WERELD werd gealarmeerd Kremlin gaat echter zeer zichtig te werk voor= w Laatste woord IJsselcentrale- tarieven nog niet gesproken Verhoging Britse discontotarief ec1 erme CONCERT ZONDER SOLIST ST. JOOST-ACADEMIE BETREKT NIEUW GEBOUW Geen gelijkschakeling der dividenden Maakt In het Contcertgebouiv Verwante gebieden en compensatie Misbruik van Gods woord Protestants kerkleider veroordeelt anti- bewapeningsactie Uitvoerige betogen in Prov. Staten St. Maarten" in het goud Groningse R. K. Middenstands vereniging jubileerde van Overijssel Niet allemaal zo vrolijk Appeltje voor de dorst OLIETAPIJTDOODT duizenden zeevogels BELGISCHE THUNDERJETS WORDEN VERVANGEN „Willem Ruys" liep gistermorgen binnen Mr Kartono: vertraging bij visa-uitreiking vaak eigen schuld De wateroverlast in Overijssel examens WAARSCHUWING TEGEN INFLATIONISTISCHE TENDENZEN Pond Sterling verzwakt Concern der Northwestern and Pacific Som van huren en interest in eerste helft 1954-'55 iets gedaald ill 'li III ill giiii Over dieptepunt heen ARNHEM 10 JAAR bevrijd Grootse optocht in 't verschiet KOLONEL BLANKEN INSPECTEUR NATION. RESERVE OPPERCEREMONIEMEESTER VAN H.M. DE KONINGIN Vice-admiraal b.d. N. A. Rost van Toningen benoemd Eerste Thunderjet landde op Ypenburg STUDIEBEURS VOOR CAS BAAS „DE HUZAREN" BIJ DE HAAGSCHE COMEDIE Fraaie restauratie van Breda's Statenhuis99 OPLEIDINGSINSTITUUT VOOR GRONINGSE HARMONIE- EN FANFARECORPSEN TERUGGAVE NEDERLANDSE VERMOGENSBESTANDDELEN IN DE VER. STATEN VERHOGING KOPERPRIJS IN DE V. S. voor Uw zaak Modern Uitgroei DE PRIJSVERHOGING VAN KRANTENPAPIER Weer vragen aan de minister VRIJDAG 28 JANUARI 1955 rAGTNA 7 men. ca.n isel- Aat- the- ahrt om; d. eer- ina, ibe- d. am- ;in- HT: EM: ER- uik; EU- gen. EN: a.d Van ing- am« .FT: Quo L1er; dus, iess; spo, ten; 5 54, edo, iress 6, erg ere; De See- Ver- Se- jck; etje, d. eck- Jh«- A.nt- ïate, rter; etje, STus- ïter; Vin- Wil- [oef- ran- De gen- ssel; kner chu- Li- ella, ven; kner een- R,en- lam- rard :1 6, Pit, loff; Wil- Pa- 'ava, ckx; An- 5nij- tam; aire, Ze- Carl nnes iach; ock; 13, Esso Min- Ler- jter; i 10, ptha egh; Alb. 1955 roor: De luis; read. Ca- uyn; >urg# Wi- :en- rnet; Lma- Al- iditlx OP eers; Do IJN: >OJl- vers; Flu- >EN: 2ule« eers; mer- Vell; inny, Vaal, iers; dria, dam. ïyer; Rau- &ma; latia, lten; lisia, Rijn Ldau, hets; Kor- rger; aten, :ken; De Har- Aar- igen- iooy; resa, sree; onie, lano, eek- sma; St a 2, lom- laria >urg, £öss; ^dus, Uns; En 26, naar NO naar 6 v. Car- r N, van naar van naar DNO naar van land met 5ZW ?ong ZO met 3rei- burg a 64 l 23), 3.32 I.2Ü», 4.04 i.35), ibith II.13 i 28) '.18», Visé 11.71 -51 6.09 .22», enlo Vaal ko el. /\v\ Dfloon/^nr»öfi ov. rvr. T?nr_ De DREIGENDE WOORDEN, die aan het begin van deze week in Washing ton en in Peking zijn gesproken naar aanleiding van Formosa, hebben, hoezeer ze te voorzien waren, de wereld plotse ling gealarmeerd. En inderdaad, de situatie die rond Formosa is ontstaan, bergt voldoende elementen in zich om een nieuwe, grote oorlog mogelijk te maken. Maar erg waarschijnlijk lijkt het toch niet, dat communistisch China, voor de keus gesteld als het nu is, een oorlog met het machtige Amerika zal riskeren. De jonge, zich in volle opbouw bevindende economie van communistisch China zou onherstel baar geschaad worden door een oorlog op grote schaal. Bovendien en dat is be langrijker is het twijfelachtig of Peking op het ogenblik in staat zou zijn om al leen, dat is zonder massale Russische hulp, zulk een grote oorlog te voeren. Het is opvallend, dat Moskou langdurig ge zwegen heeft over de situatie die rond Formosa is ontstaan. Eerst Woensdag verhief de „Prawda" zijn stem, om Eisen hower's Congres-verklaring ter zake als „oorlogszuchtig" en als „interventie in China's binnenlandse aangelegenheden" te brandmerken. Moskou was het aan zijn fatsoen tegenover de gehele wereld (niet alleen tegenover China) verplicht dit commentaar te geven maar het blij ft een feit, dat hierin met geen woord steun wordt gegeven aan de oorlogskreten van Tsjoe en Lai. Want het Kremlin heeft zijn degelijke redenen om zijn Pekingse rivaal en bondgenoot niet zomaar aan een ecla tante overwinning te helpen. Het com munistische leiderschap in de wereld zou zodoende immers in discussie gebracht worden en het zou dan wel eens kunnen gebeuren, dat Peking, gesteund door nieuwe Aziatische massa's, de plaats zou gaan innemen, die Moskou tot nu toe in de wereld heeft gehad. Een duideluke oorlog of een duidelijke vrede in dit deel van de wereld komt helemaal niet te pas in de kraam der Russische machthebbers. Zij kunnen er slechts profijt van hebben, dat de huidige troebele en explosieve situatie in dit deel van de wereld zo lang mogelijk blijft voortduren, want alleen op deze wijze kunnen zij, ten koste van de rest van de wereld met inbegrip van China, deze situatie exploiteren. ANT INDERDAAD, oorlog Is niet de enige mogelijkheid om een einde te maken aan de spanning rond Formosa. De andere, redelijke moge lijkheid is immers, dat onderhandelingen worden gevoerd om tot een duidelijke vrede te komen. Er zijn immers heus nog wel andere, meer informele, mogelijk heden dan de door president Eisenhower en deer Nieuw-Zeeland gesuggereerde officiële V.N.-interventie. De twee succes volle bemiddelaars der Geneefse confe rentie: Sir Anthony Eden en de Indiër Krisina Menon zouden opnieuw hun goede diensten kunnen bewijzen En hoe hard Tsioe en Lai dan ook geschreeuwd heeft - nog op dezelfde avond waarop presi- dent Eisenhower zijn verkaring anegde voor het Congres! interventie in wat no binnenlandse aangelegenbeden zal. het lijkt aan geen twijfel onder hevig of Ts.ioe zal tenslotte wel dege.uk op de een of andere wilze een interventie aanvaarden, d.w.z. een zodanige inter ventie. die hem zijn gezicht niet doet verliezen. Want na Eisenhower's verkla ring is het voor Peking zeer duidelük geworden, dat, wat er ook zi.1 van de door de president vaag aangeduide „verwante gebieden", een aanval op Formosa of de Pescadores onherroepelijk oorlog betekent. Tsjoe zal het daarom wèl uit zijn hoofd laten deze eilanden te gaan „bevrijden", al zijn beloften dienaangaande ten sPUf- Een andere vraag is natuurlijk waar hij zal trachten een compensatie te vinden. Al laat Eisenhower dan ook wijselijk in het midden, welke „verwante gebieden" hij als essentieel beschouwt voor de ver dediging van Formosa en de Pescadores, men mag aannemen, dat de V S., hunner zijds er niet aan zullen denken in te grijpen vóórdat de uiterste grens is be reikt. d.w.z. vóórdat Formosa of de Pesca dores onmiddellijk en rechtstreeks wor den aangevallen. Handelen de V S anders, dus treden zij op buiten Formosa of Pescadores, dan zou Tsjoe inderdaad met redelijke kans op succes kunnen beweren, dat hier sprake is van inmenging in een binnenlandse aangelegenheid i.e. in een burgeroorlog. Nóch Formosa nóch de Pescadores hebben echter in de loop van de laatste 60 laar tot China behoord. Japan was de laatste rechtmatige heerser over deze eilanden, totdat het. In 1045. er afstand van deed Ook hierom is de de hevige weerzin verklaarbaar, die Tsjang Kai Sjek aan de dag legt om van welk eiland dan ook afstand te doen Want zijn rechten op de Pescadores en op For mosa zijn maar al te aanvechtbaar. De laatste resten van zijn rük zijn de kleine eilandjes daarbuiten. Als Eisenhower dan inderdaad zal toelaten en dat lijkt waarschijnlijk dat de communistische Chinezen hun bevrijdingswoede koelen op alles wat buiten Formosa en de Pesca dores ligt. dan wordt Tsjar.g in zekere zin ais een koning zonder koninkrijk, een rechteloos man. DE MILITAIRE OVERWINNINGEN, die Tsjoe dus voorlopig nog in het gebied buiten Formosa en de Pesca dores zal kunnen maken zonder meteen een grote oorlog te riskeren, zullen hem In staat l?unnen stellen voorlopig het been strak te houden. Tot zo lang ook kan hij op hoge toon alle interventie blijven afwijzen, in de hoop zijn diploma tieke positie aldus te versterken Maar dan. en op zijn laatst dan. wanneer het zal gaan om „bevrijding" of niet-bevrij- dtng van Formosa en de Pescadores dan zal voor Ts.ioe het moment eekomen zijn om zich aan de conferentietafel tv zetten', in de hoop diplomatieke successen te be halen ter compensatie van de militaire successen op Formosa en de Pescadores, die hij ten onrechte aan z.ijn volk heeft voorgespiegeld. Dan z.al voor Pek.na het moment, gekomen zijn om. einde.r.k met zware argumenten zijn erkenning te eisen als enige wettige Chinese regering. F e i t e 1 ij k heeft Eisenhower, brekend met een politiek van laren deze erken ning reeds gegeven. De definitieve rege ling van de juridische status van zal dan een tweede, ongetwijfeld veel Ingewikkelder, kwestie zün. echter realist genoeg orr in te z hij. wat dit punt betreft, met op diploma tiek succes behoeft te hopen. Ds Martin Haug, dc Evangelische bis schop van Württemberg, heeft een waar schuwing geuit tegen het misbruik maken van de kerk voor politieke doeleinden. Bisschop Haug heeft daarmee ingegrepen in de felle strijd, die onder protestantse kerkleiders in West-Duits-land gaande is over de Duitse herbewapening. Een aanzienlijk aantal dezer kerkleiders vecht sedert geruime tijd verbeten tegen de herbewapening. Een aantal hunner heeft, zich onlangs met een protest tot de Bondsdag gericht. Hun motieven daarbij waren deels van religieuze aard en deels sproten zij voort uit de bezorgdheid, da; de Westelijke bewapening de verdeling van Duitsland zou bestendigen. De vrees daarvoor leeft bij een groot deel der pro testanten des te sterker, daar Oost-Duits- land [n grote meerderheid protestants i° en het traditionele land der Reformatie 's De Evangelische president van de Bonds, dag, dr Gerstenmaier, die zelf een voor stander der bewapening is, heeft er on langs tegen gewaarschuwd, de bezwaren der kerkleiders niet ernstig te nemen. Bisschop Haug heeft thans op do landelijke kerkdag in Stuttgart do vraag opgeworpen of de anti-bewapc ningsactie van vooraanstaande kerk leiders niet het gevaar van een politi sering der kerk en van een misbruik van God» woord met zich brengt. Do kerk mocht, volgens Haug. de vrijheid der politieke meningsvorming in deze kwestie niet beperken. Daarom riep Haug de predikanten op zich bij dit politieke vraagstuk de nodige reserve op te leggen en de eigen verantwoor ding van iedere Evangelische christen ten volle te respecteren. Hef was al leszins mogelijk, zo vond Haug, dat christenen in deze politieke vraagstuk ken tot een verschillend oordeel kwa- (Van onze correspondent) De R. K. Middenstandsvereniging „St. Maarten" te Groningen vierde gisteren in grote luister het'gouden bcstaansfeest. De dag werd ingezet met een plechtige H. Mis, opgedragen door dc hoogeerw. heer P. A. Nierman, deken van Groningen, in de kapel van het Maria Pension. Op de réceptie, welke des middags in Huize Maas werd gehouden, kwamen velen het jubilerende bestuur complimenteren, o.vv. wethouder Hulsman, vele heren geeste lijken uit stad en provincie en afgevaar digden van nagenoeg alle katholieke or ganisaties en verenigingen. Wethouder Hulsman bood in een toe spraak de gelukwensen van het gemeente bestuur aan. Hij wees er op, dat de mid denstand in het handelscentrum Gronin gen een belangrijke plaats inneemt en in de Groningse middenstand weer „St Maarten". Van deze vereniging zijn vele initiatieven uitgegaan, aldus spreker, o.a. de stichting van de Groninger Midden standscentrale. Op dit laatste initiatief wees ook de voorzitter van de Moderne Middenstands bond en van de genoemde centrale, de heer H. Hattuma. Gesproken werd voorts nog door de voorzitter van de Midden standsvereniging „De Hanze" uit Assen, de heer A. van Elshout. door de K.A.R.- voorzitter, de heer G. Medendorp, door de heer G. de Preter namens de afdeling Groningen van de K.V.P., en door de voorzitter van de Christelijke Midden standsvereniging, de heer M. Vogd. Van H. M. de Koningin was een geluks telegram binnengekomen. Des avonds kwamen de leden van „S* Maarten" en genodigden in Huize Maas bijeen. Vóór deze feestelijke bijeenkomsl bracht het R. K. harmoniecorps „St. Jo seph" bestuur en deken Nierman een se renade. Ook op deze avond is in verschii- ende toonaarden hulde en dank gebracht aap de jubilerende vereniging (Van onze correspondent) Tijdens de tweede zittingsdag van de Overijsselse Staten heeft gedeputeerde J M. Rudelsheim (P.v.d.A.) de bezwaren, welke waren geuit tegen de electriciteits- tarieven van de IJsselcentrale, van de hand gewezen. Deze zjjn, zoals bekend, te grote winsten, te grote afschrijvingen en te hoge reserves, waardoor de tarieven niet worden verlaagd. Men houdt echter geen rekening, aldus de heer Rudelsheim, met het verschil tussen het aandelenkapi taal en het werkzame kapitaal van de cen trale. Slechts een-tachtigste van het ge hele kapitaal gestaat uit aandelen. Als er vergelijkingen worden getroffen met andere centrales kan men dit niet doen met een centrale als bijvoorbeeld van Amsterdam, zo vervolgde hij. Amster dam heeft geen hoogspanningsnet behoe ven aan te leggen, zoals de IJsselcentrale, die dit tientallen millioenen heeft gekost. Spreker had 108 landelijke electriciteits- tarieven voor woningen verzameld en hiervan waren slechts twaalf lager dan die van de IJsselcentrale. Ook de in dustriële tarieven kunnen een vergelijking met die van de meeste andere centrales doorstaan. Wanneer de Overijsselse tarie ven inderdaad ondragelijk waren, zou de toeneming van het energieverbruik in Overijssel niet het grootste van het land zijn. De grote afschrijvingen motiveerde spre ker met de mogelijkheid van een conjunc- tuurwijziging en daarbij wees hij er op, dat de Twentse industriëlen, toen zij nog zelf zeggenschap hadden in het enige ja ren bij de IJsselcentrale gekomen Twents Centraal Station, eenzelfde financiële po litiek voerden. Nu zij geen directe invloed meer kunnen uitoefenen, komen zij met scherpe critiek. De heer Engelbertink (K.V.P.) deelde mee, dat het overgrote deel van de K.V.P. fractie achter het tot dusver door de IJsselcentrale gevoerde beleid staat. De heer Jouwsma (C.H.) kwam met vraag, wat er zou worden gezegd, als een particulier bedrijf anderhalf maal het aandelenkapitaal aan winst maakte. Het is niet allemaal zo vrolijk rond de IJssel centrale, zei voorts de heer Kranenburg. Enschede heeft en enorme schuld bij de centrale, omdat het. weigert de verhoging 1952 te betalen. De schuld is zo groot, dat een particulier in die omstandigheden reeds lang failliet zou zijn. Spreker oleef bij zijn bezwaren tegen de conjunctuur- reserve, met de opmerking daarbij, dat de fiscus een dergelijke grote reserve bij een particulier bedrijf nooit zou toestaan De IJsselcentrale ts als semi-overheidsbedrijf juist steviger gefundeerd, zo besloot hij. In zijn antwoord liet gedeputeerde Ru delsheim als mogelijkheden open: thans de tarieven verlagen en bij een dalende con junctuur tot een nieuw niveau brengen, of de huidige tarieven handhaven met de zekerheid, dat er een appeltje voor de dorst is. Hij bevestigde, dat Enschede een grote schuld heeft, maar Het in het mid den of het niet bij machte is om te beta len. De IJsselcentrale zou de kraan eun- nen dichtdraaien, om het zo te zeggen. „Waarom gebeurt dat. dan niet?", onder- Duizenden meeuwen, eenden en andere zeevogels, overdekt met olie, drijven halfdood naar het strand van de Noord- friese eilanden Sylt en Arum. Hun veren zitten zo vol olie. dat zij zich niet meer kunnen bewegen. De vogels zijn ten dode opgeschreven. De olie is afkomstig van de leegge pompte Deense tankboot „Gerd Maersk", die voor de Elbemond aan de grond liep. Een hoeveelheid van 6.000 ton olie vormt een „olietapijt" van ongeveer 1.600 vier kante kilometer, dat in de nacht van Woensdag op Donderdag Sylt en Arum bereikte. De oliestank op de eilanden is bijna ondraaglijk. De Belgische luchtstrijdkrachten zullen binnenkort worden uitgerust met toestel len van hét type F 84 F-Thunderstreak, die de Thunderiet zullen vervangen als mede de Thunderflash. een verkennings vliegtuig Deze supersonische vliegtuigen hebben een kruissnelheid van 900 km. en kunnen een maximum snelheid van 1150 km. bereiken. Het vliegbereik is 4000 km en het plafond 17-000 meter. De bewape ning bestaat uit. zes mitrailleurs, 24 raket ten, twee bommen van 1000 pond en«na- palbommen Met 823 passagiers aan boord is de „Willem Ruys" van de Rotterdamse Lloyd gisteren omstreeks half twaa'f in Rotterdam binnengelopen Aan boord bevond zich o.a de heer M Kartono, tot voor kort hoofd van 't kantoor Djakarta van de Indonesische Immigratiedienst, die onlangs is benoemd tot hoofd van de af deling visa en paspoorten van het Indon. Hoge Commissariaat te Den Haag Tijdens een kort gesprek verklaarde de heer Kartono ons dat vertraging by het uitreiken van visa veelal zijn oorzaak vond in het feit. dat de aanvragen te laat werden ingediend of dat de gegadigden niet voldeden aan de gestelde eisen. Natuurlijk hebben de deskundigen, die kunnen helpen by de opbouw van het land, de meeste kans, hoewel een bepaald totaal-aantal niet mag worden overschre den, aldus de heer Kartono Aan boord bevond zich ook de Eerw. Zuster H. A Klerx, Algemeen Overste van de Zusters Franciscanessen (St. Elisabeth-Stichting te Breda), die een inspectiereis van twee maanden door Indonesië heeft gemaakt, en daar speciaal de ziekenhuizen van de orde bezocht. Haar indrukken? Het was er best in orde, alleen heeft men te kam pen met een tekort aan arbeidskrachten Ze vertelde dat er plannen zijn in Medan een noviciaat op te richten, waar echter ook leken-verpïe^gsters kunnen worden opgeleid Het natuurschoon had grote in- druk op haar gemaakt en bijzondere moeilijkheden had zij niet ondervonden. brak de heer Kranenburg. „Omdat we het algemeen belang dienen", repliceerde de heer Rudelsheim, die er tot slot nog op wees, dt ook particuliere bedrijven wel grote reserves kunnen vormen. Dat de reserveringen van de IJsselcentrale goed deels door de industrieën moeten worden gedragen kon hij niet onbillijk vinden, daar zij steeds meer energie vragen (75 procent). Bij een laagconjunctuur is de gehele outillage echter niet meer renda bel. Het laatste woord is over deze kwestie zeker niet gesproken, want de heer Ru delsheim zegde de gevraagde electrici- teitsnota toe, zodat het vervolg in de zomerzitting mag worden verwacht. Credietverlening aau getroffen bedrijven Het overleg tussen het ministerie van Landbouw, Visserij en voedselvoorzie ning en de bankinstellingen over de cre dietverlening aan de in Augustus jl. door wateroverlast getroffen bedrijven in het Noord-Oosten van ons land heeft geleid tot een overeenkomst, waardoor thans kan worden begonnen aan het verstrek ken van credieten. Zoals men weet heeft de overheid toe gezegd, dat zij in deze „wateroverlast"- gevallen hulp zou verlenen door het op nemen van financieringscredieten via de normale bankinstellingen te vergemakke lijken door credietfaciliteiten. Eerstdaags zullen de provinciale voedselcommissa- rissen, onder wier leiding de schade door wateroverlast is opgenomen en het te verstrekken crediet is vastgesteld, zich met de voor deze regeling in aanmerking komende land- en tuinbouwers in ver binding stellen om uitvoering aan deze wijze van hulpverlenen te geven. AMSTERDAM. Doet. psychologie mej. C. Termos; doet. Nederlands A. Zoutewelle; doet. scheikunde S. Tijssen en A. Dekker; doet. wis kunde de heer S. Groenman en cand. wis- en natuurk. R Bleekrode, J. van Brummelen en J. Koekoek. Dc Bank of England heeft gisteren het officiële disconto-tarief verhoogd van 3 tot 3,5 pet. Het tarief was sinds Mei j.l. onveranderd gebleven. De verhoging van het disconto werd reeds vrij algemeen verwacht. Sommige financiële kringen hadden op een scher pere verhoging gerekend. De wijziging van het disconto heeft op de verschillende markten geen opwinding veroorzaakt Bepaalde kringen waren van mening, daj, een sterkere verhoging dan met een half procent verwacht had mogen wor den en wel een verhoging met 1 pet tot 4 pet. In de regel bedragen de verande ringen van het bankdisconto 1 pet in op gaande richting en pet in een neder- waartse richting. Gezien de geringe omvang veroorzaak te de verhoging op de beurs geen opwin ding. Britse staatsfondsen waren gedu rende de laatste weken reeds gemakke lijk gedisponeerd op de verwachting van de stijging van het disconto. Zij liepen dan ook gisteren slechts een kleinigheid terug. Een officiële woordvoerder van de Bank of England noemde de verhoging een waarschuwingssignaal tegen inflatio- nistische tendenzen. Hij wees er op, dat in November j.l. de president van de Bank of England en de minister van financiën reeds aandacht hadden gevestigd op het gevaar van inflatie. Het bankdisconto beinvloedt direct slechts de rente voor geld op korte ter mijn, doch indirect is de invloed van het disconto dikwijls van grotere omvang. Een andere aanleiding tot de verhoging van het Britse disconto moet worden ge zocht in dc verzwakking van de positie van het pond sterling gedurende de laat ste tijd. In Mei van het vorige jaar leidde dc krachtige positie, welke het pond sterling toen innam en de geld stroom, die Londen binnen vloeide tot een verlaging van het disconto. Sinds kort is de situatie gewijzigd, pond sterling duurt reeds langer dan over eenkomstig het seizoen te verwachten zou zijn. Januari is zelfs gewoonlijk de beste maand en naar alle waarschijnlijkheid zal de Bank of England de laatste tijd wel in beperkte mate steun hebben moeten verlenen. De hogere rentevoet, welke op een Door de Northwestern and Pacific Hy potheekbank zijn in de eerste zes maanden van het lopende boekjaar (eindigend op 30 Juni 1955) zes vaste goederen met een boekwaarde van 40.034 verkocht voor 120.925. Bij de Tweede Northwestern werden vier vaste goederen met een boek waarde van 28.000 verkocht voor 68.001' De som van huren en interest in de eers'e zes maanden is bjj beide maatschappijen iets bjj de overeenkomstige periode van het vorige jaar ten achter gebleven, doch dit zegt nog niets omtrent de uitkomsten over het gehele jaar. Het bestuur is voornemens zijn politiek tot geleidelijke verkoop van 't onroerend goed voort te zetten, aldus werd meege deeld in antwoord op een opmerking van een der aandeelhouders, die er op wees, dat vast goed met een netto boekwaarde van 280.000 in het afgelopen jaar een netto-opbrengst (na aftrek van exploi tatiekosten en belastingen) gaf van 96.000, d.i. 34 pet van de boekwaarde Is het bij een dergelijk rendement wel interessant om met de verkoop van vast goed door te gaan. zo werd gevraagd, te meer daar een belangrijk deel van de ver koopopbrengst. aan de fiscus moet worden afgedragen. Het bestuur woerde hiertegenover aan, dat een hypotheekbank eigenlijt- geen onroe rend goed moet bezitten. Dit wijst op stroppen in het verleden. Het aanhoud-v van de farms brengt bovendien risico s mee. Op het ogenblik zyn de grote inkom sten uit de tarwefarms wel aantrekkelijk, maar men heeft ook andere tijden ge kend. De opbrengsten uit de verkoop van onroerend goed worden herbelegd in 6% rentende hypotheken waarbij erop wordt gelet, dat de opbrengst ongeveer opweegt tegen de inkomsten die in het verleden uit de vaste goederen werden getrokken Bij verkoop van onroerend goed worden de mineral rights gereserveerd. Er is echter tot dusver geen enkele aanwij zing, dat aan deze rights een zekere waarde kan worden toegekend. Met inbegrip van een onttrekking aan de dividendreserve (bij de Eerste North western 3,7 pet en bij de Tweede North western 7,4 pet) keren beide mijen over het afgelopen boekjaar een dividend van 16 pet uit Gevraagd of het in de bedoeling ligt de dividenden ook in de toekomst gelijk te schakelen, antwoordde de voor zitter ontkennend. De dividenden zullen van de resultaten afhangen. Anderzijds verklaarde het bestuur zich wel voor stander van dividendstabilisatie. In de post deelnemingen die met 5.468 op de balans van de Northwestern voor komt, zit geen belangrijke reserve. De reserve voor diverse doeleinden is voor het overgrote deel als een vrije reserve te beschouwen. De Mij heeft zich door reser vering tegen alle voorzienbare risico's gedekt, doch het bestuur wilde zich daar om nog niet vastleggen in de toekomst geen verdere reserveringen te verrichten. Over de hangende belastinggeschillen valt na hetgeen hierover in het jaarverslag is medegedeeld, niets naders te rapporteren- discontoverhoging volgt heeft de neiging buitenlands geld aan te trekken, hetgeen een steun voor het pond sterling betekent. In de herfst van het vorige jaar zette reeds een stijging van de rentevoet te Londen in mede als gevolg van een soortgelijke stijging in New York. In New York is het niveau echter weer gedaald, zodat Londen relatief dus reeds een grotere aantrekkingskracht ging uit oefenen op buitenlands geld. Om tech nische redenen bleek deze aantrekkings kracht echter niet groot genoeg te zijn. Gelijk met de stijging van de rentevoet in anticipatie op de discontoverho ging ontwikkelde zich een daling van de noteringen voor schatkistpapier en an der kortlopend papier. Men Is nu eenmaal wel geneigd te kopen op een gedaalde markt, maar niet op een dalende markt. Door de beslissing van de Bank of Eng land is nu een einde gekomen aan een onzekerheid, hetgeen een gevoel van op luchting in kringen van de Londense ef fectenbeurs heeft teweeg gebracht. In de valutahandel gelooft men, dat de sterling-dollar koers alweer over het dieptepunt heen is. Korte belegging zoe kende middelen komen thans uit verschil lende richtingen Londen binnen, m.n. uit Amerika, Nederland en België, aangetrok ken door de betrekkelijk hoge opbreng sten. Deze beweging trad vorige week voor het eerst aan het licht, weerspiegeld in een scherpe vermindering van het dis conto op termijndollars, te wijten naar men aanneemt aan verkopen van drie maands dollars tegen aankopen van loco- sterling. Bovendien zijn sommige handelaren van mening, dat het herstel van het pond sterling steun zal ondervinden van het jongste herstel op de markt voor staats fondsen. De zwakke stemming, welke de ze markt tot voor kort kenmerkte, als mede de vrees voor een stijging van het bankdisconto, kunnen bepaalde buiten landse beleggers wel hebben afgeschrikt. (Van onze correspondent) Ter gelegenheid van het tienjarig her denken van de bevrijding heeft men in Arnhem plannen op 5 een grootse optocht te organiseren. De Arnhemse kunstenaar Hendrik Valk heeft hiervoor een spectaculair ontwerp gereed. Tevens zal in de avond van de 5e Mei een bevrijdingscantate worden uitge voerd waarvoor het gemeentebestuur van Arnhem aan de jonge componist Herman Strategier en de letterkundige Jan Engel man opdracht werd verleend. Deze can tate wordt thans door de verschillende Arnhemse zangkoren ingestudeerd door de heer Smit uit Utrecht. De uitvoering geschiedt met medewer king van het Gelders Orkest Het geheel zal onder leiding staan van Herman Stra tegier. (Van onze correspondent) De commandant 52 RI btf de 5e divisie, gelegerd te Schalkhaar kolonel D. Blan ken van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" is met ingang van 1 Fe bruari a.s. benoemd tot inspecteur der Nationale Reserve. Als zodanig volgt bij de kolonel der infanterie W. van Hinte op, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de militaire dienst gaat verlaten Kolonel Blanken was bij de 7 December- divisie o.m. bataljons- en brigadecomman dant in Indië. In Nederland was hij regi ments-commandant van „Prinses Irene' en daarna commandant van het (parate; 42e regiment infanterie, terwijl hij tevens garnizoenscommandant in Assen was. Op 1 November j.l, werd de thans 56-jarige kolonel Blanken benoemd tot commandant van het 52e regiment infanterie te Schalk haar. Gezien het daartoe door mr G. C. D baron van Hardenbroek gedaan verzoek, om. in verband met de toeneming der ge zamenlijke werkzaamheden, verbonden aan het vervullen van de functies van Grootmeester van Harer Majesteits huis, van haar opperceremoniemeester en van haar thesaurier, te worden ontheven van de functie van opperceremoniemeester, en overwegende, dat Hare Majesteit haar ad judant-generaal i.b.d., vice-admiraal b.d N. A. Rost van Tonningen, nader aan haar huis wil verbinden, heeft Hare Majesteit de Koningin, bij Koninklijk Besluit van 2,5 Januari, met ingang van 1 Februari 1955, op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan mr G. C. D. baron van Har denbroek als haar opperceremoniemeester, onder dankbetuiging voor de vele en be langrijke diensten door hem, in deze func tie, aan Hare Majesteit en haar huis be wezen! de oud-chef van haar militaire huis, de adjudant-generaal i.b.d-, vice-ad miraal b.d. N. A. Rost van Tonningen, be noemd tot haar opperceremoniemeester. Gistermid.dag is voor de eerste keer een straalvliegtuig op de nieuwe startbaan op Ypenburg geland. Om 14 30 uur arriveerde een Thunderjet van het type F-84, In ge- bru k bij de Kon. Ned. Luchtmacht, die van de basis Volkel was overgevlogen. Vliegtuigen van genoemd type worden door Avio-Diepen, zoals bekend, in onder houd genomen. Tot op heden werden deze toestellen naar de weg op Ypenburg ver voerd. De proefvluchten zullen voortaan ook van Ypenburg af worden gehouden. De minister van O. K. en W. heeft de onlangs door hem ter beschikking gestel de studiebeurs voor een toneelschrijver toegekend aan Cas Baas. De minister heeft voorts aan Ed. Hoor- nik en Hans Tiemeijer opdrachten ver leend tot het schrijven van een avond vullend toneelstuk. Het ligt in de bedoeling nog enige op drachten te verlenen. De commissie, die de minister omtrent de toekenning van de studiebeurs en het verlenen van de opdrachten van advies diende is als volgt samengesteld: dr V. E. van Vriesland, lid en voorzitter; Anna Blaman. Bob de Lange, Joh. de Meester, Paul Steenbergen, Fred. Sterneberg, Hans Tobi en Rob de Vries, allen leden en H. J. Michael, secretaris. De Haagsche Comedie zal Zaterdag avond 5 Februari in de koninklijke schouwburg de première geven van „De huzaren" van P. A. Breal. Regie: Paul Steenbergen, Woensdag is liet een grote dag voor de Bredase St. Joost-Academie. Mef een plechtige Hoogmis, gecelebreerd door Mgr Baeten en met eeii rede van prol. Granpré Molière viert men dan het feest van de opening van het nieuwe gebouw aan de St. Jansstraat. Een nieuw gebouw is dit rond een ruime binnenplaats gebouwde complex overigens niet De grondslag ervan werd in de 16e eeuw gelegd door een adellijk n^tr' 9crum geheten. Daarna beleefde een riike geschiedenis. Nog in ?a„afgebrand werd het geres- ..en a's Statenhuis gebruikt voor allerlei diensten ten behoeve van de Sta- Y®n nd' Daarna woonde er de Engelse ambassadeur, er huisde een Jê- zuitencoliege in, het deed dienst als he renhuis, als kazerné en tenslotte als wees huis. In deze laatste functie kennen de hui dige Bredanaars het grote gebouw, welks binnenhof men betreedt via een inrijpoort. Het was nogal vervallen toen het in 1653 aan de St. Joost-Academie werd toege wezen. Maar dank zij de subsidies van Rijk en Gemeente, de organisatorische Kwaliteiten van de huidige directeur, de heer G. Slee, en het restauratieplan van de architect, Ir W. van Dael, is het ge bouw deels gerestaureerd, deels verfrist e^ouVernieuwd tot een uniek academiege- Kijkje op de binnenplaats van het gerestaureerde gebouw der St. Joos'- Academie te Breda. In de provincie Groningen is een be langwekkend initiatief genomen, nl een opleidingsinstituut voor harmonie en fan farecorpsen, welk instituut reeds met zijn scholing is begonnen. Op verschil lende plaatsen in de provincie worden cursussen gegeven, waar onder bevoegde leiding adspirant-leden en leden van ge- orgarflseerde muziekverenigingen een grondige opleiding krijgen in de theorie van de muziek en de practijk van hun in strument. Alle bonden, verenigingen of federaties van muziekverenigingen zijn in dit instituut vertegenwoordigd. Het in stituut heeft aan alle gemeenten in de provincie een bijdrage per corps ge vraagd. B. en W. van Groningen stellen de Raad voor deze bijdrage te verlenen en bovendien de corpsen een subsidie te geven van 300 tot 500 gulden. De Ned. Bank, Bureau Certificatie, brengt onder de aandacht van belangheb benden. dat zij de onderstaande medede ling heeft ontvangen van de Nederlandse Ambassade in Washington: „Claims for return of vested property moeten vóór 9 Februari a.s. bij het Office of Alien Pro perty, Claims Branch, Weshington 25 D C., ,z^n 'nSediend. Indien het niet mo gelijk is, dit vóór die datum op een for mulier A.P C.-1 A te doen, dient in elk geval een aanmelding per brief plaats te vinden, waarin de aard van de betrokken vermogensbestanddelen zoveel mogelijk dient te worden omschreven en verder de beschikbare gegevens omtrent de recht hebbende dienen te worden vermeld. Hierna dient dan vóór 9 Maart a s. een formulier A.P.C.-l A te worden ingezon- a?' Seen aanmelding in briefvorm voor 9 Februari heeft plaats gevonden, wordt een formulier A.P.C.-l A, ook indien dit voor 9 Maart binnenkomt, echter niet meer in behandeling genomen". De formulieren A.P.C.-1A moeten vóór 1 Februari a.s. door het Bureau Certifica tie Oude Turfmarkt 127 zijn ontvangen. Anaconda Copper heeft bekend ge maakt, dat met ingang van 28 Januari de koperprijs voor binnenlandse verbruikers verhoogd zal worden van 30 tot 33 $-cent per pound. loonsmelterijen hebben ogen blikkelijk dit voorbeeld gevolgd, doch an. dere verkopers hebben verklaard hun be slissing nog even uit te stellen tot Vrij dag, weer andere gaven er de voorkeur aan met een prijsverhoging te wachten tot 1 Februari, welke datum meer ge schikt werd geacht. De architect is er werkelijk in ge slaagd de imposante bouwvormen in het nog uit de 16e eeuw daterend trapnenge- welf en de antieke zolderruimten harmo nisch in te passen in een geheel, dal ruimtelijk helder, strak van lijn en mo dern is. En dat voldoet aan de hoogste eisen welke men aan een opleidingsin stituut voor beeldende kunst mag stellen. Het is onze lezers ongetwijfeld bekend, dat het begrip beeldende kunsten bij de St. Joost-Academie meer omvat dari te kenen, schilderen, beeldhouwen en bouw kunst. Niet alleen doceert men daar alle practische vakken, die in de moderne in dustriële behoefte aan artistieke ontwer pen tegemoet komen als publiciteit, foto kunst, mode-ontwerpen, binnenhuis archi tectuur etc., men heeft er bovendien ruime aandacht voor een gedegen gees telijke vorming, die het onderwijs een spe cifiek christelijk stempel geeft. Drie en twintig docenten zijn aan de St. Joost-Academie verbonden. Er zijn momenteel 99 dagleerlingen, 55 avondleer lingen en bovendien tientallen liefhebbers, die op Woensdag en Zaterdag louter voor hun genoegen lessen in het door hen ge kozen vak bijwonen. Voor dit alles was de accomodatie, verspreid over verschil lende punten in Breda al lang totaal on voldoende. De snelle uitgroei van de schooi, die m een klein atelier achter de St. Joost-ta- pel begon (vandaar de naam St. Joost- Academie) en die in 1949 een oude lage re school tot hoofdgebouw kreeg maak e een nieuwe behuizing noodzakelijk. En die heeft men dan thans in het gerestaureer de Burgerweeshuis gevonden. Ir van Dael bouwde aan de binnenhof, tussen de hoofdvleugel rechts en het oude koetshuis links, een nieuw gedeelte, waar het sanitair en o.a. een uiterst modern ge outilleerde fotoafdeling zijn ondergebracht. In de hoofdvleugel bevinden zich de grote zalen voor de vrije kunsten, voor mode enz., alles zeer ruim en helder licht. En toch met iets van de sfeer van een vor stelijk antiek herenhuis, dat 't hier wer ken voor de St. Joost-leerlingen een by- zondere charme moet geven. Tal van bijzonderheden, een paar „lo ges" om afgestudeerden tot tydeiyk ate lier te dienen, een plein-air atelier, een drukkerij, een deels door glas afgescherm de plantentuin enz. geven de St. Joost- academie mogelijkheden, die tot dusver niet aanwezig waren. Voor deze school mag Februari 1955 waarlijk als een mijlpaal gelden. Andermaal heeft Eugene Ormandy het Concertgebouwpubliek laten genieten van zyn briljante kwaliteiten; maar hij heeft tevens de neiging verraden om wel eens wat te vlot over zijn partituren heen te snellen. Dit niet name in de ouverture Leonore III. Er ontbrak tittel noch iota aan en de hele ouverture haar plattegrond, haar bouwmateriaal werd voor ons opgetrokken, overzichtelijk als een warenhuis van beton en glas. Maar het warenhuis bleef leeg. want de geest die Beethoven tot Beethoven maakt ontbrak. De derde Leonore-ouverture is eigen lijk zo n ontzaggelijk moeilijk werk om dat de volksvoorkeur er een parade-stuk van gemaakt heeft, terwijl de uitvoering w!SL"let ln ee,n-parade mag ontaarden. anneer men, luisterend, opeens de pro fan gedachte krygt dat die trompet op- e-gang eigenlijk een flauw trucje is. dan klopt er iets niet met de uitvoering. Dan hoort de dirigent zélf niet anders meer dan een trucje in het bevrydings-signaal, en heeft hij ons en zichzelf vervreemd va.t? de felle dramatiek en elementaire vrijheidsdrang uit Beethoven's Napoleon tische wereld. Gezegd moet intussen worden dat Or mandy aan de pathetiek van Tsjaikows- ki's vierde symphonie. na de pauze, meer de vrije teugel liet, al ligt het klare, voortvarende hem van nature misschien het beste De klare, voortvarende „sym phonie classique" van Prokofjew werd in elk geval het geslaagdste onderdeel van het programma. De verbiedende ge nialiteit van dit jonge werk. dat zelfs in zyn révérences voor de Rococo zo ver rassend modern en oorspronkelijk weet te zyn, kwam in Ormandy's tintelende weergave volkomen tot haar recht. Hoevee) grover en eigenlijk platvloer ser is daarnaast dan weer een muzikan tenstuk als Hindemith's „Concertmuziek voor strijkorkest en koperblazers", dat eveneens op het programma prykte! De programma-toelichting vestigde de aandacht volkomen juist overigens op de sociale prae- misses van Hindewiths' kunst. Zonder ro mantische of aristocratische „ivoren- toorderij" wil hij spontane speelmuziek creëren, waar iedereen ongecompliceerd op inhaken kan. Dat moet de kloof tussen componist en publiek overbruggen, meent hij. Maar het tragicomische is dat het door snee-publiek, althans in ons land, op weinig grote, eigentijdse componisten zo negatief reageert als op Hindemith. Zy die zich voor een Bartok, Honegger, en niet te vergeten Prokofjew. nog wel eens gewonnen geven, wenden zich af van Hindemith's ad absurdum doorgevoerde anti-emotionalisme en zyn burgerhjk- Duitse gedaver van vette koperblazers; we) jammer is om de positieve waarden die hij eveneens bezit en waar 't publiek deswege van verstoken blijft. Een feit is in elk geval dat ook in deze concertmu ziek op. 50 aardige, begaafde, frisse mo menten voorkomen en dat Ormandy zich met animo inspande om die zo gunstig mogelijk te exponeren. H. N. Het Tweede-Kamerlid de heer Vondeling heeft de minister van Economische Zaken gevraagd, of hü er zich van heeft over tuigd, of de prijsverhoging van krantenpa pier op 1 Januari j.l- geUjk is aan de stij ging van de kostprijs van in Nederland gemaakt papier gedurende de laatste vier maanden. Waarop berust de mening, al dus de heer Vondeling dat de jongste loonsverhoging niet in de prüs is gecalcu leerd?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7