Melkpri j sverlaging K.Y.P. stond practiseh Andriessen gaf P.v.d.A.-er een veeg uit de pan mislukt alleen Churchill hoopt op coëxistentie met atoom-bewapend Rusland Geen militaire „blauwdruk instructies m uitgegeven 1954: recordjaar voor de woningbouw Eisenhower weigert verklaring over defensie van Chinese kusteilanden Nationale Vergadering opent liet kritieke N. Af rik a-debat Het uitzicht op de Arbeidsmarkt Veeg teken aan de wanclMelkprijs niet verlaagd Mendès-France s regering in de ivaagschacd Senaatsaanvaarding der Parijse verdragen is verzekerd Het eenlieidsgesprek Bonclercïag 3 Februari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De Commonwealth-conferentie te Londen Een Colombo-initiaticf inzake Formosa? Kard. Stepinac naar Zagreb? Communiqué over Italiaans-Turkse besprekingen 99 V.S. willen „conflict door foutieve berekening" voorkomen Er werd meer gespaard in 1954 Werkloosheid in V.S. neemt loe 40 Zwakke plekken in Zeeuwse zeewering WEERBERICHT Zij sneuvelden alle. Uitstekende verdediging De kool en de geit gespaard De fractievoorzitter van de P v.d A., mr Burger, vond het nodig 'n compensatie te zoeken voor de afwijzing v3n de steun aan de kinder rijke gezinnen en de beiaar den wat de K. V. P met haar moties had voorge staan en vroeg dus verlof de regering en wel de ministers van Financiën, Sociale Zaken. Hoon Baken en Wederopbouw te mogen tn- Geldzaken Indonesisch initia^ef Is over kusteilanden heslist K.N.P.-delegatie: moet einde Maart zijn beëindigd Overschot f 55 millioen groter dan in 1953 TEKORT VAN 61.000 WERKNEMERS Meer dan de helft betreft geschoolden en geoefenden De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met enige regen Wei nig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk Wellicht harde wind tussen Zuid en Zuid-West. 4 Februari: Zon op S.19, onder 17.34, Maan op 14.36, onder 6.32 u. NIEUWE COURA 's-GRAVENHAGE, 2 Februari 1955 De K.V.P. stond moederziel alleen Toen het einde van het melkdcbat ver in de middag naderde, stond liet a] vast, dat de K.V.P. bij geen der grote partijen steun voor haar motie had kunnen vinden. Minister Mansholt had zich tegen iedere suggestie om compensatie te geven voor de verhoging van de melkprijs of om de subsidieverlaging ongedaan te maken, fel verzet. Wij zouden eigenlijk moeten zeggen „moties" in plaats van „motie want toen het op stemmen aankwam, deed de voorzitter het voorstel om over de drie delen van deze motie puntsgewijze te stemmen, wat heftig verzet van de zijde van de Kamer opleverde. Gebruikelijk is deze methode in ieder geval niet. De voorzitter mocht al wijzen op de puntsgewijze be handeling van artikelen hij een wetsontwerp, het baatte niet. Waarop hij zijn voorstel haastig introk. Dit was echter voor de heer Droesen aanleiding om zijn motie, die uit vier punten had bestaan, waarvan er een door lvem was ingetrokken, nu te splitsen in drie moties, waarover dus een voor een kon worden gestemd. De eerste motie, waarin de regering werd verzocht tot omstreeks 1 Juli aanstaande de jongste subsidieverlaging op de consumptiemelk ad 0,65 ct per liter terug te nemen en dit bedrag af te ron den naar boven tot 1 ct per liter, werd verworpen met 30 tegen 50 stemmen. Vóór stemden de K.V.P., S.G.P. en de communisten. De tweede motie om voor de oneven redig getroffen consumenten, met name de kinderrijke gezinnen en de bejaarden, maatregelen te treffen ter tegemoetkoming in de op hen onevenredig zwaar druk kende last, werd verworpen met 28 tegen 52 stemmen. Vóór de K.V.P. en de com munisten. De derde motie, waarin de regering werd gevraagd alsnog overleg te p'.egen met het Landbouwschap over het thans gekozen garantie-systeem voor de door de boeren afgeleverde melk, werd eveneens verworpen met 28 tegen 52 sfernrn®ï?- stemden vóór de K.V.P., S.GP. en K.N.P. De duivel kwam echter uit het doosje, toen de heer Vondeling in tweede in stantie het woord voerde en begon te ver tellen, dat men nu niet moest denken, dat de K.V.P. hier alléén poseerde als de kampioen voor de consumenten, waar in tussen alle reden voor bestond an wat de heer Vondeling dan ook poogde te elimi neren. Hti kwam daartoe met het argu ment. dat dezelfde heer Droesen vroeger had gepleit voor afschaffing van de subsidies en juist nog wel in verband met de positie van de Benelux: maar hij ver gat erbij te zeggen, dat het hier slechts om een tijdelijke tegemoetkoming ging en dat het de heer Droesen hij interrum peerde dit ook vooral ging om het ongelukkige tijdstip, waarop deze maat regel was genomen. Waarom moet u die zaak nu in de politiek trek ken. wierp de heer Andries sen ertussen. Later kwam hij ook op de ka theder en vroeg een objectieve beoordeling óók van de tii- de van poli tieke tegen standers. Dit tekende deze zaak voor een goed deel. De P.v.d.A wilde w. ANDRIESSEN minister Mans- _>Geen politieke melk., holt niet in de steek laten en vond het anderzijds niet prettig daarvoor aan de kinderrijke ge zinnen en de bejaarden deze steun te moeten ontbonden. Het moet intussen worden gezegd, dat minister Mansholt zijn zaak uitstekend verdedigde. In het algemeen stelde hij het aldus, dat de kwestie van compensaties en toe slagen aan bepaalde categorieën van de bevolking niet apart aan de orde kon "worden gesteld bij de verhoging van de prijs van één product. Men kan, zo zeide hij, niet per product gaan regeren Deze zaken horen thuis bij de algemene vraag stukken van de lonen en prijzen en daar toe zal binnenkort gelegenheid bestaan, als de voorstellen over belastingverlaging en huren bij de Kamer zullen zijn inge diend. Het is onjuist dit te doen bi] een incidentele kostenstijging. Wat de motiefs) Droesen betreft, was hij niet bereid compensatie-maatregelen te overwegen en de beslissing van de ver laging der subsidies ongedaan te maken. Waarmee punt 2: tegemoetkoming aan bejaarden en kinderrijke gezinnen tevens was afgewezen. Punt drie was ervoor te waken, dat op de zandgronden inderdaad een toeslag van 1,7 ct per kg wordt uit betaald en dit achtte minister Mansholt volkomen overbodig. Verder was hteT immers geen enkele limiet getrokken: het gaat hier alleen over de begrenzing van de gebieden, die hieronder vallen. Dit punt werd dan ook door de heer Droesen ingetrokken. Punt 4 betrof het overleg met het Land bouwschap over het thans gekozen garantiesysteem. Minister Mansholt zette nog eens duidelijk uiteen, dat het svsteem van het Landbouwschap het systeem was van een hogere prijs voor de eerste hoe veelheid, wat de regering niet had kun nen aanvaarden. Door het Landhouwsehap was daarbij uitdrukkelijk gezegd, dat zij het als een misbruik zou beschouwen, indien de regering met enige wijziging van dit systeem gebruik zou maken Daar over, aldus minister wiansholt, is dus geen verder overleg te voeren. Wel over de uitvoering van het door de regering ge kozen systeem. Verder moet dan alleen nog worden vermeld, dat, naar minister Mansholt mededeelde, de regering niet zal terug deinzen om bij ongemotiveerde prijs stijgingen weer prijsbeheersingsvoor- schriffen in te voeren. Over de schoolmelk zeide hij. dat het zuivelfonds hiervoor uit haar budget f 100.000 subsidie heeft verleend, zodat tot aan dit voorjaar de oude prijs kan wor den gehandhaafd Wat daarna moet ge beuren zal nog moeten worden bezien. Vermeld moet nog worden, dat een communistische motie, waarin werd ge vraagd de melkprijsverhoging door een loonsverhoging van een gulden per week voor alle werknemers te compenseren, werd verworpen mei 5 tegen 75 stemmen Mr Van den Heuvel fK V.P.j stemde Oer abuis vóór en vroeg daarvan na dp stem ming aantekening in de Handelingen Mr J. BURGER terpelleren Compenserende over he1 vgr_ interpellatieloop van de kosten van levensonderhoud over het op treden tegen ongewenste orijsstijgingen, de huren! de belastingen en de sociale De premiers van de Britse Commonwealth hebben gistermorgen op bun Londense conferentie gesproken over de problemen, die bet gevolg zijn van dc jongste ontwikkelingen op bet terrein van dc atoomenergie en over de mogelijkheid om tot internationale overeenstemming over ontwapening te komen. Sir Winston Churchill gaf in dit verband aan zijn collegae uit bet Gemenebest een overzicht van de ontwikkeling der atoomwapens. Hij verklaarde o.m., dat de twee grote wereldhlokken binnen een paar jaar. als de Sovjet-Unie eenmaal hetzelfde peil op bet gebied van atoomwapens zal hebben bereikt als het Westen, mogelijk wel tot een blijvende "over- kunnen komen, aldus werd in goedingelichte kringen ver- voorzieningen. Want al had minister Mansholt ook gezegd dat dit zou kunnen geschieden bij de wetsontwerpen betref fende de belastingverlagingen en de huren, dat kon de Pvd.A. klaarblijkelijk niet afwachten, omdat zij nu eenmaal het uitwijkende standpunt had ngenomen. dat de zaak van de melkprijs alleen in dit grote verband kon worden bezien Zo is de kool en de geit gespaard Maar dat is een debat, dat enkele weken duren kan. En moet dat dan bij de belastingherziening en de kwestie van de huren weer worden herhaald? De Kamer zal morgen h'erover beslissen. Dan werd nog aangenomen het wets ontwerp tot verhoging van het bedrag, tot hetwelk de Nederlandsche Bank ver plicht is aan de Staat renteloze voor schotten te verstrekken. Dit bedrag wordt bij dit wetsontwerp verhoogd van 15 tot 160 millioen. Met 1000 pet, zoals de heer Welter (K.N.P.) opmerkte Hij vond deze zaak ook helemaal niet urgent en achtte het maar een gemakkelijke methode dit te doen nu de Ned Bank genationaliseerd is. De heer Van Leeuwen iV.V.D.) zag hierin de mogelijkheid van inflatoire financiering. Minister Van de Kieft achtte het luist goed. dat dit geschiedde nu er geen urgentie was, zodat het nu ln volle rust kon geschieden Vroeger was dit een be drag van 15 millioen op een begroting van 200 300 millioen en dan is 150 millioen tegenover de huidige begrotin gen maar een matige verhoging. Hij kon zich niet voorstellen, dat er één minister zou zijn. die een klein rentevoordeel zou uitbuiten ten nadele van de monetaire positie van het Rijk. Overigens is in de Bankwet '48 art. 20 dit renteloos voorschot reeds opgenomen. Tenslotte werd nog z.h.st aangenomen het wetsontwerp tot opheffing van de gemeente Hemmen en toevoeging van haar gebied aan dat van de gemeenten Valburg en Dodewaard. Aileen de C.H. vroeg bij monde van de heer Krol aan tekening van tegenstemming. F. S. Kardinaal Stepinac, primaat van Joego slavië, is vanuit zijn gedwongen verblijf plaats in zijn geboortedorp Krasic over gebracht naar een zwaar bewaakt huis in Zagreb, aldus heeft het katholieke nieuws agentschap Kathpress gisteravond ver- k 13 3 rd - Het agentschap zei in geestelijke kringen in Zagreb te hebben vernomen, dat de kardinaal geen contact mocht hebben met de buitenwereld en dat de Joegoslavische regering haar pogingen voortzette hem te overreden het land te verlaten. In 1946 werd kardinaal Stepinac veroor deeld tot 16 jaar dwangarbeid „wegens oorlogsmisdaden". Later werd hij vrijge laten op voorwaarde dat hij in Krasic zou blijven. Na besprekingen tussen de Italiaanse regering en de Turkse premier Menderes en diens minister van buitenlandse zaken. Koprulu, is gister te Rome een commu niqué uitgegeven, waarin onder meei wordt gezegd, dat beide regeringen het eens zijn over het fundamentele belang van de Noord-Atlantische Verdragsorga- nisatie en de versterking hiervan in alle sectoren. De betrekkingen tussen beide landen zullen worden versterkt, in het bijzonder op het gebied van de handel en culturele uitwisseling. Nee», dit is geen bijzonder natte straat, welke eigenlijk droog zou moeten zijn. het is een bijsonder droog kanaal in Venetië, de stad van het vele water waar de gondels uit hun element zijn verdreven omdat de grote schoonmaak van de kanalen er begonnen is. De foto toont arbeiders aan het werk onder de wereldberoemde „Brug der Zuchten" om de bodem van het Palazzo Ducal kanaal te zuiveren van_ alle ongerechtigheden, die er zo in de 'loop van de tijd op zijn terecht gekomen. Het zal vermoedelijk wel.een vijftig dagen duren eer de gon dels in nieuw en fris water weer bezit kunnen nemen van hun domein eensteniniing nomen. Voorts zei hij, dat alleen het bezit van atoomwapens en de waterstofoom het Westen had behoed voor communistische overweldiging. Premier Nehroe van India verklaarde daarentegen, dat de waterstofbom het einde betekent van de oorlog als politiek middel. Voortzetting van de ontwikkeling van de waterstofbom bedreigt de bescha ving, z° zel hij, en betoogde, dat óók de productie van en proefnemingen met atoomwapens moeten stopgezet worden. In conferentiekringen verluidt, dat alle premiers behalve Nehroe het eens waren met Churchills verslag van de toestand. De vergaderingvan gewijd aan de verdea.werd den-Oosten. Aan deze deelgenomen door de PJ.euw_Zeeland, Pa_ Brittanme, Australi atsvervangende kistan, Rhodesie en k waren de premier van Zuid-Afnka. miutaire chefs van de generale staven raadgevers aanwezig. Achter de schermen is inmiddels nieuwe stap gedaan om tot vermindering van de spanning rondom Formosa te ko men. De Indische premier, Nehroe, had een onderhoud met de Indonesische ambassa deur te Londen, Supomo, wiens regering wil dat de „Colombo-landen" India, Met rond 68.500 woningen is in 1954 een na-oorlogse jaarproductie be reikt als nimmer tevoren in ons land. Andere recordjaren waren 1961 met 58.666 en 1953 met 59.597 gereed gekomen woningen. 1954 was liet ceiste jaar, waarin naar naar bouw van 65.000 woningen werd gestreeld. Uit streefcijfer is nu met rond 3500 overschreden. Sinds de bevrijding zijn thans 379.058 woningen voltooid. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, waaraan boven staand jaarcijfer is ontleend, werden m December j.l. 7.891 woningen voltooid. In dit aantal zijn begrepen 68 duplexwonin- gen, zodat door nieuwbouw voor 7.959 ge zinnen woonruimte beschikbaar is geko men De in deze maand gereed gekomen woningen vormen een recordaantal van ooit in December voltooide woningen. Het wordt gevolgd door 6.969 woningen in December 1953 en 6.679 woningen in De cember 1948. TVTet de extra woonruimte van de du- plexwoningen die in 1954 werden ge bouwd (nl. 1-455) rekening houdende, werd in het afgelopen jaar voor 69.942 ge zinnen woonruimte gesticht. Van de sedert de bevrijding 379.058 vol tooide woningen zijn er 16.468 als duplex- woning gebouwd, zodat er voor JHo.ozo gezinnen nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. De ia PiMimhrr gereed gekomen wo ningen zijn als volgt over de provincies en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes het aantal in het gehele jaar 1954 aldaar gereed gekomen woningen): Groningen 166 (2076), Friesland 197 (1777) Drente 136 (1563), Overijssel 497 (4191), Gelderland 823 (7583), Utrecht 576 (4047), Njord-Holland (excl. Amsterdam) 1005 (7337), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 721 (8099), Zeeland 230 (1851), Noord-Brabant 10f9 (9568), Limburg 939 (7508), Amsterdam 483 (4391). Den Haag 520 (3320), Rotterdam 476 (4654) en N.O.- Polder 43 (504). Het aantal woningen, met de bouw waarvan in December j.l. een aanvang wer<j gemaakt, bderoeg 5.100. Sedert het begin van 1954 werd aan de bouw van 61.254 woningen begonnen. Daar in December 1954 wederom meer woningen gereed kwamen dan in uitvoe ring werden genomen liep het aantal in aanbouw zijnde woningen terug van 63.650 op het einde van November tot 60.709 aan het einde van December 1954. Pakistan, Ceyion, Birma cn Indonesië - de Formosaanse kwestie aanpakken. Later sprak Supomo ook met de pre mier van Ceylon, Sir John Kotelawala, en met de Burmaanse zaakgelastigde in Groot-Brittannië. Vandaag zal de ambas sadeur een onderhoud hebben met de Pa kistaanse premier, Mohammed Ali. Van de zijde van de Indonesische am bassade werd medegedeeld, dat het Indo nesische kabinet premier Ali Sastroamid- jojo gemachtigd heeft de andere Colombo- landen te benaderen „teneinde gezamen lijk te pogen de spanning rond Formosa te verminderen". De eerste stadia van het Indonesische plan zouden een spoedige bijeenkomst van de vijf Coiombo-landen omvatten. Bij zonderheden werden echter niet onthuld. Mr C. B. A. Sclmrmann, die is benoemd tot permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties te New-York. Mr Schurmann, die direc teur-generaal van Indonesië was aan het Ministerie van Buitenlandse Zaken, zal op 19 Februari naar New-York vertrek ken en in zijn nieuwe functie de titel voeren van buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur. President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat zijn beleid inzake Formosa er op gericht is, dat er geen conflict zal ontslaan als gevolg van foutieve berekeningen van vrienden of van potentiële vijanden. De Amerikaanse politiek poogt in alle eer lijkheid een oorlog te voorkomen, zo zei hij. Dc president weigerde te zeggen of hij aan president Tsjang-Kai-Sjek van nationalistisch China verzekerd had, dat dc Verenigde Staten de eilanden Quënioy en Matsoc, vlak bij dc Chinese kust, zouden helpen verdedigen. Hij verklaarde, dat er aanhoudend besprekingen gevoerd worden met de Nationalistische regering en dat de standpunten „niei altijd gelijk zijn Gezien het delicate van de toestand, achtte de president het echter beter om zich voor hei ogenblik te houden aan wat dc V.S. dienaangaande io hel openbaar hebben verklaard. Op de vraag of hij kon zeggen, of de Amerikaanse zevende vloot bevel had om „tot de achtervolging over te gaar, als schepen of vliegtuigen van de vloot zouden worden aangevallen door de com munisten. antwoordde de president, da. hij 't „niet juist" acht om specifieke mi litaire instructies in „blauwdruk uit te geven. ..De Verenigde Naties houden zien nu met de kwestie Formosa bezig, en een verklaring van mij zou het water slechts kunnen vertroebelen", zo zei de presi dent. Op een andere vraag antwoordde Eisenhower, dat er slechts kleine Ameri kaanse detachementen voor opleiding van nationalistische troepen op Formosa zijn. De president zei tenslotte, dat hij zich boodschap van president Eisenhower heb ben overhandigd. tn deze boodschap wordt, aldus deze berichten, de vraag beantwoord, of de Verenigde Staten de eilanden Matsoe en Quemoy, vlak bij de Chinese kust, ai dan niet zullen helpen verdedigen, ais de nationalisten instemmen met evacuatie van de bedreigde Tatsjeneilanden. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Het "rote Noord-Afrika-debat, naar aanleiding waarvan de Nationale Ver gadering, in de nacht van Vrijdag op Zaterdag, zal beslissen of de regering van Mendès-France al dan niet zal aanblijven, is aangevangen in een voor de premier weinig goeds voorspellende atmosfeer. Nog vóór de vergadering gisteren begonnen was, verwachtte men al een tekort van 40 stemmen voor de regering. Maar als het Franse parlement van enige logica blijk gaf, dan zou het minis terie immers reeds lang ten val zijn gebracht! In hel voortbestaan van dit kabinet ligt dan ook iets zeer kunstmatigs. Men schrijft dit toe aan de ongemene vaardigheid van de premier, doch in feite ligt het meer aan de kalender. Als meer belangrijke vraagstukken tegelijkertijd of nagenoeg tegelijkertijd aan de orde zijn, wordt het ene vraag stuk immers veelal beslist door het be lang van het andere. Feitelijk had in dit Noord Afrika-debat reeds op 11 Decem ber een beslissing moeten vallen, en toen reeds had de heer Mendès-France de meerderheid der Kamer tegen zich. doch het ministerie werd nog door 294 tegen 265 stemmen gered, omdat men geen uit stel wenste in de behandeling der Pa rijse verdragen. Thans is er weer een ander be zwaar tegen het doen vallen der rege ring. Door de onderhandelingen, die nog steeds tussen Frankrijk en Tunesië wor den gevoerd, alsmede door de gouver neurswisseling in Algerije is een zodani ge toestand geschapen, dat de val der regering niet begrepen zou worden door de inheemse bevolking. Deze keer staat het er voor de heer Mendès-France, desniettemin, toch uiterst moeilijk voor. De ontevredenheid over zijn beleid is zo groot, dat bij de stem ming over de vertrouwenskwestie. Vrij dagnacht, niet alleen het beleid in N. Afrika, doch de gehele politiek der regering in de schaal zal worden gewor pen. De premier heeft gemeend naar iedere partij ankers te moeten uitwerpen om zijn schip van de rotsen verwijderd te houden. Zijn wijze van doen heeft echter slechts een stelselmatige oppositie aangewakkerd. Hij heeft het Kamerge bouw deze week niet betreden om niet te vallen, zonderdat hij zich zou hebben kunnen verdedigen. Twee dingen hebben de oppositie stel selmatig gemaakt bü vele partijen: Het feit dat de heer Mendès France bij de jongste kabinetsformatie opnieuw de politieke formaties miskend heeft en als tweede feit, zijn onbehoorlijke druk op de publieke opinie door middel van pers en radio voor zjjn eigen propa ganda. Dientengevolge kan hij noch bij de M.R.P.. noch bij de onafhankelijken, noch bij de boerengroepen een enkele stem verwachten. Dit laatste vooral heeft veel bijgedragen tot een ongewone scherpte der interpellanten, die vooral de repu tatie van de premier, zoals die door de officiële propaganda wordt geschapen, met een macht van feiten en cijfers heb ben vergeleken. Zelfs sprekers van de ex-Gaullisten en onafhankelijken hebben de toegenomen moeilijkheden in Alge rije en Marokko geheel op rekening ge steld van de t.a.v. Tunesië gevoerde po litiek. Zij hielden het parlement het schrikbeeld voor dat de N. Afrikaanse politiek een politiek van prijsgeven is, waardoor Frankrijk in N. Afrika het zelfde lot zal beschoren worden als in Indo China. Alle aandacht is nu gevestigd op de rede waarin Mendès-France de inter pellanten zal beantwoorden, en men weet dat hij wel iemand is om een Ka mer te kunnen ompraten. Maar wat hier ook van zij: één ding oefent geen invloed meer uit: men is niet meer bang dat de Raad van de Repu bliek (of Senaat) de ratificatie der Pa rijse verdragen zal verwerpen, ook al zou Mendès-France het debat daarover niet meer leiden. Men is over de aanvaarding dier tractaten in het Luxembourg wel gerust. „zo extact mogelijk" had uitgedrukt bij dit alles. Toen een correspondent vroeg, of hij nu, nadat hij zijn nieuwe politiek bekend gemaakt tiad. iuecr hoop had, dat een oorlog zou kunnen worden voorkomen, antwoordde Eisenhower, dat dc V.S. Mke twijfel hadden weggenomen over de vastbeslotenheid om Formosa als barrière te handhaven. „De V.S. zullen geen uit breiding van het internationale commu nisme in het gebied van de Stille Oceaan gedogen, dat is absoiuul duidelijk ge maakt" zo zeide Eisenhower. Op de vraag, of hij geloofde, dat vreed zame betrekkingen tussen communistisch en nationalistisch China mogelijk waren zei de president, dat alleen de tijd dit leren kan. Voorts verklaarde Eisenhower geen kans te zien tot wijziging van zijn be sluit om in de loop van dit jaar de om vang van het Amerikaanse leger in te krimpen. Hij zei dit in commentaar op verklaringen van generaal Ridgway de stafchef van het leger, volgens wie de voorgestelde vermindering van de le- gersterkte de nationale veiligheid in ge vaar zou brengen. „Ridgway kan zijn persoonlijke over tuiging uitspreken, doch alleen de pre sident als algemeen opperbevelhebber is in staat de toestand in zijn geheel naar waarde te schatten", zo voegde hij hieraan toe. De Amerikaanse ambassadeur op For mosa, Rankin, heeft gisteren inmiddels een bezoek gebracht aan generaal Tsjane Kai-Sjck Hij zou hem. volgens onoffi ciële berichten, een zeer belangrijke De K.N.P.-delegatie heeft op de uitno diging van de K.VP.-delegatie aan het K.N.P. en aan de Kath. Werkgemeen schap in de P.v.d.A. voor een bijeen komst op 28 Februari a.s. Inzake het eenheidsgesprek der katholieken geant woord, dat de uitnodiging wordt aan vaard. De K.N.P.-delegatie dringt er echter met klem op aan, dat het gesprek einde Maart zal worden beëindigd. Mochten de besprekingen op 31 Maart a.s. nog niet tot een conclusie hebben ge leid, dan behouden wij ons de vrijheid voor zo zegt zij ons standpunt ten aanzien van de verdere deelneming na der te bepalen. Het totale bedrag van de inleg bij de Bondsspaarbanken beliep in December 1954 69.210.999 bij een terugbetaling van 61.548.145, waarmee over die maand dus een overschot werd verkregen van bijna f 7.7 millioen. Gedurende het gehele jaar werd ingelegd f 810.903.085 en terugbe taald 618.684.707, zodat het jaar een spaaroverschot leverde van 192.218 tegen vorig jaar f 143.404.061 aldus ontlenen wij aan het overzicht van de Nederlandss Spaarbankbond. Inleg en terugbetaling bij de niet aan gesloten algemene spaarbanken bedroe gen in 1954 f 4,195.944 en 2.784.008 en bij de bankspaarbanken 67.950.367 en 57.947.387. Totaal generaal beliep de inleg over 1954 f 883.049.396 en de terugbetaling J 679.416.102, waarmee een overschot van inleg boven terugbetaling werd verkregen van 207.633.294 vergeleken met vorige jaar 152.310.213. De American Federation of Labour heeft medegedeeld, dat het aantal werk lozen in de Ver. Staten in de komende twee maanden mogelijk tot 4 millioen zal stijgen. Volgens het jongste officiële cijfer waren er in December '2.838.000 werklozen. In een rapport van de be stuursraad van de Federatie wordt opge merkt, dat sedert de iaarwisseling het aantal werklozen is toegenomen ondanks een algemene verbetering in de om standigheden in het bedrijfsleven Het Centraal Bureau voor de Stalistick heeft in het Statistisch Bulletin de resul laten van een onderzoek gepubliceerd, dat het per ultimo September 1954 heeft in gesteld naar het heersende tekort aan arbeiders. Het onderzoek heeft betrekking op ruim 9000 bedrijven, welke 750.000 arbeiders in dienst hebben. Bij 4000 be drijven bleken tekorten te bestaan- Het totale gemelde tekort aan arbeiders bedroeg ruim 61.000. Van hen waren ruim 43.000 bestemd voor plaatsing in bestaand'-, vacatures, 13.000 voor uitbreiding en 5.000 voor vervanging van minder geschikte krachten- Het tekort had voor 2'3 betrek king op mannen en voor VZ op vrouwelijke arbeiders. Van het totale tekort van 61.000 arbei ders had meer dan de helft (35.000) be trekking op geschoolden en geoefenden Gemiddeld bedroeg het tekort 8 procent van de totale arbeidersbezetting. Het tekort per bedrijfsklasse was: metaal industrie: een tekort van 22.400 arbeiders (10 procent); voor 70 procent betreft dit geschoolden en geoefenden. Kledingin dustrie: een tekort van 7.900 arbeiders (16 procent), onder wie 7.300 vrouwen. Textielindustrie: een tekort van 5.800 arbeiders (5 procent), onder wie ruim de helft vrouwen. Voedings- en genotmidde len: een tekort van bijna 8.200 arbeiders (8 procent), onder wie 3-750 vrouwen. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb- ben met «cn delegatie uit het bestuur van de Zeeuwse polder- en waterschapsbon.i een bespreking gehad omtrent dé voorzie ningen in de zwakke plekken in de Zeeuwse zeeweringen Hoewel reeds een aantal van deze zwakke plaatsen is gecon stateerd (een veertigtal), is het onderzoek daarnaar nog met geëindigd. Het is da bedoeling, in nauw contact met de rijks waterstaat, het onderzoek op dit punt m*t spoed voort te zetten. Daarom zullen G »- deputeerde Staten op korte termijn een circulaire tot de polder- en waterschaps besturen richten, waarin deze besturen enerzijds zullen worden ingelicht omtrant de aanwezigheid van zwakke plekken n hun zeeweringen en anderzijds zullen wor den uitgenodigd van naar hun oord as) zwakke plaatsen mededeling te doen aan Gedeputeerde Staten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1