Culturele achterstand inhalen Stichting tot opgravingen Nabije Oosten opgericht Herdenking gouden priester feest mgr P. Giobbe VERLIEFDE JONGEDAMES DOKEN ONDER LENTEHOEDEN tijdejts overstromingen Heftige obstructie van socialisten en communisten TEN ONRECHTE VEEL TELEURSTELLING OVER VERENIGDE NATIES I O M Kapitaal van drie millioen gulden nodig Van rente jaarli 111 expedities Basiliek Oudenbosch dient hersteld Pontificale H. Mis in Haagse dekenale kerk koffie Zeventig ton gesmokkeld Politie moest een handje helpen Het wetsontwerp beperking cadeaustelsel TERREUR IN WEST- JAVA Verkiezingen voor de Eerste Kamer 25 stemmingen in Franse Nat. Vergadering Strijd tegen geringe hulp aan bijz. onderwijs Mr Vein Kleffens (voorzitter Algemene Vergadering) in Den Haag: Bedenkelijke achterstand van Europa Oud-voorzitter van voetbalclub in arrest ZATERDAG 29 JANUARI 1955 PAGINA 3 Eerst naar Ir ah Hiaten opvullen Het bestuur Conclusie deskundigen-rapport Bende in Dusseldorp berecht „SIBAJAK" VERTROK EEN UUR TE LAAT EVEN SCHEREN: 10,7 sec. Adres aan Tweede Kamer Oranje strohoed. Model Maria Christians. Nare geschiedenis Verdacht van verduistering verenigingskas MEISJES IN HENGELO STAKEN VERDER (Van onze Amsterdamse redactie) OP INITIATIEF van prof. dr P. van der Meer O.P., hoogleraar in de geschiedenis en archeologie van 't Nabije Oosten aan de Amsterdamse universiteit is opgericht de „Neder landse Stichting tot opgravingen in het Nabij Oosten". Het ligt in de bedoeling van deze stichting Nederland, dat er altijd prat op gaat een cultuurland te zijn, doch tot nu toe volledig tekort is geschoten bij het doen van onder zoekingen in die landen, waar die cul tuur zeer waarschijnlijk haar oor sprong heeft gevonden in tegenstel ling tot andere kleine beschaafde lan den, die wel deelnamen aan de wed ijver om ter plaatse de geschiedenis van de grijze oudheid te bestuderen zijn aandeel in deze opgravingen te doen hebben. De stichting heeft becij ferd, dat een fondskapitaal van drie millioen gulden hiervoor nodig is. Zij kan dan de meest begaafde studenten in de archeologie aantrekken, studen ten, die tot nu toe hun heil in het bui tenland moesten zoeken, omdat zij hier geen bestaanszekerheid hadden en dus voor ons land verloren gingen en weg gaan, waardoor mede de oude roem, die wij op het gebied van de studie van Oosterse talen en culturen bezitten, eveneens dreigt te tanen. Van de rente van het kapitaal hoopt de stichting jaarlijks 'n goed geoutilleerde opgravingsexpeditie uit te zenden, welke 60 mille zal kosten. Als het enigszins kan, wil prof. Van der Meer O.P. reeds volgend jaar beginnen en wel in Irak, het oude potanië. waar de oudste culturen „gebo ren" werden. Daarna denkt de stichting in tal van andere landen, zoals Iran, Syrië, Libanon. Jordanië, Palestina, Arabië en in Klein-Azië aan het werk te kunnen gaan. Overal verleent men gaarne zijn medewerking door het geven van concessies, vooral aan een klein lar.d als het onze. omdat van een mogendheid als Nederland geen politieke bijbedoelin gen te vrezen zijn. Prof. Van der Meer O.P. is de juiste mening toegedaan, dat de te verstrekken gelden niet jeheel a fonds perdu worden verstrekt, want de uit te sturen expedities zullen een grote goodwill" kweken, waarvan handel en industrie zeker profijt zullen trekken. De wetenschappelijke stat welkezal worden uitgestuurd behoeft niet g te zijn dan vier tot acht man; werklui voor de opgravingen huurt men ter plaatse. Voor het uitwerken van de talrijke ge gevens heeft men natuurlijk veel meer mensen nodig, maar dezen kan men in ons land recruteren, daar een groot deel van het materiaal mee naar huis geno men mag worden, terwijl men van de rest foto's kan maken. Het is van belang, dat de stichting blijvend opgravingen zal kunnen laten verrichten en daarom is een basiskapitaal zo dringend nodig. Prof. Van der Meer O.P. hoopt, dat de Nederlandse „captains of industry" het voorbeeld van hun grote buitenlandse collega's, die er van doordrongen zijn, dat het materiële opeenhopen van geld geen zin heeft als niet tevens op geestelijk- cultureel gebied 'n soortgelijke prestatie tot stand gebracht wordt, zullen willen volgen en de stichting in ruime mate zullen steunen, hetzij door grote giften, hetzij door belangrijke jaarlijkse dotaties. De wetenschappelijke wereld zal met de resultaten van de expedities, welke door publicaties grote bekendheid kunnen krijgen, ten zeerste zijn gebaat, omdat de opgravingen waarschijnlijk hiaten in da oudste geschiedenis zullen kunnen op vullen. Naast prof. Van der Meer O.P. hebben in het bestuur zitting de hoogleraren prof. dr P. A. H. de Boer uit Leiden, prof. dr W. H. Gispen en prof. dr C. H Hulst uit Amsterdam, prof. dr J. F. M. Huplst uit Amsterdam, prof. dr J. F. M. van der Ploeg uit Nijmegen en de heren prof. mr dr N. W. Posthumus, directeur van de Leidse uitgeverij E J. Brill, Sidney J. v. d. Bergh (Unilever) uit Wassenaar, mr H. J. F. Heyman. Rotter dams advocaat en procureur (secretaris), mr H. van Riel uit Den Haag, lid van de Zuidhollandse Gedeputeerde Staten (pen ningmeester) en jhr S. G. van Weede, uit Amsterdam (2e secretaris-penningm.) Er is een uitgebreid erecomité ge vormd. waarin o.a. zitting hebben ge nomen de gezant in Teheran, de vice- voorzitter van de Raad van State en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de burgemeesters van Amster dam en Rotterdam, de directeuren van het Rijksmuseum en het Leidse museum voor Oudheidkunde, de directeuren van de Amsterdamse Bank-Incassobank en van de Rotterdamsche Bank en vooraan staande figuren uit universiteitskringen. (Van onze correspondent) De basiliek van Oudenbosch dient te worden hersteld, daar haar architecto nische en geestelijke waarde veel groter is dan men vroeger had gedacht. Dit werd geconcludeerd door de commissie van deskundigen, samengesteld uit ir H. J. W. Thunnissen uit Den Haag, ir C. Geenen uit Eindhoven, ir G. M. Leeuwen berg uit Utrecht en prof. ir Granpré Molière uit Doorwerth. Het uitvoerige rapport, dat door deze heren werd opge steld zal dezer dagen aan de Stichting Behoud Basiliek Oudenbosch worden voorgelegd. Het gehele Nederlandse Hoogwaardige Episcopaat was vanmorgen verenigd in de dekenale kerk van de H. Jacobus de Meerdere aan de Parkstraat te Den Haag 0111 de pontificale Hoogmis bij te wonen, welke de Nuntius-Internuntius bij bet Nederlandse Hof, Z. H. Exc. Mgr Paolo Giobbe, opdroeg ter gelegenheid van zijn gouden priesterjubileum. Hel was vandaag de beurt van de Nederlandse Katholieken om dit jubileum te vieren, dat op de eigenlijke feestdag 4 December j.l. in Rome is gevierd, waar Mgr Giobbe toen verbleef. Behalve de vijf Bisschoppen bevonden zich in de kerk nog vele andere kerkelijke hoogwaardigheids bekleders, ministers, leden van de Raad van State, van de Staten-Generaal, van het Corps Diplomatique en afgevaardigden van vele verenigingen en organisaties. Toen mgr Giobbe de op eenvoudige, maar smaakvolle wijze met enige palmen versierde kerk binnen trad, zette het pa rochiële zangkoor, onder leiding van zijn directeur-organist. Johan Schmitz, het „Ecce Sacerdos" in De gouden jubilaris werd geassisteerd door mgr W. J. Pompe, deken van Den Haag. als presbyter-assis- tens. Troondiakens waren mgr H. J. J- van Hussen. directeur van het Nationaal bureau van de Pauselijke Missie-actie en Een smokkelbende, die in 1952 via El- ten meer dan zeventig ton koffie uit Ne derland naar Duitsland heeft gebracht, is gisteren door de Düsseldorpse rechtbank berecht. De bende zag kans twaalf keer koffie over de grens te brengen en daarbij de Wcstduilse minister van financiën negenhonderdduizend mark te onthouden. Zij had Britse auto's, uniformen en papie ren kunnen krijgen, doordat een Engelse officier mede in het complot was. De statenloze vroegere Roemeen Bruno W werd als een lid der bende tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld; twee andere smokkelaars kregen voor waardelijke straffen en hoge geldboeten. De hoofdleiders van de bende heeft men evenwel niet kunnen grijpen Vermoed wordt, dat zij naar België zijn uitgeweken Een kapper uit Roermond, de heer Henri Pasage, is er gisteren in ge slaagd het record snelscheren, dat sinds het najaar van 1954 met 11 sec. op naam stond van een collega in Heerlen, de 18-jarige Peter Hei dens, te verbeteren met 0.3 seconde en dus te brengen op 10.7 sec. De Roermondse kapper heeft al tweemaal het record gehouden, n.l. op 25 Augustus 1954 met 25 sec. en op 24 September met 12 sec. Tij dens de training voor de recordver betering heeft de Roermondse kap per gemiddeld 10.4 sec. nodig gehad om iemand te scheren. m tien minuten over half zes gistermid dag is de „Sibajak" van de Rotterdamse Llo.vd met ruim duizend emigranten naar Austra lië vertrokken. Vóór het zover was, moesten ech ter eerst enkele amoreu- ze verwikkelingen tot klaarheid worden ge bracht en moest zelfs de politie een handje helpen 0111 enkele jongedames, die meer heil zagen in de liefde dan in het verre en onbekende Australië, de loopplank te doen be klimmen. Allereerst was daar de dochter van het Delftse gezin W„ die al enige lijd verkering had met een Hagenaar en die de avond voor het vertrek 3e benen nam. Om toch vooral niet de schijn te wekken, dat hij er iets van af wist, kwam de Haagse vrijer dezelfde avond belangstellend in formeren, hoe het met de dochter ging Ook bij de politie deed deze 27-jari- ge Hagenaar het voorko men, alsof hij door de af wezigheid van het meisje zeer ongerust was. maar de politie had een ander idee en voelde de man eens extra aan de tand. Toen kwam 't hoge woord er uit: zjjn meisje was met zijn medeweten naar Hengelo gegaan, waar hij vooi' onderdak had ge zorgd. Dezelfde avond nog hield de Hengelose politie het meisje op het bewuste adres aan en dank zij dit ingrijpen kon het Delftse gezin gisteren compleet vertrekken. De centrale bonden in de huishoude lijke branche „C.H.B.", de Nederlandse vereniging van handelaren in verwar- mings- en huishoudelijke artikelen „V.H.V.H.", de algemene vereniging van naaimachinehandelaren, de centrale van vakorganisaties in midden- en kleinbe drijf en de vereniging voor de groothan del in huishoudelijke artikelen „V.G.H." hebben zich naar aanleiding van het wetsontwerp beperking cadeaustelsel in een gezamenlijk adres tot de leden van de Tweede Kamer gewend. Deze organisaties van klein- en groot handelaren op het gebied van in de huis houding te gebruiken artikelen betuigen hierin hun instemming met het in be doelde wetsontwerp opgenomen verbod om branche-vreemde goederen als ge schenk aan te bieden en te verstrekken. De organisaties stellen zich echter op het standpunt, dat de in het ontwerp van wet gemaakte uitzondering voor als geschenk te bezigen artikelen, die voorzien zijn van een bij normaal gebruik in het oog vallend, onuitwisbaar kenmerk, dat het goed een duidelijk reclamekarakter geeft, wanneer bet artikel consumptieverwant is, moet vervallen. Men acht deze uitzondering met ge rechtvaardigd, omdat de schade, die daardoor aan de handel die de goederen tegen de normale prijs distribueert, wordt toegebracht, met wordt weggeno men wanneer het goed «aMCtometa- merk draagt. Er wordt het.*» dar inder gemakkelijk verliep de ..vlucht'' van de 18-jarige Gerda P- uit IJmuiden. De avond voor het ver trek was alles nog in or de geweest. Zelfs was Gerda bereidwillig in de keuken de vaat gaan wassen Maar plotseling, om een uur of tien. was ze verdwenen. Buren had den haar zien wegrijden in een auto. Men vermoedde, dat een ongewenste vriend schap voor het meisje daar iets mee te maken had en mede daardoor konden vader en moeder I». haar niet achterlaten. „Dan maar niet emigre ren", werd besloten en de Llo.vd werd van dit be sluit in kennis gesteld. Hals over kop zagen gisteren de emigratie autoriteiten nog kans vier adspirant-emigranten. resp. uit Apeldoorn, Rijs wijk, Rotterdam en De venter. bereid te vinden mee te gaan. doen de kinderpolitie gisteren echter Gerda P. nog wist te achterhalen, probeer de de familie P. toch nog te embarkeren- Het ach terblijven van de zoon die ook was ondergedo ken kon men zich in denken. Bovendien wordt die binnenkort meerder jarig Bij de Lloyd werd ge wikt en gewogen en of schoon het. schip, op vier bedden na. vol was trof men toch maatregelen om de zeven leden tellen de familie nog behoorlijk te kunnen onderbrengen. Maar het werd half vijf, vijf uur en het schip moest nu eindelijk eens van de kade af. Men vroeg zich af. of de fa milie nu nog zou komen if niet. Een telefoontje naar buren in IJmuiden leerde dat de familie P. om half vier in twee auto's naar Rotterdam was vertrokken De spanning aan de Lloydkade steeg daarna met de minuut. Tot uiterlijk half zes wilde, de kapitein nog wachten, maar tlan moest het schip onherroepelijk vertrek ken. Juist zou de wijzer van de klok half zes aan wijzen. toen de dochter, onder politiegeleide, de loopbrug opging. Ja, nu was het toch wel zeker, dat de familie geen ver stek zou laten gaan. En inderdaad, drie minuten later reden twee taxi's de grote hal in en stapte een geheel overstuur zijn de familie P. uit. De verzekering, dat Gerda aan boord was kalmeerde de moeder enigszins In allerijl wer den de papieren nog in orde gebracht, een geheel legertje witkielen sjouw de de bagage aan boord en onmiddellijk daarna werd de laatste loopbrug weggehaald Om tien over half zes. dus ruim een uur te laat, ging de „Si bajak daarna van de kant. nagewuifd door on tevreden vrijers en tevre den politiemannen mgr mr F. J. C. M. Op de Coul, directeur van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Diaken en sub diaken waren resp de parochiekapelaans L. Schinkel en dr G. Weefjes. Kapelaans uit diverse Haagse parochies bezetten de lagere functies. Het koor^ voerde de „Missa Secunda Pontificalis" van Perosi uit, gevolgd door het .,Te Deum" van Hendrik Andriessen. Toen mgr Giobbe de kerk verliet, werd het „Tu es Sacerdos" gezongen. Tijdens de plechtigheid verleende mgr Giobbe de speciale pauselijke zegen, waartoe de Paus hem had gemachtigd in een persoonlijk schrijven en waarin de Paus mgr Giobbe prijst om diens grote verdiensten, gedurende een halve eeuw aan de Kerk bewezen. Witte stro-hoed doorweven met zwart paardenhaar. Model Gilbert Orcel. B\j daden van terreur, die de laatste da gen door benden in de omgeving van Tjiawi in West-Java zijn gepleegd, hebben 22 mensen het leven verloren. In het res sort Tjisajong zijn door benden 14 dessa- bewoners gedood en 151 woningen in brand gestoken, aldus meldt bet Indo nesische persbureau P.I.A. Bij Desa Tjitamba werd de kampoo» Tjibunut aangevallen door een bende, be staande uit 100 man. Bij een gevecht tegen deze bende verloor het leger 6 doden, ter wijl 6 man werden gewond. De particuliere klanten van couture en mode huizen zijn wel de onno zelste wezens die er be staan. Ze vinden het in het geheel niet erg als ze op de vierde rij van een overvolle zaal moeten zit ten en nauwelijks een glimp van de mannequins kunnen opvangen. Tal van dergelijke vrouwen zijn vergezeld door ge dweeë echtgenoten die met verveelde gezichten zitten rond te kijken. En dit allemaal om zomer hoeden te zien die ze stel lig de eerste maanden nog niet zullen bestellen. 't Is kwart over negen en mijn vijfde collectie vandaag. Hoewel de zaal stampvol is ziet het er naar uit dat de verto ning het eerste half uur nog niet beginnen zal maar dat wachten neemt niets weg van het plezier van de klanten! Als rond- gegaan wordt met cham- pagne en petits fours kent hun vreugde geen 1 grenzen. Het is of ze nog nooit een glas champagne 1 hebben gedronken, wat van mensen die vlot een twintig duizend francs voor een hoed neerleg gen toch wel verwacht kan worden. De modisten hebben er resoluut van afgezien hoeden in de breedte te maken, dergelijke model len hebben in het najaar geen succes gehad. Enke len zoeken het nu in de lengte, zoals Jean Bar- thet, maar de meesten maken eenvoudig kleine hoeden die toch iets gro ter zijn dan de modellen waar we de laatste jaren aan gewend waren. Bij sommigen vallen de hoeden een flink stuk over het achterhoofd, bij anderen wordt het geheel vrijgelaten maar bij na genoeg allen komt een groot gedeelte van het haar van voren uit de hoed. Aan hoeden die ge heel recht in het gezicht vallen en tot op het voor hoofd staan schijnen de vrouwen moeilijk te wen nen. De meeste modellen staan of meer achter op het hoofd of hebben een schuine ooglijn. Alle modisten hebben de bretons weer in ere hersteld Ze zijn zowel groot als klein, met sterk gewelfde of maar even omgeslagen rand, de va riaties zijn eindeloos. Veel er van hebben van achteren geen rand ter wijl de bollen altijd plat zijn en in veel huizen naar achteren overhellen. Dit is makkelijker gezegd dan gedaan want de hoed verliest dan gauw zijn evenwicht. Veel modellen hebben een rand van een breton van voren maar de bol en de achterkant er van bestaan uit arabesken of kringen van stro. Hier mee hopen de modisten het bezwaar dat de klan ten tegen een warme zo merhoed hebben, weg te nemen. Van alle collecties kan gerust gezegd worden dat ze te groot zijn, vooral daar de meeste op twee of drie modellen werken en we dus eigenlijk voor durend dezelfde hoed, al is het in ander materiaal en met kleine variaties te zien krijgen. Heel beslist maken een nieuweling Bernard De- vaux die de collectie van Lemonnier maakt en Achille daar een uitzon dering op. Vooral de collectie van Achille zit vol amusante ideeën en is daarbij zeer draagbaar. Zijn grote hoeden behoren stellig tot de allerbeste die op het ogenblik getoond worden. Alle huizen toch komen met grote maar vooral middelmatig grote hoe den en men schijnt een poging te doen vooral dezen laatste weer in de mode te brengen. Achille heeft een beeld van een grote hoed gemaakt van popcorn. Datzelfde pop corn 1 wat men niet be paald verwacht op het hoofd te dragen strooi de hij uit op een togue die iedereen voor een bloemen-togue versleet, versleet. Nog lang niet alle col lecties zijn getoond maar van wat we zagen waren laize en katoen wel het meest voorkomend mate riaal. Wat stro betreft vooral \fèel picot en grof stro. Meer discretie toe te passen bij het aanbren gen van garnering is niet mogelijk. Geen sierspel den,- weinig bloemen, al leen wat lint. Maar de aandacht trekkende strik ken en lussen zijn ner gens meer te vinden. Mo del en materiaal moeten dit voorjaar de hoed tot iets bijzonders maken. DINY K-W. üe ambassadrice van Pakistan. Begum Liaquat Ali Kahn, heeft gisteren in het Koninklijk Instituut voor de Tropen een tentoonstelling van wer ken van de Pakistaanse schilderes Esmet Rahim geopend. Dit iaar, op de derde Dinsdag in Sep tember, zal krachtens de Grondwet de helft der Eerste-Kamerleden aftreden. Op 12 Juli za] de candidaatstelling plaats hebben en Woensdag 3 Augustus zullen de Prov. Staten de Eerste Kamer voor de helft vernieuwen. De aftredende groepen zijn: I (Noord-Brabant, Zeeland. Utrecht en Limburg. 13 leden) en III (Noord- Holland. Friesland. 12 leden). (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen De Franse Nationale Vergadering moest gisteren de begrotingspost behandelen, waaruit de bijstand aan de ouders voor de onderwijskosten worden betaald. Het gaat hier om de bekende wet-Barangé, in ook op aangedrongen. uitzondering in haar geheel te laten ver vallen. dan wel deze te beperken tot goederen, die op zichzelf van gerlfli® waarde zijn. (Van onze Haagse redactie) „Al hebben tie Verenigde Naties geenszins len volle aan de trouwens over spannen verwachtingen en bedoelingen beantwoord, deze organisatie zou moeten worden her-opgericht als zij in een ondoordacht ogen blik zou zijn afgeschaft." Tot deze conclusie kwam mr E. N. van Kleffens, vooi - zitter van de Negende Alge mene Vergadering der V.N. gisteravond in de rede. welke hij te Den Haag hield voor de Vereniging voor Internationale Rechtsorde over het onderwerp: „De Verenigde Naties aan het eind. van liun eerste decen nium." Mr Van Klef f en* sprak als zijn mening uit, dat datgene wat de V.N. voor de vrede zullen kunnen bereiken, voornamelijk, zoal niet. geheel, afhangt van de gezindheid dei leden. Men kan slechts hopen, vooral zolang er geen „dwing- krachtig gezag boven de Staten' bestaat, dat deze gezindheid, niet tekort zal schieten. Mr Van Kleffens begon zijn voor dracht met de hoofdmomenten aan te geven, welke aan de stichting van de V.N. zijn voorafgegaan. Het mis lukken van de Volkenbond lag zijns inziens niet aan fouten in de opzet. Het Handvest was deugdelijk, maar men heeft 't niet toegepast. Het suc ces of falen van organisaties als de Volkenbond en de V.N. hangt vol komen af van de gezindheid der le den en met name van de grootste on der hen. Want deze organisaties zijn verenigingen van nevengeschikte sou- vereine landen en er is derhalve geen sprake van, dat zij een eigen wil heb ben en naar believen hun gang kun nen gaan. Volgens de heer Van Kleffens be staat er vooral in Amerika ten on rechte veel teleurstelling over het geen de V.N. tot nu toe hebben be reikt. Dat komt omdat men de ver wachtingen van de publieke opinie heeft overspannen, toen het er om ging de idee van de V.N. ingang te doen vinden, nadat men vroeger de Volkenbond steeds als een ondeug delijk middel, waaraan de V.S. niet moesten meedoen, had voorgesteld. Téveel zjjn de V-N. in Amerika aan gekondigd als een nieuw Jeruzalem terwijl in feite bij vergelijking tussen de V.N. en de Volkenbond meer de punten van overeenkomst dan die van verschil opvallen. Het voornaamste verschil tussen beiden is dat het evenwicht, dat in de Volkenbond had bestaan tussen Raad en Vergadering, in de V.N. is ver schoven ten gunste van de Raad. Voorts is de betekenis van Europa in de V.N. veel geringer dan in de Vol kenbond tengevolge van het optre den van een groot aantal Latijns- Amerikaanse, Afrikaanse- en Aziati sche landen. De ressentimenten, wei- ke in deze landen heersen tegen wat men 't kolonialisme van Europa noemt, maken de numerieke achter stand van het Westen tot een beden kelijk feit. Want door deze ressenti menten wordt een objectieve oor deelsvorming vaak belemmerd even als de juiste hantering van het Hand vest. Een ander verschil met de Volken bond is de grotere rol, welke is toe bedacht aan de militaire commissie. Mr Van Kleffens zeide hierover, dat groter onding zelden is bedacht. In dit z.g.n. „Generale Staf-Comitc" hebben alleen de grote mogendheden de meest gevaarlijke voor verstoring van de vrede op grote schaal zit ting. Elk van die mogendheden zou dus bij voorbaat kennis dragen van de plannen, die zouden worden uitge voerd, in geval zij zelf de vrede mochten verstoren. Tegenwoordig spreekt men dan ook liever niet meer over dit lichaam, dat echter een rol heeft gespeeld bij het acceptabel maken van de V N. bij een deel der openbare mening. Mr Van Kleffens was van oordeel, dat hoewel het charter niet geheel aan de bedoelingen heeft beantwoord hij noemde in dit verband het veto recht en 't „Generale Staf-Comité het toch anderzijds niet vol te hou den is, dat het volstrekt nodig zou zijn het te herzien om goede resulta ten te krijgen. Herziening is echter aan de orde gesteld, maar de heer Van Kleffens maande daarbij tot voorzichtigheid. Eenstemmigheid bij herzieningen zal moeilijk bereikbaar zijn nu de wereld niet meer zo on middellijk onder de indruk is van een grote oorlog. Wat de praktjjk van de V.N. be treft merkte mr Van Kleffens op, dat de universaliteit van het lidmaatschap niet is bereikt. Landen als Duitsland, Italië, Spanje, Portugal, Ierland, Oostenrijk, -Finland en Zwitserland moeten tengevolge van de houding van 't Sovjetblok aan de kant blijven staan, waardoor West-Europa's posi tie numeriek zwak blijft. Voorts worden de V.N. door de communistische landen te veel gezien als een nieuw wapen in het arsenaal van hun individuele buitenlandse po litiek. Verder hebben de V.N. helaas gediend tot kristallisatiepunt van de tegenstelling tussen gekleurde en blanke volkeren. Overspannen natio- naliteitsgevoelens van Aziatische lan den leiden in organen van de V.N tot frontvorming ook wanneer daar eigenlijk geen aanleiding toe is. De heer Van Kleffens constateerde voorts een tekort aan internationale solidariteit met name bij de afweer van agressie. Weliswaar is er een duidelijk verschil ten goede als men de actie in Korea vergelijkt met wal de Volkenbond indertijd presteerde maar bedenkelijk is, dat slechts en kele landen aan de Koreaanse actie hebben deelgenomen. In de V.S. wordt het veelal nog als een tekort gezien, dat vele zaken bui ten de V.N. om worden behandeld. Mr Van Kleffens kan deze opvatting niet delen. Internationale conferenties op een beperkte schaal en het ge wone diplomatieke verkeer blijven hun bestaansrecht behouden. Uit eindelijk zijn de V.N. geen doe] maar slechts middel. Spreker wees er tenslotte op, dat de V.N. menigmaal in staat zijn ge weest internationale spanningen en tegenstellingen op te heffen of te ver zachten. Tengevolge van de toege nomen interdependatie der staten is een organisatie als de V.N. onont beerlijk geworden. Het zegenrijke werk, dat zij op economisch, sociaal en humanitair terrein doen, zal zijn gnmiige weerslag hebben op politiek gebied. 1951 aangenomen, die voor het eerst in Frankrijk een kleine steun mogelijk heeft gemaakt aan het bijzonder onderwijs. Echter niet rechtstreeks, maar door mid del van een subsidie berekend per school gaand kind aan de verenigingen van ouders van leerlingen gegeven. Deze sub- sidie-langs-een-omweg is een doorn in het oog van socialisten en communisten. Voor de socialisten ls het zelfs de aanleiding geweest om na de algemene verkiezingen te besluiten niet meer de regerings-ver- antwoordelijkheid te aanvaarden, zolang de wet-Barangé bestaat. Nu heeft zich het geval voorgedaan, dat bij de toepassing van de wet. de mi nister van onderwijs, Marie, in een circu laire de wet zeer beperkt heeft geïnter preteerd. Hij schreef nl. voor, dat voor de telling in aanmerking kwamen de leer lingen van de „lagere scholen" Dat be tekende in de praktijk, dat de bewaar scholen, het voortgezet lager onderwijs en sommige speciale scholen, tot het la ger onderwijs behorend, niet in deze sub sidie vielen. Uren en uren heeft men over al deze kwesties vergaderd en ook het debat van de ochtend was van zeer laag peii ge weest. Het werd vooral geleid door de socialistische prof. Deixonne, een socialist die de vaandeldrager is gebleven van het oude anti-clericalisme van het eind van de vorige eeuw. Hij bestreed natuurlijk a] wat maar voor het bijzonder onderwijs zou kunnen worden gedaan door de laïcis- tische staat. Toen, om een staaltje van het peil van het debat te geven de ka nunnik Kir, de bekende burgemeester van Dijon. uitriep: „Ja, alles voor U en niets voor een ander!" riep Deixonne, onder applaus van socialisten en communisten kanunnik Kir het bekende woord van Proudhon toe: „Als mtn mij van God spreekt, dan is het om een leven of om een beiirs te doen!" Nu is het merkwaardige, dat toen enige dagen geleden wery voorgesteld het door de circulaire van Marie gedane onrecht te herstellen, de minister-president zich daar niet tegen verzette. Hij heeft toen aan zijn ministers gevraagd niet aan de stemming deel te nemen, om zodoende de menings verschillen buiten de ministerraad te houden. Drie radicale ministers, tot de oude anti-clericale garde van Z W.-Frankrijk behorend-, wilden zich evenwel niet on derwerpen aan dit besluit van de heer Mendès-France. Dit werd door de diss.- dente MRP-ministers beantwoord met de verzekering, dat als de radicalen teger. zouden stemmen zij voor zouden stem men. En zo kwam de twist toch in het ministerie zelf. Men begint langzamer hand medelijden te krijgen met de heer Mendès-France, die behalve de nodige ernstige zaken, ook zoveel herrie te ver duwen krijgt. (Behalve dit moest hij gis teren bovendien nog beproeven Edgar Faura. die een nieuw schandaal heef' ve kt als minister van buitenlandse behouden mals wij elders in du uiteenzetten). In de Kamer werd het subsidie-debat inmiddels ook een nare geschiedenis. De oppositie trachtte door het stellen van allerlei prealabele, prejudiciële verwjj- zings- en uitstel-kwesties, de aanneming van het voorstel voor de uitbreiding van de subsidie onmogelijk te maken. Om mid dernacht was men aan de twintigsie stemming toe. En om half drie, na de vijf- en-twintigste stemming, moest onder voorzitter Palewski beletten, dat er amen dementen aan de orde kwamen, die vrg- wel niets verschilden met die al waren afgestemd, want elke stemming had een nederlaag voor de oppositie opgeleverd. De uitslag lag steeds rond de 280 voor en 220 tegen. Toen de eindstemming dan toch aan da orde kwam, probeerden de oppositie zelfs de zaak uit te stellen, totdat de premier voor de commissie van buitenlandse poi.- tiek een uiteenzetting had gegeven over zijn audiëntie bij de H. Vader. Er was bij dit alles slechts een troost, en wel, dat de uitslag voor het voorstel tot subsidie-uitbreiding toch nog ver rassend was. Met 293 tegen 210 stemmen liet de Kamer namelijk de heftige antt- clericalen, communisten, socialisten en een handjevol radicalen alleen staan. Deze geschiedenis is overigens daarom ook zo vervelend, ais men bedenkt, dat bij de grote offers, die de Franse katho lieken zich voor hun lager onderwijs ge troosten, deze subsidie-langs-een-omweg nog maar een heel bescheiden hulp is. lilt (Van onze Utrechtse redacteur) Als verdacht van verduistering van geldsbedragen uit de verenigingskas, is in Utrecht de 48-jarige oud-voorzitter van de voetbalvereniging „Elinkwük". die op een gemeentelijk bureau werkzaam was, gearresteerd. Over de grootte van bet verduisterde bedrag kon men ons nog geen zekerheid geven. Naar de politie verklaar de. moet d't aanzienlijk zpn. Gebleken is, dat de gemeente Zuilen on geveer 2000 te weinig aan vermakelijk heidsbelasting heeft ontvangen en men vermoedt, dat de vroegere voorzitter, die enige maanden geleden met andere be stuursleden, toen er strubbelingen waren in de vereniging, is ontslagen, er een ge heime kas op na hield, waaruit hij geld ten eigen bate zou hebben aangewend. Men denkt, dat hij op zo'n manier wel over J 8000 de beschikking heeft gekregen, (Van onze correspondent). Ofschoon de 24 meisjes, die Woensdag goederen Fabriek te Hengelo Donderdag middag enige tijd het werk hebben her vat. zjjn zij later toch weer opnieuw in staking gegaan, omdat zij het met de di rectie niet eens konden worden. In verband hiermede wordt van de zijde der staaksters vernomen, dat de staking is ontstaan omdat de laatste weken de lonen •an de meisjes met f 3—8 zouden zijn vermir rd ondanks- bet feit 3at er har der zo. moeten worden Bewerkt. D« meisjes zijn niet georganiseerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5