijn en zich nu verder willen be kwamen. Het diploma vakbekwaamheid kan in 6 tot 10 jaar worden gehaald. Bij het „part-time"-stelsel gaat men uit van de idee, dat de practijk bij de patroon wordt geleerd en de zgn. sier- en aanvul lende vakken op de school. De reeds genoemde V.B.O.B. sluit met patroon en ouders een leercontract af, waardoor de leerling is verplicht het on derwijs, dat geheel gratis is, te volgen. De patroons ontvangen een kleine jaarlijkse vergoeding. De jongens krijgen in Amster dam per week veertien doorbetaalde les sen van 50 minuten, verdeeld over een vol le dag en twee avonden- Onderricht wordt gegeven in practische oefeningen, sier- vakken, vakthorie, warenkennis, model leren, kleurenkennis enz. en verder in so- „Wij sporen de katholieken van Zuid- Afrika aan niet de moed te verliezen zelfs niet, nu onze missie-scholen onder de Bantoe-negers in een bijna hopeloze positie zijn gebracht". Dit zeide de aartsbisschop van Durban mgr Denis E. Hurley OMI, voorzitter van de Zuid-Afrikaanse bisschoppenconferen tie, op een congres van de Katholieke Afrikaanse Unie en van de Katholieke Afrikaanse Onderwijzers Federatie, welk congres werd bijgewoond door tien bis schoppen, 50 priesters en 200 afgevaardig den. De aartsbisschop richtte zich in zijn toespraak tegen de nieuwe Bantoe schoolwet in Zuid-Afrika, die alle mis siescholen onder staatscontrole wil bren gen door vermindering en uiteindelijke stopzetting van de subsidies. De aartsbisschop beschouwde de tij delijke voortzetting van 75% overheids subsidie als een tijd, waarin de katho lieken zich er nog op kunnen voorbe reiden, dat zij binnen twee of drie jaren de missiescholen geheel zelf moeten be kostigen. Hij memoreerde, dat er reeds een fonds voor dat doel is gesticht en dat er ieder jaar een katholieke school- campagne zal worden gehouden. Des ondanks blijft de kwestie hoe aan het nodige geld te komen, een nagenoeg on oplosbaar probleem. De aartsbisschop zette uiteen, dat de 3000 onderwijzers der missiescholen thans salarissen ontvangen van 1.120 pond per jaar, doch verklaarde met grote nadruk, dat de Kerk met veel inspaning en offers toch niet meer zal kunnen betalen dan 560 pond 's jaars. Inmiddels heeft de Katholieke Afri kaanse Onderwijzers Federatie zich met de beslissing van het episcopaat, de katholieke scholen kost wat het kost te behouden, accoord verklaard. De fede ratie stelt zich aldus schrijft de fede ratie in een brief aan het episcopaat on der bescherming van de H. Maagd, die ons door middel van het rozenkransge bed oneindig veel hulp zal schenken". Roosendaals raad gaf»gisteren zijn fiat aan de bouw van een spoorwegtunnel, welke tevens dienst zal doen als schuil kelder in geval van een atoombomaan val. Het reeds in 1950 opgestelde plan werd hierdoor gewijzigd (het project voor de grote verkeerstunnel staat hier los van), doordat nu speciale gassluizen en venti- latiedeuren moeten worden aangebracht. Met de bouw van de kleine tunnel zal spoedig worden begonnen. Die van de grote (kosten om en nabij de vier mil lioen) zal nog op zich laten wachten; dit mede in verband met een te bouwen nieuwe woningwijk. Op de raadsvergadering prijkte voor het eerst een complete maquette van het dit jaar nog te bouwen geheel nieuwe slachthuis. Het te bebouwen terrein is ongeveer 17000 m2 groot. Het ontwerp is van ir C. Alexander uit Arnhem, die een complex ontwierp, waarin een hyper moderne koelinrichting zal worden aan gebracht en waarvan de kosten ruim een millioen zullen zijn. Nog voor de zomer van het komende jaar hoopt men het moderne complex geheel gereed te hebben. Er is haast bij, want in Roosendaal wordt geslacht voor heel West-Brabant, op een gedeelte rond Bergen op Zoom na. ciologie. Engels, Nederlands, rekenen en algemene ontwikkeling, zoals b.v. staats inrichting, menskunde, muziekleer, eti quette enz. Een prachtig lesprogramma, waardoor de jongens méér worden dan al leen koekebakkers. Het blijkt, dat een groot aantal leden van het Con certgebouworkest niet al- leen virtuoze bespelers zijn van een muziekin strument, maar daarnaast ook op knappe wijze een foto-instrument weten te hanteren. Dertig ama teurfotografen onder de musici, geven daarvan een frappant bewijs in een tentoonstelling „van eigen werk", gemaakt tij dens de Amerika-reis. De expositie is gisteravond in aanwezigheid o.a. van staatsraad Schokking en van alle leden, van het Concertgebouworkest door burgemeester D'Aiily van Amsterdam geopend. De 175 foto's worden gedurende drie weken in de Julianafuyer van het Concertgebouw tentoon gesteld. Er is voor de vervaardigers en ook voor het publiek een aar dige attractie aan verbon den. De commissie tot be vordering van de ama teur-fotografie heeft na melijk drie prijzen, van 100, 60 en 40, uitge loofd voor de beste drie foto's en het publiek mag uitmaken, wie de geluk kigen zijn. Dat zal de be zoekers niet meevallen, want vele musici-foto grafen hebben bijzonder goede en ook artistieke plaatjes mee naar huis gebracht, foto's die een getrouwe afspiegeling zijn van de tournée door de Nieuwe wereld. De zeereis over de Oceaan leverde prachtig mate riaal, zoals: Jan Daamen bestudeert La Mer, of Zon en Water en Jeux des Va- gues. De Niagara-water- vallen, negerkinderen, monumenten, Thanks giving Day in New York, het ontgroenen van stu denten in Ann Arbor, blank en bruin, Holland in Michigan. Texas en Hawaii, allemaal dankba re onderwerpen, welke met veel gevoel voor schoonheid en harmonie door de orkestleden in beeld zijn gebracht Ook de collega's zelf bleven natuurlijk niet onopge merkt, getuige de foto's ais „Lachende bassist" en „Shuffle board", die Van Beinum laat zien tijdens een spel op het dek. De onderschriften zijn be paald geestig. In een andere foyer brengt men door middel van een serie kunstfoto'ï, die niet van de orkestle den zijn, de ontwikkeling van het muziekleven in Amerika in beeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5